Zdravie

Prečo nie ísť mesačne za 13 rokov

Dnes takmer každá dievčina, ktorá prichádza do puberty, vie, čo je to menštruácia, čo nie je prípad dospelých žien, pretože predtým nebolo akceptované, že rodičia hovoria so svojimi deťmi o intímnych témach. Preto, ak matka hovorila so svojou dcérou, povedala jej všetky funkcie menštruačného cyklu, začiatok jej mesačného obdobia by nebol pre dievča tak stresujúci. A bude to veľmi dobré, ak bude dôverný rozhovor s matkou, a nie so svojím priateľom. V akom veku začína menštruácia u dievčat? Čo sa považuje za normu a čo je odchýlka? Musím podniknúť nejaké kroky, ak za 13 rokov nie je menštruácia?

Kedy začne menarche?

V lekárskej praxi sa prvé menštruačné obdobia u dievčat nazývajú menarche. Najčastejšie tento čas padá okolo 12-14 rokov v živote každej dievčatá. S nástupom menštruácie začína gynekologický vek mladej dámy, tento jav označuje vznik menštruačného cyklu a sexuálnu zrelosť tela.

Menštruácia sa môže začať ešte pred 12 rokmi a možno aj neskôr 14. Ak chcete zistiť príčinu týchto odchýlok, musíte navštíviť gynekológa.

Prečo nie je menštruácia na 13? Starosti s časom to nestojí za to, pretože vo väčšine prípadov tento jav môže byť fyziologickou charakteristikou organizmu. Takže, ak dievča je pred jej rovnakým rokom vo vývoji, potom, s najväčšou pravdepodobnosťou, jej obdobie začne skôr ako jej rovesníci. A naopak. S oneskorením fyziologického vývoja môže menštruačný cyklus začať neskôr ako iné dievčatá rovnakého veku.

Prečo menštruácia nezačína v 13?

Ako už bolo uvedené, absencia menštruácie u dievčaťa vo veku 13 rokov je celkom prijateľná, pretože môže začať vo veku 12 až 14 rokov. To naznačuje neúplnú tvorbu reprodukčného systému a nedosiahnutie hormónov určitej úrovne. Inými slovami, dievčenské telo ešte nie je pripravené prejsť do novej fázy svojho vývoja. Vajcia dozrieva vo vaječníkoch pod vplyvom hormónov, a ak sa nevyskytne početí, odstráni sa z tela spolu s menštruačnou krvou a stiahnutým endometriom maternice.

Vývoj každého organizmu je individuálny, a preto menštruácia môže začať v rôznom veku. Pre niektoré dievčatá sa to stane o 13 a pre ostatných 14 rokov.

Nemali by ste tiež paniku, ak vaše obdobia nie sú pravidelné (prichádzajú v rôznych časoch každý mesiac). Stabilizácia cyklu nastáva spravidla za rok a pol.

Patologické dôvody oneskorenia u dievčat z menarky?

Jedným z hlavných dôvodov nedostatku menarky za 13 rokov môže byť oneskorenie puberty. Zrenie dievčaťa nastáva súčasne vo fyzickom aj sexuálnom pláne. Tak, vzhľad dievčatá, alebo skôr jej výška, hmotnosť, objem prsníka, panva spĺňa určité normy, v závislosti na veku. Sexuálne dozrievanie je výskyt sekundárnych sexuálnych charakteristík. Tak, vo veku približne 10 rokov, sa mliečne žľazy začínajú vyvíjať, po 2 rokoch sa začínajú objavovať ochlpenia a po asi jednom roku sa začína menštruácia.

Niektoré znaky naznačujú oneskorenie puberty vo veku 13 rokov:

 • mliečne žľazy zostávajú ploché,
 • žiadne ochlpenie,
 • prsné žľazy začali rásť, objavila sa ochlpenie v puberte, ale potom sa tento proces na niekoľko rokov zastavil.

Dôvody oneskorenia puberty môžu spočívať v dysfunkcii pohlavných žliaz alebo hypofýzy a hypotalamu.

Príčinou nedostatku menštruácie vo veku 13 rokov môžu byť niekedy aj problémy gynekologického charakteru, a to:

 • Falošná amenorea. Vyskytuje sa v dôsledku abnormálnej štruktúry vnútorných pohlavných orgánov, napríklad maternica funguje normálne, ale nie je tam žiadna vagína.
 • Aplázia. Vrodená patológia, keď dievča nemá maternicu.

Všeobecné zdravie dievčatá ovplyvňuje hormóny. Nedostatočná menštruácia môže byť spojená s týmito faktormi:

 • zápal urogenitálneho systému,
 • infekčných chorôb
 • poruchy nervového systému,
 • poruchy endokrinného systému
 • uzdravenie po vážnom ochorení alebo chirurgickom zákroku.

Iné faktory menštruácie vo veku 13 rokov

Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť absenciu menarky v trinástich rokoch, môžeme rozlíšiť nasledujúce:

 • spôsob života. Neustály nervový tlak, stres, nedostatočný spánok, zlé návyky môžu ovplyvniť začiatok menštruačného cyklu. Nedostatok menštruácie môže byť tiež spôsobený sedavým životným štýlom, ktorý narušuje krvný obeh,
 • potravy. Hormonálne pozadie tela závisí od konzumovaného jedla. Prísne diéty, nezdravé potraviny, neustále prejedanie môžu negatívne ovplyvniť prácu celého organizmu a nielen hormonálnu,
 • fyzickú aktivitu. Vyčerpávajúci tréning, profesionálne športy vyčerpávajú telo a môžu ovplyvniť nástup menarche,
 • klimatických vlastností. Pri prudkej zmene klimatickej zóny môže menštruácia dievčaťa začať až po 13 rokoch.

Po odstránení všetkých týchto dôvodov samozrejme menštruácia nezačne, ale správna výživa a zdravý životný štýl vás v budúcnosti zbavia mnohých zdravotných problémov.

Absencia menštruácie vo veku 13 rokov je tiež spôsobená dedičnosťou. Takže, ak mama mala menarche vo veku 14 rokov, potom pravdepodobnosť, že jej dcéra bude taká, bola dosť vysoká.

Menarche je dôležitým okamihom v živote každého dievčaťa, takže jej matka má dôležitú úlohu: poskytovať psychologickú podporu, venovať maximálnu pozornosť. Je veľmi dôležité, aby dievča so svojimi úzkosťami a skúsenosťami nezostalo samo. Matka alebo blízky príbuzný by mal dievčaťu povedať, aké hygienické výrobky sa najlepšie používajú, a ak je to potrebné, konzultovať s detským gynekológom.

Príznaky, keď má dievča 13 rokov

Otázka, prečo nie sú vo veku 13 rokov žiadne menštruácie, by sa mala vnímať z rôznych uhlov pohľadu. Najprv by sa malo zohľadniť celkové zdravie dievčaťa, jej rytmus života, individuálne charakteristiky organizmu. Niektorí, keď menštruačné obdobia zmiznú, sa necítia dobre, niekedy sa objavia bolesti hlavy, zatiaľ čo iné majú hormonálne zmeny asymptomatické. Je tiež dôležité pochopiť, že problém oneskorenej menštruácie by sa mal v každom prípade posudzovať individuálne a vždy by mal byť sprevádzaný radami kvalifikovaných lekárov.

Proces, ktorý sa vyskytuje na začiatku prechodného obdobia, je veľmi zložitý a závisí od mnohých faktorov. Nástup puberty u dievčat teda priamo súvisí s nástupom vývoja folikuly stimulujúcich a luteinizačných hormónov. Sú "zodpovední" za aktívnu prácu vaječníkov, dozrievanie vajíčok a tvorbu menštruačného cyklu. Keďže ich koncentrácia závisí od stavu endokrinného systému, má zmysel podstúpiť komplexné preventívne vyšetrenie, testovať na hormóny a navštíviť endokrinológa.

Dôvody oneskorenia menštruácie na 13 rokov

Tento článok je navrhnutý tak, aby odpovedal na otázku, prečo za 13 rokov nie je mesačne. V prvom rade je potrebné rozdeliť náš článok na dve časti: v prvej vysvetlíme, čo robiť, ak sa v tomto veku neobjavili ani raz, a v druhej sa zaoberáme problémom oneskorenia po prvej menštruácii. Malo by sa však chápať, že ani prvý, ani druhý prípad nie sú dôvodom paniky. Ak chcete zistiť, či sa zaoberáte normou alebo patológiou, je potrebné sa podrobnejšie oboznámiť s vlastnosťami tela. Po prvé, ak sa prvá menštruácia neuskutočnila pred dovŕšením veku 13 rokov, môže to znamenať, že vývoj reprodukčného systému dievčaťa je neskoro, ale nie kritický. V lekárskej praxi sa akceptuje, že sa nazýva prvá menštruácia, ktorá nastala vo veku viac ako 13 rokov, „neskoro“. Tento jav má niekoľko dôvodov:

 1. Dedičnosť. Často, keď mnoho žien v rodine malo „neskorú“ menštruáciu, je vysoko pravdepodobné, že sa objavia aj v 13 - 15 rokoch medzi najmladšími. Ak sa takýto vzorec pozoruje, vo väčšine prípadov nie je dôvod na obavy z neskorého nástupu menštruácie.
 2. Nedostatočná telesná hmotnosť alebo nízka fyzická aktivita. Doteraz dievčatá rovnakého veku prešli procesom puberty, ktoré sa dobre najedia a robia fyzické cvičenia. Tiež prudký pokles alebo prírastok hmotnosti môže triasť celkový zdravotný stav tela, a tým aj endokrinný systém, ktorý povedie k "neskorej" menštruácii.
 3. Nestabilný emocionálny stav, preťaženie, stres. Takzvané stresové hormóny, adrenalín a norepinefrín (ich uvoľňovanie sa vyskytuje počas momentov emocionálneho zmätku) spomaľujú produkciu folikuly stimulujúceho hormónu a estrogénu, ktoré sú nevyhnutné pre normálny vývoj dievčenského reprodukčného systému.

Úplne iný prípad - ostré vymiznutie menštruácie u adolescentov alebo predĺžené oneskorenia. Ako už bolo uvedené, normou môže byť oneskorenie až o šesť mesiacov. Ak je však toto obdobie prekročené, môže to byť z nasledujúcich dôvodov:

 • Dramatický úbytok hmotnosti. Toto je obzvlášť nebezpečné v období dospievania, pretože to môže ľahko spôsobiť veľa problémov a narušiť správne obdobie menštruačného cyklu. Pred nástupom prvej menštruácie sa dievča podrobí procesu, počas ktorého je jej postava tvarovaná podľa ženského typu. V tomto čase sa ukladá ďalší podkožný tuk, ktorého nedostatok môže viesť k narušeniu cyklu.
 • Odložené choroby alebo účinky užívania drog. Mnohé bakteriálne a vírusové infekcie, dokonca aj po ich vyliečení, môžu ovplyvniť fungovanie tela. Lieky, najmä silné antibiotiká, často spôsobujú hormonálne poruchy.

Prečo neprichádza menarche

Hlavným dôvodom, prečo dievča v 13 rokoch nezačalo obdobie, je pravdepodobne iba nepripravenosť jej tela. To znamená, že reprodukčný systém sa ešte úplne nevytvoril a hladina hormónov nedosiahla požadovanú úroveň. Hlavnou podmienkou pre dozrievanie vajíčka je hormonálne pozadie, ktoré potom zanecháva dievčenské telo spolu s menštruačnou krvou, ak sa tehotenstvo nevyskytuje.

Každý organizmus sa rozvíja rôznymi spôsobmi, preto sa puberta každého dievčaťa objavuje v rôznom veku. Preto sa vôbec nestará o starosti, aj keď neexistujú žiadne obdobia vo veku 13 rokov - pre niektoré dievčatá sa môžu vyskytnúť vo veku 15 rokov. Tiež sa nemusíte báť, ak sa mesačný kalendár začal, ale nepravidelne: cyklus sa zvyčajne nastavuje počas roka.

V niektorých prípadoch je však absencia menarche skutočne problémom a odchýlkou ​​od normy. A prvým dôvodom je oneskorenie dozrievania dievčaťa.

Oneskorenie fyzickej a puberty

Vývoj teenagera nastáva súčasne v dvoch aspektoch - fyzickom a sexuálnom. Pod fyzickým vývojom sa rozumie súlad vzhľadu štandardov dievčenského veku. Zvážená výška, hmotnosť, objem hrudníka, panva.

Puberta znamená výskyt sekundárnych sexuálnych charakteristík. Normálne by to malo byť toto: vývoj mliečnych žliaz sa začína vo veku 9,5 až 10,5 rokov, ochlpenie na ochlpení sa objaví po 2 rokoch a po 12 mesiacoch sa objaví menarka, to znamená do veku 13 rokov. Preto by sa menštruácia mala začať v priemere práve v tomto veku.

Aké znaky naznačujú, že dievča v trinástich rokoch oneskorilo pubertu? Tu sú:

 • trinásťročné dievča nemá žiadny rast ochlpenia a mliečnych žliaz,
 • Dievča malo v stanovenom období prsné žľazy a objavilo sa malé množstvo ochlpenia, potom sa však 1-2 roky zastavil pokoj.

Lekári poukazujú na 2 príčiny oneskorenej puberty: dysfunkcia hypotalamu a hypofýzy a dysfunkcia gonád.

Gynekologická patológia

V niektorých prípadoch môžu gynekologické problémy tiež spôsobiť menarku. Gynekológovia poukazujú na nasledovné:

 1. Aplázia. Ide o vrodenú patológiu, ktorá sa vyznačuje neprítomnosťou maternice. V tomto prípade dievča jednoducho nemá menštruáciu.
 2. Falošná amenorea. Vyznačuje sa falošnou absenciou menštruácie. Dôvodom je tiež anomálna štruktúra vnútorných pohlavných orgánov, keď je maternica prítomná a funkčná a vagína chýba. Dievča s takouto vývojovou patológiou prežíva bolesti v dolnom bruchu každý mesiac a jej obdobie sa nevyskytuje. A iba po vyšetrení u gynekológa je dôvod pre taký obrázok jasný.

V každom prípade, ak je dievča alebo jej matka veľmi znepokojená nedostatkom menarky u svojej dcéry, je lepšie vidieť pediatrického gynekológa.

Možné príčiny situácie

Vo väčšine prípadov však nehovoríme o patológii.

Ak chce dievča vedieť, aké ďalšie možné príčiny absencie menštruácie v jej veku, môžete poukázať na nasledujúce:

 1. Klímy. Je známe, že dievčatá, ktoré žijú v horúcich krajinách, puberta začína skôr, a preto mesačníky tiež prichádzajú skôr. Ďalším dôvodom - prudká zmena podnebia.
 2. Strave. Jedlo, ktoré človek konzumuje, má veľký vplyv na hormóny. A ak má dievča záujem o rýchle občerstvenie a iné nezdravé jedlo, prejedanie sa, alebo naopak, diéty, rovnako to ovplyvňuje celé telo ako celok, vrátane hormónov.
 3. Spôsob života Ak dievča nespí dosť, je nervózna, náchylná na stres, má zlé návyky atď., Môže to mať vplyv aj na jej menštruačný cyklus. Sedavý životný štýl môže tiež spôsobiť nedostatok menarche, pretože narúša proces krvného obehu.
 4. Fyzická aktivita. Ak sa dievča profesionálne zapája do športu, vyčerpáva sa cvičením, môže to ovplyvniť aj obdobie na začiatku obdobia. Do rizikovej skupiny patria dievčatá, ktoré sa zaoberajú tancom, baletom a modelingom.

Samozrejme, ak dievča vedie zdravý životný štýl, správne sa stravuje, atď., Nezačne to blížiť sa k začiatku obdobia. Ale určite to bude vynikajúca základňa pre normálny vývoj, vrátane sexuálneho vývoja.

Ďalším dôvodom je dedičnosť. Veľmi často začínajú prvé obdobia dcéry v rovnakom veku ako jej matka. Preto, ak sa dievča veľmi obáva o absenciu menštruácie, môže sa opýtať svojej matky, koľko času šlo na prvé obdobia.

Účinky na zdravie

Od celkového zdravotného stavu závisí od činnosti celého organizmu vrátane reprodukčného systému. To je dôvod, prečo sa v prítomnosti akýchkoľvek ochorení môže zmeniť hormonálne pozadie, v dôsledku čoho neprichádzajú mesačné obdobia. Tento model môžu spôsobiť nasledujúce choroby:

 • infekčných chorôb
 • endokrinné disrupcie, ako je hypotyreóza,
 • zápalové procesy v urogenitálnom systéme,
 • nervové poruchy a psychologické osobnostné charakteristiky (zvýšená úzkosť atď.).

Ak dievča trpí vážnou chorobou, operáciou alebo podobnými vážnymi zákrokmi, môže to tiež ovplyvniť tvorbu menštruačnej funkcie.

Obdobie stanovenia normálnej mesačnej sadzby

Puberta sa objavuje vo veku deviatich a končí vo veku väčšiny. Počiatočné príznaky sú rast vlasov v slabinách a pod pažami, intenzívne zväčšenie prsníkov, tvorba podkožnej tukovej vrstvy.

Potom dievčatá začnú prvý výtok. Krv desí teenagera, prístup rodičov je tu dôležitý. Mama by mala hovoriť so svojou dcérou o zmenách v tele, ako aj navrhnúť správne kroky.

Podľa štatistík, prvý menštruačný cyklus začína na 11-13 rokov.

Problémy týkajúce sa neskorého nástupu, oneskorených lehôt pre dievča by sa mali prediskutovať s gynekológom.

Rodičia sa často zaujímajú o to, prečo neexistuje vek 13 rokov mesačne. U adolescentov je menštruačné oneskorenie pomerne časté a to je indikátor normy. Nerobte si starosti, ak nezačali vo veku 12 alebo 13 rokov.

Aj keď časové odchýlky nehovoria o vývoji patologického procesu, nie je vylúčené. Táto skutočnosť sa neodporúča ignorovať. Pri prvých podozrivých príznakoch sa poraďte s lekárom.

K nepravidelnému menštruačnému cyklu u dievčat dochádza z rôznych dôvodov. Niektoré sa dajú ľahko odstrániť samostatne, zatiaľ čo iné vyžadujú iba lekársky zásah.

Závažné faktory zlyhania cyklu u adolescentov

Dôvody oneskorenia menštruácie u dospievajúcich môžu mať vážne následky. Veľkú hodnotu ovplyvňuje životné prostredie. Ak mesačník zmizol, možno existuje nesprávny spôsob života.

Len lekár dokáže identifikovať vývojové abnormality. Ihneď po identifikácii problému by ste sa mali obrátiť na špecialistu. Včasná diagnostika a liečba zabráni rozvoju komplikácií.

Hormonálne poruchy v sexuálnej sfére

Prvé dva roky po začiatku vypúšťania je vytvorenie cyklu. Dôvodom, prečo nedochádza k menštruácii vo veku 13 rokov, môže byť zmena množstva hormónov v tele.

Faktory porušenia a zlyhania:

 • genetická predispozícia
 • zlá strava,
 • prítomnosť infekcií pohlavných orgánov
 • chirurgických zákrokov
 • негинекологические заболевания,
 • užívanie liekov,
 • сильный психологический стресс,
 • тяжелые физические нагрузки.

Любые проблемы со здоровьем в юном возрасте требуют лечения, поскольку они способны вызвать развитие заболеваний половой сферы.

Гормональные нарушения эндокринных желез

Увеличенное количество прогестерона и эстрогена также приводит к сбоям в работе организма.

Okrem oneskorenia menštruácie u dospievajúcich sa vyskytujú aj tieto príznaky:

 • ťahanie a boľavá bolesť v spodnej časti brucha s bedrovou odozvou,
 • záchvaty migrény,
 • nevoľnosť so zvracaním
 • strata vedomia

Nesprávna práca hypofýzy spôsobená užívaním antibakteriálnych liekov. Niekedy je nerovnováha, ktorá sa prejavuje nárastom mužských hormónov.

Liečba je použitie liekovej terapie zameranej na obnovenie ich normálnej produkcie.

Zápalové ochorenia pohlavných orgánov

Menštruácia môže u mladistvých prestať v dôsledku ochorenia genitourinárneho systému.

S prenikaním baktérií začína zápalový proces v maternici, trubice, prívesky a močový mechúr. Najčastejšie ochorenia v mladom veku:

Je dôležité preskúmať. Povinnými krokmi sú testy krvi a moču, ultrazvukové testovanie.

Emocionálne preťaženie

Hormonálne pozadie je prepojené s emocionálnym a psychologickým stavom.

Za 13 rokov začína nová etapa vývoja. Dievča sa cíti ako žena, postoj k opačnému pohlaviu sa mení, kritika je vnímaná ostro. Zastaviť mesačne môže s emocionálnu nestabilitu, stresujúce podmienky, stres v škole.

Rodičia by si mali dávať pozor na túto tému. Neobťažujte teen intímne otázky. Niekedy bez pomoci psychológa to nedokáže. Lekár predpisuje ľahké sedatíva a dospelým vysvetľuje, ako sa správať správne.

Pre normálny psychologický stav je dôležité dodržiavať správny režim. Tínedžer môže obnoviť svoju silu stratenú počas dňa a posilniť svoje zdravie len počas 10-hodinového spánku.

Nadmerné cvičenie

Pozitívne ovplyvňujú telesnú aktivitu adolescentov. Hlavnou podmienkou je poznať opatrenie a nie prepracovať. Ak chcete udržať svoje telo fit, stačí, aby ste navštevovali každú telesnú výchovu. V tomto prípade nebude meškanie mesačné.

Dôvodom nedostatku menštruácie je nedostatočný aj nadmerný počet tréningov. Je dôležité znížiť športové zaťaženie počas kritických dní, pretože zvyšujú krvácanie.

Rôzne problémy s hmotnosťou

Hormonálne poruchy v adolescencii sa vyskytujú v dôsledku metabolických porúch.

Nesprávna výživa, vášeň pre rýchle občerstvenie a sóda, potraviny, chudobné na vitamíny a mikroelementy, vedú k oneskoreniu menštruácie.

Plná výživa v živote dievčaťa má dôležitý aspekt, pretože v súčasnosti sa zvyšuje rast. Zmeny v tele sa vyskytujú vo vnútri aj zvonku. Obrázok získava ženské rysy: mliečne žľazy rastú, boky sa rozširujú. Pre normálny vývoj dospievajúci by mal dostať dostatočné množstvo živín.

Často majú problémy s nadváhou, dievčatá majú radi diéty. V tomto prípade telo stráca živiny. To sa prejavuje ako vo fyzickom stave, tak aj v menštruačnom cykle.

Normálny cyklus sa stanovuje na 2 roky. Ak sa chcete zbaviť zdravotných problémov dievčaťa, je potrebné znížiť stresové situácie, správne jesť, byť v dostatočnom množstve na čerstvom vzduchu. Je žiaduce zaznamenať začiatok a trvanie výboja v kalendári. Ak je dievča 14-15 rokov, nie je mesačne, potom by ste sa mali poradiť s lekárom.

Natalia Evgenievna Pokhodilova

Psychológ, Kinesiologist Online konzultant. Špecialista z webovej stránky b17.ru

EÚ. Začal som o 15.
V sestre B 14, v priateľke B 14.
Počkajte aspoň niekoľko rokov.
A potom, ak neprichádzajú, TO DOCTOR a nie fanúšik.

Začal som o 15

potrebujete ich? nie a radujte sa

Nerobte si starosti, všetko príde včas, zvyčajne to začína vo veku 14 rokov.

Nič strašné) Vôbec inak začať. Vlastne som začal tento smútok vo veku 12 rokov, a moja priateľka takmer 15. A nič)) Počkajte)

to znamená, že nie je čas, som všeobecne šiel na 16 po prvom sexe.

Príčiny menštruačného oneskorenia u dospievajúcich vo veku 13, 14, 15 rokov

Menštruácia je mesačný fenomén opakujúcej sa prírody, ktorá sprevádza ženu počas jej reprodukčného života. Tento výber krvavej konzistencie s cyklom 27-30 dní. Pri menopauze je štádium ukončené menštruáciou a už nemôže nastať tehotenstvo.

Každé dievča začína tento cyklus v rôznom veku av rôznych časoch. To môže začať od 11 rokov, a 14-15. Všetky zmeny, ktoré sa vyskytujú v tele, riadia mozog. Alebo skôr hypofýza a hypotalamus. Cyklus môže byť od 22 do 34 dní. Výpočet začína od prvého dňa menštruácie do prvého dňa nasledujúceho dňa.

Prečo sú neskoro mesačne v tínedžeri, príčiny oneskorenej menštruácie

Aby bolo možné identifikovať príčinu takéhoto stavu, je potrebné odstrániť faktory, ktoré majú priamy vplyv na celý cyklus. Pretože všetko má svoje vlastné dôvody.

Dôvody oneskorenia u 14-ročného dievčaťa:

1 priebežne

2 ak v priebehu 13 až 15 rokov nie sú žiadne menštruácie, môže to byť spôsobené porušením diéty,

3 zvýšenie fyzického stresu alebo naopak úplná absencia,

4 zmena podnebia,

5 skokov na váhe

6 poranenie ženského genitálu alebo panvových orgánov,

7 zhoršenie metabolizmu môže viesť k tomu, že dievča vo veku 14 rokov začne s oneskorením menštruácie,

8 patológií ženských reprodukčných orgánov.

Oneskorenia môžu byť tiež výlučne z osobných dôvodov. Obráťte sa na odborníka, ktorý vám pomôže s identifikáciou problému. Akceptovanie niektorých silných liekov môže narušiť normálne fungovanie reprodukčných orgánov, čo môže spôsobiť nepravidelnú menštruáciu.

Nevyvážená výživa ako príčina oneskorenia a nedostatku menštruácie

V tomto veku začínajú niektorí dospievajúci dodržiavať rôzne diéty na zlepšenie svojho tvaru. Ale ani nevedia, čo to môže znamenať. Pri jedle nie je dostatok potravy, telo stráca vitamíny a minerály. Je nešťastné, že niektorí rodičia tomu nevenujú pozornosť. Koniec koncov, živiny, ktoré neboli prijaté včas, môžu viesť k narušeniu hormonálneho systému. Keď menštruačný cyklus už začal, môžu nastať časové oneskorenia. Musíte začať liečbu ihneď a začať jesť správne.

Mali by ste sledovať mentálne schopnosti dievčat, pretože to tiež ovplyvňuje cyklus ako celok. Ďalším dôvodom porušovania práva bol nedostatok tela živín. Problémy s hmotnosťou môžu byť tiež hlavnou príčinou oneskorení. Aby ste sa vyhli takýmto problémom, mali by ste dodržiavať nasledujúce zásady:

1 Vylúčte zo stravy nezdravé potraviny (hranolky, sušienky, atď.), Vstúpte do diétnych rýb a mäsa.

2 Jedzte až 5 krát denne každé 3 hodiny, pričom jedlo by ste mali dôkladne žuť a neponáhľať.

3 Vegetariánstvo je vítané.

4 Jedzte malé jedlá.

5 Jedzte čerstvé ovocie a zeleninu tak často, ako je to možné.

6 Prvé jedlá, ktoré nie sú príliš horúce, a studené nápoje alebo potraviny nie viac ako 15 stupňov.

7 Zaviesť vitamíny.

V období puberty by ste určite mali navštíviť špecialistu v podobných otázkach. Nezabudnite, že je potrebné každý rok absolvovať laboratórne krvné testy (OAK). S jeho pomocou je možné odhaliť, čo telo presne chýba (vitamíny, glukóza atď.), Pretože nedostatky vo výžive vedú k porušovaniu. Odporúča sa piť kyselinu listovú a železo. Ale len po konzultácii s lekárom.

Aktívny životný štýl má priaznivý vplyv na tvorbu teenagera. Je však potrebné si uvedomiť, že nadmerné zaťaženie môže mať nežiaduce následky. V školských osnovách bude dosť jednoduchých hodín telesnej výchovy. Ak sa budete riadiť týmito jednoduchými pravidlami, potom nebude žiadne mesačné oneskorenie. Ale ak počas menštruácie, aby zaťaženie tela viac, než je potrebné, potom krvácanie môže začať. Počas tohto obdobia je prísne zakázané zapájať sa do akéhokoľvek športu!

Psychologický stav teenagera

Normálne hormóny pozadia v tele priamo závisia od duševného zdravia dievčaťa. Zvýšené zaťaženie, stres, konfliktné situácie, veľa domácich úloh a pod. Môžu ľahko viesť k prerušeniam cyklu. K riešeniu tohto problému by sa malo pristupovať citlivejšie. Možno by ste nemali podráždiť dieťa s osobnými otázkami, pretože výsledkom bude odpor. Aby bolo možné vyvinúť odolnosť voči stresu, je potrebné dodržiavať určitý režim počas celého dňa. Spánok by mal byť najmenej 10 hodín denne.

Problémy v hormonálnom systéme

V menštruačnom cykle sa často vyskytujú zlyhania. Na to existuje mnoho dôvodov:

1 patológia v endokrinnom systéme,

2 porušenie v diéte teenagera,

3 infekčné choroby

4 genetická predispozícia.

Občas sa môže zdať, že ťažkosti, ktoré má teenager, sa zdajú triviálne. Ale ľahostajnosť k tejto téme môže viesť k katastrofálnym následkom. Stojí za to pripomenúť, že takéto problémy s hormónmi často vedú k ochoreniam pohlavných orgánov.

Čo možno považovať za odchýlku od normy na strane hormónov, ak menštruácia je neskoro a menštruácia často nie je v dospievaní dlho? Ak neexistuje normálny indikátor registrácie prsných žliaz, hlas sa stáva drsnejším, dochádza k distribúcii mužských vlasov, to všetko sú príznaky hormonálneho zlyhania v tele dieťaťa. Takéto príznaky sú charakteristické pre prevalenciu hormónov mužského typu, pričom v tomto prípade nepravidelný cyklus menštruácie a časté oneskorenia menštruácie vo veku 11, 12, 13, 14 a 15 rokov poukazujú na nedostatok hormónu estrogénu v tele.

Ako obnoviť cyklus menštruácie o 13, 14 rokov?

Mnohí ľudia nechápu, prečo je vo veku 14 rokov - to môže negatívne ovplyvniť kritické dni. Keď sa takéto situácie vyskytnú, mali by ste okamžite kontaktovať gynekológa. Nezávisle vyriešiť tento problém nebude fungovať. Pretože v tomto veku majú dievčatá zmeny v tele. Estrogén vstupuje do aktívnej fázy - pomáha k ovulácii a menštruačnému krvácaniu.

Náhle dievča nemá svoje obdobie do stanoveného času - to naznačuje, že telo môže trpieť nedostatkom tohto hormónu. Malo by sa vykonať úplné diagnostikovanie, aby sa to zabezpečilo. Lekári radia: ak sa hormóny nezlepšujú, potrebujeme konzultáciu s detským gynekológom. S plnou diagnózou tela, môžete identifikovať problém. Po nástupe menštruácie, prvých pár rokov, nemusia byť stabilné. Nie je potrebné sa báť, takže telo sa zvykne meniť. Mamičky neustále sledujú zdravie svojich detí. Preto je veľmi dôležité nenechať si ujsť tento okamih, keď sa dievča plynule zmení na zrelé dievča.

Jedným z najbežnejších dôvodov, že v 13, 14 alebo 15 rokoch dochádza k častým oneskoreniam menštruácie, je nesprávna alebo nevyvážená výživa rastúceho organizmu. Od 13 rokov dievča začína zintenzívňovať dozrievanie prsných žliaz, vegetácia sa začína objavovať v oblasti vonkajších pohlavných orgánov a pod ramenami dochádza k dozrievaniu vnútorných pohlavných orgánov. Toto obdobie zvyčajne trvá viac ako 5 rokov. To je dôvod, prečo je v tomto veku tak dôležité jesť správne. Počas tohto obdobia by malo telo dostať dostatočné množstvo vitamínov a stopových prvkov.

Ako pochopiť, že s problémami výživy? Ak sa 2. menštruácia v podraste vyskytne 20 dní po prvom, 1 mesiaci alebo mesiaci a pol po prvej menštruácii, považuje sa to za normu. Ak dievča nemá mesačné obdobia na 13, 14 a 15, keď je to považované za odchýlku? Absencia menštruácie viac ako 2 mesiace po prvej menštruácii je už odchýlkou ​​od normy. Ak je menštruačné oneskorenie u dospievajúcich dievčat dlhšie ako 2, 3, 4, 5 alebo 6 mesiacov, potom už ide o príznaky problémov s menštruačným cyklom. Za problém možno považovať aj tie okamihy, keď menštruácia trvá 3, 4 dni prvýkrát alebo druhýkrát, a pri ďalšom mesačnom krvácaní to trvá 7-9 dní.

Je dôležité poznamenať, že v adolescencii neexistuje žiadna taká vec ako norma menštruačného cyklu, pretože cyklus menštruácie sám sa stále formuje. A ak existujú výrazné odchýlky od normy, rodičom sa odporúča ukázať dieťaťu gynekológovi.

Čo robiť, ako pomôcť dieťaťu, ak dievča v 13, 14, 15 rokov časté meškanie menštruácie? Ak neexistuje patologická príčina, ktorá by vyvolala oneskorenie menštruácie, lekári odporúčajú upraviť diétu (pridať viac obohatených potravín), znížiť možné stresy pre telo dieťaťa, upraviť spánok a odpočinok (veľmi dôležitý aspekt, aby dieťa dostalo dostatok spánku a stále chodí spať). jedenkrát v rovnakom čase, od 20-00 do 22-00), častejšie navštevovať dieťa na čerstvom vzduchu, zmierňovať duševné a fyzické aktivity (vylučovať intelektuálne alebo fyzické preťaženie tela dieťaťa).

Súvisiace témy

Radujte sa, že zatiaľ nie je, išiel som na 13, bližšie k 14. Najprv som bol šťastný, ako "oh, už som taký dospelý, som prvý medzi mojimi priateľmi. Je to tak cool.", Všeobecne som bol malý blázon. Bol by som rád, keby tam vôbec neboli, vezmem si to a zruším, už som sa z toho unavil, opaľujem sa na dovolenke, je to okamžite zlé, navždy s týmito tamponmi.
Počkajte niekoľko rokov, ak nie je čas pred 15-16, potom choďte k lekárovi a kým je príliš skoro na starosti.

ako niečo pomôcť? poshamanit a zavolať im? :)) Začal som o 14, vôbec som sa nebál.

Moja mama začala vo veku 17 rokov. A nič, môj brat a ja sme porodili - nie ***, nie zmrzačení. Takže sa nebojte, ste stále v procese vývoja!

je to normálne) je to pre každé dievča individuálne. tak sa pripojte k vyššie uvedenému - čoskoro k starosti

Mám 16 rokov a hrudník začal rásť aj v 16, teraz 5 veľkostiach.
nebuď smutný

Začal som takmer o 16 rokov, takže si panika skoro

Potrebujete ich? Raduj sa, bye.
Začal som o 13, čakal som na ne ako mor, nechcel som to.

moje narodeniny začali presne o 16

Baby, ak ti to tak vadí, možno by si o tom mal povedať doktorovi, a nie tetu na Vuman?

Začal som v 14. Nebojte sa

Je to preto, že ste tehotná)

Mal som 14 rokov, potom neexistovali žiadne 3 roky, iba cyklus bol stanovený na 18 rokov. Lekár sa stále pýtal: "Nie?" Ešte nie je čas.

Začal som o 11! To bol problém. Stále som dieťaťom dieťaťa, a tu som musel položiť bavlnenú vlnu (neboli žiadne tesnenia). Budem rád, ak moja dcéra začne neskôr.

potrebujete ich? nie a radujte sa

Prosím, pomôžte. tento jednoduchý

Ministerstvo zdravotníctva (mezoterapia) začalo inak pre niekoho iného v 9 pre niekoho iného v 16, ale ak máte 16 a nemáte žiadneho posla, kontaktujte gynekológa alebo skôr, ak má 9. Najprv sa zobudíte, aby ste boli smutní, a nie sa báť, ak je niekto väčší ako ten druhý. krčmy porastú, bude to bolesť brucha. Nie je dôvod sa obávať, že tam nie sú. ale keď prídu, stanete sa vyspelejšími a nebudete sa ich báť. Všetci to prejdú, ak začnú v škole. Vyžiadajte si tesnenie od priateľa alebo školskej sestry.

Takže čas neprišiel!))

Čo sa ešte nezačalo? Aj ja mám 13, ale nemám obavy z toho, keď začínajú a začínajú, ale len pre prípad, že musím mať v kabelke podšívku.

Ja som 13 a nie sú žiadne menses zatiaľ, prsia sú malé, každý už to má, hrudník je 2 veľkosti, čo robiť?

to nie je kúpanie, nie neskôr

a ak nemôžem mať deti

Dobrý deň, ja som tiež nedávno obrátil 13, všetky príznaky sú: rast vlasov, leucorrhœa, hrudník rastie, a nie je žiadna menštruácia.

A mám ten istý problém, povedz mi, kedy začne mesačný začiatok?

Pred dvoma dňami nebol môj sex so svojím priateľom prvýkrát chránený a obávam sa, že zrazu som otehotnela po celú dobu, keď o tom premýšľam. Môžu existovať nejaké tabletky, ktoré ma budú chrániť 2 dni? Aký druh?

Nič nebolo kurva!

Ahoj) Mám 12 rokov (po 2 týždňoch, 13 rokov), ale nemám ho z nejakého dôvodu, rovnako ako moja sestra začala vo veku 13 rokov v 13, dobre, rovnako ich nemám, normálne vážim svoj vek (50 rokov) kg 1,63 výška je niekde) a všetky príznaky sú tam, ale len hrudník je veľmi malý (a ešte jeden rok biely hlien (škaredý) sa pohybuje asi rok, všeobecne, ako ľudia vedia, kedy ešte prídu?

Ahoj všetci! V júni budem mať 13 rokov, stále nie sú žiadne menštruácie. Zdá sa, že všetky znaky sú tam: vlasy, kde je to potrebné (asi pred 2 rokmi), rast hrudníka (ale malý), belšia takmer 2 roky, bolesť hlavy (niekedy), žalúdok niekedy veľmi bolí, stal som sa podráždený a stále som unavený rýchlo. Moja matka začala skoro o 13, moja sestra je v 14. V triede, všetky dievčatá už majú obdobia, a nemám: (samozrejme, chápem, že je to lepšie, keď nie, ale stále chcem rýchlo zistiť, že moje telo sa vyvíja normálne). Obávam sa, že v nasledujúcom roku pôjdem s triedou do gynekológa, čo keď prídu pred týmto časom: (Povedzte mi, kedy by som ich mal očakávať?

Ahoj) Mám 12 rokov (po 2 týždňoch, 13 rokov), ale nemám ho z nejakého dôvodu, rovnako ako moja sestra začala vo veku 13 rokov v 13, dobre, rovnako ich nemám, normálne vážim svoj vek (50 rokov) kg 1,63 výška je niekde) a všetky príznaky sú tam, ale len hrudník je veľmi malý (a ešte jeden rok biely hlien (škaredý) sa pohybuje asi rok, všeobecne, ako ľudia vedia, kedy ešte prídu?

Našťastie ako! Mám 12 rokov! Mesiac začal v deň nového roka o 10 rovno! Teraz mám bolesti brucha a veľké prsia (((pekelná bolesť!) A mám ďalšiu slučku v čreve, a to zvyšuje bolesť !! Máte šťastie!

Som 13! Mesačne nie, ale všetky znaky sú. A na hrudi rastie vlasatosť, biela a stále nie sú žiadne menštruácie. Chápem, že to potrebujem, ale môj priateľ už má (je o pár dní staršia ako ja), nezačali dávno pred týždňom. Som starší ako ona. Zároveň som stále mal cystitídu. Mohol by byť na niečom?

Nerozumiem, prečo potrebujete mesačne? Chcete deti vo veku 13 rokov? Vek nezáleží na tom, čo. Hmotnosť a výška je najdôležitejšia vec, zvyčajne NIE JE VŽDY vaše obdobie, keď máte asi 45 kg alebo viac. A vo všeobecnosti, ak nemáte mesačne, neznamená to, že ste medzi svojimi spolužiakmi biela vrána, to znamená, že ste výnimočný.
P.S.Mne 13, mám biely znamená, že mesačný príde asi za 1-2 roky

Dievčatá! o to sa nemusíte báť, každý má svoje vlastné telo, iba 2% dievčat na Zemi má všetko ako hodinu a ako by malo a 98% má svoje vlastné charakteristiky, začal som vo veku 13 rokov, takmer 14. A viete, želám si, aby som bol chlapec) nebojte sa o tom je odpad!)

to znamená, že nie je čas, som všeobecne šiel na 16 po prvom sexe.

Nerobte si starosti, všetko bude, ale nie okamžite) Tiež som sedel v pare a čítal tieto blogy. Potom som sa trochu upokojil, ale tu mám 14 a všetko) Všetko je tam. Dokonca mi v škole povedali, že Tipo 14 je neskoro. Nifiga. do 16 pacios)

Aj ja mám petržlen, som 13 skarosov, 14 ale nie sú a nie sú a prsia nerastú, všetci maikh priatelia majú prsia

Bože, prečo ich potrebujete? Nerozumiem! Každý má inú štruktúru tela. Čakal som na ne. Ale, viete, mám 24,25,26 plaveckých súťaží a potom mesačne !! Ešte nie je známe, ako dlho pôjdu a či sa dostanem na súťaže. Obvykle ísť 4 dni .. Dúfam, že sa dostanem. A vy do 16 rokov sa nemôžete báť.

A ja mám rok ísť (ja som 13). Je to ťažké! Strašne chorý žalúdok. Babes a Chicks! A nesnívajte.

Aké tesnenia si vyberiete? Používam olveys a cotex
Napíšte svoj

Povedz mi, prosím, bolo mi 13 rokov, nemám menštruačné prsia, ale všimol som si pred 1,5-2 mesiacmi, že biely výtok začal niekde, kde som čítal, že čoskoro sa v lete nevyskytne menštruácia presne tam, kde sa objavila na začiatku polovice septembra. Nie je tesnenie nosené vo vrecku?

Môj priateľ začal v 10, som v afigo!

Mám o to tiež obavy.

Fórum: deti

Novinka pre dnešok

Populárna dnes

Užívateľ stránky Woman.ru chápe a akceptuje, že nesie výhradnú zodpovednosť za všetky materiály, ktoré čiastočne alebo úplne zverejnil prostredníctvom služby Woman.ru.
Užívateľ stránky Woman.ru zaručuje, že umiestnenie materiálov, ktoré im boli predložené, neporušuje práva tretích osôb (vrátane, ale nie výlučne, autorských práv), nepoškodzuje ich česť a dôstojnosť.
Užívateľ stránky Woman.ru, odosielajúci materiály, má teda záujem o ich zverejnenie na stránke a vyjadruje svoj súhlas s ich ďalším používaním redaktormi stránky Woman.ru.

Použitie a dotlač tlačených materiálov na stránke woman.ru je možné len s aktívnym odkazom na zdroj.
Použitie fotografických materiálov je povolené len s písomným súhlasom správy lokality.

Umiestnenie duševného vlastníctva (fotografie, videá, literárne diela, ochranné známky atď.)
na stránkach woman.ru je povolené len osobám, ktoré majú všetky potrebné práva na takéto umiestnenie.

Copyright (c) 2016-2018 Hurst Shkulev Publishing LLC

Vydanie siete "WOMAN.RU" (Woman.RU)

Certifikát o registrácii hromadných médií EL č. FS77-65950, vydaný Federálnou službou pre dohľad v oblasti komunikácie,
Informačné technológie a masové komunikácie (Roskomnadzor) 10. júna 2016. 16+

Zakladateľ: Spoločnosť s ručením obmedzeným "Hurst Shkulev Publishing"

V akom veku začínajú mesačné obdobia?

Prvá menštruácia by sa podľa odborníkov mala zaznamenať u dievčat vo veku 12 až 14 rokov. O niekoľko rokov skôr, teenager začína produkovať ženské hormóny a tvorbu reprodukčného systému. Kvôli rôznym príčinám, predovšetkým dedičnosti alebo vývojovým vlastnostiam, sa môžu vyskytnúť menšie odchýlky od normy: menštruácia sa môže začať v 11 rokoch, alebo trochu trvať - ​​potom prídu prvýkrát, keď je dievča pätnásť rokov.

Ak sa objaví menštruácia skôr (vo veku deviatich rokov) alebo oveľa neskôr (po 15 rokoch) - je to dôvod na obavy a liečbu lekárov.

V priemere trvá normálny menštruačný cyklus jeden rok. V tomto okamihu dôjde k úplnému hormonálnemu prispôsobeniu tela. Tento proces môžu ovplyvniť vonkajšie faktory aj niektoré choroby. Preto vo veku 12-13 rokov dochádza k oneskoreniu menštruácie ak porušeniu menštruačného cyklu u adolescentov.

Ak sa takýto fenomén oslavuje len jeden mesiac, môžete jednoducho analyzovať situáciu, pochopiť dôvod oneskorenia menštruácie a pokúsiť sa vylúčiť tento faktor zo života dievčaťa. Ide o starostlivosť o matku alebo inú staršiu ženu v rodine.

Ak sa oneskorenie alebo iné porušenie cyklu opakuje niekoľkokrát za sebou, je potrebné vziať adolescenta na vyšetrenie s gynekológom. Je potrebné pochopiť príčiny oneskorenej menštruácie a liečiť diagnostikované ochorenie.

Nevyvážená výživa

Všetky zmeny v tele sú spojené s metabolizmom. Ak teenager nejedie nesprávne, zneužíva ťažké jedlo, je nekontrolovane nasýtený v zariadeniach rýchleho občerstvenia, môže to ovplyvniť dievčenské hormonálne pozadie a stať sa dôvodom, prečo sa jej obdobie oneskoruje, keď je cyklus takmer úplne zavedený.

Ďalším dôvodom, prečo sa počas tohto obdobia starať o nutričný stav mladistvého, je intenzívny rast. Dievča nie je len vnútornými zmenami v tele, ale aj postavou, môže sa dramaticky natiahnuť. Aby všetky tieto procesy prebiehali normálne, tínedžer potrebuje živiny: minerály a vitamíny.

Ak ich dieťa neprijíma úplne počas jedenia, napríklad kvôli strate hmotnosti na chudnutie, ovplyvňuje to nielen jeho fyzický vývoj, ale preto môže cyklus zlyhať, pretože v každom ľudskom tele sú všetky systémy prepojené ,

Emocionálna nestabilita

Keď má dievča 13 rokov, začína nové kolo psychologického vývoja. Aj on je spojený so zmenami v jej tele:

 • začína sa cítiť ako žena
 • jej postoj k chlapcom ako príslušníkom druhého pohlavia sa mení,
 • Akútnejšie vnímajú kritické poznámky od priateľiek alebo rodičov.

Situáciu komplikuje skutočnosť, že nestabilné hormóny silne ovplyvňujú emocionalitu adolescenta. Akýkoľvek stres, nerovnomerné vzťahy s rovesníkmi, veľké tréningové záťaže, vyrušovanie dieťaťa, môžu ovplyvniť načasovanie menštruačného cyklu. Môžu nastať oneskorenia alebo dokonca dlhodobé zlyhania. V tomto prípade je lepšie získať nielen radu gynekológa, ale aj pomoc psychológa.

Špecialista vám poradí, ako obmedziť emócie adolescenta, napríklad predpisovať ľahké sedatíva, dýchacie cvičenia, poskytovať rady týkajúce sa dennej rutiny a výživy dievčaťa.

Hormonálne poruchy v adolescencii

V prvých dvoch rokoch, zatiaľ čo mesačne je stanovená len, tam sú silné zlyhania cyklu. V prvom prípade to môže byť spôsobené nesprávnou diétou, emocionálnym stavom a inými dôvodmi nesprávnej organizácie denného režimu.

Všetky tieto faktory spolu vedú k hormonálnemu zlyhaniu, keď sa množstvo ženských hormónov - estrogénu alebo progesterónu stáva viac ako je obvyklé. V tomto prípade môže dôjsť nielen k oneskoreniu v mesačnom období u adolescentov, ale aj:

 • bolesť v spodnej časti brucha alebo dolnej časti chrbta,
 • bolesti hlavy
 • nevoľnosť a závrat
 • niekedy mdloby.

Príčinou zlyhania môže byť dlhé užívanie antibiotík, všetko, čo ovplyvňuje hypofýzu, ktorá je zodpovedná za produkciu hormónov. Gynekológ pomôže nájsť príčiny porúch cyklu, predpísať komplexnú liečbu, ktorá bude zahŕňať vitamíny, homeopatické lieky a priebeh hormonálnych liekov.

Niektoré dievčatá môžu pociťovať hormonálnu nerovnováhu, keď sa v tele objaví nárast mužského hormónu. V tomto prípade gynekológ vyberie kompetentnú individuálnu liečbu, ktorá obnoví normálnu produkciu hormónov.

Neskorý nástup menštruácie

Neskorý nástup menštruácie u dievčat sa považuje za príchod prvej menštruácie vo veku nad 14 rokov. To naznačuje oneskorenie sexuálneho vývoja a môže byť spôsobené psychologickými aj fyziologickými dôvodmi.

Dievča môže byť nedostatočne rozvinutá maternica, tam sú porušenia v hypofýze, príčinou môže byť nádor. Včasný lekársky zásah tieto problémy rýchlo odstráni. Častejšie neskôr začiatok menštruácie v dôsledku zvýšenej emocionality a nedostatku hmotnosti. To znižuje produkciu estrogénu a spomaľuje sexuálny vývoj.

Ak menštruácia začne neskoro, potom je cyklus stanovený na dlhú dobu, môže nastať oneskorenie menštruácie u mladistvých 15 rokov, prerušenia cyklu, dlhé menštruácie, ktoré sú sprevádzané celkovým zlým zdravotným stavom. Počas prvého roka, s takýmto vývojom, je lepšie neustále sledovať dievča s gynekológom.

Nie mesačne dlhšie ako dva mesiace

Ak sa dievčenský cyklus takmer usadil, ale náhle sa menštruácia zastaví na dva alebo viac mesiacov, mali by ste požiadať o liečbu. Príčinou môže byť sekundárna amenorea alebo oligomenorea. Je potrebné podrobiť sa komplexnému vyšetreniu a úplnému ošetreniu.

Zahŕňa komplexnú terapiu, ktorej základom je hormonálny priebeh. Je dôležité obnoviť cyklus a normálny vývoj dievčaťa, inak môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie žien v budúcnosti.

Zápalové ochorenia genitourinárneho systému

Príčinou oneskorenia menštruácie, ak sa tento jav pozoruje už niekoľko mesiacov za sebou, môžu byť choroby močového ústrojenstva dievčaťa. Ide o zavedenie infekcie a rozvoj zápalového procesu. Príčinou infekcie sú baktérie, v závislosti od ich umiestnenia v tele, zápal zahŕňa:

 • vaginálna flóra - vaginitída,
 • močový mechúr - cystitída,
 • sliznica maternice - endometritída,
 • renálna panva - pyelonefritída.

Pri najmenších príznakoch: bolesť v oblasti akéhokoľvek orgánu malej panvy, oneskorená menštruácia, celkový bolestivý stav, apatia, únava, horúčka - mali by ste okamžite kontaktovať kliniku.

Ultrazvuk, moč a krvné testy pomôžu odborníkom stanoviť jasnú diagnózu a predpísať správnu liečbu. Priebeh liečby bude zahŕňať protizápalové lieky, prípadne antibiotiká, lokálne a perorálne antiseptiká, vitamíny a v prípade potreby hormonálne lieky.

Sexuálny vývoj

Problém puberty v Rusku je v našej dobe relevantný. Stalo sa tak, že v mnohých ruských rodinách je diskusia s deťmi o sexuálnom vývoji, manželstve, pôrode zanechaná v zákulisí. Ale nielen rodičia, ale aj učitelia v školách musia viesť rozhovory s deťmi, školákmi, snažiac sa o kompetentnú sexuálnu výchovu našich potomkov.

Puberta, ako fyziologický proces, prebieha v určitom poradí.

V pubertálnej fáze (10 - 12 rokov) dochádza k nárastu prsných žliaz, ktorý sa nazýva thelarch, začiatok pubescencie (11 rokov - 12 rokov) - to sa nazýva pubarhe. Ukončenie je začiatok prvej menštruácie - menštruácie (menštruácia začína u dievčat vo veku 12 až 13 rokov), ktorá sa zhoduje s ukončením rastu tela.

Čo je mesačná (menštruácia)?

Mesačne az lekárskej strany - menštruácia, predstavuje odmietnutie endometria (sliznice vnútornej vrstvy maternice), rytmického procesu, ktorý sa opakuje v určitých intervaloch. Menštruácia je dokončenie fyziologického procesu - menštruačný cyklus, ktorý trvá 3-4 týždne.

Počas sexuálneho rastu v hypotalame a hypofyzárnych gonadotropných hormónoch (FSH-folikuly stimulujúci hormón a LH-luteinizačný hormón) sa začína produkovať, čo spúšťa mechanizmus rastu folikulov, produkcie steroidov a dozrievania vajíčok. V slizniciach maternice sa vyskytujú cyklické zmeny pošvy, ktoré zodpovedajú fázam menštruačného cyklu.

Fázy cyklu

Menštruačný cyklus má niekoľko fáz:

 • fáza endometriálnej rejekcie, ktorá má jednotlivé periódy trvania od jedného dňa do niekoľkých dní. Ide o veľmi zložitý proces, po ktorom bezprostredne nasleduje proces rastu endometria, ku ktorému dochádza neobvyklou rýchlosťou,
 • potom začína proliferačná fáza (s normálnym 4-dňovým cyklom), ktorá začína od 5. dňa a trvá až do 14. dňa menštruačného cyklu. Každý deň sa rast endometria zvyšuje a na konci fázy proliferácie rast endometria v hrúbke dosahuje maximum,
 • počas proliferačnej fázy začne sekrečná fáza od 15. do 28. dňa menštruačného cyklu. V tejto fáze sa rast endometria zastaví a začne sa pripravovať na prijatie oplodneného vajíčka alebo na odmietnutie (ak k oplodneniu vajíčka nedošlo).

Zmeny v tele

Pred nástupom menštruácie to telo signalizuje. rôzne prejavy, medzi nimi:

 • potiahnutie bolesti chrbta a krížovej kosti,
 • bolesť hlavy,
 • pocit zlomeniny
 • napätie v bradavkách
 • prírastok na váhe
 • mnoho dievčat a dievčat, niekoľko dní pred nástupom menštruácie, začína výtok ťažkého slizničného výboja,
 • možné, ale nie vždy, zvýšenie telesnej teploty, kolísanie krvného tlaku.

Okrem vyššie uvedených zmien môžu prvé príznaky menštruácie u dievčat prejaviť aj zmeny v psychologickej oblasti: oslabenie pamäti, podráždenosť, slza, nespavosť.

Prvých 1,5 roka po menarche dosahuje frekvencia cyklov s ovuláciou (to znamená cykly, v ktorých dozrieva vajíčko) 60%. U 1/3 dievčat, prvých 3–5 rokov po menarche, sa menštruačné cykly vyznačujú nedostatkom corpus luteum, ale najčastejšie sú nové. To vysvetľuje vysokú frekvenciu dysfunkčného uterinného krvácania pri puberte.

Aké faktory ovplyvňujú pubertu (začiatok menštruácie) a koľko rokov začínajú dievčatá menštruovať?

Treba povedať, že čas nástupu a priebeh puberty ovplyvňuje veľký počet faktorov. Patrí medzi ne dedičná (rasa, národ), ústavné faktory, zdravotný stav, telesná hmotnosť.

Napríklad u dievčat s vysokou telesnou hmotnosťou sa menštruácia vyskytuje skôr, na rozdiel od ich rovesníkov, ktorí majú nižšiu telesnú hmotnosť.

Otázka, koľko potom v priemere dievča začína svoje obdobie pre dievča, je odpoveďou: pri dosiahnutí telesnej hmotnosti 47,8 ± 0,5 kg, keď je tuková vrstva 22% z celkovej telesnej hmotnosti (priemerne 12 - 13 rokov) )

Okrem týchto faktorov ovplyvňujú nástup a vývoj sexuálneho vývoja aj iné faktory (vonkajšie): klimatické (svetlo, nadmorská výška, zemepisná poloha) a vyvážená výživa (s dostatkom bielkovín, tukov, sacharidov, stopových prvkov a vitamínov).

Zdrojmi môžu byť tiež choroby, ako sú srdcové choroby so srdcovým zlyhaním, angína, ťažké gastrointestinálne choroby s narušením absorpcie živín, zlyhanie obličiek a zlyhanie pečene. Všetky tieto podmienky oslabujú dievčenské telo, čím zabraňujú normálnemu priebehu puberty.

Koľko dní trvajú prvé obdobia?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, v 38% dievčat menštruačný cyklus od menarche po druhú menštruáciu trval viac ako 40 dní, v 10% - viac ako 60 dní, a za 20% - 20 dní.

Prvá menštruácia trvá 2 až 7 dní, ale môže trvať dlhšie až 2 týždne a dievča v priemere používa 3 až 6 vankúšikov. Avšak prvá menštruácia u dievčat je zvyčajne hojná a dlhá.

Čo hovorí Dr. Komarovsky?

Článok známeho detského lekára Komarovského, O. Ye., Uvádza, že konečná inštalácia menštruačného cyklu trvá od 8 do 12 rokov a vo väčšom počte adolescentov trvá od 21 do 45 dní.

V prvých troch rokoch je menštruačný cyklus v priemere 28 - 35 dní, ale s vekom sa skracuje, čo súvisí s prácou vaječníkov.

vylučovať Nasledujúce výkyvy v menštruačnom cykle u dospievajúcich:

 • prvý rok po menarche - 23 - 90 dní,
 • štvrtý rok - 24 - 50 dní,
 • siedmy rok - 27 - 38 dní.

Čo by mali rodičia venovať pozornosť?

Treba poznamenať, že existujú náznaky a podmienky, ktoré by mali upozorniť rodičov a urýchlene sa obrátiť na špecialistu.

Patrí medzi ne:

 • neprítomnosť období 6 mesiacov,
 • príznaky endokrinných porúch (diabetes, obezita),
 • polycystické vaječníky,
 • aktívne športy (ktoré sa často vyskytujú u dievčat vo veku 12 rokov)
 • strata alebo nedostatok chuti do jedla, alebo naopak, keď dievčatá začnú zvyšovať chuť do jedla,
 • brať určité lieky, lieky,
 • nádory hypofýzy, vaječníkov, nadobličiek,
 • ochorenia krvi.

Existujú menštruačné poruchy:

 • amenoreakeď nie sú žiadne obdobia dlhšie ako 3 mesiace (treba povedať, že počas tehotenstva a dojčenia dochádza k fyziologickej neprítomnosti období, v iných prípadoch je amenorea patologická a vyžaduje liečbu),
 • spanomenorrhea - interval medzi obdobiami dlhšími ako 35 dní,
 • polimenoreya - obdobie je kratšie ako 22 dní,
 • gipomenoreya - trvanie krvácania kratšie ako 3 dni,
 • hypermenorrhoea - viac ako 7 - 10 dní,
 • menorágiakeď krvácanie trvá 10 - 14 dní alebo viac,
 • opsomenoreya - zriedkavé s intervalom dlhším ako 35 dní a mesačne.

Stres má veľký vplyv na nastavenie menštruačného cyklu. Ak je dievča neustále vystavené stresu (doma, v inštitúte počas relácie), obdobia môžu byť oneskorené, vzácne alebo úplne chýbajú, jedná sa o takzvanú stresovú amenoreu.

A stáva sa, že prvé menštruácie začínajú neskôr a neskôr: vo veku 16 - 18 rokov. Príčinami neskorého nástupu menštruácie môžu byť podváha, nádory hypofýzy, infekčné choroby v minulosti (osýpky, rubeola), stres a psychoemocionálne nadmerné zaťaženie.

Čo je lepšie použiť: vankúšiky alebo tampóny?

Keď naše babičky šli mesačne, používali gázu, handry, potom boli opláchnuté a znovu použité.

V modernom svete bolo vyvinuté veľké množstvo tesnení a tampónov, ktoré sa začali široko používať.

Je to skutočne veľmi výhodné, pretože ich používanie vám umožňuje viesť aktívny život bez obáv, že niečo niekde unikne. Otázkou zostáva, čo je lepšie použiť: tampóny alebo vankúšiky.

Je potrebné povedať, že použitie vankúšikov je bezpečnejšie ako tampóny, pretože pri použití fliaš z bavlny je potrebné dodržiavať bezpečnostné a hygienické opatrenia.

Tampón sa môže nechať v pošve nie dlhšie ako 2 hodiny a dlhšie používanie vytvára priaznivé prostredie pre rast patogénov.

Tipy pre psychológov

Tu je niekoľko odporúčaní psychológa o tom, ako povedať dievčaťu o prvých menštruačných cykloch:

 1. Pretože prvá krv dievčaťa sa môže objaviť nie vo veku 12 rokov, ale vo veku 11 rokov a niekedy aj vo veku 10 rokov, je potrebné dievčaťu vopred povedať jej obdobia.
 2. Je potrebné sa bližšie pozrieť na dieťa, pokiaľ sa aktívne zaujíma o „zakázané“ témy.
 3. Je potrebné nájsť vhodnú literatúru, kde je v prístupnom jazyku vysvetlené, ako povedať dievčaťu o jej období a v akom veku by mali začať (knihy, časopisy, videonávody).

Zvyčajné otázky adolescentných dievčat: „Bolí to?“, „Koľko to vyžaduje absolutórium?“, „Koľko idú prvé obdobia?“.

Keď sa vek dievčaťa blíži 11 - 12 rokov, začína čakať na obdobia. Počas tohto obdobia si môžete kúpiť hygienické výrobky - tampóny alebo tampóny. Ak dievča ešte nežije sex, potom to bude, samozrejme, podložky. Je potrebné vysvetliť dievčaťu, že je potrebné vymeniť tesnenia každé 3 až 4 hodiny alebo pokiaľ ide o znečistenie, dvakrát denne sprchovať (ráno a večer) a pri každej výmene tesnenia umyť.

Okrem toho vysvetlite dievčaťu, že nástup menštruácie naznačuje, že existuje možnosť otehotnenia, a od tohto štádia by dievča malo lepšie reagovať na svoje zdravie a život.