Vitálny

Nedostatok menštruácie

Pin
Send
Share
Send
Send


Keď dievča dosiahne vek pohlavnej zrelosti, čelí mesačnému menštruačnému prúdu. To môže nastať v rôznom veku, v závislosti na vlastnostiach organizmu. Najoptimálnejší vek prvej menštruácie je 10-15 rokov. Ale niekedy je nedostatok menštruácie vo veku 16, 17 rokov a dokonca aj v dospelosti. Aj v praxi nastali situácie, keď menštruácia prebehla, ale ich ukončenie nastalo náhle. To, čo môže byť spojené a prečo nie je mesačne, bude brané do úvahy v rámci tohto materiálu.

Čo ukazuje fyziológia

Od prvého mesiaca mesiaca sa správa ako neoddeliteľná súčasť tela každého spravodlivého pohlavia. Sú cyklického charakteru a pokračujú až do menopauzy. Pravidelnosť a periodicita závisí od viacerých faktorov a vlastností. Ak je nedostatok menštruácie, žena by mala určite premýšľať o príčinných faktoroch tohto javu. Ak to neurobíte včas, môžete čeliť nepriaznivým následkom vo forme vážnych chorôb a dokonca smrti.

Každá žena, ktorá má nedostatok menštruácie, inými slovami, oneskorenie, sa začne báť. Treba poznamenať, že ak sa kritické dni oneskoria o 2-3 dni, nemalo by to spôsobiť obavy. Situácia je oveľa závažnejšia, keď mesačné obdobia nejdú týždne alebo dokonca mesiace. Aby sme pochopili, prečo je to tak, je potrebné mať určité chápanie fyziológie.

Systém sexuálneho typu každej ženy je prísne ladený, v jej zložení sú základné orgány:

Všetky tieto telá spolupracujú a plné fungovanie ženského tela. Výsledkom je vytvorenie cyklu. Ak nie je mesačne dlhý čas, malo by byť upozornené, pretože faktor indikuje problémy v tele. Cyklus sa vykonáva v troch stupňoch.

 1. Prípravné práce na nástup tehotenstva.
 2. Zrenie folikulu vo vaječníkoch, uvoľnenie vajíčka.
 3. Tehotenstvo alebo menštruácia.

Ak dôjde k oplodneniu, vaječná bunka sa pripojí k stene maternice, takže absencia menštruácie v tomto štádiu je celkom pochopiteľná. Ak sa koncepcia nevyskytne, vaječná bunka podlieha deštrukcii a potom sa endometrium odlupuje. Preto začína menštruácia. Ak mesačne neprichádza a nie je tehotenstvo, mali by ste venovať pozornosť iným faktorom, ktoré môžu mať fyziologický alebo patologický charakter.

Tak prečo nie prísť mesačne a ako možno tento jav vysvetliť? Ako ukazuje prax, ženy niekedy trpia porušovaním tohto cyklu. Dôvody absencie menštruácie možno nájsť v rôznych faktoroch, ale len skúsený špecialista môže určiť presné predpoklady a predpísať kvalitnú liečbu. A my zase zvažujeme najčastejšie prípady.

tehotenstvo

Ak nechcete ísť týždenne na týždeň, prvá vec, ktorá príde na myseľ, je priemerne sexuálne aktívne dievča, „nie som tehotná?“. A to nie je prekvapujúce, pretože práve s tehotenstvom je možné vysvetliť, prečo menštruácia nezačne, zatiaľ čo oni mali prísť už dávno. Potvrdenie alebo odmietnutie tejto skutočnosti pomôže špeciálnym testom. Ale aj keď je výsledok negatívny, nemali by ste túto možnosť vylúčiť.

Ovulačné anomálie

Ďalším dôvodom okrem tehotenstva je stav amenorea. Ide o špeciálne ochorenie, pri ktorom dochádza k oneskoreniam. Keď je ovulácia poškodená, môže sa objaviť veľmi neskoré dozrievanie vajíčok alebo absencia tohto procesu. Takéto anomálie sa môžu vyskytnúť v dôsledku zápalových procesov a iných ochorení na pozadí. Ak teda hľadáte odpoveď na otázku, prečo vaše obdobia zmizli, odpoveď môže byť v tomto stave.

Použitie hormonálnych liekov

Štúdium problematiky, prečo menštruácia mizne, by ste mali venovať pozornosť takémuto kauzálnemu faktoru ako užívaniu hormonálnych liekov. V tomto prípade, menštruácia dievča ísť, ale to sa stane nepravidelne. Medzi základné prostriedky takýchto skupín patria antikoncepčné prostriedky, estrogény a iné tabletky. Neprítomnosť menštruácie je možné pozorovať aj pri prudkom zastavení používania týchto liekových skupín.

LYuF syndróm

Ukazuje sa, že absencia menštruácie môže byť spôsobená skutočnosťou, že folikulárna cysta vaječníkov. Pod ochorením LYuF sa rozumie proces, pri ktorom dochádza k úplnému dozrievaniu folikulu dominantného typu, pričom k jeho následnému roztrhnutiu nedochádza. Prípad môže byť periodický alebo jednorazový v prírode, ale niekedy môže spôsobiť stav neplodnosti. Presnú odpoveď na otázku o dôvode absencie „týchto dní“, ako aj na otázku, ako obnoviť mesačné obdobia, možno poskytnúť iba podrobným vyšetrením - ultrazvukom a analýzou hormónov.

Odpoveď na otázku, prečo nie sú žiadne obdobia na dlhú dobu, môže byť amenorea. Tento jav znamená oneskorenie sexuálneho vývoja spojeného s patológiou genetickej povahy. Prejavuje sa veľmi živo, najmä ak sa v pozadí vyskytujú závažné infekcie a negatívne vplýva aj na životné prostredie. Ako sa vracať mesačne - na túto otázku bude môcť odpovedať len kompetentný špecialista.

Stresové faktory

Ak ste prestali mesačne, alebo ste nezačali vôbec, dôvod môže spočívať v neustálom pobyte v depresívnom a stresujúcom stave. Táto patológia je veľmi vážna, najmä ak mesačne zmizne a sú neprítomné po dlhú dobu. Ak dievča alebo žena zažili silný stresový šok, jej obdobie nemusí trvať niekoľko mesiacov, takže by ste mali dať nervy, aby ste tento problém vyriešili.

Gynekologické ochorenia

Ďalšie bežné príčiny absencie menštruácie sú gynekologické ochorenia. Nedostatočná menštruácia môže nastať na pozadí bolesti brucha a chrbta, nevoľnosti a vracania, bolesti hlavy a závraty. Existujú situácie, keď sú výsledky testov negatívne a mesačne nezačnú dlho. Dôvodom môže byť výskyt určitých gynekologických ochorení. Cyklické abnormality sa môžu vyskytnúť v dôsledku nasledujúcich patologických stavov:

 • myómy maternice,
 • adnexitis,
 • Štátne endometritída,
 • choroby krčka maternice,
 • cysty,
 • funkčné problémy vaječníkov.

A čo robiť, keď menštruácia zmizla u tínedžerky alebo u zrelej ženy, problémy môžu byť pokryté v týchto podmienkach, takže je naliehavo potrebné poradiť sa so špecialistom, aby určil príčinné faktory. Iba lekár vám bude môcť poskytnúť podrobnú a zrozumiteľnú odpoveď na otázku, prečo nie je menštruačný tok, či je možné obnoviť cyklus a ako to urobiť správne. Zotavenie môže trvať dlho, ale normalizáciou endometria môžete menštruáciu jednoducho vrátiť.

Začiatok menopauzy

Tradičná odpoveď na otázku, prečo menštruácia nejde po 40 rokoch, je nástup klimakterického časového obdobia. Počas tejto doby, ženský reprodukčný systém zomrie, rovnako ako preusporiadanie jej pozadia hormónov, ktorý je sprevádzaný nepravidelný výtok. A to sú tiež bežné faktory, prečo mesačné obdobia nemôžu ísť pravidelne a včas.

ukončenie tehotenstva

Ak sa kritické dni nevyskytnú, tento stav môže nastať v dôsledku potratu. Faktom je, že táto udalosť sa uskutočňuje pomocou mechanickej kyretáže dutiny maternice. Existuje možnosť nadmerného odstránenia tkanív, v dôsledku čoho bude trvať dlhší čas na vykonanie zákrokov ako v rámci klasického menštruačného cyklu. Je tiež nevyhnutné pre obnovu ženského genitálneho systému. Menštruačný tok teda môže ísť po 1,5 mesiaci od dátumu potratu.

Choroby vnútorných orgánov

Mohlo by niečo iné ovplyvniť prúd menštruácie? Určite. Porušenie môže nastať v neprítomnosti tehotenstva, ak existujú patologické stavy. Všetko, čo telo potrebuje v tomto prípade je vysoko kvalitné ošetrenie. Niekedy tento jav znamená prítomnosť nasledujúcich stavov:

 • problémy s fungovaním pankreasu,
 • ochorenie štítnej žľazy,
 • diabetes všetkých typov.

Endometrium, ktoré tiež potrebuje pravidelnú liečbu, sa môže aktívne zúčastňovať na týchto procesoch. Koniec koncov, ak menštruačný cyklus chýba, prvá vec, ktorá ho môže ovplyvniť, sú choroby spojené so systémom tvorby endometria.

Kolísanie tela

Ak je telesná hmotnosť nestabilná a neustále rastie alebo klesá, kauzálny faktor tohto stavu v nej môže ležať. Diéty alebo prejedanie je priamou cestou k problémom fungovania sexuálnej sféry. Prečo sa takéto javy môžu vyskytnúť? Docela jednoducho, je nedostatok vitamínov a živín v tele, a obezita môže začať, sprevádzaný inými zdravotnými problémami. Ak sa spustí aktívna sada nadváhy, potom budúci mesiac existuje možnosť zvýšenia cyklu a menštruácia môže prísť neskôr.

Zmena klímy

Ak sa mesačník nezačal dávno a mal čas zastaviť, je možné, že zmena klimatických podmienok sa javí ako „vinník“ tohto stavu. Útok, ku ktorému dôjde neskôr, sa dá ľahko vysvetliť presunom do inej klimatickej zóny. Zastavený cyklus je spôsobený nielen aklimatizáciou, ale aj zmenou emocionálneho pozadia. Na obnovenie pôvodného stavu je potrebné normalizovať všetky tieto momenty.

Nadmerné cvičenie

Kritické dni môžu chýbať aj v prípade zvýšeného fyzického zaťaženia. To môže znamenať len to, že telesná námaha a tvrdá práca zo športov sú provokované amenoreou, a preto sa menštruácia nemusí vôbec uskutočniť. Ak chcete normalizovať reprodukčnú funkciu, je potrebné dohodnúť si stretnutie s odborníkom, ktorý odpovie na otázku, z akých dôvodov nie je mesačný výtok a čo robiť, ak nie je mesačný prietok krvi.

Čo robiť v tejto situácii

Aká by mala byť taktika ženy, ktorá čelí tomuto problému? Ako zvýšiť cyklus a byť schopný prežiť tento stav? V skutočnosti je všetko jednoduché. Mali by ste sa okamžite dohodnúť s lekárom, aj keď je oneskorenie krátke. To vám umožní vyhnúť sa zdravotným problémom a zvýšiť stav cyklu k lepšiemu. A s racionálnou liečbou, ťažkosti musia prejsť a cyklus sa už s takýmto kolosálnym výkyvom nezvýši.

Aké sú dôsledky tejto podmienky?

Takže čo robiť, ak nepôjdu mesačne - uvažovali sme. Zostáva len oboznámiť sa s dôsledkami, ktoré čakajú na dievča, ktoré sa na lekára včas nehovorilo. Nemôžete nechať štát, aby sa jeho priebeh, je dôležité zistiť, prečo nie je mesačné krvácanie. Ak nie je menštruácia a dievča sa aj naďalej správa, akoby sa nič nestalo, môžete sa stretnúť s nasledujúcimi stavmi a patológiami:

 • diabetes,
 • kardiovaskulárnych ochorení
 • onkologických procesov
 • spontánne potraty,
 • neplodnosť.

Uvažovali sme o tom, čo robiť v prípade, že mesačný prídel zmizol a aké opatrenia by sa mali prijať.

"Absencia menštruácie" sa pozoruje pri chorobách:

Amenorea znamená poruchu, ktorá je relevantná pre ženské telo, v ktorej nie je menštruácia po dobu 6 mesiacov alebo dlhšia. Amenorea, ktorej príznaky sú primárne v tejto poruche, je syndróm, nie samostatné ochorenie a tento syndróm môže sprevádzať rôzne ochorenia, vrátane tých, ktoré nie sú priamo spojené s gynekológiou.

Anovulácia je porucha v tele ženy, ktorá spôsobuje narušenie fungovania vaječníkov - zastavujú mesačné uvoľňovanie zrelého vajíčka, čo vedie k zlyhaniu menštruačného cyklu a neplodnosti. Existuje mnoho dôvodov, ktoré môžu spôsobiť zlyhanie ženského tela. Rizikom sú ženy v reprodukčnom veku - od 14 do 35 rokov.

Anorexia znamená špeciálny syndróm v rôznych variantoch svojho prejavu, ktorý sa vyskytuje pod vplyvom určitého počtu dôvodov a prejavuje sa v absolútnej absencii apetítu pacientov, bez ohľadu na to, že existuje objektívna potreba výživy pre samotný organizmus. Anorexia, ktorej symptómy sa vyskytujú pri súčasných metabolických ochoreniach, gastrointestinálnych ochoreniach, parazitických a infekčných chorobách, ako aj pri určitých duševných poruchách, môže viesť k nedostatku proteínovej energie.

Anembrionia - priebeh tehotenstva v neprítomnosti embrya v pohlavnom orgáne. To znamená, že žena otehotnela a potom sa vajíčko implantovalo do steny maternice. Súčasne dochádza k zastaveniu vývoja samotného embrya a embryonálne vajíčko sa stále zväčšuje. Táto patológia podlieha pätnástim percentám celkovej populácie žien.

Addisonova choroba alebo bronzová choroba je patologická lézia kôry nadobličiek. V dôsledku toho sa znižuje vylučovanie hormónov nadobličiek. Addisonova choroba môže postihnúť mužov aj ženy. V hlavnej rizikovej skupine sú ľudia vo vekovej skupine 20 - 40 rokov. Addisonova choroba je charakterizovaná ako progresívne ochorenie s vážnym klinickým obrazom.

Kŕčové žily panvy - patologický stav, pri ktorom sa krv namiesto normálnej cirkulácie vrhá pozdĺž kanála (reflux) späť do ovariálnej žily. Ženy v plodnom veku často trpia touto patológiou a spúšť, ktorá vyvoláva ochorenie, sa často stáva tehotenstvom a pôrodom, pretože počas tehotenstva sa maternica výrazne zväčšuje a vytvára tlak na žilu, čím zabraňuje cirkulácii krvi normálne. Dospievajúce dievčatá môžu niekedy čeliť podobnej chorobe.

Mimomaternicové tehotenstvo znamená patológiu priebehu tehotenstva, v ktorom sa oplodnené vajíčko pripája k oblastiam mimo maternice, kde sa normálne vyskytuje. Mimomaternicové tehotenstvo, ktorého príznaky sa prejavujú ako v bežnom tehotenskom tehotenstve, je stav, pri ktorom sa musí pacientovi poskytnúť naliehavá zdravotná starostlivosť kvôli naliehavosti rizika úmrtia na komplikácie spojené s touto patológiou.

Hematometer je patologický stav, pri ktorom sa krv hromadí v dutine maternice, ku ktorej dochádza v dôsledku narušenia fyziologických procesov jeho evakuácie. Patológia sa vyskytuje zriedkavo a v skutočnosti predstavuje maternicovú dutinu naplnenú krvou, odkiaľ sa krv sama nedá evakuovať. Preto je nevyhnutný lekársky zásah, aby sa zabránilo vzniku komplikácií.

Gigantizmus je ochorenie, ktoré postupuje v dôsledku zvýšenej produkcie rastového hormónu hypofýzou (žliaz s vnútorným vylučovaním). To spôsobuje rýchly rast končatín a trupu. Okrem toho majú pacienti často pokles sexuálnej funkcie, inhibíciu vývoja. V prípade progresie gigantizmu je vysoká pravdepodobnosť, že človek bude neplodný.

Hyperandrogenizmus je patologický stav, ktorý sa vyskytuje u dievčat a žien a vyznačuje sa zvýšenou hladinou androgénov v tele. Androgén je považovaný za mužský hormón - je tiež prítomný v ženskom tele, ale v nevýznamných množstvách, preto, keď sa jeho hladina zvyšuje, žena má charakteristické symptómy, vrátane zastavenia menštruácie a neplodnosti, rastu mužských vlasov a niektorých ďalších. Zmeny hormonálnych hladín vyžadujú urgentnú korekciu, pretože to môže spôsobiť rozvoj mnohých patológií v ženskom tele.

Hyperplázia nadobličiek je patologický stav, pri ktorom dochádza k rýchlemu množeniu tkanív, ktoré tvoria tieto žľazy. V dôsledku toho sa telo zväčšuje a jeho fungovanie je zhoršené. Choroba je diagnostikovaná u dospelých mužov aj žien, ako aj u malých detí. Treba poznamenať, že takáto forma patológie ako vrodená adrenálna hyperplázia je bežnejšia. V každom prípade je choroba dosť nebezpečná, takže keď sa objavia jej prvé príznaky, okamžite vyhľadajte lekársku inštitúciu na dôkladné vyšetrenie a účinnú liečbu.

Гиперпролактинемия представляет собой такое состояние организма, при котором происходит чрезмерное продуцирование пептидного гормона, вырабатываемого передней долей гипофиза – пролактина. Гиперпролактинемия, симптомы которой чаще всего проявляются среди женщин, также может отмечаться и среди мужчин.

Hypertyreóza (alebo tyreotoxikóza) je klinický stav, pri ktorom sa pozoruje nadmerná tvorba hormónov štítnej žľazy, trijódtyronín a tyroxín. Hypertyreóza, ktorej príznaky sa prejavujú v dôsledku presýtenia krvi týmito hormónmi a ich separáciou krvným tokom v tele, vrátane tkanív, orgánov a systémov, urýchľuje všetky procesy v nej, čo negatívne ovplyvňuje celkový stav pacienta niekoľkými spôsobmi.

Syndróm nedostatočnej produkcie pohlavných hormónov, ktorý vzniká v dôsledku dysfunkcie pohlavných žliaz, sa nazýva hypogonadizmus. U mužov a žien existuje hypogonadizmus a môže byť nadobudnutý aj vrodený a môže sa vyvinúť u človeka v akomkoľvek veku. Hlavným prejavom porušenia je nedostatok formovania vonkajších a vnútorných orgánov reprodukčného systému, čo vedie k ich neschopnosti vykonávať svoje funkcie. Tieto symptómy sa nazývajú primárne, ale je tu patologický stav a sekundárne príznaky charakterizované poruchou metabolizmu tukov a proteínov, ako aj poruchami kardiovaskulárneho systému a zmenami v kostrovom systéme.

Ovariálna dysfunkcia - porušenie hormonálnej funkcie reprodukčného systému. Táto porucha sa často vyvíja na pozadí porúch endokrinného systému, ako aj zápalu vnútorných ženských pohlavných orgánov. Najväčšie nebezpečenstvo je, že dysfunkcia vaječníkov môže vyvolať rakovinu prsníka a dokonca aj neplodnosť.

Medzi autoimunitné ochorenia patrí jedna z najčastejších je difúzna toxická struma alebo Graves-Basedowova choroba. To negatívne ovplyvňuje rad orgánov, vrátane nervového systému, rovnako ako srdce. Ochorenie je charakterizované zvýšením veľkosti štítnej žľazy so stálym zvýšením produkcie hormónov štítnej žľazy (tyreotoxikóza).

Oneskorenie menštruácie - porušenie menštruačnej funkcie, ktoré sa prejavuje neprítomnosťou menštruačného krvácania viac ako 35 dní (prekročenie normálneho cyklu). Môže to byť z fyziologických dôvodov (premenopauza, pôrod atď.), Ako aj funkčné a organické poruchy. Je potrebné okamžite poznamenať, že oneskorenie menštruácie na 5 dní nie je patológia. Gynekológovia považujú normu za oneskorenie 5-10 dní, ale nič viac. Aj oneskorenie 9 - 10 dní je dobrým dôvodom na návštevu svojho lekára.

Kachexia je patologický stav, ktorý sa vyznačuje rýchlym úbytkom hmotnosti až k limitom, znížením vitality a spomalením fyziologických procesov v tele. Podľa ICD 10 patrí táto patológia do kategórií R50 - R69 triedy XVIII. V nemocničných zoznamoch je podľa ICD 10 pri stanovení diagnózy tento patologický stav kódovaný ako R64.

Cystický corpus luteum je jednou z variantov funkčných cystických útvarov vo vaječníku, kde sa v skutočnosti objavuje. Cystický corpus luteum, ktorého príznaky sú často diagnostikované v ženskej populácii, v niektorých prípadoch zmizne presne tak, ako sa zdá, to znamená, že jeho vzhľad môže byť asymptomatický, s dôsledkami vylúčenými. Komplikáciou cysty môže byť lézia, pri ktorej sa neuskutočňuje bez chirurgického zákroku až do odstránenia vaječníka.

Ovariálna cysta je benígny novotvar typu nádoru. Zvonka je cysta sáčok tvorený na povrchu vaječníkov (alebo sáčkov, ak hovoríme o viacerých cystách), vo vnútri ktorého sa nachádza tekutina alebo iný obsah. Vaječníková cysta, ktorej príznaky závisia od špecifickej formy ochorenia, je v skutočnosti benígnym novotvarom, čo však nevylučuje možnosť opačného scenára, v ktorom dochádza k jej ruptúre, sprevádzanej bolesťou a krvácaním.

Falošné (imaginárne) tehotenstvo - je duševná porucha, ktorá spočíva v chybnej dôvere ženského zástupcu, že sa stane matkou. Dôvodom je prítomnosť charakteristických príznakov.

Ľudská psychika je komplexný systém a niekedy môže zlyhať. Niekedy sú zanedbateľné a sú opravené niekoľkými návštevami psychológa, ale niekedy môžu byť problémy oveľa výraznejšie. Jednou zo závažných duševných porúch, ktoré vyžadujú dohľad špecialistov, je manicko-depresívna psychóza.

Menopauza (menopauza), ktorej doslovná definícia znamená ukončenie menštruácie, sa vyskytuje u žien v dôsledku ukončenia funkcie vaječníkov, keď sa dosiahne určitý vek. Menopauza, ktorej príznaky sú dosť zložité a prejavujú sa vo vlastných prejavoch, nastáva, ak od poslednej menštruácie u ženy uplynul aspoň jeden rok.

Mentálna anorexia je ochorenie, ktoré je častejšie u adolescentov a mladých ľudí, častejšie ako u žien. Tento patologický proces je charakterizovaný zámerným odmietaním potravy, čo v konečnom dôsledku vedie k kritickému úbytku hmotnosti a úplnému vyčerpaniu. V niektorých prípadoch existuje nezvratný patologický proces, ktorý vedie k fatálnemu výsledku.

Obezita je stav tela, v ktorom sa tukové usadeniny začínajú hromadiť vo vlákne, tkanivách a orgánoch. Obezita, ktorej symptómy spočívajú v prírastku hmotnosti o 20% alebo viac v porovnaní s priemernými hodnotami, nie je len príčinou všeobecného nepohodlia. To tiež vedie k vzniku psycho-fyzických problémov na tomto pozadí, problémov s kĺbmi a chrbticou, problémov súvisiacich so sexuálnym životom, ako aj problémov spojených s vývojom iných stavov sprevádzajúcich tieto zmeny v tele.

Pangypopituitarizmus (syn. Skienov syndróm, Simmondsova choroba) je hormonálny deficit, a to nedostatok všetkých hormónov prednej hypofýzy. V tejto súvislosti je narušená funkcia mnohých vnútorných orgánov a systémov.

Polycystický vaječník je hormonálne ochorenie, ktoré sa vyskytuje, keď ovulácia nie je v ženskom tele. Polycystické vaječníky, ktorých symptómy sa prejavujú výrazným zvýšením v nich a množstvom ďalších špecifických prejavov, vedú k tvorbe mnohých cyst vaječníkov na povrchu vaječníkov vo forme folikulov naplnených tekutinou, v ktorej sa nachádzajú nezrelé vajíčka. V dôsledku polycystickej a špecifickej proliferácie cýst, ktoré charakterizujú jej priebeh - nemožnosť nástupu tehotenstva u ženy a teda neplodnosť.

Polypóza je ochorenie charakterizované výskytom viacerých benígnych novotvarov v rôznych orgánoch. Najčastejšie sa polypy tvoria v nosných priechodoch, v žalúdku a črevách, ako aj v maternici a vaječníkoch. Existujú okolnosti, za ktorých tieto benígne formácie môžu degenerovať na rakovinu, čo predstavuje hrozbu pre ľudský život. Takáto odroda zahŕňa najmä rodinnú adenomatóznu polypózu (často prenášanú z rodičov na deti).

Po ukončení menštruácie v živote ženy začína obdobie, ktoré lekári nazývajú postmenopauzálne. Predchádza mu menopauza. V modernej dobe je priemerný vek pre menopauzu u žien 51 rokov. Vývoj postmenopauzy môže byť posudzovaný, ak nie je menštruácia 12 mesiacov. Približne 30% ženskej populácie celého sveta je v období po menopauze. Počas tohto obdobia prebiehajú v tele niektoré invazívne procesy.

Progesterón je hormón ženských pohlavných žliaz potrebný na normálny priebeh tehotenstva. Preto je nedostatok progesterónu hlavným dôvodom neschopnosti počať dieťa a vydržať ho. Aby sme pochopili mechanizmus pôsobenia a pochopili tento koncept, je potrebné pochopiť, čo ovplyvňuje mechanizmus koncepcie a tehotenstva. To ovplyvňujú dva hormóny, progesterón a estrogén.

Strana 1 z 2

S cvičením a striedmosťou môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Dôvody absencie menštruácie

Menštruačný cyklus nastáva v dôsledku odmietnutia funkčnej vrstvy endometria. To sa deje len vtedy, ak nie je tehotenstvo. Dlhé oneskorenia naznačujú fertilizáciu alebo reprodukčné poškodenie. Všetky faktory spôsobujúce oneskorenie sú rozdelené na fyziologické a patologické. V druhom prípade má žena akékoľvek choroby reprodukčného systému alebo orgánov, a to je dôvod, prečo ísť k lekárovi.

Fyziologické príčiny

Pravidelnosť cyklu závisí od správneho fungovania mozgovej kôry, hypofýzy a hypotalamu. Práve tu prichádzajú signály z orgánov stimulujúcich hormóny (štítna žľaza, vaječníky, maternica atď.). Tento proces je niekedy narušený, dôvodom je adolescencia, dojčenie dieťaťa, tehotenstvo, menopauza. Fyziologické príčiny amenorey nevyžadujú lekársky zásah.

Klimatické obdobie

Climax - hlavná prírodná príčina nedostatku menštruácie. Počas tohto obdobia dochádza k prirodzenému starnutiu tela a postupnému vymiznutiu reprodukčnej funkcie. Menopauza sa zvyčajne vyskytuje medzi 45 a 50 rokmi, a preto menštruácia úplne zmizne. V tomto prípade nie je potrebné sa obávať, zmeny veku sú nevyhnutné.

Primárna amenorea

Je možné hovoriť o primárnej amenorrhea, ak dievča 14 rokov nemá mesačné obdobia, a neexistujú žiadne sekundárne príznaky puberty alebo existujú, ale nie je tam žiadna regulácia vo veku 16 rokov. Pre mnoho adolescentov je cyklus nepravidelný, napríklad dievča šlo prvou menštruáciou a nasledujúce nie sú 3 mesiace - to nie je primárna amenorea.

Falošná amenorea

Patológia je sprevádzaná cyklickými zmenami v reprodukčných orgánoch ako v normálnom menštruačnom cykle, ale nedochádza k žiadnemu prepúšťaniu krvi. Dôvodom absencie menštruácie je:

 1. Obštrukcia maternice.
 2. Vaginálne znečistenie alebo synechia.
 3. Bez prerušenia.
 4. Fúzia krčka maternice.

Patológia je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • Nedostatočná regulácia
 • Ťahová bolesť v bruchu spôsobená natiahnutím maternice,
 • Normálny vývoj sekundárnych príznakov puberty,
 • Akútne brucho a silná bolesť - tento stav vyžaduje okamžitú operáciu.

S falošnou amenorrhea, krv sa hromadí vo vagíne, maternici a skúmavkách.

Pravá amenorea

Ak chýbajú menštruácia a cyklické zmeny, je diagnostikovaná skutočná amenorea. Patológia je sprevádzaná nízkym obsahom hormónov a poklesom hormonálnej aktivity vaječníkov. Kvôli týmto poruchám sa endometrium nemení a neexistujú žiadne predpisy. Medzi hlavné príznaky patrí krátky vzrast, detské genitálie, zlomenie vlasov, suchosť vagíny. Najčastejšie sa pravá amenorea vyskytuje v dôsledku chemoterapie v detstve, chromozomálnych abnormalít a oneskorenej menarche.

Sekundárna amenorea

Pre sekundárnu amenoreu sa vyznačuje oneskorením 6 mesiacov alebo viac. Predtým mala žena pravidelný alebo nepravidelný cyklus. Patológia provokuje:

 1. Stres.
 2. Nesprávna výživa.
 3. Endokrinné alebo zápalové ochorenia.
 4. Inštalácia hormonálneho vnútromaternicového zariadenia.
 5. Odmietnutie perorálnych kontraceptív.
 6. Patológia hypofýzy po pôrode.

Ak je menštruácia dlhodobo neprítomná s negatívnym tehotenským testom, gynekológ by ju mal okamžite vidieť.

Abnormálny vývoj vaječníkov a maternice

Ženy majú zvyčajne atresiu maternice, spolu s nedostatkom pošvy. Pre patológiu je charakteristická fúzia a obštrukcia reprodukčných orgánov. Vrodené anomálie sa vyskytujú z nasledujúcich dôvodov:

 • Syfilis, herpes a iné infekcie u matky,
 • lieky,
 • Podvýživa s nedostatkami výživy alebo nadmernou ponukou
 • Ionizujúce žiarenie.

Získaná atresia sa vyvíja na pozadí hrubých chirurgických zákrokov alebo zápalových ochorení. Patológia je sprevádzaná akútnou bolesťou a distenziou maternice z nahromadenej krvi. Títo pacienti sú okamžite poslaní do nemocnice.

Shershevsky-Turnerov syndróm

Ochorenie je spôsobené chromozomálnymi abnormalitami, kvôli nedostatku chromozómu X. Prítomnosť chromozómu Y je charakteristická pre zmiešanú formu, existuje aj mozaikový typ ochorenia.

 1. Chudobný rast vlasov.
 2. Sekundárne príznaky puberty nízkeho stupňa.
 3. Pterygoidný krk.
 4. Úplná absencia menštruácie, to znamená, že neexistovala.
 5. Krátka postava
 6. Malé maternice.
 7. Zlý stav endometria je príliš tenký.
 8. Vaječníky majú vzhľad šnúr.

Abnormálne genetické zmeny v tele je ťažké napraviť, takže pacient musí podstúpiť ďalšie vyšetrenie pred začatím liečby.

Oneskorenie prvého regulátora

Väčšinu času, dievčatá zo severských krajín čelia dlhej absencii menarche. Je to kvôli národným charakteristikám, neexistujú žiadne vývojové poruchy, takže nie je potrebné sa obávať. Oneskorenie môže byť navyše spôsobené oneskorením psychologického vývoja. Typicky, tieto dievčatá trpia organickým ochorením mozgu.

Vrodená hyperplázia nadobličiek

Mesačne môže chýbať kvôli zhoršenej funkčnosti hypotalamicko-hypofyzárneho systému. Toto sa deje v dôsledku nadmerného rastu tkaniva nadobličiek, ako aj nadmerného uvoľňovania glukokortikosteroidov.

 • Zhoršená rovnováha vody a soli
 • Vzhľad strie na bruchu a stehnách, nadváha,
 • Silný rast vlasov,
 • Tvar tváre v tvare Mesiaca,
 • Svalová slabosť
 • Vzhľad akné, suchej kože,
 • Vysoký krvný tlak (krvný tlak).

Hormonálne poruchy ovplyvňujú metabolizmus a metabolizmus sacharidov. Z tohto dôvodu má žena príznaky steroidného diabetu.

Stres a ostré chudnutie

Na pozadí dlhodobého stresu sa žena vyvíja psychologická amenorea. V dôsledku neustálej nervovej preťaženosti možno pozorovať absenciu menštruácie a ich náhle zastavenie. Poruchy sú spôsobené jednorazovou alebo dlhou expozíciou mozgovej kôry. Môže to byť smrť blízkeho, väzenia, vojenských akcií atď.

Mladé ženy v snahe o krásu a dokonalé telo často začínajú hladovku alebo sedia na nízkokalorickej diéte. Systematický nedostatok bielkovín vedie k tomu, že fungovanie hypotalamicko-hypofyzárneho systému je narušené. U takýchto žien sa diagnostikuje atrofia sliznice pošvy a vulvy, ako aj redukcia maternice, silný úbytok hmotnosti.

Pretože hypofýza nedostáva signály, prestáva vylučovať hormón stimulujúci folikuly, preto menštruácia vymizla. Okrem toho sú niektoré pohlavné hormóny syntetizované v bunkách tukového tkaniva. Redukcia medzivrstiev vedie k hormonálnej nerovnováhe, ktorá ohrozuje ďalšie zdravotné problémy.

Popôrodná amenorea

Ťažké poranenia s ťažkým krvácaním poškodzujú hypofýzu, ktorá spôsobuje popôrodnú amenoreu (Sheehanov syndróm). Zhoršuje sa krvný obeh, dochádza k nekróze hypofýzy.

Primárna forma ochorenia prebieha bez ďalších príznakov, závažnejšie štádiá sú sprevádzané:

 1. Vypadávanie vlasov
 2. Hypotrofia pohlavných orgánov a prsných žliaz.
 3. Slabosť, strata pamäti, chilliness.
 4. Chudnutie.
 5. Nedostatok laktácie.

U dojčiacich matiek môže amenorea trvať 2-3 roky. Syndróm často vedie k vážnym následkom, takže žena musí navštíviť lekára a podstúpiť potrebný výskum.

Syndróm rezistentného vaječníka

Patológia je sprevádzaná necitlivosťou ovariálneho tkaniva na hormóny, ktoré sú produkované hypofýzou. Toto sa deje kvôli genetickej abnormalite. Menarche zvyčajne prichádza načas, ale vo veku 35 rokov menštruácia úplne zaniká. Tehotenstvo sa nevyskytuje často, na rozdiel od menopauzy, s rezistenciou, žena netrpí návaly horúčavy a iné príznaky menopauzy.

Rizikové faktory

Absencia menštruácie je spôsobená týmito faktormi:

 • Poranenia výstelky maternice,
 • Pravidelný stres,
 • Makro- a mikroadenómy hypofýzy, keď sa vyskytne hyperprolaktinémia, inhibuje nástup ovulácie,
 • Profesionálne športové a fyzické aktivity,
 • Prejedanie a pôst
 • Časté zápalové ochorenia reprodukčných orgánov.

Ak vediete zdravý životný štýl, pravidelne navštevujte gynekológa, liečite choroby, ktoré sa objavili a vzdali sa zlých návykov, je možné sa vyhnúť amenorea.

diagnostika

Absencia menštruácie je vyvolaná mnohými faktormi, takže diagnostické opatrenia sú rozsiahle. Špecialista skúma a vypočúva ženu v ordinácii gynekológa, potom ho pošle na potrebné vyšetrenia. Aké testy prejsť v neprítomnosti menštruácie, lekár povie. Nižšie uvádzame najrelevantnejšie výskumné metódy pre amenorea.

Tehotenský test

Prvá vec, ktorú žena potrebuje, je tehotenský test. Moderné testy sú citlivé na hormón hCG, ktorý sa aktívne produkuje počas oplodnenia. Testovací prúžok sa ponorí do šálky močom a čaká na výsledok.

Повышенное количество пролактина негативно сказывается на овуляторной функции яичников, поэтому пациентка должна сдать утренний забор крови из вены, чтобы определить уровень этого гормона. Норма – 23нг/мл.

Pin
Send
Share
Send
Send