Zdravie

Umelá menopauza - čo to je?

Pin
Send
Share
Send
Send


Umelá menopauza - Čo to je? V medicíne, takzvaný ovariálny zánik spôsobený použitím liekov, keď nie sú produkované prirodzené ženské hormóny. Počas tohto obdobia dochádza k dočasnému prerušeniu funkcie vaječníkov, zastaví sa menštruácia.

Umelá menopauza sa predpisuje vo všetkých opatreniach pri liečbe patológií na gynekologickom pozadí, vrátane neplodnosti. Prírodná menopauza z umelých sa líši v tom, že druhý má terapeutický účinok, a to môže byť vykonané v reprodukčnom veku.

Proces umelej menopauzy je reverzibilný, čo znamená, že po prerušení liečby sa vaječníky podrobujú štádiu obnovy funkcie a menštruačného cyklu. Doba liečby trvá približne šesť mesiacov.

Pomôcť telu s umelou menopauzou

Počas umelej menopauzy sa symptómy takmer zhodujú s prvými príznakmi prirodzenej menopauzy. Zvýšenie potenia, výskyt tepla, podráždenosť, suchosť slizníc.

Na zmiernenie tohto stavu je potrebné dodržiavať jednoduché pravidlá:

1. Normalizovať diétu pridaním viac zeleniny a ovocia, morských plodov a obilnín, ale okrem vyprážaných, údených, korenistých, ako aj častého používania kávy, alkoholu, fajčenia,

2. Vymeňte rôzne nápoje za čistú vodu.

3. venovať osobitnú pozornosť spôsobu fyzickej aktivity,

4. Dobre

5. Neprehrievajte, neberte horúce kúpele a vyhnite sa tepelným postupom,

6. Keď prílivy prídu chladné obklady a nápoje, vlhký vzduch v miestnosti,

7. Ak chcete povzbudiť a zabudnúť na podráždenosť, lekári odporúčajú užívať sedatíva alebo bylinné čaje.

Čo je to?

Umelá menopauza je zámerne indukovaný stav tela, v ktorom je potlačená tvorba ženských pohlavných hormónov (menovite estrogénu).

Vstúpiť do ženského tela v takom stave je potrebné pre nasledujúce patológie:

 • Endometrióza je proliferácia vnútornej výstelky maternice. Jeho zahusťovanie môže spôsobiť neplodnosť a iné patologické zmeny v tele. V závažných pokročilých prípadoch môže endometrium rásť do orgánov susediacich s maternicou (črevá, vaječníky). Keď nastane prirodzená menopauza, produkcia estrogénu, ktorá je zodpovedná za tvorbu endometria, sa spomaľuje (a potom úplne zastaví). V prípade, že lekársky alebo chirurgický zákrok nedáva požadovaný výsledok, uchýliť sa k umelému vyvrcholeniu.
 • Malígne neoplazmy - v tomto prípade sa umelá menopauza používa na redukciu nádoru pred operáciou.
 • Močomný myóm je benígny nádor, v ktorom sa bunky myometria aktívne množia v dutine ženského orgánu. Ich tvorba závisí od hormonálneho pozadia, preto sa odporúča použiť stav umelej menopauzy.
 • Ovariálna cysta je bežná patológia, ktorá sa vyskytuje u žien všetkých vekových kategórií. Ide o nádor s tenkou stenou naplnenou tekutinou vnútri (alebo endometria). Ich vzhľad závisí na úrovni hormónov, takže sa môžete zbaviť ich reprodukcie pomocou určitého stavu tela.

Aj stav umelej menopauzy môže byť použitý na liečbu neplodnosti. Pretože ak nie je možné počať dieťa, vajíčko nevychádza z folikulu, tento proces môže stimulovať prudká zmena v hormonálnom pozadí. Niekedy sa uchýli k IVF.

S vývojom nových technológií sa objavili mnohé spôsoby, ktoré môžu dosiahnuť stav umelého vyvrcholenia. Najčastejšie sa to robí pomocou chirurgickej metódy a lekárskych prípravkov. Tieto lieky sú hormóny ako "uvoľňovanie gonadotropínu" (z anglického vydania).

Gonadotropné hormóny (luteinizácia a stimulácia folikulov) regulujú tvorbu progesterónu a estrogénu vo vaječníkoch. Ich chemické analógy sa používajú na liečbu ochorení závislých od hormónov, a teda na zavedenie do stavu umelej menopauzy.

Najbežnejšie používané metódy a prípravky sú:

 1. Buserelín je syntetický analóg GRG. Jeho použitie počas dvoch týždňov spôsobuje prudký nárast produkcie hormónov, ďalšia spotreba vedie k úplnému zastaveniu produkcie zodpovedajúcich hormónov. Používa sa pri liečbe endometriózy a myómy maternice. Dostupné vo forme nazálneho spreja.
 2. Triptorelin je iný názov pre Diferelin, chemický analóg hormónu gonadotropínu. Jeho použitie spôsobuje prirodzenú reakciu na hormón v tele: stimuláciu a potom inhibíciu gonadotropnej funkcie. Vyrobené vo forme lyofilizátu na prípravu injekčnej suspenzie.
 3. Zoladex je ďalší analóg GRG. Jeho použitie vedie k prudkému nárastu a potom k zníženiu produkcie estradiolu. K dispozícii vo forme ampuliek na subkutánnu injekciu.
 4. Goserelín - analóg luteinizačného hormónu uvoľňujúceho gonadotropín. Aplikujte do brušnej steny 6 mesiacov.
 5. Chirurgická metóda je najradikálnejšia. Spočíva v úplnom odstránení vaječníkov, používa sa na rakovinu maternice, vaječníkov a prsných žliaz. Následky takejto umelej menopauzy sú nezvratné.

Okrem toho sa na boj proti chorobám závislým od hormónov používa rádiologická metóda. Spočíva v ožarovaní vaječníkov alebo iných orgánov postihnutých nádorom. Je potrebné poznamenať, že aj pri použití liekov na potlačenie funkcie vaječníkov, nejaký čas po ukončení ich príjmu, funkcie, spravidla sú obnovené.

Prudká zmena hormonálnych hladín nemôže ovplyvniť zdravie a pohodu. Preto je stav umelej menopauzy sprevádzaný niektorými príznakmi:

 • V prvom rade existujú poruchy v práci autonómneho nervového systému. Sú to emocionálna labilita, výkyvy nálady, slznosť, nervozita, podráždenosť, nespavosť.
 • Medzi prvé príznaky môžu byť aj pocity tepla, návaly horúčavy, znížené libido a prírastok hmotnosti.
 • V niektorých prípadoch sa znížil výkon a zvýšila únava.
 • V oblasti genitálií sa v genitáliách objavuje svrbenie umelej menopauzy, pocit suchosti v nich, výskyt nepohodlia a bolesti počas pohlavného styku.
 • Porušenie hormonálneho pozadia môže spôsobiť hypertenziu.
 • Pokles hladiny estrogénu prispieva k rýchlemu vylúhovaniu vápnika z kostí, čo sa prejavuje únavou v nohách, pocitmi kŕčov a kŕčmi u teliat.

Oveľa menej časté príznaky maskulinizácie, zvýšená vegetácia, suchá koža a depresia.

Ukončite menopauzu

Liečba gynekologického ochorenia, pre ktoré bola žena zavedená do umelej menopauzy, trvá spravidla od troch do šiestich mesiacov. Po celú dobu by mal byť pacient pravidelne vyšetrovaný gynekológom, aby zistil patologické stavy a určil účinnosť liečby.

Po úplnom vyliečení ochorenia začína obnovenie normálnej funkcie vaječníkov.

 1. Postupné znižovanie dávky liekov.
 2. Hormonálna substitučná terapia.
 3. Skríning hormóny určiť ich úroveň a úprava výstupu z menopauzy.

Mesiac sa obnovuje už nejaký čas po ukončení priebehu prijímania analógov GRG. V prvých troch mesiacoch, pred normalizáciou hormonálneho pozadia, môže dôjsť k porušeniu cyklu, ktorý potom prechádza. Ukončenie menopauzy sa vykonáva pod lekárskym dohľadom.

Správne správanie

Počas liečby ochorenia, keď je žena v stave umelej menopauzy, môže žena robiť niektoré veci, ktoré pomôžu telu vyrovnať sa s prejavmi hormonálnej nerovnováhy:

 • Prestať piť alkohol a nikotín.
 • Viac sa na čerstvom vzduchu, skúste chodiť aspoň hodinu denne.
 • Jedzte správne: vyhnite sa vyprážanej, korenistej a škodlivej, preferujúcej zeleninu a ovocie.
 • Ak chcete uľahčiť stav tela počas návalu horúčavy, môžete naliať studenú vodu.
 • V prípade potreby môže žena užívať lieky, ktoré pomôžu znížiť nepríjemné prejavy menopauzy. Pred ich použitím je nevyhnutné poradiť sa s lekárom.

Nemenej dôležitá je psychologická podpora. Najlepšie je využiť služby profesionálneho terapeuta, ktorý vám pomôže prejsť týmto utrpením.

Umelé vyvrcholenie znie strašidelne. Každá žena sa ho bojí a nechcela by zažiť tento proces. A napriek tomu, s využitím moderných liekov, tento spôsob liečby niektorých chorôb vám umožní zbaviť sa ich a obnoviť produkciu hormónov funkcie v krátkom časovom období.

Čo je to umelá menopauza

Prírodná menopauza - proces zastavenia menštruačného cyklu a práce vaječníkov u žien od 45 do 50 rokov až do konca života. Prerušenie reprodukčnej funkcie je spojené s „opotrebovaním“ ženského tela, znížením počtu vajíčok a hromadením mutácií v zostávajúcich zárodočných bunkách - toto všetko robí tehotenstvo nežiaducim, preto ho príroda nedovoľuje.

Indukcia umelej menopauzy je gynekologický postup, ktorý sa používa na liečbu niektorých ochorení ženského reprodukčného systému. Menštruačný cyklus sa zastaví pomocou špeciálnych liekov alebo iných terapeutických postupov a po ukončení ich používania sa obnoví funkcia vaječníkov.

Indikácie na použitie umelej menopauzy

Pochopenie toho, čo je umelá menopauza je jednoduchá, ale prečo by ste potrebovali postup, ktorý zastaví vaječníky? Menopauzálna indukcia na liečbu:

 • endometrióza,
 • myómy maternice,
 • ovariálne cysty,
 • neplodnosť.

Tieto ochorenia reprodukčného systému sa najčastejšie vyskytujú na pozadí nie fyzických, ale hormonálnych faktorov, preto je ťažké liečiť tieto patologické stavy pomocou operácie, pretože sa neustále zhoršujú pod neustálym vplyvom účinných látok.

endometrióza

S nástupom menopauzy v ženskom tele je hladina estrogénu významne znížená, pretože je syntetizovaná vaječníkmi, ktoré sa po menopauze takmer úplne zastavia. Zmeny v práci nielen genitálnych orgánov, ale aj iných systémov, napríklad v koži, syntéze kolagénu, sa redukujú, alebo v kostnom tkanive sa znižuje podiel organických látok, takže sa stáva krehkejším.

Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa proliferácia zvyšuje v žensko-bunkovom delení vnútornej vrstvy maternice a tvorby endometriálnych foci mimo maternice. Bez včasnej liečby môže proces postihnúť nielen genitálie, ale aj tráviace orgány. Estrogén, ovariálny hormón, je zodpovedný za zvýšenie počtu buniek.

Umelo vyvolaná menopauza pomôže žene zbaviť sa endometriózy, pretože indukcia menopauzy v tele zníži hladinu estrogénu a proliferácia buniek sliznice maternice nebude taká intenzívna. Zvyčajne, po takejto konzervatívnej liečbe, so zrušením liekov, ktoré potláčajú prácu vaječníkov, normalizuje menštruačný cyklus ženy, ale endometrióza ju už neobťažuje.

Maternicový myóm

Uteroidné myómy - benígny novotvar na stenách tohto orgánu, ktorý vzniká v dôsledku nadmerného rozdelenia fibroblastov v určitej oblasti sliznice. Vývoj ochorenia priamo závisí od estrogénu a progesterónu - ženských hormónov a tým, že spôsobujú umelú menopauzu, ich hladiny v krvi sa môžu významne znížiť.

Na regresiu myómy maternice sa používa umelá menopauza, keď ju nemožno okamžite odstrániť chirurgickým zákrokom. Ak je operácia možná bez indukcie menopauzy, tento krok sa preskočí.

Ovariálna cysta

Cysta je benígny novotvar v ovariálnych folikuloch, ktoré majú kvapalný alebo heterogénny obsah. Objavujú sa vo vaječníkoch, pomaly, ale stále rastú pod vplyvom estrogénu a progesterónu. Súčasne môže nepriaznivo ovplyvniť priebeh menštruačného cyklu: narušiť nástup ovulačnej fázy, urobiť menštruáciu hojnejšou a bolestnejšou. Najnebezpečnejšia vec v ovariálnej cyste je možnosť prasknutia, ktorá povedie k veľkej strate krvi a množeniu patogénnych baktérií, ktoré môžu spôsobiť sepsu.

Liek, ktorý spôsobuje dočasnú menopauzu, pomôže umelo znížiť hladinu estrogénu a progesterónu v krvi, ako aj nepriamo znížiť množstvo FSH, takže cysta zastaví svoj rast počas liečby a môže byť opatrne odstránená operáciou. Niekedy s umelou menopauzou sa cystický novotvar vracia - sám zmizne.

Pre kombinovanú liečbu hormonálne závislej neplodnosti u žien môže lekár aplikovať umelý hypoestrogenizmus - menopauzu. Týmto spôsobom je možné korigovať menštruačný cyklus s krátkou luteálnou fázou alebo bez ovulácie. Nebojte sa, pretože tehotenstvo po umelej menopauze je možné, pre jeho výskyt po opustení, pacient musí brať lieky s progesterónom.

Bez indukcie umelej menopauzy nemôže robiť ženy, ktoré chcú mať dieťa s IVF. Lekár najprv pacientovi aplikuje liek, ktorý spôsobuje hypoestrogenizmus a po krátkom čase bude musieť užívať vysokú dávku progesterónu. To vyvolá uvoľnenie niekoľkých zárodočných buniek naraz z folikulov, po ktorých odborník vyberie vajcia najvyššej kvality, ktoré sú vhodné na oplodnenie.

Prípravky na umelú menopauzu

Voľba lieku na indukciu umelej menopauzy závisí od počiatočného hormonálneho pozadia ženy a zdravotných problémov, takže voľba lieku by mala byť zverená lekárovi. Lieky, ktoré môžu spôsobiť prechodnú menopauzu, sa uvoľňujú, takže nižšie uvedené informácie majú len informatívny charakter.

Medzi lieky, ktoré spôsobujú menopauzu, patria:

 • Difelerin,
 • goserelín,
 • buserelín,
 • Zoladex.

Prípravky na umelú menopauzu sú dostupné vo forme injekčných roztokov alebo tabliet. Väčšina z nich má účinok po dobu 3-5 týždňov, ale existuje možnosť predĺženia účinku s pravidelným príjmom určitej dávky lieku. Na začiatku liečby by mala byť žena pod dohľadom gynekológa, aby sledovala svoje zdravie.

Príznaky nástupu umelej menopauzy

Symptómy nástupu umelo vyvolanej menopauzy sa zhodujú so znakmi fyziologickej menopauzy:

 • vzhľad pocitu plachiet, potenie,
 • zmena chutových preferencií, zníženie alebo zvýšenie chuti do jedla,
 • poruchy tráviaceho systému: nevoľnosť, plynatosť, zápcha,
 • zvýšená strata vlasov
 • slabosť, niekedy sa začína chvenie rúk,
 • žena sa stáva viac podráždená, objavuje sa plač, spánok je narušený,
 • Úbytok hmotnosti - telo mobilizuje tukové tkanivo, v ktorom je malá zásoba estrogénu a progesterónu.

Rozdiel medzi dočasnou menopauzou a prítomnosťou je ten, že pri umelej indukcii menopauzy jej príznaky nerušia ženu tak často, takže sa často môžete dostať bez ďalších liekov.

Ukončite umelú menopauzu

Výstup umelého vyvrcholenia by mal vykonávať pod dohľadom lekára. Práca vaječníkov a menštruačný cyklus začínajú 6-10 týždňov po poslednej dávke lieku - doba zotavenia závisí od individuálnych charakteristík ženského tela. Po 2-3 mesiacoch sa odporúča, aby žena urobila krvný test na stanovenie hladín hormónov, aby sa zabezpečila normálna regenerácia.

Niekedy, po výzve k umelej menopauze, je narušený endometriálny rast pacienta, klesá konštantná hladina estrogénu alebo sa zvyšuje obsah iných účinných látok, takže gynekológ môže predpísať hormonálnu terapiu na odstránenie vedľajších účinkov.

Druhy umelej menopauzy

Existujú tri hlavné typy postupov pre volanie umelej menopauzy:

 • chirurgické,
 • radiácie,
 • lieky vyvolaný.

Chirurgický spôsob indukcie menopauzy je radikálny a ireverzibilný. Takáto terapia sa používa v extrémnych prípadoch, napríklad pri vývoji malígneho nádoru v maternici alebo vaječníku. Počas operácie sa postihnutý orgán odstráni a žena sa stane neplodnou.

Radiačná alebo röntgenová indukcia menopauzy je metóda, ktorá sa tiež používa pri liečbe nádorových nádorov v ženskom reprodukčnom systéme. Tento spôsob vyvolávania menopauzy je v porovnaní s chirurgickým zákrokom benígnejší, pretože ožarovanie vám umožňuje zachraňovať orgány, ale zároveň výrazne znižuje ich schopnosť vykonávať svoje funkcie.

Drogy volanie menopauzy je jemný spôsob liečby a používa sa pomerne často v gynekologickej praxi, najmä pokiaľ ide o liečbu žien vo fertilnom veku. Но и этот метод неидеален, нередко после приема препаратов у женщины нарушается гормональный фон, хуже растет эндометрий и наблюдаются другие неприятные последствия.

Dočasná menopauza sa používa v gynekológii na liečbu určitých ochorení reprodukčného systému, pretože táto metóda založená na korekcii hormonálnych hladín zastavením vaječníkov má dobrý výsledok. Nezávisle spôsobiť menopauzu v žiadnom prípade nemôže, pretože lieky pre tento typ liečby majú mnoho vedľajších účinkov a kontraindikácie, a ak sa používa nesprávne, môžu narušiť menštruačný cyklus a endokrinný systém.

Všetky výhody a nevýhody umelej menopauzy

S vekom v živote ženy prichádza prirodzený proces recesie reprodukčnej funkcie, nazývanej menopauza. V niektorých prípadoch však moderná medicína zahŕňa úmyselnú indukciu umelej menopauzy. Používa sa na liečbu niektorých chorôb a obnovu ženského tela. Čo je to umelá menopauza a aké sú jej vlastnosti?

Každá menopauza, a najmä umelá, sa vyznačuje zastavením produkcie hormónov - estrogénom. V tomto prípade odborníci zámerne umelo zastavia prácu vaječníkov a v dôsledku toho hormón estrogén zmizne.

Tento proces je spôsobený špeciálnymi lekárskymi prípravkami v závislosti od veku a vlastností organizmu a je reverzibilný. Táto metóda sa používa ako v dospelosti, tak aj u mladých a nedonosených žien. Jeho trvanie - od šiestich mesiacov a viac.

Umelá menopauza sa často používa pri chorobách reprodukčného sexuálneho systému a pri hojení ženského tela znížením produkcie hormónov a zastavením menštruácie.

Druhy nie je včasná menopauza

Vedúcim typom umelej menopauzy je vyvrcholenie drog. Charakterizovaný ako úplne reverzibilná metóda, ktorá šetrí telo. Pri tejto metóde sa do tela zavádzajú umelé hormóny, ktoré ovplyvňujú funkciu vaječníkov a na chvíľu ich postupne zastavujú. Takéto lieky sa zavádzajú do tela vo forme injekcií, tabliet a sprejov.

Hlavnými liečivami pri aplikácii tejto metódy sú Goserlen, Buserelin, Diferelin, Zolodeks, Norkolut a ďalšie lieky, ktoré sa každý rok stávajú stále viac a viac.

Pri chirurgickej umelej menopauze sú vaječníky úplne odstránené. Metóda je nezvratná, ale v situácii onkológie môže pomôcť.

Rádiologická metóda zahŕňa vyžarovanie vaječníkov. Na konci liečby vaječníky čiastočne obnovia svoju prácu.

Je dôležité si uvedomiť, že iba po hlbokej a dlhodobej diagnóze si zdravotnícki odborníci môžu vybrať vhodnú metódu alebo prípravky na umelú menopauzu, pričom zohľadnia všetky vlastnosti vášho tela a klinický obraz.

Symptómy s umelou menopauzou

Symptómy umelej menopauzy sú podobné prejavom prirodzenej menopauzy. Ale ich rozdiel je v tom, že s umelým - telo nie je pripravené na také dramatické zmeny v hormonálnom pozadí av práci iných príbuzných systémov.

 1. Zmeny v hormonálnych hladinách vždy vedú k destabilizácii psycho-emocionálneho stavu. Súčasne dochádza k prudkým výkyvom nálady, únave, úzkosti, ospalosti a dokonca aj depresii. Pri pôsobení hormonálnych zmien sa zníži vaskulárny tonus mozgu, čo vedie k zmene normálnej činnosti nadobličiek. Možno, že prudký nárast hmotnosti ako ochranná reakcia tela.
 2. Časté prejavy menopauzy sú návaly horúčavy. Pretože ostrý deficit hormónov prenáša falošné signály do mozgu, dochádza k zlyhaniu v procese termoregulácie. V dôsledku toho môžete pociťovať návaly tepla, náhle zmeny teploty a zimnicu. Tieto javy sú sprevádzané hyperhidrózou.
 3. V dôsledku oslabenia materiálu tkaniva sa môžu cítiť rôzne druhy bolesti, najmä v oblasti panvy. Počas tohto obdobia je zjavný nedostatok vápnika v takých prejavoch, ako je bolesť chrbta a dolnej časti chrbta, bolesť kĺbov počas menopauzy. V niektorých prípadoch môžu tieto zmeny viesť k osteoporóze.
 4. Priebeh umelej menopauzy sa odráža v libide a sexuálnej príťažlivosti. Počas pohlavného styku je nepohodlný pocit viditeľný v dôsledku suchosti v pošve, u niektorých žien sú všetky tieto príznaky neprítomné a menopauzálne obdobie prechádza ticho a bezbolestne. Preto je veľmi dôležité správne naladiť túto fázu a udržiavať telo v správnom spôsobe života.

Životný štýl počas lekárskej menopauzy

V súčasnosti sa HRT (hormonálna substitučná liečba) stala veľmi obľúbenou pri menopauze. Jej podstatou je udržanie rovnováhy v čase prudkého poklesu hormónov počas prirodzeného a umelého vyvrcholenia.

Správna schéma takejto terapie určí pre Vás iba špecialistu. Počas tohto obdobia nebude pomoc a podpora psychológa, ktorý pomôže zmierniť prejavy mentálnej destabilizácie, zbytočná. Možno predpíše ľahké sedatíva.

Doma si môžete udržiavať svoje telo na vlastnú päsť s bylinnými odvarmi a čajmi, ktoré posilňujú poplatky. Venujte pozornosť jedlu: eliminujte korenené a mastné jedlá, syntetické koreniny, alkohol, tabak a kofeín. O ich negatívnom vplyve, a tak každý vie, najmä v čase takéhoto prudkého zaťaženia tela. Jesť viac potravín, ktoré obsahujú vápnik a fosfor, byť obohatený o vitamíny so zeleninou a ovocím.

Je potrebné opustiť veľké zaťaženie, ale nemali by ste zabudnúť na fyzickú aktivitu. Aby ste sa vyhli hladovaniu kyslíka už oslabenými tkanivami a bunkami v tele, snažte sa byť častejšie na čerstvom vzduchu, vzduchujte v miestnosti, v ktorej ste a udržujte v ňom dostatočnú vlhkosť.

Keďže lieky, ktoré spôsobujú umelú menopauzu, obsahujú syntetické a pomocné chemikálie, používajte dostatok vody, aby sa v tele nevyskytovali. Ak sa budete riadiť týmito odporúčaniami, tento proces pohodlne prenesiete a získate pozitívny pozitívny výsledok.

Ukončite tento druh menopauzy

V podstate, odchod z umelej menopauzy nastáva za 2-3 mesiace. Zavedenie liekov sa postupne zastaví a reprodukčná funkcia sa obnoví v plnej miere, obnoví sa menštruácia.

Pre každú ženu, čas a proces, ako sa dostať z tohto typu menopauzy je individuálne, ale pre všetkých, pravidlo zostáva dôležité - sledovať hormóny na pol roka. Ak je nadbytok alebo nedostatok určitých hormónov, je potrebné predpísať hormonálnu korekciu. V každom prípade by sa všetky zmeny, ktoré sa vyskytnú v tele po umelej menopauze, mali uskutočniť pod pravidelným dohľadom lekára.

Prax ukazuje, že ide o pomerne účinnú a bezbolestnú metódu. V zriedkavých prípadoch sú však negatívne účinky ako endometriálna involúcia alebo atresia vaječníkov. Tieto komplikácie sa vyskytujú len na základe nesprávnej liečby počas takejto menopauzy. Preto sa v žiadnom prípade nespoliehajte na samého seba a nekontaktujte len skúsených a osvedčených odborníkov, ktorí dodržiavajú všetky jeho odporúčania.

Tehotenstvo a ovulácia po umelej menopauze

Ak toto štádium a výstup z neho prešli bezpečne, potom tehotenstvo po umelej menopauze môže nastať už po 3 mesiacoch. Reprodukčné a iné funkcie sú plne obnovené, libido sa vracia, choroby idú preč a ste pripravení stať sa matkou. Nenechajte sa rozrušiť, ak nemôžete otehotnieť hneď. Napriek tomu, vaše telo zažilo obrovský stres, hormóny sa stále vracajú k normálu, a to je dlhý a komplikovaný proces.

Ak chcete plánovať ďalšie tehotenstvo, postupujte podľa vzoru obnovenej menštruácie a ovulácie. Obvykle je ovulácia pozorovaná od 8 do 12 týždňov po poslednom podaní liekov, a už pri prvej ovulácii po umelej menopauze je celkom možné otehotnieť. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa vyskytli prípady tehotenstva počas menopauzy. Ale spravidla sa táto technika používala na všeobecné hojenie tela jemnými liekmi.

Ak sa stretávate s otázkou použitia metódy umelej menopauzy - nenechajte sa zastrašiť, preštudujte si všetky výhody a nevýhody a odvážne zverte svoje telo špecialistovi, pretože na ceste k zdraviu sa takéto účinné metódy liečby ukážu ako veľmi užitočné. Požehnaj ťa!

Pre to, čo je žena zavedená do stavu umelej menopauzy a ako sa z nej dostať

Nástup menopauzy je nevyhnutný, s jeho prejavmi, skôr alebo neskôr, sa každá žena bude musieť zoznámiť. Nikto nemôže vopred vedieť, ako toto zložité obdobie pominie, ale čo sú ženy v solidarite, je túžba posunúť ho neskôr.

Možno si predstaviť stav ženy, pred ktorou je z lekárskych dôvodov potrebné zaviesť reprodukčný systém do umelej menopauzy skôr, ako je čas stanovený prírodou.

Nie každý sa môže vyrovnať so stratou ženskosti aj pod hrozbou vzniku vážneho ochorenia. V prípadoch, keď neexistuje iná cesta ako potlačenie funkcie vaječníkov, musí žena podniknúť tento vážny krok.

Čo je vyvrcholenie?

Climax je zmena fyziológie reprodukčného systému ženy, involúcia orgánov zodpovedných za pôrod. Priamo závisí od hormonálneho pozadia ženského tela.

Pretože fungovanie mnohých systémov podpory života ženského tela závisí od pôsobenia hormónov, počas menopauzy dochádza k kardinálnym zmenám v ich práci, ako aj k porušeniu metabolických procesov.

Normálne sa telo pohybuje na novú úroveň svojho fungovania niekoľko rokov. Prispôsobenie sa klimatickým zmenám prechádza nasledujúcimi fázami:

Trvá od 45 rokov do poslednej menštruácie.

Trvá na dokončenie menštruačného cyklu.

Trvá od konečného ukončenia menštruácie až do konca života.

Hoci každé obdobie je sprevádzané určitými príznakmi, všetky zmeny sa vyskytujú dôsledne a telo sa im dokáže prispôsobiť.

Podľa rôznych zdrojov, príroda priradí žene do 10 rokov prispôsobiť sa vyvrcholeniu. Počas tohto obdobia postupne klesajú hormonálne hladiny, znižuje sa schopnosť znášať deti a čoskoro úplne zmizne. Vo vaječníkoch v tomto okamihu sú membrány folikulov zničené, dochádza k ich atrézii, zomierajú oocyty, znižujú sekréciu estrogénu.

Spojenie vaječníkov s hypotalamom sa znižuje, táto endokrinná žľaza spúšťa procesy zmeny funkcií mnohých orgánov a systémov. Stimulácia hypofýzy sa znižuje, znižuje sa uvoľňovanie luteinizačného a folikuly stimulujúceho hormónu. Pokles ich koncentrácie vedie k ukončeniu zmien.

Všetky ženy znášajú toto ťažké obdobie rôznymi spôsobmi. Približne 80% má takéto negatívne symptómy, ako sú návaly horúčavy, tachykardia, nárast tlaku krvi. S poklesom účinku estrogénu sa zhoršuje stav kože a vlasov. Hormonálny deficit vedie k strate kostnej hmoty, narušeniu kardiovaskulárneho systému, suchým slizniciam.

V priebehu času sa telo prispôsobuje vyvrcholeniu. Žena vôbec nevydrží umelú menopauzu, rýchlo mení hormonálnu rovnováhu v tele.

Čo môže byť potrebné u žien vyvolať umelú menopauzu?

Keď sa u ženy vyvinie reverzibilná umelá menopauza, vo vaječníkoch sa nevyskytnú žiadne väčšie zmeny. Funkcie vaječníkov zostávajú nezmenené, inhibuje sa len proces uvoľňovania vajíčka z folikulu. Zmeny v maternici a ďalších orgánoch sú spôsobené fluktuáciou hormonálnych hladín, ale pri zachovaní reprodukčných orgánov je tento proces reverzibilný.

Hormonálne závislé patologické stavy a stavy, pri ktorých je indikovaný umelý vrchol:

Zníženie počtu ženských pohlavných hormónov vám umožní znížiť množstvo myómov a pripraviť sa na alternatívne liečby.

Úplne sa eliminujú ložiská endometria v iných orgánoch a zotavenie ženy.

Existuje regresia cysty alebo významný pokles jej objemu.

Aplikované s IVF, zavedenie ženy do stavu hypoestrogenizmu, a potom zavedenie veľkej dávky progestínov na súčasné uvoľňovanie niekoľkých vajíčok naraz a zvýšenie šancí na úspešnú implantáciu.

V prípade prirodzeného oplodnenia, umelej menopauzy, a potom jej náhle zastavenie stimuluje ruptúru folikulu a umožňuje vajíčku, aby z neho vychádzalo.

Metóda sa používa na zníženie objemu nádorov, alebo naopak, vyvíja chirurgickú menopauzu po odstránení vaječníkov.

Táto metóda má kontraindikácie: tromboflebitídu, hepatitídu a iné ochorenia pečene, obdobie laktácie, ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Metódy zavádzania žien do umelej menopauzy

V závislosti od účelu použitia tejto metódy sa používajú rôzne metódy:

Röntgenové žiarenie vaječníkov sa používa na ochorenia krvi, rakovinu panvových orgánov. Po ožiarení je možné obnoviť prácu vaječníkov.

Ovariektómia alebo úplná resekcia vaječníkov sa vykonáva, keď sa objavia zhubné nádory reprodukčných orgánov a rakoviny prsníka.

Žene sa podáva analóg hormónov hypotalamu (Buserelin, Goserelin, Zoladex, Diferelin, Triptorelin) vo forme injekcií alebo postreku v nosnej dutine. Používa sa pri liečbe neplodnosti, myómov, endometriózy, pred IVF.

Posledne uvedený spôsob je najviac benígny, po jeho úplnom obnovení funkcie vaječníkov.

Climax po odstránení maternice

Najzávažnejším zásahom do fyziológie ženského tela je chirurgická menopauza, náhle a úplne zastavenie produkcie hormónov, ktoré žena potrebuje. Jeho účinky sú nevratné, prejavujú sa už druhý deň po operácii.

Zo zdravotných dôvodov možno odstrániť len maternicu, len vaječníky alebo maternicu s vaječníkmi. Najčastejšie sa používa posledne uvedená metóda (hysterektómia spolu s ooforektómiou).

Indikácie na odstránenie maternice:

 • Veľké myómy,
 • Ischémia myómového uzla s nekrotickými zmenami,
 • Zhubné novotvary maternice, vaječníkov a krčka maternice,
 • Vaječníkové cysty,
 • Objem uterinného krvácania.
Predtým, ako žena podstúpi operáciu na odstránenie reprodukčných orgánov, lekár zváži všetky výhody a nevýhody operácie. Čím bližšie je žena k perimenopauzálnemu obdobiu, tým ľahšie bude pre menopauzu po operácii a obnoví jej zdravie.

Ak sa pri odstránení maternice zachová aspoň jeden vaječník: t

Bude produkovať malé množstvo estrogénu. Keďže neexistuje endometrium, menštruácia chýba, ale pretrváva výtok menštruačného menštruačného krvácania. V tejto situácii, vyvrcholenie po odstránení maternice príde okamžite, a asi 5 rokov skôr, než bolo zamýšľané prírodou.

Ak sa vaječníky odstránia spolu s maternicou:

Žena úplne pociťuje negatívne príznaky menopauzy. Na rozdiel od prirodzenej situácie, telo cíti všetky prejavy menopauzy okamžite - kvôli prudkému poklesu hladiny estrogénu, začína nerovnováha žliaz s vnútornou sekréciou.

Ako sa prejavuje chirurgická menopauza - symptómy:

 • Príliv až 20-25 krát denne
 • Hyperhidróza spôsobená porušením termoregulácie,
 • Emočné poruchy (úzkosť, agresivita, slznosť, depresia),
 • Bolesť hlavy, závraty, slabosť,
 • Pokles v sexuálnej túžbe,
 • Atrofické procesy v tkanivách urogenitálneho systému,
 • Zmeny metabolizmu lipidov, zvýšené hladiny cholesterolu v krvi, poruchy kardiovaskulárneho systému,
 • Strata hustoty kostí, zlé držanie tela,
 • Vzhľad vonkajších znakov starnutia,
 • Vzhľad nadmernej hmotnosti.
Na rozdiel od prirodzenej menopauzy, keď sa jej hlavné prejavy po 5-8 rokoch trochu vyrovnávajú, chirurgická menopauza vyvoláva takéto príznaky počas života ženy.

Obnovenie po umelej menopauze

Ak umelá menopauza nie je spojená s odstránením maternice a vaječníkov, menštruačná funkcia sa vo väčšine prípadov zotaví. Hormonálna substitučná liečba počas liečby sa neuskutočňuje na dosiahnutie výrazného účinku.

Vaječníky začínajú svoju aktivitu ihneď po ukončení injekcií liekov, v priebehu 3-4 mesiacov, častejšie v priebehu 1,5-2 mesiacov. Po nútenom období nečinnosti sa reprodukčný systém aktívne obnovuje, vylučujú sa endometriózne ložiská, znižuje sa objem nádorov.

U žien liečených na neplodnosť sa zvyšuje pravdepodobnosť tehotenstva. U väčšiny žien krvácanie zmizne medzi menštruáciou a samotná menštruácia sa stáva usporiadanejšou. Zníženie libida a zvýšenie telesnej hmotnosti u väčšiny žien sa nevyskytuje.

Ako sa dostať z chirurgickej menopauzy?

Intenzita prejavov chirurgickej menopauzy závisí od individuálnych charakteristík organizmu a veku ženy. Ihneď po odstránení maternice a vaječníkov, lekár začne hormonálnu substitučnú liečbu. Vyberá lieky v závislosti od dôvodu operácie:

 • Основные лекарства на первом этапе содержат эстроген – это Дивигель, Прогинова, Эстрофем,
 • При лечении эндометриоза используют комбинированные препараты – Дивина, Цикло-Прогинова, Климен, Трисеквенс,
 • Po odstránení zhubného nádoru je zakázaná hormonálna terapia, bylinná medicína a homeopatia - Remens, Klimadinon, Klimaktoplan,
 • Keď urogenitálne poruchy platia Ovestin, Estriol.

Lieky sa používajú v kurzoch, dávkovanie vypočíta ošetrujúci lekár. Aj keď nie sú žiadne sťažnosti, žena musí podstúpiť vyšetrenie panvy aspoň 2 krát ročne.

Použitie pozitívneho efektu umelej menopauzy vám umožní vyriešiť vážne problémy ženského reprodukčného systému. Je lepšie opustiť tento stav pod dohľadom lekára.

Umelá indukcia menopauzy

Vyvolaná umelá menopauza u žien je sprevádzaná prudkým poklesom koncentrácie estrogénu. V tomto prípade dievča fixuje tvorbu špecifických znakov indikujúcich ukončenie reprodukčného systému. Potreba takejto manipulácie je spôsobená obtiažnosťou terapeutického procesu pre takéto ochorenia, ako sú:

Ako spôsobiť umelú menopauzu?

Existuje niekoľko spôsobov indukcie umelej menopauzy. Ich výber sa vykonáva na základe získaných údajov z prieskumu a anamnézy: či existujú chronické procesy v reprodukčnom systéme, zápal. Keď hovoríme o tom, ako urobiť umelú menopauzu, lekári nazývajú nasledujúce metódy postupu:

 1. Chirurgická. Najradikálnejšia cesta. Cieľ je dosiahnutý úplným odstránením vaječníkov (ooforektómia). Používa sa pri zhubných nádoroch v genitálnych žľazách, maternici, rakovine prsníka. Tento proces je úplne nezvratný - žena už nemôže mať deti.
 2. Radiácie. Týmto spôsobom sa dosiahne vyhynutie reprodukčnej funkcie a funkcie vaječníkov ako výsledok röntgenového žiarenia samotných žliaz. Používa sa na liečbu zhubných nádorov v maternici a vo vaječníkoch. Zmeny v samotných pohlavných žliazach sa považujú za čiastočne reverzibilné: môže nastať obnovenie reprodukcie, ale nie vždy.
 3. Medical. Bežná metóda používaná pri komplexnej liečbe. Zároveň sú zavedené liečivá, analógy hormonálnych látok syntetického pôvodu. Po ukončení kurzu sú funkcie genitálnych žliaz ženského tela plne obnovené.

Prípravky na umelú menopauzu

Na uvedenie pacienta do tohto stavu sa používajú antagonisty gonadotropínu. Dlhodobé užívanie týchto látok inhibuje syntézu hypofyzárneho luteinizačného hormónu so stimuláciou folikulov. Výsledkom je zníženie estradiolu v krvnom riečišti. Pri realizácii manipulácie s použitím nasledujúcich záberov pre umelú menopauzu:

Lieky sa vyznačujú dlhotrvajúcim účinkom, takže nie je potrebné ich každodenné použitie. Podávaná dávka liečiva je platná 24 až 72 hodín. V tomto prípade je liečebný režim zostavený individuálne. Okrem toho sa môže použiť postup a:

 • progestíny - Norkolut,
 • antigonadotropíny - Danazol.

Môžem otehotnieť s umelým vyvrcholením?

Táto otázka je zaujímavá pre sexuálne aktívne dievčatá. Lekári vysvetľujú, že tehotenstvo, bez opustenia umelej menopauzy, je nereálne. Reprodukčný systém je v takom stave, že nedochádza k ovulácii. Koncentrácia liekov sa udržiava na určitej úrovni, čo tento proces úplne eliminuje. Treba však pripomenúť, že po ukončení liečby je potrebné sa starať o antikoncepciu.

Tehotenstvo po umelej menopauze

Obnovenie menštruácie po umelej menopauze nastáva 4-10 týždňov po zastavení zavádzania hormonálnych liekov. Čo sa týka plánovania tehotenstva, môže sa objaviť do 3-4 mesiacov. Je potrebné zvážiť túto skutočnosť, používať antikoncepciu, aby sa zabránilo nechcenému tehotenstvu. Lekári odporúčajú použitie bariérových metód, eliminujúc hormonálne pilulky. Pomôže to znížiť zaťaženie reprodukčného systému. Plánovanie tehotenstva je kontrolované lekárom, ktorý berie do úvahy stav tela, vykonáva testy hladín hormónov, kontroluje ovulačné procesy, skúma pomocou ultrazvuku.

Vakcína Gardasil sa používa proti ľudskému papilomavírusu - jednej z najčastejších infekcií. Vyvážené zloženie vakcíny stimuluje vlastnú silu organizmu, takže imunitný systém vyvíja rezistenciu na HPV.

Hormonálne zlyhanie u žien, symptómy, príznaky, ktoré sú vyjadrené rôznymi spôsobmi, sa vyskytujú v každom živote. Jeho príčiny sú rôznorodé, často spojené s fyziologickými zmenami. Oboznámte sa s prvými prejavmi porušenia, aby ste sa včas poradili s lekárom.

Pin
Send
Share
Send
Send