Hygiena

Funkcie vitamínov pri plánovaní tehotenstva

Pin
Send
Share
Send
Send


Pri plánovaní tehotenstva mnoho lekárov odporúča ženám piť vitamíny, aby počali dieťa. Plodnosť závisí od veľkého počtu faktorov a jedným z nich je skutočne príjem vitamínov, ktoré podporujú a zlepšujú reprodukčný systém oboch partnerov. Vitamíny sú pri plánovaní tehotenstva na prvý pohľad veľmi dôležité. Je však všetko jasné a jednoznačné?

O dôležitosti vitamínov pri plánovaní dieťaťa

Zo sklamaných štatistík vyplýva, že dnes 1 pár z 10 čelí problému nemožnosti prirodzenej koncepcie dieťaťa. A všetko sa zdá byť v poriadku so zdravím a neexistuje žiadna nekompatibilita, ale z nejakého dôvodu stále nefunguje otehotnieť. A ako jeden z dôvodov, nedostatok mikroživín potrebných pre tento proces v tele. Preto takmer každý, kto chce otehotnieť, predpisuje vitamíny, aby počali dieťa. Naozaj ich musím zobrať?

Je dokázané, že vitamíny sú nevyhnutnými látkami na vykonávanie veľkého množstva procesov v tele každého z nás, a tým zabezpečujú úplnú a harmonickú prácu všetkých orgánov a systémov. A pri nosení dieťaťa sú potrebné nielen na zabezpečenie plnej prevádzky tela, ale aj na správny vývoj embrya.

Pointa je toto. Dieťa dostane všetky potrebné látky tým, že ich vezme z tela svojej budúcej matky. A ak žena nemá silnú hypovitaminózu pred tehotenstvom, potom bude pre ich plod celkom postačujúce mať zdravé dieťa po 9 mesiacoch.

Ale kvôli tomu, že počas tehotenstva ženské telo stráca leví podiel výživných látok, môže vyvinúť silnú hypovitaminózu.

V dôsledku toho žena začne blednúť počas tehotenstva. Ak žena pred počatím trpí silnou hypovitaminózou, plod odoberie všetky výživné látky uložené v tele budúcej matky. Zároveň bude mať nedostatok mikroelementov, v prípade ktorých nebude mať vývojové defekty s vysokou pravdepodobnosťou.

Aké živiny sa musia užívať pred počatím?

Vitamíny na počatie dieťaťa nie sú celkom správnym výrazom. Multivitamíny sa nepijú na normálne oplodnenie vajíčka, ale na prípravu tela na nosenie dieťaťa.

Pri plánovaní tehotenstva potrebuje telo oboch partnerov určitý komplex užitočných látok, ktoré budú mať pozitívny vplyv na ich zdravie a v dôsledku toho na ich reprodukčnú funkciu.

Kyselina listová

Na otázku, aké vitamíny sú potrebné na otehotnenie, by žena mala vedieť, že kyselina listová je jednou z prvých pozícií v tomto zozname.

Kyselina listová - vitamín B9 - vo vode rozpustná látka, ktorá podporuje rast a vývoj imunitného a nervového systému. Zúčastňuje sa na procese regenerácie buniek, čo je veľmi dôležité pre vývoj embrya.

Malo by sa povedať, že kyselina listová sa podieľa na procese replikácie DNA a keď je nedostatok, pozoruje sa vývoj embryonálnych patológií. Okrem toho je nevyhnutný pre normálny vývoj mozgu a pre celý proces tvorby krvi. Malo by sa však chápať, že vitamín B9 má pozitívny vplyv na imunitu nastávajúcej matky, plodu a tehotenstva, ale v žiadnom prípade nestimuluje počatie počatia.

B9 je prítomný v mnohých prírodných produktoch:

 • petržlen, šalát, špenát, zelená cibuľa,
 • kapusta - biela kapusta, brokolica, fazuľa, špargľa,
 • citrusové broskyne
 • vlašské orechy,
 • med
 • celozrnný chlieb
 • hovädzia pečeň
 • syr, syr,
 • kaviár.

V období plánovania tehotenstva lekári odporúčajú užívať kyselinu listovú nielen ženám, ale aj mužom, vďaka čomu je možné normalizovať reprodukčnú funkciu a zlepšiť zdravie vajíčka, spermií.

Vzhľadom na to, že denný príjem vitamínu B9 je približne 400 mikrogramov, nie je možné doplňovať zásoby tejto látky v potrave. Preto je potrebné brať lieky, ktoré zahŕňajú kyselinu listovú.

Tokoferol patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch a prispieva k normalizácii reprodukčnej funkcie. Pomáha vám vitamín E otehotnieť? Nepriamo, áno. Tokoferol normalizuje menštruačný cyklus, obnovuje funkciu príveskov, podporuje progesterón na úrovni nevyhnutnej pre celý proces počatia.

Lekár odporúča užívať vitamín E, spoliehajúc sa na výsledky vyšetrenia zdravia budúcej matky a jej partnera.

Vitamíny skupiny B

Povinné výživné látky v zozname budúcej matky sú vitamíny skupiny B. S ich pomocou sa upravuje hormonálne pozadie a obnovuje sa normálna dĺžka luteálnej fázy - od ovulácie po začiatok menštruácie. Tieto živiny sa aktívne podieľajú na procese dozrievania vajíčok, ovulácie a tiež prispievajú k rýchlejšiemu zotaveniu a rastu endometria - vnútornej vrstvy maternice, prostredníctvom ktorej sa vytvárajú optimálne podmienky na pripojenie vajíčka.

Napríklad pri nedostatku vitamínu B1 sú pozorované poruchy centrálneho nervového systému. Nedostatok B2 nepriaznivo ovplyvní správnu tvorbu kostí, svalov a nervových zakončení.

Ich skupinu je možné získať z potravín:

 • obilniny,
 • strukoviny,
 • orechy,
 • marhule,
 • repa, mrkva, zemiaky, listová zelenina, kapusta, paradajky,
 • špenát,
 • vajec,
 • mlieko,
 • pečeň
 • šípky.

Jódové prípravky

Výrobky a lieky obsahujúce jód prispievajú k normálnemu fungovaniu endokrinného systému, preto je ich prítomnosť v potrave veľmi dôležitá. A keďže počas tehotenstva sa denná dávka tejto látky výrazne zvyšuje, môžete ju získať iba vo forme liekov. Medzi najbežnejšie lieky na báze jódu patria:

Vitamínové komplexy - pre a proti

Aké vitamíny piť, aby otehotneli, sme prišli na to. Teraz zisťujeme, ako efektívny je príjem komplexov predávaných v lekárňach.

Okamžite by sa malo povedať, že príjem komplexných liekov by sa nemal vykonávať nezávisle - iba na odporúčanie lekára, ktorý predpisuje konkrétne farmakologické činidlo na základe údajov získaných z vyšetrenia nastávajúcej matky.

Komplexné prípravky pozostávajú z niekoľkých vitamínov potrebných na podporu zdravia. Zároveň majú pozitívny vplyv na všetky systémy a orgány človeka. Zároveň však telo nepotrebuje vždy celý komplex užitočných mikroelementov, niekedy sa však ukázalo, že podávanie monovitamínov je omnoho efektívnejšie. Prebytok užitočných látok môže napokon spôsobiť v tele negatívnu reakciu, ktorá môže ohroziť reprodukčné zdravie ženy aj jej partnera.

Tvrdiť, že existujú vitamíny, ktoré pomáhajú otehotnieť, nebude úplne pravda. Tu ide skôr o prípravu najpriaznivejších podmienok na počatie. Tehotenstvo je dôležitý fyziologický proces v tele každej ženy. Vyžaduje si to vysoké náklady a zvýšenú pozornosť. Vzhľadom na to, že vyvíjajúci sa plod „berie“ všetky výživné látky z tela nastávajúcej matky, je naliehavo potrebné vyplniť ich deficit. To nielen zaistí plný vývoj embrya, ale tiež ochráni ženu pred hypovitaminózou nebezpečnou počas tohto obdobia so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami.

Užili ste niekedy vy alebo vaši priatelia vitamíny na zlepšenie reprodukčnej funkcie?

Príčiny ovplyvňujúce tehotenstvo

Pre rýchle tehotenstvo nestačí len byť zdravý, športovať a mať zlé návyky. Niektoré páry musia pre úspešné počatie stráviť roky, absolvovať všetky druhy testov a pripraviť telo budúcich rodičov. A to všetko preto, že žena môže rýchlo otehotnieť na množstvo faktorov. Medzi ne patrí:

 • Age. Predpokladá sa, že na prípravu na tehotenstvo musíte zvoliť vek nie skôr ako 25 rokov. Počas tohto obdobia sa všetky systémy dostanú na vrchol vývoja a žena je úplne pripravená na narodenie dieťaťa. Taký stav pre ženu trvá až asi 35 rokov (u mužov asi o 5 až 7 rokov dlhšie), po čom sa začnú vo vajíčkach hromadiť genetické defekty. Na druhej strane, ženské telo je navrhnuté tak, aby rýchlo otehotneli nefungovalo, v prípade, že dieťa môže mať vrodené chyby. Vek otca pri počatí však nehrá osobitnú úlohu, aj keď aktivita spermií počas oplodnenia tiež klesá s vekom.
 • Antikoncepčné metódy. Aby sa obnovili funkcie reprodukčného systému, môže trvať niekoľko mesiacov až jeden a pol roka. Všetko záleží na tom, aké lieky sa majú piť pred počatím. Účinok antikoncepcie v priemere pretrváva niekoľko mesiacov, s výnimkou jednorazových antikoncepčných prostriedkov - krémov, gélov (ak sa nepoužijú raz za čas, ďalší sexuálny styk pre tých, ktorí chcú otehotnieť, môže byť úspešný). Keď prestanete používať IUD, pravdepodobnosť počatia počas prvých dvoch až troch mesiacov je pomerne nízka. Ale použitie injekčných liekov, subkutánnych implantátov, ovplyvňuje funkciu plodnosti pomerne dlho (až jeden a pol roka).
 • Užívanie antibiotík negatívne ovplyvňuje aj tých, ktorí chcú mať deti. Faktom je, že ničia ženskú bakteriálnu flóru vo vagíne.
 • Interakcia s rôznymi látkami. V prvom rade hovoríme o konkrétnych pracovných podmienkach tých, ktorí plánujú tehotenstvo. Také chemikálie ako aldrín, detský dioxín, furánové zlúčeniny (ničia rovnováhu hormónov estrogén-progesterón, ktorá zabraňuje ovulácii) vôbec neprispievajú k tehotenstvu. Pre mužské bunky mužov, deštruktívne oleje, benzín, herbicídy, pesticídy, olovo, ortuť, kadmium. Ďalším nebezpečenstvom sú rádioaktívne izotopy a produkty ich rozkladu vrátane röntgenového žiarenia.

Ženy s normálnou telesnou hmotnosťou zvyčajne otehotnia rýchlejšie. U žien s hmotnosťou nižšou ako 50 kg môže ovulácia zmiznúť. Ak máte nadváhu (od 100 kg alebo viac), v tele sa intenzívne vytvára estrogén, ktorý môže tiež ovplyvniť oplodnenie.

A samozrejme, zlé návyky ovplyvňujú početnosť. Aj keď budúci rodičia pijú vitamíny a ich komplexy, aby pomohli otehotnieť, ale fajčia a pijú alkohol, požadovaný okamih sa dá očakávať na veľmi dlhú dobu.

To isté platí pre odložené umelé prerušenie tehotenstva, pohlavné choroby, patológie vývoja reprodukčných orgánov.

Úloha vitamínov pri plánovaní tehotenstva

Vitamíny pred počatím sa vyberajú individuálne pre oboch rodičov v závislosti od charakteristík organizmu. Ich úlohy môžu zahŕňať:

 • Čistenie nahromadených toxínov a toxínov v tele. Platí to najmä pre vitamíny, ktoré sú potrebné na otehotnenie v určitej oblasti (podnebie, úľava, ultrafialové žiarenie). V takom prípade by sa vitamíny mali piť obom budúcim rodičom najmenej tri mesiace.
 • Normalizácia hormonálnych hladín. Navyše, v rôznych vekových skupinách, z rôznych dôvodov, ktoré vyvolali hormonálne poruchy, sa môže príjem začať v rôznych časoch. Ak sa plánuje otehotnenie vo veku od 25 do 35 rokov, úlohou vitamínov je normalizácia ovariálneho menštruačného cyklu, aby sa vybral optimálny čas pre tých, ktorí chcú otehotnieť. Ak chcete batoľatá v neskoršom veku (po 40 rokoch), úlohou vitamínov je zlepšiť reprodukčnú funkciu a zabrániť vývoju možných patológií plodu.
 • Zvýšte imunitu. V prípade problémov s imunitou je na jednej strane potrebné chrániť telo pred infekciami. Na druhej strane sa antibiotiká nedajú konzumovať, pretože vôbec nepomáhajú otehotnieť, ale naopak. Preto je lepšie užívať komplex vitamínov na báze kyseliny askorbovej (vitamín C).
 • Urýchlite tvorbu červených krviniek (červených krviniek). V skorých štádiách tehotenstva, dokonca aj pri dobrom zdraví, ženskému telu veľmi chýba sila a živiny. Uistite sa, že príjem je možný, ale musí ich telo absorbovať. Pomáha to červených krviniek. Viažu molekuly kyslíka a prenášajú ich do tkanív a orgánov. Spoločne to zvyšuje nielen výkon, ale aj odolnosť tela voči infekciám a vírusom.

Pre tých, ktorí plánujú tehotenstvo, je dôležité zabrániť možným účinkom voľných radikálov (bunky, ktoré podporujú rozvoj rakoviny u matky a vrodené chyby plodu). S touto úlohou dokonale zvláda vitamín D.

Neplodnosť a vitamíny

Mnoho párov sníva o rýchlom otehotnení, ale je to možné iba v polovici prípadov. Ďalších 30 percent párov sa musí nejaký čas obávať - ​​ich počet sa objaví do jedného roka.

Približne každý piaty pár čelí problému neplodnosti. Asi 40% z nich nemôže otehotnieť kvôli problémom žien, 30% kvôli mužom, v iných prípadoch sú obvinení „vinní“.

Ak hovoríme o neplodných dievčatách, potom asi polovica z nich má endokrinnú (t. J. Hormonálnu) formu neplodnosti. Fuzzy mesačný cyklus, zriedkavá alebo chýbajúca ovulácia - to sú príznaky hormonálnej nerovnováhy.

Ľudský endokrinný systém je veľmi chúlostivý a citlivý mechanizmus. Môže to ovplyvniť veľa faktorov. Možno, že každé dievča čelilo aspoň raz situácii, keď v dôsledku stresu, letu do inej krajiny alebo z dôvodu banálneho prechladnutia sa jej mesačný cyklus stratil. Toto je znamenie, že reprodukčný systém reagoval na zmeny.

Rovnaký hormonálny systém reaguje na kvalitu potravín. Hladová strava ľahko a natrvalo zničí mesačný cyklus a počatie sa stáva problematickým. Výživa pomáha otehotnieť. Nedostatky vitamínu môžu mať tiež negatívny vplyv na reprodukčný systém.

Ak je strava zlá, vyvíja sa monotónna, hypovitaminóza alebo (čo je pomerne zriedkavé) avitaminóza. Hypovitaminóza - nedostatok určitého vitamínu v tele. Avitaminóza - bolestivý stav, „zanedbávaná“ hypovitaminóza, sa vyskytuje pri dlhodobej neprítomnosti vitamínu v potrave. Tento stav môže viesť k hormonálnemu zlyhaniu a problémom s počatím.

Aké sú vitamíny na otehotnenie?

Prispievajú „vitamíny“ vždy k počatiu?

V niektorých prípadoch stačí na rýchle otehotnenie upraviť stravu a vypiť vitamíny (v každom prípade vlastné). Stáva sa to však iba v malom percente prípadov.

Neočakávajte, že existuje „magický vitamín“, ktorý vyrieši všetky problémy.

Ak sa snažíte otehotnieť dieťa už dlhší čas (rok alebo viac), je čas navštíviť lekára. Prieskum ukáže, čo je príčinou neplodnosti. Možno je to v adhézii vajcovodov, endometriózy alebo syndrómu polycystických vaječníkov. Existuje mnoho vážnych chorôb, ktoré spôsobujú neplodnosť. A sú liečení závažnými liekmi alebo (v niektorých prípadoch) chirurgicky.

Preto sú mnohí lekári skeptickí voči vitamínovej terapii. Nechcú, aby pacienti strácali čas nákupom potravinových doplnkov. Koniec koncov, možno potrebujú neodkladnú liečbu. Počatie vitamínov v tomto prípade zjavne nestačí.

Preto je vitamínová terapia vhodná pre tých, ktorí nemajú vážne reprodukčné poruchy.

Nedostatky v tehotenstve a vitamíne

Ak dievča s hypovitaminózou dokáže otehotnieť, jej stav môže ovplyvniť zdravie budúcich detí. Mnoho ľudí vie, že nedostatok kyseliny listovej v prvom trimestri tehotenstva môže viesť k poruchám fetálnej nervovej trubice. Výrazný nedostatok kyseliny askorbovej - na problémy s imunitným systémom.

Už dlho je známe: telo najlepšie absorbuje látky, ktoré príroda poskytuje. Budúci rodičia by mali dohliadať na svoje jedlo: jesť veľké množstvo zeleniny a ovocia, bylín, rýb, rastlinného oleja, mliečnych výrobkov a mliečnych výrobkov.

Na začiatku tehotenstva sa však potreba vitamínov mnohokrát zvyšuje a je ťažké pokryť túto potrebu na úkor výživy av prípade toxikózy je to jednoducho nemožné. Preto veľa ľudí pije vitamíny pri plánovaní tehotenstva pre ženy.

Piť alebo nepiť?

Dokonca ani horúci odporcovia umelých vitamínov neodmietajú užívať farmaceutickú kyselinu listovú pred počatím.

Kyselina listová (vitamín B9) je najdôležitejším prvkom. Je potrebné piť oboch partnerov. Väčšina kyseliny listovej sa nachádza v tmavých zelených (napríklad špenát a šalát), ružičkových klíčkoch a karfiol, repe, mrkve a tekvici.

Pred otehotnením je dôležité absolvovať kurz kyseliny listovej vo forme tabliet. Prečítajte si, ako brať kyselinu listovú pri plánovaní tehotenstva. A tiež o kyseline listovej pre mužov pri plánovaní tehotenstva. Vitamín E je potrebný na počatie. Tokoferol (vitamín E) sa nazýva faktor plodnosti. Pomáha normalizovať sexuálne funkcie u mužov a žien. Ovplyvňuje najmä tvorbu progesterónu a ovuláciu u žien. Содержится он в растительном и сливочном маслах, печени, злаковых продуктах, мясе, яйцах, молоке. Можно пить токоферол в виде препарата.

Нередко недостаток токоферола и фолиевой кислоты – основная причина низкой активности яичников.

Kyselina askorbová (vitamín C) si zachováva štruktúru kyseliny deoxyribonukleovej uloženej vo vnútri spermatozónu.

Muži aj ženy majú protizápalové a antivírusové vlastnosti tohto vitamínu. Pomáha telu bojovať proti infekciám a vírusom. Kyselina askorbová sa podieľa na produkcii mnohých hormónov, reguluje metabolizmus, odstraňuje toxíny z tela a brzdí proces starnutia. Fajčiari potrebujú veľkú dávku vitamínu ako ľudia, ktorí nie sú náchylní na tento zvyk.

Vitamín C je bohatý na citrusové plody, bulharské korenie, čierne ríbezle a kivi.

Vitamínové a minerálne komplexy

Aké vitamíny piť pred tehotenstvom? Vitamíny sú obsiahnuté v špeciálnych vitamínovo-minerálnych komplexoch pre mužov a ženy. Majú pozitívny vplyv na stav organizmu ako celku.

Vitamíny pre mužov pre počatie sú obsiahnuté v nasledujúcich komplexoch:

 • "Duovit" pre mužov
 • "SpermaPlant"
 • "Speroton"
 • "Spermstrong"
 • "Ortomol Fertis Plus".

„Mužské“ vitamíny sa zvyčajne odrážajú nielen vo všeobecnom zdravotnom stave pred počatím, ale aj na ukazovateľoch spermogramu. Počet spermií sa zvyšuje, zvyšuje sa ich životaschopnosť a rýchlosť pohybu. Ale zlé návyky, ako je fajčenie, alkohol a nezdravé jedlo, môžu anulovať celý pozitívny účinok. Budúci rodičia by ich preto mali opustiť.

Vitamíny na počatie dieťaťa pre ženy sa spravidla môžu a mali by sa opiť neskôr počas tehotenstva. Pre ženy existujú tieto komplexy:

 • „Abeceda“ pre tehotné ženy,
 • "Vitrum"
 • "Elevit Pronatal",
 • "Pregnoton".

Najlepšie je konzultovať s gynekológom o tom, ktoré vitamínové komplexy piť, otehotnieť, otehotnieť a porodiť zdravé dieťa.

Terapeutické dávky

Na začiatok by rodičia mali navštíviť lekára. Špecialista vám povie, aké testy musíte zložiť. Aby sa normalizovala hormonálna rovnováha, môže endokrinológ alebo gynekológ predpísať vitamíny, ktoré pomôžu otehotnieť. Dávky nebudú profylaktické, ale zvýšené - liečebné.

Ako brať vitamíny na ovuláciu? Niekedy sa predpisujú samostatne, niekedy v kombinácii s hormonálnymi liekmi alebo liekmi, ktoré zvyšujú krvný obeh.

Typicky táto schéma zahŕňa vitamíny E a C, ako aj „ľudový“. Terapeutické dávky pomáhajú stimulovať ovuláciu, to znamená uvoľňovanie zrelého vajíčka z vaječníkov.

Okamžite povedzme: nie všetci odborníci veria v vitamínovú terapiu. Ale podľa súdnych posudkov táto metóda pomohla niektorým dievčatám.

Vo väčšine prípadov sa používa táto schéma užívania vitamínov: kyselina listová sa užíva od 5. do 14. dňa cyklu (lekár určí dávku), vitamíny E a C - od 15. do 25. dňa.

Začínajúc od 5. dňa cyklu 10-krát, vstreknite vitamíny B1 a B6, každý po 1 ml. Striedavo cez deň.
Od 15 dní sa 10-krát podáva injekcia vitamínu C na 1 ml.
Od 5 do 25 dní vypite 1 kapsulu vitamínu E dvakrát denne.
Uplatňujte tento systém tri mesiace. Potom vypite vitamínový komplex pre tých, ktorí plánujú otehotnieť, a pre tehotné ženy.

Varovanie! Schémy je možné uplatniť iba po konzultácii s lekárom!

Koncepcia prirodzenej pomoci

Existujú jednoduché a účinné pravidlá, ktoré podporujú predčasné tehotenstvo. Žena a muž pred počatím sú užitočné pri dodržiavaní jednoduchých pravidiel.

 • hmotnosť oboch partnerov sa musí znížiť na optimálne. Prečítajte si, ako váha ovplyvňuje početnosť,
 • užívanie niektorých liekov môže nepriaznivo ovplyvniť početnosť. Ak existuje pravdepodobnosť, opýtajte sa svojho lekára
 • spánok musí byť úplný - musíte mať dostatok spánku
 • lepšie prestať používať kofeín,
 • znížiť kontakt s chemikáliami vrátane chemikálií pre domácnosť,
 • Odmietnuť nízkokalorické diéty (ak sa to zo zdravotných dôvodov neodporúča).

Často sa stáva, že tehotenstvo sa nevyskytuje rýchlo. Stres začína na tomto základe. Myšlienka počatia sa stáva posadnutou. Sex má iba jeden cieľ - počať dieťa. A ukáže sa začarovaný kruh: zvýšená nervozita - nemožnosť počatia, stres ...

Ak sú obaja partneri zdraví, občas by ste sa mali vzdať svojho cieľa, aby ste sa rozptyľovali. Zmeňte situáciu. Napríklad choďte spolu na dovolenku. Existuje veľa prípadov, keď sa žena z takýchto ciest vracia už tehotná. A potom sa doma, v známej atmosfére, učia dobré správy.

Ak je to možné, skúste tráviť viac času vonku. Je užitočné cítiť jednotu s prírodou. Zmeňte svoj obvyklý spôsob života, zapojte sa do aktívneho odpočinku. Keď príde dlho očakávané tehotenstvo, urobí si vlastné úpravy v živote ženy a rodiny ako celku. Preto si môžete vychutnať určitú slobodu.

Dieťa príde do rodiny, keď na to budú všetci pripravení. Medzitým budú mať budúci rodičia čas sa pripraviť na túto udalosť.

Faktory ovplyvňujúce možnosť tehotenstva

Schopnosť otehotnieť a mať dieťa môže ovplyvniť niekoľko faktorov:

 • hormonálne - sú zodpovedné za pravidelnosť menštruačného cyklu a možnosť ovulácie,
 • ovária - ovplyvňujú ovuláciu,
 • maternica - majú vplyv na možnosť implantácie embrya do endometria,
 • Zdravotný stav ženy je najväčšou skupinou faktorov, ktoré ovplyvňujú to, ako bude žena znášať tehotenstvo a pôrod.

Pre začiatok tehotenstva je potrebné, aby ovulácia nastala v čase, endometrium sa po ďalšej menštruácii dostatočne obnovilo a bolo pripravené na prijatie embrya a žena bola zdravá.

Úloha vitamínov

Vitamíny sú súčasťou enzýmov a niektorých telesných hormónov. Zistilo sa, že ak žena užíva vitamínové prípravky do 3 mesiacov pred tehotenstvom, pravdepodobnosť vrodených anomálií u dieťaťa sa zníži. Okrem toho táto technika znižuje riziko nedostatku u dieťaťa a matky. Musíte začať užívať vitamíny pred počatím, predtým, ako ich potreba porastie.

Indikácie pre použitie

Ak žena plánuje otehotnieť, musí piť vitamíny. Ak chcete presne objasniť, aké lieky potrebuje, musíte kontaktovať gynekológa. Ak bola žena diagnostikovaná s nedostatkom určitých vitamínov, lieky sa stanú povinnými.

potrebný

Najdôležitejšie vitamíny pri plánovaní tehotenstva pre zdravú ženu:

 • kyselina listová je potrebná na tvorbu placenty a normálneho tehotenstva,
 • B6 je potrebný na tvorbu nervového systému,
 • D je nevyhnutný pre správnu tvorbu kostí,
 • železo je potrebné na tvorbu kostnej drene a množstva enzýmov,
 • Jód je potrebný pre štítnu žľazu,
 • Horčík je zodpovedný za svalový systém, krvné cievy, srdce.

Aké vitamíny piť

Na výber požadovaného vitamínového komplexu musí žena venovať pozornosť jeho zloženiu. Mal by obsahovať stopové prvky a vitamíny uvedené v hlavnom zozname. Ak sa chcete dozvedieť o potrebe ďalších vitamínov, musíte sa poradiť so svojím lekárom a otestovať sa. Ak máte po ruke kompletný zoznam potrebných látok, mali by ste si zvoliť tie lieky, ktorých zloženie je najbližšie k zoznamu.

Vitamínový komplex

Po zistení potreby určitých prvkov je potrebné vybrať lieky. Lekárne ponúkajú mnoho rôznych vitamínovo-minerálnych komplexov alebo multivitamíny.

Prednosť by sa mala venovať tým, ktoré sú špeciálne určené pre tehotné ženy.

Vitamínový komplex - kombinácia niekoľkých látok vybraných tak, aby sa mohli používať spolu. Vitamínový komplex môže obsahovať niekoľko tabliet, ktoré sa užívajú po celý deň. Toto je najkompletnejší komplex látok, ale jeho použitie je menej pohodlné.

Polyvitamíny

Nie všetky užitočné zložky sa môžu kombinovať do jednej tablety, pretože každý prvok si vyžaduje vlastné špecifické podmienky na uchovávanie a absorpciu. Niektoré látky sú navzájom nekompatibilné, je potrebné ich užívať v časových intervaloch. Multivitamíny sú kombináciou vitamínov v jednom prípravku. Sú pohodlnejšie ako väčšina vitamínových komplexov, ale môžu im chýbať určité látky, ktoré je potrebné brať osobitne.

dávkovači režim

Väčšina vitamínových komplexov pre tehotné ženy obsahuje dennú dávku vitamínov. Mali by sa užívať prísne podľa pokynov a predpisu lekára. Spravidla sa vyžaduje iba jedna tableta denne. Je vhodnejšie to urobiť ráno pred raňajkami. Ak sa komplex skladá z niekoľkých častí, mali by sa užívať 2 - 3-krát denne. V takom prípade je dôležité dodržať predpísané intervaly medzi príjmom komponentov.

Ďalšie zdravé potraviny

Výrobky, ktoré priamo ovplyvňujú početnosť, neexistujú. Ale zvýšenie podielu určitých potravín v potrave by malo byť. Ide predovšetkým o výrobky obsahujúce kyselinu listovú - celozrnný chlieb, obilniny, najmä pohánky, otruby, čerstvá zelenina a ovocie. S pomocou odborníka na výživu si môžete vyrobiť stravu takým spôsobom, aby tieto výrobky úplne pokryli potrebu vitamínov, a to aj pri budúcom tehotenstve. To však nie je vždy vhodné, okrem toho žena nemusí mať rad týchto výrobkov, takže sa nemôžete zbaviť užívania vitamínových prípravkov.

Je možné nahradiť vitamíny z potravín tabletkami

Vitamínové prípravky sa vyrábajú presne na kompenzáciu neadekvátneho príjmu vitamínov z potravy. Ak má však žena nezdravé stravovacie návyky alebo hladuje, tabletky nemôžu úplne kompenzovať nedostatok základných látok.

V prípade dobre navrhnutej ponuky je možná spätná náhrada - neužívať lieky, úplne získavať všetky potrebné látky z jedla. Vyžaduje si to pomoc odborníka na výživu.

Možné kontraindikácie

Vitamíny, ako aj iné lieky, môžu vyvinúť individuálnu intoleranciu a precitlivenosť. Tieto stavy sú kontraindikáciou pri užívaní vitamínových komplexov. Okrem toho sa môže vyvinúť hypervitaminóza pre vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, K), ako aj pre kyselinu askorbovú a niektoré stopové prvky. Tento stav je nebezpečný, s ktorým nemôžete zobrať určité jedenásť. Okrem toho sú možné individuálne kontraindikácie.

Nebezpečné situácie

Za najnebezpečnejšiu pre budúcu matku sa považuje nedostatok kyseliny listovej. Spôsobuje rôzne patológie vývoja placenty, čo môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie budúceho dieťaťa. Z tohto dôvodu sa vyžaduje, aby sa táto látka brala povinne, vrátane budúcich otcov.

Druhou najnebezpečnejšou situáciou je nedostatok železa. Je potrebné poznamenať, že anémia nie je ani zďaleka prvým prejavom nedostatku železa a zníženie hemoglobínu naznačuje hlboký nedostatok tohto dôležitého stopového prvku. Počas tehotenstva telo v prvom rade zabezpečuje potreby dieťaťa a po druhé matke, takže nedostatok železa je pravdepodobnejší pre ženu. Skrytý nedostatok železa sa môže vyvinúť do ťažkej formy anémie. Je možné narodenie zdravého dieťaťa.

Keď príde tehotenstvo

Nie je možné presne povedať, kedy otehotnie po užití vitamínových doplnkov. Po prvé, pretože sa priamo nezúčastňujú na procese počatia. Tieto látky sú nevyhnutné pre zdravé narodenie dieťaťa. Navyše ani užívanie hormonálnych liekov, ktoré sú predpísané pre úspešnú koncepciu, nie vždy vedie k zaručenému výsledku.

Aby užívanie vitamínov prispelo k narodeniu zdravého dieťaťa, je lepšie, aby ich žena začala užívať 3 - 6 mesiacov pred plánovaným počatím, a to pre mužov - 3 - 4 mesiace.

Vitamíny nemožno nazvať prostriedkom počatia. Ich účel je však dôležitou fázou plánovania tehotenstva. Vitamínové komplexy sú predpísané pre ženy, ktoré sa chcú stať matkami, ako aj pre manželov.

Kompetentne: názor pôrodníka-gynekológa

Na otázky pacientov odpovedá pôrodnícky gynekológ Elena Artemyeva

- S manželom plánujeme tehotenstvo. Chcem piť vopred komplex „Elevit“. Na fórach píšu, že je potrebné brať iba „ľud“ a tokoferol. Multivitamín - iba od druhého trimestra.

- Prvé týždne sú pre plod najdôležitejšie, v tomto čase sa ukladajú všetky orgány a tkanivá. Piť kyselinu listovú 400 mg mesiac pred počatím. Vitamín E sa opije iba na lekárske účely, ak to predpíše lekár. A to iba v druhej polovici cyklu. „Elevit“ alebo iný komplex pre tehotné ženy je možný. Ak sa však počatie plánuje na leto-jeseň, v období ovocia a zeleniny, vyhľadajte vitamíny v záhrade a nie v lekárni. Pite iba folic. Dôležité sú aj omega-3 mastné kyseliny, takže jesť mastné ryby a jesť rastlinný olej.

- Som tehotná, tento termín je tri týždne po ovulácii. Nevedel som, že vitamín A je nebezpečný pre dieťa a vzal acetát retinolu niekoľko dní po počatí. Mohli by tieto kapsuly poškodiť dieťa?

- V tejto chvíli sa vajíčko nedostane do kontaktu s krvou krvi matky. Myslím, že si v poriadku.

Vplyv na počatie

Vitamíny hrajú obrovskú úlohu v práci všetkých orgánov a systémov ľudského tela. Účinok jednotlivých vitamínov a ich kombinácií na reprodukčné funkcie mužov a žien sa už dlho dokazuje. Dostatočné množstvo živín a minerálov významne zlepšuje kvalitu a zloženie spermií, zlepšuje kvalitu vajíčok. Plodnosť každého z manželov sa zvyšuje, čo znamená, že rýchla koncepcia sa stáva pravdepodobnejšou. Zdravé zárodočné bunky budúcich rodičov do značnej miery určujú zdravie dieťaťa.

Príprava na počatie sa zvyčajne odporúča na šesť mesiacov: normalizovať jedlo, obohatiť stravu čerstvým ovocím a zeleninou, mäsom, rybami, vzdať sa stresových situácií, zlých návykov. Užitočné bude aj používanie vitamínov a špeciálnych komplexov pre mužov a ženy v reprodukčnom veku.

Zloženie semennej tekutiny mužov sa aktualizuje každé tri mesiace. Cyklus spermatogenézy je dlhší ako cyklus dozrievania vajíčka, ktorý sa u žien každý mesiac aktualizuje. A pretože minimálny čas na obnovenie reprodukčného zdravia mužov - od 3 mesiacov, pre ženy - od 2 mesiacov.

Teda pár, ktorý sa chce stať rodičom, najmenej tri mesiace stojí za to sa postarať o výber vitamínov a doplnkov výživy, aby sa zlepšila kvalita ich genetického materiálu.

Najlepším spôsobom, ako urobiť chybu pri výbere vitamínov na počatie, je začať plánovať s návštevou lekára., Žena by sa mala poradiť s pôrodníkom-gynekológom a muž by mal ísť k urológovi-andológovi. Títo odborníci pomôžu určiť stav reprodukčného zdravia manželov a vydajú individuálne odporúčania vrátane výberu vitamínov, ktoré podporujú rýchle a úspešné počatie.

Užívanie akýchkoľvek multivitamínov pri plánovaní tehotenstva nie je najlepšou taktikou. Rovnováha vitamínov a minerálov je chúlostivá a vysoko individuálna záležitosť a nadbytok vitamínov nie je o nič menej škodlivý ako ich nedostatok. Správne vybraný komplex pomôže nielen zvýšiť plodnosť vo fáze plánovania, ale tiež pomôže vyhnúť sa hypovitaminóze počas tehotenstva. Nie je žiadnym tajomstvom, že mnoho nastávajúcich matiek trpí krehkými nechtami a vlasmi a suchou pokožkou.

Mužská príprava na počatie prinesie aj veľa výhod: spolu so zlepšením kvality spermií sa zvýši imunita, normalizuje sa metabolizmus, zlepší sa zdravie a nálada a zvýši sa účinnosť. Ďalej sa pozrieme na niekoľko možností najúčinnejších a najpopulárnejších vitamínových prípravkov, ktoré pomáhajú nielen otehotnieť dieťa, ale aj počať zdravé a silné dieťa.

Pre mužov

U mužov sú potrebné vitamíny skupiny B, najmä vitamín B9 - kyselina listová. Má pozitívny vplyv na spermatogenézu. Zástupcovia silnejšieho pohlavia, ktorí sa plánujú stať otcami, sa nemôžu obísť bez vitamínu E. Zlepšuje obálku spermií, zvyšuje životnosť zárodočných buniek. Pôsobením tokoferolu (vitamínu E) sa spermie stanú silnejšími a trvalejšími, čo niekoľkokrát zvyšuje pravdepodobnosť úspešného počatia, aj keď manželia „v deň ovulácie“ neklesnú ”priamo.

Vitamín C (kyselina askorbová) je nevyhnutný na to, aby muž normalizoval hladinu pohlavných hormónov. Je to tento vitamín, ktorý sa podieľa na syntéze testosterónu, hlavného mužského pohlavného hormónu.

Nielen sexuálna túžba a sexuálny temperament závisia od koncentrácie testosterónu, ale aj od rýchlosti produkcie nových mladých spermií, ktoré sa po dozretí stanú plnohodnotnými „bojovými jednotkami“.

Vitamín D tiež reguluje koncentráciu optimalizovaného testosterónu, podporuje vstrebávanie vápnika z potravy a je nevyhnutný nielen pre zdravie pohybového aparátu a svalového systému. Pri nedostatku tohto vitamínu u mužov sa koncentrácia vápnika znižuje, sexuálna túžba ho začína navštevovať menej a menej a spermie sa stávajú menej mobilnými. Nízka pohyblivosť samčích zárodočných buniek spôsobuje, že počatie dieťaťa je veľmi, veľmi ťažké, pretože spermie sa jednoducho nemôžu dostať k vajíčku s nízkou rýchlosťou pohybu.

Pre reprodukčné zdravie samcov má zásadný význam zinok a selén. Эти вещества принимают участие в синтезе половых гормонов, опосредованно воздействуют на состав семенной жидкости, увеличивая концентрацию здоровых, морфологически неизмененных сперматозоидов. Цинк и селен особенно нужны мужчинам, возраст которых больше 35 лет.S rastúcim vekom v tele človeka sa produkujú menej aktívne a zdravé spermie, vplyv nedostatku spánku, alkoholu, stresu, škodlivých látok a práce „na nosenie“. Zinok a selén v zložení vitamínových komplexov zlepšia ukazovatele spermogramu do 2 až 3 mesiacov od začiatku ich príjmu.

Denná potreba každého z vitamínov je celkom presne regulovaná:

 • Vitamín B9 (kyselina listová) - najmenej 400 mg za deň,
 • Vitamín C (kyselina askorbová) - najmenej 60 - 80 mg za deň,
 • Vitamín E - 300 - 400 IU za deň,
 • Vitamín D - 400 IU za deň.

Ak je to potrebné, vyššie uvedené vitamíny môžete užívať v denných dávkach osobitne, všetky sa predávajú v lekárňach a sú lacné. Muži sú však menej povinní ako ženy, pretože si môžu pomýliť dávky, zabudnúť na pravidelné užívanie piluliek alebo olejových roztokov vitamínu E a potom tento prípravok nemožno považovať za úplný.

Je omnoho ľahšie užívať lieky kombinované, ktoré už obsahujú všetky potrebné látky v požadovaných denných dávkach. Zoznam mužských vitamínov a doplnkov výživy je pomerne pôsobivý.

 • "Abeceda pre mužov", V komplexe sa okrem základných vitamínov a minerálov nachádza aj výťažok zo ženšenu sibírskeho - prostriedok na zlepšenie zdravia mužov.
 • "Duovit pre mužov." Tento komplex obsahuje 11 minerálov vitamínov a 7. Režim je pre predstaviteľov silnejšieho pohlavia menej vhodný, pretože vyžaduje užívanie dvoch tabliet denne (ráno a večer).
 • "Viardo Forte", Tento liek sa odporúča neužívať namiesto vitamínov, ale s nimi, pretože je doplnkom výživy. Zloženie doplnkovej látky je najvhodnejšie na zlepšenie kvality semennej tekutiny.

 • "Complivit", Je to univerzálny multivitamínový prípravok, ktorý je navyše obohatený o zinok a selén. Ak človek nemá sklon k alergiám, tento nástroj mu poskytne všetko potrebné.
 • "PROfertil". Táto biologicky aktívna prísada má výrazný vplyv na cyklus spermatogenézy. Bol vyvinutý špeciálne na zlepšenie kvality spermií.
 • "Spermaktiv", Tento potravinový doplnok zvyšuje libido, zlepšuje kvalitu zárodočných buniek. Droga je najúčinnejšia pre mužov vo veku 36 rokov a starších.
 • Selzinc Plus. Tento liek patrí do skupiny antioxidantov. Ako už názov napovedá, jeho základom je zinok a selén, rovnako ako v jeho zložení sú vitamíny E a C. Muž môže piť kyselinu listovú samostatne.

Pre ženy

Vitamíny pre ženské telo, ktoré sa pripravujú na počatie a tehotenstvo, vyžadujú podstatne viac ako samce. Faktom je, že zástupcovia spravodlivého pohlavia musia nielen fixovať svoj metabolizmus v súčasnej chvíli, ale tiež vytvárať určité zásoby užitočných látok na obdobie tehotenstva.

Kyselina listová (vitamín B9) pomáha predchádzať anémii. Kyselina listová sa okrem toho hromadí v tele a po počatí plní najdôležitejšiu úlohu pri ukladaní nervovej trubice plodu. Pri nedostatku kyseliny listovej sa u dieťaťa môže vyvinúť hrubý defekt mozgu a miechy, poruchy centrálneho nervového systému. Niektoré z týchto vývojových anomálií nie sú kompatibilné so životom.

Vitamín E je potrebný na posilnenie bunkových stien tela, látka tiež ovplyvňuje bunkové procesy, ktoré sa začínajú objavovať okamžite po oplodnení (napríklad tvorba embryonálnych membrán). Vápnikové rezervy potrebné pre rast a vývoj kostí plodu pomôžu vytvoriť vitamín D. To vám umožní lepšie vstrebávať vápnik. Nedostatok vápnika môže spôsobiť žene nielen krehké nechty a krehké vlasy, ale aj kŕčový syndróm.

Žena potrebuje vitamín K na úspešné počatie a narodenie dieťaťa, ako aj na následné narodenie. Podieľa sa na syntéze proteínov, ktoré sú dôležité pre hemostázu a podieľajú sa na procesoch zrážania krvi. Pre zlepšenie kvality vajíčka bude prospešný vitamín A a vitamín C. Retinol zlepšuje stav bunkových membrán a vitamín C posilňuje bunkové steny.

Pokiaľ ide o vitamín A, treba postupovať mimoriadne opatrne: jeho nadmerné množstvo môže spôsobiť malformácie plodu. Žena by sa mala riadiť dávkou odporúčanou lekárom.

Pre zdravie reprodukčného systému a zvýšenie plodnosti žien sú vitamíny B veľmi dôležité, najmä B6 a B 12. Počas tehotenstva je tiež dôležité zabezpečiť, aby tieto vitamíny v potrave boli dostatočné, pretože sú potrebné na zlepšenie nervového systému ženy a plodu.

Zinok v tele ženy sa môže hromadiť, a preto by sa mal užívať vopred. Po počatí bude dostatočné množstvo tejto látky napomáhať správnej tvorbe choriónu a placenty, zníži pravdepodobnosť rozvoja ich defektov. Horčík stimuluje rast dieťaťa v lone a tiež zabraňuje spontánnemu potratu v skorom období.

Bude ťažké brať tak veľké množstvo esenciálnych vitamínov jednotlivo, je lepšie zvoliť lieky, v ktorých sa všetky potrebné látky kombinujú v dennej potrebe. Mimochodom, denné dávky pre tých, ktorí plánujú otehotnieť, by mali byť tieto:

 • kyselina listová - 400 mg za deň,
 • Vitamín E - 300 IU za deň,
 • Vitamín D - 400 IU za deň,
 • Vitamín K - 1 mg za deň,
 • Vitamín A - najviac 3000 IU za deň,
 • Vitamín C - 60 mg za deň.

Existuje veľké množstvo ženských vitamínov a doplnkov, ktoré pomáhajú pripraviť sa na tehotenstvo a pôrod najlepším možným spôsobom.

 • "Elevit Pronatal", V rámci tohto komplexu sa najdôležitejšie vitamíny vrátane kyseliny listovej zhromažďujú vyváženým spôsobom. Ale ako súčasť bez jódu, pretože je žiaduce, aby žena brala súčasne „Jodomarin“. Tento komplex sa nepovažuje za najdostupnejší, ale je ideálny pre ženy, ktoré plánujú otehotnieť, a pre tehotné ženy. Okrem toho existujú dôkazy, že užívanie tohto lieku znižuje pravdepodobnosť rozvoja včasnej toxikózy tehotných žien.
 • Vitrum Prenatal. Tento komplex obsahuje vitamíny, minerály a jód, okrem obsahu minerálov je vyšší ako vo väčšine ostatných vitamínových komplexov. Vďaka obohatenému minerálnemu zloženiu liečiva má priaznivý vplyv na produkciu ženských pohlavných hormónov. Zvyšuje to schopnosť počatia.
 • Abeceda mama, Toto je liek súvisiaci s výživovými doplnkami. Nevýhodou jeho použitia je potreba piť tablety každé 4 hodiny. Žena môže zabudnúť, zmeškať recepciu, nemôže byť schopná vziať drogu včas, ak cestuje alebo v súčasnosti pracuje.

 • "Materna". V tomto komplexe sa zvyšuje obsah jódu a vitamínov skupiny B. V niektorých situáciách, najmä v prípade individuálneho nedostatku takýchto látok, je liečivo veľmi užitočné na odstránenie nedostatku, ale niekedy vysoké koncentrácie vitamínov B môžu spôsobiť alergickú reakciu.
 • "Vyhovujúca mama." Zloženie tohto nástroja obsahuje všetky látky potrebné na zlepšenie reprodukčného zdravia, ale obsah vitamínov A, E a D je v porovnaní s inými komplexmi trochu znížený. Ak plánujete liek na jeseň a v lete, bude to stačiť a na zimný a jarný príjem je lepšie zvoliť iný liek.
 • "PREGNAVIT". Táto lacná a obľúbená droga, žiaľ, neobsahuje minerály a jód. Preto budú musieť vziať extra.

Odporúčania na prijatie

Vitamíny nemožno považovať za úplne neškodné a neškodné lieky. Návšteva lekára je nevyhnutná, aby mohol z biochemického krvného testu určiť konkrétne vitamíny a minerály, ktoré konkrétna žena alebo určitý muž potrebuje. Potom bude možné zvoliť taký komplex, ktorý pokryje nedostatok potrebných látok a nespôsobí hypervitaminózu. Preto voľbu lieku ponechajte na uváženie lekára, nekupujte komplexy na počatie na základe prehľadov na internete a podľa rady farmaceuta v lekárni.

Vitamínové komplexy budú prínosom a určite prispejú k úspešnému počatiu dlho očakávaného dieťaťa, iba ak manželia absolvujú kurzy počas 20 - 22 dní s prestávkami týždenne počas 3 - 6 mesiacov. Vitamíny sa nepijú na lačný žalúdok, najlepšie je robiť s jedlom. Ak sa u vás vyskytnú akékoľvek príznaky individuálnej intolerancie (vyrážky, poruchy stravovania, svrbenie), prestaňte užívať komplex vitamínov a vyhľadajte lekára.

Možno budete musieť priradiť iný nástroj. Nie je potrebné kombinovať niekoľko vitamínových komplexov súčasne: nevyhnutne to povedie k nerovnováhe látok v tele a objaveniu sa príznakov hypervitaminózy.

Vitamíny nebudú užitočné a pravdepodobnosť počatia sa nezvýši, ak manželia počas prípravného obdobia konzumujú alkohol, pijú veľa kávy a silný čaj. Plodnosť žien a mužov nezávisí iba od vitamínov. Ak chcete otehotnieť dieťa rýchlejšie, musíte si dať do poriadku svoju vlastnú váhu, znížiť ju, ak máte kíl navyše, jesť správne a viesť aktívny životný štýl.

Ak počas plánovaného tehotenstva ochorie jeden z manželov a existuje potreba liečby antibiotikami, hormonálnymi liekmi, antikonvulzívami a psychotropnými látkami, nie je potrebné prerušiť priebeh liečby vitamínmi. Väčšina liekov sa dobre darí s vitamínovými komplexmi. Ale len v prípade, že stojí za to informovať lekára o tom, aké lieky sa už užívajú v čase vymenovania, aby sa zabránilo vzniku alergií.

Silný stres a bývanie v oblastiach s nepriaznivými podmienkami prostredia znižujú pravdepodobnosť počatia oboch manželov. Preto by sa už v období prípravy na počatie malo urobiť všetko pre to, aby psychologické pozadie v rodine bolo priaznivé a dobrosrdečné. Prospešná bude aj prechádzka v parku, ďaleko od automobilov alebo výlety do prírody.

Vitamínové komplexy nezrušujú správnu výživu. Výrobky bohaté na živočíšne bielkoviny, zelenina, ovocie, surová zelenina, mliečne výrobky, orechy, prírodné čerstvo vylisované šťavy pomôžu dieťaťu počať čo najskôr.

Ako sa pripraviť na počatie, pozri nasledujúce video.

lekársky posudok, špecialista na psychosomatiku, matka 4 detí

Prečo musím brať vitamíny pri plánovaní tehotenstva

Najbežnejším opatrením počas tohto obdobia je prijať chýbajúce prvky. Ich nerovnováha je pozorovaná dokonca aj v tele zdravej ženy, ktorá netrpí chorobami ani infekciami.

Vitamínové a minerálne prípravky v potrebnom rozsahu nasýtia telo, aby sa počas tehotenstva mohli stráviť bez toho, aby poškodili zdravie matky.

 • Vypadávanie vlasov, krehké nechty, zlá pokožka a zuby,
 • Žena má pocit únavy, pokles imunity, zhoršuje sa zrak a sluch,
 • Nedostatok vitamínov v prvom trimestri ovplyvňuje vývoj plodu a môže dokonca spôsobiť abnormality.

V rôznych fázach nosenia dieťaťa je potreba vitamínov rozdielna. V druhej a tretej sa zvyšuje o 35 - 45%. Zároveň by hmotnosť ženy nemala prekročiť normu.

Pri nosení dieťaťa ženské telo potrebuje predovšetkým tieto prvky: kyselina listová a železo sú potrebné v dvojnásobnom objeme, príjem vápnika by sa mal zvýšiť jedenkrát a polkrát, vitamíny zinočnaté, jódové a vitamíny B sú potrebné vo zvyčajnom množstve o 30% oproti obvyklej dávke.

Pestrá a vyvážená strava určite zlepší situáciu, ale nebude schopná poskytnúť dostatok vitamínov a stopových prvkov. Preto potrebujeme ďalšiu podporu vo forme vitamínových komplexov alebo jednotlivých liekov.

Najlepšie vitamíny pre ženy: TOP-5

Zoznam základných vitamínov je pomerne veľký. Medzi nimi však existuje niekoľko obzvlášť užitočných a užitočných:

 1. Kyselina listová(alebo vitamín B9)

Je potrebné začať s týmto prvkom najmenej 3 mesiace pred otehotnením. Čo dáva:

 • pozitívny vplyv na fungovanie tela,
 • zúčastňuje sa na tvorbe placenty,
 • podporuje aktívnu tvorbu krvi,
 • zúčastňuje sa na tvorbe nervového systému dieťaťa vo veľmi skorých štádiách vývoja,
 • nedostatok kyseliny listovej vedie k nedostatočnému vývoju tráviacich orgánov, čo prispieva k absorpcii bielkovín a tvorbe nových buniek.

Kyselina listová je bohatá na potraviny, ako je pečeň, špargľa, orechy, vajcia, strukoviny, rôzne greeny (najmä špenát a petržlen), ovocie a zelenina.

 1. Vitamín E (alebo tokoferol)

Pri plánovaní tehotenstva má vitamín E so správnou dávkou priaznivý vplyv na vaječníky a je zodpovedný za produkciu vajec:

 • dôležité v plánovacom období tehotenstva, pretože zvyšuje pravdepodobnosť jeho výskytu,
 • podporuje rozvoj svalového tkaniva dieťaťa,
 • potrebné pre úplný vývoj plodu,
 • pomáha, ak existuje riziko potratu, takže jeho použitie nie je vylúčené ani počas prepravy dieťaťa.

Obsahujú: orechy, sušené marhule, mastné ryby, divoká ruža, greeny, ovsené vločky a jačmenné krupice. Kedy a ako zobrať vitamín E pri plánovaní tehotenstva, lekárovi podrobne oznámi ženu.

 1. Vitamíny skupiny B.

Medzi hlavné patria B6 a B12. Aké sú ich výhody:

 • stabilizovať metabolické procesy medzi matkou a dieťaťom,
 • zodpovedný za to, ako dobre sa vstrebávajú živiny
 • dostatočný obsah týchto vitamínov je potrebný na normálnu tvorbu takých fetálnych systémov, ako sú: imunitný, nervový, endokrinný a kardiovaskulárny,
 • B12 je potrebný v tele na dobrú absorpciu kyseliny listovej,
 • nedostatok B6 vedie k tomu, že sa žena cíti dobre. Vyvíja sa podráždenosť, nevoľnosť, toxikóza a problémy so spánkom.

V potrave sú tieto prvky bohaté: orechy, červené mäso, vnútornosti, huby, vajcia, zelenina a mrkva.

 1. vitamínD

Vyrába sa, keď je vystavený slnečnému žiareniu. To je jeden z dôvodov, prečo sa počas tehotenstva odporúča tráviť čas mimo domu. Výhody vitamínu:

 • pozitívny vplyv na pamäť
 • posilňuje zuby a nechty.

Môžete ho získať v produktoch: rybí olej, mastné ryby, kaviár, vaječné žĺtky, maslo, syr.

Je rozpustný v tukoch. Toto by sa malo zohľadniť pri zostavovaní ponuky. Táto položka:

 • pomáha udržiavať zdravú pokožku
 • zabraňuje chorobám dýchacích ciest,
 • pomáha rozvíjať kostru dieťaťa a posilňuje ho,
 • má priaznivý vplyv na nervový systém dieťaťa,
 • stará sa o zdravie ženských vlasov, zubov a ďasien.

Vitamín A bohatý: pečeň, syr, kyslá smotana, brokolica, tvaroh, morské riasy, maslo.

Najbežnejšie používané lieky

V závislosti od stavu budúcej matky predpisujúci lekár predpisuje buď monopreparáty, alebo vitamíny.

Druhá možnosť je pohodlnejšia a praktickejšia. Najlepšie vitamíny pri plánovaní tehotenstva sú:

 1. Elevit pronatal. Kompozícia obsahuje takmer všetky dôležité vitamíny. Obsahuje tiež mikro a makro prvky. Podporuje ich na správnej úrovni nielen počas tehotenstva, ale aj počas obdobia kŕmenia. Tento liek sa neodporúča pri vysokom vápniku alebo urolitiáze.
 2. Vitrum prenatálne. Obsahuje minerály okrem všetkých potrebných vitamínov. Prípravok má vysoký obsah železa. Preto je potrebné dávku starostlivo vypočítať.
 3. Komplevit mama. Tento komplex je atraktívny pre svoju nízku cenu. Obsahuje vitamíny a živiny. U niektorých žien niekedy nie je dostatok vitamínov A a D z tohto lieku.
 4. Jedenásť. Tento vitamínový komplex je bohatý na kyselinu listovú a horčík. Má pozitívny vplyv na prietok krvi, znižuje tiež riziko potratu.
 5. Femibion. Droga sa vyrába v dvoch rôznych typoch pre rôzne obdobia. Fembion 1 sa pri plánovaní a počas prvého trimestra tehotenstva. Fembion 2 z 13. týždňa nosenia dieťaťa. Jeho zloženie je dobre vyvážené. Ľahko stráviteľné.

Existuje omnoho viac liekov: Multitabs, Abeceda, Theravit Pregna, Angiovit a ďalšie.

Najvhodnejšie z nich pre budúcu matku pomôžu pri výbere kvalifikovaného odborníka.

Čo je potrebné a ako skontrolovať kompatibilitu krvných skupín a Rh partnerov pri počatí dieťaťa?

Aké sú dôsledky IVF na zdravie žien a či je pravdepodobnosť skorej menopauzy, nájdete na nasledujúcej stránke.

Základné pravidlá dávkovania

Je dôležité si uvedomiť, že množstvo vitamínov nie je menej škodlivé ako nedostatok. Dodržiavajte opatrenia a recepty lekára. V opačnom prípade môžu byť dôsledky nepriaznivé:

 • Nadbytok vitamínu E vedie k preeklampsii alebo srdcovým ochoreniam u dieťaťa,
 • Prekročenie normy vitamínu A vedie k patológii v embryonálnom vývoji.

Zvyšné vitamíny by mali byť tiež normálne, aby neovplyvňovali zdravie dieťaťa a matky.

Priemerné ukazovatele požadovaného množstva vitamínov pri plánovaní tehotenstva:

Príprava na počatie dieťaťa

Pod vplyvom alkoholu, nikotínu a iných škodlivých látok sa samčie spermie (až do polovice celkového počtu miliónov) zničia a poškodia. To zvyšuje riziko počatia chorého dieťaťa - s duševnými alebo fyzickými abnormalitami.

Okrem toho, časté pitie a fajčenie zhoršujú potenciu a oslabujú celé telo, «выгоняя» из него витамины, необходимые для нормального обмена веществ и формирования здоровых клеток (в т. ч. и сперматозоидов).

Prispieť ku genetike budúceho dieťaťa si zaslúžilo nielen ženu, ale aj muža, a toto dieťa bolo úspešne počaté, je mimoriadne dôležité vzdať sa zlých návykov - pitia alkoholu a cigariet. Postarajte sa o svoje telo a jete zdravobohaté na vitamíny na kompenzáciu ich nedostatku.

Ale to nie je všetko. Integrovaný prístup k plánovaniu tehotenstva nie je len užívaním komplexu vitamínov pre mužov a správnou stravou. Mali by ste urobiť nasledujúce kroky.:

  Odmietnite časté výlety do sauny / kúpeľa, výživové doplnky na zvýšenie telesnej hmotnosti a nadmerná fyzická námaha, príjem syntetických energetických nápojov - to všetko nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu a objem spermií.

 • Navštívte lekára a nechajte sa otestovaťzistiť aktuálny stav vášho zdravia. Medzi všetkými výskummi pri plánovaní tehotenstva môže človek potrebovať:
  • analýza sekrécie prostaty,
  • spermie,
  • elektrokardiogram,
  • röntgen hrudníka,
  • Ultrazvuk genitálnych a vnútorných orgánov,
  • UAC, BAC, krv pre Rh faktor a skupinu, hormonálne zloženie, hepatitída, Wassermanova reakcia, pohlavné infekcie.

  Ak človek zistí nejaké ochorenie, je potrebná konzultácia s lekárom. a správne zaobchádzanie pred počatím, aby sa čo najviac chránilo dieťa.

 • Ak liečba nie je potrebná (s liečbou alebo po nej, ak je to potrebné) predpísané vitamíny a minerály pre mužov pre úspešné počatie dieťaťa a podporu tela v rôznych prípadoch:
  • zvýšiť oslabenú imunitu,
  • na všeobecnú podporu nevyváženej stravy alebo monotónnej terapeutickej stravy,
  • zlepšiť účinnosť a kvalitu spermií,
  • na boj proti chronickému stresu alebo uzdraveniu po intenzívnej fyzickej námahe.
 • Aké vitamíny piť človeka pred počatím - v ďalšej časti.

  Aké prvky sú potrebné na zlepšenie spermií?

  Aké vitamíny potrebujú muži pri plánovaní tehotenstva na zlepšenie kvality spermií a zdravého počatia?

  Predovšetkým pre všetkých mužov pri plánovaní tehotenstva kyselina listová a vitamín E sú dôležité, ale nielen tieto látky potrebujú pre normálne počatie „silnejší sex“. Vyžaduje si celý rad prvkov.

  Zoznam vitamínov pre mužov pri plánovaní tehotenstva v tabuľke:

  Plánovanie tehotenstva

  Narodenie dieťaťa je pre rodinu najradostnejšou udalosťou, ktorá si vyžaduje starostlivú prípravu a zmeny životného štýlu. Pretože zdravie budúceho dieťaťa závisí od obidvoch rodičov, musia počítať spoločne. Je lepšie začať s návštevou odborníkov, ktorí vymenujú úplné vyšetrenie, a na základe jeho výsledkov dá odporúčania, ako postupovať. Stačí začať plánovať tri až päť mesiacov pred počatím (v priemere 2-3 mesiace).

  Plánovanie tehotenstva zahŕňa nasledujúce kroky:

  1. Diagnostika zdravia budúcich rodičov zahŕňa kompletné lekárske vyšetrenie tela. Diagnóza zdravia ženy zahŕňa návštevu gynekológa, praktického lekára, otolaryngológa, zubného lekára a endokrinológa. Každý špecialista, ktorý študoval lekársku históriu budúcej matky, dá pokyny na vykonanie potrebných hardvérových a laboratórnych štúdií.

  Budúcemu pápežovi sa odporúča navštíviť androológa, ktorý bude analyzovať reprodukčné schopnosti a, ak je to uvedené, pošle lekárov súvisiacich špecialít na konzultáciu.

  Je vhodné, aby sa obaja rodičia poradili s genetikom a nezabudli absolvovať nasledujúce testy:

  • pri sexuálne prenosných chorobách,
  • krvný test na syfilis (RW) a vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV),
  • o definícii krvného typu a faktora Rh.

  Úplný zoznam štúdií obsahuje mnoho ďalších postupov vrátane postupov predpísaných pre jednotlivé indikácie.

  Liečebné problémy, ktoré narúšajú početnosť a pôrod zistené počas vyšetrenia, sa musia liečiť.V prípade antibakteriálnej liečby sa musí s lekárom objasniť možný čas plánovania počatia.

  1. Príprava tela rodičov je dôležitou etapou, najmä pre ženu. Budúca matka by mala pripraviť svoje telo na budúce zaťaženie v čo najväčšej miere. V období pôrodu pracujú vnútorné orgány ženy v dvojitom režime, dochádza k reštrukturalizácii imunitného, ​​nervového a endokrinného systému.

  Človek, ktorý sa chystá stať sa otcom, by mal všetky svoje kroky usmerňovať, aby zvýšil plodnosť: ukončiť zlé návyky, vyhnúť sa stresovým situáciám, v prípade potreby uchýliť sa k užívaniu liekov.

  V tomto prípade musia obaja rodičia dodržiavať zdravý životný štýl, racionálne jesť a užívať komplex vitamín-minerál.

  1. Poňatie. Nie každý pár dokáže prvýkrát počať dieťa. Norma sa zvažuje, ak tehotenstvo nastane do jedného roka od momentu aktívneho konania. Často sa to stáva u párov, ktoré predtým používali hormonálnu antikoncepciu. Ak sa po roku nedosiahne výsledok, zobrazí sa druhá konzultácia s lekárom.

  Dôležitým faktorom pri plánovaní narodenia dieťaťa je správny psychoemocionálny postoj matky a otca. Či budúci rodičia budú schopní zvládnuť to sami, alebo sa obrátiť na psychológa o pomoc, je na nich, aby rozhodli. Odborníci však argumentujú potrebou psychologickej prípravy páru.

  Najúčinnejšie vitamíny pre počatie

  Vitamíny sú veľmi dôležité na prípravu tela a na zachovanie zdravia (vrátane psychologických) počas počatia dieťaťa. Je veľmi dôležité brať živiny, pretože ovplyvňujú nielen pravdepodobnosť tehotenstva, ale aj zdravie plodu.

  Je dokázané, že vo všeobecnosti je ľudské telo schopné samostatne syntetizovať vitamíny. Niektoré z nich prichádzajú k človeku zvonka: s jedlom alebo v dôsledku vystavenia ultrafialovému žiareniu.

  Aké vitamíny sa odporúčajú na úspešné počatie?

  Zoberme si zoznam najpotrebnejších látok:

  1. Kyselina listová alebo B9 podporuje rast a delenie buniek, tvorí červené krvinky, má priamy vplyv na plod a znižuje riziko patológie nervových trubíc. Nedostatočné množstvo B9 znižuje hemoglobín. Pre mužov je obzvlášť dôležitá prítomnosť vitamínu B9, pretože zvyšuje produkciu spermií. Určené na liečbu neplodnosti.
  2. Vitamín E je multifunkčný, nie je náhoda, že v gréčtine tokoferol znamená „prinášanie potomstva“. Syntéza a regulácia pomeru ženských pohlavných hormónov má pre oplodnenie veľký význam. Nedostatok potrebného množstva vitamínu E povedie k potratom a nemožnosti počatia. Vitamín E pre mužov je užitočný, pretože riadi syntézu spermií. Tokoferol regeneruje bunky epidermy a zabraňuje anémii.
  3. Vitamín B6 je sklad enzýmov, bez ktorých nie je možné narodenie a uchovanie plodu. Pyridoxín syntetizuje aminokyseliny zodpovedné za metabolizmus bielkovín a tukov.
  4. Vitamín C je silný antioxidant, chráni telo pred vírusmi a baktériami, normalizuje prenikanie kapilár a zabraňuje krvácaniu. Kyselina askorbová sa podieľa na syntéze kolagénu a podporuje rast kostí, chrupaviek, tkanív, ako aj správny vývoj mozgu plodu, ktorý je životne dôležitý pre budúce dieťa.
  5. Vitamín A posilňuje imunitný systém, uľahčuje vstrebávanie železa. Retinol tvorí rodopsín a jódopsín, čo poskytuje dobrý výhľad. Dávkovanie je potrebné sledovať, pretože nadmerná prítomnosť vitamínu A má negatívny vplyv na tvorbu embrya.
  6. Vitamín D je zodpovedný za udržiavanie vápnika v kostrovom systéme. Jeho dostatočné množstvo sa vytvára pod vplyvom slnečného svetla a pochádza z potravy, takže je predpísané v extrémnych prípadoch, častejšie v zime. Nadmerné množstvo vitamínu D nebezpečne predčasne starne kostru dieťaťa.
  7. Tiamín (vitamín B1) je zodpovedný za metabolizmus uhľohydrátov a energie a tiež pomáha posilňovať nervový systém matky a dieťaťa.
  8. Riboflavín (B2) - rastový vitamín zabraňuje prejavom toxikózy, pomáha predchádzať slabej práci, aktivuje srdce, krvné cievy, zvyšuje chuť do jedla.

  Aby bolo budúce dieťa zdravé, je dôležité, aby rodičia brali stopové prvky - zinok, horčík, selén, jodid draselný.

  Zinok zabraňuje prerušovaniu placenty, horčík umožňuje syntézu proteínov.

  Selén podporuje sexuálnu aktivitu mužov a zvyšuje pravdepodobnosť počatia.

  Jodid draselný je zodpovedný za fungovanie štítnej žľazy, bunkových membrán a reguláciu metabolizmu voda-soľ.

  Vyššie uvedený zoznam vitamínov v komplexe je určený na použitie oboma rodičmi. Nastávajúce matky by ich nemali opustiť ani po úspešnom oplodnení.

  Lekárnici vyvinuli špeciálne vitamíny na počatie dieťaťa pre ženy:

  • pregnoton - komplex obsahujúci látky pre úplný vývoj plodu, normalizuje menštruáciu a aktivuje funkciu reprodukcie,
  • Vitex normalizuje hormóny a zvyšuje pravdepodobnosť oplodnenia.

  Po lekárskom vyšetrení je lepšie užívať tablety počas tehotenstva a počatia a uprednostniť lieky odporúčané lekárom.

  Prehľad populárnych liekov pre mužov pri plánovaní tehotenstva

  Manželský pár, odhodlaný stať sa rodičom, musí nevyhnutne užívať špeciálne vitamínové komplexy. A pre mužov je to tiež dôležité, pretože priamo ovplyvňujú činnosť a tvorbu zdravých spermií.

  Široko zastúpené sú vitamíny pre mužov na počatie dieťaťa na modernom farmakologickom trhu. Liek by mal predpisovať lekár na základe výsledkov predchádzajúceho monitorovania zdravia budúceho otca.

  Podľa odporúčaní lekárov a hodnotení pacientov je zoznam najbežnejších vitamínových komplexov pre mužov nasledujúci:

  1. Speroton (Spemamon) sa odporúča konzumovať pred počatím, pretože mikroživiny v ňom obsiahnuté zvyšujú počet a mobilitu zárodočných buniek samcov. Je to prášok rozpustný vo vode.
  2. SpermPlant je prírodný biokomplex obsahujúci aminokyseliny a extrakt zo žihľavy. Zvyšuje plodnosť, aktivuje močový systém.
  3. Orthomol Fertil Plus (orthomol fertil plus) - nemeckí výrobcovia vitamínov, ktoré obsahujú kompletnú sadu základných prvkov zlepšujúcich kvalitu spermií. Obsahuje dôležitý vitamín E pre mužov, kompenzuje nedostatok omega-3, medi, selénu, zinku, lykopénu a ďalších prospešných látok. Podľa odborných odhadov liek účinne pripravuje človeka na počatie.
  4. PROfertil. Názov lieku hovorí samo za seba: zlepšuje kvalitu semennej tekutiny, obnovuje reprodukčnú funkciu.
  5. Folacín je indikovaný, keď v tele nie je dostatok kyseliny listovej.
  6. Mans Formula SpermAktin doslova znamená „mužský vzorec: aktívne spermie“. Poskytuje energetickú spermatogenézu, ktorá priamo ovplyvňuje proces počatia.
  7. Abeceda - vitamínový komplex obsahuje 9 minerálov a 13 vitamínov, ktoré zvyšujú vytrvalosť, potenciu, posilňujú imunitný systém.
  8. Vitrum Prenatal vďaka obsahu vitamínu B9 poskytuje správnu sadu chromozómov a zvyšuje pravdepodobnosť oplodnenia.

  Toto nie je úplný zoznam prospešných telových vitamínov. Lekár vám pomôže zvoliť správny liek. Akceptované vitamíny pre mužov na počatie dieťaťa v kombinácii so zdravým životným štýlom, vyvážená strava posilní zdravie otca a teda nenarodeného dieťaťa.

  kontraindikácie

  Existuje celý rad patológií, pri ktorých je zakázaný príjem vitamínov na počatie.

  Patrí medzi ne:

  • alergie na zložky obsiahnuté v vitamínovom komplexe,
  • otvorená tuberkulóza,
  • zápalové procesy močového ústrojenstva,
  • intoxikácia spôsobená užívaním vitamínov,
  • akútny priebeh žalúdočných a dvanástnikových vredov v akútnej forme,
  • zhubné nádorové procesy,
  • upchávanie krvných ciev krvnými zrazeninami.

  Predtým, ako začnete užívať vitamínovo-minerálne komplexy, musíte sa poradiť s lekárom o kontraindikáciách a iných vedľajších účinkoch, aby ste nepoškodili ženské a mužské telo, ako aj nenarodené dieťa.

  Kedy a ako brať vitamíny na počatie?

  Tvorba novej, vysoko aktívnej semennej tekutiny u mužov trvá asi tri mesiace, preto sa odporúča užívať na počatie vitamíny najneskôr šesť mesiacov pred začiatkom plánovaného tehotenstva. Potom existuje vysoká pravdepodobnosť oplodnenia pri prvom pokuse a úspešnom tehotenstve, ako aj pri narodení zdravého potomka.

  Odborníci neodporúčajú užívať vyššie uvedené vitamíny. Je lepšie kúpiť hotové kapsuly, prášky, tablety obsahujúce požadované množstvo a správny pomer. O tom, ktorý komplex vitamínov a minerálov je pre vás ten pravý, rozhodne o výsledkoch prieskumu lekár.

  Pred použitím si pozorne prečítajte pokyny a dodržiavajte tam uvedené dávky a spôsoby podania. Predávkovanie vitamínmi je nebezpečná závažná komplikácia a hrozí neplodnosť alebo ukončenie tehotenstva.

  Ak nie je možné komplexné používanie vitamínov, môžete na počatie použiť kyselinu listovú a vitamín E. Ako brať drogy, povedzte ošetrujúcemu lekárovi. Spravidla sa odporúča užívať tokoferol uprostred menštruačného cyklu (počas ovulácie) a ženám a mužom. Nastávajúce matky potrebujú 0,4 mg lieku denne, vitamín E u mužov vykazuje v priemere 100 mg. za deň. Po úspešnom počatí tehotná matka pokračuje v užívaní tokoferolu až do tretieho trimestra, aby sa predišlo malformáciám plodu.

  Zamyslite sa sami, rozhodnite sa sami, či ho máte alebo nie - tieto slová slávnej piesne sú veľmi vhodné pre páry plánujúce mať dieťa. Túžba stať sa plnohodnotnou rodinou závisí od vedomého rozhodnutia manželov stať sa rodičmi.

  Elevit Pronatal

  Je to najbežnejšie predpisovaný a všeobecne známy liek. Ide o komplex syntetických látok a minerálnych solí, ktoré potrebuje žena, ktorá plánuje otehotnieť, a ktorá už rodí dieťa. Rovnako ako všetky ostatné lieky, je predpísaný tri mesiace pred domnelým počatím, aby telo budúceho matky malo primeranú zásobu užitočných prvkov.

  Podľa výrobcov obsahuje Elevit Pronatal všetko, čo potrebujete, takže jedna vyššie uvedená tableta nahradí jednu tabletu tohto lieku. Spätná väzba od žien užívajúcich komplex je pozitívna a väčšina hovorí o pomerne dobrej znášanlivosti tejto drogy. V každom prípade je liek predpísaný lekárom po vyšetrení.

  Trimesterský doplnok

  Jedná sa o rad troch vitamínovo-minerálnych komplexov. Trimester Complivit 1 je vhodný nielen na prijatie do 13 týždňov, ale aj pre ženy plánujúce tehotenstvo.

  Nezabudnite na budúceho otca. Pri plánovaní tehotenstva by mal brať mužom vitamíny. Je známe, že s vekom, z dôvodu negatívnych účinkov nesprávneho rozdelenia práce a odpočinku, zlej výživy, klesá schopnosť človeka úspešne otehotnieť. V tomto ohľade lekári predpisujú lieky na zlepšenie reprodukčného systému.

  V súčasnosti čoraz viac párov pristupuje zodpovedne k procesu plánovania tehotenstva. Okrem užívania liekov menia svoj životný štýl, vzdávajú sa zlých návykov, riadia sa režimom, úplne a správne jedia. To všetko v komplexe zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia ženy a porodenia zdravého dieťaťa.

  Najdôležitejšie vitamíny

  Pri plánovaní tehotenstva sa odporúča začať s výcvikom o niekoľko mesiacov - pomôže telu vyčistiť toxíny a negatívny vplyv vonkajšieho prostredia. Optimálne obdobie je 6 mesiacov pred plánovaným počatím. Takéto dlhé obdobie je potrebné na doplnenie rovnováhy stopových prvkov a posilnenie celého tela.

  Je lepšie začať užívať vitamíny skôr, ako otehotnie dieťa s návštevou lekára - počas vyšetrenia zistí, či je potrebné upraviť rovnováhu látok a aký priebeh má piť. Nemali by ste piť žiaden vitamínovo-minerálny komplex - odporúča sa užívať iba určité látky, pretože nadbytok stopových prvkov môže byť rovnako škodlivý ako ich nedostatok.

  Venujte pozornosť! Pripraviť sa na počatie by nemala byť len žena, ale aj jej partner. Pri nedostatku vitamínu u mužov je aktivita a počet spermií významne znížený, od čoho priamo závisí účinnosť koncepcie.

  Účinné látky pre ženy

  Tehotenstvo znamená pre ženské telo 40 týždňov nepretržitej aktivity. Správna príprava pomáha predchádzať nepríjemným príznakom hypovitaminózy, s ktorými sa veľa matiek a žien po pôrode stretne:

  • krehké vlasy a nechty,
  • intenzívne vypadávanie vlasov
  • suchá pokožka
  • vyrážka,
  • tvorba strií,
  • pocit neustálej únavy.

  Aby sa zabránilo nedostatočným podmienkam u matky a dieťaťa také vitamíny sú potrebné pre tehotenstvo a počatie:

   Vitamín B9 (kyselina listová).

  Potrebné, aby sa zabránilo rozvoju anémie. Denná dávka by mala byť 400 mg.

  Витамин Е (токоферол).

  Этот жирорастворимый витамин позволяет предупредить пороки развития плода. Принимает участие в биосинтезе гемоглобина. Для женщины ежедневная дозировка составляет до 300 МЕ вещества в сутки.

  Витамин D (кальциферол).

  Je nevyhnutná pre normálnu absorpciu vápnika, ktorá je potrebná na tvorbu kostí, pokožky a svalov dieťaťa. Budúce matky tiež potrebujú vápnik, aby zabránili osteoporóze. Pre ženy je denná dávka 400 IU.

  Vitamín K (fylochinón).

  Vyžaduje sa na syntézu proteínov potrebných v procese zrážania krvi. Denná dávka pre nastávajúce matky je 1 mg denne.

  Vitamín H (biotín).

  Potrebný na proces obnovy všetkých tkanív a orgánov. Na prípravu na tehotenstvo je potrebné okolo 300 IU denne.

  Vitamín A (retinol).

  Zúčastňuje sa na regulácii aktivity všetkých biologických membrán. Denná dávka pre ženu je 3000 IU.
  Je to dôležité! Nadmerné množstvo vitamínu A vedie k malformáciám plodu. Preto je dôležité prísne dodržiavať predpísané dávkovanie.

  Vitamín C (kyselina askorbová).

  Je nevyhnutné na reguláciu imunitného systému. Denná dávka by mala byť asi 60 mg.

  Vitamíny skupiny B.

  Zúčastnite sa na regulácii nervového systému a procesoch syntézy. Počas tehotenstva sú obzvlášť dôležité vitamíny B1, B2, B6, B12.

  Zasahuje do patológií vývoja placenty a podporuje zjednodušenie dodávania.

  Vyžaduje sa, aby sa zabránilo potratu. Stimuluje rast plodu.

  Vitamínové komplexy na počatie

  Pred výberom mena, ktoré vitamíny berú na počatie pre ženy, je dôležité analyzovať zloženie toho, čo bude piť budúca matka.

  Rôzne komplexy sa líšia v pomere aktívnych zložiek a zložení mikroelementov, a preto môžu ukázať účinnosť jedného páru a byť úplne zbytočné pre druhý. Medzi najznámejšie komplexné drogy patria:

  Bayer Elevit Pronatal. Komplex s vysokým obsahom kyseliny listovej. Úplne mu však chýba jód, ktorý bude treba konzumovať osobitne. Pri pravidelnom používaní zlepšuje stav pokožky, vlasov a nechtov. Môže sa používať pri plánovaní aj počas tehotenstva. Zabraňuje vzniku toxikózy. Medzi nedostatky možno nájsť zvýšenú chuť do jedla, časté zápchy, vysoké náklady na samotný liek.

  Vitrum Prenatal. Môže byť použitý pri plánovaní, počas a po tehotenstve. Na rozdiel od Elevitu obsahuje jód v požadovanej dávke a vyznačuje sa vyšším obsahom minerálov (zinok, meď, horčík). Pomáha normalizovať hladinu estrogénu v tele Náklady na Vitrum sú výrazne nižšie ako náklady na Elevitu, vďaka čomu sú výhodnejšie pre budúce matky.

  Abeceda mama. Komplexný doplnok výživy. V deň, keď potrebujete užiť 3 tablety v intervale 4 hodín, čo nie je vždy vhodné najmä pre pracujúce ženy. Niektoré ženy zaznamenávajú výskyt vedľajších účinkov užívania drogy, zatiaľ čo iné naopak tvrdia, že liek je vynikajúci a nespôsobuje negatívne účinky.

  Femibion. Komplexné liečivo, ktoré nevyžaduje ďalšie vitamíny. Podľa recenzií zmierňuje prejavy toxémie a podporuje zdravie počas tehotenstva.

  Materna. Komplex vitamínov skupiny B a jódu. Obsahuje vysoké koncentrácie vitamínov B, ktoré môžu vyvolať hyperreakciu na časti tela.

  Vyhovujúca mama. Obsahuje malé množstvo retinolu, kalciferolu a jódu. V chladnom období možno budete potrebovať ďalší zdroj vitamínov skupiny B. Ideálne pre letné a jesenné obdobie.

  PREGNAVIT. Vitamínový komplex, ktorý okrem toho vyžaduje príjem stopových prvkov a minerálov. Neobsahuje jód, a preto ho môžu používať ženy, ktoré nemajú nedostatok jódu.

  Je to dôležité! Komplex je vybraný pôrodníkom-gynekológom po vykonaní biochemického krvného testu.

  Prípravky proti tehotenstvu

  Existuje mnoho faktorov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú reprodukčnú funkciu človeka, A to aj napriek príjmu dobrých vitamínov na počatie dieťaťa, začiatok tehotenstva nie je rýchly. Dopad negatívnych faktorov môže byť priamy aj nepriamy:

  Častý príjem kávy (viac ako 4 šálky denne) nepriaznivo ovplyvňuje plodnosť žien. Počas tehotenstva môže tento nápoj u dieťaťa spôsobiť potrat alebo vznik malformácií.

  Nedostatočná alebo nadmerná hmotnosť nepriaznivo ovplyvňuje endokrinný systém.

  Porušuje procesy spermatogenézy a ovogenézy.

  Silné drogy.

  Antidepresíva, antibiotiká a lieky na liečbu chronických chorôb môžu významne znížiť plodnosť.

  Zneužívanie zlých návykov.

  Vedie to k nedostatočnej výžive vaječníkov u žien a semenníkov u mužov, k hormonálnej nerovnováhe.

  Utláčajte reprodukčnú funkciu u oboch rodičov.

  Vystavenie nepriaznivým environmentálnym faktorom môže spôsobiť poškodenie reprodukcie.

  Nadmerná fyzická aktivita.

  Vývoj adrenalínu a testosterónu, ktoré sú sprevádzané nadmernou fyzickou námahou, nepriaznivo ovplyvňuje možnosť otehotnenia.

  Venujte pozornosť! Ak pár mladší ako 30 rokov nemôže otehotnieť dieťa dlhšie ako 12 mesiacov, vyžaduje sa reprodukčný špecialista a vyžaduje sa úplné vyšetrenie tela. V prípade párov po 30 rokoch je toto obdobie 6 mesiacov.

  Zdravé jedlo

  Pred plánovaním tehotenstva nie je potrebné okamžite zistiť, ktoré vitamíny sú potrebné na otehotnenie dieťaťa pre ženy - ani najslávnejšie názvy sa nedajú porovnávať s prírodnými zdrojmi potrebných látok. Ak chcete získať potrebné komponenty, musíte obohatiť stravu o tieto produkty:

   Mastné odrody rýb.

  Sú vynikajúcim zdrojom polynenasýtených mastných kyselín, pomáhajú zlepšovať vápnik, stimulujú prísun krvi do maternice.

  Cenný zdroj esenciálnej kyseliny listovej. Orechy tiež obsahujú veľké množstvo tokoferolu, čo je nevyhnutné na zvýšenie účinnosti ovogenézy a spermatogenézy.

  Mlieko a mliečne výrobky.

  Zdroj vápnika a aminokyselín potrebný na tvorbu zdravého spermií a výživu folikulov.
  Je to dôležité! Je dokázané, že mastné mlieko má pozitívny vplyv na reprodukčnú funkciu u žien.

  Podporujú čistenie čriev a sú zdrojom kyseliny listovej.

  Bohatý na vitamíny a vlákninu, normalizuje tráviaci trakt.

  Cenný zdroj stopových prvkov, vápnika a bielkovín.

  Cenný zdroj stopových prvkov potrebných pre normálne fungovanie celého organizmu.

  Má silný antioxidačný účinok a je zdrojom veľkého množstva stopových prvkov. Priaznivo ovplyvňuje orgány gastrointestinálneho traktu, obehový systém, posilňuje imunitný systém.

  Zdroj zinku a jódu, potrebný na normálnu činnosť endokrinného systému.

  Cenný zdroj zinku.

  Liečivé byliny

  Tradičná medicína ponúka alternatívu k vitamínovým komplexom. „Metódy babičky“ sú založené na pôsobení bylínktoré prispievajú k rýchlej koncepcii. Vývary a infúzie môžu pomôcť aj tým párom, ktoré stratili nádej na počatie.

  Na stimuláciu tehotenstva sa používajú tieto byliny:

  Cenný zdroj fytogromónov, ktoré sa majú užívať podľa špecifického vzoru. Na 200 ml vriacej vody sa použije 1 lyžička. suchá tráva. Vezmite túto vývar potrebovať 1 lyžica. 3-krát denne počas prvých 11 dní po menštruácii.

  Známy ako bylina, ktorá pomáha liečiť gynekologické choroby. 2 lyžice. listy vylejte 300 ml vody a varte na miernom ohni 5-7 minút. Nechajte uvariť pol hodiny, namažte vývar a zoberte 1 polievkovú lyžicu. 3-4 krát denne. Trvanie liečby môže byť až 3 mesiace.

 • Ak je možné použiť zápalové ochorenia vaječníkov, odvar zmesi bylín: harmančeka, prítoku, nechtíka, kentaury a podkolienky. 50 g každej zložky sa zmieša a naleje sa 500 ml vriacej vody. Zmes sa musí podávať infúziou počas 3 hodín. Uskutočňuje sa takáto infúzia? šálky 5-6 krát denne. Dĺžka kurzu je 1 - 2 mesiace. Počas obdobia liečby sa odporúča zdržať sa sexuálnej aktivity.
 • Začnite plánovať budúce tehotenstvo odporúčané s prieskumom oboch partnerov. Pomôže to odhaliť možné porušenie reprodukčných funkcií a výsledkom bude včasné ošetrenie. Všeobecné odporúčania a užívanie bežných vitamínov nerieši žiadne chronické zdravotné problémy.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send