Vitálny

Patológia bartholinitídy: príznaky a liečba rôznych štádií

Pin
Send
Share
Send
Send


Bolí to v takomto „zaujímavom“ mieste, že nielenže je ťažké chodiť, ale je tiež nepohodlné hovoriť niekomu. Všeobecná slabosť, teplota je mimo rozsahu a jedna vec zostáva - ísť "odovzdať" na gynekológa.

Tí, ktorí sú oboznámení s uvedenými príznakmi sú si dobre vedomí, že toto je nepríjemná choroba - Bartholinitis. Bartolinitída u žien sa našťastie nevyskytuje veľmi často a je diagnostikovaná hlavne v plodnom veku.

Malá anatómia

Predsieň vagíny je spoľahlivo chránená malými pohlavnými perami, ktoré nie sú ničím iným ako kožnými záhybmi, ale tak jemné, že vyzerajú ako sliznica. Vonku, labia majora pokrýva labia majora, ktoré sa viažu na hornej a dolnej časti s adhéziami (predné a zadné).

Vo veľkých perách pery je tučné tkanivo a veľa potných a mazových žliaz, pery sú intenzívne pokryté vlasmi (sekundárny pohlavný znak). Okrem vyššie uvedených v hĺbke veľkých stydkých pyskov sú lokalizované Bartholinské žľazy (majú zaoblený tvar a nie sú väčšie ako 1 cm).

Vedenie žliaz (nazývajú sa aj veľké žľazy vestibulu vagíny) je zobrazené pri vchode do vagíny, v mieste, kde sa nachádza hymen. Vzhľadom na to, že veľké i malé pery majú 2 veľké žľazy vestibulu vagíny 2.

Hlavnou úlohou žliaz Bartholin je vytvoriť tajomstvo, ktoré udržuje vaginálnu sliznicu vlhkú a produkuje mazivo počas sexuálneho vzrušenia, aby sa uľahčilo zavedenie penisu.

Bartholinit - čo to je?

Bartholinitída je ochorenie reprodukčnej sféry, ktorá je charakterizovaná zápalovým procesom v Bartholinovej žľaze v dôsledku prenikania infekčných agens do neho. Bartholinská žľaza sa spravidla zúčastňuje len na jednej strane. V dôsledku zápalu sa parenchyma žľazy a jej okolitá celulózová tavenina tvoria za vzniku zápalovej kapsuly s hnisavým obsahom.

Prečo sa vyskytuje bartholinitída?

Vývoj bartholinitídy je spôsobený infekčnými príčinami, tj priamym vstupom patogénnych mikroorganizmov do Bartholinovej žľazy.

 • Často sú pôvodcami ochorenia infekcie, ktoré sa šíria pohlavne. Najčastejšie ide o gonokoky a trichomonády, menej často chlamydie.
 • Bartholinitída však často spôsobuje nešpecifické mikroorganizmy z výtoku pyogénnej flóry (streptokoky, stafylokoky a E. coli).
 • Plesňová povaha zápalového procesu (Candida mushrooms) nie je vylúčená.

Ale pri diagnostikovaní ochorenia to často nie je ten, ktorý vyniká, ale niekoľko infekčných agensov, to znamená, že Bartholinitída vznikla ako dôsledok útoku asociácie mikroorganizmov. Nie všetky ženy, ktoré trpia kvapavkou, alebo napríklad trichomoniázou, ochorejú Bartholinitídou. Na to potrebujete účinok provokujúcich faktorov:

 • oslabenie obranyschopnosti tela (liečba antibiotikami, hypotermia, chronický stres, nedostatok vitamínov),
 • prítomnosť chronických ohnísk infekcie (chronická tonzilitída alebo kaz môže slúžiť ako východiskový bod vo vývoji ochorenia - patogénne mikroorganizmy sa dostávajú do Bartholinskej žľazy hematogénnou),
 • menštruáciu alebo koniec druhej fázy cyklu,
 • mikrotraumy v oblasti predsiene vagíny a / alebo stydkých pyskov (napríklad počas depilácie),
 • nosia pevnú a pevnú spodnú bielizeň (stláča vylučovací kanál žľazy, čo je dôvod, prečo sa tajomstvo sústreďuje v dutine žliaz a infikuje sa),
 • zanedbávanie pravidiel intímnej hygieny
 • pohlavný styk (riziko pohlavne prenosných infekcií sa zvyšuje)
 • gynekologické vnútromaternicové intervencie alebo operácie na močovom trakte v rozpore s pravidlami asepsy,
 • zápal močovej trubice alebo pošvy (uretritída, vaginitída), keď infekcia ľahko preniká do vylučovacieho kanálika žľazy.

Z osobných skúseností: Z povahy mojej práce sa často stretávam s touto nepríjemnou bolesťou. Diagnóza "bartholinitídy" sa dá ľahko dosiahnuť len spôsobom, akým žena vstúpila do kancelárie. Nohy "malina", kačica chôdza, na tvári grimasa bolesti. Je jasné, že je to veľmi bolestivé, nie niečo, čo by sa mohlo pohybovať, ale aj si ľahnúť. Samozrejme, všetci pacienti idú rovno do gynekológie na otvorenie abscesu. Chcel by som sa opýtať a zároveň varovať všetky ženy: „Prečo znášať bolesť? Čo dúfať? Bartholinitída sa nevyrieši sama, ale ak sa pokúsite použiť domácu samoliečbu, bude to len „zrelé“ rýchlejšie av každom prípade budete musieť ísť k lekárovi. Preto by ste mali pri najmenšom nepohodlí v takomto jemnom intímnom mieste okamžite prejsť na recepciu. A viac. Ani jedna žena nepožiadala o ambulanciu s akútnou Bartholinitídou, a to kvôli tickickosti situácie, hoci je možné a nevyhnutné volať sanitku, najmä ak sa prejavia príznaky intoxikácie a neschopnosť pohybu.

Ako už bolo uvedené, predisponuje k výskytu stiesneného spodného prádla. Teraz sú čoraz viac priaznivcov reťazcov, najmä medzi mladými ženami a mladými dievčatami. Vzdať sa tejto "krásy", pretože okrem mechanických ťažkostí, nosenie šnúrky vyvoláva vývoj choroby.

 • Po prvé, sú príliš úzke a úzke vonkajšie genitálie
 • Po druhé, sú vyrobené zo syntetických materiálov, ktoré neumožňujú pokožke „dýchať“.

Bartholinit: klasifikácia

V závislosti od toho, ako choroba postupuje, je zdieľaná akútna a chronická bartholinitída, ktorá sa často opakuje, preto sa nazýva recidivujúca. Akútny proces, naopak, môže byť vo forme falošného a pravdivého abscesu bartholínovej žľazy. Falošný absces alebo canaliculitis sa hovorí o tom, kedy sa vonkajšia trubica žľazy zapáli, stane sa blokovaná a zápalový exsudát sa hromadí v žľaze. V skutočnom abscesu, nielen žľaza samotná je zapojená do zápalového procesu, ale aj tkanivá, ktoré ho obklopujú.

Chronická bartholinitída sa vyvíja v dôsledku neliečeného akútneho procesu po spontánnom otvorení abscesu. Akútne príznaky ustupujú, ale ochorenie sa pravidelne zhoršuje. V prípade chronickej bartholinitídy sa tvorí cysta Bartholinovej žľazy.

Kanalikulit

Zápal Bartholinovej žľazy sa vždy začína s kanylovou zápalom, to znamená s hnisaním vylučovacieho kanálika žľazy. Zaznamená sa začervenanie kože v dôsledku zápalu a jeho opuch. V tomto štádiu užívajú mnohí pacienti Bartholinitis na pupienok a snažia sa ju vytlačiť. Súčasne sa z vylučovacieho kanála žľazy nachádza jedna alebo dve kvapky hnisu, ktoré sú potrebné pre nádrž. výskum. Po určitom čase sa kanál zablokuje (hnis je substancia, ktorá má tendenciu zhrubnúť a vytvoriť kôru), v dôsledku čoho sa hnis hromadí vo vnútri Bartholinovej žľazy, tiahne sa a tvorí takzvanú „ranu“, ktorá sa nachádza medzi dolným a stredným tretím veľkým labiálnym perám. Pri tvorbe nádoru dochádza k hyperémii a koža je ľahko vytesnená. Pretože falošný absces tvorí výstupok z veľkej distancovanej pery, vstup do vagíny je uzavretý. Pacienti pociťujú bolesť pri chôdzi, behu alebo koituse, pálení v rozkroku. Všeobecný stav mierne trpí, teplota sa nezvýši nad subfebrilné čísla.

Pravý absces

Zavedením patogénnych mikroorganizmov do tkaniva žľazy, ako aj do tkaniva, ktoré ju obklopuje, dochádza k tvorbe pyogénneho (hnisavého) tavenia parenchýmu žľazy s tvorbou kapsuly, v ktorej je lokalizovaný hnis. Malé aj stydké pysky sú opuchnuté a z nepostihnutej strany tiež červené a ostro bolestivé pri chôdzi, pri odpočinku a pri dotyku. Bolesť je tak intenzívna, že pacient nemôže chodiť. Výrazne sa zvyšuje telesná teplota (nad 38,5 stupňa), objavujú sa príznaky intoxikácie (slabosť, zimnica, dyspeptické poruchy). Bolesť je charakterizovaná stálosťou a pulzujúcim charakterom. Pri vyšetrení sa zisťuje hyperémia genitálnych pier a opuchov, koža nad vredom je horúca na dotyk, nepohybuje sa a pri palpácii sa deteguje fluktuácia (voľný pohyb tekutého obsahu v zápalovom ohnisku). V niektorých prípadoch sú inguinálne lymfatické uzliny zväčšené.

Chronická bartolinitída

Ak sa s akútnym procesom nezaobchádza včas, mení sa na chronickú formu. V tomto prípade sa ochorenie často opakuje a recidívy sa vyznačujú menším zápalom a bolesťou. Palpácia železa je trochu zhutnená a citlivá. Chronická bartholinitída spôsobuje nepohodlie počas intimity. Čím dlhšie ochorenie existuje, tým väčšia je šanca, že sa v dôsledku hromadenia tekutého obsahu v ňom vytvorí cysta Bartholinovej žľazy.

diagnostika

Diagnóza ochorenia je pomerne jednoduchá. Diagnózu Bartholinitídy je možné uskutočniť už pri prvej návšteve pacienta u lekára. Klinické minimálne vyšetrenia zahŕňajú: OAK, OAM, šmuhy na vaginálnej mikroflóre (pozri leukocyty zvýšené v nátere), krv zo žily na infekciu HIV a syfilis. Bakteriologická inokulácia hnisavého výtoku z kanálika žľazy alebo vaginálneho výtoku je povinná na stanovenie infekčného agens a jeho citlivosti na antibiotiká. Z ďalších metód výskumu je predpísaný PCR rozter na detekciu genitálnych infekcií (chlamydia, herpes genitálií, trichomoniáza, ľudský papilomavírus).

antibiotiká

Na tento účel sa antibiotiká predpisujú na dobu 7, maximálne 10 dní. Liečba antibiotikami je predpísaná v spojení s prípravkami imidazolovej skupiny, ktoré sú účinné proti anaeróbom (metronidazol, tinidazol). Súčasne sa vykonáva lokálna terapia. Považujem liečbu za studena, ktorú ponúkajú mnohé miesta, za nevyhovujúcu. Pretože ľad aplikovaný na miesto zápalu nepochybne zníži bolesť spôsobenú zhoršením krvného zásobenia zápalovej oblasti, ale tiež zníži prísun antibiotík do centra.

Lokálna masť

Lokálna terapia zahŕňa aplikácie s lekárskymi masti:

 • levomekol,
 • Višnevská masť,
 • ihtiolovaya.

Masti s Bartholinitom majú vlastnosť otepľovania, to znamená, že zlepšujú mikrocirkuláciu a vedú k jednej z dvoch možností: buď centrum zápalu sa vyrieši, alebo „príde do stavu“, tj dozrievať (objavenie sa kolísania).

Ľudové prostriedky

Aj v lokálnej konzervatívnej liečbe Bartholinitis môžu byť použité ľudové prostriedky. Z populárnych metód sú určené teplé sedacie podnosy s vývarmi liečivých rastlín:

Namiesto infúzií byliniek môžete použiť slabý roztok manganistanu draselného alebo furatsilínu.

fyzioterapia - po ústupe akútnej fázy pokračuje liečba pomocou fyzioterapeutických metód (UFO, UHF).

Chirurgická liečba

V prípade vzniku abscesu Bartholinovej žľazy je chirurgický zákrok nevyhnutný. Operácia sa tiež uskutočňuje pri chronickej Bartholinitíde (cysta Bartholinovej žľazy). Ak sa vytvoril absces Bartholinovej žľazy, je urgentne otvorený (zlaté pravidlo chirurgov: „kde sa tam hnis otvára“) v lokálnej alebo celkovej anestézii. Rana sa intenzívne premyje najprv peroxidom vodíka, potom vodným roztokom chlórhexidínu alebo furacilínu. Do pooperačného otvoru sa zavedie gázová turunda počas 5 až 6 dní, to znamená, kým sa výtok z rany nestane „čistým“ (bez prímesí hnisu).

Obväzy sa vykonávajú denne, pri liečbe rán antiseptikami. Súbežne po otvorení Bartholinitis sú predpísané antibakteriálne lieky rôznych skupín:

 • makrolidy (azitromycín),
 • cefalosporíny (ceftriaxón, cefuroxím),
 • fluorochinolóny (ziprolet),
 • penicilíny (amoxiclav).

Spolu s antibiotikami menovanými trichopolom po dobu 7 dní.

Pri chronickej bartholinitíde a tvorbe cysty sa plánuje odstrániť počas „studeného“ obdobia, to znamená bez príznakov zápalu. Použite 2 metódy. Urobí sa buď marsupalizácia cysty, alebo sa odstráni žľaza (extirpovaná).

Počas marsupalizácie sa cysta otvára lineárnou incíziou a jej okraje sú prišité k okrajom rany kože, čím sa vytvára falošný otvor vylučovacieho kanála. Do rany sa vloží katéter tak, aby obsah cysty vytečal a na konci druhého mesiaca sa zužuje a trubica sa odstráni.

Počas extirpácie sa otvorí vnútorný povrch malého zmäteného pera, žľaza sa vylieči akútnou cestou (skalpel) a odstráni sa, rana sa zošíva.

V prípade diagnostiky akútnej Bartholinitídy (falošného alebo pravého abscesu) počas tehotenstva sa okamžite rozoberie. A keď sa zistí kartón Bartholinovej žľazy, jeho odstránenie sa odloží na obdobie po pôrode. Akútna bartholinitída počas gravidity je nebezpečná spontánna potrat, intrauterinná infekcia plodu a predčasného pôrodu.

Praktický príklad: Mal som pacienta vo veku asi 30 rokov, ktorý so závideniahodnou pravidelnosťou prišiel dvakrát ročne s relapsom ochorenia. A v tichom čase nemala žiadne cysty, žiadne pečate z Bartholinovej žľazy, ale Bartholinitída sa stále opakovala každých 6 mesiacov. Po prvom otvorení abscesu a úspešnej antibakteriálnej liečbe bola žena s uzdravením prepustená domov. Ale urobila to znova za šesť mesiacov. Po druhom otvorení abscesu sa pacient dostal na vyšetrenie na genitálnu infekciu. Nezistili sa žiadne infekcie. Po treťom vstupe na gynekologické oddelenie ma táto žena, to znamená jej opakujúca sa bartholinitída, premýšľala. Po ďalšej úspešnej protizápalovej liečbe som ju odkázal na imunológa. Imunolog, predpisujúci test, odhalil závažnú poruchu imunity a predpísanú vhodnú liečbu. Užitočná terapia bola prospešná pre pacienta a neopakovala sa s recidívou ochorenia.

Anatómia žliaz Bartholin

Bartholinove žľazy sú párové žľazy, ktoré obmedzujú prah vagíny. Sú umiestnené v hrúbke dolnej tretiny stydkých pyskov, a to na ich základni. Labia majora sú kožné záhyby, ktoré obsahujú tukové tkanivo a žľazy. Veľkosť Bartholinových žliaz sa pohybuje od 1 do 2 centimetrov a veľkosť ich kanálov je asi 2,5 cm. Kanály sa otvárajú v predvečer vagíny, medzi labia minora a hymen.

Hlavnou funkciou týchto žliaz je vylučovanie špeciálneho hlienu, ktorý zvlhčuje vstup do pošvy počas pohlavného styku a zjemňuje semennú tekutinu. V podstate je hlien žliaz Bartholin vylučovaný sexuálnym vzrušením. Jeho funkcia žliaz Bartholin teda poskytuje priaznivý pohlavný styk. Ak tajomstvo nestačí, potom pohlavný styk je bolestivý. Tajomstvo Bartholinských žliaz však prispieva k optimálnemu rozťahovaniu vaginálnych svalov počas pôrodu. Má alkalickú reakciu, sivastú transparentnú farbu a viskóznu konzistenciu. Analógom žliaz Bartholin u mužov sú žľazy Cooper.
S vekom klesá funkcia Bartholinových žliaz a podľa toho sa znižuje aj množstvo sekrécie. Je to spôsobené poklesom koncentrácie estrogénu, ktorý sa pozoruje u žien počas menopauzy.

Príčiny Bartholinitis

Zápal Bartholinových žliaz nastáva v dôsledku infekcie patogénnou mikroflórou. Infekcia môže byť primárna (čo je extrémne zriedkavé), keď sú postihnuté len Bartholinské žľazy. Spravidla dochádza k sekundárnej bartholinitíde, ktorá sa vyvíja na pozadí primárneho zápalu. Najčastejšie sa Bartholinitis vyvíja na pozadí vulvitídy, vulvovaginitídy a cystitídy.

Akútny bartholinit

Akútna bartholinitída sa vyskytuje s výraznými príznakmi na pozadí zápalu. Najčastejšia akútna gororea bartholinitis, ktorá sa vyskytuje pri rozvoji hnisavého zápalu.

Symptómy akútnej bartholinitídy sú:

 • bežné príznaky zápalu - horúčka, slabosť, malátnosť,
 • pulzujúce bolesti, ktoré sa zhoršujú pohlavným stykom alebo trením o oblečenie,
 • svrbenie v oblasti veľkých stydkých pyskov,
 • patologický výtok z genitálneho traktu.
Teplota pacienta prudko stúpa na 38 stupňov, zimnica, slabosť. Na začiatku vestibulu vagíny sú spočiatku mierne bolesti. Ďalej, bolesť sa zintenzívňuje as rozvojom abscesu získavajú pulzujúci charakter. Existujú patologické výtoky z genitálneho traktu. V dolnej tretine vulvy sa na jednej alebo obidvoch stranách vytvára útvar podobný nádoru. Pri chôdzi alebo trení o oblečenie, táto tvorba spôsobuje silnú bolesť. Ak sa liečba neuskutoční včas, na mieste Bartholinovej žľazy a jej okolitého tkaniva sa vytvorí pravý absces. Je to obmedzená akumulácia hnisu, ktorá obsahuje patogény.

Príčiny vývoja

Bartholinová žľaza má špeciálnu anatomickú štruktúru. Nachádza sa symetricky v oblasti labia minora. Väčšia časť je spojená s prahom vagíny tenkým potrubím. Železo produkuje bielkovinu podobnú hlienu, keď je žena vzrušená. Preto v prípade zápalu v blízkosti vonkajšieho otvoru dochádza k prudkému porušeniu odtoku sekrécie.To tiež prispieva k edému tkaniva s progresiou infekcie.

Patogény postupne prenikajú do samotnej žľazy, čo vedie k jej priamemu zápalu. Výsledkom je, že sa skutočný absces vyvíja s jeho charakteristickými príznakmi. Podobný proces sa spravidla vyvíja len na jednej strane.

Hlavnou príčinou bartholinitídy je rozvoj infekčného procesu v žľaze a všetkých jej štruktúrach. Je to vždy bakteriálny zápal a mikróby môžu vstúpiť do tejto oblasti rôznymi spôsobmi:

 • najčastejšie vstupujú do kanálikov žľazy a do nej z vagíny, konečníka a priľahlých štruktúr retrográdnym prúdom,
 • hematogénny drift mikróbov z iných ohnísk infekcie je možný, ale to je menej časté.

Je možné rozlíšiť tieto hlavné predispozičné faktory pre rozvoj bartholinitídy: t

 • Nedodržiavanie osobnej hygieny, najmä počas kritických dní. Krv vytvára priaznivé prostredie pre reprodukciu patogénov.
 • Mikrotrauma v tejto oblasti, napríklad pri svrbení a poškriabaní, s výskytom malých prasklín po pohlavnom styku atď.
 • Nosenie stiesneného a syntetického spodného prádla prispeje ku kompresii vývodov, stagnácii a zápalu.
 • Nerozlišujúce pohlavie, v dôsledku ktorého môže dievča mať mnoho pohlavne prenosných infekcií.
 • Predpokladá sa, že aj zubný kaz môže byť zdrojom baktérií s Bartholinitis. Ale častejšie je to pyelonefritída, proktitída, hemoroidy atď. V tomto prípade sa infekcia ľahšie dostane do kanálov žľazy.
 • Zníženie celkovej a lokálnej imunity, aj na pozadí stresu, podchladenia atď.
 • Niektoré gynekologické zákroky môžu tiež vyvolať porušenie odtoku a spôsobiť zápal. Napríklad po potrate atď.

Nie je však vždy možné vybrať nejaký provokatívny moment, klinika ochorenia je schopná rýchlo sa vyvíjať na pozadí všeobecného blaha.

Odporúčame prečítať si článok o stave pošvy v rôznych fázach menštruácie. Z neho sa dozviete o vagíne počas menštruácie, o stave maternice po menštruácii, o faktoroch spôsobujúcich bolesť.

klasifikácia

Existuje niekoľko klasifikácií ochorenia. Podľa jej prietoku:

 • akútna bartholinitída,
 • subakútnej,
 • chronická,
 • epizodické.

Ak si vyberiete miesto najväčšieho zápalového procesu a štádia, potom gradácia je nasledovná:

 • dovolenky, vyvíja sa, keď je ovplyvnený len kanál (kanál) žľazy,
 • infiltrácia fázy
 • skutočný absces.

Bartholínová cysta sa tiež vylučuje, ktorá má s hnisaním rovnaké klinické príznaky. Tieto pojmy úzko súvisia. Bartholínová cysta sa často vytvára ako dôsledok chronického zápalu.

Príznaky a príznaky

Každá fáza má svoj vlastný klinický obraz. Všetky príznaky sa môžu vyvinúť v priebehu niekoľkých týždňov (av prípade cystového hnisania - roky), ako aj počas niekoľkých hodín. Niekedy samotná choroba tiež zmizne a skutočnosť, že sa objavila Bartholinitída u ženy, sa zistí, niekedy opakovane.

Pre túto chorobu sú charakteristické nasledujúce príznaky:

 • Kanalikulit. Všeobecné zdravie a telesná teplota zostávajú normálne. Žena cíti pocit pálenia, nepohodlie v oblasti labia minora a vstup do vagíny. Palpácia týchto oblastí je určená bolesťou, vyniká tajomstvom mačička.
 • Falošný absces - stupeň infiltrácie. Súčasne sa zápal stále zvyšuje. Všeobecné príznaky intoxikácie sa objavia: telesná teplota stúpa na 38 - 39 stupňov, zimnica, slabosť. Žena poznamenáva, že je dokonca bolestivé, keď chodí, narovnáva sa v nutkaní na pohyb čriev, sexuálny kontakt je tiež nemožný. Pri pohľade z oblasti labia minora a veľkých stydkých pyskov je viditeľná ich výrazná opuchlosť, niekedy je dokonca zablokovaný vstup do vagíny. Koža je jasne červená, na dotyk horúca, miesto dotyku je ostro bolestivé.
 • Skutočný absces je diagnostikovaný od okamihu, keď je v zapálenej oblasti zistená jasná formácia so symptómom fluktuácie. Toto je dutina s už vytvoreným hnisom vo vnútri. Súčasne sa zvyšuje telesná teplota, všetky pohyby nôh sú ostro bolestivé. Opuchy, hyperémia - ešte výraznejšie.

Hrozba tehotenstva

Patogénne mikróby sa podieľajú na tvorbe Bartholinitídy. Preto sú epizódy ochorenia počas tehotenstva nežiaduce.

Chronická bartholinitída, najmä bez exacerbácie počas gravidity, nesmie žiadnym spôsobom ovplyvniť dieťa. Ale každý aktívny proces sa často stáva príčinou ohrozenia potratov v rôznych časoch. Okrem toho treba mať na pamäti, že akútna Bartholinitída môže viesť k infekcii fetálnych membrán, placenty a dokonca aj samotného plodu. To často ohrozuje život budúceho dieťaťa.

Tiež, ak epizóda akútnej Bartholinitis nastane v čase narodenia, je tu šanca, že baktérie sa tiež dostanú do dieťaťa. Môže vyvolať zápal oka, rinitídu a dokonca aj zápal pľúc.

Pozrite si video zápalu žľazy Bartholin:

Chirurgický zákrok

Operácia bartholinitídy je nevyhnutná len vo fáze tvorby pravého abscesu. Otvorená dutina sa odstráni. Spravidla je to veľmi plodný hnis. Potom sa dutina intenzívne umyje, do nej sa umiestni špeciálna malá drenáž na každodenné spracovanie a tiež sa zabráni zlepeniu okrajov rany, čo komplikuje odtok exsudátu a pomalé zotavenie.

Ak sa ukázalo, že ide o hnisavú cystu, vykonáva sa jej marsupializácia - inverzia stien a ich fixácia v tejto polohe. Toto je opätovné zabránenie tvorby dutín.

Obvykle takýto zásah trvá 10 až 15 minút.

Nasledujúce kroky sú dôležité pri hojení bartolinitídy po operácii:

 • opatrne denne (2 - 3 krát denne), liečba rán,
 • lieky na predpis (antibiotiká, lieky proti bolesti a iné).

Konzervatívna terapia

Konzervatívna liečba sa používa, keď sa absces ešte nevytvoril. V takýchto situáciách je niekedy možné urobiť bez chirurgickej liečby. Používajú sa nasledujúce metódy:

 • Lokálna liečba, ktorá pomáha zmierniť bolesť a zmierniť zápal. Môže sa jednať o fľašu s horúcou vodou s ľadom (musíte aplikovať v intervaloch 10 až 15 minút). Odporúča sa tiež aplikovať tampóny s rôznymi mastami. Dobre pomáha cestoviny Vishnevsky a levomekol s Bartholinitis. Musia striedať: prvú - v noci, druhú - počas dňa. Oblasť žľazy môžete liečiť rôznymi antiseptikami.
 • Fyzioterapia, najmä pomáhajú v subakútnom štádiu ochorenia, keď prešiel vrchol všetkých symptómov. Použitá magnetoterapia, UHF a iné.
 • Antibakteriálna terapia sa používa vždy po chirurgickej liečbe. Najoptimálnejšie je vymenovanie drog, berúc do úvahy siatie hnisavého výboja, ale niekedy je to nemožné. Preto sa najčastejšie používajú širokospektrálne antibiotiká. Môže ísť o rôzne lieky: ceftriaxón, azitromycín, amoklav, metronidazol, ciprofloxacín a ďalšie.
 • Tiež vždy potrebujú vymenovanie lieky proti bolesti a nesteroidné protizápalové lieky (ketorolac, no-kúpele a ďalšie).

prevencia

Nie je vždy možné zabrániť vzniku Bartholinitídy. Odporúčania však budú nasledovné:

 • Mal by byť pravidelne vyšetrovaný gynekológom včas, aby sa liečili všetky zápalové procesy.
 • V prípade náhodného pohlavia je lepšie uprednostniť bariérové ​​metódy (kondómy) ochrany.
 • Správna hygiena zahŕňa umývanie spredu dozadu. Je lepšie používať mydlo, nie špeciálne pre intímnu hygienu.
 • Malo by zanechať stiesnené a syntetické spodné prádlo.
 • Ak má žena cysty, je lepšie ju odstrániť v „pokojnom období“.

Najčastejšie otázky

Ženy často kladú nasledujúce otázky týkajúce sa Bartholinitídy:

 • Je liečba ochorenia počas tehotenstva odlišná? Princípy liečby sú rovnaké, ale lieky sa vyberajú s ohľadom na potenciálne riziko pre dieťa. Možno ako liečba antibiotikami Bartholinitis a chirurgický zákrok.
 • Môžete byť vyliečený pomocou tradičnej medicíny? V prípade chronickej formy je v tom zmysel, ale v akútnom procese je nepravdepodobné, že by významne pomohli.
 • Kedy môžete obnoviť intímne vzťahy? Akonáhle akútny proces ustúpi alebo sa rana hojí, keď sa otvorí absces. V priemere po 3 - 4 týždňoch od nástupu ochorenia.
 • Čo robiť, ak žena podozrenie, Bartholinitis, ale nie je možnosť ísť k lekárovi ešte? Mali by ste začať piť antibakteriálne, protizápalové a lieky proti bolesti. Ak do troch dní nedôjde k zlepšeniu, mali by ste sa poradiť s lekárom.
 • Čo robiť, ak sa absces otvoril? Musíte sa okamžite poradiť s lekárom. Ak nezačnete potrebnú liečbu, pravdepodobnosť vzniku fistúl, cyst a iných komplikácií je vysoká.

Odporúčame si prečítať článok o vulvitíde u žien. Z neho sa dozviete o príčinách ochorenia a jeho symptómoch, diagnostických a liečebných metódach, preventívnych opatreniach.

Bartholinitída - zápal vestibulárnej žľazy, ktorý vyžaduje kompetentnú a včasnú liečbu. V opačnom prípade sa zvyšuje riziko vzniku závažnejších foriem ochorenia a jeho rôznych následkov. Základom prevencie ochorenia je osobná hygiena, sexuálna ostražitosť, pravidelné vyšetrenie.

Chronická cysta bartholinitídy

Cysta je častou komplikáciou chronickej bartholinitídy. Podiel tejto komplikácie je od 2 do 3 percent všetkých patológií ženských pohlavných orgánov. Keď sa rozpadne cystový odtok zápalovej tekutiny z potrubia, v dôsledku toho sa v ňom akumuluje tekutina. Veľkosť cysty sa líši v závislosti od objemu tekutiny. Cysta môže byť veľmi malá, takže ju žena môže prehliadnuť, alebo dosiahnuť veľkosť veľkého orecha.

Príčinou vzniku cysty je oneskorenie zápalovej sekrécie v kanálikoch žliaz. Je známe, že akýkoľvek zápal je sprevádzaný vývojom tekutiny so zápalovou povahou. Táto tekutina je spočiatku transparentná a obsahuje bunky zápalovej reakcie (leukocyty, makrofágy). Čím dlhší je zápalový proces, tým viac tekutiny sa tvorí. Pri chronickej bartholinitíde je tento proces oneskorený. Zápalová tekutina, ktorá sa postupne hromadí v kanálikoch, vedie k ich preťaženiu. V dôsledku toho sa rúrovitá forma potrubia transformuje na sakulárnu formáciu obsahujúcu tekutinu. Cysta je lokalizovaná tam, kde sa samotná žľaza nachádza na hranici dolnej a strednej tretiny stydkých pyskov. Bolesť cysty závisí od jej veľkosti. Malé cysty, niekoľko milimetrov vo veľkosti, môžu často zostať bez povšimnutia a byť zistené počas preventívneho gynekologického vyšetrenia. Ak je cysta stredne veľká, spôsobuje nepohodlie. Maximálna hodnota sa prejavuje pri chôdzi, trení rozkroku na oblečení alebo pri sexe. Veľké cysty väčšie ako niekoľko centimetrov spôsobujú nepohodlie dokonca aj v pokoji.

Čo je bartholinitída?

Bartholinitída je infekčný zápal veľkých (Bartholinových) žliaz nachádzajúcich sa v prednej časti vagíny, často jednostranný (viď foto nižšie). Toto ochorenie sa môže vyskytnúť u žien akéhokoľvek veku, ale najčastejšie sa vyskytuje vo veku 20 až 35 rokov. Jeho prevalencia je pomerne veľká: ide o 1 prípad na 50 žien.

Bartholínová žľaza je párovaný orgán a nachádza sa hlboko v podkožnom tuku na báze veľkých stydkých pyskov. Hlavnou funkciou žliaz Bartholin je produkovať viskóznu sekréciu, ktorá sa vylučuje pri pohlavnom styku cez vylučovacie kanály žliaz a mazá vstup do pošvy.

Penetrácia vírusovej infekcie do vylučovacieho kanála žľazy vedie k zablokovaniu jej lúmenu. Tajomstvo produkované žľazou sa akumuluje a vytvára sa cystéria Bartholinovej žľazy. V tomto prípade sa patogén, ktorý vyvolal zápal, aktívne vyvíja v kanáli žľazy, čím spôsobuje absces.

 • Bartholinitový kód podľa ICD-10 - N75.

Zápal veľkej žľazy vestibulu sa vyvíja po tom, čo do neho prenikli zástupcovia podmienečne patogénnej mikrobiálnej mikroflóry (stafylokoky, streptokoky, E. coli a ďalšie) alebo pôvodcovia špecifických genitálnych infekcií (gonococcus a trichomonas).

Ale pri diagnostikovaní ochorenia to často nie je ten, ktorý vyniká, ale niekoľko infekčných agensov, to znamená, že Bartholinitída vznikla ako dôsledok útoku asociácie mikroorganizmov. Nie všetky ženy, ktoré trpia kvapavkou, alebo napríklad trichomoniázou, ochorejú Bartholinitídou.

Patogény spravidla vstupujú do kanála Bartholinovej žľazy z močovej trubice alebo vagíny s uretritídou a / alebo kolpitídou. Niekedy je však možné, aby infekcia priamo vstúpila do samotnej žľazy prúdom krvi alebo lymfy.

Existujú aj iné rizikové faktory pre Bartholinitis: t

 • hypotermia,
 • pohlavne prenosných chorôb,
 • beri-beri,
 • pohlavný styk počas mesačného krvácania,
 • promiskuitný sex,
 • stres,
 • zanedbávanie osobnej hygieny,
 • oslabená imunita
 • komplikácií po potratoch a iných operáciách maternice.

Pravdepodobnosť vzniku ochorenia sa mnohokrát zvyšuje za nasledujúcich okolností:

 • prítomnosť mikrotraumat slúžiacich ako vstupné brány pre baktérie
 • zvyk nosiť pevné spodné prádlo, ktoré porušuje odtok sekrétov, čo má za následok jeho stagnáciu a vytváranie priaznivých podmienok pre prenikanie patogénnych mikroorganizmov do kanálov.

Počiatočná fáza (canaliculitis)

Canalululitída je jednostranný (často kvapavka s dvojstranným) zápalom vylučovacieho kanála Bartholinovej žľazy. Počiatočné príznaky Bartholinitídy: začervenanie, obmedzená výstupná plocha kanálika na vnútornom povrchu veľkých stydkých pyskov, bolestivosť, prehmatanie vývodového kanálika je dobre cítené, pri stlačení sa objaví hnis.

Chronická forma Bartholinitis

Ochorenie sa vyskytuje po dlhú dobu s obdobiami poklesu a exacerbácie (recidívy) príznakov ochorenia, ktoré môžu byť vyvolané z rôznych dôvodov: hypotermia, menštruácia a iné. Mimo zhoršenia sa žena cíti dobre, ale môže si sťažovať na menšie bolesti na strane lézie a bolestivé pocity počas pohlavného styku.

Príznaky Bartholinitis u ženy

Ochorenie začína infiltráciou žľazového kanálika Bartholin. Jeho lumen ostro zužuje (a potom úplne zmizne), výtok obsahu žľazy je narušený, hromadí sa v žľaze. V reakcii na tieto zmeny sa veľkosť žľazy začína postupne zvyšovať, na povrchu postihnutých stydkých pyskov sa objavuje zaoblený výstupok, obklopený zónou hyperémie a edému.

Bartholinitída sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť v vulve,
 • zvýšenie teploty (niekedy až na 40 ° C),
 • slabosť a malátnosť
 • zníženie pracovnej kapacity.

Počas pohlavného styku sa pri vstupe do vagíny môže cítiť svrbenie a pálenie. Pri stlačení na žľazu sa objaví hnisavý výtok. V ďalších štádiách Bartholinitídy sa zápalový proces šíri hlboko do tela s tvorbou abscesu alebo cysty.

To je to, čo Bartholinite u žien vyzerá na fotografii.

V neskorších štádiách, keď už je absces vytvorený, sa žena bude cítiť dosť silná, pulzujúca bolesť vo vaginálnom vstupnom priestore, jej zdravie sa zhorší, zimnica, horúčka až 39 stupňov alebo viac, celková slabosť a indispozícia, bolesť hlavy. Pohyb bude sprevádzaný nepohodlím alebo dokonca bolesťou v hrádzi, pálením.

Symptómy akútnej bartholinitídy:

 • Sčervenanie okolo výstupu z výstupného kanála žľazy - kým sa stav pacienta nemení.
 • Pocit zvýšenia vylučovacieho kanálika žľazy - pri stlačení sa z neho uvoľňuje malé množstvo hnisu.

Príznaky chronickej bartolinitídy:

 • mierna bolesť
 • nepohodlie pri pohybe,
 • tvorba hrudky v postihnutej žľaze, t
 • nízka alebo normálna teplota.

Zvyšok času, chronická forma môže ukázať žiadne konkrétne príznaky. Niekedy môže nastať len mierna bolesť počas pohybu a pohlavného styku. Tiež, chronická bartholinitída môže spustiť veľké žľazy cyst pri vchode do pošvy.

Bartholinitída počas tehotenstva

Pre akékoľvek náznaky zápalu v Bartholinskej žľaze by sa mali ženy, ktoré nosia dieťa, čo najskôr poradiť s lekárom. Choroba, ako je Bartholinitis, príznaky počas tehotenstva sú rovnaké ako v normálnom stave, takže bude ľahké rozpoznať ochorenie.

Je to veľmi dôležité, pretože toto ochorenie, ktoré sa vyvinulo v období od piateho dňa od počatia do trinásteho týždňa, môže viesť k úniku plodu.

Pri plánovaní tehotenstva by ste mali rozhodne úplne vyliečiť Bartholinitídu skôr, ako sa objaví. Ak sa choroba prvýkrát vyskytla v období pôrodov - so všetkou zodpovednosťou a povinnou lekárskou starostlivosťou, je potrebné pristúpiť k minimalizácii poškodenia plodu a matky.

komplikácie

Bez včasnej liečby môže hnisanie v nábehu do vagíny viesť k šíreniu infekcie do iných orgánov reprodukčného systému.

Existuje riziko spontánneho otvorenia abscesu vo vnútri s následným rozšírením hnisavého zápalu na iné tkanivá a orgány až do sepsy.

Pri otvorení abscesu prichádza úľava, ale choroba bez vhodnej liečby sa stáva chronickou, v niektorých prípadoch fistulou v mieste prelomu abscesu.

Pri Bartholinitíde sú možné nasledujúce komplikácie:

 • Vznik falošného abscesu, v ktorom sa infekcia šíri do vonkajších pohlavných orgánov a vaginálnej sliznice, to znamená, že sa vyvíja vulvovaginitída,
 • Vzhľad cysty, po ktorej sa zápal zmení na pomalý proces,
 • Prechod infekcie na susedné orgány (uretritída, kolpitída),
 • Trvalé recidívy,
 • Veľká veľkosť formácie môže spôsobiť nepríjemnosť pri chôdzi a nepohodlie počas sexuálneho styku,

Liečba bartolinitídy

Pri zisťovaní Bartholinitídy sa má liečba začať okamžite. Čím skôr sa liečba začne, tým lepšia je prognóza ochorenia. Najjednoduchší spôsob liečby Bartholinitídy je v štádiu canaliculitu, ktorý je možné liečiť doma.

Pred predpísaním lieku sa odoberie laboratórny materiál na určenie typu patogénov a na objasnenie jeho citlivosti na antibiotiká. Táto metóda významne zvyšuje účinnosť následnej terapie.

Liečba symptómov Bartholinitis u žien má tieto ciele: t

 1. odstránenie bolesti v centre pozornosti zápalu a intoxikácie tela,
 2. prevencia vzniku pravého abscesu - tretie štádium ochorenia,
 3. prevencia vzniku cystických komplikácií Bartholinovej žľazy.

Priebeh liečby pozostáva z antibakteriálnych, protizápalových a antipyretických liečiv, fyzioterapie.

Okrem toho na zmiernenie tohto stavu je predpísaná symptomatická liečba:

 • postrek postihnutých oblastí antiseptikami - Miramistinom alebo chlórhexidínom,
 • protizápalové lieky (baralgin, ibuprofen),
 • lieky proti bolesti (nurofen, analgin),
 • masti, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu krvi a tým urýchľujú absorpciu hnisu (Vishnevsky, Levomekol, Ihtiolovaya).

Po prepustení z nemocnice, aby sa zabránilo vzniku a predchádzaniu vzniku príznakov Bartholinitis na druhej strane, žena musí prísne dodržiavať pravidlá osobnej hygieny. Ako nezávislé opatrenie sa odporúča pravidelne užívať sedavý kúpeľ so zriedeným (mierne ružovým) roztokom manganistanu draselného alebo odvarom harmančeka. Čas na kúpanie je asi dvadsať minút.

Hlavným cieľom liečby počas akútneho štádia je zabrániť vzniku abscesu, cysty a chronickej rekurentnej formy Bartholinitídy. Je dôležité prísne zachovávať režim a trvanie liečby, pretože je vysoká pravdepodobnosť vzniku rezistencie v mikroflóre.

Počas liečby sa odporúča pozorovať sexuálny odpočinok, nosiť pohodlné spodné prádlo vyrobené z prírodných vlákien, starostlivo dodržiavať pravidlá intímnej hygieny.

Ako liečiť chronickú bartholinitídu?

Pretože chronická Bartholinitída sa vyskytuje so striedaním období exacerbácie a zmiernenia symptómov, liečba patológie bude spojená s elimináciou klinických symptómov a odstránením zápalových procesov.

Medzi obdobiami exacerbácie v chronickej forme sú priradené nasledujúce postupy: t

 • prikrývky s odvarmi takýchto liečivých bylín, ako je nechtík, harmanček, šalvia, t
 • fyzioterapia - magnetoterapia, ozokerit, UHF terapia, infračervený laser,
 • použitie komplexov vitamínov na zvýšenie odolnosti organizmu voči infekcii,

Včasné odvolanie na špecialistu zabráni rozvoju chronickej bartholinitídy a výrazne skráti dobu liečby a stupeň radikálnej liečby. V chronickom procese zohráva dôležitú úlohu imunostimulácia a rehabilitácia chronických ohnísk.

Ak konzervatívna liečba bartholinitídy nepriniesla očakávaný účinok, je indikovaná operácia na otvorenie hnisavého abscesu alebo cysty.

Chirurgická liečba:

 • akútny hnisavý alebo recidivujúci absces,
 • neliečivý fistulous kurz po otvorení falošného abscesu Bartholinovej žľazy,
 • hnisavé cysty a kanály Bartholinových žliaz.

Pre operáciu musí byť pacient v nemocnici. Procedúra sa vykonáva v intravenóznej anestézii, pretože lokálne podávanie anestetík je ťažké a bolestivé.

Chirurgický zákrok s Bartholinite môže problém vyriešiť dvoma spôsobmi:

 • Marsupializácia zahŕňa vytvorenie umelého kanála žliaz na vytvorenie kanála, ktorý sa nedrží. Vďaka nemu, hlien, ktorý je produkovaný žľazou, padá priamo do vestibulu vagíny.
 • Extirpácia sa vykonáva v prípadoch častých recidív a neúspešných pokusov o vytvorenie umelého kanála.

Prognóza Bartholinitis vo veľkom je priaznivá, ak je včasné vyhľadať lekársku pomoc a dodržiavať všetky odporúčania špecialistu.

Ako liečiť ľudové lieky Bartholinitis?

Ľudové lieky na liečbu bartholinitídy doma by sa mali dohodnúť so svojím lekárom.

 1. Kúpele so slabo ružovým roztokom manganistanu draselného alebo extraktu harmančeka, nechtíka.
 2. Budete potrebovať: harmanček, dubovú kôru alebo eukalyptus (môžete variť samostatne, a môžete miešať všetky bylinky). Nalejte lyžicu byliniek a pohár vriacej vody a vylúhujte 30 minút. Po - nalejte do kúpeľa a vezmite ho nie dlhšie ako 20 minút.
 3. 50 gramov varených strúčikov cesnaku, 25 gramov kôpkových semien, 200 gramov nasekaných vlašských orechov a 0,5 litra medu zmiešaného do homogénnej hmoty. Vezmite 2 polievkové lyžice. l. 3 krát denne hodinu po jedle.
 4. Na zvýšenie imunity a zvýšenie schopnosti tela bojovať proti bartholinitíde pri potravinách sa odporúča používať včelie produkty, cesnak, aloe, vlašské orechy a píniové oriešky. Namiesto čaju použite odvar zo semien kôpor, echinacea, ženšen, šípky.

Pred obrátením sa na populárne recepty je dôležité navštíviť lekára a zvoliť si vhodný priebeh liečby v závislosti od toho, ako choroba pokračuje.

Bartholinit Forms

Akútny zápalový proces, nazývaný Bartholinitis, ovplyvňuje žľazu Bartholin - párový orgán u žien, ktorý sa nachádza v predvečer vagíny. Bartholínová žľaza slúži veľmi dôležitému účelu - produkuje špecifické tajomstvo, pripomínajúce hustý, viscidný hlien belavého alebo sivastého odtieňa, ktorý je nevyhnutný pre normálne zvlhčenie vchodu do pošvy a zbavenie sa vonkajších pohlavných orgánov suchom. S týmto gynekologickým ochorením je blokovaný Bartholinov žľazový kanál a jeho normálne fungovanie je narušené.

Bartholinitída je doteraz klasifikovaná v závislosti od štádia ochorenia, miesta zápalového procesu, ako aj formy jeho vývoja. V závislosti od štádia ochorenia existujú:

 • Katarálna bartholinitída - zápal v žľaze prebieha bez zápalového procesu.
 • Absces - táto fáza sa považuje za závažnú, vyznačuje sa rozvojom hnisania na žľaze. Je rozdelený na falošný a pravdivý absces.

V závislosti od charakteristík vývoja a priebehu zápalového procesu u žien sa choroba delí na akútnu a chronickú bartholinitídu. Rozlišujte aj tento typ ochorenia ako subakútna bartholinitída.

V závislosti od toho, ktorá časť Bartholinovej žľazy je infikovaná počas zápalu, sa Bartholinitis delí na nasledujúce poddruhy:

 • Kanalikulit - počiatočné štádium Bartholinitis, v ktorom sa vyvíja zápalová aktivita v oblasti vylučovacieho kanálika žľazy.
 • Cysta je najčastejšie tvorená ako komplikácia abscesu a je to dutina naplnená tekutinou.

Príčiny Bartholinitis

K dnešnému dňu existuje celý zoznam príčin a faktorov, ktoré môžu vyvolať vývoj zápalového procesu v Bartholinskej žľaze u žien. Medzi tieto dôvody patrí:

 • Neopatrný postoj ženy k jej intímnej hygiene, v dôsledku čoho dochádza k infekcii genitálií s rôznymi patogénmi. Najmä často k zápalovému procesu vedie k nedodržiavaniu základných pravidiel osobnej hygieny počas menštruácie.
 • Pravidelné nosenie úzkeho, stiesneného, ​​stláčajúceho spodného prádla - takéto spodné prádlo môže poškodiť kanály vylučujúce žľazy Bartholin u žien, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu špecifického vylučovacieho procesu a jeho aktívna akumulácia začína bezprostredne vo vnútri žľazy.
 • Prudký pokles imunity u žien - tento jav je často výsledkom dlhodobého užívania určitých liekov, hypotermia, beriberi.
 • V častých prípadoch sa bartolinitída vyvíja ako komplikácia po potrate.
 • Zápalová aktivita v kanáloch Bartholinovej žľazy môže byť spôsobená rôznymi mikrotraumami vo vonkajších genitáliách.
 • Nevyberajte sexuálny život bez použitia špeciálnych metód antikoncepcie. V tomto prípade sa výrazne zvyšuje riziko infekcie patogénnymi patogénmi, ktoré sú sexuálne prenosné.
 • Chirurgická manipulácia maternice a iných vnútorných genitálií.
 • Zápalové procesy v orgánoch urogenitálnej sféry, počas ktorých je infikovaná infekcia žliaz Bartholin.

Príznaky canaliculitis

Canalululitída je počiatočným štádiom zápalového procesu v oblasti Bartholinskej žľazy, v ktorej symptómy ešte nemajú dostatočnú závažnosť:

 • Mierne sčervenanie môže byť pozorované okolo vylučovacieho kanála Bartholinovej žľazy - je to spôsobené poruchou normálneho procesu vylučovania výlučkov.
 • Vylučovacia trubica žľazy je jasne hmatateľná, malé množstvo hnisavej látky môže byť z nej emitované, žľaza sa stáva edematóznou.
 • Žena môže pociťovať nepríjemné pocity v oblasti vonkajších genitálií, ktoré sa počas aktívnych pohybov obzvlášť zhoršujú.

Falošný absces

Pri neprítomnosti riadnej liečby sa kaliktulitída dostane do ďalšieho štádia, ktoré sa nazýva falošný absces bartholínovej žľazy. Hlavnými príznakmi tejto formy ochorenia u väčšiny žien sú:

 • Veľké stydké pysky sa zväčšujú, stočia sa na červeno, keď sa ich dotkne, žena cíti bolesť. Bolesť sa stáva výraznejšou počas aktívnych pohybov, ako aj sedenia.
 • Bolesť pri pohlavnom styku.
 • Telesná teplota sa môže výrazne zvýšiť, žena cíti slabosť, apatia, únava, ospalosť, zimnica.

Liečba cysty bartholinitídy

Liečba cyst zahŕňa chirurgický zákrok. Môže byť nasmerovaná buď na odstránenie iba cysty, alebo na odstránenie celej žľazy ako celku. V prvom prípade sa potrubie žľazy odstráni (proces sa nazýva marsupializácia) a samotná žľaza zostáva. Pri tejto možnosti sa v priebehu niekoľkých mesiacov vytvorí nový vývodový kanál a jeho otvorenie. Marsupializácia vylučovacieho kanála žľazy je menej traumatický chirurgický spôsob liečby. V tomto prípade však existuje zvýšené riziko recidívy (opätovný rozvoj Bartholinitídy). Úplné odstránenie Bartholinovej žľazy cystou je traumatickejšia metóda liečby, ale v tomto prípade je riziko relapsu (re-exacerbácia ochorenia) minimálne.

Medzi modernými metódami chirurgickej liečby Bartholinitídy je obzvlášť populárny spôsob používajúci slovo katéter. Word-katéter je silikónová trubica, na konci ktorej je balónik s balónom. V lokálnej anestézii sa do žľazy vloží katéter takým spôsobom, že guľôčka vyplní telo žľazy a silikónová trubica vytvorí nový priechod. Lopta, ktorá mení svoju veľkosť, zabraňuje pádu stien upchávky a podporuje jej štruktúru. Samotný katéter tvorí nový vývod. Po 1,5 až 2 mesiacoch sa katéter odstráni. Samotná žľaza tak zostáva neporušená a naďalej funguje a tajomstvo potrebné na zvlhčovanie (v bežnom ľudskom mazive) prechádza novým otvorom.
Nech sa použije akákoľvek metóda, zodpovednosť za recidívu spočíva hlavne na samotnej žene. Aby sa zabránilo opätovnému zápalu žľazy, môže podliehať len pravidlám osobnej hygieny. Je tiež dôležité bojovať proti chronickým infekciám a zlepšiť imunitu.

Stupne Bartholinitu

Počas bartolinitídy existuje niekoľko štádií, ktoré sa líšia stupňom lokalizácie infekčného procesu. Takže v Bartholinskej žľaze sa nachádza kanál, cez ktorý dochádza k vylučovaniu, a telo. V počiatočných štádiách zápal pokrýva iba kanál žľazy (alebo kanálikov, ak ide o obojstrannú bartholinitídu), ale potom sa rozširuje na jeho telo.

Fázy Bartholinitídy sú:

 • canalululitída - zápal žliaz Bartholinovej žľazy,
 • pseudoabscess, v ktorom sa hnis hromadí v kanálikoch žľazy,
 • pravý absces, v ktorom sa infekcia šíri do kanála a tela žľazy.
Štádium canaliculitis
V tomto štádiu zápalový proces pokrýva iba vylučovacie kanály Bartholinových žliaz. Sliznica nad žľazami je červená a edematózny, bolesť je mierne prítomná. Okolo vonkajšieho otvoru potrubia žľazy sa vytvára červený zapálený povlak. Pri stlačení na otvor Bartholinovej žľazy sa vylučuje hnis alebo hlien (v závislosti od povahy zápalu). Teplota v štádiu canaliculitídy zriedka presahuje 37,5 stupňov.

Pseudoabscess stupeň
V tomto štádiu Bartholinitídy sa hnisavý alebo sliznicový sekrét prestáva uvoľňovať a začína sa hromadiť vo vnútri kanálikov žliaz. Výsledkom je zablokovanie žliaz a vznik druhu "hrbolčekov". Táto rana je veľmi bolestivá a sliznica je veľmi červená. Samotné železo je silne napnuté a vypuklé, ale jeho štruktúra je zachovaná. Charakteristickým znakom pseudo-abscesu zo skutočného abscesu je, že koža nad ním, napriek opuchu, zostáva mobilná. Bolesť vo fáze pseudo-abscesu sa zvyšuje počas pohlavného styku alebo pri chôdzi. Bolesť je lokalizovaná v oblasti vulvových pier.

Štádium pravého abscesu
V pravej abscesu hnis preniká priamo do samotnej žľazy a nie je lokalizovaný len na úrovni kanálov. V tomto štádiu je štruktúra žľazy úplne zničená a jej tkanivo sa roztaví. Namiesto žľazy sa vytvorí dutina obsahujúca hnis - absces. Príznaky Bartholinitis sa v tomto čase zhoršujú. Teplota stúpa, zvyšuje sa bolesť a začína búchať. Pri lekárskom vyšetrení sa zistili zväčšené trieslové lymfatické uzliny a bolestivé zaoblené vzdelávanie v dolnej tretine stydkých pyskov. Malé a veľké stydké pysky sa zväčšujú a koža nad abscesom sa stáva nehybnou. Niekedy môže absces preniknúť sám. To je sprevádzané vyliatím hnisavého žltozeleného obsahu.

Liečba bartolinitídy

Liečba Bartholinitídy je obzvlášť dôležitá pri jej akútnom priebehu. Súčasne, nielen Bartholinitída je predmetom lekárskeho ošetrenia, ale aj sprievodných sexuálne prenosných infekcií, proti ktorým sa vyvinula. Najčastejšie je to kolpitída, vaginitída, cervicitída.

Antibiotiká používané pri liečbe Bartholinitis

Aký typ bartholinitídy je predpísaný?

Keď Trichomonas Bartholinitis.

Do 500 miligramov (jednu tabletu) dvakrát denne počas 5 dní.

S trichomonas bartholinitídou a bartholinitídou spôsobenou nešpecifickou anaeróbnou flórou.

Prvý deň je dávka liečiva 2 g - 4 tablety po 500 mg. Zostávajúcich 5 dní, 1 gram za deň, čo sa rovná 2 tabletám po 500 miligramoch.

S trichomonas a kvapavka Bartholinitis.

Jedna tableta dvakrát denne počas 10 dní. Odporúča sa užívať pilulku 2 hodiny po jedle.

S kapavkou bartholinitídy.

250 až 500 miligramov intramuskulárne raz.

S kapavkou bartholinitídy.

400 miligramov raz.

Pri chlamýdiovej bartolinitíde.

500 miligramov denne, intravenózne počas 2 dní. Ďalšie, vziať liek vo forme tabliet, 250 miligramov denne po dobu 5 dní.

Pri gonokokovej a chlamýdiovej bartolinitíde.

Na 500 mg 4-krát denne (denná dávka 2 gramy). Trvanie liečby je určené závažnosťou ochorenia.

Operácia Bartholinitis

Možnosti odstránenia cysty sú:

 • odstránenie cyst,
 • odstránenie celej upchávky
 • odstránenie cysty s obnovením potrubia.
Odstránenie iba cýst
Táto operácia je menej traumatická ako ostatné. Zahŕňa odstránenie iba cyst a zachovanie samotnej Bartholinovej žľazy.

Stupne odstránenia cysty sú:

 • zavedenie anestetika do samotnej žľazy a okolitého tukového tkaniva na účely úľavy od bolesti, t
 • potom sa urobí rez na labia minora,
 • okraje rezu sú mierne natiahnuté, takže cysta je lepšie viditeľná,
 • rozoberanie zväzkov spojivového tkaniva, odstránenie cysty,
 • je potrebné opatrne odstrániť cysty, aby sa neroztrhla a nerozliala sa do okolitých tkanív,
 • súčasne ligujú (viažu) krvné cievy tak, aby nekrvácali,
 • potom vrstva, kde bola cysta predtým zošitá vo vrstvách.
Минусом данной операции является то, что формирование нового выводного протока для железы происходит долго и не всегда удачно.

Удаление всей железы
Удаление всей бартолиновой железы является наиболее радикальным методом лечения. Vylučuje opakované recidívy (exacerbácie ochorenia), ale je to traumatickejšia metóda a menej fyziologická.

Medzi etapy operácie odstraňovania žliaz Bartholin patria:

 • anestézia (úľava od bolesti),
 • kože a podkožnej časti v oblasti labia minora,
 • odstránenie cyst a bartholínovej žľazy,
 • šijacie krvácajúce cievy, t
 • Prešívanie rezu a prešívania po vrstvách.
Hlavným problémom tejto metódy je, že prestáva produkovať tajomstvo potrebné na zvlhčovanie vagíny. Preto je extirpácia (úplné odstránenie) žľazy Bartholin extrémne zriedka používaná dnes.

Odstránenie cysty s obnovou vedenia
Tento spôsob chirurgickej liečby zahŕňa odstránenie cysty a uchovanie samotnej žľazy. Avšak, aby tajomstvo žľazy naďalej vyniklo, žľazový kanál sa znovu vytvorí. Na tento účel použite špeciálne mechanizmy (katétre), ktoré sa zavedú do tkaniva labia minora, aby sa vytvoril nový umelý kanál. Najčastejšie používané slovo-katéter, ktorý je malá silikónová trubica s loptou na konci. Toto zariadenie sa zavádza na miesto bývalého potrubia, aby sa vytvoril nový. Word-katéter je inštalovaný v lokálnej anestézii, procedúra trvá 15 až 20 minút. Katéter sa vloží na dobu 1,5 mesiaca. Počas tejto doby sa vytvorí nový vylučovací kanál, cez ktorý bude kvapalina vystupovať. Rovnaká silikónová trubica zabraňuje pádu stien tvarovacieho potrubia. Tento spôsob liečby chronickej bartholinitídy je najvýhodnejší, pretože zachováva funkciu žľazy.

Protizápalové decoctions pre Bartholinitis

Pri liečbe Bartholinitis hrajú dôležitú úlohu fytoterapeutiká protizápalového účinku. Účinok takýchto prostriedkov je mierny, preto na dosiahnutie výsledku sa musia prijať na dlhé obdobie najmenej jedného mesiaca.
Jedným z najdostupnejších protizápalových liekov je harmanček. Liek z neho sa môže užívať ako na prevenciu, tak aj v čase zápalu. Zloženie harmančeka je hlien, ktorý odstraňuje toxíny, ktoré sa hromadia v tele počas zápalových procesov. Preto použitie harmančeka odvar znižuje príznaky počas exacerbácie a umožňuje telu účinnejšie odolávať infekcii. Pacienti, ktorí nemôžu vziať harmanček vo vnútri kvôli neznášanlivosti, môžu použiť zariadenie na vodné procedúry (kúpele a umývanie).
Okrem harmančeka má rad bylín, ovocia a zeleniny aj protizápalové účinky. Rôzne bylinné čaje sú pripravené z byliniek (lyžička surovín na šálku vriacej vody) a ovocie a zelenina sa používajú na výrobu čerstvo vylisovaných džúsov.

Produkty s protizápalovým účinkom sú:

 • Chrpa modrá (kvety). Po jedle vypite vývar z nevädze (2 - 3 polievkové lyžice). Rastlina má slabý toxický účinok, takže v priebehu liečby je potrebné urobiť prestávky. Prípravky nevädze sú zakázané pre tehotné ženy.
 • Nard. Užívá sa trikrát denne v lyžici na plný žalúdok. Deväť je kontraindikované pri ochoreniach srdca, obličiek. Nemôžete vziať odvar pre gastritídu a vredovú chorobu.
 • Oregano. Vezmite 1 - 2 šálky vývaru denne v čistej alebo zriedenej forme (prevarená voda). Nepite nápoj tehotným ženám.
 • Lipový strom Vápno odvar sa berie pohár každý druhý deň, bez ohľadu na jedlo. Nedodržanie odporúčaných dávok môže spôsobiť problémy so srdcom.
 • Biela kapusta. Šťava sa vypije raz denne v množstve 1 šálka. So sklonom k ​​tvorbe plynu, ako aj so zvýšenou kyslosťou žalúdka je kapustová šťava kontraindikovaná. Vyhýbanie sa takémuto náprave je nevyhnutné pre tých pacientov, ktorí majú v anamnéze infarkt myokardu v anamnéze (anamnéza).
 • Mrkva. Prijíma sa na 1 - 2 poháre denne. Pre lepšiu stráviteľnosť sa šťava mieša s čajovou lyžičkou rastlinného oleja. Pri žalúdočných problémoch (vredy, gastritída) sa neodporúča mrkvová šťava.
 • Malina. Prijaté mleté ​​s cukrom (1 - 2 polievkové lyžice denne) alebo čerstvé. Pre gastritídu, vredy, dnu a urolitiázu by sa mali plody zlikvidovať.

Antiseptické infúzie s Bartholinitis

Rastliny s antiseptickým účinkom sa používajú na prípravu infúzií, ktoré sa používajú na úpravu vody. Liečebné návnady umožňujú zastaviť zápal, zmierniť bolesť a zabrániť rozvoju hnisavého procesu.

Rastliny s antiseptickým účinkom sú:

 • nechtík,
 • lastovičník,
 • marshmallow (koreň),
 • eukalyptus,
 • dub (kôra)
 • skorocel.
Pripravte si vhodnú nádobu a naberačku na pranie. Urobte odvar z 3 polievkových lyžíc surovín a 3 litre vody. K tomu, zalejeme vriacou vodou cez rastlinnú hmotu a nechajte ho stáť 20-30 minút. Filtrovať a chladiť bylinné infúzie na teplotu 30 - 35 stupňov. Nalejte vývar do vedra a sadnite si na panvu. Začnite s liatím kvapaliny z panvy v tenkom prúde tak, aby umývala oblasť zápalu.
Rastlinné prípravky s antiseptickým účinkom sa môžu použiť aj na pleťové vody. Naneste malý kúsok bavlnenej látky s vývarom a pripojte ju k žľaze Bartholin. Nasaďte na vrch hrubej spodnej bielizne, zakryjte tesnenie polyetylénom. Vezmite horizontálnu polohu niekoľko hodín.

Výživné lieky s Bartholinitis

Táto skupina rastlinných prípravkov zahŕňa finančné prostriedky, ktorým je pridelených značné množstvo užitočných prvkov. Ich použitie posilňuje imunitné funkcie, obnovuje fyzické a energetické zdroje tela.

Rastliny so silným spevňujúcim účinkom sú:

 • horský popol je červený
 • chokeberry,
 • Ďatelina lúčna.
Horský popol červený
Červený Rowan obsahuje pôsobivé množstvo vitamínu C, beta-karoténu (forma vitamínu A) a draslíka. Tieto látky zvyšujú odolnosť organizmu a zlepšujú jeho schopnosť nezávisle bojovať proti baktériám. Počas obdobia, keď je pravdepodobnosť exacerbácie chronickej Bartholinitis vysoká (na jeseň, na jar), sa odporúča užívať zmes bobúľ rowan a citróna. Ak chcete tento liek, prejdite 250 gramov čerstvého ovocia a 2 stredné citróny v mlynček na mäso. Pridajte 50 gramov prírodného medu. Vezmite zmes, ktorú potrebujete zjesť jednu čajovú lyžičku. Môžete použiť vo svojej čistej forme alebo ako prísada do čaju.

Chokeberry (aronia)
Chokeberry (aronia) je bohatý na vitamíny ako A, C, E, PP. Ovocie Rowan tiež obsahuje mnoho minerálov. Vďaka tomuto zloženiu prípravky z aronie posilňujú imunitu a inhibujú aktivitu niektorých patogénnych baktérií. Tiež čierna chokeberry odstraňuje intoxikačné produkty z tela, ktoré sa hromadia počas zápalového procesu.
Užívajte Aroniya najmenej 1,5 mesiaca. 100 gramov čerstvých alebo mletých plodov medu sa konzumuje hodinu a pol pred jedlom. Kompoty, džemy a iné konzervy môžu byť tiež vyrobené z chokeberry.

Ďatelina lúčna
Clover sa vyznačuje vyváženým zložením prvkov, ktoré telo potrebuje, aby bolo normálne. Prijatie odvarov z tejto rastliny zlepšuje fyzickú zdatnosť a posilňuje ochranné funkcie. Tiež, ďatelina môže znížiť teplotu a znížiť bolesť, takže to môže byť prijaté v období exacerbácie Bartholinitis.
Na ošetrenie sa používa čerstvá šťava zo všetkých častí rastliny (čerstvá) okrem koreňa. Šťava sa užíva v 50 - 60 mililitroch denne počas 3 - 4 týždňov. V neprítomnosti čerstvých surovín zo suchého ďateliny môžete urobiť odvar. Polievková lyžica produktu sa naleje do pohára vriacej vody a naplní sa 50 - 60 minút. Celé množstvo infúzie, ktoré potrebujete vypiť počas dňa, rozdelíte na 3 - 4 porcie.

Harmanček a iné podnosy používané v Bartholinite

Vo fáze hojenia Bartholinitis sa odporúča vykonávať sedacie podnosy s rôznymi antiseptickými infúziami. Tieto postupy zlepšujú krvný obeh a výživu tkanív v oblasti zápalu. To prispieva k rýchlemu hojeniu tých oblastí, ktoré boli ovplyvnené zápalovým procesom. Antiseptiká zastavujú aktivitu patogénnych (škodlivých) mikroorganizmov a zabraňujú relapsu (opätovnému zhoršeniu) ochorenia.
Pre postup musíte pripraviť panvu s nízkymi stranami. Kvapalný roztok sa naleje na polovicu nádrže. Teplota vody by nemala byť príliš vysoká - od 33 do 37 stupňov. Počas procedúry (15 minút) je potrebné udržiavať teplotu vody. K tomu, každých 5 až 7 minút, by sa kvapalina v nádrži mala zriediť vriacou vodou.
Po príprave nádoby s roztokom zaujmite pohodlnú polohu nad umývadlom a ponorte rozkrokovú plochu do vody. Zabaľte prikrývku alebo uterák, aby sa genitálie neochladili. Po ukončení procedúry sa odporúča, aby sa oblasť zápalu liečila rakytníkom. Najlepšie je stráviť kúpeľ v noci, pretože týmto spôsobom sa môžete vyhnúť podchladeniu. Postupy sa vykonávajú 7-10 dní bez prestávky.

Antiseptické roztoky do kúpeľov
Ako antiseptický roztok možno použiť tinktúru z nechtíka na alkohol. Calendula účinne bojuje proti zápalu a urýchľuje regeneráciu tkanív. Táto rastlina tiež zabraňuje tvorbe cysty s Bartholinitis, pretože má rozlišovací účinok. Na prípravu roztoku pre kúpeľ sa používajú 2 polievkové lyžice tinktúry na 5 litrov vody.
Tinktúru si môžete kúpiť v lekárni alebo si ju pripraviť sami. Ak chcete pripraviť tento nástroj doma, naplňte pohár sušených kvetov pohárom alkoholu s pevnosťou 40 stupňov. Nápravný prostriedok sa podáva po dobu jedného týždňa, po ktorom sa prefiltruje a použije na ošetrenie.
Ďalším prostriedkom na udržanie kúpeľa s Bartholinitom je manganistan draselný (manganistan draselný). Manganistan draselný má dezinfekčný účinok a bojuje proti zápalu. Na tento postup sa použil slabý roztok ružovej farby, ktorý sa pripravil z 1,5 tsp manganistanu draselného a 10 litrov vody.

Bartholinitové kompresie

Na vykonávanie obkladov používajte špeciálne lieky vo forme mastí. Takéto postupy sa vykonávajú v prítomnosti „dozrievajúceho“ abscesu. Drogy majú schopnosť "vytiahnuť" pus out, s výsledkom, že absces je otvorený rýchlejšie. Tieto nástroje tiež znižujú bolesť a zabraňujú vzniku infekcie.
Na vytvorenie obkladu naneste na bandáž gázy hrubú vrstvu masti, zloženú v niekoľkých vrstvách. Priložte tampón na miesto zápalu a zakryte ho vrchným plastovým obalom. Nasaďte si ťažké oblečenie a nechajte komprimovať 1 - 2 hodiny. Ak chcete, aby bola aplikácia lepšia, vezmite počas postupu horizontálnu polohu.

Prostriedky na obklady s Bartholinitom sú:

 • Višnevská masť,
 • Ichtyylová masť
 • Levomekol (účinný po otvorení hnisavej kapsuly).

Bartholinitové vody

Aplikácia z obväzov impregnovaných liečivami, odstránenie tekutiny z tkanív, čím sa znižuje edém. V počiatočnom štádiu zápalu prispievajú lotiony k resorpcii zdroja infekcie. Takéto postupy môžu byť tiež uskutočnené potom, ako sa absces prelomil alebo bol chirurgicky otvorený. V tomto prípade aplikácie vedú k rýchlemu hojeniu rán.

Riešenia pre pleťové vody sú:

 • hypertonický roztok
 • miramistin,
 • chlórhexidín.
Hypertonické riešenie
Hypertonický roztok sa pripravuje zo soli (20 g na šálku teplej vody). Liečba je účinná v počiatočných štádiách vývoja zápalového procesu. Pre pleťové mlieko je potrebné pripraviť kus mäkkej bavlnenej tkaniny. Gázové obväzy pre takéto postupy sú neúčinné, pretože zadržiavajú tekutinu zle. Navlhčite tkanivo fyziologickým roztokom a aplikujte na oblasť zápalu. Plastový obal nasaďte na vrch a položte na hrubú bielizeň. Odporúča sa používať pleťové mlieko 5 - 6 hodín. Zároveň je potrebné vymeniť staré tesnenia za nové každé 1 až 2 hodiny, navlhčené v hypertonickom roztoku. Trvanie liečby je 3 až 5 dní.

Miramistin
Tento nástroj účinne bojuje proti širokému spektru patogénov. Ovplyvnenie membrány (shell) patogénnych baktérií, liek bráni rastu nových a deštrukciu existujúcich mikróbov. V počiatočnom štádiu ochorenia bránia pleťové vody rozvoju hnisavého procesu. Ak urobíte postup po otvorení hnisavej kapsuly, hojenie bude rýchlejšie.
Liečivo je dostupné vo forme kvapaliny, ktorá musí byť navlhčená tkanivom a aplikovaná na zapálenú žľazu Bartholin. Trvanie aplikácie - nie viac ako 5 minút, pretože inak môže liek spôsobiť popálenie. Make lotion by mal byť 2 - 3 krát denne. Pri svrbení alebo pálení je potrebné liečbu ukončiť.

chlórhexidín
Tento liek mení štruktúru patogénov a spôsobuje ich smrť. Chlórhexidínové lotiony sa uskutočňujú v akomkoľvek štádiu exacerbácie Bartholinitídy. Pre tento postup tkaninu navlhčite tekutinou a aplikujte na oblasť zápalu po dobu 5 minút. Počas dňa sa mlieko vykonáva 2 - 3 krát. V intervaloch medzi procedúrami nepoužívajte mydlo ani alkalické hygienické výrobky.
V gravidite sa chlórhexidín nepoužíva.

Spevňujúce tinktúry
Počiatočná forma bartholinitídy a exacerbácia chronického štádia ochorenia sa často vyskytujú na pozadí zníženej imunity. Preto pri liečbe tohto ochorenia je potrebné brať lieky, ktoré posilňujú imunitný systém. Najlepšie sú alkoholické tinktúry na báze rôznych liečivých rastlín. Takéto nástroje majú minimálny počet kontraindikácií a ich príjem je zriedkavo sprevádzaný vedľajšími účinkami. Pred užitím (trikrát denne) by sa mala polovica čajovej lyžičky tinktúry zmiešať s vodou a vypiť pred jedlom. Užívajte liek musí byť denne 25 - 30 dní.

Prípravky na zlepšenie imunitnej funkcie sú:

 • Echinacea tinktúra. Účinne posilňuje ochrannú funkciu a chráni telo pred pôsobením voľných radikálov. Neodporúča sa liečiť echinacea počas tehotenstva.
 • Tinktúra ženšenu. Má silný tonizujúci účinok. Nepoužíva sa počas exacerbácie ochorenia. Neodporúča sa na problémy so spánkom, ochorením pečene a zvýšenou vzrušivosťou. Ak by sa malo upustiť od tehotenstva alebo kojiacej tinktúry ženšenu.
 • Šípková tinktúra. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktorý zvyšuje odolnosť organizmu voči infekčným agens. Neodporúča sa pri ochoreniach žalúdka a tendencii k trombóze. Po užití ústnej dutiny sa má opláchnuť vodou, pretože šípka má negatívny vplyv na zubnú sklovinu.

Pravidelné návštevy gynekológa

Bez ohľadu na blahobyt a existujúce príznaky sa odporúča, aby žena dvakrát ročne absolvovala rutinnú prehliadku u gynekológa. Potreba systematických návštev u lekára sa zvyšuje s anamnézou potratov alebo iných chirurgických zákrokov. Počas operácie sa môže vyskytnúť mechanické poškodenie tkanív susediacich s Bartholinovou žľazou, čo zvyšuje pravdepodobnosť zápalového procesu.
Indikáciou pre pozorovanie gynekológa je prítomnosť chronických ochorení genitourinárneho systému. Infekcia môže preniknúť do slizníc vestibulu vagíny a vyvolať bartholinitídu.

Chronické ochorenia, ktoré môžu spôsobiť Bartholinitis, zahŕňajú:

 • adnexitída (zápal vaječníkov),
 • endometrióza (proliferácia vnútornej vrstvy steny maternice),
 • cystitída (zápal močového mechúra),
 • pyelonefritída (zápal obličiek).

Osobná hygiena

Pri prevencii Bartholinitídy je pre ženu veľmi dôležité pozorovať intímnu hygienu. Nedostatok správnej starostlivosti o vonkajšie pohlavné orgány môže spôsobiť infekciu a rozvoj zápalového procesu.

Pravidlá pre ženskú osobnú starostlivosť sú:

 • Mode. Genitálie je potrebné umyť dvakrát denne - ráno a večer. V neprítomnosti času v dopoludňajších hodinách môže byť pranie nahradené trením genitálií mokrým uterákom. Vo večerných hodinách sú povinné úpravy vody.
 • Voda. Umyť genitálie by mala byť teplá voda, prúd, ktorý by mal byť nasmerovaný z pubisu do konečníka. Použitie studenej vody môže spôsobiť podchladenie, takže aj v lete by ste mali používať teplú vodu. Prúd vody by nemal preniknúť hlboko do pošvy, ale len na umývanie stydkých pyskov, stydkov, klitorisu, análneho otvoru.
 • Príslušenstvo. Čistiace podložky alebo špongie sa neodporúčajú na čistenie, pretože môžu poškrabať vaginálnu sliznicu. Uterák na intímnu hygienu by mal byť vyrobený z prírodných tkanín a použitý len na určený účel.
 • Detergenty. Pre vodné procedúry je potrebné použiť špeciálne čistiace prostriedky na intímnu hygienu. Použitie konvenčného mydla (hrudky alebo tekutiny) môže viesť k narušeniu zdravého zloženia vaginálnej mikroflóry. При отсутствии специальных средств туалет половых органов рекомендуется проводить кипяченой водой.
 • Белье. Tesné nohavičky zo syntetických materiálov môžu spôsobiť infekciu. Takéto spodné prádlo zabraňuje voľnému obehu vzduchu, čo je priaznivé prostredie pre reprodukciu patogénnych baktérií.

palindromic

Absces charakterizovaný periodickými relapsmi je prejavom chronickej formy ochorenia. K exacerbácii symptómov dochádza počas menštruácie, v prípade vstupu sekundárnej infekcie alebo pri znížení imunitnej ochrany. Charakteristické znaky recidivujúceho abscesu zahŕňajú:

 • nízka telesná teplota
 • nízka intenzita bolesti,
 • prítomnosť tesnenia v oblasti žľazy, t
 • rozvoj edému v období exacerbácie ochorenia.

S tvorbou cyst

Ak sa chronická forma bartholinitídy nelieči, vyvíja sa žľaza cystický nádornajčastejšie má malú veľkosť. Niekedy žena nemá ani podozrenie na jej prítomnosť. V dutine cysty je zápalový exsudát, ktorý vzniká ako dôsledok narušenia odtoku tekutiny. Nádor sa nachádza na hranici medzi strednou a dolnou tretinou stydkých pyskov. Intenzita bolestivého pocitu závisí od veľkosti cysty. Nepohodlie sa zhoršuje pohlavným stykom, počas chôdze a následkom trenia oblečenia.

Vyprovokovať rozvoj ochorenia môže patogénnych mikroorganizmov, Pravdepodobnosť ich reprodukcie sa zvyšuje so znížením imunity. Hlavnými patogénmi zápalového procesu sú E. coli, trichomonády, klebsiella, streptokoky a gonokoky, Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku bartolinitídy, patria:

 • pohlavne prenosných chorôb
 • nosenie bielizne zo syntetických materiálov
 • nedostatok živín
 • porušovanie hygienických pravidiel
 • exacerbácia chronických infekcií počas tehotenstva, t
 • lokálnych mikrotraumat
 • zápalové procesy v tele,
 • hypotermia,
 • komplikácií po chirurgických a endoskopických štúdiách.

Bartholinitída je najčastejšie vyvinutá. na pozadí existujúceho zápalu pri cystitíde, vulvitíde alebo vulvovaginitíde, V zriedkavých prípadoch je primárna infekcia. Najviac náchylné k patológii sú ženy, ktoré podstúpili pôrod alebo operáciu. Životný štýl je tiež veľmi dôležitý, pretože tvorí imunitu ženy.

Počiatočné štádiá patológie môže žena nepozorovať. V tomto prípade je v oblasti vestibulu vagíny malé tesnenie, ktoré nespôsobuje výrazné nepohodlie. Bolesť môže úplne chýbať. Akútna forma ochorenia je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • zvýšená bolesť v sede alebo pri chôdzi,
 • výrazné zvýšenie telesnej teploty
 • znížený výkon
 • tvorba mobilného opuchu pri vstupe do vagíny,
 • začervenanie kože,
 • hnisanie
 • pocit tepla v postihnutej oblasti,
 • pulzujúca bolesť a pocit plnosti v hrádzi.

Bartholinitída počas tehotenstva

Tam je vysoká pravdepodobnosť vzniku ochorenia u žien na pozícii. Ochrana imunitného systému počas tohto obdobia oslabuje, aktivujú sa chronické ochorenia, zvyšuje sa riziko infekcie. Ak pôvodcovia ochorenia vstúpili do tela až 12 týždňov, predstavujú osobitné nebezpečenstvo pre embryo. V prvom trimestri nie je dieťa chránené pred vonkajšími faktormi. Prenikanie do plodovej vody, infekcia môže vyvolať vývojovú patológiu alebo ukončenie tehotenstva.

Diagnostické metódy

Najčastejšia diagnóza je urobená vizuálnou kontrolou vestibulu vagíny. Použitie laboratórnych testov určil sa pôvodca ochorenia, pretože liečba je primárne zameraná na jeho elimináciu. Diagnostické opatrenia zahŕňajú:

 • bakteriálna kultúra,
 • PCR diagnostika,
 • šmu na určenie stupňa čistoty mikroflóry, t
 • štúdia zápalového exsudátu.

Ľudová medicína

Používanie liečivých rastlín je koordinované s odborníkom. Najčastejšie je táto metóda nevyhnutná ako doplnok k liekovej terapii. Recepty na báze rastlinných zložiek sa používajú na lokálne použitie vo formáte vody, kúpele a obklady, Predbežne nutné odstrániť možnosť alergickej reakcie.

Protizápalové decoctions

Hlavnou funkciou tradičných metód liečby je eliminácia infekcie. Infúzie s antiflogistickým účinkom denne ošetrujú povrch pošvy bavlneným tampónom alebo lekárskym obväzom. Procedúra sa vykonáva raz denne. Na zmiernenie zápalových odvarov harmančeka, ľubovníka bodkovaného, ​​dubovej kôry a rebríka.

Antiseptické infúzie

Existuje množstvo nástrojov, ktoré majú dezinfekčný účinok na telo. Môžu byť použité orálne alebo topicky. Na výrobu infúznej bylinnej zmesi sa plní voda a nechá sa niekoľko hodín. Nasledujúce recepty pomáhajú vyrovnať sa s Bartholinitis:

 1. Valeriánsky koreň, islandský mach, kvety nesmrteľných a borovicové výhonky Zmieša sa, pričom sa každá zložka berie do 20 g. Zmes sa naplní 400 ml vody. Užívajte liek 50 ml po jedle.
 2. Tri lyžice sa nalejú do 50 ml kvapaliny. suchá nesmrteľnosť a trvať pod krytom. Výsledný odvar utiera postihnutú oblasť.
 3. Knotweed a žihľava v objeme 100 g sa zmieša s 50 g kyslej nálevky a 40 g prasličky. Po infúzii a perkolácii sa jedna tretina šálky lieku užíva sedem dní.

Regeneračné prostriedky

Pomáhajú urýchliť proces hojenia pokožky a používajú sa v období obnovy. Rastliny sú rozomleté ​​do stavu kaše, ktorý je aplikovaný na poškodenú plochu niekoľko hodín. Nasledujúce rastliny majú výrazný regeneračný účinok:

posilňujúci

Finančné prostriedky zamerané na posilnenie imunitného systému obsahujú veľké množstvo vitamínov. Doplnenie ich zásob umožňuje telu rýchlejšie sa zotaviť. Zodpovedný za prácu imunitného systému vitamíny A, C, E a PP, Vo veľkom počte sú prezentované v ďatelina lúčna, červený horský popol a chokeberry.

Doma

Liečebné aktivity doma sa vykonávajú v počiatočnom štádiu ochorenia alebo počas remisie počas chronického priebehu ochorenia. Takáto terapia je zameraná na zníženie symptómov zápalu a zmiernenie. V niektorých prípadoch prispieva k rýchlemu otvoreniu abscesu. Zoznam domácich procedúr zahŕňa vody, spevňujúce tinktúry, obklady a kúpele.

podnosy

Je to pohodlný a relaxačný spôsob liečby ochorenia. Postup sa vykonáva vo veľkom umývadle s vysokými bočnými stenami. Teplota vody by mala byť čo najpohodlnejšia (približne 33-37 stupňov). Je udržiavaný pridávaním horúcej tekutiny počas celého postupu. Do kúpeľa sa pridajú bylinné infúzie alebo antiseptické roztoky. Najúspešnejšími komponentmi sú:

 • odvar z eukalyptu, harmančeka a dubovej kôry,
 • tinktúra,
 • roztok mangánu.

obklady

Používajú sa na vytiahnutie hnisu z problémovej oblasti. Ideálne na výrobu lekárska masť, Aplikujú sa v hrubej vrstve na čistú gázu a aplikujú sa na plochu abscesu. Z vyššie uvedeného sa odporúča nosiť pevné spodné prádlo, vopred potiahnutú gázu s plastovým obalom. Odporúča sa, aby bola v horizontálnej polohe dve hodiny. Potom sa obklad odstráni a genitálie sa dôkladne premyjú vodou. Pre tento spôsob liečby sa používajú nasledujúce typy liekov:

 • Višnevská masť,
 • levomekol,
 • Ichtyylová masť.

pleťové vody

Odstráňte opuchy a zastavte zápalový proces pomáhajúci pleťovým krémom z medicínskych roztokov. Najčastejšie sa používajú po otvorení hnisavého ohniska. Ako základ použitia Chlórhexidín, hypertonický roztok alebo Miramistin, Gázová tkanina navlhčená jedným z prostriedkov sa aplikuje na problémovú oblasť po dobu 15 minút. Za deň sa zobrazia až tri postupy.

Spevňujúce tinktúry

Posilniť imunitný systém počas pomoci v období obnovy alkohol na báze rastlinných zložiek, Majú minimálny počet kontraindikácií a vedľajších účinkov. Infúzie si môžete pripraviť sami alebo si ich môžete zakúpiť v lekárni. Sú prijímané pred jedlom v pol lyžičky. Všeobecný priebeh liečby je 25 dní. Najúčinnejšie sú:

 • dogrose a ženšenové tinktúry,
 • alkoholový extrakt z echinacea.

Použitie antikoncepcie

Jednou z príčin Bartholinitídy sú infekčné ochorenia. Bariérové ​​metódy môže znížiť riziko ich výskytu. Zohľadňuje sa najúčinnejší spôsob ochrany použitie kondómov, Cievka maternice a antikoncepčné špongie nechránia pred infekciou v tele. Antimikrobiálne účinky tiež vaginálne čapíky a gély.

Včasná liečba foci infekcie

Bartholinitída je schopná vyvolať akýkoľvek zápalový proces v tele. Ak okamžite podniknete kroky na odstránenie ochorenia, môžete sa vyhnúť komplikáciám. Dokonca aj kaz môže spôsobiť zápal vulvy. Je to spôsobené tým, že patogény majú tendenciu pohybovať sa cez lymfu.

Vyvážená výživa

Kvalita stravy závisí od stavu imunitného systému. Jedlo by malo byť obohatené o sacharidy, bielkoviny a tuky. Konzumácia ovocia a zeleniny zabezpečí príjem vitamínov. Vysoký obsah vápnika je prítomný v mliečnych výrobkoch. Proteín zodpovedný za rast svalov sa nachádza v hovädzom mäse, kuracom mäse, vajciach a strukovinách. Ryby sú bohaté na zdravé tuky, fosfor, jód, selén a horčík.

Celý spánok

Poruchy imunitného systému sa objavujú na pozadí fyzického vyčerpania. Často sa vyvíja v dôsledku nedostatku spánku. Človek sa stáva viac rozptýleným a zraniteľným vo vzťahu k rôznym patológiám. Zvyšuje sa pravdepodobnosť exacerbácie chronických ochorení. Minimálna doba spánku by mala byť najmenej osem hodín. Odporúča sa vetrať miestnosť a ísť do postele súčasne.

záver

Bartholinitída sa označuje ako ťažko tolerovateľná patológia. V predvečer vagíny je veľké množstvo nervových zakončení, takže syndróm bolesti je vyjadrený celkom jasne.

Správnym prístupom je možné eliminovať ochorenie a zabrániť vzniku komplikácií. Mierne podozrenie na blokovanie Bartholinovej žľazy sa považuje za vážny dôvod na získanie lekárskej starostlivosti. Preventívne opatrenia neberú veľa času a úsilia, ale môžu zabrániť vážnym následkom.

Bartholinit - čo to je?

Zápal Bartholinských žliaz, jeden alebo dva naraz, je známy ako Bartholinitis. V sprievode bolestivého opuchu stydkých pyskov, niekedy vedie k operácii.

Každá žľaza má krátku trubicu s dĺžkou 2, 5 cm, ktorá sa nazýva Bartholinov kanál. Prináša glandulárne tajomstvo na povrch, hneď za vnútorným okrajom vulvy. Porušenie voľného prietoku tekutiny vedie k jeho hromadeniu v dutine žľazy.

Potrubie je blokované, čo zabraňuje úniku sekrétov. Žľaza je zväčšená, hmatná pri pohmate. Kongestívna sekrécia vedie k rozvoju mikróbov a zápalu žľazy Bartholin.

Z povahy zápalu sa Bartholinitis delí na formy:

 • akútna,
 • chronická,
 • falošný absces (hnisavý proces vo vytvorenej cyste),
 • skutočný absces.

Formy bartholinitídy u žien majú charakteristické znaky a symptómy, pričom liečba je zvolená s ohľadom na špecifickosť zápalu.

Asi 40 rokov, lekári verili, že funkcia Bartholin žliaz produkovať tajomstvo zvlhčovať a mazať vagíny počas sexu. Americkí vedci dokázali, že je to nesprávne a mazivo pochádza z hornej časti vagíny. Žľazy oddeliť malé množstvo tekutiny v reakcii na sexuálne vzrušenie, jeho účelom je zvlhčovanie stydkých pyskov.

Pri narodení dievčatá a pred jej pubertou, Bartholin žľazy sú nedostatočne vyvinuté, takže deti nie sú choré s Bartholinitis.

Diagnostické metódy

Ak chcete urobiť diagnózu, musíte vykonať:

 • Rozhovor s pacientom, zistenie, ako dlho zažíva bolesť, opuch a horúčku.
 • Zistenie počtu potratov, tehotenstiev, infekcií a operácií.
 • Vyšetrenie na gynekologickej stoličke, definícia sčervenania a lokalizácia edému.
 • Užívanie náteru na stanovenie pôvodcu Bartholinitis.
 • Bakteriologická analýza, metóda sejby sekrécie sekrécie žliaz na živnom médiu na identifikáciu patogénu a výber antibiotika na liečbu, t
 • Diagnóza pohlavne prenosných infekcií.
 • Úplný krvný obraz (počet leukocytov, ESR),
 • Rozbor moču.

Prečo sa vyskytuje bartholinitída: hlavné dôvody

Vinníkmi výskytu ochorenia sú baktérie, ako sú stafylokoky, Escherichia coli, Trichomonas, streptokoky, Candida atď. Najčastejšie sa Bartholinitis začína v dôsledku vstupu patogénov do Bartholinskej žľazy v dôsledku ľudskej infekcie pohlavne prenosnými chorobami: chlamýdie, kvapavka, trichomoniáza.

Existuje množstvo faktorov, ktoré významne zvyšujú riziko Bartholinitis:

 • Porušenie osobnej hygieny.
 • Všetky druhy lokálneho mikrotraumatu (výborná vstupná brána pre infekciu): poškrabanie, odieranie, plienková vyrážka.
 • Prítomnosť chronických ohnísk zanedbávaných infekcií (pyelonefritída, kazy) v tele - v tomto prípade patogény vstupujú do Bartholinovej žľazy prúdom lymfy alebo krvi.
 • V niektorých prípadoch operácie ovplyvňujúce urogenitálnu oblasť, s nedodržiavaním hygienických noriem pri ich realizácii alebo porušením predpísaných pravidiel v pooperačnom období.
 • Častá zmena sexuálnych partnerov, čo výrazne zvyšuje riziko pohlavných prenosov chorôb.
 • Nosenie príliš tesnej bielizne - v dôsledku toho je narušený normálny odtok sekrécie, v dôsledku čoho stagnuje, čím sa vytvárajú ideálne podmienky pre rozvoj infekcie.
 • Všeobecný pokles imunity, nedostatok vitamínov, hypotermia - to všetko oslabuje obranyschopnosť organizmu v dôsledku infekčných patogénov, bez toho, aby sa na ceste stretávali s významnými prekážkami, ľahko sa dostanú do vylučovacieho kanála žľazy a samotnej žľazy.

Bartholinitída: Príznaky

V prevažnej väčšine prípadov je prvým príznakom Bartholinitídy zápal vylučovacieho kanálika žľazy, ktorý sa nachádza vo vestibule vagíny. Symptóm sa prejavuje sčervenaním otvorenia tohto kanála a výskytom nevýznamných hnisavých hlienových sekrétov. V tomto prípade koža labia minora vedľa otvoru kanála trochu zmäkne a pri sondovaní sa zistí nárast v kanáli Bartholinovej žľazy. Toto je štádium, ktoré predchádzalo Bartholinitis, samotná choroba sa vyskytuje, keď je kanál zablokovaný, zahusťuje a akumuluje hlien a v dôsledku toho zápalový proces ide priamo do žľazy.

Symptómy akútnej bartholinitídy:

 • Sčervenanie okolo výstupu z výstupného kanála žľazy - kým sa stav pacienta nemení.
 • Pocit zvýšenia vylučovacieho kanálika žľazy - pri stlačení sa z neho uvoľňuje malé množstvo hnisu.

Zápalové tajomstvo, ktoré sa naďalej hromadí v lalokoch žľazy v dôsledku blokovania vedenia, čoskoro vedie k falošnému abscesu. Tento stav sa už prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Náhle sa objavila silná bolesť v oblasti veľkých stydkých pyskov, kde sa vyvíjal absces - je to také výrazné, že pacient pociťuje skutočnú agóniu pri chôdzi, sedení a výtoku stolice.
 • Zvýšenie telesnej teploty na 39 stupňov.
 • Slabosť, zimnica, slabosť.

Medzi lokálne príznaky falošného abscesu patria:

 • Opuch labia majora na strane nástupu patológie - niekedy jeho veľkosť je taká veľká, že úplne blokuje vstup do pošvy.
 • Sčervenanie kože nad opuchom pri zachovaní pohyblivosti.
 • Bolestivé pocity pri palpácii postihnutých veľkých stydkých pyskov.

Ak sa náhle zistí zmäkčenie opuchu, je to znak vývoja pravého abscesu s tvorbou hnisavej kapsuly v dutine Bartholinovej žľazy.

Medzi bežnými príznakmi abscesu pravej Bartholinovej žľazy sú nasledovné:

 • Zhoršenie celkového stavu pacienta, charakterizované zvýšením teploty až o 40 stupňov a zvýšením intenzity symptómov intoxikácie (slabosť, bolesť hlavy, zimnica, závraty).
 • Zvýšená bolesť v labia majora, z ktorej bola vytvorená patológia: bolesť sa pulzuje a je konštantná.
 • Zvýšené leukocyty a ESR, zistené výsledkami laboratórnych krvných testov.

Miestne znaky pravého abscesu sú:

 • výrazný opuch veľkých stydkých pyskov, ktorých objem môže byť veľmi významný,
 • jasná červená koža nad opuchom - keď je nehybná,
 • ostré bolestivé pocity pri prehmataní opuchu,
 • v niektorých prípadoch zvýšenie inguinálnych lymfatických uzlín.

Niekedy sa nezávisle otvorí absces, po ktorom sa pacientovo blaho okamžite začne zlepšovať: teplota sa normalizuje, opuch ustúpi a bolesť zmizne. Človek by však nemal klásť príliš veľké nádeje na samoliečbu a pri prvých príznakoch Bartholinitídy vyhľadajte kvalifikovanú lekársku pomoc.

Pokiaľ ide o chronickú Bartholinitídu, potom sa toto ochorenie vyznačuje dlhým priebehom, sprevádzaným obdobiami exacerbácie a poklesu. Relapsy sú zvyčajne spôsobené faktormi ako je menštruácia, hypotermia atď. A v tomto momente príznaky chronickej Bartholinitis opakujú príznaky akútnej Bartholinitis. Najčastejším výsledkom neliečenej chronickej Bartholinitídy je výskyt cysty veľkej žľazy prednej vezikuly.

Je bartholinitída príčinou neplodnosti?

Mnohí sa obávajú, či Bartholinitída môže spôsobiť neplodnosť. Samotné ochorenie nie je prekážkou koncepcie. Ale chronický patologický proces v pošve, ktorý spôsobuje pravidelný zápal žľazy Bartholin, je často pravý dôvod, prečo nie je schopný otehotnieť.

Čo je nebezpečná bartholinitída počas tehotenstva?

Bartholinitída a jej príčiny počas tehotenstva majú vždy nepriaznivý vplyv na vývoj plodu. Ochranné mechanizmy poskytnuté prírodou, bohužiaľ, nie sú schopné zabrániť prenosu infekcie na plod hematogénnymi prostriedkami - to znamená krvou.

Ak je príčinou Bartholinitis Trichomonas alebo gonococcus, účinok týchto infekcií na plod môže spôsobiť poruchy vo vývoji rôznych orgánov a systémov plodu.

Ak žena medzi počatím a druhým týždňom tehotenstva ochorie na Bartholinitídu, pravdepodobnosť potratu alebo úmrtia plodu je vysoká. V prípade, že budúcej matke je diagnostikovaná táto choroba v posledných obdobiach, riziko predčasného pôrodu a infekcie dieťaťa počas priechodu pôrodného kanála sa výrazne zvyšuje - postihujú oči, pupočníkový krúžok, pľúca.

Bartholinitída: prevencia

Prirodzene, ako každá choroba, je Bartholinitída ľahšie predchádzať než dlhodobo liečiť. V čase, keď žena nesie dieťa, majú najväčší význam jednoduché preventívne opatrenia. Všetky tieto odporúčania sa môžu stať aj spôsobom života - žiadna z nich nevyžaduje osobitné úsilie na ich realizáciu. Prevencia Bartholinitídy zahŕňa nasledujúce aktivity:

 • dodržiavanie hygieny vonkajších pohlavných orgánov - má zásadný význam,
 • používanie antikoncepcie počas príležitostného sexu alebo prítomnosti jediného sexuálneho partnera,
 • včasná liečba ložísk chronickej infekcie: uretritída, kolpitída, kaz, pyelonefritída atď.
 • každoročné preventívne návštevy gynekológa, a to aj pri absencii sťažností,
 • vyhnúť sa noseniu pevného spodného prádla, najmä syntetického,
 • všeobecné posilnenie imunity: správny spánok, správna výživa, dostatočne aktívny životný štýl, vyhýbanie sa podchladeniu atď.

O patológii

Bartholinitída je zápalová patológia, zvyčajne spojená so znížením imunitnej obrany alebo pohlavných chorôb. Bartholin žľazy sú zapálené - pár formácie, ktorá leží v hrúbke ženy veľké sexuálne pery. Svoje meno dostali podľa mena anatóma, ktorý ich opísal - Caspor Bartolini, ktorý študoval ženský reprodukčný systém v 17. storočí. Ich pomocná funkcia: vyžarujú malé množstvo hlienu v predvečer pošvy, ktorá zohráva úlohu prirodzeného maziva počas pohlavného styku. S zápalom, Bartholin žľazy zväčšiť veľkosť, stať sa bolestivé a spôsobiť značné nepohodlie pre ženu.

Pacienti často trpia Bartholinitídou bez akejkoľvek liečby v nádeji, že sa situácia sama vyrieši. Takáto frivolita vedie k závažnému gynekologickému problému - chronickej bartholinitíde. Vyliečiť ho mnohokrát ťažšie ako akútna forma ochorenia, zápal trvá pretrvávajúcu opakujúcu sa povahu. Ako rozpoznať ochorenie v ranom štádiu a ako liečiť bartholinitídu, čítajte ďalej.

Pre lepšie pochopenie princípov liečby Bartholinitis, stojí za to vedieť trochu o štruktúre samotnej žľazy. Bartholin žľaza je duté zaoblené vzdelanie veľkosti hrášku, z ktorého sa vylučovací kanál vo forme tenkej trubice na povrchu kože. Vnútorná časť žľazy leží v tukovom tkanive, ktoré zapĺňa veľké stydké pysky. Normálne je mäkká, elastická a ťažko sa cíti pod kožou.

Žľaza je na vnútornej strane lemovaná sekrečným epitelom - bunkami, ktoré produkujú hlien. Tajomstvo sa hromadí vo vnútornej časti a keď dôjde k jeho úplnému naplneniu alebo je žena vzrušená, uvoľňuje sa cez kanál von. Hlien Bartholinovej žľazy má dobré mazacie vlastnosti. Uľahčuje vsunutie penisu do pošvy a chráni vestibul pred poškodením počas frikcií. Dysfunkcia Bartholinovej žľazy je pri pohlavnom styku suchá a nepohodlná.

O príčinách ochorenia

Ako je uvedené vyššie, príčiny Bartholinitis sú infekcie a znížená imunita. Oba tieto faktory sú kombinované v týchto prípadoch:

 • nedostatok osobnej hygieny,
 • metabolické poruchy (diabetes),
 • pohlavne prenosných chorôb
 • invazívne intervencie na genitáliách - chirurgia, endoskopické vyšetrenie, potrat,
 • tehotenstva v kombinácii s ložiskami chronickej infekcie v tele,
 • na sebe syntetickú bielizeň,
 • zápalových ochorení reprodukčného systému.

Hlavnými patogénmi Bartholinitídy sú:

 • Trichomonas,
 • gonokok,
 • streptokok,
 • aureus,
 • E. coli
 • Klebsiella,
 • Proteus.

Skutočné patogénne baktérie a podmienečne patogénne baktérie môžu spôsobiť ochorenie. Tieto sú aktivované len v podmienkach zníženej imunity. Mikroorganizmy vstupujú do žľazy z povrchu kože, stúpajú pozdĺž vylučovacieho kanála, alebo sú nesené prúdom krvi alebo lymfy z iných ohnísk infekcie.

O Bartholinite Forms

Bartholinitída môže uniknúť:

 • akútne - príznaky zápalu sú výrazné, imunitný systém aktívne reaguje na patogén, ochorenie trvá najviac 8 týždňov,
 • v chronickej forme, zápal trvá priebeh vlnky: obdobia pokoja sú nahradené exacerbáciami. Symptómy sa neobjavujú jasne, často sa tvoria cysty Bartholinovej žľazy. Choroba trvá viac ako 2 mesiace a môže trvať roky.

V závislosti od toho, ktorá časť upchávky je ovplyvnená: t

 • Canalululitída - zápal ovplyvňuje len vylučovací kanál. Jeho steny napučiavajú, ale nezatvárajú úplne a odtok tajomstva nie je narušený. Táto forma je ľahká, jej príznaky sú mierne.
 • Falošný absces - kanál žľazy sa zlepí a odtok sekrécie sa zastaví. Vo vnútornej časti sa hromadí hlien, ktorý sa postupne rozťahuje. Žľazové tkanivo nie je zničené, naďalej funguje normálne. Cysta sa postupne tvorí - dutina ohraničená stenami žľazy, naplnená hlienom.
 • Pravý absces alebo hnisavý bartholinitída - sa vyvíja, keď sekrécia sekrečnej žľazy je zničená baktériami. Je naplnený hnisom a zväčšuje veľkosť. Mikrobiálne toxíny a bunkové zvyšky sa absorbujú do krvného obehu, čo vedie k narušeniu zdravotného stavu pacienta a zvýšeniu telesnej teploty.

O prejavoch ochorenia

Symptómy bartholinitídy môžu byť vyjadrené v rôznych stupňoch v závislosti od typu zápalu a rozsahu lézie žľazy. Mierne formy ochorenia nepozorujú ženy: neprináša význam slabému nepohodlia v oblasti vestibulu. Aj malý zápal však vedie k zväčšeniu veľkosti žľazy a jej konsolidácii. Pociťuje sa pod kožou stydkých pyskov a môže byť trochu vyboulený nad povrchom. Ak je zápal mierny, žľaza je mierne bolestivá alebo vôbec nebolí.

Akútna bartholinitída s hnisavým zápalom prebieha odlišne. Jeho príznaky sa prejavujú:

 • teplota stúpne na 38-39 ° C,
 • žena je ťažké sedieť, chodiť kvôli bolesti v hrádzi,
 • horúčka, pulzujúca bolesť, bolesť v stydkých pyskoch,
 • všeobecný blahobyt sa zhoršuje - slabosť, únava, bolesť hlavy,
 • sexuálny život sa stáva nemožným, pretože spôsobuje utrpenie ženy
 • zapálená žľaza dramaticky narastá, zväčšuje sa vo forme zaobleného útvaru, hustého, bolestivého. Koža nad ňou mení svoju farbu na červenú alebo fialovú, jej teplota je v porovnaní s inými oblasťami zvýšená.

Keď je choroba chronizovaná, Bartholinova žľaza sa transformuje do cysty naplnenej hnisom alebo hlienom. Postupne sa zvyšuje a môže dosiahnuť veľkosť kuracieho vajca. Pretože jeho funkcia je v tomto prípade narušená, suchosť a nepohodlie počas pohlavného styku sa okrem nádoru stávajú hlavnou sťažnosťou. Chronická forma s aggravácia pokračuje: periodicky žena cíti teplo a bolesť v stydkých pyskoch, železo sa zväčšuje.

Nadmerný alebo prudký nárast veľkosti abscesu často vedie k tomu, že sa otvoril. Podobná situácia môže nastať počas pohlavia, mechanickej kompresie hrádze pri jazde na bicykli alebo pri jazde na koni. V tomto prípade sa hnis vylial vo forme žltozelenej hrubej hmoty s nepríjemným zápachom. Za nepriaznivých okolností sa môže absces otvoriť v tukovom tkanive stydkých pyskov, čo vedie k jeho zápalu - celulitíde. Bolesť v takom stave prudko stúpa, tkanivá okolo žľazy sa zväčšujú.

Jedna a obe Bartholinské žľazy sa môžu zapáliť. V druhom prípade sa objavujú sťažnosti na nepohodlie pri pohlavnom styku. Potrebné mazivo na hladké zavedenie penisu je úplne neprítomné a ženy majú počas frikcií nepríjemný pocit trenia.

O diagnostike

Diagnóza je stanovená gynekológom, a preto potrebuje preskúmať pacienta na stoličke, vziať si históriu a preskúmať sťažnosti. Je dôležité, aby lekár zistil, ako dlho ochorenie vzniklo a čo je s ním spojené: so zmenou sexuálneho partnera, stresom, hypotermiou, potratom alebo operáciou. Zistí, či pacient mal nejaké príznaky pohlavne prenosných chorôb. Tieto opatrenia sú spravidla dostatočné na stanovenie diagnózy. Ak má gynekológ pochybnosti o povahe patológie, potom diagnóza zahŕňa ďalšie procedúry:

 • kompletný krvný obraz - akútna hnisavá bartolinitída sa prejavuje zvýšením počtu leukocytov a ich nezrelých foriem, zrýchlenej ESR,
 • biochemický krvný test - umožňuje identifikovať možnú cukrovku u pacienta,
 • mikroskopia vaginálneho náteru - používa sa na detekciu patogénov genitálnych infekcií, diagnostikuje sprievodnú bugaginózu,
 • prepúšťanie bakposevu zo zapálenej žľazy Bartholin - umožňuje presne určiť patogén Bartholinitis a jeho citlivosť na antibiotiká,
 • PCR šmuhy z pošvy a krčka maternice - dokonca je zistené minimálne množstvo patogénnej mikroflóry.

Bartholinitída je liečená gynekológom ambulantne. Hospitalizácia a registrácia nemocnice sa spravidla nevyžadujú. Terapeutické taktiky závisia od formy ochorenia a jeho štádia. Keď sa zistí sexuálna infekcia, liečba Bartholinitídou je povinná v spojení s liečbou STD. K tomu predpíšte sviečky s vaginálnymi antiseptikami (Hexicon, Polizhinaks, Betadine) a antibiotikami (Clindamycin, Metromicon-neo). Liečba musí nevyhnutne prechádzať a pacient je sexuálny partner.

Akútna forma Bartholinitu

Hlavnou úlohou liečby v tomto štádiu ochorenia je potlačenie patogénu a zabránenie prenosu infekcie do chronického štádia. Ktoré antibiotiká, aby sa lekár najprv rozhodne na základe jeho skúseností a údajnej patogénnej mikroflóry u pacienta. Následne urobí presnú voľbu lieku po obdržaní výsledkov bakposev. Ak sa zlepšenie stavu pacienta nevyskytne dlhšie ako 3 dni, pôvodne predpísané antibiotikum sa zmení na vhodnejšie. Vhodné na liečbu bartholinitídy:

 • doxycyklín,
 • ciprofloxacín,
 • ofloxacín,
 • metronidazol,
 • Ceftriaxone.

Lekár môže kombinovať dva typy antibiotík, aby rozšíril svoje spektrum účinku. Napríklad doxycyklín sa predpisuje spolu s metronidazolom - spolu majú škodlivý účinok na grampozitívne, gramnegatívne baktérie a anaeróby. Tieto lieky sa predpisujú na perorálne podávanie vo forme tabliet.

Bartholinitída sa lieči antibiotikami a lokálne. Liek v masti sa aplikuje priamo na kožu v oblasti zapálenej žľazy. Takže antibiotiká pôsobia lokálne, vytvárajú vysokú koncentráciu v tkanivách žľazy a jej okolitých tkanivách. Ich vplyv na celé telo je eliminovaný, čím sa minimalizuje riziko vedľajších účinkov.

Dobre sa hodí na lokálnu liečbu masti Levomekol. Spája v sebe antimikrobiálne látky s hojením, úspešne zvláda zápal. Masť sa ľahko aplikuje a rýchlo preniká do ohniska zápalu. Aplikujte 1-2 krát denne s tenkou vrstvou. Účinné pri liečbe bartholinitídy a tetracyklínovej masti. Aplikuje sa na kožu pyskov tenkou vrstvou 3-5 krát denne.

Akútna Bartholinitis vyžaduje, aby žena odpočívala po celú dobu liečby. Mala by nasledovať diétu s obmedzením na korenené jedlá, marinády, údené mäso, mastné a vyprážané jedlá. Je nevyhnutné úplne odstrániť alkohol - pri užívaní antibiotík môže spôsobiť toxickú reakciu. Dodržiavanie všetkých odporúčaní lekára vo väčšine prípadov môže vyliečiť Bartholinitis bez chirurgického zákroku.

Tehotná

Počas tehotenstva a po pôrode sa Bartholinitis lieči lokálnymi protizápalovými liekmi, sedacími kúpeľmi s antiseptickými roztokmi (mangán, chlorhexidín). V tomto prípade sa antibiotiká predpisujú len vtedy, keď je to nevyhnutné - ak sa u ženy vyvinula akútna hnisavá bartolinitída. Samotná liečba u tehotných a dojčiacich matiek je neprijateľná, iba lekár rozhodne, čo má robiť s každým pacientom individuálne.

Liečba bartholinitídy doma je povolená, ak je závažnosť zápalu minimálna a žena nie je ničím obťažovaná, okrem mierneho nárastu žľazy. V tomto prípade však existuje riziko prechodu Bartholinitídy na chronickú formu. Nemôžete brať antibiotiká sami - nesprávna dávka alebo voľba nevhodného lieku povedie k vzniku rezistencie v mikroorganizmoch.

Ako liečiť bartholinitídu doma? Môžete si vziať 1 čas za deň sedacie kúpele s odvarom z bylín: harmanček, nechtík, dubová kôra, ľubovník bodkovaný. V noci, mali by ste robiť obklady s ichthyol masť, Vishnevsky masť. Je nevyhnutné obmedziť sexuálny život v čase liečby a byť vyšetrený s partnerom pre sexuálne prenosné infekcie. Ak je pozitívny výsledok analýzy nevyhnutný, okamžite vyhľadajte lekára.

Môže bartholinit prechádzať sám? Áno, ale len v prípadoch, keď sa žľaza netransformuje na cystu alebo absces. Toto je ľahko pochopiteľné pretrvávajúcou zmenou jeho veľkosti, okrem toho sa stáva hustou, niekedy je spájkovaná na podkladové tkanivá.

Prevencia Bartholinitis je radom jednoduchých pravidiel, ktorých dodržiavanie znižuje riziko infekcie žliaz:

 • na sebe bavlnené spodné prádlo
 • používanie kondómov počas sexu a výplachu Miramistinu po nechránených sexuálnych aktoch,
 • včasná liečba zápalových ochorení pohlavných orgánov,
 • rehabilitácia ohnísk chronickej infekcie - zubné zuby, chronická tonzilitída, sinusitída.

Dôsledky ochorenia sú vo forme rekurentnej cysty, ktorá môže byť liečená iba úplným odstránením žľazy.

Bartholinitída - príčiny, príznaky a liečba rôznych foriem ochorenia - všetko o chorobách genitálií, ich diagnostike, operáciách, problémoch neplodnosti a tehotenstva na MedNews.info

Dámske telo môže byť právom nazývané iným zázrakom sveta. Je to zdroj ľudského života, jeho nositeľa a je na Zemi naozaj vyššia hodnota? Preto je pre ženy také dôležité, aby sa starali o svoje zdravie a predovšetkým o reprodukčný systém. Ak zlyhá, nebude existovať ani úplné poňatie dieťaťa, ani pokojné tehotenstvo, ani bezpečné porodenie. Na zlepšenie genofondu našej planéty potrebujeme gynekológiu - najstarší odbor medicíny, ktorý skúma a lieči choroby charakteristické len pre ženské telo.

Bohužiaľ, nie každý pravidelne a včas navštevuje "ženského lekára", aj keď sú nejaké problémy. Niektorí nemajú čas, iní sú len plachí. Výsledkom je vážne narušenie práce reprodukčného systému, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje reprodukčnú funkciu ženského tela. Čím viac viete o tom, čo sa deje s vaším telom, tým pokojnejšie sa budete vzťahovať na procesy prebiehajúce vo vás. Vďaka článkom, ktoré nájdete na stránke, môžete:

 • pre niektoré príznaky a príznaky na rozpoznanie rôznych ochorení súvisiacich s gynekológiou a včas na pomoc lekárov,
 • pochopiť terminológiu, ktorú používajú gynekológovia, a nebáť sa týchto strašných slov,
 • vedieť, ako sa správne pripraviť na jednu alebo druhú cestu, aby boli výsledky spoľahlivejšie,
 • výsledky svojich analýz.

A najdôležitejšia vec, ktorú tento projekt naučí všetky ženy, nie je báť sa pravidelne a pravidelne chodiť na gynekológov. Это позволит забыть о проблемах, быть всегда жизнерадостной и красивой. Ведь женская молодость на 90% зависит от здоровья репродуктивной системы. Сайт MedNews.info готов помочь предоставить самую полезную информацию на эту тему:

 • об анализах и диагностике,
 • o rôznych chorobách žien,
 • o počatí a nosení dieťaťa,
 • o pôrode
 • o drogách.

Chcete byť mladý a krásny? V tomto prípade sa postarajte o svoje zdravie žien práve teraz. Tu nájdete všetky informácie, ktoré potrebujete - podrobné, spoľahlivé a dostupné pre vaše pochopenie. Nebuďte frivolní o tom, na čom závisí život celého ľudstva, pretože každý z vás, v prvom rade, je Matka.

Pin
Send
Share
Send
Send