Zdravie

Endometrióza na ultrazvuku

Pin
Send
Share
Send
Send


Endometrióza je závažné gynekologické ochorenie, ktoré je v prvých štádiách asymptomatické. Patológia je charakterizovaná proliferáciou slizničnej vrstvy maternice (endometria), pričom lézie siahajú do dutiny brušnej, čo sťažuje fungovanie normálnych životne dôležitých orgánov a systémov. S včasnou diagnózou a včasnou liečbou je možné predísť vzniku závažných komplikácií, zachovať ženské reprodukčné funkcie.

Po prvé, pacient by mal byť upozornený dlhou a bolestivou menštruáciou, krvácaním medzi cyklami, bolestivými pocitmi počas sexu. Toto sú prvé príznaky, ktoré môžu indikovať prítomnosť endometriózy. S týmito príznakmi by mala žena okamžite kontaktovať gynekológa. Je dôležité podrobiť sa komplexnému vyšetreniu pomocou potrebných diagnostických metód.

Ultrazvukové vyšetrenie je vymenované ako prvé, ale či endometrióza môže byť viditeľná na monitore, je bodovým bodom. V skorých štádiách patológie v reprodukčných orgánoch nie sú prakticky žiadne štrukturálne zmeny. Presnú diagnózu je preto možné vykonať až po úplnom vyšetrení. Ak máte podozrenie na vývoj patológie, keď robíte ultrazvuk - lekár musí určiť, pretože zmeny v endometriu počas cyklu ovplyvňujú výsledky vyšetrenia.

Ultrazvuk ako metóda diagnózy endometriózy

Ultrazvuk je jednou z primárnych metód diagnózy endometriózy, ktorá umožňuje potvrdiť predbežnú diagnózu, ktorá bola vykonaná na základe vyšetrenia gynekológa. Ultrazvuková diagnostika poskytuje úplný obraz o stave panvových orgánov a tiež umožňuje včasnú detekciu patologických procesov vo svaloch a sliznici maternice.

Ak má pacient príznaky, ako napríklad: t

 • bolesti v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta, ktoré majú tendenciu zvyšovať sa počas menštruácie,
 • prítomnosť špinenia medzi obdobiami, t
 • zvýšenie obdobia menštruácie a množstvo výboja,
 • dlhú neprítomnosť tehotenstva.

Ultrazvuková diagnostika

Ultrazvuková diagnóza pre podozrenie na vývoj ochorenia sa vykonáva dvoma spôsobmi: transabdominálny a transvaginálna, Prvá sa týka štúdia priamo cez prednú brušnú stenu, druhá - zavedenie špeciálneho senzora do pošvy. Pre ultrazvukovú diagnostiku endometriózy transvaginálna metóda nevyžaduje žiadne predbežné prípravy. Transabdominálne vyšetrenie sa zvyčajne vykonáva s naplneným mechúrom, takže 2 hodiny pred zákrokom musíte vypiť asi liter vody a nechodiť na toaletu.

Na ktorý deň cyklu je lepšie urobiť ultrazvuk pre endometriózu - lekár musí určiť. Patológia sa vyvíja vo vnútornej vrstve maternice (endometrium), ktorá je počas menštruácie odmietnutá a transportovaná mesačne z ženského tela. Bezprostredne po menštruácii je hrúbka endometria iba 2 - 5 mm, v strede cyklu sa zvyšuje na 9 - 13 mm a druhá polovica je zhutnená na 20 mm. Odporúča sa skenovať najskôr jeden týždeň po ukončení menštruácie. Ale pretože každý deň je endometrium zhutnené a stáva sa silnejším, keď je vo vašom prípade ultrazvukové vyšetrenie vykonávané len ošetrujúcim lekárom.

Mnohí gynekológovia súhlasia, že diagnóza endometriózy maternice bude mať spoľahlivejšie výsledky v druhej polovici menštruačného cyklu (vo dne to je 14-20 dní). V tomto čase sa zvyšuje echogenicita patologických ohnísk, čo zjednodušuje ich detekciu.

výsledok

Je na ultrazvuku viditeľná endometrióza? Počas diagnostiky lekár skúma nasledujúce parametre:

 • rozmery reprodukčného orgánu, t
 • vonkajší obrys maternice,
 • bodová štruktúra vnútorných tkanív,
 • echogenicita svalovej vrstvy maternice a jej dutiny,
 • zmeny krčka maternice a vajíčkovodov, t
 • stav prívesku
 • nodulárne tesnenia.

Nerovnomerný a nejasný obrys maternice indikuje prítomnosť patologického procesu. U zdravej ženy sú normálne parametre maternice nasledovné:

 • dĺžka - 7 cm
 • šírka - 6 cm
 • hrúbka - 42 mm.

Odchýlky od týchto parametrov indikujú prítomnosť patologického procesu. Pri endometrióze je jasne viditeľné nerovnomerné zahusťovanie maternicových stien. Vyzerajte ako patologické lézie a modifikovaná štruktúra maternice, pozrite sa na fotografiu.

Normálne je endometriálna echogenicita jednotná, jednotná a maternica by mala mať jednotnú štruktúru a hladké hrany. Detekcia na ultrazvukových hyperechoických štruktúrach indikuje prítomnosť endometriózy. Zmeny v štruktúre kanálika krčka maternice a samotného krčka maternice, ktoré majú normálne dĺžku 4 cm a jednotnú echostruktúru, môžu tiež indikovať prítomnosť ochorenia. Ultrazvuk môže vidieť všetky abnormality.

Echo príznaky endometriózy:

 • zmena štruktúry, tvaru, veľkosti maternice a jej koncov, t
 • zvýšená hustota a zahusťovanie stien tela,
 • prítomnosť uzlín a cystických útvarov na sliznici.

Použitie ultrazvuku na určenie lokalizácie patologických fokusov. Najbežnejšou formou je vaječníková endometrióza. Ultrazvuk môže detekovať polypy a cysty endometriálneho pôvodu, určiť ich štruktúru a veľkosť. Toto je dôležité v prípadoch, keď sa vykonáva diferenciálna diagnostika. Vzhľadom na štrukturálnu podobnosť novotvarov endometria s luteálnymi a hemoragickými cystami je často ťažké stanoviť presnú diagnózu.

Treba poznamenať, že napriek vysokej účinnosti ultrazvukovej diagnostickej metódy nie je endometrióza na ultrazvukovom vyšetrení vždy možná, najmä ak sú v hlbších vrstvách svalového tkaniva orgánu malé ložiská. Preto výsledky ultrazvukových štúdií nie sú absolútnym potvrdením absencie patológie.

Na objasnenie diagnózy by mala žena podstúpiť komplexné vyšetrenie pomocou prístrojovej a laboratórnej diagnostiky. Pacienti s diagnózou endometriózy počas liečby by mali byť systematicky vyšetrovaní ultrazvukom, čo nám umožňuje vyhodnotiť účinnosť liečby. Aby sa zabránilo každej žene, odporúča sa pravidelne navštevovať predporodnú kliniku.

Diagnóza endometriózy na ultrazvuku

Najjednoduchšou a najbezpečnejšou metódou na určenie gynekologickej patológie u žien je ultrazvukové vyšetrenie endometriózy maternice. Ale hneď je potrebné poznamenať, že to nie je najpresnejšia diagnostická metóda a odpovede na všetky otázky týkajúce sa tejto choroby, to nemôže vždy dať. Preto sú v niektorých prípadoch predpísané ďalšie diagnostické postupy.

Optimálny čas na ultrazvukové vyšetrenie

Ak chcete určiť, ktorý ultrazvuk pre endometriózu, na ktorý deň robiť, je potrebné vziať do úvahy zmeny v endometriu v priebehu cyklu. V prvý deň odmietne a spôsobí nástup menštruácie. A po skončení menštruačného krvácania sa endometriálne tkanivá stanú najtenšími. Na základe toho, po troch až piatich dňoch po menštruácii, je nepraktické urobiť prieskum, pretože lézie v tomto období sú veľmi malé a je veľmi ťažké ich odhaliť. Najlepšia voľba, keď endometrióza môže byť videná na ultrazvuku je najlepšie - to je pred menštruačné krvácanie, to znamená, v 23-25 ​​dní ženského cyklu. V tomto čase je endometrium najsilnejším a najlepšie sa sledujú endometriálne patologické formácie.

Indikácie pre ultrazvuk

Vyšetrenie je založené na nasledujúcom klinickom obraze:

 1. Syndróm bolesti, ktorý sa vyskytuje pravidelne alebo je pravidelného charakteru, lokalizovaný v spodnej časti brucha, ktorý je obzvlášť akútny, keď nastane menštruácia.
 2. Poruchy menštruačného cyklu.
 3. Prítomnosť medzi mesačným výbojom svetelnej povahy, ktorá má tmavšiu farbu v porovnaní s krvácaním z maternice počas menštruácie.
 4. Neschopnosť počať.

Ultrazvukové vyšetrenie

Žiadny postup prípravy nevyžaduje. Jediné, čo treba zvážiť, je určiť presnejšie endometriózu: ultrazvukové vyšetrenie v ktorý deň cyklu.

Existujú dva spôsoby diagnózy:

 1. Transvaginálna, vykonávaná s použitím senzora vloženého do vagíny, čítajúc obraz potrebných vnútorných orgánov. Močový mechúr musí byť počas zákroku prázdny.
 2. Transabdominálne, charakterizované výskumom cez peritoneálnu stenu. Pred zákrokom na zlepšenie kontaktu pokožky a senzora prístroja sa spodná časť brucha potrie špeciálnym gélom. Toto vyšetrenie, na rozdiel od predchádzajúceho, sa vykonáva s plným močového mechúra.
 3. Na panvovom ultrazvuku možno zistiť endometriózu po vyhodnotení takých indikátorov, ako je veľkosť maternice a stav jej vonkajších obrysov, štruktúra a veľkosť krčka maternice, echostruktúra myometria, kontúry a stav vaječníkov.

Ultrazvukové znaky indikujúce endometriózu

Príznaky endometriózy na ultrazvuku sú nasledovné:

 1. Fuzzy obrysy a nerovnosti endometria.
 2. Asymetria stien maternice, ich zahusťovanie.
 3. Hyperechoické formácie svalovej uterinnej vrstvy.
 4. Bodová heterogénna štruktúra ovariálneho tkaniva.
 5. Zmena veľkosti maternice v smere zvyšovania.
 6. Prítomnosť patologických ložísk rôznych typov, nodulárnych štruktúr.
 7. Expanzia krčka maternice a maternicového kanála a zmena ich štruktúry.

Difúzna forma endometriózy maternice (adenomyóza) na ultrazvuku

Použite konvexný senzor 3,5-7 MHz. Poloha pacienta leží na chrbte. Mechúr rôznych stupňov plnenia. Hladko znížte intenzitu echo-pozitívnej zložky obrazu: mnohé prvky obrazu zmiznú, ale patologické detaily obrazu s vysokou hustotou sú zvýraznené na tmavom pozadí. Opakovaná realizácia tejto techniky v rôznych uhloch poskytuje spoľahlivú vizualizáciu heterotopov, ktorých rozmery presahujú 3-4 mm.

Na ultrazvuku je maternica difúzne zväčšená, tvar je guľatý, obrys je jasný a rovnomerný. V porovnaní s krčka maternice sa zvyšuje echogenicita maternice, myometrium je heterogénne v dôsledku veľkého množstva hyperechoických bodov a lineárnych inklúzií, prietok krvi je často difúzne posilnený. S TV ultrazvukom v periférnych častiach steny maternice sa často pozorujú spletité dilatované cievy. V polovici prípadov je endometrium hrubšie ako normálne. U mladých pacientov je echogenita a echostruktúra maternice častejšie normálna, ale maternica je vždy sférická.

"Boh v maličkostiach"

Veľkosť maternice môže byť zvýšená u vysokých žien, ktoré porodili mnoho, pred menštruáciou, s vnútromaternicovou antikoncepciou. Na rozdiel od endometriózy zostáva maternica oválna alebo hruškovitá a hustota myometria sa považuje za nízku.

Pri výraznom ohybe môže byť veľkosť maternice väčšia ako normálna a tvar sa môže priblížiť ku guľovitému tvaru. V takýchto prípadoch je dôležitá absencia difúzneho zvýšenia echogenicity myometria, hyperplázie endometria a sťažností.

Pred menštruáciou sa môže znížiť echogenita maternice v dôsledku vazodilatácie a edému.

Difúzne fibrózne zmeny myometria pri adenomyóze sa často mylne považujú za difúznu fibromatózu maternice.

Tabuľka. Rozdiel medzi adenomyózou a difúznymi formami myómy maternice.

Miestna forma endometriózy maternice na ultrazvuku

V myometriu sa nachádzajú oddelené svetlé hyperechoické inklúzie bez akustického odtieňa, nepravidelného okrúhleho, oválneho alebo chrumkavého tvaru s veľkosťou 2-6 mm. Toto sú oblasti fibrózy okolo jedného alebo viacerých endometriómov v hrúbke myometria. Kým cyklické procesy sa vyskytujú vo fokusoch, môžu sa zväčšiť, aby mali formu malých, dobre definovaných, nepravidelne tvarovaných uzlov. S lokálnou formou endometriózy je maternica normálnej veľkosti a typickej formy, endometrium sa nemení.

Takmer vo všetkých takýchto prípadoch dochádza k zvyčajnej nadmernej diagnóze intramurálnych fibromatóznych uzlín s prevalenciou fibrózy a kalcifikácie. Všimnite si, že jasná závislosť lézie od fázy cyklu indikuje lokálnu nodulárnu endometriózu.

Endometrióza maternice krčka maternice na ultrazvuku

Endometrióza krčka maternice je zriedkavá a nevykazuje výrazné prejavy. Jediná sťažnosť môže byť krvácanie pred a po menštruácii.

Na ultrazvuku v myometriu krčka maternice sa určia cysty alebo cervikálna oblasť v porovnaní s neporušenými oddeleniami. Vonkajší obrys na tomto mieste je číry, rovný alebo zvlnený. Echogenita myometria cýst sa nemení. Usporiadanie hrdla je v tvare palice, hruškovitého tvaru alebo vretena. Cysty sú zaoblené, stena je hyperechoická tenká, efekt zosilnenia je za sebou, obsah je jednotný alebo jemný, veľkosť je 4-15 mm. Zvlášť jasne viditeľný TV senzor.

V krčku maternice oveľa častejšie ako endometroids sú nájdené Nabot cysta. S dlhotrvajúcim glandulárnym pseudo-eróziou prekryje stratifikovaný skvamózny epitel vaginálnej časti krčka maternice ústia žliaz, čo vedie k tvorbe tenkostenných dutín. Nabot cysty sú asymptomatické, veľmi pomaly sa zväčšujú na 15-20 mm a potom sa vyprázdňujú, obsah je bezfarebná, sterilná, bezbunková kvapalina. Na ultrazvuku sa Nabotove cysty nachádzajú povrchovo, bez zhrubnutia steny a deformácie kontúry, dlhé cysty sú ponorené do myometria.

Vaječníková endometrióza na ultrazvuku

Vaječníková endometrióza je reprezentovaná dvoma formami - endometriálnymi cystami a povrchovou endometriózou.

Endometriálne cysty môžu dosahovať veľké veľkosti (do priemeru 10-15 cm). Na hladkom vnútornom povrchu sa nachádzajú plomby, ktoré sa pod mikroskopickým vyšetrením ukážu ako oblasti endometria, obsah čokoládovej farby. Na ultrazvuku je určený kruhový obrys s dvojitým obrysom, kapsula v 30% prípadov obsahuje hyperechoické ložiská, v lúmene nie sú žiadne husté inklúzie, obsahy sú hypoechoické homogénne, nedochádza k vnútornému prietoku krvi. Štruktúra ozveny sa nemení v rôznych obdobiach menštruačného cyklu.

Na ultrazvuku v prípade povrchovej endometriózy sa na kapsule vaječníka stanoví malá (2-9 mm) hyperechická tvorba okrúhleho, oválneho alebo glybčatého tvaru, pričom obrys je jasný, rovnomerný alebo spikulo-podobný v dôsledku jednoduchých krátkych vláknitých kordov. Štruktúra je homogénna, vysoká alebo veľmi vysoká. V oblasti lézie dochádza k určitému stiahnutiu obrysu vaječníkov, endometrióm je čiastočne ponorený do ovariálneho tkaniva, ale je z neho vždy jednoznačne obmedzený zahustenou a zhutnenou kapsulou. S čisto komisárskymi zmenami, paraovarially, najtypickejšie sú viaceré lineárne hyperechoické inklúzie pozdĺž okraja vaječníkov bez zatiahnutia obrysu.

Väčšina týchto pacientov je pozorovaná a liečená na adnexitídu a neberie sa do úvahy možnosť poškodenia kapsuly vaječníkov endometria. Dlhodobo neliečená endometrióza ovárií často vedie k zrastom v panve, čo vytvára podmienky pre chronickú salpingitídu. Je potrebné hľadať hydrosalpinx / hematosalpinx a peritoneálne cysty - nepriame známky adhézie v panve.

Obr. Difúzna parovariárna fibróza v dôsledku vonkajšej endometriózy.

Obr. Pod vplyvom hormonálnej terapie sa lézie redukujú a môžu sa dokonca rozpustiť.

Endometrióza vajíčkovodov, vonkajších stien, okrúhlych a širokých väzov maternice nie je na ultrazvuku viditeľná.

Endometrióza väzov vaječníkov na ultrazvuku

Optimálne, TA-ultrazvuk s naplneným mechúrom, potom vaječníky sú tlačené nahor, väzy sú napnuté a úplne spadajú do obrazu. S TV ultrazvukom, vaječníky zostúpi na prázdny močový mechúr, väzy visia a sú takmer vzpriamené vo vzťahu k vaginálnym oblúkom, priečne a šikmé časti väzov vstupujú do obrazu, ktorý sa spája s okolitými tkanivami.

Na ultrazvuku je endometrióza vaječníkových väzov hyperechoická uzlina alebo veľký lineárny hrot až do 30-32 mm rukávovým spôsobom zahŕňa väzivo.

Hlboká infiltrujúca endometrióza na ultrazvuku

TV ultrazvuk má jasnú výhodu oproti ultrazvuku TA. Pri skúmaní močového mechúra mierne vyplnené. Je potrebné určiť počet, polohu, veľkosť (v troch rovinách) endometriómov, echostruktúru.

Štyri štádiá TV ultrazvuku pre podozrenie z hlbokej infiltrácie endometriózy:

 1. Vyšetrenie maternice a vaječníkov. Hodnotiť pohyblivosť maternice - normálne, nízke, pevné („otáznik“),
 2. Nepriame príznaky endometriózy: lokálna bolesť a fixné vaječníky zvyšujú pravdepodobnosť endometriózy a adhézií. Použitím tlaku medzi maternicou a vaječníkom je možné posúdiť, či sa vaječník priloží k maternici mediálne, k bočnej stene panvy v laterálnom smere alebo k väzom.
 3. Hodnotiť Douglas priestor pomocou "posuvné znamenie" s dynamickým TV ultrazvukom. Keď je maternica v anteverzii, mäkký tlak sa aplikuje na krčka maternice pomocou transvaginálnej sondy a konečník sa voľne posúva pozdĺž zadného povrchu krčka maternice (retrocervikálna oblasť) a zadnej steny vagíny. Затем ставят одну руку на переднюю брюшную стенку для движения матки между пальпирующей рукой и трансвагинальным зондом, чтобы оценить, как передняя стенка кишки скользит по задней поверхности верхняя часть матки и дно.Keď je posuvná značka považovaná za pozitívnu v oboch týchto anatomických oblastiach (retrocervix a zadná stena maternice), zaznamenáva sa, že Douglasov priestor nie je zničený.
 4. Vyhodnoťte predný a zadný krčný priestor.

Nodulárna forma - hyperechoické kompaktne usporiadané heterotopy, ktoré sú navzájom spájané v priestore medzi zadným povrchom krčka maternice (alebo isthmu) a prednou stenou konečníka. Tvar krbu je nepravidelný oválny, menej nepravidelný alebo okrúhly. Obrysy sú nerovnomerné (tvrdé) a tvrdé. Obrysy kontúr - následky adhézií a lokálnej infiltračnej distribúcie endometriózy. Rozmery stredu od 3 do 30 mm. Zadná endometrióza sa vyznačuje veľmi vysokou hustotou, často s akustickým tieňom.

Obr. Heterotopy skupina

Cicatricial-infiltratívna forma je charakterizovaná významnou prevahou zložky spojivového tkaniva. Inými slovami, minoritná endometriálna lézia iniciuje vývoj výrazných adhézií. Distribúcia zmien prebieha pozdĺž zadnej steny krčka maternice: vaginálny fornix, väzy sakro-maternice, peritoneum pokrývajúce maternicu, široký väziv maternice a steny maternice, prednú stenu konečníka, močového mechúra a močových ciest. Na ultrazvuku, hyperechoické heterogénne zhutnenie podlhovastého tvaru - cicatricial napätie - plíženie pozdĺž zadnej steny krčka maternice, anatomické a topografické znaky, ktoré určujú polohu a tvar modifikovanej oblasti. Patologické zameranie tvorí plochú platformu - narovnanie krčka maternice na úrovni zadnej strany lézie. Ťažké obrysy. Ťažkosť (spiculobraznosti) - je spoľahlivým indikátorom lokálne invazívneho rastu.

Obr. Perifokálny zápal sa objavuje pred menštruáciou alebo bezprostredne po ich ukončení - hyperechoické zaostrenie je načrtnuté hypoechoickým okrajom. Perifokálny zápal je stálym spoločníkom všetkých variantov endometriózy, ale len s laterálnou lokalizáciou je možné pozorovať s TV ultrazvukom.

Sacro-maternicové väzy - z posteriorno-laterálnych povrchov krčka maternice a isthmu, sú jedným z predmetov šírenia zadnej endometriózy, oblúkovitého prierazu a pripo- jujú sa k panvovej fascii krížovej kosti. Izolovaná lézia je zriedkavá, často sekundárna lézia spôsobená zarastaním z laterálnej priečnej deuterie - rektálnej depresie. S ultrazvukom nie sú viditeľné sakro-maternicové väzy. Ultrazvukové vyšetrenie sa používa so slabo naplneným mechúrom, silnou kompresiou prednej brušnej steny, lúč je nasmerovaný na zamýšľané zaostrenie - zaoblená hyperechotická tvorba jednej z parametrických oblastí na úrovni isthmu. U takýchto pacientov sa často objavujú zmeny na zadnej strane močového mechúra, niekedy na jeden z uretrov - zúženie, ureteroektóza, hydronefróza.

Nepriame príznaky invometrie endometriózy do konečníka sú veľké veľkosti uzlov, výrazná nižšia hrana + bolesť pri defekácii, zhoršená počas menštruácie, krv vo výkaloch počas menštruácie.

Znamenie „bozkávanie“ vaječníkov indikuje prítomnosť vážnych adhézií panvy. Endometrióza čreva a vajíčkovodov je oveľa častejšia u žien s bozkami vaječníkov proti tým, ktorí nemajú bozkávanie vaječníkov.

Predný cervikálny priestor na ultrazvuku

Posúďte predný cervikálny priestor, kde sa nachádza močový mechúr, predná stena maternice a uretre.

Nesmieme zabúdať, že TA-ultrazvuk a TV-ultrazvuk sú komplementárne techniky, vo forme dvojstupňovej štúdie sú mocným diagnostickým nástrojom na diagnostiku endometriózy.

Najlepšie je skenovať močový mechúr, ak obsahuje malé množstvo moču. Štyri zóny močového mechúra na ultrazvuku:

 • (I) v trigonálnej oblasti, ktorá je do 3 cm od uretrálneho otvoru, je hladká trojuholníková oblasť rozdelená na dva ureterálne otvory a vnútorný otvor močovej trubice,
 • (Ii) v spodnej časti močového mechúra, ktorý smeruje dozadu a dole a leží vedľa vagíny a supravaginálnej maternice,
 • (Iii) kupola močového mechúra, ktorá leží mimo základne a je intraabdominálna,
 • (Iv) extraabdominálny močový mechúr.

Endometrióza močového mechúra je častejšia v základni a v kopule močového mechúra ako na peritoneálnom povrchu močového mechúra. Na ultrazvuku môže byť endometrióza v prednej oblasti rôzna, vrátane hypoechoických lineárnych alebo sférických lézií, s alebo bez jasných kontúr zahŕňajúcich svaly (najčastejšie) alebo (sub) sliznicu močového mechúra. Endometrióza močového mechúra je diagnostikovaná iba vtedy, ak sú poškodené svaly steny močového mechúra, lézie zahŕňajúce len seróznu membránu sú povrchové ochorenie.

Obr. Štyri zóny močového mechúra: trine, základňa močového mechúra, kopula močového mechúra a extra-abdominálny mechúr. Vymedzenie miesta medzi základňou a kopulou je vak z močového mechúra.

Obliteráciu cystickej oblasti maternice možno hodnotiť pomocou „klzného“ znaku, to znamená, že transvaginálna sonda sa inštaluje do prednej klenby a maternica sa pohybuje medzi sondou a jednou rukou operátora umiestnenou v suprapubickej oblasti. Ak sa zadná stena močového mechúra vysunie voľne na prednú stenu maternice, potom nie je oblasť maternice zničená. Ak sa močový mechúr nekĺzne po prednej stene maternice, možno uvažovať o obliterácii cystickej oblasti maternice adhéziami. Adhézie v prednej časti panvy sú prítomné v takmer tretine žien po cisársky rez a nie nevyhnutne znamenie endometriózy.

Mali by sa skúmať distálne uretre. Močovník je možné nájsť identifikáciou močovej trubice v sagitálnej rovine a presunutím sondy do bočnej steny panvy. Stanoví sa intravezikálny segment ureteru a jeho priebeh nasleduje tam, kde opúšťa močový mechúr a ďalej k bočnej stene panvy a k úrovni bifurkácie spoločnej iliakálnej artérie. To je užitočné na zistenie, ako dochádza k peristaltike, čo potvrdzuje priechodnosť uretrov.

Na ultrazvuku, uretre zvyčajne vyzerajú ako dlhé trubicové hypoechoické štruktúry, s hustou hyperechoic stenu siahajúcu od laterálneho povrchu močového mechúra, od základne až po bežné iliakálne cievy. Dilatácia ureteru spôsobená endometriózou je spôsobená striktúrou (buď vonkajšou kompresiou alebo vnútorným prienikom) a mala by sa merať vzdialenosť od distálneho otvoru uretrov k striktúre. Všetky ženy s hlbokou endometriózou skúmajú obličky, aby eliminovali hydronefrózu, ako dôsledok obštrukcie endometriózy.

Zadný krčný priestor na ultrazvuku

Najčastejšie lokalizácie endometriózy v zadných rezoch sú uterosakrálne väzy, zadný vaginálny fornix, predná stena rekta / predné rektigigidové spojenie a sigmoidný tračník, rektovaginálna septum. Na ultrazvuku sa endometrióza v zadnej časti krčka maternice javí ako hypoechoické zahusťovanie črevnej steny alebo vagíny, alebo ako pevné hypoechoické uzliny, ktoré sa môžu líšiť veľkosťou a majú rovnomerné alebo nepravidelné kontúry. Hypoechoické uzliny môžu byť homogénne alebo heterogénne s veľkými cystickými oblasťami alebo bez nich a v blízkosti uzlov nemusia byť cystické oblasti.

Hlboká endometrióza rektovaginálnej prepážky (hyperechoická vrstva medzi vagínou a konečníkom) je potvrdená TV ultrazvukom. Izolovaná endometrióza PB septum je zriedkavá, často klíčenie v pošve a / alebo konečníku. Na televíznom ultrazvuku je lézia viditeľná na priestore PB pod čiarou vedenou pozdĺž spodného okraja zadného peru krčka maternice (pod peritoneom).

Obr. Retrofrontsintsnyh implantáty (65%) je zvyčajne malá lézia, ktorá sa vyvíja od zadnej hrudníka k rektovaginálnej septum, ale nie cez to. Implantáty v tvare presýpacích hodín (25%) sú väčšie lézie (> 3 cm), ktoré pochádzajú z retroparnitálnej polohy a siahajú až k prednej rektálnej stene. A rektálne vaginálne septumové štepy (10%) sú zvyčajne malá lézia oddelená od krčka maternice, umiestnená pod peritoneálnym záhybom Douglasovej slepej uličky.

Poškodenie zadnej vaginálnej steny vaginálneho fornixu a / alebo laterálneho fornixu vagíny by malo byť podozrivé, keď je uzlík pozorovaný pri televíznom ultrazvuku v konečníku do priestoru pod čiarou vedenou pozdĺž kaudálneho konca peritoneu dolného okraja konečníka a nad čiarou prebiehajúcou pozdĺž dna. hraníc zadného peru krčka maternice (pod peritoneum). Predná vaginálna fornixová alebo vaginálna endometrióza je podozrivá, ak zadný vaginálny fornix zhrubne alebo ak sú detegované hypoechoické vrstvy vaginálnej steny.

Obliteráciu Douglasovho priestoru možno hodnotiť ako čiastočnú alebo úplnú v závislosti od toho, či jedna strana (vľavo alebo vpravo) alebo obidve strany, zobrazujú negatívny posuvný znak.

Normálne sakro-maternicové väzy, spravidla nie sú viditeľné na ultrazvuku. V strede sagitálnej časti maternice je možné pozorovať endometriózu sakrouterinálnych väzov. Najlepšie je to však vidieť umiestnením transvaginálnej sondy do zadného vaginálneho fornixu v stredovej línii v sagitálnej rovine a potom pohybom sondy. Na ultrazvukové hypoechoické zahusťovanie s jasnými alebo fuzzy hranicami sa uvažuje abdominálny tuk okolo sakro-uterinných väzov. Lézia môže byť izolovaná alebo môže byť súčasťou veľkého uzla, ktorý expanduje do vagíny alebo do iných obklopujúcich štruktúr.

Hlboká endometrióza s intestinálnymi léziami zahŕňa prednú stenu rekta, rektosigmoidnú križovatku a / alebo sigmoidné hrubé črevo, ktoré možno vizualizovať pomocou TV ultrazvuku. Moutte majú formu izolovanej lézie alebo môžu byť multifokálne (viacpočetné lézie jedného segmentu) a / alebo multicentrické (viacnásobné lézie postihujúce niekoľko segmentov čreva, t.j. tenké črevo, hrubé črevo, slepé črevo, ileocekálne spojenie a / alebo aplikácia).

Histologicky je črevná endometrióza definovaná ako prítomnosť endometriálnych žliaz a strómy v črevnej stene, dosahujúcej aspoň svalovú vrstvu, kde vždy spôsobuje hyperpláziu hladkého svalstva a fibrózu. To vedie k zhrubnutiu črevnej steny a určitému zúženiu črevného lúmenu. Normálny vrstvy múru môžu byť zobrazené na televízore USA: serosa konečníka je vidieť ako tenká čiara hyperechogenní lamina muscularis je hypoechogenní, pozdĺžny hladkého svalstva (vonkajšie) a kruhová hladkého svalstva (vnútorné), oddelené slabý tenká čiara hyperechogenní submukozálnej je hyperechogenní a sliznica je hypoechoická.

Endometrióza čreva je vnímaná ako zhrubnutie, hypoechoická svalová stena alebo ako hypoechoické uzliny, s alebo bez hyperechoických ložísk s rozmazanými okrajmi. Veľkosť týchto ohnísk sa môže líšiť.

Črevné lézie môžu byť opísané podľa segmentu konečníka alebo hrubého čreva, v ktorom sa vyskytujú. Lézie umiestnené pod úrovňou vloženia USL do krčka maternice sa označujú ako nižšie (retroperitoneálne) pred rekta, nad touto úrovňou označenou ako horná (viditeľná počas laparoskopie) prednej steny čreva, na úrovni maternice, označovanej ako lézie konečníka, a tie nad úrovňou maternice sú označené ako lézie predného sigmoidu. Mala by sa merať vzdialenosť medzi spodným okrajom najviac kaudálnej lézie a análnou tvárou. Pomocou transrektálnej sonografie môžete merať vzdialenosť od konečníka po intestinálnu léziu.

Nodulky v tvare presýpacích hodín sa vyskytujú, keď sa poškodenie zadného vaginálneho fornixu rozširuje a zasahuje do prednej steny konečníka. Na ultrazvuku je časť lézie DIE umiestnená na prednej rektálnej stene rovnaká veľkosť ako časť umiestnená v zadnej vaginálnej klenbe. Medzi týmito dvoma časťami lézie je malé, ale ľahko viditeľné spojenie. Tieto lézie sa nachádzajú pod peritoneom a Douglasovým priestorom a sú zvyčajne veľké (v priemere 3 cm).

Endometriomy môžu počas tehotenstva podstúpiť dekidualizáciu, v takom prípade môžu byť zamenené so zhubnými nádormi vaječníkov ultrazvukom. Súčasná prítomnosť iných endometriotických lézií môže uľahčiť správnu diagnózu endometriómov počas tehotenstva a minimalizovať riziko zbytočného chirurgického zákroku.

Postarajte sa o seba Váš diagnostik!

Kto je v ohrození?

Endometrióza je polyetiologické ochorenie. Existuje niekoľko teórií o vzniku ložísk endometriózy, z ktorých hlavnými sú transport a fetálny.

Na základe týchto teórií možno identifikovať hlavné príčiny endometriózy.

 • Vytesnenie pri prenatálnom vývoji oblastí materiálu, z ktorého sa maternica tvorí.

 • Odlievanie endometriálnych buniek, ktoré boli odmietnuté počas menštruácie do brušnej dutiny.
 • Pohyb endometriálnych buniek počas operácie maternice.
 • Lymfogénna distribúcia endometriálnych buniek.

Implantácia a rast endometriálnych buniek mimo sliznice maternice sa vyskytuje na pozadí hormonálnych a imunitných dysfunkcií.

Zdôrazňujú sa hlavné rizikové faktory pre rozvoj ochorenia.

 • Dedičnosť (endometrióza u matky, sestry).
 • Imunitná a hormonálna nerovnováha.
 • Neskorý nástup sexuálneho života.
 • Zápalové procesy pohlavných orgánov.
 • Rôzne manipulácie na maternici.
 • Dlhodobé používanie námorníctva.
 • Neskorý nástup menštruácie.

Prvé príznaky endometriózy

Odborníci identifikovali najcharakteristickejšie symptómy

 • Syndróm bolesti Spravidla sa prejavuje algodysmenorrhea. Bolestivé pocity sa objavujú 1 - 2 dni pred menštruáciou, dosahujú maximálnu intenzitu počas menštruácie, niekedy bolestivé bolesti sú zaznamenané ešte niekoľko dní po jej ukončení.

 • Menštruačná dysfunkcia Menorágia (ťažké krvácanie počas menštruácie), metroragia (krvácanie z maternice počas intermenštruačného obdobia) je zaznamenaná. Metroragia sa prejavuje nedostatkom tmavých krvavých (niekedy hnedých a dokonca čiernych) sekrétov.

S ťažkou bolesťou počas menštruácie, ťažkým výtokom, prepustením mimo menštruácie, mali by ste sa poradiť s lekárom av žiadnom prípade sa sami neošetrili.

Moderné diagnostické metódy

Diagnóza endometriózy sa vykonáva na základe prieskumu pacienta: sťažnosti, anamnéza (endometrióza v bezprostrednej rodine, pôrod, ukončenie tehotenstva, použitie IUD, zápalové ochorenia pohlavných orgánov).

Laboratórne a inštrumentálne metódy na diagnostiku endometriózy

 • Hormonálne štúdie.
 • Ultrazvukové vyšetrenie.
 • Kolposkopia.
 • Gisterosalpinografiya.
 • Laparoskopia.
 • Magnetická rezonancia a počítačová tomografia.

Hormonálne štúdie: stanovenie dynamiky koncentrácie FSH, LH, progesterónu, estradiolu.

Prejavy endometriózy maternice počas ultrazvukového vyšetrenia: echno-negatívne tubulárne štruktúry siahajúce od endometria po myometrium, nerovnomernosť bazálnej vrstvy endometria, malé oválne alebo zaoblené hypoechoické štruktúry v bazálnej vrstve, asymetria hrúbky steny maternice, zvýšenie jej veľkosti, výskyt zvýšenej echogenity v myometriu a ďalšie príznaky

Ultrazvukové znaky endometriózy vaječníkov: malá bodkovaná vnútorná štruktúra, okrúhly tvar útvaru s dvojitým obrysom, umiestnenie vzdelávacej strany a chrbta od maternice, echo-hustá kapsula cysty, nedostatok zmien v echovej štruktúre počas vyšetrenia dynamiky v rôznych obdobiach menštruačného cyklu.

Keď sa zaznamená kolposkopické vyšetrenie endometriózy krčka maternice: t pseudo-erózia s hemoragickým obsahom, endometriálne ložiská rôznych tvarov a veľkostí, polyfokálne ložiská v oblasti krčka maternice.

Gisterosalpinografiya konali v 5-7 dni cyklu. Známky vnútornej endometriózy: dutina maternice nepravidelného trojuholníkového tvaru.

Laparoskopický obraz endometriózy podľa stupňa rozšírenia patologického zamerania a trvania jeho existencie. Moderná optická technológia vám umožňuje diagnostikovať ložiská endometriózy v skorých štádiách.

MRI a CT poskytujú príležitosť na určenie lokalizácie a povahy endometriózy. V myometriu sa v patologických ložiskách nachádzajú útvary bez jasných kontúr - signály s vysokou intenzitou. V prípade endometriózy vaječníkov sa stanoví hustá kapsula s nerovnými kontúrami.

Špecialista odpovedá na všetky otázky týkajúce sa príznakov a diagnózy

 • Dochádza k bolestiam s endometriózou a aké bolesti naznačujú endometriózu u žien?

Bolesť pri endometrióze závisí od lokalizácie patologického zamerania. Ťahové bolesti na jednej strane, bolesti pri zdvíhaní závažia môžu naznačovať vývoj endometriózy vaječníkov. S endometriózou maternice, bolesť sa zhoduje s mesačnou. Intenzita bolesti je iná: od slabého stlačenia až po silnú kŕčovú bolesť.

 • Môže byť pohlavný styk znakom endometriózy?

Áno, pri endometrióze sa môže vyskytnúť bolesť počas pohlavného styku.

 • Какие выделения могут быть при эндометриозе у женщин?

При эндометриозе в период между месячными могут появиться кровянистые выделения темного (иногда коричневого и даже черного) цвета. Изменяются выделения и во время менструации: они становятся более обильными и более темными.

 • Ako často by som mal byť testovaný na endometriózu?

Každoročná rutinná prehliadka u gynekológa sa odporúča pre všetky ženy. V prítomnosti príznakov charakteristických pre endometriózu je potrebné čo najskôr konzultovať s lekárom pre diagnostické štúdie a včasnú liečbu.

Označenia na vymenovanie

Choroba, ako je endometrióza, nie je vždy možné rýchlo identifikovať. Faktom je, že v mnohých klinických prípadoch je asymptomatická. V tomto prípade bude lekár schopný určiť patológiu iba pomocou ultrazvuku.

V tomto prípade existujú klinické príznaky, ktoré budú schopné upozorniť gynekológa, v dôsledku čoho pacient pošle vyššie uvedený diagnostický postup. Medzi ne patria:

 1. Zmena v povahe menštruácie: stane sa príliš bohatou, farba sa zmení na tmavo červenú, alebo sa môže stať hnedou.
 2. Výskyt nepohodlia pri realizácii pohlavného styku, močenia a defekácie.
 3. V posledný alebo posledný deň cyklu žena zažíva bolesť s vysokou intenzitou, ktorá sa zastaví iba 2-3 dni po ukončení menštruácie.
 4. Niekoľko dní pred menštruáciou si pacient môže všimnúť, že sa v nej objavil škvrny.

Príznaky ochorenia na ultrazvuku

Zaznamenávanie príznakov priebehu ochorenia je možné zistiť až v druhom štádiu jeho vývoja a záleží na tom, ktorý deň cyklu sa uskutoční ultrazvuková štúdia. Pri vykonávaní prieskumu v nesprávnom čase môže lekár dostať nesprávne výsledky. Voľba dňa cyklu pre diagnózu závisí od individuálnych charakteristík ženského reprodukčného systému a ktoré klinické príznaky identifikuje lekár. V mnohých prípadoch sa postup vykonáva na konci menštruačného cyklu.

Diskusia o priebehu endometriózy maternice môže byť založená na prítomnosti nasledujúcich klinických príznakov podľa výsledkov ultrazvuku:

 • vyšetrenie panvy ukazuje nerovnomernú hrúbku steny maternice,
 • v prieskume sa tvar maternice mení na zaokrúhlený,
 • telo maternice vyzerá väčšie
 • diagnostika demonštruje identifikáciu oblastí so zvýšenou echogenitou a prerušovanou kontúrou v myometriu,
 • zarastené endometrium môže byť tiež identifikované prítomnosťou endometriotických cyst.

Ak hovoríme o primárnej lézii vaječníkov ao výskyte cyst tohto typu na nich, potom na ultrazvuku to bude vyzerať ako vzdelávanie echopozitívneho typu s jasnými hranami alebo malými prameňmi. Dvojitý okruh bude viditeľný na orgánoch kvôli skutočnosti, že inklúzie sú oddelené od hlavného tkaniva vaječníkov.

Pod endometriotickou cystou sa bežne rozumie vzdelávanie, ktoré je naplnené tekutinou. Hrúbka cystických stien sa môže výrazne meniť v dôsledku trvania neoplazmy. Cysty tohto typu nemenia svoju pozíciu pri realizácii pohybov pacienta, ktorý je vyšetrovaný.

Cysta má tendenciu byť lokalizovaná na jednej strane a vaječník na nej nesmie byť zobrazený počas priechodu ultrazvukovej diagnózy.

V predvečer príchodu menštruácie a počas menštruácie môže rásť cysta.

Kedy potrebujete urobiť výskum?

Lekárska prax ukazuje, že najlepší čas na vykonanie štúdie o prítomnosti ochorenia týmto spôsobom možno považovať za druhú polovicu mesačného cyklu. Osobitne obtiažne sú klinické prípady, v ktorých má žena neustále oneskorenie alebo cyklus je nepravidelný.

Nie je ľahké vybrať si čas na vyšetrenie, pretože štruktúra vnútornej vrstvy maternice sa mení každých niekoľko dní. Z tohto dôvodu sa vo väčšine prípadov pre obdobie štúdie vyberie druhá fáza menštruačného cyklu, keď sa takéto zmeny stanú menej výraznými. V druhej fáze mesačného cyklu začína echo rásť od okrajov do stredu.

Do 23. dňa cyklu sliznica zhustne čo najviac, štruktúra sa stane nerovnomernou, echogenita môže byť charakterizovaná ako vysoká. Do 27. dňa začne postupne klesať hrúbka sliznice. Počas samotnej menštruácie je možná hyperechogenicita, čo znamená výskyt krvných zrazenín.

záver

Ultrazvuk je považovaný za najefektívnejší spôsob diagnostiky takých nebezpečných ochorení ženského reprodukčného systému ako endometrióza. Definícia patológie by sa mala vykonávať integrovaným spôsobom, ale vedenie tejto štúdie môže najpresnejšie určiť chorobu a odlíšiť ju od iných patológií ženského reprodukčného systému. Aby ste sa dostali k štúdiu pomocou ultrazvuku, musíte sa najprv prihlásiť na počiatočné vyšetrenie gynekológom.

Typy chorôb

Vonkajšie ochorenie postihuje vagínu, vaječníky, vajíčkovody a čiastočne brušnú dutinu.

Vnútorný typ endometriózy priamo ovplyvňuje hornú časť krčka maternice a jeho telo.

Okrem toho sa choroba môže prejaviť v nodulárnej, fokálnej a difúznej forme.

Difúzna forma sa teda najčastejšie prejavuje vo vnútornom type endometriózy.

Nasledujúce znaky ozveny indikujú difúzny typ:

 • okrúhle alebo oválne telo maternice,
 • je to zhrubnutie tkanív, ktoré tvoria stenu maternice, najčastejšie chrbát,
 • telo myometrium zvýšená echogenita,
 • inklúzie na maternici do 0,05 mm (ukladanie vápnika, neoplazmy rôzneho pôvodu, vrátane malígnych),
 • Endometrium má nerovnomerný a fuzzy obrys.


Pomocou nodálnej formy môže ultrazvukové vyšetrenie ukázať nasledujúce znaky ozveny:

 • zmeny v štruktúre steny maternice, najčastejšie majú okrúhly alebo oválny tvar,
 • v niektorých prípadoch viditeľné vzdelávanie, podobné cystickému, s priemerom 30 mm,
 • vzdelanie nemá žiadne jasné kontúry
 • štúdia môže tiež vykazovať endometriotický uzol, ktorý rastie vnútri steny maternice (intersticiálna).

Fokálna forma ochorenia sa prejavuje nasledovne:

 • V priebehu ultrazvukového vyšetrenia, na jednej z častí svalovej steny maternice (myometrium), je možné pozorovať zvýšenú echogenitu, s nedostatkom jasného a rovnomerného kontúry,
 • v podrobnejšej štúdii sa dajú zistiť cystické hmotnosti od 2 do 15-16 mm,
 • steny maternice môžu mať rozdielnu hrúbku.

Predpokladá sa, že diagnostikovanie fokálnej alebo nodulárnej formy ochorenia je ťažšie ako iné. Je to spôsobené tým, že tieto formy majú podobné znaky a sú veľmi zriedkavo videné samostatne. Najčastejšie sa môžu pozorovať v myómom maternice a difúznych léziách.

Na záver konštatujeme, že pomocou ultrazvuku môžete identifikovať alebo vidieť znaky endometriózy. Dnes hlavná časť choroby padá na telo maternice a vaječníkov.

Čo ukazuje ultrazvuk

Keď sa v maternici zistí ochorenie, najprv môže ultrazvuk ukázať:

 • drsnosť a rozmazané endometrium,
 • prítomnosť uzlových štruktúr
 • porušenie symetrie maternice.

Vaječníková endometrióza má nasledujúce vlastnosti:

 • na bokoch alebo na zadnej strane maternice je útvar kruhového tvaru,
 • štruktúra tkaniva je heterogénna, bodne,
 • tiež ohniskové útvary, ktoré majú odlišný tvar, vzhľad a veľkosť.

Určite cyklus ultrazvuku

Aby sa dosiahli najpresnejšie výsledky v prípade podozrenia na endometriózu, je lepšie vykonať ju v deň 5, deň 6 alebo deň 7 menštruačného cyklu. V prípade zvyškového znečistenia je tiež potrebné vykonať diagnostiku.

Odporúča sa vykonať štúdiu niekoľkokrát počas nasledujúcich cyklov. To poskytne presnejšie výsledky a umožní vám pozorovať dynamiku orgánu, v ktorom sa choroba zistila počas celého menštruačného cyklu. Ak bola liečba predpísaná, je to približne v polovici testu, aby sa ultrazvuk vykonal na určenie účinnosti liečby.

Kedy to urobiť ultrazvuk?

Už sme zistili, v akom období je lepšie diagnostikovať endometriózu. Mnohé ženy sa však stále pýtajú, kedy by ste sa mali zaregistrovať do tejto štúdie?

V skutočnosti je odpoveď jednoduchá: keď si žena všimne známky endomatózy.

Symptómy endometriózy môžu byť nasledovné:

 • bolestivé obdobia
 • špinenie pred menštruáciou a po jej ukončení,
 • ťažkosti s počatím dieťaťa,
 • bolesť pri sexe (menej často)

Tieto príznaky sú považované za najbežnejšie. Existuje však mnoho prípadov, keď je choroba asymptomatická alebo príznaky sú mierne. Preto je choroba často diagnostikovaná už v neskorom štádiu vývoja. Odborníci odporúčajú podstúpiť ultrazvuk každých šesť mesiacov - štúdia na včasné odhalenie patologických stavov panvy.

Diagnóza endometriózy ultrazvukom

Diagnostika pomocou ultrazvukového prístroja má v štúdii endometriózy vedúcu úlohu. Je však najúčinnejšie, ak choroba postihla maternicu alebo vaječníky. Diagnostiku možno vykonať dvoma spôsobmi:

 • najskôr sa senzor vloží do vagíny. Táto metóda je menej príjemná, ale zaručuje najúčinnejšie informácie,
 • v druhej metóde sa štúdia vykonáva externe, t.j. cez peritoneálnu dutinu, preto nie sú žiadne nepríjemné pocity.

Dnes nie je možné určiť endometriózu so 100% pravdepodobnosťou pomocou ultrazvuku, aj keď choroba ovplyvnila maternicu alebo vaječníky. Laparoskopia s dodatočnou biopsiou sa považuje za najspoľahlivejšiu metódu na stanovenie ochorenia.

Príznaky endometritídy počas ultrazvuku

Endometritída je typ panvového ochorenia, ktoré možno zistiť počas štúdie endometriózy. Nemali by byť zmätení, pretože sú inou patológiou.

Pod endometritídou sa má chápať zápalový proces sliznice maternice. Príčinou ochorenia môže byť mechanické poškodenie, napríklad počas potratu alebo nesprávnej inštalácie vnútromaternicového zariadenia. Druhou príčinou ochorenia sú pohlavne prenosné choroby alebo rôzne vírusy.

Často je možné predpokladať prítomnosť endometritídy podľa príbehov pacienta. Ďalej musí špecialista vykonať sériu postupov na stanovenie presnej diagnózy:

 • Najprv sa vykoná štandardné gynekologické vyšetrenie,
 • ďalej je potrebné užívať šmuhy, aby sa určil možný pôvodca ochorenia, t
 • a posledným dôležitým krokom bude štúdia na ultrazvukovom prístroji.

Je potrebné poznamenať, že endometritída sa nachádza v akútnej a chronickej forme. Akútna forma je charakterizovaná horúčkou, bolesťou v spodnej časti brucha a uvoľňovaním hnisavej krvavej tekutiny, ktorá sa nevzťahuje na menštruáciu. V priebehu liečebného obdobia sa odporúča ultrazvuk na kontrolu terapeutickej účinnosti.

Chronická forma ochorenia je takmer bez povšimnutia., symptomatológia nie je výrazná, preto sa najčastejšie môže ochorenie identifikovať po diagnostike ultrazvukom. Príznaky chronickej endometritídy môžu byť nasledovné odchýlky:

 • dochádza k výraznej strate sliznice maternice,
 • niekedy v dôsledku zápalového ohniska sa môže vyskytnúť reverzná reakcia, výrazné zhrubnutie slizníc,
 • s ultrazvukom, maternica môže byť zväčšená,
 • posun maternice v akomkoľvek smere (anatomická zmena polohy),
 • prítomnosť viacerých adhézií.

Hoci ultrazvuk je pôvodnou metódou a najčastejšie používanou metódou na detekciu panvového ochorenia, mal by sa považovať len za indikatívny. Ak sa zistia akékoľvek abnormality alebo abnormality, nevyhnutne sa objedná ďalší výskum - hysteroskopia, ktorá vám umožní plne vidieť maternicu. Potom môže lekár predpísať biopsiu.

Typy endometriózy

Genitálna endometrióza môže byť vnútorná, ovplyvňujúca telo maternice a vonkajšia, v ktorej sa choroba šíri do vaječníkov, vajíčkovodov, vagíny, krčka maternice a pobrušnice.

Vnútorná endometrióza je tri stupne. Prvá z nich ovplyvňuje horné vrstvy myometria o 2-3 mm. V ďalšom štádiu je stena maternice ovplyvnená až do polovice jej hrúbky. Tretí stupeň ochorenia je charakterizovaný úplnou porážkou myometria (až do seróznej membrány). Pri endometrióze bude ultrazvuková diagnostika informatívna len v druhom a treťom štádiu ochorenia..

Príznaky ochorenia a jeho odhalenie

Jedna z dôležitých otázok, ktoré by sa mali objasniť pred postupom: kedy je lepšie urobiť ultrazvuk? Najvhodnejšie sú 23-25 ​​dní cyklu. Je to kvôli zvláštnostiam fyziologických procesov vyskytujúcich sa v rôznych fázach menštruačného cyklu.

Vo fáze I (1-11 dní) je zaznamenaná znížená echogenicita a homogenita endometria, čiara uzáveru prednej a zadnej vrstvy sliznice maternice je jasne viditeľná. Tento stav neumožňuje diagnostikovať endometriózu s vysokou presnosťou. Počas obdobia ovulácie (12-15 dní) sa zvyšuje endometriálna echogenicita, ale tento proces je nerovnomerný, preto je možné detegovať falošné príznaky endometritídy alebo iných patologických stavov.

A len v druhej, sekrečnej fáze cyklu (16-28 dní) sa endometriálna echogenicita stáva maximálnou a línia uzavretia slizníc sa vymaže. To vytvára najvhodnejšie podmienky na detekciu rôznych patológií endometriálnej vrstvy maternice, pretože počas tohto obdobia sa ich závažnosť stáva maximálnou.

Ak máte záujem o ktorý deň cyklu podstúpiť ultrazvuk, potom plánovať štúdiu pre druhú polovicu menštruačného cyklu.

Známky endometriózy na ultrazvuku

Pri ultrazvuku pri endometrióze je možné zistiť nasledujúce zmeny:

 • zvýšená echogenita myometria,
 • echogénne inklúzie do 5 mm nachádzajúce sa v hrúbke stien maternice (v niektorých prípadoch sa navzájom spájajú, vytvárajú dutiny),
 • zvýšenie anteroposteriornej veľkosti maternice, vďaka ktorej získa zaoblený tvar,
 • nerovnomerná hrúbka steny maternice, hyperplázia endometria,
 • ohyb maternice (u 15% pacientov),
 • prítomnosť príznakov chronickej endometritídy na ultrazvuku,
 • dilatácia krvných ciev (vyzerajú ako by boli postihnuté kŕčovými žilami),
 • deformácia močového mechúra v dôsledku tlaku maternice,
 • prítomnosť rôznych nádorov (endometriálny polyp, uzliny atď.).

Čím väčší je počet symptómov uvedených u pacienta počas štúdie, tým presnejšie je diagnóza.

Jedným z najdôležitejších prejavov ochorenia je prítomnosť malých endometriálnych uzlín v stenách maternice. Môžu mať správnu aj nepravidelnú formu.

Medzi nimi a susednými tkanivami nie je jasne vymedzená hranica. Súčasne je echogenita uzla výrazne vyššia ako u myometria.

Vo vnútri uzla endometria môžu byť prítomné cystické dutiny, ktoré je možné vidieť na ultrazvuku ako inklúzie s nízkou echogenitou.

Zmeny v endometrióze u pacientov rôzneho veku

U dievčat a žien vo veku 12 - 20 rokov má ultrazvuk sférický tvar maternice, ale iné príznaky patológie môžu chýbať. Takže, maternica nie je zhutnený a nie je zväčšený (ak je len zanedbateľný). V reprodukčnom veku môžete vidieť príznaky uvedené v predchádzajúcej časti a počas menopauzy sa zmenšuje veľkosť maternice, ale jej tvar zostáva guľatý.

Vo väčšine prípadov lekár robí predpoklad o prítomnosti endometriózy u pacienta na základe zozbieranej histórie a vyšetrenia, ale konečnú diagnózu je možné vykonať až po zavedení ultrazvuku. Jeho výsledky poskytujú špecialistom dôvody pre ďalšie vyšetrenie (ak je to potrebné) alebo terapiu zameranú na odstránenie symptómov ochorenia.

Pin
Send
Share
Send
Send