Vitálny

Bakteriálna vaginóza: príčiny choroby, účinky na tehotenstvo, liečba

Pin
Send
Share
Send
Send


Za normálnych podmienok v ženskom orgáne veľa baktérií mliečneho kvasenia (Lactobacillus acidophilus alebo tyčinky a laktobacillus doderleínu). V dôsledku týchto mikroorganizmov sa vytvára kyslé prostredie. Počas sexuálneho ochorenia sa spravidla znižuje počet mikroorganizmov kyseliny mliečnej a potom sa nahrádzajú patogénnymi alebo skôr patogénnymi baktériami. Takéto mikroorganizmy vyvolávajú vývoj ochorenia so oslabeným imunitným systémom. Tento jav je príčinou poklesu úrovne kyslosti vo vagíne. Predtým sa domnievali, že bakteriálna vaginóza sa vyskytuje v dôsledku prenikania akéhokoľvek jedného typu mikroorganizmov. V dôsledku toho sa objavil druhý názov pre bakteriálnu vaginózu - gardnerella alebo hemofilická vaginitída. Dnes sa zistilo, že bakteriálna vaginóza nie je spôsobená jedným mikróbom, ale kvôli nerovnováhe rôznych typov baktérií. V dôsledku toho bakteriálna vaginóza nepatrí medzi infekčné choroby a nie je prenášaná pohlavne. Na rozdiel od vaginitídy bakteriálna vaginóza nevyvoláva zápalové procesy vo vagíne.

Je možné pohlavne nakaziť bakteriálnu vaginózu?

Okamžite treba poznamenať, že toto sexuálne ochorenie sa nevzťahuje na sexuálne prenosné choroby. Provokatéri bakteriálnej vaginózy (predovšetkým Gardnerella) sa môžu prenášať pohlavným stykom. Avšak ich prenos z jedného nosiča na druhého ešte nie je príčinou choroby, pretože tieto mikroorganizmy sa vyskytujú v malom množstve v normálnej flóre pošvy u mnohých žien.

Avšak sex bez použitia antikoncepcie ovplyvňuje výskyt bakteriálnej vaginózy. Toto sa netýka samotnej infekcie, ale skutočnosti, že vaginálna flóra sa mení, keď sa partner mení.

Rizikové faktory bakteriálnej vaginózy

Môžete predpokladať, že bakteriálna vaginóza je prítomná v nasledujúcom prípade:

- sexuálny partner sa nedávno zmenil,

- Nedávno sa odobrali antibiotiká,

- V priebehu niekoľkých týždňov došlo k častým zmenám sexuálnych partnerov,

- je prítomné vnútromaternicové zariadenie,

- Boli použité antikoncepčné krémy a čapíky, ktorých zloženie obsahuje 9-nonoxynol (napríklad Nonoxynol, Patenteks Oval),

- Nedávno sa douching skončil,

- Nedodržiavanie osobnej hygieny.

Vyššie uvedené faktory nie sú hlavnou príčinou patologického procesu, avšak negatívne ovplyvňujú vaginálne prostredie a vyvolávajú výskyt bakteriálnej vaginózy.

Príznaky bakteriálnej vaginózy

Hlavným príznakom bakteriálnej vaginózy je hojný šedivý vaginálny výtok. Za deň môžu mať objem až 30 ml. Sekréty majú dosť tekutú konzistenciu, majú charakteristickú vôňu rýb, ktorá sa po sexuálnom styku bez antikoncepcie stáva intenzívnejšou, pretože alkalické pH spermií zvyšuje produkciu prchavých amínov. Niekedy v procese pohlavného styku si môžete všimnúť pálenie alebo nepohodlie, ako aj podráždenie vulvy. V niektorých prípadoch sa bakteriálna vaginóza vyskytuje bez nepohodlia.

Diagnóza bakteriálnej vaginózy

Aby sa zistila choroba, vykonávajú sa tieto diagnostické metódy:

- analýza náterov pod mikroskopom,

- výsev vaginálnej mikroflóry, kvantitatívny a kvalitatívny výskum s definíciou stupňa dysbiózy,

- určenie typu všetkých patogénov choroby vrátane gardnerelly pomocou moderných systémov API,

- stanovenie citlivosti izolovaných patogénov na antibiotiká a bakteriofágy, čo umožňuje výber liekov na liečbu,

- Stanovenie genetického materiálu Gardnerell pri polymerázovej reťazovej reakcii, najcitlivejšej skúške, ale nie špecifickej pre Gardnerell.

S cieľom presnej diagnózy by sa mali vylúčiť choroby, ako je ureaplazmóza u žien, vaginálna kandidóza, trichomoniáza u žien a iné sexuálne prenosné choroby.

Keď náter naznačuje bakteriálnu vaginózu

Diagnóza bakteriálnej vaginózy sa vykonáva kvôli charakteristickému vaginálnemu výtoku, zmenám vo vaginálnom nátere, zníženiu kyslosti. Mnoho pacientov sa dozvie o diagnóze pomocou výsledku rozmazania v stredu. Ak má pacient bakteriálnu vaginózu, potom náter obsahuje tieto zmeny:

- Mnoho kľúčových buniek (bunky vaginálneho epitelu, ktoré sú pokryté veľkým počtom kokobacilu),

- veľké množstvo kokokobacilových foriem (baktérie vo forme kokov a tyčiniek),

- baktérie kyseliny mliečnej prakticky chýbajú,

- Leukocyty sú na normálnej úrovni alebo mierne zvýšené,

Ako sa vyvíja bakteriálna vaginóza?

Ľudská existencia je neoddeliteľnou súčasťou činnosti rôznych mikroorganizmov. Tí z nich, ktorí sa v procese evolúcie prispôsobili produktívnej spolupráci s ľuďmi, sa nazývajú normálna mikroflóra / biocenóza. Jeho zloženie je trvalé: niektoré mikroorganizmy sa nachádzajú iba na koži, iné v ústnej dutine, v čreve. Vo svojom prostredí vykonávajú základné funkcie: chránia hostiteľský organizmus pred patogénnymi baktériami, produkujú vitamíny a stimulujú imunitnú odpoveď.

Normálne je vagína kolonizovaná laktobacilami - krátke, hrubé tyčinky. Rozkladajú glykogén, ktorý je bohatý na bunky vaginálneho epitelu za vzniku kyseliny mliečnej. V spodnom genitálnom trakte ženy je teda neustále kyslé prostredie, ktoré bráni ukotveniu a rastu patogénnej mikroflóry. Na udržanie normálnych podmienok a ochrannej funkcie pošvy je potrebné veľké množstvo laktobacilov, takže ich podiel na biocenóze je 95 až 98%.

Z rôznych dôvodov uvedených nižšie je bacil kyseliny mliečnej vylúčený a nahradený inými mikroorganizmami. Táto situácia uľahčuje kolonizáciu vagíny patogénnymi mikroorganizmami - patogénmi pohlavne prenosných infekcií, ale vo väčšine prípadov dochádza k zmene na nešpecifickú mikroflóru. Zahŕňa baktérie, ktoré obývajú kožu perinea, perianálne záhyby, v dolnej časti močovej trubice. Voľne zaberajú nový biotop, intenzívne sa množia, ale nemôžu fungovať ako normálna mikroflóra. Ich enzýmový systém je odlišný od systému laktobacilov a nerozkladá glykogén za vzniku kyseliny mliečnej.

Nešpecifická mikroflóra spôsobuje celý rad porúch metabolických a imunitných procesov vagíny ako celku. Úroveň produkcie ochranného imunoglobulínu A klesá, čo bráni patogénom priľnúť sa k vaginálnemu epitelu. Epitelové bunky čiastočne adsorbujú oportúnne baktérie na svojom povrchu a sú silno exfoliované, s čím spájajú výskyt sekrétov počas bakteriálnej vaginózy. Laktobacily sú nahradené hlavne anaeróbmi - baktériami, ktoré fungujú bez kyslíka. Niektoré produkty ich metabolizmu - prchavé mastné kyseliny a aminokyseliny - sa štiepia do vagíny za vzniku prchavých amínov, ktoré majú charakteristickú rybiu vôňu.

Opísané zmeny vedú k posunu pH vagíny z kyseliny na zásadité. To má za následok progresívne zmeny v metabolizme proteínov, uhľohydrátov, minerálov a tukov v epitelových bunkách. Ich produkcia a tvorba hlienu sa zvyšuje, čo sa klinicky prejavuje ako hojný výtok - hlavný príznak bakteriálnej vaginózy. Je potrebné poznamenať, že v stenách vagíny nie je žiadna zápalová reakcia a všetky zmeny majú iba funkčný charakter.

Čo spôsobuje chorobu?

Bakteriálna vaginóza sa nevzťahuje na sexuálne prenosné infekcie a nemá jediný patogén, preto sa inak nazýva nešpecifická vaginóza. Základnou príčinou je zmena vo vaginálnom prostredí, ktorá spôsobuje porušenie mikrobiocenózy. Mikroflóra, ktorá nahrádza laktobacily, môže byť veľmi rozmanitá a najčastejšie ju predstavujú asociácie podmienečne patogénnych baktérií. Medzi ne patrí:

Ich rast je zvyčajne nadmerný a počet baktérií vo vaginálnych sekrétoch dosahuje 1010 na 1 ml. Pohodlné podmienky na ich rozmnožovanie sa však vyskytujú až po ovplyvnení určitých faktorov vonkajšieho alebo vnútorného prostredia tela.

Hlavné príčiny bakteriálnej vaginózy sú rozdelené do 2 veľkých skupín:

Interné (endogénne):

 1. hormonálna nerovnováha s výskytom progesterónu,
 2. atrofia sliznice vagíny,
 3. intestinálna dysbióza,
 4. imunitné poruchy v tele.

Vonkajší (exogénny):

 1. dlhodobá antibiotická liečba
 2. imunosupresia s liekmi - užívanie cytostatík, glukokortikoidov,
 3. ožarovanie nádorov
 4. cudzie predmety v pošve (hygienické tampóny, pesary, antikoncepčná membrána, krúžok),
 5. použitie spermicídov, časté vykopávanie,
 6. nedodržiavanie osobnej hygieny.

Všetky tieto faktory takým spôsobom narušujú normálne fungovanie vaginálnej sliznice alebo spôsobujú smrť veľkého počtu laktobacilov. Tým sa uvoľní medzera pre oportunnú mikroflóru a okamžite ju vezme.

Bakteriálna vaginóza počas tehotenstva patrí medzi hlavné príčiny zmeny hormonálneho stavu ženy: pre normálne narodenie dieťaťa je potrebná vysoká dávka progesterónu, ktorá znižuje obsah glykogénu v epitelových bunkách. Nedostatok výživného substrátu pre laktobacily vedie k alkalizácii vaginálneho prostredia a množeniu nešpecifickej mikroflóry. Okrem toho progesterón znižuje aktivitu imunitnej ochrany, ktorá uľahčuje rast bakteriálnych kolónií.

Ako sa prejavuje bacvaginóza?

Napriek tomu, že sa toto ochorenie netýka sexuálne prenosných infekcií, jeho výskyt je často spojený so pohlavným stykom, najmä pri výmene partnera. Príznaky bakteriálnej vaginózy u žien sa rozvíjajú v priemere deň po pohlavnom styku, ak sa vyskytujú bez kondómu. Ak je príčinou ochorenia použitie antibiotík a iných liekov, zmeny hormonálnych hladín (menopauza), potom sa príznaky bakteriálnej vaginózy vyvíjajú nezávisle od sexuálnej aktivity.

Akútna vaginóza sa prejavuje:

 • sekréty z genitálneho traktu: majú sivobielu farbu, jednotnú konzistenciu, nepríjemnú „rybiu vôňu“. Ich počet sa môže líšiť. Spravidla sa stáva hojnejším po menštruácii, pohlavnom styku, používaní dráždivých detergentov,
 • bolesť pri pohlavnom styku,
 • nepohodlie, svrbenie a pálenie v genitáliách. Tieto príznaky sú zvyčajne slabé alebo chýbajú,
 • zriedka má žena bolesť, bolesť počas močenia, bolesť brucha v suprapubickej oblasti.

Chronická bakteriálna vaginóza je nepretržitým priebehom choroby viac ako 2 mesiace, napriek prebiehajúcej liečbe. Spravidla sa kombinuje s hormonálnou nerovnováhou a atrofiou vaginálnej sliznice.

Ako choroba ovplyvňuje početí a tehotenstvo?

Keďže bakteriálna vaginóza je patológiou žien v plodnom veku, mnoho z nich sa obáva otázky: môže byť tehotná s podobnou diagnózou? Zmena vaginálnej mikroflóry nespôsobuje zápalové zmeny v genitálnom trakte, a preto nepredstavuje problém pri počatí dieťaťa. Sperma má zvyčajne zásadité prostredie a keď vstúpi do vagíny, so zmeneným pH smerom nahor, spermie sa pre ne stanú pohodlnými.

Čo je v tomto prípade nebezpečná bakteriálna vaginóza? Nešpecifická mikroflóra často preniká do tehotnej maternice a ovplyvňuje vyvíjajúce sa dieťa. Tento stav sa nazýva vnútromaternicová infekcia plodu a má následky vo forme nedostatku telesnej hmotnosti, jej vývojového oneskorenia. V niektorých prípadoch vedie infekcia k spontánnemu potratu, predčasnému prasknutiu plodovej vody, k narodeniu predčasne narodeného dieťaťa. Bacvaginóza zvyšuje riziko sepsy a hnisavých komplikácií u pôrodných žien, najmä po cisárskom reze.

Liečba bakteriálnej vaginózy sa vykonáva gynekológom, ak je to potrebné, pacienta navyše sleduje endokrinológ a gastroenterológ. Hospitalizácia kvôli tejto chorobe nie je potrebná, pretože neporušuje pohodu žien, neohrozuje jej život a nie je nákazlivá pre ostatných. Terapia je zameraná na dezinfekciu vagíny z oportúnnej mikroflóry, jej kolonizáciu baktériami mliečneho kvasenia a na korekciu spúšťacích faktorov ochorenia. Akútna bakteriálna vaginóza sa objavuje u 35 - 50% žien v prvých šiestich mesiacoch po jednostupňovej liečbe, preto sa musí vykonávať postupne, pri dodržaní podmienok každej fázy.

Antibiotiká sa na začiatku predpisujú ženám: majú škodlivý účinok na nešpecifické baktérie a odstraňujú ich z vaginálnej sliznice. Lieky podľa výberu sú metronidazol, tinidazol, klindamycín, pretože pôsobia proti anaeróbom. Je výhodné použiť lokálne antibiotiká, aby sa zabránilo systémovým vedľajším účinkom, ale v niektorých prípadoch je gynekológ nútený uchýliť sa k tabletovým formám. Režim liečby sa vyberá individuálne:

 • Metronidazol vo forme 0,75% gelu sa vstrekuje do vagíny jedenkrát denne počas 5 dní,
 • krém s obsahom 2% klindamycínu sa vstrekuje do pošvy 1krát denne počas 7 dní,
 • Tablety Tinidazolu 2,0 sa užívajú perorálne jedenkrát denne počas 3 dní,
 • Sviečky s klindamycínom 100 mg vstreknuté do pošvy 1krát denne počas 3 dní,
 • Metronidazol 2,0 tablety sa užívajú perorálne.

U tehotných žien trpiacich bakteriálnou vaginózou je možné použitie antibiotík od druhého trimestra. Priradiť ich vo forme tabliet, priebeh liečby netrvá dlhšie ako 7 dní.

V čase antibiotickej liečby a deň po jej ukončení je potrebné vylúčiť príjem alkoholu, a to aj v minimálnych dávkach. Lieky narušujú metabolizmus etylalkoholu v tele, kvôli čomu dochádza k hromadeniu toxických metabolitov a dochádza k závažnej intoxikácii. Vo svojom priebehu pripomína silnú kocovinu: žena pociťuje výraznú slabosť, chvenie končatín, zvýšenie krvného tlaku, silnú pulzujúcu bolesť hlavy a vyvíjajú sa bolestivé nevoľnosti a zvracanie.

Clindamycínový krém obsahuje tuk, ktorý môže poškodiť kondóm alebo latexovú antikoncepčnú membránu. Všetky lokálne formy drog sa zavádzajú tesne pred spaním, aby sa zabránilo ich stekaniu po vaginálnych stenách.

V prípade neznášanlivosti na antibiotiká alebo kontraindikácií na ich použitie sa prvá fáza liečby uskutočňuje pomocou miestnych antiseptík:

 • Šesťuholník na 1 sviečku sa podáva dvakrát denne počas 7-10 dní,
 • Miramistín vo forme roztoku zavlažuje vagínu 1krát denne počas 7 dní.

Prípravky na bakteriálnu vaginózu, ktoré sa používajú v druhom štádiu liečby, obsahujú laktobacily a vytvárajú priaznivé podmienky na obnovenie vaginálnej mikroflóry. Používajú sa 2-3 dni po ukončení antibakteriálnej liečby:

 • Do vagíny sa zavádza 5-10 dní sviečka Acylact 1 dvakrát denne,
 • Bifiliz 5 dávok užívaných perorálne 2 krát denne počas 5-10 dní.

Antifungálne čapíky pre bakteriálnu vaginózu sa spravidla nepredpisujú. Potreba ich nastáva, ak sa k podmienečne patogénnej mikroflóre pripojí kandidóza, plesňová infekcia. V tomto prípade sa čapíky podávajú klotrimazol jedenkrát denne intravaginálne počas 6 dní.

Samoliečba doma sa neodporúča, pretože nesprávna dávka lieku alebo trvanie kurzu vedie k rozvoju rezistencie baktérií. V budúcnosti bude liečenie takejto infekcie mimoriadne ťažké a bude existovať vysoké riziko jej chronického priebehu. Ako liečiť bakteriálnu vaginózu v každom prípade najlepšie určuje odborník - gynekológ.

Ako tomu zabrániť?

Napriek negatívnej odpovedi na otázku „je prenášaná pohlavným stykom s bakteriálnou vaginózou“ je zreteľne viditeľný vplyv zmeny sexuálneho partnera a nechráneného pohlavia na vývoj choroby. Preto je hlavnou prevenciou použitie bariérovej antikoncepcie - kondómu, ktorý je možné doplniť lokálnymi antiseptikami. Výplach miramistínu by sa mal vykonať najneskôr 2 hodiny po styku. Okrem toho medzi preventívne opatrenia patrí včasná liečba chronických chorôb, užívanie antibiotík striktne predpísaných lekárom, úprava hormonálnych porúch.

Príčiny

Príroda poskytuje v tele žien rôzne mechanizmy na ochranu proti rozvoju patológií vrátane infekcií. Ale moderné módne trendy v hygiene genitálií, rôznych pohlaví atď. - To všetko často narúša normálnu slizničnú biocenózu, čo prispieva k rozvoju bakteriálnej vaginózy.

Normálna flóra

Во влагалище на «страже порядка» стоят палочки Дедерлейна, которые так названы в честь первооткрывателя. Количество их в норме должно превышать 1*10 8 КОЕ/мл при посеве содержимого со слизистой, и должно достигать 95 — 98% от общего количества микроорганизмов. Эти лактобактерии выполняют ряд функций, незаметно защищая организм женщины от развития условно- и патогенной флоры, которая может присутствовать во влагалище постоянно или временно. Основное их действие:

 • Палочки Дедерлейна в процессе своей жизнедеятельности выделяют молочную кислоту, которая создает кислую среду во влагалище. В таких условиях многие бактерии, вызывающие заболевания, погибают сразу же. А сами палочки Дедерлейна при кислой рН размножаются беспрепятственно.
 • Также лактобактерии продуцируют лизоцим – вещество, которое «растворяет» патогенные микроорганизмы.
 • Кислая среда проводит «отбор» среди сперматозоидов, оставляя для оплодотворения яйцеклетки только здоровые формы.

Роль палочек Дедерлейна неоценима. Но количество их можно значительно варьировать, что зависит от многих факторов.

Этапы развития бактериального вагиноза

В определенных условиях количество полезных лактобактерий уменьшается. Zároveň začínajú aktívne nahrádzať patogénne mikroorganizmy, ktoré buď vstúpili do pošvy, alebo boli tu vždy prítomné, ale v minimálnych hodnotách.

Takéto baktérie vytvárajú zásadité prostredie, ktoré zabraňuje množeniu Dederleinových tyčiniek a ďalej zhoršuje situáciu. Súčasne sa epitelom vaginálnej sliznice aktívne odlupuje kvôli pôsobeniu patogénov na ňu. V dôsledku toho sa objavia biele, ktoré prekračujú obvyklé hodnoty v počte.

V dôsledku toho hlavným zložením vaginálnej mikroflóry nie sú laktobacily, ale iné: peptococci, gardnerella, bakteroids, leptotrihs, mycoplasmas, ureaplasmas a ďalšie. Medzi nimi sa môžu objaviť aj jednoznačné patogény, ktoré vstupujú do pošvy počas nechráneného sexu - chlamydia, trichomonas, gonokoky, ako aj herpetické vírusy alebo papilómy.

Účinná liečba bakteriálnej vaginózy zahŕňa elimináciu všetkých patogénov a vytvorenie podmienok pre aktívnu reprodukciu tyčiniek Dederlein.

Príznaky patológie

Klinické prejavy bakteriálnej vaginózy sa môžu vyskytnúť aj u dievčat, ktoré ešte nie sú sexuálne aktívne. V takých situáciách je to kvôli nejakému narušeniu tela. Príznaky Gardnerella sa môžu vyvíjať nezávisle od pohlavného styku. Ak je to však vyvolané, prvé príznaky sa objavia až po 24 - 48 hodinách. Tieto zahŕňajú:

 • Zvýšte počet belších. Dostanú sivý odtieň. Najčastejšie sa prejavia okamžite po menštruácii. Bielidlo má charakteristickú vôňu rýb.
 • Tiež niekedy svrbenie a pálenie, sčervenanie v genitálnej a vaginálnej oblasti.

Niekedy sú príznaky jemné alebo prichádzajúce - vyskytujú sa niekoľkokrát mesačne. V takýchto prípadoch im nemôžete venovať dostatočnú pozornosť. Mám liečiť bakteriálnu vaginózu? Samozrejme, nevyhnutne, inak povedané, zníženie miestnej obrany povedie k rôznym zápalovým ochoreniam. Okrem toho môže tento proces už ísť do dutiny maternice, dodatkov a spôsobiť nezvratné poškodenie.

Liečba vaginózy

Terapia bakteriálnej vaginózy spravidla neprináša osobitné ťažkosti, ak nie je kurz zaťažený niektorými pohlavne prenosnými infekciami. Preto by sa pred začatím liečby malo vykonať úplné vyšetrenie pomocou PCR a kultivácia STI.

Terapia pozostáva z niekoľkých fáz. Vymenovanie určitých liekov v konkrétnej situácii môže určiť iba lekár.

Antibakteriálne lieky alebo lieky s podobným účinkom.

Štandardnou liečbou je metronidazol. Môžu to byť tablety s ním, sviečky na bakteriálnu vaginózu alebo dokonca gél. Štandardný režim: 500 mg tablety 1 dvakrát denne počas 7–10 dní. Metronidazol je tiež zahrnutý v Metrogile, Flagile a ďalších.

Clindamycín sa používa menej často. Môže sa podávať vo forme tabliet, sviečok alebo ako gél. V liečebnom režime často zahŕňa niekoľko foriem liečiva. Napríklad pilulky a sviečky súčasne.

Namiesto antibiotík sa sviečky obsahujúce jód môžu použiť aj s inými antiseptikami. Často sa používajú kvôli svojej bezpečnosti u tehotných žien. Sú to prípravky „betadín“, „povidón-jód“, „hexikon“, „chlórhexidín“ a iné.

Začlenenie do schémy sviečok s kombinovaným pôsobením - antibakteriálne, antiprotozoálne, protizápalové a iné je populárne. Napríklad „Terzhinan“ alebo „Poliginaks“.

Prípravky na obnovu vaginálnej flóry

Spolu s hlavnou liečbou je predpísaná terapia súbežne alebo po ukončení liečby na obnovenie počtu tyčiniek Dederleyn. Je to záruka, že k recidíve nedôjde skoro. Môžu sa použiť akékoľvek lieky, napríklad Laktozhinal, Bioflor, Vaginorm a ďalšie. Trvanie a dávku stanoví lekár.

Iné prostriedky

V prípade potreby sú do schémy zahrnuté aj fungicídne lieky (na príznaky drozdu).

Ak sa zistí špecifická infekcia (kvapavka, trichomoniáza, chlamydia atď.), Liečba zahŕňa etiotropické lieky. Najčastejšie je to ďalšie antibiotické alebo antivírusové činidlo.

Odporúčame prečítať si článok o kvapavke. Z toho sa dozviete o spôsoboch infekcie a príznakoch prítomnosti choroby, príznakoch lézie, diagnostike, liečbe infekcie a možných relapsoch.

prevencia

Ako pri každom ochorení, je ľahšie predchádzať bakteriálnej vaginóze. Odporúčania sú nasledujúce:

 • pravidelné vyšetrenie gynekológom a včasné liečenie chorôb,
 • používanie bariérových metód antikoncepcie, nosenie bielizne iba z prírodných tkanín,
 • prirodzeným spôsobom posilňovať imunitný systém: cvičenie, kalenie atď.,
 • liečba chronických patológií vnútorných orgánov,
 • vyhýbanie sa doučovaniu a iným podobným postupom.

Bakteriálna vaginóza je patológia, ktorá odráža zníženie úrovne ochrany tela v súčasnosti. Gardnerelóza, ktorá často uniká bez príznakov, je počas vyšetrenia vždy zistená gynekológom. Iba lekár môže predpísať najúčinnejšie pilulky na bakteriálnu vaginózu, čapíky alebo iné formy. S liečbou neodkladajte!

1. Úvod

Termín „bakteriálna vaginóza“ vznikol a začal sa vnímať ako samostatná patológia s vlastnou patogenézou až v 80. rokoch dvadsiateho storočia.

V minulosti bol tento stav na rovnakej úrovni ako infekčné zápalové ochorenia vonkajších pohlavných orgánov (najmä nešpecifická kolpitída).

Táto patológia niesla rôzne „mená“, ako je hemofilická vaginitída, Gardnerella vaginitída, anaeróbna vaginóza a mnoho ďalších.

Tento termín získal svoje súčasné meno až v roku 1984 na Medzinárodnej konferencii v Štokholme na odporúčanie vedeckej skupiny.

Je skutočne ťažké prisúdiť stav dysbiózy zápalu, pretože neexistujú žiadne príznaky charakteristické pre zápal (hyperémia, edém, hypertermia, leukocytóza).

Vaginóza je oveľa bližšia k črevnej dysbióze a spravidla ju sprevádza. (podľa L. G. Tumilovich, V. P. Smetnik, 1997)

2. Epidemiológia

Otázka výskytu bacvaginózy je v súčasnosti dosť aktuálna. Dôvodom je skutočnosť, že:

 1. 1 Po prvé, asi u 50% žien je tento stav asymptomatický a dá sa zistiť náhodne, počas rutinného vyšetrenia a rozmazania,
 2. 2 Po druhé, veľké množstvo žien má zjavné príznaky vaginózy, ale nechodia k svojmu lekárovi a zostávajú v tomto stave roky.

To všetko komplikuje nielen včasnú diagnostiku, ale aj ďalšiu liečbu.

Existujú však dôkazy, že pri ambulantnej práci pôrodníka a gynekológa je výskyt bakulovaginózy asi 15 - 19% všetkých prípadov, medzi tehotnými ženami - 10 - 30%, medzi ženami so zápalovými ochoreniami genitourinárneho systému - asi 35% prípadov.

Ako vidíte, čísla nie sú v žiadnom prípade malé, takže naliehavosť problému je pomerne vysoká.

3. Čo je bakteriálna vaginóza?

Bakteriálna vaginóza je nezápalový syndróm, ktorý sa vyznačuje významným poklesom počtu alebo úplnou neprítomnosťou normálnej flóry laktobacil, nasledovanou jej substitúciou polymikrobiálnymi združeniami fakultatívnej flóry. Alebo v skratke, ide o „vaginálnu dysbakteriózu“.

4. Zloženie vaginálnej mikroflóry

Pre úplné pochopenie patológie musíte poznať normálne zložky vaginálnej flóry ženy. Nezastupuje ju len laktobacily, okrem nich sa na udržanie miestnej imunity považuje aj malá, voliteľná flóra.

Táto sprievodná flóra sa nazýva oportúnna.

Za normálnych okolností predstavujú vaginálnu biocenózu tieto typy mikroorganizmov:

Okrem druhovej diverzity je mimoriadne dôležitý počet mikroorganizmov vo vaginálnom biotope.

Ich celkové množstvo je prijateľné do 10 8 - 1012 CFU / ml, medzi nimi 103-310 10 CFU / ml pre voliteľné anaeróbne mikroorganizmy a 10 змы -10 ⁵ CFU / ml pre aeróby.

Ako je zrejmé z tabuľky, hlavné miesto vo vaginálnej biocenóze patrí laktobacilom. Je to kvôli ich schopnosti udržiavať nielen pH prostredia, ale aj miestne ochranné sily v dôsledku:

 1. 1 Schopnosť rýchlej reprodukcie vo vaginálnych podmienkach,
 2. 2 pevné pripojenie k povrchu epitelových buniek,
 3. 3 Štiepenie glykogénu na organické kyseliny,
 4. 4 Syntéza prírodných baktericídnych látok (lyzozým, bakteriocíny, peroxid vodíka).

Existuje ďalšia, často zabudnutá schopnosť mikroorganizmov vytvárať takzvané biofilmy v dôsledku vytvorenia špeciálnej matrice a zjednotenia do spoločnej štruktúry pri kontakte izolovaných komunít navzájom.

V biofilmoch sú mikroorganizmy prakticky nedosiahnuteľné pre antimikrobiálne látky a iné nepriaznivé faktory vrátane buniek imunitného systému.

Táto schopnosť môže chrániť aj poškodiť telo. Všetko záleží na tom, aké mikroorganizmy sa podieľajú na tvorbe biofilmov.

5. Rizikové faktory

Tvorba bakteriálnej vaginózy sa významne líši od klasického priebehu infekčného ochorenia.

Vedúca úloha tu spočíva v potlačení obranyschopnosti tela, znížení počtu alebo úplnom vymiznutí tyčiniek Dederlein (baktérie mliečneho kvasenia, laktobaktérie) a ich nahradení fakultatívnou flórou.

Dôvodom môžu byť tieto stavy:

 1. 1 Endokrinné choroby, hormonálna nerovnováha,
 2. 2 Imunosupresia,
 3. 3 somatické choroby prispievajúce k rozvoju vyššie uvedených stavov,
 4. 4 Choroby pohlavných orgánov sprevádzané veľkým počtom cudzích mikroorganizmov vstupujúcich do pošvy,
 5. 5 porušenie mechanických faktorov ochrany (poškodenie perineu, pohlavných ciest, vnútromaternicovej antikoncepcie),
 6. 6 Masívna, častá a neprimeraná antibiotická liečba.

Ďalším rozdielom od infekčného ochorenia je neprítomnosť jedného patogénu (gardnerell, mykoplazma, stafylokok atď.).

Keď nastanú podmienky pohodlia, zvýši sa množstvo agresívnejšieho podmienečne patogénneho prostredia, zníži sa množstvo laktobacilov, kyslosť vaginálneho prostredia sa posunie na alkalickú stránku.

To všetko vedie k intenzívnemu rastu nepovinnej flóry, tvorbe patologických biofilmov, objaveniu sekrétov so špecifickým nepríjemným zápachom.

Amíny (putrescín, kadaverín, trimetylamín a iné) sa uvoľňujú v procese vitálnej aktivity podmienečne patogénnych mikroorganizmov. Táto vlastnosť je založená na jednom z testov zameraných na identifikáciu vaginálnej dysbiózy - na amínovom teste.

6. Klinické prejavy

Ako už bolo spomenuté, príznaky zápalu pri ektopii sa zvyčajne nezistia.

Medzi hlavné klinické príznaky bakteriálnej vaginózy patrí:

 1. 1 Homogénny výtok z pohlavného traktu so sivastým nádychom, napenením, pichaním, miernym alebo hojným (v priemere nie viac ako 20 ml za deň). Takéto sekréty môžu sprevádzať ženu po mnoho rokov, časom môžu zmeniť svoju farbu na žltkasto-zelenú, stávajú sa sýtejšie a hustejšie.
 2. 2 Jedným z hlavných príznakov sacharinózy je charakteristický nepríjemný zápach z rýb. To je to, čo často mýli ženy, ktoré hľadajú lekársku pomoc. Táto „aróma“ vzniká v dôsledku uvoľňovania prchavých amínov v procese životne dôležitých aktivít oportúnnych mikróbov.
 3. 3 Takéto príznaky ako dyspareunia, pálenie, podráždenie a svrbenie vo vagíne zaznamenáva takmer 23% pacientov. Neexistujú však žiadne presné údaje o tom, že tieto príznaky sú spôsobené dysbiózou, a nie iným procesom. Názory rôznych autorov sa v tejto veci výrazne líšia.
 4. 4 V zriedkavých prípadoch je možné zmeniť povahu a trvanie menštruácie, nepravidelnú bolesť ťahového charakteru, najmä v dolnej časti brucha. Takéto prejavy sa častejšie pozorujú pri dlhodobej súčasnej dysbióze a naznačujú možné komplikácie.

7. Diagnostické metódy

 1. 1 Sťažnosti, s ktorými žena prvýkrát prišla k lekárovi. Najčastejšie - prepúšťanie z pohlavných ciest, hojnejšie ako normálne, s charakteristickou vôňou rýb.
 2. 2 Pri pohľade do zrkadiel sa farba sliznice nezmení, obvykle ružová. Jediným alarmujúcim príznakom je hojný výtok, rovnomerne pokrývajúci všetky vaginálne klenby, s možným zapojením krčka maternice. Pri kolposkopii je zriedkavo možné zistiť dystrofické zmeny v krčnej sliznici.

7.1. Amínový test

Elementárna vzorka, ktorá spoľahlivo preukazuje prítomnosť patologického rastu fakultatívnej flóry vo vagíne. Princíp testu je založený na objave amínových produktov o životne dôležitej aktivite mikróbov vytvorených v procese aktivity mikrobiálnych oportunistov.

Podstatou vzorky je pridanie zásaditého roztoku (10% roztok hydroxidu draselného) v pomere 1: 1. S pozitívnym výsledkom sa zvyšuje charakteristická vôňa rýb. Táto metóda je cenovo dostupná, hospodárna a spoľahlivá.

7.2. Laboratórna diagnostika

Materiál na vyhodnotenie stavu vaginálnej flóry je náter zo zadného hrudníka a krčka maternice. Najbežnejšou, hospodárnou a cenovo dostupnou metódou je bakterioskopická metóda.

V posledných rokoch sa uskutočnilo aktívne hľadanie špecifickejších markerov dysbiózy. Napríklad v roku 1992 bol prvýkrát nájdený vo vaginálnom obsahu a v roku 1996 bol opísaný zástupca fakultatívnej flóry Atopobium vaginae.

V roku 2006 austrálski vedci dokázali, že tento mikroorganizmus je vysoko citlivým markerom bakteriálnej vaginózy.

7.2.1. bacterioscopy

Sú to deskvamované epitelové bunky sliznice, na okraji ktorých sú prilepené gramvarovateľné baktérie, tyčinky a koky. Tieto baktérie dávajú bunkám nejasný tvar a zrnitý vzhľad, ktorý je jasne viditeľný v mikroskopii.

Obrázok 1 - Kľúčové bunky v nátere z vagíny v prípade biologickej vagíny

Pomocou mikroskopu na šmuhy je možné odhadnúť počet leukocytov. Pri dysbióze bude ich počet v normálnom rozmedzí a zvýšenie ich hladiny naznačuje zápalový proces.

Keď bakterioskopia dokáže posúdiť kyslosť vaginálneho prostredia. Pri absencii abnormálneho rastu fakultatívnej flóry sa pH vagíny pohybuje medzi 3,8 - 4,5. Alkalizácia média s pH vyšším ako 4,5 potvrdzuje dysbiotický stav.

7.2.2. Bakteriologické vyšetrenie

Toto je výsev výtoku z pošvy na živné médium. Zložitejší, časovo náročný a zdĺhavý výskum. V tomto prípade je pravdepodobnosť detekcie oportúnnych baktérií vysoká a citlivosť mikroorganizmov na antibakteriálne látky sa dá okamžite vyhodnotiť.

Ak pri bakterioskopii existuje možnosť subjektívneho posúdenia kvantitatívneho a kvalitatívneho zloženia flóry, potom to nie je možné s bakteriológiou.

Pri vykonávaní bakposevu je potrebné pamätať na to, že materiál sa berie za aseptických podmienok (to znamená sterilným nástrojom do sterilnej skúmavky s živným médiom). Ak je táto podmienka porušená, štúdia sa považuje za neplatnú a výsledok je nesprávny.

Z dôvodu ich namáhavosti sa zriedkavo vykonávajú vysoké požiadavky na štúdium prepustenia bakposevov z vagíny.

7.2.3. Diagnostika PCR

Najpopulárnejším typom diagnostiky PCR je testovací systém Femoflor. Môže sa použiť na analýzu nielen druhu, ale aj kvantitatívneho zloženia vaginálnej flóry. Toto vám zase umožňuje priradiť primeranú etiotropickú terapiu.

Môžete zdôrazniť kritériá potvrdzujúce diagnózu bakteriálnej vaginózya:

 1. 1 Prítomnosť homogénneho šedivého výtoku z pohlavných ciest s charakteristickou vôňou rýb,
 2. 2 zvýšenie pH vo vaginálnom prostredí (nad 4,5),
 3. 3 pozitívny amínový test s 10% roztokom KOH,
 4. 4 Prítomnosť kľúčových buniek v mikroskopii flóry na báze náteru.

8. Možné komplikácie

Toto ochorenie môže byť komplikované:

 1. 1 Zápalové choroby reprodukčných orgánov (vulvovaginitída, endometritída, salpingooforitída),
 2. 2 cystitída, uretritída u žien aj u sexuálnych partnerov,
 3. 3 Znížená rezistencia na sexuálne prenosné infekcie vrátane HIV, kvapavky, trichomoniázy atď.

9. Liečebné režimy

Napriek tomu, že makrofia sa nepovažuje za zápalové ochorenie, vykonáva sa jej liečba. Liečba bakteriálnej vaginózy je dvojkrokový.

Prvým stupňom je antibakteriálna terapia, môže byť lokálna (častejšie) alebo systémová (menej často).

Účelom antibiotík je potlačiť rast vnímavej oportúnnej patogénnej flóry.

Druhým krokom pri liečbe bakteriálnej vaginózy je obnova normálneho zloženia vaginálnej biocenózy a jej kolonizácia s laktoflou.

V tabuľkách 2–4 nižšie je uvedený zoznam najčastejšie používaných liekov na lokálnu a systémovú liečbu bucvaginózy.

Tabuľka 2 ukazuje hlavné režimy liečby odporúčané ruskými a zahraničnými (CDC) smernicami.

Tabuľka 2 - Hlavné a alternatívne schémy antibakteriálnej terapie bacvaginózy

Študujú sa aj iné liečivá na liečenie bakteriálnej vaginózy, najmä čapíky na báze hlohexidínu a kombinované lieky (antibiotikum nitroimidazolovej skupiny + antimykotiká) majú dobrý účinok.

V tejto súvislosti existuje určitá logika, ako si pamätáme, bakteriálna vaginóza je porušením vzťahu medzi rôznymi predstaviteľmi vaginálnej mikroflóry.

Приведенные в таблице 3 препараты пока не заняли уверенных позиций в клинических рекомендациях. Опыт их применения накапливается.

Таблица 3 - Другие препараты для лечения баквагиноза. Для просмотра кликните по таблице

Второй этап - восстановление рН влагалищной среды и применение лактобактерий - применяется широко только в РФ. В таблице 4 приведены основные схемы применения препаратов на основе лактобактерий. Есть ли будущее за этим этапом коррекции дисбиоза влагалища, покажет время и адекватные исследования.

Таблица 4 - Коррекция дисбиоза влагалища препаратами на основе лактобактерий и молочной кислоты

Итак, мы рассмотрели, как и чем нужно лечить бактериальный вагиноз у женщин, далее перейдем к профилактике патологии.

10.1. Вакцинация

В настоящее время возможна неспецифическая вакцинация, направленная на активизацию специфического и неспецифического иммунитета с помощью вакцины «СолкоТриховак».

Вакцинация подразумевает трехкратное введение вакцины внутримышечно с интервалом в 14 дней. Первая инъекция выполняется на следующий день после окончания курса антибактериальной терапии. Метод экспериментальный, но, по мнению авторов, достаточно эффективный.

Причины возникновения

Dnes veda nie je úplne vedomá toho, čo v skutočnosti vyvoláva vývoj nezápalového syndrómu. Význam tohto problému sa však každým rokom zvyšuje.

Medzi faktory vyvolávajúce vývoj choroby patria:

 • oslabenie miestnej a všeobecnej imunity,
 • zlá výživa,
 • dlhodobá antibakteriálna a hormonálna terapia,
 • časté vykopávanie
 • používanie miestnych antikoncepčných prostriedkov (kondómy, krémy a čapíky), ktoré obsahujú 9 nonoxynol,
 • častá zmena sexuálnych partnerov
 • na sebe syntetické spodné prádlo
 • endokrinné a gynekologické patológie,
 • nedodržiavanie základných pravidiel osobnej hygieny,
 • črevná choroba.

V súčasnosti je bakteriálna vaginóza jedným z najbežnejších ochorení u žien v aktívnom reprodukčnom veku (od 23 do 33 rokov). Podľa štatistík asi 30-35% žien trpí vaginózou, ale iba polovica z celkového počtu prípadov je si vedomá svojho problému kvôli prítomnosti charakteristického zápachu. Zvyšok spravidla o tom ani nevie.

Jediným symptómom bakteriálnej vaginózy je často prítomnosť silného výtoku z vagíny s nepríjemným zápachom zastaraných rýb, ktorý môže dlho trápiť. Na začiatku choroby je výtok tekutý biely alebo sivý.

Všeobecné príznaky bakteriálnej vaginózy sú nasledujúce:

 • výtok s nepríjemným zápachom (ryby), ku ktorému dochádza v dôsledku rozkladu amínov produkovaných anaeróbnymi baktériami.
 • hojná homogénna krémová vaginálna výtok šedo-biela farba, prilepená na steny vagíny.
 • niekedy je vulvovaginálne podráždenie vo forme svrbenia a pálenia, nepohodlie počas pohlavného styku.
 • príznaky vaginálneho zápalu (spájajúce vaginitídu) sa pozorujú u polovice pacientov.
 • zriedkavo - poruchy močenia a bolesť v perineu.

Ak choroba pretrváva dlhšiu dobu, viac ako 2 roky, objavia sa nasledujúce príznaky:

 • farba výboja sa stane tmavo zelenou,
 • bieli menia svoju štruktúru, stávajú sa viskóznejšími alebo pripomínajú syrovú hmotu,
 • Tiež pri výtoku pri vaginálnej dysbakterióze sú charakteristické nasledujúce príznaky: v priebehu času sa stávajú hrubými a lepkavými a ich distribúcia po vaginálnych stenách je rovnomerná. Biely sa dajú ľahko odstrániť zo stien vatovým tampónom,
 • počas dlhého procesu si mnoho pacientov sťažuje na mierne alebo stredné pocity svrbenia / pálenia v oblasti vulvy (pozri svrbenie v pošve),
 • bolesti pri pohlavnom styku (pozri bolesť pri pohlavnom styku),
 • objem vaginálneho výtoku dosahuje 0,02 litra za deň (ak vezmeme do úvahy, že zvyčajne nie je množstvo belšia viac ako 2-4 ml),
 • v niektorých situáciách sa patogénna flóra pripája k opísanému infekčnému procesu, ktorý prispieva k rozvoju vaginitídy,
 • niekedy existujú poruchy močenia (časté a bolestivé močenie u žien).

Charakteristickým rysom choroby je absencia viditeľných príznakov zápalu. To znamená, že pri pozorovaní vizuálnej prehliadky je fyziologická ružová farba vaginálnej sliznice. Len v niektorých prípadoch sú ženy v menopauze izolované červenkasté škvrny.

Z histórie bakteriálnej vaginózy

Skôr (v polovici 20. storočia) sa tento syndróm nazýval nešpecifická vaginitída. Potom bola u žien s týmto klinickým obrazom zistená baktéria Gardnerella (Gardnerella vaginalis), po ktorej bol tento stav vagíny premenovaný na Gardneurlosis. Ale o niekoľko rokov neskôr, vďaka rýchlemu vývoju svetovej medicíny a zlepšeniu laboratórnych výskumných metód, pôrodníci-gynekológovia dokázali, že predtým vinná gardnerella je podmienečne patogénny mikroorganizmus. To znamená, že žije v pošve a v absolútne zdravých ženách. Presnejšie povedané, v takmer 70% všetkých čestných pohlaví.

Bakteriálna vaginóza sa vyvíja z mnohých dôvodov. Môže to byť spôsobené narušenou imunitou, hormonálnymi poruchami, chorobami pohlavných orgánov alebo po užití rôznych liekov (antibiotiká, perorálna antikoncepcia). Podrobnejšie zvážte nižšie.

Príčiny bakteriálnej vaginózy

Vo vagíne zdravej ženy žije veľké množstvo mikroorganizmov. Sú to hlavne tzv. Prospešné baktérie - laktobacily a bifidobaktérie. A iba malá časť (nie viac ako 5%) sú predstaviteľmi podmienečne patogénnej mikroflóry (gardnerella, mykoplazma, huby rodu Candida, ureoplazmy, enterobaktérie).

Pod vplyvom niektorých faktorov sa môže znížiť koncentrácia „prospešných“ baktérií. To vedie k zvýšeniu rastu oportúnnych vaginálnych obyvateľov. V dôsledku toho dochádza k takému vzoru, ako je dysbakterióza - stav spôsobený narušením mikroflóry spojeným so zmenou druhového zloženia baktérií.

Aké faktory vyvolávajú vývoj bakteriálnej vaginózy?

Môžu sa rozdeliť na interné a externé.

Medzi vnútorné faktory patria:

 • zníženie všeobecnej imunity (v dôsledku dlhodobého stresu, aklimatizácie, nadmernej práce, hypo a beriberi, alkoholizmu, fajčenia tabaku),
 • Edokrinné poruchy (diabetes mellitus, choroby štítnej žľazy a nadobličiek, menštruačné poruchy),
 • iné choroby reprodukčného systému: endometritída, salpingitída, oforhoritída, vulvitída, vaginitída, polypy, cysty,
 • choroby močového systému (cystitída, pyelonefritída),
 • Dysbakterióza iných orgánov (črevá a ústna dutina) je tiež rizikovým faktorom pri vývoji bakteriálnej vaginózy.

Medzi vonkajšie faktory patria:

 • následky po odložených gynekologických manipuláciách (potraty, diagnostické kyretáž, pôrod, hysterosalpingografia, hysteroskopia, laparoskopia panvových orgánov),
 • užívanie liekov (širokospektrálne antibiotiká, chemoterapeutiká, sulfonamidy),
 • hormonálne lieky (kombinované perorálne kontraceptíva, glukokortikosteroidy, perorálne hypoglykemické lieky),
 • zmena sexuálneho partnera (nesmie sa zamieňať s infekciou STI). Pod vplyvom mikroflóry niekoho iného, ​​nového pre naše telo, sa jej vlastná biocenóza začína meniť, niekedy nie k lepšiemu,
 • nesprávne použitie tampónov
 • dlhodobé používanie vnútromaternicového zariadenia,
 • časté vykopávanie
 • použitie bariérových kontraceptív liečených spermicídom (nonoxynol-9),
 • masturbácie.

Zvážte tiež osobitné obdobia života ženy, ktoré môžu prispieť k rozvoju bakteriálnej vaginózy.

 1. Obdobie puberty. U dievčat tejto vekovej kategórie je bakteriálna vaginóza pomerne zriedkavá. Toto sa dá vysvetliť nedostatočne rozvinutým hormonálnym systémom a (spravidla) úplnou neprítomnosťou sexuálnych partnerov. Faktory (za predpokladu zachovania panenstva), ktoré môžu prispieť k rozvoju tejto patológie, sú teda zníženie všeobecnej imunity, endokrinných porúch a liekov. Preto pri zisťovaní nepríjemných príznakov u mladého dievčaťa je naliehavá potreba kontaktovať gynekológa, vykonať potrebný výskum a zistiť príčinu choroby.
 1. Tehotenstvo. V tomto šťastnom čase pre ženu sa môže bakteriálna vaginóza vyskytnúť veľmi často a nie raz za 9 mesiacov. Podľa štatistík každá druhá tehotná žena trpela týmto ochorením. Je to z toho dôvodu, že v tomto období existuje veľa dôvodov na vývoj vaginálnej dysbakteriózy: neliečené infekčné choroby, aktívny sexuálny život, nevyvážená výživa, stres atď.) Avšak aj keď bola žena pred tehotenstvom úplne zdravá a starostlivo pripravená na budúce materstvo, bakteriálna vaginóza, bohužiaľ, stále prebieha. Hlavným dôvodom jeho vývoja je prudká hormonálna zmena tela. Komplikácie po bakteriálnej vaginóze môžu byť závažné pre matku aj pre plod (zápal močového mechúra, vývojové oneskorenie plodu, pripojenie sekundárnej infekcie k už oslabenému telu, metroendometritída v popôrodnom období). Aby sa predišlo týmto hrozným následkom, je nevyhnutné zaregistrovať sa na tehotenstve na prenatálnej klinike, nevynechať návštevu a včas absolvovať všetky testy. Potom, keď sa zistí táto patológia, nebude potrebné panikáriť. Porodník-gynekológ predpíše liečbu včas a uzdravenie nebude dlho trvať.

 1. Klimakterické obdobie. Bakteriálna vaginóza pri menopauze nie je zriedkavá. Hlavným faktorom jeho vývoja je zníženie produkcie ženských pohlavných hormónov - estrogénu. Dôvodom je skutočnosť, že vaječníky už nefungujú aktívne, ovulácia a menštruácia sa zastavia. V priamom pomere k redukcii hormónov dochádza k zníženiu množstva vaginálneho hlienu, čo vyvoláva suchosť vo vagíne. Mikroflóra sa začína meniť. Príznaky bakteriálnej vaginózy počas tohto obdobia sa častejšie prejavujú svrbením v genitáliách.

Ako sa prejavuje bakteriálna vaginóza?

Bakteriálna vaginóza má rôzne príznaky. Zvyčajne to závisí od dôvodu jeho výskytu. Nepríjemné prejavy často začínajú obťažovať ženu niekoľko dní po nechránenom styku. Väčšina pacientov v tomto prípade verí, že boli infikovaní ich sexuálnym partnerom. Ako sme však už zistili, nie je to tak.

Vaginálny výtok pri bakteriálnej vaginóze má nasledujúce charakteristiky:

 • mať nepríjemný zápach, niekedy pripomínajúci „rybu“,
 • konzistencia výberu najčastejšie tekutá (vodnatá), ale môže mať aj krémovú štruktúru,
 • Farba sa pohybuje od špinavej žltej po svetlo šedú,
 • v nich nie je žiadna krv. Ale iba za podmienky, že nie sú poškodené vonkajšie pohlavné orgány (česanie, odreniny atď.) A že neexistujú žiadne ďalšie choroby reprodukčného systému, ktoré by mohli spôsobiť menšie krvácanie (erózia krčka maternice, dysfunkcia vaječníkov).

Subjektívne pocity pri bakteriálnej vaginóze môžu buď úplne chýbať a prejavujú sa rôznou intenzitou.

Najčastejšie z nich sú:

 • nepohodlie v slabinách,
 • svrbenie a pálenie v genitáliách
 • bolestivé alebo nepríjemné pocity počas pohlavného styku,
 • znížené libido (na psychologickej úrovni).

Iné príznaky sú oveľa menej časté. Patrí medzi ne:

 • bolesť alebo bolesť pri močení,
 • ťahanie brucha,
 • bolesti v bedrovej oblasti.

Ak sa ocitnete v aspoň jednom z týchto príznakov, čo najskôr kontaktujte svojho gynekológa.

Ako sa lieči tehotná?

Ženy, ktoré majú srdiečko malého muža bijúce pod vlastným srdcom, by mali vedieť, že liečba akejkoľvek choroby by sa mala liečiť odlišne. To isté platí pre bakteriálnu vaginózu.

Tvorba dieťaťa je rozdelená do 3 období (trimester).

 1. Uložte si záložné orgány a tkanivá (1 - 13 týždňov). Toto obdobie je najdôležitejšie pre život a zdravie budúceho dieťaťa.
 2. Ďalší vývoj plodu (14 - 27 týždňov). Vytvoria sa hlavné orgány a tkanivá, ale vaše dieťa ešte nie je pripravené na narodenie.
 3. Konečná formácia dieťaťa (od 28. týždňa). On alebo ona, alebo sú takmer pripravení na narodenie spolu.

Na tomto základe je potrebné starostlivo pristupovať k tejto otázke pri výbere liekov. Všetko záleží na týždennom tehotenstve. Pri liečbe seba neubližujte dieťaťu.

Niektoré ženy necítia lásku k dieťaťu v čase tehotenstva. Keď sa už stali matkou, uvedomujú si nenapraviteľnú chybu, ktorú urobili vo vzťahu k najmilšiemu tvorovi na svete. Buďte pozorní a opatrní!

Stručný opis

RUSKÁ SPOLOČNOSŤ DERMATOVENEREROLÓGOV A KOZMETOLÓGOV
RUSKÁ SPOLOČNOSŤ AUGUSEROVÝCH GYNEKOLÓGOV

FEDERÁLNE KLINICKÉ ODPORÚČANIAO VYKONÁVANÍ PACIENTOVBACTERIÁLNA VAGINÓZA

Kód pre medzinárodnú klasifikáciu chorôb ICD-10
N89.0

stanovenie
Bakteriálna vaginóza (BV) je infekčný nezápalový syndróm polymikrobiálnej etiológie spojený s dysbiózou vaginálnej mikrobioty, ktorý sa vyznačuje kvantitatívnym poklesom alebo úplným vymiznutím laktobacilov, najmä mikroorganizmov produkujúcich peroxid, a významným zvýšením povinných a fakultatívnych anaeróbnych oportúnnych mikroorganizmov.

Etiológia a patogenéza

BV je polymikrobiálne ochorenie, pri ktorom sa normálne vaginálne mikrobioty (ochranné laktobacily) nahradia mikroaerofilnými (Gardnerellavaginalis) a zaviazať anaeróbne (Bacteroides spp., Prevotella spp., Mobiluncusspp., Veillonellaspp., Megaspheraspp., Leptotrichiaspp., Atopobiumvaginae a ďalšie) mikroorganizmami.

Podľa svetových štatistík je bakteriálna vaginóza jedným z prvých miest medzi chorobami pošvy. Frekvencia jeho distribúcie v populácii sa pohybuje od 12% do 80% a závisí od kontingentu skúmaných žien. BV je detekovaná u 80-87% žien s abnormálnym vaginálnym výtokom, frekvencia detekcie choroby u tehotných žien dosahuje 37-40%.

BV sa zisťuje hlavne u žien v reprodukčnom veku. Ochorenie nepredstavuje bezprostredné nebezpečenstvo pre život ženy, je však rizikovým faktorom rozvoja komplikácií v tehotenstve: spontánne potraty, intraamniotické infekcie, predčasné roztrženie plodovej vody, predčasný pôrod a deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou. U žien s BV sa môže objaviť endometritída a sepsa po cisárskom reze. V súčasnosti sa BV považuje za jednu z príčin vzniku infekčných komplikácií po gynekologických operáciách a potratoch, zápalových ochoreniach panvových orgánov (PID), peritonitíde, abscesoch panvových orgánov, keď sa podávajú vnútromaternicové kontraceptíva [1-4]. Dlhý priebeh BV je jedným z rizikových faktorov pre neopláziu krčka maternice, ako aj zvýšenú náchylnosť na sexuálne prenosné infekcie (STI), najmä na infekciu HIV a herpes genitálií [5–9].


Medzi endogénne rizikové faktory pre rozvoj BV patria hormonálne zmeny (vek - v puberte a menopauze, počas patológie tehotenstva, po pôrode a po potratovom období), hypotrofia a atrofia vaginálnej sliznice, cysty a polypy vaginálnej steny, genitálna oblasť, narušenie funkcie vaginálneho receptora epitel, antagonizmus medzi vaginálnymi mikroorganizmami, zníženie koncentrácie peroxidu vodíka vo vaginálnom prostredí v dôsledku zníženia koncentrácie laktobacilov atď.


Exogénne rizikové faktory pre vývoj BV zahŕňajú infekciu patogénmi STI a kolonizáciu genitálneho traktu genitálnymi mykoplazmami, liekovú terapiu (antibakteriálne, cytostatické, glukokortikosteroidy, antimykotické lieky), radiačnú terapiu, prítomnosť cudzích telies vo vagíne a maternici, vývojové poruchy pohlavných orgánov alebo deformáciu pohlavných orgánov. a chirurgické zákroky, porušovanie hygieny pohlavných orgánov, vrátane častého používania strečových a vaginálnych spŕch, využívania spermií s.

BV sa nevzťahuje na sexuálne prenosné infekcie, ale choroba sa zistí hlavne u žien, ktoré majú sex s častými zmenami sexuálnych partnerov.

Príznaky, súčasné

- homogénny belavo-sivý výtok z genitálneho traktu, často s nepríjemným zápachom z rýb, zhoršený po nechránenom pohlavnom styku, hygienické postupy pomocou mydla, po menštruácii,

- nepohodlie vo vonkajšej oblasti genitálií,

- bolesť pri pohlavnom styku (dyspareunia),

- zriedkavo - svrbenie a / alebo pálenie v oblasti genitálií,

- zriedkavo - svrbenie, pálenie, bolesť pri močení (dysuria).

- homogénna belavá sivá vaginálna výtoková hustota, rovnomerne rozložená na sliznici vulvy a vagíny.
U väčšiny pacientov príznaky zápalovej reakcie pohlavných orgánov chýbajú.

Diferenciálna diagnostika

Diferenciálna diagnostika bakteriálnej vaginózy by sa mala vykonávať s inými urogenitálnymi chorobami spôsobenými patogénnymi (N.gonorrhoeae,T.vaginalis,C.trachomatis,M.genitalium) a podmienečne patogénne mikroorganizmy (kvasinkové huby rodu candidagenitálne mykoplazmy, fakultatívne anaeróbne a aeróbne mikroorganizmy).

Bezplatné konzultácie o liečbe v zahraničí! Zanechajte žiadosť nižšie

Vyhľadajte lekársku pomoc

Indikácia liečby je diagnóza bakteriálnej vaginózy stanovená na základe klinického a laboratórneho výskumu.
Podľa domácich pôrodníkov a gynekológov by sa liečba BV bez klinických príznakov, ale s výsledkom mikroskopického vyšetrenia vaginálneho výtoku, naznačujúceho prítomnosť výraznej vaginálnej dysbiózy, mala vykonať pred zavedením vnútromaternicových telies, pred chirurgickým zákrokom na panvových orgánoch, vrátane lekárskych potratov, tehotných s anamnézou predčasných pôrodov alebo neskorých potratov (C) [1-4].

Ciele liečby

- normalizácia laboratórnych parametrov,

- predchádzanie vzniku komplikácií spojených s tehotenstvom, patológiou plodu, poporodným obdobím, pooperačným obdobím a zavedením invazívnych gynekologických postupov.

Všeobecné poznámky k liečbe

Основным направлением в лечении БВ должна являться элиминация повышенного количества анаэробных микроорганизмов, что достигается с помощью применения этиотропных препаратов группы 5-нитроимидазола или клиндамицина. Клиндамицин и метронидазол имеют сопоставимую эффективность в терапии БВ (А), однако при применении клиндамицина побочные эффекты развиваются реже [10, 11, 13].
Во избежание развития тяжелых побочных реакций (дисульфирамоподобная реакция) пациентов следует предупреждать о необходимости избегать приема алкоголя и содержащих его продуктов как во время терапии метронидазолом, так и в течение 24 часов после ее окончания.
При непереносимости перорального метронидазола его интравагинальное назначение также противопоказано.
Клиндамицин крем изготовлен на масляной основе и может повредить структуру латексных презервативов и диаф­рагм.
Vzhľadom na to .vaginae, часто выявляемый при длительном, рецидивирующем течении БВ, в большей степени чувствителен к клиндамицину, при таких формах БВ предпочтение нужно отдавать местной терапии клиндамицином (С) [12, 14].
По мнению отечественных акушеров-гинекологов, одним из этапов лечения БВ должно быть восстановление окислительно-восстановительного потенциала влагалища (рН≤4,5) с помощью препаратов молочной или аскорбиновой кислот с последующей нормализацией микрофлоры влагалища с использованием живых лактобацилл (С) [3, 4, 15]. V niekoľkých zahraničných štúdiách sa hodnotila aj klinická a mikrobiologická účinnosť vaginálneho použitia laktobacilov na obnovenie normálnej mikrobioty (D) [16]. Tieto liečby však nie sú zahrnuté do klinických usmernení medzinárodného spoločenstva z dôvodu nedostatočných dôkazov.
Miera recidívy BV u žien nezávisí od profylaktickej liečby sexuálnych partnerov (B) [10, 11]. Ak majú sexuálni partneri klinické príznaky balanoposthitídy, uretritídy a iných chorôb urogenitálneho systému, odporúča sa ich vyšetriť av prípade potreby ich liečiť.

Indikácie pre hospitalizáciu
Žiadny.

Liečebné režimy
Odporúčané režimy liečby

- klindamycín, krém 2% 5,0 g intravaginálne 1krát denne (cez noc) počas 7 dní (A) [10, 13, 17-19]

- metronidazol, gél 0,75% 5,0 g intravaginálne 1krát denne (v noci) počas 5 dní (A) [10, 13, 17, 12-23]

- metronidazol 500 mg perorálne 2-krát denne počas 7 dní (A) [10, 13, 20, 21, 24-27]

- tinidazol 2,0 g perorálne 1krát denne počas 3 dní (A) [28-30].

Alternatívne režimy liečby

- klindamycín, ovuly 100 mg intravaginálne 1krát denne (v noci) počas 3 dní (B) [31]

- clindamycín 300 mg perorálne 2-krát denne počas 7 dní (B) [10, 14]

- tinidazol 1,0 g perorálne 1krát denne počas 5 dní (A) [32].

Osobitné situácie
Liečba tehotných žien

- metronidazol 500 mg perorálne 2-krát denne počas 7 dní, vymenovaný od druhého trimestra gravidity (A) [10-36]
alebo
- metronidazol 250 mg perorálne 3-krát denne počas 7 dní, vymenovaný od druhého trimestra gravidity (A) [33-36]
alebo
- clindamycín 300 mg perorálne 2-krát denne počas 7 dní (A) [37, 38].

Liečba detí
- metronidazol 10 mg na kg telesnej hmotnosti perorálne 3 krát denne počas 5 dní (D) [39].

Požiadavky na výsledky liečby

- normalizácia laboratórnych parametrov.

Vytvorenie liečby sa odporúča 14 dní po ukončení liečby.

Taktika pri absencii účinku liečby

Vymenovanie iných liekov alebo metód liečby.

Zdroje a literatúra

 1. Klinické odporúčania Ruskej spoločnosti dermatovenerológov a kozmetikov
  1. 1. Pôrodníctvo a gynekológia. Klinické pokyny. - 3. vydanie, Corr. a pridať. / Gm Savelyev, V.N. Serov, G.T. Suché. - M.: GEOTARMEDIA. 2009. - 880 s. 2. Gynekológia. Národné vedenie / V.I. Kulakov, G.M. Savelyev, I.B. Manukhin. - M.: GEOTARMmedia, 2011. - 1072 s. 3. Diagnóza a liečba chorôb zahŕňajúcich patologické sekréty z pohlavného traktu žien // Klinické odporúčania, ed. VN Prilepskaya a kol. - Moskva, 2013. - 50 s. 4. Efimov BA, Tyutyunnik VL, bakteriálna vaginóza: moderný pohľad na problém // Rakovina prsníka. - 2008. - V. 16, № 1. - S. 18–22. 5. Atashili J., Poole C., Ndumbe P.M. a kol. Bakteriálna vaginóza a získavanie HIV: metaanalýza publikovaných štúdií // AIDS. - 2008. - N 22. - s. 1493-1501. 6. Chohan V.H., Baeten J., Benki S. a kol. Štúdia rizikových faktorov pre vírus herpes simplex typu 2 Akvizícia medzi vysokými skupinami HIV1 sérologicky negatívnych kenských žien // Sex Transm. Nakaziť. - 2009. - N 85. - S. 489–492. 7. Gallo M.F., Warner L., Macaluso M. a kol. Rizikové faktory pre infekciu herpes simplex typu 2 u žien navštevujúcich kliniku sexuálne prenosných chorôb // Sex Transm. Dis. - 2008. - N 35. - s. 679–685. 8. Kaul, R., Nagelkerke, N. J., Kimani, J. a kol. Prevalentná infekcia vírusom herpes simplex typu 2 je spojená so zmenenou vaginálnou chorobou // J. Infect. Dis. - 2007. - N 196. - s. 1692-1677. 9. Schwebke J.R. Abnormálne vaginálne rizikové faktory pre získanie infekcie HIV a pohlavne prenosných chorôb // J. Infect. Dis. - 2005. - N 192. - s. 1315 - 1317. 10. Sherrard J., Donders G., White D. Európske usmernenie (IUSTI / WHO) o vaginálnom výboji // Int. J. STD AIDS. - 2011. - N 22. - s. 421-429. 11. Svetová zdravotnícka organizácia. Globálna prevalencia a výskyt vybraných pohlavne prenosných infekcií: prehľady a odhady. WHO / HIV_AIDS / 2001.02. - Ženeva: Svetová zdravotnícka organizácia. 2001. 12. Burton J.P., Devillard E., Cadieux P.A., Hammond J.A., Reid G. Detekcia Atopobium vaginae po vyšetrení. Žurnál klinickej mikrobiológie. apríla 2004, s. 1829-1931. 13. Ferris D.G. a kol. Liečba bakteriálnej vaginózy: porovnanie perorálneho metronidazolu, vaginálneho gélu metronidazolu a vaginálneho krému klindamycínu // JAMA. - 1992. - v. 268, N 1. - P. 92-95. 14. Wilson J. Zvládanie recidivujúcej bakteriálnej vaginózy. Infekcie pohlavným stykom prešli február 80 (1): 8-11. 15. Radzinsky V.E., Khamoshina MB, A. Kalendzhyan A.S. et al. Účinná korekcia porúch vaginálnej biocenózy mimo a počas tehotenstva: prečo je to dôležité a čo je nové? //Doktor.Ru. (Gynekológia). - 2010. - № 7 (58). - Časť 1. - S. 20–26. 16. Mastromarino P. a kol. Účinnosť vaginálnych tabliet obsahujúcich Lactobacillus pri symptomatickej bakteriálnej vaginóze // Clin Microbiol Infect. - 2009. - N15. - P. 67-74. 17. Nyirjesy, P. a kol. Liečba klindamycínom a metronidazolom u pacientov s vaginálnymi laktobacilmi u pacientov s BV // Am Journ of Obstetr a Gynecol. - 2006. - v. 194. - S. 1277 - 1282. 18. Workowski K., Berman S. Pokyny na liečbu sexuálne prenosných chorôb, 2010 // MMWR. - 2010. - zv. 59 (RR12). - S. 1-110. URL: http://www.cdc.gov/mmwr. 19. Rakhmatulina M.R. Skúsenosti s 5-nitroimidazolmi pri liečbe bakteriálnej vaginózy. Ruský bulletin gynekológa pôrodníka 2015. - №6. - S.92-97 20. Hanson J.M. et.al. Metronidazol na bakteriálnu vaginózu. Porovnanie vaginálneho gélu vs. orálna terapia // J Fam Pract. - 1995 / - v.41, N5 / - S. 443-449. 21. Lugo-Miro V.I. a kol. Porovnanie terapeutických režimov metronidazolu pre bakteriálnu vaginózu. Meta-analýza // Am J Obstet Gynecol. - 1993. - v.169, N2, Pt 2. - s. 446-449. 22. Sanchez S. a kol. Intravaginálny metronidazolový gél verzus metronidazol plus nistatínové ovuly pre BV: randomizovaná kontrolovaná štúdia // Amer Journ of Obstetr and Gynecol. - 2004. - v. 191. - P. 1898 - 1906. 23. Sobel J., Ferris D., Schwebke J. a kol. Supresívna antibakteriálna terapia s 0,75% vaginálnym gélom metronidazolu na prevenciu recidívy bakteriálnej vaginózy // Am. J. Obstet. Gynecol. - 2006. - N 194. - s. 1283–1289. 24. Cardamakis E. a kol. Prospektívna randomizovaná štúdia ornidazolu verzus metronidazol na terapiu BV // International Journal of Experimental and Clinical Chemotherapy. - 1992. - zv. 5, N.3. - P. 153-157. 25. Larsson, P.G., PlatzChristensen, J. J., Thejls, H. a kol. Incidencia zápalového ochorenia panvy: dvojito zaslepená, randomizovaná štúdia // Am. J. Obstet. Gynecol. - 1992. - N 166 (1 Pt. 1). - P. 100–103. 26. Rakhmatulina M.R. Diagnostické a terapeutické aspekty liečby pacientov s bakteriálnou vaginózou. Gynekológia. - 2012. - T.14. - №4. - str. 27-32. 27. Rakhmatulina M.R., Plakhova K.I. Bakteriálna vaginóza spojená s Atopobium vaginae. Pôrodníctvo a gynekológia. - 2012.- №3. - 88- 92. 28. Thulkar J, Kriplani A, Agarwal N. Jedna poznámka o metronidazole, tinidazole, secnidazole a ornidazole pri bakteriálnej vaginóze. Indian J Pharmacol. 2012 Mar, 44 (2): 243-5 29. Martinez RC, Franceschini SA, Patta MC, Quintana SM, Gomes BC, De Martinis EC, Reid G. Vylepšené vyliečenie bakteriálnej vaginózy jednou dávkou tinidazolu (2 g), Lactobacillus rhamnosus GR-1 a Lactobacillus reuteri RC-14: randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia. Môže J. Microbiol. 55 február 2009 (2): 133-8. 30. Patel Y, Gopalan S, Bagga R, Sharma M, Chopra S, Sethi S. Randomizovaná štúdia porovnávajúca polyherbálny pesar (s komplementárnym a alternatívnym liekom) s pesom Ginlac-V (obsahujúci klotrimazol, tinidazol a laktobacily) na liečbu ženy so symptomatickým vaginálnym výtokom. Arch Gynecol Obstet. 2008 október 278 (4): 341-7. doi: 10,1007 / s00404-008-0568-9. Epub 2008 31. januára 31. Sobel J, Peipert JF, McGregor JA, a kol. Účinnosť vaginálneho vajíčka klindamycínu (3-dňová liečba) vs. vaginálny krém klindamycínu (7-dňové ošetrenie) pri bakteriálnej vaginóze. Infect Dis Obstet Gynecol 2001.9: 9–15. 32. Livengood CH, Ferris DG, Wiesenfeld HC, Hillier SL, Soper DE, Nyirjesy P, Marrazzo J, Chatwani A, Fine P, Sobel J, Taylor SN, Wood L, Kanalas JJ. Účinnosť dvoch režimov tinidazolu pri liečbe bakteriálnej vaginózy: randomizovaná kontrolovaná štúdia. Obstet Gynecol. 2007 august, 110 (2 Pt 1): 302-9. 33. Hauth JC, Goldenberg RL, Andrews WW, a kol. Znížený výskyt predčasného pôrodu metronidazolom a erytromycínom u žien s bakteriálnou vaginózou. N Engl J Med 1995, 333: 1732-6. 34. Morales WJ, Schorr S., Albritton J. Účinok metronidazolu u pacientov s bakteriálnou vaginózou: placebom kontrolovaná, dvojito zaslepená štúdia. Am J Obstet Gynecol 1994, 171: 345 - 9. 35. Yudin MH, Landers DV, Meyn L, a kol. Klinická a cervikálna cytokínová odpoveď na orálnu bakteriálnu vaginózu počas tehotenstva: randomizovaná štúdia. Obstet Gynecol 2003, 102: 527–34. 36. Burtin P, Taddio A, Ariburnu O, a kol. Bezpečnosť metronidazolu v gravidite: metaanalýza. Am J Obstet Gynecol 1995, 172 (2 Pt 1): 525–9. 37. Ugwumadu A, Reid F, Hay P, a kol. Účinok perorálneho klindamycínu. Obstet Gynecol 2004, 104: 114–9. 38. Lamont RF, Nhan-Chang CL, Sobel JD, a kol. Ukázalo sa, že bola pozorovaná liečba abnormálnej vaginálnej flóry. Am J Obstet Gynecol 2011,205: 177–90. 39. Liečba pacientov so sexuálne prenosnými a urogenitálnymi infekciami: Klinické pokyny. Ruská spoločnosť dermatovenerológov a kozmetikov. - M.: Business Express, 2012. - 112 s.

informácie

Zloženie pracovnej skupiny na prípravu federálnych klinických usmernení pre profil „dermatovenerológia“ oddiel „Bakteriálna vaginóza“:
1. Rakhmatulina Margarita Rafikovna - zástupkyňa riaditeľa Štátneho vedeckého centra dermatovenerológie a kozmetiky Ministerstva zdravotníctva Ruska pre vedeckú a klinickú prácu, lekárka lekárskych vied, Moskva.
2. Malova Irina Olegovna - vedúca oddelenia dermatológie a venereológie na Fakulte progresivního vzdělávání a odborné rekvalifikace odborníků Státního rozpočtového vzdělávacího ústavu vysokého školství, Irkutská Štátna lekárska univerzita, Ruské ministerstvo zdravotníctva, doktor lekárskych vied, profesor, Irkutsk.
3. Sokolovsky Evgeny Vladislavovich - vedúci oddelenia dermatológie a venereológie s klinikou 1. st. Petrohradskej štátnej lekárskej univerzity. Akademik I.P. Pavlova, doktorka lekárskych vied, profesorka v Petrohrade.
4. Savicheva Alevtina Mikhailovna - vedúca Laboratória mikrobiológie, Výskumný ústav pôrodníctva a gynekológie. DO Ott RAMS, doktor lekárskych vied, profesor, Petrohrad.
5. Apolikhina Inna Anatolyevna - vedúci gynekologického oddelenia rehabilitačnej liečby Spolkovej štátnej rozpočtovej inštitúcie „Vedecké centrum pôrodníctva, gynekológie a perinatológie pomenované po akademikovi V.I. Kulakov, ministerstvo zdravotníctva Ruska, lekár, profesor, profesor oddelenia pôrodníctva, gynekológie, perinatológie a reprodukcie prvej Moskovskej štátnej lekárskej univerzity pomenovanej po I.M. Sechenov, Moskva
6. Melkumyan Alina Grantovna - vedecký pracovník, Ústav mikrobiológie a klinickej farmakológie, FSBEC VI Kulakov, ministerstvo zdravotníctva Ruska, kandidát lekárskych vied, Moskva


metodol GIA

Metódy použité na zhromažďovanie / výber dôkazov:
vyhľadávanie v elektronických databázach.

Opis metód použitých na zhromažďovanie / výber dôkazov:
Dôkazovým základom odporúčaní sú publikácie zahrnuté do databáz Cochrane Library, EMBASE a MEDLINE.

Metódy použité na hodnotenie kvality a sily dôkazov:
· Odborníci konsenzu
· Posúdenie závažnosti v súlade s ratingovou schémou (diagram je pripojený).

Ratingová schéma na hodnotenie sily odporúčaní:

Čo je to choroba?

Keď už hovoríme o podobnej chorobe - bakteriálnej vaginóze, znamenajú nešpecifický zápalový syndróm, pri ktorom sa vaginálna mikrobiocenóza významne kvantitatívne mení smerom k nárastu oportúnnej mikroflóry v dôsledku anaeróbnych baktérií a poklesu baktérií mliečneho kvasenia alebo tyčiniek doderleínu.

Inými názvami tohto ochorenia sú gardnerelóza, vaginálna dysbakterióza alebo anaeróbna vaginóza. Vzhľadom na to, že v tomto procese existujú rôzne mikroorganizmy, je názov „bakteriálny“ úplne opodstatnený. Avšak absencia príznakov zápalu (leukocyty), výraz „vaginitída“, sa zmenil na „vaginóza“. Ochorenie sa vyskytuje v 15 - 80% prípadov.

Klasifikácia vaginálnej dysbiózy

Podľa závažnosti vaginálnej dysbiózy existujú:

 • kompenzovaný alebo 1 stupeň (v nátere sa nenachádza žiadna mikroflóra, sú tu nezmenené epitelové bunky a zostáva možnosť infekcie inými patogénnymi mikroorganizmami),
 • subkompenzované alebo 2 stupne (znižuje sa obsah Doderleinových tyčiniek, vyskytuje sa gramnegatívna a grampozitívna flóra, vyskytuje sa 1 až 5 „kľúčových“ buniek, mierne zvýšenie leukocytov - až 15 - 25),
 • dekompenzovaná alebo stupňa 3 (žiadne baktérie mliečneho kvasenia, existuje klinický obraz choroby, „kľúčové“ bunky sú úplne, rôzne patogénne a fakultatívne alebo podmienečne patogénne mikroorganizmy).

Adrift akútna, torpidná alebo vymazaná a asymptomatická vaginálna dysbakterióza.

Príčiny a mechanizmus rozvoja vaginálnej dysbiózy

Je známe, že vagína kolonizuje baktérie laktobacilu alebo kyseliny mliečnej (doderleínové tyčinky), ktorých funkciou je spracovať glykogén a syntetizovať z neho kyselinu mliečnu, čo vytvára kyslé prostredie, a tým inhibuje reprodukciu voliteľnej a patogénnej mikroflóry.

Doderleínové tyčinky produkujú okrem iného peroxid vodíka, ktorý má dezinfekčný účinok. V prípade zníženia obsahu tyčiniek doderleínu sa kyslé prostredie (3,8–4,5) vagíny posúva na alkalickú stránku, čo vyvoláva rast oportúnnych mikroorganizmov.

Ak sú v normálnej vaginálnej mikroflóre baktérie mliečneho kvasenia v množstve 95% alebo viac zo všetkých mikroorganizmov, potom zostávajúce percentá sú podmienečne patogénnou flórou (bakteroidy, peptokoky, stafylokoky a ďalšie).

Príčiny bakteriálnej vaginózy nie sú v reprodukcii jedného podmienečne patogénneho mikroorganizmu, ale v spojení mikróbov. Patria sem predovšetkým gardnerella, mobilinkus a mykoplazma. S touto chorobou sa zvyšuje počet anaeróbnych (bez kyslíka) baktérií.

Endogénne alebo pôsobiace zvnútra

 • menopauza (redukcia estrogénu inhibuje rast a reprodukciu baktérií mliečneho kvasenia),
 • tehotenstvo (zvýšenie syntézy progesterónu spôsobuje relatívny nedostatok estrogénu, zníženú imunitu na zabránenie rejekcie plodu),
 • potraty (následky) a potraty (hormonálny stres),
 • Vulvarská Krauróza (atrofia vaginálnej sliznice),
 • intestinálna dysbióza,
 • hormonálna nerovnováha
 • endokrinná patológia.

Medzi exogénne faktory patria

 • liečenie, najmä dlhých alebo nekontrolovaných antibiotík
 • užívanie cytotoxických liekov, antimykotík a rádioterapie (oslabenie imunitného systému),
 • Zanedbávanie pravidiel intímnej hygieny
 • nadmerná túžba po čistote (špinenie, časté umývanie mydlom a vaginálnymi sprchami),
 • deformita vagíny, krčka maternice a svalov panvového dna po pôrode, chirurgickom zákroku alebo ožarovaní,
 • cudzie telo vo vagíne,
 • hygienické tampóny, bránica, IUD, krčka maternice,
 • spermicídy (pozri nehormonálne antikoncepčné prostriedky),
 • zmena sexuálneho partnera
 • aktívny sexuálny život
 • zápalové procesy reprodukčného systému v histórii alebo dostupné.

Ako vyplýva zo všetkých týchto faktorov, choroba nie je pohlavná, a preto sa sexuálne neprenáša. Aktivita sexuálneho života prispieva iba k kolonizácii vagíny podmienečne patogénnou mikroflórou, jej reprodukcii a potlačeniu rastu baktérií mliečneho kvasenia.

ťažkosti s vaginálnym výtokom, ktoré majú nepríjemný zápach

Zápach je opísaný pacientmi ako zhnitá rybia aróma alebo čpavok (pozri výtok s vôňou rýb). Je to kvôli uvoľneniu niektorých oportúnnych baktérií, najmä gardnerelly, v procese životne dôležitej činnosti prchavých amínov. Na začiatku infekčného procesu má vaginálna leucorrhoea tekutú konzistenciu a má biely alebo šedivý odtieň.

ak má žena dlhodobo bakteriálnu vaginózu

Ak choroba trvá dlho, viac ako 2 roky, potom:

 • bieli zmenia svoju štruktúru, stávajú sa viskóznejšími alebo pripomínajú syrovú hmotu
 • farba výboja sa stane tmavo zelenou
 • Tiež pri výtoku pri vaginálnej dysbakterióze sú charakteristické nasledujúce príznaky: v priebehu času sa stávajú hrubými a lepkavými a ich distribúcia po vaginálnych stenách je rovnomerná. Biely sa ľahko odstráni zo stien vatovým tampónom.
 • objem vaginálneho výtoku dosahuje 0,02 litra za deň (ak vezmeme do úvahy, že normálne nie je množstvo belšie väčšie ako 2-4 ml).
 • V niektorých situáciách sa patogénna flóra pripája k opísanému infekčnému procesu, ktorý prispieva k rozvoju vaginitídy.
 • počas dlhého procesu si mnoho pacientov sťažuje na mierne alebo stredné pocity svrbenia / pálenia v oblasti vulvy (svrbenie v pošve)
 • bolesť vo chvíľach pohlavného styku (pozri bolesť počas pohlavného styku)
 • niekedy existujú poruchy močenia (časté a bolestivé močenie u žien).

Charakteristickým rysom choroby je absencia viditeľných príznakov zápalu. To znamená, že pri pozorovaní vizuálnej prehliadky je fyziologická ružová farba vaginálnej sliznice. Len v niektorých prípadoch sú ženy v menopauze izolované červenkasté škvrny.

Počas kolposkopie je potvrdená absencia zápalových prejavov (neexistuje žiadna lokálna alebo rozšírená hyperémia, nie sú pozorované krvácania, vaginálna sliznica bez opuchov a infiltrácií). Ale u tretiny pacientov je možné identifikovať procesy pozadia krčka maternice (ektropión, ektopia, cervicitída) a deformácia krčka.

Vaginálna dysbióza počas tehotenstva

Veľmi časté prípady diagnostiky tohto ochorenia počas tehotenstva. Znaky stavu ženského tela počas tehotenstva sú také, že zvyšuje riziko anaeróbnej vaginózy. Po prvé, zvýšené šance na vznik choroby sú dôsledkom zvýšenej produkcie progesterónu v tele matky, ktorá je zodpovedná za progresiu tehotenstva, zvýšenie obsahu hlienu v cervikálnom kanáliku a jeho zhrubnutie, aby sa zabránilo prenikaniu patogénnych látok do maternice a posunu pH.

Avšak nie všetky tehotné ženy sú vystavené riziku vaginálnej dysbiózy kvôli vysokému obsahu baktérií mliečneho kvasenia. Osobitne nebezpečné je ochorenie diagnostikované počas čakacej doby dieťaťa, ku ktorému došlo pred tehotenstvom. V každom prípade si anaeróbna vaginóza vyžaduje liečbu počas tehotenstva.

Symptomatológia ochorenia počas tehotenstva sa príliš nelíši od klinických prejavov u tehotných žien. Budúca matka sa obáva hustej homogénnej leucorrhea, ktorá má nepríjemnú vôňu rýb a vyznačuje sa penou.

Dysbakterióza vagíny je nebezpečná pre jej následky a komplikácie pre manželku aj pre budúce dieťa:

 • V skorých štádiách ochorenia môže spôsobiť samovoľný potrat.
 • Во 2 – 3 триместрах может произойти инфицирование плода и/или плодных оболочек, что приведет к их преждевременному разрыву и дородовому излитию вод.
 • Преждевременные роды, осложнения родового процесса и возникновение гнойно-септических заболеваний после родов – вот неполный список опасностей, которые таит в себе гарднереллез.

Как распознать дисбактериоз влагалища?

Дифференциальную диагностику заболевания проводят с воспалительными процессами влагалища (неспецифический кольпит, кандидоз, гонорея, трихомонадный кольпит). Для установления диагноза гинеколог собирает подробный анамнез, изучает жалобы пациентки.

Осмотр — во время осмотра стенок влагалища/шейки матки на вагинальных стенках обнаруживаются гомогенные (однородные) выделения в виде сливок или крема беловатого или сероватого оттенка, с неприятным рыбным букетом и в большом количестве. Это один из признаков дисбактериоза влагалища.

Мазок — вторым характерным признаком является визуализация «ключевых» клеток в нативном материале. «Ключевые» клетки представляют собой слущенные клетки эпителия с прилепленными к ним грамвариабельными бактериями (гарднерелла, мобилинкус и другие). Проведение микроскопии мазка кроме обнаружения «ключевых» клеток позволяет установить, что эпителиоциты преобладают над лейкоцитами (нет воспалительной реакции, см. причины повышения лейкоцитов в мазке) и количество палочек Додерлейна менее 5 в мазке.

Кислотность — также необходимо определить рН влагалищной среды. Для этого специальную рН-чувствительную полоску пинцетом погружают в задний влагалищный свод, где имеется наибольшее скопление выделений. Об анаэробном вагинозе будет свидетельствовать увеличение показателя рН до 4,5 и выше (третий признак).

И подтверждает диагноз возникновение тухлого рыбного запаха при смешивании влагалищных белей и 10% калиевой щелочи (КОН) в равных количествах (в результате химической реакции выделяются летучие амины).

Диагноз устанавливается при положительных трех признаков из возможных четырех.

Лечение дисбактериоза влагалища

При диагностировании бактериального вагиноза необходимо сразу же начать лечение. Успех терапии данного заболевания, как впрочем, и любого другого, напрямую зависит от верной и своевременной диагностики и назначения эффективных препаратов.

Терапию дисбактериоза влагалища осуществляют в 2 этапа:

 • Prvá etapa - je potrebné dosiahnuť zlepšenie fyziologických podmienok vagíny, opraviť miestnu a celkovú obranu tela, normalizovať hormonálny stav a samozrejme vylúčiť anaeróbne baktérie ako pôvodcov choroby.
 • Druhá etapa je na obnovenie normálnej vaginálnej mikroflóry.

Princípy liečby zahŕňajú návrat normálnej mikrobiocenózy vagíny, vytvorenie fyziologického, to znamená kyslého prostredia v nej, a samozrejme zastavenie rastu a rozmnožovania baktérií, ktoré nie sú charakteristické pre zdravú vaginálnu mikroflóru.

 • Okrem toho by sa do liečebného režimu mali zaradiť desenzibilizujúce a imunokorektívne lieky.
 • Predpisovanie liečby sexuálnemu partnerovi je nevhodné.

Ako liečiť anaeróbnu vaginózu?

 • Tablety a sviečky

Najčastejšie je to tiež liečivo podľa výberu, používa sa metronidazol (Trichopol alebo jeho deriváty, ktoré sú účinné proti anaeróbnym baktériám. Je tiež možné použiť tinidazol alebo ornidazol, klindamycín. Dávka pre všetky uvedené lieky je 0,5 g. Dvakrát denne pri týždeň (maximálne 10 dní).

Pri liečbe metronidazolom a inými liekmi, ktoré sú účinné proti anaeróbom, by sa mala brať do úvahy možnosť nežiaducich účinkov (nevoľnosť, chuť kovu v ústach) a pacienti by mali byť varovaní pred použitím alkoholu (alkohol je počas liečby a ďalších 24 hodín po ukončení liečby zakázaný). ,

Nestrácajte pozíciu o efektívnosti systematického užívania drog, ich lokálnom užívaní, najmä pri výrazných nežiaducich účinkoch. Takéto sviečky z bakteriálnej vaginózy sa používajú napríklad: Neo-Penotran alebo Klion-D, Metrogil, Flagyl, Trichopol, Clindacin (1 sviečka intravaginálne denne, trvajúca 7 dní) alebo tampóny s gélom alebo krémom (Metrogil-gel, Dalacin, Rozamet). , Rozex) pozri protizápalové sviečky v gynekológii.

Súčasne sa predpisuje vitamín C (1 tableta trikrát denne), ktorý nielen stimuluje imunitný systém, ale tiež zlepšuje regeneráciu tkaniva, znižuje priepustnosť cievnej steny, čo vedie k zníženiu prenosu tekutiny do vagíny.

Prvé štádium liečby tiež zahrnuje vaginálne instilácie 2% kyseliny mliečnej alebo boritej jedenkrát denne po dobu jedného týždňa. Takéto manipulácie prispievajú k vytvoreniu kyslého prostredia, ktoré je nepriaznivé pre reprodukciu anaeróbov.

 • Mali by ste tiež užívať antialergiká (suprastín, tavegil, tsetrín, pozri alergické pilulky).

Obnova mikroflóry

V druhej fáze sa začína používanie biologických látok (intravaginálne podávanie). Naneste apilak, acylakt, bifidumbakterín, laktobaktín a ďalšie. Z tohto dôvodu sa 2 - 3 dávky nariedia 5 ml vriacej vody, tampón sa nasiakne získaným roztokom a injikuje sa intravaginálne dvakrát denne (po 10 - 12 hodinách). Trvanie liečby je 7 až 10 dní.

Môžete použiť sviečky:

 • Bifidumbakterín (živé bifidobaktérie) 1 čapík na 2 p / deň počas 5–10 dní.
 • Bifikol (sušené bifidobaktérie) 7 - 10 dní.
 • Azilakt 10 dní (110 rubľov).
 • Laktozhinal (450 rubľov), Vagilak (500 rubľov) laktobacily, 1 vaginálna kapsula, 10 dní ráno a večer.

Liečba bakteriálnej vaginózy počas tehotenstva

Ako liečiť bakteriálnu vaginózu v prípade tehotenstva? V prvom trimestri gravidity sa systémová terapia choroby nevykonáva (metronidazol a iné látky sú pre embryo toxické). Opatrne sa používa lokálne podávanie etiotropík v skorých štádiách.

Príjem metronidazolu alebo klindamycínu sa začína druhým trimestrom a trávia krátke kurzy. Metronidazol 0,5 g. (2 tablety) dvakrát denne počas 3 - 5 dní a klindamycín sa predpisuje v dávke 0,3 g. 2 krát denne po dobu 5 dní.

Preventívne opatrenia

Aby sa predišlo často sa opakujúcim relapsom choroby, je potrebné vylúčiť nevyvážené sexuálne vzťahy a na občasný sex by sa mali používať kondómy. Je potrebné posilniť imunitný systém, korigovať hormonálnu nerovnováhu a endokrinné choroby, podrobiť sa lekárskym vyšetreniam u gynekológa najmenej dvakrát ročne.

Na posilnenie miestnej imunity sa našlo použitie vakcíny Solko-Trichovac, ktorej zavedenie sa vykonáva intramuskulárne, trikrát za 2 týždne. O rok neskôr sa uskutoční jediná revakcinácia. Zavedenie vakcíny vytvára imunitu proti vaginálnej dysbakterióze po dobu 2 rokov.

Bakteriálna vaginóza: Pravda a fikcia

Bakteriálna vaginóza - 8 z 10 žien v plodnom veku sa s touto chorobou stretlo najmenej raz v živote. Diagnostikuje sa tiež v 76% prípadov, keď pacient navštívi gynekológa. O bakteriálnej vaginóze je však stále veľa mýtov, ktoré sú známe aj ako vaginálna dysbióza alebo gardnerelóza. Skúsme prísť na to, kde končí pravda a začína fikcia.

Mýtus číslo 1: bakteriálna vaginóza sa prenáša sexuálne.

V skutočnosti povaha choroby najlepšie popisuje termín „bakteriálny“, ktorý sa v názve zreteľne označuje.

Vagína každej ženy je mobilný ekosystém, v ktorom existuje súčasne viac ako 300 druhov baktérií. Normálne medzi nimi dominujú laktobacily, ktoré chránia naše telo pred inváziou a reprodukciou patogénnych mikróbov. Bakteriálna vaginóza sa vyvíja, keď pod vplyvom určitých faktorov prospešné baktérie mliečneho kvasenia ustupujú podmienečne patogénnej mikroflóre, ktorá spôsobuje ochorenie iba so zníženou imunitou. Doteraz bolo za vývoj patológie zodpovedných iba jeden druh baktérií - takzvaná Gardnerella vaginalis, ale vedci sa v súčasnosti domnievajú, že toto ochorenie vzniká kvôli porušeniu mikrobiálnej rovnováhy.

Čokoľvek môže vyvolať bakteriálnu vaginózu. Podľa doktora lekárskych vied, profesora na pôrodníckom oddelení a gynekológii Lekárskej fakulty Moskovskej štátnej univerzity v Moskve Alexandra Leonidoviča Tikhomirova ide predovšetkým o časté sexuálne akty (viac ako 4 - 5 za týždeň), vnútromaternicovú antikoncepciu, lízanie, nekontrolované používanie tampónov a syntetickú bielizeň, tampóny a syntetickú bielizeň alebo naopak nadmerne časté doučovanie, ktoré vedie k vylúhovaniu zdravej vaginálnej mikroflóry. Avšak, ako každá dysbakterióza, toto ochorenie sa sexuálne neprenáša.

Mýtus číslo 2: Iba lekár dokáže detekovať bakteriálnu vaginózu v dôsledku latentného priebehu choroby

Niekedy bakteriálna vaginóza prebieha takmer nepostrehnuteľne, bez výrazných symptómov. V takých prípadoch je jeho diagnóza zvyčajne celkom náhodná, napríklad pri rutinnom gynekologickom vyšetrení. Oveľa častejšie sa však choroba prejavuje. „Hlavným a niekedy jediným príznakom vaginálnej dysbiózy je hojný výtok bielej alebo sivej farby s rybou vôňou, ktorý sprevádza nechránený pohlavný styk alebo menštruáciu. Pri progresii choroby výtok získava žltošedý odtieň, objavujú sa ťažkosti s pálením a svrbením vulvy a bolesť v sexuálnych vzťahoch “, - Alexander Leonidovič Tikhomirov opisuje klinický obraz.

Ak zistíte tieto príznaky, aj keď neprinášajú výrazné nepohodlie, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Mýtus číslo 3: ak je bakteriálna vaginóza iba formou dysbiózy, potom môže byť sotva nebezpečná

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je bakteriálna vaginóza dosť nebezpečná. Prakticky bez toho, aby v počiatočných štádiách spôsoboval nepohodlie, zvyšuje sa tým riziko „rozkvetu“ oveľa závažnejších chorôb: vulvovaginitída (vaginálny zápal), endometritída (zápal maternicovej sliznice), oforhoritída (zápal vaječníkov), salpingooforitída (zápal slepého čreva) a ďalšie. , Mnohé štúdie okrem toho preukázali súvislosť medzi vaginálnou dysbiózou a predčasným pôrodom, ako aj výskyt komplikácií, ako je chorioamnionitída (zápal membrán plodu) a poporodní sepsa.

Patológia má negatívny vplyv na novorodencov - podľa gynekológov a pôrodníkov sa deti s podváhou najčastejšie rodia u žien s bakteriálnou vaginózou.

Mýtus číslo 4: bakteriálna vaginóza - choroba žien od 18 do 50 rokov

Napriek tomu, že ženy v plodnom veku sú hlavnou rizikovou skupinou, je choroba pravidelne diagnostikovaná u dospievajúcich dievčat au žien nad 50 rokov. U dievčat, ktoré nie sú sexuálne aktívne, dochádza obvykle k inhibícii normálnej mikroflóry vagíny kvôli antibiotikám a na sebe syntetické spodné prádlo a ženy po menopauze - kvôli ostrej alkalizácii vaginálneho prostredia.

Mýtus číslo 5: vaginálna dysbióza by sa mala liečiť antibiotikami.

Nebudeme znova hovoriť o skutočnosti, že používanie antibiotík bez lekárskeho predpisu by v zásade nemalo byť. Upozorňujeme iba, že antibiotiká ničia úplne všetky baktérie: patogénne aj prospešné. Je zrejmé, že v tomto prípade nie je možné hovoriť o normalizácii vaginálnej mikroflóry.

Liečba bakteriálnej vaginózy prebieha v dvoch fázach. Najskôr sa predpisujú antimikrobiálne a antiseptické prípravky na zníženie počtu podmienečne patogénnych organizmov a potom pacient užíva probiotiká - lieky obsahujúce rovnaké laktobacily. Druhá fáza, v ktorej sa mikroflóra obnovuje po liečbe, nielen normalizuje súčasný stav, ale tiež znižuje riziko iných chorôb genitálnej oblasti.

Oddelene by sme sa mali venovať liečbe bakteriálnej vaginózy u dospievajúcich dievčat, ktoré nemajú sex. V tomto prípade sa bakteriálne a biologické prípravky na korekciu dysbiózy nepoužívajú a preferujú sa orálne probiotiká.

Aby sa predišlo opakovaniu choroby, je veľmi dôležité dodržiavať pravidlá osobnej hygieny:

 • Nenoste pevné, syntetické prádlo. Narúša krvný obeh v panvových orgánoch a je slabo vetraná, vytvára teplé a vlhké prostredie v oblasti rozkroku - ideálne podmienky pre množenie Gardnerelly.
 • Nezneužívajte tampóny a spodné prádlo, najmä tie, ktoré obsahujú vône.
 • Správne sa umyte - nie zdola nahor, ale spredu dozadu.
 • Používajte produkty na intímnu hygienu, ktoré pomáhajú obnoviť prirodzenú úroveň pH vo vaginálnom prostredí. Najlepšie je použiť kombináciu špeciálneho mydla a gélu s Ph od 3,8 do 4,4 (tieto informácie by mali byť uvedené na obale). Okrem toho hľadajte medzi zložkami kyselinu mliečnu, najlepšie v kombinácii s rastlinnými extraktmi (nechtík, harmanček, šalvia), ktoré zvlhčujú sliznice.

Ďakujeme za pomoc pri príprave materiálu Alexander Tikhomirov, pôrodník-gynekológ, lekár lekárskych vied, profesor a odborníci farmaceutickej spoločnosti "EGIS".

obsah:

Prevalencia bacvaginózy je veľmi vysoká. Ochorenie bolo pozorované u 55,8% žien v plodnom veku, ktoré sa prihlásili u gynekológa, u 60 - 70% pacientov so zápalovými ochoreniami pohlavných orgánov a 35% tehotných žien. Kombinácia intestinálnej dysbiózy s bakteriálnou vaginózou sa pozoruje v 71% prípadov.

Bakteriálna vaginóza. Kód ICD-10:

N89 Iné nezápalové ochorenia vagíny.
upresnenie:
ICD-10 nemá diagnózu „bakteriálnej vaginózy“. V priebehu rokov sa tento syndróm opakovane premenoval: do roku 1955 sa choroba nazývala nešpecifická vaginitída, od roku 1980 - gardnerelóza.

Neskôr sa zistilo, že oportúnna baktéria Gardnerella (Gardnerella vaginalis), ktorá bola považovaná za pôvodcu bum vaginózy, sa nachádza vo vaginálnej tekutine u 47 - 75% zdravých žien bez akýchkoľvek klinických príznakov a nie je jedinou „príčinou“ choroby. Z tohto dôvodu bola v roku 1981 gardnerelóza premenovaná na anaeróbnu vaginózu av roku 1984 sa objavil moderný názov: bakteriálna vaginóza.

Na identifikáciu prevažujúceho infekčného agens sa používa ďalší kód ICD-10:
B96 Ostatné špecifikované bakteriálne látky ako príčina chorôb klasifikovaných v iných kapitolách.

Bakteriálna vaginóza nie je sexuálne prenosné ochorenie, nevzťahuje sa na pohlavne prenosné choroby (nie je sexuálne prenosné) a nevyžaduje profylaktické ošetrenie sexuálneho partnera.

Zdravá vaginálna mikroflóra

Rozhodujúcim faktorom v normálnej mikroflóre vagíny je flóra doderleínu. Na 90 až 98% je zastúpená laktobacilami (Doderleinovými tyčami), bifidobaktériami a v malej miere prísnymi anaeróbmi (najmä peptostreptokokkami).

Podiel iných (viac ako 40 druhov) mikroorganizmov obývajúcich vaginálny priestor ženy je obyčajne iba 3-5%.

/ sú uvedené klinicky najvýznamnejšie mikrobiálne spoločenstvá /

Charakteristika bakteriálnej vaginózy:

 • Prudký pokles alebo vymiznutie peroxidu a kyslých laktobacilov (laktobacilov). Výsledkom je zvýšenie pH vo vaginálnom prostredí.
 • Masívna reprodukcia prísnych (povinných) anaeróbov: Peptostreptococcus spp., Mobiluncus spp., Bacteroides spp., Prevotella spp., Al.

Tieto mikroorganizmy patria do normálnej vaginálnej mikroflóry. Ale ich nadmerný rast na pozadí nedostatku laktobaktérií vedie k zníženiu obsahu kyselín vo vaginálnom obsahu a vytvára priaznivé prostredie pre rýchly rozvoj oportúnnych a patogénnych infekcií.

 • Kolonizácia vaginálnej gardnerelly.
 • Zvýšenie celkovej koncentrácie baktérií vo vaginálnom výtoku na 10 9 - 10 11 mikroorganizmov v 1 ml (CFU / ml).

Zástupcovia Doderlane flóry

Vo vaginálnom obsahu rôznych žien emitujú viac ako 10 druhov rôznych laktobacilov. Produkujú kyselinu mliečnu (ako výsledok deštrukcie glykogénu akumulovaného vaginálnym epitelom), peroxid vodíka, lyzozým, stimulujú lokálnu imunitu.

Blokovaním receptorov epitelu na povrchu bunky laktobacily bránia adhézii patogénnych látok. Kolonizujú sliznicu a podieľajú sa na tvorbe ochranného environmentálneho filmu a poskytujú kolonizačnú rezistenciu vaginálneho biotopu.

Exprimované kyslé médium vytvorené laktobacilami inhibuje reprodukciu acidofóbnych podmienečne patogénnych a prechodných patogénnych mikroorganizmov.

Zníženie alebo vymiznutie vaginálnych laktobacilov prispieva k rozvoju infekčných chorôb ženského genitálneho traktu. Bifidobaktérie.

Druhým predstaviteľom prospešnej flóry doderleínu sú aj mikroorganizmy, ktoré tvoria kyselinu. Zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní nízkych hodnôt pH vo vaginálnom prostredí, produkujú alkoholy, lyzozým, bakteriocíny, aminokyseliny, vitamíny, stimulujú imunitný systém.

Baktérie kyseliny propiónovej sú užitočnými predstaviteľmi anaeróbov. Aktívnym spracovaním glykogénu vylučujú kyseliny octové a propiónové, inhibujú rast podmienečne patogénnej mikroflóry.

Stupeň šírenia vaginálnych výtokov určitých mikroorganizmov u žien vo fertilnom veku.

Rizikové faktory bakteriálnej vaginózy:

- Pubertálne obdobie, menopauza, patológia tehotenstva, po pôrode, obdobie po potrate, menštruačné poruchy (amenorea, oligomenarea).
- Hypotropia a atrofia vaginálnej sliznice.
- Porušenie citlivosti vaginálnej sliznice na pohlavné hormóny.
- Sexuálne prenosné infekcie.
- Zápalové procesy urogenitálneho traktu.
- Užívanie glukokortikosteroidov, antibakteriálnych, antivírusových, chemoterapeutických liekov.
- Dlhodobé, nekontrolované používanie perorálnych a vnútromaternicových kontraceptív.
- Cudzie telá vo vagíne a maternici (tampóny, IUD atď.)
- Cysty, polypy pohlavných ciest.
- Chirurgická gynekologická chirurgia.
- Porušenie hygieny pohlavných orgánov.
- Neadekvátne použitie výplachu, vaginálnej sprchy, hlboké pranie.
- Použitie kondómov, uzáverov maternice, bránice ošetrených spermicídom (nonoxynol-9).
- Časté zmeny sexuálnych partnerov.
- Chronický stres.

Vývoj bakteriálnej vaginózy

Pod vplyvom vonkajších a / alebo vnútorných faktorov, ktoré narúšajú zdravú rovnováhu vaginálneho mikroekosystému, sa počet N znižuje2ach2-produktívny zdroj laktobacilov, znižuje produkciu kyseliny mliečnej, zvyšuje sa hodnota vaginálneho obsahu.

Zvyšuje rast skupiny prísnych anaeróbov. Odpadové produkty z týchto baktérií sa rozkladajú na prchavé amíny s charakteristickou vôňou „zhnitých rýb“.

Hormonálna nerovnováha „progesterón / estrogén“ urýchľuje proliferáciu (reprodukciu) vaginálneho epitelu. Aktivácia receptorov týchto buniek na baktérie stimuluje adhéziu (adhéziu) prísnych anaeróbov na vaginálnu sliznicu a tvorbu "kľúčových" buniek.

 • „Kľúčové“ bunky sú deskvamované bunky vaginálneho epitelu pokryté gramnegatívnymi bacilmi (tyčinkovité baktérie, nie laktobacily).

Rozsiahle oddeľovanie „kľúčového“ epitelu je sprevádzané zvýšenou produkciou vaginálnych sekrétov až do 20 ml za deň (pri rýchlosti 2 ml).

Dodatočné metódy na diagnostiku bakteriálnej vaginózy

Aplikujte podľa indikácie v prípade častého opakovania ochorenia.

1. Kultúrny výskum.
Заключается в определении видового и количественного состава микрофлоры влагалища: выделение и идентификация Gardnerella v., других факультативных и облигатных анаэробов, лактобацилл (при резком снижение их количества

Характеризуется мизерным количеством любой микробной, в том числе лакто-флоры во влагалищном мазке.

Такой мазок не считается патологией. Зачастую он обусловлен чрезмерной подготовкой пациентки к посещению гинеколога (глубоким подмывание с дез. средствами), предшествующим антибактериальным лечением (приёмом антибиотиков широкого спектра действия) или интенсивной химиотерапией.

Subkompenzovaná bacvaginóza: - zníženie počtu laktobacilov,
- primerané zvýšenie inej mikrobiálnej flóry,
- vzhľad jednotlivých (1-5) „kľúčových“ buniek v nátere.

Klinicky výrazná bakteriálna vaginóza: - takmer úplná neprítomnosť laktobacilov,
- zorné pole je vyplnené „kľúčovými“ bunkami,
- Bakteriálna flóra je zastúpená rôznymi kultúrami (okrem laktobacilov) vo všetkých druhoch špecifických kombinácií.

Ako liečiť bakteriálnu vaginózu

Prvé štádium liečby choroby sa uskutočňuje antibakteriálnymi činidlami skupiny 5-nitroimidazol alebo klindamycínom, na ktoré sú najcitlivejšie anaeróbne baktérie a gardnerella.

Prípravky na bakteriálnu vaginózu:

 • metronidazol
  Obchodné názvy: Trichopol, Metrogil, Flagyl, Klion
 • tinidazol
  Obchodné názvy: Fazizin, Tiniba (500 mg)
 • ornidazol
  Obchodné názvy: Tiberal, Dazolik, Gayro, Ornisid atď.
 • klindamycín
  Obchodné názvy: Dalatsin, Clindacin
(pozri schémy prijímania nižšie).

Vaginálne tablety a čapíky na bakteriálnu vaginózu:

V posledných rokoch sa za sľubnú metódu liečby bacvaginózy považujú miestne kombinované vaginálne látky s antibakteriálnym, protiplesňovým a protizápalovým účinkom:

Naneste: jednu sviečku (tabletu) do pošvy po dobu 10 dní.

Druhé štádium liečby sa uskutočňuje po úplnej eradikácii anaeróbnej a podmienečne patogénnej mikroflóry. Obnovenie vaginálnej normocenózy sa uskutočňuje lokálnym podaním biologických látok:

 • Laktozhinal
 • atsilakt
 • Floragin Gel
 • Laktonorm
 • laktobaktérie
 • bifidumbacterin
 • a ďalšie

Účinnosť bioprípravkov pri dne je bohužiaľ obmedzená nízkou mierou prežitia „cudzích“ kmeňov laktobacilov vo vagíne.

Intravaginálne látky sa tiež odporúčajú na obnovenie normálnej vaginálnej mikroflóry:

 • Laktogel (kyselina mliečna + glykogén)
 • Multi-Gene Actigel
 • Vaginorm

Používajú sa na liečenie a prevenciu bakteriálnej vaginózy.

V prípade atrofických zmien vaginálnej sliznice sa používajú lokálne estrogény (estriolové prípravky):

 • Triozhinal
 • Ornion, krémová vaginálna 1%

Podľa indikácie sa predpisujú antialergické lieky a vitamíny A, E, C.

Odporúčané metódy na liečbu bakteriálnej vaginózy antibakteriálnymi látkami

Metronidazol tablety 500 mg. Na 1 tabletu 2-krát denne, perorálne (ústami).
Priebeh liečby: 7-10 dní.

Tinidazol 2,0 g (4 tablety po 500 mg) naraz, perorálne, perorálne, raz denne.
Priebeh liečby: 3 dni.

Vzhľadom na lokálny charakter infekcie mnohí odborníci uprednostňujú lokálnu liečbu bakteriálnej vaginózy. Najlepšie terapeutické účinky vykazovali intravaginálne čapíky a gély s metonidazolom alebo klindamycínom.

3.1 Vaginálne čapíky s Metronidazolom 500 mg (Flagyl, vaginálne čapíky)
Aplikovať raz denne, intravaginálne, na noc.
Kurz: 7-10 dní.

3,2 Metrogyl (Metronidazol), gél 1%
Intravaginálne aplikovať na 5,0 g (jeden plný aplikátor) raz denne, na noc.
Kurz: 5 dní.

3,3 Metronidazolový gél 0,75%. Aplikujte 5,0 g intravaginálne (jeden celý aplikátor) 1krát denne, cez noc.
Kurz: od 5 dní do 2 týždňov.

Dalatsin (Clindacin, Clindamycin), krém 2%
1 celý aplikátor (5,0 g krému = 100 mg klindamycínu) hlboko intravaginálne 1krát denne, cez noc.
Kurz: 7 dní

Zlatým štandardom na liečbu bakteriálnej vaginózy je kombinácia dvoch liekov: Metronidazol, tablety, ústami + Clindamycín (Dalatsin) intravaginálne.

Alternatívne liečby bakteriálnej vaginózy

Metronidazol 2,0 g (8 tabliet po 250 mg alebo 4 tablety po 500 mg) naraz, perorálne, perorálne.
Výsledok liečby:
najbližšie je dobré
vzdialené - nie dosť dobré

Schéma 2A Tiberal (Ornidazol) 500 mg, 1 tableta perorálne 2-krát denne.
Kurz: 5 dní.

Individuálny liečebný režim volí lekár s prihliadnutím na závažnosť bacvaginózy, sprievodné gynekologické a somatické choroby pacienta.

Účinnosť liekov Metronidazol a Clindamycín je približne rovnaká. Ale užívanie klindamycínu je menej pravdepodobné, že spôsobí nežiaduce vedľajšie účinky.

Počas liečby a 24 hodín po ukončení príjmu metronidazolu je zakázané piť alkohol.

Bakteriálna vaginóza počas tehotenstva - znaky liečby

Liečba bacvaginózy u tehotných žien si vyžaduje individuálny prístup pri výbere dávok a terapeutických režimov. Perorálne antibiotiká sa môžu užívať iba od 2. trimestra gravidity pod prísnym dohľadom laboratórnej diagnostiky v špecializovanom zdravotníckom zariadení.

Schémy antibakteriálnej terapie bakteriálnej vaginózy od 2. trimestra gravidity:

1. Metronidazol, 500 mg tablety.
Užívajte 1 tabletu 2 x denne perorálne. Priebeh liečby: 7 dní.

2. Metronidazol, tablety 250 mg.
Užívajte 1 tabletu 3x denne perorálne. Kurz: 7 dní.

3. Clindamycín, 300 mg kapsuly.
Užívajte 1 kapsulu perorálne 2-krát denne. Kurz: 7 dní.

Prognóza bakteriálnej vaginózy

Toto ochorenie nepredstavuje priame ohrozenie života pacienta. Liečba prebieha doma (neexistujú indikácie pre hospitalizáciu).

Kontrola terapeutického účinku sa vykonáva 14 dní po ukončení liečby: vyšetrenie gynekológom + opakovaný náter.

Ak výsledok nie je dostatočný, lekár vyberie alternatívne lieky alebo metódy.

Napriek „neškodnosti“ choroby je dôležité vykonávať jej včasnú liečbu a prevenciu.

Riziká recidívy bakteriálnej vaginózy

U žien s narušeným imunitným a / alebo endokrinným stavom sa pozoruje častá recidíva bacvaginózy. Títo pacienti potrebujú radu:
- gynekológ-endokrinológ,
- endokrinológ,
- Gastroenterológ.

Prax ukazuje, že profylaktická liečba sexuálneho partnera má malý vplyv na opakovanie epizód bacvaginózy u pacienta. Vyšetrenie a liečba sexuálneho partnera je nevyhnutná pri prítomnosti klinických príznakov balanoposthitídy, uretritídy alebo iných urogenitálnych chorôb.

Tradičné metódy liečby bakteriálnej vaginózy

Medzi netradičné spôsoby liečenia gynekologických ochorení patria „obľúbené“ prostriedky tradičných liečiteľov, ako je napríklad likvidácia roztokov liečivých bylín.

V prípade bakteriálnej vaginózy sú také postupy nežiaduce a dokonca nebezpečné. Vyvolávajú vymývanie prospešnej vaginálnej laktofóry, odliv patogénnych a podmienečne patogénnych mikroorganizmov do krčka maternice, alergické reakcie a zápal slizníc.

Povolené postupy:

1 čajová lyžička farmaceutického prášku kyseliny boritej (predávaná v baleniach) rozpustená v 1 šálke vriacej vody. Ochlaďte to. Sterilná injekčná striekačka na vstup do 100 ml čerstvo pripraveného vlažného roztoku do pošvy. Procedúra sa vykonáva jedenkrát denne počas týždňa.

Mikrošliapanie a umývanie vodným roztokom manganistanu draselného (mangán):

Pripravte slabo koncentrovaný (sotva viditeľný ružovkastý) roztok manganistanu draselného. Umývanie a sprcha 1krát denne počas týždňa.

Mikrošliapanie a umývanie vodným roztokom peroxidu vodíka:

1 lyžica roztoku peroxidu vodíka na vonkajšie použitie 3% (peroxid vodíka 3%, predávaný v lekárni) zriedený v 500 ml čerstvo prevarenej vlažnej vody. Umývanie a sprcha 1krát denne počas týždňa.

Samoliečba je zdraviu nebezpečná. Poraďte sa s odborníkom.

100 komentárov

Všetko jasné. Manžel sa teda nemusí liečiť, pretože je zdravý. Ďakujem!

ahoj Lekár mi predpísal liečbu bacvaginózy a môjho priateľa. Nemá žiadne príznaky, nedávno absolvoval lekárske vyšetrenie v práci. Takže pije alebo nepije tabletky? Ďakujem.

Ahoj, Alena.
Ak lekár nenájde urologickú patológiu (vrátane STI) u vášho partnera, nie je pre neho potrebné profylaktické podávanie liekov. Musíte tiež liečiť bacavaginózu podľa individuálnej schémy predpísanej lekárom. S pozdravom.

Môže človek vyliečiť bakteriálnu vaginózu bez toho, aby navštívil lekára?

Dobrý deň, Tatiana.
Nezávislá liečba bacvaginózy je samozrejme možná. Liečebné režimy a lieky sú uvedené v tomto článku.
ALE!
Na stanovenie skutočnej diagnózy vylúčte možné sexuálne prenosné infekcie, iné gynekologické alebo endokrinné choroby, ktoré sa môžu vyskytnúť na pozadí bicvaginálnej choroby alebo „maskované“ pod ňou - môže to urobiť iba lekár. Self-treatment je nevďačný a dokonca nebezpečný obchod. S pozdravom.

Laktozhinal mi predpísal gynekológ po bakteriálnej vaginóze. 1 kapsula 2-krát denne, ráno a večer počas týždňa. Bol som tak znepokojený, že sa môže opäť objaviť vaginóza, že som bol pripravený vložiť tieto kapsuly najmenej mesiac, aby všetko fungovalo. Gynekológ sa zasmial a povedal, že ak sa mikroflóra obnoví, nebude sa báť, ale občas ju odporúča ako prevenciu. Teraz, keď choroba prešla takmer rok, vaginóza sa ešte nevrátila. Takže Laktozhinal odporúčam.

Tento článok je určite dobrý, ale podľa môjho názoru, ak existujú problémy so ženskou časťou, ako je svrbenie alebo iné nepríjemné pocity, je lepšie poradiť sa s lekárom, aby po analýze predpísal liečbu. Pretože doma je ťažké pochopiť, že máte drozd alebo bakteriálnu vaginózu, pretože príznaky môžu byť veľmi podobné a liečba je iná ... Bol som predpísaný Actigel z bakteriálnej vaginózy, ktorá je tiež uvedená v článku, a toto ošetrenie mi pomohlo, všetko Neexistovali žiadne ab drogy.

Dobrý článok, vďaka. A ak mi predpísali Poliginax a Laktozhinal (najskôr vložte jednu tabletu na 10 dní, potom ďalší týždeň), môžem ich vziať súčasne? Liečiť rýchlejšie. Napríklad Poliginaks ráno a Laktozhinal večer?

Ahoj, Elena
Prvý Polygynax - zničí všetky zárodky (dobré aj zlé).
Potom Laktozhinal - zasieva dobré mikroorganizmy na „vyčistené“ pole Polygynax - obnoví správnu mikroflóru vagíny. S pozdravom.

Súčasne mi predpísali antibiotikum (metronidazol) a laktozhinal, ale musel som piť metronidazol a vložiť laktozhinal. A ak jedna a druhá sú vo forme sviečok, potom ich nemožno kombinovať.

Ahoj Maria
Ak sa obe kombinujú, potom nemá zmysel „vkladať“. Priamy kontakt metronidazolu s lakticínom zabije dobré baktérie, ktoré zasejete. Okrem toho nie je známe, ako pomocné plnivá sviečok a kapsúl budú navzájom reagovať.
Preto: postupujte podľa odporúčaní lekára (prečo experimentovať?)
S pozdravom.

Súhlasím s tým, že vo forme sviečok nemusíte experimentovať. Napísal som, že mi bol predpísaný metronidazol na orálne podávanie, a laktozhinal v vaginálnych kapsulách. Takže v tejto podobe ich môžete vziať súčasne, nemyslel som na to sám.

Mária,
Metronidazol ústami (vo forme tabliet) + topicky (laktozhinal) (ako vaginálne kapsuly). Takže môžete kombinovať.
Zobrali sme vašu vetu „A ak sú obidve vo forme sviečok ...“ a odpovedali sme na ňu. S pozdravom.

ahoj, pomáha nystatín s bac.vaginózou?

Ahoj, Jana
Nystatín je antimykotikum starej generácie. Používa sa pri terapii bacvaginózy COMPLEX na prevenciu kandidózy (drozd) pri užívaní antibiotík.
Jeden nystatín z bacvaginózy nebude šetriť.
S pozdravom.

Dobrý deň, a môžete sa naučiť antigelmultigín a terzhinan spoločne, do ktorého môžete vstúpiť? Alebo je možné použiť jeden z nich?

Ahoj Anna
Áno, tieto lieky sa môžu používať súčasne.
Hlavnou liečbou je terzhinan.
S pozdravom.

Môžete mi povedať, ako zaobchádzať s partnerom?

Nina, ahoj.
Ak bacvaginóza ženy nezhoršuje pravá patogénna flóra (trichomonas, gonokoky, chlamýdie, HPV, iné sexuálne prenosné infekcie) a partner nemá príznaky zlého zdravia v urogenitálnom trakte, liečbu nepotrebuje.
Ak má partner nejaké podozrivé príznaky (začervenanie, svrbenie, bolestivé močenie, opuchy ...) - obráťte sa na urológa.
S pozdravom.

Dobrý deň, mám 19-týždňové tehotenstvo, pomôžte, prosím, rozlúštiť analýzu náteru pre flóru: kvalita lieku: primeraná, epitel v ps. 6-8, leukocyty na str. 2-3, hlien: +, flóra: kokoková: stredná. Nezistené: neisseria gonorrhoeae trichomonas vaginalis. Vopred ďakujeme!

Anastasia, ahoj
NORMA
S pozdravom.

Vitajte! Vďaka za článok. S blížiacou sa menopauzou sa prípady vaginitídy častejšie vyskytujú, prítomnosť fibroidov neumožňuje pridávanie hormónov, ktoré sú potrebné pre integritu sliznice, vitamín E sa nemôže užívať príliš dlho. Zaoberám sa telesnou kultúrou, najmä drozd pochádza z kegelových cvičení! (Epigen nie je príjemné vkladať sex. Čo by ste radili v oblasti prevencie?

Tatiana, ahoj
Normálna telesná výchova (nie nevyhnutne Kegel, chôdza na bežiacom páse 30 minút denne je tiež dobrá).
Lieky (ak je to potrebné) predpíše lekár po vyšetrení a vhodnom dodatočnom vyšetrení (v prípade potreby opäť).
Konzultačný gynekológ.
S pozdravom.

Povedzte mi, môžete liečiť vaginózu dalacínom alebo niečím, čo potrebujete?

Mary, ahoj
Áno, môžete. ALE! Je spoľahlivejšie kombinovať Dalatsin (vaginálne) a metronidázu (tablety vo vnútri).
Konzultačný gynekológ: lekár vypíše individuálny režim liečby.
S pozdravom.

Ahoj, bol som menovaný, keď som použil Candid vaginosis Candid v6. Nikdy som o nich nepočula, kým iný lekár Terzhinanovi predpísal drozd. Povedzte mi, ako je to efektívne? Alebo možno existuje analóg? Ďakujem

Dobrý večer, pre môjho partnera, charakteristický zápach🐠 Ako s bakaginitom, čo robiť?

Nina, ahoj
Candide-B6 je širokospektrálne fungicídne činidlo s antibakteriálnym účinkom (proti akýmkoľvek hubovým infekciám a mnohým mikróbom).
Menovanie týchto vaginálnych tabliet na optimálnu drozd.
Terzhinan je tiež účinným, ale „ťažkým“ antibakteriálnym liekom so „starou“ fungicídnou zložkou.
Zrejme si lekár myslel, že Candide je vo vašom prípade špecifickejší. Zostáva dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára. Už čoskoro dobre. S pozdravom.

Elena, ahoj
Po prvé: starostlivo dodržiavajte intímnu hygienu.
Po druhé: partner by sa mal obrátiť na urológa, na gynekológa (vyšetrenie, náter na flóru).
S pozdravom.

V prípade bakteriálnej vaginózy lekár predpísal klindamycín vaginálne, dazolický, potom acylac. Po liečbe, po 2 týždňoch, keď sa všetko vrátilo, môžete tieto lieky piť sami.

Ahoj Marina
Nie. Musíme sa znova poradiť s lekárom.
Po objektívnom vyšetrení lekár predpíše doplnkové vyšetrenie alebo iný liečebný režim.
Bakteriálna vaginóza je občas náchylná na recidívu a optimálna terapia sa musí vyberať individuálne.
S pozdravom.

Dobrý deň, od 8. marca nemám pohlavný styk, no ukázalo sa, že mám 47 menštruačných porúch, ale urobil som to, vaginóza sa začala po menštruácii, v roku 15 som liečil metronidozol + sv. Azilakt, toto je v schôdzke teraz prečítané. Chcem to zopakovať rovnakým spôsobom, alebo je stále potrebné odovzdať škvrnu? Ale toto je dlhá doba. Ďakujem!

Dobré popoludnie mi lekár predpísal sviečky a krém na báze jódu Betadin pre môjho manžela. Priebeh liečby sa skončil, opakujte náter, nepomohlo. Potom nám lekár predpísal, aby sme pili antibiotikum amoxicilín a Linex. Pomôže toto ošetrenie?

Svetlana, ahoj
Každú ženu by mala vyšetriť gynekológ najmenej raz ročne.
Preto by ste si určite mali nájsť čas a ísť k lekárovi. Okrem toho existujú dôvody na sťažnosti.
S pozdravom.

Eugenia, ahoj
Či liečba pomôže alebo nie - to bude jasné po ukončení kurzu.
Keďže vám lekár pridelil túto schému, existujú dôvody.
S pozdravom.

Koľko článkov som nepozeral, nikdy som nevidel antibiotikum amoxicilín. Preto vznikli pochybnosti pri predpisovaní liečby, pretože tiež nechcem znova nacpávať telo tabletkami.

Eugene,
Na liečenie zápalových ochorení sexuálnej sféry v prípade zlyhania lokálnej liečby (Betadine) sa predpisujú širokospektrálne antibiotiká (proti najznámejším mikróbom, ako je amoxicilín). Berúc do úvahy skutočnosť, že mikróby často prenikajú do krypt, štrbín vaginálnych slizníc a stávajú sa neprístupnými pre miestnu terapiu, je vhodnejšie predpisovať antibiotiká vo vnútri (v tabletkách). Je to všeobecná antibiotická terapia, ktorá je hlavná a lokálna - pomocná. Na prevenciu dysbakteriózy (možného nežiaduceho účinku antibiotík) vám bol pridelený liek Linex.
Už čoskoro dobre. S pozdravom.

Bacvaginózu liečili celé roky, kým neprišla k mužskému špecialistovi (smiech) arologovi (známemu). Jediný kompetentný špecialista (naši gynekológovia ničomu nerozumejú ... a to nie je len moje utrpenie, ale aj jeho názor .. špecialista, ktorý nájde možnosť zúčastniť sa opakovacích kurzov z vlastnej iniciatívy) v našej oblasti vymenoval vykonanie testov (testosterón, vitamín D, ktoré estrogény a ďalšie genitálie .. iba 5 000 z nich sú najdrahšie - vitamín D - 1 000 rubľov). Výsledok: vitamín D je na spodnom okraji normy (keď by mal byť na svojom vrchole v auguste), estrogén je zvýšený (a myslím si, že to bolí hrudník na obdobie, najmä pred menštruáciou), dobre, testosterón je na minime (hoci testosterón nie je silný) indikátor - môže sa meniť v závislosti od zaťaženia alebo namáhania, pádu ...). Výsledkom je, že som si kúpil vitamín D3 + vitamín K2 vo vzorci MK-7 (bez tohto vitamínu je príjem D3 neúčinný ... môžete jesť nejaké greeny, ale nemáme ho väčšinu roka), trochu lepšie z hľadiska celkovej pohody. Chcel by som znížiť hmotnosť (nie viac ako 5 kg., Netrpím silnou obezitou), aby som upravil množstvo estradiolu (je to tuk, ktorý produkuje nadbytočné množstvo estrogénu a nielen ... krvné doštičky).Verím, že v mojom prípade je nadbytok estradiolu iba príčinou (vynechanie životného prostredia, stres je zrejmá vec). A pravidelne, každých šesť mesiacov, sa šetrím antibiotikami (amoxicilín) + makromorom (sviečky). Žiadne iné systémy nefungujú! Skúsil som trichopol, terzhinan a pr.pr.pr. - všetko bez účelu. Toto je kruh pekiel, keď sa všetko opakuje v novom (nechcete nepriateľa). K2 (MK-7) v Rusku nie je na predaj alebo je veľmi drahý. Nebudem inzerovať, kde ho kúpim - nájdem ho sám. Prijímam tiež výrobky, ktoré zvyšujú hladinu testosterónu (tégliky: kapusta, reďkovka, zelený čaj, vitamín C a zinok). V zime pijem priebeh dámskych športových vitamínov, jednu kapetu denne (a ukladám ich). Nie fanaticky viesť zdravý životný štýl. Vitamíny v našich lekárňach mi nevyhovujú (a sú drahé a neúčinné). Snívam (spím a vidím), keď sa sťahujem z MFB na trvalé bydlisko do sabeb (predmestia), do súkromného domu, na zem.
Teraz mi povedzte, ako viete, že musíte byť testovaní na sexuálne hormóny? Odnikiaľ. Naši lekári nevedia nič o hormónoch. Vrcholom ich kvalifikácie je usmerňovanie dodávania hormónov štítnej žľazy. A to je veľmi smutný príbeh. Ďakujem za pozornosť! Všetko zdravie!

Mimochodom, s týmto problémom súvisia aj problémy s imunitou. Herpes vírus, prototyp herpes vírusu je CMV alebo cytomegalovírus (ktorý má väčšina ľudí), a dokonca aj mycoplasma hominis (podľa americkej štúdie trpí mykoplazmatickou bronchitídou 40% detí. Musíte pochopiť, že telo je zdravé, tj. Rovnováha nie je narušená, pomer patogénnych baktérií, húb, mikróbov je normálny, to znamená, že gynekológovia veľmi často začínajú kopať v histórii pohlavne prenosných chorôb a po nájdení odpovede nenájdu nič. A pacient je nútený vyhodiť nové z jedného cyklu antibiotík (doslova o mesiac neskôr). tento začarovaný kruh a je to mimoriadne ťažké (stačí študovať mechanizmus tej istej mykoplazmy, čo je pomer vírusu plesne-baktérie). Podarilo sa mi dostať sa z pekelného kruhu vďaka jednorazovej homeopatii e (nanešťastie to nefungovalo pre budúcnosť) (a seba) s nachladnutím, ktoré začína alebo zápal priedušiek s malými z kalina a rôznych prírodných mucalitík.

Chcem objasniť, že mycoplasma hominis je spúšťačom nielen pri ochoreniach horných dýchacích ciest, ale aj u žien (zápal slepého čreva), ako aj iných vírusov. Jedným slovom - posilnite imunitný systém.

A prečítajte si o nadbytku estrogénu (a nedostatku testosterónu). Myslím si, že mnohí považujú tieto informácie za užitočné.

Ako užívať metronidazol s laktozhinalom? Čo je schéma?

Olesya, ahoj
Individuálny liečebný režim predpisuje lekár na recepcii na mieste po vyšetrení, ďalšom vyšetrení a laboratórnom potvrdení diagnózy.
S pozdravom.

ahoj Mám silnú vaginálnu dysbakteriózu. Zvýšenie leukocytov. Fluomizín bol predpísaný na 12 dní a gayro 10 a flukonazol. Ako si myslíte, že je efektívny? Na základe vášho článku musíte vziať antibiotikum. Ďakujem)

Irina, ahoj
Predpísané ošetrenie je správne.
Fluomizín má komplex vrátane antibakteriálneho účinku (podstatou je antibiotikum).
Už čoskoro dobre. S pozdravom.

Ahoj, PCR nepreukázala žiadny laktobacil a vyššiu ako je miera záhrady, ostatné ukazovatele sú normálne. Dalatsin 3 bol predpísaný lekárskym predpisom po Atsilakt. Obávam sa, že sa to stane znova a laktobacily sa nezotavia. Nerozumiem, prečo takáto analýza bola všetko normálne. Dva cykly po ošetrení sucha a obnove flóry a nulového laktobacilu ...

Dobrý deň! Nebol som schopný sa zotaviť už 8 rokov ... vyskúšal rôzne liečebné režimy. Antibiotiká, potom laktobacily. Toľko liekov na pitie a uvedenie do stravy. Zrátané a podčiarknuté: PH 7, laktobacil 10 × 2, vždy biela. Lekári (bolo ich viac ako 10) hovoria - vyliečim vás, ale po pokrčení ramenami a povedzme - toto je norma. PCR čisté, STD sa nikdy nestalo. Každý lekár však predpisuje 2 typy antibiotík plus metronidazol. Bacvaginóza neprechádza. Čo robiť

Lepšie obnovuje mikroflóru Salvagin, má zloženie kyseliny mliečnej a inulínu. V súlade s tým okysľuje prostredie vagíny a inulínu, živného média pre rast vlastnej laktoflory.

Alina, ahoj
Dnes máte predpísanú liečbu. Je potrebné ho splniť.
Opakovaná bacvaginóza je častým príznakom zníženej imunity, cukrovky. Ak je výsledok liečby opäť neuspokojivý, má zmysel konzultovať imunologu, endokrinológa.
S pozdravom.

Anna, ahoj
Je potrebné darovať krv na cukor a konzultovať s endokrinológom.
S pozdravom.

Ďakujem za odpovede. Cukor je normálny, endokrinológ mal, hormóny štítnej žľazy a ženy sa vzdali, všetko je v poriadku. Až teraz sa alergie objavili na lepok a laktózu. Aj keď som to zistil, vyšetrili ma všetci lekári. Všetky testy sú vynikajúce. Raz odovzdané ... ale ako vždy - ste zdraví, ale čo robiť s flórou, to nevieme. Skúsil som nejaké lieky s inulínom a kyselinou mliečnou, nepomohlo) Skúsim Salvagin, ale dlhšie.

Čítal som niekoho recenziu - flóra: kokoková: mierna. Odpovedali ste - norma.
A v mojej analýze - rast normálnej flóry, tyčovej flóry ... ale lekári hovoria, že by to malo byť. Aj keď niektorí sa pokúsili odstrániť rast pomocou striekačky sódy a actifert ...

Anna,
normálna mikroflóra vaginálneho prostredia je bohatá a rozmanitá. Ak sa vyskytnú podmienene patogénne mikroorganizmy (vrátane kokov) v malom alebo strednom množstve, s prospešnými laktobacilami (tyčinky) v dostatočnom množstve, potom sa tento pomer pripisuje normálnemu variantu.
Nadmerný patologický rast laktobacilov (mliečnych tyčiniek) v neprítomnosti rastu akejkoľvek inej flóry dáva dôvod hovoriť o cytolytickej vaginóze. V tomto prípade však dochádza k extrémnemu poklesu kyslosti vaginálneho výtoku (pH pod 3,5). Vy (svojimi slovami) pH 7 (rýchlosťou do 4,5). Preto je rast „kyslej“ normoflory (laktobacily) vo vašom prípade dobrým znamením (ako by malo byť). A špinavá sóda (?) Povedie k väčšej alkalizácii vagíny a zhoršeniu situácie.
Pri pH 7 má zmysel kontrolovať funkciu vaječníkov (nedostatok estrogénu?) A prehodnotiť zásady intímnej hygieny (neumývať alkalickým mydlom).
V niektorých prípadoch zdravý životný štýl, pozitívna nálada, vyvážená strava a pravidelná telesná výchova pomáhajú obnoviť zdravie žien o nič horšie ako drogy pod vplyvom alkoholu.
Urobte sa čoskoro! S pozdravom.

Ahoj, nedávno som začal ostrý pocit pálenia počas mycheschepuskanii a ostrú bolesť brucha. Dnes sú v moči leukocyty 12 - 15, bielkoviny0.124. Pred mesiacom to bola bacvaginóza. Ale neliečil som ju, možno sa to prejavuje?

Anastasia, ahoj
Áno. Neliečená infekcia z pošvy sa môže rozšíriť do močovej trubice a močového mechúra, čo môže spôsobiť uretritídu alebo cystitídu (pálenie, bolesť, zvýšené močenie, bolesť brucha).
Konzultačný gynekológ, urológ.
Už čoskoro dobre. S pozdravom.

A povedzte mi, že to nemôže ovplyvniť vaječníky, spôsobiť zápal? Dnes sa objavili výsledky krvi. Všetko je so mnou v poriadku, ale čo ma znepokojuje, je to, že hrachová lemofot vyskočil z každej podpazušia, môže táto cystitída ovplyvniť? Tvaroh, pred užitím antibiotík, nebol príjemným zápachom, po vypití siedmich dní sa výtok stal zriedkavým a zápach zmizol. Môžu sa tieto lemové uzly a ooforitída vylúčiť?

Tu sú výsledky rozteru Ur leukocyty: 12-14, Cr: 21-21
Epitel: Ur: 5-7, Cr7-8
Kľúčové bunky: Gram negatívne diplococci.
Detekovali sa kvasinkové bunky
Clinical Laboratory Stab: Leptotrix found.
Moč príliš veveričky 0,124
Leukocyty 12-15.
Armpitus zapálil 2 lemfouzla, ale veľkosť hrášku. Diagnóza nebola stanovená

Anastasia,
Je vám diagnostikovaná vaginálna leptotrichóza (druh bakteriálnej vaginózy).
1. Môže sa infekcia šíriť z vagíny až cez krčka maternice cez skúmavky do vaječníkov? Áno.
2. Môžu sa pri lokálnej infekcii pohlavných orgánov zapáliť lymfatické uzliny v podpazuší? Nie (v tomto prípade sú zapálené inguinálne lymfatické uzliny).
Pri bežnej infekcii - pravdepodobne áno, ale nie je to fakt.
Konzultácia s mamológom, hematológom.
Zhrnem: konzultácia s gynekológom, ďalšie vyšetrenie. Liečba, ktorú lekár predpisuje, sa musí vykonať úplne.
Už čoskoro dobre. S pozdravom.

Ahoj, povedzte mi prosím, čo znamená analýza náteru Krk Leukocytov> 100, vagína> 100.
Epitelové bunky krku mysle / n, vagína b / n.
Cocciho krk b / n, vagína zapnutá?

ahoj Po mnoho rokov chorí xp. Cystitída, skvamózna. Exacerbáciu vaginózy preniesla už dávno, keď sa z liečby stala cystitída. Lekár predpísal hĺbkovú štúdiu, očkovanie a stehennú kosť. E. coli sa detegovala v titri 10 x 4, streptokoky 10 x 4, fecalis 10 x 4. Lekár odporučil Lavomax a Azilakt a možno budete musieť piť Amoxiclav, ktorý ste naozaj nechceli. Už dávno videl Tavanic .. Veľmi sa bojím antibiotík. Čo robiť

Cristina, ahoj
Známky ťažkého zápalu sliznice pošvy a krčka maternice.
Konzultačný gynekológ, dodatočné vyšetrenie.
Váš lekár vám predpíše liečbu.
Už čoskoro dobre. úprimne

Tatiana, ahoj
Podľa výsledkov výskumu neexistuje žiadna indikácia pre antibiotickú liečbu.
Postupujte podľa odporúčaní lekára (Lavomax + Acilact)
Chronická cystitída - konzultácia s urológom.
Už čoskoro dobre. S pozdravom.

Ďakujem za odpoveď! Mám ďalšiu otázku, bol som vymenovaný za gastroetnerológa Riafloru Immuno. Urológ však povedal, že ide o doplnok výživy, čo znamená, že je vždy pochybné. Registroval Maksilak + Baktisubtil. Baktisubtil vážne drogy, kedysi som varoval infekčné choroby, nikdy ho používať bez vymenovania, "na prevenciu" nepoužívajte. Teraz sa názory na drogu zmenili?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Bol som u gynekológa, predpísal som liečbu: Tsiprolet, metronidazol, flukonazol, St. Cerginan. Čo môže byť príčinou zápalu?

christina,
v 90% prípadov je zápalom infekcia (patogénne alebo podmienečne patogénne mikróby, vírusy, huby).
Váš lekár predpísal dobrú komplexnú liečbu rôznych typov infekcií.
Už čoskoro dobre.

tatiana,
Baktisubtil - vynikajúci liek, ale častejšie sa predpisuje v akútnom období (hnačka, gastrointestinálna infekcia).
A Rioflora Immuno a Maksilak (!) - BAA.
V skutočnosti všetky eubiotiká - potravinové doplnky. Ale všetci dobre fungujú s dysbakteriózou a majú skutočne pozitívny vplyv na imunitu.
Aké ošetrenie si vybrať pre vás? Podľa môjho názoru: Lavomaks + Azilakt.
Po ukončení kurzu môžete piť niektorý z prostriedkov: Linex (NOT Forte), Bifiform, Rioflora Immuno, Maxilak ...
Vaginálna mikroflóra (po konzultácii s ošetrujúcim gynekológom) môže byť podporená laktátom (vaginálne kapsuly).
Už čoskoro dobre.

Ďakujem! Aký je váš osobný názor na návštevu bazénu? Ak existuje tendencia narušiť biocinózu. Bazén je vhodný pre zdravie nervového systému + krvný obeh a stvrdnutie. Stále však existuje otázka, ako ju dezinfikujú a či je to možné. Všetci tam lezú, mladí i starí, teraz už nikoho nežiadajú o pomoc, hovoria, že máme zabijácký systém.

tatiana,
Bazén zostáva rizikovou zónou tak pre prenos infekcie, ako aj pre indukciu dysbakteriózy (ak existuje „jatočná“ dávka chlóru vo vode).
Plávanie samo o sebe je veľmi užitočné. Zlá kvalita vody však môže všetky tieto výhody negovať.
Mimochodom, ŽIADNA „pozemná“ fyzická aktivita (tréning v telocvični, chôdza pod holým nebom, tanec atď.) Je tiež užitočná pre nervový systém a pre krvný obeh.
Aký systém obnovy si vyberiete - rozhodnete sa.
S pozdravom.

Vďaka za info. Pre mňa to bol objav toho, čo je napísané v článku, že bakteriálna vaginóza sa sexuálne neprenáša. Ukazuje sa, že existuje veľa možností, ako túto chorobu chytiť, a naposledy som trpel vaginózou, keď som mal angínu pectoris. Päť dní sa s ňou liečili Actigel a Pah-Pah, všetko je stále v poriadku.

ahoj Moja dcéra mala analýzu stehennej kosti (vykonanú doma): výrazná anaeróbna dysbióza, anaeróbne baktérie -0,4 (38 - 51%), niektoré mykoplazmy, zvyšok je normálny. Odišla, študuje v inom meste, zatiaľ sa nemôže dostať k gynekológovi. Prosím, poraďte, možno by ste si mali dať nejaké sviečky.

S touto infekciou bojujem už 4 mesiace a nie je to tak, že už nie je viac sily. Na chvíľu zmizne a potom je všetko nové, terzhinan + trichopolum nepomáha, ale prináša krátkodobý výsledok. Ako môžete vyliečiť túto infekciu a vyliečiť ju navždy, prosím, pomôžte

Julia, ahoj
Liečba predpísaná lekárom po vyšetrení a ďalšom vyšetrení (ak je to potrebné).
Vyžaduje sa konzultácia s gynekológom na plný úväzok.
S pozdravom.

Kate, ahoj
Na vyliečenie „tejto infekcie“ (veľmi správne zaznamenané) je dôležité vykonať úplné vyšetrenie (bacpericulture, testy PCR), nájsť vinníka mikroba, určiť citlivosť na antibiotiká a vykonať komplexnú liečbu: všeobecne (tablety vnútri) a miestne (sviečky), potom obnoviť normálnu vaginálnu mikroflóru (čapíky a eubiotiká vo vnútri).
Zhrniem: interné konzultácie s gynekológom.
S pozdravom.

Dobrý deň, približne 3 mesiace sa obávajú pálenia, niekedy len bolesti. Klinické príznaky zápalu. Boli u 2 gynekológov. Podľa výsledkov testov sa nenájde nič zločinecké. Z testov nevyplýva zápal. Femoflor-16: Lactobacillus spp.-10 ^ 6,4 (83- 100) .Mobiluncus spp. + Corynebacterium spp.-10 ^ 4.9 Neboli nájdené žiadne ďalšie mikroorganizmy Liečba je predpísaná: trichopol 500 mg * 2 p-5 dní, klindacín b predĺžený na 6 dní, aktigel Prosím, povedzte mi, či je správny Liečba je predpísaná všade, kde píšu, že mobilunkus nie je citlivý na metronidazol. Ďakujem.

Alyona, ahoj
Liečba je predpísaná štandardne, komplexne a celkom primerane.
Absolvujte odporúčaný kurz. Koniec koncov, bez toho nemôžete vyhodnotiť účinnosť liečby.
Už čoskoro dobre. S pozdravom.

Mám tiež otázku o bazénoch. Ideme do Egypta, sľubujú tam teplo a hovoria, že nemôžu žiť v hoteli bez miestneho bazénu. Ak si vezmem týždeň profylaktickej liečby Lactozinalinou, bude ma to chrániť 10 dní?

Tatiana, ahoj
Na vašu otázku určite nemôžem odpovedať. Nie všetky bazény sú rovnako nebezpečné) Oddychujte ľahko a v prípade problémov sa obráťte na lekára.
S pozdravom.

Dobré popoludnie V minulosti sa na bakteriálnu vaginózu liečenú menštruačným cyklom (videl Gayro + Terzhinan) príznaky (rybí zápach objavili okamžite po menštruácii počas pohlavného styku a sivobiely výtok) zmizli. Teraz sa problém znova objavil, okamžite sa objavil prvý pohlavný styk po menštruácii a okamžite sa objavil špecifický zápach a mierne nepohodlie (svrbenie), ale nejestvuje žiadny charakteristický výtok. Recepcia u gynekológa až budúci týždeň, chcem začať liečbu podľa schémy opísanej v článku - Metronidazolové tablety + klindamycín. Je znepokojujúce, že druhý cyklus tohto „bolesti“ prináša, mierne povedané, toľko problémov. Nemôžem pochopiť príčinu. Je možné, vrátane účinkov zmien menštruačného cyklu (pred šiestimi mesiacmi som prestal užívať hormonálne hormóny, ktoré som strávil 6 mesiacov a odvtedy cyklus vyskočí, potom v normálnom rozmedzí 28 dní, potom 39 - 42 dní)? Existujú tiež myšlienky, že depilačný krém môže vyvolať takúto reakciu ... Váš názor je veľmi zaujímavý a dôležitý, aby sa vylúčilo opakovanie .... Ďakujem za odpoveď!

Okrem predtým odoslanej správy ... Safotsid si dnes kúpil (lekár ho predpísal aj v poslednom cykle, keď sa tento problém objavil najskôr, ale potom som sa obmedzil len na Gayro a Terzhinan), metronidazol, klindamycín a bifidumbakterín. Mám v úmysle zobrať to: safocid raz 4 tablety, potom metronidazol 250 2 tablety 2-krát denne počas 5 dní + klindamycín počas noci počas 5 dní (20 g skúmavka). Dozvedel som sa z vášho článku, alebo skôr komentárov, o Actigele. Myslím si, že by bolo správne dokončiť kurz s Actigel alebo Bifidumbacterin je dostatočný (je to oveľa lacnejšie) a môže sa Actigel ďalej použiť na prevenciu? Môže sa liečba klindamycínom skrátiť na 3 dni? Sex, pretože sa neprenáša na partnera, chápem správne, že po liečbe klindamycínom? Ďakujem za odpovede !!

Dobré popoludnie, povedzte mi, ale v kritických dňoch neprerušujte priebeh liečby, pite metronidosol 7d, klindamycínové sviečky 3 dni, potom laktozhinal 7 dní, tu prichádzate pred laktozhinal, ako má byť?

Mary, ahoj
Bude presnejšie konzultovať s ošetrujúcim gynekológom.
Mal by sa tiež opýtať na všetky vaše otázky týkajúce sa prevencie recidívy bacvaginózy.
Overenie sexuálneho partnera (konzultácia s urológom) nebude zbytočné, pretože po pohlavnom styku máte relaps choroby.
Bacvaginóza nie je v žiadnom prípade pohlavné ochorenie. V prípade častých recidív choroby je však užitočné vyšetriť oboch partnerov av prípade potreby reorganizovať sexuálnu sféru súčasne na oboch.
Už čoskoro dobre. S pozdravom.

Renata, ahoj
Laktozhinal sa môže používať počas menštruácie, ale v tomto prípade sa účinnosť liečby zníži (užitočná „očkovaná“ flóra sa vylúhuje menštruačnou krvou).
Preto je lepšie viesť celú liečbu po ukončení menštruačného krvácania.
S pozdravom.

Vitajte! Ďakujem za odpoveď! Vidím recepciu gynekológa iba za týždeň, ale my sme emocionálne dievčatá, chcem všetko, hneď ho vyliečim))) pohlavný styk po menštruácii). Minulý mesiac bol presne ten istý, ale potom, čo sa liečili Gayro a Terzhinan, príznaky zmizli. V tomto cykle, po menštruácii, sa tento zvláštny zápach objavil opäť pri prvom pohlavnom styku, potom mierne nepohodlie vo forme svrbenia, ale bez prepustenia.Vylúčim sexuálnu infekciu ani zďaleka kvôli dôvere v partnera, ale preto, že som vzal fluktuózu v júni, potom v auguste, po objavení sa problémov sa kľúčové bunky našli v nátere. STI / STD takýmto spôsobom by som nelieči. Chápem, že osobná konzultácia s lekárom je lepšia, ale rád by som si vypočul niekoľko názorov. Ďakujem !!

Dobrý deň, mám gv povedal, aby sa uzdravil, hovoria, že dojdenie končí

Mária,
žiadny zodpovedný lekár nebude predpisovať liečbu v neprítomnosti bez objektívneho vyšetrenia pacienta, anamnézy, „čerstvých“ výsledkov vyšetrení.
Zhrniem: interné konzultácie s gynekológom.
A tiež analyzujte: aké zmeny sa odohrali vo vašom živote od augusta a neskôr? čo spájate s výskytom nepríjemných príznakov (koniec koncov, skôr ako to nebolo a zrazu sa objavili)?
Musí sa liečiť okluzívna choroba. Je však dôležité pochopiť príčinu jeho vývoja: hormonálne poruchy (pri cukrovke sa pozoruje napríklad pretrvávajúca vaginóza), zníženie imunity (nadmerná izolácia, alergia, stres, nedostatočný odpočinok, sedavý spôsob života, intímna hygiena (neprimeraná alebo naopak)). agresívne, čo vedie k „vymývaniu“ užitočnej miestnej flóry?) ...
V prvom rade je vývoj bakteriózy spojený so znížením alebo nejakou zmenou miestnej imunity. Čo však viedlo k tomuto poklesu?
U emocionálnych dievčat (mimochodom) sa bacvaginóza vyskytuje častejšie ako u menej citlivých žien (hyperreaktivita miestnych nervových zakončení vedie k lokálnemu podráždeniu slizníc, nepríjemným pocitom (svrbenie) a zápalovým reakciám). Premýšľajte o tom.
Už čoskoro dobre. S pozdravom.

Marina, ahoj
Áno, máte pravdu. Antibiotiká sa dostávajú do materského mlieka, môžu dieťaťu poškodiť.
Ukončite dojčenie a ihneď vyhľadajte gynekológa.
Už čoskoro dobre. S pozdravom.

Pin
Send
Share
Send
Send