Hygiena

Po koľko je mesačne po pôrode?

Pin
Send
Share
Send
Send


Takže, mami! Teplé, ružové dieťa je teraz po celý čas blízko vás a vaše telo sa postupne začína vracať do svojho zvyčajného stavu. po 9 mesiacoch tehotenstva, Po pôrode je vaše telo vystavené fyzikálne a hormonálne zmeny: maternica sa začína sťahovať, prsia sa pripravujú na kŕmenie, nálada sa neustále mení ...

Dnes, miesto pre mamičky Supermams.ru bude hovoriť o jednom aspekte po pôrode zotavenie tela - obnovenie menštruačného cyklu. A v skutočnosti - kedy sa objaví menštruácia po pôrode?!

Tajomná Lochia

V prvých týždňoch po narodení budete pozorovať krvavé výtoky z pohlavných ciest. Ale toto nie je menštruácia, ako si možno myslíte. Po oddelení placenty počas pôrodu sa na stene maternice vytvorí rozsiahly povrch rany, ktorý krváca. Tieto poporodné sekréty sa nazývajú lochie(z gréckeho slova "purifikácia po pôrode"). Skladajú sa z krvi, hlienu a neživých tkanív.

Lochia sa postupne mení farba od jasne červenej v prvých dňoch po pôrode až po žltkasté a veľmi svetlé 2-4 týždne po pôrode. Keď uterinná podšívka úplne obnovené, lochia zmizne.

Je to všetko o hormónoch

Hneď ako sa hormonálne pozadie ženského tela po narodení vráti do pôvodného stavu, sa vráti do normálneho a menštruačného cykluzávisí priamo od spomenutého pozadia. Hormonálny stav, a teda aj obnovenie cyklu, je ovplyvnený ďalším, veľmi dôležitým procesom: koľko a koľko dojčíte Vaše dieťa a záleží na tom, ako rýchlo príde menštruácia a obnoví sa plodnosť, to znamená schopnosť počať.

Môžem otehotnieť pri dojčení?

Jedným z bežných mylných predstáv, o ktorých nemôžeme pomôcť, ale hovoria: ak žena dojčí, nemôže byť chránená počas intímneho kontaktu, pretože nemôže otehotnieť.

Skutočnosť je taká tehotenstvo MÔŽE nastať počas dojčenia. Koľko mamičiek deti- "mama" môže povedať, že aj oni boli presvedčení o tom skôr!

Faktom je, že ochrana pred tehotenstvom dáva ONLY kŕmenie "na požiadanie", žiadna grafika, o 15-20 krát denne (vrátane nočných krmív), bez iných doplnkových potravín. Inými slovami, ak dojčíte svoje dieťa rovnako, ako chce, kedykoľvek počas dňa, a dostane len materské mlieko.

Je na tohto modelu kŕmenia a ženské telo je vypočítané tak, aby sa zabránilo novému počatiu, zatiaľ čo ona sestrička jedno dieťa.
A potom, lekári hovoria, že táto metóda neposkytuje 100% ochranu z tehotenstva!

Akonáhle mama začína zavádzať krmivá a znižovať počet krmívTáto ochrana je stále viac podmienená. Nie je možné otehotnieť, kým sa cyklus neobnoví, ale dozrievanie prvého vajca sa môže objaviť kedykoľvek a Počas prvej ovulácie môžete otehotnieť.

Ak dieťa dostane prvé dni života a materského mlieka a zmesí, potom zotavenie menštruačného cyklu u matky je možné 3-4 mesiace po pôrode.

Ak vôbec nedojčíte, potom menštruačný cyklus, a teda možnosť otehotnenia, sú obnovené približne v 10-12, a od niekoho 6-8 týždňov po pôrode. Spravidla je tento čas postačujúci na to, aby sa v tele vyskytli reverzné zmeny.

2. Bolestivá menštruácia po pôrode

Buďte mentálne pripravení na to, že prvých pár období po pôrode bude ťažšie - bolestivejšie a dlhšie trvajúce.

Obnovenie menštruačného cyklu znamená koniec popôrodného obdobia a schopnosť ženy novú koncepciu. Takže buďte na pozore! 😉

Kopírovať tohto článku nepotrebujete zvláštne povolenie,
však aktívnyOdkaz na naše stránky, ktorý nie je uzavretý vo vyhľadávačoch, je POVINNÝ!
prosím nasledovať náš copyright.

Na čom záleží?

Zmeny v tele ženy začínajú okamžite po pôrode a trvajú až 2 mesiace. Počas pôrodu sa produkuje hormón progesterón intenzívne. Vaječníky produkujú svoj vlastný hormón (corpus luteum) v mieste vajca. Teraz sa však stalo zbytočným - a dozrievajú folikuly s vajíčkami. Toto je obnova menštruačného cyklu.

Na začatie menštruácie je potrebná synchrónna práca maternice a vaječníkov. Počas prvých 1,5 - 2 týždňov sa maternica intenzívne klesá na svoje predchádzajúce miesto a za 2 mesiace sa jej veľkosť stáva normálnou alebo ešte menšou, ak matka dojčí. Cervikálny kanál s vnútornou maternicou sa tiež transformuje postupne a za 21 dní získava úplne nový tvar štrbinového tvaru namiesto valcovitého tvaru. Tieto procesy sa nazývajú involúcia, ich dočasný priebeh závisí od veku mladej matky, dojčenia, vlastností tehotenstva. Spomalenie sa môže vyskytnúť u žien, ktoré mnohokrát porodili, majú oslabené telo, keď je režim dole a ak sa prvá osoba narodila viac ako 30 rokov.

Kedy začínajú?

Zmeny nastávajú kvôli hormonálnej úprave, pôsobia iba ďalšie hormóny: prolaktín. Áno, áno, toto je „mliečny hormón“ zodpovedný za produkciu potravín pre dieťa. A tiež inhibuje aktivitu hormónov vo vaječníkoch. A pretože vajíčko nie je zrelé - a nie je ovulácia.

Po koľko času po pôrode sa začína menštruácia - otázka nie je jednoduchá. Tento proces môže byť skorý alebo neskorý. To všetko závisí od individuality ženského tela, hormonálnych prípravkov, ktoré stimulujú tehotenstvo a používajú sa na antikoncepciu, lieky počas pôrodu.

Včasná a neskorá ofenzíva

Nástup menštruácie bude čoskoro 6 - 7 týždňov po pôrode, čo je normou. Dôvodom môže byť odmietnutie dojčenia z akéhokoľvek dôvodu. Je pravda, že ak je kŕmenie metóda zmiešaná, potom 3-4 mesiace prejde.

Neskoré termíny sú ťažké predpovedať, pretože hlavnou príčinou vzniku menštruácie je dojčenie.

S umelým a dojčením

Aby bolo možné hladko produkovať „mliečny hormón“, matka musí dieťa na požiadanie kŕmiť. Častejšie je lepšie pre dieťa aj matku: je tu viac mlieka, nezmizne a menštruácia nenastane. Ak sa mlieko stane menej alebo úplne zmizne - hormonálny systém prichádza do svojej pôvodnej normy a obdobie začína. Inými slovami, začiatok cyklu sa zhoduje so začiatkom kŕmenia dieťaťa.

V normálnej menštruácii po pôrode dojčenie nie je a nebude, pokiaľ telo mladej matky má hormón prolaktín a mlieko pre dieťa. Ak nie sú žiadne mesiace na celý rok alebo viac, a dojčíte svoje dieťa, nie je sa čoho báť.

Ak sa výživa dieťaťa mieša od samého začiatku, obnovenie nastane normálne po 3-4 mesiacoch.

Pri počiatočnom kŕmení dieťaťa umelo, potom mesačne príde aj mesiac po narodení.

Charakteristiky obnovenia menštruačného cyklu

Prvé obdobia po pôrode sa nazývajú anovulačné, pretože často nie sú žiadne ovulácie, čo je uvoľnenie vajíčka z vaječníka. Folikul, v ktorom sa vyvíja vaječná bunka, je nesprávny, zatiaľ čo sliznica v maternici je odmietnutá. Toto je prvá menštruácia.

Po prvých 2-3 obdobiach sa cyklus zvyčajne obnovuje. V opačnom prípade vám lekár pomôže, pretože existuje mnoho príčin zlyhania: nádory vaječníkov alebo maternice, endometrióza a ďalšie.

Obnovenie menštruačného cyklu závisí od:

  • komplikácií počas tehotenstva a pôrodu,
  • vek mladej mamy
  • chronických ochorení
  • diéta a odpočinok, spánok,
  • mentálneho stavu.
Stáva sa, že v období pred narodením dieťaťa boli obdobia veľmi bolestivé a po ňom vôbec neboli. Je to práve to, že počas pôrodu sa poloha maternice posúva: jeho ohyb dozadu zmizne spolu s nepríjemnými pocitmi.

pravidelnosť

To prichádza okamžite, ale môže byť inštalovaný po dobu 4-6 mesiacov. To znamená, že čas medzi menštruáciami môže skákať viac ako 3 dni. Štandardný cyklus bude 21 až 35 dní. Nie je potrebné sa obávať, či sa stane novým a bude iný, než to bolo pred tehotenstvom: napríklad, ak predtým, než to bolo do 21 alebo 31 dní, potom teraz môže byť 25.

trvanie

Normálne trvanie menštruácie po pôrode je do 1 týždňa, to znamená nie menej ako 3 dni a najviac 5 dní.

Prvé popôrodné menštruácie sú často hojné, a to je tiež normou. Keď je cyklus normalizovaný, objem môže byť 50 - 150 ml. Odchýlky sú bližšie k začiatku procesu regenerácie, ale nemôžu prekročiť rýchlosť 4-5 hodín na sanitárnu vložku.

Mesačne po pôrode: kedy navštíviť lekára?

Návšteva u lekára môže byť potrebná počas lohii. Stáva sa, že krvné zrazeniny pretrvávajú v maternici v dôsledku jej ohýbania alebo keď je zablokovaný vnútorný hltan. Potom sa vyžaduje medikácia a umývanie maternice.

Lekár by mal vykonať vyšetrenie, ak počas obťažovania menštruácie: závraty, slabosť, rýchly srdcový tep.

Bolesť menštruácie môže byť tiež dôvodom návštevy u lekára, hoci niekedy sa to považuje za normálne. Ale stáva sa, že bolesť je ozvena zápalu po pôrode, napríklad maternice a príveskov. Alebo dôvod spočíva v nezrelosti tela, aktívnych kontrakciách stien maternice, alebo psychologických charakteristikách ženy. Menštruácia sama o sebe je proces, ktorý zhoršuje chronické choroby žien.

Špinenie krvou a nepríjemný zápach nie je normálne, najmä ak trvá dlho. Môžu byť dôsledkom zápalu: endometriózy alebo endometritídy, salpingooporitídy (zápal príveskov).

V prípade silných bolestí sa životný rytmus rozkladá a príjem antispasmodík je nevyhnutný. Od lekára je potrebné zistiť, či ide o príznaky algomenorea.

Ak sa pravidelnosť menštruačného cyklu neobnoví po 0,5 roku po prvom menštruačnom období - tiež sa priatelia s lekárom.

Okrem toho môže nastať dysfunkcia vaječníkov v dôsledku zlyhania hypofýzy. Oocyty sa vyvíjajú abnormálne v dôsledku hormonálneho narušenia, takže sa môžu vyskytnúť aj oneskorenia s neočakávaným krvácaním. Lekár o tom musí okamžite vedieť.

Všetky choroby endokrinného systému sa môžu v období po pôrode zhoršiť, čo nepriaznivo ovplyvňuje regeneráciu organizmu. Preto odporúčania endokrinológa o liečbe tiež nezasahujú.

Následne môže byť cyklus obnovenia rezu cisárskym rezom tiež oneskorený v dôsledku predĺženého obnovenia maternice. Počas operácie bol na ňom vytvorený steh. Paralelne, vaječníky nemusia fungovať správne kvôli sprievodnému zápalovému pooperačnému procesu.

Ak menštruácia trvá dlhú dobu, bohatá - príčinou môžu byť maternice myómy alebo endometrióza.

Mamičky niekedy trpia premenštruačným syndrómom, keď je všetko okolo nepríjemné a nepríjemné, dokonca až po slzy, so sprievodnými bolestivými pocitmi v hrudníku, hlave a kĺboch, s opuchom, nespavosťou, alergiami, neprítomnosťou. Tu je ťažké pochopiť dôvody aj pre lekára, ale môže predpísať lieky, ktoré zmierňujú takéto príznaky.

Mladá matka by mala starostlivo sledovať zotavenie tela, pretože v prvých mesiacoch po narodení je možná ovulácia a tiež nové tehotenstvo. A mesačne tomu nebude vždy predchádzať. Ihneď po narodení musí lekár vysvetliť, ako sa vyhnúť nechcenému tehotenstvu.

Osobná hygiena pri obnove menštruácie

Žena by mala venovať osobitnú pozornosť svojej vlastnej hygiene. Stojí za to, aby ste sa vyvarovali komplikácií spojených so zápalom.

Hygienické výrobky po pôrode matky si môžu vybrať podľa svojho vkusu. To platí aj pre tampóny. Aj keď je lepšie nevyberať ich, ako aj tesnenia s absorpčnou sieťovinou, najmä počas lohii. Môžete sa poradiť so svojím lekárom, ale dobrým riešením by bolo uprednostniť hladké povrchy hygienických výrobkov. Majú sa meniť často do 3 - 4 hodín. Počas obdobia zotavenia môžu byť sekréty rôzne a niekedy nepredvídateľné, čo sa týka hojnosti, av tomto prípade je žiaduce získať prostriedky s rôznym stupňom absorpcie kvapaliny.

Je dôležité sa kúpať častejšie, a môžete použiť mydlo alebo domácnosť (72%), alebo pevné deti.

Sex po pôrode je nežiaduci až 1,5 mesiaca.

Lekár v procese obnovy telesných funkcií v období po pôrode musí držať krok s vašimi problémami týkajúcimi sa obnovenia menštruačného cyklu. Buďte zdravou matkou pre vaše dieťa!

Pin
Send
Share
Send
Send