Zdravie

Úloha psychologickej reakcie adolescentných dievčat na vývoj mladistvého maternicového krvácania Text vedeckého článku na túto tému - Lekárstvo a zdravotníctvo

Pin
Send
Share
Send
Send


Počas puberty sa v dievčenskom tele vyskytujú nielen fyzické, neuropsychické, ale aj hormonálne zmeny, takže je jasné, že v tele sa môže vyskytnúť porucha akéhokoľvek systému.

V procese puberty sa môže vyskytnúť acyklické maternicové krvácanie, ktoré je spôsobené porušením vylučovania pohlavných hormónov vaječníkov. Nazývajú sa juvenilným krvácaním z maternice.

Príčiny juvenilného krvácania z maternice sú chronické a akútne infekčné ochorenia, hypo- a avitaminóza spôsobená nesprávnou diétou, psychická trauma, ako aj psychická alebo fyzická únava, ktoré zažili stresové situácie. Infekčné procesy, ktoré prispievajú k výskytu takéhoto krvácania, zahŕňajú angínu pectoris, chrípku, chronickú tonzilitídu, reumatizmus, pneumóniu a niektoré ďalšie, pretože počas puberty môžu tieto ochorenia narušiť funkciu mozgovej kôry, hypotalamu, hypofýzy a vaječníkov. Príčinou juvenilného uterinného krvácania je niekedy nežiaduca dedičnosť (napríklad u matky matky v rovnakom veku bola pozorovaná pretrvávajúca menštruačná porucha).

Vo veku 12-18 rokov je krvácanie z mladistvého maternice bežnou patológiou. Predstavujú 10-12% všetkých gynekologických ochorení zistených u pacientok tejto vekovej kategórie.

Juvenilné krvácanie z maternice v dôsledku kongestívneho prebytku v maternici spojeného s dilatovanými kapilárami, rozvoj oblastí nerovnomerného odmietnutia sliznice maternice alebo zníženie kontraktilnej aktivity svalovej vrstvy maternice s jej nedostatočným rozvojom. Ochorenie sa prejavuje predĺženým (viac ako> dňami), silným krvácaním, ktoré rýchlo vedie k rozvoju anémie. Okrem toho, anémia môže rásť obzvlášť rýchlo, ak je krvácanie vyvolané chrípkovým vírusom alebo silným bolesťom hrdla.

Anémia spojená s juvenilným krvácaním z maternice, sprevádzaná slabosťou a nedostatkom chuti do jedla, únava, bolesti hlavy, bledosť kože a palpitácie. V laboratórnych štúdiách v počiatočných štádiách ochorenia sa v krvi zistil zvýšený počet krvných doštičiek, preto sa zvyšuje jeho zrážanlivosť. Pri ťažkej anémii spôsobenej juvenilným uterinným krvácaním sa znižuje počet krvných doštičiek, čím sa predlžuje čas zrážania.

Je potrebné poznamenať, že krvácanie z maternice počas puberty sa zvyčajne vyvíja po oneskorení menštruácie o 1,5-6 mesiacov, ale môže sa objaviť 14-16 dní po nástupe poslednej menštruácie. Krvácanie mladistvej maternice sa môže začať do 1,5-2 rokov po menarche na pozadí ešte nezavedeného menštruačného cyklu.

Keďže zmeny v krvi sú charakteristické pre juvenilné krvácanie z maternice, aby sa vylúčila diagnóza ochorenia, je potrebné vylúčiť ochorenia krvi, pečene a porúch štítnej žľazy.

Krátkodobá menštruačná dysfunkcia v adolescencii zvyčajne nevyžaduje liečbu, takže keď jeden výskyt nie je bohatý na krvácanie z maternice, bez predpisovania liekovej terapie, gynekológ sleduje ďalšiu povahu menštruácie.

V zložitejších prípadoch sa liečba vykonáva v dvoch fázach, z ktorých prvá je zastavenie krvácania predpísaním hormónov alebo kyretážou maternice. Okrem toho, voľba liečby je založená na všeobecnom stave pacienta a stupni straty krvi. Takže dievčatá s dlhodobým a ťažkým krvácaním, sťažujúc sa na slabosť, závraty, búšenie srdca, nízky krvný tlak a hemoglobín, spravidla je škrabanie maternice. Ak sa prejavia mierne prejavy anémie (ukazovatele hladiny hemoglobínu v krvi sa neodchyľujú príliš ďaleko od normy), predpíše sa hormonálna liečba. S pomocou liekov je možné zastaviť krvácanie už prvý deň hormonálnych liekov, takže ich dávka sa rýchlo znižuje, ale liečba pokračuje ďalších 15-20 dní, aby sa stabilizoval celkový stav pacienta a obnovila sa strata krvi. Často predpísané hormonálne lieky spôsobujú dyspeptické poruchy, nevoľnosť a vracanie. Aby sa im zabránilo, hormóny predpísané lekárom sa najlepšie užívajú po jedle s antihistaminikami (napr. Klemastínom, chlórpyramínom atď.).

Moderné antihistaminiká majú menej vedľajších účinkov. Obzvlášť potešený skutočnosťou, že na rozdiel od antihistaminík predchádzajúcich generácií nespôsobujú ospalosť a nezasahujú do normálneho rytmu života.

Súbežne s hormonálnou terapiou sa pridávajú činidlá na zvýšenie hladiny hemoglobínu v krvi, t.j. na odstránenie anémie a jej následkov. Liečba sa spravidla vykonáva do 15-20 dní a končí použitím hormonálnych liekov. Zahŕňa transfúziu krvi, hmotnosť červených krviniek, krvnú plazmu alebo krvné náhrady, aby sa obnovili vlastnosti zrážania krvi, podávanie preparátov železa, vitamínov B12, B6, C, P, kyseliny listovej. Okrem toho sú predpísané prípravky vápnika (glukonát vápenatý).

Pozornosť je venovaná výžive chorého dievčaťa. Jedlo by malo byť ľahko stráviteľné, vysokokalorické a rozmanité, s dostatkom bielkovín a množstvom nápojov vo forme ovocných a zeleninových štiav a ovocných nápojov.

Podstatou druhej fázy liečby je zabránenie opakovaného krvácania z maternice. Na tento účel je predpísaná aj hormonálna terapia. Ako ďalšia liečba sa vykonáva akupunktúra, elektropunktúra, laserová epunktúra.

Ak má dievča krvácanie z maternice, musí matke ukázať lekárovi, pretože vedú k anémii a závažným následkom pre srdce, krv, mozog a samozrejme genitálie. Dievčatá, ktoré sú pod dohľadom gynekológa o krvácaní z juvenilnej maternice a dostávajú profylaktickú liečbu, nie sú vyňaté z telesnej výchovy vo vzdelávacích inštitúciách, pretože mobilný životný štýl, vrátane gymnastiky, plávania, behu, lyžovania alebo rýchleho korčuľovania, má všeobecne posilňujúci účinok na mladé telo.

Abstrakt vedeckého článku o medicíne a verejnom zdraví, autorom vedeckej práce je Tatiana Alexandrovna Sivokhina, Natalia Vladimirovna Spiridonova, Regina Borisovna Balter

Študoval sa vplyv psycho-emocionálnej nezrelosti dospievajúcich dievčat na tvorbu menštruačnej funkcie. Takže mladí pacienti s excitabilnými a pedantickými typmi charakteru, s nízkou sebaúctou, často vedúcou k zvýšenej úzkosti a emocionálnemu napätiu, ako aj stresu, s väčšou pravdepodobnosťou trpia juvenilným krvácaním z maternice. V dôsledku toho sú mentálne indikátory odrazom nielen stavu psycho-emocionálnej sféry dievčat, ale aj ich fyzického zdravia a vyžadujú korekciu v procese terapeutických opatrení spolu s ďalšími terapeutickými vplyvmi.

Text vedeckej práce na tému „Úloha psychologickej reakcie mladistvých dievčat vo vývoji krvácania z mladistvej uteriny“ t

ÚLOHA PSYCHOLOGICKEJ REAKCIE ADOLESCENTNÝCH DIEVATEĽOV VO VÝVOJI JUVENILE UTERINE BLEEDING1

© 2006 T.A. Sivokhina ^ N.V. Spiridonov, A.A. Lashkina? RB Balter, T.P. Parenko, N.V. Chertykovtseva, T.V.Ivanova4

Študoval sa vplyv psycho-emocionálnej nezrelosti dospievajúcich dievčat na tvorbu menštruačnej funkcie. Takže mladí pacienti s excitabilnými a pedantickými typmi charakteru, s nízkou sebaúctou, často vedúcou k zvýšenej úzkosti a emocionálnemu napätiu, ako aj stresu, s väčšou pravdepodobnosťou trpia juvenilným krvácaním z maternice. V dôsledku toho sú mentálne indikátory odrazom nielen stavu psycho-emocionálnej sféry dievčat, ale aj ich fyzického zdravia a vyžadujú korekciu v procese terapeutických opatrení spolu s ďalšími terapeutickými vplyvmi.

V posledných desaťročiach sa význam problému reprodukčného zdravia detí a mladistvých dramaticky zvýšil. Podľa literatúry je jednou z najbežnejších foriem gynekologickej patológie u adolescentov krvácanie z juvenilnej maternice (UMC), ktoré predstavuje 20-30% všetkých gynekologických ochorení [4, 5, 7, 10, 14]. Okrem toho sa ich počet neustále zvyšuje, podiel závažných foriem krvácania z maternice, ktoré predstavujú hrozbu pre život dieťaťa, sa zvyšuje [1, 12, 13]. Naliehavosť problematiky prevencie UMC je spôsobená aj tým, že pretrvávajúce menštruačné a generatívne poruchy funkcie a hormonálne spôsobené ochorenia sa často vyvíjajú v budúcnosti [11, 13, 14]. Vzhľadom na súčasnú demografickú situáciu tento problém nadobudol osobitný sociálny a hospodársky význam [12].

1 Prezentoval lekár lekárskych vied, profesor L.S. Tselkovichi.

2 Sivohina Tatiana Aleksandrovna ([email protected]), oddelenie nemocničnej pediatrie, Štátna lekárska univerzita v Samare. 443079, Rusko, Samara, ul. Karl Marx, 165 A.

3Spiridonova Natalya Vladimirovna, Lashkina Anna Aleksandrovna, Katedra pôrodníctva a gynekológie, IPO Samara State Medical University, 443099, Rusko, Samara, ul. Chapaevskaya, 89.

4 Balter Regina Borisovna, Parenko Tatyana Petrovna, Chertykovtseva Natalya Vladimirovna, Ivanova Tatyana Vladimirovna, Katedra pôrodníctva a gynekológie č. 2 Štátnej lekárskej univerzity v Samare. 443010, Rusko, Samara, ul. Galaktionovskaya, 21.

Na základe štúdie indikátorov psychologického zdravia adolescentných dievčat rozvíjať prístupy k prevencii krvácania z maternice na základe dôkazov.

Materiály a metódy

V prvej etape štúdie bola skupine 198 adolescentiek vo veku od 10 do 17 rokov diagnostikovaná diagnóza juvenilného krvácania z maternice (hlavná skupina) a 92 prakticky zdravých dievčat (kontrolná skupina). Zdravé dievčatá boli vybrané do procesu preventívnych prehliadok žiakov a študentov.

V druhej etape sa uskutočnila psychologická štúdia dievčat z hlavných a kontrolných skupín. Prieskum sa konal ráno v izolovanej priestrannej miestnosti s normálnou teplotou a svetlom. Trvanie prieskumu neprekročilo 1,5 - 2 hodiny a uskutočnilo sa individuálne na dva dni: 1 deň: štruktúrovaný rozhovor, test na určenie vlastností sebahodnotenia podľa Dembo-Rubinsteina [6], podľa metódy Luscherovej modifikovanej Yuriev-Filimonenko [2, 3, 8 9]. Deň 2: SMIL (štandardizovaná metóda výskumu osobnosti) [6]. Použili sa dve metódy: konverzácia, najvhodnejšia metóda a testovanie alebo psychologický experiment. Počas rozhovoru sa podstatne rozšírili a rozvinuli myšlienky o psychologických charakteristikách konkrétneho dievčaťa s UMC, vyvinutého pôrodníckym gynekológom, ktorý ju pozoroval. Konečným cieľom rozhovoru bolo identifikovať socio-psychologické ťažkosti spôsobené mladistvým krvácaním, určiť vedúcu motiváciu a postavenie jednotlivca v súčasnej situácii.

Televízna stupnica bola použitá na určenie sebaúcty. Dembo S.I. Rubinstein so zapojením príkladov blízkych sexuálnej, vekovej a intelektuálnej úrovni subjektov. Pre odhad konštrukčných hodnôt boli použité vertikálne segmenty dlhé 10 cm, umiestnené na samostatných kartách. Po ukončení testu bol vytvorený individuálny profil integrálneho sebahodnotenia. Aritmetický priemer pre každú stupnicu bol vypočítaný oddelene, stanovené ako percento. Zmeny v mentálnych zložkách emocionálnej sféry osobnosti boli hodnotené 8-farebným Luscherovým testom, pre kvantitatívne spracovanie vzoriek bola použitá expresná metóda Yuryev-Filimonen-ko.

Štúdium charakteristických znakov dievčat, realizované na dotazníku K. Leonhard-H. Šmišek ukázal, že v dievčatách z hlavných a kontrolných skupín prevládajú prevládajúce typy akcentácie osobnosti 35, 3 + 3,4%, resp. 35,3 + 3,4%, a pedantický typ je 33,3 + 3,3% v hlavnej a 21, 7 + 4,3% v kontrolnej skupine (p 0,05).

Tak sa juvenilné krvácanie z maternice vyvinulo častejšie u dievčat s excitabilnými a pedantickými typmi akcentácie charakteru. Hoci prítomnosť akýchkoľvek iných charakteristických znakov osobnosti nevylučuje možnosť vzniku mladistvého krvácania. Približne rovnaké rozdelenie jednotlivých typov akcentácií osobnosti v hlavných a kontrolných skupinách môže naznačovať relatívnu homogenitu skúmanej populácie a porovnateľnosť študovaných skupín.

Spolu s takýmto stabilným psychologickým kritériom, ako je charakter, sú priebeh a výsledok ochorenia nepochybne ovplyvnené parametrami psychologickej aktivity jednotlivca, ktoré odrážajú procesy adaptácie psycho-emocionálnej sféry na meniace sa podmienky existencie.

Je dobre známe, že sebaúcta je mimoriadne dôležitým ukazovateľom mentálnej aktivity. Ovplyvňuje efektívnosť ľudskej činnosti a ďalší rozvoj osobnosti, jej ukazovateľ je priamo úmerný úrovni ľudských nárokov. Rozpor medzi úrovňou nárokov a skutočnými možnosťami vedie k zvýšeniu úzkosti a emocionálneho napätia, k rozvoju stresu, čo značne komplikuje mentálnu adaptáciu človeka.

Určenie sebaúcty na stupnici televízora Dembo S.I. Rubínhteín ukázal, že u pacientov s UMK je extrémne nízka - 41,1 + 3,8% av takmer všetkých mierkach je výrazne signifikantne nižšia ako u dievčat v kontrolnej skupine 68,5 + 5,4% (p

Osvedčenie o registrácii médií č. FS77-52970

Príčiny metrorrhagia u dievčat

Základom akéhokoľvek krvácania z maternice môžu byť funkčné poruchy alebo organické faktory. V prevažnej väčšine prípadov sa u dievčat vyskytuje metrorrhage na pozadí nasledujúcich dôvodov:

 • prenatálne faktory (komplikácie u matky počas tehotenstva, ktoré narúšajú vnútromaternicový vývoj endokrinného systému dievčaťa),
 • časté detské infekčné ochorenia (angína, šarlach, parotitída, rubeola, chrípka, kuracie kiahne),
 • časté ochorenia a endokrinopatia (anémia, patológia pečene, ochorenie štítnej žľazy),
 • akútne alebo chronické psycho-emocionálne poruchy (rodinné konflikty, skúška, smrť blízkeho, sťahovanie do iného mesta),
 • zlá výživa s tvorbou hypovitaminózy,
 • poranenia hlavy (kontúzia, otras mozgu).

Nástup ochorenia u každého dievčaťa môže vyvolať jednotlivé faktory, ale abnormálne krvácanie z maternice sa realizuje prostredníctvom výrazných porúch nezrelého endokrinného systému. Dysfunkcia sa vyskytuje na akejkoľvek úrovni systému, ktorý spája centrálnu (hypotalamus, hypofýzu) a genitálie (vaječníky, maternicu). Nedokonalý systém produkcie cyklických hormónov sa dá pomerne ľahko zlomiť, najmä pre často choré dievčatá.

Druhy mladistvého krvácania

V závislosti od príčinných faktorov sa rozlišujú tieto formy metrorágie:

 1. Pravé abnormálne krvácanie spôsobené hormonálnou nerovnováhou funkčného pôvodu,
 2. Sekundárna patológia vznikajúca na pozadí vrodenej alebo získanej koagulopatie, organickej patológie maternice a končatín, vonkajších traumatických faktorov a nesprávnej liečby.

Podľa klinických prejavov je metroragia rozdelená do dvoch foriem:

 1. Nekomplikované - trvanie krvácania z maternice nepresahuje 10 dní,
 2. Komplikované krvácanie trvá viac ako 10 dní, príznaky anémie a porušenie systému zrážania krvi, objavujú sa zápalové zmeny v maternici a vagíne.

Najnepríjemnejším variantom detskej patológie je krvácanie z maternice od prvej menštruácie. Je mimoriadne dôležité, aby ste včas kontaktovali skúseného špecialistu na klinike, aby ste identifikovali kauzálny faktor a zabránili gynekologickým ochoreniam a budúcim reprodukčným poruchám.

Príznaky patológie

Dôležitými faktormi ovplyvňujúcimi diagnostiku a liečbu ochorenia sú klinické kritériá diagnózy. Pediatrický lekár musí nevyhnutne zvážiť nasledujúce príznaky:

 • vek (do 18 rokov)
 • čas menarche (okamih príchodu prvej menštruácie),
 • gynekologického stavu
 • absencia minulých a súčasných tehotenstiev dievčat
 • nedostatok špecifických typov zápalu.

Hlavným príznakom ochorenia je absencia normálnej menštruácie. Možné možnosti abnormálneho odberu krvi môžu byť:

 1. Acyklická (nesystematická metrorágia),
 2. Cyklické (krvácanie spojené s príchodom nasledujúcej menštruácie).

V závislosti od závažnosti straty krvi existujú:

 • ťažké krvácanie z maternice vedúce k rýchlej tvorbe anémie,
 • dlhodobé krvácanie s pravidelným zvýšením straty krvi, t
 • vzácne dlhotrvajúce krvácanie.

На начальном этапе неосложненной метроррагии девочку может ничего не беспокоить, кроме, наличия дискомфорта и неудобств, обусловленных продолжающимися кровяными выделениями из влагалища. Ako postupuje menštruačná dysfunkcia, objavujú sa nasledujúce príznaky:

 • slabosť, únava,
 • znížená pamäť a pozornosť
 • bledú pokožku
 • bolesti hlavy s závratmi,
 • ťahanie bolesti v spodnej časti brucha,
 • problémy s močením,
 • nepríjemný zápach spôsobený pretrvávajúcim krvácaním
 • psycho-emocionálne poruchy (podráždenosť, agresivita, depresia, izolácia, nedostatočné správanie).

Mama dievčatá by mali sledovať stav svojej dcéry, včas, aby si všimli problémy s menštruáciou. Obzvlášť dôležité je včas vykonať vyšetrenie dedičných foriem porúch zrážania krvi.

Zásady diagnózy

Hlavnou úlohou prieskumu je zistiť príčinu patologického krvácania. Skúsený pediatrický gynekológ na klinike musí identifikovať povahu choroby - dysfunkčnú, organickú alebo sekundárnu. Odborník bude nevyhnutne vykonávať diferenciálnu diagnostiku s nasledujúcimi ochoreniami a stavmi:

 • patológia krvi (trombocytopénia, anémia, hemoragická vaskulitída, koagulopatia),
 • ochorenia maternice a končatín (kongenitálne anomálie, endometriálna hyperplázia, endometrióza, nádory vaječníkov, PCOS),
 • zápal (tuberkulóza, endometritída, kolpitída, pohlavné choroby),
 • organická alebo traumatická patológia mozgu,
 • tehotenstvo hrozí potratom.

Pri komunikácii s matkou sa pediatrický gynekológ pýta na problémy tehotenstva, všeobecných a infekčných ochorení dieťaťa a tendencie k nosnému krvácaniu u dievčaťa. Úplné vyšetrenie zahŕňa vyšetrenie endokrinného systému a vnútorných orgánov. Je potrebné prejsť všeobecnými klinickými testami, identifikovať zmeny v koagulograme a stanoviť hladinu hormónov v krvi. Pomocou ultrazvukového skenovania je možné vylúčiť vrodenú a anatomickú patológiu vnútorných a pohlavných orgánov. Plán vyšetrenia pre malého pacienta sa vyberá individuálne v závislosti od klinických prejavov a závažnosti krvácania z maternice.

Stupeň 1 - Hemostatická liečba

V prípade nekomplikovanej formy metrorágie pediatrický gynekológ použije tieto nehormonálne lieky:

 • vitamíny,
 • fyzioterapia,
 • bylinné prípravky
 • antianemickú terapiu.

V prípade absencie účinku alebo na pozadí dlhodobého krvácania z maternice Vám lekár predpíše nasledujúce hormonálne látky: t

 • perorálne kontraceptíva podľa hemostatickej schémy, t
 • estrogény,
 • progestíny.

Hormonálna terapia sa používa na prísne indikácie po kompletnom vyšetrení a vyhodnotení systému zrážania krvi. Chirurgická metóda na zastavenie krvácania (kyretáž maternice) sa veľmi zriedka používa len s neúčinnosťou všetkých liekových terapií.

Stupeň 2 - prevencia krvácania z maternice

Po ukončení metrorágie je potrebné pokračovať v pozorovaní a liečbe u detského gynekológa. Diagnostika pomôže identifikovať príčinu patológie. Hlavnými princípmi druhej fázy liečby sú: t

 • odstránenie príčinných faktorov (liečba chorôb vnútorných orgánov),
 • cyklická vitamínová terapia,
 • upokojujúce lieky
 • vaskulárne lieky
 • imunoterapia,
 • fyzioterapia.

V prípade potreby a podľa indikácií lekár predpíše cyklickú hormonálnu terapiu liekmi s nízkymi dávkami. Hlavným cieľom všetkých medicínskych faktorov je zabrániť dysfunkčnému krvácaniu z maternice.

Rodičia dievčaťa by mali vytvoriť čo najpohodlnejší režim liečby a ochrany vrátane nasledujúcich faktorov:

 • dobrá strava
 • odstránenie fyzického a psychického preťaženia,
 • povinná normalizácia spánku a odpočinku,
 • morálna podpora a psychoterapia.

Prognóza zotavenia so skutočnou dysfunkciou je priaznivá. Úspech všetkých terapeutických opatrení vo veľkej miere závisí od kvalifikácie detského gynekológa a dostupnosti moderného diagnostického zariadenia, preto by pri prvých príznakoch patológie u dievčaťa mala kontaktovať Kliniku. Je oveľa ťažšie vyrovnať sa s metrorágiou spôsobenou vrodenými abnormalitami, poruchami zrážanlivosti krvi a závažnými hormonálnymi problémami. V prípade neskorej liečby alebo odmietnutia liečby v budúcnosti môže mať dievča komplikácie spojené s pôrodom a menštruačnou funkciou.

Mechanizmus vývoja ochorenia

Patogenéza tejto patológie je pomerne zložitá a môže zahŕňať iné orgány a systémy. Charakteristickým znakom tohto ochorenia je postupný vývoj procesu.

Krvácanie maternice mladistvých má nasledujúce štádiá:

 1. Tieto etiologické faktory vyvolávajú narušenie uvoľňovania GnRH v hypotalame.
 2. Zmeny v sekrécii gonadotropínov v hypofýze.
 3. Porucha steroidogenézy vo vaječníkoch.
 4. Atresia sa vyskytuje vo vaječníkoch folikulov, ktoré nedosiahli ovulačný stupeň zrelosti. Cystic - atreziruyuschy folikuly produkujú estrogény. Množstvo estrogénu je relatívne malé, ale má konštantnú a monotónnu povahu.
 5. Nedostatok ovulácie s rozvojom príznakov anovulácie, predovšetkým nedostatočná produkcia progesterónu.
 6. Vývoj relatívnej hyperestrogenémie (zvýšená koncentrácia estrogénu v krvi), ktorej výsledkom je nadmerný rozvoj (hyperplázia) endometria.
 7. Krvácanie maternice, ktorého zdrojom je hyperplastické endometrium.

Hlavným mechanizmom, ktorý je základom patogenézy dysfunkčného maternicového krvácania, je hyperestrogénny stav vzhľadom na nedostatok progesterónu.

Najčastejšie príznaky

Juvenilné krvácanie z maternice sa klinicky prejavuje v troch hlavných symptómoch. Krvácanie maternice je hojné, s prítomnosťou zrazenín, strata krvi je viac ako sto mililitrov denne po dobu dlhšiu ako sedem dní. Interval medzi nimi je kratší ako 21 dní. Oneskorenie menštruácie z dvoch týždňov na šesť mesiacov. Má opakujúci sa charakter.

Samotný klinický obraz môže byť dosť rôznorodý a v prvom štádiu závisí od patogenetických znakov ich prejavu v každom konkrétnom prípade. Existujú acyklické, cyklické, hojné alebo skreslené, predĺžené a s obdobiami amplifikácie juvenilného krvácania.

Vo veku 9-13 rokov dievčatá s takouto patológiou nemajú výrazné zmeny v hormonálnom stave, krvácanie je spojené s nezrelosťou centrálnych regulačných mechanizmov. Vo veku 13-17 rokov sa krvácanie vyskytuje na pozadí poklesu funkčnej aktivity vaječníkov, čo spôsobuje zvýšenie percentuálneho podielu anovulačných cyklov u týchto pacientov a nástup krvácania počas obdobia vzniku "zrelého typu" reprodukčného systému a krvácanie možno považovať za dysfunkčné.

Pri všeobecnej prehliadke týchto dievčat sú pozorované morfotypické znaky, ktoré ich odlišujú od normatívneho štandardu. U mladších pacientov je častejšie zaznamenávaný prevládajúci sexuálny morfotyp a u starších dievčat je bežnejší detský morfotyp.

Počas gynekologického vyšetrenia sa často zistí, že hypoplázia (hypoplázia) labia minora a stydkých pyskov a hypoplázie maternice. U niektorých pacientov sa však v súlade s vekom vyvíjajú malé a veľké stydké pysky s maternicou.

Klinické prejavy regulujú v súlade so znakmi hormonálnej rovnováhy. Morfotypické znaky, stav a typ pohlavných orgánov, spolu s testami funkčnej diagnostiky, ukazujú odchádzajúcu estrogénovú saturáciu organizmu, tj zvýšené hladiny hormónu estrogénu v krvnej plazme.

Možné komplikácie patológie

Hlavné nebezpečenstvo krvácania z maternice - rozvoj posthemoragickej anémie: bledosť kože, tachykardia, bolesti hlavy, závraty. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie by hemoglobín adolescentov mal byť aspoň 130 g / l. S frekvenciou až 85% je pozorovaný vývoj endometriálnych hyperplastických procesov. Možné prekancerózne zmeny a rakovina endometria.

Fázy adekvátnej diagnostiky ochorenia

Diagnóza krvácania z maternice podmienene rozdelená na fyzikálne a laboratórne testy. Konajú sa v prítomnosti matky alebo príbuzných (opatrovníkov). Pozornosť sa sústreďuje na charakter vzniku menštruačnej funkcie a prenesených infekčných a chronických somatických ochorení. Pozornosť sa venuje prítomnosti psychického alebo fyzického preťaženia, prítomnosti zvýšeného krvácania v anamnéze: krvácania z nosa, výskytu hematómov alebo petechií na koži.

Všeobecné fyzikálne vyšetrenie mladistvého krvácania z maternice zahŕňa posúdenie objektívneho stavu dievčaťa: farba kože a viditeľných slizníc, stupeň fyzického vývinu a povrchové a hlboké prehmatanie brucha. Počas inšpekcie sa zamerajte na možné vývojové abnormality, stupeň externého krvácania. Dieťa sa môže za túto situáciu hanbiť, malo by sa ubezpečiť a vysvetliť podstatu toho, čo sa deje.

Vyšetrenie krčka maternice sa vykonáva pomocou detských zrkadiel, vaginálne a bimanálne vyšetrenie sa nevykonáva na pannách.

Rektálne a rektabdominálne vyšetrenie sa vykonáva na pannách, aby sa vyhodnotil stav vnútorných pohlavných znakov.

Klinická analýza krvi s určením koncentrácie hemoglobínu, erytrocytov, krvných doštičiek, hematokritu je preukázaná pri juvenilnom krvácaní z maternice. Uistite sa, že vykonajte štúdiu koagulačnej schopnosti krvi a biochemického výskumu. Pri juvenilnom krvácaní z maternice je uvedená definícia železa v sére, feritínu a jeho schopnosti viazať železo. U pacientov s elektroencefalografiou sa zistia známky porušenia subkortikálnych štruktúr.

Na základe výsledkov krvných testov sa hodnotí hormonálny profil pacienta, po ktorom nasleduje kolpocytogram. Panny sa vykonávajú vaginoskopiou ako jeden z diagnostických krokov na vylúčenie patológie vagíny a vaginálnej časti krčka maternice. Vždy v UMC sa odporúča konzultácia s ďalšími špecialitami: endokrinológ, neurológ, pediater.

Základná terapia pre identifikovanú patológiu

Musí sa zabezpečiť, aby sa krvácanie skutočne vyvinulo z reprodukčného traktu, a nie z močového systému alebo čriev. Ďalej je dôležité určiť, ktorá časť genitálneho traktu je krvácanie. Príčiny môžu byť zranenia, nádory, cudzie telesá. Okrem toho je potrebné určiť miesto vyšetrenia: nemocničnú alebo ambulantnú kliniku na základe množstva krvi a stavu pacienta.

Liečba krvácania z juvenilnej maternice je založená na dvoch hlavných stupňoch. Prvá je zameraná na zastavenie krvácania. Druhou je prevencia relapsu. Pri výbere taktiky liečby sú pacienti rozdelení do dvoch veľkých skupín:

 • pacientov vo veku 9 - 13 rokov (nepotrebujú špecifickú hormonálnu liečbu), t
 • pacientov vo veku 13 až 17 rokov s poškodenou endokrinnou funkciou (treba hormonálnu liečbu).

Symptomatická liečba krvácania z maternice začína bylinnými hemostatikami a uterotonikami, látkami, ktoré stimulujú koagulačný potenciál krvi, vitamínov a mikroprvkov. Ak sa vyskytne anémia, potom sa v terapeutickej dávke predpíšu preparáty železa.

Hormonálna hemostáza začína zavedením veľkých dávok hormónov v prvých dňoch, po ktorých nasleduje denné zníženie dávky lieku. V týchto prípadoch sa uchýliť k kombinovanej perorálnej antikoncepcie.

Odporúča sa pre tranexam ako doplnkovú terapiu pre juvenilné krvácanie z maternice.

Tranexam je dostupný vo forme tabliet a injekčného roztoku. Má minimálne vedľajšie účinky. Tranexam sa má užívať po terapeutických dávkach as menovaním ošetrujúceho lekára. Iné lieky môžu byť predpísané podľa uváženia špecialistu. Najčastejšie sa však odporúča tranexam.

Medzi metódami chirurgickej liečby sú účinné metódy nasledovné: t

 • škrabanie,
 • kriodistruktsiya,
 • ablácia endometria.

Chirurgická liečba juvenilného maternicového krvácania sa využíva v prípadoch, keď hormonálna a symptomatická liečba nemá požadovaný účinok.

Prevencia primárnych chorôb

Preventívne opatrenia zahŕňajú správny spôsob práce a odpočinku, racionálnu výživu a spotrebu základných vitamínov a minerálnych látok a zabránenie stresu a emocionálnemu preťaženiu. V prípade potreby budete musieť užívať sedatíva, posilňovať cievy a nervový systém. Odporúčané dávkovanie. Z preventívnych dôvodov je povolené prijímať tranexam.

Krvácanie mladistvých je dnes v pediatrickej gynekológii naliehavým problémom. Pri prvých príznakoch takejto patológie je potrebné upokojiť teenagera a včas vyhľadať lekársku pomoc.

V žiadnom prípade, keď sa objaví podobný klinický obraz, človek by nemal aplikovať horúce obklady, vykonávať nezávislé sprchovanie, predpísať ošetrenie pre seba a kúpať sa v teplých kúpeľoch.

Taktiež nie je možné nahradiť predpísanú liečbu národnými receptami, sú povolené len na doplnenie hlavnej terapie a až po povolení lekára. Je potrebné otvorene hovoriť s dieťaťom, snažiť sa jasne a jasne vysvetliť závažnosť a dôležitosť situácie. Odporúča sa psychicky pripraviť dievča na stretnutie s lekármi, vopred diskutovať o pripravovanom vyšetrení gynekológom, zistiť, či má sexuálny život.

Pin
Send
Share
Send
Send