Vitálny

Sú endometritída a tehotenstvo kompatibilné?

Tehotenstvo s endometritídou je možné, ale je ťažké a často končí potratom. V akútnej forme ochorenia je nemožné počatie a gestacia plodu - zapálené endometrium odmietne oplodnené vajíčko. To ohrozuje šírenie patologického procesu na prívesky, krvácanie a dokonca sepsu. Akútny zápal sliznice maternice je kontraindikáciou tehotenstva a sexuálneho kontaktu.

Je možné otehotnieť dieťa s touto chorobou?

Zápalový proces v dutine maternice zabraňuje implantácii oplodneného vajíčka. Je možné počať dieťa na pozadí endometritídy, avšak v tomto prípade bude žena čeliť mnohým problémom. Hlavným problémom je zachovanie plodu. Často v raných štádiách dochádza k spontánnemu potratu.

Ak je endometritída akútna, nebudete môcť otehotnieť. Úplný sexuálny kontakt nemôže byť spôsobený bolesťou brucha, zvýšenou telesnou teplotou. Narušuje tiež menštruačný cyklus, ovulačný proces a hormóny., Šanca na tehotenstvo sa znižuje takmer na nulu.

Pri chronickej endometritíde je možné oplodnenie. Choroba sa stáva latentnou, nie sú tam žiadne nepríjemné príznaky. Žena si môže myslieť, že je zdravá. Po určitom čase sa však zápalové ochorenie určite cíti.

Zdravé endometrium slúži ako základ pre pripojenie oplodneného vajíčka. Počas choroby sa sliznica regeneruje, nemôže spoľahlivo zadržať plod. Počas gravidity pretrváva riziko spontánneho prerušenia. Lekár nevyhnutne varuje pred týmto pacientom.

Niekedy ženy ani nevedia, že boli tehotné. Potrat sa môže vyskytnúť 1-2 týždne po počatí. Zapálené endometrium odmieta vajíčko spolu s tkanivami lemujúcimi dutinu maternice. Ženy sa niekedy mýlia s abnormálnym krvácaním pri menštruácii.

Keďže tehotenstvo sa nevyskytuje, mnohí si myslia, že majú neplodnosť. Pred samodiagnostikou je potrebné ísť na konzultáciu s lekárom. Možno dôvodom nedostatku detí je chronický zápal endometria.

Ďalším problémom je exacerbácia ochorenia počas nástupu tehotenstva. Patológia neovplyvňuje len telo nastávajúcej matky, ale ovplyvňuje aj dieťa. V dôsledku intoxikácie sa zvyšuje riziko vnútromaternicových malformácií, predčasného pôrodu atď.

Plánovanie tehotenstva

Zápalové procesy v panvových orgánoch musia byť pred počatím odstránené. Správne plánovanie tehotenstva - kľúč k dobrému zrodeniu a zdraviu nenarodeného dieťaťa. Po utrpení zápalu endometria, musíte obnoviť zdroje tela a len potom sa snaží otehotnieť.

Plánovanie koncepcie začína komplexným prieskumom. Ukázalo sa, že príčina ochorenia, stupeň zanedbávania, tvar kurzu, atď gynekológ vyberie účinný a bezpečný priebeh liečby. Ciele liečby sú:

 1. Sloboda od zápalu.

 2. Obnova sliznice maternice.
 3. Normalizácia hormonálneho pozadia.
 4. Úprava menštruačného cyklu.

S pomocou liekov a fyzioterapie lekár normalizuje ženskú reprodukčnú funkciu.

Najčastejšou príčinou zápalového procesu je infekcia. Na jeho odstránenie sú predpísané antibiotiká. Antibakteriálne liečivo je vybrané po zohľadnení patogénu po laboratórnych testoch.

Je nevyhnutné užívať imunomodulátory, pretože obranyschopnosť tela je znížená z dôvodu choroby a dlhodobej antibakteriálnej liečby. Pred predpísaním liekov na zvýšenie imunity lekár skontroluje stav interferónu pacienta. To určuje citlivosť organizmu na interferónové induktory.

Aby plánované tehotenstvo mohlo prísť rýchlejšie, fyzioterapia je predpísaná pacientovi. Zvyšujú krvný obeh v dutine maternice, takže endometrium je zásobované kyslíkom a regeneruje sa.

Niekedy gynekológ predpisuje hormóny. Perorálne kontraceptíva pomáhajú normalizovať menštruačný cyklus a dávajú vaječníky niekoľko mesiacov na odpočinok pred počatím. Po ukončení hormonálneho príjmu dochádza takmer okamžite k oplodneniu.

Vlastnosti prenášania dieťaťa

Je ťažké nosiť dieťa s endometritídou, ale tehotenstvo a zápal sliznice maternice sa navzájom nevylučujú. Veľa závisí od formy ochorenia. Napríklad v prípade akútnej endometritídy nie je možné otehotnieť.

Pri chronickej patológii sa koncepcia vyskytuje bez prípravy. Odoberať a porodiť zdravé dieťa môže podliehať odporúčaniam gynekológa.

Mimo exacerbácie endometritídy prebieha tehotenstvo dobre, ale riziko spontánneho prerušenia pretrváva. Pacient by mal byť pravidelne vyšetrovaný gynekológom a podrobený všeobecným testom (krv, moč). Takže lekár sleduje dynamiku životne dôležitých ukazovateľov tela ženy a plodu.

Lekár si vyberá najefektívnejšie a najbezpečnejšie pre detské lieky, ktoré pomáhajú, ak nie eliminovať, potom aspoň brzdia vývoj patologického procesu. Po pôrode je žena kompletne liečená s cieľom odstrániť zdroj infekcie.

Možné komplikácie

Nedostatok včasnej diagnostiky a liečby spôsobuje nebezpečné komplikácie. Gynekológovia identifikujú nasledujúce účinky behu endometritídy počas tehotenstva:

 • blednutie tehotenstva
 • mentálne, mentálne alebo fyzické poruchy u dieťaťa,
 • šírenie infekcie na vaječníky a vajcovody,
 • tvorba adhézií v maternici a črevách,
 • chronickej bolesti v dolnej časti brucha.

Autoimunitná endometritída je jedným z najzávažnejších dôsledkov chronického zápalu, pri ktorom telo produkuje protilátky proti svojim vlastným endometriálnym bunkám. Zbaviť sa patológie a otehotnieť si dieťa vyžaduje dlhodobú liečbu. Účinnosť liečby závisí od vedomia pacienta a od odporúčania lekára.

Súvisiace články

Endometritída a endometrióza - názvy spoluhlásky, ale rôzne diagnózy. , Sú endometritída a tehotenstvo kompatibilné?

Pomáhajú antibiotiká s endometritídou a môžeme bez nich robiť? , Produkcia potratov v rôznych štádiách tehotenstva.

A čo je endometritída u žien, majú šancu naučiť sa veľa. , Odporúčame prečítať si článok o tehotenstve s endometritídou.

Liečivé tampóny Endometritída. Sú endometritída a tehotenstvo kompatibilné? Komplikácie po endometritíde.

© 2017. Informácie na tejto stránke sa poskytujú len na referenčné účely. Nepoliehajte sa na seba. Pri prvých príznakoch ochorenia sa poraďte s lekárom. Zásady ochrany osobných údajov Pri opätovnom tlači materiálov zo stránok je potrebný aktívny odkaz na stránku!

Šanca na tehotenstvo

Existuje štatistika, že v 14% prípadov rôznych patológií počas tehotenstva je „vinníkom“ chronická endometritída. Odborníci hovoria, že životaschopné oplodnené vajíčko spolu so zdravým funkčným endometiom sú rozhodujúcimi faktormi pri pokuse otehotnieť. Oplodnené vajíčko hľadá bezpečné útočisko pre ďalší rozvoj, ktorého úloha je vhodná len pre maternicu. Ak sú však postihnuté jeho tkanivá, potom sa blastocysty nemôžu zakoreniť. To je presne to, čo sa deje pri chronickej endometritíde, keď postihnuté tkanivá maternice nemôžu vytvoriť podmienky priaznivé pre rozvoj vajíčka.

Endometritída je zápal sliznice maternice, v dôsledku čoho je endometrium maternice (vnútorná sliznica) pokryté adhéziami a jazvami, zhrubnuté a zahustené. Je takmer nemožné zvyknúť si na takéto brnenie a vaječná bunka, ktorá sa neúspešne pokúsila bezohľadne odmieta - potrat nastane dokonca aj v raných fázach. Veľmi často sa žena ani nedomnieva, že došlo k počatiu, pretože nastáva krvácanie podobné menštruácii.

Endometritída sa vyvíja v dôsledku integrity endometria maternice, keď je mechanicky poškodená. Zvlášť často príčinou vzniku endometritídy sú potraty, ochorenie sa môže vyvinúť po pôrode alebo po operácii. Infekcie pohlavných orgánov tiež prispievajú k porušeniu integrity slizníc tkaniva maternice.

Neošetrená alebo neliečená endometritída sa stáva chronickou. Prináša nielen nepohodlie systematickým prejavom (medzi príznaky endometritídy - akútna bolesť brucha, hnisavý výtok z genitálneho traktu, chaotické krvácanie z maternice, menštruačné poruchy), ale v mnohých prípadoch, ako sme už povedali, spôsobuje neplodnosť a obvyklé potraty. ,

Príčiny neplodnosti a potratu

Maternica je hlavným orgánom reprodukčnej sféry, kde prebiehajú všetky štádiá počatia a implantácie embrya a potom vývoj plodu. Vnútri maternice je lemovaná vrstvou epitelu - endometria. V súlade s fázou menštruačného cyklu sa mení hrúbka endometria v dôsledku aktívnej regenerácie. Najväčšia hrúbka endometria zodpovedá stredu menštruačného cyklu, keď sa vajíčko uvoľní, ženské telo sa pripraví na počatie. Regenerovaná hrubá vrstva endometria je hlavnou podmienkou úspešnej implantácie embrya do sliznice maternice a ďalšieho vývoja plodu.

Pri chronickej endometritíde sa nevyskytuje regenerácia endometria v dôsledku zápalového procesu. Pri endometritíde prevládajú procesy fibrózy (proliferácia spojivového tkaniva v mieste zápalu), poruchy hormonálnej regulácie na lokálnej a systémovej úrovni, ako aj poruchy normálnej flóry a bunkové zloženie uterinnej výstelky.

Neplodnosť a potraty pri endometritíde sa teda vyskytujú okamžite z niekoľkých dôvodov:

 • Poruchy morfológie endometria s náhradou spojivového tkaniva. Výsledkom je, že oplodnené vajíčko nemôže byť fixované v maternici a ide spolu s vaginálnymi sekrétmi. V tomto prípade žena ani netuší, že je tehotná.
 • Poruchy syntézy progesterónu. Progesterón je jediný hormón reprodukčného systému, ktorý si udržiava stav tehotenstva a udržiava ho po dlhú dobu tým, že znižuje tón zapálenej maternice. Pri chronickej endometritíde sa progesterón nevytvára, pretože prevláda syntéza zápalových mediátorov, čo sa prejavuje ukončením tehotenstva v skorých štádiách.
 • Tehotenstvo s endometritídou sa nevyskytuje kvôli inaktivácii samčích spermií už v štádiu počatia. Fagocytové bunky sa aktívne podieľajú na procese zápalu: makrofágy, neutrofily, dendritické bunky. Zničia cudzie antigény, vrátane spermií. Keď mužské zárodočné bunky vstupujú do maternice, sú fagocytované a zničené zápalovými makrofágmi a neutrofilmi.

Dôležité vedieť! Chronická endometritída je často asymptomatická. Pre včasnú detekciu potrebujú ženy každoročné lekárske prehliadky u gynekológa. Týmto spôsobom je možné v budúcnosti výrazne znížiť riziko neplodnosti.

Čo robiť, ak sa zistí endometritída

Po prvé, pri diagnóze endometritis nezúfajte. Ak bola choroba zistená v skorých štádiách, všetko je fixovateľné. Mierne formy patológie sú prístupné včasnej liečbe, čo zvyšuje pravdepodobnosť tehotenstva po terapeutickom kurze.

Ťažkosti vznikajú pri pokročilých formách endometritídy a hnisavých formách ochorenia. V tomto prípade je liečba dlhá, často sa vyskytujú komplikácie. S predĺženým a hnisavým priebehom ochorenia prechádza endometrium úplnou morfologickou reorganizáciou, ktorá vytvára vážne prekážky pre nástup tehotenstva v budúcnosti.

Dôležité rady! Nie je potrebné oddialiť liečbu a zvážiť jej vhodnosť, ak v budúcnosti žena plánuje mať deti. Šance na počatie a znášanie dieťaťa sa tak znížia o 2-3 krát. Po včasnom terapeutickom kurze 60-70% žien znáša a porodí zdravé deti. Pri komplikovaných formách ochorenia a dlhodobej liečbe sa toto percento znižuje na 10-20%.

Čo potrebujete vedieť o liečbe pri plánovaní tehotenstva

 1. Dodržujte odporúčania lekára. Nájdite skúseného gynekológa, ktorý opakovane liečil endometritídu.
 2. Ak je to možné, poraďte sa s odborníkom na plodnosť, aby ste skontrolovali možnosti tehotenstva.
 3. V čase liečebného kurzu používajte antikoncepciu, aby nedošlo k vyčerpaniu vášho tela potratom.
 4. Na liečenie sa používajú antibakteriálne, protizápalové činidlá. Fyzioterapeutické postupy majú veľký vplyv na liečbu endometritídy: expozícia UHF, masáž.
 5. Na obnovenie hormonálneho pozadia sú vylúčené psychotraumatické vplyvy, predpisujú sa sedatíva.
 6. Počas tohto obdobia sa neodporúča ťažká fyzická a psychická práca. Je dôležité vytvoriť priaznivú atmosféru okolo vás.

Dôležité informácie! Pred liečbou musí byť žena trpezlivá. Liečba trvá 4 až 6 mesiacov a samotné tehotenstvo nastáva 2-4 mesiace po nej.

Tiež nezabudnite, že po poslednom potrate pred nástupom nového tehotenstva by malo trvať najmenej šesť mesiacov. Preto je v čase liečby také dôležité používať antikoncepciu, najmä ak žena v minulosti mala spontánne prerušenia spôsobené endometritídou.

Priebeh tehotenstva

Početné hodnotenia žien a lekárov hovoria, že po liečbe endometritídy sa tehotenstvo vyskytuje s pravdepodobnosťou až 90-100% a končí v pôrode v 60-70% prípadov. Tehotné ženy by mali byť pravidelne monitorované na pôde pred pôrodom najmenej 2 krát mesačne.

Ak sú príznaky ohrozeného prerušenia predpísané progesterónovými liekmi (zachovanie tehotenstva). Pri vykonávaní je žiaduce, aby ste po konzultácii s lekárom užívali vitamínové komplexy.

Tehotná žena je v skupine s vysokým rizikom potratu, preto je potrebné obmedziť fyzickú námahu a stresové účinky. Hmotnosť zdvíhania je prísne zakázaná.

Všeobecne platí, že 60-70% tehotenstiev končí pôrodom, väčšina žien nesie a rodí svoje druhé dieťa bez akýchkoľvek problémov.

IVF po endometritíde

Moderné reprodukčné technológie priniesli do nášho života možnosť oplodnenia in vitro. S obvyklým potratom a neplodnosťou je tento postup často jedinou šancou mať deti. Existujú však nuansy.

Ťažkosti s IVF sú spojené s reštrukturalizáciou endometria. Ak pacientka nemôže otehotnieť a porodiť plod, znamená to, že endometrium nie je pripravené vziať zárodok a uložiť ho. S IVF je vajíčko oplodnené mimo maternice, potom je embryo umelo vysadené matkou, ale existuje vysoké riziko, že embryo neprijme embryo.

Výskumy ukazujú, že len malé percento žien s chronickou endometritídou nesie a porodí deti po oplodnení in vitro. Na zvýšenie účinnosti je lepšie použiť niekoľko pokusov o opätovné nasadenie embrya s krátkym časovým intervalom.

záver

Materstvo je najdôležitejšie povolanie ženy v tomto svete. V prípade chronickej endometritídy je však možné otehotnieť a nosiť dieťa pod podmienkou úspešnej a včasnej liečby. Dodržujte odporúčania lekára, sledujte svoje reprodukčné zdravie, užívajte vitamíny a minerály na zlepšenie celkového zdravia. Vytvorte si v blízkej budúcnosti priaznivú atmosféru a plné uzdravenie.

Je tehotenstvo možné s chronickou endometritídou?

Všeobecne platí, že táto diagnóza nie je kladený na ultrazvuk, môže to byť len podozrenie. V lete som ho dal na ultrazvuk. 2 cykly endometria nerastú viac ako 6 mm. Nič som nezaobchádzal. otehotneli v prvom cykle, videl šalvie pred ovuláciou. možno mi pomohol. celkové tehotenstvo a endometrium 11 mm

Sakra, vždy som si zmiasť tieto vredy, povedzme, že endometritída je čo? Mal som len polypy, o ktorých som hovoril, a endometrium je bujné, dokonca aj pri nejakom zápale, to bolo povedané po biopsii.

Nie so mnou, s priateľom to bolo, to bolo prvýkrát zasadil na Oki, a potom by mala v pláne, moja dcéra je už 8 rokov ... Všetko je s nimi dobré

Chronická endometritída bez aktivity a plánovania tehotenstva

Irin, som veľmi znepokojený, nedávno som tiež dostal diagnózu chronickej endometritídy bez aktivity, ale hneď ako sa začnem báť, naozaj nespím kvôli mojim starostiam, kvôli mojej práci, potom moja maternica znova bolí ... môže byť také, že keď budem Išiel som, aby som urobil analýzu predtým, než som spal a odpočíval, a preto som ukázal, že bez aktivity, a na druhý deň som bol tak veľa v práci a nespal celú noc, a tak rýchlo sa stal aktívnym?

Aspirát endometria sa odobral z maternice histologickým vyšetrením. Môj žalúdok po celý čas bolí, bolí to ako bolesť zubov, nemusím spať, alebo som fyzicky unavený, nervózny, začínam bolieť, tupé bolesti sú pod tlakom ... vôbec nie je možné otehotnieť.

Bolo mi povedané, že hlavná vec nie je v aktívnej forme. Ošetril som a prišiel B

Bude Eco pomôcť s chronickou endometritídou?

Väčšina špecialistov na reprodukciu (ako môj lekár) sa domnieva, že pripojenie do značnej miery závisí od kvality embrya a vaječnej bunky. A zlý účinok hyperplázie sa odstráni v dôsledku hnevu a endometritída je v dôsledku použitia proginalu a divigelu. Pretože ak sa požadovaná veľkosť endometria zvyšuje, je to dosť na to, aby ste otehotneli. Ak je chronická endometritída liečená antibiotikami tisíckrát, ide o liečbu. Veľmi rýchlo ide do fázy kroniky, keď sa endometrium samo zapáli. Táto tkanina. A nič sa s tým nedá urobiť.

A kvalita vaječných buniek silne ovplyvnená angiometriou. Dokonca aj ten, ktorý spálil laparoy. To je hlavný dôvod. Ten dáva prázdne folikuly, ktoré nemožno určiť. A nekvalitné yak. Stávajú sa slabými, pretože je to samotná endometrióza, rovnako ako prostaglandíny a zabíjačské bunky, ktoré telo produkuje na usmrtenie endometriózy, ich zničenie.

Tiež som myslel na endometrium. Ale ako vidíte, môj lekár ma presvedčil, aby som skúsil stimuláciu. Bola ako eko. Tie isté lieky. Len v menších dávkach. Pod kontrolou ultrazvuku. Urobil som to. Bude to dopadnúť a vy. A predtým som videl aj rok v obenzyme a infračervené žiarenie v strede bolo pred tromi rokmi ... ako moja vlastná ovulácia, tak aj AMG 5. A samotná endometria rastie na požadovanú hodnotu. A čakal som na tehotenstvo 6 rokov.

Cach (idete ďalej, môžem?). Už som ti napísal môj príbeh. Pretože nebudem ísť hlboko. Čisto logicky, ak je vaša endometritída akútna, musí sa najprv uhasiť. Len antibiotiká nemôžu robiť. Po liečbe je tiež nevyhnutné zachovať imunitu za normálnych podmienok. Potom xp. endometritída môže prejsť do hibernácie. Endometrium sa upokojí, zápal ustúpi. Bude ľahké ju zvýšiť, aspoň s rovnakým divigelom. Ak sa všetky tieto podmienky zhodujú, endometritída spí, endometrium je pokojné a bujné, potom B príde bez IVF. A v prípade, že endometritis zúri vo fokálnej forme, endometrium je zapálené a vyčerpané ... IVF nedá výsledok 99%. Musíme zistiť, v akom štádiu je teraz endometritída a v akom stave je endometrium.

Výsledkom prvého protokolu je skoré tehotenstvo. Zmenil som kliniku a lekára, pred druhým protokolom lekár trval na hysteroskopii v dôsledku hyperplázie endometria s kyretážou. Navyše, výsledky biopsie z dedičstva odhalili chronickú endometritídu. Rez na 2,5 mesiaca Wobenzym, a vstúpil do druhého protokolu (výsledok teraz líči moje rebrá). Tak to pomohlo, že na hrobke vyčistili chorú vrstvu endometritídy a Wobenzym. Pred prvým vyšetrením nebol výsledok zmrazený.

Čo spôsobilo vznik chronickej endometritídy

Od dospievania, každá žena vie, že každý mesiac, pod vplyvom hormónov, dochádza k množstvu zmien v jej tele, ktoré sú nevyhnutné pre úspešné počatie a nosenie zdravého dieťaťa.

Taktiež nie je žiadnym tajomstvom, že implantácia a následný rast embrya sa vyskytujú v maternici, a jeho vnútorný obal je ideálny pre toto: je sterilný, bohatý na všetky potrebné živiny a je schopný citlivo reagovať na všetky druhy zmien v hormonálnom pozadí, čím vytvára všetky podmienky pre normálny stav. vývoj plodu.

Ak sa však infekčný zápal vyskytne v pošve alebo na maternicovom hrdle, vírusy a mikroorganizmy môžu ísť hore do dutiny maternice.

Zlá imunita, nedostatočná liečba alebo nesprávne zvolená terapia umožňujú infekcii infiltrovať bunky endometria a stať sa jej „hosťom“. A pod vplyvom zlých návykov, stresu, podchladenia alebo iných negatívnych faktorov ochorenie začína „rušiť“ imunitu ženy a skôr alebo neskôr sa stáva chronickou.

V dôsledku nepretržitého zápalu sa sliznica v endometriu začína spravidla nahrádzať spojivovým tkanivom a v dôsledku toho je narušený krvný obeh a znižuje sa citlivosť na hormóny. To môže viesť k nesprávnemu pripojeniu embrya k stene maternice.

Všetky tieto dôvody vždy naznačujú, že liečba chronickej endometritídy sa má vykonať pred tehotenstvom. V opačnom prípade môžu nastať ťažkosti s koncepciou, nedostatočnosťou druhej fázy cyklu, potratom alebo jeho „vyblednutím“ v počiatočných obdobiach.

Hlavnými faktormi vyvolávajúcimi výskyt endometritídy sú:

 • Akýkoľvek chirurgický zákrok v maternici (potrat, hysteroskopia, kyretáž, biopsia endometria, atď.),
 • infekčné ochorenia vulvy, pošvy alebo krčka maternice,
 • bakteriálna vaginóza
 • radiačnej terapie
 • vnútromaternicové zariadenia,
 • komplikácií po tehotenstve alebo pôrode.

Vlastnosti tehotenstva s chronickou endometritídou

Prípady, v ktorých sa žene podarí otehotnieť na pozadí progresívneho ochorenia, sú pomerne zriedkavé a takéto tehotenstvo sa zvyčajne považuje za odsúdené na zánik. Ak bolo vajíčko schopné implantovať do postihnutej maternice, hrozba potratu bude pretrvávať počas celého obdobia gravidity. Okrem toho takéto tehotenstvo môže sprevádzať ďalšie komplikácie.

Okrem toho existuje veľké nebezpečenstvo, že sa endometritída začne šíriť do tkaniva plodu, čo nakoniec povedie k vnútromaternicovej smrti nenarodeného dieťaťa.

Endometritída maternice a tehotenstvo sa však navzájom nevylučujú. Uviedli sme najhoršie následky tohto ochorenia, ale len aby sme vám pripomenuli závažnosť problému. Toto je vaše zdravie a vo vašich rukách osud budúcich detí. Ak nie ste schopný otehotnieť, prejdite si úplné vyšetrenie av prípade zistenia ochorenia vykonajte všetky opatrenia na jeho odstránenie.

Nezúfajte, ak lekár zistí, že máte chronickú endometritídu, pamätajte, že tehotenstvo sa vám nestalo zakázané. Vezmi srdce a potom budeš v poriadku!

Chronická endometritída a tehotenstvo

Gynekológovia bezdôvodne neustále hovoria, že každá žena je jednoducho povinná podstúpiť preventívne vyšetrenia. Stav orgánov jeho reprodukčného systému ovplyvňuje nielen celkový zdravotný stav, ale aj schopnosť výrobku produkovať zdravé potomstvo. A ak je vyjadrená v jednoduchom ľudskom jazyku, znamená to, že žena môže počať, niesť a porodiť zdravé dieťa len v neprítomnosti gynekologických ochorení. Veľmi dôležitý je jednoducho stav endometria maternice nastávajúcej matky.

Endometritída a tehotenstvo Ako otehotnieť po endometritíde

| Ako otehotnieť po endometritíde

Pre mnohé ženy táto diagnóza znie ako veta, pretože je známe, že často táto choroba bráni pacientom v poznaní radosti z materstva. Medzitým existujú tisíce príkladov, kde veľký počet žien na celom svete vykonával a porodil úplne zdravé deti aj po ich diagnostikovaní. V tomto článku sa pokúsime zvážiť otázku počatia dieťaťa po endometritíde. Čo treba v tomto prípade zvážiť?

Ako urobiť zdravé dieťa po liečbe choroby? Mnohé ženy, ktoré trpeli touto chorobou, veria, že teraz nie je možné poznať radosť z materstva. Ale to nie je tak - príklad mnohých pacientov je najvýraznejším dôkazom toho, že endometritída nemôže byť považovaná za trest, ak chcete otehotnieť a mať dieťa ... Čím skôr začnete liečiť chorobu, tým vyššia je šanca na úspech - pokročilé ochorenie môže vyvolať neplodnosť a dokonca vytvára hrozbu. zdravie a život pacienta.

Ak je žena chorá alebo má endometritídu, potom sa vnútorná dutina maternice nemusí zotaviť až do konca, v dôsledku čoho embryo odmietne. Čo robiť

Po endometritíde nemusí byť výstelka maternice, ktorá prešla zápalom, náchylná na počatie. To spôsobuje určité problémy, ak chce žena porodiť dieťa. Jedným zo spôsobov, ako otehotnieť, je IVF alebo in vitro fertilizácia, počas ktorej sa embryo pestuje umelo a umiestni na pacienta. Ako účinný je vyššie uvedený postup v prítomnosti zápalového procesu v maternici?


Lekári často radia pacientom, aby podstúpili IVF, ak nie je možné predstaviť si dieťa tradičným spôsobom. Môžu sa však vyskytnúť problémy z nasledujúcich dôvodov:

 • kvality embrya
 • stav endometria.

  Poďme hovoriť o otehotnení s endometritídou a znížení rizika potratu:

  Je veľmi dôležité urobiť všetko pre to, aby ste sa zotavili pred tehotenstvom alebo aspoň zmiernili príznaky ochorenia, ak hovoríme o chronickej, pomalej forme ochorenia. Faktom je, že pri zápale endometria (vnútorná dutina maternice) dochádza k infekcii, ktorá sa prenáša z matky na dieťa. Ochranné mechanizmy dieťaťa zatiaľ nefungujú, a preto dieťa môže zomrieť. Takže prvá vec, ktorú musíte urobiť, je navštíviť lekára a testovať. Ak sa potvrdí diagnóza "endometritídy", budete musieť podstúpiť priebeh liečby a potom premýšľať o tehotenstve.

  Endometritída často preberá pomalú, chronickú formu. V tomto prípade sa môže vyskytnúť tehotenstvo, ale bude problematické. Preto musíte byť pod lekárskym dohľadom. Ak sa vyskytnú komplikácie, špecialista vás môže dokonca nasmerovať k uloženiu - nebráňte tomu, pretože je veľmi dôležité chrániť vaše zdravie a život dieťaťa.

  Počas tehotenstva budete musieť užívať vitamínové komplexy, potravinové doplnky, obmedziť fyzickú aktivitu a vyhnúť sa stresu.

  Pri endometritíde sa predpisujú širokospektrálne antibiotiká. Nemusíte sa ich báť, pretože len takýmto spôsobom je možné infekciu eliminovať, čo sa v jej účinkoch považuje za škodlivejšie. S najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť užívať lieky, ktoré sú zamerané na zvýšenie množstva hormónu estrogénu v tele (Proginova Estrofem, Divigel, Estradiol, atď.).

  Paralelne Vám môže byť predpísaný priebeh akupunktúry, hirudoterapie (liečba pijavicami), ozónová terapia, plazmaforéza, magnetoterapia, fyzioterapia atď.

  Často predpísaný priebeh hormonálnej terapie, ktorý vám umožní kompenzovať nedostatok niektorých hormónov a doslova "rast" telo.

  V pokročilých prípadoch liečba zahŕňa odstránenie endometria. Ale to sa stáva veľmi zriedka. Hlavná vec je začať liečbu včas, pretože vrstva maternice, ktorá nie je obnovená, vedie k zníženiu možnosti otehotnenia. Začnite liečbu práve teraz a verte, že endometritída nie je prekážkou tehotenstva. Prajeme vám veľa šťastia!

  Čo ak chcete otehotnieť s IVF po endometritíde?

  Ako plánovať koncepciu po endometritíde - tipy

  Ak máte podozrenie na prítomnosť endometritídy doma a chcete ju hrať bezpečne, prejdite lekárskou prehliadkou. Lekár sa vás opýta na symptómy a potom si zoberie endometrium a urobí diagnózu.

  Dnes sa fyzioterapia používa na liečbu endometritídy, predpisuje antibiotiká a posilňovače. Nie je potrebné sa báť antibiotík - uistite sa, že dieťa spôsobí oveľa menšie poškodenie ako samotná endometritída.

  Otehotnieť s endometritídou: aké sú šance?

  Je naozaj zaujímavé, ak je telo mladé, je tu veľa času a zázrakov v medicíne. Ukazuje sa, že je to škoda, keď všemocná medicína tvrdí, že endometritída a tehotenstvo sú kompatibilné, rovnako ako Izrael a Palestína.

  Endometritída je proces zápalu maternicovej výstelky (endometria). Existuje niekoľko dôvodov pre jeho výskyt. Ochorenie môže byť akútne. Tiež nie je vylúčené a chronické štádium.

 • po pohlavnom styku počas menštruácie,
 • po potrate,
 • po potrate,
 • po ochoreniach spôsobených prenikaním rôznych infekcií do tela.
 • Akútna forma ochorenia

  S touto formou nie je nemožné dozvedieť sa o tejto chorobe. Nárast teploty, zimnica a bodné a skrútené pocity v dolnej časti brucha sa menia na hnisavý výtok z pošvy, nechutný zápach, krvácanie (ktoré je často vnímané ako predĺžená menštruácia, spôsobujúce komplikácie).

  V tejto forme je pacient vo väčšine prípadov hospitalizovaný. Ak pred nástupom ochorenia bolo dievča v stave tehotenstva, endometritída ju zbavuje tohto šťastia a zabíja plod.

  Najdôležitejšie je, aby sa liečba začala včas a aby sa choroba nemohla presunúť do ďalšej fázy - chronickej. Ak boli prijaté potrebné opatrenia, potom sa ničoho neobáva. V akútnej forme sú vylúčené pohlavie a pokusy o oplodnenie.

  Chronické štádium

  Keď už hovoríme o tejto fáze, zdôrazňuje potrebu pravidelných vyšetrení lekárov a úctivý postoj k ich zdraviu pre tých, ktorí chcú mať zdravé dieťa. Chronická endometritída a plánovanie tehotenstva - veci sú vzájomne prepojené, takže musíte najprv testovať, aj keď sa žena cíti úplne zdravá.

  Chronická fáza ochorenia prechádza bez akýchkoľvek príznakov. Okrem toho je ťažké určiť počas vyšetrenia. V tomto čase sa však vyskytujú:

 • poruchy obehového systému
 • zhrubnutie sliznice.

  A to nie je všetko.

  Existuje nejaká šanca?

  1. Opäť o sude s práškom. Okrem úzkosti existuje aj zápal. Je charakteristická pre túto chorobu, ale po oplodnení začína zápal len naberať hybnosť. A ešte viac - nielen maternica je vystavená, ale aj samotný plod. Čo opäť robí šance na zdravé dieťa minimálne. Dôsledky môžu byť vo forme intoxikácie maternice a potratu.

  Ale stále opraviteľné?

  Okrem antibiotík, pacienti predpisujú lieky, ktoré normalizujú a posilňujú imunitný systém. Niekedy je nutná operácia, ale takéto prípady sú zriedkavé.

  Trvanie liečby môže dosiahnuť 4 mesiace, ale stojí za to. Okrem skutočnosti, že žena sa úplne zbaví strašnej choroby - je schopná neskôr porodiť zdravé dieťa!

  Anatomické a funkčné zmeny v endometriu na pozadí chronického zápalu sú jedným z faktorov zhoršenej fertility. Odpoveď na otázku, či je možné otehotnieť s endometritídou, závisí do značnej miery od trvania ochorenia, frekvencie akútnych epizód a hĺbky lézie výstelky maternice.

  Príčiny zhoršenej fertility pri chronickom zápale

  Infekcia vagíny, krčka maternice a maternice je hlavným faktorom vo vývoji zápalového procesu v dutine maternice. Chronické zameranie infekcie negatívne ovplyvňuje stav výstelky maternice, v ktorej sa vyskytujú nasledujúce problémy:

  Endometrium je budúci fetálny „vankúš“ pre embryo. Koncepcia a prvé týždne života dieťaťa závisia od kvality a hrúbky sliznice maternice.

  Chronická endometritída a tehotenstvo sú nekompatibilné, keď vo vnútri maternice nie sú optimálne podmienky pre oplodnené vajíčko, preto najdôležitejšou úlohou pregravidového prípravku je účinná terapia pomalého zápalu a tvorba dobrého plodu.

 • hĺbka a závažnosť poškodenia bazálnej vrstvy, z ktorej sa čas od času obnovuje funkčná vrstva endometria,
 • zmeny v receptorovom aparáte sliznice maternice, pri ktorom sa bunky endometria stávajú necitlivými na ženské pohlavné hormóny.

  Diagnostické opatrenia pregravidnej prípravy

  Bezpečnou a účinnou metódou pregravidového preparátu je ultrazvukové vyšetrenie, ktoré dokáže zistiť nasledujúce príznaky, ktoré sú pre koncepciu nepriaznivé:

 • nedostatok kvalitatívnych zmien vo fáze 1, čo poukazuje na hormonálne poruchy, t
 • drsnosť kontúry a heterogenita štruktúry endometria,
 • patologické zmeny hlbokých bazálnych a svalových vrstiev,

  Pregravidová liečba

  Liečebné aktivity vo fáze prípravy na tehotenstvo zahŕňajú tieto účinky: t

 • lokálna a všeobecná antimikrobiálna liečba (odstránenie infekcie z pošvy, liečba antibiotikami podľa výsledkov plodín),
 • imunomodulačná (zvýšená celková a lokálna imunitná odpoveď),

 • obnovenie hrúbky endometria s použitím hormonálnych liekov a účinky na metabolické procesy,
 • zlepšenie funkcie vaječníkov.

  Tehotenstvo po endometritíde je možné naplánovať až po 6 mesiacoch: nie je potrebné sa ponáhľať a na rozdiel od odporúčania lekára sa čo najrýchlejšie pokúste otehotnieť. Koncepcia s chronickým zápalom v maternici vedie k komplikovanému priebehu tehotenstva a patologickému porodu.

  Endometritída a IVF

  Jednou z najčastejších príčin neplodnosti je chronická endometritída. Ale teraz existuje veľa príležitostí na prekonanie tejto choroby. Pridelené na komplexnú liečbu, kvôli ktorej prichádza dlho očakávané tehotenstvo. K dnešnému dňu, endometritis a IVF metóda sú dve úplne kompatibilné veci. Okrem toho je IVF najúčinnejšou metódou koncepcie v tejto chorobe. Aký druh ochorenia je táto - endometritída?

  Ide o zápal sliznice maternice, ku ktorej dochádza, keď sa patogény dostanú do dutiny maternice. Хронический эндометрит не влияет на работу яичников, поэтому здоровые яйцеклетки у женщины получают без проблем.Hlavným problémom je prihojenie embrya a ďalšie tehotenstvo.

  Pri IVF u pacienta s chronickou endometritídou sa odporúča najprv vykonať liečbu, ktorá zvyšuje šance na úspešné počatie. V prvých mesiacoch tehotenstva je predpísaná hormonálna podpora.

  IVF program pre endometritídu

  Kombinovaná terapia na prípravu IVF môže trvať niekoľko mesiacov. Napriek tomu existujú všeobecné odporúčania pri príprave na IVF s touto chorobou:

  Ak je nejakým spôsobom ovplyvnený krvný obeh v genitáliách, potom je pacientovi predpísaná liečba pred IVF, ktorá zlepšuje prietok krvi.

  Ak má žena infekciu v dutine maternice, potom sú predpísané antibakteriálne lieky.

  Ak má pacient zmenený cyklus, lekár predpíše opravu porúch a hormonálnu liečbu.

  Antivírusová liečba sa môže tiež odporučiť na obnovenie celkovej a lokálnej imunity.

  Lekár často predpisuje určitú gymnastickú a fyzioterapeutickú liečbu endometritídy pred IVF.

  Je možné urobiť IVF pre chronickú endometritídu?

  Pomerne často, endometritis znižuje šance na počatie, je to kvôli jeho komplikáciám. Veľký počet žien odhalil deformáciu vajíčkovodov. Okrem toho sa dramaticky zvyšuje hladina hormónu estradiolu, čo ovplyvňuje fungovanie corpus luteum.

  Príprava na IVF je pomerne komplikovaný a veľmi bolestivý proces a okrem toho je čisto individuálny, založený na pacientovej anamnéze. Ale v súčasnosti endometritis a IVF problém riešiteľný! Moderné možnosti medicíny dávajú ženám s takou diagnózou možnosť zvoliť si individuálny program, ktorý jej pomôže otehotnieť a znášať tehotenstvo a nakoniec nájsť dlho očakávanú šťastie materstva.

  © Autor: David Oksana

  Obsah

  Chronická endometritída sa vyskytuje u mnohých žien, ktoré plánujú IVF, preto sú dôležité hodnotenia od pacientov, ktorí tento problém zaznamenali. Dievčatá často prechádzajú radosťou, aby zažili radosť z materstva.

  Pri umelej inseminácii sú dievčatá vystavené zlyhaniam v dôsledku chybného endometria, ktoré je pozorované na pozadí chronickej endometritídy.

  Príznaky chronického ochorenia

  Endometritída je gynekologická porucha, ktorá sa vyvíja v dôsledku zápalových procesov vo vnútornej vrstve maternice.

  Takéto patológie sa vyvíjajú na pozadí rôznych faktorov:

 • Dlhodobé používanie vnútromaternicového zariadenia.
 • Trvalá kyretáž maternice.
 • Po častých potratoch.
 • Zápalové procesy, ktoré sú pozorované vo vagíne.
 • Neselektívne sexuálne kontakty, ktoré spôsobujú infekcie.

  Rizikom je mnoho žien a často aj reprodukčný vek.

  Endometritída je príčinou neplodnosti, preto ženy, ak chcú mať deti, používajú podporné technológie - oplodnenie in vitro.

  Chronický zápal spôsobuje patologické zmeny v sliznici maternice, ruší sa prietok krvi. To vedie k zlyhaniu pri implantácii embrya.

  Chronická endometritída je rozdelená do dvoch foriem v závislosti od preniknutia infekcie:

 • Špecifická forma, keď ochorenie spôsobuje tuberkulózu, herpes, drozd.
 • Nešpecifická forma je spôsobená použitím antikoncepcie, špirály, nesprávneho príjmu hormónov, vaginálnej dysbiózy. Preto je potrebné správne liečiť všetky ochorenia.

  Liečba závisí od formy endometritídy. Zápalové procesy ovplyvňujú pokles imunity, hormonálne poruchy, preto celé telo trpí.

  Chronická endometritída sa nemusí dlhodobo prejavovať, ale tiež postupuje a postihuje pohlavné orgány. Pre ženu je ťažké určiť túto chorobu, pretože príznaky zápalu pohlavných orgánov sú veľmi podobné.

  Skúsený špecialista vykoná správnu diagnózu na základe nasledujúcich príznakov:

 • Menštruačný cyklus je zlomený.
 • Pozorovaný výtok krvi medzi menštruáciou.
 • Dutina sa kondenzuje, zväčšuje sa aj jej veľkosť.
 • Hnisavý výtok.
 • V dolnej časti brucha je ťahová bolesť.
 • Bolestivé pocity počas pohlavného styku.

  Okrem sťažností od pacienta musí lekár vykonať komplexné vyšetrenie na presné diagnostikovanie ochorenia. A až potom mu odporučí, ako sa má choroba liečiť.

  Prvá vec, ktorú žena potrebuje, je krvný test, ako aj biomateriál z sliznice maternice. Je poslaný na laboratórny test. Tiež robia hysteroskopiu - tento postup umožní vyšetrenie maternice, ultrazvuk je predpísaný.

  Pri liečbe chronickej endometritídy pomocou integrovaného prístupu. Po prvé, hormonálne prípravky sú tiež predpísané ako antibakteriálne a protizápalové lieky. Antibiotiká sa pripisujú jednotlivo každému pacientovi. Nie vždy to pomáha, môžete použiť inú ženu.

  Keď sa často odporúča zápal Diclofenac, Aspirin, Ibuprofen, No-shpa je vhodný na zmiernenie bolesti.

  Pacientom sa predpisujú dlhé liečebné cykly, aby obnovili fungovanie reprodukčných orgánov a posilnili telo ako celok, na tento účel používajú:

 • Posilnenie drog.
 • Vitamíny.
 • Prostriedky na obnovenie črevnej mikroflóry.
 • Fyzioterapia.

  V medicíne sa používa aj bahenná terapia, magnetoterapia, hirudoterapia (pijavica), ultrazvuk, elektroforéza so zinkom a jódom. Je dôležité dokončiť priebeh konzervatívnej liečby, zlepšenie stavu neumožňuje zastaviť liečbu. Ak je ťažké štádium ochorenia - aplikovať operáciu.

  Nie všetky ženy s takou diagnózou sa stanú neplodnými, ale často dochádza k predčasnému ukončeniu tehotenstva. Ak nie je možné samostatne si predstaviť dieťa, lekári odporúčajú oplodnenie in vitro.

  Prípravky na oplodnenie pri chronických patológiách

  Endometritída chronickej formy je lepšie vyliečiť pred IVF procedúrou. Ak je žena riadne vyškolená pomocou technológií asistovanej reprodukcie, nevyhnutne nastane koncepcia. Všetky aktivity trvajú dlho, kým sa obnovia aktivity všetkých pohlavných orgánov.

  Najprv sa vykoná hysteroskopia na určenie rozsahu ochorenia. Na potvrdenie abnormalít vo výstelke maternice sa tiež vykonáva biopsia endometria. Pred protokolom je dôležité identifikovať a podstúpiť priebeh liečby ochorenia, ktorý závisí od patologických abnormalít v maternici.

  Niekedy príprava na oplodnenie in vitro trvá niekoľko mesiacov. Pre každého pacienta sa vyberie individuálny program, aby sa pripravil na IVF.

  V moderných klinikách sa používa intrauterinná injekcia. Lieky sa vstrekujú priamo do ohnísk ochorenia, čo umožňuje dosiahnuť rýchle obnovenie poškodených orgánov.

  Na zlepšenie prekrvenia panvových masáží, parafínovej terapie, fyzioterapie. Pred zákrokom umelej inseminácie lekári odporúčajú ženám ísť na dovolenkovú dovolenku, posilniť imunitný systém a celý organizmus.

  Po všetkých procesoch by sa mal menštruačný cyklus normalizovať. Toto je pozitívna dynamika prípravnej terapie.

  Rovnako dôležité je pripraviť človeka pred procesom hnojenia:

 • Musí prejsť sérií testov, aby určil svoj zdravotný stav. Skryté infekcie bránia oplodneniu.
 • Tri mesiace eliminujte všetky negatívne faktory, pretože spermie dozrievajú približne 70 dní.
 • Nezasahujte do ťažkej fyzickej práce, pretože keď zaťaženie znižuje fungovanie spermií.
 • S dlhou abstinenciou od sexuálneho kontaktu sa tvoria nadmerne zrelé spermie, ktoré nie sú vhodné na počatie.
 • Pred zákrokom sa vyhnite návšteve sauny, kúpeľa alebo príliš horúceho kúpeľa. Vysoká horúčka znižuje funkciu semenníkov.

  IVF postup

  Ak žena nemôže otehotnieť sama, vajíčko sa oplodní mimo tela a hotové embryo sa prenesie do maternice. Aby sa zabránilo odmietnutiu embrya, je potrebné mať zdravú vrstvu endometria, inak to nebude fungovať dieťa.

  Samotný postup IVF je zložitý a časovo náročný.

  Žena potrebuje prípravu v niekoľkých fázach:

  • Dva mesiace pred stimuláciou vaječníkov, lekári odporúčajú zdravý životný štýl: vzdať sa alkoholu, cigariet, jesť správne, jesť vitamíny. Lekári berú aspoň dve vajcia na dozrievanie, aby sa zlepšil výsledok zákroku. Všetko sa vykonáva pod kontrolou ultrazvuku.
  • Pomocou vpichu sa z vaječníka extrahuje vajíčko. To sa vykonáva po zavedení všeobecného anestetika pre ženu, postup je riadený ultrazvukom. Extrahované vajíčko sa vyšetrí a umiestni do špeciálneho roztoku. Pred oplodnením sa bunka uloží do termosky v skúmavke.
  • V ďalšej fáze robia spermie. Do umývanie zbaviť spermie zo semennej tekutiny.
  • Až po všetkých zákrokoch sa vykonáva umelá inseminácia. In vitro sú vaječné bunky a spermie kombinované.
  • Proces sa pozoruje asi päť dní pomocou mikroskopu. Ak má embryo všetky vitálne funkcie, je umiestnené do maternice ženy. Koná sa na gynekologickej stoličke, procedúra trvá niekoľko minút.

  Dva týždne musí byť pacient v nemocnici pod dohľadom lekárov, aby sa zabránilo potratu. Počas tejto doby pravidelne vykonávajú krvný test, monitorujú hormonálnu rovnováhu v tele.

  O mesiac neskôr sa vykoná tehotenská štúdia, ak sa embryo zakorení, žena má dovolené ísť domov a zrušiť všetky lieky. Ale mala by byť pravidelne konzultovaná s odborníkmi. Ide o veľmi zložitý proces, ktorý sa vykonáva samostatne v samostatnom prípade, lekári si vyberajú efektívny program a liečbu pre každú ženu.

  Mnohé ženy, ktoré čelia tomuto ochoreniu, sa zaoberajú otázkou, je možné otehotnieť a porodiť zdravé dieťa pomocou oplodnenia in vitro?

  Moderná medicína sa vyvíja každý rok, existuje mnoho metód, ako sa zbaviť chronickej endometritídy. Ale diagnostikovanie ochorenia v skorých štádiách zvyšuje šance. Preto sa odporúča, aby všetky ženy dvakrát ročne navštívili gynekológa.

  Aby sa zabránilo takémuto ochoreniu, je dôležité, aby sa potraty, najmä v mladom veku, nevykonávali často, aby sa sledovala osobná hygiena, pri zmene partnerov používali kondómy.

  Alena Vladimirovna, 29 rokov

  Môj manžel a ja sme nemohli otehotnieť dieťa päť rokov, bol som diagnostikovaný s chronickou endometritídou. Po dlhej liečbe boli tri pokusy IVF a všetko bezvýsledne. Už som stratil všetky nádeje, že sa stanem matkou, ale štvrtý protokol bol účinný a teraz vychovávame dvoch vynikajúcich chlapcov.

  Nezúfajte, bojujte za svoje šťastie!

  Oksana Nikolaevna, 54 rokov

  Moja dcéra má chronickú endometritídu. Bola vydatá dva roky, ale jej vnúčatá nie sú. Spočiatku nikto nepanikáril, pretože mladý. Pri ďalšom vyšetrení však gynekológ objavil patológiu. Predpísaná liečba, nasledovala všetky odporúčania lekárov na šesť mesiacov a choroba ustúpila. Ale nemohli otehotnieť, tak sa rozhodli pre umelé oplodnenie. Všetko sa ukázalo prvýkrát. Je pravda, že jedno embryo zamrzlo v ranom období, ale dievča prežilo. Mám nádhernú vnučku.

  Odporúčam ženám pred IVF liečby chronickej endometritídy, nezačínajte ochorenie. Buďte šťastní!

  Naděžda Pavlovna, lekárka - gynekológka

  Pre úspešné vrúbľovanie embryí je dôležité vybrať si dobrú kliniku, kde profesionálni odborníci pracujú. Po každom oplodnení, v každom slušnom zariadení, pacient dostane odporúčania, kde sú popísané všetky tipy, ako sa správať, aké lieky sa majú užívať, ich dávkovanie. Sú vyrobené v duplikáte, jeden je rozmrazený pacientom, druhý zostáva u ošetrujúceho lekára. Môžem si všimnúť, že endometritis a eco nie sú opačným konceptom, po liečbe môže žena otehotnieť.

  Pri pozorovaní všetkých schôdzok lekára sa dieťa narodí zdravé.

  Čo je to endometritída, aké sú jej príznaky a liečebné metódy

  Pri skúmaní žien s neplodnosťou je rozhodujúca diagnóza endometritídy s chronickým priebehom. Patrí do skupiny ženských zápalových ochorení panvových orgánov (PID) a zaujíma prvé miesto medzi nimi.

  PID sa vyskytujú u 46-90% (podľa rôznych zdrojov) žien vo fertilnom veku (priemerný vek - 36 rokov). V celkovom počte príčin chronickej panvovej bolesti tvoria 24%, mimomaternicové tehotenstvo - 3%, potrat - 45%, neplodnosť - 40%. Chronické zápalové procesy v 40-43% vedú k porušeniu menštruačného cyklu av 80% k neplodnosti.

  Endometritída - čo to je

  Endometritída je zápal sliznice maternice (endometrium), morfologicky pozostávajúci z dvoch vrstiev - funkčných a bazálnych. Prvá je obrátená k dutine maternice a pozostáva z jednej vrstvy cylindrických epiteliálnych buniek. Medzi nimi sú glandulárne bunky produkujúce ochranný hlien a veľký počet malých vetiev špirálových artérií. Počas každej menštruácie je funkčná bunková vrstva zničená a odstránená krvou a hlienom, potom je znovu obnovená z buniek bazálnej vrstvy v prvej fáze menštruačného cyklu.

  Takéto prirodzené obranné mechanizmy ako anatomické znaky štruktúry, ochranný hlien maternice a cervikálny kanál, obsahujúce imunoglobulíny a protilátky, kyslé prostredie vagíny, mikrobiocinóza týchto oddelení, lokálna imunitná ochrana vo väčšine prípadov môže zabrániť rozvoju infekcie v genitáliách. V prípade ich poruchy sa v tomto konkrétnom prípade vyvíja akútna alebo chronická endometritída, ktorej prejav závisí od závažnosti zápalovej odpovede.

  Akútna endometritída

  Najčastejšie je spôsobená urogenitálnou infekciou vírusmi herpes simplex a Epstein-Barr, mykoplazmou a chlamýdiovými infekciami. ureaplazma a cytomegalovírus, E. coli, streptokoky, meningokoky, enterovírusy a trichomonády, mykobaktéria tuberkulóza. Menej často podmieňujú patogénne mikroorganizmy ochorenie. Zvyčajne sa v plodinách našla zmiešaná mikroflóra.

  Rizikové faktory, ktoré vytvárajú priaznivé podmienky v maternici na vývoj a reprodukciu infekčného patogénu zahŕňajú:

 • prirodzený pôrod a cisársky rez, v dôsledku čoho sa popôrodná endometritída vyvíja v 4-20%, resp. 45%,
 • diagnostické a terapeutické (na krvácanie, vynechané potraty), kyretáž a iné diagnostické postupy, napríklad hysteroskopia a hysterosalpingografia, sondáž maternice, biopsia endometriálnej aspirácie,
 • zavedenie alebo extrakcia vnútromaternicového zariadenia, ako aj jeho pozadie, umelé oplodnenie alebo oplodnenie in vitro, t
 • spontánne alebo umelé ukončenie tehotenstva, najmä inštrumentálne,
 • menštruácia, infekčné procesy vo vagíne a v maternicovom výbežku, ako aj v močovom systéme, polypy krčka maternice a endometria, maternicové myómy,
 • hormonálne dysfunkcie alebo hormonálne lieky (glukokortikoidy),
 • oslabenie celkovej imunity v dôsledku dlhodobých alebo častých stresových stavov, diabetes mellitus a iných bežných chronických ochorení,
 • transport patogénov krvou alebo lymfou z chronických ohnísk infekcie (veľmi zriedkavo).

  Najpravdepodobnejšie rizikové faktory sú uvedené v prvých štyroch odsekoch.

  Klinické prejavy

  Symptómy akútnej endometritídy sa vyskytujú 3-4 dni po infekcii. Choroba začína akútne, vzniká:

 • Bolesť a bolesť v dolnej časti brucha.
 • Všeobecná malátnosť, horúčka.
 • Náročný serózny alebo serózny, niekedy s vôňou, výtok z genitálneho traktu.
 • Krvácanie, ak sa po pôrode alebo potrate vyvinie endometritída.

  V prípade stafylokokovej infekcie sa vyvíja akútna hnisavá endometritída (pyometra), v ktorej je stav oveľa ťažší v dôsledku všeobecnej intoxikácie. Je sprevádzaný zimnicou, vysokou horúčkou, silnou kŕčovou bolesťou v dolnej časti brucha, výskytom hojných seróznych hnisavých a hnisavých výtokov, je možný vývoj septického stavu.

  Diagnóza endometritídy s akútnym priebehom procesu sa vykonáva na základe anamnézy (anamnéza ochorenia), ktorá umožňuje stanoviť rizikový faktor a čiastočne určiť liečebný plán, klinický priebeh a príznaky ochorenia, údaje gynekologického vyšetrenia. Okrem toho, klinické štúdie krvi a moču, ultrazvuk. klinické a bakteriologické vyšetrenie škvŕn z pošvy a krčka maternice, kultúra obsahu genitálneho traktu na citlivosť patogénnej mikroflóry na antibiotiká, ak je to potrebné - hysteroskopia.

  Zásady liečby

  Liečba endometritídy (akútna ne-hnisavá) spočíva v odstránení vnútromaternicového zariadenia, po ktorom nasleduje kyretáž maternice, škrabanie po spontánnom alebo indukovanom potrate, aby sa odstránili zvyšky vajíčka a po pôrode sa odstránili placentárne laloky alebo zvyšky membrán plodu.

  После этого назначаются антибиотики, противовоспалительные и антибактериальные средства, десенсибилизирующие и общеукрепляющие препараты. Hlavnou liečbou endometritídy antibiotikami je použitie širokospektrálnych liekov, ako aj ich vzájomných kombinácií a kombinácií s antibakteriálnymi liekmi. Napríklad cefalosporíny alebo širokospektrálne penicilínové antibiotiká sa používajú v kombinácii s aminoglykozidmi, ako aj ich kombinácia s metranidazolom alebo ornidazolom.

  Keď sa zistí anaeróbna mikroflóra, pridanie ornidazolu alebo metranidazolu je povinné a zmiešaná infekcia sa navyše reorganizuje vagína s lokálnym vplyvom vo forme gélov alebo čapíkov s antimikrobiálnymi prípravkami (Polygynax, Terzhinan), premytím antiseptickými roztokmi (Betadine, Hexicon).

  Okrem toho po znížení závažnosti zápalových procesov (zníženie teploty) sa aplikujú fyzioterapeutické postupy - ultrazvuk s nízkou intenzitou, magnetoterapia, laser, indukcia.

  Pri akútnej purulentnej endometritíde sa pridáva intravenózna liečba s roztokmi, ktoré znižujú účinky intoxikácie a zlepšujú reologické vlastnosti krvi, proteínové roztoky. Môže byť potrebné radikálnejšie chirurgické ošetrenie (supravaginálna amputácia alebo hysterektómia).

  Po akútnej endometritíde, najmä hnisavej, sa v maternicovej dutine môžu vytvárať synechie (adhézie, spojivové tkanivá).

  Endometritída: príčiny a prejavy

  Sliznica maternice sa nazýva endometrium. A endometritída je jej zápal. Chronická forma sa zvyčajne vyvíja po akútnej chorobe v dôsledku jej negramotnej alebo predčasnej liečby. Takýto zápal je spôsobený vstupom patogénnych mikroorganizmov do maternice: vírusov, húb alebo baktérií. Začnú sa aktívne množiť a tým spôsobovať patologické zmeny vo fungovaní a štruktúre tkanív.

  Patologický proces môže byť spustený z rôznych dôvodov. Patrí medzi ne:

  • Niektoré bežné akútne infekčné ochorenia. V tomto prípade infekcia vstupuje do maternice z tela cez lymfu alebo krv.
  • Niektoré diagnostické postupy zahŕňajúce prenikanie nástrojov do dutiny maternice (patogénne mikroorganizmy môžu byť na svojom povrchu za predpokladu, že nie sú riadne ošetrené). Patrí medzi ne hysterosalpingografia, endoskopia, biopsia maternicového tkaniva a hysteroskopia.
  • Komplikovaná práca, ktorá viedla k poškodeniu sliznice maternice (môže byť pozorovaná s čiastočným alebo úplným oddelením placenty).
  • Určité infekčné ochorenia vagíny, ako je kandidóza (drozd), bakteriálna vaginóza a ďalšie.
  • Nechránený sex počas menštruácie. V tomto štádiu je maternica prakticky nechránená, takže infekcia môže ľahko preniknúť do jej dutiny cez krk.
  • Použitie vnútromaternicových zariadení s antikoncepčným účinkom. Patrí medzi ne antikoncepčný krúžok a špirála. Môžu vyvolať poškodenie endometria a ďalší rozvoj jeho zápalu.
  • Potrat. Takáto operácia je považovaná za extrémne agresívnu a vo väčšine prípadov vedie k významnému poškodeniu stien maternice, čo značne zvyšuje riziko vzniku patologických procesov.
  • Choroby prenášané pohlavným stykom: kvapavka, mykoplazmóza, chlamýdie, trichomoniáza a niektoré ďalšie.
  • Zvýšenie rizika zápalu a predčasného pôrodu.
  • Chronický zápalový proces lokalizovaný v krčku maternice - cervicitída.
  • Tieto alebo iné ochorenia maternice, napríklad polypy alebo submukózne myómy.
  • Niektoré vírusové ochorenia, ako je cytomegalovírus alebo genitálny herpes.
  • Prenesená operácia cisárskeho rezu.
  • Endometritída sa môže dobre rozvinúť v období gravidity kvôli zníženej imunite, častým alebo hrubým gynekologickým vyšetreniam.

  Symptómy akútnej formy ochorenia sú zvyčajne vyslovované. Patrí medzi ne zvýšenie telesnej teploty, pomerne silná bolesť v spodnej časti brucha, poruchy menštruačného cyklu, abnormálny výtok (krvavý alebo nepríjemný zápach), bolestivá menštruácia, sprevádzané silným krvácaním.

  Chronická endometritída môže byť vymazaná a má rozmazané symptómy, ako sú boľavé alebo matné bolesti, často zhoršované počas alebo po sexe, ako aj po fyzickej námahe, intermenštruačnom krvácaní z maternice, závažných menštruačných nepravidelnostiach, ťažkých alebo veľmi dlhých periódach, výtok (žltkastý, hnedý alebo nazelenalý, s nepríjemným hnilobným zápachom).

  Chronický zápal je nebezpečný, pretože môže viesť k závažným zmenám v štruktúre endometria. Sliznica môže rásť, zjazviť, zhrubnúť a čiastočne nahradiť spojivovými tkanivami. V dôsledku toho je plánovanie tehotenstva oveľa zložitejšie.

  Endometritída a tehotenstvo: možné hrozby a riziká

  Chronická endometritída a tehotenské plánovanie sú prakticky nezlučiteľné. Je to spôsobené nasledujúcimi rizikami:

  • Na silne poškodených slizniciach sa oplodnené vajíčko nedá správne fixovať, aj keď sa vyskytne koncepcia. Ukazuje sa, že tehotenstvo v najskorších štádiách je nemožné, jednoducho sa nemôže začať rozvíjať. To vedie k jej obvyklému potratu, kvôli ktorému sa v rade môžu vyskytnúť dva alebo viac potratov.
  • Ak sa vajce môže pripojiť k stene maternice, bude zvýšené riziko potratu takmer počas tehotenstva. V každom prípade môže byť vajíčko a potom placenta odmietnuté, čo vedie k potratu.
  • Aj keď sa vajíčko nepodarí konsolidovať a rozvíjať, zápal endometria sa v žiadnom prípade nezastaví sám. Môže sa šíriť do fetálneho tkaniva, čo vedie k vnútromaternicovej infekcii alebo dokonca k smrti.

  V súvislosti s takýmito vážnymi rizikami odporúčajú všetci lekári pred liečbou tehotenstva úplne vyliečiť endometritídu. Jeho liečba bude závisieť od príčin ochorenia. Ak sú bakteriálne v prírode, antibiotiká budú predpísané.

  Odporúča sa aj protizápalové látky, urýchľujúce proces regenerácie tkaniva a úplné obnovenie endometria. Na tento účel odborníci odporúčajú činidlá, ktoré zvyšujú imunitu a normalizujú metabolické procesy.

  Hormonálne liečivá môžu byť tiež použité na obnovenie štruktúry a fungovania endometria. Zvýšiť účinok liečebnej fyzioterapie, napríklad magnetickej alebo laserovej terapie, elektroforézy, ozónovej terapie.

  Čo robiť, ak sa tehotenstvo vyskytlo na pozadí endometritídy?

  Vzhľadom k tomu, chronická endometritída môže ísť bez povšimnutia na dlhú dobu, tehotenstvo môže dôjsť na pozadí tohto ochorenia. A v tomto prípade by liečba mala začať čo najskôr. Ale akýkoľvek liek by mal byť vybraný iba lekárom, pretože ďaleko od všetkých prostriedkov používaných v lekárskej praxi môže byť použitý počas tehotenstva. Sú povolené len niektoré skupiny antibiotík.

  Imunomodulátory sa neodporúčajú, pretože môžu spôsobiť potrat v dôsledku odmietnutia plodu imunitným systémom matky. Hormóny sú predpísané opatrne, po vyšetrení. Kontraindikované sú aj mnohé fyzioterapeutické postupy.

  Na konci liečby je potrebné zhodnotiť jej účinnosť, pretože je dôležité zabezpečiť, aby sa choroba úplne eliminovala. V tomto prípade tehotenstvo neohrozí.

  Je dôležité liečiť endometriózu včas, len v tomto prípade tehotenstvo bude pokračovať normálne a dieťa sa narodí zdravé.

  V ďalšom videu lekár hovorí o nebezpečnosti endometritídy:

  Nenechajte sa hanbiť, klásť otázky nášmu špecialistovi priamo na mieste. Odpovieme na otázku >>

  Hrozba prerušenia

  Úspešná koncepcia neznamená úspešné tehotenstvo. Na pozadí chronického zápalu sa maternica neustále ozýva a snaží sa zbaviť plodu. Tento jav sa nazýva hrozba potratov. Riziko straty dieťaťa vzniká už v prvom trimestri a môže pretrvávať až do samotného narodenia.

  S výrazným maternicovým tónom, sprevádzaným bolesťou v dolnej časti brucha, sa vykonáva konzervačná terapia. V skorých štádiách sú predpísané antispasmodiká, relaxačné myometrium a eliminácia syndrómu bolesti (drotaverín, papaverín). Po 16 týždňoch sú nahradené inými prostriedkami, ktoré ovplyvňujú svalovú vrstvu maternice (ginipral, síran horečnatý). Všetky tieto lieky účinne odstraňujú hypertonicitu maternice a umožňujú žene, aby tehotenstvo na pevne stanovený termín.

  Predčasný pôrod

  Bohužiaľ, lekári nie sú vždy schopní pozastaviť proces a odstrániť zvýšený tón maternice. Pravdepodobnosť, že dieťa bude mať chronickú endometritídu, sa niekoľkokrát zvyšuje. Keď sa dieťa narodí do 36 týždňov, neonatológovia prídu na záchranu. Dieťa je umiestnené v špeciálnom inkubátore, kde mu pomáha dozrieť a pripraviť sa na plný život mimo maternice. Moderná úroveň vývoja medicíny umožňuje prenášať deti narodené od 22. týždňa tehotenstva.

  Placenta previa

  Miesto plodu sa normálne nachádza v oblasti dna alebo tela maternice. Pri chronickej endometritíde sa embryu nie vždy podarí pripojiť k vhodnému miestu pre neho. Niekedy môže byť embryo implantované len na výstupe z maternice, v oblasti hrdla. Placenta, ktorá v dôsledku toho pokrýva dolnú časť maternice. Tento stav ohrozuje rozvoj krvácania v II. A III. Trimestri tehotenstva. Ak fetálne miesto úplne uzavrie výstup z maternice, vykoná sa plánovaný rez cisárskym rezom. Prirodzený pôrod v tejto situácii je jednoducho nemožné.

  Placentárna nedostatočnosť

  Chronický zápal v dutine maternice často vedie k narušeniu tvorby placenty. V dôsledku toho vzniká situácia, v ktorej sa chybné miesto plodu s jeho prácou vyrovná. Dieťa dostáva menej živín a kyslíka, než potrebuje na rast a vývoj. Čo ohrozuje tento stav plodu?

  Nedostatok kyslíka je nebezpečným javom, ktorý ovplyvňuje fungovanie celého organizmu. Najprv trpí nervový systém plodu. Je narušená tvorba spojení medzi časťami mozgu, objavujú sa rôzne neurologické poruchy. Perinatálne poškodenie nervového systému nepriaznivo ovplyvňuje vývoj dieťaťa av budúcnosti môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy.

  Nedostatočný príjem živín a vitamínov tiež neprináša nič dobré pre plod. V závažných prípadoch môže tento jav viesť k významnej retardácii intrauterinného rastu. Matky s endometritídou majú často deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou (menej ako 2500 g).

  polyhydramnios

  Zvýšenie počtu gynekológov plodovej vody spojených s vnútromaternicovou infekciou. Príčinou tohto stavu môže byť endometritída, prenesená pred početím. Počas tehotenstva, polyhydramnios môže viesť k nesprávnej polohe plodu v maternici (priečne alebo šikmé). Pôrod s polyhydramnios tiež nie vždy bezpečne prejsť, komplikované stratou slučky pupočníkovej šnúry a ďalšie vážne problémy.

  Po pôrodnej endometritíde

  Chronická infekcia sa môže objaviť po narodení. Po pôrode je maternica otvorenou ranou a každá porucha v tele môže spôsobiť exacerbáciu endometritídy. Vývoj ochorenia je indikovaný zvýšením telesnej teploty a silnou bolesťou v oblasti srdca po dobu 5-7 dní po narodení dieťaťa. Príznaky popôrodnej endometritídy sú tiež krvavé alebo hnisavé výtoky z pošvy.

  Liečba popôrodnej infekcie je vymenovanie antibakteriálnych a protizápalových liekov. Na zastavenie krvácania sa môže vyžadovať chirurgický zákrok. Pri neskorej liečbe môže chronická endometritída spôsobiť sepsu a dokonca môže byť smrteľná.

  Vedenie tehotenstva pri chronickej endometritíde

  Zápal maternice nie je kontraindikáciou gestácie. Ak sa vyskytla koncepcia, lekári odporúčajú nastávajúcej matke, aby sa čo najskôr zaregistrovala na pôrodnej klinike. V prvom trimestri musí žena podstúpiť úplné vyšetrenie, ktoré zahŕňa ultrazvukové vyšetrenie. Pri prvom vyšetrení ultrazvukom lekár venuje osobitnú pozornosť tvorbe plodu a placenty a dáva odporúčania v prípade zistených abnormalít.

  Chronická pomalá endometritída nesmie ovplyvniť stav tehotnej ženy a jej dieťaťa. V tomto prípade lekári odporúčajú starostlivo sledovať ich zdravotný stav av prípade potreby vyhľadať pomoc od gynekológa. Špecifická liečba sa vykonáva len s rozvojom komplikácií. Ak budete dodržiavať všetky odporúčania gynekológa, nesenie a narodenie zdravého dieťaťa nie je taký veľký problém.

  Musím sa pripraviť na koncepciu po endometritíde? Pred plánovaním tehotenstva gynekológovia odporúčajú podstúpiť úplné vyšetrenie, vrátane ultrazvuku a biopsie endometria. Ak je to potrebné, liečba zápalových procesov by sa mala uskutočniť pred počatím. Plánovanie tehotenstva u žien s chronickou endometritídou je najlepší spôsob, ako sa vyhnúť komplikáciám a rôznym zdravotným problémom počas deviatich mesiacov.

  Rizikové faktory pre plodnú funkciu

  Kombinácia zápalu a traumy je najnepriaznivejším variantom patologického stavu, ktorý vedie k neplodnosti. Lekárske potraty na pozadí asymptomatického fokálneho zápalového procesu v maternici takmer vždy vedú k rozvoju chronickej endometritídy s veľkým rizikom straty fertilnej funkcie.

  Bežným variantom patológie je endometritída po zmrazenom tehotenstve, keď niekoľko týždňov prechádza od okamihu smrti embrya k spontánnemu potratu: dlhý pobyt v maternici mŕtveho tkaniva sa stáva základom akútneho a chronického zápalu.

  Otázka: Môžem otehotnieť s endometritídou?

  MedCollegia www.tiensmed.ru odpovede:

  27. august 08:12, 2014

  Tehotná, keď endometritída omnoho zložitejšie. Vo väčšine prípadov endometritída nepriaznivo ovplyvňuje proces počatia a vývoja dieťaťa. Aby sa predišlo takýmto situáciám, je potrebné túto chorobu okamžite liečiť.

  Endometritída je zápalový proces v dutine maternice. ktoré sa vyvinuli ako odozva na inváziu infekčného agens. Toto ochorenie sa najčastejšie vyvíja v dôsledku prenikania patogénov z dolných častí ženských pohlavných orgánov (vagína ). Nakoľko infekčné činidlá majú určité faktory patogenity, indukujú aktiváciu imunitných buniek, čo vyvoláva rozvoj zápalovej odpovede. Zároveň sa výrazne mení životné prostredie a funkcia orgánu. V dôsledku masívnej syntézy prozápalových látok dochádza k vaskulárnej dilatácii, dochádza k stagnácii krvi a opuchu tkanív, vzniká hypoxia a acidóza (zvyšuje kyslosť ) sa zničia cievy a sliznica maternice. Výsledkom všetkých týchto zmien je významná menštruačná a reprodukčná funkcia orgánu.

  Keď endometritída porušila nasledujúce funkcie maternice:

 • Menštruačná funkcia. Základom menštruačnej funkcie je oddelenie funkčnej vrstvy endometria, po ktorom nasleduje zotavenie z bazálnej vrstvy. Na pozadí zápalu sú však obe tieto funkcie poškodené a v dôsledku toho nedochádza k odchýleniu endometria, ktoré je spojené s nedostatkom menštruácie alebo neregeneruje, čo je spojené s predĺženou menštruáciou.
 • Reprodukčná funkcia. Uterinná výstelka zohráva kľúčovú úlohu vo vývoji tehotenstva, pretože v ňom prebieha implantácia - implantácia fetálneho vajíčka do bunkového radu s ďalšou klíčivosťou, tvorbou krvných ciev a vývojom miesta plodu - placenty. Ak sa implantácia nevyskytne, gravidita sa nevyskytuje. Zapálené endometrium nie je schopné prijať vajíčko kvôli priamemu účinku zápalového procesu (dochádza k porušeniu syntézy faktorov potrebných na udržanie tehotenstva ) a tiež vzhľadom na skutočnosť, že endometrium na pozadí menštruačnej dysfunkcie nemá čas na regeneráciu na prijatie vajíčka.
 • Zmluvná funkcia. Často je zápalový proces zo sliznice maternice hlbší - na svalovej vrstve tela. Zároveň dochádza k porušeniu kontraktilnej funkcie, ktorá je spojená so závažným porušením tela.
 • Funkcia spermií. Na rozdiel od bežnej mylnej predstavy sa hnojenie nevyskytuje v maternici, ale v lúmene vajíčkovodov. Avšak na pozadí zmeneného prostredia v maternici, ako aj v dôsledku agresívnych účinkov niektorých infekčných agensov sa počet spermatozoidov dosahujúcich vaječnú bunku môže znížiť pod kritickú hranicu. Данный предел представляет собой минимальное количество сперматозоидов, необходимых для оплодотворения, так как, несмотря на сложившийся стереотип, для оплодотворения недостаточно одного сперматозоида. Дело в том, что яйцеклетка окружена своеобразной оболочкой, растворить которую может только достаточно большое количество фермента, содержащегося в сперматозоидах.Preto k oplodneniu dochádza len vtedy, keď je vaječná bunka obklopená dostatočným počtom spermií, aby sa tento obal rozpustil.

  Všetky tieto poruchy významne komplikujú proces počatia a s dlhotrvajúcim alebo chronickým procesom ho robia takmer nemožným, pretože dochádza k výraznej zmene v štruktúre endometria, ktoré atrofiu a sklerózu a prestáva byť vhodné na zavedenie vajíčka.

  Treba poznamenať, že endometritída sa často vyskytuje spolu s poškodením iných pohlavných orgánov. Toto ďalej zhoršuje reprodukčné poruchy a sťažuje liečbu.

  Spolu s endometritídou je možné pozorovať nasledujúce patológie:

 • Coleitis. Kolpitída je zápal pošvy. Najčastejšie ide o infekčné agensy, ktoré spôsobujú kolpitídu, spôsobujú rozvoj endometritídy. Táto patológia je plná narušenej sexuálnej funkcie (výskyt bolesti počas pohlavného styku ), ako aj zmeny v životnom prostredí, ktoré vedú k dysfunkcii spermií.
 • Adnexitis. Adnexitída je zápal maternice, ktorý zahŕňa vajcovody a vaječníky. Porážka oboch týchto štruktúr je plná vážnych porušení reprodukčnej funkcie. Porážka vajíčkovodov (salpingitis ) sa vyskytuje pomerne často v súvislosti s ich anatomickým prepojením s maternicou. Toto ochorenie je charakterizované zmenou štruktúry sliznice lúmenu trubíc, ktorá je plná zhoršenej funkcie transportu vajíčka z vaječníkov do maternice. V dôsledku toho sa môže vyvinúť mimomaternicové tehotenstvo. to znamená stav, pri ktorom sa vajíčko implantuje nie do maternice, ale do vajíčkovodov, vaječníkov, črevných slučiek a pobrušnice. Takéto tehotenstvo je mimoriadne nebezpečné, pretože môže spôsobiť vážne krvácanie. Okrem toho, počas mimomaternicového tehotenstva sa plod nemôže vyvinúť normálne a prežiť. Porážka vaječníkov je sprevádzaná zhoršenou produkciou vajec, ako aj radom hormonálnych porúch. ktoré tiež nepriaznivo ovplyvňuje reprodukčnú funkciu.

  Napriek všetkým týmto porušeniam je však v niektorých prípadoch možné tehotenstvo s endometritídou. Ak sa však toto ochorenie nezačne liečiť v skorých štádiách, môže to vyvolať pomerne vážne porušenie priebehu tehotenstva.

  Endometritída môže spôsobiť nasledujúce abnormálne tehotenstvo:

 • hrozba potratu
 • spontánne potraty
 • placentárna nedostatočnosť
 • obvyklý potrat,
 • popôrodné krvácanie.

  Aby sa zabránilo výskytu týchto patológií a aby sa zabránilo rozvoju chronického zápalového procesu a neplodnosti, liečba endometritídy by sa mala vykonávať včas a pod dohľadom skúseného špecialistu.

  Môžem otehotnieť a zachrániť dieťa s chronickou endometritídou

  Včasná liečba pomôže zbaviť sa choroby

  Endometritída je zápal maternicovej výstelky.

  Toto ochorenie sa môže objaviť náhle, najčastejšie je to spôsobené prítomnosťou infekcie. Akútne štádium ochorenia je ťažké nevšimnúť si, zvyčajne stúpa teplota ženy, a z vagíny je sliz šedo-zelený s nepríjemným zápachom.

  Chronické štádium nemusí byť sprevádzané žiadnymi príznakmi, ale je príčinou neplodnosti. Preto ženy s diagnózou tohto ochorenia majú záujem o to, či je možné otehotnieť s chronickou endometritídou.

  Pamätajte si, že chronická endometritída sa nevyskytuje sama osebe ani z ničoho. Táto choroba bola raz v akútnej forme a na svoj zdravotný stav ste nevenovali dostatok času a pozornosti. Preto sa exacerbácia vyvinula do chronickej formy.

  Príčiny endometritídy:

 • infekcie genitálneho traktu
 • pôrod,
 • potraty
 • diagnostické postupy so zavedením maternice,
 • angína, zápal rôznych orgánov.

  Chronická endometritída sa najčastejšie vyvíja v dôsledku prítomnosti chlamýdie, kvapavky alebo spoločnej črevnej infekcie. Na stenách maternice je sliznica, ktorá má v zdravom stave jednotnú farbu a nemá úľavu.

  Pri chronickej endometritíde v dôsledku zápalu sa na povrchu maternice objavujú celé vrstvy endometria. Možno vývoj hyperplázie. Preto tehotenstvo neprichádza kvôli nemožnosti pripojenia vajíčka k zahustenému endometriu.

  Aká je šanca otehotnieť s endometritídou?

  Môžete otehotnieť, ale je to riskantné

  Ale takmer všetkých 9 mesiacov budete pozorne sledovaní, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť potratu. Poškodené endometrium sa môže vločkovať, respektíve placenta sa bude časom pohybovať po stenách maternice. Je plná spontánnych potratov.

  Môžem otehotnieť po liečbe?

  Nedá sa samoliečivo

  Áno, takmer vo všetkých prípadoch, po užití liekov, začína tehotenstvo. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zabiť infekciu, ktorá vyvolala zápal. Lekár preto vykoná sériu potrebných štúdií a identifikuje vírus alebo mikroorganizmus, ktorý žije v maternici.

  Neodporúča sa piť širokospektrálne antibiotiká na vlastnú päsť, pretože riskujete zhoršenie situácie.

  Zvyčajne sú antibakteriálne čapíky "Hexicon" predpisované s perorálnymi liekmi. Po liečbe infekcie je potrebné obnoviť vaginálnu flóru baktériami kyseliny mliečnej.

  Príčinou endometritídy je často ľudský papilomavírus. Nie je úplne vyliečený, takže keď oslabujete telo, môže dôjsť k endometritíde. Musíte brať antivírusové lieky a posilniť imunitný systém.

  Endometritída - čo to je?

  Endometritída je proces zápalu maternicovej výstelky (endometria). Existuje niekoľko dôvodov pre jeho výskyt. Ochorenie môže byť akútne. Tiež nie je vylúčené a chronické štádium.

  Choroba sa spravidla vyskytuje v nasledujúcich prípadoch:

 • po pohlavnom styku počas menštruácie,
 • po potrate,
 • po ochoreniach spôsobených prenikaním rôznych infekcií do tela.

  Najdôležitejšie je, aby sa liečba začala včas a aby sa choroba nemohla presunúť do ďalšej fázy - chronickej. Ak boli prijaté potrebné opatrenia, potom sa ničoho neobáva. V akútnej forme sú vylúčené pohlavie a pokusy o oplodnenie.

  Keď už hovoríme o tejto fáze, zdôrazňuje potrebu pravidelných vyšetrení lekárov a úctivý postoj k ich zdraviu pre tých, ktorí chcú mať zdravé dieťa. Chronická endometritída a plánovanie tehotenstva - veci sú vzájomne prepojené, takže musíte najprv testovať, aj keď sa žena cíti úplne zdravá.

  Chronická fáza ochorenia prechádza bez akýchkoľvek príznakov. Okrem toho je ťažké určiť počas vyšetrenia. V tomto čase sa však vyskytujú:

 • hormonálne poruchy,
 • zhrubnutie sliznice.

  Komplikácie tehotenstva s endometritídou

  Prvé týždne po nástupe tehotenstva sú najnebezpečnejší čas: počať málo - je potrebné nosiť dieťa. Recenzie lekárov sú sklamaním: ženy, ktoré otehotneli s endometritídou, majú vysoké riziko nasledujúcich komplikácií:

 • spontánny potrat v 1-2 trimestri,
 • intrauterinná infekcia plodu,
 • popôrodnej endometritídy.

  Ak chcete otehotnieť s chronickou endometritídou, je to možné

  Sledovanie vášho zdravia je svätou povinnosťou každej dievčatá a ženy, ktorá sníva o tom, že sa časom stane matkou. Nie každý z nich sa však v tejto otázke vážne zaoberá. Postoje ako „áno, je to v poriadku“ môžu viesť k chronickej endometritíde a problémom s tehotenstvom. Môžem otehotnieť s chronickou endometritídou? Odborníci hovoria, že je to možné: malá šanca, ale stále tam.

  Príčiny choroby

  S endometritídou je zapálená sliznica maternice. Príčiny, ktoré môžu viesť k endometritíde, sú početné. Hlavnou je požitie patogénov do maternice. Môže k tomu dôjsť v dôsledku:

 • Chirurgický zákrok vo vnútorných pohlavných orgánoch (ťažká práca, potrat, chirurgia, diagnostická kyretáž),
 • Dôsledky infekcií
 • Hormonálne poruchy,
 • Použitie vnútromaternicových kontraceptív, t
 • Sexuálna aktivita počas menštruácie.

  Infekcia môže vstúpiť do maternice krvou alebo lymfou, a môže tiež pochádzať z pošvy alebo iných vonkajších pohlavných orgánov.

  Ak sa vyskytne endometritída, je možné otehotnieť? Všetko závisí od závažnosti ochorenia.

  Endometritída je akútna a chronická. Tieto typy sa navzájom odlišujú symptómami. Akútny priebeh ochorenia je charakterizovaný výraznými príznakmi: vysoká horúčka, bolestivé pocity v dolnej časti brucha, hnisavý výtok s nepríjemným zápachom, dlhotrvajúce krvácanie.

  Pri včasnej a kvalitnej liečbe môže byť choroba navždy porazená, po ktorej môžete otehotnieť. Ak sa liečba nezačne včas, patológia sa stane chronickým štádiom.

  Vlastnosti chronickej patológie

  Chronická endometritída je oveľa ťažšie odhaliť, pretože choroba sa nedokáže prejaviť na dlhú dobu a netrápi ženu. Symptómy všeobecnej malátnosti sa môžu spájať s únavou, nervmi, stresom.

  V tomto prípade by mala žena používať iba jedno pravidlo - každých šesť mesiacov prísť na gynekológ na vyšetrenie. Ak sa tak nestalo, choroba sa bude pomaly vyvíjať a viesť k nenapraviteľným následkom: zmenám v maternici, strate krvného zásobenia, nedostatku ovulácie, zhutneniu sliznice. Zápal môže ovplyvniť skúmavky, vaječníky. Dôsledkom týchto zmien je, že otehotnenie s chronickou endometritídou je ťažké, ale ešte ťažšie znášať dieťa:

 • Pevná a zhutnená sliznica vytvára prekážku priaznivej koncepcie dieťaťa: neumožňuje fixáciu embrya. Aj keď sa koncepcia odohrala, schopnosť prenášať plod počas tehotenstva je minimálna,
 • Endometritída počas tehotenstva sa nezastaví. Zápal sa môže presunúť do placenty alebo plodu, čo tiež povedie k potratu. Normálny vývoj plodu je poškodený, a to je plná rôznych patológií u dojčiat.

  Môžem otehotnieť s endometritídou? Je možné počať dieťa, ale len v počiatočnom štádiu.

  Chronická endometritída sa môže prejaviť v dvoch formách:

 • Špecifické. Herpes, tuberkulóza, drozd,
 • Nešpecifické. Príčinou jeho vzniku je nesprávny príjem hormónov, vaginálna dysbakterióza, používanie antikoncepcie.

  Žena potrebuje počúvať svoje zdravie a venovať pozornosť množstvu príznakov indikujúcich progresiu chronickej endometritídy:

 • Poruchy menštruačného cyklu,
 • Špinenie medzi menštruáciou,
 • Utesnite maternicu a zväčšite jej veľkosť,
 • Bolesti brucha a pohlavie.

  Po vyšetrení a vypočutí sťažností pacienta lekár predpíše potrebné vyšetrenia.

  diagnostika

  Ak chcete zistiť, či má pacient chronickú endometritídu, môžete vykonať úplné vyšetrenie tela:

 • Vyšetrenie gynekológom - všetky ďalšie vyšetrenia začínajú touto akciou a závisia od toho, čo lekár predpisuje,
 • Ultrazvuk maternice,
 • Biochemická analýza
 • Kolposkopia - vyšetrenie maternice pod mikroskopom,
 • hysteroskopia,
 • Vyšetrenie moču a krvi.

  Tehotenstvo po endometritíde je možné, ale až po úplnom obnovení reprodukčných funkcií všetkých orgánov.

  Tehotenstvo s chronickou endometritídou príde, ak pôjdete cez komplexnú liečbu. Zahŕňa užívanie predpísaných antibiotík, liekov, ktoré zvyšujú imunitu, antivírusové lieky, hormonálne lieky, fyzioterapiu. Na dosiahnutie najrýchlejšieho účinku sa liek vstrekuje priamo do maternice. Dĺžka liečby je v priemere až štyri mesiace.

  Liečba bude mať pravdepodobne doma alebo ambulantne. Najčastejšie lekári predpisujú Diclofenac, Aspirin, Ibuprofen, No-shpu pre bolesť. Pacientovi môže byť predpísaná masáž, fyzioterapia, parafínová terapia.

  Ak má žena chronickú endometritídu a tehotenstvo sa vyskytlo v tomto kontexte, žena by mala byť povinná informovať lekára. Na základe toho lekár predpíše nasledujúce aktivity:

 • Fetálny ultrazvuk je predpísaný: s pozitívnou dynamikou a správnym vývojom plodu sa nič nedeje až do druhého trimestra,
 • V mimomaternicovom tehotenstve lekári chirurgicky odstránia plod z vajíčkovodov. Pri takomto zásahu zároveň dochádza k odstráneniu zrastov na rúrach, preto by nemali byť problémy s následným tehotenstvom,
 • Od štvrtého mesiaca je predpísaný progesterón, čo znižuje možnosť potratu,
 • S ťažkým zápalom, tehotná žena je v poslednej dobe umiestnený v nemocnici, aby sa zabránilo prasknutiu maternice. Pacientovi sa môže ukázať cisársky rez.

  Pri chronickej endometritíde je možné otehotnieť? Tehotenstvo po liečbe endometritídy nastáva až po úplnom vyliečení všetkých ženských orgánov.

  IVF aplikácie

  Po vyliečení chronickej endometritídy. môže začať tehotenstvo. Ako dlho sa to dá urobiť? Až po úplnom obnovení funkcií reprodukčného systému. Počas liečby chronickej endometritídy. Po liečbe chronickej endometritídy nemusí dôjsť k oplodneniu, a to ani napriek absencii patológie. In vitro oplodnenie môže pomôcť.

  Eko s endometritídou je veľmi reálna možnosť. Okrem toho je IVF pre chronickú endometritídu najúčinnejšou metódou tehotenstva.

  Ak sa prijme rozhodnutie o vykonaní IVF, ako doplnková možnosť otehotnenia, musí sa najprv vykonať komplexná a kvalitná liečba patológie. Liečba endometritídy pred IVF môže byť veľmi dlhá až niekoľko mesiacov. Všetky postupy sú individuálne zaregistrované.

  Pred zákrokom môže byť pacientovi odporučené ísť do strediska na posilnenie imunitného systému tela.

  Pozitívnu dynamiku liečby možno považovať za normalizáciu menštruačného cyklu.

  IVF postup vyžaduje prípravu a tiež druhú polovicu. Človek vyžaduje:

 • Absolvujte predpísané skúšky. To pomôže identifikovať skryté infekcie.
 • Odstráňte všetky stresové faktory 3 mesiace pred zákrokom,
 • V rovnakom období sa vyhnite fyzickej námahe,
 • Odstráňte príjem horúcich kúpeľov, návštevy kúpeľov, sauny.

  Ako otehotnieť pomocou IVF? Ak sa koncepcia nemôže prirodzene vyskytnúť, používa sa oplodnenie in vitro. V tomto procese sa vaječná bunka oplodní mimo tela a už pripravené embryo sa umiestni do maternice.

  Chronická endometritída a IVF sú celkom kompatibilné veci. Postup je nasledovný:

 • Pacient by sa mal vzdať alkoholu, cigariet a začať užívať vitamíny,
 • Na extrakciu vajec sa uchyľujú k punkcii. Procedúra sa vykonáva pri celkovej anestézii, vyžaduje sa ultrazvukové vyšetrenie. Vyšetrená bunka sa prenesie do špeciálneho roztoku a potom sa uskladní v skúmavke až do oplodnenia.
 • Spermatozoon zbaviť semenné tekutiny
 • Potom sa vaječná bunka kombinuje so spermiami
 • Tento proces sa monitoruje počas piatich dní s použitím mikroskopu na pozorovanie. S pozitívnym vývojom embrya sa prenáša do maternice ženy. Procedúra sa vykonáva na gynekologickej stoličke a trvá len niekoľko minút.

  Dva týždne po opísanej operácii je žena stále v nemocnici, aby sa zabránilo potratu. Po celú dobu, lekári robia krvný test a sledovať stav ženy a dieťaťa.

  O tom, ako porodiť zdravé dieťa po tejto chorobe, začnite si myslieť, mnoho žien, ktoré trpia touto chorobou. Predpokladá sa, že ide o endometritídu, ktorá vedie k neplodnosti alebo vyvoláva potraty. Je možné minimalizovať pravdepodobnosť nepríjemných následkov ochorenia? Ako otehotnieť po endometritíde, prečítajte si ďalej v článku.

  Ako otehotnieť a mať dieťa po endometritíde?

  Je veľmi dôležité urobiť všetko pre zotavenie pred tehotenstvom alebo aspoň zmierniť príznaky ochorenia, ak hovoríme o chronickej forme ochorenia s nízkou intenzitou. Faktom je, že pri zápale endometria (vnútorná dutina maternice) dochádza k infekcii, ktorá sa prenáša z matky na dieťa. Ochranné mechanizmy dieťaťa zatiaľ nefungujú, a preto dieťa môže zomrieť. Takže prvá vec, ktorú musíte urobiť, je navštíviť lekára a testovať. Ak sa potvrdí diagnóza "endometritídy", budete musieť podstúpiť priebeh liečby a potom premýšľať o tehotenstve.

  Endometritída často preberá pomalú, chronickú formu. V tomto prípade sa môže vyskytnúť tehotenstvo, ale bude problematické. Preto musíte byť pod lekárskym dohľadom. Ak sa vyskytnú komplikácie, špecialista vás môže dokonca nasmerovať k uloženiu - nebráňte tomu, pretože je veľmi dôležité chrániť vaše zdravie a život dieťaťa.

  Počas tehotenstva budete musieť užívať vitamínové komplexy, potravinové doplnky, obmedziť fyzickú aktivitu a vyhnúť sa stresu.

  Pri endometritíde sa predpisujú širokospektrálne antibiotiká. Nemusíte sa ich báť, pretože len takýmto spôsobom je možné infekciu eliminovať, čo sa v jej účinkoch považuje za škodlivejšie. Скорее всего, потребуется принимать препараты, которые направлены на увеличение количества гормона эстрогена в организме (Прогинова Эстрофем, Дивигель, Эстрадиол и т.д.).

  Paralelne Vám môže byť predpísaný priebeh akupunktúry, hirudoterapie (liečba pijavicami), ozónová terapia, plazmaforéza, magnetoterapia, fyzioterapia atď.

  Často predpísaný priebeh hormonálnej terapie, ktorý vám umožní kompenzovať nedostatok niektorých hormónov a doslova "rast" telo.

  V pokročilých prípadoch liečba zahŕňa odstránenie endometria. Ale to sa stáva veľmi zriedka. Hlavná vec je začať liečbu včas, pretože vrstva maternice, ktorá nie je obnovená, vedie k zníženiu možnosti otehotnenia. Začnite liečbu práve teraz a verte, že endometritída nie je prekážkou tehotenstva. Prajeme vám veľa šťastia!

  Premýšľate o tom, ako vydržať dieťa po endometritíde, najprv si všimnite, že to nebude také ľahké. Po prvé, je veľmi dôležité liečiť chorobu, pretože ochorenie môže vyvolať potrat v dôsledku toho, že infekcia prechádza z matky na dieťa.

  Ak chcete zachovať zdravie žien a porodiť dieťa, vypočujte si nasledujúce tipy:

  Ak máte podozrenie na prítomnosť endometritídy doma a chcete ju hrať bezpečne, prejdite lekárskou prehliadkou. Lekár sa vás opýta na symptómy a potom si zoberie endometrium a urobí diagnózu.

  Dnes sa fyzioterapia používa na liečbu endometritídy, predpisuje antibiotiká a posilňovače. Nie je potrebné sa báť antibiotík - uistite sa, že dieťa spôsobí oveľa menšie škody ako samotná endometritída.

  Niesť plod po endometritis bude trvať veľa úsilia. Faktom je, že to je endometritída, ktorá vytvára pôdu pre potrat, a preto ženy, ktoré mali uvedené ochorenie, musíte byť veľmi opatrní na svoje zdravie. Prajeme vám, aby ste zažili radosť z materstva! Pamätajte si, že endometritída nie je veta alebo prekážka narodenia zdravého dieťaťa.

  Autoimunitné procesy pri chronickej endometritíde

  PID v posledných rokoch sa považujú za ochorenia spôsobené infekčnými patogénmi a ďalej sa vyvíjajú ako patologická, samonosná autoimunitná reakcia. Dôležitým faktorom pri jeho rozvoji je zlyhanie imunitného systému v dôsledku jeho zneužitia. Výsledná sekundárna imunodeficiencia spôsobuje zníženie odolnosti organizmu voči účinkom infekčných agens.

  Aktívne vírusy alebo baktérie, ktoré sú antigénmi a spôsobujú dlhodobú chronickú endometritídu, poškodzujú epitelové bunky dodatočnou tvorbou antigénov vo forme zničených proteínov vlastných tkanív endometria (autoantigény).

  Okrem toho infekčné činidlo narúša tvorbu protilátok, čo vedie k akumulácii ďalších antigénov. Lokálny imunokompetentný systém je aktivovaný na neutralizáciu antigénov. Je to preťažené a postupné vyčerpávanie, zahrnutie do procesu oslabeného celkového imunitného systému organizmu, ktorý už ničí vlastné antigény a zdravé tkanivá v dôsledku nedostatku proteínového rozdielu medzi nimi.

  To znamená, že imunitný systém prestáva rozlišovať medzi svojimi zničenými a zdravými bunkami, v dôsledku čoho vzniknutý autoimunitný mechanizmus ovplyvňuje zdravé endometrium. Chronická endometritída sa stáva chronickým chronickým zápalovým procesom - autoimunitnou endometritídou, pri ktorej už nie je potrebné udržiavať infekčný patogén. Preto nie je často zistený počas výskumu.

  Autoimunitná endometritída teda nie je nezávislým ochorením, ale neskorším štádiom rovnakej chronickej endometritídy.

  Diagnostické metódy

  Diagnóza chronickej endometritídy je založená na analýze nasledujúcich údajov:

 • anamnéza ochorenia,
 • príznaky, ak existujú, t
 • mikroskopické vyšetrenie vaginálneho, cervikálneho a uretrálneho t
 • výsledky očkovania na mikroflóre, polymerázovej reťazovej reakcii (PCR) obsahu vagíny, maternice a sekrétov z krčka maternice.
 • transvaginálny ultrazvuk panvy s Dopplerom 5-7 a 22-25 dní po začiatku menštruácie.
 • hysteroskopia a biopsia endometria v prvej polovici menštruačného cyklu (dni 7-11).

  Ako liečiť endometritídu maternice pri chronických ochoreniach

  Praktickí lekári používajú hlavne fázovú schému liečby endometritídy s chronickým priebehom. Jeho zásadou je:

 • Stupeň I - eliminácia (odstránenie) infekčných agens z endometria.
 • II - obnovenie hladiny buniek imunitného systému.
 • III - obnova štruktúry endometria a expresia jeho receptorov (citlivosť špecifického bunkového receptorového zariadenia na pôsobenie estrogénov a progesterónu).

  Stupeň I zahŕňa kombináciu širokospektrálnych antibiotík, ktoré môžu ľahko vstúpiť do bunky:

 • lieky zo skupiny nitroimidazolov s makrolidmi najnovšej generácie,
 • Cefalosporíny tretej generácie s makrolidmi,
 • makrolidy s chránenými penicilínmi, napríklad "Amoxacilín + kyselina klavulonová",
 • fluorochinolónové nitroimidazoly.

  Jedna z týchto kombinácií sa používa od 1. dňa menštruácie počas 5-10 dní. Antimykotiká sa predpisujú súčasne - Levorín, Flukonazol, Ketokonazol atď.

  V prítomnosti anaeróbnych patogénov v kultúre náterov sa pridá metronidazol - v priemere 10 dní. Kombinovaná infekcia je indikáciou pre použitie vaginálnych čapíkov, atď., S kombinovanými antimikrobiálnymi látkami (Polygynax) alebo antiseptikami (Hexicon).

  Keď sa po uskutočnení antibiotickej terapie zistí infekcia vírusového typu, vykoná sa priebeh liečby antivírusovými a imunomodulačnými liekmi.

  Stupeň II je použitie hepatoprotektívnych, metabolických (vitamínov, antioxidantov, makro a mikroelementov), ​​enzýmov, imunomodulačných (bioflavonoidov) a mikrocirkulačných prostriedkov.

  V tretej etape je maximálny význam spojený s fyzioterapeutickými metódami. Na tento účel sa používa laserová terapia, ktorá zahŕňa intravenózne ožarovanie krvi laserovými lúčmi (VLOK), výmenu plazmy, terapiu bahna, magnetickú terapiu, ionoforézu s iónmi medi a zinku. Okrem toho sa stimulácia expresie receptora uskutočňuje prostredníctvom cyklickej hormonálnej terapie s progesterónom (Duphaston) a estrogénmi, ako aj fytoecdysteroidmi.

  Medzi výskumníkmi existujú nezhody týkajúce sa potreby použitia antibiotík a antibakteriálnych látok. Niektorí z nich sa domnievajú, že v neprítomnosti zjavných zápalových procesov antibiotiká nemajú žiadny účinok a môžu viesť k dysbióze. Väčšina klinikov však tvrdí, že liečba endometritídou nemôže byť dostatočne účinná pri podcenení mikrobiálneho faktora a bez použitia antibiotík.

  Rozdiely medzi endometritídou a endometriózou

  Endometrióza je benígna proliferácia tkanív, ktoré sú svojou morfologickou charakteristikou a funkčnými vlastnosťami podobné endometriu. Tieto tkanivá zahŕňajú nielen hornú vrstvu týchto tkanív, ale dokonca aj žľazové bunky a nosnú štruktúru spojivového tkaniva (stroma). Sú však rovnako ako zdravé endometriálne tkanivo.

  Molekulárne defekty a genetické zmeny endometriálnych buniek zabezpečujú ich schopnosť klíčiť v susedných tkanivách a metastázovať krvou a lymfou do vzdialenejších orgánov, kde rastú, ničia zdravé tkanivo.

  Endometriotické ložiská môžu byť lokalizované na maternicových výbežkoch a v priestore za ním (Douglasov priestor), na prepážke medzi rekta a vagíny, na peritoneu, na povrchu črevnej steny a močovom mechúre, v kožných jazvách po laparoskopii. Endometriózne ložiská sa nachádzajú dokonca aj menej často v pošve a mechúre, v mozgu a mieche, v pľúcach.

  Toto ochorenie je dlhý a progresívny proces s exacerbáciami. Môže prispieť k zápalovým procesom, ale nie je ich príčinou. Endometrióza svojimi vlastnosťami pripomína malígne nádory, nemá žiadny vzťah k zápalovým a imunitným procesom pri endometritíde a je úplne odlišná od nich v klinickom priebehu a vo výsledkoch laboratórnych a diagnostických štúdií.