Zdravie

Jóga počas mesiaca - pre a proti

Pin
Send
Share
Send
Send


Mnohí odborníci sa domnievajú, že jóga počas menštruácie nemôže spôsobiť žiadne poškodenie ženského tela. Hlavnou vecou je vybrať si tréning cvičenia, charakterizovaný miernou fyzickou aktivitou. Odporúča sa tiež opustiť hodiny v deň začiatku a na druhý deň menštruácie, keď sa objavia nepríjemné pocity v dôsledku bolesti, ktorá sa objavila.

Aké cvičenie jogy počas menštruácie by malo byť vylúčené

Vyžaduje sa, aby sa hodiny jogy počas obdobia menštruácie upravovali, aj keď žena nemá žiadne nepríjemné pocity pri vykonávaní zvyčajných ásan. Dôvodom je skutočnosť, že nesprávne zvolené polohy môžu spôsobiť hormonálne poruchy v tele, prerušiť menštruáciu a zhoršiť reprodukčnú funkciu.

Ak chcete presne pochopiť, ako cvičiť jogu počas menštruácie, ktorá sa v týchto dňoch neodporúča, mali by ste použiť nižšie uvedené odporúčania.

Bolo identifikovaných niekoľko typov cvičení, ktoré je potrebné počas menštruačného obdobia opustiť:

 1. Obrátený. Medzi nimi sú tie, ktoré naznačujú postavenie na hlave, predlaktí, horných končatinách, to znamená, že pozície, ktoré porušujú prirodzenú gravitáciu. Patrí medzi ne Halasana, Sarvangasana, Vrshchikasana.
 2. Pozície založené na krútení, kompresii. Tieto cvičenia zvyšujú napätie brušných svalov, čo je dôvod, prečo sa menštruačná bolesť prejavuje. Medzi týmito pozíciami vystupujú Yoganidrasana, Uddiyana, Navasana, Kapotasana, Antara Kumbaki.
 3. Predstavuje, pre prijatie ktorého je potrebné vykonať hlboké vychýlenie v bedrovej oblasti - Kapotasana, Ardha Chakrasana. Prispievajú k zvýšeniu menštruačného toku.
 4. Pozície, ktoré prispievajú k fyzickej záťaži. Patrí medzi ne ťažké vykonávať ásany, aktivácia maximálny počet svalov ľudského tela: jóga Nidrasana, Eka Pada Shirshasana. Spôsobujú zvýšenú menštruačnú bolesť, zvyšujú hojnosť výtoku.

Vykonať všetky tieto cvičenia nemôže byť po celú dobu menštruácie. Na konci menštruácie môžu vstúpiť do tréningu. V čase kritických dní sú opísané ásány nahradené tými, ktoré prispievajú k oslabeniu nepohodlia.

Niektoré dámy dávajú prednosť jogy namiesto toho, aby v týchto dňoch krútili obruč. Ďalšie informácie o tom, ako správne vykonávať cvičenia.

Jóga počas menštruácie môže zahŕňať

Existuje niekoľko ásan, ktoré majú priaznivý vplyv na ženské telo počas menštruácie. Patrí medzi ne ťahanie pózy, ktoré sa prijímajú pomalým tempom, jednoduchým držaním tela pri sedení a státí.

Komplex cvičení počas menštruácie je vybraný na základe intenzity výboja. Ak je vysoká, môžete vychádzať z plnenia pozícií:

 1. Ardha Chandrasana je polmesiac.
 2. Marichiasana - telo sa uvoľní čo najviac v póze šalvie Marici.
 3. Utthita Hasta Padangushthasana - počas realizácie je potrebné natiahnuť ruku a zachytiť palce.

Ak je intenzita výboja slabá, odporúčajú sa nasledujúce cvičenia:

 1. Uttanasana: urobte predklon a spustite hlavu nadol tak, aby bol trup stlačený proti dolným končatinám.
 2. Upavishtha Konasana: zo sediacej polohy s rozvedenými rovnými nohami ohnite hlavu na koleno dopredu.
 3. Viparita Dandasana: pozícia, ktorá vyzerá ako „most“ s podporou a prenosom telesnej hmotnosti na predlaktia.

Keď začne menštruácia, to znamená, že v prvých 2 dňoch cyklu je dovolené vykonávať meditáciu.

Top 5 pozícií, ktoré môžu byť prijaté počas menštruácie

Cvičenie jogy zamerané na dýchanie je pre telo veľmi užitočné. Preto mnoho odborníkov počas obdobia menštruačného cyklu odporúča ženám dýchať Ujayi. Musíte robiť cvičenia pomalým tempom: vdychujete nosom, aby sa objavil syčavý jemný hluk. S rovnakým zvukom by sa mal vydať výdych.

Takéto cvičenia pomáhajú zmierniť stres, je ľahšie prenášať cvičenie, očistiť telo toxínov, trénovať srdce a dýchacie orgány. Predpokladá sa, že takéto dýchanie by sa malo udržiavať počas celého cvičenia jogy počas menštruácie.

Okrem toho môžete robiť ásany so silnou podporou, nezaťažovať dýchacie orgány a činnosť srdca. Existuje 5 cvikov, s ktorými môžete znížiť bolesť počas nástupu menštruácie:

Aby sa dosiahol maximálny pozitívny účinok, všetky tieto cvičenia by sa mali cvičiť počas menštruácie v spojení s dýchaním Ujayi.

Jóga počas menštruácie: výhody a škody

Pravidelná prax jogy harmonizuje vnútorné prúdy tela, pomáha posilňovať svaly a väzy a zvyšuje pohyblivosť kĺbov a chrbtice.

Správne zvolené cvičenia jogy v kritických dňoch pomáhajú zlepšovať náladu, bojovať proti stresu, normalizovať intenzitu výtoku, eliminovať pocit nepohodlia spojeného s výskytom menštruačnej bolesti, pomáhajú zmierniť brušné svalové kŕče.

Okrem výhod jogy môže poškodiť ženské telo, ak počas tréningu boli vybrané zlé ásany. Preto pozície vyžadujúce maximálne fyzické napätie vedú k zvýšeniu intenzity menštruačného toku, k šíreniu silnej bolesti. Niektorí prispievajú k zastaveniu menštruácie, spôsobujú narušenie pravidelnosti menštruačného cyklu, hormonálne zlyhanie.

Výučba jogy počas menštruácie bude užitočná len vtedy, ak bude poskytnutá správna sada cvičení, ktorá zohľadní ženskú fyziológiu v kritických dňoch. Začíname by malo byť len v dobrej nálade. To rýchlo prekonať menštruačné bolesti, ktoré sa objavujú, relaxovať telo, a vyrovnať sa s podráždenosť.

Odporúčame si prečítať podrobnejšie informácie a ďalšie športové aktivity počas menštruácie v samostatnom článku na našej webovej stránke.

Jóga počas menštruácie - prínos alebo poškodenie

Niektorí odborníci na otázku, či môžete cvičiť jogu počas menštruácie, dávajú zápornú negatívnu odpoveď. To je spôsobené tým, že klasická jóga s mesačnou zabezpečuje realizáciu cvičení rýchlym tempom, striedajúc sa s pomalými ásanami. Ak v normálnom stave môžu ženy dávať intenzívne zaťaženie tela ako celku, potom by sa v kritickom stave mali vyhnúť nadmernému zaťažovaniu brušných svalov, ako aj prevráteniu. Zvlášť sa neodporúča vykonávať fyzickú aktivitu u žien so silným vylučovaním počas kritických dní, pretože regulátory sa môžu stať ešte intenzívnejšími.

Niektorí experti majú opačný názor. Veria, že počas menštruácie môže jóga priniesť veľké výhody pre telo. Uskutočňovanie špeciálnych ásanov pomôže vyrovnať sa s PMS, čo núti mnohé ženy vzdať sa aktívneho životného štýlu v kritických dňoch. Ale keď plánujete cvičiť jogu počas menštruácie, musíte vedieť, ktorým pozíciám sa treba vyhnúť, aby nedošlo k zhoršeniu stavu.

Čo je potrebné vylúčiť v kritických dňoch?

Každá žena musí pochopiť, že jóga počas menštruácie by nemala zahŕňať veľmi zložité cvičenia, pretože bude mať intenzívny účinok na telo. Je to spôsobené tým, že počas tohto obdobia by nemalo dôjsť k intenzívnemu napätiu brušných svalov, ako aj orgánov reprodukčného systému, pretože už znášajú veľkú záťaž.

Počas tohto obdobia cyklu nie je dovolené vykonávať cvičenia, ktoré si vyžadujú prevrátenú polohu. Ak žena robí takéto ásany, potom môže nastať stagnácia v panvových orgánoch, a ak je krvný obeh na chvíľu zamrznutý, vedie k rozvoju gynekologických patológií, ako sú fibromy, endometriálne ložiská, cysty atď.

Ženy by nemali vykonávať zakázané ásany, ktoré by mali zahŕňať:

 1. Mulu Bandhu.
 2. Agni Pranayama.
 3. Halasana.
 4. Sarvangasana.

V komplexe cvičení, ktoré sa vykonávajú počas kritických dní, by nemali byť takéto ásány, ako napríklad:

 1. Bakasana.
 2. Viparita Karani Mudra.
 3. Pinchi Mayurasana.
 4. Vrishchikasana.
 5. Halasana.
 6. Adho Mukhi Vrishkasana.
 7. Sirshasana.

Je zakázané vykonávať cvičenia počas menštruácie, ktoré zahŕňajú skrútenie tela a ohýbanie chrbtice, pretože panvové orgány a brucho budú pod silným tlakom. Táto skupina ásanov by mala zahŕňať:

 1. Jathar Parivartanasan.
 2. Shalabhasanu.
 3. Navasana.
 4. Mayurasanu.
 5. Padma-parivritta Asana.
 6. Padu Shirshasana.
 7. Nidrasanu.
 8. Ardhu Chakrasanu.
 9. Kapotasanu.

Aké sú najlepšie cvičenia počas menštruácie?

Aby ženy nespôsobovali škodu na zdraví, mali by najprv zistiť, či môžu športovať počas svojho mesačného obdobia od svojich gynekológov. Ak nemajú žiadne patológie sprevádzané silným menštruačným krvácaním, potom môžu počas jogy robiť jogu. Zároveň by sa mali vykonávať ásany, ktoré nenarušia krvný obeh a neovplyvnia brušnú oblasť a oblasť panvových orgánov.

Existuje zoznam pozícií, ktoré sa dajú praktizovať. Mal by obsahovať:

 • Shavasana,
 • Balasanov,
 • Ballhu konasana,
 • Uthithu trikonasana,
 • Vrikshasanu,
 • Uttanasanu,
 • Upavishthu Konasana,
 • Adho Mukhu Virasanu,
 • Marichiasanu,
 • Jan Shirshasanu
 • Adho Mukhu Sukhasana,
 • Arhu Chandrasan.

Počas tréningu, ženy nemusia vykonávať všetky ásany, ktoré môžu byť cvičené počas kritických dní. Mali by si vybrať zo zoznamu užitočných cvičení tie, ktoré sú schopné poskytnúť im maximálny komfort. Ak sú všetky ásany vykonávané správne, veľa problémov je možné vyriešiť pomocou ich pomoci:

 1. Odstráňte toxické látky z tela.
 2. Plne relaxovať, čo je veľmi dôležité pre ľudí, ktorí trávia veľa času v práci.
 3. Pre organizmus zabezpečte správny metabolizmus kyslíka.
 4. Obnovte plné bunkové dýchanie.
 5. Stabilizujte menštruačný tok. Toto je veľmi dôležité pre ženy, ktorých kritické dni sú sprevádzané bohatou stratou krvi.
 6. Zbaviť sa kŕčov v dolnej časti brucha, v sakrálnej oblasti a vzadu.
 7. Zabrániť rozvoju mnohých patológií v orgánoch reprodukčného systému, ktoré nie sú spojené s hormonálnymi poruchami.
 8. Eliminovať syndróm PMS, ktorý postihuje veľký počet žien.
 9. Normalizujte psycho-emocionálny stav.

V niektorých prípadoch sa dievčatám podarí vyriešiť problémy ako neplodnosť a potrat. Pravidelný tréning vám umožní posilniť svaly malej panvy, ako aj normalizovať prietok krvi do orgánov reprodukčného systému, odstrániť niektoré gynekologické poruchy.

Niektoré cvičenia pomáhajú s bolesťou chrbta a nepohodlím v dolnej časti brucha. Túto skupinu ásanov možno zahrnúť:

Čo musíte mať na pamäti, keď robíte jogu počas menštruácie

Tí, ktorí sa rozhodnú cvičiť jogu počas kritických dní, by mali dodržiavať odporúčania odborníkov:

 1. Pred začatím tréningu sa obráťte na miestneho gynekológa. Špecialista vykoná komplexný prieskum prítomnosti gynekologických patológií a po tom povie pacientovi, či je možné ísť do jogy mesačne.
 2. Ak žena ešte nie je odborníkom v tejto záležitosti, mala by nájsť dobrého inštruktora, ktorý vám povie, ako správne vykonávať cvičenia a tento proces bude kontrolovať.
 3. Tematické videá vám môžu pomôcť pri praktizovaní jogy, podrobne vysvetliť, ako vykonávať určité ásany.
 4. Ak máte problémy s akýmkoľvek cvičením, môžete použiť dostupné nástroje, ako sú opasky, podložky atď.
 5. V prípade, že sa žena rozhodne zaradiť intenzívny Pranayama do tréningu počas kritických dní, mala by cvičiť maximálne 15 minút. V opačnom prípade sa môže zvýšiť jej menštruačné krvácanie a bolesť.
 6. Ak žena pochybuje, či by mala trénovať v kritických dňoch, mala by kontaktovať špecialistu, ktorý vám povie, či jóga môže ovplyvniť jej obdobia, a aké cvičenia by sa mali vyvarovať, aby sa stav nezhoršil.

záver

Ľudia, ktorí cvičili jogu po mnoho rokov tvrdili, že pravidelné vykonávanie rôznych ásan môže mať priaznivý vplyv na celé telo. Zároveň poznamenávajú, že osoba, ktorá začala cvičiť jogu, si všimne zlepšenie po tréningu, a to nielen na fyzickej, ale aj na psychologickej úrovni. Mnoho ásanov pomáha vyrovnať sa s rôznymi chorobami, najmä s gynekologickými patológiami.

Pre jogu počas menštruácie, musíte vybrať určité fyzické cvičenia. Ak žena počas kritických dní neustále vykonáva „zlé“ ásany, potom sa môže vyskytnúť hormonálne zlyhanie, vyvinie sa patológia reprodukčného systému alebo sa zastaví menštruačný tok. To je dôvod, prečo odborníci dôrazne odporúčajú veľmi starostlivo vybrať technológiu, aby sa minimalizovalo riziko vážnych komplikácií.

Stanovisko kvalifikovaných lekárov

Podľa mnohých prieskumov dievčat, ktoré dosiahli pubertu, bolo jasné, že 90% z nich má svoj prvý deň menštruácie spojený so zlou náladou, bolesťou v dolnej časti brucha a všeobecným pocitom nepohodlia. Nemyslite si, že tieto príznaky znamenajú, že celý čas kritických dní, mali by ste ležať v posteli. Pozorovanie mnohých odporúčaní vášho gynekológa môže byť skvelý deň a počas menštruácie.

Samozrejme, veľa ťažkej fyzickej námahy by malo byť vylúčené, aby nedošlo k poškodeniu vášho zdravia a nebolo vystavené možným komplikáciám, ale jóga počas menštruácie, naopak, úplne normalizuje stav vášho fyzického a emocionálneho stavu. Skúsení experti preto zabezpečujú, že tieto manipulácie sú úplne bezpečné a dokonca veľmi užitočné v časoch „týchto“ dní, hlavná vec je vybrať si množstvo vhodných cvičení, ktoré nepoškodia vaše telo.

Povolené cvičenie

V prípade, že prvé dni menštruácie sú veľmi tvrdé, bolestivé as intenzívnym výbojom, počkajte trochu s cvičeniami v prvých dvoch dňoch Vášho obdobia.

Budúci mesiac, ak pravidelne vykonávate ásany, už nebudete takýto problém pozorovať a budete môcť začať kurzy v ľubovoľnom čase. Ak nie sú problémy so stavom, slabosťou, bolesťou a nepohodlím, znamená to, že môžete začať vykonávať fyzické a duchovné činnosti kedykoľvek potrebujete. Pomalé a protahovacie cvičenia jogy v kritických dňoch sú považované za veľmi užitočné a akcie na sedenie a státie sa tiež považujú za celkom benevolentné ásany. Vzhľadom k tomu, že jóga zhromaždila veľa rôznych manipulácií a akcií s pomocou vášho tela, mnohí z nich sú skvelé pre výkon na menštruačné dni.

Súbor odporúčaných cvičení pre intenzívne krvácanie:

 • ardha chandrasana (kosáčikovitý),
 • Utthita Hasta Padangushthasana (pomocou natiahnutej ruky na zachytenie palca dolnej končatiny),
 • Marichiasana 1 (telo je v uvoľnenom stave a zaujme postavenie šalvie Marici).

V prípade, že sa uvoľní dosť zlé množstvo krvi, potom sa takéto akcie dostanú na záchranu:

 • uttanasana (silné strečing s pomocou kresla a steny),
 • Upavishtha Konasana (v sede, pri naklápaní v určitom uhle)
 • Viparita Dandasana (pozícia obráteného personálu).

Aby sa znížila bolesť v spodnej časti brucha, používa sa množstvo takýchto ásanov:

Veľmi užitočné cvičenie v jogy je zadržať dych, je dôležité normalizovať svoj stav, a ak sa vykonáva správne, môžete si všimnúť pozitívny pocit relaxácie.

Venujte pozornosť zmenám vo Vašom tele, keď vykonávate určité činnosti, ak odstránite akýkoľvek pocit nepohodlia alebo prejavu syndrómov bolesti - okamžite zastavte takéto manipulácie. To, s najväčšou pravdepodobnosťou, znamená, že vaše telo vás upozorní, že nedodržiavate potrebnú správnosť pohybov. Naučiť sa dokonale vykonávať tieto cvičenia - požiadať o pomoc pri výučbe videa, ktorá sa nachádza na internete alebo v špeciálnych kruhoch zameraných na jogu.

Zakázané akcie

Nie všetky cvičenia jogy počas menštruácie sú užitočné, stále existujú také manipulácie, ktoré môžu zhoršiť vaše zdravie. Je veľmi dôležité pokúsiť sa odstrániť ásany, ktoré vyžadujú veľké zaťaženie brucha.

Najnebezpečnejším cvičením tohto druhu je Jathar Parivartanasan, ktorý znie ako „skrútenie maternice“, pričom takéto pohyby majú veľmi zlý vplyv na zdravie ženy a niekedy dokonca vyvolávajú vážne následky.

Также во время месячных необходимо исключить упражнения, которые заключаются в перевороте собственного туловища. Используя подобные действия при занятии йогой, вы очень рискуете спровоцировать развитие такого гинекологического заболевания, как эндометриоз, образование кисты, возникновение фибром и в наиболее худшей ситуации – заработать онкологию детородных органов.

Preto, aby ste sa ochránili pred smutnými následkami a získali len výhody z jogy, obráťte sa na odporúčania skúsených profesionálov, ktorí týmto triedam rozumejú a požiadajte ich, aby vám urobili zoznam cvičení, ktoré sú pre vás v takom „intímnom“ časovom období bezpečné.

Čo robiť v mesačnom intervale sa neodporúča

Počas menštruácie je potrebné cvičenia upraviť a nezáleží na tom, či cítite nepohodlie alebo nie. Musíte prehodnotiť cvičenia, pretože jóga má veľmi hlboký vplyv na telo, ovplyvňuje vnútorné orgány a fyziológiu.

Okrem obmedzení v pozíciách, odborníci radia opustiť triedy v 1. a 2. deň cyklu, najmä so silnou bolesťou a silným výbojom. Možno, že opustiť triedy v prvých dňoch cyklu bude potrebné len v počiatočnej fáze. V budúcnosti sa nepravidelný cyklus stabilizuje a bolesť zmizne.

Dámska jóga je rôznorodá a pri revízii tried nie je nič hrozné. Aj v kritických dňoch je veľa užitočných cvičení. A tak, aby lekcia priniesla čo najväčší úžitok, pozrime sa, aké kontraindikácie existujú a čo predstavuje inštruktori neodporúčajú. A čo je najdôležitejšie, prečo?

Ak si počas menštruácie vyberiete správne ásany, môžete spôsobiť hormonálne poruchy v tele, prerušenie menštruácie a porušenie reprodukčného systému.

Existuje niekoľko skupín cvičení, ktoré nie je možné vykonať:

 • Obrátené pózy
 • Pózy, ktoré spôsobujú skrútenie a napätie brušných svalov, ako aj kontrakcie
 • Asány, ktoré vyžadujú silný koryto
 • Pozície, ktoré si vyžadujú silné napätie.

Toto je hlavná skupina zakázaných cvičení. Medzi ne patria stojany na hlave, ramená, predlaktia. Jedným slovom, cvičenia, ktoré porušujú prirodzenú gravitáciu (Halasana, Sarvangasana, Vrishchikasana a ďalšie)

Otáčanie a napätie brušných svalov negatívne ovplyvňuje cyklus, zintenzívňuje napätie a usmerňuje jeho činnosť proti bolesti, ale smerom k jeho posilneniu. Jedná sa o pózy Navasan, Kapotasana, Uddiyana, Antara Kumbaki, Yoganidrasana.

Cvičenia, ktoré vyžadujú silnú výchylku: Kapotasana, Ardha Chakrasana. Ťažké ásany spôsobujúce napätie celého tela: Joga Nidrasana, Eka Pada Shirshasana.

Odporúčané cvičenia

Ovplyvňuje správny súbor cvičení priaznivý tok menštruácie? Áno, áno! Tu je zoznam pozícií, ktoré sú povolené a dokonca odporúčané na precvičovanie.

 • Uttanasana. Môžete použiť ľahkú verziu. Položte ruky na stenu alebo stoličku s dlaňami. Váš chrbát a nohy by mali tvoriť pravý uhol. Odporúča sa relaxovať chrbát a žalúdok.
 • Vrikshasana. Musí sa vykonať opretý o stenu.
 • Savasana. Musíte si ľahnúť, narovnať nohy na diaľku, narovnať ruky a dať ďalej od bokov. Ľahnite si, aby ste sa cítili pohodlne, pretože je to pozícia pre relaxáciu.
 • Utthita Trikonasana. Asana by mala byť vykonaná proti stene, s rukou položenou na holennej kosti alebo tehle.
 • Baddha Konasana. Pre väčšie pohodlie a vyhnúť sa nepríjemným pocitom v žalúdku, sedieť na tehle alebo malej lavičke.
 • Supta Baddha Konasana. Táto asana je ideálna pre relaxáciu a zmierňuje vás od bolesti. Ak je to nepohodlné, potom si môžete položiť valčeky pod kolená.
 • Mardzhariasana. Toto cvičenie by sa malo vykonávať s uvoľneným bruchom, je potrebné ho namáhať až po ukončení menštruácie.
 • Balasan. Musíte natiahnuť chrbát, relaxovať žalúdok.
 • Janu Shirshasana. Pozoruhodné držanie tela, aby sa zbavili kŕčov. To môže byť vykonané proti stene. Zadná strana je rovná. Ak nemôžete dosiahnuť svoje nohy takhle, môžete použiť pás.

Pamätajte si, že čokoľvek si vyberiete, mali by ste byť pohodlné a telo by malo byť šťastné a baviť sa. Jóga nie je násilím proti telu, ale dosiahnutím vnútornej a vonkajšej harmónie s vaším telom.

S pomocou jogy, môžeme nielen zmierniť bolesť, ale tiež priniesť náš psychologický stav späť do normálu. Jóga vám pomôže nájsť harmóniu v tých dňoch, keď nechcete ani vstať z postele, nieto ešte iných vecí.

Ak váš článok spôsobil váš záujem, môžete zdieľať s priateľmi a zanechať komentáre. Prihláste sa k odberu našich noviniek a nenechajte si ujsť nič. Uvidíme sa v nových článkoch.

Jóga počas mesiaca: klady a zápory

Keď začneme hovoriť o fyzickej námahe počas menštruácie, vždy sú tí, ktorí tvrdia, že v týchto dňoch by sa žena mala vzdať akejkoľvek pracovnej záťaže a v ideálnom prípade by sa vôbec nemala dostať z postele. Samozrejme, menštruácia každej ženy je iná, niektoré majú únavu a silnú bolesť, zatiaľ čo iné sú len mierne nepríjemné. Ale napriek tomu je nevyhnutné úplne opustiť fyzickú aktivitu len v deň veľmi bohatých sekrétov alebo len v prípade silnej bolesti, v ostatných dňoch stačí jednoducho obmedziť cvičenie a správne si vybrať jogu v ásanoch.

Existuje iná kategória ľudí, ktorí veria, že počas obdobia menštruácie môžete cvičiť jogu v rovnakom rytme, robiť obvyklé ásany. Nie je. Robiť niektoré ásany (najmä obrátené polohy) môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Keď sú polohy otočené hore nohami, prirodzený proces čistenia tela počas menštruácie je narušený, čo môže v najlepšom prípade spôsobiť ukončenie výtoku a v horšom prípade hormonálne zlyhanie, endometriózu, tvorbu cyst a iné problémy. Tieto a podobné prevrátené polohy počas menštruácie musia byť vylúčené: Halasana, alebo pluh, škorpión, alebo Vrishchikasana, stoj na hlave, alebo Shirshasana, a známy aj pre začiatočníkov, Sarvangasana (breza).

Nerobte to!

Už sme povedali, že obrátené pozície na „týchto dňoch“ sú pre ženy v jogy kontraindikované, vytvorme zoznam niektorých ďalších cvičení a ásanov, ktoré sú v tomto období nežiaduce:

• Akákoľvek silná fyzická námaha je zakázaná, najmä preťaženie brušných svalov a tlak na brucho, preto odmietame vykonávať akékoľvek ásány, ktoré majú takýto účinok. Takže zatiaľ bude potrebné vylúčiť najobľúbenejšie ásány: lode predstavujú (Navasana), páv póza (Mayurasana), svätojánska póza (Shalabhasana) a Jathar Parivartanasana póza (pozícia, v ktorej je silné krútenie v bruchu).

• Na nejaký čas zabudnite na hlboké ohyby v bedrovej oblasti, nasledujúce ásany môžu poškodiť vaše zdravie: to sú mostové typy ásanov, napríklad pôdorys (Urdhva Dhanurasana) alebo pórovitý holub (Kapatasana).

• Nemali by ste vykonávať ásany, ktoré vyžadujú veľkú flexibilitu v týchto dňoch a otočiť telo do uzla, napríklad, ako v Yoganidrasan (to sa nazýva póza jogínskeho spánku alebo póza „dve nohy za hlavou“).

Vezmite na vedomie

Napriek tomu, že veľký počet pozícií v jogy na „v týchto dňoch“ je zakázaný, existujú aj tie ásány, ktoré sú nielen povolené, ale aj odporúčané, pretože pomáhajú zlepšovať celkovú pohodu, zmierňujú stres, podráždenosť a dokonca aj bolesť.

1. So silným výbojom pomôžu pozície ako polmesiac (Ardha chandrasan) a šalvia Marici-Marichiasana I držanie tela (táto asana by sa mala vykonávať pomalšie ako zvyčajne).
2. Pri bolestivom syndróme, vysokom napätí v chrbte a spodnej časti brucha, môžu ásany ako Adho Mukha Sukhasana a Adho Mukha Virasana pomôcť upokojiť telo i dušu. Obe tieto polohy sú považované za relaxačné. Môžete cvičiť pózu z Jana Shirshasana - póza hlavy na kolene.
3. So skromným výbojom sa odporúča poloha prevráteného personálu alebo Viparit Dandasan a silné predné zákruty (Uttanasana). Prvá z týchto pozícií odstráni obavy a neistotu, poskytne pokoj mysle a uvoľní napätie (tiež sa nazýva oživujúca póza), druhá vás zachráni pred depresívnymi myšlienkami a prinesie mier.

Pri cvičení jogy počas menštruácie, najmä starostlivo sledovať vaše zdravie: sebemenší nepohodlie, zvýšená bolesť brucha alebo výtok, závraty - to všetko by malo byť signálom na dokončenie sedenia. Jóga je prax, ktorá netoleruje zhon a prácu na hranici, najmä v takých dňoch.

Menštruácia a joga

Klasická jóga je zmesou rýchlych a aktívnych ásan, s pomalou a pasívnou. Zapojiť sa do intenzívneho fyzického cvičenia na začiatku menštruácie neodporúča žiadnemu lekárovi. Lekári v tejto veci sú jednomyseľní. V tejto chvíli žena stráca nielen krv a silu, ale aj očisťuje telo na fyzických a jemných úrovniach, ale stráca aj jemnú energiu.

Fakt: Vo východných kultúrach ženy v tomto období nechodia do chrámov, nepripravujú rituálne pokrmy a nerobia ťažké fyzické cvičenia. Vzali "kritické dni", aby vnímali ako čas odpočinku a odpočinku.

Počas tohto obdobia jóga pomáha, bez narušenia vnútorných procesov, odstrániť bolestivé pocity a syndrómy PMS. A tiež, upravovať prácu celého organizmu, posilňovať očistný účinok týchto dní a vyvážiť celkový stav.

Jóga je predovšetkým harmonizácia a zdravie. Aby však mohla skutočne pomôcť, je potrebné na menštruačné dni robiť špeciálne ásany. Dobrý učiteľ vám môže pomôcť vybrať si cvičebný program. Ak sa hodiny konajú doma, nájdete video lekcie.

Aké cvičenia budú pre telo užitočné?

V prvých dňoch menštruácie, ak je prepúšťanie príliš hojné a bolestivé, mali by ste úplne opustiť prax. V budúcnosti bude možné normalizáciou tohto procesu študovať v prvých dvoch dňoch. Pre tých, ktorých kritické dni prebiehajú normálne, sú ukázané cvičenia bez stresu a pretiahnutia. Užitočné budú aj sedavé ásany a niektoré pozície pri výkone stánku. Jóga je veľmi rôznorodá a ponúka veľký výber cvičení, dokonca aj v „kritickom“ čase.

Pre ťažké vypúšťanie sa odporúčajú tieto ásany:

 • Ardha Chandrasana (polmesiac).
 • Utthita Hasta Padangushthasana (pozícia natiahnutej ruky s záchvatom palca na nohe).
 • Marichiasana 1 (pozícia šalvie Marici), vykonávaná v uvoľnenom rytme.

Pri skromnom vybití a častej menštruácii budú užitočné nasledujúce pozície:

 • Uttanasana ("intenzívne strečing"), v aplikácii s stoličkou a podperou na stenu.
 • Upavishtha Konasana ("uhol, v sede") so sklonom vpred.
 • Viparita Dandasana ("obrátený personál").

Jóga prispieva k normalizácii všetkých procesov v tele.
Po definovaní počiatočného komplexu ásanov môžu byť doplnené o nasledujúce pozície:

 • Adho Mukha Virasana (pozícia hrdinu lícom nadol).
 • Vajrasana (pozícia hromu), naklonená dopredu.
 • Gomukhasana (poloha hlavy kravy).
 • Supta Virasana (pozícia hrdinu ležiaceho).
 • Setu Bandha Sarvasgasana (držanie mosta).
 • Padmasana (lotosová pozícia).
 • Janu Shirvasana (poloha hlavy naklonená na koleno).

Žiadne cvičenie jogy nemôže robiť bez Shavasana, malo by sa to robiť na konci všetkých cvičení.Môžete sledovať správnu implementáciu každej z pozícií v triedach video jogy.

 • Ak sa v určitom držaní tela objaví bolesť alebo nepríjemné pocity, mali by ste prestať robiť túto asanu.
 • Počas menštruácie, musíte urobiť cvičenie, bez toho aby ste museli vidieť fyzické úsilie. Vedomý si tela, aktívne sa zapojiť do procesu chrbta, nôh a rúk. Zároveň vykonávajte ásany s uvoľneným bruchom, krkom a tvárou.
 • Vo všetkých ásanách je dôležité sledovať dych. Mala by byť hladká a pokojná.

Prečo nie všetky asány sú užitočné počas menštruácie?

Jóga má priaznivý vplyv na celé telo. Nielen na fyziologickej úrovni, ale aj na psychickej úrovni. Pomáha vyrovnať sa s mnohými chorobami, vrátane tých, ktoré sú spojené so ženským reprodukčným systémom. Ale v závislosti od cieľa, ktorý chce človek dosiahnuť, sú vybrané určité techniky a ásany.

Neustále vykonávanie „nepravidelných“ ásanov počas menštruácie môže viesť k hormonálnemu narušeniu, zastaviť menštruačný tok a ochorenia reprodukčného systému.

Čo sú v tomto období kontraindikované?

 1. Všetky invertované polohy.
 2. Asány, ktoré vyvolávajú napätie v brušných svaloch. Rovnako ako jeho kompresia a krútenie.
 3. Všetky cvičenia pre silné priehyby.
 4. Treba sa vyhnúť ťažkým a ťažkým pozíciám.

Invertovanými asánmi sú všetky regály, v ktorých výkone je telo v stave proti gravitácii. Jednoducho povedané, hore nohami. Napríklad: pluh (halasana) predstavovať, sarvangasana (stojí na ramenách alebo jednoducho "breza"), vrishchikasana (škorpión póza) a ďalšie podobné ásany. Počas menštruácie jóga vylučuje aj všetky sudy, ruky a hlavu. V takýchto polohách sa prirodzený proces vylučovania krvi zastaví, čo vyvoláva silné zlyhanie tela. S častou praxou to vedie k vážnym ochoreniam a hormonálnemu zlyhaniu.

Cvičenia, pri ktorých dochádza k vážnemu napätiu brucha, ako aj skrúteniu svalov v tejto oblasti, vážne ovplyvňujú prirodzený proces menštruácie, ako aj zvýšenú bolesť a celkové napätie. Marichiasana 3, Navasana, Kapotasana, Yoganidrasana, Antara Kumbaki, Uddiyana a iné podobné polohy by sa nemali počas menštruácie používať.

Je dôležité: Jóga, v prvých dňoch po ukončení menštruácie, môže zahŕňať obrátené polohy. Je však potrebné ich vykonávať v zjednodušenej verzii. Intenzívne triedy je možné obnoviť po 5-6 dňoch po ukončení menštruácie.

Jóga pre zdravie žien

Ajurvéda považuje menštruáciu za prirodzený proces očistnej nerovnováhy, ktorá sa nahromadila počas cyklu. Tieto praktiky prispievajú k posilneniu tohto procesu. Jóga počas menštruácie upokojuje myseľ, pomáha lepšie porozumieť vášmu telu a eliminovať nepríjemné príznaky, či už ide o kŕče v dolnej časti brucha, bolesti hlavy, bolesti na hrudníku alebo kŕče.

Okrem toho pravidelné kurzy jogy počas celého cyklu eliminujú predmenštruačný syndróm, liečia chýbajúce a nepravidelné obdobia.

Staroveké učenia odporúčajú žene na obdobie menštruačného krvácania, aby sa vyhli dennému stresu. Je úplne normálne, ak si oddýchnete niekoľko dní v mesiaci. Môže to byť obľúbené čítanie kníh, dychové cvičenia, meditácia.

Počas tohto obdobia sa snažte, aby ste nepotláčali, neuchovávali si žalúdok v uvoľnenom stave, vyhýbali sa zdvíhaniu váh a dynamickým cvičeniam brucha.

Každá žena by sa mohla v kritických dňoch hádať o nečinnosti. A naozaj, kto splní povinnosti žien? Pre plynulý mesiac je potrebné sa na ne pripraviť, a preto je dôležité vedieť, kedy prídu.

Až do dňa, kedy začínajú, robte všetky dôležité veci, ktoré vyžadujú zvýšenú aktivitu. Môžete tiež pripraviť jedlo vopred a zmraziť, alebo upraviť obvyklé menu tak, že v kritických dňoch nemusíte tráviť veľa času v kuchyni.

Väčšina žien v týchto dňoch nemá rád, niekto sa dokonca hanbí za menštruačné krvácanie. Tieto okolnosti nútia ženu, aby počas menštruácie používala tampony.

Prečítajte si tu o nebezpečenstvách týchto fondov. Je dôležité, aby krv vytekala bez prekážok, a nie je zhromažďovaná vo vnútri vás niekoľko hodín vo forme toxického odpadu. Budete sa cítiť oveľa lepšie, ak dáte svojmu telu príležitosť na úplné očistenie.

Ak chcete, aby moje ženy boli perfektné, používam menštruačný pohár. Áno, v tomto prípade je krv tiež oneskorená o niekoľko hodín vo vnútri, ale kvôli podtlaku, ktorý vzniká v dôsledku správnej inštalácie, sa vzduch nedostane dovnútra. Výsledkom je, že odobratá krv zostáva sterilná, nemá taký škaredý zápach, ktorý cítite, keď vytiahnete tampon alebo zmeníte podložku.

Pri použití šálok, menštruácia prechádza bez povšimnutia, pocit, že tieto dni sa úplne zastavili, samozrejme, v dobrom slova zmysle. Mimochodom, môžete cvičiť jogu voľne s ňou, testované na osobné skúsenosti, nič nebráni ásany!

Ďalšia je tiež veľmi dobrá voľba v prospech tesnení vyrobených z prírodných priedušných materiálov. Je užitočné použiť tieto prostriedky na noc, ako aj počas zamestnania jogou. Je potrebné ich meniť dostatočne často, aby uvoľnené médium netvorilo živné médium pre baktérie.

Triedy jogy počas menštruácie: pravidlá a odporúčania

Mnohí sa zaujímajú o otázku, ale vo všeobecnosti je možné cvičiť jogu počas menštruácie? V prvom rade si uvedomujeme, že počas menštruácie môžete vykonávať len tie cvičenia, ktoré skutočne poskytujú radosť a prinášajú úľavu. Cvičenia pre chrbticu, ruky alebo nohy sa považujú za úspešné. Je tiež užitočné zlepšiť vaše schopnosti dýchania a koncentrácie.

Dokonca aj po skúsenostiach s bežnou praxou, počas obdobia intenzívneho krvácania, by ste sa mali vyvarovať prevráteným pozíciám (stoj na hlave, ramien a ramien). Takéto postoje porušujú proces čistenia a vytvárajú nebezpečné energetické toky, ale je to vtedy, ak ich robíte dlhšiu dobu, takže ak nevedomky stojíte na pár minút v nevhodnej polohe, nič sa vám nestane.

Okrem toho by sa malo zabrániť silným priehybom a udržaniu dlhodobého napätia v bruchu. Odporúča sa vykonávať ležiace polohy, strie, svetelné závity. Komplexy by mali byť čo najjemnejšie.

Ak žena má myómy a cysty, potom pred cvičením jogy, mali by ste sa poradiť s lekárom v týchto záležitostiach. Keďže triedy v tomto prípade môžu poškodiť zdravie. Женщина должна знать свои слабые места и потребности тела и по необходимости самостоятельно или благодаря подсказкам инструктора вносить корректировки в привычный комплекс.

Если вы занимаетесь йогой без тренера, то вам будет очень полезно посмотреть данное видео.

Комплекс упражнений на период менструаций. video

Navrhujem, aby ste sa zoznámili s celým komplexom cvičení na kritické dni. Pomôže vám to prerušiť tréningový plán, ako aj uľahčiť obdobie pred a počas menštruácie.

Pravdepodobne ste si všimli, že v období období je cítiť nedostatok energie. Toto telo vás povzbudzuje k odpočinku a relaxácii. Jóga pomôže dosiahnuť požadovaný stav. Po ukončení menštruácie telo znovu získa silu.

Ak chcete zostať v rovnováhe po celý mesiac, stále cvičiť jogu. Je veľmi užitočné každý deň zmierňovať nahromadené napätie pomocou liečebných postupov. V tomto prípade zabudnete na predmenštruačný syndróm a bolestivé obdobia.

Aby Váš ženský cyklus mal pekný obraz, držte sa prirodzenej výživy a robte cvičenia Kegel.

Boli vám informácie užitočné? Môžete mi poďakovať len kliknutím na tlačidlá sociálnych sietí. Všetko najlepšie pre vás!

Jóga počas menštruácie

Ako vznikli predsudky, že jóga nemôže byť cvičená počas menštruácie? V priemernom človeku je táto prax spojená s komplexnými obrátenými postojmi, nepredstaviteľnými silovými bilanciami a extrémnymi zákrutmi. Myslíme si, že jogíni vždy stoja na hlavách a sušia. To by sa malo počas vyučovania „špeciálnych“ kalendárnych dní vyhnúť. Ale existuje mnoho ďalších ásan.

„Samozrejme, nemali by ste robiť žiadne pozície,“ poznamenáva Olga Bulanova, inštruktorka hatha jógy. - Nemá zmysel tlačiť na tlač, pretože z tejto menštruácie môže ísť silnejšie, Preto je kontraindikovaný, napríklad Navasana alebo Lolasana. Počas týchto stavov, tlač funguje veľmi tvrdo, a ťažké krvácanie môže ísť. Je tiež nemožné robiť prevrátené ásany: sarvangasana, stoj na hlave, halasana. Naopak, môžu spôsobiť opačný efekt. Menštruácia sa môže zastaviť skôr. Ak sa to stane pravidelne, môže sa vyskytnúť skorá menopauza. Existuje názor, že je to len spôsob, ako zastaviť obdobie, keď ho potrebujete. Ale to je neprirodzené. Ak chceme byť normálne ženy a normálne matky, potom by ste to nemali používať. “

Rovnováha a pokoj

Napriek mnohým zákazom máme stále dosť široký rozsah postojov, ktoré je možné vykonávať počas menštruácie. Jóga nám môže vrátiť psycho-emocionálnu rovnováhu, ktorú ženy tak ľahko stratia v týchto ťažkých dňoch kalendára. S pomocou správne vybraných ásanov, môžete zmierniť bolesť, uvoľniť svalový spazmus, zmierniť únavu v chrbte.

Ak sa rozhodnete cvičiť jogu počas svojho obdobia, zamerajte sa na polohy sedenia. Pomôžu zbaviť sa svalového spazmu a nervového napätia.

Nezabudnite na najjednoduchšie pozície rovnováhy. Napríklad, vrikshasana je strom predstavovať. Pomáha harmonizovať narušené myšlienky a upokojiť myseľ.

Môžete zahrnúť do praxe sedenie na sedenie pre strečing hamstringy. Je užitočné zaoberať sa takýmito ásánmi, ak neobsahujú prvky skrútenia. Ak stále chcete zvládnuť twist, urobte to pasívne, bez použitia úsilia. Počas menštruácie takéto polohy upokojujú žalúdok a umožňujú mozgovým bunkám odpočívať.

Asány zakázané počas menštruácie

Aké konkrétne ásány sú zakázané zapájať sa do ťažkých dní v mesiaci?

 • Sarvangasana, Túto pozíciu môžeme nazvať analógom našej "brezy". Počas menštruácie by mala byť kategoricky vylúčená z jogy. Všetky prevrátené pózy sú počas tohto obdobia rovnako škodlivé. Oneskorujú krvácanie. V dôsledku toho sa prebytočná tekutina nevylučuje z tela a môže spôsobiť tvorbu myómov, endometiózu, cyst a dokonca aj zhubných nádorov. Je tiež zakázané: halasana, shirshasana, adho mukha vrishkasana,
 • navasana, Počas menštruácie sa človek nemôže zapájať do žiadnych ásan, ktoré spôsobujú, že sa tlačia. A toto sú takmer všetky mocenské pozície. Po prvé, jóga by mala vylúčiť cvičenia na brušných svaloch a rovnováhu na rukách. Počas takýchto ásan sa môže zvýšiť krvácanie a bolesť. Je tiež zakázané: Bacasana, Lolasana, Mayurasana,
 • Kapotasana, Jóga počas menštruácie by nemala zahŕňať silné chrbtice. To vytvára nadmerné napätie v bruchu. Je tiež zakázané: ardha chakrasana, ushtrasana,
 • Jóga Nidrasana, V čase takejto jogy, môžete vylúčiť všetky ásany, vrátane extrémne krútenie a stláčanie brucha. Je tiež zakázané: eka pada shirshasana, jathara parivritanasana,
 • Mula Bandha, Necvičte jogu, ktorá bude obsahovať neprirodzené bandhas a pranayamas. Napríklad nadmerne intenzívne dýchanie bhastriky alebo uddiyana bandha môže narušiť prirodzený priebeh procesov v orgánoch malej panvy. Tiež zakázané: Kapalabhati, Maha Mudra.

Top 5 predstavuje, ktoré môžu byť vykonávané počas menštruácie

 1. Baddha konasana, Táto poloha ovplyvňuje svalové a nervové vlákna a uvoľňuje ich. Z tohto dôvodu zmierňuje bolesť a stres, ktorý sprevádza dni menštruácie. Aj keď sa neodvažujete cvičiť jogu v týchto dňoch, môžete jednoducho praktizovať túto pózu samostatne. Môžete tiež cvičiť: padmasana, sukhasana,
 2. Ardha chandrasana, Táto poloha pomáha kontrolovať sekréty, ak sú nadmerné. Bolesť v chrbte sa tiež zmenšuje. Môžete tiež praktizovať: utthita hasta padangushtahasana, vrikshasana,
 3. Dandasana, Jóga ponúka jednoduché rozšírenie dopredu na relaxáciu mozgu a upokojenie nepríjemných pocitov v spodnej časti brucha. Môžete tiež cvičiť: Jana Shirshasana, Marichiasana,
 4. Shoshankasana, Relaxačné polohy pomáhajú s nadmernou podráždenosťou a v prípade, že ste utláčaní ťažkosťou v hrudi. Môžete tiež praktizovať: shavanasa, adho mukha sukhasana,
 5. Dýchanie ujaya, Klidná Pranayama v jednoduchom postoji alebo shavasana pomôže uvoľniť telo a urobiť jogu viac výhod. Môžete tiež cvičiť: plné dýchanie jogy.

Malé triky pre ženy

Takže, ak sa rozhodnete cvičiť jogu počas menštruácie, existuje niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa nadmernej námahe a dosiahnuť jemnú psycho-emocionálnu rovnováhu.

 1. Pred vykonaním adho mukho shavnasana, mierne ohnúť dozadu (napríklad v urdhva mukho shvanasana). To pomôže lepšie uvoľniť brušné svaly a zmierniť kŕče,
 2. Ak ste nedávno zvládli nejakú pozíciu a sotva ju vykonáte, použite pomocné nástroje. Napríklad, keď robíte jana shirshasana, môžete si hodiť pás cez nohu. Pri prasarite padottanasana umiestnite pod hlavu podhlavník alebo vankúš,
 3. Ak chcete, aby jóga na špeciálne dni zahŕňala intenzívny pránájámu, uistite sa, že prax netrvá dlhšie ako 15 minút.

Takže správne zvolené ásany môžu priniesť veľké výhody a úľavu počas menštruácie. V každom prípade, keď vykonávate komplex v týchto špeciálnych dňoch, dávajte pozor, aby ste nepreťažili.

Pin
Send
Share
Send
Send