Vitálny

Symptómy a liečba endometriózy maternice s menopauzou

Pin
Send
Share
Send
Send


Predtým sa považovalo za zriedkavý výskyt symptómov endometriózy počas menopauzy a liečba ochorenia sa najčastejšie uskutočňovala v reprodukčnom veku. V súčasnosti sa však príznaky ochorenia často zaznamenávajú v počiatočnom štádiu menopauzy. Počas tohto obdobia života ženy je veľmi ťažké diagnostikovať patológiu v dôsledku všeobecných príznakov menopauzy. Čím skôr však lekár zistí prítomnosť ochorenia, tým väčšia je šanca na jeho vyliečenie, pretože u starších pacientov môže mať patológia endometria vážne následky.

Prečo endometrium rastie počas menopauzy?

Endometrióza v menopauze je typ gynekologickej patológie, počas ktorej dochádza k proliferácii vnútornej vrstvy maternice mimo. Zvýšené delenie endometriálnych buniek je viac charakteristické pre reprodukčný vek, ale tento stav môže nastať aj počas menopauzy.

 1. Významná prevaha estrogénu. Zdá sa, že proti zániku funkcie vaječníkov to nemôže byť. Ale na začiatku menopauzy dochádza k hormonálnemu zlyhaniu, ktoré môže prebiehať rôznymi spôsobmi. V tomto prípade sa môže vyskytnúť nerovnováha medzi estrogénom a progesterónom.
 2. Obezita. S nedostatkom ženského pohlavného hormónu začína telo obnovovať chýbajúce hormóny pomocou lipidových tkanív (tukové usadeniny). Faktom však je, že tuk nemôže produkovať progesterón, ktorý je zodpovedný za vyváženie účinkov estrogénu na telo. Výsledkom je patologická proliferácia endometriálneho tkaniva.
 3. Diabetes mellitus. Vyvoláva opakovaný výskyt endometriózy u premenopauzálnych žien. Zlá funkcia gonád spôsobuje poruchu, pri ktorej aj minimálne množstvo estrogénu spôsobuje aktiváciu buniek sliznice maternice.
 4. Staré infekčné ochorenia. Oneskorená liečba, pokročilé formy zápalu vytvárajú ďalšiu záťaž pre reprodukčný systém. Prenášané infekčné ochorenia môžu zmeniť štruktúru endometria nepostrehnuteľne, ale s menopauzou sa to môže prejaviť.
 5. Rôzne chirurgické zákroky. Operácia genitálií, viacnásobné potraty. Je to spôsobené zostávajúcim jazva tkaniva, ktoré sú základom pre delenie buniek endometria.
 6. Dedičná predispozícia Tento dôvod nebol do konca objasnený, ale v mnohých prípadoch je zaznamenané podobné spojenie. To platí nielen pre endometriózu maternice s menopauzou, ale aj pre iné gynekologické ochorenia.

Príznaky endometriózy

Symptómy endometriózy v menopauze závisia od miesta ochoreniaa počet lézií.

Medzi najčastejšie príznaky, ktoré treba vyzdvihnúť:

 1. Bolestivé pocity (veľmi intenzívne ráno, klesajúce večer).
 2. Vypúšťanie (vo forme nevýznamného výtoku z krvi, normálneho ťažkého výtoku a tiež krvácania). Nasledujte odkaz a pozrite si fotografie o výtoku v endometrióze.
 3. Závrat (bez systematického charakteru).
 4. Všeobecná únava (ochorenie zvyšuje pokles výkonnosti počas menopauzy).

Okrem toho sú často príznaky intoxikácie:

 • pocit chladu,
 • nevoľnosť a vracanie,
 • prudký nárast teploty
 • vysoký počet bielych krviniek.

Endometrióza v menopauze sa môže podobať na bežné príznaky menopauzy, takže žena má riziko vzniku ochorenia. Tiež rast endometria môže významne zlepšiť nepohodlie charakteristické pre menopauzu.

Typy chorôb

Podľa formy distribúcie sa rozlišuje endometrióza:

 1. Genitálií. Stáva sa vnútorným a vonkajším. V tomto prípade je príčinou patológie bunkové enzýmy, receptory pohlavných hormónov a génové mutácie.
 2. Extragenital. Rast endometria sa netýka len genitálií, ale aj iných oblastí tela. Najčastejšie trpia brušná dutina, pľúca, pečeň a srdce. Toto ochorenie vyvoláva nadváhu, diabetes mellitus, účinky chirurgických zákrokov, ako aj zápalové procesy.

Hyperplázia endometria môže byť:

 • žliaz,
 • cystická,
 • suterén,
 • polypoidní,
 • atypické.

Každý druh má svoje vlastné charakteristiky a metódy liečby. Najťažšie liečiť atypické a bazálne endometriózy, ale vyskytujú sa veľmi zriedka.

Diagnóza ochorenia

Climax a endometrióza majú niekoľko spoločných príznakov, preto sa počas menopauzy vyskytujú často zanedbávané formy patológie. Nemôžete sa spoliehať na svoje vlastné pocity, ktoré si vyžaduje systematické pozorovanie lekárom.

Existujú nasledujúce diagnostické metódy:

 • Gynekologické vyšetrenie. Lekár vypočuje sťažnosti, vyšetrí maternicu av prípade potreby určí nasledujúce typy vyšetrení.
 • US. S pomocou vaginálneho senzora odborník zhodnotí celkový stav vnútorných pohlavných orgánov, vytvorí zhrubnutie tkanív endometria. Hyperplázia je indikovaná zhrubnutím 15 až 20 mm. Indikátory zhora hovoria o adenokarcinóme.
 • Hysteroskopia. Špecialista robí zoškrabanie maternice, aby presne určil typ endometriózy. Procedúra sa vykonáva bez anestézie, je považovaná za bezbolestnú, ale niektoré výtoky po hysteroskopii môžu byť rušivé.
 • Biopsia. Realizované na ďalšie histologické vyšetrenie tkaniva endometria. Kvôli chirurgickému odrezaniu tkanív možno pozorovať krvácanie po biopsii.
 • Krvný test na hormóny. Stanovuje sa hladina pohlavných hormónov, hormónov štítnej žľazy a nadobličiek.
 • X-ray maternice. Pomerne informatívna diagnostická metóda, ktorá pomáha určiť prítomnosť nádorov, adhézií a polypov.

Povaha diagnózy sa stanoví individuálne po návšteve gynekológa.

Čo sa stane, ak ochorenie neliečite?

Ak neurobíte diagnózu ochorenia včas a neukončíte liečbu, endometrióza môže spôsobiť:

 1. Ťažká anémia. Významné krvácanie vyvoláva stratu hemoglobínu. Telo nemôže úplne obnoviť objem a kvalitu krvi, a ak žena nehľadá pomoc v nemocnici, je to dokonca fatálne.
 2. Zápal pobrušnice. Ak sa endometriálne tkanivá šíria mimo reprodukčný systém, môže to spôsobiť vážne zápalové procesy v brušnej dutine.
 3. Rakovinové ochorenia Onkologické nádory sa môžu vyskytnúť na pozadí pokročilej endometriózy. A liečba rakoviny je veľmi ťažká.

Možno konštatovať, že včasná liečba patologického stavu endometria chráni ženu pred veľmi závažnými následkami, ktoré priamo súvisia s týmto ochorením.

Liečba liekmi

Endometrióza u postmenopauzálnych alebo premenopauzálnych žien sa lieči na základe hormonálnych liekov. Hlavnou úlohou v tejto fáze je znížiť účinok estrogénu na telo. Na tento účel použite progesterón, ktorého príjem môže spôsobiť regresiu ochorenia a remisiu ložísk patológie.

Ale použitie jednozložkových liekov je možné len v prípade, že nie sú prítomné iné problémy, pretože už znížená hladina estrogénu v menopauze so zvýšenou supresiou môže nepriaznivo ovplyvniť iné orgány.

Lekári najčastejšie predpisujú kombinovanú hormonálnu substitučnú liečbu s malým množstvom estrogénu a progestínu, aby poskytli liečbu s miernym účinkom:

Je potrebné pripomenúť, že ak sa endometrióza vyvinula na malígny nádor, HRT nie je povolená.

Namiesto kombinovaných liekov môže lekár predpísať:

Prostriedok na báze progestínu:

Androgény (na zníženie produkcie estrogénu) - Gestrinon, Danazol. Tieto prostriedky odstraňujú bolesť a znižujú pravdepodobnosť opakovaného výskytu ochorenia.

Okrem toho je potrebné zabezpečiť normálnu výživu, dostatočné množstvo vitamínov. Žena by sa mala starať o stav krvných ciev, srdca a kostného tkaniva, ktoré môžu byť dôsledkom liečby, ak si nezajistia ďalšiu podporu.

Operatívny zásah

Napriek prioritnej dôležitosti operácie počas menopauzy by sa chirurgia mala uchyľovať k určitým predpokladom:

 • Endometrióza vo vaječníkoch.
 • Extragenitálny typ patológie.

V týchto prípadoch je choroba nedostatočne prístupná liečbe drogami a riziko komplikácií je veľmi vysoké. Lekár Vám predpíše operáciu potom, ako pacient podstúpi potrebnú diagnózu.

Uplatňuje tiež metódu laparoskopie, ktorá umožňuje prepichnutie v bruchu bez pitvy tkanív brušnej dutiny. Preto obdobie zotavenia v takejto operácii nie je dlhé. Po laparoskopii však môže dôjsť k určitému prepusteniu, ktoré možno nájsť podrobnejšie v jednom z našich článkov.

Liečba tradičnej medicíny

Takéto ošetrenie je len dodatočné. Nasledujúce liečivé rastliny sa môžu používať len po povolení ošetrujúceho lekára:

Žena by si mala pamätať, že liečivé rastliny môžu poškodiť len ak sa použijú nesprávne. Ak nie je potrebné používať rastlinné zložky v liečbe, potom nemusíte uchýliť sa k nim, aby nedošlo k zhoršeniu ochorenia.
Zdravie ženského tela je priamo závislé od životného štýlu. Ak žena po menopauze prestane starať o svoje zdravie, potom môžu byť rôzne gynekologické ochorenia a ďalšie patológie spojené s reštrukturalizáciou tela.

Vlastnosti endometriózy

 • Prvé príznaky endometriózy, ktorá sa prejavuje u žien, je porušením menštruačného cyklu. Kvôli ich vstupu do menopauzy môžu ženy vynechať tento vážny príznak endometriózy, čo sa považuje za primárny prejav menopauzy.
 • V prvej polovici menštruačného cyklu má endometrium tendenciu prudko rásť, vďaka čomu sa táto časť cyklu stáva o niečo dlhšou. Typicky sa takéto zmeny vyskytujú s nadbytkom estrogénu v ženskom tele. Keď sa hladina hormónov začne znižovať, endometrium sa odmietne a začne menštruácia.
 • Doba krvácania tiež nie je normálna. Menštruácia sa zvyčajne predlžuje, pretože hladina progesterónu je príliš nízka. Pri odmietnutí zarasteného endometria nevychádza z maternice, jeho zvyšky sa stávajú ložiskami zápalu - endometriózy.
 • Pod vplyvom hormonálneho pozadia sa exfoliované endometrium správa rovnako ako sliznica maternice. Je schopný rastu a potom odmietnutia. Najčastejšie sa takéto procesy pozorujú v tele žien so slabou imunitou. A ak sa v priebehu preklimakterického obdobia telo vyrovnalo s problémom, potom menopauza robí ženu zraniteľnejšou aj pri prirodzených procesoch. Výsledkom je, že telo pacienta môže trpieť endometriózou.

Charakteristickým znakom endometriózy pri menopauze je postupné vymiznutie ochorenia. Rastové oblasti endometria nemajú pohlavné hormóny, pretože ich produkcia počas menopauzy sa stáva oveľa menej.

Faktory zhoršenia endometriózy v menopauze

Zánik symptómov endometriózy počas menopauzy je ideálnym scenárom pre ženy trpiace patológiou skôr. Ale u niektorých pacientov príznaky endometriózy nielenže nezmiznú, ale zintenzívnia sa, alebo po prvýkrát pacient začne narušovať chorobu.

Prečo môže menopauza tak silno ovplyvniť vývoj chorôb? To prispieva k niekoľkým predispozičným faktorom:

 1. Prebytok telesnej hmotnosti. Zatiaľ čo hladiny estrogénu klesajú počas menopauzy, hormón začína provokovať produkciu tukových buniek, ale druhý významný hormón, progesterón, ešte neklesol, ale je na rovnakej úrovni. Súčasne rastú ložiská endometriózy a v ich neprítomnosti sa objavujú po prvýkrát.
 2. Diabetes mellitus. Patológia vyvoláva zmeny takmer vo všetkých systémoch. Práca žliaz zodpovedných za produkciu pohlavných hormónov tiež trpí. Takže aj malá časť estrogénu môže vyvolať endometriózu a zhoršuje stav úplnej neprítomnosti progesterónu v tele. V tomto prípade zvyčajne trpia pacienti s endometriózou.
 3. Choroby ženských genitálií vyvolané infekčnými procesmi. Časť chorôb sexuálnej sféry u žien nemusí dávať zjavné príznaky, narúšať proces vytvárania a oddeľovania endometria.
 4. Chirurgická liečba pohlavných orgánov. Chirurgické zákroky tiež negatívne ovplyvňujú sliznicu maternice a môžu vyvolať rozvoj endometriózy. Niekedy sa vyvíja aj tam, kde sa vytvorilo spojivové tkanivo.

Vyššie uvedené faktory sú hlavnými príčinami tohto ochorenia počas menopauzy. Zvážte príznaky endometriózy v menopauze.

Príznaky ochorenia

Symptómy ochorenia závisia od toho, koľko oblastí sa už vytvorilo a kde sa nachádzajú. Uvádzame najtypickejšie príznaky endometriózy v menopauze:

 • bolesti hlavy, často sa vyskytujúce v prvom období menštruačného cyklu,
 • intoxikácie (zimnica, vracanie, závraty, teplota) počas uvoľnenia endometria,
 • prítomnosť krvácania, striedavé krvácanie,
 • zvýšená podráždenosť, nespavosť atď.

Takéto príznaky len zriedka vedú ženu k lekárovi - príznaky a liečba nie sú korelované ženami s patológiou. Sú presvedčení, že ide o normálne prejavy menopauzy, ktorá po určitom čase uplynie. Avšak už pri prvých príznakoch ochorenia je potrebné lekárske vyšetrenie a začiatok liečby ochorenia.

Komplikácie endometriózy

V menopauze je endometrióza nepredvídateľná, preto sa ženy najčastejšie obávajú komplikácií ochorenia. Sú viac ohrozujúce ako samotná endometrióza uprostred menopauzy. Medzi komplikácie, ktoré stoja za to spomenúť tieto patológie:

 1. Posthemoragická anémia v dôsledku straty krvi. Trvanie krvácania je regulované progesterónom, takže počas menopauzy nízka hladina tohto hormónu nedovoľuje skončiť mesačne v čase. Proces regenerácie u pacientov je omnoho pomalší, takže telo je vyčerpané novým a novým krvácaním.
 2. Hádzanie endometriálnych buniek do brušnej dutiny je jednou z najzávažnejších komplikácií, ktoré môžu spôsobiť vnútorné krvácanie. S rozvojom zápalového procesu v brušnej dutine sa často vyskytujú adhézie a akútny zápal ohrozuje rozvoj peritonitídy.
 3. Onkologické ochorenie je jednou z život ohrozujúcich komplikácií po endometrióze. Častice endometria, rastúce v tkanivách a orgánoch, môžu vyvolať objavenie sa nádoru, ktorý sa časom vyvinie do malígneho (rakovinového) štádia.

Liečba ochorenia

Endometrióza maternice vyžaduje povinnú konzultáciu na klinike. Ošetrujúci lekár začne liečbu konzervatívnymi metódami a ak sú neúčinné, aplikujú sa chirurgické techniky. Chirurgická liečba pacienta s endometriózou je doplnená o lieky na báze hormónov. Voľba liečby závisí od klinických prejavov a štádia liečby v nemocnici.

Hormonálna liečba

Drogová liečba zahŕňa užívanie hormonálnych liekov, ktoré pomáhajú normalizovať vlastné hormonálne pozadie pacienta. Medzi liečivami v období menopauzy možno zaznamenať nasledujúce skupiny:

 • perorálne kontraceptíva v rozpore s rovnováhou hormónov,
 • lieky, ktoré inhibujú syntézu steroidných hormónov (Danazol, Gestrinone),
 • lieky na potlačenie hormónov hypofýzy (Zoladex, Leuprorelin, Diferelin).

Hormonálna terapia je predpísaná na pomerne dlhú dobu - pacienti s menopauzou by mali užívať drogy šesť alebo viac mesiacov. Spolu s týmito liekmi sa na odstránenie negatívnych účinkov menopauzy používajú sedatíva, analgetiká a enzýmové lieky.

Chirurgická liečba

Chirurgia sa uchyľuje, ak konzervatívna liečba neprináša požadované výsledky. Operácia sa tiež uskutočňuje v prípade častých recidív ochorenia s komplexným priebehom patológie. Intervencia sa najčastejšie vykonáva laparoskopicky, čo znižuje stupeň zotavenia po operácii. V ojedinelých prípadoch endometriózy je možná kauterizácia jednotlivých oblastí.

Laparoskopická operácia sa vykonáva pomocou malého rezu v koži, kde je osvetlená videokamera vložená, a chirurgický nástroj je vložený do iného rezu. Počas operácie sa odstránia všetky viditeľné ložiská endometriózy a adhézie, ktoré sa mohli objaviť v priebehu patológie. Ak sa vo vaječníkoch vyvinú cysty endometria, odstránia sa tiež. Chirurgický zákrok trvá asi štyridsať minút, po jeho zavedení sa na miesta rezu aplikujú malé stehy. Pacienti zvyčajne strávia na klinike jeden deň a pri absencii pooperačných komplikácií môžu ísť domov.

Štatistiky ukazujú, že v osemdesiatich percentách liečby endometriózy, to bol chirurgický zákrok, ktorý dal ženám s vrcholom požadované výsledky. Hormonálna terapia v tomto prípade významne stráca pred chirurgickou liečbou.

Kombinovaná liečba

Kombinovaná liečba sa aplikuje po operácii, ak pacient potrebuje normalizovať hormóny. Tento problém najčastejšie čelí ženám po operácii. Obávajú sa, či môže nastať adenomyóza v menopauze, aby sa zabránilo takémuto stavu, lekári v prípade potreby predpíšu množstvo hormonálnych liekov, ktoré inhibujú rast endometria. Nebude teda klíčiť do priľahlých vrstiev maternice.

Liečba endometriózy musí začať pri prvom podozrení z prítomnosti patológie. Preto by mala byť žena počas menopauzy obzvlášť opatrná, aby sledovala svoje pocity a zmeny v tele.

Akékoľvek príznaky endometriózy, ktoré sa objavia počas menopauzy, by mali viesť ženu, aby navštívila lekára a napravila stav.

Zaujímavé a informatívne video na túto tému:

Stáva sa endometrióza počas menopauzy

Pri endometrióze maternice bunky sliznice rastú za hranicu reprodukčného orgánu. Lézie môžu byť krčka maternice, vaječníky, črevá, bránica, pľúca, pečeň.

Endometrióza v menopauze najčastejšie mizne, pretože hladina hormónov, ktoré regulujú menštruačný cyklus, prudko klesá a čoskoro úplne zmizne. U niektorých žien sa však príznaky patológie naopak výrazne zlepšujú.

Odborníci uvádzajú niekoľko dôvodov, prečo endometrióza nepodstupuje počas menopauzy:

 1. Nadváhou. S poklesom množstva estrogénu v krvi sa vyvíja tvorba tukových buniek. Zároveň je progesterón stále na rovnakej úrovni. Endometrium je aktívne rastie, a ak to nebolo pred menopauzou, patológia najprv sa cíti s nástupom menopauzy.
 2. diabetes mellitus, Vývoj patologického stavu endometria u žien klimakterického veku môže byť spojený s metabolickými poruchami a ochoreniami endokrinného systému. Produkcia hormónov je obzvlášť zhoršená prudkým poklesom progesterónu.
 3. Infekčné gynekologické ochorenia. Časté zápalové procesy ženských pohlavných orgánov vedú k narušeniu tvorby a oddelenia endometria. Často je patológia zhoršená nástupom menopauzy.
 4. Chirurgická liečba, Chirurgický zákrok v ženskom reprodukčnom systéme môže byť príčinou endometriózy počas menopauzy. Často potrat spôsobený ženou v mladých rokoch vedie k patologickej proliferácii endometria počas menopauzy. Faktom je, že po takejto operácii zostávajú lézie na tkanivách sliznice maternice, čo spôsobuje zvýšené delenie buniek na pozadí redukcie estrogénu.

Príčiny endometriózy po nástupe menopauzy vo vede ešte neboli plne preskúmané, pretože táto patológia nie je charakteristická pre menopauzálny vek.

Klinické formy endometriózy a ich príznaky

Symptómy endometriózy počas menopauzy závisia od toho, koľko lézií sa už vytvorilo a kde sa nachádzajú. Odborníci nazývajú tieto hlavné znaky a symptómy endometriózy maternice počas menopauzy:

 1. Ťažké, časté a dlhotrvajúce bolesti hlavy. Sú vyčerpávajúce. V prvej polovici menštruačného cyklu sa v druhom vyslovuje bolesť, ktorá postupne klesá.
 2. Mierne vaginálne krvácanie, pripomínajúce menštruačný prietok. Môžu byť skromné ​​alebo hojné, často sa táto povaha výboja mení počas niekoľkých dní.
 3. S oddelením výtoku endometria sprevádzaného závratmi, bolesťou v bruchu, horúčkou na pozadí intoxikácie tela. Tento stav spôsobuje nevoľnosť a vracanie. V štúdii krvi sa zistia zvýšené hladiny leukocytov, čo je charakteristické pre akýkoľvek zápalový proces.
 4. Podráždenosť, ospalosť. Všetky tieto príznaky ženy oznámenia av neprítomnosti patológie, ale s endometriózy zhoršenie týchto prejavov dochádza.

Na príznaky endometriózy v menopauze zriedka venovať pozornosť. Nedostatok liečby však môže spôsobiť vážne komplikácie.

V prípadoch, keď patológia ovplyvňuje črevá, sú prejavy trochu odlišné. Keď nastane menopauza, objavia sa nasledujúce príznaky črevnej endometriózy:

 • porušenie procesu defekácie - zápcha alebo hnačka,
 • nečistoty krvi a hlienu vo výkaloch,
 • akútna bolesť brucha,
 • zlyhania menštruačného cyklu
 • nadúvanie,
 • špinenie medzi menštruáciou.

V neprítomnosti liečby intestinálnej endometriózy počas menopauzy môže žena zažiť črevnú obštrukciu. Táto komplikácia je indikáciou pre núdzovú operáciu.

Vývoj endometriózy v menopauze je oveľa nebezpečnejší ako v reprodukčnom veku. Je to spôsobené tým, že počas normálneho menštruačného cyklu je ľahké diagnostikovať patológiu z jasných dôvodov. Okrem toho, choroba u žien starších ako 50 rokov má dôsledky vo forme adhéznych procesov, posthemoragickej anémie, vnútorného krvácania.

Akú liečbu si vybrať

Liečba endometriózy po menopauze sa vykonáva niekoľkými metódami vybranými odborníkom. V počiatočnom štádiu patológie a pri absencii komplikácií sa používa konzervatívna terapia.

Hormonálna substitučná terapia sa vykonáva na elimináciu hormonálnej nerovnováhy počas menopauzy. Liečba endometriózy v menopauze nastáva s pomocou hormonálnych látok. V gynekológii sa používajú:

 1. Norkulov. Liečivo je založené na progesteróne. Pri užívaní je účinok estrogénu na rast endometria znížený.
 2. Gestrinon, Danazol. Hlavnou účinnou zložkou sú deriváty mužských pohlavných hormónov androgénov. Znižujú produkciu estrogénu, čo ženskému telu umožňuje rýchlo prejsť na nové pracovné podmienky, znížiť patologický rast sliznice.
 3. Zoladex, Diferelin. Sú zdrojom analógov hormónov uvoľňujúcich gonadotropín, majú supresívny účinok na produkciu FSH a LH.

Terapia s pomocou takýchto prostriedkov na liečbu ochorenia v období menopauzy trvá 6-9 mesiacov. Vykonáva sa pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Doplnená liečbou s použitím liekov proti bolesti - No-shpy, Baralgina, Papaverina. Musia byť predpísané sedatíva - Motherwort, Valerian.

Hormonálne lieky sa predpisujú v prípadoch, keď sa zistí, že ženské telo má nedostatok hormónov - estrogénu alebo progestínov. Ak sa počas premenopauzálneho obdobia zistia nepríjemné príznaky endometriózy, špecialisti môžu predpisovať perorálne kontraceptíva alebo zavedenie vnútromaternicového zariadenia hormónmi.

chirurgia

Ak konzervatívna liečba neposkytla pozitívne výsledky alebo žena vyhľadala lekársku pomoc príliš neskoro, vykoná sa operácia na odstránenie endometria. Najčastejšie používanou metódou je laparoskopia.

Často odborníci považujú operáciu za jedinú radikálnu a účinnú liečbu žien v menopauzálnom veku., Keď sa ochorenie zanedbáva, niekedy sa indikuje odstránenie maternice.

Riziko znovuzrodenia pri rakovine

Riziko endometriózy maternice je riziko vzniku rakovinových buniek. Počas diagnostiky nie je vylúčená pravdepodobnosť, že špecialista zistí neoplazmu benígnej alebo malígnej povahy.

Každoročne sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny na pozadí priebehu endometriózy počas menopauzy. Rakovina nie je vyliečená po 60 rokoch, pretože na boj proti nej je potrebný silný imunitný systém a u žien tohto veku je telo oslabené.

Aby sa predišlo nebezpečným komplikáciám v postmenštruačnom období, mali by ste sa na prípadné porušenia obrátiť na odborníka.

Príčiny endometriózy v menopauze

Endometrióza je ochorenie, ktorého podstata spočíva vo vzniku ohnísk endometria nielen v maternici, ale aj mimo neho, čo je sprevádzané cyklickými zmenami v týchto oblastiach vo forme menštruácie bez ohľadu na lokalizáciu. Konečná patogenéza tohto ochorenia nebola študovaná, ale existuje mnoho rizikových faktorov. Endometrióza rozlišuje genitál, keď sa tieto ložiská nachádzajú na ženských pohlavných orgánoch, a extragenitálne, keď môžu byť ložiská na vnútorných orgánoch - pľúca, bránica, pečeň, peritoneum. Na druhej strane genitálna endometrióza rozlišuje interné - na vnútorných pohlavných orgánoch a vonkajších - na vonkajších pohlavných orgánoch. Táto klasifikácia je dôležitá, pretože mesačné krvácanie z týchto endometriotických foci môže zodpovedať klinike určitého ochorenia, preto je dôležité stanoviť diagnózu správne.

Dôvodom vzniku endometriózy je časté chirurgické zákroky na genitáliách, ako aj na panvových orgánoch, na pozadí hormonálnej homeostázy, ktorá prispieva k tvorbe endometriálnych foci. Dôvod vzniku endometriózy v menopauze nie je celkom objasnený, pretože tento jav nie je pre tento vek typický, ale rozlišujú sa rizikové faktory pre vývoj tejto patológie v menopauze. Medzi tieto faktory patrí obezita, diabetes mellitus, zápalové ochorenia pohlavných orgánov, časté chirurgické zákroky, popôrodná trauma.

Patogenéza extragenitálnej endometriózy spočíva v tom, že počas chirurgického zákroku na genitálnych alebo panvových orgánoch alebo po zraneniach sa endometrium náhodne rozptýli. Prostredníctvom vajíčkovodov alebo kontaktom cez chirurgickú ranu spadajú mikroskopické endometriálne náplasti na peritoneum, odkiaľ sa môžu rozptýliť do pečene, bránice a mimo nej. Tieto ložiská endometriózy počas aktívnej prvej fázy menštruačného cyklu, najmä ak je pozorovaná žena s hormonálnymi poruchami a hyperestrogenizmom, sa začínajú aktívne množiť. V dôsledku týchto procesov rastú mikroskopické oblasti a pod vplyvom poklesu estrogénu a začiatku druhej fázy menštruačného cyklu sa tiež začínajú aktívne vylučovať, čo je sprevádzané uvoľňovaním krvi.

Patogenéza vývoja endometriózy v menopauze sa neskúmala, pretože na pozadí fyziologického hypoestrogenizmu by endometriálne ložiská mali ustúpiť, ale opak je pravdou. Predpokladá sa, že vývoj tohto procesu v menopauze môže byť vyvolaný nedávnymi chirurgickými zákrokmi pre inú patológiu, ktorá je sprevádzaná rovnakým princípom disperzie endometria. Pod vplyvom stále aktívnych estrogénov tieto miesta začínajú fungovať a nedostatok estrogénov, ktoré začínajú počas menopauzy, neprispieva k zmierneniu procesu, pretože tieto miesta sú menej citlivé na pôsobenie hormónov v dôsledku poklesu receptorov v súvislosti s vekom. Preto hypoestrogenizmus v menopauze nie je sprevádzaný regresiou endometriózy. Nedávne chirurgické zákroky na panvových orgánoch možno teda považovať za hlavnú príčinu vzniku endometriózy v menopauze. Skutočnosť, že endometrióza sa nenachádza u mnohých žien s menopauzou, možno vysvetliť aj kvantitatívnym rozdielom medzi estrogénmi a ich receptormi.

Komplikácie a následky

Dôsledkom endometriózy v menopauze u žien tohto veku môže byť často malignita. To môže byť najmä prípad nediagnostikovaných foriem endometriózy, pretože dochádza k nekontrolovateľnej proliferácii buniek, čo platí najmä pre stavy, keď je hormonálne pozadie neregulované. Výsledkom endometriózy môže byť aj krvácanie do dutiny brušnej, po ktorej nasleduje klinika akútneho brucha.

Diagnóza endometriózy s menopauzou

Vzhľadom na typické vlastnosti priebehu endometriózy môže byť diagnóza často v období menopauzy komplikovaná. To je spôsobené tým, že v klasických prípadoch endometrióza zmizne, keď nastane menopauza, ale v tomto prípade to tak nie je.

Je potrebné starostlivo preskúmať ženu s detailmi všetkých sťažností a presnou históriou. Je potrebné objasniť charakter menštruačného cyklu počas života, trvanie cyklu, stupeň krvácania, prítomnosť bolesti. Je tiež potrebné zistiť, kedy začala menopauza, jej priebeh, vlastnosti, príznaky z iných orgánov, ako aj klinické prejavy. Pri vyšetrení môžu byť príznaky anémie identifikované vo forme bledosti kože a slizníc, systolického šelmu na vrchole, bledosti skléry.

Pri pozorovaní v zrkadlách sa nedajú zistiť žiadne zvláštne zmeny, pretože tieto ložiská môžu byť lokalizované kdekoľvek.

Analýzy, ktoré umožňujú podozrenie na túto patológiu, môžu byť všeobecné a špecifické. Kompletný krvný obraz môže vykazovať anémiu a jej stupeň, ako aj akútnu alebo chronickú povahu anémie z hľadiska hladín retikulocytov. Ak je pacient prijatý na klinike akútneho brucha, potom normálny leukocytárny vzorec vo všeobecnej analýze krvi eliminuje akútny zápalový proces brušnej dutiny. Zo špecifických testov sa odporúča vyšetrenie hladiny pohlavných hormónov v krvi, čo nám umožňuje hovoriť o úrovni zmien. Je tiež potrebné vykonať prieskum hladiny vápnika v krvi, ktorý je spôsobený začiatkom menopauzy.

Na objasnenie diagnózy je potrebné vykonať cytologické vyšetrenie krvácania, aby sa vylúčila malígna transformácia. Na to je možné vykonať diagnostické utieranie maternice.

Prístrojová diagnostika je vysoko účinná v prípade endometriózy vo vaječníkoch. Potom sa vo vaječníku vytvorí čokoládová cysta, ktorá je diagnostikovaná ultrazvukom. Toto je určené anechoickou heterogénnou tvorbou vaječníkov, ktorá má heterogénnu štruktúru v dôsledku prítomnosti endometriálnych buniek, ktoré môžu vylučovať krv. V tomto prípade sa dutina netvorí, alebo je tu dutina malej veľkosti, ktorá obsahuje krv vo vnútri, a pretože krv má vyššiu hustotu ako kvapalina, určuje sa fuzzy štruktúra tvorby.

„Zlatým štandardom“ inštrumentálnej diagnostiky endometriózy brušnej dutiny je diagnostická laparoskopia. Často sa stáva, že prejavy endometriózy vo forme akútneho brucha sa nedajú diferencovať a diagnóza sa robí len na operačnom stole s objektívnymi znakmi endometrióznych rezov na peritoneu.

Niekedy s ťažkým krvácaním v panvovej dutine sa stanoví kontrola previsu zadného vaginálneho fornixu, ktorý vyžaduje ďalší diagnostický postup - punkciu zadného vaginálneho fornixu.

Diferenciálna diagnostika

Diferenciálna diagnóza endometriózy pri menopauze by sa mala primárne vykonávať s malígnymi nádormi endometria. Rakovina endometria môže byť sprevádzaná charakteristickou klinikou - výskyt krvácania niekoľko mesiacov alebo rokov po nástupe menopauzy. Ale pri karcinóme endometria dochádza k reakcii regionálnych lymfatických uzlín a tiež podľa výsledkov ultrazvukového vyšetrenia sa stanovuje heterogenita maternice. Dôležitým prvkom pre presné rozlíšenie stavu je histologické vyšetrenie, ktoré má pri rakovine zhubné bunky.

Tiež endometrióza v menopauze, ktorá je lokalizovaná vo vaječníku s tvorbou cysty, musí byť diferencovaná od rakoviny vaječníkov a iných cyst. V tejto úlohe zohráva hlavnú úlohu ultrazvuk, ktorý umožňuje odhaliť podstatu formácie, stupeň jej krvného zásobovania, štruktúru hustoty. Pri rakovine vaječníkov je samotná štruktúra vaječníkov fuzzy, nie je možné izolovať jej kontúry. Iné cysty majú tenkú kapsulu a jednotnú štruktúru.

Endometrióza brušnej dutiny, ktorá iniciuje kliniku akútneho brucha, sa musí odlišovať od:

Všetky tieto stavy musia byť eliminované, pretože vyžadujú urgentný chirurgický zákrok. Na to je potrebné zbierať anamnézu a vylúčiť všetky možné ochorenia gastrointestinálneho traktu, ako aj ochorenia reprodukčného systému. Niekedy nie je možné rozlíšiť diagnózu bez diagnostickej laparoskopie.

V prvom rade je potrebné vylúčiť malígnu povahu procesu a potom vykonať ďalšiu diagnostiku.

Liečba endometriózy v menopauze

Liečba endometriózy v menopauze môže byť konzervatívna a operatívna v závislosti od lokalizácie procesu, stupňa klinických prejavov a počtu a veľkosti endometriálnych foci. Voľba spôsobu liečby je však trochu komplikovaná vzhľadom na stav menopauzy a hormonálnu nerovnováhu, preto je potrebná osobitná pozornosť a individuálny prístup k liečbe každého prípadu.

Liečba endometriózy v menopauze by sa mala vykonávať s prihliadnutím na hormonálne pozadie ženy, ako aj na vlastnosti tela počas menopauzy.

Liečba liekmi zahŕňa použitie hormonálnej terapie. Na to, vzhľadom na patogenetické vlastnosti tohto procesu, používajte lieky, ktoré majú zvýšenú hladinu progesterónu. Súčasne zníženie počtu estrogénov prispieva k regresii proliferácie a sekrécie endometriálnych ložísk.

Но, учитывая, что в организме женщины в период климакса происходит физиологическое уменьшение секреции эстрогенов, то дополнительное подавление уровня эстрогенов может усилить изменения со стороны других органов и систем, поэтому такое лечение нужно назначать весьма осторожно и в комплексе с другими препаратами, которые защищают сердце и кости. Hlavnými liečivami, ktoré sa najlepšie používajú na liečbu endometriózy pri menopauze, sú kombinované lieky, ktoré obsahujú malé množstvo estrogénu a progesterónu, čo prispieva k miernejšiemu účinku liečby. Hlavné lieky používané na tento účel:

 1. Triziston je kombinovaný estrogén-progesterónový liek. Podporuje regresiu endometriózy v dôsledku inhibície proliferácie buniek a ich sekrécie. Liek je k dispozícii vo forme piluliek troch farieb, ktoré sa používajú podľa špeciálnej schémy na tri týždne, potom prestávka na týždeň. Liečba trvá najmenej tri až šesť mesiacov. Kontraindikácie pre účely lieku sú malígne nádory akejkoľvek lokalizácie, vaskulárna patológia vo forme anamnézy trombózy, hepatitídy. Má sa používať s opatrnosťou pri diabetes mellitus, pretože liek môže zmeniť toleranciu glukózy, ako aj pri hypertenzii. Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť vo forme cholestázy, abnormálnej funkcie pečene, embólie, ako aj alergických a dyspeptických reakcií.
 2. Janine je nízko dávková, dvojfázová kombinovaná estrogén-progesterónová liečba, ktorá pomáha vyrovnávať hormonálne hladiny a potláča sekréciu endometriálnych miest. Dodáva sa vo forme dražé, ktorých počet je 21. Recepcia začína od prvého dňa menštruačného cyklu. Vzhľadom na obsah estrogénu a progesterónu môže liek regulovať akékoľvek hormonálne poruchy. Recepcia jeden tabletky denne po dobu 21 dní, potom prestávka na 7 dní, potom recepcia pokračuje. Vedľajšie účinky sa môžu vyvinúť vo forme dyspeptických prejavov, kožných alergických reakcií, zmien v mliečnej žľaze vo forme bolesti, opuchu, ako aj krvavého uterinného výtoku. Kontraindikácie užívania lieku - je cukrovka, trombóza a iné problémy s krvnými cievami, migrénami, ako aj tehotenstvom a laktáciou.
 3. Marvelon je kombinovaný estrogén-progesterónový liek, ktorý obsahuje väčšie množstvo progesterónu 5-krát. Princíp účinku lieku na endometriózu, vrátane endometriotických cyst, je spôsobený reguláciou hormonálnych hladín. Liek je dostupný v tabletách po 100 mg a užíva sa jedna tableta denne v rovnakom čase od 1 do 21 dní cyklu. To zaisťuje konštantnú normálnu koncentráciu hormónov v krvi. Vedľajšie účinky lieku sú alergické prejavy, dyspeptické prejavy vo forme nevoľnosti, zvracanie, nepríjemné pocity v prsných žľazách, zhoršené libido, prírastok hmotnosti. Kontraindikácie na použitie sú akútna dysfunkcia pečene, akútna cholecystitída, malígne procesy akejkoľvek lokalizácie.
 4. Anteovín je kombinovaná dvojfázová estrogén-progesterónová liečba, ktorá potláča procesy normálneho menštruačného cyklu reguláciou hormonálnych hladín a zabraňuje procesu ovulácie. To prispieva k regresii funkčných cyst. Liečivo je dostupné vo forme tabliet 21 kusov na balenie. Medzi nimi je 11 bielych a 10 ružových, respektíve rozdiel v zložení. Užívajú sa v jednej tablete od 5. dňa cyklu. Vedľajšie účinky sa môžu vyvinúť vo forme dyspeptických prejavov, nepohodlia v prsných žľazách a pocity ich napätia. Kontraindikácie pre užívanie lieku sú cukrovka, hypertenzia, epilepsia, kŕčové žily a fajčenie pri užívaní tohto lieku sa neodporúča.

Súbežne s hormonálnou substitučnou liečbou je potrebné vykonávať posilňovaciu a imunomodulačnú liečbu vo forme vitamínovej terapie. Odporúčame vitamíny skupiny A a E a lepšie multivitamínové komplexy. Medzi fyzioterapeutickými metódami liečby sa odporúča ionoforéza a elektroforéza, ako aj rádiopulzová terapia. Je tiež potrebné predpísať vápnikové a profylaktické dávky kyseliny acetylsalicylovej.

Chirurgická liečba endometriózy v menopauze je prioritou počas menopauzy, pretože takáto liečba je radikálna a znižuje riziko komplikácií. Táto liečba je zvlášť účinná pri endometrióze vo vaječníkoch. Okrem toho odstránenie cysty prispieva k úplnej regresii symptómov. Chirurgická liečba by sa tiež mala vykonávať s extragenitálnymi formami endometriózy, pretože sú slabo prístupné chirurgickej liečbe.

Ľudová liečba endometriózy s menopauzou

Prioritou je ľudová liečba endometriózy v menopauze, pretože často je hormonálna terapia kontraindikovaná alebo obmedzená na použitie a operácia je odložená. Preto s použitím mnohých metód tradičnej medicíny, ako aj rastlinných prípravkov na reguláciu menštruačného cyklu a na zastavenie krvácania.

hlavná recepty s použitím tradičných metód liečby - to je:

 1. Liečba medu - jedna polievková lyžica medu sa musí zriediť v litri prevarenej vody a dvakrát denne. Tento kurz musí byť ukončený 7-10 dní. Med má výrazný relaxačný účinok na myometrium maternice a má tiež bakteriostatický a imunomodulačný účinok. Prispieva k normalizácii bunkových membrán a redukuje hypersekréciu endometria, ktorá môže byť použitá pre vnútorné genitálne formy endometriózy.
 2. Použitie žraloka je účinné pri korekcii hormonálnej nerovnováhy a znižovaní bolesti pri endometrióze. Ak chcete urobiť odvar, lyžica sušených listov by sa mala naliať pohárom prevarenej vody a variť ďalších päť minút, potom nechať vychladnúť a napätie. Tento vývar je potrebné piť pol pohára trikrát denne asi týždeň.
 3. Repné šťavy pomáha obnoviť silu a krvácanie po chronickej anémii pri endometrióze. Na ošetrenie sa čerstvá repná šťava odoberá na prázdny žalúdok 50 ml počas dvoch týždňov.
 4. Listy žihľavy a dráča tiež pomáhajú obnoviť tvorbu krvi a uvoľňujú myometrium s poklesom aktívnej proliferácie endometriálnych foci. K tomu pripravte čajový odvar z bylín, ktorý má hysterotropný účinok. Listy žihľavy a dráča trvajú na prevarenej vode a varíme ďalších päť až desať minút, po ktorých pijú namiesto čaju až štyrikrát denne.
 5. Čaj z kalina môže byť po celý deň niekoľkokrát namiesto tekutých nápojov, môžete pridať lyžicu medu.
 6. Žihľava môže byť tiež použitá čerstvá, pretože má liečivé účinky a zároveň pomáha obnoviť stratu krvi v prípade silného krvácania. Na ošetrenie použite šťavu zo stoniek žihľavy, čerstvo vylisovanú, s ktorou je tampon impregnovaný a vložený do vagíny na 2 hodiny večer počas najmenej piatich dní.

Homeopatické lieky na liečbu endometriózy v menopauze sa tiež široko používa, pretože nemajú hormóny v zložení, ale sú schopné regulovať hormóny, čo zlepšuje klinické prejavy endometriózy a menopauzy. Základné drogy:

 • Ginekohel - kombinovaný homeopatický liek, ktorý sa vyrába vo forme kvapiek a aplikuje sa 10 kvapiek trikrát denne, pred tým je potrebné ho rozpustiť v teplej vode. Vedľajšie účinky sa zriedkavo pozorujú vo forme alergických javov.
 • Lykopodium je monokomponentný homeopatický liek, ktorý je účinný pri endometrióze pravého vaječníka. Liek sa vyrába vo forme homeopatických granúl 10 g v nádobe, tiež vo forme tinktúry 15 ml. Vezmite medzi jedlami, rozpúšťajte pod jazykom, kým sa úplne nerozpustí v 1 granule 4 krát denne. Neodporúča sa pre tehotné ženy. Neboli zistené žiadne nežiaduce udalosti.
 • Cyklodinón je homeopatický liek, ktorý normalizuje ovariomenštruačný cyklus v prípade nedostatočnosti jeho druhej fázy. Liek sa uvoľňuje v tabletách alebo kvapkách. Dávkovanie - 1 tableta ráno alebo 40 kvapiek raz denne. Liečba trvá najmenej tri mesiace. Gravidita a alergická precitlivenosť na zložky lieku sú kontraindikované na použitie.

prevencia

Opatrenia na zabránenie vzniku endometriózy v menopauze sú nešpecifické opatrenia vo forme včasnej liečby zápalových ochorení a poranení pohlavných orgánov, vyhýbania sa chirurgickým zákrokom mimo svedectva, včasnej a každoročnej konzultácii s gynekológom. Pre ženy je veľmi dôležité, aby sa počas počiatočných prejavov menopauzy poradil s lekárom, aby napravil stav a monitoroval hormonálne pozadie, aby sa zabránilo nielen endometrióze, ale aj patológii z iných orgánov a systémov.

Prognóza endometriózy je pozitívna v prípade endometriálnej cysty, pretože je to najľahšie diagnostikovaná lokalizácia a je najľahšie liečiteľná. V prípade extragenitálnej lokalizácie endometriózy je prognóza zotavenia relatívne priaznivá, pretože je ťažké ju diagnostikovať.

Endometrióza v menopauze je patológia, ktorá môže mať rôzne prejavy od kliniky akútneho brucha až po asymptomatický priebeh, ale vzhľadom na možnú malignitu tohto procesu je potrebné včas sa poradiť s lekárom. Spôsoby ošetrenia sú vybrané individuálne a môžu byť kombinované. Za akékoľvek porušenie tohto stavu - musíte kontaktovať lekára, potom bude vaše zdravie v bezpečí.

Prečo je možný rast endometria v menopauze?

Climax znamená zníženie množstva pohlavných hormónov a reštrukturalizáciu tela novým spôsobom. Inhibuje metabolické procesy, oslabuje obranyschopnosť, existuje mnoho reakcií, ktoré sú podobné príznakom ochorenia.

Vďaka tomu je fungovanie systémov karosérie nestabilné, dokonca nepredvídateľné. Namiesto redukcie ohnísk zarastenej sliznice maternice, ktorá by mala byť teoreticky spôsobená nízkym objemom estrogénov a progestínov, sa opak opakuje.

Jediná presná príčina endometriózy v dospelosti nebola identifikovaná, ale boli zistené predispozičné okolnosti:

 • Nadmerný objem tela. Nejde o svalovú hmotu, ale o tuky. Toto tkanivo je schopné produkovať estrogény, ktoré telo je teraz tak akútne chýba. Ale progesterón, ktorý vyvažuje ich účinky, nemôže produkovať tuk. Patológia endometria v postmenopauze sa v tomto prípade spúšťa alebo aktivuje v dôsledku porušenia zloženia hormónov s prevahou estrogénu. Že prispievajú k rastu slizníc maternice,
 • Diabetes mellitus. Častý spoločník žien klimakterického veku porušuje činnosť krvných ciev, srdca, čo vyvoláva zhoršenie fungovania pohlavných žliaz. Porucha môže byť takého charakteru, že minimum estrogénu, ktoré je prítomné v tele, môže spôsobiť aktiváciu endometriálnych buniek. Súčasne je hladina progesterónu udržiavaná na nízkej úrovni, čo situáciu zhoršuje. Diabetes vo väčšine prípadov vyvoláva relaps ochorenia, menej často spôsobuje jeho nástup vo veku menopauzy,
 • Infekčné choroby, prenesené predtým. Ak boli latentné, neboli starostlivo liečené alebo sa opakovali, vytvára to väčšiu záťaž pre reprodukčný systém. Endometrium chronických infekcií môže byť citlivejšie ako jeho ostatné časti. Vo svojej štruktúre dochádza k systémovým zmenám, ktoré menopauza, ako každá prechodná fáza, robí explicitné. Jedným z nich môže byť endometrióza,
 • Chirurgia na reprodukčných orgánoch. Potrat v dospievaní môže viesť k endometrióze u žien s menopauzou. To samozrejme nie je len o týchto druhoch intervencií. Ale po operácii zostávajú stehy, drobné poranenia, ktoré nie sú okamžite zaznamenané, a vzniká jazvové tkanivo. To všetko je predpokladom zrýchleného bunkového delenia sliznice maternice.

Prejavy menopauzálnej endometriózy

Endometrióza v menopauze vykazuje symptómy a vyžaduje liečbu mierne odlišnej povahy ako v reprodukčnom období. Príznaky ochorenia sú do značnej miery určené lokalizáciou patologických oblastí, veľkosťou a počtom. Vo všeobecnosti sa však dajú charakterizovať takto:

 • Vyčerpávajúce bolesti hlavy, ktoré majú nejaký vzor. V prvej polovici mesiaca sa zdajú byť ostrejšie, pri iných pocitoch tolerantnejšie, porovnateľné s malým nepohodlím,
 • Menší výtok z genitálneho traktu s krvou alebo len mazanica, nahradený bohatými hmotami. Proces odlupovania sliznice je sprevádzaný bolesťou a intoxikáciou. Žena zistí zvýšenú telesnú teplotu. Často sa vyskytuje nevoľnosť, zvracanie. Krvný test ukáže zvýšený počet bielych krviniek, ako pri akomkoľvek zápale,
 • Nervozita a neschopnosť spať. Tieto príznaky sú špecifické pre dané obdobie av plnom zdravotnom stave, ale endometrióza po menopauze ich mnohokrát zhoršuje.

Čo ohrozuje ochorenie v tomto veku

Mnohé ženy ignorujú prejavy ochorenia, berúc do úvahy príznaky menopauzy. Dokonca aj absolutórium, ktoré by nemalo byť, nie všetci sú nútení ísť do gynekológa. A márne, pretože endometrióza v tomto štádiu môže byť vinníkom:

 • Ťažká anémia. Krvácanie sprevádzajúce ochorenie znamená stratu hemoglobínu. Znížené množstvo pohlavných hormónov, najmä progesterónu, ich dotiahne. Obnova objemu a kvality krvi je pomalšia. A odmietnutie lekárskej starostlivosti, alebo ak je prijaté príliš neskoro, vedie k smrti,
 • Peritonitída, to znamená zápalový proces v brušnej dutine. V určitom mieste ložiska ochorenia sa sliznice presunú do brušného priestoru,
 • Cancer. Endometrióza po menopauze vyvoláva výskyt nádorov nielen v sliznici alebo maternici, ale aj v iných reprodukčných orgánoch, črevách a močovom mechúre. Je omnoho ťažšie zotaviť sa zo zhubného nádoru ako z príčiny jeho výskytu.

Konzervatívna terapia

Tento typ liečby zahŕňa použitie hormonálnych látok, ak sa zistí, že žena má nerovnováhu látok, ktoré sú nevhodné pre vek. Môžu byť použité nasledujúce lieky:

 • Norkolut. Nástroj obsahuje progesterón, ktorý znižuje účinok na endometrium estrogénu,
 • Gestrinon, Danazol. Tieto deriváty samčích androgénnych hormónov znižujú produkciu estrogénu, ktorý podporuje rast sliznice,
 • Zoladex, Diferelin. Obsahujú analógy hormónov uvoľňujúcich gonadotropín a inhibujú produkciu pohlavných žliaz FSH a LH.

Ak sa ochorenie nachádza v premenopauze, je možné predpísať perorálnu antikoncepciu, zavedenie špirály s hormónmi.

Tradičná medicína proti endometrióze v dospelosti

Liečba endometriózy ľudovými prostriedkami počas menopauzy je možná okrem hlavnej liečby a so súhlasom lekára. Zdanlivo neškodná liečivá bylina môže poškodiť, ak nie je potrebná.

Diagnóza endometriózy počas menopauzy umožňuje použitie:

 • Vývar borovoy maternice. Pre neho vezmite 10 g surovín a 200 ml ohriatej vody. Po zmiešaní sa produkt varí vo vodnom kúpeli po dobu 10 minút, potom sa čerpá 4 hodiny. Výsledná kompozícia sa vypije 3 krát denne pred jedlom. Odvar má protizápalové, regeneračné, sedatívne účinky, podporuje prácu pohlavných žliaz,
 • Infúzny koreň červený štetec. 10 g produktu sa umiestni do 200 ml vriacej vody a udržuje sa 15 minút, zakryje sa a zabalí. Po filtrácii sa zmes nechá vychladnúť a doplní sa do nej prevarenou vodou tak, aby sa získalo 200 ml infúzie. Užívajte trikrát denne pred jedlom. Na deň musíte použiť celé sklo. Nástroj stimuluje produkciu progesterónu, pôsobí ako antiseptikum, analgetikum,
 • To je propolis pre douching. 100 g látky sa naleje do 1 litra vriacej vody a nechá sa v uzavretej nádobe, kým sa nevychladí. Potom sa propolis odstráni z kvapaliny a použije sa dvakrát denne na sprchovanie. Infúzia sa uchováva v chlade, ale bezprostredne pred použitím sa zahrieva. Propolis dezinfikuje a lieči tkanivá.

Endometrióza v menopauze má takéto príznaky a vyžaduje liečbu, ktorá nie je porovnateľná s tými, ktorí majú komplikácie. Je dôležité nielen včas začať boj proti tejto chorobe, ale aj tu je potrebný zdravý životný štýl viac ako kedykoľvek predtým. Týka sa to najmä výživy, v ktorej by ste mali obmedziť množstvo tukov a alkoholu.

Čo je endometrióza maternice

Podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKN-10) má choroba kód N80 „maternicová endometrióza, adenomyóza“ a má benígne ochorenie maternice.

Endometrióza postihuje asi 6-10% žien na celom svete. Najvyššia pravdepodobnosť vzniku ochorenia v 30-40 rokoch sa však môže začať rozvíjať od 8 rokov.

Presné príčiny endometriózy neboli stanovené. Rizikové faktory zahŕňajú dedičnosť - u žien s príbuznými prvej línie trpiacich endometriózou sa pravdepodobnosť vzniku ochorenia zvyšuje asi šesťkrát.

Genetické faktory môžu ovplyvniť a na hladiny hormónov progesterónu v ženskom tele, čo môže tiež vyvolať rozvoj endometriózy.

Takmer 50% prípadov s endometriózou sa vyskytuje chronickej panvovej bolesti, и в 70% случаев боль появляется во время менструаций и половом акте.

Менее распространенные симптомы болезни включают проблемы с мочевым пузырем и кишечником.

В 25% случаев не возникает никаких внешних симптомов заболевания.

Existuje mnoho teórií vysvetľujúcich výskyt endometriózy, ktorá je hlavnou bytosťou teórie retrográdnej menštruácie (teória transplantácie).

Teória naznačuje, že počas menštruačného cyklu ženy, neoplodnené vajíčko, ktoré sa uvoľňuje z maternice spolu s endometrium (vnútorná sliznica tela maternice) a menštruačná tekutina cez vajíčkovody, čiastočne vstupuje do brušnej dutiny, kde je pripojené k výstelke brušnej dutiny.

Ďalej, endometriálne bunky začínajú rásť, postupne rastú do tkanív panvových orgánov a spôsobujú proliferáciu tkaniva (endometriózu).

Predpokladá sa, že dôvodom je neschopnosť imunitného systému vyrovnať sa s cyklickým náporom retrográdnej (pohybujúcej sa cez vajíčkovody do brušnej dutiny) menštruačnej tekutiny.

V závislosti od typu tkaniva, do ktorého endometrium rastie, sa choroba delí na:

 • extragenitálna forma postihujúca tkanivá čriev, močovodov, pupka, močového mechúra, t
 • genitálnej formy.

Vývoj ochorenia môže byť ovplyvnený:

 • toxínov vrátane prítomnosti dioxínov a niklu v životnom prostredí, t
 • struma, oftalmopatia, dermopatia, ako aj rôzne alergické reakcie,
 • autoimunitné ochorenia, najmä Gravesova choroba spojená s hypertyreózou.

Existuje spojenie medzi endometriózou a niektorých typov rakovinynajmä rakovinu vaječníkov, non-Hodgkinove lymfómy a rakovinu mozgu. Endometrióza však nesúvisí s rakovinou endometria.

Približne 40-50% prípadov endometriózy neplodnosti.

Symptómy a typy ochorenia

Oblasť poškodenia tkaniva môže krvácať, čo vedie k jeho zápalu a zjazveniu. Medzi menštruáciou, bolesťou počas menštruácie, ako aj ťažkosťami pri počatí, sú bolestivé alebo ťažké obdobia krvácania.

Pri hlbokom preniknutí choroby do tkanív orgánov sa môže pohybovať od miernej až po závažnú, vrátane:

 • dysmenorea - bolestivé, niekedy znemožňujúce kŕče počas menštruácie. Bolesť môže začať týždeň pred menštruáciou, počas nej alebo týždeň po ňom. Bolesť sa tiež môže stať trvalou a časom sa môže zhoršiť (tzv. Progresívna bolesť),
 • streľba, bodnutie, opakujúca sa bolesť v dolnej časti chrbta (dolnej časti chrbta) a na oboch stranách panvy, ako aj bolesti brucha a rektálnej oblasti, niekedy zostupujúce po nohách,
 • bolesť pri pohlavnom styku (bolesť pri pohlavnom styku) a dyzúria - urgentné nutkanie na močenie, ako aj bolestivé močenie,
 • bolesť tiež môže dôjsť v dôsledku ovulácie, z dôvodu zrastov alebo zápalov v panvovej dutine, počas pohybu, počas fyzických cvičení, pri státí a chôdzi, ako aj pri pohlavnom styku
 • závažnosť symptómov bolesti so štádiom ochorenia - niekedy dochádza k malej bolesti pri rozsiahlej endometrióze s jazvami av niektorých prípadoch sa vyskytuje silná bolesť s malými oblasťami poškodenia.

Ďalšie príznaky ochorenia zahŕňajú:

 • hnačka,
 • zápcha,
 • chronickej únavy
 • nevoľnosť,
 • zvracanie,
 • bolesti hlavy
 • zvýšená teplota
 • menštruačných cyklov
 • hypoglykémie.

Typy endometriózy zahŕňajú štyri štádiá:

 • stupeň I (Minimum). Existujú len povrchové poranenia a možno niekoľko membránových adhézií,
 • stupeň II (Fair). V dutine konečníka sú čiastočné hlboké lézie,
 • etapa III (Priemer). Existujú príznaky štádií I-II, ako aj prítomnosť endometriózy na vaječníkoch, prítomnosť viacnásobných adhézií,
 • stupeň IV (Akútna). Existujú príznaky štádií I-III, ako aj extenzívna endometrióza a adhézie.

Prečítajte si tiež o hypotyreóze počas menopauzy.

Čo sa stane počas menopauzy

Climax (menopauza) je obdobie života ženy, keď hladina estrogénu v tele prirodzene klesá v dôsledku poklesu funkcie vaječníkov, čo má za následok zastavenie menštruačných cyklov.

Štúdie ukazujú, že endometriálne tkanivá potrebujú na rast estrogén, Pretože vaječníky produkujú menej a menej estrogénu počas menopauzy, endometriálne tkanivá nedostávajú potrebný stimul, ktorý zase znižuje ich rast a významne spomaľuje tvorbu jaziev a adhézií, čo znižuje symptómy bolesti.

Počas menopauzy a po nej estrogén je stále produkovaný organizmom v nadobličkách v menších množstvách.

Napriek tomu, že menopauza má pozitívny vplyv na ochorenie, možné poruchy imunitného systému počas menopauzy, negatívny vplyv toxínov na telo, nesprávna strava a nadváha, môže vyvolať nástup príznakov endometriózy.

Štúdie zistili, že v 2-5% prípadov počas a po prirodzenej menopauze, príznaky endometriózy sa môže vrátiť alebo dokonca zvýšiť do veku 75 rokov. Toto je obzvlášť výrazné v závažných prípadoch ochorenia, keď sú na tkanivách jazvy.

Bolo tiež zistené, že po operácii pred a po menopauze v 2-4% prípadov ochorenie prvýkrát diagnostikovaná.

Hoci obyčajné Neexistuje žiadna liečba endometriózy.Terapie zahŕňajú celý rad terapií, ktoré pomáhajú zmierniť jeho príznaky.

Liečba je zameraná na obmedzenie rozvoja ochorenia, odstránenie bolesti a na ženy v reprodukčnom veku na obnovenie a zachovanie schopnosti niesť deti.

záver

Pri stanovenej diagnóze endometriózy je potrebné správne vyhodnotenie ochorenia. Príznaky ochorenia a túžba žien niesť deti určujú vhodné liečebné metódy.

Vo väčšine prípadov liečba poskytuje výraznú úľavu od bolesti panvy a pomáha pri dosahovaní tehotenstva.

Keď nastane menopauza, konzultácia s lekárom pomáha nasmerovať úsilie na zníženie hladiny estrogénu v tele, ako aj spôsoby liečby symptómov menopauzy, čím sa znižuje pravdepodobnosť opakovaného výskytu ochorenia.

Príčiny ochorenia endometriózy

Až do konca nie je možné zistiť všetky príčiny ochorenia. Prideľte najčastejšie príčiny, z ktorých niektoré sa nevyhnutne prejavujú v endometrióze.

 1. Nadmerná hmotnosť. Extra libry sú považované za hlavných vinníkov choroby. Žena má hormonálnu nerovnováhu na pozadí poklesu funkcie vaječníkov - zníženie produkcie estrogénu a progesterónu.
 2. Diabetes mellitus. Patológia spôsobuje zhoršenie všetkých systémov, ich prekrvenie. Dochádza k poklesu produktivity žliaz zodpovedných za syntézu pohlavných hormónov. Endometrióza po menopauze sa takmer nevyskytuje u žien za predpokladu, že pred menopauzou netrpí týmto druhom ochorenia.
 3. Infekčné ochorenia. Pokles hormonálnych hladín vedie k zmenám ženského reprodukčného systému. Baktérie v menopauze rastú oveľa rýchlejšie.
 4. Chirurgická liečba endometriózy pred menopauzou. Po menopauze sa v mieste zjazveného tkaniva objavuje choroba. Žena môže potrebovať druhú operáciu. Ak odstránite maternicu, vaječníky, potom je pravdepodobnosť opakovaného výskytu ochorenia znížená na 2,5%. Ak opustíte vaječníky, potom až 8% pacientov môže opäť ochorieť.

Komplikácie, ak ochorenie nie je liečené včas

Ak nechcete ísť do gynekológa v čase, potom endometrióza je liečba menopauzy. Dôsledky včasného neošetrenia môžu byť pre ženu hrozivé. Pacient môže stratiť maternicu, vaječníky. Existuje množstvo ohrození zdravia pacienta - pokúsime sa zvážiť nebezpečnejšie, časté komplikácie.

 1. Anémia - ochorenie sa vyvíja na pozadí veľkej straty krvi v dôsledku krvácania počas odtrhnutia endometria. Telo ženy po menopauze sa zotavuje dlhšie, vyžaduje si viac odpočinku. Včasné zlyhanie konzultácie s lekárom môže byť smrteľné v dôsledku silného krvácania alebo odstránenia maternice.
 2. Vstup endometriálnych buniek do brušnej dutiny spôsobuje silné krvácanie. Takýto nepríjemný proces spôsobuje peritonitídu. Existujú prípady vzniku adhéznych procesov.
 3. Na pozadí proliferácie tkanív sú neoplazmy. Za najčastejší sa považuje ovariálny cyst - benígny aj malígny. Lekári zistili, že endometriálne tkanivá majú tendenciu degenerovať sa na rad onkologických ochorení.

Diagnóza endometriózy po menopauze

Diagnóza určí ochorenie nazývané endometrióza s menopauzou, identifikuje príznaky, umožní vám začať liečbu.

Lekár sa dohodne na krvnom teste, ktorý často odhalí anémiu.

Druhou fázou diagnózy bude ultrazvuk, ktorý poskytne príležitosť na vyšetrenie vaječníkov. Keď je endometrium vložené do vaječníkov, vzniká „čokoládová cysta“ a môže byť detegovaná iba ultrazvukom.

Použitá diagnostika pomocou laparoskopie - diagnostická štúdia u pacientov s peritonitídou. Metóda poskytne príležitosť na diagnostiku prítomnosti endometriálnych buniek v peritoneu, na potvrdenie alebo vyvrátenie vývoja akútneho brucha. Ak sa endometrium dostane do brušnej dutiny alebo do bránice, objaví sa akútne brucho.

Prepichnutie zadného fornixu vo vagíne je metóda, pomocou ktorej diagnostikujú prítomnosť endometriálnych buniek v panve, kde bude visieť zadný fornix, obsahujúci krv vo vnútri. Metóda zahŕňa zavedenie ihly do zadného fornixu, lekár vytiahne piest k sebe, injekčná striekačka sa naplní. V prítomnosti krvi v panve padne do striekačky.

Metódy spracovania

Profesionálny gynekológ bude schopný identifikovať endometriózu maternice, jej príznaky a začať liečbu počas menopauzy. Nepoliehajte na seba, nepoškodzujte svoje zdravie.

Pri konzervatívnej liečbe užívajte hormonálne lieky:

 1. Norkolut - liek obsahuje progesterón, neutralizujúci estrogén.
 2. Diferelín alebo Zoladex sú agonistami hormónov uvoľňujúcich gonadotropín, ktoré potláčajú tvorbu luteinizačných hormónov stimulujúcich folikuly.
 3. Gestrinón, Danazol je derivát mužských androgénnych hormónov, ktoré potláčajú produkciu estrogénu.
 4. Perorálne kontraceptíva, ktoré sa používajú pred menopauzou.

Druhá metóda liečby je chirurgická, ktorá sa používa v pokročilých formách ochorenia. Predpisujú operáciu, keď je žena neskoro v nemocnici a keď hormonálna liečba nepriniesla očakávané výsledky. Lekár predpisuje pacientom laparoskopiu - kauterizáciu poškodených oblastí. Chirurgická metóda je často kombinovaná s metódou hormonálnej liečby pre rýchlejšie zotavenie ženského tela.

Existuje aj iný spôsob liečby ľudových prostriedkov. Ženy užívajú bylinky Hypericum, žihľavy, maternice bóru. Stojí za zmienku, že je potrebné používať byliny až po súhlase lekára.

Endometrióza je pomerne časté ochorenie v menopauze. Problémom včasnej diagnózy je, že symptómy ochorenia sú veľmi podobné symptómom samotnej menopauzy. Nenastavujte si diagnózu - kontaktujte svojho lekára.

Prečo sa objavuje endometrióza počas menopauzy?

Endometrióza úzko súvisí so ženským hormonálnym systémom. Počas menopauzy sa znižuje množstvo estrogénu (hormón zodpovedný za rast endometria), respektíve pokles endometriotických ložísk, príznaky ochorenia klesajú. To sa však nestane vo všetkých prípadoch. Stáva sa, že ochorenie sa vyvíja prvýkrát s menopauzou, alebo sa znovu aktivuje, ak bola diagnostikovaná skôr.

Čo spôsobuje endometriózu počas tohto obdobia? Povaha tejto choroby ako celku nie je úplne pochopená a pochopená, zdá sa, že je menej vysvetľujúca, že sa objavila v období menopauzy. Je však jasné, že dôvodom nie sú len hormonálne posuny a narušenia imunitného systému.

Faktory prispievajúce k výskytu endometriózy v menopauze:

 1. diabetes mellitus, V tejto chorobe je práca kardiovaskulárneho systému narušená, čo má nepriaznivý vplyv na prácu orgánov produkujúcich hormóny. Pri diabete mellitus môže aj malé množstvo estrogénu spúšťať rast endometria, zatiaľ čo progesterón, ktorý podporuje jeho rejekciu, zostáva extrémne nízky. Endometrióza, ktorá sa objavila na pozadí diabetu mellitus, je pravdepodobnejšia recidíva existujúceho ochorenia a len v niekoľkých prípadoch ide o nové ochorenie.
 2. Nadváhou. Ženy, ktoré majú nadváhu, hormonálne poruchy. Je to spôsobené tým, že tukové tkanivo je schopné produkovať estrogén - rovnaký hormón, ktorý je zodpovedný za rast endometria. Hladina progesterónu je však znížená, čo vedie k rastu endometriálnych foci,
 3. Chirurgický zákrok reprodukčných orgánov. Scar tkanivo môže byť predpokladom pre rozvoj endometriózy. Okrem toho odstránenie maternice a vaječníkov zvyšuje riziko vzniku ochorenia o niečo menej ako 3%, zatiaľ čo jemná operácia, pri ktorej sú vaječníky ponechané, zvyšuje pravdepodobnosť na 8%,
 4. infekcie, Ak skôr žena mala infekčné ochorenie genitálnej sféry, ale bolo to tajné, a preto nebolo liečené, alebo nebolo úplne vyliečené, potom sa po menopauze môže vyvinúť endometrióza.

Dôvodom je citlivosť endometria na infekcie a možný vývoj zmien v jeho štruktúre. Vzhľadom k tomu, že menopauza je ťažké obdobie pre organizmus ako celok, zmeny, ktoré nastanú, sa môžu zmeniť na ochorenie.

Komplikácie, ak endometrióza nie je liečená

Ak sa v menopauze vyvinie endometrióza, jej účinky môžu byť pre ženu oveľa závažnejšie ako prejavy tohto ochorenia v reprodukčnom veku. To je čiastočne kvôli veku: všetky choroby sú ťažšie znášať a majú živšie príznaky.

Čo ohrozuje toto ochorenie po menopauze?

 1. Anémia spôsobená stratou veľkého množstva krvi. Krvácanie sa vyskytuje v dôsledku uvoľnenia endometria. Ale s endometriózou, to exfoliates, a to nielen v maternici, ale aj v iných oblastiach, kde sa nachádzajú jeho ložiská. Situáciu komplikuje skutočnosť, že po dlhšom krvácaní sa ženské telo po menopauze zotavuje dlhšie a následky tohto pocitu sú silnejšie. Ak žena nepôjde včas k lekárovi, potom môže byť ťažké krvácanie fatálne.
 2. Hádzanie endometriálnych buniek do dutiny brušnej vyvoláva silné krvácanie. To vedie buď k procesu adhézie, alebo akútnemu stavu, v ktorom je potrebná pohotovostná lekárska starostlivosť - peritonitída,
 3. Proliferácia tkaniva endometria vedie k vzniku nádorov.

Vaječníkové cysty, benígne aj malígne, sú bežné u pacientov s endometriózou počas menopauzy. Riziko vzniku rakoviny sa zvyšuje. Bolo zistené, že endometriálne tkanivo má tendenciu k malignitám.

Preto je dôležité ísť k lekárovi pri prvých príznakoch ochorenia - akékoľvek ochorenie je ľahšie liečiteľné na začiatku vývoja ako v pokročilých prípadoch.

Postmenopauzálna liečba endometriózy

Pretože kombinácia endometriózy a menopauzy so sebou prináša vážne následky, experimenty nie sú vhodné. Je potrebné poradiť sa s lekárom, ktorý zvolí vhodnú liečbu. V tomto prípade existuje niekoľko možností: konzervatívna liečba, chirurgická alebo kombinovaná.

Pri konzervatívnej liečbe užívajte hormonálne lieky:

 1. Norkolut. Obsahuje progesterón, neutralizujúci estrogén,
 2. Diferelín alebo Zoladex. Agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín, ktoré potláčajú tvorbu folikuly stimulujúcich a luteinizačných hormónov, t
 3. Gestrinon, Danazol. Ide o deriváty mužských androgénnych hormónov, ktoré potláčajú produkciu estrogénu.
 4. Perorálne kontraceptíva. Používa sa v premenopauze.

Priebeh hormonálnej terapie sa pohybuje od šiestich mesiacov do deviatich mesiacov.

Chirurgická liečba sa používa v pokročilých prípadoch, ak sa žena neskôr obrátila na gynekológa, alebo hormonálne prípravky nepomohli. Uskutoční sa laparoskopia, pri ktorej sa poškodené oblasti spália. Na dosiahnutie lepšieho výsledku sa zvyčajne chirurgická metóda kombinuje s hormonálnou terapiou.

Niektoré ženy rozhodujú o liečbe ľudovými liekmi, pričom používajú bylinky ako borovicový les, ľubovník bodkovaný, žihľava. To všetko by sa však malo používať v kombinácii s liekovou terapiou a po schválení ošetrujúcim lekárom.

Popis, formy vývoja

Endometrióza je ochorenie, ktoré priamo závisí od ženského hormonálneho pozadia. Je charakterizovaná proliferáciou tkanivového obloženia sliznice maternice, ktorá siaha až k susednému epitelu. Tento proces negatívne ovplyvňuje orgány, ktoré sú mu vystavené: endometriálne bunky prenikajú do krvného obehu a môžu sa usadiť v pooperačných jazvách, na sliznici očí, v pupku alebo v tukovom tkanive brušnej steny. Ale podľa výsledkov mnohých lekárskych štúdií sa dospelo k záveru, že endometriálne bunky nedegenerujú do nádoru, pretože nemajú takúto genetickú schopnosť.

Takmer polovica žien trpiacich neplodnosťou vyvinie jednu alebo inú formu endometriózy. Podľa mnohých lekárov telo reaguje na reprodukčné zlyhanie. Toto ochorenie postihuje ženy vo veku 20 až 40 rokov. V lekárskej praxi sa vyskytli prípady vzniku spiacej endometriózy aj u dospievajúcich dievčat.Podobné javy v ženskom tele lekári neuvádzajú, pretože nemôžu poskytnúť presnú odpoveď na to, prečo sa táto anomália vyvíja.

V závislosti od miesta ochorenia môže byť endometrióza:

 • extragenital,
 • genitálií.

Faktory ovplyvňujúce výskyt endometriózy

Mnohí vedci k tomuto dňu vstupujú do polemík o príčinách, ktoré spôsobujú, že endometrium maternice prospieva a ide „voľné kúpanie“ v tele ženy. Žiadny z týchto faktorov, ktorý by bol stopercentný, nevedie k objasneniu vzniku tejto patológie.

Vznikli špecialisti 4 koncepcie pôvodu podobná anomália:

 1. Teória implantácie. Keď tlak v maternici stúpa, endometriálne bunky prechádzajú cez vajíčkovody do abdominálnej oblasti. Hormonálna imunitná nerovnováha v tele prispieva k implantácii a adhézii bunkového materiálu.
 2. Druhou koncepciou je to počas interupcií a iných chirurgických zákrokovkvôli ktorému je porušená integrita slizniceTieto bunky prenikajú do svalového tkaniva maternice, kde expandujú a vytvárajú adenomyózu.
 3. Metaplasticita endometria. Pri rôznych typoch nerovnováhy sa bunky iných tkanív konvertujú na endometriálne.
 4. Abnormality v embryonálnom vývoji. Tento dôvod je založený na nesprávnej tvorbe urogenitálnych orgánov, ktoré sú spolu s endometriózou zistené u dospievajúcich dievčat.

Je však priamo ovplyvnený aj výskyt takéhoto ochorenia narušenie imunitného a hormonálneho systému: abnormálne fungovanie kôry nadobličiek, zvýšený prolaktín atď. Toto ochorenie narúša produkciu progesterónu a zvyšuje hladinu ženského hormónu estrogénu, ktorý stimuluje rast endometria.

Klinické príznaky ochorenia

V závislosti od lokalizácie ložiska endometriózy môže uplynúť iný čas, než sa ochorenie prejaví. Zrejmým príznakom tejto patológie je bolestivá menštruácia: sú skôr krvácaním a vyznačujú sa odlišným cyklickým charakterom.

Ak je epitel lokalizovaný vo vaječníkoch, spektrum znakov bude úplne odlišné. Symptomatológia takéhoto porušenia je viac podobná zápalovému procesu alebo adhéznej patológii, pretože syndróm bolesti je neustále pozorovaný, ale je menej výrazný ako pri porážke maternice.

Prejavy endometriózy počas kritických dní

Proliferácia epitelových buniek maternice, jej zhutnenie a zvýšenie vedú k tomu, že funkcia vaječníkov je narušená. Preto sa vajcia dozrievajú dlhšie ako obvykle a žena si začína všimnúť oneskorenia v menštruačnom cykle. Dôvodom je klíčenie endometriálneho epitelu v oblasti krčka maternice. To predstavuje prekážku prechodu sekrétov. Hormonálna nerovnováha, ktorá inhibuje vývoj endometria a následne aj jeho smrť, tiež prispieva k porušeniu cyklu pri endometrióze, preto sa začína menštruácia meniť.

Ale otázka, čo je príroda mesačne s endometriózou, nikto gynekológ neodpovie. Alokácia závisí predovšetkým od trvania účinku estrogénu na sliznicu maternice, ako aj od lokalizácie ochorenia a rozsahu poškodenia zdravých tkanív.

Krvácanie uprostred cyklu indikuje šírenie choroby v blízkosti maternice.

Kontaktné krvácanie nastáva v dôsledku lokalizácie ochorenia vo vonkajších oblastiach pošvy a krku. Táto klinika indikuje rozmazanie rozmazania pred a po kritických dňoch.

Trvanie menštruácie dlhšie ako týždeň je tiež vysvetlené nerovnomerným odumieraním abnormálneho epitelu na pozadí hormonálnych porúch. Vylučovanie môže byť nespočetné, ale trvá až 10 dní.

S touto diagnózou, nedostatok hnedého výtoku alebo dokonca absencia menštruácie indikuje vážne funkčné poškodenie vaječníkov. V tomto prípade je ovulácia obmedzená alebo úplne chýba. Vo vaječníkoch sa zastavuje produkcia zárodočných buniek, čo vedie k ešte väčšej nerovnováhe v endokrinnom systéme: hormóny, ktoré ovplyvňujú vývoj a nahradenie endometria maternice, sa takmer prestanú vyrábať. V prípade absencie menštruácie by mal lekár túto diagnózu kontrolovať na mimomaternicové tehotenstvo, pretože riziko v tomto prípade sa zvyšuje.

Endometrióza a menopauza

Bolesť brucha počas menopauzy indikuje toto ochorenie. Rozvíja sa na pozadí reštrukturalizácie hormonálneho systému ženy a pádu imunitnej obrany.

Endometritída a endometrióza v klimatickom období sa vyskytujú na pozadí:

 • obezitaktoré vedú k metabolickým poruchám, t
 • cukrovkaTento hormón vo veku 50+, ktorý stimuluje produkciu estrogénu, sa už nevyrába a následne vyvoláva rast endometria.
 • jazvy po operáciách (odstránenie myómov), laparoskopia.

Vo veku menopauzy, a najmä v období po menopauze, endometrióza vyvíja množstvo komplikácií, medzi ktorými je post-hemoragická anémia nebezpečná. Vyznačuje sa výraznou stratou krvi na pozadí uvoľnenia endometria pri tomto ochorení. Obzvlášť ťažké v tomto veku sú intraabdominálne krvácanie, ktoré je príčinou smrti.

Preto, pôrodníci odporúčajú, aby ženy v menopauze tak často, ako je to možné (raz za 6-12 mesiacov) navštíviť svojho gynekológa, aby sa zabránilo rozvoju takéhoto ochorenia a jeho komplikácií.

Ľudové prostriedky

Majú minimálne vedľajšie účinky čínske tampóny, nedávno získal popularitu medzi ženami. Podľa výrobcu, ich zloženie obsahuje iba prírodné zložky, ktoré pomáhajú normalizovať cyklus a výtok v endometrióze, rovnako ako zlepšenie krvného obehu v genitáliách a zmierniť syndróm bolesti. Sú však účinné len v počiatočných štádiách ochorenia, neohrozujú zdravie alebo život. V prípade silného krvácania na pozadí endometriózy musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Mnohé ženy sa uchyľujú k miestnym hormonálnym antikoncepčným prostriedkom, ktoré sa už dlho osvedčili nielen ako profylaktické, ale aj ako spôsob liečby takejto choroby. Patrí medzi ne vnútromaternicové zariadenia, napríklad Mirena.

Rozlišujú sa tieto hemostatické a protizápalové lieky (bylinky) tradičnej medicíny:

 1. Tampóny z gázy:
 • med propolis,
 • z medu a aloe,
 • s rakytníkovým olejom, t
 • s mamičkou.
 1. Borovaya maternica používa sa na redukciu ohnísk ochorenia, stimuluje lokálnu imunitu a mierne účinky na narušené hormóny.

Všeobecne platí, že prognóza tejto patológie je pozitívna, pretože každá žena, po absolvovaní kompetentnej liečby, bude schopná otehotnieť a viesť úplný život v budúcnosti.

Prečo je rast endometria v menopauze?

Rast endometriálnych buniek počas menopauzy nastáva na pozadí mnohých faktorov. Presná príčina výskytu alebo exacerbácia tohto ochorenia v období menopauzy nebola stanovená. Výsledky štúdií však ukázali, že ženy s nasledujúcimi odchýlkami sa najčastejšie stretávajú s týmto problémom:

Tukové tkanivo v menopauze preberá úlohu vaječníkov produkovať estrodiol. Na pozadí tvorby estrogénu tukovou vrstvou sa však vytvára nerovnováha v množstve pohlavných hormónov a tento rozdiel spôsobuje, že vznik alebo zhoršenie endometriózy počas menopauzy.

Choroba často sprevádza ženy v menopauze. Endokrinné poruchy vedú k zhoršeniu ciev a srdca, čo zasa porušuje vylučovanie estrogénu pohlavnými žľazami. Súčasne je príčinou ochorenia hormonálne zlyhanie s nízkym obsahom progesterónu. Je potrebné poznamenať, že diabetes mellitus zriedka pôsobí ako katalyzátor pre počiatočný výskyt patológie a najčastejšie sa stáva príčinou exacerbácie existujúceho ochorenia.

Genitálne infekcie v histórii

Chronické pohlavne prenosné infekcie sa môžu vyskytnúť v ženskom tele bez zjavných príznakov. To komplikuje ich včasnú diagnostiku. Infekcia môže negatívne ovplyvniť proces oddeľovania endometria a jeho patologicky zmenené oblasti začínajú rýchlo rásť s vyhynutím reprodukčnej funkcie.

Chirurgický zákrok v sliznici maternice opúšťa jazvy, ktoré sa časom môžu zmeniť na ložiská patologického tkaniva. Osobitnú pozornosť treba venovať zdraviu žien, ktoré podstúpili lekárske potraty a iné operácie na maternici.

Je to dôležité! To sú len niektoré z faktorov, ktoré prispievajú k ochoreniu. Lekári trvajú na prvých príznakoch premenopauzy, okamžite sa poradia s lekárom a podrobia sa úplnému vyšetreniu.

Liečba liekmi

Liečba liekmi je použitie liekov obsahujúcich hormóny v prípade závažného hormonálneho zlyhania. Osobitosťou HRT v tomto období je zníženie účinku estrogénu na vývoj patológie. Na tento účel sa môžu použiť tieto lieky:

 • Norkolut, Liečivo je založené na syntetickom analóge progesterónu. Užívanie piluliek pomáha vyrovnať hormonálne hladiny a oslabuje účinok estrogénu. Terapia je indikovaná pri závažnej nerovnováhe estrogénu a progesterónu.
 • danazol, Tablety sú analogické s mužskými androgénnymi hormónmi. Pôsobením lieku je potlačenie syntézy estrogénu, čo vám umožňuje zastaviť rast abnormálnych buniek.
 • Zoladex, Nástroj je založený na analógoch hormónov gonatropínu. Terapia môže znížiť produkciu látok LH a FSH, čo znamená zníženie hladiny estrogénu.

Ak je ochorenie diagnostikované v štádiu premenopauzy a nie po menopauze, je možné použiť orálnu antikoncepciu a zavedenie IUD na obnovenie hormonálnych hladín.

ČTENÁRI ODPORÚČAME!

„Od gynekológa som bol poučený, aby som si vzal prirodzené lieky. Vybrali si klimastyle, ktorý mi pomohol s prílivom a odlivom. potom sa opäť objavila vnútorná energia a ja som ešte chcela mať sexuálne vzťahy s manželom, ale bolo to všetko bez akejkoľvek osobitnej túžby.

Je to dôležité! Hormonálna terapia by mala trvať najmenej 6 mesiacov. Ošetrujúci lekár by mal sledovať celú dobu liečby pacienta.

Pin
Send
Share
Send
Send