Zdravie

Prečo bolí brucho pred menštruáciou

Pin
Send
Share
Send
Send


Pravidelné procesy, ktoré sa vyskytujú každý mesiac v ženskom tele, by nemali byť sprevádzané silnou bolesťou. V zriedkavých prípadoch je diskomfort spojený s fyziologickými vlastnosťami, najčastejšie je však výsledkom zápalových procesov. Čo robiť, ak pred menštruáciou neboli bezbolestné a objavili sa posledné nesnesiteľné bolesti?

Čo je mesačné?

Mesačne sa nazýva pravidelný proces, počas ktorého dochádza k odmietnutiu slizničnej vrstvy maternice, ktorá obkladá jej vnútornú dutinu. Je sprevádzané uvoľňovaním krvi z pošvy. V prvých dňoch menštruácie má menštruačná tekutina žiarivo červenú farbu, ktorá v poslednom období stmavne a získa zvláštny zápach.

V sekrétoch sa nachádzajú zrazeniny, ktoré sú oddelenými oblasťami endometria. Ak počas ovulácie nedochádza k oplodneniu, sliznica maternice sa aktualizuje. Stará endometriálna vrstva, pozostávajúca z mŕtvych buniek, úplne opustí počas menštruácie a nová sa vytvorí na povrchu maternicovej dutiny.

Prvá menarka (menarche) sa začína u dospievajúcich dievčat vo veku 9 - 15 rokov, obdobie do veľkej miery závisí od dedičnosti. Ak sa periodické zmeny v reprodukčnom systéme matky začali objavovať pomerne skoro, potom s najväčšou pravdepodobnosťou začne dcéra a menštruácia najneskôr do 10 - 11 rokov.

Prvýkrát mesačne sa môže objaviť iba niekoľko kvapiek krvi. Cyklus sa postupne normalizuje, prietok sa stáva pravidelným a má rovnakú intenzitu. Norma sa považuje za normálnu, ak je trvanie cyklu 21–35 dní a predpisy trvajú od 4 do 7 dní.

Prečo bolesť žalúdka pred menštruáciou?

Väčšina ľudí pociťuje bolesť v bruchu 3 až 7 dní pred menštruáciou. Podľa gynekológov syndróm bolesti nie je vždy znakom rozvoja patológie reprodukčného systému.

Ak sú bolestivé pocity krátkodobé a nespôsobujú žiadne zvláštne nepríjemnosti, sú s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené fyziologickými zmenami, ktoré sa vyskytnú v tele po ovulácii. Príčinou obáv by však mala byť ostrá bolesť v dolnej časti brucha spôsobujúca ťahanie alebo kŕče.

Fyziologické dôvody

Fyziologické procesy, ktoré sa pravidelne vyskytujú v ženskom tele, pripravujú ho na nadchádzajúcu koncepciu a vytvárajú podmienky pre ďalší vývoj vajíčka. Počas ovulačnej fázy menštruačného cyklu sa objaví prasknutá membrána folikulu, kde sa nachádza zrelé vajíčko. Akonáhle je vo vajcovode, môže sa zlúčiť s mužskou genitálnou bunkou.

Ak dôjde k počatiu, oplodnené vajíčko, ktoré je v dutine maternice, je pripojené k sliznici. Inak sa zobrazí spolu so slizničnou vrstvou. Tento proces môže byť sprevádzaný bolestivými pocitmi v podbrušku. Bolesť má spravidla miernu závažnosť a nevyžaduje použitie analgetík.

Norma sa považuje za normálnu, ak má žena pred menštruáciou bolesť žalúdka, ak to nemá vplyv na celkový zdravotný stav. Ak syndróm bolesti nesúvisí s patologickým procesom, telesná teplota by nemala stúpnuť nad 37,3 stupňov.

Výskyt bolestivých pocitov 5 - 8 dní pred začiatkom regulácie môže byť spôsobený zmenou hormonálneho pozadia v ženskom tele. Endorfíny, vďaka ktorým človek cíti radosť, majú tiež anestetický účinok. Ich produkcia závisí od hladiny hormónov produkovaných v pohlavných žľazách.

V druhej fáze menštruačného cyklu je tvorba estrogénu významne znížená a koncentrácia progesterónu sa stáva maximálnou. Niekoľko dní pred začiatkom menštruácie hladina obidvoch hormónov klesá, čo spôsobuje nedostatok endorfínov. Tieto kvapky spôsobujú bolesť v panvovej oblasti.

Patologické príčiny

Keď žena v predmenštruačných dňoch ťažko trpí bolesťou brucha, napríklad počas menštruácie, musí navštíviť lekára. Syndróm výraznej bolesti je príznakom infekcie alebo zápalu v reprodukčných orgánoch. V súvislosti so znížením imunity, ktoré sa pozoruje pred začiatkom regulácie, dochádza k exacerbácii chorôb vyskytujúcich sa pred tým, ktoré sa vyskytujú v latentnej forme.

Maternicové myómy sú jedným z najbežnejších benígnych novotvarov. Ide o nádor pozostávajúci zo svalových buniek, čo je malý guľatý uzol. Charakteristické príznaky patológie sú silné bolesti v oblasti panvy a ťažká menštruácia, ktorá trvá sedem alebo viac dní.

V prípade myómu začínajú ženy pred menštruáciou bolestivé pocity ťahovej postavy rušiť. Ich intenzita sa v priebehu nasledujúcich dvoch až troch dní zvyšuje. Pri diagnostike nádoru sa používa lekárske ošetrenie. Ak to neprináša výsledok, lekár môže rozhodnúť o chirurgickom odstránení nádoru.

Hyperplázia endometria sa vyznačuje nadmerným rastom slizničnej výstelky maternice. Túto chorobu môžete zistiť pomocou hysteroskopie alebo transvaginálneho ultrazvuku. Príznaky choroby sú nasledujúce príznaky:

 • bolesť v čreve, ktorej intenzita sa zvyšuje na konci druhej fázy ženského cyklu,
 • bohatá a dlhá regulácia,
 • šírenie bolesti v dolnej časti chrbta, krížovej kosti a zadku,
 • krvácanie z maternice, ktoré nie je spojené s menštruáciou.

Ak sa objavia charakteristické príznaky, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc, pretože táto patológia môže viesť k závažným komplikáciám, ako je endometritída. Zápal slizničnej vrstvy sprevádzaný hnisavou infekciou môže spôsobiť neplodnosť.

Cystitída sa obáva mnohých žien. Zápalný proces je sprevádzaný výraznými príznakmi:

 • vysoká telesná teplota
 • akútna bolesť v oblasti brucha a dolnej časti chrbta,
 • pálenie pri vyprázdňovaní močového mechúra a rezanie za ním,
 • neustále opakované falošné nutkanie na močenie.

Každý útok choroby vyžaduje liečbu, pretože sa môže zmeniť na skrytú chronickú formu. Ak žena bez vhodnej liečby zastaví brucho a iné príznaky zmiznú, neznamená to, že cystitída prešla. Pomalý zápalový proces sa môže prejaviť bolesťou v čreve pred menštruáciou.

Niekedy sa vyskytuje silná panvová bolesť v dôsledku zápalového procesu v obličkách. Napriek tomu, že tieto párové orgány močového systému sú umiestnené na oboch stranách chrbtice, syndróm bolesti sa môže rozšíriť na spodnú časť brucha.

Prečo bolí a ťahá spodné brucho, hoci menštruácia je stále ďaleko alebo už prešli?

Pre mnohých dolné brucho bolí v strede cyklu, keď perióda uplynula alebo je stále ďaleko. Prečo sa to deje? Bolesť v ústach môže byť spôsobená ovuláciou.

V prvej fáze cyklu folikul dozrieva v jednom z vaječníkov. Asi po dvoch týždňoch sa jeho steny zničia, potom sa vajíčko uvoľní a presunie sa do vajcovodov. Roztrhnutie folikulárneho vezikula u niektorého z čestného pohlavia môže byť sprevádzané bolesťou spôsobenou ťahom a ľahkým krvácaním v dôsledku poškodenia malých krvných ciev.

Ako dlho vydrží bolestivé príznaky? Najčastejšie bolesti ovulácie zmiznú za dva dni. Ak to pretrváva až do začiatku menštruácie, musí žena navštíviť gynekológa, pretože nepohodlie v dolnom bruchu môže byť výsledkom mnohých chorôb vrátane rakoviny.

Ako sa zbaviť bolesti spojenej s menštruáciou?

Aby menštruačný cyklus nespôsobil ženám nepohodlie, musí prijať vhodné opatrenia na zabránenie bolesti. Na určenie príčiny indispozície by sa malo vykonať gynekologické vyšetrenie pomocou moderných diagnostických metód. Ak sa nezistia nebezpečné patológie reprodukčného systému, závažnosť menštruačnej bolesti možno znížiť nasledujúcimi spôsobmi:

 • lieky s antispasmodickými alebo analgetickými vlastnosťami,
 • akupunktúrne postupy,
 • liečba fyzioterapeutickými metódami
 • použitie perorálnej antikoncepcie.

Ak je podľa predpisov dolné brucho veľmi bolestivé, môžete stav zmierniť pomocou odrezkov bylín. Bylinné lieky proti bolesti zahŕňajú:

 • praslička,
 • nechtík,
 • Nard,
 • vodný korenie
 • žihľavy.

Rizikové faktory

Gynekológovia rozlišujú hypotetické príčiny vývoja bolesti pred cyklom:

 • zlyhanie štítnej žľazy, ktoré zvyšuje vylučovanie hormónov,
 • opakujúca sa duševná porucha
 • nedostatok spánku.

Pred menštruáciou to môže bolieť nielen v dolnej časti brucha, ale aj v oblasti hrudníka. Predchádza bolesti hlavy a bolesti pri ťahaní, ktoré vyžarujú do spodnej časti chrbta.

Niektoré ženy majú syndróm bolesti siahajúci až po dolné končatiny.

Pred menštruáciou môže zvýšiť hrudník. Takýto jav spôsobuje značné nepohodlie.

Ďalej narušil emocionálny stav, apatia, dehydratáciu a slabosť. Takáto klinika môže spôsobiť podráždenosť.

Etiológia vývoja syndrómu

Hlavným dôvodom, prečo to môže bolieť v dolnej časti brucha pred menštruáciou - hormonálne zloženie krvi sa zmenilo. Tento predpoklad bol dokázaný mnohými klinickými štúdiami.

Počas celého života zažívajú ženy hormonálne skoky. V období a pred mesiacom sú tieto zmeny najvýraznejšie.

Bolesť brucha na pozadí hormonálneho zlyhania nie je patologickým stavom, ale individuálnou črtou ženského tela. Ďalšími príčinami uvažovaného javu sú patológie.

Ak je dolné brucho pred menštruáciou veľmi bolestivé, má žena infekčnú patológiu genitourinárneho systému.

Príznaky infekcie sa môžu prejavovať a ďalšie nepríjemné príznaky charakteristické pre rôzne choroby.

Príčiny a diagnostikovanie choroby môže identifikovať iba kvalifikovaný gynekológ. Ďalším dôvodom, prečo sa uvažovaná klinika vyvíja pred menštruáciou, je potrat.

Ak sú príčiny silnej bolesti spojené so závažnými chorobami, je potrebné naliehavo liečiť. V jeho neprítomnosti možno uviesť smrť pacienta.

Ak 1 - 2 dni pred menštruáciou, bolí brucho, žena trpí gynekologickým ochorením vrátane pohlavných chorôb.

Ak sa vyššie uvedené dôvody nepotvrdia, lekár stanoví diagnózu „nedostatok vitamínu“.

Pravidelná bolesť brucha by sa nemala zamieňať s algomenorea. Tento jav sa prejavuje podobnými premenštruačnými bolesťami, ale pri algomenorei má syndróm kŕčovitý charakter a zachytáva spodnú časť chrbta.

Neprechádzajú však začiatkom cyklu. Algomenorrhea postihuje až 40% žien, čo nepriaznivo ovplyvňuje ich výkon.

Nebezpečné podmienky

Bolesť v bolesti, ktorá neovplyvňuje celkovú pohodu, sa nepovažuje za nebezpečný stav. Lokalizačný syndróm - brucho, menej hrudníka.

V takom prípade môže pacient piť antispasmodikum. Ak bolesť prešla, pomoc lekára sa nevyžaduje.

Prečo sa tieto príznaky prejavujú? Je to hlavne kvôli tvorbe veľkého množstva hormónov.

V tomto prípade sa podobný jav vyskytuje mesačne. Ženské telo „očakáva“ odmietnutie endometria.

Ak v tomto prípade bolí v dolnej časti brucha, potom lekár diagnostikuje dysmenoreu. Takáto bolesť nespôsobuje pacientovi nepríjemné pocity, ale jeho mierne prejavy sú povolené.

Klinický obraz, ktorý možno pozorovať pred menštruáciou:

 1. Plačlivosť.
 2. Nezvyčajná únava.
 3. Podráždenie.
 4. Neustála únava.
 5. Bolesť v dolnej časti chrbta.

Neznesiteľná bolesť indikuje narušenie alebo zápal v reprodukčnom systéme. Dotknutý príznak môže niekedy spôsobiť pohyb pri pohybe.

V takýchto prípadoch sa podá anestetikum. Niektoré choroby, ktoré sú sprevádzané bolesťou pred menštruáciou, môžu viesť k neplodnosti.

Aby sa predišlo takejto komplikácii, odporúča sa pred cyklom okamžite zistiť, prečo bolí v dolnom bruchu.

Prípady, keď sa vyžaduje pomoc lekára:

 • zníženie bolesti, horúčka, nepohodlie počas pohlavného styku, narušený cyklus. Takáto klinika je typická pre zápal maternice. Medzi hlavné dôvody, prečo sa tento proces vyvíja, gynekológovia odkazujú na podchladenie, prítomnosť chlamydií a gonokokov. V prípade vyššie uvedených príznakov sa odporúča podstúpiť ambulantnú liečbu,
 • Žena môže trpieť týmto príznakom, ak má endometriózu. Zároveň syndróm bolesti pôsobí na chrbát a nohy. S každým mesiacom sa zvyšuje intenzita bolesti a objem menštruácie. Vzhľad krvi a uprostred cyklu. Ochorenie môže diagnostikovať iba gynekológ.
 • klinika podobného charakteru a pre myómy. V počiatočnom štádiu je choroba asymptomatická. Zároveň je povolený zápal alebo prasknutie fibroidov. V takýchto prípadoch je pacient hospitalizovaný,
 • ak nielen bolí v bruchu pred cyklom, ale tiež vyrážky, pálenie a svrbenie v genitáliách, odporúča sa podstúpiť laboratórne testy. Takáto klinika naznačuje vývoj infekčného procesu. Medzi ďalšie príznaky patrí celková slabosť, migréna, bolesť chrbta, hnisavý výtok.

Tipy gynekológov

Lekári rozlišujú 2 závažné stavy, v ktorých sa prejavuje uvažovaná klinika - potrat a mimomaternicové tehotenstvo. V takýchto prípadoch je potrebná odborná pomoc.

Ak sa vyskytnú nasledujúce príznaky, odporúča sa konzultovať s gynekológom:

 • neustála bolesť brucha, aby sa vylúčilo, ktoré je potrebné zmeniť polohu tela. Takéto rozhodnutie však tento stav nezmierňuje. V tomto prípade sa syndróm zhoršuje. Ďalej sú tu krvavé výboje. Tento jav častejšie naznačuje mimomaternicové tehotenstvo,
 • bolí slabý, ale nafúknutý znak sprevádzaný sporými hnedými sekrétmi. To znamená potrat. Ak ste boli prepustení pri akútnej bolesti, potrat už nastal.

Zvažovaná klinika môže byť zobrazená a pri slepom čreve. Ale pri takejto diagnóze pacient stále zvracia, trpí vysokou horúčkou. Vyžaduje sa neplánovaná operácia.

Terapeutické metódy

Keď algomenorea je nasledujúca liečba:

 • primárna forma sa vyvíja na pozadí vysokej hladiny prostaglandínov, čo vedie k kontrakcii maternice. Najčastejšie sa tento jav pozoruje u dievčat po prvom cykle. Primárna algomenorea sa lieči liekmi, ktoré potláčajú prostaglandíny. Terapia by mala byť pod dohľadom lekára,
 • sekundárna forma algomenorea sa vyskytuje vo veku 20 - 40 rokov. Dôvod jeho vývoja - následky chirurgického zákroku. Sekundárna forma sa môže vyvinúť ako komplikácia maternicových fibroidov. Terapia závisí od príčiny ochorenia.

Ak tento jav nesúvisí s patológiou, odporúča sa akupunktúra, fyzioterapia, perorálna antikoncepcia a antispasmodiká.

Pred liečbou gynekológ vyšetrí pacienta, predpíše ultrazvukové a laboratórne testy. Ak je to potrebné, vymenuje sa laparoskopicky.

Ak je bolesť spojená s neurologickými chorobami, je indikovaná MRI.

Na zmiernenie bolesti užívajte lieky proti bolesti, ako sú Ibuprofen, Ketanov. Ak bolí žalúdok, aplikuje sa naň fľaša teplej vody.

Stlačenie trvá 30 minút. Pri absencii kontraindikácií sa berie kúpeľ s morskou soľou.

Preventívne opatrenia

Existujú preventívne opatrenia, podľa ktorých môžete zabrániť vzniku silnej bolesti pred cyklom.

Odporúča sa vzdať sa zlých návykov vrátane zneužívania tabaku a alkoholu.

Bolesť môžete eliminovať neustálym cvičením. Špeciálna gymnastika a stály odpočinok veľmi uľahčujú stav ženy pred menštruáciou.

Nepretržitý príjem vitamínov a minerálov - odporúčania gynekológov.

Osobitná pozornosť sa venuje diétnej terapii a nadváhe. V ponuke sa odporúča zahrnúť ryby, zeleninu a ovocie.

Pri nadváhe sú príznaky častejšie a výraznejšie.

Preto sa odporúča ženám s nadváhou zbaviť sa ďalších kilogramov. V takom prípade je potrebná konzultácia s odborníkom na výživu.

Ak sa príznaky zvyšujú, je potrebné sa dohodnúť s gynekológom.

Príčiny bolesti colicy

Kontrakcie maternice počas menštruácie môžu spôsobiť fyzické nepohodlie alebo spôsobiť miernu prechodnú bolesť v dôsledku mikrospazmov vo vláknach hladkých svalov. Podobné javy sa vyskytujú vo väčšine spravodlivého pohlavia a sú spôsobené nadmernou aktivitou svalových stien maternice, zbavujúc sa obsahu.

Как норма, могут ощущаться такие симптомы, как тяжесть и небольшое сдавливание в нижнем отделе брюшины, не нарушающие общего самочувствия. Ťažká kŕčová bolesť sa považuje za príznak menštruačnej dysfunkcie - algomenorea. Podmienkou môžu byť ďalšie negatívne príznaky:

 • závraty,
 • nevoľnosť,
 • zvýšenie teploty na hodnoty subfebrilu
 • bolesť svalov a kĺbov
 • podráždenosť a iné emočné poruchy.

Povaha kŕčovej bolesti v dolnej časti brucha je rôzna: môžu sa pravidelne ustupovať a zvyšovať, vyžarovať do močového mechúra, dolnej časti chrbta, konečníka. Spazmodické znaky sa niekedy nevyvíjajú na začiatku, ale na konci menštruácie.

Aké je menštruačné obdobie

Menštruácia, alebo mesačne - je proces odmietnutia určitej časti endometria, počas ktorého dochádza k krvácaniu. Prvý deň menštruácie sa považuje za začiatok menštruačného cyklu. Počas tohto obdobia nemôže žena otehotnieť.

Počas mesačného krvácania dochádza k intenzívnemu sťahovaniu svalov maternice. Vyskytuje sa vaskulárny spazmus, ktorý bráni správnej výžive tkanív, a preto počas menštruácie dochádza k silnej bolesti. Dôvody sú spojené so zvýšenou hladinou prostaglandínov v krvi. To znamená, že počas celého mesiaca sa maternica pripravuje na oplodnenie vajíčka a jej vnútorná dutina je zakrytá malými krvnými cievami, ktoré by v prípade počatia mali embryo nakŕmiť. Ak tehotenstvo nenastane, potom sa tieto tkanivá stanú telom, ktoré nie sú potrebné. Snaží sa ich zbaviť krvného obehu.

Situácia pripomína „mini-pôrod“, keď sa maternica sťahuje a snaží sa vytlačiť nežiaduce tkanivá a odhaliť krk. Mierna bolesť je tu celkom prijateľná, ale silná reč o zdravotných problémoch. Tolerovať ich nie je potrebné a je potrebné urobiť všetko pre to, aby ste sa zbavili mesačnej bolesti.

Ťažká bolesť počas menštruácie: príčiny

Spravidla za podobným nepríjemným stavom leží množstvo veľmi odlišných faktorov:

 • hormonálne hormonálne poruchy u žien,
 • zápal maternice alebo prívesky,
 • endometrióza vrátane adenomyózy,
 • fibroidy (fibroidy) alebo akékoľvek iné útvary v maternici,
 • polypy v maternicovom prostredí,
 • porušenie výroby progesterónu,
 • ovariálna cysta
 • mimomaternicové tehotenstvo.

Môže spôsobiť stres a predĺžené nervové napätie, silnú bolesť počas menštruácie. Dôvody na pomoc pri inštalácii špecialistu. Preto by sa s gynekológom malo konzultovať pri predĺženej menštruácii, ktorá trvá viac ako sedem dní a je sprevádzaná veľmi silnou bolesťou. Mali by ste ísť k lekárovi na ťažké obdobia so zvýšením telesnej teploty až o 38 ° C. Príznaky vyskytujúce sa prvýkrát u ženy sú obzvlášť znepokojujúce.

Typ dysmenorea

Vyskytuje sa primárna a sekundárna dysmenorea (bolestivá menštruácia). Prvý je výsledkom zlyhania výroby progesterónu. Toto je druh reakcie na zbavenie vajíčok. Keď vajíčko opúšťa vaječník, je v bolesti. Pri absencii ovulácie sa telo začne búriť a prežije niekoľko ochorení. Patria sem bolesti brucha, migréna, závraty a nevoľnosť, zvracanie, hnačka, zápcha, neuropsychiatrické poruchy atď.

Sekundárna dysmenorea sa vyskytuje, ak dochádza k zápalu maternice alebo príveskov. Okrem toho môže bolesť v bruchu naznačovať zápalový proces v brušnej dutine, tehotenstvo. Môžu to byť následky chirurgického zákroku, traumy alebo vírusovej choroby. Takéto ochorenia vyvolávajú určité spôsoby ochrany pred nechceným tehotenstvom. Napríklad špirála.

Druhy ochorení

Závažná bolesť počas menštruácie, ktorej príčiny sa často hovoria o zdravotných problémoch, sa môže líšiť, je to:

 • bolesti hlavy (migréna),
 • nepohodlie, zvýšený tlak v oblasti očí,
 • náhle skoky v krvnom tlaku
 • srdcové ťažkosti,
 • nevoľnosť, závraty a zvracanie,
 • nadmerné potenie
 • depresia, podráždenosť,
 • výkyvy nálady
 • poruchy spánku
 • únava,
 • opuch,
 • nadmerná citlivosť prsníkov,
 • bolesť dolnej časti chrbta
 • porušenie gastrointestinálneho traktu (plynatosť, zápcha, hnačka atď.).

Je dokázané, že väčšina žien pociťuje určité nepohodlie počas menštruácie (najmä v prvý deň) vo veku od 13 do 45 rokov.

O syndróme bolesti rôznej závažnosti

Najzávažnejšia bolesť sa pozoruje prvý deň cyklu a je mierna, stredne ťažká alebo ťažká.

V miernej forme sa prejavuje krátka tolerovateľná bolesť, ktorá neporušuje zavedený spôsob života, pracovnú kapacitu. Nevyžaduje sa užívanie liekov proti bolesti. Zvyčajne po pôrode takéto bolesti úplne zmiznú alebo sa zmiernia.

Syndróm bolesti stredne závažnej bolesti sa prejavuje ťažkými bolesťami v dolnej časti brucha. Symptómy sú doplnené nevoľnosťou, slabosťou, častým močením, zimnicou. Na tomto pozadí je narušený emocionálny stav ženy. Existuje depresia, nadmerná podráždenosť. Zápachy a zvuky sú nechutné. Výkonnosť žien v tomto okamihu klesá. V tejto fáze by ste sa mali poradiť s lekárom, aby ste zistili príčiny bolesti.

Ťažké štádium sa vyznačuje akútnou a intenzívnou bolesťou brucha a dolnej časti chrbta. Existujú silné bolesti hlavy, migrény, bolesť srdca, tachykardia. Pozorovaná hnačka, vracanie, mdloby. Tu žena úplne stráca svoj výkon. Tento obraz sa často vytvára v dôsledku infekčných a zápalových procesov vyskytujúcich sa v tele. Patológia pohlavných orgánov môže tiež spôsobiť silnú bolesť.

Migréna pred a po menštruácii

Pred menštruáciou sú niekedy silné bolesti hlavy. Príčiny tohto príznaku sú v prudkom vzostupe testosterónu v krvi. Všetky bolesti hlavy pred a po menštruácii sa nazývajú cefalgický syndróm.

Zmeny chemického zloženia krvi počas menštruácie ovplyvňujú funkciu mozgu, ktorá spôsobuje migrénu. Podobný stav môže byť spôsobený narušením rovnováhy voda-soľ. Aby telo bolo schopné úplne vyrobiť postup odmietnutia buniek počas menštruačného cyklu, hromadí tekutinu, ktorá sa potom zúčastňuje na tomto procese. Spôsobuje opuchy končatín, kĺbovej časti a mozgového tkaniva. To všetko a vyvoláva silné bolesti hlavy počas a pred menštruáciou.

Bolesť dolnej časti brucha

Mnoho žien trpí silnou bolesťou brucha počas menštruácie, ktorej príčiny sú rôzne pre každú ženu. Mierna bolesť sa považuje za normálnu, zatiaľ čo silná bolesť naznačuje určité poruchy v gynekologickom poli.

Bolesť v bruchu je slabá, stredná a silná. Prejavuje sa v hĺbke panvy ako tupá, ťahavá alebo tlaková bolesť. Môžu byť konštantné alebo pulzujúce. Normálna sa považuje za bolesť, ktorá sa začína prejavovať pred objavením kritických dní a prechádza bezprostredne po ukončení menštruácie.

Ťažká bolesť brucha počas menštruácie, ktorej príčiny nie sú často zistené, môže sprevádzať migréna sprevádzaná poruchou gastrointestinálneho traktu. Tento stav nemožno považovať za normálny. V takom prípade by ste mali podstúpiť úplné lekárske vyšetrenie.

Dôsledky bolestivej menštruácie

Veľmi silná bolesť počas menštruácie, ktorej príčiny a následky by mal odhaliť gynekológ, vedie k úplnej strate pracovných schopností. Ovplyvňujú blahobyt, psychický stav ženy.

Mierna a stredne ťažká forma nespôsobuje komplikácie. Priemerný syndróm bolesti vyvolaný chorobami pohlavných orgánov a patológiou sa môže vyvíjať v súvislosti s vývojom gynekologických ochorení. Zároveň samotná bolesť nemá žiadny vplyv na komplikáciu symptómu.

Menštruácia by nemala byť sprevádzaná veľmi silnou bolesťou, ktorá by žene zbavila plnú kapacitu. Liečba týchto príznakov nie je obmedzená na lieky proti bolesti, mali by ste hľadať skutočnú príčinu a odstrániť ju. Výfuk silnej bolesti. Ťažko vydržia nielen fyzicky, ale aj emocionálne, pretože poškodzuje nervový systém. Okrem toho neustále užívanie protizápalových liekov a liekov proti bolesti je návykové a má množstvo vedľajších účinkov.

Veľmi bolestivé kritické dni signalizujú vážny problém v tele. Liečba takýchto období je nevyhnutnosťou.

Diagnóza bolestivej menštruácie

Ťažká bolesť počas menštruácie, ktorej príčiny a liečba pomôžu stanoviť správnu diagnózu, sú pre ženu skutočným problémom. Na začiatok by pani mala navštíviť svojho gynekológa, ktorý môže predpísať:

 • analýza hormónov
 • panvový ultrazvuk,
 • laparoskopia,
 • kuretáž na štúdium vnútromaternicových materiálov,
 • klinické vyšetrenie,
 • vaskulárny Doppler.

Žena by okrem toho mala neustále viesť denník mesačného cyklu a kalendár kritických dní. Zaznamenávajú sa všetky príznaky, ktoré sa vyskytli počas tohto obdobia. Trvanie menštruácie, hojenie. To všetko pomáha pri určovaní závažnosti choroby. Špecialista vám tiež môže odporučiť vyšetrenie neurológom, psychoterapeutom a osteopatom. Na konci prieskumu sa často diagnostikovala „algomenorea“. V závislosti od závažnosti liečby je predpísaná.

Liečba menštruačnej bolesti

Silná bolesť v prvý deň menštruácie, ktorej príčiny sú spojené so zmenou hormonálneho pozadia ženy, si vyžaduje osobitnú pozornosť. Tu je terapia zameraná nielen na anestéziu, ale aj na odstránenie bolesti samotnej.

Pri liečbe liekmi sa často používa kombinácia antispasmodík s analgetikami. Napríklad „Nurofen“ a „No-shpa“. Dobrý výsledok poskytuje liečbu hormonálnymi kontraceptívami („Yarin“, „Diane-35“ atď.). Uskutočnite priebeh liečby vitamínom E. Všetky tieto lieky nielen neodstraňujú bolesť, ale tiež liečia a zabraňujú jej výskytu v budúcnosti. Veľmi silná bolesť počas menštruácie si vyžaduje individuálny prístup. Liečia sa tu samotné menštruácie, ale choroba, ktorá vyvoláva bolesť.

Ľudové lieky, ktoré môžu zmierniť bolesť

Veľmi silná bolesť počas menštruácie, ktorej príčiny spočívajú v chorobách niekoľkých orgánov, môže eliminovať tradičnú medicínu.

Príznak bolesti pomôže odstrániť prasličky. Na prípravu infúzie by mala byť polievková lyžica bylín naliať šálku (300 ml) vriacej vody. Nechajte to variť jednu hodinu. Pite 50 mg každú hodinu a znižujte dávku podľa bolesti.

Silná bolesť pred menštruáciou, ktorej príčiny sú pre každú ženu individuálne, môže odstrániť korenie. Dve polievkové lyžice rastliny sa nalejú pol litra vriacej vody, potom sa zmes varí v ohni ďalších 10 minút. Rastlinný extrakt by sa mal pred použitím ochladiť a prefiltrovať. Pite trikrát denne po dobu 100 gramov.

Zbierka nasledujúcich bylín pomôže zmierniť bolesť: uzlovec, kentaur, preslička, husacina v pomere 1: 3: 1: 5. Tu sa lyžica zmesi dusí pohárom prevarenej vody. Trvajte na tom, hodinu. Vypite jeden dúšok počas prvého dňa menštruácie.

Pomáha vyrovnať sa s devyasilou koreňa bolesti. Čajová lyžička sa naleje do pohára prevarenej vody, počkajte hodinu, prefiltrujte. Konzumujte polievkovú lyžicu ráno, popoludní a večer.

Tieto a ďalšie populárne recepty môžu prekonať menštruačné bolesti, takže ich nemožno zľavniť.

Ovulácia bolesť

Bolesť v bruchu počas ovulácie nastáva v dôsledku prasknutia vaječníkového folikulu, uvoľňuje sa zrelé vajíčko. Proces uvoľnenia trvá niekoľko minút. Pocity však môžu trvať aj niekoľko dní. Dôvodom je prasknutie krvných ciev a menšie krvácanie.

Lokalizácia bolesti závisí od miesta vaječníka, z ktorého vajec pochádza. Má rôznorodý charakter: môže byť ťahaný alebo ostrý. Trvanie bolesti je ovplyvnené:

 • Prítomnosť zrastov vajcovodov,
 • jazvy
 • endometrióza,
 • Zápal v panvových orgánoch.

Ak chcete zistiť príčinu bolesti uprostred cyklu môže iba gynekológ.

Diagnóza bolesti

Je ťažké určiť presný okamih, keď vajíčko opustí vaječník. Žena bude potrebovať nejaký čas na pozorovanie vlastného tela, na meranie základnej teploty.

Zmerajte ju okamžite po prebudení. Do riti sa vloží ortuťový teplomer. Pred ovuláciou je teplotný štandard 36,4 - 36,7. V čase uvoľnenia vajíčka teplota stúpne na 37 - 37,3 stupňov, vydrží až do začiatku nasledujúceho menštruačného obdobia. Táto metóda vám umožňuje presne určiť dátum začiatku ovulácie. Z bezpečnostných dôvodov odporúčame vykonať test.

Je dôležité stanoviť trvanie menštruačného cyklu. Uvažuje sa od prvého dňa mesiaca do nasledujúceho. Dĺžka cyklu každej ženy je individuálna. Normou je trvanie 28 - 35 dní.

Ovulácie sprevádzajú príznaky:

 • Výkyvy nálady
 • Zvýšená sexuálna túžba
 • Bohatý výtok z pošvy,
 • Ťažkosti v mliečnych žľazách.

Lekárske ošetrenie nevyžaduje ovuláciu. Mierna bolesť je normálny proces. Počas tohto obdobia sa odporúča piť viac tekutín, chodiť na čerstvý vzduch, jesť zeleninu a ovocie častejšie, vyhnúť sa stresu a silnému emocionálnemu stresu.

Možné príčiny

Nedostatok alebo opomenutie ovulácie ovplyvňuje menštruáciu. Normálny priechod sa považuje za dva alebo trikrát do roka. Od narodenia žena kladie určitý počet vajíčok. Keď sa reprodukčná funkcia znižuje, počet klesá. Mesačne ísť, ale sporé.

Ak ovulácia nie je prítomná v plodnom veku ženy, znamená to, že je poškodený reprodukčný systém. Dôsledkom môže byť neplodnosť alebo neschopnosť dieťaťa rodiť. Ak k uvoľneniu vajca nedôjde dva alebo tri mesiace za sebou, je potrebné poradiť sa s lekárom. Po vykonaní výskumu gynekológ identifikuje príčiny ovulačnej dysfunkcie.

Zvýšené hladiny estrogénu

Potiahnite spodné brucho v strede cyklu, môže to byť kvôli nízkej hladine estrogénu. Aktivita maternice a citlivosť žien sú priamo závislé od hormónov. Maximálny nárast estrogénu sa pozoroval u žien bližšie k 40 rokom. Počas tohto obdobia je menštruácia sprevádzaná obzvlášť silnou bolesťou.

Zmeny v hormonálnych hladinách spôsobujú PMS a algodimenorea (bolesti chrbta, silné bolesti v dolnej časti brucha). Závraty a nevoľnosť, slabosť začínajú. Na zmiernenie stavu sa odporúča piť analgetiká.

Zvýšené prostaglandíny

Výskyt bolesti - hlavný znak vysokej hladiny prostaglandínov. Z dôvodu ich zvýšenia dochádza k zlyhaniu hormonálneho pozadia. Sprevádzaná bolesťou chrbta a dolnej časti chrbta počas menštruácie.

Účelom prostaglandínov je spôsobiť pôrodné kontrakcie počas pôrodu. Enzýmy sa vyrábajú v maternici. Keď folikul dozrie, zvyšuje tlak a tým sa zlomí. Preto v polovici menštruačného cyklu existuje kŕčová bolesť.

Gynekológovia nazývajú proces ovulačný syndróm. Často sprevádzané bolesťami hlavy, búšením srdca, nevoľnosťou, zimnicou a zvracaním.

Príčinou syndrómu môže byť infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje vo vaječníkoch zápalový proces. Jeho steny sú zhutnené, uvoľnenie vajíčka je ťažké. Vyvinutie vajíčka vyžaduje veľký tlak na folikuly. Takto dochádza k poškodeniu ciev.

Zväčšenie štítnej žľazy

Štítna žľaza je zodpovedná za prácu a tvorbu hormónov v ľudskom tele. S jeho nárastom narušili hormóny. Počas menštruácie sa u žien vyskytujú syndrómy bolesti, objavuje sa nespavosť.

Zväčšenie štítnej žľazy vedie k narušeniu celého tela. Patologické zápalové procesy sa vyskytujú v maternici a vagíne. Vyskytujú sa infekčné a bakteriálne choroby, maternicové myómy a endometrióza.

Používanie vnútromaternicových antikoncepčných prostriedkov

Vnútromaternicové antikoncepčné prostriedky môžu spôsobiť bolesť v strede cyklu. Bolesť spôsobená prítomnosťou cudzieho tela. Syndróm je niekedy tiež vyvolaný syntézou prostaglandínov.

Ak sa bolesť vyskytuje často, je lepšie opustiť vnútromaternicové zariadenie. Návšteva lekára sa vyžaduje, ak:

 1. Po celú dobu menštruácie je v oblasti brucha a dolnej časti chrbta výrazná nepríjemná bolesť.
 2. Bolesť sa zvyšuje a neprechádza dlhšie ako 2 dni.
 3. Tento syndróm sprevádza nepohodlie, svrbenie a pálenie genitálií. Močenie je sprevádzané ostrými bolesťami. Vaginálny výtok má silný zápach.
 4. Počas menštruácie došlo k silnému krvácaniu (v jednej hodine je výstelka úplne vyplnená).
 5. Zvýšená teplota v pozadí zápalového procesu.

Možné tehotenstvo

Príčinou bolesti po ovulácii je tehotenstvo. Po oplodnení je vajíčko pripojené k stene maternice. Počas tohto obdobia sa objavia bolesti v podbrušku, ktoré sa podobajú syndrómu bolesti ako v dňoch pred menštruáciou. V skorých štádiách tehotenstva je strana, z ktorej pochádzajú vaječné bunky, bolestivá.

 1. Syndróm sa objavuje v dôsledku zvýšeného krvného obehu v maternici. Krv na embryo dostáva kyslík a živiny. Ale zvýšený krvný obeh zvyšuje tón maternice, výsledkom bude spontánny potrat alebo jeho hrozba.
 2. Ťahavé bolesti sa objavujú v dôsledku zmäkčovania a napínania tkanív a väzov maternice. Je tu jej nárast a posun. Быстрый рост происходит в первые месяцы беременности.Syndróm spravidla zmizne v druhom trimestri.
 3. Príčinou bolesti sú zvýšené hladiny progesterónu. V tomto prípade sa pocit rozširuje na nohy, chrbát, dolnú časť chrbta.

Aby si žena nezamieňala tehotenstvo s chorobou, mala by si vypočuť vlastné telo. Ihneď po počatí sa organizmus budúcej matky pripravuje na narodenie dieťaťa. Hrudník začína rásť a bolí ho pri každom dotyku.

Návšteva lekára

Ak bolesť pretrváva dlhšiu dobu, je nutná konzultácia s lekárom. Obtiažnosť spočíva nielen v ovulácii a patológii panvových orgánov. Žalúdok bolí z dôvodu chorôb tráviaceho traktu, zápalu slepého čreva a mnohých ďalších chorôb.

Pri liečbe bolesti uprostred cyklu nestojí za to spoliehať sa na zbavenie drog. Ich pôsobenie je zamerané na zmiernenie príznaku. Ak sa bolesť objaví dva alebo tri cykly, je čas navštíviť gynekológa. Lekár predpíše potrebné testy a výskum.

Okamžitá túra je potrebná, ak žena zistí jeden alebo viac príznakov sprevádzajúcich bolesť: nevoľnosť, vracanie, slabosť, prudký nárast teploty, svrbenie a pálenie pohlavných orgánov.

Klinický význam príznaku „kŕče v bruchu“

kŕče bolesť bruchaSpravidla to znamená silné kontrakcie hladkého svalstva dutých orgánov nachádzajúcich sa v dolnom poschodí brušnej dutiny a v malej panve, ako je maternica, vajcovody, črevá, močovod a močový mechúr.

Hladký sval dutých orgánov sa neustále zmenšuje, čo zaisťuje normálnu propagáciu ich obsahu. Avšak v neprítomnosti patológie je to absolútne bezbolestné, takže necítime kontrakcie svalov močového mechúra, translačné pohyby stien močovodov a črevnú pohyblivosť.

Normálne nie sú ženy narušené kontrakciou vajcovodov, čo zabezpečuje podporu zrelých vajíčkových buniek alebo svalového tonusu maternice, vďaka čomu sa tento orgán včas zbavuje menštruačnej krvi.

Krvácajúca sa bolesť v dolnej časti brucha môže byť veľmi znepokojujúcim príznakom, ktorý poukazuje na porušenie obsahu dutým orgánom (obštrukcia močovodu kameňom, zablokovanie čreva guľou z škrupiny atď.). Akútna obštrukcia močového systému alebo zažívacieho traktu si vyžaduje rýchle a primerané opatrenia, pretože ide o záchranu životov.

Spazmy hladkého svalstva však môžu byť tiež spôsobené funkčným poškodením. Takže, ak sú vnútorné genitálne orgány zdrojom bolestivých bolestí brucha u žien, môže to naznačovať závažnú patológiu (spontánny potrat, narodenie myomatózneho uzla u maternicových fibroidov) a menej nebezpečné funkčné poruchy (kŕčovú bolesť pri bolestivej menštruácii).

Okrem toho by sa mala zvážiť subjektivita symptómu: rôzni ľudia majú rôznu citlivosť na bolesť, takže sila a povaha syndrómu bolesti nemusia zodpovedať stupňu organického poškodenia. Platí to najmä pre ochorenia, ktoré sú kombinované s narušenou funkciou nervového systému (syndróm dráždivého čreva, chronická spastická kolitída, vegetatívno-vaskulárna dystónia).

Záchvaty bolesti brucha môžu teda naznačovať celý rad chorôb, z ktorých mnohé vyžadujú okamžitú lekársku pomoc. Preto, keď sa vyskytne tento príznak, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Záchvaty v dolnej časti brucha so spontánnym potratom

Záchvaty z brucha počas tehotenstva môžu naznačovať spontánne prerušenie (potrat, samovoľný potrat). V takýchto prípadoch je výskyt kŕčovitej bolesti spravidla predchádzaný nepríjemnou bolesťou v dolnom bruchu, ktorá vedie k krížovej kosti.

Zvýšenie intenzity bolesti, kŕčovitý charakter bolesti a výskyt krvavého krvácania z pošvy naznačujú začiatok oddelenia vajíčka, preto sú indikáciami pre pohotovostnú hospitalizáciu. Aj v tomto štádiu samovoľného prerušenia tehotenstva je pri včasnej a primeranej lekárskej starostlivosti často možné udržať tehotenstvo.

Spontánny potrat ohrozuje rozvoj masívneho krvácania ohrozujúceho život. Okrem toho po samovoľnom potrate častice vajíčka často zostávajú v maternici, ktorá by sa mala odstrániť, aby sa predišlo septickým komplikáciám, ako je akútna endometritída, akútna hnisavá ooforitída, peritonitída a krvná infekcia.

Preto aj v prípadoch, keď sa žena nezaujíma o udržanie tehotenstva, s výskytom kŕčových bolestí v dolnej časti brucha v kombinácii s krvácaním, je potrebné zavolať pohotovostnú pomoc.

Zmierňujúce bolesti brucha počas mimomaternicového tehotenstva

Občasné kŕče v bruchu môžu naznačovať potrat mimomaternicového tehotenstva. Takéto tehotenstvo nastáva v prípadoch, keď oplodnené vajíčko z nejakého dôvodu nevstúpi do maternice, ale je implantované do sliznice vajcovodov.

Tubálne tehotenstvo sa samozrejme nemôže rozvíjať normálne, takže dochádza k prasknutiu vajcovodov alebo k vypudeniu vajíčka - k potratu trubice.

Na rozdiel od prasknutia tuby - jednostupňovej gynekologickej katastrofy, proces potratu tuby môže trvať dni alebo dokonca týždne. Spastické kontrakcie vajcovodov, ktoré spôsobujú postupné oddeľovanie vajíčka, sa subjektívne vnímajú ako záchvaty kŕčov. Syndróm bolesti je zvyčajne sprevádzaný krvavým výtokom z pošvy.

Žena takéto krvácanie často vníma ako začiatok menštruácie, čo veľmi komplikuje diagnostiku mimomaternicového tehotenstva.

Nebezpečenstvo potratu v trubici spočíva v tom, že spastické kontrakcie svalov hladkého svalstva môžu kedykoľvek viesť k úplnému prasknutiu poškodenej vajcovody. Potrubné potraty sú navyše sprevádzané vnútorným krvácaním, ktoré sa môže náhle zosilniť a viesť k akútnej masívnej strate krvi.

Preto je kŕčová bolesť brucha v kombinácii s krvavým výtokom z pošvy u žien v reprodukčnom veku vždy nebezpečným symptómom. Osobitne pozorné by mali byť pacientky s rizikovými faktormi pre rozvoj mimomaternicového tehotenstva, ako napríklad:

 • odložené mimomaternicové tehotenstvo,
 • diagnostikovaná tubulárna neplodnosť
 • prenesené akútne alebo chronické zápalové choroby z doplnkov maternice (často vedú k adhézii v lúmene vajcovodov),
 • príjem progestínových kontraceptív, ktoré spomaľujú peristaltiku vajcovodov (mini-pili).

Krvácajúca sa bolesť v podbrušku s bolestivou menštruáciou

Často sa vyskytujú kŕčové bolesti s bolestivými obdobiami (algomenorea). Povaha tohto syndrómu bolesti do značnej miery závisí od príčiny algomenorey.

V prípade primárnej (funkčnej) algodysmenorey nie je úplne objasnený mechanizmus rozvoja kŕče v dolnej časti brucha počas menštruácie. Predpokladá sa, že bolesťový syndróm je spôsobený dedičnými metabolickými poruchami, ktoré vedú k zvýšenej syntéze prostaglandínov (látky súčasne zvyšujúce excitabilitu svalovej vrstvy maternice a citlivosť nervových receptorov na bolesť).

Primárna algomenorea sa spravidla vyvíja v mladom veku (jeden a pol až dva roky po prvej menštruácii) u dievčat astenickej postavy s labilným nervovým systémom. Zistená genetická predispozícia k tejto patológii.

Kŕčová bolesť v dolnej časti brucha so sekundárnou algodimenoreou, ktorá sa spája s organickou patológiou vnútorných pohlavných orgánov, sa najčastejšie vyskytuje pri narušení prechodu menštruačnej krvi (zúženie krčka maternice, adhézia v maternici, narušenie maternice, vrodené malformácie genitálií atď.). V takýchto prípadoch sa bolesti vyskytujú na pozadí sporých období alebo dokonca ich neprítomnosti.

Je potrebné poznamenať, že intenzita syndrómu bolesti nie vždy naznačuje závažnosť patológie. Primárna funkčná algodysmenorea sa často vyskytuje s agonizujúcimi kŕčovými bolesťami v dolnej časti brucha, tak závažnými, že pacienti môžu stratiť vedomie.

Ženy s primárnymi chorobami často začínajú vnímať svoju chorobu ako danú a nevyhľadávajú lekársku pomoc, obmedzenú na užívanie štandardných liekov proti bolesti. Medzitým môže a mala by sa liečiť primárna algodysmenorea, rovnako ako akékoľvek iné ochorenie.

Primárna algodysmenorea okrem toho nevylučuje možnosť rozvoja ďalších chorôb sprevádzaných kŕčovou bolesťou v dolnom bruchu v kombinácii s krvácaním, ako je napríklad potrat v dutine brušnej počas mimomaternicového tehotenstva.
Preto, keď sa objaví kŕče v dolnej časti brucha počas menštruácie, mali by sa včas poradiť s lekárom.

Krvácajúca sa bolesť v dolnom bruchu pri narodení uzla myómu

Krvácajúca sa bolesť v dolnom bruchu pri narodení myómového uzla má rovnaký vývojový mechanizmus ako bolesť pri pracovných kontrakciách: svalová membrána maternice je silne znížená a snaží sa vylúčiť nádor.

V takýchto prípadoch je myomatóznym uzlom nádorovitá formácia na nohe. Spravidla sa rodia, to znamená z maternice, myomatózne uzly umiestnené blízko krčka maternice.

Zrodenie myómového uzla je klinicky sprevádzané neznesiteľnou bolesťou v dolnom bruchu v kombinácii s veľkým krvavým výtokom z pošvy. Bolesť môže byť daná krížovej kosti, vonkajším genitáliám, konečníku.

Táto patológia si vyžaduje neodkladný lekársky zásah (chirurgické odstránenie uzla v celkovej anestézii), pretože pri absencii adekvátnej liečby je nevyhnutný vývoj komplikácií, ako sú: bolesťový šok, masívne krvácanie, nekróza myómového uzla, inverzia maternice.

Aby sa predišlo takej patológii, ako je napríklad vznik uzla myómu, je potrebné včas diagnostikovať a liečiť benígne nádory maternice.

Ak máte nasledujúce príznaky, môžete mať podozrenie na prítomnosť myómového uzla v maternici:

 • hojná a bolestivá menštruácia,
 • občasné nepríjemné bolesti alebo nepríjemné pocity v dolnej časti brucha,
 • dysfunkcia močového mechúra (časté močenie, pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra),
 • závislosť na zápche.

Patológia však často nie je klinicky zistiteľná na dlhú dobu, takže všetky ženy by mali byť podrobené pravidelným vyšetreniam na diagnostikovanie benígnych nádorov maternice v skorých štádiách ich vývoja.

Pozornosť by sa mala venovať najmä ženám s rizikom rozvoja myómov maternice, ako sú napr:


 • nenarodiť ženy staršie ako 30 rokov,
 • obéznych pacientov
 • ženy s dedičnou dispozíciou k fibromyómu,
 • pacienti s hormonálnymi poruchami (menštruačná patológia, prítomnosť funkčných ovariálnych cýst),
 • pacientov s imunodeficienciou.

Krvácajúca sa bolesť brucha s akútnou mechanickou obštrukciou čreva. Kŕče, bolesť ako hlavný príznak akútnej mechanickej obštrukcie čreva

Bolestivé kŕče v dolnej časti brucha sa vyvíjajú s akútnou mechanickou obštrukciou čreva. Jedná sa o veľmi nebezpečnú chirurgickú patológiu, ktorej úmrtnosť je 9-26% (podľa rôznych zdrojov) a napriek všetkým úspechom medicíny nemá tendenciu klesať.

Štatisticky sa uvádza, že prvé príznaky akútnej obštrukcie čreva sa najčastejšie objavujú v noci, čo súvisí s charakteristikami denného rytmu tráviaceho traktu. V typických prípadoch sa pacienti prebúdzajú z bolestivých kŕčových bolestí a vrhajú sa do postele a snažia sa nájsť polohu, ktorá zmierni bolesť. Pacienti často koagulujú, predpokladajú polohu kolenného lakťa, ale bolesť zostáva stále veľmi akútna.

Nasledujúce príznaky sú charakteristické pre počiatočné štádium akútnej mechanickej obštrukcie čreva.:


 • plynatosť,
 • zadržiavanie stolice
 • asymetrické „šikmé“ brucho,
 • viditeľná peristaltika, zvlnené pohyby brucha,
 • smäd
 • nevoľnosť,
 • zvracanie.

Klinika a priebeh akútnej mechanickej obštrukcie čreva do značnej miery závisí od formy patológie. Existujú obturačné a škrtiace formy. V obštrukčnej forme sa príčinou vzniku akútnej črevnej obštrukcie a výskytu kŕčovej bolesti v dolnom bruchu stáva obštrukcia črevného lúmenu (fekálne alebo žlčové kamene, prehltnuté cudzie teleso, spleť červa, nádor).

K upchatej črevnej obštrukcii dochádza, keď je mezentéria čreva zovretá v krvných cievach. K tomuto typu patológie dochádza pri krútení čriev, invázii čreva, priškrtení slučky čreva v herniálnom vaku a pri niektorých prípadoch adhezívnych ochorení. Pre uškrtenú črevnú obštrukciu charakterizuje skorý vývoj črevnej nekrózy a peritonitídy.

Krvácajúca sa bolesť v dolnej časti brucha s obštrukčnou intestinálnou obštrukciou má periodický paroxysmálny charakter. Medzi kontrakciami môžu byť krátke obdobia úplného vymiznutia bolesti (až 1 - 2 minúty). V prípade obštrukcie uškrtenia spôsobenej upnutím nervov v mezentérii čreva, bolesť úplne nezmizne a zostáva pomerne silná aj v období medzi kontrakciami.

Ako patológia postupuje, nervový aparát čreva je vyčerpaný a kŕčová bolesť ustupuje. Úplné vymiznutie bolesti je mimoriadne nepriaznivým prognostickým znakom.

Všetky typy akútnej mechanickej intestinálnej obštrukcie vyžadujú okamžitú hospitalizáciu na jednotke intenzívnej starostlivosti, ale taktika liečby sa môže líšiť. Uškrtenie obštrukcie vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, a v niektorých prípadoch s obštrukčnou obštrukciou čreva je možné prekonať konzervatívne metódy.
Najbežnejšími typmi akútnej obštrukcie čreva, ktorá sa vyskytuje pri kŕče v dolnej časti brucha, sú tieto patológie:


 • krútenie čriev,
 • črevná invaginácia,
 • obštrukčná črevná obštrukcia spojená s blokádou čreva nádorom alebo fekálnym kameňom,
 • akútna črevná obštrukcia spôsobená adhéziami v panve,
 • akútna obštrukcia čreva spojená s vniknutím ingvinálnej alebo femorálnej prietrže.

Krvácajúca sa bolesť v dolnej časti brucha naľavo od otáčania sigmoidného hrubého čreva

Črevný volvulus je patológia, pri ktorej dochádza k abnormálnej rotácii - krútenie črevných slučiek spolu s mesentériou o 180 - 360 stupňov alebo viac.

Keď sú sigmoidné hrubé črevo skrútené, dochádza k kŕčom v dolnej časti brucha, čo je patológia, ktorá predstavuje 50 až 80% všetkých druhov pohybov čriev.

Sigmoidné hrubé črevo sa nachádza v ľavej ilálnej oblasti (pod pupkom vľavo) a je to zakrivená časť hrubého čreva v tvare S, ktorá priamo steká do konečnej časti tráviaceho traktu - konečníka.

Vrodené anatomické abnormality v štruktúre tohto segmentu čreva, napríklad zvýšená dĺžka, zvýšená pohyblivosť v dôsledku predĺženia mezentérie čreva, ako aj získané patológie (vek alebo zápalové črevné deformácie) prispievajú k vzniku sigmoidnej torzie hrubého čreva.

Zvládavý faktor môže byť hojný príjem hrubého jedla v kombinácii so zvýšenou fyzickou námahou.

Najčastejšia inverzia sigmoidného hrubého čreva sa vyvíja v staršom a senilnom veku. U väčšiny pacientov je možné vysledovať charakteristickú triádu príznakov predchádzajúcich vývoju patológie: záchvaty ťažnej bolesti v dolnom bruchu vľavo, zápcha a plynatosť.
Pri náhlom skrútení sigmoidného hrubého čreva sa vľavo objaví kŕčová bolesť v dolnej časti brucha, zatiaľ čo v období medzi kontrakciami pretrváva v hĺbkach brucha intenzívna bolesť. Od samého začiatku choroby dochádza k oneskoreniu výkalov a plynu.

K dispozícii je asymetria brucha s výčnelkom vľavo tvoreným opuchnutým sigmoidným hrubým črevom. Pretože črevná obštrukcia sa vyvíja na úrovni najvzdialenejších častí tráviaceho traktu počas valcovania sigmoidného hrubého čreva, vracanie s touto patológiou sa vyvíja oveľa menej často ako pri iných druhoch pohybu čriev.

Krvácanie bolesti v dolnej časti brucha na pravej strane pri otáčaní slepého čreva.

Inverzia slepého čreva je oveľa menej bežná. Predisponujúcimi faktormi pre vývoj tejto patológie sú akútne a chronické ochorenia susedného čreva (chronická apendicitída, ileálna divertikula, Crohnova choroba, chronický zápal slepého čreva atď.).

Klinický postup céka je takmer podobný postupu v sigmoidálnom hrubom čreve.Hladina črevnej obštrukcie je však omnoho vyššia, a preto je často možné, že po vyvinutí kŕče v dolnej časti brucha vľavo dôjde k uvoľneniu stolice (najčastejšie jednorazovej tekutej stolici), po ktorej nasleduje zadržiavanie stolice a plyn. Okrem toho je charakteristická viacpočetná, vyčerpávajúca zvracanie: najprv sa najskôr deň zje reflexná ostražitosť, potom sa vo zvracaní objaví stagnujúci obsah čreva a výkaly.

Aby sa predišlo krúteniu hrubého čreva a sigmoidného hrubého čreva, je potrebné okamžite liečiť zápalové ochorenie čreva. Starší ľudia, ako aj pacienti s chronickými zápalovými procesmi v dolnom zažívacom trakte by sa mali vyhnúť konzumácii hrubého jedla vo veľkých množstvách.

Krvácanie bolesti brucha s črevnou invagináciou

Invázia čreva je zavedenie nadložnej časti čreva do lúmenu podkladovej vrstvy. Tento typ črevnej obštrukcie sa nazýva zmiešaný, pretože v dôsledku invázie je črevný lúm ostro zúžený (obštrukčná črevná obštrukcia) a je narušená mezentéria invazívnej črevnej sekcie (uškrtená črevná obštrukcia).

Črevná invaginácia sa vyvíja častejšie u detí ako u dospelých, u mužov častejšie ako u žien. U detí sa patológia často vyskytuje po predchádzajúcej adenovírusovej infekcii, ktorá spôsobila narušenie normálnej črevnej motility.

Keď sa koncová časť tenkého čreva vloží do hrubého čreva (tzv. Invázia hrubého čreva), tento druh patológie predstavuje asi 25% všetkých invaginácií.

Vrodené štrukturálne črty tejto časti čreva prispievajú k invaginácii ileum-hrubého čreva (tupý uhol medzi koncovou časťou tenkého a hrubého čreva, nedostatočnosť prirodzenej chlopne medzi hrubým a tenkým črevom, znaky pomeru lúmenov tenkého a hrubého čreva).

Priama príčina invaginácie môže byť napadnutie červa, cudzie telo, uvoľnenie žlčového kameňa, príjem hrubého jedla.

Intenzita kŕčovej bolesti a závažnosť sprievodných symptómov počas intaginálnej invaginácie závisia od stupňa porušenia mezentérie. Pri závažnom porušení je ochorenie hyperakútne s časnou nekrózou invaginátu a rozvojom peritonitídy, takže pacienti bez primeranej pomoci zomrú do jedného dňa. V prípadoch, keď porucha obehového systému v mezentérii nie je príliš výrazná, môže trvať niekoľko dní alebo dokonca týždňov, kým sa vyvinie peritonitída.

Invázia ilea hrubého čreva začína kŕčovými bolesťami v dolnom bruchu na pravej strane, medzi kontrakciami sú najprv svetelné medzery, potom sa bolesti pri kontrakciách stanú neznesiteľnými a medzi kontrakciami úplne nezmiznú.

Špecifickým príznakom invaginácie je výskyt krvácania z konečníka, ale tento príznak sa objaví po 6 až 12 hodinách od začiatku kŕčovej bolesti.

Kŕče brušné bolesti počas obštrukcie konečníka alebo sigmoidného hrubého čreva

Krvácajúca sa bolesť v dolnej časti brucha naľavo nastáva, keď je obštrukčná črevná obštrukcia spôsobená ostrým zúžením lúmenu koncových častí čreva - sigmoidu alebo konečníka.

Obštrukčná prekážka sa vyznačuje obzvlášť silnou črevnou motilitou, ktorá sa snaží vytlačiť obsah čreva zúženým lúmenom. Peristaltické vlny sa tak často dajú pozorovať cez prednú stenu brucha. Zároveň sa po palpácii (palpácii) postihnutej oblasti zvyšuje bolesť a peristaltika.

Je potrebné poznamenať, že obštrukčná črevná obštrukcia sa najčastejšie vyvíja v koncových častiach čreva. Obturácia distálneho zažívacieho traktu je spravidla spojená s rakovinou konečníka alebo sigmoidného hrubého čreva.

Znaky štruktúry a fungovania koncových častí čreva (relatívna zúženie lúmenu, prirodzené ohyby a zúženie sigmoidného hrubého čreva, hustá konzistencia obsahu) vedú k tomu, že črevná obštrukcia u zhubných nádorov konečníka a sigmoidného hrubého čreva sa vyvíja pomerne skoro a často spôsobuje detekciu nádoru.

Spravidla sa črevná obštrukcia u malígnych nádorov vyvíja postupne, takže pacienti zaznamenávajú tendenciu k zápche, pásikovej forme výkalov a periodickému vzhľadu bolesti pri ťahaní dolného brucha. Potom sa začnú objavovať epizódy prechodnej obštrukčnej črevnej obštrukcie: záchvaty kŕčovej bolesti v dolnom bruchu sprevádzané oneskorením výkalov a plynu.

A nakoniec, akútna obštrukčná črevná obštrukcia sa vyvíja so všetkými charakteristickými príznakmi: výskyt kŕčových bolestí brucha, ktorých intenzita sa časom zvyšuje, takže bolesť sa stáva neznesiteľnou, oneskorené výkaly a plyn, zvracanie, prudké zhoršenie celkového stavu pacienta.

Pri obštrukčnej obštrukcii spôsobenej rakovinou hrubého čreva a konečníka je liečba výlučne chirurgická. Výber chirurgickej metódy závisí od stavu pacienta a veľkosti nádoru.

Oveľa menej pravdepodobné, že spôsobia upchatie konečníka alebo sigmoidného hrubého čreva, sú fekálne kamene (coprolity). Spravidla sa tento typ akútnej obštrukcie čreva vyvíja v starobe a je spájaný s vekom alebo zápalovými deformitami koncovej časti zažívacieho traktu.

Najčastejšie sa u starších žien vyvinie obturácia fekálnymi kameňmi so sklonom k ​​dlhodobej zápche. Klinika je v takýchto prípadoch podobná priebehu akútnej črevnej obštrukcie spôsobenej zhubným nádorom: agonizujúca kŕčová bolesť v dolnej časti brucha vľavo, oneskorené výkaly a plyn, viditeľná asymetria brucha v dôsledku opuchnutého sigmoidného hrubého čreva. U pacientov s normálnou alebo podváhou možno pozorovať črevnú motilitu cez brušnú stenu.

Liečba akútneho zlyhania čreva spôsobeného obturáciou konečnej časti tráviaceho traktu fekálnymi kameňmi je predovšetkým konzervatívna (používajú klystýry sifónu a oleja, odstraňovanie coprolitov z prstov).

Kŕče brušné bolesti pri akútnom črevnom zlyhaní spôsobenom adhezívnou chorobou

Záchvaty bolesti brucha môžu tiež naznačovať akútnu črevnú obštrukciu spôsobenú adhezívnou chorobou. Intenzita syndrómu bolesti, ako aj závažnosť a dynamika sprievodných symptómov závisia od formy črevnej obštrukcie (uškrtenie alebo obštrukcia) a od časti postihnutého čreva (môže ísť o konečnú časť tenkého čreva, slepého alebo sigmoidného hrubého čreva).

Tvorba hrotu je ochranný proces určený na obmedzenie zápalového procesu. Existuje špeciálna látka - fibrín, z ktorej sa vytvárajú najtenšie filmy, ktoré bránia šíreniu infekcie v brušnej dutine. Normálne sú všetky procesy v tele vyvážené, takže sa adhézie spôsobené zápalovým procesom postupne rozpúšťajú.

V niektorých prípadoch však fibrínové adhézie zhustnú, klíčia v cievach a nervovom tkanive, takže medzi rôznymi orgánmi dutiny brušnej sa tvoria abnormálne šnúry. Tieto šnúry bránia normálnemu fungovaniu čriev a za nepriaznivých okolností vedú k akútnej obštrukcii čreva.

Zvyčajne je to vývoj akútnej obštrukcie čreva, ktorej predchádzajú epizódy kŕčovej bolesti v dolnom bruchu a tendencia k zápche, čo naznačuje prechodné porušovanie priechodu črevným obsahom.

Okrem toho sú pre adhezívne ochorenie charakteristické špecifické príznaky: Carnotov príznak (výskyt alebo zosilnenie bolesti s ostrým predĺžením trupu), príznak Leotta (výskyt alebo zosilnenie bolesti pri premiestnení záhybu kože brucha) a ďalšie príznaky abnormálnych adhézií v brušnej dutine.

Medzi príčinami adhezívneho ochorenia zaujímajú vedúce miesto chirurgické zákroky (predovšetkým odstránenie slepého čreva v prípade akútnej apendicititídy) a infekčné a zápalové ochorenia vnútorných pohlavných orgánov u žien. Preto by rizikoví pacienti mali byť obzvlášť opatrní a keď sa v dolnom bruchu objavia epizodické nádory koliky, vyhľadajte lekársku pomoc.

Krvácajúca sa bolesť v dolnej časti brucha, keď je poranená brušná alebo femorálna prietrž

Kýla je abnormálna penetrácia vnútorných orgánov (najčastejšie črevných slučiek) cez brušnú stenu pod kožu bez toho, aby bola narušená jej integrita. Súčasne sú vnútorné orgány obklopené parietálnym pobrušnicovým pásom (membrána lemujúca brušnú dutinu) - tzv. Herniálny vak.

Penetrácia herniálneho vaku brušnou stenou sa vyskytuje na najslabších miestach (pupok, operačné švy, anatomické kanály, ktorými normálne prechádzajú nervy, krvné cievy alebo iné orgány). Miesto priechodu herniového vaku cez stenu brucha sa nazýva herniálny prsteň.

Závažnou smrteľnou komplikáciou prietrže je jej uväznenie v herniálnom kruhu. V prípadoch, keď je poškodená črevná slučka nachádzajúca sa v hernálnom vaku, dochádza k akútnej mechanickej uškrteniu črevnej obštrukcie (mezentéria čreva je upnutá a krvný obeh v postihnutom čreve je narušený).

Kŕčová bolesť v dolnej časti brucha sa vyvíja, keď sú zovreté najbežnejšie trieslové a stehenné kýly. Tieto kýly prechádzajú prírodnými anatomickými kanálikmi (triesloviny a femorály, v danom poradí) a vo fáze vymiznutej prietrže sa detegujú ako výčnelky v oblasti vnútornej časti trieslového záhybu.

Veľké hernie sa dajú ľahko vizuálne identifikovať, takže diagnostika v takýchto prípadoch nie je náročná. Hernia je však skôr zákerné ochorenie, takže v niektorých prípadoch sa diagnostikuje diagnóza po vzniku akútnej mechanickej črevnej obštrukcie (najmä v prípade femorálnej prietrže u obéznych žien).

Ak existuje podozrenie, že prietrž má prietrž, je nutná okamžitá hospitalizácia, liečba je výlučne chirurgická: urgentne sa vykoná operácia s cieľom zbaviť postihnutého čreva.

Hlavné dôvody

Aká je príčina kŕče počas menštruácie a pred menštruáciou? Malo by sa objasniť, že kŕče v dolnom bruchu sú spôsobené zvýšeným sťahom hladkých svalov, ktorý je prítomný vo všetkých orgánoch s dutou štruktúrou vrátane panvových orgánov. Hladké svaly maternice, čriev, močovodov s ich konštantnými a nepostrehnuteľnými kontrakciami zabezpečujú propagáciu obsahu dutých orgánov cez ne. V normálnom stave sa to stáva bezbolestne a bez povšimnutia ľuďmi. Ak existujú kŕče (ostrá kŕčovitá bolesť), naznačuje to, že pohyb orgánov je obtiažny (zablokovanie, stlačenie, ohýbanie) a jeho svaly sa zmenšujú vo zvýšenom režime, aby sa zabezpečila jeho činnosť. Takéto bolesti môžu prejavovať kameň uviaznutý v močovode, upchatie čriev. Ak je kŕčová bolesť v dolnej tretine brucha spojená s krvavým výtokom z pohlavných ciest, potom si môžete myslieť na vážnu gynekologickú patológiu.

Počas tehotenstva

Krvácajúca sa bolesť počas tehotenstva - signál o hrozbe potratu (tehotenské zlyhanie). Pred kŕče sa zvyčajne objavujú kŕče v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta. A pridanie krvavého špinenia naznačuje, že je naliehavo potrebné poradiť sa s lekárom. V takejto situácii nie je všetko stratené a tehotenstvo je možné zachrániť. V opačnom prípade môže spontánny potrat spôsobiť pacientovi intenzívne krvácanie ohrozujúce život alebo sa môže stať zdrojom septických javov, ktoré ohrozujú zdravie a budúce materstvo ženy.
Periodická spastická bolesť môže naznačovať rozpad mimomaternicového tehotenstva. Vyskytuje sa, keď vajíčko nemôže z rôznych dôvodov dosiahnuť maternicu a začína sa vyvíjať vo vajcovode. Jeho zosilnené kontrakcie spôsobujú kŕče a vedú k odmietnutiu vajíčka, ktoré sa prejavuje krvavým výtokom. Často sa môžu zamieňať s nástupom menštruácie, čo veľmi sťažuje diagnózu. Ak žena trpí mimomaternicovým tehotenstvom už predtým, ak bola žena diagnostikovaná upchatím skúmaviek alebo má anamnézu akútnych alebo chronických ochorení maternice zápalovej povahy, ak je pacient užívajúci antikoncepciu progestínu, môže byť podozrenie na abnormálne lokalizované tehotenstvo.

Krvácajúca sa bolesť v dolnej časti brucha môže byť príznakom narodenia myómového uzla - výchovy, ktorá sa nachádza na nohe a je schopná ísť z maternice. Sprevádzaná touto patológiou je hojná bolestivá perióda, pocit nepohodlia v bruchu, časté zápchy a poruchy močenia.
Toto ochorenie je spojené so závažnými komplikáciami vo forme krvácania, bolestivého šoku, nekrózy vzdelávania a vyžaduje urgentný chirurgický zákrok.
Ak sa bolesti objavia iba počas menštruácie, potom hovoria o algomenoree - nadmerne bolestivej menštruácii, sprevádzanej kŕčovými bolesťami. Lekári nemôžu jednoznačne pomenovať príčinu primárnej algomenorey. Prejavuje sa u mladých dievčat, krátko po objavení sa prvej menštruácie. Predpokladá sa, že primárna algodysmenorea sa vyskytuje pod vplyvom dedičných charakteristík, čo vedie k zvýšenej produkcii prostaglandínov - hormónov, ktoré ovplyvňujú hladké svaly maternice a súčasne zvyšujú citlivosť nervových zakončení na bolesť. Tendencia k bolestivým obdobiam môže byť prenášaná dedičnou líniou z matky na dcéru. Mnohí veria, že taký tok menštruácie je prirodzene normálny a po pôrode je normalizovaný sám o sebe. Tento názor však nie je pravdivý. Bolesť počas menštruácie je taká intenzívna, že pacienti omdlia. Prečo tak mučený? Okrem toho môžu byť pod zámienkou bolestivej menštruácie skryté ďalšie, závažnejšie porušenia, ako napríklad:

 • zvýšená koncentrácia noradrenalínu a dopamínu v krvi s kombináciou porúch v sympatickom nervovom systéme. Tento stav sa vyznačuje kombináciou zvýšenej bolesti počas menštruácie s častou zápchou, porúch spánku, tachykardie, nepravidelnej telesnej teploty v predvečer menštruácie a zníženej citlivosti v rukách a nohách.
 • nedostatočný obsah horčíka v tele. Môžete o tom premýšľať, keď je algodysmenorea sprevádzaná nepríjemnými bolesťami v črevách, pravidelne sa opakujúcou zápchou a symptómami hovoriacimi o krátkozrakosti.
 • emocionálne - neurologické poruchy. Takéto podmienky môžu zmeniť vnímanie bolesti, keď sťažnosti pacienta nenájdu svoje objektívne potvrdenie.
 • abnormálny vývoj a lokalizácia pohlavných orgánov, spôsobená vrodenými poruchami. Zmeny v anatómii ženských pohlavných orgánov môžu prispieť k zablokovaniu odtoku sekrétov počas menštruácie, čo má za následok zvýšenú svalovú aktivitu.

Sekundárny typ algominorea sa vyskytuje u žien, ktoré sa narodili pri pôrode, čo svedčí o tom, že v genitálnej oblasti pacienta sa vyskytujú poruchy, ktoré si vyžadujú lekársku úpravu. Môžu to byť:

 • adhézie v panve, ktoré sú výsledkom zápalových procesov v ženských pohlavných orgánoch.
 • objem maternice a jej prívesky, čo má za následok kompresiu okolitých orgánov, zvýšenie bolesti počas menštruácie.
 • endometrióza. Choroba spôsobená rastom endometria v orgánoch, ktoré nie sú pre neho charakteristické.
 • zmeny na vnútornom povrchu maternice podľa typu jazvy, ktoré sú spôsobené častými zásahmi do dutiny maternice.
 • defekty väzivového aparátu maternice po odloženom pôrode.
 • dlhodobé používanie námorníctva v priebehu času.

Na zastavenie kŕčových bolestí brucha so strednou intenzitou počas menštruácie môžete použiť otepľovaciu sprchu alebo teplú vyhrievaciu podložku na spodnom bruchu, tabletku užívať ako antispasmodikum alebo anestetikum. A aby sa znížila úroveň bolesti počas menštruácie, musíte prispôsobiť svoj životný štýl: prestať fajčiť a piť alkohol, žiť mobilný životný štýl, pravidelne posilňovať svaly panvy a tlače, uprednostňovať rastlinné a bielkovinové potraviny, vyhnúť sa stresu a nadmernému cvičeniu, zachovať z podchladenia. Nebude zbytočné viesť kalendár menštruačného cyklu, v ktorom sa budú oslavovať nielen dni začiatku a konca mesiaca, ale aj ich intenzita a bolesť.

Ak nie počas menštruácie

Osobitná pozornosť by sa mala venovať, ak bolestivé kŕče pretrvávajú aj po menštruácii a sú sprevádzané krvácaním, ak dôjde k narušeniu cyklu alebo k predĺženiu trvania menštruácie, ak sa intenzita bolesti počas menštruácie výrazne zvýšila. To všetko je dôvodom na okamžité ošetrenie lekára.
Okrem toho môže byť príčinou kŕče v bruchu choroba, ktorá nemá žiadny vzťah k sexuálnej sfére. С такими симптомами может протекать механическая непроходимость кишечника, завороты различных отделов кишки, ущемление грыж, дизентерия, почечная колика.

Prirodzené príčiny

Естественными в условном понимании считают физиологические факторы, вызывающие сильные боли во время месячных. Primárna algomenorea sa vyvíja počas prvých rokov po menarche, môže sprevádzať ženu počas reprodukčného obdobia, spontánne alebo po pôrode. Mechanizmus vzniku bolestivej menštruácie nie je úplne objasnený. Medzi príčiny kŕčov patria:

 • nadbytok prostaglandínov - hormónové látky, ktoré zvyšujú citlivosť receptorov bolesti,
 • nedostatok prírodných endorfínov,
 • porušenie luteánnej fázy cyklu, čo vedie k zvýšenému sťahu maternice,
 • vlastnosti štruktúry endometria, ktoré bránia jeho oddeleniu,
 • vrodené anamálie štruktúry alebo miesta vnútorných pohlavných orgánov: prítomnosť výrazného posunu, ohybov, bipedalizmu maternice.

Dôvody uvedené vyššie zahŕňajú premenštruačný syndróm, ktorý je spôsobený výraznými výkyvmi hormonálneho pozadia ženy. Priebeh a závažnosť PMS je určená hladinou dopamínu a norepinefrínu. Čím je vyššia, tým ťažšie sú nasledujúce bolestivé pocity. Známky malátnosti sa objavujú už týždeň pred menštruáciou: existujú prudké zmeny nálady, nervozita, silná podráždenosť, nervové tiky a hysterické záchvaty. V takýchto prípadoch sa pravidelne objavuje silná bolesť pred začiatkom krvácania a vrchol dosahuje v prvých dňoch menštruácie.

Symptomatológia pred menštruáciou

Intenzita, čas nástupu bolestivých symptómov závisí od hormonálneho stavu, veku, celkového zdravotného stavu ženy. Kŕčová bolesť v dolnej časti brucha, ktorá sa vyskytuje pred menštruáciou, môže mať fyziologické aj patologické príčiny. Spazmy na pozadí PMS sú často sprevádzané komplexom symptómov:

 • prehĺbenie prsníkov,
 • ospalosť,
 • plač, depresívny stav,
 • opuch rúk a nôh,
 • prírastok na váhe
 • bolesť hlavy, fyzická slabosť.

S prítomnosťou vaskulárnych alebo endokrinných porúch tela, tachykardie, srdcovej arytmie, nadmerného potenia sa spájajú bolestivé pocity.

Tumorové útvary maternice, endometrióza, ovariálne cysty, adhézie v panvovej oblasti nespôsobujú len kŕče, ale aj narušenie cyklu, tmavo hnedý výboj po ukončení menštruácie.

Pri zápalových procesoch môže byť ťažké kŕče v bruchu pred menštruáciou vyvolané podchladením, stresom a fyzickým nadmerným zaťažením.

Ostré kŕče počas a po pohlavnom styku môžu naznačovať mimomaternicové tehotenstvo. Bolesť je veľmi silná, „trhá sa“ a vyžaruje z konečníka.

Príznaky počas menštruácie

Aj keď neexistujú žiadne zjavné patológie - tzv. Prírodná algomenorea, sú bolestivé pocity veľmi intenzívne a môžu viesť k strate vedomia. Vo zvlášť závažných prípadoch, počas prvých 2-3 dní menštruácie, nie sú ženy schopné viesť aktívny život, sú nútené dlhodobo si ľahnúť a snažiť sa nájsť miesto, v ktorom bude bolesť menej bolestivá. Typ výboja počas fyziologických kontrakcií sa nelíši od normy.

V prítomnosti patológií, vrátane porušovania menštruačného cyklu, organické lézie a nádory, kontrakcie a bolesť počas menštruácie nie sú vždy prítomné. Závažné príznaky môžu naznačovať vývoj choroby pri niektorých charakteristických poruchách: masívne krvné zrazeniny, príliš ťažké alebo slabé výtoky, ich penivá štruktúra, nečistoty hnisu, hnilobný zápach. Liečbe bolesti v takýchto situáciách musí predchádzať podrobné lekárske vyšetrenie.

Ako eliminovať bolesť

Na zmiernenie fyziologickej menštruačnej bolesti sa používajú lieky, bylinky, fyzioterapia. Lieky na rýchle pôsobenie predpísané v takýchto prípadoch by mali mať antispazmodický a analgetický účinok. Aplikujú sa ne-shpa, papaverín, ibuprofén, nise, ketorol, trigan-d. Ak je potrebná hormonálna korekcia, gynekológ môže predpísať perorálnu antikoncepciu: Yarina, Diane - 35, Ovidon. Na kompenzáciu nedostatku minerálov a vitamínov v tele algomenormi, okrem prostriedkov menštruačnej bolesti, je často nevyhnutné piť liečebné komplexy obsahujúce vápnik, horčík, kyselinu listovú, riboflavín.

Uvoľňuje bolestivé príznaky elektroforézy s novokainom a inými anestetikami. Doma, v prípade absencie kontraindikácií, je možné na dolnú časť brucha aplikovať teplú vyhrievaciu podložku.

Odporúča sa vyhnúť stresu, alkoholu a fajčeniu. Lekári odporúčajú robiť ľahké cvičenie

záver

Bolestivé kritické dni môžu naznačovať nediagnostikované patológie. V každom prípade by ste sa mali poradiť s lekárom, aby ste objasnili diagnózu, najmä ak menštruáciu často sprevádzajú ostré bolestivé kŕče. Pri väčšine gynekologických a neurologických problémov oneskorenie liečby zvyšuje riziko komplikácií. „Normálna“ povaha bolesti tiež nie je dôvodom trpezlivosti. Špecialista odporučí mnoho spôsobov, ako zmierniť stav a obnoviť kvalitu života.

Krvácajúca sa bolesť v bruchu s úplavicami

Záchvaty v dolnom bruchu pri úplavici sú spojené so spastickými kontrakciami postihnutého čreva. Obľúbeným biotopom patogénov bakteriálnej úplavice je sigmoid a konečník.

Preto dochádza k úplavici so symptómami akútneho zápalu koncového črevného traktu.: ťahanie a kŕče v dolnej časti brucha vľavo, časté uvoľnené stoličky a bolestivé nutkanie na defekáciu. V závažných prípadoch dosahuje frekvencia stolice 20-krát denne alebo viac. Zároveň sa vyskytuje charakteristický príznak „rektálnej pľuvany“: počas defekácie sa vylučuje malé množstvo mukopurulentného obsahu s krvavými žilami.

Dententéria je nákazlivé ochorenie, k prenosu infekcie dochádza iba z človeka na človeka špinavými rukami, riadom a jedlom. V lete má faktor „lietať“ určitý význam (muchy nesú patogénne baktérie na svojich labkách).

Ak sa u vás vyskytnú kŕče v dolnom bruchu v kombinácii so symptómami úplavice, mali by ste okamžite vyhľadať pomoc, aby ste sa vyhli závažným komplikáciám a neohrozili zdravie blízkych.

Krvácajúca sa bolesť v dolnom bruchu s obličkami

Pri obličkových kolikách sa môžu vyskytnúť kŕče v dolnom bruchu. Mechanizmus rozvoja bolesti je zvýšená peristaltika močovodu, ktorá sa snaží pretlačiť cez prekážku, ktorá bráni toku moču.

Najčastejšou príčinou obličkovej koliky je urolitiáza, pri ktorej sa vytvorené močové kamene ponoria do močovodu a prekrývajú jej lúmeny. Menej často zápalový proces (lúmen je blokovaný krvnou zrazeninou, hnisom alebo odumretou časťou obličkového tkaniva) alebo onkologické ochorenie (blokáda časťou rozpadajúceho sa nádoru) spôsobuje zablokovanie močovodu.

Bez ohľadu na príčinu blokády je klinika obličkových kolíc dostatočne rovnomerná a špecifická: silná kŕčová bolesť v dolnom bruchu vpravo alebo vľavo (v závislosti od postihnutého močovodu), ktorá v pokoji nezmizne. Bolesť vedie po močovode nadol do pohlavných orgánov a vnútorného povrchu stehna. Často sa vyskytuje reflexné zvracanie, ktoré neprináša úľavu (spravidla raz).

Pacienti spravidla zaznamenávajú citlivosť v oblasti obličiek z postihnutej strany. Počas prieskumu sa často identifikujú predispozičné faktory (epizódy obličkovej koliky v minulosti, dedičná predispozícia k urolitiáze).

Na rozdiel od iných patológií, ktoré sa vyskytujú s príznakom „kŕčová bolesť v dolnom bruchu“, pri kolickej obličke je celkový stav pacienta spravidla pomerne uspokojivý na dlhú dobu, takže pacienti neklamú v posteli, ale ponáhľajú sa po miestnosti a snažia sa zmierniť bolesť.

Ak kŕčová bolesť v dolnej časti brucha spôsobuje podozrenie na obličkovú koliku, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Pri diagnóze kolických obličiek sa očakávajú lekárske taktiky, pretože vo väčšine prípadov sa útok môže zastaviť pomocou konzervatívnych opatrení (antispasmodiká, analgetiká, teplé kúpele, odpočinok na lôžku, strava).

Pozorovanie je však potrebné, pretože je možné, že sa môžu vyskytnúť komplikácie, ako je akútna retencia moču s následnou tvorbou kvapiek obličiek alebo pridanie sekundárnej infekcie s vývojom hnisavej pyelonefritídy.

Na ktorého lekára sa mám obrátiť, ak dochádza k kŕčom v oblasti brucha?

Krvácajúca sa bolesť brucha môže byť príznakom rôznych chorôb akýchkoľvek orgánov nachádzajúcich sa v tejto oblasti (ženské pohlavné orgány, hrubé črevo, obličky, močovody, močový mechúr, atď.), Takže je zrejmé, že sa má lekár informovať, keď sa objaví tento alarmujúci znak. je nemožné. Okrem toho v niektorých prípadoch môžu kŕče v dolnom bruchu naznačovať vývoj závažných stavov, pri ktorých je potrebný okamžitý lekársky zásah, aby sa zachránil život, pretože v prípade neexistencie kvalifikovanej pomoci človek jednoducho zomrie.

Preto nižšie uvedieme, v ktorých prípadoch by sa kŕčová bolesť brucha mala považovať za známku život ohrozujúceho stavu, a preto okamžite zavolajte sanitku. A v ktorých prípadoch také bolesti nepredstavujú život ohrozujúci stav, a preto si vyžadujú plánované odvolanie sa na lekára. V prípade nevyhnutnej plánovanej návštevy u lekára zvážime, na ktoré špecialistu sa má ísť, v závislosti od sprievodných príznakov.

Bolesť ohrozujúca život, a teda aj núdzové volanie po okamžitom volaní, sa považuje za kŕčovú bolesť v dolnom bruchu, ktorá sa nezmizne s časom, ale naopak sa zvyšuje, kombinuje s vysokou horúčkou, celkovou slabosťou, zvracaním, ktoré nedáva úľavu, krvavými sekréciami z pohlavných ciest. , bolesti hlavy, prudký pokles krvného tlaku, mdloby, niekedy aj asymetria brucha, a tiež slabiny, krížová kosť, konečník, pupok a ďalšie časti tela. Takéto komplexy symptómov naznačujú, že u človeka sa vyvinul závažný stav (napríklad mimomaternicové tehotenstvo, obštrukcia čreva, torzia čreva atď.), Život ohrozujúci, a preto je nevyhnutný okamžitý lekársky zásah, aby ho zachránil. Preto v prípade výskytu týchto bolestí v dolnej časti brucha je potrebné naliehavo zavolať sanitku alebo sa dostať vlastnou dopravou do najbližšej nemocnice.

Ak má žena počas menštruácie kŕče v dolnom bruchu, mali by ste sa o tom informovať gynekológ (prihlásiť sa)pretože takýto príznak môže naznačovať choroby pohlavných orgánov (napríklad zúženie krčka maternice, adhézie v maternici, jazvy alebo deformácie maternice, vajcovody a krčka maternice, atď.).

Okrem toho je potrebné kontaktovať gynekológa, ak žena pociťuje silnú kŕčovú bolesť v dolnom bruchu, ktoré sa prvýkrát cítia sprava a doľava, a potom migrujú iba doprava alebo iba doľava, môžu sa objaviť náhle alebo po strese, podchladení, fyzickej námahe a môžu sa rozšíriť aj na krížovú kosti. , dolnej časti chrbta, slabín alebo konečníka a kombinované s bolesťou pri močení, nepravidelným cyklom, únavou, horúcou teplotou, podráždenosťou, vaginálnymi sekréciami zápalového charakteru (nazelenalý, žltý ovos, sivý, so zmesou bublín, vločiek, hnisu, hlienu atď.) alebo so zvýšenou telesnou teplotou. Takéto bolesti kŕčového charakteru u žien sú zvyčajne znakom zápalového procesu v genitáliách, napríklad adnexitídy, salpingitídy, pyosalpinxov atď.

Apelácie na gynekológa si tiež vyžadujú kolické bolesti v dolnej časti brucha, ak sú vyvolané pohlavným stykom, zhoršujú sa počas menštruácie, siahajú až po spodnú časť chrbta, kostrč, kcrum v kombinácii s krvácaním z pohlavných orgánov, pretože podobné príznaky môžu naznačovať prítomnosť nádoru alebo formácie podobné nádoru v genitáliách. ,

Keď sa vyskytne silná kŕčová bolesť v dolnej časti brucha, ktorá sa nerozšíri do iných častí brucha a perinea, ale často sa vyskytuje súčasne v dolnej časti brucha av pupku, kombinuje sa so zápchou, hnačkami, nadúvaním, plynatosťou, dunením, častými stolicami alebo bolestivými nutkavosťami, bez defekácie, je potrebné sa obrátiť na Gastroenterológ (zaregistrovať sa) alebo terapeut (prihlásiť sa), pretože takéto príznaky môžu byť spôsobené črevnými chorobami, ako je kolitída, enterokolitída, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, divertikulitída, syndróm dráždivého čreva.

Ak je kŕčová bolesť v dolnej časti brucha spojená s bolesťou v konečníku, konečníku, častým nutkaním na defekáciu, hnačkou, zvýšenou bolesťou počas pohybu čriev, je potrebné sa obrátiť na proctológ (prihlásiť sa) alebo chirurg (prihlásiť sa), pretože taký symptómový komplex môže naznačovať proctosigmoiditídu.

Keď sa kŕče v dolnom bruchu súčasne cítia alebo sa podávajú slabine a dolnej časti chrbta, v kombinácii s poruchou moču (krv v moči, bolestivé, časté močenie) spôsobuje, že osoba neustále mení polohu tela (pretože nie je možné nájsť polohu, v ktorej by bolesť ustupovala aj trochu), by sa mal spojiť urológ (prihlásiť sa) alebo chirurgovi, pretože tento symptómový komplex naznačuje obličkové koliky na pozadí urolitiázy, obštrukcie močovodu kameňom atď.

Ak je kŕčová bolesť v dolnom bruchu spojená s častými tekutými alebo dužinovými stolicami s krvou alebo hlienom, rachotím, nadúvaním, bolesťou pri defekácii, nedostatkom úľavy po pohybe čriev av niektorých prípadoch s nevoľnosťou a zvracaním, musí sa osoba obrátiť na lekár infekčných chorôb (prihlásiť sa), pretože podobné príznaky naznačujú črevnú infekciu (úplavica atď.).

Pin
Send
Share
Send
Send