Vitálny

Premenstruačný syndróm: ako zmierniť stav?

Pin
Send
Share
Send
Send


Premenstruačný syndróm (PMS) je patologický stav, ktorý má viac ako polovica populácie žien a dievčat pred menštruáciou. Vyznačuje sa komplexom mentálnych a fyzických prejavov od rozmazaných až po výrazné. Príčiny cyklického ochorenia neboli presne stanovené, liečba je zameraná na zmiernenie symptómov a stabilizáciu práce nervového systému. Pri liečbe používajte množstvo finančných prostriedkov, z ktorých každý pomáha vyrovnať sa so špecifickou príčinou choroby.

Neexistuje jediný komplex príznakov, ktoré by odlišovali PMS, každá žena zažíva tento stav vlastným spôsobom. Niektorí trpia silnými bolesťami na rôznych miestach, iní trpia duševným nepohodlím a iní trpia oboma skupinami symptómov. Avšak niektoré neznáme negatívne pocity pred začiatkom kritických dní.

Existujú dve skupiny symptómov predmenštruačného ochorenia:

 1. 1. Emocionálne poruchy správania: výrony hnevu, podráždenosť, slznosť, pocit depresie, úzkosť, nespavosť, časté zmeny nálady, znížená alebo zvýšená chuť do jedla, neznášanlivosť niektorých zápachov.
 2. 2. Fyzické prejavy: migréna, bolesti chrbta, dolnej časti brucha, oblasti srdca, závraty, nevoľnosť, strata sily, plynatosť, rozrušená stolica, opuch prsníkov, opuch, necitlivosť končatín a zmeny krvného tlaku.

Premenstruačný syndróm je mierny, stredný a závažný. Prvý sa vyznačuje prítomnosťou najviac 4 príznakov, u ťažkej ženy až 12 rôznych prejavov patológie. Ak sa stav pred menštruáciou zhorší do takej miery, že ovplyvňuje obvyklý spôsob života a pracovnú kapacitu, je klasifikovaný ako predmenštruačná dysforia.

Cyklický syndróm má štyri formy charakterizované prevažujúcimi príznakmi:

 • neuropsychické s prevahou behaviorálnych a emocionálnych porúch,
 • cefalgika - charakterizovaná migrénovou bolesťou, nevoľnosťou, vracaním, závratmi, až stratou vedomia,
 • edém - charakterizovaný výskytom opuchu nôh, prstov, tváre, slabosti, opuchu prsných žliaz,
 • kríza - zvýšený krvný tlak, bolesť na hrudníku, tachykardia, záchvaty paniky.

Identifikujte atypické formy PMS sprevádzané horúčkou, neodolateľnou túžbou spať, jednostranným oslabením svalov tela.

Liečba je predpísaná v závislosti od formy, symptómov a závažnosti syndrómu. Vitamínové komplexy, homeopatické, sedatívne liečivá, horčíkové prípravky pomáhajú s miernymi a miernymi prejavmi. Medzi nimi sú kvapky a tablety z PMS:

 1. 1. Magne B6. Zmierňuje nervové napätie, upokojuje migrény, bolesti v spodnej časti brucha, normalizuje spánok, náladu, odstraňuje opuchy a svalové kŕče.
 2. 2. Mastodinon. Homeopatický liek, normalizuje menštruačný cyklus, zmierňuje psychický stres, opuchy, bolesti hlavy.
 3. 3. Cyklodinón. Účinná látka je suchý extrakt z ovocia prutnyak obyčajný. Liek reguluje hladinu ženských pohlavných hormónov, je predpísaný na liečbu zhoršeného menštruačného cyklu, PMS, citlivosti prsníkov.
 4. 4. Remens. Homeopatický liek vo forme tabliet alebo kvapiek. Reguluje cyklus, znižuje krvácanie počas ťažkých období, znižuje intenzitu psycho-emocionálnych prejavov počas PMS a počas menopauzy.

So zvýšenou nervozitou, úzkosťou, podráždenosťou sa používajú sedatíva:

 1. 1. Glycín. Prostriedok na zlepšenie práce mozgu, zmierňuje nervové napätie, pomáha normalizovať spánok, bez toho, aby spôsoboval stav inhibície.
 2. 2. Prípravky na báze valeriánu. Zmierniť podráždenosť, normalizovať spánok, upokojujúci účinok. Pri dlhodobom používaní alebo vo veľkých dávkach znížte koncentráciu pozornosti, preto je pre vodičov kontraindikovaná.
 3. 3. Výťažok pivonky. Sedatívum, pomáha vyrovnať sa s úzkosťou a strachom v PMS, je kontraindikované pre ľudí, ktorých práca vyžaduje pozornosť a dobrú reakciu.
 4. 4. Sedavit. Bylinný prípravok obsahujúci bylinky a vitamíny. Eliminuje pocit strachu, normalizuje spánok, má mierny antispasmodický účinok.
 5. 5. Relax. Bylinné sedatívum. Eliminuje úzkosť, nervové vzrušenie, pomáha pri poruchách spánku.

Ako a prečo nastáva predmenštruačný syndróm

Uprostred menštruačného cyklu dochádza k ovulácii vo vaječníku - vaječná bunka opúšťa zrelý folikul. Začína sa pohybovať cez brucho do vajíčkovodu, aby sa stretla so spermiami a oplodnením. Namiesto praskajúceho folikulu sa tvorí corpus luteum - vzdelávanie s vysokou hormonálnou aktivitou. U niektorých žien, v reakcii na takéto endokrinné "prasknutia", reagujú oblasti mozgu, ktoré sú zodpovedné za emócie, cievne reakcie a metabolickú reguláciu. Často je takáto individuálna funkcia odpovede zdedená z matky na dcéru.

Predtým sa predpokladalo, že PMS sa vyskytuje častejšie u žien so zhoršenou hormonálnou hladinou. Teraz sa lekári domnievajú, že títo pacienti majú pravidelný ovulačný cyklus a vo všetkých ostatných ohľadoch sú zdraví.

Teórie vývoja PMS:

 • hormonálne,
 • intoxikácia vodou,
 • dysfunkcia renín-angiotenzín-aldosterónového systému,
 • nedostatok vitamínov a mastných kyselín v potrave,
 • hyperprolaktinémia,
 • alergie,
 • psychosomatické poruchy.

Keď PMS zvyšuje relatívny obsah estrogénu s relatívnym poklesom hladiny gestagénov. Estrogény zadržiavajú sodík a tekutinu v tele, čo spôsobuje opuch, plynatosť, bolesť hlavy, bolesť na hrudníku. Estrogény aktivujú renín-angiotenzín-aldosterónový systém, čo spôsobuje ďalšiu retenciu tekutín. Tieto pohlavné hormóny priamo ovplyvňujú oblasť mozgu zodpovednú za tvorbu emócií (limbický systém). Znižuje tiež hladinu draslíka a glukózy v krvi, čo spôsobuje slabosť, bolesť srdca, zníženú aktivitu.

Hladina progestínov závisí od toho, koľko dní pred menštruačným obdobím prichádza ICP. Tieto hormóny spomaľujú nástup menštruácie. Určujú, ako dlho trvá predmenštruačný syndróm.

V dôsledku zhoršenej aktivity systému renín-angiotenzín-aldosterón dochádza k retencii tekutín, ktorá spôsobuje opuch črevnej steny. Tam je nadúvanie, nevoľnosť, zápcha.

Vývoj PMS prispieva k nedostatku vitamínov, horčíka a nenasýtených mastných kyselín v potravinách. Niektorí vedci sa domnievajú, že výsledkom je depresia, bolesť na hrudníku, podráždenosť a zvýšená telesná teplota.

Zvýšenie hladiny prolaktínu v druhej polovici cyklu, alergia na interný progesterón, ako aj vzájomné telesné (somatické) a mentálne (mentálne) zmeny majú určitý význam v mechanizme vývoja ICP.

Klinický obraz

Existujú tri skupiny hlavných príznakov, ktoré určujú závažnosť stavu:

 • neuropsychiatrické poruchy: slznosť, depresia, podráždenosť,
 • vegetatívne-vaskulárne zmeny: nauzea a vracanie, bolesť hlavy a závraty, búšenie srdca, bolesť v oblasti srdca, zvýšený tlak,
 • poruchy metabolizmu: zvýšenie prsných žliaz, opuch, nadúvanie, smäd a dýchavičnosť, svrbenie, zimnica, horúčka, bolesť brucha.

Prisťažujúcim faktorom v priebehu PMS je depresia. Ženy s ňou cítia väčšiu bolesť a iné nepríjemné pocity, ktoré sa môžu ľahko zmeniť na bolestivú menštruáciu a migrénu.

Formy predmenštruačného syndrómu

PMS sa môže vyskytovať v nasledujúcich klinických formách:

 • neuropsychiatrické,
 • edematózne,
 • cephalgic,
 • krizovoe.

Neuropsychická forma je sprevádzaná emocionálnymi poruchami. Mladé ženy majú zníženú náladu. V dospelosti sa vedúcim symptómom stáva agresivita a podráždenosť.

Edematózna forma je sprevádzaná opuchom nôh, tváre, očných viečok. Stáva sa pevnou obuvou, zle opotrebovanými krúžkami. Citlivosť na pachy sa zvyšuje, nadúvanie a svrbenie sa objavujú. Kvôli retencii tekutín sa zvyšuje hmotnosť (o 500-1000 g).

V prípade cefalgickej formy je hlavným príznakom bolesť hlavy v chrámoch, ktoré sa šíria na obežnú dráhu. Má trhavý, pulzujúci charakter, sprevádzaný závratmi, nevoľnosťou a zvracaním. Väčšina z týchto žien vykazuje zmeny v hypofýze.

Kritická forma sa prejavuje sympatoadrenálnymi záchvatmi: arteriálny tlak náhle stúpa, tlačí sa na bolesť na hrudníku, strach zo smrti. V tomto prípade sa obávajú silného tepu, pocitu necitlivosti a studených rúk a nôh. Kríza sa zvyčajne vyskytuje v neskoršej dennej dobe, končiac uvoľňovaním moču vo veľkom objeme. Táto forma sa častejšie pozoruje ako výsledok neliečených predchádzajúcich variantov.

Kedy začína PMS? S miernym priebehom 2-10 dní pred menštruáciou sú tri - štyri znaky, z ktorých jeden alebo dva sú najvýraznejšie. V ťažkých prípadoch sa príznaky objavujú 3-14 dní pred menštruáciou. Existuje ich viac ako päť a najmenej dve sú vyslovované.

Priebeh PMS u všetkých pacientov je odlišný. Niekto sa objaví v rovnakom čase a zastaví sa nástupom menštruácie. U iných pacientov sa v priebehu rokov zaznamenáva čoraz viac príznakov. Stav sa normalizuje až po ukončení menštruačného krvácania. V najzávažnejších prípadoch príznaky pretrvávajú aj po ukončení menštruácie a obdobie bez sťažností sa postupne znižuje. V takejto situácii môže žena stratiť svoju schopnosť pracovať. U niektorých pacientov pokračujú po menopauze opakujúce sa ochorenia. Existuje tzv. Transformovaný ICP.

Mierny PMS je sprevádzaný výskytom malého počtu príznakov, miernej malátnosti, bez obmedzenia normálneho rytmu života. V závažnejších situáciách môžu príznaky tohto stavu ovplyvniť rodinný život, výkon a konflikty s inými ľuďmi. V ťažkých prípadoch, najmä v krízovom období, žena nemôže pracovať a musí dostať osvedčenie o pracovnej neschopnosti.

PMS sa má odlišovať od iných chorôb a stavov. Ak opísané príznaky existujú počas celého menštruačného cyklu, môžu byť prejavom depresie, neurózy, mastopatie, ochorení štítnej žľazy a ďalších patologických stavov. Ak sa objavia príznaky, len bezprostredne pred nástupom menštruácie, najmä v kombinácii so stenčujúcimi sekrétmi, musíte myslieť na gynekologickú patológiu - endometriózu, myóm maternice, chronickú endometritídu.

diagnostika

PMS je klinická diagnóza založená na analýze symptómov, ich závažnosti, cyklickom výskyte. Menovaný inšpektor gynekológ, ultrazvuk genitálií. Pre správnu hormonálnu terapiu je potrebné určiť hladinu pohlavia a iných hormónov v krvi.

Pacientovi v prípade potreby odporúča neurológ - psychiater, očný lekár, endokrinológ. Môže sa venovať štúdiám ako elektroencefalografia, počítačová tomografia mozgu, ultrazvuk obličiek, mamografia.

Až po komplexnom vyšetrení a pozorovaní gynekológ robí takúto diagnózu a predpisuje liečbu.

psychoterapia

Racionálna psychoterapia pomáha zbaviť sa takých nepríjemných príznakov, ako sú nadmerná emocionalita, výkyvy nálady, slznosť alebo agresivita. Na tento účel sa používajú psycho-emocionálne relaxačné techniky, ktoré stabilizujú behaviorálne techniky. Ženy sa učia, ako zmierniť PMS, pomôcť vyrovnať sa so strachom z nástupu menštruácie.

Je veľmi užitočné vykonávať psychoterapeutické cvičenia nielen so ženou, ale aj so svojimi blízkymi. Príbuzní sa naučia lepšie porozumieť stavu pacienta. Konverzácie s blízkym prostredím pacienta zlepšujú mikroklímu v rodine. Prostredníctvom psychosomatických mechanizmov je možné zlepšiť fyzickú kondíciu pacienta, zmierniť objektívne prejavy predmenštruačného syndrómu.

Životný štýl a výživa

V potrave je potrebné zvýšiť obsah rastlinnej vlákniny. Normalizuje črevá, odstraňuje prebytočnú tekutinu z tela. Denná dávka by mala pozostávať zo 75% sacharidov (väčšinou komplexných), 15% proteínov a iba 10% tukov. Konzumácia tukov by mala byť obmedzená, pretože ovplyvňujú účasť pečene na metabolizme estrogénu. Je lepšie odmietnuť hovädzie mäso, pretože často obsahuje malé dávky umelo zavedených hormónov. Teda najužitočnejším zdrojom bielkovín v PMS budú fermentované mliečne výrobky.

Je užitočné zvýšiť používanie šťavy, najmä mrkvy s prídavkom citrónu. Odporúčané bylinné čaje s prídavkom mäty, medovky, valeriánu. Bylinné sedatívum pre PMS pomáha vyrovnať sa s emocionálnymi poruchami, zlepšiť spánok a celkovú pohodu.

Je potrebné odmietnuť prebytočnú soľ, korenie, obmedziť používanie čokolády a mäsa. Nemali by ste piť alkoholické nápoje, pretože znižujú obsah vitamínov B, minerálov, menia metabolizmus sacharidov. Práca pečene trpí, čo môže viesť k narušeniu metabolizmu estrogénu a zvýšeniu závažnosti stavu.

Neužívajte s PMS veľa kofeínových nápojov (čaj, káva, Coca-Cola). Kofeín spôsobuje retenciu tekutín, narušuje spánok a prispieva k neuropsychiatrickým poruchám. Okrem toho zvyšuje prekrvenie prsných žliaz.

PMS lieky

Ak sú príznaky PMS, mali by ste sa poradiť s lekárom. On vám povie, ako sa vysporiadať s jeho príznaky pomocou liekov. Zvážte hlavné skupiny liekov na liečbu predmenštruačného syndrómu.

 1. Po vyšetrení gynekológom sú gestagény predpísané na zistenie zvýšených hladín estrogénu (absolútny alebo relatívny hyperestrogén). Patrí medzi ne Duphaston, Norkolut a ďalšie. Agonisty faktorov uvoľňujúcich gonadotropín, najmä Danazol, majú tiež antiestrogénny účinok.
 2. Antihistaminiká sa predpisujú v súvislosti so zvýšením hladiny histamínu a serotonínu u takýchto pacientov. Tavegil, Suprastin sa zvyčajne aplikujú cez noc, začínajúc dva dni pred očakávaným nástupom PMS a končiac prvým dňom menštruácie.
 3. Na normalizáciu práce mozgových štruktúr zodpovedných za vaskulárnu reguláciu a mentálne poruchy sa predpisujú nootropiká - Nootropil, Aminalon, ktoré začínajú od prvého dňa menštruácie po dobu dvoch týždňov. Takéto kurzy sa opakujú tri mesiace v rade, potom si oddýchnu.
 4. Ak sa po stanovení hladiny hormónov zistí zvýšenie hladiny prolaktínu, Parlodel (bromokriptín) sa predpisuje, začínajúc dva dni pred očakávaným nástupom PMS, do 10 dní.
 5. V prítomnosti výrazného edému je indikované vymenovanie diuretika s draslík šetriacim účinkom Veroshpironu, čo je antagonista aldosterónu. Prideľte ho 4 dni pred zhoršením zdravia a prestaňte užívať s nástupom menštruácie. Ak sa edematózny syndróm prejavuje bolesťou hlavy, poruchou zraku, odporúča sa užívať Diacarb.
 6. Ak je prítomná bolesť, hlavnou liečbou PMS sú nesteroidné protizápalové liečivá, najmä diklofenak. Je mu predpísané dva dni pred zhoršením zdravia. Tieto lieky inhibujú syntézu prostaglandínov - biologicky aktívnych látok, ktoré spôsobujú mnoho príznakov PMS. Liečba prebieha v priebehu troch mesiacov. Účinok takéhoto kurzu trvá až štyri mesiace po jeho ukončení. Potom sa príznaky PMS opakujú, ale zvyčajne sú menej intenzívne.
 7. Nadmerná emocionalita, depresívne poruchy, neuróza môžu byť indikáciou pre menovanie sedatív. Existujú špeciálne "denné" liečivá, ktoré nepotláčajú normálnu aktivitu, najmä Grandaxin a Afobazol. Môžu sa použiť neuroleptiká a antidepresíva. Takéto lieky predpisuje psychiater. Musia sa užívať nepretržite 3 - 6 mesiacov.
 8. Vitamíny A a E majú priaznivý účinok na ženský reprodukčný systém, vrátane zníženia závažnosti predmenštruačného syndrómu. Užívajú sa perorálne alebo injekčne intramuskulárne počas mesiaca, pričom sa striedajú navzájom. Keď sa v druhej polovici cyklu objavia úzkosti a depresívne poruchy, predpisujú sa lieky na horčík a vitamín B6.

Spracovanie PMS sa uskutočňuje v cykloch. V prvých troch mesiacoch užívajú diétu, bylinné sedatíva, vitamíny, nesteroidné protizápalové lieky. Potom urobte prestávku v liečbe 3-6 mesiacov. Keď sa príznaky PMS vrátia k liečbe, pridajú sa ďalšie lieky s vážnejšími účinkami. Neočakávajte rýchly účinok. Liečba by sa mala vykonávať dlhú dobu spolu s úpravou výživy a životného štýlu.

Potreba liečby

Každá žena určite vie, čo to je. Môže vymenovať celý zoznam nepríjemných pocitov v období medzi ovuláciou a nástupom prvých dní menštruácie. О лечении предменструального синдрома задумываются в том случае, когда сильно болит голова, живот, наблюдается головокружение, сильная потеря работоспособности, нервные расстройства и некоторые другие неприятные явления. Если все это терпимо, никто ничего не лечит. И в большинстве случаев обходятся народными средствами.

Nezabudnite, že nie je možné úplne vyliečiť PMS. S prístupom menštruácie, žena bude opäť cítiť nepohodlie. Okrem toho závažnosť symptómov menštruačného cyklu závisí od individuálnych charakteristík organizmu a prítomnosti choroby. Ak sa vyskytnú problémy s gastrointestinálnym traktom, potom pred menštruačným cyklom sa objaví bolesť žalúdka, črevné poruchy. V prípade citlivého nervového systému je to ona, kto bude trpieť v období PMS. Preto by liečba predmenštruačného syndrómu mala začať liečbou ochorení, ktoré sú prítomné v tele. Možno aj v skrytej forme. V iných prípadoch je zbavenie sa PMS súborom opatrení zameraných na zmiernenie jeho príznakov.

lieky proti bolesti

Príčinou bolesti na konci menštruačného cyklu je kontrakcia maternice, odmietnutie endometriálnej vrstvy. U extrémne citlivých žien, ako aj patologických abnormalít v štruktúre genitálií spôsobuje tento proces vážne nepríjemné pocity. To isté platí pre dievčatá, ktorých vývoj menštruačného cyklu stále prebieha. Odstránenie bolesti môže nesteroidné protizápalové lieky, lieky na zmiernenie kŕčov, analgetiká.

 • aspirín,
 • ibuprofen,
 • paracetamol,
 • Indometratsin,
 • piroxikam,
 • ketoprofén,
 • naproxén,

 • Ketolong.

To zahŕňa všetky lieky s koncovkou –v.

Tablety sa odoberajú podľa inštrukcií. Ak je potrebné dodržiavať lieky - nepoužívajte viac tabliet, ako je uvedené. Spočiatku sa môže zdať, že pilulka nefungovala. To sa týka antispasmodík. Zlepšenie môže prísť oveľa neskôr ako v prípade užívania analgetík, nesteroidných liekov. Po asi 20 minútach je účinok dlhší. Kým analgetiká anestetizujú 7 minút, ale samotná príčina bolesti nie je eliminovaná.

sedatíva

Ďalšia skupina liekov, ktoré sa často uchyľujú k ženám v tomto období svojho života. Upokojiť nervový systém môžu byť tinktúry liečivých bylín:

V závažných prípadoch užívajte antidepresíva. Môžete použiť tablety Glycín.

Hormonálne lieky

Porucha hormonálnej rovnováhy v ženskom tele je hlavnou príčinou nástupu príznakov PMS. Vlastná liečba sa neodporúča. Pretože liek je vybraný individuálne. Terapia je v podstate redukovaná na používanie antikoncepčných tabletiek. Veľmi často predpisuje Regulon, Yarin. Nesprávne používanie môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia. Ich hlavnou úlohou je dopĺňať telo chýbajúcimi hormónmi. Sú vyrábané na báze etymológie živočíšnych bielkovín alebo rastlín. Keď nerovnováha hormónov často ovplyvňuje kožu.

Je potrebné použiť antialergickú hormonálnu masť. Doplniť zásoby živočíšnych bielkovín môže byť rastlinná potrava. Ich úroveň je potom regulovaná správne formulovanou výživou. Koža ženy najprv reaguje na vnútorné zmeny v tele.

Drogová liečba vám umožní zbaviť sa nepohodlia v krátkom čase. Ale aby sa minimalizovali prejavy symptómov, musíte sa zaoberať príčinami exacerbácie. V opačnom prípade budete musieť trpieť každý mesiac pred kritickými dňami, zásobiť prášky.

Ľudové prostriedky

V predvečer mesačného nervového systému je napätie. Všetko okolo je nepríjemné, depresívne, chcem utiecť od všetkých a od všetkého. Pridáva bolesť dolnej časti brucha, dolnej časti chrbta. Na zlepšenie stavu ženy počas PMS môže teplá voda, obľúbená aktivita, hudba.

 • Bath. Teplý kúpeľ zmierňuje napätie, uvoľňuje svaly, odstraňuje bolesť. Môžete jednoducho namočiť do teplej vody, naplniť ju penou s vašou obľúbenou vôňou, alebo si môžete urobiť liečivý kúpeľ so sódou a morskou soľou. 0,5 šálky jedlej sódy a morskej soli sa hodí do teplej vody. Vezmite to musí byť najmenej 20 minút.

 • Kúpeľ nôh, Varené medovky, harmančeka, sušených vajec. Trvajte na 25 minútach. Pridajte do kúpeľa do teplej vody. Spustite nohy. Nechajte ich rozmaznávať v pohodlnej teplej vode pol hodiny. Tento postup zlepšuje krvný obeh, zmierňuje kŕče, uvoľňuje, upokojuje.
 • Relaxácia pri hudbe, Ľahká príjemná hudba môže relaxovať nervový systém, zbierať myšlienky, len pobaviť. Hudbu si môžete vychutnať pred spaním, potom žena zaspí rýchlejšie, spánok bude silný.
 • Obľúbené hobby. Šetrí pred menštruačným syndrómom. Niekto rád kreslí, niekto robí remeslá. Radosť z obľúbenej činnosti priaznivo ovplyvňuje nervový systém, celý organizmus.
 • Tea. Varíme harmanček, medovky, mätu, tymián, staršie. Môžete ho piť ako obyčajný čaj s cukrom, džemom, medom.

Všetky metódy sú rovnako účinné. Zostáva len vybrať si to najlepšie.

Duphaston

Liek je syntetickou náhradou pohlavného hormónu - progesterónu. Najčastejšie sa liek predpisuje v rozpore s menštruačným cyklom s nedostatkom prirodzeného hormónu. Hlavnou príčinou PMS sú hormonálne zmeny. Pod vplyvom progesterónu v tele ženy existuje viacnásobná transformácia v emocionálnej, fyzickej, psychologickej sfére. S viacerými prejavmi PMS, ktoré nie je možné zvládnuť sami, je predpísaný duphaston.

Užívajte 2 tablety denne. Začať liečbu od 11 do 25 dní cyklu. Liečba trvá približne 6 mesiacov. Dávkovanie a trvanie liečby určuje lekár. Pre žena by mala vykonať štúdiu hormonálnych hladín. Pretože príčinou takéhoto hlbokého prejavu PMS môžu byť nielen hormóny, ale aj odchýlky v práci nervového systému. Absolútne nie je dovolené používať hormóny samostatne bez konzultácie s lekárom.

Liečba homeopatie

Lieky sú schopné normalizovať hormóny ženy, redukovať prejavy PMS. Priebeh liečby je dlhý - najmenej 3 mesiace. Lieky sú založené na liečivých bylinkách. Neobsahujú syntetické hormóny, nespôsobujú vedľajšie účinky. Mnoho moderných žien uprednostňuje použitie homeopatických liekov na liečbu PMS. V súčasnosti je výber pomerne veľký. Každá žena si môže vybrať nástroj pre seba, na základe ich zvláštností psychiky, charakteru a postavy.

 • Sépia - pre ženu s tmavými vlasmi, štíhlu stavbu, s príznakmi depresie, slznosti, s výraznou ľahostajnosťou.
 • Pulsatilla - pre ženy s blond vlasmi, tenké, so stavom nedostatku kyslíka, voľného miesta.

 • Lachesis - pre ženy s nadmerným nervovým systémom, nespavosťou, stálou prácou, aj keď nie je potrebné nič robiť.
 • Grafity - pre staršie ženy, ktoré sú náchylné na korpulenciu, depresiu, slznosť.
 • Nux vomica - pre silné ženy s mužskými rysmi tváre, sebavedomými. S nadmernou nervozitou, agresivitou.

Homeopatické lieky sa môžu užívať bez konzultácie s lekárom.

Liečba PMS po 45 rokoch

Premenštruačný syndróm pretrváva u žien v období vymiznutia reprodukčnej funkcie. Lekári liečia túto kategóriu pacientov so špeciálnou pozornosťou. Nestabilné hormóny môžu spôsobiť nielen podráždenie, nespavosť, únavu, ale aj vážne problémy s fyzickým zdravím. Úprava komplexu PMS.

 • Vegetariánstvo. Zníženie množstva tuku zlepšuje tráviace orgány, zmierňuje tráviaci trakt. Črevná nevoľnosť sa vyskytuje menej často, intenzita bolesti v spodnej časti brucha sa zníži.
 • vitamíny, Príjem vitamínov posilňuje celé telo. Nervový systém sa stáva odolnejší voči podnetom, zlepšuje sa gastrointestinálny trakt, normalizuje sa hormonálne pozadie.

 • Hormonálne lieky, Odporúča sa užívať drogy Yarin, Celeste, Logest, Three-Mersey. Alebo znamená s progesterónom, ktorý sa musí užívať v druhej fáze cyklu. Rovnaký Duphaston.
 • antidepresíva, Pretrvávajúci psycho-emocionálny stav pomáha posilniť telo, znižuje intenzitu prejavov PMS. Často predpisovali Fluoxetin, Tsipramil, Sertlarin.
 • diuretiká, Najčastejšie sa predpisuje pre edematóznu formu PMS, s vysokým krvným tlakom. Jedným z týchto liekov je Veroshpiron. Tablety sa vypijú od 16 do 25 dní cyklu.

1. Denná rutina

Dôrazne sa odporúča prehodnotiť denný režim: menej fyzickej námahy, žiadne ponáhľajúce sa pracovné miesta v práci, dlhé sedenie pred monitorom. Kontraindikované a aktívne športy. Malý poplatok pomôže, rovnako ako tiché prechádzky v parku, pozdĺž vašich obľúbených tichých ulíc.

3. Výživa

 • Jedným z najdôležitejších momentov je správna výživa. Pestrá, vyvážená ponuka, ktorá obsahuje ovocie a zeleninu, vás počas tohto obdobia výrazne podporí.
 • Je potrebné vylúčiť zo stravy údené, slané jedlá, všetky mastné a korenisté, zvýšiť množstvo vlákniny a čerstvých džúsov.
 • Silné nápoje ako alkohol, káva, čierny čaj, sóda nie sú v týchto dňoch pomocníkmi. Ich použitie spôsobuje nadmerné vzrušenie, prispieva k podráždeniu, môže spôsobiť nespavosť.
 • Med, sušené ovocie, orechy majú úžasný vplyv na ženské telo a v tomto ťažkom období sú skutočnými záchrancami.

Ako prekonať PMS

Ako môže žena bojovať s PMS? Ak chcete získať silu a začať dodržiavať pravidlá zdravého životného štýlu - všetky tie tipy, o ktorých počujeme a čítame veľa, ale neponáhľajte ich používať. Naozaj pomáhajú zmierniť stav pomocou PMS:

 • Pite veľa čistej vody a bylinných čajov z medovky, harmančeka, mäty piepornej, lipy. Odstraňujú toxíny a toxíny, zmierňujú nervozitu, podporujú dobrý hlboký spánok,
 • variť rybie pokrmy častejšie, jesť veľa zelených,
 • užívajte vitamíny. S PMS, špeciálne vyvinuté vitamínové komplexy výrazne zmierňujú stav a zmierňujú bolesť.

Existujú však štáty, v ktorých sa s tým nedokážete vyrovnať sami. Potrebujete kvalifikovanú lekársku starostlivosť, samoliečba nemôže len zhoršiť už vážny stav a spôsobiť značné škody na zdraví. Aké lieky liečiť PMS?

Dokonca aj všeobecne, zdravé ženy skutočne trpia PMS pred náhlymi a silnými bolesťami hlavy, neočakávaným zvýšením tlaku a depresívnymi stavmi.

Ak je pohár utrpenia plný, uistite sa, že ste absolvovali úplné lekárske vyšetrenie. Pomôže to zistiť dôvody a poskytnúť správne pokyny pre liečbu.

lieky

Niekedy nemôžete robiť bez vážnych liečiv, ktoré môže vyzdvihnúť len lekár.

Sedatívne a psychotropné lieky:

 • lieky, ktoré eliminujú pocit zvýšenej úzkosti - Rudotel, Seduxen,
 • antidepresíva Coaxil, Tsipramin.

Účinnými liečivami pre PMS sú hormonálne lieky:

 • Duphaston, Utrogestan,
 • antikoncepcia: Logest, Yarin, Zhanin,
 • Danazol sa zvyčajne predpisuje na nepríjemné pocity v prsných žľazách,
 • Buserelin, Zoladex vypnúť funkciu vaječníkov, čo vedie k vymiznutiu príznakov PMS,
 • Dostinex, Parlodel sa používa v období pred menopauzou.

Ak sa obávate o PMS, predpisuje sa ťažký opuch, diuretiká a zvýšený krvný tlak - antihypertenzíva.

Pri vyjadrení alergických reakcií sa používajú antihistaminiká.

Ľudové prostriedky

PMS sa dá účinne liečiť ľudovými liekmi. Existuje mnoho receptov, ktoré tradičná medicína vytvorila tak, že ženy môžu tolerovať nepríjemné príznaky s minimálnou stratou.

Zmiernenie stavu a odstránenie porušovania menštruačného cyklu pomôže pri poplatkoch:

 • Melissa a mäta vziať 1,5 lyžice, 1 polievková lyžica valeriánu, jazmínu a harmančeka. Všetko zalejeme vriacou vodou a zakryjeme 10 minút. Popíjať vývar na deň
 • terapeutický účinok má odvar z 3 polievkových lyžíc harmančeka, ktorý sa pridáva k jednej a pol polievkovej lyžice rebríka a medovky. Odvar sa odoberá trikrát denne.
 • Listy žuvačky a akácie, každá 2 polievkové lyžice, zalejeme vriacou vodou a necháme 15 minút. Tento bylinný čaj je opitý počas týždňa pred nástupom menštruácie,
 • Pripravte si zmes listov mäty piepornej, citrónových listov, koreňov valeriánov, rebríkov a harmančeka - 1,5 lyžice každej bylinky. Dve polievkové lyžice kolekcie musíte naliať vriacej vody, trvajú na termosku.

Znížiť intenzitu krvácania a výtok - pomáha pri infúzii harmančeka, plúc, riasy, prasličky a uzliny. 1/2 lyžičky knotweed a 1 lyžičku plúc zmiešané so zvyškom bylín - každý musí zbierať 1 polievková lyžica. Táto zmes sa vyleje vriacou vodou, varí sa niekoľko minút. Pred spaním vypite 1 šálku infúzie.

Zmierňuje ťažkú ​​bolesť brucha - zmes 2 polievkových lyžíc jazmínových kvetov a 2, 5 polievkových lyžíc rebríka. Zhromažďovať potrebu naliať vriacej vody a trvať 20 minút. Take bylinný čaj by mal byť trikrát denne na 1 sklo.

Znižuje opuchy končatín - odvar z kolekcie listov brezy, prasličky, koreňov lásky, pšeničnej trávy a petržlenu - všetky bylinky musia mať 2 lyžice. Rastlinná infúzia sa pripravuje rovnakým spôsobom ako je uvedené vyššie. Užívá sa trikrát denne.

Príznaky a príčiny PMS

Mladé dievčatá môžu mať kožné vyrážky niekoľko dní pred ich menštruáciou. Tridsaťročné ženy majú s väčšou pravdepodobnosťou depresívne epizódy, v tomto krátkom časovom období trpia edémom a prírastkom hmotnosti o 3-4 kg. Štyridsať rokov staré ženy trpia bolesťami hlavy a vysokým krvným tlakom.

Väčšina žien v predmenštruačných dňoch (toto obdobie môže byť oneskorené o dva týždne) má ostré výkyvy nálady, stávajú sa viac podráždené, často majú nedostatočné emocionálne reakcie až po hysteriku a agresívne útoky, ktoré sa ukážu ako utrpenie nielen pre samotné ženy, ale aj pre ľudí okolo nich.

Zoznam najbežnejších fyzických a psychologických príznakov, ktoré sa vyskytujú pri PMS, by mal zahŕňať zvýšenú citlivosť (až na bolesť) prsných žliaz, opuch brucha, zníženú schopnosť sústrediť sa, "nemotornosť", ako aj zvýšenú chuť do jedla so silným kmeňom sladkosti.

Príčiny premenštruačného syndrómu - hormonálna nerovnováha vyskytujúca sa v týchto dňoch u žien. Nadbytok estrogénových hormónov sa v tomto období kombinuje so znížením deficitu hlavného ženského hormónu progesterónu.

Exacerbácia prejavov premenštruačného syndrómu je často schopná vyvolať stres, chronickú únavu, nedostatok vitamínov A a skupiny B (najmä vitamínu B6), ako aj niektorých stopových prvkov (najmä vápnika a horčíka).

Ako liečiť vitamíny predmenštruačného syndrómu

Niektorí odborníci navrhujú svojim pacientom s PMS začať kurz hormonálnej terapie. Avšak hormonálne lieky na liečbu predmenštruačného syndrómu pre mnoho ľudí s rôznymi následkami, takže je najlepšie obmedziť používanie antikoncepčných liekov a liečiv na emocionálne poruchy (sedatíva, trankvilizéry, počnúc rovnakou "nechemickou" Novopassitou alebo obvyklou pivonkovou tinktúrou).

V týchto dňoch je najlepšie, aby ženy užívali vitamíny A, E a B6 (medzi 1 a 2 týždňami) v kurzoch (najlepšie vo forme injekcií).

Výživa výživy s premenštruačným syndrómom

Utrpenie predmenštruačným syndrómom ženy by mali v týchto dňoch dodržiavať základné zásady výživy.

Čo nemôže:

1. Je potrebné vylúčiť z potravy potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo soli: údené mäso, nakladaná zelenina, nakladaná zelenina, konzervované potraviny, kocky bujónu, horúce omáčky - to všetko prispieva k zadržiavaniu vody v tele, zvyšuje opuch.

2. Nemali by ste sa snažiť „rozveseliť“ sami s veľkými dávkami kávy - kofeín obsiahnutý v ňom môže zvýšiť emocionálne výbuchy, zvýšiť krvný tlak a zhoršiť kvalitu spánku.

3. Nenechajte sa oprieť o sladké. Preto je potrebné obmedziť (a ešte lepšie úplne eliminovať) používanie cukru, koláčov a sladkostí - „zlé“ sacharidy, ktoré sa v nich nachádzajú, spôsobujú prudký pokles hladín cukru v krvi, prispievajú k vzniku všeobecnej slabosti, ochorení a zhoršujú podráždenosť, horúcu náladu a hnev.

4. Z toho istého dôvodu je najlepšie vzdať sa alkoholických (najmä sladkých, likérových) nápojov.

Čo sa odporúča:

1. Výživová výživa pre predmenštruačný syndróm by mala zahŕňať sójové výrobky obsahujúce prírodnú látku podobnú progesterónu.

2. Obilniny obilnín, cestovín a zemiakov, ktoré obsahujú „dobré sacharidy“, ktoré prispievajú k zvýšeniu hladiny mozgového hormónu serotonínu, ktorý zlepšuje náladu a pomáha zmierniť bolesť a tiež oslabuje emocionálne reakcie na stres.

3. Šaláty (predovšetkým zelenina) - sklad vitamínov, ktorý je potrebný počas tohto obdobia pre ženské telo, ako aj vlákninu, čo prispieva k zlepšeniu trávenia.

4. Pre snacking, to je najlepšie jesť ovocie, ktoré nielen pomáhajú "mufle" pocit hladu, ale aj poskytnúť telo s vitamínmi, rovnako ako železo a niektoré stopové prvky.

С целью ««подпитки» магнием, который помогает женщине быть спокойнее, в ее рационе должны присутствовать овсянка, рис, фасоль, орехи, сыры, бананы и куриное мясо.

5. Желательно пить натуральные соки, не только богатые витаминами, но еще и обладающие мочегонным эффектом.

6. Menu žien počas tohto obdobia by malo zahŕňať zemiaky v uniformách, hrozienka, sušené marhule, marhule, obsahujúce veľké množstvo draslíka.

7. Zo sladkostí je najlepšie dávať prednosť medu (alebo v malých dávkach na džem), ale dávajte pozor na čokoládu, ktorá narúša absorpciu vitamínu B6, ktorá je taká nevyhnutná počas tohto obdobia, aby pomohla vyrovnať emocionálne pozadie a znížiť kŕče.

8. Aby ste „vyživovali“ vaše telo vitamínom B6, žena musí do svojej diéty zahrnúť aj mrkvu, bielu kapustu alebo karfiol, citróny, pomaranče, ako aj mäsové a mliečne výrobky.

Liečba ľudových prostriedkov predmenštruačného syndrómu

1. Bolesť v hrudi môže odstrániť zvyčajné kapustové listy. Je potrebné znížiť list strednej veľkosti na niekoľkých miestach a trochu ho pokrčiť, aby sa kapusta oddeľovala, a potom ju niekoľko minút aplikujte na hrudník.

2. Nie je to zlé v predmenštruačnom období piť upokojujúcu zbierku: musíte zmiešať 1 polievkovú lyžicu koreňov valeriánu, maternice, lístky mäty a červeného ríbezle, potom 1 polievkovú lyžicu výslednej zmesi nalejte 1 šálku vriacej vody a trvajte na 10-12 minútach, potom napnite a potom pite 1 šálka 3 krát denne.

3. Pri liečbe predmenštruačného syndrómu, ľudové opravné prostriedky ukazujú nasledujúce infúzie: 2 - 2,5 lyžice čerstvých jemne nakrájaných púpavových listov sa varí s 1 šálkou vriacej vody, potom sa infúzia počas 20 - 30 minút, a celá infúzia sa opije v 2-3 dávkach denne. počas celého dňa.

4. A ďalší dobrý recept na upokojujúce zber: mix 1 polievková lyžica listov jahôd, mäty, medovky, medovky, harmanček kvety a pivónia, potom 1 polievková lyžica zmesi variť 1 šálka vriacej vody, trvajú na 10 minút, a tiež piť 1 šálku 3 krát denne.

Čo iné s predmenštruačným syndrómom

Pohyb nie je len život, ale aj spôsob, ako zmierniť možné predmenštruačné utrpenie.

Jednoduché jogging, chôdza (to je veril, že ženy potrebujú aspoň 1 hodinu chôdze pochod za deň), a dokonca aj cyklistika môže pomôcť. To všetko pomáha žene nielen uvoľňovať zápornú energiu nahromadenú v nej, ale tiež prispieva k rozvoju „hormónov šťastia“ endorfínov zodpovedných za dobrú náladu v mozgu. Okrem toho takéto pohyby tiež znižujú kŕče krčka maternice.

Podobný účinok má kontrastná sprcha, ktorá sa najlepšie užíva ráno po cvičení.

Vzhľadom k tomu, rôzne ženy majú premenštruačný syndróm rôznymi spôsobmi, je najlepšie začať aromaterapiu, po konzultácii s odborníkmi.

Najjednoduchším spôsobom je vyplniť vankúš listami levandule, čiernych ríbezlí, šalvie a rozmarínu, položiť ich na hlavu postele alebo umiestniť na plochu.

Pri liečbe predmenštruačného syndrómu je dobré užívať si kúpele s éterickými olejmi.

Tu je recept na prípravu kúpeľa na zmiernenie podráždenosti: vezmite 2 kvapky pelargónie, ylang-ylang a harmančekového ušľachtilého oleja alebo 1 kvapku petržlenového oleja, 2 kvapky bergamotového oleja a 3 kvapky horkého oleja, ktoré sú nudné, pričom tieto éterické oleje sa zmiešajú s 1 polievkovou lyžicou esenciálneho oleja ( oliva, broskyňa alebo kukurica), potom sa táto zmes naleje do kúpeľa už naplneného vodou. Odporúča sa, aby ste si kúpali pred spaním, trvanie každého kúpeľa je 10 až 15 minút.

Je tiež žiaduce urobiť aromatickú masáž chrbta a brucha, ktorá pomáha eliminovať psychologické symptómy PMS, napríklad nasledujúcim zložením: 1 kvapka ružového oleja a 2 kvapky bergamotových, pelargónových a ílovitých olejov. Najlepšie je kombinovať túto masáž s následným kúpaním.

Najjednoduchšia cesta k aromaterapii je vdychovať vôňu éterických olejov aplikovaných na vreckovku (2-3 kvapky) niekoľkokrát denne, keď sa potrebujete upokojiť, zmierniť napätie.

Klinické prejavy PMS

Všetky klinické prejavy PMS možno rozdeliť do troch hlavných skupín: poruchy emocionálnej sféry, somatické poruchy a symptómy spojené so zmenami celkového zdravia.

V závislosti od prevalencie určitých klinických prejavov PMS sa rozlišujú jeho štyri formy:

 • neuropsychická - podráždenosť, úzkosť, agresivita, depresia,
 • edém - opuch, mastalgia, prekrvenie prsných žliaz, distenzia brucha, prírastok hmotnosti,
 • cefalgické - migrénové bolesti hlavy, t
 • Krízové ​​záchvaty podľa typu sympatoadrenálnych kríz, ktoré sa vyskytujú pred menštruáciou.

Najzávažnejšie prejavy neuropsychiatrickej formy s prevažne emocionálnymi a behaviorálnymi symptómami sú uvedené v samostatnom variante priebehu PMS - premenštruačnej dysforickej poruchy (PMDD). PMDD sa vyskytuje u približne 3 - 8% žien v reprodukčnom veku vo forme sťažností na podráždenosť, pocitu vnútorného napätia, dysforie a psychoemotívnej lability. Tieto prejavy majú významný vplyv na životný štýl ženy, jej vzťah s inými ľuďmi. V neprítomnosti adekvátnej terapie je životne dôležitá aktivita pacientov, doma aj v práci, výrazne zhoršená, čo vedie k výraznému zníženiu kvality života a kolapsu profesionálnej kariéry.

Prejavy PMS sú individuálne a rozdielne u rôznych pacientov, závažnosť a čas výskytu každého z nich sa môže líšiť od cyklu k cyklu, napriek tomu, že každý pacient má každý mesiac podobné príznaky. Najčastejšie psycho-emocionálne prejavy PMS sú zvýšená únava, podráždenosť, úzkosť, pocit vnútorného napätia a náhle výkyvy nálady. Somatické symptómy zahŕňajú zvýšenie telesnej hmotnosti, prekrvenie prsníkov a citlivosť, akné, vyrážky, poruchy spánku (ospalosť alebo nespavosť), zmeny v chuti do jedla (zvýšená chuť do jedla alebo zmeny chuťových preferencií).

Zvýšená únava - Najčastejším príznakom PMS. Únava môže byť vyslovená do tej miery, že ženy majú ťažkosti s vykonávaním dennej práce už v ranných hodinách. Večer sa objavia poruchy spánku.

Porucha pozornosti. Mnohé ženy s PMS majú ťažkosti so sústredením pozornosti - matematické a finančné výpočty a rozhodovanie. Možné porušenia memorovania.

Depresie. Častým prejavom PMS je smútok alebo nepozornosť. Smútok môže byť taký silný, že aj minimálne ťažkosti života sa zdajú byť nerozpustné.

Potravinové preferencie. Niektoré ženy pociťujú zvýšenú chuť na určité potraviny, ako je soľ alebo cukor. Iní si všimnú zvýšenie chuti do jedla všeobecne.

Zaplavenie prsníkov. Väčšina žien si všimne pocit prekrvenia alebo precitlivenosti, citlivosť prsných žliaz alebo len bradavky a areolas.

Edém prednej brušnej steny, horných a dolných končatín. Niektoré ženy s PMS zaznamenali zvýšenie hmotnosti pred menštruáciou. Iní majú lokálnu retenciu tekutín, často v prednej brušnej stene, končatinách.

Pin
Send
Share
Send
Send