Vitálny

Gynekologický ultrazvuk: v ktorý deň cyklu, kde robiť, prepis

Pin
Send
Share
Send
Send


Výskum ultrazvuku sa objavil nie je tak dávno. Ale výhody jeho použitia sú neoceniteľné. Vďaka nemu môžu porodníci a gynekológovia sledovať zdravotný stav nielen tehotných žien a detí v maternici, ale aj bežných pacientov, ktorí prichádzajú na schôdzku denne. Štúdium panvových orgánov má svoje vlastné charakteristiky, a preto stojí za to vedieť, ktorý deň cyklu je pre tento postup najvhodnejší.

Ultrazvuk panvových orgánov

Lekár môže takýto postup predpísať z rôznych dôvodov: t

 • Pocity brušnej dutiny,
 • Neplánované alebo opakované krvácanie z pošvy,
 • Zápalové procesy.

Čo môže byť stanovené takýmto postupom:

 • Tehotenstvo alebo mimomaternicové tehotenstvo
 • Určiť veľkosť a tvar maternice alebo vaječníkov,
 • Pozri prítomnosť maternice myómy, cysty, myómy, nádory.

Diagnóza sa vykonáva niekoľkými spôsobmi. Ktorý z nich si vyberiete závisí od vašej diagnózy a od rozhodnutia vášho lekára. Existujú tu tri možnosti:

 1. Transabdominálny ultrazvuk je spoločnou voľbou pre všetkých, keď je senzor rozmazaný gélom vedený po povrchu brucha. V takom prípade by ste mali vedieť, že tento postup sa vykonáva na plný močový mechúr. V dôsledku toho bude výsledok štúdie panvových orgánov vykonaný čo najpresnejšie a najúčinnejšie.
 2. Transrektálny ultrazvuk je pomerne zriedkavá verzia štúdie, aj keď je celkom použiteľná v závislosti od vášho problému. Najčastejšie sa používa pre mužov
 3. Transvaginálna ultrazvuk je bežne používanou diagnostickou možnosťou. Tu je vytvorený úplne opačný obraz pre prvý variant - postup sa vykonáva na prázdnom mechúre. Preto sa snažte piť tekutiny niekoľko hodín pred štúdiou. Nezabudnite povedať svojmu lekárovi, ak máte alergickú reakciu na latexové produkty.

Bez ohľadu na to, akú diagnostiku si Váš lekár zvolí, mali by ste pamätať, že pre všetky druhy gynekologických vyšetrení je vhodný deň menštruačného cyklu. Hovorme o tom podrobnejšie.

Ktorý deň si vybrať

Všeobecný čas na uskutočnenie rôznych manipulácií s panvovým orgánom sa považuje za prvých päť dní po ukončení menštruácie. Alebo je to prvých 10 dní všeobecného menštruačného cyklu. V 5-7 dňoch menštruačného cyklu je možné a odporúčané vykonať štúdie vaječníkov, maternice a vajíčkovodov. Diagnóza vaječníkov sa vykonáva niekoľkokrát počas celého cyklu, aby sa dosiahli presnejšie a spoľahlivejšie výsledky.

Ak nedôjde k oneskoreniu menštruácie, horúčka, ale test vykazuje negatívny výsledok, okamžite navštívte aj lekára. Na začiatku cyklu je ľahké odhaliť tvorbu cysty.

Prečo prvá fáza cyklu

Existujú dôvody na výskum v prvých dňoch.

Ak chcete urobiť ultrazvukové vyšetrenie maternice, potom by ste mali vedieť, že počas tohto obdobia je sliznica najtenšia. Ak je v tomto orgáne prítomný nádor, temný útvar alebo akýkoľvek iný druh patológie, potom je možné v tomto období rozpoznať ich s maximálnou presnosťou a spoľahlivosťou. Počnúc druhou fázou cyklu sa sliznica stáva oveľa silnejšou a viditeľnosť cez ňu nie je taká čistá. Je dôležité vedieť, v ktorý deň cyklu predpísať ultrazvuk maternice, aby lekárska diagnóza bola 100% presná.

Výskum vaječníkov bude v tomto čase tiež najlepší. To umožní presne určiť prítomnosť cysty, a nie folikulu, ktorý vzniká bezprostredne pred začiatkom menštruačného cyklu a je veľmi podobný tomu. V prvej polovici cyklu diagnostika tohto panvového orgánu ukáže 100% výsledok. Okrem toho by ste mali vedieť, že cysty sú rozdelené do niekoľkých typov. Môže to byť prirodzená formácia, ktorá je spojená s normálnym fungovaním vaječníka alebo je to patológia. V polovici cyklu je pomerne ťažké odpovedať na túto otázku presne, čo znamená, že si nemôžete byť istí, či bude operácia nevyhnutná alebo či bez nej môžete urobiť. Súhlasím s tým, že ide o dosť závažné rozhodnutie a pochybnosti sú tu neprijateľné. V tomto prípade budete musieť počkať na začiatok ďalšieho cyklu a stratí sa cenný čas.

Najlepší spôsob, ako všetky výskumy prejsť po úplnom dokončení mesačného. Počas tohto procesu sa neodporúča ultrazvukové vyšetrenie maternice. Faktom je, že krvácanie neumožní kvalitatívny výskum a Váš lekár môže vynechať niečo dôležité. Ak si nie ste istý, kedy ísť na tento postup, obráťte sa na svojho lekára a on vám povie deň cyklu, ktorý je najvýhodnejší. Ale v prípade, že máte problémy s vaječníkmi, menštruačný tok nebude prekážkou. Tu je to už otázka osobných pocitov pacienta - v mnohých ultrazvukoch počas menštruácie, najmä transvaginálnej, alebo keď je potrebný plný močový mechúr, spôsobuje nepohodlie - a to z estetických dôvodov.

Aby bolo všetko úspešné, je potrebné kompetentne vykonať ultrazvukové vyšetrenie jedného alebo druhého orgánu malej panvy. Bdelosť a povedomie by nemali byť len lekárom, ale aj pacientom. Ošetrujúci lekári opakujú svoje pokyny denne niekoľko desiatok krát a nemôžu si vždy pamätať, kto sa dozvedel o vlastnostiach ultrazvuku a kto nie. Ak nepoznáte detaily, neváhajte sa opýtať lekára alebo si o tom prečítajte v príslušnej literatúre. Takéto vedomosti vám pomôžu nestrácať čas, pretože niekedy takéto minúty môžu byť v hodnote zlata. Ak viete, čo je potrebné urobiť, ultrazvukové vyšetrenie bude pre vás vždy 100% účinné.

Účel prieskumu

Vykonávanie gynekologického ultrazvuku je nevyhnutné pre ženy aspoň raz ročne. V prípade akýchkoľvek sťažností môže lekár nariadiť ďalšie vyšetrenie. Dôvodom diagnózy budú nasledujúce príznaky:

 • dlhé obdobia alebo krvácanie z prieniku uprostred cyklu,
 • bolesť v dolnom segmente pobrušnice, celková malátnosť a slabosť,
 • výtok s nepríjemným zápachom a nezvyčajnou konzistenciou,
 • oneskorená menštruácia v neprítomnosti tehotenstva
 • podozrenie na patológiu, ako je endometritída, endometrióza, salpingitída a adhézie,
 • prítomnosť nádorov v panve: myóm, cysty vaječníkov a endocervix.

Ultrazvuková diagnóza sa vykonáva aj u žien, ktoré dostávajú liečbu. V tomto prípade pomáha študovať účinnosť zvolenej liečby. Lekári často predpisujú komplexné štúdie, ktoré okrem ultrazvuku zahŕňajú aj množstvo laboratórnej diagnostiky.

Voľný prieskum

V posledných rokoch si takmer všetci zástupcovia slabšieho pohlavia uvedomujú, kde sa ultrazvuk vykonáva. Môžete vykonať štúdiu na verejnej alebo súkromnej klinike. Aby bola diagnóza bezplatná, musíte sa dohodnúť s lekárom. Ak to chcete urobiť, poraďte sa so svojím lekárom a povedzte o poruchách príznakov. Ak máte pas a poistnú zmluvu, dostanete ultrazvukové RTG. V tomto prípade klient nemusí platiť.

Niektoré slabšie pohlavia stále uprednostňujú ísť na súkromné ​​kliniky. To má jednoznačný význam, napríklad ak sa ultrazvukové vyšetrenie vykonáva vo verejnej inštitúcii, potom je vždy k dispozícii postup pre postup. Mnohí musia čakať niekoľko týždňov. Ale predčasná manipulácia môže ukázať nesprávny výsledok. To všetko skončí tým, že diagnóza bude nastavená nesprávne a liečba bude zbytočná. Preto je dôležité, aby každá žena vedela, kedy sa vykonáva gynekologický ultrazvuk (v ktorý deň cyklu). Toto môžete zistiť neskôr v článku.

Platený výskum

Na žiadosť alebo odporúčanie lekára môžete navštíviť ultrazvukové centrum. V takýchto inštitúciách nemusíte čakať. Skúsení odborníci rýchlo diagnostikujú a poskytnú vám výsledok. Okrem toho, v niektorých platených klinikách je najnovšie vybavenie, ktoré pomáha presne zvážiť všetky oddelenia malej panvy.

Najobľúbenejšie kliniky sú „Medicine 21 Century“, „Ultramed“, „City-Lab“, „Invitro“, „Toast“ a tak ďalej. Pracujú v nich len skúsení a kvalifikovaní odborníci. Pomôžu vám správne vypočítať deň zisťovania. Veľa závisí od individuálnej situácie. Väčšina pacientov má záujem, koľko je gynekologický ultrazvuk? Cena sa môže pohybovať od 500 do 3000 rubľov. Pred skúškou vám bude oznámená. Ak je potrebná ďalšia manipulácia, náklady môžu byť vyššie.

Ako ultrazvuk?

Všetky štúdie sú rozdelené do dvoch typov: vaginálne a transabdominálne. Táto alebo táto metóda je zvolená v súlade s individuálnymi charakteristikami pacienta. Tiež hrať úlohu potenciálnych schopností zariadenia a kvalifikácie lekára.

Vaginálna diagnóza

Táto metóda sa používa najčastejšie. Používa podlhovasté svietidlo, ktoré sa nazýva senzor. Je pokrytý špeciálnym kondómom a lubrikovaný gélom. Potom sa senzor vloží do vagíny a prenesie obraz na obrazovku. Pomocou tohto zariadenia môžete spoľahlivo identifikovať mnoho patológií. Štúdia trvá 5 až 20 minút. Pred manipuláciou musí žena vyčistiť črevá a močiť.

Transabdominálna štúdia

Ako sa ultrazvuk cez brušnej steny? Na vykonanie takéhoto vyšetrenia je potrebné vopred naplniť močový mechúr. Reprodukčný orgán bude teda v diagnóze v najvýhodnejšej polohe. Pred zákrokom špecialista aplikuje gél do spodnej časti brucha a potom pomocou senzora určuje stav orgánov na obrazovke. Tento typ výskumu je určený dievčatám, ktoré nie sú sexuálne aktívne - panny. Taktiež sa manipulácia vykonáva pre budúce matky a nemožnosť vaginálneho vyšetrenia.

Gynekologický ultrazvuk: v ktorý deň cyklu?

Mnohí odborníci odporúčajú vykonávať diagnostiku ihneď po ukončení menštruácie. Takéto odporúčania však nemožno urobiť pre všetkých pacientov. Niektorým ženám sa stále odporúča čakať na stred cyklu alebo jeho koniec. Dôležitú úlohu zohráva aj trvanie menštruačného cyklu a trvanie krvácania. Štandardné ultrazvukové odporúčania sú priebeh štúdie od 5. do 7. dňa cyklu. Pokúsme sa pochopiť každý prípad samostatne.

Rutinné vyšetrenie

Ak máte priradený gynekologický ultrazvuk - v ktorý deň cyklu je lepšie navštíviť lekára? V tejto situácii funguje štandardná metóda. Je lepšie diagnostikovať ihneď po ukončení menštruácie. Je však potrebné venovať pozornosť dobe trvania cyklu.

 • S priemernou dĺžkou trvania (28 dní) bude najviac informatívna štúdia vykonaná na 7. deň. Počas tohto obdobia sa ešte nezačal rast nových folikulov a endometrium má minimálnu hrúbku.
 • Ak je váš cyklus krátky a je približne 21 dní, potom je lepšie, aby sa diagnóza na 3-5th deň, pretože na 7. deň ovulácia môže už dôjsť. Súčasne bude pôsobením progesterónu zhrubnutie endometriálnej vrstvy. Získané údaje nebudú úplne informatívne a presné.
 • Niektoré ženy môžu mať dlhý cyklus. Dĺžka obdobia sa pohybuje od 35 do 40 dní. Diagnóza v tomto prípade môže byť vykonaná o niečo neskôr. Termíny od 7 do 20 dní sa považujú za normálne.

Sledovanie ovulácie

Ak potrebujete monitorovať ruptúru folikulu, odporúča sa navštíviť ultrazvukové zdravotnícke centrum niekoľkokrát počas cyklu. Tento postup sa nazýva folikulometria. Lekár správne vypočíta dni vyšetrenia. Zvyčajne sa vykonáva 5-6 dní pred očakávanou ovuláciou a potom - podľa výsledkov prieskumu. Uvádzame niekoľko odhadovaných dní:

 • počas normálneho cyklu: 10., 12. a 14. deň po nástupe menštruácie,
 • v krátkom období: 5, 7 a 10 dní od menštruácie,
 • dlhý cyklus zabezpečuje diagnostiku na 16., 18. a 22. deň.

V závislosti od dosiahnutých výsledkov môže špecialista posunúť čas skúšky jedným smerom alebo iným smerom.

Stanovenie tehotenstva

Ak má žena podozrenie, že je tehotná a chce túto skutočnosť preukázať pomocou ultrazvuku, načasovanie diagnózy bude odlišné. Manipulácia môže ukázať správny výsledok len dva týždne po oneskorení. V krátkom cykle to bude 35. deň, v normálnom - 42. av dlhodobom - 49.

Niektoré moderné zariadenia dokážu detekovať vajíčko v maternici do 3 týždňov po počatí (7 dní oneskorenia). Sú však bežnejšie na súkromných klinikách ako v štátnych zdravotníckych centrách.

Ultrazvuk počas menštruácie

Je možné vykonať ultrazvuk počas krvácania? Ak je výtok rozpoznaný menštruáciou, potom takáto diagnóza nedáva zmysel. V čase zákroku sa genitálny orgán naplní krvou. Vidieť akékoľvek nádory alebo patológiu nie je možné.

Keď krvácanie nemá nič spoločné s menštruáciou, je prijateľné urobiť ultrazvuk. Pomocou takéhoto prieskumu bude možné spoľahlivo určiť zdroj výboja a jeho príčinu.

Ako rozlúštiť čísla?

Potom, čo ste podstúpili vyšetrenie (ultrazvuk), údaje interpretuje gynekológ. Dávajte pozor, aby vás lekár, ktorý vykonáva manipuláciu, nemohol diagnostikovať. Dáva len záver. Potom musíte znovu navštíviť svojho gynekológa a získať konečný verdikt. Indikátory frekvencie sa môžu líšiť v závislosti od dňa cyklu. Zvážte, aké čísla a hodnoty by mali vidieť ženy podrobujúce sa vyšetreniu na odporúčanie lekára na začiatku cyklu. Nasledujúce ukazovatele sú normálne:

 • genitálny orgán veľkosti 50-54-35 milimetrov, ktorý označuje dĺžku, šírku a hrúbku,
 • echogenita by mala byť jednotná a kontúry sú jasné a rovnomerné,
 • hrúbka sliznice (endometrium) závisí od dňa menštruačného cyklu,
 • Vaječníky pred dozrievaním folikulov majú veľkosť 37–20–26, zatiaľ čo pravá má vždy väčší priemer.

Veľkosť vajcovodov zvyčajne nie je definovaná, pretože obyčajne nie sú viditeľné. V niektorých prípadoch môže odborník určiť dĺžku krčného kanála a stav vnútorného os (uzavretý).

Akékoľvek odchýlky od špecifikovaných hodnôt môžu byť normou aj patológiou. Obvykle ultrazvukový protokol vždy uvádza prijateľné hodnoty pre konkrétny deň cyklu.

Malý záver

Z prezentovaného článku sa dozviete o vlastnostiach gynekologického ultrazvuku. Dekódovacie indikátory by mal vykonávať iba lekár. Pamätajte, že získané údaje nie sú diagnózou. Odborník opisuje len to, čo vidí na svojom monitore. Ďalšie akcie vykonáva ošetrujúci gynekológ. Možno budete musieť prejsť ďalšie testy alebo podstúpiť výskum, aby ste objasnili obrázok.

Na získanie najpresnejších údajov prostredníctvom ultrazvuku je potrebné vykonať výskum v určitých dňoch. Ak chcete posúdiť stav maternice, odporúča sa vybrať prvú polovicu cyklu, pretože v druhej časti môže vrstva endometria skryť menšie chyby a nádory. Obráťte sa na svojho lekára a zistite viac informácií. Všetko najlepšie pre vás!

Indikácie pre určenie diagnózy

Ultrazvukové vyšetrenie dnes našlo široké uplatnenie vo všetkých oblastiach zdravotnej starostlivosti. Ak chcete zistiť prítomnosť abnormalít alebo potvrdiť ich neprítomnosť, predpíšte gynekologický ultrazvuk, ktorý vám umožní posúdiť aktuálny stav panvových orgánov.

Indikácie pre štúdiu môžu mať odlišný charakter:

 • Identifikácia štrukturálnych zmien v maternici a v zápaloch, zápalové procesy.
 • Stanovenie prítomnosti myómov, nádorov, cyst, polypov.
 • Zavedenie ovulácie, diagnostika tehotenstva.
 • Detekcia príznakov syndrómu polycystických ovárií.
 • Výskum na určenie príčiny neplodnosti a ďalšie.

Počas štúdie, stavu maternice, prítomnosti vrodených alebo získaných patológií, je tiež diagnostikované umiestnenie vnútromaternicového zariadenia. Pri určovaní tehotenstva určte umiestnenie vajíčka. V prípade vývoja zápalového procesu vylučujte alebo určujte prítomnosť adhézií.

Spôsoby

Pred vykonaním gynekologického ultrazvuku špecialista zvyčajne varuje, ako sa vyšetrenie uskutoční. Ak je pacient dieťa, alebo dievča, ktoré predtým nežilo sexuálne, použije sa transabdominálny senzor. V iných prípadoch sa najčastejšie používa transvaginálna. Prvý je odlišný od druhého spôsobu vedenia štúdie - cez žalúdok. V druhom prípade sa senzor vloží do vagíny.

Если в процессе диагностики специалисту потребуется более детальное исследование, то могут использоваться оба датчика поочередно. Существует также трансректальный датчик, который используется путем введения в прямую кишку через анальное отверстие. Tento spôsob sa využíva, ak existujú abnormality vo vývoji pohlavných orgánov alebo neschopnosť vykonávať gynekologický ultrazvuk použitím ďalších dvoch metód opísaných vyššie.

Ako sa pripraviť na postup

Pokiaľ ide o transabdominálny výskum, pred odchodom k lekárovi budete musieť vypiť 0,5-1 litra kvapaliny, môžete čaj. Hlavná vec je, že v čase diagnostiky je močový mechúr plný. To vám umožní získať jasný obraz na obrazovke a presne určiť parametre panvových orgánov.

Pri transvaginálnom vyšetrení sa nevyžaduje dodatočný tréning, navyše odborník, ktorý bude vykonávať gynekologický ultrazvuk, môže požiadať o vyprázdnenie močového mechúra. Pre ženy, ktoré chcú určiť nielen stav maternice a príveskov, ale aj pripraviť sa na tehotenstvo, je dôležité prísť v určitých dňoch po menštruácii. Je to preto, že v prvej fáze cyklu je najlepšie určiť stav endometria a stupeň zrelosti folikulov.

Preto gynekológ spravidla vopred radí, na aký deň má gynekologický ultrazvuk urobiť, aby sa žena mohla pripraviť a lekár dostal potrebné informácie na určenie optimálneho dátumu počatia.

Pri transrektálnom vyšetrení sa odporúča vykonať očistenie klystýrom, aby sa nejedli produkty tvoriace plyn.

Predmet štúdia

Pre ženu, ktorá plánuje tehotenstvo, je veľmi dôležité vedieť, v ktorý deň cyklu urobiť gynekologický ultrazvuk. V najlepšom prípade je to 3-5 dní od začiatku menštruačného krvácania, ale najneskôr 7. deň. Toto obdobie je symbolické v tom, že vnútorná výstelka maternice má jemnú štruktúru a dobre ukazuje prítomnosť malých nádorov, polypov, cyst. Hrúbka endometria tiež umožňuje určiť pravdepodobnosť úspešnej koncepcie v aktuálnom cykle.

Medzi štandardné parametre pre každú ženu, ženu, predmetom štúdie je meranie hrúbky, šírky a dĺžky tela maternice, stav jeho príveskov. Ak je dôvodom ultrazvuku zápalový proces, potom špecialista navyše určí štruktúru, veľkosť a umiestnenie svojho zamerania.

Ultrazvukové vyšetrenie vaječníkov

Ak budeme hovoriť o určovaní práce vaječníkov, potom na 5-7 deň cyklu gynekologické ultrazvuk bude účinnejšie. Výsledkom štúdie sú nasledujúce informácie:

 • Rozmery - normálne, ich dĺžka je 30-41 mm, hrúbka - 14-22 mm, šírka - 20-31 mm.
 • Umiestnenie orgánov by malo byť na stranách maternice, v malej vzdialenosti od nej, zatiaľ čo vaječníky by nemali byť rovnaké, majú oválny tvar.
 • Na začiatku menštruačného cyklu sú folikuly vizualizované v rôznych štádiách zrelosti. Ak sa štúdia vykonáva v druhej fáze cyklu, potom sa má vizualizovať corpus luteum, čo indikuje, že došlo k ovulácii.

Diagnóza maternice

Je centrálnym orgánom panvy a jeho úloha v tele je veľmi dôležitá počas tehotenstva. Avšak aj mimo tohto stavu by mala žena monitorovať svoje normálne fungovanie, pretože pravdepodobnosť vzniku rôznych nádorov, polypov sa vyskytuje pri neskorej diagnostike a liečbe. Vo väčšine prípadov nezáleží na tom, ktorý deň cyklu sa vykonáva gynekologický ultrazvuk. Na diagnostické účely alebo na núdzové indikácie to nebude menej informatívne.

Čo sa považuje za normálne

Existujú určité pravidlá, ktoré sú zvyčajne uvedené pri dekódovaní výsledkov. Priemerné hodnoty závisia od veku pacienta, prítomnosti tehotenstva, pôrodu, trvania menopauzy. Normálne by mala byť šírka maternice medzi 46-64 mm, hrúbka - 30-40 mm, dĺžka 45-70 mm.

Záleží na tom, ako vykonávať a na aký deň gynekologický ultrazvuk merať hrúbku endometria. V závislosti od dňa cyklu sa mení od nižšej hodnoty k väčšej. Od prvého do štvrtého dňa od začiatku menštruácie je to 1-4 mm, od piateho do desiateho dňa - do 10 mm, od jedenásteho do štrnásteho - do 15 mm, od pätnásteho do dvadsiateho tretieho až do 20 mm od dvadsiateho štvrtého a štvrtého dňa. až do konca cyklu - do 17 mm. Diagnostik počas procedúry môže tiež stanoviť štruktúru endometria, ktorá je na začiatku cyklu anechoická, na konci hyperechoická. Pokiaľ ide o myometrium, mal by byť homogénny, bez viditeľných patologických inklúzií (adenomyóza, myómy).

Normy M-echo na ultrazvuku

Na určenie stavu endometria nestačí poznať jeho hrúbku, je tiež dôležité určiť jeho štruktúru. Pred začiatkom ovulácie môže ultrazvuková diagnostika určiť rozsah rastu vnútornej vrstvy. Je pozoruhodné, že keď sa vajíčko uvoľní, prestane rásť a začne zhrubnúť. Ak nedošlo k implantácii, potom dôjde k odmietnutiu endometria.

Existujú určité normy M-echo, odchýlka od ktorej môže naznačovať prítomnosť odchýlok. Hovoriť o hyperplázii je teda zosilnená a vajcovitá forma vnútornej vrstvy s rovnomernými a zreteľnými kontúrami. Osobitná pozornosť si v tomto prípade zaslúži odporový index. Ak je jeho hodnota menšia ako 0,6-0,8 mm, potom existuje možnosť vývoja novotvaru v endometriu. Zvýšenie M-echo o 1-3 mm je tiež predmetom kontroly za predpokladu, že jeho štruktúra je v normálnom rozsahu.

Odchýlky od normy

Nemali by ste hľadať odpoveď na otázku: "Aký gynekologický ultrazvuk je lepší?". Pretože každá metóda vykonávania výskumu môže odhaliť určité abnormality. Prirodzene, moderné senzory majú vysokú citlivosť a môžu detekovať odchýlky na fotografii. Čo z toho možno určiť ultrazvukom? Napríklad anomálie vo vývoji genitálií, maternice, príveskov.

Vďaka tejto štúdii môžete vizuálne určiť jej štruktúru. Stáva sa, že maternica ženy má prepážku, je rozdelená na dve alebo jednu časť (dve rohy, rohy s jednou rohovkou), má veľmi malé rozmery alebo úplne chýba (agenéza). Bez gynekologického ultrazvuku by bolo ťažké identifikovať takéto abnormality. Rovnako ako prítomnosť myómov, polypov, endometriózy a ďalších.

Kedy možno určiť tehotenstvo

Vďaka pozitívnym skúsenostiam a spätnej väzbe sa gynekologický ultrazvuk bezpečne vykonáva v počiatočnom štádiu tehotenstva. To vám umožní určiť umiestnenie vajíčka, aby sa eliminovalo riziko vzniku mimomaternicového tehotenstva. Normálne by mala byť vo vnútri tela maternice. V 6. až 7. týždni tehotenstva si môžete predstaviť hlavu, ruky, nohy, telo plodu.

Optimálny čas pre prvú štúdiu je 10 až 12 týždňov, kedy je možné už určiť srdcový tep plodu. Pri abnormálnom riziku existuje riziko vzniku Downovho syndrómu. Ďalej prichádza druhý skríning v 22. - 23. týždni tehotenstva, kedy je stanovená alebo vylúčená pravdepodobnosť vzniku malformácií vnútorných orgánov. V tomto čase už môžete určiť pohlavie dieťaťa.

Tretí skríning sa zasiela pri dosiahnutí 31 - 32 týždňov tehotenstva. V tomto čase môžete určiť neskoré vývojové postihnutie, stupeň zrelosti placenty, stav dieťaťa a plodovú tekutinu. Ultrazvuk sa vykonáva pomocou transabdominálneho senzora. V prípade, že existuje dôkaz alebo zhoršenie zdravotného stavu tehotnej ženy, je stanovená strednodobá diagnóza.

Najlepší deň menštruácie na vyšetrenie

Všeobecne platí, že gynekologické ultrazvukové vyšetrenie maternice sa vykonáva po menštruácii - na tretí - piaty deň. Ak počítame od prvého dňa od začiatku nového mesačného cyklu, mali by sme to urobiť včas, najneskôr v desiaty deň mesačného cyklu.

Prečo je načasovanie menštruácie také dôležité?

Faktom je, že v prvej fáze mesačného cyklu je endometrium (sliznica maternice) najtenšie a je veľmi ľahké ho vidieť. A ak má patológie, ako sú polypy, myómy, slizničné modifikácie, bude ľahšie ich zvážiť. Ak je hrúbka sliznice maternice väčšia v druhej polovici menštruačného cyklu, potom bude oveľa ťažšie.

Potreba dodržiavať toto pravidlo sa vysvetľuje aj tým, že v tele žien vo fertilnom veku dochádza k cyklickým zmenám. A výsledky vyšetrenia budú závisieť na tom, ktorý deň sa ultrazvuk vykoná lepšie.

v panien

Niekedy môže ultrazvuk vykonávať dievčatá. V tomto prípade, ak ešte nemali menštruáciu, môže byť vykonaná v akomkoľvek vhodnom čase. Ale ak dievča už malo menštruáciu, potom je potrebné stavať na čase svojho začiatku a vykonávať ultrazvukové metódy výskumu v bežnom čase.

S menopauzou

Ak pacient má obdobie menopauzy, potom môže urobiť ultrazvuk maternice kedykoľvek vhodný pre ňu. A otázka, ktoré dni cyklu je lepšie urobiť ultrazvuk, zmizne sama o sebe, pretože endometrium už nie je predmetom takýchto častých zmien. V niektorých prípadoch môže byť štúdia vykonaná v iných dňoch mesačného cyklu. Všetko bude závisieť od svedectva lekára.

Tento prieskum je najinformatívnejší, ale možno ho uskutočniť len v určitých dňoch cyklu.

V závislosti od toho, kedy sa vykonáva ultrazvuk, v ktorý deň cyklu sa tieto zmeny môžu uviesť v protokole:

 • Počas regeneračnej fázy (tzn. Na tretí - štvrtý deň), keď sa po ukončení menštruácie obnoví endometrium maternice.
 • Od piateho do siedmeho dňa dochádza k proliferačnej fáze (trvá do 14. dňa). V tomto bode dochádza k postupnému zahusťovaniu endometria, takže ak odborník potrebuje vidieť dysfunkcie vyskytujúce sa v maternici, vyšetrenie by sa malo uskutočniť čo najskôr. V niektorých prípadoch môže gynekológ pozorovať také zmeny ako cysta, indurácia a iné javy, ktoré si vyžadujú podrobnejšiu diagnostiku a liečbu.
 • Sekrečná fáza cyklu začína v 15. deň, kedy dochádza k maximálnemu vývoju endometriálnych žliaz, to znamená k výstelke maternice (pretože za normálnych podmienok je pripravený na príjem oplodneného vajíčka). Lekár niekedy potrebuje poznať rozsah zmien vyskytujúcich sa na sliznici.

Je potrebné pripomenúť, že účinnosť takejto štúdie maternice priamo závisí od toho, v ktorý deň cyklu sa uskutočňuje.

Každá žena potrebuje vedieť, že na 3. až 4. deň mesačného cyklu je hrúbka endometria od 3 do 4 mm (čas sa zvyšuje ultrazvukom na 9 mm). Ale v druhej polovici cyklu je hrúbka sliznice maternice maximálna a môže dosiahnuť až 13 mm.

Najlepší čas na vyšetrenie maternice

Žena v reprodukčnom veku by mala zvoliť najvhodnejší čas na ultrazvukové vyšetrenie maternice a vaječníkov v závislosti od dňa cyklu.

Pacienti robia ultrazvuk v každom veku, pretože gynekologické ochorenia sa môžu vždy vyskytnúť. Lekár vám povie, ktoré dni cyklu je najlepšie urobiť ultrazvuk. Pravidelnú gynekologickú diagnózu je možné vykonať po menštruácii, v ktorýkoľvek deň cyklu, hlavnou vecou je pomenovanie presného dňa gynekológovi.

Výhodou tohto typu vyšetrenia je absencia akýchkoľvek nepríjemností a nepohodlia a môže sa uskutočniť aj v ktorýkoľvek deň cyklu.

Pri nasledujúcich indikáciách sa ultrazvukové vyšetrenie vykonáva v určitých dňoch:

 • zápalový proces maternice
 • myómy v tomto orgáne,
 • nádorových procesov rôzneho stupňa malignity, štádia vývoja a lokalizácie,
 • prítomnosť cyst v maternici,
 • prípustné tehotenstvo,
 • rôznych stupňov dysfunkcie vaječníkov.

V takýchto prípadoch je najlepší čas na ultrazvukové vyšetrenie prvé dni po ukončení menštruačného cyklu.

Stáva sa, že žena má nepravidelný cyklus. O tejto skutočnosti je nevyhnutné informovať lekára: zvolí najvhodnejší čas na vyšetrenie.

Je ľahké vysvetliť závislosť času zisťovania v deň cyklu. Faktom je, že endometrium má v tomto čase najmenšiu hrúbku. Takže môžete ľahko rozpoznať všetky zmeny v sliznici maternice, vrátane ťažko diagnostikovateľných.

Ak nie je menštruácia, odporúčaný čas na diagnostické vyšetrenie maternice je približne 5. deň oneskorenia.

Zároveň však nie je potrebné oddialiť diagnózu a snažiť sa neurobiť ultrazvuk neskôr ako 10. deň od začiatku oneskorenia. To je vysvetlené tým, že sliznica tohto orgánu prechádza významnými zmenami, takže je pre lekára oveľa ťažšie diagnostikovať rôzne zmeny v ženských pohlavných orgánoch.

Ultrazvuk je bezpečný pre zdravie žien, takže lekár môže odporučiť ženám takéto testy v rôznych dňoch cyklu, A keď je lepšie v tomto prípade urobiť ultrazvuk - povie to len špecialista.

Žena, na oplátku, nemôže byť ignorovaná plánované vyšetrenie: pomáhajú gynekológa odhaliť nebezpečné patológie v čase.

Úspešné dni pre diagnostiku vaječníkov

Takéto vyšetrenie sa často vykonáva na preventívne účely počas každoročnej lekárskej prehliadky. Žena môže zistiť, v ktorý deň cyklu je najlepšie podstúpiť takýto postup priamo od svojho lekára.

Ako všeobecné pravidlo, ultrazvukové vyšetrenie vaječníkov sa vykonáva v ten istý deň ako diagnóza maternice. Toto je obdobie medzi 5. a 7. dňom mesačného cyklu.

Lekár však niekedy potrebuje vyhodnotiť prácu pohlavných žliaz v rôznych dňoch cyklu. V tomto prípade mu pridelí ďalšie vyšetrenia.

Účel ďalších vyšetrení v rôznych dňoch mesačného cyklu je spôsobený tým, že folikuly fungujú odlišne. Lekár musí vysledovať, ako sa tvorí corpus luteum, či existujú patologické stavy v tomto procese, podľa dynamiky, z ktorej je možné posúdiť pravdepodobné príčiny neplodnosti.

Najpravdepodobnejšie načasovanie ultrazvuku vaječníkov bude teda nasledovné:

 • od 5 do 7 dní mesačného cyklu,
 • od 8 do 10 dní,
 • v dňoch 14 až 16 (po ovulácii)
 • medzi 22 a 24 dňami cyklu, tj v predvečer nasledujúcej menštruácie.

Niekedy môže mať žena oneskorený menštruačný cyklus, a to napriek tomu, že tehotenské testy sú negatívne. Toto je indikácia pre ďalší ultrazvuk, aby sa vylúčila možná ovariálna cysta.

Prečo by mala byť ultrazvuk vaječníkov vykonané bez zlyhania v prvej polovici menštruačného cyklu, to znamená pred ovuláciou? Faktom je, že v danom čase je možné študovať stav študovaného orgánu podrobnejšie. Súčasne je možné podrobnejšie skúmať cysty a iné štruktúry vo vaječníkoch pre stupeň ich malignity.

Ovulácia je proces, pri ktorom už zrelé vajíčko opúšťa vaječník. Tento jav sa vyskytuje asi 14 dní pred nástupom menštruácie.

Často sa stáva, že v druhej polovici cyklu lekár rozhodne nemôže povedať, aký typ cysty má žena, pretože je ťažké ju preskúmať.

Vzhľadom na to, že fungovanie vaječníkov v rôznych dňoch cyklu nie je rovnaké, lekár musí periodicky opakovať štúdiu.

Najmä sú potrebné ďalšie vyšetrenia vaječníkov, pričom sa stanovuje príčina ženskej neplodnosti a ďalšie určovanie liečebných metód.

Účinnosť ultrazvukového vyšetrenia teda priamo závisí od toho, v ktorý deň cyklu sa vykonáva ultrazvuk maternice a vaječníkov. A ak takáto diagnóza prebehne v najpriaznivejšom čase na to, potom sa významne zvýši pravdepodobnosť stanovenia presnej diagnózy.

V niektorých prípadoch sa môžu vyžadovať zisťovania v iných dňoch. V každom prípade vám ošetrujúci lekár povie, v ktorý deň cyklu je lepšie urobiť ultrazvuk.

Obávam sa, že takýto prieskum, nestojí za to. Ultrazvuk nie je nebezpečný pre ľudí a môže byť použitý na diagnostiku vnútorných orgánov tak často, ako je potrebné.

Diagnostické metódy

Vďaka vysokofrekvenčným ultrazvukovým vlnám je možné získať spoľahlivé informácie o stave a anatómii vnútorných pohlavných orgánov. Pomocou ultrazvuku môžete hodnotiť vyšetrené orgány v reálnom čase, kontrolovať prietok krvi v cievach. Trvanie procedúry je malé.

Vyšetrenie panvových orgánov pomocou ultrazvuku vám umožní posúdiť štruktúru a stav maternice, vajíčkovodov a vaječníkov. Táto štúdia sa vykonáva s myómom, cystami, zápalovými ochoreniami a ďalšími patológiami panvových orgánov. Ultrazvuk sa vykonáva tromi spôsobmi:

 • Transvaginálna štúdia. Vykonávanie ultrazvuku cez vagínu pomôže presne diagnostikovať prítomnosť patológie genitálií. Zavedením špeciálneho senzoru do vagíny je zabezpečená jasná vizualizácia všetkých oddelení skúmanej oblasti. Nadmerné vaginálne vyšetrenie umožňuje postup, ako je folikulometria, čo je spôsob vykonávania ultrazvuku vaječníkov u žien. Je možné vyhodnotiť stupeň dozrievania folikulov vo vaječníkoch. Vzhľadom na fyziologické vlastnosti ženského reprodukčného systému, určite sa poraďte so svojím lekárom, aký deň je postup. Na diagnostikovanie neplodnosti sa môže použiť transvaginálna metóda na posúdenie priechodnosti vajíčkovodov, alebo, ako sa tiež nazýva, vajíčkovodov.
 • Transabdominálne vyšetrenie sa vykonáva udržiavaním senzora na povrchu prednej steny brušnej dutiny, teda nie invazívne, bez prenikania senzora do tela pacienta. Pomocou tejto metódy je možné vykonávať ultrazvuk počas menštruácie.
 • Трансректальное исследование которое представляет собой альтернативу трансвагинальному обследованию, можно проводить девственницам путем введения датчика в прямую кишку.

Показания для проведения

Pre všetky ženy sa odporúča aspoň raz ročne preventívne gynekologické vyšetrenie, ktoré môže zvýšiť frekvenciu vyšetrení za prítomnosti chronických ochorení, ako sú myómy alebo cysty. Gynekológ môže tiež predpísať neplánované a niekedy núdzové vyšetrenie, ak má pacient tieto príznaky:

 • Bolestivá menštruácia,
 • Oneskorenie alebo absencia menštruácie (amenorea),
 • Nepravidelná menštruácia (zlyhanie cyklu, ak je medzi obdobiami menej ako 20 dní a viac ako 35 dní)
 • Náhle krvácanie alebo krvácanie medzi obdobiami,
 • Bolesť pri pohlavnom styku,
 • Podozrivý vaginálny výtok,
 • Atypické zväčšenie maternice, ktoré sa zistí pri vyšetrení maternice v zrkadlách alebo pri dvojručnom vyšetrení, t
 • tehotenstvo
 • Neplodnosť.

Optimálny čas pre

Ak sa ponoríte do fyziologických vlastností ženského tela, môžete nezávisle zistiť, v ktorý deň menštruačného cyklu robte gynekologický ultrazvuk. Priaznivý čas na ultrazvuk je prvých 3-5 dní po menštruácii, počítajúc od prvého dňa nástupu menštruácie. Neodporúča sa však vykonať štúdiu neskôr ako 8-10 dní menštruačného cyklu. Vymenovanie gynekologického ultrazvuku výlučne v prvej fáze menštruačného cyklu nie je náhodné.

Je to spôsobené tým, že sliznica maternice, takzvané endometrium, má v danom časovom období minimálnu hustotu. A so zníženou endometriálnou vrstvou, také patologické stavy maternice ako myómy, hyperplázia, cysty a polypy sú pomerne ľahko vizualizované. Dátum ultrazvukového skenovania môže preto správne nastaviť len kvalifikovaný odborník.

V druhej fáze menštruačného cyklu je endometrium značne zhutnené, preto môžu byť v jeho vrstvách skryté najmenšie patológie, ktoré v tomto časovom období zostanú bez povšimnutia.

Je pozoruhodné, že v období od polovice a v druhej fáze menštruačného cyklu sa malé cysty môžu striedavo tvoriť vo vaječníkoch s priemerom približne 2 cm, čo je spravidla folikul, ktorý sa musí v blízkej budúcnosti koexistovať, alebo zvláštna cysta luteum corpus luteum, ktorá sa vytvára na mieste. prasknutie folikulu a môže trvať až dva týždne. Obe formy sú fyziologické štruktúry charakteristické pre ženské telo. Preto pri vykonávaní ultrazvuku v tejto fáze je pre gynekológov ťažké určiť, akú štruktúru majú dané útvary.

Indikácia ultrazvukového vyšetrenia pred menštruáciou je diagnóza tvorby a vývoja folikulu, aby sa vytvorila fáza ovulácie, ktorá sa uskutočnila. Zvyčajne sa tento postup vykonáva pri vyšetrení a liečbe žien s neplodnosťou alebo pri príprave na oplodnenie in vitro (IVF).

Ultrasonografia maternice a príveskov, ako aj vajíčkovodov by sa mala vykonávať vo vyššie uvedených termínoch, a to na 6. až 8. deň menštruačného cyklu. Existujú však okolnosti, za ktorých musí lekár posúdiť funkčnosť vaječníkov, a to vývoj folikulu a následnú tvorbu corpus luteum. V takýchto prípadoch vzniká otázka, kedy je lepšie urobiť ultrazvuk vaječníkov. Je potrebné poznamenať, že toto vyšetrenie by malo byť vykonané niekoľkokrát v priebehu celého menštruačného cyklu, napríklad prvýkrát na 8-11 deň cyklu, druhýkrát na 15-18 deň, a tretí na 23-25 ​​deň.

Ak sa pacient, ktorý sa obrátil na gynekológa, sťažuje na bolesť v dolnej tretine brucha, hnisavý výtok alebo nadmerne ťažkú ​​menštruáciu, potom v ktorý deň cyklu nie je ultrazvuk významný. Keď sa menštruácia oneskorí, postup sa vykonáva na základe liečenia, aby sa vylúčili závažné patologické procesy.

Ultrazvuk počas menštruácie

Mnohí pacienti pred odchodom k lekárovi sa pýtajú, či je možné urobiť ultrazvuk počas menštruácie? Odpoveď na túto otázku je dosť nejednoznačná. Neodporúča sa vykonávať rutinné vyšetrenie v prítomnosti krvácania, pretože to môže spôsobiť ďalšie nepríjemné pocity a bolesť pre ženu a dostupná krv v maternici môže významne skomplikovať vyšetrenie, zasahovať do preskúmania a robiť postup nedostatočne informatívny. Vo všeobecnosti to nie je kontraindikácia a počas menštruácie môžete urobiť ultrazvuk, napríklad v prípade núdze.

Bežné ochorenia

Výsledkom štúdie je identifikácia mnohých chorôb, napríklad:

 1. Maternicové myómy - nádor vo svalovej vrstve benígneho charakteru maternice. Použitie ultrazvuku v myóme je povinnou diagnostickou metódou. Toto ochorenie je charakterizované príznakmi, ktoré závisia od veľkosti novotvaru a jeho umiestnenia: intermitentná bolesť v dolnej časti brucha, predĺžená menštruácia a krvácanie z maternice uprostred cyklu. Na monitore sa v prítomnosti myómov pozoruje zvýšenie objemu maternice a tvorba myómového uzliny. Ultrazvuk maternice fibroids môže detekovať aj malé uzliny, až 1 cm v priemere.
 2. Endometriálne polypy sú nerovnomerným rastom vnútornej sliznice maternice. Toto ochorenie je najčastejšie asymptomatické a hlavnou štúdiou v tomto prípade je ultrazvuk. Niekedy sa vyskytujú jednotlivé patologické príznaky vo forme neplodnosti alebo krvavého špinenia uprostred menštruačného cyklu.
 3. Endometrióza je patologický proces rastu vnútornej sliznice maternice, ktorý lemuje jeho dutinu (endometrium). Ochorenie je charakterizované extrémne bolestivým menštruačným cyklom, nepríjemným zápachom vaginálnych sekrétov a výskytom krvácania uprostred cyklu. Ultrazvukové vyšetrenie s endometriózou, na rozdiel od ultrazvukového vyšetrenia myómy maternice, nie je spoľahlivým spôsobom vyšetrenia, ale prispieva k vymenovaniu ďalších diagnostických opatrení na diagnostiku.
 4. Ovariálne cysty - zaoblené útvary naplnené tekutinou a umiestnené v dutine vaječníkov. Bežné príznaky zahŕňajú poruchy menštruačného cyklu, bolesti v dolnej časti brucha, neplodnosť. V prítomnosti tohto ochorenia je možné ultrazvuk vykonať aj počas menštruácie.

Príprava na štúdium

Napriek tomu, že pacient môže byť vyšetrený podľa želania, je stále potrebné poradiť sa s lekárom v ktorý deň cyklu je lepšie urobiť ultrazvuk.

Pred zákrokom by mal byť močový mechúr vyprázdnený, stiahnutý do pása a položený na gauč. Pred transvaginálnym vyšetrením položí lekár na transvaginálny senzor špeciálnu trysku a ošetrí ju gélom, ktorý zlepšuje priechod ultrazvukových vĺn. So zavedením senzora nedochádza k nepríjemným pocitom.

Vďaka ultrazvuku sa úroveň diagnózy gynekologických ochorení výrazne zlepšila, počet presných a včasných diagnóz sa zvýšil. Len ošetrujúci gynekológ môže s dôverou povedať, za aký deň stojí za to urobiť ultrazvuk maternice. Pri dodržaní odporúčaní pre gynekologické vyšetrenie ultrazvuku s prihliadnutím na menštruačný cyklus bude lekár schopný správne a presne diagnostikovať a začať včasnú liečbu.

Vlastnosti ultrazvuku v rôznych fázach menštruačného cyklu

Každý gynekológ by mal mať vedomosti o najdôležitejších fyziologických vlastnostiach menštruačného cyklu.

Zdravý menštruačný cyklus v ideálnom prípade trvá 28 dní, s nástupom ovulácie na 14. deň.

Celý cyklus sa zároveň skladá z niekoľkých po sebe nasledujúcich fáz: proliferácia, sekrécia a priamo menštruácia. Fázy proliferácie a sekrécie sú zase rozdelené do ranej, strednej a neskorej fázy. V každej z týchto fáz dochádza k významným fyziologickým zmenám v stave endometria a vaječníkov, ktoré je možné monitorovať ultrazvukom. Aby však bolo možné správne vyhodnotiť údaje získané ultrazvukom, lekár musí nevyhnutne vedieť, čo je normou a čo je patológia pre konkrétnu fázu menštruačného cyklu.

Fázy menštruačného cyklu:

 • Ako vyzerá endometrium na ultrazvuku v rôznych fázach menštruačného cyklu?
 • Ako sa vaječníky pozerajú na ultrazvuk v rôznych fázach menštruačného cyklu.

Ako sa endometrium pozerá na ultrazvuk v rôznych fázach menštruačného cyklu

V závislosti od fázy menštruačného cyklu sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie, endometrium sa bude zobrazovať rôznymi spôsobmi:

 • v dňoch 5-7 menštruačného cyklu, v skorej fáze proliferácie, bude mať endometrium jednotnú echostruktúru a relatívne nízku echogenicitu. Jeho hrúbka je v priemere 5 mm (kolísanie od 3 do 6 mm) a v strede M-echo možno určiť hyperechoickú tenkú čiaru, ktorá predstavuje hranicu medzi zadnými a prednými listami endometria,
 • v 8.-10. deň menštruačného cyklu, vo fáze stredného šírenia, endometrium v ​​priemere zhustne, v priemere až na 8 mm (kolísanie od 5 do 10 mm), zatiaľ čo jeho echo štruktúra zostáva takmer nezmenená,
 • počas 11-14 dní menštruačného cyklu, v neskorej fáze proliferácie, endometrium naďalej zhustne, v priemere 11 mm (kolísanie od 7 do 14 mm) a jeho echogenicita mierne stúpa, stáva sa priemernou,
 • v 15. - 18. deň cyklu sa v skorej fáze sekrécie rýchlosť rastu endometria spomaľuje a jeho hrúbka je v priemere 12 mm (kolísanie od 10 do 16 mm). Echogenicita sa zvyšuje z periférie do stredu, v dôsledku čoho hypoechoický centrálny fragment endometria preberá kvapkovitý vzhľad: širokú časť v oblasti dna maternice a zužujúcu sa smerom k krčku maternice. Vo fáze skorej sekrécie hyperechoická čiara v strede nie je jasne vizualizovaná,
 • v dňoch 19-23 menštruačného cyklu, vo fáze sekrécie média, sa hrúbka endometria stane maximálne - v priemere 11 mm (kolísanie od 10 do 18 mm). Echogenicita endometria stúpa ešte viac a hyperechoická línia v strede je veľmi zle viditeľná,
 • v deň 24-27 dňa menštruačného cyklu, v neskorej sekrečnej fáze, sa hrúbka endometria mierne znižuje, priemerne 12 mm (kolísanie od 10 do 17 mm). Echogenicita endometria v tomto období je veľmi vysoká a jeho echostruktúra je heterogénna, v dôsledku čoho nie je vizualizovaná línia uzáveru endometriálnych listov,
 • počas menštruačnej fázy sa v dutine maternice zviditeľní tenký hyperechoický pás alebo hyperechoické echostruktúry, ktoré sú krvnými zrazeninami. Niekedy môže maternica vyzerať mierne zväčšená v dôsledku echno-negatívneho obsahu, ktorým je tekutá krv.

Ako sa vaječníky na ultrazvuku v rôznych fázach menštruačného cyklu

Existujú dôležité znaky vizualizácie vaječníkov počas ultrazvuku v rôznych fázach menštruačného cyklu:

 • v dňoch 5-7 menštruačného cyklu, vo fáze skorej proliferácie alebo včasnej folikulárnej fázy, sa zviditeľnia hlavne 5-10 terciárnych alebo antrálnych folikulov, ktoré majú vzhľad zaoblených echos negatívnych inklúzií umiestnených hlavne na periférii vaječníkov a majúcich priemer od 2 do 6 mm
 • na 8. až 10. deň cyklu, vo fáze priemernej proliferácie alebo priemernej folikulárnej fázy, sa objaví dominantný folikul, ktorého priemer je 12 až 15 mm a pokračuje v raste. Súčasne sa zastaví rast iných folikulov a dosiahne priemer 8 až 10 mm atrézie. Na ultrazvuku to vyzerá ako postupné znižovanie a vymiznutie iných folikulov do konca menštruačného cyklu,
 • počas 11-14 dní menštruačného cyklu, v neskorej fáze proliferácie alebo neskorej folikulárnej fázy, dominantný folikul narastá o 2-3 mm za deň a dosahuje veľkosť od 18 do 25 mm v čase ovulácie. Skutočnosť, že ovulácia nastane v najbližších hodinách, hovorí, že priemer dominantného folikulu je 18 mm, prítomnosť dvojitého obrysu okolo neho, ako aj čiastočné zhrubnutie a nerovnosti vnútorného obrysu dominantného folikulu,
 • 15. - 18. deň menštruačného cyklu, počas fázy skorej sekrécie alebo skorej luteálnej fázy, sa v mieste ovulácie objaví žlté telo, ktorého priemer je 15 až 20 mm, má nepravidelný tvar, nerovnomerné kontúry, ako aj veľmi rôznorodá vnútorná echostruktúra s rôznym stupňom echogenity ,
 • V dňoch 19-23 menštruačného cyklu sa priemer „kvitnúceho“ žltého telesa mierne zvyšuje, dosahuje 25 až 27 mm a objavuje sa zhrubnutý echo-pozitívny valec. Echogenicita sa postupne znižuje až do vzniku "cystického" žltého tela,
 • v deň 24-27 dňa menštruačného cyklu, v neskorej fáze sekrécie alebo neskorej luteálnej frázy, sa zmenšuje korpus luteum vo veľkosti od 10 do 15 mm („blednutie“ corpus luteum), jeho echogenita mierne stúpa a štruktúra echa sa stáva jednotnejšou,
 • v menštruačnej fáze sa často nezistí korpus luteum, alebo na jeho mieste zostáva fuzzy echostruktúra so zvýšenou echogenitou, ktorej priemer sa pohybuje od 2 do 5 mm. Toto je biele telo, ktoré zvyčajne zmizne bez stopy počas nasledujúceho menštruačného cyklu.

Existuje výrazný vzťah medzi anatomickými a fyziologickými vlastnosťami maternice a vaječníkov a fázou menštruačného cyklu.

Každý špecialista vykonávajúci ultrazvukové vyšetrenie musí mať vedomosti potrebné na správnu interpretáciu obrazu získaného na ultrazvuku.

Lekár bude vedieť zistiť, či pacient pociťuje patologický stav alebo všetky jeho indikátory v rámci fyziologickej normy.

Aká je táto diagnostická metóda?

V súčasnosti je stanovenie prítomnosti chorôb u ľudí pomocou ultrazvuku najmodernejšou a najpresnejšou metódou výskumu. Používa sa takmer vo všetkých oblastiach medicíny, gynekológie a pôrodníctva, nie je výnimkou.

Táto metóda je založená na princípe zdravej echolokácie (ultrazvuk - vysokofrekvenčné mechanické vibrácie a ľudské ucho ich nezachytáva). Odrážajú sa z tkanív a dutín tela rôznymi spôsobmi. Všetky tieto procesy sú zobrazené na obrazovke a lekár ich interpretuje ako rôzne stavy vnútorných orgánov a tkanív.

Senzorové zariadenie môže súčasne vydávať a prijímať vlny. Ale väčšinu času je v režime prijímania. Pacienti by sa nemali obávať, že žiarenie je škodlivé pre zdravie.

Okrem toho sa už niekoľko desaťročí diagnózy nepozoroval jediný prípad škodlivých účinkov a vývoj patológií z prieskumu. Akékoľvek tvrdenia, že ultrazvuková diagnostika je nebezpečná pre zdravie, sú neopodstatnené.

Indikácie na vyšetrenie

Ultrazvuk panvových orgánov u žien je indikovaný v nasledujúcich prípadoch: t

 1. Včasná diagnostika tehotenstva.
 2. Akékoľvek porušenie mesačného cyklu (oneskorenie, skorý nástup menštruácie, prítomnosť krvácania v dňoch, kedy by to nemalo byť, absencia menštruácie, výtok v dolnej časti brucha rôzneho obsahu a pôvodu, nie je spojený s menštruáciou).
 3. Zápalová gynekologická patológia.
 4. Benígne a malígne patologické stavy ženských pohlavných orgánov.
 5. Diagnóza salpingooporitídy, endometriózy, cysty vaječníkov.
 6. Včasná diagnostika myómu.
 7. Monitorovanie folikulárneho aparátu.
 8. Diagnóza neplodnosti a komplexná liečba tohto ochorenia.
 9. Príjem žena antikoncepcia, hormonálne lieky.
 10. Prítomnosť vnútromaternicového zariadenia (ultrazvuk sa vykonáva na monitorovanie polohy antikoncepcie a monitorovanie účinnosti antikoncepcie).
 11. Diagnostika príčin porúch močenia, ochorení močovej trubice a iných urologických patológií.

Ak je potrebné vykonať skúšku

Kedy je lepšie urobiť ultrazvuk? Často, nie všetci lekári varujú svojich pacientov, že potrebujú ísť na ultrazvukové vyšetrenie v určitých dňoch cyklu. Najlepšie je urobiť ultrazvuk medzi 5 a 7 popoludní.

To je spôsobené tým, že po ukončení menštruácie, štrukturálne vlastnosti maternice je ľahšie určiť. To súvisí s počiatočnou fázou proliferácie. V tomto stave môžete vidieť polyp, hyperpláziu, určiť presnú veľkosť nádorových uzlín. V tomto čase môžete presne vylúčiť prítomnosť funkčnej cysty u pacienta.

Po ovulácii sa štruktúra sliznice maternice významne mení a uvoľňuje sa. Za takýchto okolností si lekár nemôže všimnúť nádory v maternici, najmä ak sú v ranom štádiu ich vývoja. V tomto čase môžete diagnostikovať funkčné cysty, nevyžadujú liečbu, pretože prechádzajú s nástupom menštruácie.

Je lepšie robiť ultrazvuk na začiatku cyklu, v takom prípade je možné presne diagnostikovať existujúcu patológiu. Ženy sa zaujímajú, či je možné uskutočniť takýto prieskum počas menštruácie To nie je zakázané av niektorých prípadoch môže lekár nariadiť vyšetrenie počas 2-4 dní. Práve v tomto čase je hojnosť krvi. Tento typ ultrazvuku je určený pacientom, ktorí sa pripravujú na mimotelové vyšetrenie.

Ak po niekoľko dní po skončení mesiaca urobíte ultrazvuk, jeho výsledky budú presnejšie. A aby sa sledoval proces tvorby folikulov, druhý ultrazvuk sa vykonáva na 5., 7., 9., 14. a 17. deň cyklu. V závislosti od trvania mesačného cyklu sú možné zmeny v uvedených termínoch.

Čo ukazuje prieskum

На основании того, что врач видит на картинке, делается заключение, и ставится окончательный диагноз. Сонолог определяет:

 • положение и структуру матки, ее размер, толщину стенок,
 • наличие фолликулов и их размеры,
 • наличие посторонних образований в матке и яичниках,
 • наличие посторонних объектов в толстой кишке и мочевом пузыре,
 • iné dôležité diagnostické znaky v závislosti od toho, ktorý orgán sa vyšetruje.

Odchýlky od ultrazvukovej frekvencie indikujú prítomnosť porušení v tele. Tu sú niektoré príznaky patológie, ktoré sú viditeľné na ultrazvuku:

 • zahusťovanie vajíčkovodu (to znamená, že žena má vysoké riziko vzniku onkologického procesu),
 • ak sú viditeľné okrúhle alebo oválne predmety, potom sú to najpravdepodobnejšie cysty, myómy,
 • ak sa maternica zmenšuje a zvyšujú sa vaječníky, môže to znamenať, že žena má polycystický stav
 • zmeny v echogenicite indikujú prítomnosť myómov maternice alebo endometriózy.

Sonológ nemôže urobiť presnú diagnózu. To si vyžaduje konzultáciu s úzkym odborníkom. Celý protokol ultrazvukového vyšetrenia je zaznamenaný v protokole. Na jeho základe lekár a robí hlavný záver a diagnózy. Celý diagnostický proces je možné zaznamenať na disk, ktorý slúži na objasnenie diagnózy v pochybných prípadoch.

Základné ultrazvukové indikátory normy

Pre ženy bude zaujímavé a užitočné poznať rýchlosť vyšetrenia panvy:

 1. Maternica sa normálne nachádza v strede panvy, bližšie k prednej stene. Ak sa vykonáva pozdĺžne skenovanie, potom má orgán hruškovitú formu, a ak je priečny, má tvar vajca. Normálne má maternica priemernú echogenitu. Vnútorná štruktúra maternice je homogénna, má bodové a lineárne objekty. Veľkosť je asi 5,2 cm, hrúbka karosérie je 3,8 cm, šírka je 5 cm.
 2. Vaječník nemusí byť vždy vizualizovaný. Normálne je oválny, so strednou echogenitou. Vo vnútri sa nachádzajú presné impregnácie.
 3. Vagína má formu tubulárneho predmetu, ktorý sa pripája k krčku maternice. Ak je skenovanie priečne, potom má vaječný tvar. Normálne je hrúbka steny vagíny 3 až 4 mm.
 4. Ultrazvukové znaky endometria sa líšia v závislosti od mesačného cyklu. Pri zostavovaní protokolu sa berie do úvahy deň, kedy bol ultrazvuk vykonaný.

Ultrazvuková metóda a jej schopnosti

Metóda je založená na schopnosti telesných tkanív absorbovať ultrazvukové žiarenie rôznymi spôsobmi v závislosti od ich konzistencie a hustoty. Ultrazvukové vlny sú nasmerované do študijnej oblasti v rôznych uhloch. To vám umožní získať video obraz dutín naplnených kvapalinou alebo vzduchom, ako aj plomby akejkoľvek veľkosti.

Výskum ultrazvuku je jednou z hlavných metód detekcie benígnych a malígnych nádorov, abnormálneho rastu tkanív (mastopatia), polypov a cýst v prsných žľazách. Metóda umožňuje študovať stav lymfatických uzlín.

Ultrazvuk prsníka sa používa na monitorovanie biopsie (odberového tkaniva z podozrivej oblasti žľazy), ako aj laparoskopickej chirurgie prsníka. Pomocou tejto metódy môžete sledovať proces obnovy pacientov po liečbe alebo chirurgickom zákroku.

Výhody ultrazvuku

Hlavnými diagnostickými metódami patológií prsných žliaz sú ultrazvuk a mamografia. Tieto metódy sa často dopĺňajú. Ak vám mamografia umožňuje určiť charakter tvorby, potom pomocou ultrazvuku zistíte, či sú postihnuté susedné tkanivá, aby ste zistili metastázy.

Ultrazvuk má nasledujúce výhody:

 1. Vyšetrenie je absolútne neškodné, pretože rádioaktívne žiarenie sa tu nepoužíva. To umožňuje priradiť ju mladším ako 30 rokov. Citlivosť na účinky žiarenia v tomto veku sa zvyšuje, takže mamografia sa nepoužíva, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné.
 2. Ultrazvuk môže byť vykonaný počas tehotenstva a dojčenia.
 3. Štúdiu je možné opakovať bez poškodenia zdravia, koľkokrát je potrebné na pozorovanie rastu nádoru alebo stavu prsníka po liečbe.
 4. Pomocou tejto metódy môžete skúmať lymfatické uzliny, detekovať v nich metastázy.
 5. Metóda je vhodná na vyšetrenie žien s ľubovoľnou veľkosťou prsníka. S pomocou mamografie nie je možné vidieť malé neoplazmy vo veľkých žliazach. Pre malé prsia je vhodný len ultrazvuk, pretože mamografiu nemožno vykonať.
 6. Ultrazvukové vyšetrenie umožňuje vyšetrenie žľazy v prítomnosti zápalového procesu, ako aj po poranení, pretože diagnóza nevyžaduje priamy kontakt s orgánom, na rozdiel od mamografie.

Takéto vyšetrenie je dostupné takmer každému pacientovi, pretože sa používa relatívne jednoduché zariadenie, náklady na vyšetrenie sú nízke.

Kedy sa vykonáva ultrazvuk?

Indikácie pri robení prsníka ultrazvuku je porušenie veľkosti a tvaru jednej alebo oboch žliaz, asymetrické usporiadanie bradaviek, vzhľad sekrétov nesúvisiacich s laktáciou. Akýkoľvek typ výtoku (jasný, krvavý, hnisavý) je patológia.

Ak sa bradavka stiahne, koža prsníkov sa odlúpne a keď sa zdvihnú ramená, na nej sa vytvoria dutiny, čo naznačuje zhubný proces. Štúdia pomôže určiť umiestnenie a charakteristiky vývoja nádorov. Na objasnenie povahy nádoru sa vykonáva biopsia pod kontrolou ultrazvuku.

Metóda sa používa na detekciu pečatí akejkoľvek veľkosti a typu. Žena si môže všimnúť svoje vzdelanie samodiagnostikou. Bez tejto štúdie nemôže robiť so zraneniami hrudníka.

Dôvodom návštevy cicavca a skúmaním stavu žliaz je prítomnosť bolesti v jednom z nich alebo okamžite v oboch. Bolesť, pálenie, pocit ťažkosti a opuch hrudníka sú často počas menštruácie horšie. Hovorí aj o chorobách.

Pre preventívne účely sa odporúča, aby sa táto štúdia vykonala raz ročne pre všetky ženy v reprodukčnom veku. Hlavnou príčinou vzniku a rastu nádorov prsníka je zvýšený obsah estrogénu v tele. U mladých žien je hormonálny nárast spojený s endokrinnými ochoreniami, používaním antikoncepcie. Profylaktické vyšetrenia sú potrebné najmä vtedy, ak existuje rodinná citlivosť na rakovinu prsníka.

Po 50 rokoch starnutia a zníženej imunity prispievajú k výskytu infekčných a zápalových ochorení pohlavných orgánov, čo vedie k hormonálnemu narušeniu. Niekedy ženy užívajú hormonálne lieky na odstránenie symptómov menopauzy. To všetko veľmi zvyšuje pravdepodobnosť nádorov prsníka. Preto sa odporúča, aby ženy nad 50 rokov robili ultrazvuk dvakrát ročne.

Na ktorý deň cyklu je lepšie vykonať ultrazvuk

Stav mliečnych žliaz je v priamom spojení s fázami menštruačného cyklu. Aby boli výsledky vyšetrenia najpresnejšie, ultrazvuk prsníka by sa mal vykonať bezprostredne po ukončení menštruácie, pred nástupom ovulácie (približne 5-12 dní po začiatku cyklu). V tomto čase nie sú na hrudi žiadne edémy, je jasne viditeľná duktálna sieť. V druhej polovici cyklu sa prsník stáva opuchnuté a hustšie, čo súvisí s prípravou tela na nástup tehotenstva.

Poznámka: Ak má žena nepravidelný cyklus, menštruácia prichádza s oneskorením 2 mesiace alebo viac, potom sa výskum môže uskutočniť v ktorýkoľvek deň.

Počas gravidity a laktácie sa ultrazvuk vykonáva hlavne v prípadoch podozrenia na onkológiu. Štruktúra prsných žliaz počas týchto období sa mení tak, že nie je možné zistiť malé uzliny. Preto, pomocou ultrazvuku nemôže diagnostikovať rakovinu v ranom štádiu.

Po 50-52 rokoch, keď sa menštruácia ženy zastaví, môže byť ultrazvuk vykonávaný kedykoľvek, pretože stav prsných žliaz je stabilný.

Ako sa postupuje

Počas vyšetrenia leží žena na chrbte s rukami zdvihnutými na hlavu. Koža prsníka musí byť očistená od kozmetických krémov, inak bude výsledok nepresný. Žľazy sú ošetrené špeciálnym gélom tak, aby senzor mohol hladko kĺzať po pokožke.

Pri diagnostike sa najprv vyšetrí zdravý hrudník a potom sa vyšetria patologické zmeny u pacienta. Pri profylaktických ultrazvukových vyšetreniach žliaz a v oblastiach, v ktorých sa nachádzajú lymfatické uzliny. Procedúra trvá 15 minút.

Pri dešifrovaní sa údaje určujú pomerom žľazových, vláknitých a tukových tkanív, expanzie kanálikov, štruktúry lalokov a kože.

Na ktorý deň cyklu je lepšie urobiť ultrazvukové vyšetrenie maternice: čo poradia odborníci?

K ultrazvukovej diagnostike maternice a jej príveskov sa ukázali najpresnejšie výsledky, musí sa to urobiť v určitých dňoch.

Je to kvôli zvláštnostiam fyziologických procesov v ženskom tele. Veľa žien má záujem o to, ktoré dni cyklu urobiť ultrazvuk maternice. Pozrime sa na túto otázku podrobnejšie.

Ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov

Ultrazvuk maternice a príveskov je jednoduchý a účinný spôsob, ako získať dostatočné množstvo informácií o ženských reprodukčných orgánoch. Vzhľadom na jeho dostupnosť, získal veľkú popularitu medzi obyvateľstvom. Metóda je považovaná za absolútne bezpečnú, preto sa aktívne používa pri diagnostike tehotenstva a pri hodnotení jej vývoja v skríningových štúdiách.

Teratogénne a iné účinky ultrazvuku na plod neboli preukázané. Ultrazvukové vyšetrenie ženských reprodukčných orgánov sa používa na rutinné vyšetrenie aj na diagnostiku havarijných stavov. Napriek všetkým výhodám metódy je však potrebné pochopiť, že jej schopnosti sú obmedzené. Okrem toho je potrebné, aby ste sa starostlivo pripravili na štúdium a správne zvolili jeho dátum v kontexte menštruačného cyklu. Dodržiavanie týchto požiadaviek znižuje riziko diagnostických chýb a zvyšuje účinnosť metódy.

Ak je indikované ultrazvukové skenovanie

Ultrasonografia maternice a vaječníkov sa používa na diagnostiku ochorení ženských reprodukčných orgánov, následné vyšetrenie po liečbe, sledovanie tehotenstva a na iné účely. Rozsah tejto metódy je pomerne široký.

Váš lekár by mal predpísať ultrazvuk panvových orgánov. Existujú však prípady, keď nie je možné sa dostať k lekárovi, potom môže pomôcť znalosť pri implementácii tejto metódy. Ultrazvuk ženských pohlavných orgánov sa môže vykonať, ak sa vyskytne:

 • bolesti rôznej povahy a intenzity panvy,
 • pred procesom oplodnenia in vitro, t
 • diagnostika tehotenstva a jeho určenie,
 • priechodnosť vajíčkovodov,
 • endometriálne polypy a hyperplázia,
 • veľká strata krvi počas menštruácie,
 • predĺžená menštruácia,
 • krvavý alebo hnedý výtok medzi menštruáciou,
 • nádory maternice a príveskov,
 • skríningových štúdií počas gravidity, t
 • sťažností počas tehotenstva,
 • dysfunkcia vaječníkov,
 • neplodnosť.

Aká je podstata postupu

Ultrazvuk panvových orgánov sa vykonáva ležať na zadnej strane na gauči. V kancelárii tlmené svetlo pre lepšiu vizualizáciu obrázkov na obrazovke. Postup sa mierne líši v závislosti od typu zvoleného vyšetrenia. V súčasnosti existujú 4 typy ultrazvukového vyšetrenia ženských reprodukčných orgánov:

 • transabdominálny,
 • transvaginálna,
 • transrektálnu,
 • vnútromaternicové.

Počas transabdominálneho ultrazvuku sa ultrazvukový snímač umiestni na prednú brušnú stenu. Štúdia sa vykonáva pomocou špeciálneho gélu, ktorý zlepšuje výkon ultrazvuku. Táto metóda sa aktívne používa v druhom a treťom trimestri tehotenstva, pre ženy, ktoré nie sú sexuálne aktívne, a tiež na detekciu hrubej gynekologickej patológie.

Transvaginálny ultrazvuk prenáša potrebné informácie pomocou snímača vloženého do vagíny. Tento postup je bezbolestný, ale žena môže cítiť nepohodlie, keď ho drží. Na zníženie nepohodlia sa pacientovi odporúča relaxovať. Transvaginálny ultrazvuk sa používa na diagnostiku mimomaternicového tehotenstva, krátkodobého tehotenstva, endometriálnych polypov, endometriózy a iných gynekologických patológií. Nebojte sa prenosu, pretože kondóm sa používa počas vyšetrenia.

V ťažkých diagnostických situáciách sa používa transrektálny a intrauterinný ultrazvuk.

Kedy je lepšie robiť

Účinnosť vyšetrenia závisí od toho, ktorý deň cyklu urobí ultrazvuk maternice. Reprodukčné orgány žien pracujú cyklicky. To určuje načasovanie prieskumu. Lekár si v závislosti od toho, čo chce s pomocou štúdie vidieť, si pre každú ženu vyberie deň individuálne. Hlavným kritériom výberu je účel štúdie.

Čo môže povedať ultrazvuk

Dekódovanie ultrazvuku maternice môže vykonávať iba ošetrujúci lekár. Rovnaké výsledky štúdie u rôznych žien môžu hovoriť o norme a patológii. Okrem dňa menštruačného cyklu je potrebné brať do úvahy vek ženy, užívanie hormonálnych prípravkov a pod.

Veľkosť maternice je individuálna pre každú ženu a je určená vekom (od začiatku puberty sa maternica zvyšuje, a keď množstvo hormónov v menopauze klesá, orgán je subinvolúcia), počet pôrodov a tehotenstiev v histórii. Orgán sa zvyšuje s myómom, adenomyózou a tehotenstvom a znižuje sa s infantilizmom.

Endometriálny ultrazvuk by mal zodpovedať dňu menštruačného cyklu. M-echo v menopauze by malo byť lineárne alebo nepresahujúce hrúbku 4 mm, inak to môže byť hyperplázia endometria, nádor endometria.

Ultrazvuk krčka maternice vám umožní zhodnotiť jeho štruktúru a vlastnosti krčka maternice. Pomocou týchto údajov je možné diagnostikovať zápalové procesy a polypy krčka maternice, cervikálnu insuficienciu počas tehotenstva. Skúmanie príveskov pomáha identifikovať cysty, neoplazmy a mimomaternicové tehotenstvo.

Ako sa ultrazvuk vajcovody

Priehľadnosť vajíčkovodov pomocou ultrazvuku je možné kontrolovať pomocou kontrastnej látky. Táto výskumná metóda sa nazýva ultrazvuková metrosalpingografia. Vyšetrenie sa vykonáva po menštruácii v 7. až 12. dni cyklu.

Tenký a pružný katéter sa vloží do dutiny maternice ženy na gynekologickej stoličke. Dostane teplý sterilný roztok kontrastnej látky. Lekár na obrazovke monitoruje, ako je roztok rovnomerne rozložený v dutine maternice a vajíčkovodoch. Vznik kontrastnej tekutiny v spodnom priestore indikuje priechodnosť vajíčkovodov.

Prečo potrebujete gynekologický ultrazvuk s TsDK

TsDK znamená "mapovanie farebného Dopplera". Ultrazvuk pomocou tejto metódy umožňuje zaregistrovať inú rýchlosť prietoku krvi. Ultrazvukové vyšetrenie s DCT hodnotí prietok krvi v artériách maternice a vaječníkov, v endometriu, v končatinách a patologických formáciách. Aktívne sa používa na diagnostiku novotvarov a zápalových procesov ženských pohlavných orgánov, ako aj počas tehotenstva.

A teraz skontrolujte, koľkokrát potrebujete navštíviť gynekológa.

 • Raz za rok.
 • 2 krát ročne.
 • Podľa potreby.
 • Kedy pošle iného lekára.

Podľa zákona č. 171 zákona č. 187, ženy mladšie ako 35 rokov, ak sa predtým nič neobťažovali a nikdy nemali gynekologické problémy, chodia raz do roka na gynekológa, ako aj na zubára. Ak pozorujete rastovú dynamiku cysty vaječníkov alebo myóm maternice, čas medzi návštevami gynekológa sa môže znížiť.

Správna odpoveď je 1 krát ročne. Podľa zákona č. 171 zákona č. 187, ženy mladšie ako 35 rokov, ak sa predtým nič neobťažovali a nikdy nemali gynekologické problémy, chodia raz do roka na gynekológa, ako aj na zubára. Ak pozorujete rastovú dynamiku cysty vaječníkov alebo myóm maternice, čas medzi návštevami gynekológa sa môže znížiť.

Ultrazvuk: čo, prečo a ako

23. októbra 16:24

ultrazvukové vyšetrenie - jedna z moderných, vysoko informatívnych a široko dostupných výskumných metód v pôrodníctve a gynekológii. Metóda je založená na princípe echolokácie. Špeciálny senzor vydáva ultrazvukové vibrácie, ktoré sú odrazené od vyšetrených orgánov a sú prijímané tým istým senzorom. Pomocou počítačového spracovania na obrazovke prístroja sa získa obraz určitej časti študovaného orgánu. Ultrazvukový senzor vydáva iba 0, 1% času, zvyšok času je v režime príjmu. Preto je ultrazvuk neškodný spôsob výskumu nielen pre ženu, ale aj pre jej nenarodené dieťa a môže byť vykonaný viackrát.
Ultrazvuk panvových orgánov sa môže uskutočniť tromi spôsobmi: transabominalálne, transrektálne a transvaginálne.

  Transabdominálny ultrazvuk, Malé prenosné zariadenie, nazývané menič, robí pohyby chrbta a dopredu v spodnej časti brucha. Transabdominálny ultrazvuk sa často vykonáva u žien, aby sa určila veľkosť myómy maternice a iné problémy.

Transrektálny ultrazvuk, Transformátor v tvare pripomína konečník. Transrektálny ultrazvuk sa vykonáva na vyšetrenie mužských reprodukčných orgánov, ako je prostata a semenný váčok. Иногда во время трансректального УЗИ с помощью маленьких инструментов, которые вводятся через прямую кишку, берется небольшой образец ткани (биопсия).

Tрансвагинальное УЗИ, Преобразователь своей формой напоминает влагалище.

Женщинам могут делать и трансабдоминальное, и трансректальное УЗИ для исследования органов малого таза. Transvaginálny ultrazvuk sa vykonáva na kontrolu porúch plodnosti. V zriedkavých prípadoch sa vykonáva hysterosonogram na vyšetrenie dutiny maternice naplnením maternice tekutinou počas transvaginálneho ultrazvuku. Niekedy sa vzorky tkaniva (biopsie) môžu odoberať malými nástrojmi, ktoré sa vkladajú cez vagínu počas transvaginálneho ultrazvuku.

U žien sa ultrazvuk panvy vykonáva:

  Nájsť príčinu bolesti brucha.

Nájdite príčinu krvácania z pošvy.

Nájdite zápalové ochorenie panvových orgánov.

Nájdite vnútromaternicové zariadenie (IUD).

Pozrite sa na veľkosť a tvar maternice a hrúbku výstelky maternice (endometrium).

Pozrite sa na veľkosť a tvar vaječníkov.

Počas liečby neplodnosti skontrolujte stav a tvar vaječníkov.

Potvrdiť tehotenstvo alebo vylúčiť mimomaternicové tehotenstvo. Ultrazvuk panvových orgánov môže byť použitý na stanovenie skorého tehotenstva, test na tubal tehotenstva (mimomaternicové tehotenstvo) alebo viacpočetné tehotenstvo.

U tehotnej ženy s rizikom predčasného pôrodu skontrolujte dĺžku krčka maternice.

Skontrolujte opuch zistený počas panvovej skúšky.

Skontrolujte gyroskopické vyšetrenie maternice. Ultrazvuk panvových orgánov môže byť vykonaný na kontrolu rastu maternice myómy.

Sprevádzajte postup extrakcie vaječníkových folikulov pre oplodnenie in vitro.

Transabdominálny ultrazvuk

Ak sa vykonáva transabdominálny ultrazvuk, lekár vás požiada, aby ste pili 4 - 6 pohárov džúsu alebo vody hodinu pred zákrokom na naplnenie močového mechúra. Plnený močový mechúr tlačí črevo (ktoré obsahuje vzduch) z panvových orgánov. To vám umožní získať jasný obraz. Ak sa v prípade núdze vykoná ultrazvuk, močový mechúr sa naplní tekutinou cez katéter, ktorý sa vloží do močového mechúra.

Transrektálny ultrazvuk

Ak sa vykonáva transrektálny ultrazvuk, možno budete musieť podať klystír hodinu pred zákrokom. Povedzte svojmu lekárovi, ak ste alergický na latex.Ak človek podstúpi biopsiu prostaty, podáva antibiotiká deň pred testom.

Transvaginálny ultrazvuk

Ak sa vykonáva transvaginálny ultrazvuk, povedzte svojmu lekárovi, ak ste alergický na latex.
Ak sa podrobujete transvaginálnemu ultrazvuku, nepite 4 hodiny pred zákrokom. Nemusíte vyplniť svoj močový mechúr transvaginálnym vyšetrením.
Ak podstúpite transabdominálny a transvaginálny ultrazvuk, vykoná sa najprv transabdominálna liečba.

Optimálny čas pre gynekologický ultrazvuk

Optimálny čas pre gynekologický ultrazvuk je prvých 3 až 5 dní po ukončení menštruácie, nie neskôr ako 7-10 dní cyklu, počítajúc od prvého dňa menštruácie, pretože maternica prechádza zmenami počas menštruačného cyklu.
Ultrazvuk vaječníkov a vajíčkovodov sa spravidla vykonáva v ten istý deň ako ultrazvuk maternice, konkrétne na 5. až 7. deň menštruačného cyklu. Ak chce lekár zhodnotiť funkciu vaječníkov (vývoj jeho folikulov a tvorbu corpus luteum), potom sa odporúča, aby sa ultrazvuk vaječníkov počas menštruačného cyklu podrobil niekoľkonásobnej liečbe (napríklad 1-krát počas 8 - 10 dní menštruačného cyklu, 2-krát počas 14 - 16 dní, 3-krát). raz za 22-24 dní).
Ak máte meškanie, už uplynulo viac ako 14 dní po ovulácii, vaše testy sú negatívne a bazálna teplota je vysoká a nejde nadol, prejdite na ultrazvuk, aby ste vylúčili možnosť tvorby cysty.

Prečo je lepšie robiť ultrazvuk v prvej fáze cyklu?

Normálna echografická anatómia panvových orgánov u žien

Endometrium na ultrazvuku

Normy hrúbky endometria
1 - 2 dni cyklu - 0,5 - 0,9 cm
3 - 4 denný cyklus - 0,3 - 0,5 cm
5 - 7 dní cyklu - 0,6 - 0,9 cm
8 - 10 dní cyklu - 0,8 - 1,0 cm
11-14 dní cyklu - 0,9 - 1,3 cm
15 - 18 dní cyklu - 1,0 - 1,3 cm
19 - 23 dňa cyklu - 1,0 - 1,4 cm
24 - 27 dní cyklu - 1,0 - 1,3 cm

Vaječníky s ultrazvukom

Skríning folikulov ultrazvuku - diagnostika dozrievania folikulov

Cieľom štúdie je zistiť ovuláciu u žien s poškodenými menštruačnými cyklami, polycystickými vaječníkmi, neplodnosťou.
Pri skríningu folikulov sa zvyčajne používa transvaginálna ultrazvuková sonda. Odporúča sa naplánovať prvú návštevu na začiatku menštruačného cyklu. Konečne je možné identifikovať dominantný folikul od 8. do 12. (15.) dňa menštruačného cyklu, keď dosahuje priemer 15 mm. Zvýšenie o 2 mm denne, v čase ovulácie, jej veľkosť je 20 mm (18-24 mm).

Priemer folikulu
10. deň cyklu 10 mm
na 11. deň 13,5 mm,
na 12. deň 16,6 mm,
na 13. deň 19,9 mm,
14. deň 21 mm - vrchol ovulácie

Príznaky indikujúce nadchádzajúce ovulácie:

  prítomnosť folikulu s priemerom väčším ako 17 mm, t

prítomnosť v dominantnom folikule ovipariálneho tuberkulózy,

dvojitý obrys, čiastočné zhrubnutie vnútorného obrysu dominantného folikulu.

Vyskytli sa príznaky indikujúce ovuláciu:

  úplné vymiznutie alebo zmenšenie veľkosti s deformáciou stien dominantného folikulu

zvýšená echogenicita vnútorného obsahu dominantného folikulu

vzhľadu tekutiny v Douglasovom priestore.

Aké choroby možno zistiť na ultrazvuku maternice?

Aké ochorenia možno zistiť pomocou ultrazvuku vaječníkov a vajíčkovodov?

Pin
Send
Share
Send
Send