Vitálny

Prečo sa mení mesačný cyklus? Na čom to záleží?

Pin
Send
Share
Send
Send


Zlyhanie menštruačného cyklu je najčastejším dôvodom, prečo žena chodí k gynekológovi. Dôvodom je skutočnosť, že hormonálny systém u žien je dosť krehká vec, ktorá je citlivá na vonkajšie nepriaznivé faktory, ktoré na ne reagujú zmenou koncentrácie pohlavných hormónov v krvi. Mnoho žien kladie otázku, je to skutočne stojí za to bežať k lekárovi ihneď, ak sa cyklus menštruácie predlžuje, alebo sa s tým môžete vyrovnať sami?

Prečítajte si v tomto článku.

Čo sa môže stať, že zlyhá hormonálny systém

Menštruácia je prirodzený cyklus zmien koncentrácie pohlavných hormónov v ženskom tele na úplné dozrievanie vajíčka vo folikule s cieľom následného počatia. Trvá v priemere 21 - 22 dní od prvého dňa menštruácie do prvého dňa nasledujúceho cyklu. V závislosti od individuálnych charakteristík organizmu sa však môže predĺžiť na 28 - 31 dní, čo sa tiež považuje za limit normy.

Hlavné dôvody sú:

 • Jedným z najbežnejších dôvodov pre návštevu lekára so sťažnosťou na predĺženie mesačného cyklu je užívanie kombinovanej perorálnej antikoncepcie podľa predpisu lekára. Je dôležité pochopiť, že nie je potrebné začať užívať, veľmi často je to buď zmena z jednej drogy na druhú, alebo jej odmietnutie. Akákoľvek zmena s takmer 100% pravdepodobnosťou povedie k zlyhaniu menštruačného cyklu. Malo by sa tiež pamätať na to, že perorálne kontraceptíva sa berú nielen na účely ochrany, ale aj ako terapeutická technika na liečenie mnohých chorôb.
 • Zmeny veku v premenopauzálnom období. U žien po 50 - 55 rokoch sa začína obdobie tzv. Premenopauzy, keď sa telo začne pripravovať na rozmnožovanie reprodukčného systému, koncentrácia progesterónu v krvi klesá a výsledkom je častý posun v menštruačnom cykle.
 • Infekčné procesy v urogenitálnom systéme vo forme uretritídy, cystitídy, adnexitídy a iných chorôb. Najčastejšie spôsobené intracelulárnymi patogénmi (chlamydia, ureaplazma, mykoplazma) alebo protozoami (Trichomonas, améba).
 • Okrem hormonálnych činidiel môže byť zlyhanie menštruácie ovplyvnené aj prijímaním iných farmaceutických prípravkov, napríklad antihypertenzív, antikoagulancií alebo antibakteriálnych látok.
 • Výrazná zmena klimatických podmienok v súvislosti s letom na iný pás.
 • Zlé návyky (fajčenie tabaku, alkohol), prírastok na váhe.
 • Dlhodobé nervové napätie alebo emocionálny stres tiež veľmi často vedie k narušeniu menštruačného cyklu. Nervový systém je tak úzko spojený s endokrinným systémom, že ho v posledných rokoch mnohí vedci považujú za neoddeliteľný komplex neuromororálnych interakcií. Preto aj malý stres môže spôsobiť zmenu hormonálnych hladín v tele.
 • Nadmerná fyzická námaha môže často spôsobiť hormonálne narušenie, pretože aktivita svalov stimuluje produkciu somatotropného hormónu, testosterónu a dokonca aj mnohých biologicky aktívnych látok.
 • Zmena v strave, najmä nízkokalorická strava alebo obmedzenie príjmu určitých druhov potravín, môže viesť k hormonálnej nerovnováhe.

To, že sa cyklus menštruácie predĺžil, môže byť najrozmanitejšie a závisí od mnohých parametrov. Neexistuje však naliehavá potreba spustiť poplach, pretože vo väčšine prípadov je zdroj problému skôr banálny a ľahko napraviteľný. V zložitejších prípadoch (ak sa cyklus neobnoví sám do 1 až 2 mesiacov), by ste sa mali poradiť s gynekológom a nechať sa otestovať.

Diagnostické vyšetrovacie metódy

Ak poruchy hormonálneho systému pretrvávajú, žena sa začína pýtať, prečo sa mesačný cyklus predlžuje, pretože spôsobuje určité nepohodlie. Preto je nevyhnutné poradiť sa s gynekológom, a ak je to potrebné, aj s lekármi príbuzných špecialít (pretože dôvod nemusí nevyhnutne súvisieť s reprodukčným systémom). Prieskumy, ktoré budú musieť prejsť predovšetkým:

 • Ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov (maternica, vaječníky, prívaly, močové cesty).
 • Krvný test na koncentráciu hormónov. Prvým krokom je vziať estrogén a progesterón (lekár musí najskôr podrobne povedať, v ktorý deň cyklu sa má darovať krv). Potom, ak príčina zlyhania menštruácie zostane neobjasnená, je naplánovaná štúdia ďalších hormónov - hlavne tyroxínu, T4 a iných hormónov štítnej žľazy, uvoľňovacích faktorov, laktotropného hormónu, luteinizačného hormónu.
 • Vyšetrenie špecialistom v gynekologickom kresle s možnosťou odobratia materiálu na výsadbu patogénu.
 • Žiadosť o konzultáciu s odborníkom súvisiacim profilom (ak nie je uvedený dôvod): kardiológ, praktický lekár, neurológ alebo endokrinológ.

Vo väčšine prípadov lekárska anamnéza s podrobným prieskumom anamnézy a vyššie uvedenými diagnostickými metódami umožňuje lekárovi získať odpoveď na otázku, prečo sa cyklus menštruácie predĺžil, aby zistil príčinu hormonálneho zlyhania. Vo výnimočných prípadoch sa môže ďalšie vyšetrenie vykonať pomocou vysoko špecializovaných diagnostických metód, ako je cytologia, imunohistochémia, počítačová tomografia atď.

Odporúčame prečítať si článok o častých obdobiach. Z toho sa dozviete o príčinách častej menštruácie - hormonálnej poruchy, nádorov, gynekologických ochorení, možnom tehotenstve, ako aj o účinkoch stresu.

Všeobecné odporúčania gynekológov na hormonálne zlyhanie

Keď sa zistí posun v menštruačnom cykle, nie je potrebné, aby žena okamžite bežala k lekárovi. Predĺženie je často spôsobené bežnými príčinami, ktoré sa dajú ľahko nastaviť samostatne. Najprv musíte myslieť a pokúsiť sa spomenúť si, čo sa v poslednom čase zmenilo na spôsobe života. Analyzujte a pokúste sa eliminovať samotný faktor, ktorý narušuje rovnováhu hormonálneho systému.

Okrem toho sa musíte riadiť všeobecnými odporúčaniami na úpravu životného štýlu a každodennej rutiny:

 • Najdôležitejším faktorom je čo najviac obmedziť neuroemocionálny stres v každodennom živote a ak je to možné, vyhnúť sa stresu.
 • Stabilizujte stravu, používajte viac prírodných produktov s vysokým obsahom stopových prvkov, vitamínov a antioxidantov. Vyvarujte sa koreneným, údeným a slaným jedlám a odmietajte prijímať kávu a alkohol.
 • Doprajte si veľa odpočinku a spite najmenej 8 - 9 hodín denne.
 • Ak sa žena venuje športu alebo inému druhu fyzickej aktivity, mal by sa tréning dočasne prepnúť do odľahčeného režimu alebo si dokonca dať prestávku, aby telo získalo silu.
 • Obmedzte samoaplikáciu liekov, výnimkou - ak sa užívajú na lekársky predpis. Ak existuje podozrenie, že hormonálna porucha je spôsobená liečbou iného ochorenia, poraďte sa s odborníkom.

Stručne povedané, môžeme povedať, že predĺženie menštruačného cyklu nie je stav, ktorý si vyžaduje lekársku pomoc. Musíte však byť na pozore a ak príznaky pretrvávajú alebo sa objavujú nové, nemali by ste návštevu kliniky odložiť. Koniec koncov, je lepšie žartovať so zdravím, ale mali by ste byť opatrní so svojím telom.

Ako to ide?

Fungovanie menštruačného cyklu závisí od centrálneho nervového systému a od hormonálnych hladín - rovnováhy pohlavných hormónov - progesterónu s estrogénmi, ktoré sú zodpovedné za produkciu vaječníkov. V závislosti od hormónov produkovaných vaječníkmi sa objavujú hormóny hlavnej žľazy, hypofýzy, ale ak je ich len málo, potom hypofýza stimuluje ich väčšiu produkciu, to platí aj v opačnom prípade.

Hypofýza v rámci stimulácie normálneho menštruačného cyklu (MC) pôsobí v troch smeroch:

 • stimuluje tvorbu folikulov, dozrievanie vajíčok v prvej polovici MC,
 • stimuluje uvoľňovanie produkcie vajec a progesterónu v budúcnosti, ak došlo k počatiu,
 • podporuje produkciu prolaktínu - poskytuje dieťaťu materské mlieko po pôrode.

Hypofýza je ovplyvnená centrálnym nervovým systémom (nervový systém) a jeho rozdelením, ktoré koriguje činnosť endokrinného systému - hypotalamus. Práve v tomto prípade hormóny nie sú a stále sa vyrábajú, ktoré podľa potreby inhibujú alebo inhibujú produkciu gonadotropných hormónov hypofýzy. Na čele celej hierarchie je mozgová kôra.

Ovariálna cysta

V súvislosti s porušením dozrievania folikulárnej zložky, hromadením tekutiny v dutine často dochádza k benígnej tvorbe - cysti.

U plodných žien môže byť často diagnostikovaná. Cysta môže zmiznúť a objaviť sa sama osebe. Ochorenie sa vyskytuje u 70 percent žien. Cysty vaječníkov sa klasifikujú podľa zóny pôvodu:

 • folikulárnej,
 • cysta žltého tela
 • paraovarialnaya.

Ak cysta neprejde v priebehu 1 - 2 cyklov alebo nezmizne po pôrode u tehotných žien, musí sa odstrániť chirurgicky.

Zlyhania cyklu, prečo k nim dochádza

Vo väčšine žien môžeme pozorovať nepravidelný cyklus. Málokto sa môže pochváliť tým, že sa začína v ten istý deň v mesiaci. Prečo sa to deje? Prvý a zrejmý dôvod: v ideálnom prípade menštruačný cyklus trvá 28 dní. Preto, ak mesačné obdobie začalo 6. januára, potom za 28 dní prídu 3. - 4. februára a potom 1. - 2. marca a 31. marca - 1. apríla. V skutočnosti má každý mesiac iný počet dní a cyklus môže byť obvykle oneskorený o 1 až 2 dni. V priemere sa odhaduje, že cyklus môže byť od 24 do 35 dní. U mnohých žien sa tento cyklus mení každý mesiac.

Ďalším dôvodom - porušenie tela ženy. Patria sem nervové zážitky, zlyhanie hypofýzy, ochorenia hormonálneho systému, infekcie, zápal, zlé návyky, nadmerné fyzické cvičenie, zdvíhanie hmotnosti, užívanie určitých liekov, ochorenia krvi, exacerbácia chronických chorôb, onkológia atď. Cyklus môže byť ovplyvnený chirurgické zákroky pri gynekologických problémoch, ako aj pri poraneniach a poškodení maternice, ochorenia priedušiek, podchladenie.

Aké druhy porušení existujú

Pretože mechanizmus fungovania cyklu spúšťajú rôzne oddelenia v tele, klasifikácia porušení MC je založená na tom, kde je porušená regulácia. Existujú poruchy cyklu na úrovniach:

 • kôra a hypotalamus,
 • hypofýza,
 • vaječníkov,
 • maternica,
 • štítnej žľazy,
 • nadobličky.

Ak dôjde k porušeniu v niektorom z uvedených oddelení, MC zlyhá. Po stresových situáciách, silnom strachu alebo dlhotrvajúcom nervovom napätí trpí hypofýza bez uvoľnenia potrebného množstva hormónu pre cyklické dozrievanie vaječných buniek. Chýba ovulácia - menštruácia sa nevyskytuje.

Ak je hypotalamus narušený, vaječníky môžu znížiť produkciu estrogénu, takže v tomto cykle nedôjde k dozrievaniu vajíčka. Možno zlyhanie MC je spojené s poškodením vaječníkov až do ich fibrózy, čo vedie k zníženiu počtu folikulov, ktoré sú pripravené vytvoriť vajíčko počas menštruačného cyklu. Folikuly sa kladú jednotlivo v období vývoja plodu.

Ako zistiť, že v MC došlo k zlyhaniu

Poruchy MC sa delia na úplnú absenciu menštruácie - amenorea a prítomnosť skromného nemenštruačného výtoku v nevhodnom čase.

Ďalšie prerušované zlyhanie sa pozoruje, ak sa intervaly medzi pravidelnými menštruačnými obdobiami zmenili, intenzita krvácania sa zvýšila a znížila alebo sa objavili nepravidelné menštruácie.

Hlavné zjavné znaky zlyhania:

 • objem zmien výtoku - hyper- alebo hypomenorea,
 • doba prepustenia sa skrátila - ak boli predchádzajúce obdobia do 7 dní, teraz sa táto lehota skrátila na 3 - 4, napríklad,
 • doba prepustenia sa zvýšila
 • obvyklý rytmus periód je prerušený - zdá sa, že mesačne sa pozoruje dvojmesačná perióda, potom sa pozoruje prerušenie 90 dní.

Hypomenorea - slabosť výtoku nastáva v dôsledku zníženia aktivity hypofýzy a stvrdnutia vaječníkov. Menorágia - predĺžená ťažká menštruácia sprevádzaná bolesťou a stratou krvi, trvajúca až 2 týždne. Tieto javy sa vyskytujú počas formovania cyklu v dospievaní a počas hormonálnej extinkcie v premenopauzálnom období. V plodnom veku sa také poruchy vyskytujú v dôsledku chronických ochorení maternice, myómu a prítomnosti polypov.

Každé porušenie cyklu si vyžaduje pozornosť a včasné konzultácie s ošetrujúcim gynekológom.

Aké je oneskorenie menštruácie

Mesačné oneskorenie je patologický stav, pri ktorom nedochádza k prirodzenému odmietnutiu epitelu maternice po dobu dlhšiu ako 2 dni. Patológia sa dá pozorovať v rôznych vekových obdobiach: premenopauza, reprodukčný vek a priamo počas puberty.

Ak sa však predĺženie cyklu prejaví nie viac ako týždeň, zvyčajne nie je potrebné prežívať. Vlečenie po dobu 5 dní sa nepovažuje za patologickú zmenu, ale s najväčšou pravdepodobnosťou za dočasné funkčné narušenie fungovania maternice.

Etiológia zastavenia menštruácie

Prvým dôvodom výskytu sú gynekologické choroby. Narúšajú normálne fungovanie a dozrievanie epitelu maternice, čo vedie k oneskoreniu v čase jeho odmietnutia.

Napríklad myóm je benígny nádor, ktorý prispieva k transformácii nefunkčnej tkanivovej vrstvy na hyperplastický rast. Na tomto pozadí je ťažké predstaviť si normálny proces dozrievania vajíčka. Okrem toho zmena hormonálneho pozadia vedie k tomu, že menštruačný cyklus, ktorý je pre ženu obvyklý, je ťažký.

Salpingitída je zápalové ochorenie vaječníkov a vajcovodov. Sprevádza ju nielen oneskorená menštruácia, ale aj pravidelné krvácanie nezávislé od menštruácie.

Polycystický vaječník je ďalšou patologickou príčinou predĺženej menštruácie. Pri tvorbe veľkých cýst vo vaječníkoch dochádza k rastu vlasov na tele, obezite, ako aj k zmenám v hormonálnych hladinách. Hormóny sa používajú na liečbu tejto patológie. Na pozadí takejto terapie existujú tiež ťažkosti s oneskorením menštruácie.

Hormonálne príčiny predlžovania mesačného cyklu

Hormonálne príčiny oneskorenia mesačného cyklu môžu súvisieť nielen s patologickými situáciami, ale aj s užívaním antikoncepčných liekov. Prostriedky veľmi často vedú k „inhibičnému syndrómu“. V dôsledku toho sa môže u žien vyskytnúť ojedinelé krvácanie a oneskorenie v priebehu 6 mesiacov užívania antikoncepcie. Na nápravu týchto porúch lekári predpisujú prostriedky na stimuláciu hypofýzy a proces dozrievania vajíčka.

Potrat ako dôvod oneskorenia

Potrat vedie k hormonálnej nerovnováhe. Lekárske zoškrabanie narušuje funkčnosť endometriálnej svalovej vrstvy. Kým sa nevráti k normálu, je pravdepodobné mesačné oneskorenie niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov.

Fyziologicky je vnútorná vrstva tkaniva odmietnutá v procese menštruácie. Obnovenie trvá asi 26 - 29 dní, čo je priemerné trvanie menštruácie.

Potrat spôsobuje poškodenie svalovo stojaceho orgánu, čo sťažuje opravu tkaniva po zákroku.

Stresová situácia a „nervózna“ príčina mesačných ťažkostí

Stresové situácie sú v súčasnosti častým dôvodom oneskorenia menštruácie. Nervové zážitky sú silným faktorom, ktorý narúša činnosť celého organizmu. Ovplyvňujú aj reprodukčnú sféru. Fyziologicky telo produkuje nadobličkové hormóny v reakcii na stres. Nervové poruchy môžu spôsobiť oneskorenie menštruácie o niekoľko rokov.

Rýchle chudnutie ako porušenie menštruácie

Rýchla likvidácia ďalších kilogramov môže spôsobiť nepravidelnú menštruáciu. Obzvlášť ovplyvnené takýmito dôvodmi oneskorenia u mladých dievčat.

Upozorňujeme, že prvá menštruácia nastane, keď dievča má hmotnosť 45 až 48 kilogramov. Pri prudkom poklese hmotnosti nemusí stačiť, preto telo zastaví normálny proces dozrievania vajíčka, pretože tieto ukazovatele hmotnosti a veku nie sú dostatočné na normálny pôrod.

Ak dieťa rýchlo stratilo kilogramy, môžete očakávať, že oneskorenie v jeho období bude pozorované na dlhú dobu.

Podobná situácia sa vyskytuje aj na pozadí otravy niektorými toxickými látkami a prípravkami (ortuť, olovo). Mladí ľudia majú často anorexiu nervosa, čo spôsobuje, že úplne odmietajú jesť.

Nekontrolovaný príjem antidepresív je v patológii častým etiologickým faktorom. Protivredové a diuretické lieky môžu tiež spôsobiť oneskorenie mesačného cyklu.

Zmena počasia - príčina predĺženia menštruačného cyklu

Zmena počasia vedie k oneskoreniu o 2 dni. Впрочем, если женщина находится вдали от дома в туристической поездке, патология может удлиняться до 5 дней или даже недели. Следует понимать, что резкая смена климатических условий для организма является стрессовой ситуацией.Kvôli nadmernej expozícii ženy slnku a silnému zneužívaniu solária môže dôjsť k narušeniu procesu dozrievania vajíčok.

Problém hmotnosti a menštruačného cyklu

Vedci už niekoľko desaťročí skúmali vplyv nadbytočného tuku na problém mesačného oneskorenia. Zistili priamy účinok obezity na túto patológiu. Telesný tuk je fyziologicky navrhnutý tak, aby chránil pred nadmerným vystavením slnečnému žiareniu. Je tiež ďalším zdrojom energie v prípade nedostatku jedla. Je pravda, že telo nejednoznačne odkazuje na nadváhu aj na jej nedostatok.

Keď sa žena zbaví nadbytočného telesného tuku alebo sa naopak pokúsi ju zvýšiť, tehotenstvo nie je žiaduce. V takejto situácii je narušené fungovanie reprodukčnej sféry, ako aj menštruačného cyklu.

Samostatne treba poznamenať, že vplyv dedičnosti na fungovanie epitelu maternice. Na zistenie závislosti genetických faktorov od priebehu patológie je potrebné sa opýtať matky, do akej miery je jej cyklus pravidelný.

Nereprodukčné príčiny menštruačného oneskorenia

Okrem gynekologických ochorení stále neexistujú reprodukčné príčiny oneskorenej menštruácie. Ako je známe, za vznik menštruačného cyklu je zodpovedný nielen maternicový epitel, ale aj kôra hypofýzy, mozgu a hypotalamu. V dôsledku toho zmeny vo fungovaní mozgovej kôry a nadobličiek ovplyvňujú menštruáciu.

Diabetes mellitus, ochorenia kôry nadobličiek a znížená funkcia štítnej žľazy vedú k problémom vo fungovaní epitelu maternice.

Ak na tomto pozadí žena užíva lieky na liečbu choroby, je tento proces komplikovaný. Upozorňujeme, že ak sa oneskorenie objavilo počas užívania liekov, musíte liek opustiť alebo ho nahradiť iným.

Príčina menštruácie - menopauza

Climax - dôvod neustáleho oneskorenia menštruácie u žien po 50 rokoch. Ak nie je možné otehotnieť, pretože neexistuje fyziologický proces dozrievania vajíčka. Všeobecne platí, že keď dôjde k ukončeniu plodného veku zástupcu veľtrhu, proces dozrievania vajíčka sa preruší. V tomto okamihu sa mení produkcia hormónu progesterónu, takže tehotenský test je vždy negatívny.

Napriek tomu je potrebné varovať ženy: pred začiatkom menopauzy sa môžu objaviť rôzne nepravidelnosti v menštruačnom cykle, počas ktorého môžete otehotnieť. Odmietnutie antikoncepcie by nemalo trvať dovtedy, kým mesačná mena neprestáva neustále. V tomto okamihu môže telo „preskočiť“ na 1 - 2 mesiace a potom sa menštruačný cyklus znova obnoví.

V praxi sa v tomto období ženy veľmi často stretávali s faktom, že ukončenie antikoncepcie viedlo k počatiu, ktoré sa predstavitelia krásnej polovice dozvedeli bezprostredne pred začiatkom pôrodu.

Aké sú nebezpečné menštruačné oneskorenie na 14 dní

Oneskorenia 14 dní sú nebezpečné, pokiaľ sú príčiny choroby zložité. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité identifikovať príznaky v skorých štádiách. Tým sa odstránia následné komplikácie patológie, ak sú spôsobené nefyziologickými stavmi.

Odporúčame Vám poradiť sa s lekárom, a to aj pri predĺžení menštruácie o 2 dni. Špecialista vykoná potrebné testy a určí príčinu choroby. Ak sú etiologickým faktorom choroby gynekologické zmeny, je potrebné predpísať antibakteriálne lieky, antimykotiká, ako aj špecifickú liečbu zameranú na odstránenie etiologických faktorov choroby.

Vyššie uvedené fakty popisujú dôvody oneskorenia menštruácie s výnimkou tehotenstva. Vyskytujú sa vo väčšine prípadov, ale predĺženie menštruačného cyklu sa objavuje aj počas počatia a bezprostredne po narodení.

Oneskorenie menštruácie počas tehotenstva

Počas tehotenstva je oneskorenie menštruácie spojené s ukončením procesu dozrievania vajíčka. Počas celého obdobia má žena vysokú hladinu prolaktínu (hormón reaguje na laktáciu).

Keď zástupca krásnej polovice začne dojčiť, tento hormón sa konzumuje, takže menštruačný cyklus sa predlžuje na maximum. Existujú výnimky z pravidla, keď do 2 mesiacov po narodení dôjde k oneskoreniu menštruácie.

Na záver si pripomíname, že zastavenie menštruácie u dospievajúcich je často sprevádzané nielen endokrinnými, ale aj gynekologickými problémami, pretože mladé dievčatá, ktoré vedú hektický životný štýl, majú sexuálne prenosné infekcie.

Príčiny menštruačných porúch

6 príčin menštruačných porúch

1. Možno pozorovať fyziologické poruchy menštruačného cyklu: počas vzniku menštruačnej funkcie (11-15 rokov), v menopauze (45-50 rokov), ako aj počas tehotenstva (zvyčajne amenorea) a dojčenie.

V súvislosti s hormonálnymi zmenami počas týchto období sú možné všetky vyššie uvedené menštruačné poruchy, ktoré sa u postmenopauzálnych žien postupne normalizujú alebo úplne zastavia.

2. Jedným z hlavných dôvodov je porušenie neurohumorálnej regulácie menštruačnej funkcie.

Táto porucha sa môže vyskytnúť na úrovni hypotalamu, hypofýzy, vaječníkov, maternice. Príčinou je niekedy dysfunkcia. štítnej žľazy, nadobličky alebo pankreas.

3. Porušenie menštruačného cyklu sa môže vyskytnúť pri anatomických zmenách a poraneniach pohlavných orgánov: vrodené malformácie, infantilizmus, po úrazoch a infekciách, s benígnymi alebo malígnymi nádormi, cervikálnou eróziou atď.

4. Bežné príčiny zlyhania normálneho menštruačného cyklu sú: stres, duševná a fyzická únava, silné klimatické účinky, nepriaznivé spoločenské podmienky atď.

Dramatický negatívny vplyv na menštruačné funkcie má vyčerpanie alebo obezita, nedostatok vitamínov, mikro a makro prvky.

Mladé dievčatá sú zvlášť citlivé na uvedené faktory, ktorých hormonálny systém ešte nie je úplne formovaný.

5. Môže spôsobiť menštruačné poruchy zápalové procesy (špecifické a nešpecifické infekčné choroby, infekčné komplikácie potratov, zranenia, chirurgické zákroky, sexuálne prenosné choroby), ako aj bežné choroby (chronická patológia kardiovaskulárneho systému, pečene, hematopoetického systému).

6. Zvýšená škodlivosť práce (vystavenie určitým chemikáliám, žiareniu atď.).

Celý komplex faktorov ovplyvňuje menštruačnú funkciu a niekedy je veľmi ťažké zistiť, ktorý z nich spôsobil porušenie.

Vyžaduje si to komplexnú diagnostiku pomocou laboratórnych a inštrumentálnych metód výskumu.

Existujú však skupiny najvýznamnejších symptómov, ktoré nám s určitým stupňom pravdepodobnosti umožňujú podozrenie na túto alebo tú patológiu.

Symptómy a patológie

Menštruácia sa vyskytuje zriedkavo, zvyčajne je nízka a je celkom krátka alebo chýba.

Môže sa vyskytnúť porucha na pozadí prepracovania, stresu, vyčerpania, závažného zápalu, všeobecného alebo duševného ochorenia.

1. Súvisiace príznaky: existuje letargia, ospalosť, strata pamäti a výkonnosti, prírastok na váhe, opuch, pomalý srdcový rytmus, zníženie telesnej teploty.

Možná patológia: hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy).

2. Súvisiace príznaky: v minulosti - zápalové ochorenia maternice, potrat, chirurgický zákrok.

Možná patológia:endometriálna insuficiencia (maternicová sliznica), vývoj synechie (adhézie) maternice alebo zníženie citlivosti maternice na hormonálne účinky.

3. Súvisiace príznaky: silný bolesti hlavy zvýšený krvný tlak, progresívne poškodenie zraku, obezita, modrofialové pruhy na koži (strie), zvýšený rast tváre a vlasov atď.

Možná patológia: choroby hypotalamu, hypofýzy, nadobličiek, vaječníkov, ktoré môžu byť dôsledkom zhoršeného krvného obehu, autoimunitných procesov, infekčných chorôb, nádorov, nedostatku enzýmov.

4. Súvisiace príznaky: ťažkosti sa vyskytujú vo veku 35 až 37 rokov alebo skôr, pozorujú sa príznaky charakteristické pre menopauzu (návaly horúčavy, potenie, slabosť, únava, bolesti hlavy a srdca, kolísanie tlaku atď.).

Možná patológia:syndróm predčasného vyčerpania vaječníkov, ktorý je často dedičný. Východiskovým faktorom rozvoja môžu byť silné stresové, infekčné choroby.

5. Súvisiace príznaky: menštruácia nepravidelná, niekedy neprítomná niekoľko mesiacov, môže byť bolestivá. Na tele je nadváha, zvýšený rast vlasov, akné, nadmerná mastná pokožka a vlasy.

Možná patológia: polycystický vaječník.

Dlhá menštruácia

Dlhá menštruácia

Menzy sa stali veľmi hojnými (s zrazeninami) a dlhé

Najčastejšie (najmä v mladom veku) spôsobiť hormonálne poruchy.

Môže ísť o dysfunkciu vaječníkov (predčasné dozrievanie vajíčok a skorú ovuláciu, predčasnú inváziu telieska v tele, krátkodobú perzistenciu folikulov, anovulačné cykly), patológiu hypotalamus-hypofýza atď.

Bohatá a dlhotrvajúca menštruácia môže byť vedľajším účinkom vnútromaternicovej antikoncepcie.

1. Súvisiace príznaky: pozoruje sa zvýšené krvácanie: časté nazálne krvácanie, krvácanie ďasien počas čistenia zubov, ľahko sa objavujú podliatiny (hematómy) na tele, krvácanie v dutine kĺbov, pod očnou sklerou atď.

Možná patológia: krvné choroby alebo vaskulárna krehkosť.

2. Súvisiace príznaky: menštruácia je sprevádzaná bolesťou dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta rôznej intenzity, intermenštruačným a kontaktným krvácaním, často leucorrhoea. Počas pohlavného styku môže byť bolesť.

Možná patológia:endometrióza, polypy alebo fibroidy maternice, zalomenie, prolaps maternice, erózia krčka maternice, zápalové ochorenia (endometritída, salpingooforitída). Je potrebné vylúčiť nádory krčka maternice a tela maternice.

Krvácanie sa náhle objavilo uprostred oneskorenia,
sprevádzané silnou bolesťou dolnej časti brucha,
bledá, studený pot, možná strata vedomia

Je potrebné naliehavo zavolať sanitku, hosťujúci lekári musia nahlásiť predchádzajúce oneskorenie.

Možné prasknutie vajcovodov na pozadí progresívneho mimomaternicového tehotenstva, ktoré je zvyčajne sprevádzané masívnym vnútorným krvácaním, šokmi a život ohrozujúcimi.

Výrazne bolestivá menštruácia sprevádzaná
zdravotné postihnutie, závraty,
nevoľnosť, zvracanie, poruchy stolice atď.

1. Súvisiace príznaky: bolesti sa objavujú v mladom veku s príchodom prvých menštruácií.

Možná patológia: primárna algomenorea. Dôvody môžu byť: abnormálny vývoj maternice, zníženie prahu citlivosti na bolesť, hormonálna nerovnováha, infantilizmus.

2. Súvisiace príznaky: k porušovaniu dochádza vo veku 30 - 40 rokov. Sprevádzané intermenštruačným krvácaním.

Možná patológia: fibroidy maternice, endometrióza (najmä ak dochádza k malému krvácaniu niekoľko dní pred a po menštruácii).

Možno je príčinou narušenia menštruačného cyklu v adhezívnom procese brušnej dutiny a malej panvy alebo chronického zápalového procesu.

3. Súvisiace príznaky: V prvých dňoch menštruácie je pozorovaná hnačka alebo zápcha.

Možná patológia: Syndróm dráždivého čreva, dysbióza.

Menštruácia nie je vôbec a nikdy nebola.

1. Súvisiace príznaky: vek 11-15 rokov. Cyklicky sa každý mesiac vyskytujú spoločné príznaky charakteristické pre menštruáciu a PMS: prehĺbenie prsníkov, labilitu nálady, slabosť atď., Ktoré sú sprevádzané ťahaním, tlačením na brušné bolesti v pošve.

Možná patológia:fúzia hymen alebo atrézia vagíny (falošná amenorea).

2. Súvisiace príznaky: okrem absencie menštruácie existujú: malformácie pohlavných orgánov, nedostatočné rozvinutie sekundárnych ženských sexuálnych charakteristík alebo vývoj mužov (nadmerný rast vlasov mužov, nízke zabarvení hlasu, silný vývoj svalovej hmoty atď.), často malformácie vnútorných orgánov.

Možná patológia: genetické choroby (vrodený adrenogénny syndróm, primárna hypofunkcia vaječníkov, Morrisov syndróm atď.).

Prerušenie menštruačného cyklu: čo robiť?

Dôvodom by malo byť akékoľvek porušenie menštruačného cyklu vyhľadať lekársku starostlivosť pretože to môže byť dôsledkom hrozných chorôb, ako sú zhubné nádory, mimomaternicové tehotenstvo, spontánny potrat atď.

Porušenie menštruačného cyklu je často príčinou anémie s nedostatkom železa, postihnutia, obmedzenia a niekedy straty reprodukčnej funkcie žien.

Mylná predstava je názor, že menštruačná dysfunkcia by sa mala liečiť až po manželstve. Čím skôr sa liečba začne, tým vyššia je pravdepodobnosť zotavenia a priaznivejšia prognóza.

Natalia DOLGOPOLOVA,
lekár

Normálny menštruačný cyklus

Trvanie cyklu u zdravej ženy kolíše od 21 do 40 dní. Inštaluje sa v dospievaní a takmer okamžite sa stáva pravidelným. Občas sa obdobia začínajú objavovať striktne v rovnakom čase až po prvom narodení. Odchýlky, ktoré sa pozorujú iba raz, sa považujú za variant normy, ale iba v prípade, že oneskorenie je len niekoľko dní.

Príchod menštruácie je spôsobený skutočnosťou, že endometrium sa začína vylučovať v maternici. Tento proces nastáva bezbolestne alebo s malými pocitmi bolesti. V tomto prípade sa z vagíny vylučuje krv.

Menštruácia sa sleduje každý mesiac a naznačuje, že zdravie žien je normálne.

Príčiny narušenia cyklu

Medzi hlavné príčiny nepravidelnej menštruácie a dlhého cyklu patrí:

 • užívanie perorálnej antikoncepcie. Vyprovokovať proces, v ktorom sa cyklus zvyšuje každý mesiac, môže začať užívanie antikoncepčných liekov a ich nahradenie,
 • hormonálne zmeny počas menopauzy,
 • infekčné choroby močového a pohlavného ústrojenstva,
 • antibiotiká, antihypertenzíva, hormonálne lieky a antikoagulanciá,
 • zmena podnebia,
 • psychoemocionálne nadmerné zaťaženie,
 • dodržiavanie prísnej stravy,
 • nadmerné cvičenie
 • chronický zápal reprodukčných orgánov.

Pod vplyvom týchto faktorov sa cyklus predlžuje. Zároveň dochádza k bolestivej a ťažkej menštruácii na pozadí systematických oneskorení.

folikulárnej

Táto fáza začína vo chvíli, keď dôjde k krvavému výtoku (menštruácia). Zároveň sa vo vaječníkoch vyvinie folikul, čo je druh vrecka, z ktorého sa po určitej dobe uvoľní oplodnené vajíčko.

Končí fázu v čase ovulácie. V prípade narušenia cyklu a nedostatočnej produkcie estrogénu môže byť toto obdobie dlhšie ako obvykle. Niekedy sa proces ovulácie vôbec nevyskytuje.

ovulačný

Cyklické zmeny v ženskom tele - normálny jav. Po ukončení menštruačného krvácania a folikulárnej fázy je maternica pripravená prijať oplodnené vajíčko. V okamihu uvoľnenia vajíčka z folikulu začína proces ovulácie.

Doba trvania ovulácie je iba 1 - 2 dni. V tomto bode sú šance na otehotnenie najväčšie.

luteálnej

Toto je posledná fáza, počas ktorej sa v doplnkoch na mieste uvoľneného vajíčka začína tvoriť žlté telo. Proces sa začína okamžite po ukončení ovulácie. Časové obdobie sa pohybuje od 10 do 14 dní.

V tomto momente sa progesterón intenzívne vyrába, čo je nevyhnutné pre úspešnú implantáciu vajíčka a normálny priebeh tehotenstva. Ak k oplodneniu nedošlo, potom pod vplyvom hormónov endometrium začína postupne odmietať. Možno, že sa objaví menšie nepohodlie. Ťažké bolesti naznačujú poruchy reprodukčného systému.

Patologické poruchy

Dôvody dlhého cyklu menštruácie môžu byť v patologických procesoch vyskytujúcich sa v tele. Medzi hlavné patria:

 • patológia vaječníkov,
 • strata komunikácie medzi hypofýzou a hypotalamom,
 • zlyhanie nadobličiek,
 • endometriálne polypy,
 • myóm,
 • zápalové procesy v reprodukčnom orgáne,
 • zhubné nádory v orgánoch urogenitálneho systému,
 • komplikácie po škrabaní, potratoch,
 • porušenie procesu zrážania krvi.

Liečba a prevencia

Je nevyhnutné okamžite zistiť, prečo sa mesačný cyklus pohybuje. Taktika liečby závisí od dôvodu týchto zmien. Ak sa antikoncepcia pozoruje v dôsledku užívania perorálnej antikoncepcie, antikoncepcia sa zruší alebo nahradí.

Уровень гормонов нормализуют с помощью гормональных медикаментов. В случае начала воспалительного процесса назначают антибиотические и противовоспалительные препараты. S rastom nádorov v dutine tela sa uchýlil k chirurgickému zákroku.

Aby sa zabránilo cyklickým poruchám, žena by mala dodržiavať tieto odporúčania:

 1. Nerobte si sex a vyhýbajte sa náhodným vzťahom.
 2. Dodržiavajte pravidlá intímnej hygieny.
 3. Systematicky vyšetrený gynekológom.
 4. Nerobte si nekontrolovaný príjem perorálnej antikoncepcie.
 5. Ak sa objavia neobvyklé príznaky, okamžite vyhľadajte lekára.

komplikácie

V závislosti od toho, čo spôsobuje predlžovanie cyklu menštruácie, sa komplikácie vyvíjajú rôzne. V dôsledku týchto zmien ovulácia často chýba dlho, čo vedie k neplodnosti.

Ak tieto poruchy vyvolávajú zápalové ochorenia maternice, existuje riziko hromadenia hnisu v dutine orgánov. Vývoj týchto patológií často vedie ku krvácaniu. V tomto prípade žena potrebuje okamžitú hospitalizáciu. Samoliečba môže byť fatálna.

Predĺženie menštruačného cyklu sa pozoruje z rôznych dôvodov, ale v každom prípade nie je možné takéto zmeny ignorovať. Je potrebné vykonať úplnú diagnózu a identifikovať faktor, ktorý spôsobil zlyhanie.

Prerušenie mesačného cyklu: príčiny

U žien je trvanie menštruácie zvyčajne od troch dní do jedného týždňa. Cyklus by sa mal opakovať každých 21 - 35 dní. Ak sa zmenil bežný poriadok vecí, je potrebné hľadať príčiny menštruačných nepravidelností, ktoré môžu patriť do týchto skupín:

 • Vonkajšie (fyziologické).
 • Patologická.
 • Lieky.
 • Psychologické.

Fyziologické faktory nemajú priamy vplyv na ženské telo a nepriamo ovplyvňujú jeho prácu. Medzi vonkajšie faktory patria:

 • Stres.
 • Zmena podnebia.
 • Zmeny životného štýlu (náhla fyzická námaha, na ktorú nebolo telo pripravené).
 • Nedostatočná výživa. Napríklad rôzne diéty, konzumácia nedostatočného množstva potravín, možné odmietnutie jesť.
 • Veľký prírastok na hmotnosti alebo naopak chudnutie.
 • Nadmerné používanie kofeínu, alkoholu.
 • Fajčenia.

Príčiny patologických porúch menštruácie sú rôzne choroby, od bežného prechladnutia alebo zápalového procesu v tele až po vážne choroby.

Tieto stavy sú často spôsobené spontánnym potratom, ktorý vyprovokovala samotná žena, alebo komplikáciami, ktoré vznikli po potratoch v nemocnici. Po operácii môže dôjsť k silnému krvácaniu, oneskorenej menštruácii, atď.

Liečba liekmi môže mať nepriaznivý vplyv na menštruačný cyklus a môže viesť k jeho porušeniu. Niektoré lieky, ktoré pacient užíva podľa predpisu lekára, môžu mať vedľajšie účinky, najmä môžu mať negatívny vplyv na fungovanie vnútorných orgánov a systémov, čo v niektorých prípadoch vedie k narušeniu reprodukčnej funkcie ženy.

Príkladom psychologických príčin narušenia menštruačného cyklu sú stresové situácie, ktoré prežíva žena alebo predĺžené nervové napätie. Jasné negatívne emócie, ktoré majú negatívny vplyv na duševné zdravie ženy a zároveň majú škodlivý vplyv na jej fyzické zdravie. Príkladom takýchto porúch môžu byť pohybujúce sa, meniace sa pracovné prostredie, hádky a konflikty v rodine alebo v blízkom prostredí, strach zo straty milovaného a tak ďalej.

Vnútromaternicové zariadenie je tiež príčinou zmeny toku menštruácie. Aj jeho správna inštalácia môže spôsobiť zlyhanie menštruačného cyklu. Ak bol zákrok vykonaný s chybami, v budúcnosti môže dôjsť k vážnemu porušeniu cyklu a dokonca k krvácaniu do maternice.

V dospievaní môže byť menštruačné obdobie dievčaťa tiež nestabilné. V tomto prípade je všetko vysvetlené skutočnosťou, že dozrievajúci organizmus prechádza významnými zmenami spojenými s reštrukturalizáciou hormonálneho pozadia. Toto obdobie trvá určitý čas, kým sa všetko vráti do normálu.

Takže prvá menštruácia u dospievajúcich dievčat môže trvať týždne alebo môže ísť nepravidelne. Potom sa však tento proces stabilizuje a prebieha obvyklým spôsobom v priebehu niekoľkých dní. V zriedkavých prípadoch môže teenager potrebovať pomoc gynekológa na normalizáciu menštruačného cyklu.

Pôrodné obdobie sa u ženy vždy vyznačuje porušením menštruačného cyklu, ktorý sa nepovažuje za odchýlku. Nedostatočná menštruácia je normou pri dojčení dieťaťa.

Prerušenie mesačného cyklu: typy

Poruchy menštruačného cyklu sú rozdelené do 2 skupín podľa charakteru zmien. Pokiaľ dôjde k porušeniu v trvaní a frekvencii menštruačného cyklu, odborníci zvážia tieto patologické stavy:

 • - amenorea (menštruácia neprichádza 6 mesiacov alebo dlhšie),
 • - oligomenorea (menštruácia s intervalom viac ako 35 dní),
 • - polymenorea (menštruačná doba kratšia ako 22 dní).

V závislosti od príčin menštruačného cyklu môžu nastať zmeny v charaktere menštruačného toku. V tomto prípade existujú také patológie, ako sú:

 • - hypomenorea (trvanie menštruácie je menej ako tri dni),
 • - hypermenorea (menštruácia trvá viac ako týždeň),
 • - menorágia (krvácanie pozorované do dvoch týždňov),
 • - metrorágia (krvácanie z maternice medzi menštruáciou),
 • - algomenorea (silná bolesť počas menštruácie),
 • - výrazné premenštruačné obdobie.

U dievčat a žien vo veku od 14 do 44 rokov sa pozoruje menštruácia sprevádzaná silnou bolesťou (algodysmenorea). Algomenorea sa vyžaduje povinnú liečbu, pretože to môže byť symptóm endometriózy alebo zápalu slepého čreva.

Pri dysmenoree môže nástup menštruácie predstavovať predčasnú alebo oneskorenú menštruáciu. Takéto odchýlky sa často vyskytujú u žien, ak je ich práca spojená s letmi a pobytom v miestach s rôznymi klimatickými podmienkami. Menštruačný cyklus po tom, ako si organizmus zvykne na nové podmienky, sa môže nezávisle zotaviť.

Oligomenorea sú charakteristické zriedkavou menštruáciou, neplodnosťou, veľkosťou vaječníkov presahujúcou normu, obezitou a zvýšenou vlasatosťou. Takéto príznaky môžu naznačovať polycystický vaječník.

Amenorea sa považuje za najzávažnejší typ menštruačného zlyhania, pri ktorom môže menštruácia chýbať 6 mesiacov alebo dlhšie. Prirodzené príčiny tohto javu sú tehotenstvo, dojčenie, menopauza.

Avšak pri výskyte amenorey u dievčaťa vo veku 17-18 rokov by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom.

Populárne články

 • Laserové epilácia, depilácia - odstránenie chĺpkov

Lasery v kozmetológii sa používajú na odstraňovanie chĺpkov pomerne široko, takže ... >>

Ako sa ošetrujú praskliny medzi prstami na nohách?

Prasknuté päty sú oveľa bežnejším javom ako praskliny ... >>

Príčiny červených škvŕn na nohách

V dnešnom svete mnohí čelia tak nepríjemnému javu, ako je ... >>

Hromadenie tekutiny v panve

Všetkým ženám sa odporúča pravidelne navštevovať gynekológsku kanceláriu. Často zástupcovia krásnych ... >>

Keď príde botoxový efekt, koľko to má a ako to funguje?

Nie je žiadnym tajomstvom, že injekcia Botoxu dnes ... >>

Plazmová terapia tváre

Kozmetika je veda, ktorá nestojí, ale vykonáva ... >>

Príčiny menštruačného zlyhania

Taký komplexný mechanizmus, ako je menštruačný cyklus, by mal v ideálnom prípade fungovať ako hodiny, ale poruchy sú celkom bežné. Preto je dnes zlyhanie menštruačného cyklu jednou z najbežnejších gynekologických abnormalít. Aby žena mohla vykonávať reprodukčnú funkciu, musí dodržiavať pravidelnosť menštruačného cyklu a venovať pozornosť akýmkoľvek odchýlkam od normy. Ak v určitom okamihu dôjde k zlyhaniu fungovania organizmu, je to vždy dôvod.

Jadrom menštruačného cyklu je systém komplexných biochemických reakcií, zahŕňa centrálny nervový systém (mozgová kôra, subkortikálne centrá), endokrinné orgány (nadobličky, štítna žľaza) a pohlavné orgány. Všetky sú viac-menej zodpovedné za reguláciu cyklu.

Zlyhanie menštruačného cyklu sa nepovažuje za samostatné ochorenie, je to znak toho, že pri práci vnútorných orgánov došlo k porušeniu.

Norma a odchýlky

Čas cyklu sa počíta od prvého dňa menštruácie do začiatku nasledujúceho. Normálne trvanie menštruačného cyklu je od 21 (podľa niektorých údajov od 26) do 36 dní. Menštruácia trvá 3 až 7 dní. „Štandardný“ sa považuje za 28-dňový cyklus. Neprepadajte panike z dôvodu situačného oneskorenia alebo zníženia mesačného cyklu: v tomto prípade je 5-7 dní (a podľa niektorých údajov až 10 dní) variantom normy.

Môžeme hovoriť o porušení menštruačného cyklu v prípade, keď sa mesačné obdobia neustále oneskorujú o viac ako 10 dní alebo sa cyklus znižuje o 5 až 7 dní. Ak sa poruchy stanú systémovými, je to indikácia pre konanie. Výnimkou je, že kategória žien s veľmi dlhým menštruačným cyklom je normálna. Takéto fyziologické vlastnosti sa určujú geneticky. Spravidla sa ukazuje, že takéto prípady boli pozorované už v rode takýchto žien.

Počas ovulácie (14 dní pred menštruáciou) sa nezaznamenáva ani prerušenie menštruačného cyklu. Najvýraznejšou formou menštruačných porúch je amenorea - úplná absencia menštruácie najmenej šesť mesiacov.

V prvých troch mesiacoch užívania hormonálnej antikoncepcie alebo po užití núdzovej antikoncepcie sa môže objaviť intermenštruačné krvácanie. Ak sa výtok objaví znova, oplatí sa kontaktovať lekára, môže to byť príznak vážnej choroby (napríklad maternicových myómov).


Späť na obsah

Príčiny porúch spojených s rôznymi chorobami

Narodenie zdravých detí je pre každú ženu veľmi dôležité. Zriedkavé, sporé alebo naopak časté, bohaté, nepravidelné menštruácie môžu spôsobiť problémy s počatím a tehotenstvom, preto je veľmi dôležité venovať včas pozornosť problémom v tele. Keďže niektoré orgány sú zodpovedné za reguláciu mesačného cyklu, je potrebné hľadať príčinu zlyhania práve pri porušení ich interakcie.

Poruchy mozgovej kôry a subkortikálnych centier (hypofýza, hypotalamus):

 • chronický psychoemocionálny stres, časté transcendentálne stresy a stresové situácie, nedostatok spánku,
 • zmena času a klimatických zón,
 • pravidelná bdelosť v skorých ranných hodinách (v tejto dobe dochádza k aktívnemu uvoľňovaniu hormónov-regulátorov mesačného cyklu),
 • nádorové formácie
 • vírusová neuroinfekcia.

Zlyhanie hormonálneho cyklu sa môže vyskytnúť, keď je porucha endokrinných orgánov a cieľových tkanív, hormóny alokované a vnímané v normálnom množstve.

Endokrinné poruchy:

 • genetické choroby, hormonálne poruchy a patológie vaječníkov (polycystická, hypoplázia),
 • funkčný (akumulácia estrogénu a nedostatok progesterónu),
 • zápalové ochorenia maternice a dodatky.

Ďalšie vyvolávajúce faktory:

 • choroby štítnej žľazy, nadobličiek, hypertenzia, cukrovka, obezita atď. môžu spôsobiť menštruačné poruchy.
 • infekčné a neinfekčné choroby vnútorných orgánov a systémov,
 • Jednou z najčastejších príčin zlyhania je panvová infekcia (je potrebné vyšetriť a identifikovať pôvodcu, vykonať protizápalové ošetrenie),
 • pri normálnom cykle u zdravej ženy by sa mala udržiavať potrebná telesná hmotnosť vo vzťahu k výške a veku, pretože veľmi nízka hmotnosť alebo rýchla strata (15–20% pôvodnej hmotnosti) môžu prispieť k rozvoju nepravidelností v menštruačnom cykle au anorexických dievčat nedochádza k menštruácii,
 • oslabenie imunity nepriaznivo ovplyvňuje celkový stav tela, môže ovplyvniť mesačný cyklus, takže musíte jesť správne a vyvážené, jesť potrebné množstvo vitamínov, mikro a makronutrientov, športovať a minimalizovať príjem škodlivých látok,
 • Nekontrolované používanie niektorých druhov liekov (najmä antidepresív, hormonálnych liekov, liekov na chudnutie) môže nepriaznivo ovplyvniť mesačný cyklus,
 • chronická intoxikácia tela vrátane fajčenia, užívania drog, zneužívania alkoholu,
 • Vyprovokovať poruchy mesačného cyklu môže vstúpiť do tela rôznych toxických látok, vrátane ožiarenia.

Poruchy veku menštruačného cyklu

Nepravidelný cyklus je možný u dievčat 1-1,5 roka po prvej menštruácii, u žien po pôrode. Môže tiež naznačovať nástup menopauzy. Prvá menštruácia nastáva spravidla za 12-14 rokov. Pravidelný mesačný cyklus by sa mal definovať v období formovania, tj do 1-1,5 roka od okamihu prvej menštruácie.

Nepravidelné obdobia sa nepovažujú za odchýlku vo veku 45 - 55 rokov. Počas tohto obdobia sa začína znižovať ovariálna aktivita, začína sa znižovať produkcia estrogénu (hlavných „ženských“ hormónov). Menštruácia sa postupne stáva nepravidelnou a zriedkavou a potom úplne vymizne, čo naznačuje nástup menopauzy (menopauzy). Priemerný vek menopauzy u žien žijúcich v krajinách s miernym podnebím je 50 rokov.

Vo veku 35 - 40 rokov sa môže vyskytnúť „skorá menopauza“ (syndróm vyčerpania vaječníkov). Príčiny tohto stavu sú rôzne a jeho vývoj môže byť ovplyvnený autoimunitnými poruchami, minulými chorobami, liekmi a environmentálnymi faktormi. Väčšina odborníkov má sklon veriť, že je to zdedené. K dnešnému dňu sa vyvinuli rôzne metódy liečby tohto stavu.

Indikácie pre povinné návštevy u lekára

Zlyhanie menštruačného cyklu sa zdá byť pre mnoho ľudí maličkosťou, ale ak sa nezistí včas a neobnoví sa pravidelný cyklus, môže to viesť k vážnym a trvalým problémom. U žien, ktoré majú sex, sa odporúča vyšetrenie gynekológa každých šesť mesiacov, aj keď neexistujú žiadne sťažnosti týkajúce sa zdravotného stavu a príznakov akýchkoľvek chorôb alebo porúch. Existuje veľa infekcií, ktoré sa nijakým spôsobom neprejavujú, nespôsobujú sťažnosti a nenarúšajú zdravie človeka, ale majú vážne následky. V iných prípadoch sa oplatí kontaktovať odborníka, ak:

 1. dievča mladšie ako 15 rokov nemalo prvú menštruáciu,
 2. 1–1,5 roka po prvej menštruácii nebol stanovený pravidelný mesačný cyklus,
 3. vo veku 45 - 55 rokov sa so zvýšením intervalov medzi periódami vyskytuje hojné krvácanie
 4. dochádza k systematickému porušovaniu mesačného cyklu, skracuje sa alebo predlžuje o 5-7 dní,
 5. krvácanie alebo ťažké obdobia (toto je príznak hormonálnych porúch, ktoré si vyžadujú reguláciu liekov), žena musí počas jednej menštruácie stratiť najviac 150 ml krvi,
 6. menštruácia je krátka a výtok je obmedzený,
 7. počas obdobia ovulácie sú bolestivé pocity (v tomto prípade existuje riziko prasknutia vaječníkov),
 8. pred a po menštruácii sa vyskytuje krvácanie, ktoré je po dlhú dobu „rozmazané“ (môže to byť príznak endometriózy).

Najskôr lekár predpíše štúdiu hormonálneho profilu, ultrazvuk vnútorných orgánov, krvný test a gynekológa, ktorý materiál vezme na kontrolu infekcie. Liečba má za cieľ odstrániť nie porušenia cyklu, ale príčiny, ktoré ich vyvolali. V závislosti od diagnózy budete možno potrebovať lieky, fyzioterapiu, hormonálnu liečbu alebo dokonca chirurgický zákrok.

Normálne trvanie menštruačného cyklu u žien

Všeobecne je cyklus rozdelený do 2 fáz, z ktorých prvá je zrenie dominantného folikulu obsahujúceho vajíčko. Počas tohto obdobia v ženskom tele prevládajú pohlavné hormóny, ako sú estrogény. Táto fáza končí ovuláciou, t.j. prasknutie folikulu a uvoľnenie pripravené na počatie vajíčka. Potom telo zvyšuje produkciu progesterónu, v dôsledku čoho sa maternica pripravuje na príjem oplodneného vajíčka a na mieste prasknutého folikulu sa vytvorí žlté telo. Pokiaľ nedôjde k počatiu, korpus luteum ustúpi, endometriálna vrstva sa odmietne, t.j. žena začína menštruáciu a tým nový menštruačný cyklus.

Normálne trvanie prvej fázy menštruačného cyklu je od 10 do 16 dní a druhé od 12 do 16 dní. Preto lekári považujú za normálne, keď trvanie menštruačného cyklu je od 21 do 35 dní. Je však potrebné poznamenať, že vo väčšine prípadov je doba trvania druhej fázy cyklu relatívne konštantná, t.j. Menštruačný cyklus sa môže líšiť najmä v dôsledku fázy dozrievania folikulov.

K vytvoreniu trvalého menštruačného cyklu dochádza v prvých 2 - 3 rokoch od začiatku menštruácie. В это время у девушек цикл может быть нерегулярным, потому что происходит становление гормонального фона в организме. После того как продолжительность менструального цикла стабилизировалась, нормой считаются лишь незначительные его колебания, не превышающие +/- 5 дней, что связано с естественным колебанием уровня половых гормонов в организме.Ak dĺžka menštruačného cyklu nie je zďaleka normálna, je to alarmujúci znak, čo je dôvod, prečo ste šli ku gynekológovi.

Predĺženie menštruácie

Jednou z patológií, ktoré súvisia s trvaním menštruačného cyklu ženy, je predĺženie menštruačného cyklu alebo, ak sa tento stav nazýva aj opsomenorea. Dá sa to povedať v prípadoch, keď cyklus presahuje 35 dní. Ak k tomu dôjde zriedkavo, napríklad raz ročne, pravdepodobne s tým nie je nič zlé. V prípade, že sa dlhšie trvanie menštruačného cyklu ustálilo, je potrebné prekonať úzkosť.

Prečo je menštruačný cyklus dlhý?

Príčiny takéhoto porušovania menštruačného cyklu môžu byť mnohé, napríklad:

 1. Hormonálne poruchy. K tomu môžu viesť rôzne endokrinné patológie, ako sú choroby štítnej žľazy a orgány vnútornej sekrécie.
 2. Chronické ochorenia vedúce k metabolickým poruchám, ochorenia pečene,
 3. Rôzne patológie vaječníkov,
 4. Infekčné a zápalové choroby,
 5. Chronické choroby maternice,
 6. Endometrióza, endometriálne polypy,
 7. Nádory maternice a vaječníkov,
 8. Krvácanie z maternice,
 9. Zmena podnebia, nervózny zážitok, prepracovanie,
 10. Drastické zmeny v strave a životnom štýle, strave,
 11. Genetická predispozícia.

Predĺženie menštruačného cyklu je veľmi často spôsobené operáciou maternice a vaječníkov, potratom atď.

Ako funguje openomenorea

Jeho hlavným prejavom je predĺženie menštruačného cyklu. U niektorých žien sa však menštruácia stáva nielen vzácnou, ale aj vzácnou. Mnohí zaznamenali zvýšenie telesnej hmotnosti, narušenie metabolizmu tukov, výskyt akné na tvári, hrudníku a chrbte. Často sa vo vzhľade objavujú mužské rysy. Horúčka s otvoreným vínom často vedie k problémom s počatím.

Čo robiť, ak sa predlžuje trvanie menštruačného cyklu?

V dospievaní, keď sa v ženskom tele vyskytuje hormonálne pozadie, menštruačný cyklus nie je vždy pravidelný. Mnoho ľudí si všimne dlhotrvajúce menštruácie alebo menštruácie sa vyskytujú pravidelne, ale zriedka. To sa považuje za normálne 2 - 3 roky po začiatku prvej menštruácie.

Avšak ani v tomto veku by sme nemali vylúčiť, že akékoľvek patologické procesy v tele sa stanú príčinou dlhého menštruačného cyklu. Preto je nevyhnutné mať povinnú návštevu u lekára a vyšetrenie, počas ktorého budete pravdepodobne musieť podstúpiť krvné testy (vrátane pohlavných hormónov), vaginálny náter na prítomnosť patogénnej mikroflóry, ultrazvukové vyšetrenie atď.

Hlavnou úlohou pri diagnostikovaní príčin menštruačných porúch je progesterónový test. Ak je to potrebné, lekár predpíše liečbu, ktorá vo väčšine prípadov zahŕňa užívanie vitamínov C, E, kyseliny listovej a hormonálnych liekov, hoci v niektorých prípadoch pomáha len výber špeciálnej vyváženej stravy. V prípadoch, keď lieková terapia nepomôže, môže byť predpísaný chirurgický zákrok, napríklad na odstránenie endometriálnych polypov, ovariálnych cýst atď.

kto potom predĺžil cyklus?

Dyuf, najviac podobný odpad, cyklus 28 dní. Doktorka Ovula 18. deň uviedla, že je možné, že bola tehotná, ale kvôli krátkej druhej fáze nemala čas na predpísanie.

Mám O 18 - 20 dní a cyklus je 26 - 28. Nikto pre mňa nič nepredlžoval, ako vidíte čoskoro rodí. Pravda Dyuf som videl, ale vždy som mal nízky progestron.

ktorí predĺžili cyklus, prosím, pozrite sa

Ani neviem, čo mám. Vždy som bol 30-32, potom 34-35 postupne posunutý, nikdy som tomu nevenoval pozornosť a neporiadok, bolo mi povedané, že moje vaječníky nefungujú dobre, potom o mesiac meškanie. posledné boli 13. októbra 2012 a začali sa 14. decembra 2012. (Potom som pracoval a študoval som práva, odchádzal som domov o 07:00 a prišiel som od 21 00 do 22 00, pravdepodobne kvôli tomu?!) Prešiel a znova vstal, z tohto dôvodu išla k lekárovi, aby obnovila cyklus a naplánovala dieťa. Teraz mám 29, ale toto je s Utrozhestanom, Duphaston mi nepomohol, vypil to 6 mesiacov a nulový bod po zrušení prišiel v deň 7-10, nie je to normálne, to znamená, že mi to nevyhovovalo.

Možno máte nejaký stres, dramaticky schudli alebo priberali na váhe, prepracovaní, preťažení tela, neustále myslenia na dieťa.

Poraďte sa s lekárom, moja rada pre vás.

Mal som stabilný cyklus pred prvými B ... 30 dní, podľa hodín mesiacov. prišli ... a po potrate, čistení ... obetovali 4 cykly OK ... zatiaľ čo mesačné normy boli dole, súčasný cyklus mierne zmenil. 28 dní bolo ... a ako prestala skákať dlhšie ako rok ... potom 33 dní, 40 ... posledné 2 cykly 37 dní už boli ustálené ... figy, ktoré pozná.

testy sú normálne, ultrazvuk neodhalil nič, hormóny sú v poriadku ... obr vie kvôli tomu, čo to je ...

Ako prebieha menštruačný cyklus u žien?

Kritické dni a ich miera

Ako prebieha menštruačný cyklus u žien? Za zmienku stojí, že za vznik menštruácie, hypofýzy v našom mozgu, je zodpovedná malá žľaza. Je to ona, ktorá vysiela telu signál na menštruáciu. Hypofýza má určité hormóny, ktoré krv prenáša v tele, ale vaječníky sú na nich citlivejšie, vylučujú tiež svoje hormóny.

Každý vaječník má veľa nezrelých vajíčok, od asi 100 do 150 tisíc. Vajce začnú dozrievať, keď hormonálny signál dosiahne vaječník. Aj v ženskom tele je folikul - špeciálny „vak“, v ktorom je uložená vajíčka. Folikul, keď sa vyvinie, rastie vo veľkosti a vydúva sa smerom k vaječníku.

Proces ovulácie nastáva, keď zrelé vajíčko v dôsledku prasknutia folikulu vstúpi do vajcovodov, potom sa proces uskutoční v priebehu menštruačného cyklu počas 8-15 dní.

Každá ovulácia ženy sa vyskytuje individuálne a závisí od mnohých faktorov, ktoré môžu urýchliť alebo spomaliť vývoj vajíčka. Stres, intenzívna fyzická námaha a skúsenosti môžu výrazne ovplyvniť ovuláciu a samotný menštruačný cyklus.

Aj keď ľudské vajíčko nemôže byť videné ľudským okom, je to najväčšia bunka v ľudskom tele.

Po ukončení ovulačného procesu sa už dozreté vajíčko presunie do maternicovej dutiny, vďaka strapcom, ktoré sú na vnútornej stene vajcovodov, môže taký pohyb vykonať.

Počas dozrievania folikulov vaječnou bunkou začína sliznica maternice rásť a stáva sa priaznivým pre pobyt počatého tvora. Samotný proces ovulácie a niekoľko dní po ňom je najúspešnejší na uskutočnenie počatia dieťaťa. Ak sa vajíčko v vajíčkovode počas tejto doby neobjaví pri spermii, potom k oplodneniu nedochádza. V tomto prípade sa vytvorená sliznica maternice, pripravená pre plod, odmietne a dôjde ku krvácaniu, to znamená k menštruácii.

Dôvody zvýšenia menštruačného cyklu

Dôvody, pre ktoré sa cyklus mení, sú rozdelené do troch kategórií:

 • Vonkajšie príčiny (fyziologické) - nesúvisia so žiadnymi patológiami v ľudskom tele a sú výsledkom stresových situácií, prudkých zmien v strave alebo zmien klimatickej zóny, tehotenstva. Menštruačný cyklus sa normalizuje po návrate do bežného životného štýlu (bez stresu, diéty, zmeny podnebia).
 • Patologické príčiny - spojené s rôznymi gynekologickými chorobami, ktoré môžu spôsobiť oneskorenie menštruačného cyklu.
 • Príčiny drog - spojené s ukončením užívania liekov.

Gynekologické choroby, ktoré sú sprevádzané zvýšením mesačného cyklu

Predĺženie mesačného cyklu sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku rôznych gynekologických (90%) a iných chorôb (10%).

Najčastejšie choroby, ktoré ovplyvňujú menštruačný cyklus, sú:

 • Ovariálna patológia - toto ochorenie sa vyskytuje u každej druhej ženy s nepravidelnou menštruáciou.
 • Porušenia hypotalamicko-hypofyzárneho systému - množstvo vylučovaných hormónov sa mení, FSH nespĺňa normu a výsledkom je narušenie cyklu. Ak včas nevyhľadáte lekársku pomoc, môžu sa vyskytnúť onkologické formácie.
 • Porušenie nadobličiek - vedie k zhoršeniu syntézy estrogénu, a preto dochádza k zmene menštruačného cyklu.
 • Rastie na sliznici maternice.
 • Zápalové procesy v maternici - je narušený rast endometria a jeho včasné dozrievanie, čo vedie k predĺženiu obdobia medzi kritickými dňami.
 • Onkologické choroby.
 • Potrat.
 • Problémy s zrážaním krvi.

Aj keď sú tieto choroby najčastejšou príčinou zmien cyklu, existujú aj iné závažné choroby.

Obličky a nadobličky ovplyvňujú trvanie cyklu

Ako určiť príčinu, ktorá viedla k predĺženiu mesačného cyklu

S cieľom zistiť, v akom dôvode sa obdobia objavili neskôr, ako je požadovaný čas, je potrebné prejsť určitými etapami diagnostiky:

 • ísť na konzultáciu a vyšetrenie gynekológa,
 • odovzdať škvrnu pri analýze,
 • prejsť na ultrazvukové vyšetrenie brucha alebo malú panvu (odporúčanie musí vykonať ošetrujúci lekár),
 • ak je to potrebné, choďte na MRI, čo je test pacienta na prítomnosť onkologických formácií v tele,
 • priechod hysteroscopy,
 • nezabudnite zložiť moč a krvné testy.

Je potrebné poznamenať, že pacient nemusí prejsť všetkými štádiami diagnostiky, ak sa jej choroba zistí aj po prijatí výsledkov analýzy náteru, predpíše sa mu potrebné lieky.

MRI môže byť potrebné na vylúčenie onkológie.

Aká kategória žien a dievčat náchylných na menštruačné nepravidelnosti?

Menštruačný cyklus je najčastejšie narušený u dospievajúcich, u žien v období menopauzy au dievčat vo fertilnom veku.

Táto kategória žien je veľmi dôležitá na sledovanie ich zdravia, a najmä hygieny v oblasti genitálií.

Nasledovné osoby patria do kategórie žien, ktoré majú zlomený menštruačný cyklus:

 • ženy, ktoré zneužívajú alkohol a fajčia (viac ako 10 cigariet počas dňa),
 • menštruačné nepravidelnosti u žien, ktoré neustále menia svojich sexuálnych partnerov a majú sex bez kondómov,
 • cyklus je prerušený u žien, ktoré nevenujú náležitú pozornosť hygiene pohlavných orgánov,
 • cyklus je nepravidelný u žien, ktoré úplne ignorujú zápalové procesy v oblasti genitálií,
 • menštruačné nepravidelnosti u žien, ktoré vykonávajú potraty a často rodia (čas medzi pôrodmi je menej ako 2 roky).
 • prerušený cyklus je pozorovaný u žien s rôznymi fyzickými patológiami.

V tejto skupine žena v 90% prípadov mesačne nezodpovedá norme.

Kondómy budú chrániť pred mnohými problémami vrátane mesačných porušení

Liečba predĺženého menštruačného cyklu

Keď ošetrujúci lekár určí dôvod narušenia menštruačného cyklu, vyberú sa najvhodnejšie liečebné metódy. Tieto metódy úplne závisia od individuálnych charakteristík tela ženy a od samotnej choroby.

Ak je príčina narušenia cyklu spojená so zhoršením hormonálneho systému, na odstránenie tohto problému sa predpisujú určité hormonálne lieky. Žena spolu s hormonálnymi liekmi predpisuje vitamínový komplex, pretože pri zdravom imunitnom systéme sú akékoľvek choroby oveľa rýchlejšie. Hormonálne lieky vedú k tomu, že mesačná normalizácia a pravdepodobnosť výskytu tohto problému v budúcnosti sa zníži na minimum.

Je dôležité zdôrazniť skutočnosť, že užívanie hormonálnych liekov by mal prísne predpisovať lekár, inak sa žena nielenže nezbaví problému, ale môže ho len prehĺbiť.

V prípade menších porúch gynekológovia predpisujú pacientom normalizáciu menštruačných sirupov a vyváženú stravu. Strava je predpísaná v závislosti od individuálnych charakteristík ženského tela.

Ak je dôvod na predĺženie cyklu taký závažný, že s ním lieky nedokážu zvládnuť, odporúča sa chirurgická liečba. Tieto dôvody zahŕňajú odstránenie maternice alebo výrastky na sliznici maternice.

Hneď ako sa mesačník objavil prvýkrát, dievča je povinná začať sledovať cyklus. A ak sú v ňom nejaké porušenia, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Vždy by ste mali pochopiť, že schopnosť mať deti závisí od normálneho stavu reprodukčného systému.

Dva typy polypov v maternici: žľazové a vláknité. Na ich odstránenie môže byť potrebné chirurgické zákroky.

Ľudové lieky na normalizáciu mesačného cyklu

Existuje aj kategória žien, ktoré nechcú chodiť do gynekológa a na normalizáciu menštruácie sa používajú ľudové prostriedky.

Najlepšie ľudové recepty na normalizáciu mesačných zaslúžených sú tieto:

 • Je potrebné vziať 1 lyžicu sušeného oregana, vložiť do nádoby a naplniť 0,5 litra horúcej vody. Potom je nádoba zabalená uterákom a naplnená infúziou počas 40 minút. Kvapalina sa filtruje a spotrebúva v množstve 4 šálok počas dňa.
 • Vezmite pol lyžice petržlenových semienok, vložte ich do nádoby a nalejte dva šálky studenej vody. Liečivo sa podáva infúziou počas 8 hodín. Je potrebné používať pol pohára 4-krát denne.

Mnoho žien po kontrole týchto liekov s istotou vyhlasuje, že normalizujú menštruáciu.

Ale bez ohľadu na to, aké účinné môžu byť ľudové lieky, je najlepšie sa obrátiť na modernú medicínu.

Pin
Send
Share
Send
Send