Vitálny

Depresia s menopauzou 1

Pin
Send
Share
Send
Send


Climax alebo menopauza - ťažké obdobie v živote každej ženy. Práca reprodukčného systému je inhibovaná, proces starnutia prebieha a čas sa blíži, keď nemôže mať deti vôbec. Tento proces je u niektorých osôb sprevádzaný ťažkou fyzickou kondíciou: nervovými poruchami, narušením kardiovaskulárneho systému a inými podobnými chorobami. Tam je vážna hormonálna úprava, a kde hormóny, tam sú duševné poruchy.

Climax tiež znamená zmenu v sociálnom postavení. Mnohé ženy nemôžu akceptovať skutočnosť, že mládež nie je večná. A do ohňa len pridáva palivo.

Príčiny depresie

Kliešťová depresia môže nastať z dôvodov, ktoré nie sú špecificky spojené s menopauzou. Takýto stav môže spôsobiť smrť blízkeho, prestávku vo vzťahoch, samotnú skutočnosť starnutia, stratu bývania alebo prácu, neustále vystavenie sa stresujúcim situáciám, bezdetnosť. Všetky pocity ženy v tomto okamihu sa veľmi zhoršujú, takže každá maličkosť, ktorá by nemala žiaden účinok, sa môže zmeniť na skutočnú katastrofu.

Všetky dôvody možno rozdeliť do dvoch skupín:

 • Fyziologické zmeny. Konštantné kolísanie estrogénu v tele, ktoré ovplyvňuje produkciu serotonínu v mozgu (hormón šťastia), narúša normálny život a spôsobuje drastické zmeny nálady. Fyzické zmeny spojené s menopauzou (zvýšené potenie, zimnica, pokles tlaku a tak ďalej) situáciu ešte zhoršujú. Ak bola menopauza spôsobená operáciou, vedie k zvýšenej úrovni úzkosti.
 • Psychologické. Myšlienka neúprosne sa blížiaceho veku a fakt, že už nikdy nebude môcť mať deti, veľmi podkopáva emocionálny stav. Ak bola žena pred týmto bodom v depresii, šanca na relaps je vysoká.

Príznaky depresie

Pre lekára na diagnostikovanie depresie je potrebné mať najmenej 2 z nasledujúcich príznakov počas 2 týždňov:

 • Zvýšená úzkosť, obavy
 • Vysoká únava, letargia
 • Pesimizmus, negatívne predstavy o budúcnosti
 • Nízka sebaúcta, túžba po osamelosti
 • Výkyvy nálady, podráždenosť
 • Fyzické ochorenia, ktoré však môžu byť len prejavy menopauzy: bolesť brucha a hlavy, poruchy trávenia, strata chuti do jedla a tak ďalej.

Tiež, keď depresia môže začať poruchy spánku, spôsobiť iracionálne obavy, závraty, návaly tepla, zvýšené potenie, časté močenie. Tam je apatia a neustály smútok.

diagnostika

Na koho sa môžete obrátiť s otázkou o depresii počas menopauzy?

 1. Terapeut. Vykoná primárne vyšetrenie a určí, ktorý konkrétny lekár má žena konzultovať.
 2. Neurológ. Hormóny silne ovplyvňujú nervový systém, takže takéto symptómy môžu byť prejavmi nielen depresie, ale aj porúch centrálneho nervového systému.
 3. Endokrinológ. Hormonálne pozadie by sa malo meniť v rámci normálneho rozmedzia a ak je niečo s endokrinnými žľazami v poriadku, riziko depresie sa zvýši.
 4. Kardiológ. Skoky v krvnom tlaku, bolesť na hrudníku a časté srdcové tepy nie sú vždy príznakmi menopauzy. Tento súbor príznakov tiež zodpovedá opisu depresie.

Po absolvovaní týchto lekárov je potrebné navštíviť psychoterapeuta na konzultáciu a prípadne aj následnú liečbu.

Liečba depresie

 • Lieky. V ťažkej depresii môže lekár predpísať antidepresíva. V posledných rokoch získali popularitu inhibítory spätného vychytávania serotonínu.
 • Terapia estrogénom. Umelá náhrada chýbajúcich hormónov šťastia, ktorá sa nazýva hormonálna substitučná liečba.
 • Byliny s upokojujúcim účinkom.
 • Lekcia obľúbená vec. Z času na čas nikomu neublíži, aby ste sa potešili príjemnými vecami.
 • Mierne cvičenie, zdravý spánok, správna výživa.
 • Psychoterapeutická korekcia: autotraining, psychoregulácia.

VSD počas menopauzy

Vegetatívno-vaskulárna dystónia je v menopauze pomerne častým javom. Menopauza spôsobuje mnohé fyziologické zmeny, na základe ktorých sa choroba vyvíja.

Takáto kardinálna reštrukturalizácia hormonálneho pozadia znamená porušenie harmónie medzi prácou parasympatického a sympatického nervového systému, porušením vedenia impulzov pozdĺž neurónov. To znamená rozpad činnosti vnútorných orgánov, s ktorými sú priamo spojené. Srdcová frekvencia, svalový tonus cievnej steny, regulácia vaskulárnej aktivity, a to je zatiaľ len kardiovaskulárny systém.

Dôvody pre vývoj IRR môžu byť tiež: t

 • Nevyvážená výživa
 • Stály tlak
 • fajčenie,
 • Nízka mobilita.

Príznaky IRR

U žien s menopauzou vegetatívne-cievna dystónia primárne ovplyvňuje emocionálny a všeobecný fyziologický stav: zvýšenú únavu, podráždenosť, depresiu a zníženú sexuálnu túžbu.

Hlavným problémom v tomto momente je rušenie ženy - bolesť v srdci, vyplývajúca zo silných emócií. Uskutočňuje sa po užití lieku alebo odstránení príčiny takéhoto vzrušenia.

Z poškodených fyzických funkcií stojí za zmienku tlakové rázy, rýchly pulz, silné bolesti hlavy, pocit horkosti na jazyku, nevoľnosť, ťažkosti s dýchaním a časté močenie. Žena môže byť navštevovaná neobvyklými strachmi o svoje vlastné zdravie, ktoré sa objavujú vo forme paniky alebo hystérie.

Ťažkosti pri diagnostike VSD v menopauze je, že ich príznaky sú takmer úplne rovnaké. Jediná vec, ktorá môže naznačovať prítomnosť vegetatívno-cievnej dystónie je, že zmeny v tele nie sú priamo závislé od hormonálnych zmien.

Liečba IRR

Liečba závisí od závažnosti symptómov: v miernych formách IRR, niekedy je to len dosť upokojujúce (valeriány, motherwort, afobazole, atď), môžu ľahko odstrániť problémy so srdcom a spánkom.

 • Lieky. Sedatíva, hormónová náhrada a vitamínový komplex.
 • Fyzioterapeutická liečba.
 • Ľudové prostriedky. Med, čaj z kalina, tinktúra maternice a hloh, kozlík, malina, ríbezle a ďalšie.
 • Homeopatie. Dismenorm, lykopodium, atarax, grandaxín.
 • Korekcia denného režimu. Normálny spánok a pravidelný odpočinok spolu s vhodnou vyváženou stravou. Treba si ľahnúť a vstať.
 • Zbavte sa stresových faktorov.
 • Mierne cvičenie pre dýchacie a kardiovaskulárne systémy.
 • Špeciálna strava, ktorú zostavil lekár.

Vegetatívno-cievna dystónia s menopauzou sa lieči tak rýchlo, ako sa vyskytuje. Dokonca aj nealkoholické prostriedky sa môžu ľahko zbaviť, takže prognóza je veľmi pozitívna.

Pre prevenciu, stačí nastaviť svoje hormóny a len viesť správny životný štýl, bez toho, aby ste sa ublížili.

Prečo môže depresia menopauzy

Vymiznutie funkcie vaječníkov znamená zastavenie syntézy pohlavných hormónov nimi. Látky sa podieľajú na mnohých procesoch. V predmetnom aspekte estrogény a progestogény ovplyvňujú produkciu zložiek, ktoré poskytujú dobrú náladu, vysokú imunitu, vizuálnu príťažlivosť. Ich objem tiež klesá, čo spôsobuje zhoršenie uvedených zdravotných ukazovateľov.

Nie všetky ženy to vydržia, 8-15% má depresiu počas menopauzy, teda stav, v ktorom sa vnímanie sveta okolo vás, váš postoj ku všetkým zmenám dramaticky mení.

V menopauze existuje niekoľko dôvodov:

 • Fyziologické. Kolísanie pohlavných hormónov môže existovať aj počas dňa, nehovoriac o rôznych obdobiach menopauzy. Primárny význam patrí estrogénu. Vďaka kvantitatívnej redukcii sa znižuje produkcia serotonínu zodpovedného za dobrú náladu a schopnosť odolávať stresu. Nezlepšujte celkové emocionálne pozadie a iné príznaky menopauzy: únavné návaly horúčavy, bolesti hlavy, chronická únava a nedostatok spánku. Vyskytujú sa tiež v dôsledku zníženého estrogénu,
 • Psychologické. Climax a zároveň depresia sa môžu zhodovať, pretože toto obdobie je vnímané ako posledná fáza šťastného a mladého života, nástup staroby. Ukončenie reprodukčných príležitostí sa nepáči všetkým, najmä ak osobný osud nebol veľmi úspešný. Zmeny príležitostí sú utláčajúce: starnutie kože, náhly prírastok hmotnosti, zvýšené vypadávanie vlasov. Znížené z objektívnych dôvodov, výkon, rýchla únava podporuje myšlienku starnutia.

To všetko môže nielen kaziť charakter a náladu, ale viesť k týmto patologickým prejavom. Depresia je skutočná duševná porucha, ktorá nedáva nič, čo by sa radovala, vidieť jasnú stránku života, odrádzajúcu od túžby po fyzickej aktivite.

Príznaky menopauzálnej duševnej poruchy

Depresia počas symptómov menopauzy v závislosti od typu ochorenia:

 • Endogénny vyvoláva pocit depresie, úplnú ľahostajnosť ku všetkému, negatívny vo vzťahu k akýmkoľvek, dokonca objektívne priaznivým udalostiam minulosti a súčasnosti, dôveru, že budúcnosť nemá dobrý. Keď je to častá anorexia a nespavosť, často sa vyskytujú návaly horúčavy,
 • Involúcia sa vyznačuje neustálymi a neopodstatnenými obavami o vlastné zdravie. Žena hľadá (a hľadá) príznaky chorôb, ktoré v skutočnosti chýbajú, má strach z prípadných nešťastí, napríklad z osamelého veku, chudoby, všetkých druhov katastrof s fatálnym následkom. Pravidelne má bolesti v rôznych častiach tela, spôsobené negatívnymi myšlienkami,
 • Psychogénne vedie k nízkemu sebavedomiu, pocitu vlastnej zbytočnosti. Horúčkovité pokusy udržať nepolapiteľnú vonkajšiu mládež nahradila žena s obdobiami úplnej ľahostajnosti k tomu, ako vyzerá. Tento typ depresie počas menopauzy vyvoláva neustály pocit viny za zlyhanie vlastných a blízkych ľudí. Sprevádzané všetkými poruchami spánku, nedostatkom chuti do jedla, úbytkom hmotnosti,
 • Climacteric spôsobuje sklamanie, častú túžbu plakať, ostro sa meniacu náladu. Emócie sú hypertrofované, ale prevažujú negatívne. Časté záchvaty apatie, striedanie úzkosti. Žena nemá chuť k jedlu a libido, ale je tu nespavosť, často návaly horúčavy.

Ak sa pozoruje niekoľko príznakov počas 2 týždňov a dlhšie, pričom ich počet je väčší ako 4, špecialista diagnostikuje depresiu.

Ako sa liečia depresívne poruchy

Ak je depresia ohromená menopauzou, liečba by mala byť profesionálna. Okrem vyšetrenia gynekológom môžu byť potrebné konzultácie s neurológom, endokrinológom a psychiatrom.

V miernej forme ochorenia na návrat k normálnej psycho-emocionálnej pohode je dostatok liekov proti menopauzálnej hormonálnej terapii:

 • divina,
 • proginova,
 • Climara,
 • Dermestril,
 • Klimodien,
 • Femoston,
 • Livial.

Vo vážnejších prípadoch sa vyžaduje liečba psychotropnými liekmi, tj antidepresívami a antipsychotikami. Medzi prvé predpísané fondy:

Lieky zmierňujú stav stimuláciou produkcie serotonínu. Tento hormón je zodpovedný za psycho-emocionálnu pohodu.

Medzi neuroleptikami môže voľba spadať na:

 • Sonapaks (Thiodazin, Tison),
 • Perта eperapín,
 • Perfenazín.

Prostriedky blokujú tvorbu látok, ktoré vyvolávajú úzkosť, podráždenosť, agresiu. Neuroleptiká upokojujú, pomáhajú bojovať proti nespavosti.

Odporúčame prečítať si článok o účinku sedatív v menopauze. Dozviete sa o indikáciách ich použitia, účinnosti pri neuróze a depresii.

Climax a prichádza na jeho pozadí, depresia je úspešne liečená. Sama žena môže urobiť niečo, aby sa zabránilo duševným poruchám.

Túžba po pozitívnych emóciách, primeraná výživa, vyhýbanie sa negatívnej, rozumnej fyzickej aktivite prispieva k udržaniu duševnej rovnováhy. Ale hlavná vec - nemusí sa báť hľadať pomoc lekárov.

V niektorých prípadoch existuje reálna depresia vyžadujúca liečbu. , Často sa pri menopauze u žien príznaky zhoršujú a vyžaduje sa liečba.

Lieky na nespavosť s menopauzou. Príčiny porúch spánku, prečo by sa mali zbaviť? , Z nespavosti blízko nervového zrútenia a depresie.

Evalar s menopauzou: odporúča sa pre ženy. Climax a depresia: príčiny vzniku ochorenia.

Antidepresíva. Ak je diagnostikovaná depresia, tablety na menopauzu s návaly horúčavy by mali byť v tomto ohľade účinné.

Upokojujúce lieky na menopauzu. Liečba neurózy, depresie. Aplikácia valeriánu, maternice, Novocain.

Climax a depresia: príčiny vzniku ochorenia. Môže menopauza zvýšiť krvný tlak: príčiny.

Súvisiace články

V niektorých prípadoch existuje reálna depresia vyžadujúca liečbu. , Často sa pri menopauze u žien príznaky zhoršujú a vyžaduje sa liečba.

Lieky na nespavosť s menopauzou. Príčiny porúch spánku, prečo by sa mali zbaviť? , Z nespavosti blízko nervového zrútenia a depresie.

Evalar s menopauzou: odporúča sa pre ženy. Climax a depresia: príčiny vzniku ochorenia.

Antidepresíva. Ak je diagnostikovaná depresia, tablety na menopauzu s návaly horúčavy by mali byť v tomto ohľade účinné.

Zmeny hladín hormónov.

V období menopauzy dochádza k poklesu práce vaječníkov, a teda k množstvu produkovaných pohlavných hormónov. Estrogény poskytujú produkciu zložiek, ako je estrogén, zodpovedný za dobrú náladu a vonkajšie omladenie. Výsledkom je, že pozitívny postoj človeka sa stráca.

Psychologický stav

To sa týka tých žien, nástupu menopauzy, v ktorej pre nich bolo prekvapenie. Na pozadí spoločného názoru je menopauza považovaná za prvú predzvesť starnutia a každý spravodlivý sex chce tento moment čo najviac posunúť. Je to preto, že dochádza k zhoršeniu nálady a počas menopauzy sa vyvíja depresia.

Zmeny vzhľadu

Počas vyvrcholenia prežíva ľudské telo stres, pretože dochádza k reštrukturalizácii všetkých jeho funkcií. Tam je pokles produkcie pohlavných hormónov, teraz nie je tam žiadna taká dobrá tkanivová obnova v tele, žena začína priberať na váhe, vlasy môžu vypadnúť alebo sa sivá. Takéto zmeny majú negatívny vplyv na nervový systém, začína sa vyvíjať podráždenosť alebo dokonca depresia.

Keď už hovoríme o príznakoch, stojí za to povedať, že sú kombinované pre menopauzu a depresiu. Ale pre každú ženu sa prejavujú rôznymi spôsobmi. Všetko závisí od formy menopauzy. Sú rozdelené do štyroch skupín: žiadna depresia, mierna, stredná a ťažká. Najčastejšie môžete pozorovať:

 • Bolesti hlavy a závraty,
 • Zvýšenie tlaku
 • Neustály pocit únavy, znížený výkon,
 • Vývoj strachu, úzkosti, nervozity, podráždenosti,
 • Nestabilný emocionálny stav, v ktorom chcete najprv plakať, a po piatich minútach žena zažije radosť,
 • Poruchy spánku v noci a v dôsledku toho ospalosť počas dňa,
 • Zvýšenie telesnej hmotnosti
 • Vypadávanie vlasov, krehkosť a krehké nechty,
 • Môžu sa vyskytnúť poruchy v tráviacom systéme,
 • Exacerbácia chronických ochorení.

Ak vyššie uvedené príznaky depresie počas menopauzy nepretrvávajú 2 alebo viac týždňov, je to dôvod na kontaktovanie špecialistu na pomoc.

psychogénne

Tento typ zahŕňa ženy, ktoré strácajú sebaúctu. Začína sa im zdať, že sa ich vzhľad výrazne zhoršil, pre ľudí okolo nich sa to nestane zaujímavým. Strata chuti do jedla Úplne pesimistická nálada do budúcnosti.

Vitamínové komplexy

Spočiatku sa žena musí obrátiť na svojho gynekológa, ktorý vykoná komplexné vyšetrenie, skontroluje orgány na zmeny, ktoré sa v nich vyskytujú. Potom musíte prejsť testami a skontrolovať prácu štítnej žľazy. Je to jeden z najdôležitejších orgánov zodpovedných za produkciu hormónov. Veľmi často, obnovenie funkcie štítnej žľazy vedie k eliminácii depresie. Ak sa žena obáva o ďalšiu bolesť, musíte sa obrátiť okrem iných špecialistov. Okrem toho by ste sa nemali vyhýbať komunikácii s neurológom. To neznamená, že žena je duševne chorá, len lekár vám pomôže nájsť správnu liečbu a vyrovnať sa s depresiou.

Riešenie depresie pomôže žene a jej všeobecnému postoju a podpore blízkych, pretože v tomto období dochádza k poklesu atraktívnosti a sklamania žien v jej vzhľadu.

Prevencia depresie

Bohužiaľ, nie jedna žena je určená na to, aby sa vyhla menopauze, ale depresii sa možno vyhnúť. V tomto prípade je dôležitá nielen liečba, ale aj postoj ženy a ľudí okolo nej. Koniec koncov, ak sama o sebe nehovorí, nikto to nevidí navonok.

Počas tohto obdobia je veľmi dôležité, aby sme ju nebrali ako nevyliečiteľnú chorobu, pretože veľmi skoro všetky nepríjemné príznaky zmiznú samy od seba a žena sa bude môcť vrátiť k normálnemu životnému štýlu.

Navyše, v žiadnom prípade by ste nemali myslieť na seba ako na starnúceho človeka. Je potrebné viesť aktívny životný štýl, chodiť viac a tráviť čas v aktívnom stave. Ak sa zdalo, že sa objavili prvé vrásky alebo sa objavila plnosť, nezúfajte. Môžete navštíviť kozmetičky, pomôže vám vybrať si nový make-up pre váš vek, alebo aktualizovať svoj šatník.

Nezabudnite na výživu. To je ďalšia záruka nielen zdravia, ale aj dobrého vzhľadu. Všimli ste si, že vaše vlasy začali vypadávať alebo sa vaše nechty rozpadli - zmenia váš odber na vitamínové komplexy. Teraz je ich veľa v lekárňach mesta. Pomôžu nielen obnoviť rovnováhu vitamínov a minerálov v tele, ale aj dať telu možnosť vyrovnať sa s novým stavom, vrátane depresie.

Ak sa vaša hmotnosť začína zvyšovať, venujte pozornosť svojej strave. Snažte sa, aby bolo menej kalórií, ale užitočnejšie.

Je potrebné nájsť nový koníček a venovať mu voľnú časť dňa. Nenechajte sa zavesiť na ich problémy alebo vzhľad. Človek sa musí naučiť milovať samých seba, ako sa stali teraz.

Psychosomatika chorôb žien

Už sme písali o obavách, ktoré žena pokrýva v okamihu prechodu na novú etapu života ( samotné slovo "klimakterický"Preložené z gréčtiny ako" úroveň " ). „45 plus“ je vek, keď už bola kariéra vybudovaná a záujem o prácu zmizne, motivácia pre ďalší rast zmizne. Je to čas, keď deti opúšťajú rodičovský dom a matky sú obzvlášť osamelé (psychológovia majú dokonca špeciálny termín na opis tohto druhu nervových porúch - „syndróm prázdneho hniezda“). Bez výnimky si každý začne všimnúť príznaky blížiacej sa menopauzy: koža stráca svoju elasticitu a pružnosť pokožky, vlasy sa stávajú krehkými a suchými a ženská krása mizne.

Po rastúcich úzkostiach, krásne dámy dostať telo reakcie. A „reaguje“ na naše skúsenosti so vznikom takzvaných chorôb súvisiacich s vekom.

Pozornosť voči vašej emocionálnej sfére počas obdobia menopauzy je absolútne nevyhnutnou podmienkou pre udržanie zdravia ženy po 45 rokoch.

Moderná medicína zvažuje depresiu - najdôležitejší faktor, ktorý znižuje kvalitu života v menopauze. U žien sa vyvíjajú rôzne príznaky depresívnych porúch. Avšak, len veľmi málo ísť do lekárov a získať potrebnú liečbu.

Príznaky depresie počas menopauzy

Pozornosť venovaná ich emocionálnej sfére v období menopauzy je nevyhnutnou podmienkou pre zachovanie zdravia ženy po 45 rokoch. Poradenstvo špecialistu je nasledovné: pravidelne robte diagnózu svojho psychologického stavu, aby ste si v ranom štádiu všimli, že sa blíži depresia a predídete chorobám, ktoré vyvoláva.

Hormonálne zmeny vmenopauzečasto spôsobujú rôzne nervové poruchy

Aké príznaky depresie možno pozorovať počas menopauzy:

 • nálada sa zhoršuje (ak si všimnete zlú náladu v sebe skoro každý deň po dobu dvoch týždňov, potom je to znepokojujúci zvon),
 • strata záujmu o záležitosti, ktoré ste robili s radosťou a nadšením,
 • je ťažké sa sústrediť, často ste nepozorný a dokonca absentujúci, nerozhodnosť a neistota sa objavujú,
 • self-esteem padá a začnete sa angažovať v „sebeobsluhe“ - príliš sa kritizujete a obviňujete aj bez dôvodu,
 • v budúcnosti neuvidíte vyhliadky a z veľkej časti iba kreslíte ponuré obrázky,
 • vzory spánku sú narušené a zmeny chuti do jedla (nechcem vôbec jesť, potom náhle zhoršiť útoky.)

Podobný komplex symptómov je charakterizovaný tzv. „Klasickou“ depresiou. Menopauza však môže mať príznaky, ktoré sa odlišujú od „klasiky“. V tomto ohľade si asténna depresia „zaslúži“ osobitnú konverzáciu a jej liečbu.

Biologický model vzniku depresie je dnes dobre študovaný. Podľa odborníkov v oblasti endokrinologickej psychiatrie sú ženy najviac ohrozené hrozbou nervových porúch v tých okamihoch, keď hladiny estrogénu kolíšu

Climax a asténna depresia

Únava a pocit emocionálneho vyčerpania v dopoludňajších hodinách môže byť znepokojujúcim príznakom tzv. Astenickej depresie.

Astenická depresia má niekoľko synonym. Nazýva sa tiež neurastenická melanchólia alebo depresia vyčerpania ( „Asténia“ v latinčine je slabosť, vyčerpanie, únava ). Zdá sa, že takto:

 • činnosť klesá a apatia prichádza na jej nahradenie,
 • každá činnosť sa vykonáva s veľkými ťažkosťami a neprináša radosť
 • v tele je nevysvetliteľná slabosť a pocit "opotrebovania",
 • zdá sa, že vôbec nie je žiadna energia a únava sa prejavuje aj s malým úsilím,
 • zvýšená slznosť môže byť nahradená neočakávanými útokmi agresie,
 • prudko negatívna reakcia na všetky vonkajšie podnety (je úplne nemožné vydržať jasné svetlo alebo hlasné zvuky),
 • ospalosť (a kedykoľvek počas dňa),
 • silný smäd
 • skoky krvného tlaku, dýchavičnosť,
 • porucha funkcie obličiek a močenie,
 • bolesť bedrovej chrbtice.

Bohužiaľ, keď nastane menopauza, ženy často trpia podobnými stavmi. Ak sú vám mnohé z uvedených príznakov už známe, odpovedzte na poslednú otázku: kedy sa prejaví asténia najviac - ráno alebo večer? Ak už v dopoludňajších hodinách (okamžite po prebudení) sa cítite unavený a ohromený, potom je to s najväčšou pravdepodobnosťou asténna depresia a naliehavo potrebujete liečbu.

Hormóny počas menopauzy: nestabilita estrogénu ako príčina depresie


Neprimerané útoky agresie - to je jeden z nepríjemných príznakov astenického syndrómu

Medicína už dlho vie, že hormonálne zmeny sa často stávajú príčinou rôznych nervových porúch. Existuje štatistika: depresia je zaznamenaná dvakrát častejšie u žien z krásnej polovice ľudstva *. Lekári určujú vrchol depresívnych porúch v tých segmentoch života ženy, keď je jej telo nestabilné vo vzťahu k endokrinným stavom (napríklad adolescentné a postnatálne obdobia, prechod menopauzy).

Biologický model vzniku depresie je dnes dobre študovaný. Podľa odborníkov v oblasti endokrinologickej psychiatrie sme najviac ohrození hrozbou nervových porúch v čase, keď hladina estrogénu kolíše **.

Počas perimenopauzy (začína približne štyri roky pred menopauzou a trvá jeden rok odo dňa úplného ukončenia menštruácie) sa vyskytujú najvýznamnejšie zmeny v hormonálnom pozadí. „Hormonálne výkyvy“ (menovite „nevyvážené“ estrogény počas menopauzy) sa stávajú provokatérmi emocionálnych porúch. Je zaujímavé, že s nástupom "hladkej" menopauzy sa riziko depresie znižuje.

Antidepresíva a HSL pre menopauzu

Účinok "antidepresívneho" účinku estrogénov je dobre skúmaný, existuje presvedčivá dôkazová báza na obranu koncepcie, v ktorej je hormonálna substitučná terapia kombinovaná s použitím antidepresív.

Je dôležité poznamenať, že moderná medicína v liečbe depresívnych porúch zdôrazňuje spoločnú prácu gynekológa a psychoterapeuta. Účinok "antidepresívneho" účinku estrogénov je v súčasnosti dobre študovaný, existuje presvedčivá dôkazová báza na ochranu konceptu, v ktorom je hormonálna substitučná terapia kombinovaná s použitím antidepresív ***. Odpoveď na otázku „ako liečiť depresiu v menopauze“ pre každú ženu však bude čisto individuálna. V tomto prípade potrebujete odborný posudok. Mimochodom, naši čitatelia môžu získať radu od skúseného gynekológa a endokrinológa priamo na mieste.

* T. Pohon Voznesenskaya. Depresia u žien. Consilium Medicum. 2008, 07: 68-71

** S.V. Yureneva, G.Ya.Kamenetskaya. Depresívne poruchy u peri-a postmenopauzálnych žien. Gynekológia. 2007, 02: 40-43

G. G. Mazo, M.A.Ganzenko. Depresia u žien počas menopauzálneho prechodu. Ich psychiatria a psychofarmakoterapia. PB Gannushkina. 2016, 06: 30-36

Psychologický vplyv

Väčšina žien spája menopauzu ako prechodné štádium do staroby. Navyše, pre mnohých, sex život takmer stráca svoj význam. Návaly horúčavy, nespavosť a iné klimakterické prejavy negatívne ovplyvňujú psychiku, pomaly ju trasú. Situácia je obzvlášť komplikovaná s výraznými príznakmi menopauzy.

Medzi psychologické príčiny patria:

 • negatívne myšlienky o starobe,
 • fóbie rôzneho pôvodu,
 • znížený výkon
 • sociálnej nestability
 • zmysel pre zbytočnosť.

Menopauza robí ženu zraniteľnú z hľadiska psychiky: stáva sa oveľa emocionálnejšou a citlivejšou.

Koho kontaktovať

Depresia je charakterizovaná emocionálnou nerovnováhou. Hlavnými spoločníkmi sú negatívne, niekedy agresívne myšlienky. Takýto stav významne ovplyvňuje kvalitu života a v závažných prípadoch môže viesť k samovražde. Preto by sa pri najmenšom náznaku duševných porúch mali poradiť s lekárom.

Existuje množstvo špecialistov, ktorých návštevy sú povinné:

 • terapeut
 • endokrinológ,
 • neurológ,
 • kardiológ,
 • psychoterapeut.

Terapeut - v prieskume. Diagnóza akejkoľvek choroby začína u tohto lekára. Výsledky analýz, ktoré im boli pridelené, umožňujú presne určiť problém, okrem iných patológií.

Endokrinológ - špecialista, návšteva ktorej by sa mala stať zvykom, najmä počas menopauzy. Hormonálne zlyhanie, problémy so štítnou žľazou - jedna z hlavných príčin depresie. Na vylúčenie / potvrdenie ochorenia lekár predpíše určité štúdie.

Neuropatolog - špecialista študujúci stav nervového systému pacienta. Po vypočutí sťažností, analýze profilu symptómov a predpísaní niektorých štúdií lekár diagnostikuje problém alebo jeho nedostatok.

kardiológ - Lekár, ktorý vylučuje kardiovaskulárne ochorenia, ktoré spôsobujú pokles krvného tlaku. Výskyt depresie môže byť spôsobený poruchou kardiovaskulárneho systému, ktorý je normou alebo ochorením počas menopauzy.

Psychoterapeut - jeho pomoc bude potrebná, ak všetci vyššie uvedení špecialisti neurčili patológie, ktoré vyvolávajú depresiu.

Hormonálne lieky

Často vznikajú depresívne stavy nedostatok estrogénu, Na doplnenie je pridelený príjem syntetického náprotivky.

Hormonálna terapia je najúčinnejšia pri miernych formách depresie. Nevyváženosť obnoví:

 1. Tablety: Trisequens, Klymen, Divina.
 2. Sviečky: Klimaksan, Ovestin.
 3. Gels: Divigel, Estrozhel.
 4. Mazei: Klimadinon.
 5. Omietky: Estraderm, Klimara.

Pred začiatkom substitučnej liečby je nevyhnutné, aby ste urobili analýzu hormónov, aby ste presne určili stav hormonálnej rovnováhy.

Nie je možné jednoznačne hovoriť o prínosoch takejto terapie, pretože všetko je úplne individuálne. Väčšina žien uvádza zlepšenie v emocionálnom stave, ale destabilizácia nie je nezvyčajná.

psychoterapia

Túto metódu prideľuje priamo špecialista. Lekár má právo predpisovať ho v kombinácii s liečbou v závislosti od zložitosti situácie.

Táto metóda umožňuje žene realizovať a rozvíjať primeraný prístup k zmenám, ku ktorým dochádza v období menopauzy.

Účinnosť psychoterapie závisí úplne od pacientovej túžby zotaviť sa, dôležitý je jej kontakt a spoločné akcie s odborníkom.

záver

Depresia počas menopauzy je komplexný stav ženy, ktorá sa vyskytuje v procese neakceptovania zmien súvisiacich s vekom. Každá psychologická nestabilita tela je dôvodom na návštevu u lekára, najmä počas menopauzy.

Preto možno konštatovať, že menopauza nie je taká strašná zmena v tele. Ak sa naučíte ignorovať, opraviť hormonálnu rovnováhu v čase a viesť zdravý životný štýl, potom je pravdepodobnosť depresie znížená na nulu.

Symptómy a diagnóza depresie v menopauze

Depresívne symptómy závisia od typu patológie. Klasická triáda nie je vždy dodržaná. V involučnej forme sa teda nepozoruje oneskorenie, ale hádzanie. Výrazné spomalenie reči nie je tiež zaznamenané v žiadnej forme. Najtrvalejším príznakom triády, vyskytujúcim sa v akomkoľvek type, je zníženie nálady. Okrem toho, nasledujúce príznaky sú charakteristické pre depresiu v menopauze:

 • konštantná úzkosť
 • fóbie,
 • strata predchádzajúcich záujmov, t
 • neschopnosť tešiť sa
 • znížený výkon, nedostatok sily a túžby niečo urobiť,
 • slznosť pri menšej príležitosti,
 • sebaistota, znížené sebavedomie,
 • poruchy spánku, nechutenstvo,
 • znížená koncentrácia
 • objavenie sa bolestivej lokalizácie.

Diagnóza je založená na psychiatri na základe histórie, sťažností, duševného stavu (vzhľad, čistota, túžba nadviazať kontakt a spôsob konverzácie, orientácie, správania, emocionality, kognitívnych funkcií) a špeciálnych testov na detekciu depresie.

Ako dlho môže trvať depresia pre menopauzu?

Prejavy depresie závisia od príčiny, štádia menopauzy, provokujúcich faktorov.

Trvanie fázy pred menopauzou od jedného do troch až piatich rokov. Depresívne symptómy možno pozorovať od samého začiatku obdobia, ale žena im nepripisuje dôležitosť, pričom ich berie na prechodné výkyvy nálady. V tomto štádiu sa do popredia dostávajú vegetatívne poruchy spojené s hormonálnou zmenou a maskujúcou depresiou. Charakteristický menopauzálny pohľad.

správne menopauza trvá 1–3 roky. Typ klimaktéria naďalej prevláda, na konci obdobia sa prejavuje endogénny typ, v ktorom vegetatívne zmeny ustupujú do pozadia (hormonálna aktivita klesá).

ženy po menopauze prevládajúcim v inverznom type, môžu existovať prejavy endogénneho. Invazívna epizóda trvá niekoľko mesiacov až 5 rokov.

Počas všetkých štádií sa môže vyvinúť psychogénny typ depresie, vyvolaný stresovými situáciami. Jeho reaktívna fáza je krátka. Neurotická fáza trvá dlhšie.

Ľudové prostriedky na liečbu depresie v menopauze

Okrem hlavnej liečby používajte tradičnú medicínu:

 • sedatívne infúzie a odvarky z valeriánskeho koreňa, chmeľu, maternice, mäty, medovky, feniklu, lipy, paliny. Podrobnosti o menopauze počas menštruácie,
 • na zvýšenie hladiny serotonínu, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri rozvoji depresie, sú sušené marhule, banány, termíny, tmavá čokoláda s miernosťou,
 • na doplnenie hormonálnej rovnováhy sa používajú odvar a infúzie fytoestrogénov - chmeľ, šalvia, lipa, nechtík, sladké drievko, oregano, malina, ďatelina,
 • pre nespavosť, sa "anti-depresívne" kúpeľ s pridaním pelargónie, ihličie, karafiáty, ruže a levandulové oleje.

Alina Weitz, psycho-neurológ, Kandidát na psychológiu, špeciálne pre Mirmam.pro

Ako sa vysporiadať s depresiou v menopauze

Počas menopauzy môže žena pociťovať emocionálnu depresiu. Porucha týkajúca sa telesných zmien súvisiacich so starnutím a strata schopnosti mať deti je prirodzeným javom. Okrem toho, menopauza je sprevádzaná príznakmi, ktoré môžu vyčerpať trpezlivosť každej ženy. Ale niekedy prejavy menopauzy môžu spôsobiť, že sa žena bude cítiť viac než len smutná, môže spôsobiť stav závažnej psycho-emocionálnej depresie.

Príznaky depresie v menopauze

Depresia s menopauzou je porucha nálady, ktorá sa vyznačuje smútkom, apatiou a množstvom fyzických symptómov. Jej hlavnou príčinou sú hormonálne zmeny v tele žien. Klinicky je diagnóza depresie uskutočnená vtedy, keď je najmenej 5 symptómov trvajúcich najmenej dva týždne.

Symptómy depresie v menopauze môžu zahŕňať nízke sebavedomie, pocit strachu. V tomto ohľade môže mnoho žien odísť do seba, odkloniť sa od ostatných a vyvolať väčšie zvýšenie príznakov depresie. Depresia v menopauze je sprevádzaná silným zlyhaním. Pretrvávajúce pesimistické myšlienky, ťažká úzkosť a podráždenosť vedú k tomu, že ženy odmietajú mnohé druhy aktivít, ktoré miloval. Depresia môže spôsobiť fyzické príznaky, ako sú bolesti hlavy, bolesti brucha, poruchy trávenia, prírastok hmotnosti, zmeny chuti do jedla a nespavosť.

Príčiny depresie počas menopauzy

Menopauza môže vyvolať pocit smútku a epizód depresie u mnohých žien. Odhaduje sa, že 8-15% žien v menopauze je citlivých na rôzne typy depresie. Príčiny depresie v menopauze sú stále predmetom vedeckých kontroverzií. Jedna z vedúcich teórií ju spája s kolísaním hladiny hormónov v tele. В климактерическом периоде уровень эстрогенов постоянно изменяется.Tieto hormóny sú spojené s metabolizmom biologicky aktívnych látok v mozgu, ktoré sú zodpovedné za náladu (napríklad serotonín). S poklesom hladiny hormónov, najmä estrogénu, často dochádza k prudkému poklesu nálady, ktorá sa mení na depresiu.

Okrem toho treba mať na pamäti, že stres, ktorý spôsobuje závažné príznaky menopauzy, tiež vedie k depresii. Žena už má veľa starostí, mala by byť riadená prácou, zúčastňovať sa na rodinnom živote, premýšľať o blahu rodiny. Fyziologickými zmenami v menopauze môže byť kvapka, ktorá preteká pohár a spôsobuje depresiu.

Riziko vzniku depresie sa zvyšuje, ak má žena v minulosti poruchy nálady. Ženy, ktoré trpia depresiou skôr, najmä vo veku 20-30 rokov, majú väčšiu pravdepodobnosť recidívy ochorenia. V prípade chirurgickej menopauzy sa zvyšuje aj možnosť depresie. Chirurgia (odstránenie vaječníkov) znamená prudký pokles hladín estrogénov, čo vedie k zvýšenej úzkosti a výrazným príznakom menopauzy. Rizikovými faktormi depresie sú aj stres, fajčenie, prítomnosť malých detí.

Ako sa vysporiadať s depresiou počas menopauzy

Obdobie menopauzy (alebo menopauzy) - jedna z najťažších v živote ženy. Depresia počas menopauzy je častým návštevníkom, pretože okrem fyziologických zmien, ktoré sa vyskytujú v ženskom tele v tomto období, menopauza so sebou prináša aj druh „psychologickej reštrukturalizácie“, ktorá označuje začiatok novej etapy života ženy.

Príčiny depresívnych symptómov počas menopauzy

Podľa štatistík sa depresívna nálada a príznaky depresie vyskytujú počas menopauzy u 8-15% žien. Takéto vysoké percento je spôsobené tým, že v tomto čase na ženské telo pôsobí viacero faktorov:

 1. Fyziologické zmeny v tele. Toto obdobie sa považuje za prirodzené, ale napriek tomu kritické v živote ženy. Existuje kardinálna reštrukturalizácia hormonálneho systému, hladina hormónu estrogénu neustále kolíše aj počas dňa. Mnohí odborníci identifikujú tento faktor ako kľúčový faktor pri vysvetľovaní príčin depresívnej nálady: hladina estrogénu ovplyvňuje aj produkciu serotonínu mozgom (tzv. „Dobrý náladový hormón“). V dôsledku prudkého poklesu hladín serotonínu sa môžu vyskytnúť výkyvy nálady a príznaky depresie.
 2. Psychologické faktory. Pre ženu nie je ľahké akceptovať nástup tejto novej etapy života. Koniec koncov, neznamená to len koniec reprodukčnej schopnosti (schopnosť mať deti), ale pre mnohé ženy je neoddeliteľne spojený s myšlienkou blížiaceho sa vysokého veku. Toto je pridané a porucha o nevyhnutných zmenách súvisiacich s vekom v tele.

Okrem toho kombinácia symptómov spojených s menopauzou (potenie, náhle „návaly tepla“, časté močenie, pokles tlaku atď.) Neprispieva v zásade k dobrej nálade. To je čiastočne dôvod, prečo sú depresia a menopauza často vnímané ako nevyhnutní spoločníci. Napriek všetkým fyzickým ťažkostiam tohto obdobia, sociálna aktivita ženy zostáva rovnaká - práca, domáce práce a výchova detí vyžadujú od nej rovnaký záväzok ako predtým.

Ďalším rizikovým faktorom pri rozvoji depresie v menopauze sú tie ženy, ktoré už predtým (pred nástupom tohto obdobia) už boli diagnostikované s depresiou.

Samozrejme, pre každú ženu, ktorá má menopauzu v menopauze, nie je potrebná liečba liekmi (antidepresíva a iné lieky predpísané lekárom). Nižšie hovoríme o príznakoch depresie u žien, čo môže naznačovať jej vývoj počas tohto obdobia.

Všeobecné preskúmanie

Ak je podľa jej príznakov počas menopauzy žena podozrivá z depresie, v prvom rade musíte podstúpiť úplné lekárske vyšetrenie. Čo odborníci môžu v tejto situácii pomôcť?

 • Terapeut - dá smer všetkým potrebným testom a skúškam, vykoná primárne vyšetrenie.
 • Konzultácia endokrinológa. Samozrejme, v období menopauzy sa vyskytujú hormonálne zmeny v tele, ale je len na špecialistovi, aby rozhodol, či sú tieto procesy osobne v normálnom rozsahu menopauzy. V každom prípade je potrebné vylúčiť prítomnosť chorôb tohto profilu alebo ak je to potrebné, dostať vhodnú liečbu. Koniec koncov, je to často endokrinné poruchy, ktoré môžu „spúšťať“ mechanizmus rozvoja depresie.
 • Kardiológ (mali by ste ho navštíviť, ak pocítite pokles tlaku, búšenie srdca, bolesť srdca). Možno, že tieto príznaky sú prirodzené sprievodné faktory v menopauze, ale je potrebné vylúčiť ochorenia kardiovaskulárneho systému. Podobné príznaky môžu byť tiež medzi príznakmi depresie.
 • Neurológ. Podráždenosť alebo únava môže byť nielen príznakom depresie, ale aj chorôb nervového systému.

  Po kompletnom lekárskom vyšetrení, keď ostatní odborníci vylúčili choroby svojho profilu alebo Vám predpísali potrebnú liečbu, je potrebné konzultovať s psychoterapeutom.

  Depresívna terapia

  Psychoterapeut lieči depresiu pomocou liekovej terapie (antidepresíva, antipsychotiká a iné lieky) a pomocou psychoterapeutických sedení.

  Na liečbu menopauzálnej depresie sú najčastejšie používané antidepresíva skupiny SSRI (selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu) - napríklad fluvoxamín, paroxetín alebo fluoxetín. Sú to ľahké antidepresíva, majú minimálne vedľajšie účinky (nespôsobujú nadmernú ospalosť alebo inhibíciu reakcií počas dňa, pracovnej doby), sú organizmom dobre tolerované a pôsobia veľmi rýchlo. Nie je to zlé v liečbe menopauzálnej depresie a takého antidepresíva ako koaxilu. Z neuroleptík sa Sonapax alebo etaferazín zvyčajne používa v malých dávkach.

  Možno, že špecialista odporučí kombináciu tradičných metód psychoterapie s liečbou. Psychoterapia v tomto prípade pomôže pacientovi vyvinúť rozumný a uvoľnený postoj k procesom v jej tele.

  V prípade depresie počas menopauzy je často účinná hormonálna substitučná liečba. Jeho použitie je založené na teórii, že depresívna nálada počas menopauzy je spojená s rozdielmi v hladine estrogénu v ženskom tele. V tomto prípade sa používa syntetický analóg estradiolu, po ktorom mnohé ženy zaznamenávajú zlepšenie a stabilizáciu nálady a všeobecného blaha. Je dôležité pochopiť, že pre kvalitnú liečbu v tejto situácii je nevyhnutná spolupráca dvoch špecialistov - endokrinológa a psychoterapeuta. Ich spoločná pomoc vám umožní vybrať si optimálnu kombináciu potrebných liekov.

  Svojpomocné opatrenia

  Pamätajte, že v období menopauzy je ženské telo veľmi zraniteľné. Počas tohto obdobia sa snažte prijať preventívne opatrenia na ochranu vášho fyzického a psychického zdravia. V počiatočných štádiách môžu byť užitočné nehormonálne lieky založené na bylinkách, ktoré pomôžu znížiť výskyt nepríjemných symptómov menopauzy. Ich výber v lekárňach je dnes dosť veľký.

  Na normalizáciu spánku a nálady môžete využiť relaxačnú masáž, borovicové kúpele, techniky respiračnej a svalovej relaxácie, meditáciu. Depresia a menopauza nemusia nutne ísť „ruka v ruke“, obdobie menopauzy môže byť dosť skúsené s minimálnym fyzickým a duševným nepohodlím.

  Príznaky a prevencia depresie v menopauze

  Napriek tomu, že menopauza je celkom prirodzený stav ženy, ktorá dosiahla vek 45-50 rokov, niekedy je to ťažké. Tento nervový systém je obzvlášť postihnutý: žena si všimne, že je na dotyk, výkyvy nálady, podráždenosť.

  A je to dobré, ak je to tak, pretože s takýmito podmienkami sa môžete vyrovnať s pomocou úsilia o dobrovoľníctvo, ale ak má žena počas menopauzy depresiu, ktorá je tiež sprevádzaná záchvatmi paniky, potom musí užívať sedatíva, neuroleptiká a sedatíva - iba to pomôže uľahčiť jej život. Takéto lieky by mal predpisovať iba lekár.

  Prečo menopauza spôsobuje depresiu?

  Samozrejme, nie všetky ženy zažívajú podobné problémy počas menopauzy, ale len 15%, ale to neznamená, že takýto stav môže mať svoj priebeh, keď moderná medicína vie, čo ju spôsobilo a ako pomôcť žene. Depresia v menopauze je spôsobená tým, že na ženské telo ovplyvňujú nasledujúce faktory:

 • menopauza - ide o úplnú reštrukturalizáciu celého organizmu, ktorá je v prvom rade spojená s hormónmi. To platí najmä pre hlavný ženský hormón estrogén: jeho množstvo v ženskom tele neustále skáče. Hormon estrogén je zodpovedný za mozog produkujúci iný hormón, serotonín. Je to tento hormón, ktorý je zodpovedný za radosť a dobrú náladu, a pretože jeho úroveň tiež klesá, potom nálada ženy nie je v najlepšom stave.
 • Psychologické dôvody, Pre mnohých predstaviteľov spravodlivého pohlavia je ťažké prijať menopauzu ako takú, pretože prichádza k poznaniu, že hlavná ženská funkcia, ktorou je porodiť deti, sa stráca, dochádza k určitým zmenám v tele a nedobrovoľným myšlienkam o blížiacom sa starnutí. Samozrejme, takýto stav neprispieva k nekonečnej radosti a pozdvihnutiu ducha.
 • Zdravotné problémy, S nástupom menopauzy sa objavujú určité ťažkosti z hľadiska zdravia. Žena je často vystavená návaly horúčavy, nočné potenie, závraty, nespavosť, bolesti svalov a časté nutkanie ísť na toaletu malým spôsobom. Je ťažké zostať veselý a veselý, keď sa o niečo neustále obávate.
 • Varovanie! Nie každá lekárka predpisuje neuroleptiká alebo iné lieky podobného účinku. Niekto bude potrebovať pomoc psychológa a niektorí budú potrebovať len tradičné postupy počas menopauzy.

  Vlastnosti liečby antidepresívami s menopauzou

  Antidepresíva sú lieky, ktoré pomáhajú pacientovi prekonať úzkosť, zlú náladu, apatiu, letargiu, obnoviť normálny spánok, chuť k jedlu, vrátiť emocionálne pozadie do zvyčajného stavu.

  Predtým boli ženy v období menopauzy najčastejšie predpisované lieky, ktoré obsahujú hormóny. Dnes sa však všetko zmenilo a táto terapia ustúpila do pozadia, pretože má oveľa viac nevýhod ako výhod.

  V prípade depresií počas menopauzy môžu antidepresíva skutočne pomôcť, pretože prakticky nespôsobujú vedľajšie účinky, po ich užití sa zvyčajne ani necítia ospalo.

  Ak je potrebné liečiť antidepresívami, je dôležité si uvedomiť nasledujúce body:

  1. Takéto lieky má predpisovať iba kvalifikovaný lekár. Zaobchádzanie nimi jednoducho z vlastnej vôle a len preto, že ste ich videli v reklame alebo boli poučení ich najlepším priateľom, je jednoducho neprijateľné.
  2. Antidepresíva sú závažným liekom, mali by ste ho piť presne podľa schémy odporúčanej lekárom, ich nekontrolovaný príjem je úplne nevhodný.
  3. Aby boli antidepresíva úspešné, musíte ich postupne zavádzať do svojho denného režimu, pretože tento liek je pre telo stresom. Pokiaľ ide o vysadenie antidepresív, je potrebné dodržiavať rovnaké pravidlo. Postupne znižujte dávku a liek znížte na nulu.
  4. Účinok užívania tabliet sa nezdá okamžite, takže nepreceňujte liek. Aby to fungovalo, a žena sa cítila lepšie, látka obsiahnutá v tabletkách sa musí hromadiť v tele, a aby sa tak stalo, malo by uplynúť aspoň 5-7 dní. A existujú také druhy antidepresív, ktoré začínajú pôsobiť v plnej sile až po niekoľkých týždňoch.

  Varovanie! Počas sťažností na depresiu počas menopauzy sú ženy najčastejšie predpísané lieky. fluoxetín, paroxetín, Adepress, Efevelon.

  Výhody liečby antidepresívami počas menopauzy

  Prečo je ešte potrebné uprednostniť antidepresíva pred liekmi na báze hormónov?

 • Vyššie uvedené lieky môžu jemne ovplyvniť telo ženy, bez toho, aby spôsobili akékoľvek komplikácie.
 • Keď lekár skutočne diagnostikuje depresiu, tieto lieky poskytujú skutočnú pomoc žene, cítia sa od nich oveľa lepšie a môžu sa úplne zbaviť depresie.
 • Pri správnom podávaní, presne podľa schémy predpísanej lekárom, tieto lieky nespôsobia žiadne vedľajšie účinky.
 • Ak zadávate antidepresíva počas menopauzy v živote žien správne, telo nebude trpieť ich príjmom.
 • Liečba antidepresívami nespôsobuje ospalosť a zníženie účinnosti, naopak prispieva k vitalite a prudkému nárastu sily.
 • Ak sa liečba antidepresívami už neodporúča, môže sa kedykoľvek upustiť, pretože moderné lieky nie sú návykové.

  Depresia v menopauze je teda nepríjemný jav, ale nie je o ňom nič nadprirodzené. Nebojte sa ísť k lekárovi a dať mu svoje sťažnosti, pretože vám môže pomôcť.

  Climax nie je ľahké prežiť tak pre ženu, ako aj pre jej blízkych, takže musíte ísť najjednoduchším možným spôsobom a prekonať ťažkosti, ktoré vznikajú užívaním liekov. Climax a depresia nie sú vo všetkých tých štátoch, ktoré potrebujú pokaziť život pre seba a svojich blízkych.

  Kognitívne video na túto tému:

  Čo spôsobuje depresiu

  Keď nastane menopauza u žien, funkcia vaječníkov zomrie, ich syntéza pohlavných hormónov sa zastaví. Množstvo estrogénu, progestínu, ktoré ovplyvňuje zvýšenú náladu, vizuálnu príťažlivosť, znižuje, dochádza k depresii. Príčiny tohto stavu môžu byť fyziologické alebo psychologické.

  Fyziologické príčiny sú charakterizované:

  • migrény,
  • bolesti brucha
  • poruchy trávenia,
  • závraty,
  • nepravidelný tlak
  • chronickej únavy
  • únavné prílivy a odlivy
  • nespavosť
  • skleróza,
  • vonkajšie starnutie,
  • nadváhou.

  Je to spôsobené fluktuáciou pohlavných hormónov. V dôsledku poklesu estrogénu sa znižuje produkcia serotonínu, čo pomáha v boji proti stresu a spôsobuje pocit radosti.

  Psychologické príčiny sú charakterizované:

  • mentálnych porúch
  • negatívne myšlienky o starnutí,
  • vznik rôznych obáv (klaustrofóbia, strach z tmy, strach zo staroby),
  • ťažkosti pri práci
  • sociálnej nestability
  • rozlúčka so svojou milovanou osobou
  • strata akéhokoľvek príbuzného,
  • pohybujúce sa deti
  • znížený výkon

  Počas menopauzy sa žena stáva emocionálnou, citlivou, takže ju negatívne ovplyvňujú všetky negatívne faktory, ktoré spôsobujú mentálne poruchy, depresiu nálady. V ťažkých situáciách môže depresia vyvolať samovražedné správanie.

  Výbuchy agresívnych myšlienok môžu viesť k vynájdeniu všetkých druhov problémov týkajúcich sa vzhľadu, hmotnosti, zbytočnosti pre príbuzných. Môžu viesť k hladovaniu, neúmyselne spôsobujúc ujmu. Takéto ukazovatele sú nebezpečné pre život a zdravie a ak sa zistia, musia byť okamžite odstránené.

  Druhy depresie

  V závislosti od symptómov môžu existovať rôzne typy depresií: klimakterické, endogénne, involučné alebo psychogénne.

  Klimaktérium sa nazýva depresívny zdravotný stav, ktorý sa prejavuje úzkostnou náladou, problémami so spánkom, zníženou aktivitou, slznosťou, návaly tepla, zníženou sexuálnou túžbou.

  Psychogénna depresia je stav zvýšeného pocitu pokánia, viny, ktorý je sprevádzaný negatívnymi myšlienkami, pesimistickými názormi na život, pocity, poruchy rytmu spánku, úbytok hmotnosti a nedostatok chuti do jedla. Môže sa vyskytnúť v situáciách psychického šoku, straty rodiny, veľkých problémov. Takéto znaky môžu rásť a blednúť.

  V endogénnej forme, smutnú náladu, zúfalstvo, ľahostajnosť, bezradnosť, zníženú aktivitu, sexuálnu túžbu, sebaobviňovanie, pesimistickú náladu, stratu chuti do jedla.

  V involučnej depresii vznikajú bolestivé, bolestivé pocity nepokojov, nepokojov a úzkosti z pohodlia človeka. Vyskytuje sa v období po menopauze, kedy končí reštrukturalizácia hormónov. Je charakterizovaná posadnutými pocitmi o prítomnosti nevyliečiteľných chorôb v tele, ktoré nie sú v skutočnosti, pocity o výskyte katastrof, nehôd, smrti, chudoby.

  V takomto stave sú ženy často samovražedné. Táto forma nervového zrútenia, ktorá sa objavila, môže trvať niekoľko rokov, zlepšuje sa, zhoršuje a vyžaduje dlhodobú liečbu.

  Počas menopauzy je depresívna povaha ženy veľmi nebezpečná. Панические атаки, прошедший сильный стресс, сердечно-сосудистые заболевания, попытки самоубийства и болезни Альцгеймера часто сокращают жизнь при этом.

  Поэтому при признаках нервных расстройств, необходимо обратиться к специалисту, который назначит определенное лечение. А также желательно посетить других врачей, пройти полное медицинское обследование. Ak chcete zozbierať všetky testy, primárne vyšetrenie by mal navštíviť terapeut. Endokrinológ určí, či existujú endokrinné poruchy.

  Pri príznakoch palpitácií, bolesti v srdci, je lepšie poradiť sa s kardiológom. Neurológ určí konečnú diagnózu, určí depresiu alebo inú chorobu.

  Nervové poruchy sa zvyčajne liečia liekovou terapiou (antidepresíva, antipsychotiká, iné lieky) alebo sa používajú psychoterapeutické sedenia. Odporúčané antidepresíva na menopauzu sú zvyčajne veľmi účinné, dobre vnímané organizmom, nespôsobujú ospalosť a negatívne účinky. Niekedy s určitými ukazovateľmi, zhoršenie stavu, špecialisti môžu predpísať hormonálnu substitučnú liečbu.

  Pozitívny účinok nezávislej psychoprofylaxie. Špeciálne masáže na relaxáciu, aromatické kúpele, meditácie, cvičenia na dýchanie a svalovú relaxáciu pomáhajú normalizovať spánok a náladu. Dodržiavanie správnej výživy, plnohodnotné uvoľnenie, každodenné prechádzky, cvičenie a pozorovanie dennej rutiny, to všetko môže byť lepšie.

  Depresia počas menopauzy a jej liečba je veľmi dôležitou úlohou pre štúdium modernej medicíny. Mnohé ženy trpia týmto stavom a úlohou špecialistov je dosiahnuť výrazné zlepšenie a vytvoriť pocit bezpečia a dôvery v budúcnosť žien.

  Depresia počas menopauzy - norma alebo patológia?

  Pri nechirurgickej menopauze, ako aj počas chirurgického obdobia (po odstránení vaječníkov) sa u žien môžu vyskytnúť psychické poruchy hraničného kruhu. A často v tomto stave je depresia.

  Počas obdobia menopauzy možno pozorovať množstvo patofyziologických a behaviorálnych mechanizmov, ktoré spôsobujú depresiu.

  Treba poznamenať, že u žien, ktoré trpeli depresiou v skoršom veku (20-30 rokov), sa prejaví menopauzálna depresia.

  Je dôležité pochopiť, že ženy, ktoré podstúpili chirurgické odstránenie vaječníkov, u ktorých sa vyvinula menopauza, zvyšujú riziko vzniku depresie.

  Hormonálne poruchy v menopauze

  Toto obdobie je charakterizované prestavbou hormonálnej rovnováhy ženského tela, hladiny estrogénu (ženských pohlavných hormónov), ktoré sú vylučované vaječníkmi, klesá. To vedie k zníženiu syntézy tryptofánu, prekurzora serotonínu - takzvaného hormónu šťastia, ktorý je zodpovedný za dobrú náladu. V dôsledku vyššie uvedených porúch sa preto môže vyskytnúť pokles serotonínu, ktorý je patogeneticky základom pre rozvoj depresie.

  Sprievodné somatické poruchy

  Okrem všetkých zmienených zmien sa počas menopauzy objavujú aj iné zdravotné poruchy: celková malátnosť, závraty, poruchy spánku, podráždenosť, zvýšené potenie, návaly tepla, slabosť a svalová bolesť.

  Elasticita pokožky sa stráca, objavujú sa znaky vyblednutia. Tieto prejavy prispievajú k emocionálnemu pozadiu. Okrem toho kardiovaskulárny systém trpí, čo sa prejavuje vo forme nárastu tlaku a častého tepu srdca. To všetko môže vyvolať výskyt sekundárnej depresie.

  Zvýšený podkožný tuk

  Počas menopauzy produkciu estrogénu počas zániku funkcie vaječníkov čiastočne predpokladá tukové tkanivo a nadobličky. Preto máme kompenzáciu na produkciu estrogénu zvýšením objemu podkožnej vrstvy tuku. Tak, prirodzený náhradný mechanizmus nastane, a žena je stále silná, a to nezvyšuje jej náladu.

  Climax a depresia: účinná liečba

  Klimakterické obdobie je sprevádzané reštrukturalizáciou celého organizmu, z ktorého pre ženu nie je ľahké psychicky sa vyrovnať s týmito zmenami. Pri menopauze môže byť depresia spôsobená fyziologickými zmenami a psychologickými faktormi.

  Samozrejme, že nie všetky ženy trpia touto poruchou v menopauze, ale stále nedávajú dopredu, aby sa zabránilo dôsledkom psychologickej úpravy.

  Tu je dôležitým krokom včasné návštevy špecialistu, organizácia podpory tela, ako aj znalosti príčin, hlavných symptómov a metód riešenia depresie.

  S pomocou nasledujúcich informácií je možné normalizovať psycho-emocionálny stav zbavením sa rôznych výkyvov nálady a depresívneho stavu.

  Podľa štatistík sa mentálne poruchy s menopauzou vyskytujú u 8-15% žien. A to nie je divné, vzhľadom na komplex faktorov, ktoré spôsobujú depresívnu náladu:

  Destabilizácia hormonálnej rovnováhy, estrogénové skoky môžu výrazne ovplyvniť psychický stav. Mnohí lekári sú toho názoru, že takéto výkyvy vyvolávajú klimakterické poruchy.

  Faktom je, že serotonín je zodpovedný za dobrú náladu a estrogén priamo ovplyvňuje jeho produkciu v mozgu.

  Pokles hladiny tohto pohlavného hormónu vyvoláva pokles serotonínu, ktorý spôsobuje drastické zmeny nálady a depresívne symptómy.

  Druhy depresie v menopauze

  Je pozoruhodné, ale depresia v menopauze sa môže prejaviť v rôznych formách. Medzi hlavné typy depresívnych porúch patria:

  • Menopauza. Tento typ sa vyznačuje apatiou k doteraz zaujímavým a významným veciam, systematickým slzením, zvýšenou úzkosťou a nezvyčajnou pasivitou. Na pozadí týchto príznakov sa znižuje sexuálna túžba, vyskytujú sa problémy so spánkom a prílivy a odlivy sú častejšie.
  • Endogénnej. Tu prílivy sa nevyskytujú častejšie, ale pesimizmus, apatia a túžba prichádzajú do popredia. Žena negatívne pozerá na svoju minulosť a súčasnosť, ako aj na budúcnosť. Niekedy zmizne chuť k jedlu a objaví sa nespavosť.
  • Involúcia. Tento typ charakterizuje žena, ktorá preháňa závažnosť svojich zdravotných problémov. Pacient je neustále znepokojený jej stavom, veľmi sa bojí smrti. Okrem toho, involučný typ depresie je často sprevádzaný bolestivými a nepríjemnými pocitmi.
  • Psychogénne. Úzkosť sa často prejavuje na pozadí ťažkých a nepríjemných myšlienok. Tam je zníženie seba-úctu, veľmi kritický postoj k jeho osobnosti. Okrem toho môžu nastať problémy so spánkom, zlá chuť do jedla, ako aj prudký úbytok hmotnosti.

  Je veľmi ťažké samostatne určiť, aký typ poruchy žena trpí. Preto je racionálne konzultovať s odborníkom. Koniec koncov, nedostatok boja s psychickými problémami zvyšuje príznaky menopauzy, čo vyvoláva množstvo závažných ochorení.

  Nie vždy depresívna nálada je priamou indikáciou na užívanie drog. Depresia počas menopauzy má svoje príznaky, ale v komplexe sa berie do úvahy. Liečba je predpísaná na základe nasledujúcich príznakov a ich frekvencie:

  • zhoršenie výkonu
  • neustála apatia,
  • veľmi kritický postoj k ich vzhľadu,
  • nižšie sebavedomie
  • závislosť na osamelosti
  • úzkosť a úzkosť
  • výskyt rôznych fóbií,
  • neochota ísť ďalej,
  • skeptický postoj k budúcnosti
  • výkyvy nálady
  • nestabilný emocionálny stav
  • ťažké bolesti hlavy
  • strata chuti do jedla
  • mdloby a závraty,
  • nerovnováha v zažívacom trakte,
  • rôzne bolesti tela.

  Mnohé z týchto príznakov môžu byť spôsobené nielen psychickými poruchami, ale aj hormonálnou nerovnováhou. Preto je veľmi dôležité stanoviť presnú príčinu takýchto prejavov. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako dva týždne, postupne sa zvyšujú, potom by ste nemali odkladať návštevu nemocnice. Čím menej prejavov, tým ľahšie sa vracia k normálnemu životnému štýlu.

  Vlastnosti diagnózy ochorenia

  Ak má žena počas menopauzy podozrenie na depresiu, je najlepšie navštíviť týchto špecialistov:

  • Terapeut. Túto položku nemôžete vynechať, pretože tento konkrétny lekár predpíše potrebnú diagnózu. Jeho výsledky pomôžu eliminovať rôzne patológie, ako aj užitočné pre iných lekárov, ktorým terapeut tiež riadi.
  • Endokrinológ. Žena je povinná systematicky navštevovať tohto špecialistu, pretože s jeho pomocou je možné optimálne vstúpiť do menopauzy a predísť nepríjemným symptómom. Depresia môže byť spôsobená štítnou žľazou a hormonálnymi problémami. Preto je to práve endokrinológ, ktorý môže takéto provokatéry vylúčiť z dôvodu presnosti ďalšej liečby.
  • Kardiológ. Depresívny symptóm môže byť spojený s obvyklými zmenami menopauzy a nie s problémami nervového systému. Je dôležité vylúčiť ochorenia kardiovaskulárneho systému a zistiť príčiny prudkého nárastu krvného tlaku a až potom zvoliť liečbu.
  • Neurológ. Tento lekár skúma nervový systém pacienta, skúma výsledky testov a charakter symptómov. Potom je predpísaná liečba, ak všetci vyššie uvedení špecialisti nenašli patológiu, ktorá by mohla vyvolať menopauzálne poruchy, potom je potrebné konzultovať s psychoterapeutom.

  Astenická depresia v menopauze: príznaky a liečba - 45plus

  Medzi najvýznamnejšie zdravotné problémy, ktorým čelia ženy v menopauze, má depresia osobitné miesto.

  Koniec koncov, kardiovaskulárne ochorenia, osteoporóza a urogenitálne poruchy, a mnoho ďalších problémov v menopauze nastať, aj kvôli emocionálne preťaženie spojené s hormonálnymi zmenami v tele. Niet divu, že všetky choroby pochádzajú z nervov.

  Už sme napísali viac ako raz o tom, čo úzkosť zahŕňa ženu v okamihu prechodu do nového štádia života (slovo „vrchol“ je preložené z gréčtiny ako „štádium“). „45 plus“ je vek, keď už bola kariéra vybudovaná a záujem o prácu zmizne, motivácia pre ďalší rast zmizne.

  Je to čas, keď deti opúšťajú rodičovský dom a matky sú obzvlášť osamelé (psychológovia majú dokonca špeciálny termín na opis tohto druhu nervových porúch - „syndróm prázdneho hniezda“).

  Bez výnimky si každý začína všimnúť príznaky blížiacej sa menopauzy: koža stráca svoju elasticitu a pružnosť pokožky, vlasy sa stávajú krehkými a suchými, ženská krása mizne ...

  Po rastúcich úzkostiach, krásne dámy dostať telo reakcie. A „reaguje“ na naše skúsenosti so vznikom takzvaných chorôb súvisiacich s vekom.

  Pozornosť voči vašej emocionálnej sfére počas obdobia menopauzy je absolútne nevyhnutnou podmienkou pre udržanie zdravia ženy po 45 rokoch.

  Moderná medicína zvažuje depresiu - najdôležitejší faktor, ktorý znižuje kvalitu života v menopauze. U žien sa vyvíjajú rôzne príznaky depresívnych porúch. Avšak, len veľmi málo ísť do lekárov a získať potrebnú liečbu.

  Čo je to depresia?

  Depresia je porušením duševného stavu osoby, v ktorej je sprevádzaná apatiou, nie je záujem o svet a vytvárajú sa negatívne myšlienky.

  Žena, ktorá predtým úspešne vykonávala kariéru a viedla aktívny životný štýl, s nástupom klimatických zmien, začína pociťovať zhoršenie svojho zdravotného stavu. Výsledkom môže byť psychická záťaž. Najmä ak sú s tým spojené problémy v rodine alebo v práci.

  Ako sa prejavuje menopauza?

  Ako ženy starnú, telo začína proces starnutia a metabolizmus sa spomaľuje. Prichádza menopauza, ktorá trvá celý zvyšok života.

  Je sprevádzaný výkyvmi nálady, zlým zdravotným stavom, nadmerným potením a rýchlym tepom.

  Klimakterické obdobie sa skladá z perimenopauzy, menopauzy a postmenopauzy. Depresívne prejavy sa najčastejšie vyskytujú počas perimenopauzy.

  Zmeny nálady a depresia počas menopauzy (menopauza)

  Štúdie ukázali, že menopauza sama o sebe neprispieva k zhoršeniu fyzického alebo psychického stavu.

  Zistilo sa, že ženy v menopauze vo veku 45 až 64 rokov trpia depresiou oveľa menej často ako ženy mladšieho veku. Okrem toho sa najčastejšie vyskytujú hlavné stresy v živote žien v menopauze v dôsledku problémov vo vzťahu ženy s príbuznými, ako aj z iných dôvodov, ktoré nesúvisia s menopauzou.

  Napríklad asi 25% žien počas menopauzy by sa malo starať o staršieho príbuzného, ​​ktorý podľa niektorých štúdií vedie k stresu.

  Skúmali sme skupinu zdravých žien v menopauze, ktorí nepotrebovali lekársku starostlivosť a poznamenali: „Pre väčšinu žien nie je menopauza vôbec taký nepríjemný jav, ako sa uvažuje. V podstate ide o mytológiu. “

  Uvádza sa, že len 2 až 3% žien vo svojej štúdii vyjadrilo poľutovanie nad tým, že ich reprodukčný vek skončil. Unikátnou črtou tejto štúdie je, že bola vykonaná za účasti žien, ktoré nepotrebovali lekársku starostlivosť.

  Samozrejme, mnohí lekári mali negatívny názor na menopauzu, čiastočne preto, že videli iba ženy, ktoré k nim prišli s akýmikoľvek sťažnosťami súvisiacimi s menopauzou.

  Menopauza je zároveň obdobím, keď sa konečne môžeme zaoberať všetkými nedokončenými problémami, ktoré sa nahromadili počas celej predchádzajúcej polovice života.

  Môžeme úplne vyhorieť z toho, čo sme neskončili zažiť, dokončiť kurz na univerzite, že všetky ruky nedosiahli, aby skončili, alebo trpieť - že nedali porodiť iné dieťa alebo vôbec nedali pôrod.

  Vyzerá to, že ideme dole do pivnice a nájdeme tam veľa krabíc, krabíc a musíme vyriešiť, čo je v nich, a vyhodiť všetko zbytočné.

  Ak chce žena riešiť svoje nedokončené problémy a bude mať menej príznakov menopauzy.

  Pochopí, že tieto príznaky sú signálmi jej vnútorného systému, že by mala venovať pozornosť určitým obdobiam jej života.

  Liečba zmien nálady a depresie v menopauze (menopauza)

  Keď žena chce vyriešiť nevyriešené emocionálne problémy svojho života, často nepotrebuje žiadnu liečbu na zmeny nálady. Zlepšovanie výživy a cvičenia často robí zázraky.

  Mnohé ženy, ktoré boli v depresii, nasledovali diétu, v ktorej bolo tak málo tuku, že nemohli mať dostatok látok v tele, ktoré boli potrebné na to, aby sa mozog vyrovnal s depresiou.

  Iné ženy potrebujú fyzickú podporu pre endokrinné, energetické a emocionálne systémy prostredníctvom estrogénovej substitučnej terapie, homeopatie, akupunktúry a ďalších prístupov. Z liečivých rastlín môže remifemín pomôcť zmierniť tieto príznaky. Carpenal of St.

  John (Hypericum perforatum), ako bolo preukázané, tiež veľmi pomáha pri miernej až stredne ťažkej depresii, čo umožňuje mnohým ženám robiť bez iných antidepresív. Pozrite sa na štandardizované 0,3% liečivo.

  Dávka tejto rastliny je 300-330 mg trikrát denne s jedlom.

  Náhradná hormonálna terapia vedie k zlepšeniu depresie u niektorých žien, nedáva žiadny účinok v iných. Každý prípad by sa mal zvážiť z hľadiska celého prístupu k pacientovi, aby sa určila najlepšia liečba.

  Zmätené myšlienky počas menopauzy (menopauza)

  Mnohé ženy opisujú zmeny po menopauze, ktoré sa vyskytujú v ich myšlienkovom procese. Zmätené myšlienky sú najčastejšie opisované ako neschopnosť dôsledne premýšľať o otázke, je to normálny proces, ktorý je spôsobený potrebou sebakontroly.

  Je to neschopnosť použiť ľavú hemisféru alebo váš intelekt na vykonanie takejto jednoduchej úlohy ako vyplnenie potvrdenia alebo písomného zápisu v organizátore. Toto je všadeprítomné. Mnohým sa uľavilo, že to je normálne, pretože sa obávajú, že majú Alzheimerovu chorobu.

  Žiadne fakty nezodpovedajú spoločnému mýtu, že ženy a muži normálne strácajú svoju pamäť alebo upadajú do šialenstva, keď starnú.

  Toto je stav, keď sme dočasne odpojení od našich predných mozgových lalokov, tej časti, ktorá je zodpovedná za racionálne, lineárne a dôsledné myslenie plánujúce budúcnosť. V tomto momente sme šťastní, že si myslíme len srdcom.

  Ak necháme tento proces hladko, nebudeme s ním bojovať, považujeme ho za porušenie funkcie, môže to byť začatie vstupu úplne nového spôsobu vnímania sveta, oveľa intuitívnejšieho spôsobu.

  Pre mnoho žien je príležitosťou vyjadriť sa v umení, literatúre, sochárstve, ak sú dané tomuto stavu „bavlníkovej hlavy“, ktorá ich odvádza zo sveta, kde sú dobre organizované pravidlá spravodajstva:

  Čo je depresia v menopauze a čo je jej príčinou?

  Depresia počas menopauzy je závažná psycho-emocionálna depresia ženy, spôsobená neochotou akceptovať zmeny vo vašom tele av celom živote, strach z budúcnosti.

  Symptómy depresie v menopauze zahŕňajú nízku sebaúctu, strach, úzkosť, smútok, apatiu.

  Все эти чувства, в свою очередь, вызывают психосоматические проблемы, а именно, различные заболевания или неприятные симптомы: головные боли, боли в животе, проблемы с пищеварением, избыточный вес, бессонница, повышенное артериальное давление. Фактически, все проблемы во время климакса вызваны именно психологическим состоянием женщины.

  Liečba depresie v menopauze začína po klinickej diagnóze a vyskytuje sa rôznymi spôsobmi, vrátane liekov. Avšak, depresia nevzniká z žiadneho dôvodu, takže nemusíte riešiť liečbu depresie počas menopauzy, je ľahšie zabrániť. Navyše to nie je také ťažké, ako sa zdá na prvý pohľad.

  Po prvé, skutočnosť, že ženy sú tak ťažké pre menopauzu, že je na vine naša kultúra, a to kultúra a náboženstvo, ktoré boli v mysliach ľudí už celé stáročia, spôsobuje, že ženy trpia počas celkom normálnych fyziologických javov, ako sú menštruácia, pôrod a menopauza. Západná spoločnosť, menopauza je vnímaná na úrovni choroby. Climax nie je ochorenie. Je to normálny jav a vo východných kultúrach ženy netrpia depresiou, pretože majú viac ako 40 rokov.

  Čo je príčinou depresie v menopauze?

  Do 40-tych a 50-tych rokov ženy zvyčajne vyrastali a stali sa nezávislými ženami, ich rodičia starnú a samotná žena nie je taká mladá ako pred 20 rokmi.

  To všetko zvyčajne spôsobuje, že sa ženy obávajú neistej budúcnosti, falošného pocitu, že „celý život už prešiel“ a horšie „všetko bolo márne“.

  Tiež môže dôjsť k depresii kvôli skutočnosti, že existujú problémy s výskytom.

  Čo robiť? Po prvé, láska seba: za každých okolností, v akomkoľvek stave. A napriek tomu stojí za to si uvedomiť, že po 40 rokoch existuje množstvo voľného času, ktoré stojí za to, aby sa nevyužili na zbytočné nárek, ale na realizáciu tých cieľov a túžob, na ktoré ste nemali dosť času.

  Pozrite si video: infakt 130912 menopauza (Septembra 2020).

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send