Vitálny

Menopauza u žien: norma a odchýlka

Obdobie menopauzy je charakterizované vážnymi hormonálnymi zmenami v ženskom tele, zníženou imunitou. Tieto javy vystavujú pacienta rôznym chorobám. Vaginálny výtok - indikátor užitočnosti hormonálneho procesu úpravy. Ich vizualizáciou je možné zistiť, či existujú indikácie pre návštevu gynekológa a liečby. Rôzne ženy môžu mať inú sekréciu vo farbe, konzistencii, objeme, sprievodných príznakoch. Ak chcete pochopiť - existuje lekársky zásah alebo skôr intenzívna domáca starostlivosť, musíte vedieť, čo je možné v priebehu menopauzy.

Sýrový výboj počas menopauzy

Hojný výtok počas menopauzy, ktorý má jasne syrovú konzistenciu, svedčí o vývoji kandidózy. Dôvodom je oslabená odolnosť organizmu počas menopauzy, ktorá vytvára priaznivý stav pre ataky patogénnych patogénov. Hodnotenie externých kritérií je však nekompetentná taktika, pretože sprievodné javy sú dôležité, ako aj reakcia bakteriologického vyšetrenia šmuhy. Preto je potrebné navštíviť gynekológa a absolvovať príslušné testy.

Príznaky, ktoré sprevádzajú kýčovitý výtok počas menopauzy:

• ťažké svrbenie, rušivé kedykoľvek počas dňa,
• poškriabania a odreniny na výstelke genitálií spôsobené nutnosťou často čistiť sliznicu,
• sekrécia má kyslý zápach,
• močenie sprevádzajú rezami, pálenie, pocit neúplne vyprázdneného močového mechúra,
• intímna intimita spôsobuje akútnu bolesť, mierne sa zmenšuje 1-2 hodiny po pohlavnom styku,
• keď žena sedí, cíti distenziu v perineu,
• telesná teplota stúpa - na pozadí nervózneho nadmerného zaťaženia a bezesných nocí spôsobených nútenou potrebou znášať bolesť.

Často, skúsení odborníci dosť na vykonanie inšpekcie urobiť predbežnú diagnózu. Poškodenie sliznice pohlavných orgánov je viditeľné bez potreby ďalších metód. To isté platí pre hyperémiu a opuchy pohlavných orgánov, prítomnosť granulovaného bieleho výboja. Vzhľadom k tomu, na pozadí drozd, v 5 z 10 prípadov, cystitída sa vyskytuje, liečba musí byť kombinovaná s tým, ktoré predpisuje urológ. Prax ukazuje, že po odstránení kandidózy je zápal močového mechúra eliminovaný nezávisle, pretože výtok nespadá do jeho dutiny. Avšak na odporúčanie urológa musí žena stále používať uroseptiká a antispasmodiká na odstránenie existujúceho zápalu.

Hnisavý výtok počas menopauzy

Žltý výtok počas menopauzy je známkou prítomnosti aktívneho zápalového procesu v orgánoch reprodukčného systému. Dôvodom tejto sekrécie sú sexuálne prenosné infekcie, častejšie - chlamýdie, kvapavka.

Klinický obraz zahŕňa:

1. Nepohodlie počas pohlavného styku (nie vždy).
2. Slabosť, túžba a potreba odpočinku viac.
3. Zníženie alebo takmer úplný nedostatok chuti do jedla.
4. Zvýšená telesná teplota (nie vo všetkých prípadoch).
5. Nepríjemný zápach z genitálneho traktu.

Zložitosť primárnej diagnózy spočíva v tom, že okrem sekrécie môžu chýbať alebo byť minimálne viditeľné ďalšie príznaky. Žena im často nevenuje pozornosť alebo nevysvetľuje prirodzený priebeh menopauzy.

Vodnatý a jasný výtok počas menopauzy

Vodný výtok počas menopauzy je znakom reštrukturalizácie funkčnej činnosti vaječníkov. Sekrécii takejto konzistencie sa však musí venovať osobitná pozornosť - je to v súlade s normou iba vtedy, ak neobsahuje penu. Penový výtok počas menopauzy je prejavom latentnej urogenitálnej infekcie, ktorú je možné potvrdiť ešte pred návštevou lekára.

Sekrécia spôsobená trichomoniázou, chlamýdiami, kandidózou sa vždy prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

• nepríjemný, hnilobný zápach z genitálneho kanála,
• horúčka,
• nedostatok chuti do jedla na pozadí celkovej intoxikácie tela,
• rezami počas močenia,
• nepohodlie počas intimity,
• moč dostane ostrý, octový alebo kyslý zápach,
• syndróm bolesti - v lumbosakrálnej chrbtici je bolesť, podráždenie močového mechúra (pripomínajúce cystitída).

Pri pozorovaní týchto príznakov musíte navštíviť lekára, preniesť nátery na mikroflóru a je možné, že budete musieť podstúpiť liečbu (gynekológom a / alebo venereológom).

Tieto infekcie sa nevyskytujú vždy priamo počas menopauzy. Môžu sa dlhodobo vyvíjať v tele a zhoršiť sa na pozadí menopauzy, pretože táto doba je charakterizovaná poklesom imunity.

Transparentný výtok slizníc by nemal spôsobiť vzrušenie - takýto znak sa prejavuje hormonálnymi zmenami. Fyziologická sekrécia nie je sprevádzaná zápachom, množstvo sa môže líšiť, pretože stav tela rôznych žien je individuálny. Na pozadí iných príznakov menopauzy - návaly horúčavy, dýchavičnosť, potenie, proces tvorby takejto sekrécie nespôsobuje nepríjemnosti. Jediným nepohodlím, ktoré môžu fyziologické výtoky slizníc spôsobiť, je potreba zvýšiť hygienu kvôli zvýšenej produkcii v žľazách.

Škvrny s menopauzou

Špinenie s menopauzou sa považuje za najnebezpečnejšie, pretože v 9 z 10 prípadov indikuje prítomnosť závažnej patológie v orgánoch reprodukčného systému ženy. Zriedkavo indikovaný znak predchádza dlhá absencia menštruácie.

Hnedý výtok počas menopauzy naznačuje vývoj rakovinových nádorov (čo nie je nezvyčajné na pozadí intenzívnych hormonálnych zmien v tele) alebo tvorby erózie. Príznaky v tomto prípade sú sekundárne, gynekológ sa riadi týmito štúdiami. Relevantnosť jednotlivých štátov je možné potvrdiť laboratórnou a inštrumentálnou diagnostikou. Pacienti darujú krv na nádorové markery, podrobujú sa biopsii a histologickému vyšetreniu tkaniva orgánu s navrhovaným vývojom rakoviny.

Lekár predpíše liečbu v závislosti od charakteru výtoku u žien s menopauzou.
Predpokladá sa:

• Aktívna protiplesňová terapia. Vďaka eliminácii kandidózy a prijímaniu vhodných liekov sa svrbenie a výtok najprv redukujú. Uvoľnenie pohody je indikátorom správneho predpisovania liečby. V tomto okamihu je dôležité neprestať s liečbou a mylne sa domnievať, že došlo k uzdraveniu. Deštrukcia patogénnej mikroflóry nastáva neskôr, postupne.

• Antibiotická terapia. Priraďte len v prípade laboratórne potvrdených bakteriálnych, pohlavne prenosných infekcií. Voľba optimálneho antibiotika je ovplyvnená odpoveďou získanou z bakteriologického laboratória (pacient identifikuje kauzálny agens).

• Vitamínová terapia. Posilnenie tela - dôležitá súčasť liečby akéhokoľvek ochorenia, pretože posilnenie imunitných vlastností je nevyhnutné na boj proti patogénnej mikroflóre a zápalu všeobecne.

Vymenovanie tiež zahŕňa umývanie genitálneho traktu antiseptickými roztokmi, užívanie imunomodulátorov, antimikrobiálnych látok, antispasmodík.

Ak je príčinou abnormálneho výtoku genitálne nádory, uskutoční sa hormonálna liečba, chirurgický zákrok, chemoterapia, ožarovanie. Erózia potvrdená diagnostickými metódami slúži ako indikácia koagulácie (kauterizácia).

Funkcie starostlivosti o seba

Obdobie menopauzy - základ pre zvýšenú pozornosť k ich zdraviu. Ak sa počas menopauzy vyskytne ochorenie sprevádzané sekréciou, bolesťou, hypertermiou a inými príznakmi, je dôležité dodržiavať nasledujúce odporúčania:

1. Úplne si oddýchnite. Pocit slabosti je prirodzený pre telo žien, ktoré prechádzajú menopauzou. Nedostatočné zotavenie fyzických a psycho-emocionálnych síl vytvára priaznivé podmienky na zníženie imunity. Bude ťažšie bojovať s chorobou.

2. Včasná zmena výrobkov pre intímnu hygienu. Použitie tesnení je vhodnejšie a bezpečnejšie pre zdravie a každé 2 hodiny ich nahrádza (aspoň). Aktualizáciu vybavenia na osobné použitie musí sprevádzať intenzívna intímna hygiena. Tým sa zabráni hromadeniu patogénnej flóry v genitálnom trakte. Ak pri menopauze dochádza k výtoku z hrudníka, musíte do podprsenky použiť špeciálne vložky.

3. Revízia pitného režimu a výživy. Keď telesná teplota stúpa, je obzvlášť dôležité piť najmenej 2 litre vyčistenej vody denne. Bude užitočné rozšíriť pitný režim použitím bylinného čaju (varenie harmančeka, ľubovníka bodkovaného, ​​šalvie alebo nechtíka v termoske). Potraviny by mali byť obohatené, riadne uvarené - hlavnou vecou nie je zneužívanie vyprážaných mastných jedál. Intoxikácia negatívne ovplyvňuje chuť do jedla - je dôležité brať do úvahy a jesť ľahké jedlá, ktoré nevyžadujú dlhé časové náklady na ich prípravu - šaláty, nealkoholické šťavy, bujóny, fermentované mliečne výrobky (ak to lekár nepovolil), varené vajcia, ryby a mäso, dusené.

4. Vykonajte výkop. K tomu si môžete kúpiť antiseptický roztok v lekárni alebo použiť chladené bylinné odvar. Ak sa ružový výboj objavil na pozadí douchingu, hoci ich odtieň bol predtým svetlý, musíte procedúru zastaviť. Je možné, že manipulácia sa vykonáva nesprávne a pacient poškodzuje vaginálnu sliznicu, ktorá spôsobuje modriny a farbenie sekrécie vo vhodnej farbe.

5. Intimita. Počas liečby je dôležité pozorovať sexuálny odpočinok, pretože patogény sa môžu prenášať na sexuálneho partnera (počas nechráneného úkonu) a hojenie mikrotrhlín bude ťažké. Odporúčania lekárov ohľadom sexuálneho odpočinku sú tiež vysvetlené túžbou zabrániť pohybu patogénnej flóry do iných častí tela (urogenitálny systém trpí častejšie).

6. Odmietnuť zostať v nepríjemnej konfliktnej situácii. Stresové faktory negatívne ovplyvňujú proces hojenia.

7. Nepovoliť podchladenie. Mal by byť oblečený podľa poveternostných podmienok a teplotných podmienok. Nenechajte sa v ponore, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť všeobecnej hypotermie, zhoršenia zápalového procesu.

8. Z hľadiska úpravy vody je bezpečnejšie sa osprchovať a nie kúpeľ.

Uvádzajú sa všeobecné odporúčania týkajúce sa osobnej starostlivosti. Zoznam môže byť doplnený pozorným odborníkom, v závislosti od povahy choroby ženy, reakcie jej tela na liečbu.

Avšak výtok vznikajúci na pozadí menopauzy je vždy dôvodom ďalšej návštevy gynekológa. Pretože vysokokvalitné zdravie je výsledkom pozorného postoja.

Normálny výtok u žien s menopauzou

Každá žena by mala pochopiť, že funkčnosť reprodukčného systému je priamo závislá od pohlavných hormónov. Koniec koncov, hormóny začínajú produkovať hlien vo vaginálnom prostredí vrátane dutiny krčka maternice.

Na pozadí konštantných hormonálnych výkyvov má žena aktualizáciu endometria. Výsledkom je, že neobnovený endometrium sa začína vytrhávať a u žien sa môže vyvinúť krvácanie z pohlavných orgánov.

Aktivita hormónov začína klesať vo veku 45 - 50 rokov, čo môže mať nepriaznivý vplyv na činnosť reprodukčných orgánov. Treba poznamenať, že v počiatočnom štádiu menopauzy je vo väčšine prípadov zachovaná funkčnosť vaječníkov. Napriek tomu majú ženy v tomto období nízke hladiny hormónu estrogén. Rast endometria v ženských reprodukčných orgánoch je teda pomalý. Takýto mechanizmus môže viesť k krvácaniu, ktoré sa často vyskytuje každé 2 alebo 4 mesiace.

Ak krvácanie nie je sprevádzané nepríjemným klinickým obrazom, považuje sa to za normálne.

Všimnite si, že v období menopauzy môže byť jasný výtok z genitálií. Majú jednotnú textúru, ktorá sa vynára na pozadí zániku vaječníkov. Tajomstvo bez nepríjemného zápachu a svrbenia sa tiež považuje za normu.

Dodatočné charakteristiky normy:

 1. Objem vypúšťania nepresahuje 2 ml za deň.
 2. Ak sú priehľadné alebo krvavé, nemajú nepríjemné príznaky.
 3. V zriedkavých prípadoch sa počas menopauzy objaví žlté tajomstvo.
 4. Nemali by obsahovať žiadne nečistoty (napríklad krvnú plazmu alebo lymfu).
 5. V genitáliách nie je žiadne svrbenie a pocit pálenia.

Spravidla sa ženský biely alebo číry výtok podobá ryžovej vode. Ak sa vyskytne patologický hlien, okamžite vyhľadajte lekára.

Druhy patologických sekrétov v menopauze

Keď má žena patologický výtok, vo väčšine prípadov to znamená vážny problém. Najčastejšie, počas vyvrcholenia, žena si všimne, že tajomstvo získalo nezvyčajnú farbu, objem sa zvýšil, alebo sa objavil nepríjemný zápach.

Takéto javy sa môžu vyskytnúť na pozadí hormonálnej nerovnováhy v tele počas menopauzy, ako aj pri infekčných a zápalových ochoreniach. V zriedkavých prípadoch môžu patologické výboje, ktoré majú nepríjemný zápach a zvláštnu konzistenciu, naznačovať onkologické patológie. Preto, akonáhle sa tento príznak objaví, je potrebné okamžite sa poradiť s lekárom, aby ste zistili skutočné príčiny ich výskytu a včas vyliečili chorobu alebo patologický proces.

Čo hľadať na prvom mieste:

 • krvavý, hnedý výboj,
 • serický hlien
 • vodnatá alebo zrazená
 • hnisavý.

Pozrime sa podrobnejšie na každý typ výberu. Krvavé, hnedé najčastejšie hovoria o normálnom priebehu menopauzy. Krvné škvrny však môžu tiež naznačovať zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v krčku maternice alebo pošve. V takomto tajomstve možno zistiť nielen krvné zrazeniny, ale aj hlien. Pri ťažkých zápalových ochoreniach sa tiež nachádza hnis.

Škvrny v prítomnosti problému, vždy sprevádzané nepríjemným zápachom, majú nerovnomernú konzistenciu.

Ďalšie príčiny abnormalít krvácania:

 1. Môže naznačovať maternicové myómy. Pri tomto ochorení sa najčastejšie vyskytuje krvavé hnedé výboje na pozadí dlhodobého užívania hormonálnych liekov. Hlavným dôvodom je, že hormón estrogén v tomto ochorení chýba v ženskom tele, čo môže viesť k krvácaniu alebo krvácaniu.
 2. Hnedá (krvavá) môže naznačovať rakovinu. Malígne výrastky sa môžu vyskytnúť v krčku maternice a v endometriu. V tomto bode sa abnormálne krvácanie odlišuje od ženských pohlavných orgánov. Spravidla sa rakovina v počiatočnom štádiu necíti. Preto, ak sa počas menopauzy vyskytne aj malé tajomstvo (hnedé s krvnými nečistotami), je nevyhnutné podrobiť sa diagnóze.

Mukózne sekrécie, ktoré sú zase sprevádzané nepríjemnými symptómami, tiež naznačujú prítomnosť choroby alebo patologického procesu.

Majú nepríjemný zápach, vo väčšine prípadov majú aj kyslú a ostrú povahu. Ak žena pociťuje „vôňu zhnitých rýb“, je to dôvod na to, aby ste sa okamžite poradili s lekárom.

Najčastejšie tento symptóm indikuje bakteriálnu vaginitídu - infekčné zápalové ochorenie, ktoré sa vyskytuje na vaginálnej sliznici. Všimnite si, že bakteriálna vaginitída spôsobuje porušenie zloženia mikroflóry, ale samotná choroba nie je spojená s infekčným agens.

Sexuálna infekcia počas menopauzy môže byť indikovaná ťahom, jasným prepustením.

Cheesy môže počas menopauzy hovoriť o prítomnosti kandidózy u ženy. Hlavným zdrojom ochorenia je vstup húb rodu Candida do tela. Choroba sa vyskytuje na pozadí hormonálnych alebo tyreoidálnych porúch. Vyvolávajúce faktory zahŕňajú:

 • neustále stresové situácie
 • hypotermia,
 • v prítomnosti ženy s cukrovkou v anamnéze.

Akonáhle má žena kýčovitý výtok, potom sa objaví aj svrbenie a pálenie v pohlavných orgánoch, tieto znaky sa počas močenia často zvyšujú.

Je to dôležité! Pri drozdi (kandidóza) dochádza k začervenaniu vonkajších pohlavných orgánov a objavuje sa aj biely plak.

Cheesy výtok môže nielen naznačovať drozd. V zriedkavých prípadoch sa vyskytuje:

 • ochorenie ureaplasmózy sa vyskytuje na pozadí prenikania mykoplazmy baktérií. Prenáša sa niekoľkými spôsobmi, ale ak choroba vznikla v období menopauzy, hlavný dôvod sa skrýva v sexuálnej zmluve s chorou osobou.
 • Chlamydia je skôr zákerná choroba spôsobená niekoľkými typmi chlamýdií. При таком заболевании из половых органов выделяются стекловидные – творожистые выделения.Ak nezačnete liečbu včas, potom je tu riziko, že chlamýdie začnú ovplyvňovať dýchací a kardiovaskulárny systém, v zriedkavých prípadoch dochádza k poškodeniu pohybového aparátu.

Pokiaľ ide o hnisavé vylučovanie počas menopauzy, často sa vyskytujú pri pohlavne prenosných chorobách.

 1. Trichomoniáza. S touto chorobou sú vodnaté, penivé výtoky s prímesou hnisu a majú nepríjemný zápach. Ďalší klinický obraz: na sliznici erózie alebo vredov sa môže objaviť svrbenie, začervenanie genitálií, nepohodlie počas pohlavného styku.
 2. Kvapavka. S touto chorobou je poškodená sliznica reprodukčných orgánov. Hlavným pôvodcom ochorenia je gonococci Neisseria gonorrhoeae. V tomto prípade má žena v menopauze hnisavý výtok, ktorý môže obsahovať prímesi serózneho hlienu. Okrem toho je tu bolesť brucha, opuch sliznice, bolesť pri močení a dno aktu.
 3. Adnexitída, druhý názov ochorenia je salpingooporitída. Môže sa vyskytnúť v akútnom alebo chronickom štádiu. Tam sú hnisavé, zelené alebo mliečne sekréty, ktoré majú nepríjemný zápach.

Posledným typom abnormálneho výboja je vodnatosť. Často hovoria o výskyte lipómu v mliečnych žľazách - benígnych nádoroch, ktoré sa tiež nazývajú wen. Vyskytujú sa v období menopauzy vo veku 40 - 45 rokov, ak sa nezistia včas, to znamená riziko degenerácie lipómu na malígny priebeh.

Príčiny patologických sekrécií v menopauze

Pre každý typ symptómu odvodzujeme ďalšie príčiny.

 1. Vodný výtok: s atrofickou vaginitídou, s vaginálnou dysbiózou, priamo počas menopauzy.
 2. Krv: cervicitída, cervikálna dysplázia, polypy, rakovina reprodukčných orgánov, vaginitída.
 3. Hnedá hnedá: s hyperpláziou endometria. V zriedkavých prípadoch sa vyskytujú vo fibróznych neoplazmoch priamo v maternici.
 4. Ružová s výrazným dodatočným klinickým obrazom naznačuje prítomnosť závažnej cervikálnej dysplázie, fibroidov alebo malígneho nádoru.
 5. Mucous, najčastejšie lekári spájajú STI.
 6. Silná biela, hovoriaca o Trichomonas vaginitis, zápalovom procese v krčku maternice (cervicitis alebo endocervicitis).
 7. Cheesy: erózia krčka maternice. Pri odhaľovaní kyslej vône: drozd.

Ako vidíte, s patologickými sekrétmi v období menopauzy sa môžu vyskytnúť rôzne ochorenia a patológie.

Liečba výtoku počas menopauzy

V závislosti od typu patologických ochorení môže byť žena predpísaná konzervatívny spôsob liečby alebo sa uchýliť k operácii.

Vo väčšine prípadov sa hormonálna substitučná liečba predpisuje žene. Priebeh liečby je najmenej 3 mesiace.

Pri závažnom krvácaní sa predpisuje predĺžený priebeh liekov s hemostatickým účinkom.

Povinné predpisovanie posilňujúcich liekov, ktoré pomáhajú podporovať telo počas menopauzy.

Dodatočné ošetrenie

Keď sa zistí plesňová infekcia, žena má predpísanú antifungálnu liečbu. Lieky pomôžu odstrániť základné ochorenie, zmierniť svrbenie a pálenie.

Antibiotiká. Predpísané, keď má žena bakteriálnu alebo pohlavnú infekciu. Upozorňujeme, že skôr ako lekári predpíšu antibiotiká, je nevyhnutné podstúpiť laboratórne testy (náter z pohlavných orgánov). Pomôže to identifikovať presný pôvodca infekcie a predpísať príslušný liek.

Prevencia infekčných chorôb

Dôležitou etapou v období menopauzy je prevencia.

 1. Plne relaxovať - ​​pomôcť zotaviť sa z fyzického a emocionálneho stresu po pracovnom dni.
 2. Dôkladne sledujte intímnu hygienu. Ak počas obdobia menopauzy žena používa denné podložky, potom sa musí meniť každé 2 hodiny. Počas toalety reprodukčných orgánov je najlepšie používať šetriace prostriedky, napríklad mydlo alebo gél bez vôní.
 3. Ovládajte pitný režim, vypite aspoň 2 litre tekutiny denne. Na rýchle zlepšenie imunity si môžete pripraviť domáci čaj na báze harmančeka, ľubovníka bodkovaného alebo nechtíka.
 4. Zabrániť infekčným chorobám pomôže pravidelné douching s bylinkami.
 5. Počas liečby pozorujte sexuálny odpočinok.
 6. Chráňte sa pred konfliktnými situáciami.
 7. Zabrániť podchladeniu.

Okrem toho musíte dodržiavať všeobecné odporúčania ošetrujúceho lekára. Ak budete dodržiavať všetky pravidlá, môžete nielen rýchlo vyliečiť ochorenie, ale predovšetkým zabrániť jeho výskytu.

Sadzba vybitia

Predmenopauzálne obdobie u väčšiny žien môže trvať 2 až 5 až 6 rokov. A ak počas tohto obdobia bude žena veľmi pozorná voči všetkým prejavujúcim sa symptómom, môže pomôcť zabrániť rozvoju mnohých patologických procesov.

V dôsledku narušenia termoregulačných procesov v ženskom tele a patologických zmien v psychoemocionálnom stave môže menopauza spôsobiť nepríjemné bolesti hlavy, ako aj bolesť v dolnej časti brucha a ďalšie patologické príznaky, ktoré znižujú úroveň a kvalitu života.

S nástupom premenopauzálnych žien začína meniť menštruačný cyklus, jeho charakter toku, ako aj frekvenciu prejavov. Môže to byť spôsobené zmenami v hormonálnych hladinách v tele, zánikom reprodukčnej funkčnosti vaječníkov.

Mali by ste vedieť, že nie všetky sekréty indikujú patológiu, takže každá žena by mala mať všeobecnú predstavu o tom, kedy sa má ozvať alarm.

Bolo zistené, že počas menopauzy u žien by vaginálny výtok mal mať slizký charakter pôvodu. Výskyt sekrétov inej povahy môže naznačovať vývoj určitého patologického procesu.

Práve s výskytom charakteristických sekrétov, ktoré nemajú slizničný charakter svojho stavu, je naliehavé vyhľadať pomoc kvalifikovaného špecialistu, identifikovať skutočnú príčinu tejto patológie a včas začať vhodnú liečbu.

Patologický výtok počas menopauzy

Pridelenie počas menopauzy, v súlade s ich zložením a vzhľadom, je rozdelené do nasledujúcich typov: t

 • transparentný výtok, sliznica prejavu - môže mať mierny žltkastý odtieň,
 • špinenie. Takéto sekréty môžu byť vo väčšine prípadov odľahčujúce, ale môžu sa vyvinúť do hojných sekrécií červených (krvavých) odtieňov, ako pri ťažkej menštruácii,
 • syrový biely výtok, rôzna konzistencia tvarohu s vôňou niečoho kyslého,
 • biela, so žltým nádychom hnisavého charakteru.

V niektorých situáciách sa počas menopauzy alebo objavenia sa kvapky krvi podobnej menštruácii môže pozorovať tvorba krvavých škvŕn.
Výtok počas menopauzy môže ísť s prejavom nepríjemného zápachu.

Výtok slizu

Malá kvantitatívna úroveň výskytu vaginálneho výtoku, ktorá nemá špecifický zápach a vyzerá ako voda z bielej ryže, sa považuje za normálnu. Objavujú sa bez toho, aby spôsobovali bolesť, pálenie, svrbenie a iné nepríjemné príznaky v oblasti intímnej oblasti.

Ak existujú veľmi slabé sekrécie slizníc alebo naopak hojné s tvorbou peny, potom je to už patológia a naznačuje vývoj zápalovej patológie.

Kreatívne absolutórium

Výskyt hustého výtoku s konzistenciou tvarohovej hmoty je dôkazom vývoja drozdu (alebo kandidózy). Vývoj tejto patológie je sprevádzaný takými príznakmi, ako je vytváranie nepohodlného svrbenia a pálenia vo vaginálnej oblasti.

Roztoky Candida húb, ako je ich lokalizácia v oblasti ústnej dutiny, sa považujú za abnormálne a môžu sa vyvinúť do vývoja AIDS.

Purulentná etiológia

Výskyt krvného výtoku z vagíny s hnisavým obsahom vo väčšine prípadov naznačuje vývoj patologických procesov v oblasti genitálií s infekčnou povahou vzdelávania. Medzi infekčnými chorobami sú najčastejšie chlamýdie a kvapavka.

Infekcia reprodukčného systému orgánov ženského tela môže byť sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • Vývoj intoxikácie.
 • Porušenie procesov termoregulácie, sprevádzané zvýšenou telesnou teplotou.
 • Tvorba bolesti, svrbenie a pálenie v oblasti veľkých a malých stydkých pyskov.
 • Vzhľad ostrého zápachu, podobného vzhľadu chuti zhnitých rýb.

Po presnom stanovení pôvodcu ochorenia odborník predpisuje liečbu antibakteriálnou terapiou, ktorá môže pozostávať z nasledujúcich bodov:

 1. použitie antibakteriálnych vaginálnych čapíkov,
 2. pravidelné postupy výkopu,
 3. prísna osobná hygiena,
 4. brať vitamínové komplexy.

Okrem iného má žena pridelenú špeciálnu diétu.

Vypustenie krvavej etiológie

Špinenie po menopauze je veľkým nebezpečenstvom pre ženské telo. Všeobecne platí, že výskyt krvi v postmenopauzálnom období môže naznačovať vývoj takých ochorení, ako sú erózne lézie maternicového krčka maternice alebo vývoj rakoviny na rovnakom mieste lokalizácie.

Ukázalo sa, že v 70% všetkých prípadov žien zabíja vývoj nádorov etiológie rakoviny. Je to spôsobené tým, že sa vytvára rakovina a až do posledných štádií jej vývoja je asymptomatická. Existujú však situácie, keď sa rakovina zistí v ranom štádiu vývoja: zvyčajne sa to stane počas gynekologického vyšetrenia a liečba ženy špecialistovi sa uskutoční pri inej príležitosti.

Pri včasnej detekcii rakoviny sa môže liečba uskutočniť extirpáciou alebo chirurgickým odstránením supravaginálnej časti dutiny maternice a vaječníkov.

Tvorba krvácania počas menopauzy a ich príčiny

Dôvody, ktoré prispievajú k zmene prietoku krvácania v menopauze, sú rozdelené do troch hlavných skupín:

 • Hormonálna skupina zmien.
 • Penetrácia infekcie.
 • Zmeny metabolizmu.

Pozrime sa podrobnejšie na každú skupinu, čo prispieva k vzniku krvného výtoku na začiatku vyvrcholenia.

Hormonálna skupina príčin

Keď sa vyskytne menopauza, všetky zmeny, ktoré sa vyskytujú v tele, môžu niekedy spôsobiť zlyhanie hormonálneho systému, čo môže viesť k rozvoju endometriálnej hyperplázie.

Vzhľadom na to, že sa menštruačný cyklus počas menopauzy neobjaví, môže žena pozorovať krvácanie. Ak má výtok šmuhy a hnedý odtieň, je nevyhnutné, aby kvalifikovaný odborník zabránil vzniku závažnej patológie.

Pri diagnostikovaní patologických procesov v počiatočných štádiách vývoja bude možné liečiť konzervatívnym spôsobom liečby hormonálnou terapiou. V prípade pokročilých prípadov je nutná chirurgická liečba chirurgickým zákrokom.

Prenikanie infekcie

Počas menopauzy sa často môžu vyvinúť patologické procesy v urogenitálnom systéme orgánov, ktoré sa vyznačujú zvýšenou aktivitou urogenitálneho systému a výskytom falošných túžob po močení. V priebehu vývoja tejto patológie si ženy všimnú symptómy, ako je slabá bolesť v spodnej časti brucha, svrbenie a pálenie vo vaginálnej oblasti.

Dôsledky rozvoja urogenitálneho ochorenia môžu vytvárať zápalové procesy a charakteristický ružový výtok u žien s menopauzou, ktoré majú predispozíciu k odfarbeniu a nepríjemný zápach z úst.

Elimináciu tohto problému možno dosiahnuť po mesiaci liečenia zameraného na elimináciu zápalových procesov.

Porušenie metabolických procesov v tele

Podľa štatistík je väčšina hyperplastických procesov v endometriálnej vrstve dutiny maternice prepojená s patologickými zmenami v metabolických procesoch. Vývoj patológie môže prispieť k rozvoju takých ochorení, ako sú: t

 • pravidelné zvýšenie krvného tlaku (hypertenzia),
 • vysoká predispozícia alebo rozvoj obezity,
 • progresia cukrovky.

Obrovský počet žien, ktoré sú vo vysoko rizikovej skupine pre vyššie uvedené patológie, keď majú menopauzu, čelí rozvoju rôznych patológií dutiny maternice, až do vzniku zhubných nádorov etiológie rakoviny.

Preto, ak sa krvácanie počas menopauzy neznámej etiológie objavilo aspoň raz, potom by ste nemali odložiť cestu na lekára. Vývoj závažných patologických procesov sa musí včas zastaviť, aby sa predišlo vážnym následkom.

Metódy diagnostiky krvácania

Na zistenie skutočnej príčiny vzniku krvavého prepustenia experti predpíšu tieto typy skúšok:

 • Štúdium stavu reprodukčného systému orgánov vizuálnou metódou.
 • Laboratórna diagnostika šmuhy z vaginálnej oblasti.
 • Vyšetrenie tkanív nachádzajúcich sa v oblasti krčka maternice pomocou kolposkopie a biopsie.
 • Ultrazvuk orgánov umiestnených v panvovej oblasti.
 • Vedenie diagnostickej kyretáže dutiny maternice.

Okrem iného musí žena prejsť všeobecnými testami krvi a moču.

Metódy spracovania

Liečba etiológie krvácania sa môže uskutočňovať buď konzervatívnymi metódami alebo chirurgickým zákrokom.

Konzervatívne metódy liečby sú nasledovné:

 1. 3 mesačný cyklus hormonálnej substitučnej liečby, t
 2. použitie liekov s hemostatickým účinkom expozície, t
 3. restoratívna terapia.

Konzervatívna terapia môže v závislosti od dôvodu, ktorý spôsobil vznik krvácania, trvať niekoľko týždňov a 6-7 mesiacov.

Ak sa u ženy vyvinie malígny novotvar, vykoná sa operatívna liečba, po ktorej sa predpíše postup profylaxie.

Je dôležité si uvedomiť, že pri výtoku z vaginálnej oblasti s nejasnou etiológiou je potrebné okamžite kontaktovať kvalifikovaného špecialistu, aby sa zistil skutočný dôvod ich vzniku a vymenovanie včasnej a správnej liečby. V žiadnom prípade nie je možné samoliečiť, pretože ak sa vyberie nesprávny prípravok a dosiahne sa nesprávna dávka, môžu sa vyskytnúť nepravidelné komplikácie.

Kognitívne video na túto tému:

Prirodzené vylučovanie

V reprodukčnom veku bol stav slizníc ženských reprodukčných orgánov ženy kontrolovaný pohlavnými hormónmi estrogénu. Prispeli k:

 • rast slizníc,
 • posilniť miestnu imunitu,
 • udržiavanie dostatočného množstva normálnej mikroflóry vagíny, ktorá je založená na laktobaciloch produkujúcich kyselinu mliečnu, zabíjaní infekčných agens a podpore samočistenia vagíny, pre hygienické procedúry taká žena mala dostatok vody.

Na pozadí hormonálnych zmien v období menopauzy sa sliznica stáva tenšia a vylučuje veľmi malé tajomstvo. Stojí za to venovať pozornosť tomu, že zvýšenie objemu a zmena povahy vaginálneho sekrétu naznačuje určitý druh patológie.

Normálny výtok (leucorrhea) počas menopauzy u žien je takmer nepostrehnuteľný, pretože sa vylučuje viac ako 2 - 3 ml denne. Navonok je priesvitný alebo mierne belavý hlien, pripomínajúci ryžovú vodu. Nedráždia genitálie, nespôsobujú bolesť a svrbenie.

Zápalové tajomstvo

Zápalová leucorrhoea môže mať slizký, mukopurulentný a hnisavý charakter. Pri bakteriálnych infekciách sú spočiatku bezfarebné alebo belavé, žltkasté a nakoniec žltozelené, hnisavé. Žltý výtok počas menopauzy u žien je symptómom bakteriálnej infekcie.

Niekedy bieli dostávajú syrový vzhľad, bielu alebo mierne nažltlú farbu. To naznačuje prítomnosť plesňovej infekcie.

Vodný výtok žien s menopauzou môže byť znakom onkologického procesu. Ak sa stanú penivé a majú nepríjemný zápach, znamená to prítomnosť trichomoniázy.

Krvavé tajomstvo počas menopauzy

V období pred menopauzou dochádza k poklesu sekrécie estrogénu, ktorého pôsobenie dozrieva vaječná bunka a objem sliznice maternicovej dutiny (endometria) sa zvyšuje. V dôsledku toho môže byť prvé obdobie menštruačného cyklu (MC) významne oneskorené. A keď to skončí, nedostatok progesterónu v druhej polovici tiež prispieva k zvýšeniu trvania cyklu. Potom začne menštruačné krvácanie, ktoré sa stane:

 • veľmi hojná, ale dosť krátka
 • skromný a krátky s tmavým krvavým výbojom,
 • dlhá, s pravidelnými intenzifikáciami a znížením intenzity krvácania, kombinovaná s tmavým krvácaním, je to spôsobené skutočnosťou, že endometrium nie je bezprostredne oddelené od steny maternice, ale v úsekoch, ktoré naznačujú nestabilitu hormonálneho pozadia a nedostatok progesterónu.

Vysoký prietok krvi môže viesť k chronickým stratám krvi a rozvoju anémie s nedostatkom železa. Po začiatku menopauzy by takéto sekrécie nemali byť normálne.

Pôvod krvavého tajomstva v postmenopauzálnom období

V postmenopauze, keď uplynul rok po poslednom menštruačnom období, by nemali existovať žiadne bielkoviny. A ak sa stále objavujú (červená, hnedá, ružová), mali by ste okamžite kontaktovať gynekológa, pretože je potrebné zistiť príčinu ich vzhľadu a ak je to možné, odstrániť ju. Prvým nebezpečenstvom v tomto veku sú zhubné nádory. Pri rakovine krčka maternice je krvavá leucorrhoea ružová a pri rakovine maternice tmavá, niekedy hnedej farby.

Menej závažnými problémami sú krvavé sekréty v polypoch maternice a mikrotraumas atrofovaných slizníc. Sliznice sú tenšie, zraniteľné, mikrotraumy sa môžu objaviť aj po sexuálnom styku.

Výskyt akýchkoľvek nezvyčajných belších v postmenopauze by mal byť dôvodom na kontaktovanie gynekológa.

Krvácanie videa počas menopauzy:

Charakteristické znaky patologického belenia

Pozornosť by mala priťahovať zmena charakteru tajomstva genitálií u ženy počas menopauzy.

Konzultovať s lekárom, ak:

 • stalo sa to oveľa viac ako predtým
 • získala inú farbu alebo charakter: bieli sa stali bielym tvarohom, tekutinou ako voda, vodnatá pena, žltá, zelená, hnedá, krvavá atď.
 • zápach sa zmenil, vo väčšine prípadov sa stáva nepríjemným,
 • objavilo sa podráždenie pohlavných orgánov, pálenie, svrbenie, bolesť, opuch a začervenanie.

Laboratórne testy

 • mikroskopia vaginálneho, uretrálneho a krčka maternice,
 • vysádzanie sekrétov na identifikáciu patogénnej mikroflóry a jej citlivosti na rôzne lieky,
 • výtery alebo kúsky tkaniva z modifikovaných povrchov krčka maternice na vykonanie cytologických alebo histologických štúdií, ktoré zisťujú rakovinu,
 • krvné testy na hormóny
 • krvný test na rakovinu krčka maternice a tela maternice SA-125,
 • úplný krvný obraz - poskytuje predstavu o tom, aký patologický proces sa v tele vyskytuje.

Inštrumentálne štúdie

 • kolposkopia - endoskopické vyšetrenie pošvy a krčka maternice pomocou optického zariadenia, umožňuje dobrý pohľad na povrch študovaných orgánov a stanovuje správnu diagnózu,
 • hysteroskopia - vykonáva sa podľa indikácií, toto endoskopické vyšetrenie maternice sa vykonáva v celkovej anestézii,
 • Ultrazvuk panvových orgánov s transabdominálnymi (cez brušnú kožu) a transvaginálnymi senzormi - detekujú sa zápalové a onkologické procesy.

Komplexné vyšetrenie vám umožní identifikovať príčiny patologických procesov v raných štádiách a včas ich eliminovať.

Hormonálne poruchy

Zníženie sekrécie hormónov v menopauze môže byť podkladom pre vývoj nasledujúcich patológií:

 1. Bakteriálna vaginóza - stav, keď je normálna mikroflóra nahradená podmienečne patogénnym ochorením s prevahou záhradníka. Preto sa bakteriálna vaginóza nazýva aj gardnerelóza. Nejde o ochorenie, ale iba o nerovnováhu mikroflóry, ktorá je dôsledkom zníženia sekrécie estrogénu. Počas menopauzy sa tento stav často rozvíja a je sprevádzaný výskytom vodného výtoku u žien počas menopauzy s výraznou rybou vôňou. Beli môže mať inú farbu a štruktúru, ale na vaginálnych stenách sa nenachádzajú žiadne známky zápalu. Zápalný proces môže začať kedykoľvek so zníženou imunitou v dôsledku stresu, prepracovania, akútneho ochorenia atď.
 2. Cervikálna erózia - oblasti zničeného epitelu na jeho povrchu. Ochorenie postupuje s deficitom estrogénu. Oblasti s degenerovanými bunkami (dysplázia) sa môžu objaviť na erodovanom povrchu. Tento stav je prekancerózny. Keď sa erodovaná sekrécia hlienu javí ružová alebo pruhovaná krvou.
 3. Maternicové myómy a endometrióza, Tieto dve choroby sa vyvíjajú na pozadí prebytku estrogénov, takže počas menopauzy sa ich progresia zastaví a dokonca dôjde k revolúcii - ich spätnému vývoju. Ale niekedypri všeobecnom znížení hormonálnych hladín je sekrécia progesterónu obzvlášť znížená a potom môže postupovať myóm a endometrióza. Tento stav sa často vyskytuje na pozadí obezity, pretože tukové bunky produkujú estrogény. S progresiou fibroidov a endometriózou sa javí krvavý výtok, krvácanie, krvácanie hnedé.

Onkologické procesy

Počas menopauzy sa znižuje imunita a zvyšuje sa možnosť vzniku malígnych nádorov. Tieto procesy zahŕňajú:

 • rakoviny krčka maternice - počiatočné prejavy tejto choroby - hlien s ružovkastým nádychom alebo krvavým výtokom, bolesť sa objaví oveľa neskôr,
 • rakovina maternice - choroba v ranom štádiu sa prejavuje vo forme belavých tekutých sekrétov u žien po menopauze s pruhmi krvi, potom sa objaví hnedé krvácanie a krvavé sekréty,
 • rakovina vaječníkov - Jednou z príčin tohto ochorenia je zvýšená sekrécia gonadotropných hormónov hypofýzy, nedochádza k zvýšenej sekrécii, ale objavujú sa bolesti v dolnej časti brucha.

Infekčné a zápalové ochorenia pohlavných orgánov

Keď sa zníži sekrécia estrogénu, sliznice sa stenšia, stávajú sa zraniteľnými, infekčné patogény prenikajú mikrotraumou a začínajú zápalové procesy - vulvovaginitída. V reprodukčnom veku takýchto procesov sa takmer nikdy nestane: patogénna mikroflóra je zničená laktobacilmi. Vulvovaginitída - veľa detí a starších žien.

Pri zápale sa zvyšuje objem patologických sekrétov, žltnú alebo zelenú a nepríjemný zápach. Takéto hnisavé biele podráždia sliznice, spôsobujú ich začervenanie, opuch a pálenie.

Ak sa vulvovaginitída nelieči včas, infekcia sa šíri do krčka maternice, maternicovej sliznice a jej príloh. Vyvíja sa endocervicitída, endometritída a adnexitída.

Niekedy sa tajomstvo stáva syrovou, bielou alebo žltkastou farbou a je sprevádzané silným svrbením. Je to dôsledok reprodukcie plesňovej infekcie a rozvoja vaginálnej kandidózy. Normálne sú tieto huby takmer vždy prítomné v tele, ale ich reprodukcia je potlačená. Pri hormonálnej nerovnováhe je rast húb mimo kontroly a vyvíja sa choroba, ktorá sa tiež nazýva drozd.

Sexuálne prenosné choroby

U moderných žien sú sexuálne prenosné infekcie často asymptomatické. Je to kvôli častému používaniu antibiotík a tendencii všetkých infekcií k chronickému priebehu so zníženou imunitou, čo je charakteristické pre menopauzu. Preto, ak máte podozrenie na STI, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom a liečiť túto chorobu skôr, ako začne chronický priebeh. Bielidlo, charakteristika najbežnejších STI:

 • kvapavka - hojný hustý purulent, žltý alebo zelený s tvrdým zápachom, hnis spôsobuje silné podráždenie, opuch a svrbenie okolitých tkanív,
 • trichomoniáza - hojná vodnatá penovitá žltkastá s nepríjemným zápachom,
 • Chlamydia - mierne množstvo sliznicového výboja belavo-žltkasté, niekedy nazelenalé, sprevádzané silným svrbením,
 • ureaplazmóza, mykoplazmóza - mierny nárast objemu takmer necentrálneho tajomstva, ktoré často prechádza bez povšimnutia.

Všetky nedostatočne liečené pohlavne prenosné choroby sa môžu šíriť do vnútorných pohlavných orgánov, čo spôsobuje vážne komplikácie. Počas menopauzy, keď sa imunita znižuje, je to obzvlášť nebezpečné.

Ak chcete odstrániť nepríjemné príznaky, musíte zistiť príčinu ich vzhľadu. Po predpísaní tejto liečby:

 • ak sú bielkoviny spojené s hormonálnou dysfunkciou, predpisujú sa lieky na substitučnú liečbu alebo miestne lieky vo forme gélov, krémov a vaginálnych čapíkov,
 • zápalové choroby a pohlavne prenosné choroby sa liečia podľa výsledkov testov vykonaných so stanovením náchylnosti patogénov na rôzne lieky,
 • erózia a dysplázia krčka maternice sa odstráni kauterizáciou pomocou elektrokoagulátora, lasera alebo rádiového noža,
 • rakovina sa lieči podľa pravidiel stanovených pre rakovinu, berúc do úvahy štádium a šírenie procesu.

Prevencia ochorení pohlavných orgánov v menopauze

Prevencia ochorení pohlavných orgánov je:

 • v súlade s hygienickými pravidlami nezabudnite, že sliznice pohlavných orgánov sú tenšie a rýchlo poranené, preto by ste ich nemali umývať denne mydlom a vodou, stačí toľko
 • v hygiene intímneho života a prevencii VTI,
 • pri včasnej návšteve lekára pri zmene vzhľadu a vône vylučovania pohlavných orgánov.

Počas menopauzy dochádza k zmene hormónov a zníženiu imunity, čo vedie k rozvoju infekčných zápalových a onkologických ochorení. Jedným z indikatívnych príznakov takýchto chorôb je prepustenie z pohlavných orgánov. Aby ste sa vyhli vážnym komplikáciám, musíte včas zistiť zmeny v ich povahe a poradiť sa s lekárom.

Kedy zaznie alarm

S vekom majú ženy viac gynekologických problémov a počas menopauzy sa objavujú nové a chronickejšie problémy. Z tohto dôvodu nie je prietok počas menopauzy vždy príkladný. O výskyte odchýlok v takom dôležitom období sa vyzve výber:

 • intenzívny charakter
 • tmavá alebo žltkastá,
 • nerovnomerná alebo syrová konzistencia,
 • sprevádzaný plodným, hnisajúcim zápachom alebo vôňou pokazených rýb,
 • nie sú priehľadné alebo naopak ako voda,
 • spôsobuje svrbenie a pálenie.

Príčiny týchto odchýlok môžu byť veľmi odlišné, dokonca aj pre život ohrozujúce ženy. Preto je nebezpečné ich ignorovať.

Príčiny sekrécie bez ochorenia

Výtok s krvavými pruhmi, dokonca ani po menopauze, nie je vždy známkou patológie. Existujú situácie, keď je taký stav vysvetlený vonkajšími vplyvmi, ku ktorým došlo na pozadí prirodzených zmien v reprodukčnom systéme.

Niektoré ženy tolerujú klimakterickú symptomatológiu obzvlášť bolestivo. Uvoľnenie stavu pomáha iba hormónom. Takéto lieky sa môžu užívať s krátkymi prestávkami. Po prerušení užívania hormónov sa môže vyskytnúť výtok, ktorý je zvyčajne hnedý. Krv obvykle odchádza pomerne pomaly, takže má čas oxidovať a získať tmavú farbu.

Masť u žien počas menopauzy je tiež spojená s poklesom estrogénu. Hormonálny deficit nielen brzdí rozvoj endometria, ale spôsobuje aj slabosť steny maternice, vaskulárnu krehkosť. Aj malé fyzické úsilie, zvýšenie tlaku môže vyvolať vaskulárne poškodenie maternice. V dôsledku toho sa pozoruje prietok krvi, ktorý sa vyznačuje výskytom malých škvŕn na plátne.

Odtok krvi je spojený nielen s poškodením maternice, ale aj vagíny. Epitel pri nástupe menopauzy stráca svoju elasticitu, stáva sa tenký a dehydratovaný. Preto sa často po vaginálnom sexe bez použitia lubrikantu objavia ružové škvrny na spodnom prádle a bolesť v perineu.

Je to dôležité! Pri menopauze nemusí mať prepustenie vždy gynekologický pôvod. Ich vzhľad môže byť spojený s chorobami čreva, močovej trubice.

Ak chcete zistiť zdroj krvácania, použite hygienický tampón. Ak po použití zostane čistý, problém sa netýka genitálií.

Infekčné lézie

Menopauza nie je dôvodom na odmietnutie intímneho života. Avšak zmena mikroflóry vo vagíne pod vplyvom hormonálnych porúch robí ženu zraniteľnejšou. Baktérie, ktoré nespĺňajú spoľahlivú prekážku na ceste, sa ľahšie dostanú dovnútra, okrem tela ich nedokážu odolať ako predtým.

Pri infekčných léziách môže byť výtok zo ženy buď vodnatý alebo s prítomnosťou pruhov krvi. Okrem týchto príznakov existuje ešte niekoľko charakteristických príznakov:

 • Nepríjemná vôňa. Prírodný hlien je zmiešaný s odpadovými produktmi patogénnych častíc. To vytvára priaznivé podmienky pre rozmnožovanie baktérií, ktoré je sprevádzané hnisavým procesom. Bez ohľadu na vek a stav ženy bol žltý hlien s nepríjemným zápachom vždy príznakom infekčného ochorenia vo forme chlamýdií, kvapaviek a bakteriálnej vaginózy. Pri týchto chorobách sa pozoruje horúčka a iné príznaky intoxikácie.

 • Nepohodlie. Prítomnosť svrbenia a pálenia počas menopauzy je spôsobená prírodnými zmenami spojenými so znížením množstva lubrikantu. Ale genitálie tiež svrbia v prítomnosti mnohých pohlavných chorôb.
 • Intenzita. Prítomnosť ťažkých výbojov bez ohľadu na ich farbu a štruktúru by mala ženu upozorniť. Aj keď sú bohaté sekréty transparentné ako voda, vyžaduje sa špecifické vyšetrenie. Pri infekčných léziách dochádza k podráždeniu a aktivácii odtrhnutia slizníc. Preto sa pozoruje zvýšenie objemu výboja.

Samostatnou skupinou je zvýraznenie kandidózy. Aktivácia hubových častíc je spojená so znížením lokálnej imunitnej ochrany, zmenami mikroflóry vo vagíne. Vždy sprevádzané svrbením a syrovým výtokom.

Nezávisle sa zaoberať pôvodom výtoku počas menopauzy je dosť problematické. Preto by sa človek nemal snažiť nájsť ospravedlnenie pre takýto jav, ale vyhľadať lekársku pomoc, ktorá umožní vylúčiť nebezpečné choroby alebo ich odhaliť v skorých štádiách.

Vďaka videu sa dozviete, ktoré upozornenia môžu označovať nebezpečných patológov: