Zdravie

Vitamínová terapia vo fázach cyklu - učíme sa správne obnoviť menštruačnú funkciu

Pin
Send
Share
Send
Send


Cyklická vitamínová terapia pri menštruačných poruchách.

Menštruačná funkcia je indikátorom reprodukčného zdravia ženy, ktorá sa okrem iného prejavuje nedostatkom vitamínov, ktorý je obzvlášť výrazný počas dospievania v období intenzívneho rastu.

Pretože gonadotropné a estrogénové účinky niektorých vitamínov sú dobre známe, používajú sa ako nehormonálna terapia na obnovenie menštruačného cyklu ovulácie u adolescentov a žien, ktorí podstúpili operáciu na vaječníkoch (vrátane laparoskopickej) ako komplexnú pooperačnú liečbu.

Pretože vitamíny sa užívajú podľa špecifického rozvrhu v závislosti od dňa cyklu, takáto terapia sa nazýva cyklický, Existuje celý rad liečebných režimov.

Najbežnejšia je recepcia:

 • kyselina listová, 0,001 g, 3 krát denne počas 10 dní,
 • Vitamín E 0,1 g počas 10 dní,
 • kyselina glutámová 0,25 g 3-krát denne, 10 dní,
 • Vitamín B6 - 5% roztok 1,0 mg per os nalačno denne, 10 dní,

 • kyselina askorbová 1,0 g raz denne, 10 dní,
 • Vitamín E 0,1 g 10 dní denne

Kurz sa koná 3 cykly, potom 1 mesačná prestávka, potom môžete opakovať 3 ďalšie cykly.

Čo to je?

Menštruačný cyklus je periodický proces v ženskom tele, ktorý je neoddeliteľne spojený s reprodukčnou funkciou. Celkovo jeho prítomnosť naznačuje, že žena je pripravená pokračovať v závode. Na konci každého cyklu sa pozoruje špecifický vaginálny výtok, nazývaný mesačne.

V dnešnom svete, bohužiaľ, rôzne porušenia menštruačných funkcií nie sú nezvyčajné. Dôvodom môžu byť úplne iné faktory - hormonálne poruchy, choroby urogenitálnych orgánov, chronické ochorenia, nepriaznivé environmentálne podmienky, pohlavné choroby, stres a mnoho ďalšieho. Takéto porušenia sa vyskytujú s nedostatkom vitamínov. To platí najmä pre dospievanie.

Nedostatok adekvátnej liečby problémov s menštruačným cyklom u dievčat môže viesť k výskytu takých patologických stavov, ako je amenorea, dysmenorea, sterilita, oneskorený sexuálny vývoj atď. Preto je nevyhnutné uchýliť sa k účinnej terapii.

Čo robiť, ak telo nemá dostatok vitamínov? Samozrejme, že je potrebné doplniť ich zásoby. Niektoré biologicky aktívne zlúčeniny majú výrazný estrogénový a gonadotropný účinok. Je to táto kvalita, ktorá sa používa v procese vitamínovej terapie. Podstatou tejto liečby je obnovenie menštruačného cyklu bez použitia hormonálnych liekov, ktoré môžu mať významný vplyv na telo.

Vitamínová terapia je prevažne relevantná pre mladé dievčatá, u ktorých cyklus často zlyháva.

Liečba určitou skupinou vitamínov sa tiež používa na odstránenie problémov s cyklom u žien, ktoré predtým podstúpili operáciu na vaječníkoch (bez ohľadu na jeho rozsah). V tomto prípade sú súčasťou komplexnej pooperačnej terapie.

Aké vitamíny sú predpísané

Nie všetky vitamíny majú priamy vplyv na reprodukčnú funkciu žien. Preto existuje osobitný zoznam bioaktívnych látok, ktoré lekári predpisujú svojim pacientom:

 • kyselina listová je základným prvkom pre celé telo. Tento vo vode rozpustný vitamín je priamo zapojený do procesov prebiehajúcich v imunitnom systéme, ako aj do obehového systému. Okrem toho vitamín B9 pomáha normalizovať kyslosť maternice, čo je veľmi dôležité,
 • tokoferol - je prírodný antioxidant. Interferuje s oxidáciou erytrocytov a iných rovnako dôležitých buniek. Vitamín E je zodpovedný za zachovanie pružnosti a pevnosti stien krvných ciev, takže dostatočné množstvo významne znižuje riziko vzniku takejto nebezpečnej choroby ako je ateroskleróza. Zlepšuje imunitu na bunkovej úrovni
 • pyridoxín je ďalšou veľmi dôležitou zložkou pri vitamínovej terapii. Vitamín B6 je priamo zapojený do metabolických procesov prebiehajúcich v mozgu. Stimuluje tiež aktivitu štítnej žľazy a nadobličiek. Vďaka pyridoxínu je možné znížiť alebo naopak zvýšiť hladinu glukózy v krvi. Má výrazný protizápalový, imunomodulačný, antidepresívny, antianemický a hypotenzívny účinok. Zlepšuje diuretickú funkciu príslušných orgánov
 • tiamín - zodpovedný za správne fungovanie nervového systému. Vitamín B1 je členom energetických výmen v ľudskom tele,
 • kyselina askorbová - zvyšuje schopnosť absorbovať železo, syntetizuje mediátory, kolagén a steroidné hormóny. Podieľa sa na výmene cholesterolu, indukcii endogénneho interferónu, procese zrážania krvi, metabolizme sacharidov. Schopnosť vitamínu C urýchliť regeneráciu tkaniva a regulovať redox procesy je známa. Interaguje s kyselinou listovou a zabraňuje jej hromadeniu v tele v nadmerne veľkých množstvách. Nie je to antioxidant, ale má množstvo jeho vlastností.

Schéma cyklickej vitamínovej terapie

Liečba pomocou liekov obsahujúcich vitamín by mala byť prísne v súlade s predpísanou schémou, ktorú vypracuje priamo ošetrujúci lekár. Vďaka tomu bude možné dosiahnuť maximálny účinok liečby.

Existuje celý rad režimov liečby vitamínmi. Zvážte jednu z najpopulárnejších, ktorá sa najčastejšie prideľuje:

1. 1. fáza cyklu

Toto je od piateho do štrnásteho dňa:

 • kyselina listová - dávka 1 mg, tri tablety denne. Trvanie recepcie - 10 dní,
 • pyridoxín - 1 ml 5% roztoku denne, ráno, pred jedlom. Trvanie - 10 dní,
 • tokoferol - 1 kvapka denne, každý druhý deň, počas celej fázy.

Prvá polovica cyklu je veľmi dôležitá z hľadiska prípravy tela na stabilizáciu reprodukčných funkcií. Uistite sa, že užívate tokoferol. Faktom je, že vitamín E prispieva k zlepšeniu stavu endometria, v dôsledku čoho sa významne zvyšuje pravdepodobnosť bezproblémovej implantácie oplodneného vajíčka. Spolu s ním sa vyžaduje použitie kyseliny listovej. Je mimoriadne dôležité pre správny vývoj plodu a jeho premenu na dieťa bez akýchkoľvek odchýlok. Vitamín B9 je hlavnou látkou v maternici, ktorá je zodpovedná za tvorbu centrálneho nervového systému dieťaťa.

2. 2. fáza cyklu.

Vyskytuje sa od 15 do 25 dní (trvanie závisí od individuálnych vlastností organizmu). Liečebný režim je nasledovný:

 • vitamín E - jedna kvapka dvakrát denne, každý deň až do konca cyklu,
 • kyselina askorbová - 1 ml denne, denne po jedle, počas 10 dní,
 • tiamín - 1 ml ráno pred jedlom, denne.

Druhá polovica cyklu vitamínovej terapie sa vyznačuje tým, že počas nej bude pacient potrebovať trojnásobnú dávku tokoferolu. Faktom je, že v tomto okamihu už došlo k ovulácii, čo znamená, že vajíčko je v skúmavkách alebo dokonca v maternici. Kyselina askorbová sa používa pri začatí menštruácie. Vitamín C pomáha posilňovať krvné cievy, ako aj lepšie zrážanie krvi, resp. Výtok počas menštruácie bude normálny a nie príliš hojný.

Priemerný priebeh sa vykonáva približne tri menštruačné cykly. Po tom, čo musíte vziať mesiac prestávku. V prípade potreby sa obnoví liečba vitamínom. Je dôležité - ak nie sú žiadne obdobia, potom sa prvá fáza opije na desať dní, druhá - tiež a zvyšných 10 dní bude prestávka.

Vitamínová terapia je schopná poskytnúť vynikajúce výsledky v boji proti rôznym poruchám menštruačnej funkcie a bez nutnosti použitia komplexných hormonálnych liekov. Je samozrejmé, že pred vykonaním takejto liečby je povinná odborná konzultácia gynekológa. Pri správnom prístupe k vitamínovej terapii je možné patologické procesy eliminovať po jednom alebo dvoch cykloch.

Účinok vitamínov na ženské telo

Menštruácia by sa mala normálne objavovať pravidelne a nesmie byť sprevádzaná silnou bolesťou.

Obrovskú úlohu zohrávajú vitamíny pre menštruáciu. Ich nedostatok vedie k zníženiu imunity a pomalším metabolickým procesom. V dôsledku toho - porušenie v práci celého tela a hormonálne zlyhanie.

V dôsledku toho sa zmenia emocionálne a všeobecné stavy, vyvinú sa rôzne choroby a cyklus zlyhá. Ak chcete obnoviť, vymenovať vitamínový komplex, priaznivý vplyv na celé telo, a najmä na reprodukčný systém.

Hrá dôležitú úlohu v procese syntézy pohlavných gomónov. Vyvoláva produkciu progesterónu, ktorá je potrebná v druhej fáze cyklu a podporuje tehotenstvo. Z tohto dôvodu sa uchýliť k jeho vymenovaniu v prípade hrozby spontánneho potratu.

Nedostatočná druhá fáza vedie k rôznym hyperplastickým procesom v maternici, hojnej a nepravidelnej menštruácii. V prípade porušenia cyklu, vitamín E pomáha nielen obnoviť, ale aj zlepšiť stav kože, znížiť príznaky PMS. (opuch prsných žliaz, podráždenosť, opuch, slabosť, bolesť).

Retinol pomáha obnoviť narušený menštruačný cyklus. Podieľa sa na procese diferenciácie a delenia epitelových buniek a má silné antioxidačné vlastnosti. Namiesto užívania liekov s imunomodulačnými účinkami často predpisujte vitamín A.

Vďaka retinolu je možné zabrániť vzniku rakovinových nádorov, obnoviť rovnováhu hormónov a zachovať normálny ženský reprodukčný systém.

Podieľa sa na vývoji zdravých buniek a zabraňuje vzniku zhubných nádorov. Používa sa na liečbu a prevenciu rakoviny prsníka, psoriázy a leukémie.

Táto látka má vplyv na metabolizmus kostného tkaniva a vápnika. Preto podporuje produkciu imunitných buniek.

Kyselina listová

Vývoj nervového systému plodu závisí vo veľkej miere od kyseliny listovej. Táto látka má vplyv na stav čriev a imunitného systému. Je potrebné, aby tkanivá, ktoré sú pomerne rýchlo aktualizované (koža, sliznice gastrointestinálneho traktu a pohlavných orgánov).

Kyselina listová sa používa na prevenciu hyperplastických procesov endometria. S jeho pomocou je teda možné normalizovať cyklickú povahu menštruácie.

S pomocou vitamínu C sa železo začína lepšie vstrebávať a kyselina listová sa stáva aktívnym. S dostatkom kyseliny askorbovej v tele sa kvalita krvi zlepšuje. Preto sa predpisuje pri anémii.

Bežné príčiny porúch cyklu sú stres a imunitná depresia. S pomocou kyseliny askorbovej je možné vyriešiť obidva tieto problémy. Je obsiahnutý v značnom množstve potravy a vyrába sa vo forme liečiva.

Vitamíny skupiny B

Látky skupiny B sú nevyhnutné pre úplný rozvoj a aktivitu nervových tkanív a prenos impulzov cez vlákna. Nedostatok B12 môže vyvolať megaloblastickú anémiu. B6 sa podieľa na regulácii endokrinného systému a vaječníkov. Preto vitamíny v tejto skupine pomáhajú normalizovať cyklus.

Farmaceutické komplexy

Lekári často predpisujú vitamíny, aby normalizovali menštruačný cyklus. Užívajú sa výlučne menovaním gynekológa a až po dôkladnej diagnostike.

Najčastejšie sa uchýliť k použitiu komplexu Tsiklovita. A nielen normalizovať cyklus, zlepšiť všeobecný stav, ale aj pre prevenciu. Tablety v balení sú rozdelené do skupín, ktoré sa líšia zložením. V tomto prípade sa používajú rôzne vitamíny na obnovenie cyklu v závislosti od jeho fázy.

Ďalším populárnym liekom je Inofert. S tým sa produkcia hormónov vracia do normálu, regulácia tohto procesu sa vykonáva. Výsledkom je, že kritické dni idú včas.

Účinný je aj komplex časových faktorov. Zahŕňa niekoľko typov kapsúl, ktoré sa líšia zložením a odoberajú sa v určitých fázach cyklu.

Vitamíny cyklickej fázy

Vitamínová terapia vo fázach cyklu je účinná s malými poruchami reprodukčného systému. Pri podobnom porušení bude liečebný režim nasledovný:

 1. Od 1. do 7. a od 21. do 28. dňa užívajte vitamín C.
 2. Od 15. do 28. sa používa E.
 3. Kyselina listová sa užíva 1 g trikrát denne počas celého cyklu.

Pred začatím liečby vitamínom sa musíte poradiť s gynekológom, ktorý vykoná kompletnú diagnostiku. Ak existujú závažné patologické stavy, takýto liečebný režim bude neúčinný. V tomto prípade je ďalšia úloha - odstrániť príčinu zlyhania menštruačného programu.

Reprodukčná dysfunkcia je často spôsobená nedostatkom živín v tele. Aby sa problém odstránil, stačí si vziať komplex vitamínov. Nevyberajte si vlastný liek. Dokonca aj tieto neškodné lieky môžu zhoršiť situáciu, ak sa zneužijú.

Podrobnejšie o tom, ako normalizovať menštruačný cyklus, odporúčame prečítať si samostatný článok na našich webových stránkach.

Vitamínová terapia

Závažné patologické stavy často vyžadujú hormonálnu terapiu, ale ak sa dá problém vyriešiť jednoduchšími spôsobmi, gynekológovia môžu predpisovať vitamínovú terapiu. Zdá sa, ako môžu tieto jednoduché zlúčeniny ovplyvniť reprodukčný systém a navyše zmierniť problémy? Ukazuje sa, že môžu.

Niektoré z nich majú výrazný gonadotropný a estrogénový efekt, pretože sa používajú na normalizáciu menštruačného cyklu a ovulácie v dospievaní a na ženy, ktoré mali operáciu na vaječníkoch.

Je potrebné užívať tieto lieky podľa jasne predpísanej schémy, pretože účinné pôsobenie každého z nich závisí od dňa použitia. Zoznam predpísaných liekov je často malý a pozostáva z:

 • kyselina listová
 • vitamíny B1, B6, E,
 • kyselina askorbová.

Aká je úloha?

Pre dievčatá plánujúce tehotenstvo je veľmi dôležité pochopiť potrebu takýchto fondov. Vitamín E pomáha pripraviť endometrium na pripojenie vajíčka, stimuluje jeho rast a vývoj. Malo by byť prijaté v prvej polovici cyklu. Zároveň musíte piť kyselinu listovú, je to prvý "asistent" v prevencii patológií fetálnej nervovej trubice.

V druhej polovici cyklu musí byť dávka zložky E trojnásobná a pri nástupe menštruácie začnite používať „ascorbinka“. Znižuje ťažké výtoky a pomáha posilňovať steny ciev. Súčasťou liečby môže byť aj zinok.

Zložky skupiny B v kombinácii s kyselinou listovou sú látky, ktoré aktivujú reťazec "hypotalamus-hypofýza-vaječníky", čím sa zabezpečuje jeho nepretržitá a neprerušovaná práca. B6 - pyridoxín, reguluje funkcie pohlavných žliaz, podporuje imunitu a pôsobí protizápalovo.

Kyselina askorbová s vitamínom E sa podieľa na syntéze pohlavných hormónov a na vývoji folikulov.

dávkovači režim

Pretože použitie určitého typu vitamínu závisí od dňa menštruačného cyklu, tento liečebný systém sa nazýva cyklický. Najčastejšie to vyzerá takto:

Od 5. dňa cyklu:

 • kyselina listová
 • Vitamín E a B6.

Dĺžku liečby a požadovanú dávku predpíše lekár. Ako a v akej forme užívať lieky vám lekár ošetrujúci lekár tiež povie. Zoznam môže navyše obsahovať kyselinu glutámovú, ktorá obohacuje bunky kyslíkom a zlepšuje krvný obeh.

Tento kurz sa vykonáva po dobu 3 mesiacov, po ktorom si prestávku 1 mesiac a opakovať.

Vitamínová terapia poskytuje vynikajúce výsledky pri menštruačných poruchách a problémoch s počatím, bez potreby silnej hormonálnej podpory. Rovnako ako pri akejkoľvek komplexnej liečbe, v tomto prípade je nutná konzultácia s gynekológom. Pri správnej identifikácii problému a predpisovaní liečby sa účinok môže objaviť po prvom kurze.

Pin
Send
Share
Send
Send