Hygiena

Menštruácia, mesačná alebo regulácia

Pin
Send
Share
Send
Send


80% žien tvrdí, že kritické dni sú pre nich najťažšie každý mesiac. Ale v skutočnosti to môže byť vykonané takým spôsobom, že tieto špeciálne dni sa nebudú líšiť od ostatných. Ak sa chcete dozvedieť, ako čítať nižšie 10 tipov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa nepríjemných príznakov v kritických dňoch.

1. Stav slabosti a zlý zdravotný stav vo všeobecnosti je dôsledkom intoxikácie tela v dôsledku akumulácie tekutín. Na zabránenie alebo elimináciu zadržiavania tekutín sa odporúča používať diuretiká. To môže byť odvar z bokov alebo obličiek diuretikum zbierku. V letnej sezóne môžete jesť niekoľko plátkov melónu.

2. Jedným zo spoločných problémov mnohých žien je príliš veľké prepúšťanie. V tomto prípade musíte najprv poradiť s lekárom, ale ak nie je dôvod na obavy, môžete použiť extrakt z vodného korenia (predávaný v každej lekárni).

3. Ak nie sú žiadne gynekologické problémy, stojí za to vyskúšať jednoduché cvičenia na zmiernenie symptómov bolesti. Sú to naklonenie (vo všetkých smeroch), rotácia tela, breza, muchy. 10-15 minút tried vám nielen uľaví od bolesti, ale tiež vám pomôže cítiť sa energicky.

4. Normalizovať hormóny obohatením svojej stravy o potraviny, ktoré obsahujú jód a selén. Sú to kale, ryby, vajcia, pohánka a mnoho ďalších.

5. Vystupujte častejšie na čerstvý vzduch. Okysličené telo funguje správne a môžete sa vyhnúť pocitu slabosti a nedostatku energie.

6. Veľmi častým problémom pre ženy v kritických dňoch je nestabilná nálada, slznosť, precitlivenosť, podráždenosť. Môžete sa s tým vyrovnať nahradením bežnej pitnej vody nie silným čajom z upokojujúcich bylín. Dosť pol lyžice mäty a melissy na 1 liter vody. Môžete pridať nejakú citrónovú šťavu podľa chuti.

7. V kritických dňoch klesá účinnosť imunity, preto stojí za to ju podporiť. Ženy sa môžu stretnúť s exacerbáciami chronických ochorení, drozdmi alebo môžu byť napadnuté vírusmi. Jedzte potraviny bohaté na antioxidanty, ako aj jogurty so živými baktériami.

8. Často počas tohto obdobia ženy trpia ospalosťou. Je lepšie nezneužívať kofeín, pretože stimuluje nervový systém, čo vedie k zvýšenej podráždenosti a emocionálnym problémom. Skúste ženšen tinktúru - to nielen povzbudí, ale tiež pomôcť normalizovať psychologický stav.

Zlé zdravie je tiež často spôsobené krvácaním a poklesom hemoglobínu. Preto je vhodné obohatiť stravu o potraviny, ktoré obsahujú železo a vitamín C (podporuje vstrebávanie).

10. Pokúste sa znížiť príjem soli a najlepšie je ísť do mora. Obsahuje mnoho dôležitých látok pre telo minerálov, na rozdiel od varenia, v ktorom je len sodík.

Čo sa deje v tele počas menštruácie

Na pochopenie procesov prebiehajúcich v tele ženy v období regulácie je potrebné pochopiť, ako prebieha menštruačný cyklus.

Prvá menštruácia sa vyskytuje u dievčat vo veku 11-15 rokov v závislosti od genetických faktorov, hmotnosti, celkového zdravia. Absencia menštruácie v 16-17 rokoch by mala vážne upozorniť dievča, pretože to môže znamenať vývojové poruchy.

Menštruácia je komplexný fyziologický proces, ktorý so sebou prináša zmeny v endokrinnom a reprodukčnom systéme. Proces začína z mozgovej kôry, potom zahŕňa pohlavné hormóny, štítnu žľazu, nadobličky a vaječníky a končí v maternici.

Trvanie menštruačného cyklu, ktoré je určené od prvého dňa začiatku výtoku do prvého dňa nasledujúceho cyklu, je 21-35 dní a trvanie výtoku je 2-7 dní s priemernou stratou krvi až 40 ml. Pre väčšinu žien je cyklus 28 dní, ale odchýlky na jednu stranu alebo na druhú za 7 dní platia aj pre normu.

Za menštruačným mesačným cyklom sú ženské hormóny, ktoré kontrolujú vnútorné orgány a spúšťajú reguláciu v určitom období. Tieto hormóny sú:

 • estrogény,
 • progesterón,
 • hormóny stimulujúce folikuly,
 • luteinizačných hormónov.

Tento proces zahŕňa dva vaječníky, v ktorých sa nachádzajú stovky tisíc nezrelých vajíčok. Počas menštruácie zanecháva len jeden z najzrelejších vaječníkov tisíc. Uvoľňuje sa z prasknutého folikulu a pozdĺž vajíčkovodu, pomaly sa dostáva do maternice. Tento jav sa nazýva ovulácia a prichádza na 10-16 dní cyklu.

Keď folikul uvoľní vajíčko, telo začne pripravovať ideálne prostredie pre vývoj budúceho embrya: folikul pod vplyvom luteinizačného hormónu sa znovuzrodí do corpus luteum, ktoré produkuje progesterón, ktorý zase vyživuje a posilňuje sliznicu maternice, spôsobuje jej zhrubnutie a rast.

Ak sa hnojenie nevyskytlo, hladina progesterónu sa začína postupne znižovať a maternica sa vracia do normálneho stavu a odmieta zhrubnutie. Je to proces odmietnutia mŕtveho endometria, sprevádzaný krvavým výbojom, nazývaný menštruácia.

Krvácanie tiež zahŕňa:

 • mŕtve sliznice
 • tajné žľazy krčka maternice a pošvy.

Niekoľko dní pred nástupom menštruačného cyklu začne žena cítiť psychické a fyzické zmeny v tele: podráždenosť, apatia, hnev, únava, bolesť chrbta, „opuch“ prsných žliaz. Všetky tieto zmeny sa vyskytujú v období maximálneho zvýšenia hladín progesterónu. Po jeho poklese, estrogén začína prevládať, telo sa postupne vracia do normálu a upokojuje sa.

Čo nerobiť počas menštruácie

Menštruácia je prirodzený proces, ktorý sa vyskytuje pre každé dievča individuálne. Pre niekoho je sprevádzaná bolesťou v dolnej časti brucha, migrénou, nadmerným výtokom. Niekto pravidelne prenáša kritické dni, robí zvyčajné veci. Ale aj keď sa dievča necíti nepohodlie počas cyklu, gynekológovia odporúčajú počas tohto obdobia zdržať sa niektorých vecí, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť zdravie.

Chirurgický zákrok

Keďže počas menštruácie dochádza k hormonálnym zmenám a zhoršeniu zrážanlivosti krvi, neodporúča sa vykonávať žiadne chirurgické zákroky: odstraňovať alebo liečiť zuby, vykonávať operácie atď.

Tiež by ste nemali vykonávať močový test, pretože počas odberu materiálu môžu byť častice s krvou, čo môže viesť k nesprávnym výsledkom.

Majte sex

Napriek tomu, že z lekárskeho hľadiska je nemožné mať pohlavný styk počas menštruácie, mnohé páry takéto aktivity praktizujú a naďalej majú plnohodnotné intímne vzťahy.

Dôvody, ktoré lekári navrhujú v prospech zákazu sexu počas krvácania, sú nasledovné:

 • riziko nákazy akejkoľvek infekcie. Počas tohto obdobia nie je maternica chránená sliznicou škrupiny, a preto je úplne otvorená rôznym patogénnym mikroorganizmom. Mužské telo môže tiež trpieť, pretože spolu so ženskými sekrétmi sa baktérie, ktoré spôsobujú zápal genitourinárneho systému, môžu dostať na penis,
 • s aktívnym a dynamickým pohlavným stykom môže dôjsť k náhlej strate krvi,
 • často milovať počas regulácie môže spôsobiť krvácanie z maternice.

Ťažká fyzická námaha

Ťažká a aktívna fyzická aktivita by mala byť vylúčená v období menštruácie. Cvičenia zvýšiť prietok krvi do genitálií, čím provokuje ťažké vypúšťanie. Vzpieranie vedie k prudkému poklesu hladiny hemoglobínu v krvi, únave a ospalosti.

Nemali by ste úplne odmietnuť fyzické cvičenia, je lepšie ich nahradiť relaxačnou gymnastikou, jogou alebo znížiť intenzitu cvičení.

Pitie alkoholu

Mnohí, aby sa minimalizovala bolesť, začínajú piť alkohol počas kritických dní. Lekári kategoricky nedoporučujú „liečiť“ týmto spôsobom, pretože bolesť a ochorenia sa len zintenzívňujú. Okrem toho je alkohol schopný dilatovať krvné cievy, čo vedie k zvýšeniu krvného obehu a zvýšeniu sekrécie.

Počas menštruácie je alkohol najlepšie nahradiť veľkým množstvom čistej, čistej vody, ktorá pomôže rýchlo očistiť telo a zmierniť bolesť.

Farbite si vlasy

Mnohí veria, že skutočnosť, že je zakázané farbiť vlasy počas pravidelnej úpravy, je vymyslená, ale v tom je nejaká pravda. Faktom je, že hormonálne zmeny v ženskom tele, ktoré sa vyskytujú počas tohto obdobia, sú nepredvídateľné a je nemožné odhadnúť, ako sa bude farbivo správať.

Profesionálni kaderníci a lekári majú sklon veriť, že farbenie vlasov môže viesť k takýmto negatívnym dôsledkom:

 • nerovnomerné sfarbenie a získanie neprirodzeného odtieňa,
 • nedostatok trvanlivosti výsledku, často sa farba veľmi rýchlo vymyje, čo znižuje výsledok farbenia na nulu,
 • zvýšené riziko alergických reakcií
 • zhoršenie celkového stavu zámkov až do ich aktívneho prolapsu,
 • zhoršenie zdravia: bolesť hlavy, nevoľnosť, závraty, zvýšený tlak.

Zákaz farbenia vlasov v čase menštruácie nie je bezpodmienečný, ale ak to nevyžaduje životne dôležitá situácia, je lepšie počkať.

Horúce vane

Počas menštruácie je mimoriadne nežiaduce navštíviť sauny, kúpele alebo si vziať horúce kúpele. Pri pôsobení vysokých teplôt sa cievy rozširujú, čím urýchľujú krvný obeh, čo môže viesť k zvýšeniu objemu sekrétov. Okrem toho, v kritických dňoch je krčka maternice vystavená a nechránená, čo umožňuje voľný prechod patogénnych baktérií. Pri vyprázdňovaní je veľmi dôležité zachovať maximálnu sterilitu a hygienu.

Choď do kostola

Počas obdobia menštruácie, podľa biblických kánonov, je žena považovaná za „nečistú“, čo znamená, že nemá dovolený vstup do chrámu. Existuje legenda, že prítomnosť krvácania je trest žien za hriešny pád Evy. Ministri cirkvi sa ju snažia chrániť pred všetkými vecami, ktoré pripomínajú hriechy a slabosti človeka.

Na druhej strane menštruácia nie je nič iné ako uvoľnenie mŕtveho tela a prítomnosť smrtiacich predmetov v chráme je prísne zakázaná.

Bohužiaľ, človek je v určitých chvíľach bezmocný a existujú situácie, keď je chodenie do kostola nevyhnutné. Potom sa odporúča zdržať sa účasti na cirkevných sviatostiach a dotýkať sa tváre svätých.

Použitie liečivých rastlín a liečiv

Použitie bylinných tinktúr alebo liekov by malo byť v období menštruácie dohodnuté so svojím lekárom.

Bylinné tinktúry môžu spôsobiť kontrakcie maternice a zvýšené vylučovanie.

Nutná výživa

Na menštruačné dni potrebuje ženské telo špeciálnu ľahkú diétu. Je prísne zakázané hladovať, organizovať pôstne dni, dodržiavať prísnu diétu a zároveň prejedať sa, zaťažovať sa ťažkými potravinami.

Diéta by mala zahŕňať potraviny bohaté na vápnik a horčík, ktoré znížia prejavy podráždenosti, emocionálnu nestabilitu, zmiernia bolesť, prispejú k zlepšeniu nálady.

Základom menu by malo byť:

 • ryby s nízkym obsahom tuku,
 • mliečne výrobky,
 • orechy a sušené ovocie.

Je lepšie vylúčiť konzumáciu vyprážaných, slaných, korenistých, príliš mastných a ťažkých potravín. Minimalizujte spotrebu sladkostí a pečenie, odporúča sa ich nahradiť prírodným kandovaným ovocím, sušeným ovocím.

Dodržiavanie diétnych potravín neznamená obmedziť všetko v sebe, je potrebné jesť potraviny v rozumných, miernych množstvách.

Je potrebné dávať pozor na tampony

Tampony sú moderným, pohodlným a praktickým druhom hygienických výrobkov, ktoré ženy v kritických dňoch široko využívajú. Mnoho žien si neuvedomuje, že ich použitie môže vyvolať mnohé infekčné ochorenia.

Aby ste tomu predišli, musíte dodržiavať bezpečnostné pravidlá:

 • vymieňajte tampon každé štyri hodiny
 • na noc je lepšie odmietnuť tampóny, nahradiť ich tesneniami,
 • pri práci s tamponom dodržiavajte najprísnejšiu hygienu - dôkladne si umyte ruky, prísne dodržiavajte pokyny na podávanie produktu.

Dlhodobé užívanie tampónov vedie k tomu, že v dôsledku pôsobenia teplého a vlhkého prostredia sa krvné bunky začínajú rozkladať, čím vytvárajú nielen nepríjemný zápach, ale tiež zvyšujú pravdepodobnosť množenia baktérií a infekcie.

Je možné spôsobiť mesačne

Oneskorenie menštruácie je často problémom a strachom ženy, pretože môže naznačovať tehotenstvo alebo nezrovnalosti v práci genitálií. Stabilný menštruačný cyklus sa môže pochváliť niekoľkými dámami, takže ak je meškanie niekoľko dní, nemali by ste sa báť. Pri dlhej neprítomnosti výboja je naliehavé kontaktovať gynekológa.

Pravidelne môžu byť volať doma niekoľkými spôsobmi: prostredníctvom špeciálnych liekov alebo pomocou ľudových prostriedkov.

Tradičná medicína pozná veľa receptov, ktoré pomohli ženám spôsobiť menštruáciu. Množstvo liečivých bylín má schopnosť aktivovať kontrakcie steny maternice a krvného obehu, čo umožňuje odmietnuť endometrium.

Najúčinnejší je považovaný za odvar z harmančeka, mäty a valeriánskeho koreňa. Urobia infúziu týchto byliniek a použijú pol šálky ráno a večer.

Silný považoval odvar z koreňa devyasily. Konzumuje sa v 50 g denne, neprekračuje dávku, pretože liek môže vyvolať krvácanie z maternice.

Menštruáciu môžete zavolať aj po veľmi horúcom kúpeli s prídavkom jódu a bežnej soli.

Jednou z najčastejších príčin oneskoreného prepúšťania je tehotenstvo. A ak je to nežiaduce, potom sa ženy snažia akýmkoľvek spôsobom spôsobiť menštruáciu. Farmaceutický sektor ponúka niekoľko liekov, ktoré umožňujú vyvolať kritické dni doma bez vážnych následkov pre telo.

Medzi týmito liekmi možno spomenúť tablety "Duphaston", "Utrozhestan" v kapsulách, "Postinor" - jednu tabletu pre jednu antikoncepciu, "Progesterón" v injekciách.

Je možný predčasný nástup menštruácie?

Zdravie ženy závisí od mnohých faktorov. A ak sa dá vyvolať oneskorenie menštruácie, potom druhá - jej predčasná ofenzíva. Medzi hlavnými príčinami predčasného prepustenia lekári volajú:

 • silné emocionálne napätie a skúsenosti,
 • ťažké cvičenie
 • významný úbytok hmotnosti
 • zmena klímy, cestovanie,
 • mimomaternicové tehotenstvo
 • krvácanie do maternice,
 • perorálne kontraceptíva
 • pohlavne prenosných chorôb.

Silné stresové situácie, emocionálne utrpenie, úbytok hmotnosti a fyzická námaha vedú k zlyhaniu cyklu, ktorý môže spôsobiť predčasný nástup menštruácie a ich oneskorenie.

Pri zmene klimatických podmienok a pohybe tela začína pracovať v neobvyklom režime a reaguje na to včasným výskytom sekrétov. U žien je často krvácanie z maternice, ktoré je dôsledkom poranení, mŕtvice, rôznych zápalov alebo nádorov.

Dievčatá, ktoré sú len v procese puberty, by sa nemali báť, že by prepúšťanie začalo skôr alebo neskôr ako určité obdobie. Spravidla, aby sa cyklus normalizoval, telo bude potrebovať asi rok, alebo ešte viac, v závislosti od fyziologických vlastností.

Ako sa vyrovnať s hojnými sekrétmi

Skôr ako začnete zvládať ťažké obdobia, mali by ste objasniť, čo sa považuje za normálne. Normálne sú krvácanie, ktoré trvá najviac 2-7 dní a ich celkový objem nepresahuje 150 ml. Indikátor od 150 ml do 250 ml indikuje zvýšený objem a viac ako 250 ml môže indikovať otvorenie krvácania.

Ak príčiny ťažkých období nie sú rôzne infekčné alebo iné ochorenia pohlavných orgánov, potom niektoré tipy pomôžu vyrovnať sa s nimi:

 • diétne potraviny a odmietnutie alkoholických nápojov,
 • mierne cvičenie
 • odmietnutie piť kávu alebo silný čaj,
 • pridanie do stravy potravín obsahujúcich veľké množstvo vitamínu C, kyseliny listovej, horčíka a vápnika.

Môžete znížiť krvácanie pomocou nesteroidných protizápalových liekov, glukonátu vápenatého, Ditsinony, Tranexamu.

Tradičná medicína je tiež schopná vyrovnať sa s problémom. Na zníženie absolutória navrhuje:

 • piť čaj z bobúľ kalina po dobu troch dní,
 • používať trikrát denne počas dvoch alebo troch dní pred začiatkom kritických dní odvar z lístkov mäty a malín,
 • počas dňa vypite infúziu čerešňových listov.

Менструация, несмотря на всю сложность процессов и гормональных перестроений, является поистине уникальным природным явлением, отличающим женщину от мужчины. Каждая представительница прекрасного пола должна очень серьезно относиться к здоровью половых органов, а при малейших нарушениях в их работе незамедлительно обращаться к врачу.

Ako súvisia menštruácia, nevoľnosť a vracanie

Príčiny týchto stavov pred menštruáciou a počas nich sú mnohé:

 • Zvýšená produkcia serotonínu - hormón uvoľnený počas kritických momentov, - menštruácia, pracovná aktivita, trauma - a je prirodzeným anestetikom. Ale s hormonálnou nerovnováhou, zaznamenanou v mnohých moderných ženách, je to príliš veľa. Telo reaguje na túto nevoľnosť a stratenú stolicu, niekedy s neznášanlivosťou zápachu a závratov,
 • Zvýšenie celkového množstva tekutiny spôsobené prebytkom progesterónu a estrogénu, zadržiavaním vody v tele a vedúcim k edému. Zvýšené množstvo tekutiny zvyšuje intrakraniálny tlak, čo vedie k nevoľnosti a vracaniu,
 • Exacerbácia chorôbvyvolané kritickým stavom tela. Počas tohto obdobia sa môže zvýšiť krvný tlak, je pravdepodobné, že sa môžu vyskytnúť záchvaty migrény a zhoršuje sa funkcia obličiek. To všetko narušuje telo, čo vedie k zvracaniu a nevoľnosti,
 • Porušenie gastrointestinálneho traktuspôsobené hormonálnou nerovnováhou. Hormóny produkované endokrinným systémom, "vykonávajú" všetky orgány. Preto v rozpore s ich sekréciou vyvolanou menštruáciou trpí aj gastrointestinálny trakt,
 • Hormonálne antikoncepčné tabletky, ktorú žena kúpila bez konzultácie s lekárom na základe reklamy, rady jej priateľov a lekárnika. Hormonálna sféra je veľmi tenká a zraniteľná, preto nie je možné ju napadnúť bez skúseností a základných výsledkov vyšetrenia. Práca môže byť porušená nielen sexuálnou sférou, ale aj celým telom. V reakcii na hormonálnu nerovnováhu sa vyskytuje nevoľnosť, vracanie, opuch, bolesť hlavy, depresia a iné nepríjemné javy. Preto by mal antikoncepčný prípravok vyberať gynekológ,
 • Zápal vaječníkov (adnexitída), často eskaluje v kritických dňoch. Žena cíti bolesť v bruchu a zhoršenie celkového stavu. Zápalový proces spôsobuje horúčku, bolesť hlavy, porušenie gastrointestinálneho traktu - nevoľnosť, vracanie, rachot v žalúdku. Charakteristickým príznakom ochorenia je nevoľnosť, ktorá sa vyskytuje pred menštruáciou alebo počas nej a zvyšuje sa pri cestovaní v doprave (kinetóza),
 • Nadmerné vzrušenie nervového systému, ktorá sa v období kritických dní stáva zraniteľnejšou. Tieto ženy majú hysterickú nevoľnosť a vracanie, ktoré sú známkou neurózy,
 • Bohatá menštruácia (menorágia) sprevádzané slabosťou a nevoľnosťou. Žena má závraty a mdloby.

Bolesť brucha a abnormálna stolica počas menštruácie

Tieto javy sú spôsobené blízkosťou vnútorných pohlavných orgánov ženy a jej čriev. Kontrakcie maternice zvyšujú črevnú peristaltiku a dochádza k hnačke.

Lekári nevidia nebezpečenstvo, ak sa tekutá stolica vyskytne raz alebo dvakrát v kritických dňoch. Existuje teória, že telo je takto vyčistené pred novým cyklom. A pomáha v tomto hormóne prostaglandín, ktorého koncentrácia sa zvyšuje.

Na rozdiel od hnačky sa hnačka spojená s menštruačným cyklom vyskytuje ráno a je sprevádzaná bolesťou v dolnej časti brucha. Po návšteve toalety sa stav ženy zlepšuje.

Ťažké príznaky hnačky sa vyskytujú vtedy, keď je maternica mierne vychýlená smerom dozadu alebo ak je jej zadný ohyb. V tomto prípade môže žena v kritických dňoch pociťovať neustály tlak na toaletu a bolesť, zasahujúcu do konečníka. Príčinou nepohodlia je akumulácia krvi v maternici. Keď zmeníte polohu tela, nahromadené krvné toky a bolesť klesá.

Ako zlepšiť stav

 • Vyhnite sa fyzickej námahe zintenzívnenie bolesti. Počas kritických dní zväčšená maternica tlačí na chrbticu, čím narúša cirkuláciu miechy. V dôsledku toho sa zvyšuje intrakraniálny tlak a vyskytuje sa nevoľnosť a zvracanie. Zvýšená fyzická aktivita v tomto čase prispieva k produkcii hormónu serotonínu, ktorý spôsobuje nevoľnosť a narušenie gastrointestinálneho traktu.
 • Normalizovať diétu, odstránenie z neho ťažko stráviteľné mastné a vyprážané potraviny. Je potrebné uprednostniť ľahko stráviteľné potraviny. Nie je to zlé v strave ovocia, zeleniny, prírodných džúsov. Budú nasýtiť telo vitamínmi a zlepší prácu tráviaceho systému. Má sa to urobiť niekoľko dní pred nástupom menštruácie.
 • Jedzte niečo slané alebo kyslé, Recepcia ľudí pomôže, ak ju nepreháňate slanou. Významné zvýšenie koncentrácie soli v tele v týchto dňoch naopak spôsobí retenciu tekutín, zvýšenie nevoľnosti a zvracanie.
 • Zostaňte na čerstvom vzduchu, Ak to štát dovolí, môžete sa prejsť. Telo bude nasýtené kyslíkom, nevoľnosť sa zníži a žena sa bude cítiť lepšie. Návšteva preplnených hlučných miest (koncertné sály, kiná, večierky atď.) By mala byť zrušená. Je lepšie ležať na posteli alebo chodiť po ulici.

Ak sa nevoľnosť, vracanie a bolesť brucha objavujú každý mesiac a spôsobujú ťažké nepohodlie, mali by ste sa poradiť s lekárom, ktorý zistí ich príčinu a predpíše liečbu ochorení, ktoré spôsobujú nepríjemné javy.

Dohodnite si stretnutie s pôrodníckym gynekológom najvyššej kategórie - Erhanom Karolina Pavlovnou a Maysuradze Liana Georgievnou. Urobíme všetko pre to, aby sme vás čo najskôr prijali. Klinika Rainbow sa nachádza v štvrti Vyborgsky v Petrohrade, len pár minút chôdze od staníc metra Ozerki, Prospect Prosveshcheniya a Parnas. Pozrite si mapu.

Stručný opis anatómie ženského tela

Ženské telo je iné a zložitejšie ako muž. Vďaka tomu majú ľudia možnosť pokračovať v závode. Od 11-13 rokov začína dievčenské telo prechádzať rôznymi zmenami. V tomto veku začnite chodiť mesačne. Tento názov naznačuje, že proces prebieha každý mesiac. Lekári používajú lekársky termín - menštruácia.

Počas menštruácie sa tmavá krv vylučuje z pošvy zrazeninami, hlienom alebo hrčkami, pretože endometriálna vrstva sa uvoľňuje z maternice spolu s krvou. Takýto jav sa však považuje za úplne normálny. Nefertilizované vajce spolu s opuchnuté endometrium vybuchne, čo umožňuje telu plne zotaviť tak, že budúci mesiac vajcia je opäť pripravený na oplodnenie.

Pod menštruačným cyklom sa vzťahuje na obdobie od prvého dňa menštruácie do prvého dňa nasledujúcej menštruácie. Každá žena má inú dobu. Môže sa pohybovať od 25-35 dní. Mesačne od 3 do 7 dní. Množstvo výtoku závisí od individuality ženského tela. V 2. a 3. deň sú výkaly intenzívnejšie, po ktorých sa postupne znižujú a menia farbu na hnedú.

Odkiaľ pochádza krvácanie? Cez vrstvu endometria prechádza veľa krvných ciev. Keď sú odmietnuté, zrútia sa a idú. Odborníci hovoria, že počas menštruácie sa stratí 50 ml čistej krvi. Ženy sa mylne domnievajú, že sa uvoľňuje oveľa viac krvi, ale nie je to tak. Základom výtoku je hlien. Okrem toho, každá žena má individuálne charakteristiky, pretože z toho môže byť alokácia veľmi vzácna alebo hojná. To sa však nepovažuje za patológiu.

Čo je predmenštruačný syndróm (PMS)?

Tento pojem znamená komplex symptómov, ktorý sa objavuje u žien rôzneho veku niekoľko dní pred menštruáciou. Čas syndrómu sa môže pohybovať od 2 do 10 dní. S PMS je metabolizmus narušený, nervové, cievne a endokrinné systémy tela sa spomaľujú alebo sa stávajú príliš aktívnymi. Štúdie ukazujú, že s vekom tento syndróm postihuje stále viac žien.

Iba 20% žien vo veku 19 - 29 rokov trpí PMS. Po 30 rokoch, 47% už zažíva svoje príznaky a po 40 rokoch je toto číslo 55%. Všimli sme si, že predmenštruačný syndróm sa vyskytuje častejšie u žien s labilným nervovým systémom a u tých, ktorých práca je spojená s duševnou aktivitou.

Hlavnú úlohu vo vývoji syndrómu hrajú tieto faktory:

 • narodenie dieťaťa
 • potraty
 • zdôrazňuje,
 • infekčných chorôb
 • zneužívanie kávy
 • zlé návyky (fajčenie, alkohol),
 • nedostatok cvičenia
 • obezita.

Klasifikácia PMS sa rozlišuje podľa toho, ako dlho symptómy vydržia, s akou intenzitou av akom množstve. Mierny stupeň je diagnostikovaný v prípade 4-5 symptómov, ale iba 1 alebo 2 symptómy sú vyslovované. Takéto prejavy môžu byť známe 5-10 dní pred nástupom menštruácie. Pri ťažkých, existuje mnoho rôznych príznakov, ktoré sa vyskytujú 2 týždne pred menštruáciou, a 5-7 z nich sú tak vyslovené, že normálny život ženy sa stáva nemožným.

Tri stupne premenštruačného syndrómu sú rozdelené: kompenzované, subkompenzované, dekompenzované. V kompenzovanom štádiu príznaky nepostupujú. Objavujú sa v 2. fáze menštruačného cyklu a prechádzajú s nástupom menštruácie. Subkompenzované štádium sa prejavuje progresiou symptómov, ktoré vymiznú až na konci reprodukčného veku. S dekompenzovanou formou PMS symptómy pretrvávajú určitý čas po menštruácii.

Príznaky predmenštruačného syndrómu

Rozpoznávanie PMS je jednoduché. Dosť na to, aby ste sledovali svoj stav 5-10 dní pred nástupom menštruácie. Niektorí lekári odporúčajú pacientom viesť denník, v ktorom môžete zaznamenávať zmeny fyzického a emocionálneho hľadiska. Najčastejšie príznaky PMS sú:

 • zvýšená chuť do jedla
 • prírastok hmotnosti
 • nespavosť,
 • podráždenie,
 • zlá nálada
 • túžba plakať
 • bolesť brucha, dolná časť chrbta,
 • bolesti hlavy
 • citlivosť prsníkov, bradavky,
 • zvýšená sekrécia
 • zvýšenie tlaku
 • nadmernej úzkosti
 • bolesť v srdci,
 • retencia tekutín
 • opuch,
 • poruchy srdcového rytmu
 • kožná akné,
 • mdloby,
 • únava,
 • nárast teploty na 37-37,2 °,
 • nevoľnosť,
 • závraty,
 • túžba po sladkostiach
 • pocit tepla, zimnica.

Výskumníci tvrdia, že takéto prejavy sú spojené s hormonálnymi zmenami, nedostatočnou produkciou progesterónu, poruchami elektrolytov, keď dochádza k strate stopových prvkov. Nedostatok vitamínu B6, zinku, vápnika, dedičnosti tiež ovplyvňuje vzhľad opísaných príznakov.

Niektoré ženy môžu zamieňať príznaky PMS s tehotenstvom. Niekto sa snaží liečiť tento jablčný mušt na vlastnú päsť, uchyľujúc sa k liekom, napríklad na užívanie antidepresív bez konzultácie s lekárom, s použitím liekov proti bolesti, na zmiernenie stresu pomocou alkoholu. Takéto správanie však môže zhoršiť stav ženy.

Ako zmierniť stav počas PMS?

Kvôli zlému zdravotnému stavu pred menštruáciou sú niektoré ženy nútené opustiť dlhé cesty, výlety, návštevy a iné dôležité záležitosti. Navyše, niektorí z nich musia niesť pilulky s nimi, aby ich vzali, keď sa bolesť stane veľmi vážnou. Na vyhladenie takého obdobia by mala žena navštíviť gynekológa a získať odporúčania a potom ich nasledovať.

Keďže liečba môže byť predpísaná:

 • hormonálne lieky
 • sedatíva, psychotropné lieky,
 • diuretiká (na edémy),
 • nesteroidné protizápalové lieky
 • antihistamínové tablety,
 • homeopatických liekov
 • Vitamíny B,
 • stopové prvky (vápnik, draslík, zinok).

Trvanie liečby môže byť približne 6 mesiacov.

Okrem liečby môže byť tento stav zmiernený jednoduchými pravidlami.

Je potrebné vyvážiť stravu. Obmedzte spotrebu kávy, soli, nasýtených potravín. Počas tohto obdobia je lepšie jesť ryby, strukoviny, zeleninu a ovocie, mliečne výrobky. Tmavá čokoláda je povolená.

Zahrnúť športy alebo gymnastiku 2-3 krát týždenne. Je známe, že fyzická aktivita zvyšuje produkciu endorfínu (hormón radosti). Preto cvičenie pomôže vyrovnať sa so zlou náladou, apatiou a depresiou. Ale nie príliš vyčerpať telo. Upravte svoj spánok. Pre dobré zdravie to trvá 8 hodín spánku.

Pokúste sa odstrániť stresové situácie. Premýšľajte vopred, čo môžete urobiť, aby ste boli menej nervózni, držať krok so všetkým a nestretávať sa v práci. Môžete si vytvoriť zoznam potrebných vecí a držať sa ho. Nechajte si trochu odpočinku počas dňa počas obdobia ICP. Harmanček alebo mäta bylinné čaje majú dobrý vplyv na pohodu. Dodržiavaním týchto odporúčaní môžete zmierniť obdobie ICP.

Pin
Send
Share
Send
Send