Hygiena

Príčiny a liečba sekundárnej amenorey u dievčat a žien

Pin
Send
Share
Send
Send


Amenorea je stav, v ktorom má žena veku mesačne. Príčinou tohto javu môže byť akékoľvek gynekologické ochorenie. Nie je možné otehotnieť s týmto syndrómom.

Čo je to o ženách?

Amenorea je absencia menštruácie počas viac ako pol roka. Považuje sa za symptóm závažných gynekologických ochorení. Najčastejšou príčinou nedostatku menštruácie sú hormonálne poruchy. S amenorea, ovulácia často nenastane, ale existujú výnimky z tohto pravidla.

príčiny odchýlky môžu byť vo fyziologických vlastnostiach organizmu, ako aj v získaných stavoch. V medzinárodnej klasifikácii chorôb z desiatej revízie (ICD 10) bola amenorea priradená kód N91.

druh

Základom klasifikácie amenorey sú dva pojmy - pravdivé a nepravdivé, V druhej situácii je zachovaná ovulácia, hormonálny systém je normálny. Dôvodom nedostatku mesačných informácií v tomto prípade je fyziologické vlastnosti, Tento typ amenorea zahrnuje tehotenstvo, popôrodné obdobie, menopauzu a detstvo. Skutočná amenorea sa vyznačuje nedostatkom ovulácie a následkom toho hormonálnymi poruchami.

Tiež amenorea je rozdelená do dvoch hlavných typov, so zameraním na povahu syndrómu. Amenorea sa stane primárnej alebo sekundárnej. V prvej forme táto odchýlka naznačuje, že dievča nikdy nemalo normálnu menštruáciu vrátane puberty.

Pri sekundárnej amenorey sa pozorujú nepravidelnosti menštruácie, pretože boli predtým stabilné. Často sa vyskytuje na pozadí stresových situácií. Mesiac v tom čase zmizne a potom sa znova objaví. Ale ignorovať absenciu menštruácie v každom prípade nemožné. Situácia môže byť komplikovaná úplným vymiznutím menštruačného toku.

Amenorea je vždy dôsledkom každého fenoménu. Nepovažuje sa za nezávislé ochorenie. Súvisiace príznaky závisia od príčiny, Existuje niekoľko z nich:

  Anatomické znaky postavy.

Príčiny a symptómy koreňa

Sekundárna amenorea sa nikdy nevyskytuje samostatne, je to dôsledok vážnej choroby alebo zlého životného štýlu. Sekundárna amenorea a jej príčiny:

 • predchádzajúce operácie (odstránenie maternice a vaječníkov),
 • tuberkulóza genitálií,
 • infekčných chorôb
 • nadmerné cvičenie alebo veľmi prísne diéty,
 • vyčerpania tela
 • mentálnych porúch.

tuberkulóza

Jednou z príčin sekundárnej amenorey môže byť tuberkulóza genitálií. Vyskytuje sa u žien akéhokoľvek veku, ale vo väčšine prípadov je to dôsledok rozšírenia primárnej tuberkulózy, ktorá nebola pozorovaná v detstve ani v období dospievania.

Choroba je takmer asymptomatická a prejavuje sa až vo veku dvadsať až štyridsať rokov. Približne polovica pacientov má menštruačné poruchy. Keď sa choroba šíri, ovplyvňuje maternicu a jej končatiny, diagnostikujú sekundárnu amenoreu. Takáto diagnóza sa môže uskutočniť v štádiu aktívneho vývoja tuberkulózy genitálií, ako aj u pacientov, ktorí už ochoreli.

Amenorea môže nastať ako výsledok predchádzajúcich operácií na odstránenie maternice a vaječníkov, ako aj kvôli potratom. Okrem toho ochorenie môže vyvolať radiačnú terapiu.

Fritchov syndróm

Toto ochorenie možno klasifikovať ako patológiu, ktorá sa vyznačuje výrastkami a tvorbou adhézií endometria s jeho sklerózou. Ochorenie pokračuje po kyretáži alebo vynechaní potratu. Po potratoch sa riziko rozvoja choroby zníži. Fritchov syndróm má veľmi negatívny vplyv na reprodukčnú funkciu, ktorá môže v budúcnosti ohroziť nevyliečiteľnú sterilitu. Dôsledky môžu napríklad viesť k sekundárnej neplodnosti, komplikáciám počas tehotenstva, potratom, predčasnému pôrodu.

Príčinou rozvoja sekundárnej amenorey sa môže stať aj intoxikácia a vyčerpanie tela. Takže choroba sa môže vyvinúť na pozadí dlhodobého pôstu, nadmernej fyzickej námahy. Súčasne sa choroba vyskytuje na pozadí obezity. Všetko záleží na tom, aký druh životného štýlu pacient vedie.

Porušenie centrálnej regulácie

Porucha systému hypotalamus-hypofýza ako ďalšia príčina ochorenia. V tomto prípade majú ženy zvýšenú produkciu prolaktínu, proti ktorej je redukovaná syntéza gonadotropínov. Takéto ochorenie sa môže vyvinúť v dôsledku skorších potratov, častých stresových situácií a používania hormonálnych liekov.

Sekundárna amenorea u dospievajúcich dievčat

Sekundárna amenorea u adolescentov sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku neustálej podvýživy, dlhodobého pôstu, stresu a mnohých ďalších psychologických faktorov. Diagnostikované skoršie ochorenia mozgu môžu ovplyvniť vývoj ochorenia.

Je dôležité pochopiť, že čím skôr sa zistí amenorea, tým rýchlejšie je zotavenie. V opačnom prípade ochorenie čelí vážnym následkom. Napríklad neplodnosť, ktorá vylučuje možnosť, aby sa dievča v budúcnosti stalo matkou.

Táto choroba sa u dospievajúcich dievčat prejavuje rôznymi spôsobmi. Záleží na príčinách ochorenia. Napríklad psychogénna amenorea, vyplývajúca zo skúseností a stresových situácií, je charakterizovaná ostrým zastavením menštruácie. Tento stav je tiež veľmi často sprevádzaný depresiou, podráždenosťou a výkyvmi nálady.

Jednou z najčastejších príčin amenorey je pretrvávajúca podvýživa. V snahe držať krok so súčasnými trendmi dospievajúce dievčatá experimentujú so svojimi tielami, zažívajú tvrdú extrémnu diétu. Výsledkom je, že pacienti majú vážne narušený metabolizmus a môže sa vyvinúť aj anorexia nervosa. Za takýchto okolností je obnovenie reprodukčného systému pod veľkým otáznikom.

Amenorea sa môže vyvinúť aj v dôsledku ochorení hypofýzy alebo hypotalamu. V takýchto prípadoch sú príznaky sekundárnej amenorey charakteristické pre porážku určitej časti neurohormonálneho systému. Napríklad pri nádoroch alebo poraneniach sa produkujú veľké množstvá mužských hormónov. Pomáha zmeniť telo dievčaťa. Väčšina prebytočného tuku je uložená v krku a tvári.

Aby sa minimalizovali negatívne následky, rodičia dievčat by sa mali okamžite poradiť s lekárom. Gynekologické problémy, ktoré sa vyskytujú počas dospievania, sa musia riešiť čo najrýchlejšie, aby sa obnovil reprodukčný systém čo najefektívnejšie.

Diagnóza sekundárnej amenorey

Ženy, ktoré sa sťažujú na absenciu menštruácie, by mali najskôr navštíviť gynekológa. Po prvé, lekár vylúči tehotenstvo (vykonáva sa všeobecná analýza hCG) a potom vykoná prieskum pacienta a sériu vyšetrení s cieľom zistiť príčiny sekundárnej amenorey.

Diagnostikovanie sekundárnej amenorey nie je taký jednoduchý postup. Prieskum zohráva v diagnostike veľmi dôležitú úlohu. Čím lepšie pacienti hovoria o sebe, tým rýchlejšie lekár vykoná správnu diagnózu a predpíše liečbu. Lekár musí zistiť, či pacient nemá záujem o diétu a nadmerné cvičenie.

Špecialista musí vedieť, či má žena / žena v poslednom čase vážne stresové situácie alebo skúsenosti, ktoré by mohli ovplyvniť jej duševné zdravie. Jednou z príčin sekundárnej amenorey môže byť nadmerný psychický stres.

Potom lekár zváži pacienta a zmeria jej výšku, pričom určí ich pomer. V niektorých prípadoch môže byť príčinou ochorenia obezita alebo dystrofia.

Ak máte podozrenie na sekundárnu amenoreu, lekár vykoná prieskum zameraný na identifikáciu dysfunkcie vaječníkov. Lekár robí ultrazvuk panvových orgánov, skúma hormonálnu hladinu v tele.

Uskutočňuje sa aj niekoľko ďalších štúdií: MRI a CT mozgu, biopsia, analýza štítnej žľazy, stanovenie hladiny cukru. Pre lekára je nesmierne dôležité poznať rodinnú anamnézu pacienta. Ak mali iné ženy v rodine problémy s menštruačným cyklom, vykoná sa prieskum s cieľom zistiť dedičné choroby.

Komplikácie pri sekundárnej amenorei

Ak sa problém s menštruačným cyklom v žiadnom prípade nevyrieši, dôsledky budú mimoriadne negatívne. Mimochodom, diagnóza - sekundárna amenorea je veľmi sklamaním, ale v tomto prípade by liečba mala začať okamžite.

Zanedbaný prípad amenorey je tretím štádiom ochorenia, ktoré sa vyznačuje ireverzibilným porušením menštruačného cyklu. Nenapraviteľné poškodenie je spôsobené reprodukčnému systému ženy - nemôže otehotnieť prirodzeným spôsobom, takže sa musíte uchýliť k iným známym metódam, ktoré sa stanú hmotou - náhradné materstvo alebo IVF (umelé oplodnenie).

Žena môže vyvinúť ochorenie, ktoré nie je typické pre jej vek. Napríklad vegetatívne ochorenia alebo diabetes. Ak nechcete liečiť tretiu fázu amenorey, je vysoká šanca na rakovinu.

Ako liečiť ochorenie

Liečba sekundárnej amenorey závisí od faktorov, ktoré prispeli k jej rozvoju. Preto je v každom prípade liečebný postup skutočne individuálny. Ak teda ochorenie vzniklo na pozadí problémov s vaječníkmi (polycystickými), lekár predpíše pacientovi hormonálnu antikoncepciu. Môže sa uskutočniť laparoskopická diatermokoagulácia ovariálneho tkaniva.

Ak sa amenorea vyvinie na pozadí podvýživy, príliš rýchleho úbytku hmotnosti alebo veľmi intenzívnej fyzickej námahy, musíte radikálne zmeniť svoj životný štýl. Toto je predovšetkým vyvážená strava, správny odpočinok, mierne cvičenie. Lekári predpisujú perorálnu antikoncepciu. Aj keď v niektorých prípadoch môže byť amenorea, ktorá sa vyvíja na pozadí nesprávneho životného štýlu, eliminovaná bez hormonálnej terapie.

Akékoľvek problémy s menštruačným cyklom sú už signálom vážnych problémov v tele. Preto nečakajte na absenciu menštruácie po dobu šiestich mesiacov. V prípade porúch a porúch sa poraďte s lekárom. Čím skôr diagnostikuje, tým efektívnejšia a úspešnejšia bude liečba. Toto je vážna a nebezpečná choroba, ktorá si vyžaduje pozornosť.

Príčiny a typy amenorey

Z dôvodov výskytu existuje niekoľko typov amenorey: nepravdivých a pravdivých. Falošné, ako už názov napovedá, neznamenajú porušenie hormonálnej cyklickosti. Mesačne v rovnakom čase prísť podľa harmonogramu, ale nie je tam žiadne prepúšťanie. Dôvodom je akákoľvek prekážka v ich ceste pozdĺž sexuálneho kanála. Najčastejšie sa tento typ amenorey vyskytuje, keď vrodený abnormálny vývoj pošvy a hymen - atresia (adhézie), ktorý je celkom jednoducho odstránený chirurgicky. Pri absencii porúch v hormonálnej sfére, vaječníkoch a iných genitáliách sa absencia cyklického menštruačného krvácania nazýva pravá amenorea.

V závislosti od vývojových mechanizmov sa izoluje fyziologická a patologická amenorea. Procesy, ktoré vedú k skutočnej fyziologickej amenorey, sa považujú za úplne prirodzené.

Primárna amenorea

O primárnej amenoree je možné hovoriť, ak dievča v zodpovedajúcom veku nemá menarku. Existuje mnoho dôvodov pre túto podmienku, ale je to stále dosť zriedkavé. Najčastejšie dochádza k geneticky podmienenému zlyhaniu vaječníkov a menštruácia sa vyskytuje v pomerne neskorom veku - po 17 rokoch. V opačnom prípade, ak mesačník neprišiel, mali by ste hľadať organickú patológiu na ktorejkoľvek úrovni sexuálnej sféry.

Klinicky sa primárna amenorea môže prejaviť ako úplný nedostatok puberty, jej zaostalosti, na pozadí virilizácie (zvýšený vývoj mužských znakov) alebo normálneho ženského fenotypu, čo naznačuje úroveň lokalizácie patológie.

Úplná absencia puberty je spojená s hlbokým zaostávaním gonád kvôli chromozomálnym abnormalitám.

Oneskorený sexuálny vývoj je najčastejšie spôsobený organickou léziou mozgových štruktúr (nádory, poranenia, meningitída, encefalitída, intoxikácia). V popredí takýchto žien je zvýšená psycho-emocionálna vzrušivosť, o ktorej sú často evidovaní u psychiatrov. Funkčné poruchy regulácie hypotalamus-hypofýza sú spôsobené zníženou produkciou pohlavných hormónov hypotalamom alebo hypofýzou (hypotalamický alebo hypofyzárny hypogonadizmus). Prejavuje sa oneskorenou pubertou na pozadí nedostatočne vyjadrených sekundárnych sexuálnych charakteristík (slabé ochlpenie, nedostatočne vyvinuté prsné žľazy), znížená veľkosť tela maternice a vaječníkov, znížené hladiny estrogénu v krvi a takmer úplná absencia luteinizačných a folikuly stimulujúcich hormónov.

Absencia menarche na pozadí výraznej virilizácie (zvýšený rast vlasov, vývoj mužského tvaru, zhrubnutie hlasu) je najčastejšie spojená so zhoršenou funkčnou aktivitou kôry nadobličiek, nádormi produkujúcimi hormóny vaječníkov a nadobličkami tvorenými v predpubertálnom období.

Vrodené vady ženských pohlavných orgánov vedú k primárnej amenorey, v ktorej je fenotyp typicky žena, pretože hormonálna aktivita nie je narušená. Patrí sem aplázia maternice a vagíny (úplná alebo čiastočná absencia týchto orgánov), ako aj gynatresia (adhézie pozdĺž pohlavného kanála). Atresia vagíny sa môže vyvinúť ako výsledok minulých infekčných ochorení detí (osýpky, záškrt) alebo traumatických poranení v oblasti perineu.

Diagnóza a liečba amenorey

Diagnóza amenorey je založená na klinických údajoch, sťažnostiach pacientov na absenciu menštruácie po dobu šiestich mesiacov a viac, a výsledky komplexného laboratórneho a inštrumentálneho vyšetrenia.

Vykonáva sa množstvo testov, ktoré určujú hormonálnu aktivitu hypotalamu, hypofýzy, funkčného stavu vaječníkov a maternice, vyšetrenie gynekológom je povinné. V niektorých prípadoch je predpísaná MRI alebo rádiografia hlavy s oblasťou tureckého sedla, kde sa nachádza hypofýza.

Po určení príčiny porušenia v oblasti ženských pohlavných orgánov je predpísaná vhodná liečba. Mali by sa zohľadniť mechanizmy rozvoja choroby, úroveň poškodenia reprodukčného systému a jeho hormonálna regulácia, životné prostredie ženy a prítomnosť alebo neprítomnosť detí. Potrebná je normalizácia diéty, správny odpočinok, čerstvý vzduch, mierne cvičenie, regeneračné procedúry, jodizované potravinové doplnky, vitamínová terapia a imunomodulátory. Pre hypotalamicko-hypofyzárny systém a hypofunkciu vaječníkov sú predpísané vhodné hormonálne prípravky na stimuláciu ovulačnej funkcie vaječníkov. Hyperprolaktinémia je vďaka dlhodobému používaniu perorálnych kontraceptív úspešne liečená užívaním brómokriptínu, dávka a trvanie liečby závisia od hladiny prolaktínu v krvi. Primárna amenorea sa lieči estrogénmi, ktoré sa cyklicky používajú na normalizáciu vývoja pohlavných orgánov.

Metódy klasifikácie

Čo je to amenorea, aké druhy chorôb existujú? Tento syndróm sa vyskytuje u adolescentov a žien v reprodukčnom veku. Oddeľte primárne a sekundárne formy patológie. Primárna amenorea u adolescentov je diagnostikovaná pri úplnej absencii menštruácie do veku 14 rokov, dievča zaostáva vo vývoji alebo sa vytvorili charakteristické sexuálne charakteristiky, ale menarche sa nevyskytuje až do veku 16 rokov. Sekundárna amenorea sa vyskytuje počas normálneho dozrievania po zavedenom menštruačnom cykle a žiadne mesačné krvácanie nie je viac ako 3–6 cyklov v rade.

Aj v gynekológii existuje klasifikácia amenorey na:

Pravá amenorea je charakterizovaná úplnou absenciou predpisov bez patologických zmien v tele, maternice, vaječníkov. Fungovanie reprodukčných orgánov je zhoršené v dôsledku nedostatku pohlavných hormónov.

Falošná amenorea sa vyvíja s abnormálnou štruktúrou pošvy, krčka maternice, cyklickým narušením vaječníkov. Krv nemôže vyjsť a hromadiť sa v maternici, vagíne alebo vajíčkovodoch. Dôvod - pevné hymen, vrodená absencia alebo fúzia krčka maternice.

Popôrodná amenorea alebo amenorea po laktácii sa vyskytuje u žien po pôrode a pretrváva počas dojčenia. Môže trvať až 2-3 roky. Metóda laktačnej amenorey sa používa na prevenciu nežiaduceho tehotenstva.

Alternatívna klasifikácia

Согласно учебнику по гинекологии «Национальное руководство» патологическая аменорея может быть:

 • Hypergonadotropné - vyvíja sa na pozadí zvýšených hladín gonadotropných hormónov (THG), ktoré sú produkované hypofýzou. Vaječníky v nedostatočných množstvách produkujú estrogén a progesterón.
 • Hypogonadotropná amenorea - charakterizovaná nízkymi hladinami GnRH, dysfunkciou vaječníkov.
 • Normogonadotropná amenorea - pozorovaná s dostatočnou sekréciou estrogénu a progesterónu. Poruchy neurotransmiterov sa vyskytujú v mozgu, ktorý potláča produkciu hormónu uvoľňujúceho gonadotropín (GnRH) hypotalamom.

Funkčná hypotalamická amenorea je najbežnejšou formou choroby. Patológia je charakterizovaná poklesom hladiny gonadotropných hormónov, preto sa produkcia FSH a LH znižuje. Vaječná bunka nevychádza z folikulu, dochádza k anovulácii.

Hypotalamická amenorea sa môže vyvinúť u žien, ktoré sa aktívne zaoberajú aktívnym športom. Dôvodom je nízka telesná hmotnosť, nedostatok výživy, zvýšená produkcia testosterónu počas fyzickej námahy.

Podľa závažnosti ochorenia sú klasifikované:

 • Mierne - žiadne mesačné obdobia kratšie ako 1 rok.
 • Stredná (amenorea 2 stupne) - neexistuje menštruácia od 1 do 3 rokov.
 • Ťažká forma a následky amenorey - kritické dni sa nevyskytujú viac ako 3 roky, patológia je sprevádzaná hormonálnymi poruchami, komplikáciami.

V závislosti od formy ochorenia a stupňa závažnosti sa vyberie vhodná liečba.

Prečo sa vyvinie primárna amenorea

Primárna forma ochorenia sa môže vyskytnúť bez oneskorenia v puberte alebo s jasným nedostatkom sekundárnych sexuálnych charakteristík. Hlavné príčiny amenorey (ICD-10) s vývojovým oneskorením:

 • Porušenie regulácie hypotalamo-hypofýzy sa vyvíja po silnom strese, s nedostatočnou výživou, na pozadí chronických zápalových ochorení, intoxikácií a iných ochorení reprodukčného systému.
 • Psychická retardácia je najčastejšie spôsobená geneticky, sekundárnymi sexuálnymi charakteristikami a menarche sa objavujú po 16 rokoch.
 • Nádory hypofýzy sú sprevádzané nedostatočným rozvojom vonkajších a vnútorných pohlavných orgánov, absenciou sekundárnych pohlavných znakov.
 • Gonadálna dysgenéza - ovariálna hypoplazia, pri ktorej neexistuje tkanivo produkujúce hormóny.

Medzi príčiny primárnej amenorey bez oneskoreného sexuálneho vývoja patria vrodené chyby reprodukčných orgánov. Toto je fúzia vagíny (gynatresia) a aplázie maternice (absencia orgánu). Príčinou môže byť aj rezistentný ovariálny syndróm, Turnerova choroba.

Diagnóza a liečba primárnej amenorey

Diagnóza amenorey u adolescentov sa stanovuje po prieskume a vyšetrení gynekológom. Dôležitým kritériom je absencia menarche u dievčat mladších ako 16 rokov, nie sú žiadne sekundárne pohlavné znaky pod 14 (zväčšenie prsníkov, ochlpenie v oblasti podpazušia).

Potvrdzuje sa amenorea, ak po objavení sa prvých pohlavných znakov chýba menštruácia dlhšie ako 3 roky, existuje rozdiel medzi telesnou hmotnosťou a výškou.

Ošetrujúci lekár predpisuje laboratórne krvné testy na hladiny hormónov, ultrazvuk brušných orgánov, hormonálne testy s estrogénmi.

Liečba amenorey u adolescentov sa prideľuje na základe príčiny patológie. V prípade nerovnováhy hormónov sa vykonáva substitučná liečba. V niektorých prípadoch je indikovaná operácia. Konštitučná forma patológie nevyžaduje liečbu.

Hlavné príčiny sekundárnej amenorey

Sekundárna amenorea u adolescentov a žien v reprodukčnom veku je oveľa bežnejšia ako primárna a predstavuje asi 75% diagnostikovaných prípadov.

Príčiny a príznaky sekundárneho typu amenorey:

 • Polycystická ovariálna choroba (PCOS) je charakterizovaná viacnásobnou tvorbou cysty v tkanivách orgánov. Choroba sa vyvíja so zvyšujúcou sa hladinou mužských hormónov. Ženy vykazujú známky hirsutizmu, dysmenorey, akné vulgaris, seborrhea a zmien mužského vzoru.
 • Adrenálna dysfunkcia môže byť spôsobená rakovinou, vrodeným androgenitálnym syndrómom, hormonálnymi poruchami. Zvýšená hladina androgénov spôsobuje zvýšenú sekréciu estrogénu vo vaječníkoch, je narušená ovulácia, vajíčko nevychádza z folikulov a vyvíja sa neplodnosť.
 • Metabolický syndróm nastáva, keď metabolizmus zlyhá. Citlivosť receptorov v periférnych tkanivách na inzulín klesá, čo vedie k zvýšeniu hladín glukózy v krvi, krvného tlaku. To môže viesť k cukrovke 2. typu.
 • Ochorenia štítnej žľazy: hypotyreóza, tyreotoxikóza. Príčinou ochorení je nerovnováha hormónov štítnej žľazy. Ženy trpia predmenštruačným syndrómom, dysmenoreou, nepravidelným menštruačným krvácaním, najprv dochádza k častým oneskoreniam, krvácaniu je málo. Potom prichádza amenorea. Choroby štítnej žľazy nepriaznivo ovplyvňujú činnosť tráviaceho, kardiovaskulárneho, nervového a reprodukčného systému.

Spôsoby liečby sekundárnej formy ochorenia

Diagnóza sekundárnej amenorey sa vykonáva pomocou laboratórnych krvných testov na gonadotropíny, TSH, T4, ACT, androgény.

Charakterizované znížením koncentrácie LH, FSH, estradiolu, zvýšených androgénov. Na ultrazvuku sa stanoví veľkosť a štruktúra orgánov, detekuje sa prítomnosť cyst.

Pri vysokej hladine testosterónu u žien sa vyskytujú charakteristické príznaky hirsutizmu.

Choroby štítnej žľazy spôsobujú celkovú slabosť, malátnosť, prírastok hmotnosti, poruchy trávenia, podráždenosť, sklon k depresii.

Rakovinové nádory sa detegujú počas počítačovej tomografie, terapie magnetickou rezonanciou, podľa výsledkov testov nádorových markerov.

Ako liečiť chorobu? Liečba sekundárnej amenorey sa vykonáva s prihliadnutím na provokujúcu príčinu. Môže sa vyžadovať konzultácia:

 • onkológ,
 • endokrinológ,
 • gynekológ,
 • neurológ,
 • psychoterapeut.

Na normalizáciu hladiny androgénov, gonadotropínu, hormónov štítnej žľazy štítnej žľazy sa vykonáva hormonálna substitučná liečba. Použite syntetické lieky, ktoré sú analógmi chýbajúcich hormónov. Onkologické nádory sa chirurgicky odstránia a nasleduje chemoterapia.

Príčiny amenorey maternice

Uterínová forma amenorey môže byť spôsobená vrodenými alebo získanými defektmi genitálneho orgánu. Atrézia krčka maternice je dôsledkom chirurgickej kyretáže maternice. Po vykonaní inštrumentálnej procedúry žena zastaví menštruáciu, objaví sa menstruácia.

Intrauterinálna synechia (adhézie) sú tiež príčinou sekundárnej amenorey. Patológia sa vyvíja na pozadí výraznej endometriózy a po chirurgickej kyretáži maternice. Toto je normogonadotropná forma ochorenia, pretože hladina ženských hormónov zostáva v normálnom rozsahu.

Pri chronickej endometrióze sa postupne vyvíjajú príznaky amenorey sprevádzané ťažkou dysmenoreou. Po prvé, objem straty krvi a trvanie menštruácie sa znižuje, potom sa objaví tmavé škvrny, po ktorých sa menštruácia úplne zastaví.

Na diagnostiku amenorey maternice vykonajte hysteroskopiu, hysterosalpingografiu. V prípade patológie ovárií sa uskutočňuje laparoskopia.

Na liečbu amenorrhea maternice predpísaných hormonálnych liekov, kombinovaných perorálnych kontraceptív. Pri detekcii nádorov dochádza pri adhézii k čiastočnej resekcii, hygienickým opatreniam alebo odstráneniu postihnutých orgánov.

Porucha regulácie hypotalamus-hypofýza

Amenorea centrálnej Genesis sa vyvíja po:

 • prenášaného napätia
 • výrazné oslabenie imunity,
 • prísnu diétu
 • so zápalovými ochoreniami a poraneniami mozgu.

Sekundárna amenorea centrálnej genézy je zvyčajne sprevádzaná skorou pubertou, nadváhou, rastom vlasov mužského typu, vyrážkou na akné na tvári a tele, na koži stehien, zadku, formou strií. A tiež existujú príznaky PMS, dysmenorea.

Fyziologická amenorea (hypogonadotropná) sa pozorovala u žien s prudkou stratou telesnej hmotnosti. Pôst narušuje normálnu syntézu gonadotropných hormónov. Nedostatok tukového tkaniva vedie k nedostatočnej tvorbe steroidov, dysfunkcii vaječníkov a zastaveniu menštruácie. Ochorenie sa často diagnostikuje u dievčat, ktoré sa obmedzujú jedlom a snažia sa schudnúť rýchlo.

Pri prehliadke sa zistila hypoplázia prsných žliaz a vonkajších pohlavných orgánov. Ženy majú zníženú telesnú teplotu, krvný tlak, hladinu glukózy v krvi a stolica je narušená. Zlá chuť k jedlu, odpor k jedlu, anorexia môže nastať.

Tento typ choroby je možné liečiť diétou s vysokým obsahom kalórií, frakčnou diétou. Upokojujúce lieky zmierňujú stres, podráždenosť. Konzultácia s psychoterapeutom. V prípade neúčinnosti týchto metód je predpísaná hormonálna substitučná terapia.

Symptómy psychogénnej amenorey

Psychogénna amenorea sa vyskytuje po psycho-emocionálnom otrase a na ne sa vzťahuje aj vojnová amenorea. Klinický obraz je podobný fyziologickej forme patológie. Obnovenie menštruačného cyklu nastáva po odstránení provokujúcich faktorov.

Psychogénna amenorea sa môže vyvinúť v nasledujúcich patológiách:

 • Syndróm po totálnej oohorektómii sa vyvíja po chirurgickom odstránení jedného alebo oboch vaječníkov. Vyskytujú sa poruchy činnosti kardiovaskulárneho systému, endokrinného systému, mentálne poruchy.
 • Syndróm posthysterektómie (ASG) je komplex porúch, ktoré sa objavujú po odstránení maternice a zachovaní vaječníkov. Pozorujú sa psychosomatické a metabolické zmeny.

Psychogénna amenorea sa vyvíja v dôsledku prudkého poklesu estrogénu a inhibície biosyntézy vysielačov v mozgu.

Psychogénna amenorea sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • únava,
 • podráždenosť, agresivita,
 • nespavosť,
 • búšenie srdca
 • suchú pokožku
 • sklon k depresii,
 • pokles sexuálnej túžby.

Žena mení svoje zvyčajné správanie, reakciu na vonkajšie podnety, reguláciu teploty. Mesačné zastavenie náhle, neexistuje žiadne predchádzajúce porušenie cyklu.

Na liečbu psychogénnej amenorey sa predpisujú sedatíva, odporúča sa vyhnúť sa stresovým situáciám, normalizovať pracovné a oddychové podmienky a zabezpečiť správny spánok. Ďalej sa ukázali fyzioterapeutické postupy.

Príčiny amenorey počas laktácie

Laktačná amenorea - čo to je a prečo neexistujú žiadne obdobia po narodení? Po narodení dieťaťa stúpa hladina prolaktínu, ktorý je zodpovedný za produkciu materského mlieka, v tele ženy. Tento hormón potláča ovuláciu, takže menštruačný cyklus je narušený, nie je špinenie.

Laktačná amenorea dáva telu čas na zotavenie sa z pôrodu. Mesačne môže chýbať od 6 mesiacov do 2 rokov. Každá žena má tento individuálny proces. Po ukončení dojčenia dochádza k ovulácii počas 10 - 12 týždňov. Ak menštruácia začína skôr ako 7 týždňov po pôrode, potom je prvý cyklus zvyčajne anovulačný.

Ak laktačná amenorea pretrváva aj po ukončení dojčenia, príčinou môže byť chronická endometrióza, rakovina maternice alebo vaječníkov, hormonálna nerovnováha.

Antikoncepcia metódou laktačnej amenorey

Metóda laktačnej amenorey je fyziologická metóda antikoncepcie, vďaka ktorej žena nemôže počas dojčenia otehotnieť. Táto metóda je účinná v 90% prípadov, ale pod podmienkou, že dieťa dostane iba materské mlieko až 8 - 10-krát denne, vrátane noci. Počas pripájania dieťaťa k prsníku dochádza k zvýšenej produkcii prolaktínu a vylučovanie sekrécie hypofyzárnych gonadotropných hormónov, dozrievanie folikulov.

Metóda laktačnej amenorey sa stáva menej účinnou, keď sú strúhanky kŕmené umelými zmesami alebo bežnou potravou. Porodná funkcia a menštruačný cyklus sa obnovujú 6-9 mesiacov po pôrode, pretože táto doba antikoncepcie nebola účinná. Každá ženská amenorea sa vyskytuje individuálne, menštruácia môže začať aj počas dojčenia. V takýchto prípadoch metóda amenorea laktácie neposkytuje 100% záruku, je potrebné použiť perorálne antikoncepčné prípravky.

Liečba ľudových prostriedkov

Jedným z najúčinnejších ľudových prostriedkov na liečbu amenorea je maternica borovicového lesa. Táto rastlina obsahuje analóg estrogénu, takže:

 • pomáha obnoviť menštruačný cyklus a hormóny,
 • lieči zápalové ochorenia maternice a príveskov,
 • používa sa na dysfunkčné krvácanie, polycystické vaječníky, endometriózu.

Borovoy maternice sa vo forme alkoholickej infúzie alebo odvar. Liečba ľudových prostriedkov amenorrhea sa vykonáva podľa osobitného systému, ktorý musí vymenovať lekára. Zvyčajne užívajú liek 3 týždne, potom si prestávku užívajú 7 dní. Liečba je dlhá a musí trvať najmenej 6 mesiacov.

Ochorenie amenorea je porušením menštruačného cyklu spôsobeného hormonálnou nerovnováhou, rakovinou vaječníkov, nadobličkami, patologickými procesmi v mozgu. Je potrebné liečiť chorobu, berúc do úvahy jej príčiny, na stanovenie správnej diagnózy vyžaduje komplexné vyšetrenie špecializovaných špecialistov.

Pin
Send
Share
Send
Send