Vitálny

Je možné robiť jogu počas menštruácie?

Pin
Send
Share
Send
Send


Mnoho žien sa v kritických dňoch cíti horšie ako obvykle. Menštruácia je sprevádzaná ťahaním bolesti, silným krvácaním, zvýšenou únavou. Počas tohto obdobia je pre ženy ťažké vykonávať rôzne fyzické cvičenia. Niektoré typy záťaží však môžu byť užitočné. S pomocou správne vybraných jóga ásany, môžete zmierniť kŕče, kontrolovať psycho-emocionálny stav a regulovať menštruačný cyklus.

Výhody a škody počas mesiaca

Jóga je jedným z najlepších postupov pre ženské telo. Práca na tele je kombinovaná s korekciou emocionálneho pozadia pomocou dychových cvičení a relaxačných techník. To všetko hovorí v prospech tried, dokonca aj počas menštruácie. V týchto dňoch je však potrebné vzdať sa postojov, ktoré môžu narušiť prirodzený proces odstraňovania tkaniva endometria.

Ak sa počas menštruácie zneužijú prevrátené polohy, žena môže zastaviť výtok na niekoľko hodín, čo má negatívny vplyv na jej telo. V budúcnosti môže mať spravodlivý sex poruchy cyklu a vývoj patológií spojených so stagnáciou krvi v maternici. Môžu to byť cysty, myómy, myómy a dokonca rakovinové nádory.

Existujú určité komplexy ásan, ktoré by sa mali vykonávať v rôznych fázach menštruačného cyklu. Jóga predstavuje, ktoré sa odporúča robiť v kritických dňoch, pomáhajú zastaviť bolesť, eliminovať abdominálnu distenziu, odstrániť opuchy. Okrem toho tieto cvičenia zlepšujú náladu a prispievajú k hladšiemu priebehu hormonálnych zmien v tele. Na dosiahnutie maximálneho prospechu z jogy by ste mali systematicky vykonávať cvičenia, ktoré zodpovedajú každej fáze menštruačného cyklu.

Čo je povolené počas menštruácie

Počas kritických dní sa odporúča vykonávať ásany, ktoré uvoľňujú kĺby, napínajú a uvoľňujú svaly. Ak je ženská menštruácia sprevádzaná silným krvácaním a nepohodlím v bruchu, najstabilnejším postojom v stoji bude Ardha Chandrasan (polmesiac) a Utthita Hasta Padangushthasana (natiahnutie rovnej nohy). Okrem toho je užitočné vykonávať jednoduché ležiace ásany. Matsyasana, Supta Baddha Konasana, Supt Virasana majú mierny sedatívny účinok a zlepšujú krvný obeh. V kritických dňoch je povolené vykonávať takmer všetky sedavé sedany a cvičenia so sklonom z tejto pozície. Nasledujúce postoje eliminujú pocit ťažkosti a nadúvania, pomáhajú v boji proti migrénam, nespavosti a stresu:

 • sukhasana,

 • virasana,

 • Baddha Konasana,

 • padmasana,

 • Jana Širšasana,

 • Adho Mukha Sukhasana.

Každá osoba má svoje individuálne vlastnosti, pretože tento zoznam ásanov by ste mali skontrolovať sami. Žena, ktorá pravidelne praktizuje jogu, časom, oznámenia, ktoré majú najpriaznivejší účinok v období menštruácie.

Zakázané ásany

Pre nevyriešené v čase mesačných ásany sú všetky polohy spojené s prevratmi, silná fyzická námaha a krútenie v bruchu. Invertovaná poloha môže vyvolať neplánované zastavenie menštruácie na niekoľko hodín. Nižšie je zoznam ásanov, z ktorých sa musíte zdržať, aby nespôsobili zastavenie krvácania:

 • Halasana (pluh),

 • Sarvangasana (breza)

 • Viparita Karani Mudra.

Nadmerné cvičenie počas menštruácie je nežiaduce. Preto sú v tomto období prísne zakázané pózy, v ktorých je prevrat spojený s intenzívnym svalovým napätím. Medzi nimi sú:

 • Adho Mukha Vrikshasana (stojka na ruky),
 • Shirshasana (na hlave)
 • Pincha Mayurasana (na predlaktiach),
 • Vrishchikasana,
 • Bakasana,
 • Mayurasana.

Ťažké excesy v bruchu môžu spôsobiť zvýšenú bolesť a spôsobiť silné krvácanie. Preto sa ženám v čase menštruácie odporúča, aby nevykonávali nasledujúce ásany:

 • Paripurna Navasana,
 • Jathara Parivartanasana,
 • Shalabhasana.

Okrem toho sa neodporúča držanie tela so silným vychýlením dozadu:

 • Urdhva Dhanurasana (most),
 • Kapotasana.

Nie každý, kto praktizuje jogu, môže vykonávať zložité pózy, ktoré vyzerajú ako uzol zviazaný zvonku. Ženy, ktoré dosiahli vysokú úroveň majstrovstva, by však mali vziať do úvahy, že pozície tela s viacerými zákrutami v kritických dňoch by mali byť z komplexu vylúčené. To sa vzťahuje na jóga Nidra Sana, Eka Pada Shirshasana a iné podobné pozície. K cvičeniam sa môžete vrátiť osem hodín po ukončení krvácania.

záver

Vykonávanie určitých ásan počas menštruácie má priaznivý vplyv na zdravie žien. Pre maximálny úžitok by ste mali pozorne načúvať svojmu telu, nepreťažiť ho a vyhnúť sa obráteným pozíciám. Ak žena počas sedenia pociťovala zvýšenie bolesti alebo závažné krvácanie, mali by ste prestať cvičiť. Takéto prejavy môžu byť spôsobené buď chybou v technike vykonávania ásan, alebo prítomnosťou skrytých gynekologických ochorení. Mali by ste starostlivo študovať metódy vedenia tried pod dohľadom skúseného mentora. Odporúča sa tiež vyšetrenie odborníkom.

Je možné robiť jogu počas menštruácie?

K otázke „Je jóga užitočná pre menštruáciu alebo nie?“ Žiadny odborník nemôže dať jednoznačnú odpoveď. V Indii sa predpokladá, že menštruácia vyžaduje od ženy veľa energie, takže sa musí chrániť pred väčšinou fyzickej námahy. Ženy sú povzbudzované, aby praktizovali meditáciu alebo len relaxovali, boli v pohode.

V našej krajine nie je zakázané chodiť na jogu, ale mali by ste počúvať rady odborníkov. Väčšina učiteľov jogy tvrdí, že môžete cvičiť v skupine vykonávaním prevrátených cvičení od dvoch do piatich minút. Ak sa však počas menštruačného cyklu vyskytne silná bolesť, silné krvácanie, je lepšie sa zdržať cvičenia, najmä ak je menštruácia sprevádzaná gynekologickými patológiami.

V modernej spoločnosti vznikol názor, že menštruácie nemajú silný vplyv na každodenný život žien. Každé dievča používa hygienické výrobky, ktoré dávajú pocit dôvery, vedie aktívny životný štýl, navštevuje telocvičňu. Okrem toho väčšina z nich vykonáva obrovské množstvo cvičení, bez obáv z možných komplikácií. Pre začiatočníkov v jogy je však lepšie počúvať rady a obmedziť fyzickú námahu.

Jóga počas vášho obdobia môže byť užitočná. Vďaka cvičeniam sa zvýši krvný obeh, zmizne bolesť, spazmy, svaly sa zmenia, uvoľnia sa a celková pohoda sa zlepší. Správne vybrané ásany pomáhajú zmierniť príznaky PMS. S ich pomocou môžete vyvažovať energetické centrá. Ak však chcete cítiť úľavu od jogy, musíte to robiť pravidelne.

Ak sú periódy sprevádzané bolesťou a iným nepohodlím, je lepšie sa zdržať tried. Po určitom čase, po pravidelných hodinách, sa žena bude cítiť uľavene.

Ak je menštruačný cyklus narušený, mali by ste začať cvičiť jogu. Niektoré ásany pomáhajú obnoviť cyklus, odstrániť bolesť. Pomocou obrátených cvikov sa môžete zbaviť stagnácie krvi, lymfy v panvovej oblasti, zápalových patológií genitourinárneho systému.

Po určitom čase začne jóga prinášať radosť a menštruácia nebude zasahovať do cvičenia. Žena sa zbaví bolesti, začne chápať jej telo. Je však lepšie odložiť invertované polohy pred menštruáciou, pretože môžu oddialiť obdobie jej výskytu. Aj s extrémnou opatrnosťou je potrebné venovať pozornosť moci, ktorá je zameraná na činnosť brušných svalov, skrútenie tela.

Ktoré ásany by mali byť vylúčené

Jóga zahŕňa zložité držanie tela, ale počas menštruácie by žena mala robiť len tie cvičenia, ktoré nemôžu poškodiť jej reprodukčný systém. Ak budete ignorovať toto odporúčanie, môžete prerušiť menštruačný cyklus, zlyhá a obnoviť normálny tok menštruácie bude dosť ťažké. Poruchy v cykle sú často príčinou gynekologických ochorení - najmä tvorba cyst, vývoj endometriózy, myómy, je možné, že rozvoj rakoviny.

Počas menštruácie by mala žena odmietnuť:

 1. Sarvangasana (breza).
 2. Halasans (pluh predstavovať).
 3. Adho-mukha vrikshasana (držanie tela ohnuté sviečky).
 4. Pincha Mayurasana (postoj páva, ktorý odmietol chvost).
 5. Shirsans (stojany).
 6. Vrishchikasany (škorpión predstavovať v jogy).
 7. Bakasana (Crane Pose).

Žena by mala vedieť, že počas vyučovania nemôžete robiť prevrátené pózy. To vyvoláva spomalenie prietoku krvi, čo ďalej negatívne ovplyvňuje blahobyt žien.

Ak sa počas cvičenia vyskytne stláčanie brušnej dutiny - počas menštruácie by sa mali odstrániť aj tieto ásany. Patrí medzi ne:

 1. Pose lode (navasana).
 2. Póza páv (Mayurasana).
 3. Pose svätojánsky (shalabhasana).

Všetky ásány, ktoré zahŕňajú držanie tela, v ktorom sú „zviazané“ do improvizovaného uzla, sú počas tohto obdobia úplne vylúčené. Ak vykonáte tieto cvičenia, potom výsledkom môže byť zvýšená bolesť, zvýšenie množstva výtoku. Menštruácia sa stáva bohatou, intenzívnou, so všeobecným zhoršením stavu. Je vylúčený zo zoznamu ásanov:

 1. Noha predstavujú za hlavou (Pada Shirsana).
 2. Pose sleep yoga (Nidrasana).
 3. Držanie volavky (Padma parivritta).

Jóga by sa mala robiť len šetrne, vyberať jednoduché cvičenia, ktoré vám umožnia relaxovať, ale nepoškodzovať reprodukčný systém ako celok a všeobecný blahobyt žien.

Užitočné cvičenia - zoznam ásanov

Jóga pre menštruáciu so správnou voľbou cvičenia môže výrazne zmierniť stav. Odborníci neodporúčajú úplne opustiť triedy, v prípade silného bolestivého stavu. Mal by zdvihnúť pľúca, dychové cvičenia. Pomôžu uvoľniť čo najviac, to pomôže zbaviť sa znepokojujúcej bolesti.

Je zakázané vykonávať ásany v období silného výboja. Je lepšie si prestávku v tréningu niekoľko dní, potom sa vrátiť k nim znova, keď menštruácia stáva menej hojné. Tieto dni sú veľmi užitočnými cvičeniami, ktoré sa vykonávajú v stoji alebo v sede. Odborníci odporúčajú vykonávať komplex jogy s takýmito ásanmi:

 1. Savasana je jednou z najdôležitejších pozícií, ktorá pomáha zmierniť napätie a únavu. Upokojuje, zmierňuje stres.
 2. Uttanasana - postoj, ktorý pomáha stabilizovať menštruačný cyklus, zmierňuje bolesť brucha.
 3. Vrikshasana - zmierňuje bolesti chrbta, prispieva k rozvoju harmonického držania tela, pomáha zbaviť sa depresie, vedie k normálnym biologickým rytmom. Strom predstavuje pozitívny vplyv na brušné orgány.
 4. Baddha Konasana - zlepšuje krvný obeh v panvových orgánoch, zlepšuje ich celkový stav. Asana má priaznivé účinky na fungovanie vaječníkov. Ženy, ktoré pravidelne vykonávajú toto cvičenie, sa postupne zbavujú bolesti počas menštruácie.
 5. Janu Shirshasana - pomáha posilňovať svalstvo chrbta, bokov, zlepšuje funkciu obličiek.
 6. Balasan. Vrána predstavuje harmóniu tela a mysle, čo vám umožňuje sústrediť sa na dôležité veci. Pomáha zbaviť sa zábudlivosti, rozptýlenia.

Komplex správne vybraných cvičení upokojí ženu, zmierni nepohodlie počas menštruácie, umožní vám sústrediť sa a nájsť vnútornú harmóniu.

Ako sa robí jóga v kritických dňoch

Jóga v kritických dňoch pomáha stabilizovať stav ženy, má blahodarný vplyv na orgány genitourinárneho systému. Odborníci zistili pozitívny výsledok, ktorý má pravidelné kurzy jogy:

 • asany normalizujú množstvo krvácania. To je dôležité pre ženy, ktorých menštruácia je ťažká a bolestivá.
 • eliminovať abdominálne nepríjemné pocity, nepríjemné, bolestivé kŕče,
 • eliminovať ťažký predmenštruačný syndróm. Žena necíti apatiu, impotenciu, agresiu pred menštruáciou,
 • zmierniť kŕče v dolnej časti chrbta,
 • jóga má prevenciu gynekologických ochorení,
 • Cvičenia vám umožňujú normalizovať hormóny, uľahčujú tok menštruácie.

Niektorí gynekológovia hovoria, že pravidelný tréning sa môže zbaviť neplodnosti, neschopnosti niesť ovocie. Pred začatím samoštúdia jogy v prítomnosti gynekologických ochorení, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom a uistite sa, že ste to oznámili trénerovi, ak sa v telocvični konajú kurzy. To pomôže zabrániť možným komplikáciám. Tréner si vyberie tú správnu sadu pre ženu, bude kontrolovať správnosť jej realizácie.

Abandon jóga s nástupom menštruácie nie je nutná. Je len potrebné počúvať rady odborníkov, aby ste sa zdržali určitých cvičení. Ak žena cíti silné nepohodlie, bolesť, je lepšie preskočiť sedenie, aby sa zmiernil stav.

Vlastnosti triedy

Špecifickosť jogy počas menštruácie je len v správnom výbere pozícií. Je potrebné:

eliminovať komplexné prvky

nedávajte vysoké lamely, aby nedošlo k preťaženiu tela,

vyhnúť sa náhlym pohybom a napätiu brucha, aby nedošlo k zvýšeniu menštruačnej bolesti.

Zasadnutia jogy by mali byť zamerané na relaxáciu a obnovu tela.

Je potrebné uprednostniť tie cvičenia, ktoré sú zamerané na posilnenie: t

Ostatné triedy jogy sa nemenia. S riadnym školením, jóga nielen nepoškodí, ale bude veľmi užitočná.

Správna jóga môže zachrániť praktizujúceho pred ťažkou bolesťou dolnej časti brucha a inými nepríjemnými premenštruačnými symptómami.

Pravidelní lekári sú tiež schopní obnoviť alebo opraviť nesprávny cyklus. To je možné vďaka obnoveniu normálneho množstva telesného tuku v ženskom tele jogou.

Takéto zmeny sú mimoriadne priaznivé pre hormóny a v dôsledku toho pre menštruáciu.

kontraindikácie

Menštruácia sama o sebe nie je kontraindikáciou pre jogu.

Úplne opustiť jogu by mala byť len s ťažkým menštruačným tokom a silnou bolesťou. Musíte niekoľko hodín prerušiť hodiny a potom sa vrátiť k praktikám.

Sila a intenzívne cvičenia sú kontraindikované, pretože len zvyšujú bolesť. V opačnom prípade bude uvoľnený tréningový program iba pomôcť žene prekonať nepríjemné príznaky menštruácie.

Priaznivé držanie tela

Ardha Chandrasana a iné ásány, ktoré ovplyvňujú zníženie sekrétov a oslabenie syndrómu bolesti.

Janu Shirshasana, Marichiasana a podobne, relaxačné brušné svaly. Taktiež normalizujú krvný tlak a oddýchnu celému telu.

Virasana, Baddha Konasana a iné sedavé polohy, upokojujúce svaly nôh a mozgu.

Kontraindikované pózy

Invertované ásany sú zakázané.

Halasana, Shalabhasana a iné pózy, ktoré zahŕňajú otočenie puzdra hore nohami. Takéto praktiky zvyšujú riziko zvýšenia menštruačného prúdenia a preťaženia brušných svalov.

Urdhva Dhanurasana alebo Ardha Chakrasana a ďalšie ásany. V ich dôsledkoch sú podobné ako tie predchádzajúce.

Navasana, Shalabhasana a podobne. Tieto pózy sa vykonávajú otáčaním maternice a napätím brucha, ktoré môže spôsobiť silnú bolesť v týchto oblastiach.

Mula bandha, Uddiyana bandha a podobné komplexné praktiky. Pózy s náhlym zadržaním dychu môžu spôsobiť kŕče.

Na záver treba poznamenať, že pri praktizovaní jogy počas menštruácie je potrebné len sledovať, ako telo reaguje na cvičenie. Ak počas praktizovania jogy, praktizujúci ochorie, mali by ste prestať cvičiť a vracať sa do jogy po skončení vášho obdobia.

Pin
Send
Share
Send
Send