Hygiena

Folikulometria - význam diagnostiky, vhodnosť aplikácie

Pin
Send
Share
Send
Send


Žiaľ, nie všetky ženy môžu rýchlo otehotnieť. V niektorých prípadoch pri plánovaní tehotenstva predpíšte testovanie, známe ako folikulometria. Aká je táto štúdia? V skutočnosti je to ultrazvukové monitorovanie, ktoré vám umožní sledovať vývoj a dozrievanie folikulu od začiatku až do konca menštruačného cyklu.

Doteraz sa takáto štúdia považuje za jednu z najpresnejších metód na určenie dní ovulácie, a preto zvyšuje možnosť oplodnenia vajíčka. Táto technika je široko používaná v gynekológii, nielen na sledovanie menštruačného cyklu, ale aj na diagnostiku určitých porúch reprodukčného systému.

Follikulometria: kedy robiť? Označenia postupu

Po prvé, podobný postup sa používa v centrách plánovaného rodičovstva. Najpresnejšie výsledky sú to, čo folikulometria pomáha dosiahnuť. Kedy postupovať? Na začiatok stojí za zmienku, že monitorovanie umožňuje určiť skutočnosť ovulácie, ako aj jej presné dátumy. Toto je mimoriadne dôležité pre ženy, ktoré majú nepravidelný menštruačný cyklus.

Okrem toho sa ultrazvuk používa na určenie príčiny zhoršeného normálneho fungovania reprodukčného systému a zlyhania menštruačného cyklu. Rovnaká štúdia je predpísaná za účelom sledovania účinku hormonálnych liekov na vaječníky. A postup v kombinácii s niektorými ďalšími testami sa používa na diagnostikovanie ženskej neplodnosti. Okrem toho sa folikulometria často vykonáva pred oplodnením in vitro.

Potrebujem špeciálne školenie?

Samozrejme, mnoho pacientov má záujem o to, či je pred ultrazvukom potrebná špeciálna príprava. Folikulometria nevyžaduje komplexné prípravky. Pre dievčatá, ktoré ešte nemali pohlavný styk, sa ultrazvuk zvyčajne vykonáva cez brušnú stenu - v takýchto prípadoch krátko pred zákrokom je vhodné vypiť 0,5-1 litra vody. Plný močový mechúr zaisťuje maximálnu viditeľnosť panvových orgánov.

V niektorých prípadoch bude transvaginálny ultrazvuk viac informatívny. Aby sa zabezpečila maximálna presnosť štúdie, ženám sa odporúča aspoň jeden deň pred zákrokom opustiť produkty, ktoré zvyšujú tvorbu plynov v čreve - to je predovšetkým kapusta a strukoviny, ako aj niektoré druhy ovocia a mliečnych výrobkov. Odporúča sa vyčistiť črevá piercing sviečkami alebo klystír s prevarenou vodou.

Follikulometria: v ktorý deň cyklu je predpísaná štúdia?

Prirodzene, aby bolo možné správne posúdiť stav a fungovanie reprodukčného systému, je mimoriadne dôležité začať včas a správne diagnostikovať. Existuje mimoriadne dôležitá otázka, ktorá zaujíma všetkých pacientov: na aký deň robiť folikulometriu? Ihneď je potrebné poznamenať, že štúdia bude pravdepodobne musieť byť opakovaná viac ako raz. Ženy s normálnym menštruačným cyklom, ktoré trvajú 28 dní, spravidla prvý ultrazvuk sa predpisuje na ôsmy alebo desiaty deň. Prirodzene, počas tohto obdobia je ťažké izolovať požadovaný folikul - je však možné určiť prítomnosť niektorých abnormalít, najmä na diagnostiku folikulárnej cysty.

U pacientov, ktorí majú stabilný cyklus trvajúci viac ako 28 dní, sa prvé vyšetrenie predpisuje šesť dní pred predpokladaným nástupom ovulácie. V každom prípade, v budúcnosti bude musieť postup opakovať každé dva alebo tri dni. Opakované štúdie sa vykonávajú buď do obdobia ovulácie alebo do konca menštruačného cyklu.

Ako sa postupuje?

Ako už bolo uvedené, štúdia môže byť uskutočnená ako cez brušnú stenu, tak transvaginálne - lekár vykonávajúci test vyberie vhodnú metódu. V podstate je postup rovnaký ako pri bežnom ultrazvuku. Folikulometria je bežné vyšetrenie panvových orgánov. Monitorovanie folikulov trvá veľmi málo času a samotný postup je absolútne bezbolestný.

Rozlúštenie výsledkov

Samozrejme, existujú niektoré údaje, ktoré vám umožnia určiť, ako úspešne sa vykonala folikulometria. Aké sú tieto ukazovatele? Počas prvej štúdie môže lekár spravidla pozorovať jeden, zriedkavo niekoľko zväčšených folikulov. V každom prípade zreje iba jedno vajce - jeho dominancia sa určuje až po niekoľkých dňoch. Priemer folikulu je v priemere 12-15 mm. Ale jeho veľkosť sa neustále zvyšuje - v čase ovulácie, často - 25 mm. Sú to tieto detaily a upozorňuje lekára.

Okrem toho bezprostredne po prasknutí zrelého folikulu a uvoľnení vajíčka sa na jeho mieste vytvorí žlté telo, ktoré môže byť vyšetrené niekoľko dní počas ultrazvukového vyšetrenia. Po ovulácii je v oblasti prostaty malé množstvo voľnej tekutiny. V každom prípade, po folikulometrii, je potrebný kontrolný krvný test hladín hormónov - normálne je pozorované zvýšenie množstva progesterónu.

Aké poruchy môže podobná štúdia pomôcť určiť?

Táto technika pomáha určiť presný čas ovulácie. Ale možnosti tam nekončia - existuje mnoho ďalších objavov, ktoré folikulometria umožňuje. Aké sú tieto dôležité skutočnosti?

Po prvé, nepretržité monitorovanie umožňuje lekárovi vyhodnotiť prácu maternice a vaječníkov. Pomocou ultrazvuku môžete určiť prítomnosť rôznych nádorov, vrátane napríklad cysty atď. Existujú aj iné ochorenia, ktoré sa dajú zistiť počas folikulometrie. Niektorým pacientom sa napríklad diagnostikuje myóm a iné ochorenia. Pomocou výsledkov takejto štúdie má gynekológ možnosť určiť príčinu neplodnosti. Okrem toho sa táto technika používa aj počas liečby, pretože umožňuje starostlivo sledovať vplyv určitých liekov na reprodukčný systém.

V skutočnosti je ťažké preceňovať hodnotu tejto štúdie, pretože pomáha špecialistovi správne diagnostikovať a vybrať najlepšie metódy liečby.

Recenzie a ďalšie informácie

Dnes je stále viac a viac pacientov predpísaná folikulometria. Recenzie odborníkov naznačujú, že ide o najpresnejší a najúčinnejší spôsob diagnostiky a monitorovania. Táto technika je nevyhnutná pre páry, ktoré chcú mať dieťa, ako aj pre pacientov trpiacich určitým porušením. V každom prípade je postup bezbolestný a netrvá dlho. Nevýhodou je, že postup sa musí opakovať každé dva dni (nie každý je pohodlný). Môžete to urobiť v špeciálnych diagnostických ústavoch alebo na klinikách plánovaného rodičovstva. Pokiaľ ide o náklady, líši sa v závislosti od mesta, použitého zariadenia a cenovej politiky inštitúcie. V priemere jedna ultrazvuková procedúra stojí okolo 300-500 rubľov.

Účel folikulometrie

Metóda sa vykonáva na zhodnotenie práce vaječníkov v dynamike, stave endometria. Folikulometria monitoruje proces dozrievania folikulov, odhaľuje dominantné, umožňuje určiť okamih ovulácie, tvorbu žltého tela počas jedného mesačného cyklu. Štúdia určuje stav endometria, predpovedá úspešné alebo neúspešné pripojenie oplodneného vajíčka - implantáciu do maternice.

Indikácia použitia folikulometrie je: t

 1. neplodnosť spolu s absenciou zjavných patológií reprodukčného systému,
 2. hormonálne poruchy, súvisiace patológie - anovulácia, nedostatok luteálnej fázy, syndróm polycystických ovárií.

Štúdia sa vykonáva v procese stimulácie ovulácie, pri príprave žien na umelú insemináciu, IVF procedúry.

Ciele použitia folikulometrie:

 • vyhodnotenie výkonu vaječníkov,
 • stanovenie dozrievajúceho folikulu, t
 • identifikáciu momentu ovulácie
 • určenie optimálneho dňa počatia,

 • stanovenie uskutočniteľnosti stimulácie ovulácie, t
 • vplyv na pohlavie nenarodeného dieťaťa (pohlavný styk niekoľko hodín, počas ovulácie zvyšuje šance mať chlapca, zatiaľ čo pohlavný styk niekoľko dní predtým, ako vám umožní porodiť dievča),
 • prevencia alebo zvýšenie šancí na viacpočetné tehotenstvo, t
 • celkové hodnotenie menštruačného cyklu
 • identifikácia príčin nezrovnalostí cyklu, príčiny neplodnosti,
 • identifikácia patológií reprodukčného systému, gynekologických ochorení spojených s neschopnosťou otehotnieť,
 • kontrola liečby.

Spôsoby vykonávania folikulometrie

Štúdia sa môže uskutočňovať transabdominálne, vaginálne. V prvom prípade sa diagnóza vykonáva ako obvyklý ultrazvuk. Žena leží na chrbte, jej žalúdok je rozmazaný špeciálnou látkou, ktorá vám umožní lepšie vidieť obraz. Špecialista poháňa senzor pozdĺž brucha od hrudnej kosti po pubis. Na monitore sa zobrazí obrázok, po ktorom počítač zhrnie všetky obrázky a zobrazí výsledky. Druhá metóda výskumu - vaginálna, umožňuje vidieť kompletnejší obraz.

Senzor sa nachádza v tesnej blízkosti vaječníkov, maternice, endometria. Do vagíny sa vloží špeciálne zariadenie. Žena počas štúdie môže pociťovať určité nepríjemné pocity, ale vo všeobecnosti je postup bezbolestný. Aký druh monitorovania sa bude vykonávať, určí špecialista. Určuje aj načasovanie postupu, pretože čas folikulometrie má určitý rámec.

Prípravné postupy 1. T

Osobitné závažné prípravné činnosti sa nevykonávajú. V predvečer štúdie musí žena vykonať hygienický postup na umývanie. Ak sa folikulometria bude vykonávať externe, musíte vyplniť močový mechúr. K tomu asi za 45 minút piť čaj, kávu, minerálnu vodu. Takéto nápoje stimulujú produkciu močoviny. Naopak, pri vaginálnom vyšetrení je potrebné dbať na to, aby bol močový mechúr prázdny.

Aby sa zlepšila účinnosť výsledkov štúdie, žena musí prestať používať potravu počas 1-2 týždňov, čo spôsobuje zvýšenú tvorbu plynu a nadúvanie. Táto situácia trochu narúša výsledky štúdie. Nepoužívajte:

 • kapusta,
 • čerstvé uhorky,
 • strukoviny,
 • čierny chlieb
 • sýtené nápoje
 • alkohol,
 • čokoláda,
 • plnotučné mlieko.

Všeobecne platí, že správna výživa zvyšuje šance na normálne fungovanie reprodukčného systému, preto žena musí zabezpečiť správnu diétu, ak sú problémy s koncepciou a pravidelným cyklom.

Termíny folikulometrie

Žena musí prejsť 6 výskumných postupov pre úplný obraz menštruačného cyklu.

 1. Folikulometria by mala byť vykonaná prvýkrát v 5. - 7. deň menštruačného cyklu. Ihneď po ukončení menštruácie. Počas tejto doby začína vývoj vajíčka. V jednom z vaječníkov sa detegujú 2 - 3 folikuly v rozsahu od 5 do 9 mm. Už v tomto období je možné odhaliť dominantné, ale so závermi nie sú v zhone. Štruktúra endometria je jednotná, hrúbka dosahuje 2 mm.

 2. Druhý ultrazvuk sa uskutočňuje v deň 9-11. Odporúča sa robiť folikulometriu pre tento deň cyklu z nasledujúcich dôvodov. Zo všetkých vytvorených folikulov začína človek rásť s väčšou sebavedomosťou - bežne sa nazýva dominantná. Počas tejto doby cyklu dosahujú rozmery 10 mm, zatiaľ čo ostatné sotva dosahujú 9 mm. Každý deň sa folikul zvýši o 2-4 mm. Na konci vývoja bude priemer vajec asi 22 mm. Štruktúra endometria je lineárna, hrúbka 5 mm. Na konci dozrievania folikulu budú jasne viditeľné tri vrstvy. Ak druhá ultrazvuková štúdia nezistila dominantný folikul, nemá zmysel robiť folikulometriu v 13. deň cyklu. Menštruačný cyklus bude bez ovulácie.
 3. Tretia štúdia by mala byť vykonaná v 13. deň mesačného cyklu. Hlavným cieľom je určiť preovulačný stav folikulu. Jeho priemer je 22–32 mm. Na určenie momentu priaznivého pre koncepciu je potrebné urobiť folikulometriu v tento deň cyklu. Hrúbka endometria je 12 mm, je tu jasná štruktúra v 3 vrstvách. Ak existuje odchýlka vo formovaní endometria, pravdepodobnosť tehotenstva je nízka. Vzhľadom k tomu, maternice nebude môcť prijímať vajcia. Koncepcia sa deje, implantácia nie je.
 4. Pre explicitnú detekciu ovulácie sa odporúča urobiť folikulometriu na nasledujúci deň cyklu. Neexistuje žiadny expresívny folikul. Namiesto toho sa nachádza voľná kvapalina. V tejto forme je vajíčko po oplodnení niekoľko dní. Folikul je prítomný - štúdia by mala byť vykonaná každý deň, kým sa stane jasným - ovulácia nenastane.

 5. Do folikulometrie na 15-17 deň cyklu, s výhradou vykonávania ovulácie. Namiesto praskajúceho folikulu sa pozoruje žlté telo v tvare hviezdičky. Hrúbka endometria je 11 mm, štruktúra troch vrstiev sa stráca. Maternica je pripravená prijať žlté telo.
 6. V dňoch 21 - 23 mesačného cyklu sa objavuje implantácia oplodneného vajíčka. Účelom štúdie je zistiť stav endoskopia corpus luteum. Veľkosť žltého tela sa zvyšuje, výstelka maternice sa opäť stáva homogénnou štruktúrou. V tomto prípade bude implantácia úspešná, čo je začiatok tehotenstva. Odchýlky vo vývoji corpus luteum sú dôvodom pre domnienku, že nenastane tehotenstvo.

Je potrebné urobiť folikulometriu v určitý deň cyklu, aby ste pochopili, ako dochádza k ovulácii, tvorbe žltého tela, implantácii vaječnej bunky. Po dôkladnej diagnostike sa odborníci rozhodnú stimulovať ovuláciu, ak vaječník nefunguje správne, aby užívali hormonálne lieky na zabezpečenie úplného vývoja folikulu, vajíčka a pripravenosti pohlavného orgánu na tehotenstvo.

Výsledky štúdie o prítomnosti ovulácie

Počas normálneho menštruačného cyklu folikul dosiahne veľkú veľkosť, vajíčko vyjde, vytvorí sa špeciálna tekutina, objaví sa so spermatickou bunkou, objaví sa corpus luteum, potom implantácia, tehotenstvo. Situácia sa však môže vyvíjať iným spôsobom, potom sa nástup tehotenstva stáva nemožným.

 • Folikul dosiahne požadovanú veľkosť, ale nepraskne, ale začína sa zmenšovať - ​​atresia dominantného folikulu. Ovulácia sa nevyskytuje. V tomto prípade by sa mala vykonať hormonálna stimulácia.
 • Folikul dosahuje dominantnú veľkosť, zostáva až do konca menštruačného cyklu. Žiadna ovulácia. Situácia sa nazýva "perzistencia folikulu".
 • Folikul stále rastie po dosiahnutí dominantnej veľkosti. Vaječné nechýba, ovulácia sa nevyskytuje. Namiesto toho sa tvorí folikulárna cysta, ktorá môže zostať niekoľko mesiacov a potom zmizne.
 • Folikul sa úplne vyvíja. A v okamihu, keď by mala nastať ovulácia, začne postupné zvrásnenie. Existuje skorá luteinizácia folikulu.

Folliculometria umožňuje určiť všetky tieto odchýlky. Vyvodiť závery, vykonať plnohodnotnú liečbu alebo umelú insemináciu. V každom prípade by sa diagnóza mala vykonať, ak sa s úplným pohlavným stykom tehotenstvo nevyskytne do 1 roka.

Čo je folikulometria, ako a kedy sa vykonáva?

Ide o štúdiu ultrazvukových snímačov, ktorá umožňuje sledovať folikulogenézu v dynamike počas jedného menštruačného cyklu. Lekár môže použiť transabdominálnu alebo vaginálnu sondu. Ženy potrebujú vedieť, ako sa folikulometria vykonáva rôznymi senzormi, aby sa na ňu správne pripravila.

Transabdominálny senzor

Lekár skúma povrch brucha a skúma ho od pubis po hrudnú kosť, takže by ste si mali vybrať oblečenie, ktoré vám umožní rýchlo odhaliť požadovaný povrch.

Pre postup, musíte uchopiť uterák alebo plienku, sú položené na gauči, a balík papierových obrúskov na zotretie prebytočného gélu. Bezprostredne pred vyšetrením je potrebné naplniť močový mechúr, na tento účel sa na hodinu vypije viac ako 1 liter čistej vody a nie je močiť.

Vaginálny senzor

Senzor je vložený invaginálne, s určitým nepohodlím.

Pred štúdiou je potrebné držať toaletu genitálií. Nie je potrebné naplniť močový mechúr, odporúča sa pred začatím procedúry močiť. Berú si uterák alebo plienku s nimi, jednorazový kondóm (špeciálne pre ultrazvuk, alebo obvyklý hladký).

Na objasnenie niektorých parametrov môže byť potrebné použiť oba senzory. Zvýšené množstvo plynu v črevách môže sťažiť diagnostiku, takže pred štúdiou by sa mala nasledovať špeciálna diéta: okrem strukovín, všetkých druhov kapusty, čierneho chleba, alkoholu a sýtených nápojov.

Ako dozrieva folikuly

Prvý deň cyklu si vezmite prvý deň menštruácie. Na začiatku folikulogenézy rastie niekoľko folikulov, všetky neprekračujú priemer 2 mm. В десятый день цикла уже можно увидеть один или несколько фолликулов, которые превышают остальные по диаметру (до 15 мм) – они называются доминантными.Zostávajúce folikuly začínajú regresovať (opak vývoja) a čoskoro klesajú na pôvodnú úroveň.

Dominantný folikul sa v čase ovulácie naďalej vyvíja a dosahuje priemer 18-25 mm. Potom sa uvoľňuje luteinizačný hormón, pri ktorom vajce opúšťajú folikul a vystupujú do peritoneálnej dutiny s malým množstvom folikulárnej tekutiny. Namiesto zrelého folikulu sa tvorí žlté telo.

Termíny štúdie

Na ktoré dni sa cyklická folikulometria vykonáva, závisí od menštruačného cyklu. Na stanovenie priaznivých dní pre počatie u žien, ktorých cyklus trvá 28 dní, by sa mal prvý ultrazvuk vykonať medzi 8 a 10 dňami od začiatku menštruácie.

Pri dlhšom alebo krátkom cykle sa dátum vypočíta na základe nasledujúcich údajov: dĺžka cyklu sa mení v závislosti od prvej fázy (trvanie zrenia folikulov), druhá fáza je 13-14 dní, štúdia sa má vykonať 5-6 dní pred odhadovaným dátumom ovulácie ,

príklad: žena má stabilný cyklus, jej trvanie je 32 dní. Vypočítajte dátum prvého ultrazvuku na folikulometriu: 32 - 14 = 18 (odhadovaný dátum ovulácie), 18 - 6 = 12 - na dvanásty deň cyklu, prvá štúdia sa vykoná.

Ak je cyklus nepravidelný, dátum nástupu folikulometrie sa podáva 3 až 5 dní po nástupe menštruácie. Celkovo môže trvať 3 až 6 návštev u lekára, vyšetrenia sú vymenované v intervale 2-3 dní.

Príznaky ovulácie

Lekár berie na vedomie zmeny vo folikule a určuje dátum ovulácie z ich dynamiky. K uvoľneniu vajíčka došlo, ak:

 1. Dochádzalo k trvalému rastu folikulu na veľkosť 18-24 mm.
 2. Folikul zmizol, na jeho mieste vo vaječníku sa vytvorilo žlté telo.
 3. Voľná ​​tekutina je vizualizovaná v brušnej dutine.
 4. Jeden týždeň po predpokladanom dátume ovulácie je v krvi vysoká hladina progesterónu.

Folikulárna cysta

Pretrvávanie folikulu sa môže transformovať do folikulárnej cysty. V tomto prípade zväčšený folikul neprestáva rásť, ale naďalej rastie (súčasne dochádza k akumulácii folikulárnej tekutiny). Ak folikul presiahne priemer 25 mm, lekár môže urobiť túto diagnózu počas folikulometrie.

Nedostatok vývoja folikulov

V niektorých prípadoch sa folikuly nemusia vyvíjať vôbec, alebo začať vývoj na začiatku cyklu a potom sa vracajú bez tvorby dominantného.

V neprítomnosti ovulácie sa nemôže vyskytnúť tehotenstvo, pretože vajíčko nevstúpi do dutiny maternice a nemôže sa stretnúť so spermie. Ženy, u ktorých bola diagnostikovaná anovulácia, by mali podstúpiť komplexné vyšetrenie s cieľom zistiť príčinu patológie. Je pomerne ťažké obnoviť pôrodnú funkciu, ale s veľkou túžbou, normalizáciou výživy, zmenou životného štýlu a dodržiavaním lekárskych odporúčaní má žena šancu stať sa matkou.

Aký je účel folikulometrie?

Follikulometria - čo to je a kedy je táto štúdia potrebná? Odpoveď na túto otázku sa týka žien počas plánovania tehotenstva. Zvlášť, ak sa im nepodarí počať dieťa dosť dlho.

Folikulometria je výskumná metóda, pomocou ktorej môžete sledovať rast folikulov a potvrdiť ovuláciu. Najčastejšie je tento postup predpísaný ženám, ktoré nemôžu otehotnieť 6 mesiacov alebo dlhšie.

Podľa štúdie môžete posúdiť stav vaječníkov, určiť užitočnosť ovariálneho menštruačného cyklu. Pri štúdiu denne alebo po 1-2 dňoch môžete potvrdiť fakt ovulácie a tým zvýšiť šance na úspešné počatie.

V niektorých prípadoch sa štúdia musí vykonať nie jeden cyklus, ale niekoľko mesiacov v rade. To poskytne príležitosť rozhodnúť sa, či žena môže otehotnieť nezávisle od toho, či je ovulujúca. Pomocou tejto metódy môžete určiť potrebu stimulácie ovulácie.

Nepriamo, táto štúdia môže dokonca pomôcť pochopiť dieťa požadovaného pohlavia. Koniec koncov, ak sa pohlavný styk vyskytol krátko alebo v deň uvoľnenia vajíčka z folikulu, je vysoká pravdepodobnosť, že sa chlapec narodí.

Okrem toho, ultrazvukové metódy výskumu pomôže určiť prítomnosť ochorení ženských pohlavných orgánov.

Na ktorý deň ovariálneho-menštruačného cyklu potrebujete folikulometriu?

Tento postup nie je možné vykonať kedykoľvek. Dátum diagnózy sa má predpísať s prihliadnutím na všetky znaky ovariálneho-menštruačného cyklu u žien.

Ak máte priradenú folikulometriu, v ktorý deň cyklu sa má vykonať pravidelná menštruácia, interval medzi ktorým je presne 28 dní? V tomto prípade sa štúdia uskutočňuje hlavne od 10 do 14 dní cyklu s intervalom 1-2 dni. Ak chcete byť v bezpečí, prvý ultrazvuk môže byť vykonaná na siedmy deň cyklu, ďalší deň štúdie bude predpísaný lekárom podľa výsledkov diagnózy.

Ak dominantný folikul ešte nie je stanovený, po 2 dňoch sa predpíše nasledujúci postup. V prípade jeho jasnej vizualizácie as dostatočne veľkými rozmermi - maximálne 1 deň alebo nasledujúci. Pravidlom je, že je potrebné urobiť ultrazvuk 4 až 7 krát. Počas tejto doby môžete sledovať nástup ovulácie alebo sa uistiť, že nie je prítomná.

Kedy robiť folikulometriu s nepravidelným ovariálnym menštruačným cyklom? Vypočítať požadovaný čas na štúdium v ​​tomto prípade je oveľa ťažšie. Ako základ sa berie priemerné trvanie ovariálneho-menštruačného cyklu u ženy a od tohto počtu sa odpočíta 14.

Koniec koncov, druhá fáza cyklu je presne 14 dní, zatiaľ čo prvá môže byť predĺžená alebo skrátená. Preto, ak priemerná doba trvania cyklu je 35 dní, folikulometria musí začať 5 dní pred zamýšľanou ovuláciou, to znamená od 21. dňa cyklu.

Kde sa folikulometria? Táto štúdia sa vykonáva na ultrazvukovom prístroji na bežnej klinike, súkromných klinikách, špecializovaných reprodukčných centrách atď. Ak je to možné, diagnostika by sa mala vykonať na dobrom zariadení, čím sa odstránia chybné výsledky.

Ak je predpísaná folikulometria na stimuláciu ovulácie, odporúča sa vykonať štúdiu priamo na klinike, kde ste vykonali tento postup. To poskytne príležitosť na presné vyhodnotenie výsledkov a ich interpretáciu v súlade so stimuláciou.

Ako sa robí výskum?

Folikulometria sa uskutočňuje konvenčnou ultrazvukovou sondou. Špeciálna príprava pred diagnózou nie je potrebná. V predvečer sa odporúča obmedziť používanie potravín, ktoré podporujú zvýšenú tvorbu plynu v črevách.

Môžu to byť strukoviny, čierny chlieb, alkoholické alebo nealkoholické nápoje, kapusta a iné produkty. Zvýšené množstvo plynu v čreve môže zabrániť tomu, aby sa vaječníková štruktúra dobre skúmala, aby sa detegovala prítomnosť folikulov, rast ich rastu a ovulácia zaznamenávaného vajíčka.

Ultrazvuk pre folikulometriu sa vykonáva dvoma spôsobmi - transabdominálne a intravaginálne. Obe metódy sú vysoko presné, ale pomocou intravaginálneho ultrazvuku môžete overiť spoľahlivosť získaných výsledkov v prípade akýchkoľvek pochybností.

Transabdominálna folikulometria je bežný ultrazvuk maternice a vaječníkov. Aby sa dosiahli spoľahlivé výsledky, malo by sa vykonať správne - s plným močovým mechúrom. Preto 50-60 minút pred diagnózou je potrebné vypiť aspoň 1 liter nesýtenej vody alebo akejkoľvek inej tekutiny, aby sa močový mechúr dobre naplnil.

Intravaginálny ultrazvuk sa vykonáva na prázdnom močovom mechúre, navyše sa odporúča vyprázdniť ho pred diagnózou.

Interpretácia výsledkov

Interpretácia výsledkov sa vykonáva na základe pravidelných štúdií a monitorovania rastu folikulu v dynamike. V prvých postupoch je určená prítomnosť dominantného folikulu, ktorého rýchlosť rastu je zaznamenaná v dynamike.

V podstate dosahuje rozmery v priemere 18-24 mm. Ak dôjde k ovulácii, počas ultrazvuku je jasné, že dominantný folikul zmizol a na jeho mieste sa vytvorilo žlté telo. V dutine brušnej sa nachádza malé množstvo voľnej tekutiny.

Ten, kto urobil tento postup a otehotneli, bol problém neplodnosti v nepravidelnom ovariálnom menštruačnom cykle. V dôsledku toho bolo veľmi ťažké určiť najpriaznivejšie dni pre koncepciu, pretože nezapadali do všeobecne prijímaných hraníc.

Okrem toho, ak je cyklus anovulačný, šance na úspešnú koncepciu sú nulové. Čím staršia žena je, tým viac anovulačných cyklov môže mať za rok. Šanca na úspešnú koncepciu sa tak každým rokom zmenšuje.

Okrem sledovania ovulácie a kontroly rastu folikulov počas stimulácie, tento stav výskumu môže určiť nasledovné stavy:

 1. Atresia folikulu. Dominantný folikul prestane predčasne rásť a začína jeho reverzný vývoj.
 2. Perzistencia folikulu. Dosahuje veľkosť 18-24 mm, ale nepraská a uvoľňuje vajíčko.
 3. Folikulárna cysta. V ňom sa začína hromadiť zväčšený folikul s priemerom väčším ako 25 mm.
 4. Luteinizácia folikulu. Korpus luteum sa tvorí pred uvoľnením vajíčka.
 5. Nedostatok vývoja folikulov alebo anovulačný cyklus. Vyznačuje sa tým, že folikuly sa nevyvíjajú, alebo ich rast sa zastavuje na samom začiatku cyklu.

Všetky tieto stavy naznačujú, že v tomto cykle nemôže nastať tehotenstvo. Preto môže byť potrebných niekoľko ovariálno-menštruačných cyklov na stanovenie ovulácie a rozhodnutie o potrebe stimulácie.

Čo je to?

Folikulometria je ultrazvuková diagnostická metóda.ktorý počas celého menštruačného cyklu umožňuje sledovať folikulogenézu.

To znamená, že prostredníctvom takéhoto monitorovania môže monitorovať dozrievanie folikulu a spôsobu, akým sa medzi nimi rozvíja dominantný. Vďaka pozorovaniam je možné získať údaje o každej fáze lokálneho cyklu.

Jedným z hlavných úloh folikulárnej diagnostiky je určiť vhodný deň. pre koncepciu. Folikulometria pomáha zistiť dátum ovulácie, identifikovať prítomnosť patológií a zistiť, či je potrebná umelá stimulácia.

Sleduje tiež vývoj endometria.

Kedy to urobiť?

Gynekológ predpíše folikulometriu na potvrdenie alebo vylúčenie prítomnosti abnormalít, ako aj na sledovanie vývoja ovulácie.

Najbežnejšie indikácie diagnózy sú:

 • Neúspešné pokusy otehotnieť na dlhú dobu,
 • Stanovenie najvhodnejšieho času na koncepciu,
 • Vyhodnotenie vaječníkov,
 • Potreba stimulovať ovuláciu,
 • Poruchy hormonálnej funkcie,
 • Stanovenie štruktúry vaječníkov,
 • Počítanie približného počtu vajec v "zásobe"
 • Plánovanie umelého zavádzania spermií do maternice (inseminácia),
 • Plánovanie oplodnenia vajíčka spermiami mimo tela (in vitro fertilizácia).

Follikulometria sa vykonáva v poriadku diagnostikovať niektoré genitálne ochorenia (prítomnosť hypoplázií, myómov alebo cyst). Používa sa na určenie užitočnosti menštruačného cyklu.

Dôvodom konania preto môže byť: t

 • Nedostatok ovulácie
 • Menšia strata menštruačnej krvi, nižšia ako prípustná rýchlosť (hypomenorea),
 • Menštruácia menej ako raz za štyridsať dní (oligomenorea),
 • Dysfunkcia pohlavných žliaz.

Príprava postupu

Žena nepotrebuje špeciálny tréning., Stačí len niekoľko jednoduchých inštrukcií. Hlavná vec je výživa. Pred zákrokom a v čase jeho vykonávania nemôžu jesť potraviny, ktoré prispievajú k nadúvaniu. Pri tvorbe plynov v črevách je ťažšie sledovať folikuly.

Medzi tieto produkty patria:

 • strukoviny,
 • Všetky druhy kapusty
 • sóda,
 • alkohol,
 • Čierny chlieb.

Ďalšie dve odporúčania ktoré sa vykonávajú na základe zvolenej metódy postupu. Hodinu pred transabdominálnou folikulometriou musíte vypiť aspoň jeden liter vody bez plynu a nemočiť.

Ak sa diagnóza vykoná vaginálne, treba urobiť opačný postup, vyprázdniť močový mechúr pred zákrokom.

Niekedy sa pre presnejšiu diagnózu štúdia uskutočňuje transabdominálne a vaginálne. V tomto prípade, hodinu pred prvým zákrokom, žena pije vodu. Na konci prvej štúdie je potrebné vyprázdniť močový mechúr. Až potom je monitorovaný vaginálnym senzorom.

Ako chytiť ovuláciu?

Jednou z hlavných podmienok úspešnej koncepcie je ovulácia. Proces dozrievania a uvoľňovania z folikulov vajíčka sa vyskytuje u zdravých žien približne rovnako. Okamžik výskytu tejto dôležitej udalosti je však pre každého iný. Je to spôsobené rôznym trvaním prvej fázy menštruačného cyklu. Preto, pre nástup plánovaného tehotenstva, budúce matky začnú počítať najlepšie dni pre počatie, teda obdobie ovulácie.

Pre výpočty pomocou niekoľkých techník:

 • Meranie bazálnej (rektálnej) teploty,
 • Špeciálne testy na stanovenie ovulácie,
 • Hormonálne krvné testy,
 • Follikulometriyu.

Táto druhá metóda je najpresnejšia a najefektívnejšia. Koniec koncov, umožňuje sledovať nielen čas vajíčka z folikulu, ale aj odchýlky v jeho vývoji a dozrievaní. Ultrazvuk bude „vidieť“ anovulačné cykly (keď vajíčko vôbec nevyzrie), celkový stav panvových orgánov a zmeny v endometriu.

Čím staršia žena sa stane, tým menej jej dospelé vajcia dozrievajú. Preto existuje viac problémov s ovuláciou.

Čo "vidieť" ultrazvuk

Folikulometria je predpísaná pacientom, ktorí majú poruchu menštruačného cyklu, alebo sa koncepcia nevyskytuje v priebehu jedného roka za predpokladu, že existuje pravidelný intímny život.

Štúdia odhalila tieto dôležité body:

 • Prítomnosť alebo neprítomnosť ovulačného cyklu, t
 • Dni ovulácie,
 • Príčiny nepravidelnej menštruácie,
 • Keď je ovulácia stimulovaná špeciálnymi liekmi, ultrazvukové vyšetrenie vám povie, či tieto lieky fungujú,
 • Vaječníková funkcia
 • Hormonálne zmeny,
 • Stav endometria
 • Patologické zmeny v maternici.

Nespornou výhodou folikulometrie je „výpočet“ možného viacpočetného tehotenstva. Koniec koncov, existujú cykly, počas ktorých dve alebo tri vajcia dozrievajú. Počas tohto obdobia je pravdepodobnosť počatia viacerých detí naraz vysoká.

Okrem toho sa predpokladá, že s pomocou tejto štúdie si môžete naplánovať podlahu budúceho dieťaťa. Pri plánovaní dievčaťa by sa mal PA objaviť niekoľko dní pred ovuláciou. Pri plánovaní chlapca - presne v deň ovulácie.

Príprava na štúdium

Príprava na štúdium nespôsobuje ťažkosti. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať pred začatím diagnózy:

 • Po dobu 2-3 dní poskytujeme vyváženú stravu, minimalizujúc množstvo nezdravých potravín v potrave: mastné, údené, korenia plnené jedlá, sladkosti. Koniec koncov, zápcha a opuchnuté črevá, aby bolo ťažšie
 • Z rovnakého dôvodu je potrebné vylúčiť všetky výrobky, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynu: kapusta, strukoviny, alkoholické a sýtené nápoje, čierny chlieb,
 • Pite deň pred diagnózou preháňadla, ak to Váš lekár odporučil,
 • Pred zákrokom vykonajte hygienické postupy pre genitálie.

Najčastejšie sa folikulometria vykonáva ráno, hodinu po raňajkách. Ďalšia príprava postupu bude závisieť od spôsobu diagnostickej štúdie. Sú dva: vonkajšie a vaginálne.

Ak sa ultrazvuk vykonáva externe, hodinu pred testom, musíte začať pitnú vodu bez plynu. Na začiatku procedúry musíte piť v malých porciách asi pol litra vody.

V tomto čase sa močový mechúr naplní a uzavrie dno maternice. Výsledkom je vytvorenie určitého okna, prostredníctvom ktorého je možné vidieť potrebné výskumné údaje. Diagnóza začína hneď, ako sa objaví nutkanie na močenie.

V prípade použitia vaginálneho spôsobu piť tekutinu nie je nutné. Naopak, bezprostredne pred ultrazvukom je dôležité vyprázdniť močový mechúr.

V ťažkých prípadoch, keď lekár potrebuje mimoriadne presné výsledky, sa obidve metódy aplikujú postupne. Najprv naplňte močový mechúr a vyšetrte maternicu externými prostriedkami. Po vyprázdnení močového mechúra sa reprodukčný systém skúma pomocou vaginálneho vyšetrenia.

Ako av akých dňoch sa diagnóza vykonáva

Už sme spomenuli, ako sa vykonáva folikulometria. Obe metódy sú pre pacienta bezbolestné a bezpečné, čo umožňuje lekárovi získať všetky potrebné údaje.

 • Transabdominálna (externá) metóda sa vykonáva pohybom senzora v bruchu, počnúc od oblasti hrudnej kosti a končiac pubis.
 • Transvaginálna (vnútorná). Na vyšetrenie potrebuje pacient zložiť spodnú bielizeň a ľahnúť si na chrbát, skloniac kolená. Vaginálna sonda sa vloží do vagíny, na ktorej je oblečený kondóm.

На какой день цикла делать фолликулометрию решает врач, учитывая длительность и регулярность цикла пациентки. При цикле в 28-29 дней диагностические исследования обычно начинают через 7-9 дней после менструации. Приведем пример расчетов дня первого исследования.

У пациентки зафиксирован регулярный менструальный цикл, равный 32 дням. Dĺžka počiatočnej fázy sa môže líšiť a trvanie druhej fázy trvá dva týždne. Diagnóza by mala začať 5-6 dní pred ovuláciou. Následne je folikulometria menovaná 12. deň po začiatku menštruácie.

Počet procedúr pre každú ženu bude odlišný. V priemere sa ultrazvukové monitorovanie vykonáva 3-4 krát za menštruačný cyklus. Lekár určí aj dátum nasledujúcej štúdie na základe všeobecného obrazu reprodukčného systému pacienta. Najčastejšie sa diagnóza vykonáva raz týždenne. Ak je to potrebné - každý druhý deň.

V prípade nepravidelných, príliš krátkych alebo nadmerne dlhých cyklov, môže byť folikulometria predpísaná v prvý deň konca menštruačného cyklu.

Prirodzená práca reprodukčných orgánov

Pacient má zaznamenanú správnu ovuláciu, ktorá nastáva v požadovaných dňoch cyklu. Ultrazvuk detekuje takéto príznaky:

 • Pred ovuláciou dochádza k rastu niekoľkých folikulov,
 • Po nejakom čase vynikne jeden z nich, jeden dominantný, ktorý je oveľa väčší ako ostatní,
 • Folikul zmizne (v tomto čase došlo k jej prasknutiu a uvoľnené vajíčko prechádza do vajíčkovodov),
 • Počas obdobia ovulácie sa žlté telo začne vyvíjať na svojom mieste.
 • Pre maternicu sa sledovala akumulácia malého množstva tekutiny.

Mali by ste vedieť, že použitie ultrazvuku na stanovenie času uvoľnenia vajíčka nie je možné: jeho veľkosť je príliš malá. Z tohto dôvodu potvrďte ovuláciu na sprievodných znakoch.

Výsledky testov zaznamenali zvýšenie progesterónu, čo naznačuje, že corpus luteum začalo fungovať.

Atresia (nesprávny vývoj folikulu)

V normálnych grafoch sa veľkosť bubliny mení v dňoch cyklu smerom nahor. V prípade atrézie folikulov dochádza k reverzii. Folikul začína prirodzený rast, ale skôr, než dosiahne zrelosť, klesá. Vzhľadom k tomu, že v takom krátkom čase vajcia nemal čas dozrieť, ovulácia sa nevyskytuje. Takéto porušenie sa nazýva anovulačný cyklus. Vzhľadom na nedostatok ovulácie nemôže pacientka otehotnieť.

Charakteristické príznaky na ultrazvuku:

 • Výskyt dominantného folikulu nebol zistený alebo bol zaznamenaný jeho rýchly pokles,
 • Korpus luteum a tekutina za maternicou chýbajú.

Množstvo progesterónu v krvi zostáva nezmenené.

Ak je anovulačný cyklus fixovaný raz, je ešte skoro hovoriť o patológii. Každá žena čelí podobnej situácii niekoľkokrát ročne. Systematická absencia ovulácie však indikuje neplodnosť, ktorá by sa mala liečiť.

Perzistentný folikul

V tomto prípade sa folikuly vyvíjajú správne pred ovuláciou. Po dosiahnutí zrelého stavu však dominantné „vajce“ neuvoľňuje, pričom si zachováva svoju veľkosť počas celého cyklu.

Diagnostika zachytáva tieto zmeny:

 • Prítomnosť dominantného folikulu, ktorý existuje už dlhý čas,
 • Nedostatok žltého tela a tekutiny za maternicou.

Analýzy zachytávajú zvýšenie estrogénu, zatiaľ čo množstvo progesterónu sa neustále znižuje.

luteálnej

Folikul dozrieva na požadovanú veľkosť, ale včas sa nerozbije. Namiesto toho sa začína tvoriť žlté telo.

Zjavné znaky v diagnóze:

 • Vyzretý dominantný folikul sa začína pomaly znižovať,
 • Prítomnosť žltého tela,
 • Nedostatok tekutiny za maternicou.

Vzhľadom na prácu corpus luteum je v analýzach pozorovaný rast progesterónu.

Zmeny cystoidných folikulov

Dominantný, ktorý začal prirodzený nárast, nezastaví jeho rast. V čase ovulácie veľkosť „hlavného“ folikulu výrazne prevyšuje normu. Vo vnútri sa objavuje tekutina, ktorá mení folikul na cysty.

Príznaky ultrazvuku:

 • Dominantné folikuly presahujú prirodzenú veľkosť,
 • Nedostatok tekutiny za maternicou a corpus luteum.

Podľa výsledkov testu sa pozorovalo zvýšenie estrogénu pri zníženom progesteróne.

Čo robiť, ak sa zistí patológia

Akékoľvek odchýlky od normálnych indikátorov si vyžadujú ďalšie štúdie: všeobecnú analýzu krvi a moču, šmuhy atď. Na základe všetkých ukazovateľov sa stanoví diagnóza a liečba sa dostane do vhodnej situácie.

Na záver by som rád poznamenal, že folikulometria je účinný, presný a bezpečný spôsob diagnostiky, ktorý vám umožňuje sledovať vývoj dôležitých cyklických zmien v reprodukčných orgánoch žien.

Táto štúdia má však jednu nevýhodu: náklady sú pomerne vysoké. Cena folikulometrie sa pohybuje od 500 do 1000 rubľov na sedenie. Pripomeňme, že budú potrebovať aspoň 3-4 za mesiac. Diagnostika na súkromných klinikách bude stáť oveľa viac ako vo verejných.

Fyziologický vývoj reprodukčného systému u žien

Po narodení je v ženských vaječníkoch viac ako tisíc nezrelých folikulov. Až do puberty tieto folikuly rastú, ale žiadny z nich nedosiahne štádium zrelosti.

Počas puberty, pod vplyvom určitých hormónov, sa v tele ženy vyskytujú nasledujúce procesy, ktoré určujú jej schopnosť počať:

 1. Počas jedného cyklu začnú dozrieť viaceré folikuly.
 2. Vplyvom hormónov jeden (zriedka dva, tri alebo viac) folikul dosiahne štádium zrelosti.
 3. Počas obdobia ovulácie, zrelého folikulu, z ktorého je roztrhnutá vaječná bunka.
 4. Vaječník vstupuje do vajíčkovodu a so svojou normálnou priechodnosťou sa pohybuje smerom k maternici.
 5. V tomto štádiu môže byť oplodnené spermiami. Ak sa tak nestane, vaječná bunka zomrie a rozpustí sa do 24 hodín.

Tento proces sa zvyčajne opakuje takmer každý mesiac. Existujú však cykly, keď sa nevyskytuje zrenie a uvoľňovanie vajíčka (anovulačný cyklus). S vekom klesá počet životaschopných vajec a stále viac a viac problémov s ovuláciou.

Ak chcete otehotnieť dieťa, musíte presne vedieť, kedy dôjde k ovulácii. Ak sú problémy s koncepciou, musíte sa uistiť, že ovulácia sa vyskytne a zistiť, či existujú iné problémy pre ženu, ktorá jej bráni otehotnieť. Za týmto účelom sa konala folikulometria, ktorá umožňuje odpovedať na tieto a ďalšie otázky.

Ako prebieha hnojenie?

Kto a prečo tento postup?

Folikulometria sa predpisuje ženám s nepravidelným menštruačným cyklom, ako aj tým, ktorí nemôžu otehotnieť do jedného roka počas normálneho sexuálneho života.

Hlavné body, ktoré môžete zistiť, vykonaním tejto štúdie:

 • Má žena ovuláciu alebo nie?
 • v ktorý deň cyklu príde,
 • určiť dni ovulácie
 • vypočítať optimálny čas pre koncepciu,
 • zistiť pravidelnosť menštruačného cyklu
 • kontrolovať účinky liekov na reprodukčné orgány, t
 • objasniť indikácie na stimuláciu procesu ovulácie, t
 • identifikovať patológiu maternice (myómy, polypy atď.).

Podľa neoverených údajov, s pomocou folikulometrie, môžete predpovedať pohlavie dieťaťa (sex po ovulácii sa vyskytuje zvyšuje pravdepodobnosť, že dievča otehotnie). Lekári túto skutočnosť nepotvrdili, ale takáto pravdepodobnosť je, samozrejme.

Okrem toho, keď sa vykonáva, to môže byť videné, keď nie jeden, ale niekoľko vajec zrelé. V tomto prípade sú šance na otehotnenie s dvojčatami alebo dokonca trojčatami vysoké.

Nevýhodou je neschopnosť kontrolovať stav vajíčkovodov, prítomnosť adhéznych procesov a ohniská endometriózy.

Kedy tento výskum?

V ktorý deň vyšetrenie určí gynekológ. Pri výpočte primeraného času zohľadnite trvanie cyklu a jeho pravidelnosť.

Pri štandardnom pravidelnom cykle 28-30 dní sa prvý ultrazvukové vyšetrenie vykonáva približne týždeň po ukončení menštruácie.

Prvý ultrazvuk sa vykonáva na 7 až 10 dní s normálnym cyklom.

Takýto ultrazvuk môže potrebovať 3 alebo viac. Pri každom nasledujúcom ultrazvuku lekár predpíše, kedy sa vykoná ďalší postup. Medzi nasledujúcimi vyšetreniami je spravidla interval jeden alebo dva dni.

Je to dôležité!Ak je cyklus dlhší alebo kratší ako priemer, rovnako ako u žien s nepravidelným cyklom, lekár môže predpísať ultrazvuk ihneď po ukončení menštruácie.

Ako sa pripraviť na prieskum?

Špeciálne pripraviť na ultrazvuk nie je nutné. Ak žena plánuje tehotenstvo, potom by ste sa mali držať zdravej výživy a odstrániť alkohol. Po určení ovulácie v tento deň sa vykoná pokus o počatie dieťaťa.

Ak sa ultrazvukové vyšetrenie vykonáva cez brucho, potom hodinu pred zákrokom, musíte vypiť veľa tekutiny na vyplnenie močového mechúra. Takže môžete lepšie zvážiť maternicu.

Keď sa test vykonáva cez vagínu, močový mechúr sa musí vyprázdniť.

Ako ide folikulometria?

Ultrazvuk panvových orgánov môže byť vykonaný dvoma spôsobmi:

 • cez prednú brušnú stenu (transabdominálnu). Senzor plynule prechádza po bruchu,
 • cez vagínu (transvaginálne). Snímač, na ktorom je kondóm oblečený, sa pomaly vkladá do pošvy a vyšetrenie sa vykonáva.

Tento postup je bezbolestný a nemá žiadne vedľajšie účinky alebo kontraindikácie. Po prvom ultrazvuku určí lekár dátum a čas ďalšieho vyšetrenia.

Ultrazvuk je bezpečný a bezbolestný.

Ako hodnotiť výsledky štúdie?

Aby sa urobili správne závery o prítomnosti alebo neprítomnosti problému, okrem ultrazvukového vyšetrenia, žena počas tohto obdobia podstúpi testy na pohlavné hormóny. Na základe všetkých údajov môže lekár stanoviť nasledujúce diagnózy:

 1. Normálna ovulácia. To znamená, že žena je schopná počať a v neprítomnosti iných problémov (obštrukcia vajíčkovodov atď.) Môže v blízkej budúcnosti otehotnieť. Charakteristické vlastnosti ultrazvuku:
 • pred ovuláciou sa niekoľko folikulov zvýši na určitú veľkosť,
 • zmiznutie folikulu (rozbije sa a vajce z neho vyjde, možno ho nájsť vo vejcovode),
 • po ovulácii sa na mieste folikulu začína tvoriť žlté telo a za maternicou sa deteguje malé množstvo voľnej tekutiny,

Hladiny progesterónu sa zvyšujú v krvných testoch (čo znamená, že corpus luteum funguje). Korpus luteum je endokrinná dočasná žľaza, ktorá sa tvorí na mieste prasknutia folikulu. Jeho funkciou na produkciu progesterónu je tehotenský hormón.

 1. Atresia (reverzný vývoj) folikulu.

V tomto prípade folikul najprv rastie vo veľkosti, ale nedosiahne štádium zrelosti, začne reverzný proces. Znižuje sa veľkosť a nedochádza k ovulácii. Takýto cyklus sa považuje za anovulačný. Otehotnieť od ženy nebude fungovať. Značky na ultrazvuku:

 • dominantný folikul sa zmenšuje,
 • žiadne príznaky corpus luteum a tekutiny za maternicou.

V krvi sa hladina progesterónu nemení. Táto situácia môže byť jednorazová, ale môže sa to stať po celú dobu. V prípade neúspešných pokusov otehotnieť vyhľadajte príčinu a predpíšte liečbu.

Tento folikul rastie na požadovanú veľkosť, ale nerozbije sa a vajce listy. Folikul existuje počas celého cyklu a u niektorých žien sa stanovuje po ovulácii. Ultrazvukové značky:

 • zväčšený folikul, ktorý existuje dlhú dobu,
 • žiadne žlté telo a tekutina.

Hladiny estrogénu sú zvýšené v krvi a hladiny progesterónu sú znížené.

Folikul sa zvýšil, ale neprelomil sa, ale na jeho mieste sa vytvorilo žlté telo. Na ultrazvuku:

 • viditeľný folikul, ktorý sa postupne znižuje,
 • existujú známky žltého tela,
 • žiadna voľná tekutina.

Hladiny progesterónu stúpajú v krvi, pretože corpus luteum funguje.

 1. Folikulárna cysta.

V tomto prípade sa zrelý folikul zväčšuje nad normálnu veľkosť. Cystická tekutina sa v ňom začína hromadiť a mení sa na cysty bez trhania. Ultrazvukové značky:

 • zväčšenie folikulov je väčšie ako normálne parametre
 • bez corpus luteum a voľnej tekutiny.

Existuje nízka hladina progesterónu v krvi a zvýšená hladina estrogénu.

 1. Nedostatok vývoja folikulov

Ovulácia sa nevyskytuje a folikuly nezvyšujú veľkosť. Na ultrazvuku:

 • žiadne známky rastu folikulov,
 • žiadne žlté telo.

Krv je nízka v progesteróne.

Všetky prípady, okrem prvej, naznačujú, že existujú problémy s reprodukčným zdravím žien, ktoré jej môžu zabrániť v počatí dieťaťa. Ak chcete odstrániť príčinu problému, musíte prehodnotiť svoj životný štýl a posilniť reprodukčné zdravie.

Follikulometria pomôže vypočítať priaznivý čas na koncepciu.

Preskúmanie postupu

Folikulometriu by mal vykonávať len kompetentný špecialista, ktorý bude schopný posúdiť a všimnúť si všetky nuansy ovulačného cyklu a podporiť ženu v jej túžbe stať sa matkou. Tu je to, čo samotní pacienti hovoria o štúdii:

Jekaterina, 29 rokov

Nemohol otehotnieť dva roky. S manželom sme išli do súkromného centra, kde sme mali predpísanú folikulometriu, aby sme zistili, ako a kedy dozrieva. Musela robiť 5 krát denne. Ukázalo sa, že ovulácia sa nevyskytuje každý mesiac. Ukázalo sa, že otehotnie po šiestich mesiacoch, keď som bol vypočítaný priaznivé obdobie na počatie.

Svetlana, 31 rokov

Folikulometria sa odohrala najprv v súkromnom centre. Pre 3 postupy som dal asi 2000 tisíc rubľov, ale nepovedali mi presný výsledok. Použil som na klinike pre liečbu neplodnosti. Ukázalo sa, že to bolo niekoľkokrát lacnejšie, štúdia išla do konca a zistila, že dôvodom nie je ovulácia, ale porušovanie priechodnosti vajíčkovodov. Teraz podstúpim liečbu.

Ciele folikulometrie

Folikulometria je štúdia, ktorá sa vykonáva za účelom:

 1. zistiť, či vaječníky fungujú normálne
 2. potvrdiť ovuláciu
 3. vypočítajte dni cyklu zodpovedajúce ovulácii
 4. vyberte si najlepší deň pre koncepciu
 5. dospieť k záveru, či je potrebné stimulovať ovuláciu
 6. ovplyvňujú pohlavie budúceho dieťaťa (sex krátko pred ovuláciou alebo bezprostredne po ňom zvyšuje riziko otehotnenia u mužského plodu)
 7. predísť alebo naopak zvýšiť šance na viacpočetné tehotenstvo
 8. vyhodnotiť užitočnosť menštruačného cyklu
 9. určiť príčiny nezrovnalostí cyklu
 10. diagnostikovať niektoré choroby reprodukčných orgánov (myómy, cysty), diferenciáciu ich typov (luteálne, folikulárne cysty)
 11. na kontrolu liečby, aj keď sa táto liečba uskutočnila pomocou homeopatického liečiva.

Ako sa postup vykonáva?

Ako sa robí folikulometria? Štúdia sa môže uskutočniť dvoma spôsobmi:

 • Transabdominálnou. V tomto prípade ležíte na chrbte a otvoríte pre štúdium celé brucho od hrudnej kosti po pubis. Senzor sa bude pohybovať pozdĺž steny brucha.
 • Vaginálny senzor. Takýto ultrazvuk folikulometrie sa robí takto: pacient si sundá spodnú bielizeň, leží na chrbte a ohýba nohy na kolenách. Kondóm sa položí na špeciálny senzor a vloží sa do vagíny. Táto štúdia je bezbolestná.

Bez ohľadu na to, ako sa folikulometria vykonáva, tento výskum sa nedá robiť, keď ste na to psychicky pripravení. Dátum musí byť stanovený vopred v závislosti od menštruačného cyklu.

Termíny konania


V ktorý deň urobiť folikulometriu, by ste mali povedať svojmu gynekológovi alebo sonológovi, ktorý to urobí na základe vášho cyklu.

Pri cykle 28 dní sa prvá štúdia (4 alebo viac z nich) priradí medzi 7 a 10 dňami. To znamená, že aspoň jeden týždeň by mal prejsť od prvého dňa menštruácie.

Potom lekár okamžite ultrazvuk predpíše, kedy robiť folikulometriu. Zvyčajne potrebujete niekoľko štúdií s intervalom 1-2 dni (podľa výsledkov predchádzajúcej štúdie).

Ak je cyklus dlhší ako 28 dní, prvá štúdia je naplánovaná na 10 dní alebo neskôr, interval medzi vyšetreniami je rovnaký.

Fyziológia ženského reprodukčného systému

Folikulárny aparát je niekoľko stoviek nezrelých folikulov. V prenatálnom období ich ukladá žena vo výške niekoľkých tisíc, niektoré z nich zomierajú v procese kultivácie a približne polovica tisíca zostáva na ich narodenie.

Každý menštruačný cyklus, proces prípravy na ovuláciu začína prejsť niekoľko folikulov. Potom sa pod vplyvom hormonálneho pozadia len jeden z nich stáva hlavným kandidátom pre producentov vajec (menej často - niekoľko).

Nazýva sa dominantná. Vychádza zo svojho „úkrytu“ vo vaječníku do dutiny brušnej, musí ho zachytiť klky vajíčkovodov a dostať sa do ich dutiny, kde sa môžu stretnúť so spermií. Proces uvoľnenia zrelého vajíčka z vaječníka sa nazýva "ovulácia".

Namiesto folikulu, ktorý v dôsledku ovulácie praskol, sa vyvíja žlté (luteálne) telo - dočasná endokrinná žľaza. Funguje buď pred nástupom menštruácie alebo, ak sa objaví tehotenstvo, pred objavením sa placenty (12-16 týždňov).

Existujú cykly, keď sa dozrievanie vajíčka nevyskytuje. Nazývajú sa „anovulačné“, s vekom sa stávajú čoraz viac. Počas tohto cyklu nie je možné otehotnieť.

Uzatvorenie ultrazvukovej "depletovanej folikulárnej jednotky" znamená, že pod vplyvom týchto dôvodov:

 • škodlivé faktory
 • lieky
 • ochorenia pohlavných orgánov alebo endokrinného systému, t
 • menej často - vrodené príčiny

vo vaječníkoch je málo folikulov. Aby tehotenstvo nastalo, je potrebné túto príčinu zistiť (alebo odstrániť vplyv škodlivých faktorov, zrušiť drogy).

Ako rozlúštiť folikulometriu

Это исследование включает в себя не только наблюдение за эхографической картиной изменений в матке и яичниках. Проводится также лабораторное определение уровня женских половых и некоторых других гормонов (например, тех, которые вырабатывает щитовидная железа). Na základe ultrazvuku a laboratórnych testov vydá lekár správu, ktorá môže byť nasledovná:

1. Normálna ovulácia. Je charakterizovaná takýmito znakmi:

 • Pred ovuláciou sú 1-2 dominantné folikuly (ich veľkosť nie je menšia ako 15 mm, ale nie väčšia ako 24 mm).
 • folikul zmizne
 • po ovulácii sa vo vaječníku zobrazia znaky corpus luteum
 • aj po uvoľnení vajíčka je viditeľné určité množstvo voľnej tekutiny za maternicou
 • v krvi týždeň po ovulácii je vysoká hladina progesterónu (funguje žlté telo)

2. Perzistentné folikuly. Táto diagnóza znamená, že hoci dominantný folikul úplne dozrieval, nemal ovuláciu. Táto situácia môže pretrvávať aj po menštruácii. Známky tejto podmienky:

 • folikul s veľkosťou 18-24 mm existuje už dlhú dobu
 • v priestore za maternicou nie je žiadna voľná tekutina
 • žlté telo netvorí
 • v krvi: vysoká hladina estrogénu, nízky progesterón.

3. Folikulárna cysta. Je to stav, keď folikul nielen ovuluje, ale tiež rastie (viac ako 25 mm). Príznaky takejto cysty:

 • priemer folikulov 25 mm alebo viac
 • za maternicou nie je žiadna voľná tekutina
 • nevytvorilo sa žlté telo
 • hladiny hormónov: nízky progesterón, zvýšený estrogén.

4. Luteinizácia folikulu: tvoril sa folikul, ovuláciu, ale na svojom mieste sa tvorilo žlté telo. príznaky:

 • folikuly akejkoľvek veľkosti
 • postupne sa zmenšuje
 • žiadna voľná tekutina
 • progesterón - ako v druhej fáze cyklu (zvýšenie).

5. Žiadny vývoj folikulov:

 • folikuly sú tam, ale nerastú
 • žiadne žlté telo
 • žiadne dominantné folikuly
 • progesterón je nízky.

Čo ženy hovoria o štúdii

Recenzia folikulometrie ukazuje, že štúdia je užitočná pre tých, ktorí chcú otehotnieť. "Vďaka takémuto monitorovaniu sa nedá dúfať v beznádejne," píšu. - Koniec koncov, pri lutealizácii folikulu sa bazálna teplota bude správať rovnako ako počas normálneho ovulačného cyklu. Ale v tomto prípade nie je možné otehotnieť. “

Tiež folikulometria umožňuje sledovať účinnosť liečby neplodnosti. Mnohé hodnotenia naznačujú, že postup je pomerne drahý. V súkromných klinikách je cena folikulometrie 500-700 rubľov na 1 sedenie (potrebujete aspoň 4 takéto postupy).

Môžete robiť folikulometriu v Štátnych reprodukčných centrách a na základe ženských kliník (v ktorých sú náklady na zákrok oveľa nižšie). Táto štúdia sa vykonáva aj na multidisciplinárnych klinikách a špecializovaných gynekologických centrách, ktoré liečia neplodnosť.

Folikulometria je teda typ výskumu, ktorý vám pomôže naučiť sa, ako vaječníky a maternica fungujú, ako dochádza k ovulácii, či príčina neplodnosti spočíva práve v narušení dozrievania vajec. Procedúra je jednoduchá, bez prípravy, bezpečná a bezbolestná. Jeho nevýhodou je, že vyžaduje opakované použitie a malo by sa vykonávať prísne podľa plánu a nie podľa želania.

Vo videu odborník hovorí o folikulometrii.

Ako rozlúštiť výsledok ultrazvuku?

Údaje, ktoré lekár dostane ako výsledok ultrazvukového diagnostikovania, môžu byť veľmi rôznorodé. Pomocou folikulometrie môžete okamžite stanoviť diagnózu alebo podať „push“ na ďalšie vyšetrenie a ošetrenie.

Napríklad po detekcii pretrvávajúce folikuly, lieky sú určené na obnovenie druhej fázy cyklu. Ak sa na IVF vyžaduje vajce, pomocou monitorovania sa určí najoptimálnejší deň na odber materiálu.

Je to jasnéPotrebuje žena ďalšiu stimuláciu ovulácie a ak áno, ako by sa mala vykonávať?

Výskum vám umožňuje sledovať nielen folikulogenézy, pozorovanie sa vykonáva aj na úrovni hormónov. Na základe diagnózy môže lekár vydať záver o normálnej ovulácii alebo naopak o prítomnosti abnormalít.

Čo treba brať ako normu?

Pri normálnej ovulácii zrelý dominantný folikul má veľkosť 15 až 24 mm, po ktorom ho vajce rozbije a ide do vajíčkovodu. Namiesto zmiznutého folikulu sa objaví žlté telo. Za maternicou sa objavuje nejaká tekutina. Počas tohto obdobia sa zvyšuje množstvo progesterónu v krvi.

Aké odchýlky možno diagnostikovať?

Niekedy ovulácia vôbec nenastane. Tento fenomén môže byť jednoduchý aj systematický. Zvážte hlavné príčiny nedostatku ovulácie.

Porušenie nastane, keď folikul okamžite rastie a potom, z neznámych dôvodov, začne regres. Často môže dosiahnuť 18 mm alebo viac, ale potom sa zastaví vo vývoji, klesá a úplne zmizne. Korpus luteum a tekutina, ktoré by sa mali tvoriť za maternicou, chýbajú.

vytrvalosť

S touto odchýlkou ​​sa folikul vyvíja ako „normálny“, rovnako dosahuje 18-24 cm, ale medzera sa nevyskytuje. Neprítomnosť ovulácie, pretože nedošlo k uvoľneniu vajíčka. Tento stav môže pretrvávať počas celého menštruačného cyklu a niekedy aj niekoľko. Žlté telo a žiadna tekutina.

Recenzie - čo hovoria o štúdiu žien?

Početné recenzie folikulometrie naznačujú, že postup pomáha ženám ktorí chcú otehotnieť.

Existujú recenzie, ktoré Systematické ultrazvuk pomáha monitorovať účinnosť liečby neplodnosti. Dievčatá poukazujú na to, že uchýlením sa k folikulometrii sa nedá len dúfať a čakať, ako pri bežných meraniach teploty, ale konať.

Koniec koncov, s mnohými porušeniami môže teplota zostať rovnaká čo by malo byť obdobie ovulácie. Avšak, tehotenstvo neprichádza. Test ovulácie tiež neposkytuje taký spoľahlivý výsledok ako ultrazvuková diagnostika.

„Samozrejme, že neskrývame skutočnosť, že postup je dosť drahý. Trvá to veľa času a peňazí. V súkromnej klinike, ktorú som pravidelne navštevoval, jedna procedúra stála 700 rubľov za sedenie. V mojom prípade to bolo 5 rokov. Výsledok však stál za to. Po dlhých pokusoch o otehotnenie som konečne dostal, teraz som 7 mesiacov tehotná, “píše užívateľ Natalya v jednom ženskom fóre. Stojí za zmienku, že postup sa môže uskutočniť vo verejných inštitúciách, kde bude stáť menej.

Folikulometria pomôže dozvedieť sa o práci vaječníkov a maternice, bude sledovať, ako prichádza a prechádza ovuláciou. Pomocou takejto diagnózy sa môžete dozvedieť, či príčina absencie tehotenstva nie je skrytá v abnormálnom vývoji folikulov. Postup je veľmi jednoduchý na používanie a nevyžaduje špeciálny tréning. Je absolútne bezpečný a bezbolestný. Jedinou nevýhodou je iba jedna: opakované návštevy v miestnosti na vyšetrenie ultrazvukom a presne v termínoch určených lekárom.

Keď sa postup vykonáva

V ktorý deň cyklu určí prvá folikulometria určí ošetrujúceho gynekológa v závislosti od fázy menštruačného cyklu konkrétnej ženy. Ak menštruácia prichádza pravidelne a frekvencia je 28 dní, potom sa štúdia vykonáva 7-10 dní od začiatku menštruácie. Ak je cyklus dlhší alebo kratší, potom deň vyšetrenia vypočíta lekár individuálne.

Cyklus je napríklad 32 dní. Prvá fáza sa líši v závislosti od dozrievania folikulu, druhá fáza zvyčajne trvá 13-14 dní a folikulometria sa má vykonať 5-6 dní pred začiatkom ovulácie. Potom sa diagnóza vykoná 12. deň po začiatku kritických dní. Ak je cyklus nepravidelný, potom sa monitorovanie vykonáva 3-5 dní od začiatku menštruácie.

Po prvom vyšetrení sa okamžite určí dátum druhého (po 1-2 dňoch) pozorovania folikulogenézy v dynamike. V ktorý deň urobiť ďalšiu folikulometriu, rozhodne gynekológ, v závislosti na situácii. Zvyčajne strávite aspoň 4 vyšetrenia (denne alebo každý druhý deň).

Podstatou folikulometrie je stanoviť fakt a presný deň ovulácie. Ak sa tak nestane (t.j. anovulačný cyklus), potom sa vykoná ultrazvukové vyšetrenie až do nasledujúcej menštruácie. Viac o menštruačnom cykle →

Pin
Send
Share
Send
Send