Hygiena

Kedy a ako povedať dieťaťu o mesačnom

Pin
Send
Share
Send
Send


Obdobie dozrievania u dievčat je sprevádzané mnohými zmenami v jej tele. Štruktúra tela sa začína meniť - získava výraznejšie formy, prácu psychologického systému, výhľad na zmeny života, rast vlasov. Hlavným faktorom skutočnosti, že dieťa dozrelo, je príchod menštruácie (mesačný výtok krvi z vaginálnej dutiny). Aby nevedomá dievčina nepanikla po tom, čo videla podobný proces, je potrebné ju vopred pripraviť na začiatok dospelosti.

Mnoho matiek sa pýta, ako povedať dievčaťu o jej období, v akom veku to urobiť a ako sa správne pripraviť na takúto intímnu konverzáciu. Budeme hovoriť viac o tomto v tomto článku.

Kedy hovoriť

S vekom dieťaťa, keď je potrebné komunikovať na tému menštruácie, by sa mala matka rozhodnúť pre seba. Koniec koncov, každé dievča je jedinečné, s niektorými regulátormi prichádzajú v 14, av iných - v 11-12. Preto by ste mali pozorne sledovať zmeny, ktoré naznačujú vývoj sekundárnych sexuálnych charakteristík (zvýšené potenie, rast vlasov).

Lekári odporúčajú dotknúť sa týchto tém z desiatich, maximálne však 12 rokov. V tomto veku môžete dieťaťu povedať, že čoskoro jej telo podstúpi fyziologické, nezvratné zmeny. Prípustným spôsobom vysvetliť, čo predstavuje menštruáciu.

Príprava na rozhovor

Mnohí rodičia považujú za ťažké naladiť sa na nadchádzajúcu konverzáciu so svojou dcérou a správne vybrať správne slová. V tomto prípade existuje niekoľko odporúčaní, ako sa dotknúť tejto témy a viesť informatívny rozhovor s dieťaťom:

 • Neopierajte túto tému už od detstva: keď sa objavia otázky, napríklad o podložkách, aby sme vysvetlili, že s vekom sa ženské telo začína meniť, dievčatá sa stávajú ženskejšími a podušky sú potrebné na mesačný a úplne prirodzený proces (bez toho, aby sme sa dostali do detailov)
 • Začiatok rozhovoru by mal byť prezentovaný v hravom a uvoľnenom formáte, keď bude mať dcéra dobrú náladu,
 • Pred začatím rozhovoru preskúmajte existujúcu literatúru na internete alebo vo vzdelávacích knihách (aby v prípade, že nastane otázka, matka môže dať jasnú a konštruktívnu odpoveď)
 • Je jednoduchšie a správnejšie nájsť animované video na túto tému, potom bude dievča počas jeho prezerania schopné pochopiť hlavné aspekty tohto procesu a presnejšie sa opýtať na niektoré detaily svojho spoločníka.

Kto by mal hovoriť s dieťaťom

Vzhľadom k tomu, že samotní muži celkom nerozumejú tomu, čo sú kritické dni, prečo prichádzajú a čo sa stane s telom počas tohto obdobia, pápeži nie sú najlepším partnerom v tejto citlivej otázke.

Najlepšie zo všetkého je, ak mama vedie rozhovor o fyziologických zmenách v ženskom tele. Ona, rovnako ako nikto iný, bude schopná odpovedať na otázky, ktoré položila jej dcéra, prezentovať ju v jemnej a konzistentnej forme.

V prípade, že matka neexistuje, potom najbližšia žena príbuzná (babička, teta alebo staršia sestra) by mala povedať o mesačnom období dieťaťa.

O čom by som mal hovoriť

Po prvé, musíte povedať svojej dcére o anatomickej štruktúre dospelého ženského tela. Vysvetlite dievčaťu, aký je hlavný rozdiel medzi mužom a ženou. Ďalej je potrebné hovoriť o samotnej menštruácii: vysvetliť, prečo sa tento proces vyskytuje - príprava na budúce materstvo a tiež to, čo je menštruácia - vylučovanie neoplodneného vajíčka a ochrannej vrstvy (endometria), ktorá sa počas mesiaca zvýšila krvácaním. Je tiež potrebné venovať pozornosť cyklickému charakteru tejto udalosti: koľko kritických dní pokračuje a ako často sa vyskytujú (v priemere mesačné obdobia trvajú 4-7 dní s intervalom 23-34 dní).

Na konci by ste mali hovoriť o hygiene. Vysvetlite, ako existujú spôsoby, ako zabrániť úniku (tesnenia, tampóny, silikónové čiapky), ukážte príkladom použitia tesnení a povedzte, ako často ich potrebujete zmeniť. Ak nechcete vynechať obvyklé hygienické pravidlá, dievča by malo vedieť, že počas regulačného obdobia musí pravidelne chodiť do sprchy (aspoň 3 krát denne), aby sa zabránilo vzniku nebezpečných chorôb.

Konverzácia by mala byť čo najinformatívnejšia, aby počas prvých menštruačných cyklov, aj keď v blízkosti nie sú dospelí, mladé dievča vedelo, čo má robiť a nepanikáril.

Aké otázky majú deti?

Mnoho dievčat môže po takejto úprimnej konverzácii položiť nasledujúce otázky, ktoré ich zaujímajú:

 1. Najčastejšou otázkou je, či sú kritické dni sprevádzané bolesťou. Dcéry musia objasniť, že v normálnom priebehu regulátora sú bezbolestné, niekedy sprevádzané pocitom ťažkosti v dolnej časti brucha,
 2. Čo cíti žena pred menštruáciou? Je potrebné odpovedať tak, aby v prvých obdobiach nástupu kritických dní dievča nedalo podozrievanie z ich začiatku, ale po určitom čase sa predmenštruačné príznaky stanú výraznejšími a zrelé dievča bude vedieť vopred o bezprostrednom príchode menštruácie. potenie, atď.)
 3. Kedy začnú moje kritické dni? Pravidelne najčastejšie prichádzajú vo veku od 12 do 14 rokov a zvyčajne v zime,
 4. Mám biely výtok na spodnom prádle, čo to znamená? Vysvetlite dieťaťu, že tento jav je celkom prirodzený. Belle je určený na udržanie čistoty vnútorných pohlavných orgánov, odstránenie nebezpečných stopových prvkov vonku,
 5. Môže menštruácia pri chôdzi alebo štúdiu prísť? Áno, v tomto prípade musíte od veku 10 rokov nosiť v kufríku tesnenie a ak ho nemáte, okamžite sa vráťte domov a odoberte si lekciu sestry v službe.

Osoba, ktorá vyvoláva takúto citlivú tému, by mala jasne poznať odpoveď na akúkoľvek otázku, ktorá sa objaví. Preto je lepšie uistiť sa o svojich vedomostiach, preskúmať existujúci materiál na internete.

Čo stojí za to mlčať

Počas rozhovoru existujú také skutočnosti, ktoré nie je vhodné spomenúť:

 • Nie je potrebné klásť špecifický vekový rámec, v akom veku príde mesačne. V tomto prípade sa dievča, ktoré dovŕšilo 14 rokov a ktoré nemá žiadne právne predpisy, bude obávať, že sa nerobí dobre a že je nejako chorá,
 • Mlčajte o intenzívnej bolesti, ale nehovorte, že menštruácia prechádza bez príznakov. Ak poviete, že kritické dni sú sprevádzané bolesťou, potom dieťa zažije a očakáva niečo strašné,
 • Nehovorte o menštruácii ako o niečom krásnom. Ak dievča v tom nájde pýchu, môže sa pochváliť príchodom nariadení v spoločnosti rovesníkov a dospelých. Dieťa by malo pochopiť, že proces je prirodzený, ale hovoriť o ňom s cudzími ľuďmi nie je prijateľné.

Pri správnom prístupe a presnom prezentovaní informácií si dievča uvedomuje nadchádzajúce zmeny v tele a to, čo je potrebné urobiť a ako sa počas tohto obdobia života správať.

Pozrite si video: Hodina deťom 2012 - Bábky v nemocnici (Smieť 2022).

Pin
Send
Share
Send
Send