Vitálny

Manuálna terapia počas menštruácie

Pin
Send
Share
Send
Send


Príčinou menštruačnej dysfunkcie môžu byť: mentálne šoky, psychické a neurologické ochorenia, avitaminóza, obezita, pracovné riziká, infekčné ochorenia, choroby kardiovaskulárnych a hematopoetických systémov, ochorenia pečene, gynekologické operácie, poranenie traumy moču, zhoršená puberta, hormonálne zmeny menopauze, ako aj genetických chorôb. Tieto faktory môžu mať izolovaný alebo kombinovaný účinok, takže nie vždy je možné zistiť hlavnú príčinu.

Nemenštruačné krvácanie z maternice - patologický výtok krvi z maternice. Jeden z hlavných príznakov rôznych gynekologických patológií. Môžu byť spôsobené eróziou krčka maternice, polypy sliznice krčka maternice a tela maternice, submukóznym fibromyómom, benígnymi a malígnymi nádormi, tehotenskými komplikáciami (potraty, mimomaternicové tehotenstvo, cystický opuch), niektoré bežné ochorenia (hypertenzia, ochorenia pľúc, nadobličky, štítna žľaza) ), ako aj poruchy hormonálnej funkcie vaječníkov.

Hypomenstruačný syndróm sa vyvíja na pozadí zníženej funkcie vaječníkov. Prejavuje sa takými poruchami, ako je oligomenorea (skrátenie menštruácie do 1-2 dní), hypomenorea (skromná menštruácia), bolesť otvorených chrbtov (zriedkavé menštruácie - cyklus 35-48 dní), amenorea (absencia menštruácie počas 6 mesiacov alebo viac).

Liečba menštruačných porúch sa vykonáva s prihliadnutím na etiológiu, patogenézu a princíp, že menštruačná funkcia je funkciou celého organizmu. Vykonávať všeobecné posilňovanie, hormonálnu a symptomatickú terapiu, operáciu. Základom liečby je hormonálna terapia.

Amenorea - absencia menštruácie počas 6 mesiacov alebo viac. Môže to byť fyziologické (pred pubertou, počas tehotenstva a dojčenia (laktačná amenorea), v menopauze) a patologické v dôsledku rôznych ochorení. Existujú tiež primárne prípady, keď menštruácia chýba do 16 rokov a sekundárna, keď sa predtým pozorovaná menštruácia zastavila. Príčiny primárnej amenorey môžu byť chromozomálne a genetické poruchy, sexuálny zaostalosť, účinok závažných infekcií a intoxikácií a obezita pri poruchách hypofýzy. Sekundárna amenorea môže byť spôsobená vplyvom neuro-psychogénnych faktorov (strach, strach, psychotrauma), podvýživa, duševná a fyzická únava, dysfunkcia endokrinných žliaz, akútne infekčné ochorenia, zápalové a nádorové ochorenia pohlavných orgánov.

Diagnóza je založená na štúdii histórie (anamnéza ochorenia), na výsledkoch klinických a hormonálnych štúdií, histologickom vyšetrení endometria (uterinná výstelka), vaginálnych náteroch, bazálnej teplote. Liečba sa vykonáva v závislosti od zistených porušení s odstránením príčiny, ktorá spôsobila zastavenie menštruačnej funkcie.

Často sa musia vysporiadať s hypermenštruačným syndrómom. Vyznačuje sa hojnými alebo predĺženými alebo častými menštruáciami, ktoré sa menia na krvácanie. Sú rozdelené na hypermenorrhea (ťažká mesačná), polymenorea (dlhá a ťažká mesačne, zmena na meno- a metroragiu), promenorea (časté a ťažké mesačné) a funkčné krvácanie z maternice.

Krvácanie maternice v dôsledku zhoršenej hormonálnej funkcie vaječníkov sa nazýva dysfunkčné krvácanie z maternice (DMK). Vo všeobecnej štruktúre gynekologických ochorení je DCC 15-20%. Je to patológia spôsobená funkčnými poruchami v systéme hypotalamus-hypofýza-vaječníky-maternica, ktoré sú založené na porušení rytmu produkcie gonadotropných hormónov a ovariálnych hormónov.

psychogénne faktory a stres

psychické a fyzické vyčerpanie,

akútne a chronické intoxikácie a pracovné riziká, t

zápalové procesy v panvových orgánoch,

dysfunkcia žliaz s vnútornou sekréciou.

Existujú dve veľké skupiny dysfunkčného uterinného krvácania: ovulácie (počas ovulácie menštruačného cyklu) a anovulácie (keď nedochádza k ovulácii).

Ovulačné krvácania sú zriedkavé a spravidla sprevádzajú zápalové a adhezívne procesy v panve. Vykazujú sa ako krvácanie pred menštruáciou, krvácanie po menštruácii alebo krvácanie uprostred cyklu a sú často sprevádzané potratom alebo neplodnosťou. Diagnóza je stanovená na základe sťažností a anamnézy (anamnéza ochorenia), vyšetrení funkčnou diagnostikou a histológiou. Prideľte zmeny v rôznych fázach menštruačného cyklu: skrátenie prvej fázy cyklu, skrátenie alebo predĺženie druhej fázy cyklu. Liečba spočíva v predpisovaní hormonálnych liekov na obnovu menštruačného cyklu na základe existujúcich porúch. Napríklad: diagnostika - skrátenie 2. fázy cyklu, musí byť predĺžená, lekár predpíše gestagény. Ak sa 1. fáza cyklu skráti - je potrebné ho predĺžiť - predpíše estrogény.

Anovulačné krvácanie z maternice je oveľa bežnejšie. Vyskytujú sa hlavne v dvoch vekových obdobiach: v mladom veku (dospievajúci) vo veku 20-25% av menopauzálnom veku 60%. Zvyšných 10% je vo fertilnom veku. Keď sa v ženskom tele vyskytne anovulačné krvácanie, pozorujú sa nasledujúce poruchy: nedostatok ovulácie, zhoršené uvoľňovanie progesterónu, zhoršené dozrievanie folikulov (vezikula obsahujúca vajíčko). Počas celého obdobia cyklu sa uvoľňujú len hormóny - estrogény, ktoré nespôsobujú proliferáciu, ale hyperplastické procesy (receptorová glandulárna hyperplázia a endometriálna polypóza) na úrovni receptorových orgánov. Ak sa tieto poruchy neliečia, adenokarcinóm (malígny nádor sliznice) sa vyvíja v endometriu (sliznica maternice) po 7-14 rokoch.

Narušenie dozrievania folikulov môže byť vo forme perzistencie folikulu alebo jeho atrézie.

Perzistencia folikulu. Folikul počas prvej fázy cyklu dozrieva a je pripravený na ovuláciu. V tomto čase sa zvyšuje množstvo luteotropného hormónu (LH) hypofýzy, čo stimuluje ovuláciu. S vytrvalosťou folikulu sa LH nezvyšuje, folikul sa nerozbije a folikul stále pretrváva. Takže v tele prevládajú estrogénové hormóny.

Atresia folikulu. Folikul nedosahuje svoj konečný vývoj, ale v priebehu štádia malého dozrievajúceho folikulu prechádza vrások. Zvyčajne sa v týchto prípadoch vaječník rozvíja do jedného a dvoch folikulov. Sú nahradené nasledujúcimi dvoma folikulami, ktoré sú potom tiež narezané. V tomto prípade tiež neexistuje ovulácia, budú tiež estrogénne hormóny, ale nie výrazné.

V hyperplastickom endometriu dochádza k vaskulárnej proliferácii. Stávajú sa krehkými, vystavené účinkom estrogénu. A hladina estrogénu nie je konštantná, zvyšuje a klesá. V reakcii na pokles estrogénu v hyperplastickom endometriu sa tvorí trombóza a nekróza, čo vedie k jej odmietnutiu. Faktom však je, že takéto hyperplastické endometrium nemožno nikdy úplne odmietnuť, oveľa menej vníma oplodnené vajíčko.

Pri anovulačnom krvácaní vo vaječníkoch môžu nastať zmeny v type atrézie folikulu alebo v type perzistencie folikulu. V oboch prípadoch je spravidla typické obdobie menštruácie (v 70-80% prípadov krvácanie začína po oneskorení). V 20% môže menštruácia začať včas, ale neskončí včas. Hlavnou sťažnosťou je krvácanie spôsobené oneskorením. Diagnóza je stanovená na základe sťažností a anamnézy (anamnéza ochorenia), vyšetrení testami funkčnej diagnostiky (jednofázová bazálna teplota, atď.) A histologickým vyšetrením endometria.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s extragenitálnou patológiou, najmä so systémovými ochoreniami krvi (Verlgofova choroba) - v mladom veku. V plodnom veku - s patológiou tehotenstva (potrat, ktorý sa začal, mimomaternicové tehotenstvo). V menopauzálnom veku by mala byť onkologická ostražitosť!

Liečba sa vykonáva s prihliadnutím na etiológiu, patogenézu a princíp, že menštruačná funkcia je funkciou celého organizmu. Vykonávať všeobecné posilňovanie, hormonálnu a symptomatickú terapiu, operáciu. Základom liečby je hormonálna terapia. Sledujú sa 3 ciele: zastaviť krvácanie, zabrániť krvácaniu (regulovať menštruačný cyklus), rehabilitovať pacientov. Liečba sa zvyčajne predpisuje 3 mesiace. Potom si urobia pauzu a pozrite sa, či naša terapia spôsobí odskok, to znamená posilnenie vlastných funkcií tela.

Juvenilné (pubertálne, adolescentné) krvácanie z maternice je MCD počas puberty, kvôli dysregulácii menštruačnej funkcie a nesúvisiacej s organickými ochoreniami reprodukčného systému alebo iných telesných systémov. Juvenilné krvácanie (UC) je anovulačné folikuly proti atresii. Krvácanie pozorované v prvých dvoch rokoch po menarche (prvá menštruácia) môže začať menarkou. Líšia sa intenzitou a trvaním, vždy bezbolestne, rýchlo vedú k anémii a sekundárnym poruchám systému zrážania krvi. Dlhodobé krvácanie uľahčuje nielen dystrofické procesy v hyperplastickom endometriu, ale aj nedostatočná kontraktilita maternice, ktorá nedosiahla svoj konečný vývoj. Prieskum dievčat so Spojeným kráľovstvom by sa mal uskutočniť v spolupráci s pediatrom, hematológom, otolaryngológom, endokrinológom a neuropatológom. Špeciálne gynekologické vyšetrenie zahŕňa korekciu brušnej steny v konečníku a odhaľuje zmeny v anatomickej štruktúre pohlavných orgánov. Vykonávajú sa funkčné diagnostické testy, používajú sa cytologické vyšetrenia aspirátu maternicovej dutiny, ultrazvuk, vaginoskopia, hysteroskopia, röntgen panvových orgánov a lebky, koagulogram, biochemické parametre krvi. Pri liečbe CC sa vykonávajú dve úlohy - zastaviť krvácanie a normalizovať menštruačné funkcie v budúcnosti. Priraďte uterotonické (redukčné maternice) prostriedky, hemostatikum a posilnite cievnu stenu, vitamíny, antianemické lieky, fytoterapiu.

MQD v reprodukčnom veku. Sú to anovulačné krvácania proti pretrvávaniu folikulov s nadmernou produkciou estrogénu. V dôsledku nedostatku progesterónu v endometriu sa vyvinú hyperplastické procesy (glandulárna cystická hyperplázia). Pri rekurentnej anovulácii existuje riziko adenomatózy a adenokarcinómu. Intenzita krvácania závisí od stupňa hyperplázie, závažnosti cievnych porúch v endometriu, ako aj od lokálnych zmien v hemostáze. Klinický obraz DMK je určený trvaním krvácania a stupňom straty krvi, čo má za následok slabosť, bolesť hlavy, únavu, zníženie krvného tlaku, tachykardiu.

Diagnóza DMK je dôkladná štúdia histórie a vylúčenia patologických stavov, ktorá sa prejavuje aj krvácaním z maternice. Dôležitou diagnostickou technikou je oddelená kyretáž sliznice kanála a maternice, po ktorej nasleduje histologické vyšetrenie. Po zoškrabaní sa uskutoční kvapalná hysteroskopia. Za 5 až 6 dní po kyretáži sa môže pomocou kontrastnej látky rozpustnej vo vode vykonať hysterosalpingografia. Ultrazvuk vám umožní posúdiť hrúbku endometria, jeho štruktúru, vizualizovať vaječníky, diferencovať maternice a mimomaternicové tehotenstvo. Liečba DMK u žien v reprodukčnom období začína samostatnou terapeutickou a diagnostickou kyretážou sliznice krčka maternice a dutiny maternice histologickým vyšetrením zoškrabania. Anti-relapsová liečba DMK je určená histologickou štruktúrou endometria a vekom pacientov. U žien mladších ako 40 rokov sa estrogén-progestínové prípravky poslednej generácie (Marvelon, Femoden, Triziston, Triquilar, Tri-regol) predpisujú v antikoncepčnom režime na 3 až 6 mesiacov a čisté progestogény (Norkolut, Orgametril, Duphaston, Utrogestan) od 16 do 25 deň cyklu je 5-6 mesiacov. V druhej etape sa realizuje 2-fázový menštruačný cyklus pomocou hormonálnych prípravkov po dobu 3 mesiacov. Pri adenomatóznych zmenách endometria sa hormonálne prípravky predpisujú v nepretržitom režime najmenej na 6 mesiacov. V prípade recidivujúcej glandulárnej cystickej hyperplázie, adenomatózy je indikovaná chirurgická liečba (odstránenie maternice s príveskami).

MQM v období pred menopauzou (menopauza). Vyvinuté v súvislosti so starnutím hypotalamických štruktúr regulujúcich funkciu vaječníkov. To narúša uvoľňovanie hormónov hypofýzy, procesy dozrievania folikulov a ich hormonálnu funkciu. Doba rastu folikulov sa predlžuje, ovulácia sa nevyskytuje, vytvára sa perzistencia folikulu (menej často atresia), korpus luteum sa buď netvorí, alebo je horší. V dôsledku toho sa zmení hormonálne pozadie tela (zvýši sa obsah estrogénu, znížia sa gestagény) a narušia sa procesy proliferácie a sekrečnej transformácie endometria. Na diagnostiku, ultrazvuk, hysteroskopiu v kvapalnom médiu, hysterosalpingografiu s vo vode rozpustným kontrastným činidlom sa používa oddelená kyretáž sliznice krčka maternice a maternicová dutina s histologickým vyšetrením šrotu. Liečba závisí od veku pacienta a komorbidít. Indikácie pre konzervatívnu terapiu sú endometriálne hyperplastické procesy v neprítomnosti inej gynekologickej a extragenitálnej patológie, v kombinácii s malým myómom (do 8 týždňov) a difúznou formou adenomykózy 1 stupňa. V perimenopauzálnom období sa hormonálna terapia vykonáva so zachovaním rytmickej menštruačnej reakcie (do 48-50 rokov) alebo na potlačenie menštruačnej funkcie.

Indikácie pre chirurgickú liečbu sú DMK s rekurentnou adenomatóznou alebo atypickou hyperpláziou endometria, nodulárnou formou endometriózy maternice, fibroidmi submukóznej maternice, adenokarcinómom endometria.

Krvácanie maternice u postmenopauzálnych žien sú príznakmi zhubných nádorov. Vo viac ako 50% prípadov je krvácanie po menopauze spôsobené endometriálnym alebo cervikálnym adenokarcinómom, menej často hormonálne aktívnymi nádormi vaječníkov, endometriálnymi polypmi, zápalovými zmenami v pozadí atrofie endometria a vaginálnymi chorobami (modré oči).

Diagnóza takéhoto krvácania je samostatná diagnostická kyretáž s histologickým vyšetrením zoškrabávania z maternice a sliznice krčka maternice. Používajú sa ultrazvuk, laparoskopia, hysteroskopia.

Pri liečbe krvácania z maternice počas menopauzy sa uprednostňuje chirurgická metóda (odstránenie maternice s príveskami). Hormonálna terapia sa vykonáva v prítomnosti všeobecných kontraindikácií k chirurgickému zákroku. Zvyčajne predpísané dlhodobé progestogény v nepretržitom režime po dobu 6 mesiacov. Na kontrolu účinnosti liečby po 3 až 6 mesiacoch sa vykonáva samostatná diagnostická kyretáž. Porušenie menštruačného cyklu.

Čo ak mám podobnú, ale inú otázku?

Ak ste medzi odpoveďami na túto otázku nenašli potrebné informácie alebo sa váš problém mierne líši od prezentovaného problému, skúste požiadať lekára o ďalšiu otázku na tejto stránke, ak ide o hlavnú otázku. Môžete tiež položiť novú otázku a po chvíli na to naši lekári odpovedia. Je zadarmo. Potrebné informácie môžete vyhľadávať aj v podobných otázkach na tejto stránke alebo prostredníctvom stránky vyhľadávania na stránkach. Budeme veľmi vďační, ak nás odporučíte svojim priateľom na sociálnych sieťach.

Medportal 03online.com vykonáva lekárske konzultácie v režime korešpondencie s lekármi na mieste. Tu nájdete odpovede od skutočných lekárov vo vašom odbore. V súčasnej dobe miesto poskytuje poradenstvo v 45 oblastiach: alergista, venereologist, gastroenterológ, hematológ, genetik, gynekológ, homeopat, dermatológ, detský gynekológ, detský neurológ, pediatrický neurológ, pediatrický endokrinológ, dietológ, imunológ, infektiológ, detský neurológ, detský chirurg, pediatrický endokrinológ, odborník na výživu, imunológ, lekár, detský neurológ, pedagóg, pedológ, lekár logopéd, Laura, mamológ, lekársky právnik, narkológ, neuropatológ, neurochirurg, nefrológ, onkológ, onkológ, ortopedický chirurg, oftalmológ, pediater, plastický chirurg, proktológ, Psychiater, psychológ, pulmonológ, reumatológ, sexuológ-androlog, zubár, urológ, lekárnik, fytoterapeut, flebolog, chirurg, endokrinológ.

Odpovedáme na 95,23% otázok.

Metódy manuálnej terapie, indikácie a kontraindikácie liečby

V lekárskom prostredí je manuálna terapia kombináciou rôznych terapeutických a diagnostických techník, ktorých hlavným nástrojom sú ruky špecialistov. Medzi hlavné spôsoby ovplyvňovania lekárskej príručky na ženskom tele patria tieto spôsoby:

 • Prvým je relaxácia alebo relaxácia svalov, tkanív a väzov pacienta. Podobný účinok sa dosahuje pomocou masáže alebo mechanického natiahnutia.
 • Ak má pacient blokádu jednotlivých svalových skupín alebo nervových centier, špecialisti sa uchýlia k náhlym zmenám v sile a intenzite v oblasti chrbtice alebo v provokovaných orgánoch. Podobná technika v manuálnej terapii sa nazýva manipulácia.
 • V poslednej dobe, rozšírený spôsob mobilizácie. V tomto prípade sú blokované oblasti ovplyvnené niekoľkými rytmickými pohybmi vedúcimi k uvoľneniu napätia a zlepšeniu zásobovania tkanív krvou.

Uvedené techniky sa zriedka používajú nezávisle, skúsený špecialista vyvíja súbor cvičení pre každého pacienta individuálne.

Aby bolo možné pochopiť, či je možné vykonávať manuálnu terapiu počas menštruácie, je potrebné si predstaviť hlavné kontraindikácie pre použitie tohto typu terapeutickej liečby.

Keď nemôžete brať masáž a iné mechanické účinky

Na rozdiel od väčšiny metód liečby rôznych ochorení, manuálna terapia nemôže spôsobiť alergické reakcie a je prakticky bezpečná. Na základe histórie života pacienta však dobrý špecialista neuskutoční terapeutickú manuálnu liečbu rôznych chronických ochorení chrbtice.

Kontraindikáciou sú také choroby gastrointestinálneho traktu, najmä v období exacerbácie. Vystavenie nervov môže spôsobiť akútny záchvat gastritídy, pankreatitídy alebo exacerbáciu žalúdočného vredu.

Je zakázané zasahovať do ženského tela v rôznych štádiách po operácii. Liečba muskuloskeletálneho systému sa musí prerušiť kvôli plánovanej alebo núdzovej operácii.

Manuálna terapia má tiež pre svoje sexuálne prostredie svoje obmedzenia spojené s menštruáciou, tehotenstvom alebo laktáciou. Viac o týchto otázkach sa bude diskutovať neskôr.

Skôr ako začnete cyklus manuálnej terapie, skúsený špecialista bude pacientovi nevyhnutne poradiť, ako vykonávať vyšetrenia a konzultovať s lekármi iných špecialít.

Kedy bude manuálna terapia

Akonáhle masáže a iné mechanické účinky s rukami na poškodených oblastiach tela začali byť rozpoznávané lekárskymi zákrokmi, indikácie pre takúto liečbu sa dramaticky zvýšili. Doteraz sa za oblasť aplikácie manuálnych síl lekára považovala len pohybová sústava, teraz odborníci tohto profilu úspešne liečia ochorenia kardiovaskulárneho systému, ochorenia dýchacích orgánov a gastrointestinálneho traktu, zastavujú rôzne patologické stavy ženského genitálu.

Manuálna terapia uší, nosa a hrdla je veľmi rozšírená. S pomocou akupresúrnych problémových oblastí je možné znížiť zápalový proces, zlepšiť trofizmus tkaniva a výrazne zmierniť syndróm bolesti.

Nemali by sme zabúdať na poruchy metabolických procesov v ženskom tele. Za určitých podmienok široko propagovaná masáž na chudnutie skutočne pomáha žene zbaviť sa kíl navyše av kombinácii s akupunktúrou pomáha upevniť dosiahnutý výsledok.

Aké sú kontraindikácie v manuálnej terapii pre ženy?

Ženské telo je mimoriadne chúlostivý mechanizmus, ktorý je vystavený rôznym fyziologickým problémom, ako je menštruácia, tehotenstvo a dojčenie. Okrem najrôznejších hormonálnych zmien počas týchto období sa rôzne orgány a systémy mladých žien stávajú veľmi zraniteľnými vonkajšími fyzikálnymi účinkami.

Masáž, napriek všetkým rozmanitostiam techník a terapeutických techník, zostáva cestou priameho fyzického zásahu do fyziológie tela. Môžeme povedať, že manuálna terapia počas menštruácie vyžaduje určitú opatrnosť a nie vždy sa dievčaťu zobrazuje.

Zasadnutia na menštruáciu: áno alebo nie

Väčšina domácich a zahraničných odborníkov považuje menštruáciu za priamu kontraindikáciu pri vykonávaní masáží a iných fyzických účinkov na ženské telo. Logika v tomto prípade je jednoduchá.

Hlboký tlak na oblasť brucha a iné reflexné zóny môžu spôsobiť ťažké krvácanie z maternice. Je to spôsobené prudkým prílevom krvi do panvových ciev počas manuálnej terapie.

Vagína ženy a stena maternice reagujú na masážne techniky s kontrakciou, ktorá zvyčajne spôsobuje predčasný výtok sliznice krčka maternice a vyvoláva nepravidelnú menštruáciu. Takéto problémy môžu vzniknúť nielen vtedy, keď sú vystavené brušnej stene a oblasti stehien, ale manuálna terapia chrbta stimuluje nervové zakončenie chrbtice. To všetko vedie k rozšíreniu krvných ciev zásobujúcich orgány malej panvy.

Osvedčené a neuro-senzorické účinky na maternicu masáže v oblasti nôh. A fyzický vplyv na nohy pacienta v 90% prípadov spôsobí zvýšenie tlaku v žilách zásobujúcich maternicu krvou. To vedie k krvácaniu z pošvy.

Nezabudnite na hormonálnu úpravu ženského tela počas menštruácie. Manuálna terapia často spôsobuje vzrušenie hypofýzy a hypotalamu. Dochádza k skoku vo uvoľňovaní oxytocínu do krvného obehu, ktorý môže stimulovať kontrakciu steny maternice a predčasné oddelenie vajíčka.

Aj bez toho, aby sme sa dostali do podobných fyziologických a biochemických detailov, je potrebné poznamenať, že pri masáži by malo byť zabránené elementárnym pocitom znechutenia u ženy. Mesačné krvácanie je celkom intímny proces, a ak je možné odložiť relácie manuálnej liečby, malo by sa tak urobiť.

Manuálna terapia počas gravidity a laktácie

Medzi mnohými kontraindikáciami, ktoré existujú pre tehotné ženy, patrí masáž medzi prvými desiatimi. Faktom je, že počas tehotenstva môže manuálna terapia spôsobiť spastické kontrakcie steny maternice, čo zvyčajne vedie k rozvoju krvácania a predčasnému ukončeniu tehotenstva. Tento postup sa neodporúča pre väčšinu nastávajúcich matiek.

Ak je priebeh manuálnej terapie zahrnutý do prenatálnej prípravy, napríklad v prípadoch závažnej skoliózy u tehotnej ženy, intenzita a umiestnenie expozície sa musí vypočítať prísne individuálne. Porodnik-gynekológ má kontrolovať stav matky a nenarodeného dieťaťa každý deň.

Po narodení dieťaťa môže žena kontaktovať špecialistu v manuálnej terapii 2 až 3 mesiace odo dňa narodenia. Takéto opatrenie je spojené s obdobím úplnej kontrakcie steny maternice a pokusom vyhnúť sa neskorému popôrodnému krvácaniu.

Masáž a manuálna terapia počas dojčenia je pomerne veľká téma, ktorá si vyžaduje samostatný rozhovor. Je potrebné poznamenať, že proces laktácie neovplyvňuje masáž, jedinou výnimkou je oblasť mliečnych žliaz.

Odporúčame si prečítať článok o masáži počas menštruácie. Z neho sa dozviete o možnosti jej správania počas menštruácie, o výhodách a účinnosti procedúry, možnosti samo-masáže, ako aj o spôsoboch eliminácie bolesti počas menštruácie.

Namiesto záveru

Manuálna terapia, ako väčšina ošetrení, má svoje pozitívne a negatívne stránky. Reflexné účinky na nervový systém ženy môžu aktivovať veľa procesov v tele pacienta, vrátane narušenia menštruačného cyklu.

Masáž počas menštruácie nie je nevyhnutnou nevyhnutnosťou a pacienti pri hľadaní krásy by mali premýšľať o dôsledkoch svojich vyrážok. Treba mať na pamäti, že pre odborníkov na manuálnu terapiu sa finančná zložka často objavuje na vrchole.

Pred začatím masáže by sa mala každá žena poradiť so svojím lekárom o možnosti takejto liečby. Odporúča sa, aby ste sa opýtali gynekológa, ako a kedy nie je potrebné podrobiť svoje telo fyzickej námahe, vrátane manuálnej terapie. V prvom rade je za jej zdravie zodpovedný zástupca spravodlivého sexu.

Čo je to manuálna medicína?

Manuálna medicína je komplexom rôznych techník, v ktorých lekár pôsobí na postihnuté časti chrbtice pomocou rúk. Ak vizuálne hodnotíte prácu chiropraktika, môžete povedať, že ide o pravidelnú masáž chrbta, ale to nie je úplne pravda. Počas masáže špecialista pracuje na mäkkých tkanivách (svalovo-väzivový aparát) a jeho hlavnou úlohou je obnoviť normálnu mikrocirkuláciu a svalový tonus. Na rozdiel od masážneho terapeuta pôsobí manuálny terapeut nielen na paravertebrálnych (paravertebrálnych) svaloch, ale aj na hlboko umiestnené orgány: kosti, kĺby, šľachy, kosti a chrupavkové kĺby a vnútorné orgány.

Metódy sú založené nielen na priamom stimulačnom účinku na mäkké tkanivá obklopujúce chrbticu, ale aj na kostných štruktúrach, ktoré tvoria centrálnu časť ľudského axiálneho skeletu. Pri správnej implementácii rôznych techník je možné dosiahnuť normalizáciu anatomického umiestnenia stavcov pri ich vytesňovaní a eliminácii svalových spazmov, ku ktorým dochádza pri poranení svalových vlákien vertebrálnymi osteofytmi (rastom kostí).

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo osteofyty sú na chrbtici, ako aj o príčinách, symptómoch a spôsoboch liečby, môžete si prečítať článok o tom na našom portáli.

Je manuálna medicína a osteopatia rovnaká?

Osteopatia je časťou alternatívnej medicíny, ktorá je založená na teórii neoddeliteľného spojenia medzi fungovaním vnútorných orgánov a kostnými anatomickými štruktúrami, ktoré sú založené na ľudskej chrbtici. Napriek tomu, že v ľuďoch sú manuálni terapeuti často nazývaní osteopati alebo bonesetters, nie je možné označiť oba smery ako jeden termín, pretože osteopatia v jej klasickom zmysle je súčasťou manuálneho lekárstva.

Certifikovaný osteopat môže pomôcť pri riešení nasledujúcich problémov:

 • zvýšenie prispôsobivosti ľudského tela a tela vonkajšiemu prostrediu a jeho prejavom, vrátane rôznych poranení (myšlienka samoliečenia),
 • normalizácia krvného a obehového systému,
 • harmonické uzdravenie nervového systému
 • zvýšenie fyziologickej mobility organizmu.

Pod vzrastom fyziologickej mobility pri osteopatii sa rozumie nielen práca kĺbov, svalov a kostí, ale aj frekvencia a sila dýchacích pohybov, ako aj pulzácia krvných ciev.

Aké choroby lieči terapeut?

Manuálni terapeuti liečia patologické stavy pohybového aparátu, centrálnym segmentom je chrbtica. Chrbtica sa skladá z stavcov, ktoré sú vzájomne prepojené vo vertikálnej postupnosti pomocou fibro-chrupavkových útvarov. Tieto formácie sa nazývajú medzistavcové platničky. Pôsobia ako tlmič nárazov a „uhasia“ axiálne a nárazové zaťaženie chrbtice, čím zabraňujú predčasnej deformácii a vymazaniu povrchu priľahlých stavcov.

Keď sú narušené funkcie medzistavcových platničiek, deformuje sa chrbtica (primárne v dôsledku zníženia výšky stavcov a ich premiestnenia).

Pomocou rôznych metód manuálnej expozície môže lekár korigovať vysídlené stavce, ako aj znížiť opuch želatínovej buničiny počas prietrže medzistavcových platničiek. Gélovité jadro vyplní priestor na disku dutinou a keď sa premiestni medzi stavcami, vytvoria sa prietrže a výčnelky, ktoré sú dôsledkom a komplikáciou osteochondrózy.

Okrem osteochondrózy môžu byť indikácie pre odkaz na špecialistu v manuálnom lekárstve:

 • medzistavcová prietrž a výčnelok,
 • chronické bolesti hlavy pri osteochondróze krčka maternice a starých poraneniach hlavy,
 • chronická bolesť v bedrovej oblasti (lumbodynia),

Konzultácia s chiropraktikom môže byť indikovaná aj pri ochoreniach vnútorných orgánov, ktorých práca závisí od stavu chrbtice.

Aké patologické stavy vnútorných orgánov lieči manuálny terapeut?

Dávajte pozor! V niektorých prípadoch sa odporúča manuálny liek pre ľudí s metabolickými poruchami a obezitou, ako aj pre pacientov náchylných k neurózam a depresívnym poruchám.

Účinok liečby

Metódy manuálneho lekárstva sú často predpisované pacientom s osteochondrózou, radiculitídou, intervertebrálnou herniou a inými patologickými patológiami ako súčasť kombinačnej terapie v štádiu zotavenia (po úľave od akútnych symptómov a zápalov). Manuálnu terapiu ako účinnú metódu rehabilitácie a rehabilitácie pacientov s ochoreniami pohybového aparátu odporúča približne 80% špecialistov na základe relatívne vysokého počtu pozitívnych výsledkov u pacientov tejto skupiny.

Po ukončení úplného priebehu manuálnej liečby u pacientov s ochorením miechy je možné dosiahnuť nasledujúci terapeutický a klinicky významný výsledok:

 • odstránenie bolestí hlavy a chronických závratov,
 • normalizácia krvného tlaku (pri absencii narušení srdca a krvných ciev, najmä v štádiu dekompenzácie),

Väčšina pacientov si všimne, že po liečbe nemajú bolesti v chrbte, spánok a chuť k jedlu sa normalizovali, bolesti hlavy sa znížili a nálada sa zlepšila. Takmer 40% pacientov s osteochondrózou a medzistavcovou prietržou zaznamenáva výrazný pokles intenzity bolesti pri chôdzi, ako aj pokles rannej stuhnutosti svalov a kĺbov, čo je tiež charakteristické pre osteoartritídu.

Techniky vplyvu

Napriek tomu, že manuálny terapeut lieči iba pomocou rúk a vlastného kontaktu, existujú rôzne metódy ovplyvňovania ľudskej chrbtice, z ktorých každá dáva špecifický terapeutický výsledok.

Ak sa chcete dozvedieť viac o technológii manuálnej terapie osteochondrózy krčnej chrbtice, môžete si ju prečítať na našom portáli.

Manuálne techniky pri liečbe ochorení chrbtice

Je to metóda aktívneho pôsobenia na ľudskú chrbticu, pri ktorej lekár používa rôzne techniky: krútenie, pružiace pohyby, trasenie. Účelom mobilizačného efektu je hlboká štúdia kĺbov chrbtice, kostí a chrupavkových prvkov a zvýšená pohyblivosť v postihnutom lokomotorickom segmente.

Jedným z typov mobilizácie chrbtice je trakčná terapia (spinálna trakcia). Používa sa nielen na liečbu rôznych patológií, ale aj na regeneráciu v období pooperačnej rehabilitácie pacientov, ktorí podstúpili operáciu chrbtice.

Mobilizácia a manipulácia chrbtice sa môže použiť súčasne (prvá fáza bude vždy spinálna mobilizácia) a v izolácii od seba - v závislosti od dôkazov a stupňa degenerácie deformácie rôznych štruktúr chrbtice.

Ako je recepcia?

Kompletná liečba chiropraktikom začína spravidla od druhej návštevy. Pri prvej návšteve lekár zozbiera podrobnú anamnézu, vykoná manuálne (fyzické) vyšetrenie a prehmatanie chrbtice, aby zistil bolestivé a spúšťacie body, možnú dislokáciu stavcov a iné deformácie kostí a kĺbov.

Počnúc druhou dávkou sa terapeutický účinok vykonáva priamo, čo vždy začína relaxáciou a končí mobilizáciou alebo manipuláciou (alebo ich kombináciou). Dĺžka sedenia je zvyčajne od 20 do 45-50 minút a nie viac ako 2 sedenia sú predpísané týždenne, pretože svaly potrebujú čas na zotavenie a prispôsobenie sa novej pozícii. Na posúdenie dynamiky terapie je potrebné absolvovať aspoň 3 sedenia. Maximálny možný výsledok sa zvyčajne dosiahne po 5-7 procedúrach.

Video - Manuálna terapia

Je to dôležité! Pacient môže viesť k sedavému životnému štýlu, s výraznými hypodynamickými poruchami a slabou svalovou silou.

Prečo potrebujeme predbežnú diagnózu?

Pred začatím liečby sa špecialista na manuálnu medicínu vždy pýta pacienta na výsledky magnetickej rezonancie, ultrazvukovej diagnostiky alebo rádiografie. Это необходимо для объективной оценки функционального состояния позвоночника и выявления возможных противопоказаний, о которых больной может не знать.

S rovnakým účelom sa pred zasadnutiami uskutoční krvný test, aby sa včas zistili príznaky infekčných zápalových alebo neoplastických procesov, počas ktorých je manuálna terapia kontraindikovaná.

Dávajte pozor! Pacienti s rizikom intervertebrálnej prietrže a výčnelkov (ide najmä o pacientov s chronickou osteochondrózou) by sa mali vykonať s MRI pred prechodom na manuálneho terapeuta, pretože röntgenové žiarenie v tejto patológii je neúčinné.

Účinnosť pri osteochondróze

Pacienti s touto diagnózou by mali pochopiť, že manuálna medicína je účinná iba v skorých štádiách osteochondrózy (až do stupňa 3).

Hlavné techniky používané manuálnymi terapeutmi pri liečbe pacientov v tejto skupine sú:

 • odstránenie funkčnej blokády chrbtice,
 • spinálna trakcia (trakčná terapia) a napínanie paravertebrálnych svalov,
 • návrat do anatomicky správnej polohy stavcov (pri osteochondróze komplikovanej spondylolistézou).

Terapeutický účinok je určený elimináciou svalového spazmu, uvoľňovaním zachytených nervových zakončení a normalizáciou krvného obehu v cievach chrbtice a paravertebrálnych svalov.

Kontraindikácie a obmedzenia

Manuálna terapia sa týka metód aktívneho pôsobenia na chrbticu, preto majú tieto postupy mnoho kontraindikácií. Patrí medzi ne:

 • infekčné ochorenia (vrátane spinálnych infekcií), t
 • zápalové procesy v chrbtici a okolitých tkanivách v akútnom štádiu,
 • patológie sprevádzané znížením hustoty kostnej hmoty (osteoporóza, kostné metastázy),
 • rakovina (bez ohľadu na miesto),
 • čerstvé poranenia pohybového aparátu,
 • malígna hypertenzia.

Použitie u detí sa neodporúča do 7 rokov.

Je možné liečiť sa počas tehotenstva?

Napriek tomu, že niektorí odborníci hovoria o možnosti liečby počas tehotenstva, zástupcovia tradičnej medicíny odporúčajú odmietnuť manuálnu terapiu počas pôrodu a dojčenia. Ženy s chronickou osteochondrózou a inými chorobami chrbtice by si mali uvedomiť, že nesprávne manipulácie v tomto segmente pohybového aparátu počas tehotenstva môžu spôsobiť potrat (bez ohľadu na obdobie tehotenstva).

Video - Manuálna terapia krčka maternice

Manuálna terapia je pomerne účinný spôsob liečby chrbtice a mnohých vnútorných orgánov, napríklad reprodukčného systému alebo dýchacích ciest. Výber chiropraktik, musíte mať záujem nielen v hodnotení konkrétneho špecialistu, ale aj v prítomnosti jeho diplomu, certifikátu a licencie. Liečba neprofesionálom môže spôsobiť dislokáciu a zlomeninu stavcov, prasknutie väzu, poranenie svalov a ďalšie závažné komplikácie, preto je potrebné pristupovať k tejto otázke veľmi zodpovedne.

Podľa štatistík je dnes popularita terapeutickej masáže čoraz väčšia a postupne sa stáva takmer najobľúbenejším prostriedkom alternatívnej medicíny. Akákoľvek masáž chrbta a krku, bez ohľadu na techniku ​​vykonávania, môže byť prospešná aj škodlivá. Preto si pred vykonaním postupu prečítajte kontraindikácie. Ak máte akékoľvek pochybnosti, je lepšie poradiť sa s odborníkom. Podrobné informácie o technikách masáží, kontraindikáciách a výhodách procedúr nájdete na našej webovej stránke.

Pre ženy

Mnoho žien pociťuje bolesť v oblasti vnútorných reprodukčných orgánov, nepohodlie počas intimity, opakujúce sa potraty. Tieto problémy sú často spojené so zhoršenou biomechanickou funkciou sakroiliakálneho kĺbu a / alebo lumbosakrálnej časti chrbtice.

Kvôli neustálemu podráždeniu (pochádza z kĺbov a väzov umiestnených v bedrovej chrbtici a chrbtici) dochádza k bolestivému preťaženiu väzov maternice. V dôsledku toho sa zvyšuje tón maternice, dochádza k hormonálnemu zlyhaniu a sú narušené vaječníky. Zväčší sa aj tón vajíčkovodov.

Ak chcete rýchlo a bezpečne odstrániť všetky tieto poruchy, odborníci odporúčajú, aby pacienti navštevovali manuálnu terapiu.

Existujú prípady v medicíne, kde bola plodná funkcia úplne obnovená až po manuálnej terapii krčka maternice a chrbtice. Tento fenomén sa vysvetľuje tým, že vertebrálna artéria prechádza laterálnymi procesmi krčných stavcov, ktoré napájajú hypotalamus krvou, ako aj mozgové oblasti nachádzajúce sa v jeho blízkosti.

Na druhej strane, hypotalamus reguluje prácu všetkých žliaz s vnútornou sekréciou, vrátane pohlavných žliaz. Ak sú stavce nejakým spôsobom premiestnené, výživa hypotalamu môže byť narušená, čo bude viesť k endokrinným patológiám.

Okrem toho sa na liečenie adhezívneho ochorenia žien môže používať manuálna terapia. Za týmto účelom špecialista vykonáva alternatívny vonkajší a vnútorný účinok na orgány, ktoré sú postihnuté patologickým procesom.

Vnútorný vplyv je cez vagínu. Vďaka manuálnej terapii sa maternica, vajíčkovody a vaječníky môžu zbaviť zrastov. Pomôže tiež eliminovať peritoneálne adhézie, zlepšiť funkciu vajíčkovodov.

Za účelom uvoľnenia maternice z adhézií, špecialisti zvyčajne vykonávajú vo svojich projekciách palpačné a napínacie pohyby, ktoré sú postupne nahradené translačným ťahaním a potom vibračnými pohybmi. Na konci sa maternica zdvihne nahor a upevní sa k mysu sakrálnej kosti.

Ak má žena v oblasti vaječníkov hroty, je vhodnejšie na čistenie pomocou prichádzajúcich pohybov.

Na uvoľnenie vajíčkovodov z adhézií peritubaru je potrebné vykonávať vratné pohyby v kombinácii s pulzujúcimi pohybmi v celom orgáne. Aby sa eliminovali vysoko položené hroty vnútorného genitálu postihnutej oblasti, je potrebné ho zmeniť otočením z 90 ° na 180 °.

Aby sa zvýšila priechodnosť vajcovodov u pacientov so Sactosalpinxom, lekári vyrábajú metódou hydraulického klinu (pomocou biologickej tekutiny vajcovodov) - obnovujú svoju prácu kruhovými vibračnými pohybmi od konca vajcovej trubice po jej koniec.

Často je teda možné úplne vyliečiť adhezívne ochorenie, ako aj odstrániť komplikácie, ktoré spôsobil.

menštruácia

Väčšina skúsených terapeutov vníma menštruáciu ako prísnu kontraindikáciu na vedenie sedenia a všeobecne na fyzické účinky na telo pacienta.

Táto pozícia je vysvetlená celkom jednoducho. Faktom je, že aj mierny tlak na spodnú časť brucha alebo reflexných zón môže spôsobiť vážne krvácanie, ktoré je spojené s návalmi krvi do panvových orgánov počas sedenia.

Vagína a steny maternice počas manuálnej terapie sa aktívne znižujú, čo môže spôsobiť príliš rýchle, predčasné vyprázdnenie sliznice maternice. To môže spôsobiť vážne zlyhanie menštruačného cyklu.

Okrem toho sa tieto procesy môžu vyskytovať nielen pri vystavení spodnej časti brucha, ale aj na bokoch a chrbtici. Pacient má teda rozšírené cievy, ktoré sú umiestnené v panve. Už dlho je známe, že aj manuálna masáž nôh ovplyvňuje stav maternice a účinok na nohy pacienta takmer vždy vyvoláva zvýšenie tlaku v žilách, ktoré kŕmia maternicu krvou.

Okrem toho je potrebné mať na pamäti, že mnoho žien má edém počas obdobia. Zároveň fyzický dopad na edematózne tkanivo neprinesie pozitívny terapeutický účinok.

Pre mužov

Manuálna terapia zahŕňa rôzne druhy lekárskych postupov, vrátane liečebnej masáže. Vďaka nemu môžete obnoviť funkciu vnútorných orgánov v čo najkratšom čase. Okrem tejto liečby často nie je potrebné používať „ťažké“ liečivá ani vykonávať chirurgický zákrok.

Pomerne často sa u mužov používa tesná panva manuálna terapia. Faktom je, že takáto panva výrazne zvyšuje negatívny vplyv sedavého životného štýlu a rôznych poranení na telo. V dôsledku toho sa prietok tekutín v tejto časti tela zhoršuje, znižuje sa pohyblivosť vnútorných orgánov a znižuje sa lokálna imunita. Reprodukčné orgány teda prestanú správne fungovať a človek stráca schopnosť oplodniť sa. Manuálny terapeut bude schopný tieto zmeny eliminovať v relatívne krátkom čase.

Vo všeobecnosti je možné rozlíšiť také účinky, ktoré poskytujú manuálnu terapiu:

 • zlepšuje prekrvenie prostaty a reprodukčných orgánov,
 • znižuje nadmerné napätie svalov a uvoľňuje stlačené nervové vlákna,
 • eliminuje stagnáciu v panve,
 • podporuje rýchlejšie odstránenie infekcie zo zapáleného orgánu,
 • eliminuje zovretie orgánov a tkanív
 • normalizuje hormóny,
 • urýchľuje proces regenerácie tkanív poškodených patologickým procesom.

kontraindikácie

Recenzia relácií manuálnej terapie je vo väčšine prípadov pozitívna, ale nanešťastie nie každý ju môže využiť v praxi.

Medzi hlavné kontraindikácie v tomto prípade patria:

 • onkologické procesy v tele,
 • zápal kĺbov alebo mozgu,
 • predispozícia k krvácaniu,
 • prítomnosť krvných zrazenín v tepnách umiestnených v chrbtici,
 • anamnéza mŕtvice alebo mŕtvice
 • podozrenie z tehotenstva
 • niektoré znaky v štruktúre chrbtice,
 • závažné patologické stavy vnútorných orgánov, v ktorých nie je možné vyvíjať tlak na dutinu brušnej,
 • patologicky rýchle vylúhovanie minerálov z kostného tkaniva.

Pacienti, ktorí sa nedávno podrobili chirurgickému zákroku a práve podstupujú rehabilitáciu, by nemali navštevovať manuálne terapeutické sedenia.

Ak má špecialista pochybnosti o tom, či je možné pacienta liečiť alebo nie, môže predpísať rôzne štúdie. Potvrdí alebo vyvráti jeho predpoklady.

Pred uskutočnením manuálnej terapie by mal pacient navštíviť sprchu, vyprázdniť močový mechúr a črevá (ak je to potrebné). Pred zákrokom sa neodporúča používať veľké množstvo tekutiny.

komplikácie

Manuálna terapia zriedkavo spôsobuje akékoľvek komplikácie.

Po sedení môžu mať niektorí pacienti bolestivosť kože a svalov v oblastiach, v ktorých manuálny terapeut pracoval. V niektorých prípadoch môžu pacienti tvoriť malé hematómy. Vznikajú v dôsledku mechanického poškodenia kapilár. Takéto hematómy nie sú nebezpečné a skôr rýchlo vymiznú (zvyčajne v priebehu niekoľkých hodín).

Ak pacient nedodrží odporúčania lekára týkajúce sa fyzickej aktivity, následky môžu byť závažnejšie. V tomto prípade v zóne, s ktorou manuálny terapeut pracoval, sa môže vyskytnúť náhla silná bolesť, ktorá bude sprevádzaná obmedzením pohybov.

Je potrebné poznamenať, že takýto jav nie je neobvyklý. Faktom je, že po relácii manuálnej terapie si mnohí pacienti všimnú zlepšenie svojho zdravotného stavu av dôsledku toho začnú vykonávať fyzickú prácu. V dôsledku toho sa stavce a vnútorné orgány, ktoré nemali čas stabilizovať, vrátia do svojej pôvodnej polohy.

Vďaka reflexnému účinku na nervový systém je teda možné aktivovať alebo spomaliť vývoj mnohých procesov v tele, spôsobiť pozitívne alebo negatívne zmeny.

Preto je potrebné ísť na manuálne terapeutické sedenie pre manuálneho terapeuta. V žiadnom prípade by nemali dôverovať liečbe osôb, ktoré prešli „liečebnými kurzami“, ako aj chiropraktikov, ktorí nemajú lekárske vzdelanie. Je dôležité poznamenať, že počas relácie by nemala byť silná bolesť alebo nepohodlie. Ak sa objavia v procese, musíte o tom informovať lekára.

Pred návštevou chiropraktika, musíte preskúmať pacienta recenzia o ňom, rovnako ako klinika, kde pracuje. To pomôže vyhnúť sa mnohým problémom.

Rozmanitosť bolestivej menštruácie

Algomenorea je primárna (funkčná) a sekundárna. Menštruačná bolesť, ktorá je spôsobená anatomickými vlastnosťami tela, nazývaná primárna. Takéto stavy zahŕňajú vrodené anomálie maternice, abnormálne umiestnenie orgánov a poruchy endokrinného systému (za predpokladu, že v reprodukčnom systéme nie sú žiadne patologické procesy).

Sekundárna dysmenorea sa vytvára na pozadí kolpitídy a zápalových ochorení vajcovodov, maternice, vaječníkov. Tiež použitie vnútromaternicovej antikoncepcie, adhézií, endometriózy, ako aj predchádzajúcich operácií na brušnej dutine a genitáliách môže vyvolať rozvoj sekundárnej algomenorea. Tieto stavy vedú k natiahnutiu genitálnych stien, zhoršeniu miestneho krvného obehu, podráždeniu nervových zakončení a kŕčom. U pacientov starších ako 30 rokov sa spravidla vyskytujú sekundárne bolestivé obdobia.

Príčiny bolesti počas menštruácie

Ako ukazuje osteopatická prax, najčastejšou príčinou bolestivej menštruácie je kŕč krvných ciev, ktoré živia krk maternice. Vylisované štruktúry tkanív a svalov nedostávajú primeranú výživu, ktorá vyvoláva vznik syndrómu bolesti. Výskyt kŕčov môže byť spôsobený vplyvom endogénnych a exogénnych faktorov: nepresné gynekologické vyšetrenie, psycho-emocionálne preťaženie a nadmerná fyzická námaha.

Ďalším dôvodom vzniku bolesti počas menštruácie je patológia fungovania vnútorných orgánov a väzov maternice. Takéto zmeny sa vyskytujú počas nadmerného cvičenia, náhleho úbytku hmotnosti, tvrdej diéty a vývojových porúch dospievajúceho tela počas puberty.

Chronické a akútne patológie urogenitálnych orgánov môžu tiež viesť k bolestivej menštruácii.

Ako sa prejavuje bolestivá menštruácia

Hlavným klinickým prejavom bolestivej menštruácie - bolesť v spodnej časti brucha, ktorá sa vyskytuje niekoľko dní alebo hodín pred nástupom menštruácie. Ich závažnosť sa líši od malých ťažkostí až po silnú bolesť. Syndróm bolesti je taký výrazný, že žena stráca svoju pracovnú kapacitu a obvyklú činnosť. Bolestivé pocity môžu trvať 3 - 4 dni, po ktorých postupne ustupujú.

Bolesť s dysmenorrhea zvyčajne majú boľavý, kŕčovitý charakter. Často vyžarujú do hrádze, konečníka, dolnej časti chrbta a močového mechúra. Bolestivé obdobia sú často sprevádzané nevoľnosťou, poruchami spánku, poruchami zažívacieho traktu, zvýšenou podráždenosťou.

Závažnosť a intenzita bolesti počas menštruácie je určená stupňom dysmenorey:

 • Mierna - charakterizovaná krátkou a miernou bolesťou. Slabo vyjadrené bolestivé pocity prakticky neovplyvňujú výkon a aktivitu pacienta. Neodporúča sa ponechať takýto stav bez pozornosti, pretože mierny stupeň algomenorea sa môže zmeniť na závažnejší.
 • Priemerný stupeň - prebieha s pomerne silnou bolesťou, ktorá je sprevádzaná bolesťou hlavy, nevoľnosťou, nevoľnosťou a únavou. Počas menštruácie sa u pacientov pozorujú úzkosť, depresívne stavy a psycho-emocionálne poruchy.
 • Závažná - vyznačuje sa silnou, ostrá bolesť v dolnej časti brucha, ktorá vyžaruje do močového mechúra alebo dolnej časti chrbta. Ťažké formy dysmenorey sú charakterizované výskytom takýchto komorbidných symptómov, ako sú bolesti hlavy, zažívacie poruchy, celková slabosť, mdloby. Mnohí odborníci sa domnievajú, že takéto porušenie nastáva na pozadí vrodených anomálií štruktúry reprodukčných orgánov.

Taktika liečby menštruačnej bolesti sa vyberá osobne, berúc do úvahy závažnosť, stupeň a formu bolesti, ako aj príčinu, ktorá vyvolala výskyt patologickej poruchy.

Tradičná liečba menštruačnej bolesti

Liečba bolesti počas menštruácie sa vykonáva podľa niekoľkých zásad:

 • Integrovaný prístup k terapii, ktorý zahŕňa individuálny výber liekov a iných liekov, pri zohľadnení emocionálnych charakteristík pacienta.
 • Súlad s režimom odpočinku a spánku. Ak je to možné, vylučuje sa nedostatok spánku, zlé návyky (fajčenie, alkoholické nápoje) a pitie kávy. Tieto faktory zvyšujú bolesť počas menštruácie.
 • Vývoj výživovej výživy. Súlad s vyváženou a vyváženou stravou je obzvlášť dôležitý pre pacientov s nadváhou a podváhou. Denná kŕmna dávka by mala obsahovať zeleninu, ovocie, ryby, mäso, rastlinné oleje a ďalšie výrobky bohaté na polynenasýtené mastné kyseliny a vitamíny.
 • Športové aktivity. Mierne cvičenie posilní svalové tkanivo, zvýši ich elasticitu a tón.
 • Нормализация функционирования нервной системы. Na to sú predpísané minimálne dávky sedatív, akupunktúry a psychologickej liečby.
 • Fyzioterapeutické procedúry (gynekologická masáž, laserová terapia, elektroforéza, magnetické polia, ultrazvuk atď.).

Maximálny a trvalý účinok v boji proti bolestivej menštruácii možno dosiahnuť kombináciou vyššie uvedených metód s osteopatiou. Ak sa bolestivé obdobia objavili na pozadí infekcie alebo zápalového procesu, nestačí samotné použitie osteopatických metód. Ak je menštruačná bolesť spôsobená štrukturálnymi a funkčnými poruchami, osteopatická liečba umožní pacientovi počas niekoľkých sedení zmierniť bolesť počas menštruácie.

Bolesť počas menštruácie: liečba osteopatia

Hlavným účelom osteopatického účinku pri bolestivej menštruácii je zabezpečiť voľný tok žilovej krvi a lymfy v panvových orgánoch, ako aj obnoviť činnosť nervového systému. Použitie metód osteopatie umožňuje eliminovať opuch počas menštruácie, normalizovať menštruačné funkcie a obnoviť prechod nervových impulzov do maternice, ktoré sú zodpovedné za jej relaxáciu a kontrakciu.

Často dochádza k bolestivej menštruácii v dôsledku nesprávneho umiestnenia maternice, ktorá vytvára tlak na nervové zakončenie. Pomocou manuálnych techník osteopat vracia orgány na svoje fyziologické miesto, čo pomáha neutralizovať bolesť. Špecialista sa zaoberá odstraňovaním takých príčin bolesti počas menštruácie, ako sú adhézie, vazospazmus, kongescia v panve, ako aj hormonálne dysfunkcie, ktoré sa vyskytli na pozadí svoriek a blokov na úrovni krku alebo hlavy.

Metódu manuálnej expozície a jej trvanie určuje ošetrujúci lekár osteopatie individuálne, pričom sa berie do úvahy závažnosť a povaha bolestivých pocitov.

Základy osteopatickej liečby menštruačnej bolesti

Častejšie sú bolestivé obdobia spôsobené vaskulárnymi kŕčmi, ktoré vznikajú pod vplyvom vnútorných a vonkajších faktorov. U mladých pacientov sa príčinou menštruačnej bolesti zvyčajne stáva vegetatívno-cievna dystónia alebo porucha cievnej regulácie. Bolesť počas menštruácie môže byť tiež spôsobená komplikovanou pracovnou aktivitou, poranením kostrče a kraniocerebrálnych poranení.

Ak má žena poranenie hlavy, menštruácia môže byť sprevádzaná bolesťou spôsobenou zhoršenou pohyblivosťou kostných štruktúr lebky a tvorbou napätia v pevných membránach mozgu. V dôsledku kompresie tkanív je narušená funkčnosť vegetatívneho regulačného systému, čo vyvoláva výskyt menštruačnej bolesti. Pri traumatickom poškodení kostrče je pozorované napätie dura mater pozdĺž chrbtice, čo vedie k poruchám vaskulárnej regulácie.

V takýchto prípadoch je nevyhnutná pomoc pri osteopate. Lekár pomocou špeciálnych lebečných techník obnovuje prirodzenú pohyblivosť lebečných kostí a zmierňuje stres z mozgových membrán. Osteopatia tiež vykazuje dobré výsledky pri korekcii porúch spôsobených poranením kostrče. Pre niekoľko sedení, osteopat eliminuje základné príčiny zmien v cievnej regulácii a vracia ženu k dobrému zdraviu.

Osteopatické metódy a techniky sú účinným prostriedkom na zvládnutie bolestivej menštruácie, ktorá prostredníctvom manuálnej expozície umožňuje nielen odstrániť bolesť, ale aj normalizovať menštruačný cyklus a zlepšiť kvalitu života pacienta.

Metódy terapeutických fyzikálnych účinkov

Tento spôsob pôsobenia na telo je známy už tisíce rokov. Tento spôsob liečby chorôb bol nedávno podporený vedeckými údajmi a zmenil sa na samostatný typ terapeutického účinku. Napriek dlhej histórii však liečba pomocou rúk aj dnes spôsobuje mnohé spory v lekárskej vede.

Vo vedeckej medicíne znamená manuálna terapia kombináciu terapeutických a diagnostických metód vykonávaných s pomocou špecializovaných rúk. Jedným z hlavných spôsobov, akým manuálny lekár ovplyvňuje ženské telo, je:

 • Relaxačné metódy. Keď sa to dosiahne svalov, relaxácia tkaniva. Väzivové zariadenie pacienta môže byť tiež vystavené. Účinky sú možné prostredníctvom masáže alebo mechanického napínania.
 • Metódy nárazov. Používa sa v prípadoch blokády nervových centier alebo v samostatných svalových skupinách. Nárazy majú rôznu silu a intenzitu a aplikujú sa na oblasť problémových orgánov alebo chrbtice. Vo vedeckej komunite sa takéto metódy nazývajú manipuláciami.
 • Mobilizačné metódy. Tieto nedávno vyvinuté metódy zahŕňajú rytmické účinky na blokované zóny, čo vedie k odstráneniu stresu z problémových oblastí a obnoveniu dodávky krvi do tkanív.

Treba povedať, že opísané metódy sa zriedka používajú samostatne. kvalifikovaný manuálny terapeut vytvára pre každého pacienta jedinca súbor cvičení. Aby sme pochopili, či je počas menštruácie povolené vykonávať manuálnu expozíciu, je potrebné poznať kontraindikácie tohto typu liečby.

Ak je postup zakázaný

Ak porovnáme manuálnu terapiu s inými druhmi liečby, má to v niektorých aspektoch výhody. Napríklad poranenia rúk nie sú schopné vyvolať alergické reakcie av prípade kvalifikovaného použitia sú úplne bezpečné. Po preštudovaní anamnézy pacienta však odborník môže odmietnuť vykonať takéto manipulácie v prípade chronických problémov s chrbticou pacienta.

Ďalšie kontraindikácie zahŕňajú ochorenia gastrointestinálneho traktu. To platí najmä vtedy, ak patológia prešla do chronického štádia. Pri vystavení nervovým zakončeniam sa môžu vyskytnúť rôzne exacerbácie: atak pankreatitídy, žalúdočné vredy alebo gastritída.

Počas pooperačného obdobia je zakázaná aj manuálna terapia. Veľmi často sa liečba ochorení pohybového aparátu preruší z dôvodu rôznych chirurgických zákrokov.

Metóda má absolútne kontraindikácie. Patrí medzi ne:

 • Choroby, ktorých charakteristickým znakom je zvýšenie telesnej teploty a narušenie životne dôležitých funkcií.
 • Anemické podmienky.
 • Vyčerpanie tela.
 • Onkologické procesy v tele.

Pred uskutočnením relácií manuálnej expozície je dobrý odborník povinný pacientovi vydať odporúčania na vyšetrenie u iných lekárov. Toto sa musí urobiť na identifikáciu kontraindikácií pre terapiu.

Rukopisné aplikácie

Po oficiálnom uznaní manuálnej terapie ako liečebného postupu sa rozšírili indikácie na použitie tejto metódy. Donedávna bola oblasť pre pohybový aparát považovaná za oblasť pre prácu manuálneho lekára. Dnes sa však títo odborníci úspešne zapájajú do patológií kardiovaskulárneho systému, gastrointestinálneho traktu, dýchacích orgánov a gynekologickej oblasti.

Liečba rúk sa tiež široko používa pri liečbe ucha, hrdla a nosa. Manuálny lekár, ktorý ovplyvňuje sekané masáže v problémových oblastiach, dokáže zastaviť zápalové procesy, obnoviť normálne zásobovanie krvou a zmierniť bolesť.

Tiež by sa mali spomenúť metabolické poruchy v ženskom tele. Dobre známy pre reklamné masáže na chudnutie vykonávaný kvalifikovaným odborníkom v súlade so všetkými podmienkami, naozaj schopný pomôcť s problémami s nadváhou.

Relácie počas cyklu

V domácej a zahraničnej medicíne majú odborníci tendenciu vnímať menštruačné obdobie ako kontraindikáciu manuálnej liečby. Zahŕňa to expozíciu nielen masážou, ale aj iné fyzické účinky na ženské telo. A toto je odôvodnenie.

Hlboký tlak na brucho a ďalšie oblasti s reflexnými vlastnosťami môže byť potenciálne nebezpečný. V takýchto prípadoch existuje riziko ťažkého krvácania z maternice. Dôvodom je, že manipulácia s rukami je ostrým prúdom krvi do panvovej oblasti.

Počas fyzickej expozície počas masážneho procesu sa maternicová stena a vagína začínajú sťahovať, čo zvyčajne vyvoláva stiahnutie hlienovej zátky z krčka maternice. To vedie k porušeniu fyziologie celého menštruačného obdobia.

Ale nielen táto potenciálne nebezpečná masáž. Problémy vznikajú v prípade vystavenia chrbtice. Manuálne expozície ovplyvňujú nervové zakončenie v týchto oblastiach, čo môže viesť k zmenám vaskulárneho lôžka, ktoré je zodpovedné za dodávanie krvi do panvových orgánov. V tomto prípade, nadmerné návaly krvi v oblasti genitálií.

Vplyv senzorických účinkov na nervové zakončenia v zónach nôh bol vedecky dokázaný. V tomto prípade manipulácia v týchto oblastiach pomocou nervových impulzov vždy ovplyvňuje maternicu. V prevažnej väčšine prípadov môže manuálny terapeut pôsobením na chodidlá pacienta spôsobiť zvýšenie venózneho tlaku v cievach, ktoré zásobujú maternicu krvou.

Je potrebné pripomenúť, že hormonálne zmeny v tele ženy počas menštruácie tiež predstavujú potenciálne hrozby. Fyzické manipulácie často vyvolávajú stimuláciu hypofýzovej oblasti mozgu a hypotalamu. V dôsledku toho dochádza k prudkému zvýšeniu hladiny oxytocínu v krvi, čo vedie k stimulácii kontrakcií maternice a hrozí oddelenie vajíčka.

Okrem toho by sa mal uviesť ďalší dôvod, prečo sa v kritických dňoch odporúča masáže opustiť. Počas obdobia menštruácie majú mnohé ženy tendenciu napučiavať tkanivo. Vykonávanie fyzických účinkov na opuchnuté nohy alebo iné oblasti tela spravidla neprináša pozitívny účinok.

Úľava od bolesti

Dokonca aj pri všetkých kontraindikáciách masáže, môžete zastaviť bolesť počas cyklu. Napríklad technika Shiatsu navrhuje masírovať bod umiestnený pod pupkom vo vzdialenosti 3 prstov. Ak je bolesť veľmi intenzívna, tento bod by sa mal ovplyvniť do piatich minút.

Druhý bod je na vnútornej strane členka. Aby ste to dokázali, musíte stlačiť dlaň na tomto mieste a malíček by mal byť na samom základe.

Zóna bude umiestnená priamo na ukazováčku. Vplyv na túto oblasť sa vykoná palcom po dobu šiestich sekúnd s prestávkami trvajúcimi dve minúty. Celková doba procedúry je pol hodiny.

Samomasáž v kritických dňoch

Niektoré metódy masáže demonštrujú najväčšiu účinnosť v prípade, keď žena vykonáva svoje vlastné. Vysvetlenie je jednoduché: žiadny špecialista nie je schopný cítiť pre pacienta svoje pocity. Možnosti pre takúto vlastnú masáž zahŕňajú:

 1. Po zohriatí rúk by sa mali vykonať ľahké kruhové pohyby v oblasti maternice v smere hodinovej ručičky.
 2. Vezmite dva tenisové loptičky a umiestnite ich do ponožky. Žena leží na chrbte a umiestňuje loptu pod pás na každej strane. Potom si musíte len pár minút ľahnúť do tejto polohy a potom začať vykonávať pohyby tela tam a späť a kĺzať po guľkách.

Masáž počas tehotenstva a laktácie

Masážne účinky zahrnuté v prvej desiatke kontraindikácií na vykonávanie v čase prenášania dieťaťa. Spastické kontrakcie maternice spôsobené masážami veľmi často vedú k výskytu závažného krvácania a hrozbe potratov. Tí, ktorí sa chcú stať matkou, sú preto prísne zakázané.

Ak je však masážny kurz súčasťou prenatálneho prípravného komplexu, zóny ovplyvnenia a ich intenzita by mali byť pod kontrolou pôrodníka. Takéto postupy sa môžu podávať napríklad v prítomnosti skoliózy u nastávajúcej matky. V tomto prípade odborný gynekológ denne monitoruje stav pacienta a plodu.

Po narodení dieťaťa sa odporúča, aby sa žena poradila s lekárom iba dva alebo tri mesiace po dátume narodenia. Je to kvôli potrebe vyhnúť sa krvácaniu, ktoré sa vyskytuje po pôrode.

Vedenie masáží počas laktácie nie je kontraindikované. Treba pripomenúť, že je zakázané fyzické pôsobenie na zóny prsných žliaz.

Liečba rúk, ako aj iné liečby, má svoje pozitívne a negatívne účinky. Vplyvy na reflexné zóny sú schopné vyvolať v tele ženy množstvo procesov, z ktorých niektoré môžu narušiť tok menštruačného cyklu.

Treba povedať, že manuálne expozície sa nevzťahujú na životne dôležité postupy. Mnohým ženám možno odporučiť, aby si pamätali všetky negatívne účinky takejto liečby. Bohužiaľ, finančné výhody pre mnohých manuálnych špecialistov sú na prvom mieste a ženy v snahe o krásu môžu ohroziť svoje zdravie.

Pri plánovaní návštevy manuálneho terapeuta by mala každá žena podstúpiť konzultáciu s lekárom. Po preskúmaní histórie rozhodne ošetrujúci lekár o realizovateľnosti takýchto opatrení a upozorní na možné riziká. Je tiež potrebné konzultovať s gynekológom o fyzickej námahe, ktorou sú manuálne manipulácie. Je potrebné si uvedomiť, že zdravie je úplne v rukách samotnej ženy.

Pin
Send
Share
Send
Send