Zdravie

Vaginálne polypy: príčiny, liečba a prevencia

Pin
Send
Share
Send
Send


V súčasnosti narastajúci počet žien sa obracia na gynekológa s takou patológiou ako polypy v pošve. Fotografie takýchto porastov v žiadnej zo žien nespôsobujú pozitívne emócie. Čo je to choroba? Polyp je novotvar, ktorý v 99 prípadoch zo 100 má benígny kmeň. Môže sa tvoriť ako na sliznici pošvy, tak vo vnútri maternice. Polypeptid má schopnosť rásť v tele alebo krčku maternice. Jeho veľkosti môžu byť veľmi odlišné. Vzhľadom k malým nohám vyzerá ako karfiol.

Polypy v pošve. Príznaky a príčiny vzdelávania

Napriek tomu, že všetky príčiny vzhľadu ešte stále nie sú úplne pochopené, doteraz existujú niektoré z najbežnejších.

Mnohé štúdie ukázali, že jedným z hlavných dôvodov ich výskytu sú rôzne zápalové procesy.

Papilomavírus ovplyvňuje sliznice vagíny. Podporuje tvorbu polypu. Predpokladá sa, že papilomavírus je veľmi nákazlivý. Môže sa prenášať nielen sexuálne, ale aj z matky na dieťa.

Polypy v pošve sa môžu objaviť aj u žien po pôrode. V procese pôrodu dochádza k poškodeniu vaginálnej sliznice. Takéto poškodenie môže byť tiež dôsledkom sexuálneho styku.

Príčinou vzniku môže byť ochorenie endokrinného systému alebo hormonálne narušenie (môže byť vyvolané pôrodom, potratom alebo gynekologickou operáciou).

Polyp vo vagíne má často červenkastú farbu. Ale s poruchami obehového systému alebo s neustálym trením sa môže zmeniť na fialový alebo modro-burgundský odtieň.

V zriedkavých prípadoch možno naraz pozorovať niekoľko porastov. Tento jav sa nazýva polypóza.

Tvorba nádoru tohto typu po dlhú dobu nie je sprevádzaná žiadnymi príznakmi. Začína rušiť len v období rastu, v prípade poškodenia alebo skrútenia nohy. V tomto prípade si môže žena všimnúť:

- ružový výtok, ktorý sa po pohlavnom styku stáva hojnejším,

- krvácanie alebo krvácanie,

- záchvaty ostrej bolesti v slabinách, zhoršené po intimite. Žena môže tiež pociťovať nepríjemné pocity počas pohlavného styku, aj keď ju vyšetruje gynekológ,

- porušenie mesačného cyklu a predĺženie jeho trvania,

- neschopnosť počať dieťa. Väčšina žien sa s týmto problémom často poradí s lekárom. Pri vyšetrení sa ukazuje, že polypy spôsobujú poškodenie reprodukčnej funkcie. Takáto formácia tiež sťažuje vstup spermií do vajíčka.

Vaginálne polypy. Liečba a diagnostika

Vzhľadom k tomu, že sa tento neoplazmus nemusí dlhodobo prejavovať, jeho detekcia prebieha hlavne počas rutinného vyšetrenia gynekológom. Nevšimnúť si tento rast je jednoducho nemožné. Na potvrdenie diagnózy je predpísaný ultrazvuk alebo kolposkopia. Aj histologické vyšetrenie je povinné. Koniec koncov, aj keď malé, ale pravdepodobnosť, že vznik malígnych, tam je ešte.

Odstráňte papilloma vírus z ženského tela je jednoducho nemožné. Preto je liečba chirurgická. V priebehu neho sa zníži samotné vzdelávanie.

Odstránenie vaginálneho polypu je možné rôznymi spôsobmi. Ale bez ohľadu na to, ako bude operácia vykonaná, tento postup prebieha v lokálnej anestézii.

 1. Chirurgická. Polyp sa odreže z vaginálneho tkaniva skalpelom. Táto metóda sa považuje za najbežnejšiu. Po odstránení zostáva polyp prakticky nedotknutý a je možné analyzovať a zistiť, či je nádor benígny alebo malígny. Po operácii sa na poškodenú oblasť pošvy aplikujú stehy.
 2. Odskrutkovaním polypu a následnou koaguláciou. Táto metóda umožňuje znížiť pravdepodobnosť relapsu na minimum.
 3. Odstránenie vákua. Aplikuje sa len s malou veľkosťou nádoru. Týmto spôsobom sa vaginálna sliznica prakticky nepoškodí.
 4. Laser a zmrazenie. Odstránenie polypu je teda možné, ale pod podmienkou, že sa predtým vykonalo histologické vyšetrenie. Pretože po tomto postupe je polyp úplne zničený.

Tehotenstvo a vzdelávanie

Ak sa u tehotnej ženy vyskytne polyp v pošve, bude odstránený až po pôrode. Predtým to nestojí za dotyk. Koniec koncov, nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre plod. Ale potom, čo bol odstránený polyp, tí, ktorí chcú otehotnieť, by sa mali ponáhľať. Koniec koncov, je pravdepodobné, že relaps je možný v priebehu roka.

Bez ohľadu na to, ktorá metóda sa použila na odstránenie polypu, po tomto postupe sa pociťujú nepríjemné pocity a stále sa môže objaviť výtok krvi. Proces obnovy však trvá relatívne krátko. V krátkom čase sa žena môže vrátiť k svojmu zvyčajnému životnému štýlu.

Liečba polypu v pošve ľudovými metódami

Pre tých, ktorí sa boja alebo nechcú odstrániť vzdelávanie, existujú tradičné metódy liečby. Ale skôr, ako ich uplatníte v praxi, mali by ste si myslieť, že následky samoliečby môžu byť nepredvídateľné a tento novotvar je schopný stať sa zhubným.

Na prípravu potrebných nástrojov

 • surové tekvicové semená, mleté ​​na mlynček na kávu, - 6 polievkových lyžíc,
 • varené kuracie žĺtky - 7 kusov,
 • slnečnicový olej - 0,5 litra.

Všetky zložky sa musia miešať a uchovávať vo vodnom kúpeli po dobu 20 minút bez varu. Potom, do desiatich dní budete musieť jesť 1 čajovú lyžičku, po piatich dňoch sa postup môže opakovať. Liek by mal byť uchovávaný v chladničke po celú dobu.

Druhým liekom sú cesnakové tampóny. Strouhaný cesnak sa umiestni do tenkovrstvy a vo forme tamponu sa vloží do vagíny v noci na desať dní. Tento postup by sa mal vykonávať v troch kurzoch s prestávkami sedem dní.

Príčiny patológie

Nie je známe pre určité, čo vyvoláva vývoj procesu polyposis vo vagíne, ale boli stanovené predispozičné faktory, vrátane:

 1. Hormonálne poruchy v tele - vyskytujú sa v dôsledku silného stresu, užívania steroidných liekov, tehotenstva, dojčenia, menopauzy.
 2. Časté poranenia pošvy, ktoré je možné potratmi a škrabaním. V miestach tvorby rán sa aktivujú prirodzené regeneračné procesy, ktoré vedú k patologickému bunkovému deleniu a tvorbe nádoru.
 3. Sedavý spôsob života a sedavá práca, ktoré spoločne vyvolávajú stagnujúce procesy v obehovom a lymfatickom systéme pošvy.
 4. Porušenie vnútrobunkového metabolizmu, ktorý vyvoláva nekontrolovateľné procesy v slizničných bunkách.
 5. Dlhodobé užívanie hormonálnych liekov bez vymenovania lekára, čo vyvoláva potlačenie syntézy niektorých hormónov a zvýšenie produkcie iných.
 6. Prítomnosť chronických zápalových procesov vagíny, ktoré znižujú lokálnu imunitu. Ženy s bakteriálnou vaginózou a kandidózou sú ohrozené.
 7. Erózia krčka maternice a prítomnosť ložísk dysplázie.
 8. Progresívna endometrióza, pri ktorej sa bunky vnútornej vrstvy maternice šíria za svalový orgán.
 9. Nedostatok sexuálneho partnera a promiskuitný sexuálny život. Nechránený sex, prítomnosť pohlavne prenosných chorôb.
 10. Progresia ľudského papilomavírusu, ktorá zvyšuje riziko vzniku nádorov stokrát.

Sedenie môže spôsobiť polypy v pošve.

Vaginálne polypy sa najčastejšie vyskytujú u žien, ktoré sú pohlavne promiskuitné. Je to prítomnosť chronických zápalových procesov, ktoré podporujú aktívny rast nádoru.

Druhy vaginálnych polypov

Vzhľadom na etiológiu ochorenia sú polypy 3 typy:

 1. Neoplastický - spôsobený abnormálnym bunkovým delením a zvýšením ich počtu v porovnaní s umierajúcim. Predchádza vývoju rakoviny.
 2. Hyperplastika - sprevádzaná degeneráciou buniek a ich výskytom na nešpecifickom mieste.
 3. Zápalové - vyvíjajú sa na pozadí zdĺhavého infekčného a zápalového procesu.

Typom histologickej štruktúry nádorových polypov sú:

 1. Granulácia - pozostáva z glandulárnych buniek, vyvíja sa na pozadí progresívneho zápalového procesu. Charakteristickým znakom je noha, cez ktorú je polyp pripojený k maternici.
 2. Villous - pozostáva z epitelových buniek, tvorí uzol. Stretnutie v množnom čísle. Charakteristickým znakom je zvýšené krvácanie s malým mechanickým účinkom v dôsledku prítomnosti veľkého počtu malých krvných ciev.
 3. Cholesterol - pseudopolypy, vytvorené z cholesterolových plakov. Vyskytuje sa u žien trpiacich aterosklerózou.

Niektoré polypy vznikajú v maternici, ale padajú cez maternicu do pošvy. V tomto prípade je maximálne riziko zranenia, ktoré je nebezpečné pre zdravie.

Klinické prejavy

Počiatočné štádiá ochorenia sú asymptomatické. Úzkosť spôsobená takýmito klinickými prejavmi, ktoré vyžadujú podrobné štúdium:

 1. Zlyhanie menštruačného cyklu, predĺžené a hojné obdobia.
 2. Vzhľad krvavého vaginálneho výtoku po sexuálnom kontakte.
 3. Bolestivé pocity pri sexe, ktoré ovplyvňujú kvalitu sexuálneho života.
 4. Natiahnutie, bolesť alebo kŕčová bolesť v spodnej časti brucha, ktorá sa zvyšuje s fyzickou námahou a počas menštruácie.
 5. Znížená sexuálna túžba.
 6. Zmena charakteru vaginálneho výtoku, zvýšená suchosť.
 7. Vzhľad hnedých sekrétov uprostred cyklu.
 8. Neschopnosť počať dieťa na dlhú dobu.

Znížená sexuálna túžba je jedným zo symptómov polypov v pošve.

Osobitným nebezpečenstvom sú veľké polypy, ktoré mechanickým pôsobením môžu krvácať a bolieť. Veľké neoplazmy vyvolávajú akútnu bolesť. Prítomnosť poranenia sliznice polypu zvyšuje riziko patogénnych baktérií obývajúcich vagínu, ktorá je plná rozvoja rozsiahleho zápalového procesu.

Pri dlhodobom sedení na tvrdom povrchu sa v slabinách objavuje pocit cudzieho tela. Je to spôsobené zvýšeným tlakom polypu na sliznici. Takéto symptómy vyžadujú okamžitú diagnostiku a komplexnú liečbu.

diagnostika

Ak existujú sťažnosti, lekár zaznamená všetky príznaky, ktoré trápia ženu. Potom sa vagína vyšetrí na gynekologickej stoličke pomocou zrkadiel. Pri odhaľovaní nových porastov sa stanovuje ich veľkosť, hustota, množstvo. Flóra sa zachytí, čo indikuje prítomnosť zápalového procesu.

Diferenciálna diagnóza, ktorá odlišuje polyp od iných typov nádorov, zahŕňa nasledujúce metódy:

 1. Vaginálny ultrazvuk - umožňuje zvážiť príznaky echa nádoru, ktorý je typický pre benígne alebo malígne nádory.
 2. Kolposkopia sa vykonáva, ak sa polypy nachádzajú hlboko v pošve, bližšie k krčku maternice.
 3. Histologické vyšetrenie - biopsia zahŕňa odber malého množstva nádorového tkaniva a identifikáciu atypických buniek.

Kolposkopia je jednou z metód diagnostiky polypov vo vagíne

Ďalšie metódy výskumu, ktoré sú potrebné na identifikáciu rizikových skupín, sú krvné testy na pohlavne prenosné choroby a výskum prítomnosti ľudského papilomavírusu.

Voľba liečby závisí od veľkosti nádoru, jeho typu a individuálnych charakteristík organizmu. Keď sú polypy malé a nespôsobujú nepríjemnosti, žena je požiadaná, aby ich lekár videl a sledoval ich rast. Chirurgický zákrok je indikovaný v prítomnosti veľkých neoplaziem.

Liečba liekmi

Použitie liekov je vhodné v prípade, keď je polyp spustený zápalovým procesom alebo hormonálnym poškodením. Takéto lieky môžu byť predpísané:

 1. Steroidné lieky - normalizujú hormonálnu rovnováhu, obnovujú cyklus a majú obmedzujúci účinok na rast polypu.
 2. Antibiotiká sa používajú, ak je zápalový proces vyvolaný vývojom baktérií. Voľba konkrétneho liečiva závisí od typu patogénu.
 3. Antifungálne lieky - ukázané v prítomnosti chronickej vaginózy a drozd.
 4. Antispasmodiká a analgetiká - pomáhajú znižovať bolestivé prejavy.
 5. Imunostimulanciá - zvyšujú ochranné vlastnosti organizmu, ktorý pomáha pri liečbe.

Dávkovanie a trvanie liečby závisí od príčiny ochorenia a individuálnych charakteristík pacienta.

Chirurgický zákrok

Odstránenie polypu sa uskutoční excíziou nádoru. To sa vykonáva skalpelom alebo rádiovým nožom. Tento spôsob je účinnejší a bezbolestný. Polyp vyrezaný na základni slučkou. Výsledná rana sa kauterizuje striedavým vysokofrekvenčným prúdom.

Vzniknutá jazva sa rýchlo hojí, nekrváca a prakticky nebolí. Operácia sa uskutočňuje v lokálnej anestézii. Doba rehabilitácie je 2-3 týždne. Počas tejto doby sa môže zmeniť charakter vaginálneho výtoku, sú krvavé pruhy. Normalizácia sliznice nastáva za mesiac.

cryolysis

Odstránenie polypov zmrazením je účinné vo viacnásobnej forme ochorenia, keď nádory nepresahujú priemer 1-2 cm. Polypeptid je ovplyvnený negatívnymi teplotnými bodmi, čo vedie k deštrukcii a smrti nádorových buniek. Minimálne invazívna intervencia je absolútne bezbolestná, takže ju možno vykonať bez anestézie.

príčiny

Zoznam príčin prispievajúcich k rozvoju nádorov je pomerne rozsiahly, vrátane mnohých kritérií. Neoplazmy sa môžu vyskytnúť v dôsledku:

 • zmeny tela súvisiace s hormónmi. Patrí sem tehotenstvo, laktácia, menopauza,
 • narušenie endokrinného systému ovplyvňujúce fungovanie ženských pohlavných orgánov, ako aj iné endokrinologické poruchy (hovoríme o cukrovke, hypotyreóze, Addisonovej chorobe atď.),
 • príčinou polypov môže byť aj trauma genitálií, ktorá sa vyskytuje v prípade chirurgického zákroku (napríklad stav po pôrode) alebo po diagnostickej kyretáži,
 • hypodynamiku a nadváhu (s hemoroidmi),
 • užívanie hormonálnych liekov alebo perorálnych kontraceptív, ktoré neboli dohodnuté s lekárom,
 • hyperplastické (dysplastické) poruchy krčka maternice a erózie krčka maternice,
 • výskyt vaginálnych polypov môže tiež spôsobiť akútnu a trvalú vaginitídu (kolpitis),
 • endometrióza,
 • vek pacienta, u žien po štyridsiatke je možnosť ochorenia oveľa vyššia
 • citlivosť na dedičstvo,
 • životného prostredia a životného štýlu.

Ak je u pacienta prítomná aspoň jedna z týchto príčin, mala by sa vykonať séria dôkladných vaginálnych vyšetrení, ktoré potvrdia alebo vyvrátia prítomnosť polypu na stene maternice.

Ak je podozrenie na takúto chorobu, žena musí navštíviť lekára aspoň štyrikrát mesačne, pričom vykoná všetky potrebné testy, a to na účely prevencie.

Polyp Forms

Polyp tvary sa vyznačujú rôznorodosťou. Na základe toho, čo je etiológia, ochorenie môže byť zápalové, neoplastické alebo hyperplastické. V závislosti od prevalencie existuje rozdelenie na jednotlivé a viacpočetné formácie. Každý z ich druhov sa vyznačuje svojimi vlastnosťami a vlastnosťami.

Placentárny polyp sa tvorí na vnútornej stene maternice, ide o abnormálny rast, základom jeho tvorby sú zvyškové tkanivá placentárneho parenchýmu. Najčastejšie sa tento typ patológie prejavuje v dôsledku pôrodu, potratu alebo potratu. Ak sa tento polyp vytvoril u tehotnej ženy, potom to nepredstavuje žiadnu hrozbu pre dieťa a pacienta. Taký novotvar tiež nesie meno decidual. Základ glandulárno-vláknitej formy spojivového tkaniva a glandulárnych bunkových štruktúr. Takýto rast najčastejšie postihuje dutinu maternice alebo sliznicu krčka maternice.

Adenomatózny typ sa nachádza v čreve a ďalších štruktúrach. Má nohu, ktorá sa skladá zo štruktúr hladkého svalstva a spojivového tkaniva. Tento rast je veľmi náchylný na malignitu a môže sa ľahko degenerovať na rakovinu. Štatistiky hovoria, že vo všetkých prípadoch vzniku polypu sa táto forma nachádza len v 12%.

Tvorba hyperplastického polypu je priaznivo ovplyvnená anomálnou proliferáciou zdravých tkanív. Tento typ je pomerne bežný, môže sa nachádzať v žalúdku, maternici atď. Veľkou vzácnosťou sú prípady, keď podobný rast rastie na rakovinu, približne 0, 7%.

Deciduálne vaginálne polypy sú nádory malej veľkosti, ktorých lokalizáciou je krčka maternice. Они возникают в период беременности, на фоне тех «перестановок», которые происходят с гормональным фоном. Такие «перестановки» влекут за собой децидуализацию (разрастание) шеечных тканей. Согласно статистике, около 24 % пациенток сталкиваются с этим видом патологии, будучи в положении.

Для данной формы болезни характерно обилие сосудов, по этой причине, даже малейшее воздействие может вызвать кровотечение, к примеру, при посещении гинеколога или же во время секса. Подобные травмы могут вызвать воспаление, поэтому им нужно уделить максимальное внимание. Как правило, децидуальные полипы проходят самостоятельно, сразу после рождения ребенка, когда гормональный статус восстановится.

Endometriálny polyp vagíny sa nachádza na stenách maternice a je vytvorený z vnútornej vrstvy. Možno ho nájsť u pacientov rôzneho veku, ale ženy, ktoré sa nachádzajú v období pred menopauzou, sú najviac choré na túto chorobu. Lekári to pripisujú hormonálnym zmenám, ktoré sú v tomto prípade celkom normálne.

Cholestrin polyp nemožno absolútne nazvať skutočným polypom. Bolo by správnejšie nazývať ho pseudopolypous, je tvorený cholesterolovými usadeninami na mukóznej stene žlčníka. Táto forma ochorenia sa môže vyliečiť bez chirurgického zákroku. Na to bude dosť dosť a konzervatívna liečba. V nose sa tvorí halonický polyp, zdrojom jeho rastu je sfenoid alebo maxilárny sinus. Rastie smerom k Hoane.

Granulačný polyp sa prejavuje v dôsledku proliferácie žliazových tkanív, vo väčšine prípadov sa vyskytuje na pozadí zápalových procesov, ako je sinusitída. Takéto nádory majú zvyčajne charakteristickú nohu, takže bez operačnej cesty nie je liečba možná. Hyperplasiogénne neoplazmy ovplyvňujú nos, čo je spôsobené regeneračnými poruchami, ktoré sa vyskytli v glandulárnych štruktúrach. Sú veľmi zriedkavo malígne, takže ich možno liečiť pomerne ľahko.

Tekutý typ je tvorený z epitelových tkanív, jeho tvar môže byť nodulárny alebo plíživý. Takéto gynekologické polypy sa líšia v rozsiahlej vaskulárnej sieti, preto majú jasne červenú farbu.

Aké príznaky sú sprevádzané

Ako už bolo spomenuté, v prípadoch, keď sú polypy v pošve malé, patológia nemá jasne vyjadrené symptómy, žena si nemusí byť ani vedomá svojej diagnózy. Existujú však určité príznaky, ktorých prejav by mal povzbudiť ženy, aby podstúpili dôkladné vyšetrenie.

Ak chcete: t

 • objavuje sa hojné výtok z pošvy,
 • sexuálne vzťahy sú sprevádzané bolestivými pocitmi
 • zlyhania menštruačného cyklu
 • vyskytli sa problémy s reprodukciou,
 • bolesť v dolnej časti brucha,
 • menštruácia je sprevádzaná veľkou stratou krvi.

Závažnosť prejavov polypov priamo závisí od ich veľkosti.

Existuje jednoduché vysvetlenie, veľké vaginálne formácie majú negatívny vplyv na:

 • prirodzené vyváženie ženských hormónov,
 • o štruktúrovaní slizníc,
 • o podpore spermií do vajec.

Z tohto dôvodu sa zvyšuje hojnosť a trvanie menštruácie a vzniká problém s cieľom otehotnieť. Výboje sú:

 • s hnisom, je to spôsobené tým, že infekcia sa dotýka postihnutej oblasti,
 • sliznice, ovplyvňuje poruchy mikroflóry vagíny,
 • Krvácanie sa vyskytuje v prípade poranenia polypov počas pohlavného styku. Najčastejšie majú veľmi nepríjemný zápach.

Príčiny

Hlavným dôvodom vzniku vaginálnych polypov je ľudský papilomavírus. So silným imunitným systémom je HPV v latentnom stave, ale pod vplyvom rôznych faktorov sa aktivuje a vedie k vzniku nádorov na slizniciach. Tento proces sa môže začať z nasledujúcich dôvodov:

 • hormonálne zmeny počas gravidity, laktácie a menopauzy,
 • narušenie endokrinného systému, ktoré vedie k narušeniu menštruačného cyklu, t
 • hormonálne lieky alebo perorálne kontraceptíva,
 • genetická predispozícia
 • ochorenia maternice (ložiská endometriózy v maternici, hyperplázia endometria),
 • pod alebo nadváha,
 • poškodenie slizníc v dôsledku abortívnych opatrení alebo kyretáže,
 • častá vaginitída,
 • hyperplastické poruchy krčka maternice,
 • erózie,
 • nepriaznivých environmentálnych podmienok, t
 • nesprávny životný štýl.

Malé vaginálne výrastky nevykazujú výrazné príznaky. S vývojom tejto patológie v tele však dochádza k určitým zmenám:

 • porušenie menštruačného cyklu,
 • pociťuje bolestivé pocity počas intimity, je tiež možný výskyt špinenia,
 • problémy s koncepciou,
 • ťahanie bolesti v bruchu,
 • menštruácia, charakterizovaná hojnou krvou,
 • prítomnosť hnisu v tajomstve prístupovej infekcie.

Liečba polypov

Terapia zvyčajne zahŕňa odstránenie polypov. Použije sa metóda hysteroskopie alebo konvenčnej kyretáže. Často sa používa laserom, s ktorým je rast kauterizovaný. Po ukončení tohto postupu by mala žena dodržiavať lekárske odporúčania a dočasne opustiť svoj sexuálny život.

Polyp vagína je tiež liečená ľudovými liekmi, ale lekári týchto metód neschvaľujú. Vlastná liečba môže viesť k rozvoju závažných komplikácií, až k mutácii buniek na malígne bunky.

prevádzkové

Po detekcii rastov produkujú odstránenie polypov v pošve. Tento postup možno vykonať niekoľkými spôsobmi:

 1. Odskrutkovanie a následná koagulácia. Táto metóda je najbežnejšia. Jeho hlavnou výhodou je, že riziko opätovného rastu nádorov sa znižuje na minimum.
 2. Rýchle odstránenie porastov okolitými tkanivami. Po vyrezaní sú sliznice sutované.
 3. Cryodestruction. Nádor sa podrobí zmrazeniu na báze a potom sa vyreže. Frekvencia recidív v dôsledku tohto postupu nepresahuje päť percent.
 4. Laserová excízia. Operácia sa vykonáva pomocou špeciálneho lasera, s ktorým sa polyp odoberá v maternici.
 5. Odstránenie vákua. Ak existujú kontraindikácie na vykonávanie kryodestrukcie a koagulácie, uchýlia sa k tomuto postupu, ale len pod podmienkou, že rast je malý. Sliznica nie je prakticky poškodená.

Po operácii dochádza k miernej strate krvi. Ďalšiu liečbu vykonávajú hormonálne činidlá. Predpisujú sa aj vitamínové komplexy a imunomodulačné lieky. Z tohto dôvodu je riziko opakovania minimalizované.

Existuje mnoho receptov tradičnej medicíny, ktoré pomáhajú liečiť polypy v pošve a krčku maternice bez chirurgického zákroku. Ihneď je potrebné poznamenať, že lekári považujú takéto metódy liečby za negatívne, pretože nie je možné sa zbaviť porastov bez priameho vystavenia postihnutým tkanivám.

Najčastejšie používané lieky sú:

 1. Cesnak. Jedna hlava musí byť rozdrvená a položená na gázu, potom kravata so závitom a vložená do vagíny cez noc. Procedúra sa vykonáva denne počas jedného mesiaca.
 2. Med. Odtučnené mlieko (v malých množstvách) by malo byť zmiešané s medom a rozdrvenými aloe listy. Dajte zmes na obväz a vyrobte tampon. Liek by mal byť vstreknutý do vagíny denne pred spaním. Trvanie liečby je dva týždne.
 3. Púpava a lopúch. Koreň rastlín sa musí vysušiť, nasekať a zmiešať. Polievková lyžica tejto zmesi nalejte 0,5 litra vriacej vody. Potom by mala byť kvapalina uchovávaná aspoň pol hodiny na parnom kúpeli, potom ochladená, filtrovaná a vypitá v malých porciách počas dňa. Liečba týmto nástrojom trvá približne dva mesiace.

Vaginálne polypy sú bežným a skôr vážnym problémom. Nové rasty v orgánoch reprodukčného systému sa môžu degenerovať na rakovinové nádory.

Z tohto dôvodu potrebujú okamžitú liečbu. Spravidla sa v procese terapie tieto výrastky vyrezávajú. Na základe všetkých lekárskych odporúčaní je riziko opakovania minimalizované. V budúcnosti musí žena neustále sledovať svoje zdravie a posilňovať imunitný systém.

Príčiny tvorby polypu v pošve

Rast polypov v pošve vyvoláva niekoľko faktorov:

 1. Ľudský papilomavírus. Sliznica pošvy ovplyvňuje genitálne bradavice. Sú červeno-ružovej farby a vyzerajú ako karfiol. Papillomavírus spôsobuje tvorbu mnohých polypov, z ktorých väčšina sa nachádza bližšie k výstupu z vagíny,
 2. Mechanické poškodenie sliznice pošvy sa často vyskytuje počas lekárskej manipulácie, pôrodu, keď sa do vagíny vkladajú cudzie telieska. Liečba slizničných sĺz sa často vyskytuje pri tvorbe jaziev. V oblastiach vagíny pokrytých hrubým spojivovým tkanivom sa tvorí granulačný polyp vagíny. Laktačná amenorea zhoršuje priebeh patologického procesu,
 3. Hormonálna nerovnováha spôsobená zmenami v tele alebo endokrinnými ochoreniami súvisiacimi s vekom prispieva k vzniku polypov v pošve. Niekedy sa v cervikálnom kanáli vytvára polyp, potom novotvar spadá do lúmenu vagíny, kde je diagnostikovaný počas vizuálneho vyšetrenia gynekológom.
 4. Chlamýdie a iné infekčné ochorenia, ktoré sa prenášajú počas pohlavného styku, spôsobujú zmeny v sliznici pošvy a polypoózne formácie rastú v jej jednotlivých oblastiach,
 5. Esenciálna hypertenzia,
 6. Obezita.

Gynekológovia Jusupovskej nemocnice za pomoci moderných diagnostických metód určujú príčinu vaginálneho polypu a vykonávajú terapiu zameranú na elimináciu provokatívneho faktora.

Príznaky vaginálnych polypov

Po dlhú dobu sa polypy v pošve neprejavujú. Vzdelávanie polyposisov odhalí gynekológa počas rutinného vyšetrenia. Niekedy pacienti trpiaci vaginálnymi polypy majú nasledujúce príznaky:

 • špinenie,
 • Bolestivé pocity počas pohlavného styku,
 • Nepohodlie v pošve.

Tieto príznaky môžu byť prejavom mnohých ochorení ženského reprodukčného systému. Keď sa objavia, okamžite si dohodnite stretnutie s gynekológom v Yusupovskej nemocnici. Polypy môžu byť umiestnené v rôznych častiach vagíny. Ich počet sa zvyšuje počas tehotenstva.

Pri zvýšení veľkosti polypu v pošve sa môže zvýšiť objem straty krvi počas menštruácie a trvanie menštruácie. Výber sa zobrazí bez ohľadu na dobu cyklu. Niekedy majú charakter belšieho, pri infikovaní sa stávajú nepríjemnými.

Liečba vaginálneho polypu

Pri identifikácii pôvodcu infekcie lekári Yusupovskej nemocnice vykonávajú priebeh antibakteriálnej terapie. Každý pacient je individuálne vybraný liek, jeho dávka a určiť trvanie liečby. Lekári Yusupovskogo nemocnice používajú iba lieky registrované v Ruskej federácii, ktoré majú účinný účinok a majú minimálny rozsah vedľajších účinkov. Pri komplexnej terapii vaginálnych polypov patrí hormonálne lieky. Sú nevyhnutné na elimináciu hormonálnej nerovnováhy. Endokrinológovia vyberajú potrebné lieky po obdržaní výsledkov štúdie úrovne gomónov.

Endoskop sa používa na odstránenie polypu z pošvy. Separácia nádoru od vaginálnej steny sa uskutočňuje nasledujúcimi spôsobmi:

 • Elektrokoagulácia - koncová slučka "žíha" polyp, pôsobiaci na neho elektrickým prúdom. Metóda sa vyznačuje vysokou účinnosťou, minimálnou stratou krvi, nízkym rizikom infekcie, rýchlym hojením povrchu rany,
 • Kryodestrukcia - zničenie tkaniva pri spracovaní polypu kvapalným dusíkom. Spôsob je účinný a vedie k rýchlej obnove sliznice pošvy. Vzhľadom na profesionalitu lekárov Yusupovskej nemocnice nie sú okolité tkanivá počas zákroku poškodené,
 • Chemická kauterizácia - aplikovanie chemikálií na povrch polypu, ktorý zničí nádor,
 • Mechanická kyretáž sa používa zriedka, pretože po vyrezaní polypu skalpelom je povrch rany, ktorý sa môže infikovať, vaginálna sliznica sa obnoví na dlhú dobu, čo predstavuje vysoké riziko opätovného výskytu ochorenia.

V nemocnici Yusupov vykonávajú gynekológovia odstránenie vaginálnych polypov laserovým lúčom. Vystavenie laseru vám umožní rýchlo a účinne zachrániť ženu z choroby, prispieva k rýchlemu zotaveniu vaginálnej sliznice. Po zákroku laserového odstránenia vaginálneho polypu môže pacient začať nasledujúci deň vykonávať svoje povinnosti. Riziko recidívy ochorenia je minimálne. Ak sa chcete dohodnúť s onkológom / gynekológom, zavolajte do kontaktného centra Yusupovskej nemocnice.

Čo sú nebezpečné polypy

Všetky polypy, kdekoľvek sa nachádzajú, by sa mali liečiť. Aj keď sú novotvary benígne, stav je diagnostikovaný ako prekancerózny. Pre ženy, ktoré plánujú mať deti, je patológia obzvlášť nebezpečná, pretože vedie k neplodnosti.

"data-medium-file =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/Polipyi-matki.jpg?fit=450%2C300 " large-file = "https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/Polipyi-matki.jpg?fit=584%2C391" class = "veľkosť zarovnania -large wp-image-4564 "src =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/Polipyi-matki-822x550.jpg?resize=584 % 2C391 "alt =" Polypy maternice "width =" 584 "height =" 391 "srcset =" // i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/Polipyi- matki.jpg? resize = 822% 2C550 822w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/Polipyi-matki.jpg?resize=450%2C300 450w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/Polipyi-matki.jpg?resize=768%2C514 768w, https: //i2.wp .com / medcentr-diana-spb.ru / wp-content / uploads / 2017/06 / Polipyi-matki.jpg? w = 921 921w "size =" (max-width: 584px) 100vw, 584px dims = "1" />

Zvážte 2 typy polypov:

 • Adenomatózny polyp. Typ adenómu, ktorý sa prejavuje v proliferácii tkaniva endometria - sliznice, ktorá pokrýva vnútorný povrch maternice (počas menštruácie, funkčné vrstvy endometria vychádzajú zo sekrétov). Adenóm je benígny nádor a objavuje sa len v orgánoch s glandulárnym epitelom, ale časom sa môže zmeniť na rakovinu - rakovinu. Riziko sa zvyšuje pri prevádzke. Adenomatózny polyp sa objavuje na iných orgánoch, ale jeho výskyt v maternici je najviac ohrozujúci život.
 • Glandulárny polyp. Už z názvu je jasné, že tento typ polypov sa tvorí zo žliaz a tkaniva endometria. Takéto polypy sú najmenšie a najbezpečnejšie medzi týmito nádormi. Priemer glandulárneho polypu nepresahuje 1,5 cm, glandulárne polypy sú takmer vždy benígne, aj keď sa vyskytujú prípady, keď sa rakovina endometria vyvinula práve z takej lézie. Stáva sa, že lumen žliaz tvorí cysty, potom je diagnostikovaný glandulárny cystický polyp. Samostatný poddruh glandulárno-cystického polypu nie je. Takéto polypy sú tvorené ako uzol a sú umiestnené v stróme sliznice, ktorá sa nachádza v miestach, kde sú vajcovody odstránené.

Polypy maternice

Maternica je dutý orgán ženského reprodukčného systému, ktorého vnútorný povrch je lemovaný sliznicou - endometrium. Endometrium má špecifické fyziologické a funkčné vlastnosti. Niekedy sa vyskytuje patologická proliferácia glandulárnych štruktúr endometria - polypu maternice, ktorý sa najčastejšie nepripúšťa onkologickým stavom.

„data-medium-file =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/polip.jpg?fit=408%2C300 " file = "https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/polip.jpg?fit=584%2C429" class = "aligncenter size-large wp- image-4565 "src =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/polip-748x550.jpg?resize=584%2C429 "alt =" polyp "width =" 584 "height =" 429 "srcset =" // i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/polip.jpg?resize=748%2C550 748w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/polip.jpg?resize=408%2C300 408w, https://i0.wp.com /medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/polip.jpg?resize=768%2C565 768w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp- content / uploads / 2017/06 / polip.jpg? w = 808 808w "size =" (max-width: 584px) 100vw, 584px "data-recalc-dims =" 1 "/>

Polypy maternicovej dutiny môžu mať odlišný tvar, veľkosť a umiestnenie, čo priamo určuje účinok takéhoto novotvaru na reprodukčné a sexuálne zdravie ženy. Keďže akékoľvek polypoózne štruktúry sú náchylné k ďalšiemu rastu, lekári odporúčajú odhodiť polypy tela maternice bezprostredne po detekcii.

Príznaky polypov v maternici

Jediný polyp dutiny maternice, podobne ako mnohonásobná polypóza, sa nemusí objaviť dlho, je úplne asymptomatický. Pacient sa často dozvie o vývoji podobnej štruktúry len vtedy, keď je polyp poškodený alebo sa odtrhne. Pozornosť venovaná stavu vlastného zdravia pomôže identifikovať polypy nasledujúcimi príznakmi:

 • Vaginálne krvácanie alebo mierne rozmazanie krvi niekoľko dní po menštruácii,
 • Pocit nepohodlia alebo dokonca intenzívnej bolesti pri pohlavnom styku,
 • Ťahanie pretrvávajúcej bolesti v dolnej časti brucha,
 • Porušenie pravidelnosti menštruačného cyklu.

Ak si všimnete akékoľvek príznaky vyššie uvedených príznakov, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Cervikálny polyp

Cervikálny polyp je benígny novotvar, ktorý je tvorený patologickým rastom epitelu (tkanivo v maternici) obloženia krčka maternice. Takéto štruktúry môžu mať rôzne tvary a veľkosti, ale bez ohľadu na tieto charakteristiky, ak sa takýto rast zistí, je potrebné ho odstrániť, pretože polypy negatívne ovplyvňujú reprodukčnú a sexuálnu funkciu ženy.

Cervikálne polypy sú nebezpečné z iných dôvodov - sú veľmi pravdepodobne zranené a je tiež možná malígna degenerácia novotvaru. Столкнуться с подобной проблемой может женщина любого возраста, однако наибольший риск отмечается в период серьезных гормональных перестроек – половое созревание, беременность, климакс и т.д.

Причины формирования полипов шейки матки

Часто полипы шейки матки образуются без какой-либо видимой причины и длительное время не дают о себе знать, развиваясь бессимптомно. Тем не менее выявили несколько ключевых факторов, повышающих риск развития полипов в шеечном канале:

 • Гормональный дисбаланс . Táto príčina môže byť vo veku alebo fyziologická povaha (menopauza, tehotenstvo) a môže byť vytvorená na pozadí gynekologických patológií, ako sú myómy maternice, dysfunkcia vaječníkov a endometrióza.
 • Emocionálny stres. Dlhodobé vystavenie stresovým faktorom, prepracovaniu, nervovej nestabilite - to všetko môže vyvolať proliferáciu epitelových tkanív krčka maternice na pozadí poklesu prirodzenej imunitnej obrany.
 • Mechanické poškodenie. Takéto gynekologické manipulácie, ako je diagnostická kyretáž alebo hysteroskopia, môžu byť sprevádzané poškodením sliznice krčka maternice, čo následne vedie k tvorbe polypousových štruktúr.
 • Infekčné a zápalové procesy. Akýkoľvek zápal krčka maternice, ako je endocervicitída alebo účinky infekčného procesu, je kombinovaný s rizikom vzniku polypu.

Symptómy polypov krčka maternice

Prvé príznaky polypózy sa často vyvíjajú, keď novotvar už dosiahol podstatnú veľkosť. V tomto období ženy pozorujú pretrvávajúcu nepríjemnú bolesť v podbrušku, nepohodlie a bolesť v procese intímneho života a sexuálne vzrušenie, netypický výtok z pošvy (leucorrhea, krvavé, serózne). Zvlášť jasne sa tieto príznaky prejavujú v období menopauzy, kedy je akékoľvek krvácanie považované za dôvod na získanie lekárskej pomoci.

Pomerne často je tvorba polypov sprevádzaná neplodnosťou. Ak sa gravidita vyskytla napriek polypóze, odborníci odporúčajú odložiť liečbu na obdobie po pôrode a len v zriedkavých prípadoch sa na začiatku tehotenstva predpisuje chirurgické odstránenie takýchto nádorov.

Vaginálny Polyp

Vaginálne polypy sú benígne nádory, ktoré rastú na slizniciach a epiteliálnych tkanivách. Jedným z miest lokalizácie polypousových štruktúr je vagína. V tomto prípade sa formácie najčastejšie skladajú z viacerých malých tuberkul, ktoré majú široký základ.

Existuje niekoľko dôvodov, ktoré vyvolávajú rozvoj patologickej proliferácie vaginálnych tkanív, ale bez ohľadu na faktor, ktorý spôsobil proces, musia byť odstránené polypy vo vagíne.

Príčiny vzniku vaginálneho polypu

Existuje niekoľko dôvodov, ktoré vyvolávajú rast polypov:

 • Ľudský papilomavírus. Papillomavírus má viac ako sto druhov, z ktorých každá predstavuje prioritné miesto. Tento typ papily, ako genitálne bradavice, často postihuje sliznice pohlavných orgánov vrátane vagíny. Zvyčajne sa vizuálne podobajú lobulárnemu karfiolu, pričom majú červeno-ružovú farbu. Polypy spôsobené ľudským papilomavírusom majú tendenciu vykazovať mnohonásobnú proliferáciu a sú lokalizované v blízkosti výstupu z pošvy.
 • Mechanické poškodenie sliznice. Vaginálne poranenia pri lekárskej manipulácii a pôrode, sprevádzané rupturami sliznice, nevyhnutne vedú k tvorbe jazvy. V priebehu času sa môžu na mieste hrubého spojivového tkaniva objaviť samostatné polypy.
 • Chlamydia a iné sexuálne prenosné infekcie. Infekčný zápalový proces - jeden z hlavných faktorov stimulujúcich tvorbu vaginálnych polypov.
 • Hormonálne poruchy. Hormonálne zmeny, ako aj ochorenia spojené s endokrinnou nerovnováhou, často prispievajú k tvorbe polypov. Niekedy sa proces rastu polypu vyskytuje v kanáli krčka maternice a potom, čo telo novotvaru padá do lúmenu vagíny, kde je diagnostikovaná.

Polyp vulvy

Svaza je zbierkou vonkajších pohlavných orgánov ženy. Polypy často obývajú oblasť stydkých pyskov, klitorisu a vestibulu vagíny.

krčka maternice

"data-medium-file =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/polip-tservikalnogo-kanala.jpg?fit=431%2C300 " data-large-file = "https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/polip-tservikalnogo-kanala.jpg?fit=584%2C407" trieda = "aligncenter size-large wp-image-4566" src = "https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/polip-tservikalnogo-kanala-790x550 .jpg? resize = 584% 2C407 "alt =" polyp cervikálneho kanála "width =" 584 "height =" 407 "srcset =" // i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads /2017/06/polip-tservikalnogo-kanala.jpg?resize=790%2C550 790w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/polip- tservikalnogo-kanala.jpg? resize = 431% 2C300 431w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/polip-tservikalnogo-kanala.jpg?resize = 768% 2C535 768w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/06/polip-tservikalnogo-kanala.jpg?w=794 "" veľkosti = "(max-width: 584px) 100vw, 584px" data-recalc-dims = "1" />

Patologický rast slizníc je sprevádzaný výskytom rastu alebo tuberkulózy, ktorá sa môže zväčšiť alebo vytvoriť lobulárne štruktúry, ktoré vyzerajú ako karfiol. Vďaka otvorenej lokalizácii nádorov sa na rozdiel od polypov tela maternice alebo krčka maternice oveľa ľahšie diagnostikujú a spravidla sa odstraňujú v ranom štádiu, čím sa zabráni degenerácii nádoru do malígnej formy.

Príčiny Vulvar Polyp

Často sa polypy nazývajú klasické polypy, ale genitálne bradavice, ktorých primárnou príčinou je prenikanie ľudského papilomavírusu do krvi pacienta. Na pozadí zníženej imunitnej reakcie a hormonálnej nerovnováhy spôsobuje papilomavírus abnormálne delenie epiteliálnych buniek, čo v konečnom dôsledku vedie k rastu bradavíc. V počiatočnom štádiu môžu mať takéto štruktúry formu mnohonásobných kopcov, ktoré sa v procese proliferácie zlúčia do jedného hromadného nádoru podobného papilomu.

Hlavným faktorom pri tvorbe polypov vulvy je mechanická trauma vonkajších ženských pohlavných orgánov. V tomto prípade je hojenie rany sprevádzané tvorbou jazvy alebo jazvy, ktorá je založená na hrubom spojivovom tkanive. Je to ona, ktorá sa stáva zónou lokalizácie jednotlivých polypov.

Na pozadí hormonálnych zmien, ako je tehotenstvo, puberta alebo menopauza a zápalové infekčné procesy, zvyčajne sexuálne prenosné infekcie, sa môže pozorovať aj polypóza vulvy.

Ľudové cesty

Použitie receptov alternatívnej medicíny je povolené len po vymenovaní lekára. To je vhodné v prípade, keď je etiológia ochorenia infekčná a zápalová. Pri užívaní viacerých antibiotík sú ženám predpísané douching s bylinnými odvarmi, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti a zvyšujú účinok hlavnej liečby:

 • harmanček odvar
 • odvar odmerky
 • odvar zo šalvie a dubovej kôry.

Harmanček odvar - jeden z populárnych spôsobov liečby polypov v pošve

Manipulácie sa vykonávajú pred spaním. Roztok by mal byť pri izbovej teplote (mierne teplý). Lekár povie o správnych opatreniach.

komplikácie

Pri absencii dodržiavania pravidiel intímnej hygieny po operácii sa môže vyvinúť zápalový proces. To diktuje potrebu dodržiavať všetky odporúčania lekára vrátane sexuálnej abstinencie počas obdobia rehabilitácie.

Ak sa polypy neodstránia na naliehanie pacienta, rýchlo sa zväčšujú a zabraňujú výstupu menštruačnej krvi von. Vytvoril stagnáciu krvi, ktorá je plná vývoja ďalších chorôb.

prevencia

Na zníženie pravdepodobnosti chorobnosti pomocou týchto odporúčaní:

 1. Odstráňte promiskuitné pohlavie, chráňte sa pred nechceným tehotenstvom s kondómom.
 2. Ak chcete sledovať charakter výboja, v prítomnosti krvavých hrubých hrudiek kontaktujte lekára.
 3. Dodržujte pravidlá intímnej hygieny.
 4. Nepoužívajte intímnu hygienu, ktorá dráždi sliznicu.
 5. Kontrola telesnej hmotnosti s rýchlymi testami na zvýšenie hmotnosti hormónov.
 6. V neprítomnosti stability menštruačného cyklu ho obnovte spolu s lekárom, berúc do úvahy skutočnú príčinu.
 7. Nepoužívajte vaginálne čapíky bez lekára, čo môže spôsobiť zníženie lokálnej imunity.

Vyliečiť polypy doma je nemožné. Vzhľadom na charakteristiky ochorenia je oprávnený predpisovať liečbu iba lekár.

Príčiny polypu v pošve

Presné príčiny vzniku polypov pri vstupe do vagíny nie sú známe.

Identifikujú sa však hlavné rizikové faktory ich vzniku.

Medzi nimi sú:

 • vek od 40 rokov
 • početné tehotenstvá a pôrod
 • prevádzaných operácií
 • potrat
 • zranenia
 • chronických zápalových procesov vagíny

Zvyčajne sa na pozadí poškodených slizníc alebo kože tvoria polypy.

Vaginálny granulačný polyp

Granulačný polyp je tvorba granulačného tkaniva.

Granulácia je mladé spojivové tkanivo.

Má granulovanú štruktúru, z ktorej dostala svoje meno.

Na povrchu rany sa vytvorilo granulačné tkanivo.

Je bohatý na kapiláry.

Vzhľadom na veľký počet krvných ciev, ktoré majú tenké steny, môže byť ľahko poškodený granulárny polyp.

Z neho sa objavuje krvácanie z mechanického poškodenia, najmä v počiatočných štádiách tvorby.

Postupne sa granulačné tkanivo mení na hustú jazvu.

Takýto vaginálny polyp sa tvorí po pôrode, poranení alebo chirurgickom zákroku.

V týchto prípadoch dochádza k poškodeniu sliznice pošvy.

To sú však len východiskové faktory tvorby polypov.

U niektorých žien sa formujú, v iných nie.

Dôležité sú preto aj individuálne charakteristiky organizmu.

Okrem toho spôsob liečby alebo šitia rán počas pôrodu alebo chirurgických zákrokov má malý vplyv na pravdepodobnosť granulovania polypov.

Gynekológovia počas vyšetrenia nie vždy identifikujú takéto formácie ako polypy.

Pretože vo vzhľade sa často podobajú škvrnám zapáleného tkaniva.

Vláknitý polyp vagíny

Vláknité polypy hustšie.

Sú tvorené dlhú dobu, často na pozadí opakujúcich sa mikrotraumat alebo zápalových procesov.

Môže byť vytvorený ako vo vagíne, tak v jej blízkosti, vrátane kože hrádze.

Takéto polypy pozostávajú z vláknitého tkaniva v blízkosti vagíny.

Je veľmi trvanlivý, obsahuje málo živých buniek, skladá sa z elastických vlákien.

Ako vyzerá polyp vo vagíne?

Polyp vyzerá ako prerastanie tkaniva s jasnými hranicami.

Môže byť umiestnená na stonke, aj keď častejšie má širokú základňu.

Polypy môžu mať rôzne veľkosti, niekedy dosahujú niekoľko centimetrov.

Môže to byť jednoduché alebo viacnásobné.

Farba je zvyčajne červená alebo bordová.

Je tmavšia alebo svetlejšia ako sliznica, na ktorej sa nachádza polyp.

Aj keď v priebehu času, ak je neliečené, vzdelávanie môže získať rovnakú farbu.

Tvar vaginálneho polypu je zvyčajne abnormálny.

Môžu byť ploché, kónické, polygonálne.

Ako odstrániť vaginálny polyp

Konzervatívna liečba vaginálneho polypu nie je možná.

Neexistujú žiadne takéto pilulky alebo vaginálne čapíky, z ktorých by táto tvorba sama o sebe odpadla bez uskutočnenia chirurgického zákroku.

Odstrániť polypy rôznymi spôsobmi:

 • chirurgická excízia
 • laser
 • kvapalný dusík
 • elektrokauterizační
 • spracovanie rádiových vĺn

Menej často sa používa laserový alebo kvapalný dusík.

Sú účinné len v prítomnosti malých polypov v pošve a navyše nenechávajú možnosť histologického vyšetrenia.

Koniec koncov, tieto metódy v skutočnosti neoddeľujú tvorbu od sliznice pošvy, ale zničia ju.

Preto, v závislosti od veľkosti polypov a technických schopností kliniky, sa odstránenie zvyčajne uskutočňuje chirurgicky, rádiofrekvenčne alebo elektrokoaguláciou.

Najvýhodnejšie je použitie rádiových vĺn.

Pretože táto metóda:

 • minimálny účinok na susedné tkanivá, bez toho, aby boli vystavené traume
 • umožňuje odstrániť polypy na všetkých, dokonca aj na najviac neprístupných miestach
 • nepoškodzuje hlboké vrstvy sliznice, čo znižuje riziko zjazvenia a opätovného vytvárania polypov
 • nedochádza k priamemu fyzickému kontaktu s prístrojom, takže nehrozí riziko infekcie
 • veľmi nízke riziko krvácania
 • minimálny pooperačný edém tkaniva

Odstránenie polypov sa môže uskutočniť ako v lokálnej, tak aj v celkovej anestézii.

Záleží na mieste, počte polypov, ich veľkosti.

Okrem toho je dôležitý názor pacienta.

Niektorí sa obávajú anestézie a sú ochotní znášať bolesť.

Iní si naopak vyžadujú celkovú anestéziu, aby sa počas procedúry necítili ani minimálne nepríjemné pocity.

Jednotlivé polypy nachádzajúce sa v blízkosti pošvy alebo v oblasti jej predsiene sú častejšie odstraňované lokálnou anestéziou.

Pôvodne sa používal gél s lidokaínom.

Po 10 minútach, keď pracuje, sa vykoná anestézia infiltráciou.

Lekár odreže oblasť expozície lidokaínom (alebo iným lokálnym anestetikom).

Potom je polyp odstránený jedným alebo druhým spôsobom.

Počas tohto postupu spravidla žena necíti nič.

Vaginálne polypy: voľba času liečby

Odporúča sa odstrániť polyp v pošve čo najskôr po jeho vytvorení.

Preto sa často, ak sa objaví po pôrode, operácia vykonáva počas prvého mesiaca po narodení dieťaťa.

Tento prístup má výhody aj nevýhody.

Výhodou je, že skoré odstránenie znižuje riziko opakovania.

Okrem toho je objem intervencie menší, pretože granulárny polyp nie je stále príliš veľký.

Postup bude teda prenesený lepšie a zotavenie bude pre ženu rýchlejšie a pohodlnejšie.

Na druhej strane operácia počas tohto obdobia často vedie k zastaveniu laktácie.

A nedostatok dojčenia, ako ukazujú štúdie, má negatívny vplyv na zdravie dieťaťa v budúcnosti.

Preto mnoho žien uprednostňuje počkať 6-12 mesiacov pred ukončením laktácie pred liečbou polypov v pošve.

To je možné, ak nie sú polypoózne útvary príliš veľké, nekrvácajú a nedávajú ženám výrazné nepohodlie.

Vaginálna liečba po odstránení polypu

Po odstránení polypu sa žene predpisujú antibiotiká.

Sú nevyhnutné na prevenciu pooperačnej infekcie rán.

Okrem toho môže lekár predpísať vaginálne čapíky s antiseptikami.

Od žien sa nevyžaduje osobitná starostlivosť.

Je len potrebné byť opatrný a nepoškodzovať pooperačné rany.

Kôry by sa nemali predčasne odchýliť.

Obvykle odchádzajú na vlastnú päsť za týždeň alebo viac.

Počas prvých dvoch týždňov po zákroku nemôže viesť intímny život.

Pretože to zvýši riziko infekcie a môže spôsobiť zranenie citlivých tkanív vagíny v tých oblastiach, kde boli polypy odstránené.

Lekár Vám predpíše niekoľko kontrolných vyšetrení, o ktorých by mala žena hlásiť.

Je nevyhnutné, aby bol lekár presvedčený o absencii komplikácií a aby zistil, ako prebieha hojenie.

Keď sa polypy objavia v pošve, obráťte sa na kompetentných gynekológov nášho zdravotného strediska.

Pin
Send
Share
Send
Send