Zdravie

Čo je hyperplázia endometria v menopauze a ako sa liečiť

Pin
Send
Share
Send
Send


S nástupom menopauzy u žien sa obsah pohlavných hormónov postupne znižuje. V menopauze sa koncepcia stáva nemožnou. Menštruácia sa zastaví, pretože cyklické zmeny spojené s obnovou sliznice v dutine maternice sa už nevyskytujú. To však neznamená, že žena nemôže mať problémy so zdravím reprodukčných orgánov. Naopak, s nástupom menopauzy sa významne zvyšuje pravdepodobnosť výskytu mnohých závažných ochorení, ako je hyperplázia endometria a rakovina maternice. Je dôležité ich včas odhaliť a začať liečbu.

Aký by mal byť normálny stav endometria

Sliznica maternice chráni steny pred poškodením a poškodením a po nástupe tehotenstva si zachováva a vyživuje embryo. Endometrium sa skladá z vonkajších (funkčných) a vnútorných (bazálnych) vrstiev. U ženy v reprodukčnom veku sa funkčný epitel pravidelne odlupuje (ak sa koncepcia nevyskytla) a prejavuje sa vo forme menštruácie. Potom sa objaví nové endometrium z vyvíjajúcich sa bazálnych buniek.

S nástupom menopauzy zostáva len ochrannou funkciou. Začína atrofia (redukcia objemu a hrúbky). Ak pred začiatkom menštruácie, hrúbka dosiahla 18 mm, potom počas menopauzy je 5 mm. Takéto zmeny sa považujú za fyziologickú normu. Avšak niekedy sa hrúbka sliznice neznižuje, ale zvyšuje. Hyperplázia endometria v menopauze vedie k závažným komplikáciám.

U mladých žien sa za patológiu považuje aj endometriálna hypoplázia (abnormálne zníženie slizničnej hrúbky). To tiež vedie k neplodnosti. Počas menopauzy je však hypoplazia normálnym fyziologickým procesom a nemôže byť vyliečená.

Typy hyperplázie

Existujú nasledujúce typy chorôb:

Žliaz. Hrúbka epitelovej vrstvy sa zvyšuje v dôsledku rastu a porušovania tvaru žliaz nachádzajúcich sa v nej. K nadmernému rastu dochádza v smere svalového tkaniva maternice.

Cystická. Epiteliálne bunky sa prekrývajú s výstupnými otvormi žliaz, ktoré začínajú napučiavať, čím vytvárajú dutiny (cysty). V tejto forme ochorenia je možná degenerácia malígnych buniek.

Bazálna. Zriedkavá forma hyperplázie spojená s klíčením hlboko do maternice vnútornej (bazálnej) vrstvy epiteliálneho puzdra.

Polypous (ohnisko). Z buniek žliaz sa vytvárajú výrastky na tenkom kmeni (polypy). Samostatné oblasti rastu endometria sa objavujú v mieste ich vzniku.

Atypické. Počas menopauzy je táto forma zriedkavá, pretože procesy v tele sa spomaľujú. Medzitým je atypická hyperplázia spojená s rýchlymi abnormálnymi zmenami tvaru a veľkosti endometriálnych buniek, ktoré aktívne rastú do iných tkanív. Táto forma je najnebezpečnejšia, pretože ide o rakovinu. Hyperplázia tohto typu sa nelieči, maternica sa odstráni.

Príčiny hyperplázie endometria počas menopauzy

Vznik tejto patológie prispieva k narušeniu práce niektorých systémov tela. Zdravotné problémy sa môžu objaviť pred nástupom menopauzy a starnutie len zhoršuje následky.

Hormonálne poruchy. Hlavným faktorom ovplyvňujúcim stav endometria je obsah estrogénu v krvi. Hyperplázia endometria nastáva, keď hladina tohto hormónu prekračuje normu. Na druhej strane, obsah estrogénu je regulovaný druhým ženským pohlavným hormónom - progesterónom, ktorý potláča syntézu nadmerného množstva estrogénu. Počas menopauzy dochádza k poklesu produkcie oboch týchto hormónov. Porušenie ich pomeru v prospech estrogénu však spôsobuje patologický rast sliznice v maternici.

Môže sa vyskytnúť hyperplázia endometria v menopauze, napríklad ak žena používa hormonálnu substitučnú liečbu na zmiernenie symptómov menopauzy. Vznik ochorenia prispieva k použitiu liekov obsahujúcich len estrogén. Bezpečnejšie sú kombinované prostriedky, ktoré obsahujú aj progesterón. Obnovujú správnu rovnováhu hormónov, čím zabraňujú vzniku hyperplázie.

Pri používaní hormonálnej antikoncepcie by sa žena mala poradiť s lekárom o účinku antikoncepčných liekov na telo. Je potrebné vybrať prostriedky v súlade s hormonálnym pozadím, ktoré sa musí neustále monitorovať.

Endokrinné ochorenia. Hormóny produkované štítnou žľazou, nadobličkami a inými orgánmi endokrinného systému tiež ovplyvňujú hormóny v tele. Porušenie práce týchto orgánov môže viesť k abnormálnemu zvýšeniu obsahu estrogénu.

Poruchy metabolizmu, obezita. Okrem vaječníkov sa v tukovom tkanive produkujú estrogény. Pri obezite ich hladina prevyšuje hladinu progesterónu, čo vedie k výskytu patológií v maternici, ako aj k ochoreniam prsných žliaz, pečene a ďalších orgánov.

Starnutie telesného tkaniva. V dôsledku starnutia sa sliznice genitálnych orgánov stávajú náchylnejšími na poškodenie a infekciu. Oslabenie imunitného systému súvisiaceho s vekom prispieva k výskytu zápalových procesov v maternici a v končatinách. V dôsledku toho môže byť narušený vývoj buniek, vrátane endometria.

Poranenia a operácie na maternici. Počas kyretáže a potratu je sliznica maternice zničená, čo vytvára predpoklady pre nesprávnu tvorbu buniek a výskyt nádorov inej povahy.

Dedičnosť. Niektoré ženy majú genetickú predispozíciu na výskyt takýchto ochorení.

Dodatok: Riziko ochorenia sa zvyšuje u žien, ktoré nie sú v skupine, ako aj u žien s menštruáciou, ktoré sa objavili vo veľmi mladom veku. Včasné a neskoré nástupy menopauzy sú tiež provokujúce faktory.

Príznaky hyperplázie s menopauzou

Typické príznaky tohto ochorenia zvyčajne chýbajú. V období pred menopauzou, keď žena má stále mesačné periódy, v prítomnosti hyperplázie, je pravidelnosť cyklu narušená, medzi periódami sa objavuje krvácanie z genitálií. Menštruácia môže byť veľmi bolestivá, bohatá a predĺžená.

V menopauze, ak menštruácia príde opäť po prestávke 0,5-1 roky, môže to byť tiež znak hyperplázie. V postmenopauzálnom období, keď je výskyt akéhokoľvek výtoku krvi abnormalitou, ich obnovenie jasne indikuje výskyt hyperplázie endometria alebo malígneho nádoru v maternici. Počas tohto obdobia oslabenie imunitnej obrany tela a komplikácie chronických ochorení vytvárajú ďalšie riziko hyperplázie, ktorá sa stáva rakovinou.

Poznámka: Pravdepodobnosť hyperplastických procesov v maternici sa zvyšuje u žien s nadváhou, ako aj u pacientov s myómom alebo mastopatiou. S cukrovkou, ochorením pečene, hypertenziou je riziko ochorenia tiež veľké.

Diagnostické metódy

Ak existuje podozrenie, že žena má endometriálnu hyperpláziu, potom je naplánovaná na vyšetrenie nasledujúcimi metódami:

 1. Transvaginálny ultrazvuk. Pomocou špeciálneho zariadenia vloženého do vagíny sa meria hrúbka endometria. Ak je počas menopauzy, jeho hodnota je 5-8 mm, potom do šiestich mesiacov sa meranie opakuje 2-3 krát. S hrúbkou 8-10 mm predpísaná liečba liekmi alebo škrabanie, v závislosti od typu hyperplázie.
 2. Škrabanie maternice. Vykonáva sa, ak je riziko znovuzrodenia na rakovinu príliš veľké. Tento postup je však aj diagnostický. Odstránené endometrium sa posiela na histologickú analýzu obsahu rakovinových buniek.
 3. Biopsia. Táto metóda sa používa len na diagnostiku difúznej hyperplázie (proces sa týka celého endometria). V prípade fokálnej formy nie je možné získať informácie, pretože nie je možné presne vybrať vzorku tkaniva. Na tento účel sa používa špeciálna trubica s piestom (potrubím).
 4. X-ray maternice použitím kontrastného roztoku. Táto metóda dokáže vidieť polypy v maternici, zmeny v štruktúre endometria, žľazy.

Liečba liekmi

Ak sa proces nezačne, atypické bunky sa nezistia, potom sa endometrium obnoví lekárskym spôsobom. Používajú sa hormonálne prípravky na báze progesterónu. Liečba trvá približne šesť mesiacov. Všetky lieky sa užívajú výlučne na lekársky predpis. Konštantné monitorovanie hrúbky endometria ultrazvukom. Podľa výsledkov upravená dávka lieku.

Upozornenie: Po lekárskom ošetrení môže ochorenie relapsovať, takže žena by mala mať ultrazvuk každých 3-6 mesiacov.

Takéto ošetrenie sa často vykonáva pred operáciou. Potom sa stáva menej traumatickým, hojenie je rýchlejšie. Na profylaxiu možno po operácii predpísať aj hormonálne prípravky.

Chirurgická liečba

Uskutočňuje sa v prípadoch, keď sa ochorenie opakuje po lekárskom ošetrení, polypy alebo abnormálne bunky sa nachádzajú v endometriu. Používajú sa škrabanie, rôzne techniky kauterizácie alebo amputácia maternice.

Škrabanie (kyretáž). Vyrába sa na odstránenie slizníc s hrúbkou viac ako 10 mm. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii, trvá približne pol hodiny.

Kauterizácia je zvlášť účinná, ak existujú jednotlivé ložiská hyperplázie. Používajú sa metódy, ako je kryodestrukcia (spaľovanie za studena), deštrukcia lasera, diatermokoagulácia (s použitím elektrického prúdu).

Hysterektómia - amputácia maternice, vykonaná s atypickou degeneráciou endometriálnych buniek, veľkou hĺbkou maternice a zvýšeným rizikom rakoviny. V niektorých prípadoch menopauzálne ženy odstraňujú vaječníky, ak sú tiež postihnuté, čo sa často stáva v období po menopauze.

prevencia

S nástupom menopauzy musí žena podstúpiť gynekologické vyšetrenie 1-2 krát ročne, pričom väčšina informácií o stave endometria je daná ultrazvukom. Poskytne tiež čas na identifikáciu a liečbu zápalových ochorení pohlavných orgánov.

Tip: V starobe sa ženám neodporúča piť pivo, ako aj nadmerne odnášať mliečnymi výrobkami. Sú zdrojom estrogénu. Je užitočné jesť paradajky, repu, ananásy, olivový olej a ďalšie "protirakovinové" produkty.

S veľkou starostlivosťou by sa mali používať hormonálne a bylinné prostriedky, ktoré zvyšujú hladinu estrogénu v tele. Je potrebné kontrolovať diétu, čo neumožňuje výrazné zvýšenie telesnej hmotnosti.

Hyperplázia endometria s menopauzou

Nevyhnutné zmeny, ktoré sú charakteristické pre menopauzu, nájdu odpoveď v rôznych častiach tela. Jedným zo znakov nového stavu je zníženie aktivity imunity. Táto príčina, ako aj iné, spôsobuje vznik a neočakávaný vývoj chorôb.

Dokonca aj gynekologické ochorenia, ktoré by mali dať žene prestávku od jej prítomnosti, sú schopné stať sa aktívnejšími a hroziť, že vstúpia do závažnejšieho štádia. Hyperplázia endometria v menopauze nie je výnimkou. Môže sa objaviť po prvýkrát bez toho, aby mala viditeľné znaky, ustupovať alebo pripomínať novú silu.

Čo znamená „hyperplázia“?

Maternica má vo vnútri sliznice, nazývanú endometrium. Toto telo sa skladá z niekoľkých vrstiev, z ktorých každá má svoje vlastné funkcie. Endometrium nie je jedinou časťou maternice, s inými divíziami, má jasné rozdiely. Ale z mnohých dôvodov, ktoré sú ťažko identifikovateľné, jeho bunky začínajú rásť do svalovej vrstvy orgánu.

Hrúbka sliznice sa zvyšuje, čo spôsobuje hormonálne, endokrinné a reprodukčné poruchy. Hyperplázia endometria s menopauzou, to je jeho abnormálna distribúcia hlboko do vrstiev maternice. Nazýva sa tiež adenomyóza. V závislosti od toho, ktoré slizničné bunky prevládajú v abnormálnych formáciách, existuje viac ako jeden typ ochorenia.

Predchodcom adenomyózy je hypertrofia endometria v menopauze. To je rast objemu a hmotnosti vrstiev sliznice maternice. Keď menštruácia stále prichádza, potom na začiatku obdobia je to normálne, pretože na konci sa zníži, a jeho horná vrstva sa odmietne. Ale v postmenopauze je to alarmujúce znamenie, pretože hrúbka endometria sa normálne udržiava konštantná a má určité hodnoty. Po zvýšení objemu sa môže začať zvýšenie počtu orgánových buniek.

Čo je adenomyóza?

Napriek jemnosti endometria sa skladá z rôznych typov buniek. Tkanivá nachádzajúce sa v myometriu môžu byť klastrom jedného alebo viacerých. Toto, ako aj miesto abnormálneho rastu určuje typ ochorenia. Odborníci nazývajú tieto formy hyperplázie:

 • žliaz,
 • Glandulárny cystic,
 • alopécia,
 • Atypické.

Typy glandulárnych a cystických ochorení

Glandulárna cystická hyperplázia endometria v menopauze sa objavuje najčastejšie kvôli charakteristickým príčinám súvisiacim s vekom. Toto je hormonálne zlyhanie, jeho riziko počas menopauzy má prirodzené príčiny. Diabetes mellitus, benígne nádory v prsných žľazách, obezita, problémy so štítnou žľazou, často pozorované u žien po 45 rokoch, sú priaznivé pre rozvoj ochorenia.

Tento typ adenomyózy sa líši v tom, že jeho základom je glandulárne tkanivo, ale rast je doplnený tvorbou cýst a uzlíkov v ňom. Posledne uvedené možno nájsť aj na vaječníkoch. Bunky slizníc prenikajú do úst žliaz, upchávajú ich a blokujú odtok ich obsahu. Pestujte dutinu naplnenú hlienom.

Cystická hyperplázia endometria v menopauze hrozí, že benígne nádory sa môžu degenerovať do nádoru. Tvorí sa trochu inak ako žľaza, hoci zmeny existujú v rovnakom tkanive. Cysty v tejto forme adenomyózy sú tvorené zväčšením veľkosti žliaz.

Fokálna hyperplázia

Vyššie opísané formy malátnosti sú rovnomerné prenikanie endometriálneho tkaniva do svalovej vrstvy maternice. Stáva sa však, že odhaľuje patologické oblasti obmedzenej veľkosti. To je fokálna hyperplázia.

Pozostáva prevažne z pojivového tkaniva, nie zo žliaz. To môže tiež byť zhromažďované do polypov, ktoré majú vzhľad zaoblené formácie na stonke s lesklým ružovým plášťom. Sú jednotné aj množné. Polypy sa často nachádzajú v hornej časti maternice, v blízkosti vajíčkovodov. Sú preniknuté krvnými cievami, ktoré sú niekedy poškodené.

Hyperplázia endometria u postmenopauzy sa častejšie stáva rakovinou tohto typu častejšie ako v skoršom období.

Atypická adenomyóza

V abnormálne zväčšenej hrúbke endometria sa niekedy objavuje špeciálny typ bunky, nazývaný atypický. To sa stáva častejšie, keď prevláda tkanivo žliaz nad spojivovým tkanivom. Epitel je aktívne rozdelený tvorbou papíl, nadmerným rozvetvením žliaz, ďalšími patológiami na bunkovej úrovni.

Toto je možné nájsť na celom povrchu endometria alebo v jeho jednotlivých častiach. Posledne menovaný je zvlášť nebezpečný kvôli vysokému riziku prechodu na malígny nádor.

Prečo dochádza k hyperplázii?

Po pochopení hrozby ochorenia mnohí budú chcieť vedieť, prečo sa hyperplázia endometria vyskytuje v menopauze alebo sa naďalej vyvíja. Príčiny sa môžu tvoriť dlho pred nástupom menopauzy. Medzi známe príčiny hyperplázie:

 • Hormonálna nerovnováha. V menopauzálnom veku sa môže v porovnaní s progestínmi pozorovať nadhodnotené množstvo estrogénu. A hoci všetky hormóny sa vyrábajú v menšom objeme, ich opozícia neskončí, ale môže sa zhoršiť nekontrolovaným používaním liekov, ktoré zmierňujú menopauzálny syndróm. Väčšina z nich obsahuje estrogén. Antikoncepčné pilulky môžu hrať rovnakú úlohu

 • Porucha metabolizmu. S vekom vedie k vzniku nadbytočného tuku, ktorý má schopnosť produkovať estrogén. V dôsledku toho sa rovnováha opäť mení v prospech týchto látok, progesterón je potlačený. Poruchy výmeny vyvolávajú diabetes, vaskulárne problémy, problémy s pečeňou. A to tiež spôsobí zhrubnutie endometria počas menopauzy,
 • Porucha endokrinného systému. Nadledviny, pankreas a štítna žľaza produkujú hormóny, ktoré ovplyvňujú všeobecné pozadie, a teda stav reprodukčného systému. Poruchy v ich práci vedú k abnormálnemu množstvu estrogénu, čo znamená, že môže spôsobiť adenomyózu,
 • Zmeny sliznice genitálií súvisiace s vekom. Mušle sa stenčujú, ale stávajú sa náchylnejšími na akýkoľvek vplyv. Zvyšuje riziko zápalu, infekcie. V maternicovej dutine a jej tkanivách sa vytvára veľké množstvo imunitných zložiek, ktoré stimulujú rýchlosť reprodukcie obalových buniek.
 • Častá invázia maternice. Z tohto dôvodu receptory slizničných receptorov takmer nereagujú na účinky progesterónu. И естественное для менопаузы соотношение с эстрогенами не помогает уберечь клетки органа от усиленного деления.Čím menej histórie potratov, škrabanie, tým lepšie pre zdravie sliznice v menopauzálnom veku,
 • Genetická predispozícia. Patológia endometria v menopauze sa vyskytuje s väčšou pravdepodobnosťou u tých, ktorých predkovia v ženskej línii neboli spokojní,
 • Imunitné zlyhanie. Spočíva v tom, že ochranné zložky vytvorené organizmom vnímajú výstelku maternice ako cudzie tkanivo. To núti druhých, aby produkovali svoj vlastný druh.

Prítomnosť myómov, mastopatia môže tiež podnietiť výskyt adenomyózy.

Príznaky ochorenia

Hyperplázia endometria u postmenopauzálnych symptómov sa mierne líši od mladých žien s rovnakou diagnózou. Je to spôsobené rozdielmi v hormonálnej rovnováhe. Adenomyóza sa prejavuje:

 • Náhle krvácanie, ktoré môže byť márnotratné alebo intenzívne. Je nemožné ich zamieňať s menštruáciou, v opísanom štádiu ovariálna funkcia nakoniec vymrela. Hyperplázia endometria v menopauze bez prepustenia sa však tiež stáva,
 • Bolesť brucha, ťahová postava,
 • Zvýšená únava a podráždenosť,
 • Bolesti hlavy.

Niektorí môžu občas mať silný nerozumný smäd (kvôli vyskočeniu cukru v krvi), na zvýšenie hmotnosti. A niekedy endometriálna hyperplázia v menopauze nevykazuje vôbec žiadne príznaky, objavuje sa len počas rutinného vyšetrenia. Preto je dôležité monitorovať stav reprodukčných orgánov, aj keď ich hlavné funkcie už boli splnené.

Kedy sa musíte starať?

Odborníci identifikujú diagnózu "adenomyózy" a zistia jej vzhľad. Na tento účel boli vytvorené hardvérové ​​metódy, z ktorých hlavnou je ultrazvuk. Koná sa každoročne a bez problémov. Tam je taký indikátor ako hrúbka endometria, u postmenopauzálnej choroby jeho rýchlosť je 4-5 mm, nie viac. V tomto štádiu atrofuje, pretože v sliznici nedochádza k žiadnym opakovaným zmenám. Prípustnosť je tiež priľnavosť niektorých častí maternice, výskyt tekutiny v dutine v dôsledku čiastočného zúženia kanála jeho krčka maternice.

Norma endometria v menopauze zahŕňa aj hodnotenie jej štruktúry odborníkom. Ak sú v ňom zmeny, ktoré sa nezmenia s vekom, určí sa ich charakter.

Hrúbka endometria s menopauzou 6-7 mm je dôvodom bližšieho pozorovania. Žena bude musieť urobiť ultrazvuk po 3 mesiacoch a šiestich mesiacoch neskôr.

Hrubé endometrium v ​​menopauze sa ako také označuje v rozsahu od 8 mm. V tomto prípade indikátor vedie k zoškrabaniu a analýze získaného materiálu. A ak je 10-15 mm, bude potrebné histologické vyšetrenie.

Mukus v maternici na ultrazvuku počas menopauzy by sa mal zvážiť v spojení s inými príznakmi. Ak je v krvi bolesť a výtok, nie je to len dôsledok prirodzenej atrofie orgánu, ale znaku zápalu, hypertrofických zmien v membráne.

Ako sa zbaviť adenomyózy v menopauze

Liečba hyperplázie endometria v menopauze je určená typom a prevalenciou patológie, ako aj trvaním priebehu. Existuje niekoľko možností eliminácie, domáce metódy môžu byť použité ako ďalšie.

Lekár by si mal zvoliť spôsoby liečby, amatérska činnosť povedie k zvýšeniu príznakov a zanedbávania choroby. Je to život ohrozujúci, pretože niektoré typy adenomyózy sa môžu premeniť na rakovinu.

Aj v neprítomnosti symptómov bude neskôr potrebné sledovať stav endometria počas návštev u lekára.

Lieky na adenomyózu

Hyperplázia endometria pri liečbe menopauzy bez chirurgického zákroku môže byť iba v neprítomnosti vláknitých polypov. Liečba liekmi je účinok hormonálnych liekov na zníženie účinku estrogénu na maternicovú výstelku. Používajú sa tieto nástroje:

 • Acetát megestrolu,
 • medroxyprogesterón,
 • Hydroxyprogesterón caproate,
 • noretisterón,
 • Goserelín.
 • buserelín,
 • Zoladex,
 • Diferelin,
 • danazol,
 • Gestrinone.

Postmenopauzálna hyperplázia sa lieči povinným príjmom

 • Ursosana, Phosphogliv, Essentiale na obnovu pečene,
 • Heparín, hepatrombín na prevenciu zrážania krvi.

Progestogény a agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín, ako aj antigonadotropíny, trvajú od 3 do 6 mesiacov a neustále monitorujú ultrazvuk stavu endometria.

Niekedy sa lieková terapia používa pred operáciou na zúženie ohnísk adenomyózy. Zásah v tomto prípade bude najmenej traumatický.

Odporúčame prečítať si článok o postmenopauzálnych ženách. Dozviete sa o prejavoch tohto stavu, najmä sekrécie, zániku reprodukčnej funkcie, potreby liekov.

Kedy nerobiť bez chirurgickej liečby?

Liečba postmenopauzálnej endometriálnej hyperplázie je častejšie chirurgická, najmä keď sa vracia, alebo existujú predpoklady pre rakovinu. Atypické bunky nachádzajúce sa v orgáne, priame, musia byť operované. Chirurgia môže zahŕňať:

 • V kyretáži. Menopauzálna kyretáž sa odporúča pre sliznice s hrúbkou 10 mm. Je tiež veľmi informatívny pre diagnostiku. Lekár odstráni vrchnú vrstvu sliznice so všetkými výrastkami a robí ju pod intravenóznou anestéziou. Operácia trvá 20-30 minút
 • Pri kauterizácii. Táto metóda je vhodná pre ohnisko. Laserom ošetrené oblasti adenomyózy. Zrútia sa a odstránia sa neskôr,
 • V kryodestrukcii. Metóda je podobná kauterizácii, ale tu nie sú vysoké, ale nízke teploty. Patologické oblasti vymiznú a tiež opustia maternicu,
 • V hysterektómii. Pri vysokom riziku vzniku rakoviny, to znamená komplikovaných typov atypickej hyperplázie, sa maternica odstráni. V neskorej menopauze môže podobná hrozba visieť nad vaječníkmi. A pretože v tomto veku, operácia zachytáva všetky výbežky maternice.

Budú populárne spôsoby?

Liečba hyperplázie endometria u postmenopauzálnych ľudových prostriedkov by sa nemala brať ako základ. Okrem toho môžete použiť:

 • Zmes koreňovej šťavy lopúcha a zlatého fúzu. Take rovnaké proporcie a vziať 1 polievková lyžica. dvakrát denne
 • Alkohol tinktúra žihľavy. Na 200 g trávy potrebujete 500 ml tekutiny. Trvať 3 týždne v tme, piť 1 lyžička. ráno a pred spaním.

Prvým v zozname by mali byť pravidelné vyšetrenia gynekológa, napriek vynikajúcemu zdravotnému stavu.

Prejavy endometriálnej hyperplázie v pre-, post- a menopauze, diagnostika a liečba ochorenia

Klimakterické obdobie pre ženu je čas, kedy sa počet a podiel pohlavných hormónov, ktoré jej poskytli pomerne dobrý zdravotný stav, veľmi líši. Teraz musí byť obzvlášť ostražitá na svoje zdravie a venovať pozornosť tým zmenám, ktoré boli krátke v mladosti a nespôsobovali obavy.

Ide predovšetkým o menštruáciu: ich posilnenie, vzhľad po dlhej prestávke alebo situácia, keď sa opakujú dvakrát mesačne, je nebezpečná. Môže to byť prejav hyperplázie endometria v menopauze, choroba, ktorá môže „degenerovať“ na rakovinu bez riadnej liečby. Zvlášť ohrozené sú ženy, ktoré mali ťažkú ​​menštruáciu, mali alebo mali myómy maternice, endometriózu alebo nádor prsníka.

Čo je hyperplázia endometria?

Pojem „hyperplázia“ sa týka zvýšenia hrúbky tkaniva (v tomto prípade endometria) v dôsledku nadmernej tvorby jeho základných buniek.

Endometrium sa nazýva vnútorná výstelka maternice, ktorá je navrhnutá tak, aby embryo vyzeralo ako podmienky pre výživu a vývoj.

Hlavnou zodpovednosťou za zabezpečenie výživy plodu je vnútorná funkčná vrstva endometria. Pred nástupom menopauzy podlieha každý mesiac nasledujúcim zmenám:

 1. Ihneď po ukončení menštruácie je veľmi tenká - do 1 mm.
 2. Pred uvoľnením zrelého vajíčka sú hlavnými hormónmi estrogén. Spôsobujú prirodzenú hypertrofiu sliznice - zvýšenie objemu buniek. Hrúbka tejto membrány maternice by mala byť 4-5 mm.
 3. V nádeji, že oplodní vajíčko vo vaječníku, sa vytvorí corpus luteum - dočasný endokrinný orgán vylučujúci progesterón do krvi. Tento hormón „povie“ endometrium, aby sa zväčšil objem, jeho žľazy získajú zakrivený tvar a začnú produkovať čistú tekutinu. Špecifické výrastky na horných bunkách tejto vrstvy - riasy - aktívne „blikajú“, čo pomáha propagovať oplodnené vajíčko. Hrúbka funkčnej zóny maternice tu - do 8 mm.
 4. Ak sa koncepcia nevyskytla, čo sa endometrium „učí“ neprítomnosťou nárastu choriového gonadotropínu a progesterónu, stáva sa tenšie, vyskytujú sa v ňom oblasti krvácania a nekrózy a čoskoro sa úplne exfoliuje - nastáva menštruácia.

Spodná bazálna vrstva endometria je takmer nezmenená. Vzniká však nová bunka funkčnej vrstvy namiesto exfoliovaných.

V menopauze zmizne potreba dozrievania vajíčok, znížia sa hladiny pohlavných hormónov, zmiznú menštruačné cykly. Funkčná endometriálna vrstva by mala postupne atrofovať, takmer úplne mizne až po postmenopauze.

Ale ak je v tele zvýšená hladina estrogénu a progesteróny prestanú mať inhibičný účinok, „pracovná zóna“ rastie čoraz viac. Často sa takéto situácie vyskytujú dlho pred nástupom menopauzy, preto je hyperplázia endometria bežná v období pred menopauzou.

Príčiny hyperplázie endometria

Táto choroba je registrovaná u viac ako 15% žien. Jeho príčiny sú tie stavy, v ktorých hladina estrogénu v krvi stúpa:

 • obezita (tukové bunky môžu konvertovať mužský hormón testosterón na estrogén),
 • tekomatoz - proliferácia funkčného ovariálneho tkaniva, ktorá sa často vyskytuje u žien po 40 rokoch v dôsledku nerovnováhy „veliteľských“ hormónov produkovaných hypotalamicko-hypofyzárnym systémom,
 • ovariálne nádory produkujúce estrogén,
 • ochorenia pečene, pri ktorých sa znižuje hladina bielkovín v krvi (produkujú ich pečeň), ktoré viažu estrogény a bránia im v interakcii s receptormi,
 • ochorenia nadobličiek, pri ktorých sa zvyšuje hladina estrogénu,
 • zvýšená hladina inzulínu pri diabetes mellitus, čo zvyšuje pracovné tkanivo vaječníkov,
 • užívanie drog s estrogénom,
 • genetická predispozícia k zvýšenej produkcii estrogénu,
 • častá manipulácia maternice (potrat, kyretáž), ktorá vedie k nahradeniu normálneho epitelového spojivového tkaniva. V dôsledku poklesu objemu funkčného tkaniva reaguje endometrium horšie na príkazy progesterónov.

Hyperplázia endometria nie je vždy spôsobená zvýšením absolútneho množstva estrogénu: dôležitejšie je trvanie účinku estrogénu na sliznicu maternice. V menopauze a premenopauzálnom období nastáva situácia, keď v dôsledku anovulačných (bez ovulácie) cyklov je ich prvá fáza predĺžená a nízka hladina progesterónu nie je schopná premeniť endometrium na vylučujúce žľazy.

Ochorenie sa prejavuje najčastejšie v perimenopauze - období zahŕňajúce premenopauzu a menopauzu (vlastne menopauzu). Postmenopauzálna endometriálna hyperplázia je zriedkavá.

Fibroidy, myómy maternice, endometrióza a mastopatia, aj keď sú vyliečené, nie sú príčinou patológie, ale markery naznačujúce, že žena má vysokú pravdepodobnosť vzniku hyperplázie u perimenopauzálnych žien.

Ďalším indikatívnym stavom je menopauza (skôr 45-ročná). Všetky tieto ženy musia podstúpiť preventívne gynekologické vyšetrenia dvakrát ročne a ultrazvuk reprodukčných orgánov - 1 krát ročne.

Klasifikácia chorôb

Na základe rozdelenia patológie na druhy podľa histologickej štruktúry gynekológ vyberá liečbu hyperplázie endometria v menopauze. Existuje teda 5 typov patológie:

 1. Glandulárna hyperplázia. Charakterizovaný proliferáciou endometriálnych žliaz. Stávajú sa mučivými, ale neupchávajú sa, zvýrazňujúc ich tajomstvo v lúmene maternice. Tento typ má najviac benígny priebeh a dobrú prognózu.
 2. Cystický typ. V tomto prípade, žľazy nerastú veľa, ale stanú sa zablokované, tvoriace cysty. Oveľa malígnejšia forma ako tá predchádzajúca.
 3. Glandulárna cystická hyperplázia. V tomto prípade žľazy a rastú, a ich vylučovacie kanály sú blokované. Môže spôsobiť vznik rakoviny v 5% prípadov.
 4. Fokálna forma patológie. Endometrium sa rozširuje a mení len na jednom alebo viacerých miestach v maternici, vo forme polypov.
 5. Atypický typ. Najväčšia malígna forma (rakovina sa vyvíja v 60% prípadov), ktorú možno pripísať prekanceróze.

Ako sa prejavuje patológia v menopauze?

Symptómy hyperplázie endometria v menopauze sa veľmi nelíšia od tých, ktoré indikujú túto patológiu po absencii menštruácie počas 12 mesiacov. Hlavnými sú krvavé vaginálne prepustenie. Sú buď hojné alebo vzácne, ale objavujú sa po nedostatočnej menštruácii, alebo naopak, ktoré sa objavujú dvakrát mesačne, môžu znamenať ochorenie.

Krvácanie je často sprevádzané bolesťou v dolnej časti brucha. Veľmi zriedkavo dochádza k hyperplázii endometria bez výtoku - len s bolesťou alebo takými „bežnými“ príznakmi, ako je bolesť hlavy, nespavosť, prírastok hmotnosti, znížený výkon, smäd a osobitná podráždenosť.

Pri premenopauze môže byť podozrenie na prítomnosť ochorenia z nasledujúcich dôvodov:

 • menštruácia sa stala bolestivou
 • cyklus sa stal nepravidelným
 • výskyt krvácania dvakrát za cyklus
 • nastalo oneskorenie pred očakávanými mesačnými obdobiami a potom začalo silné krvácanie,
 • menštruačný cyklus s pravidelným cyklom sa stal hojným,
 • "Mesačný" trvá 10-14 dní.

Ako sa diagnostikuje?

Diagnózu hyperplázie endometria vykonáva gynekológ na základe inštrumentálnych vyšetrení, ktoré odborník predpisuje na základe údajov o sťažnosti alebo kolposkopii ženy, keď lekár dokáže zistiť formácie podobné polypu.

Jednou z hlavných diagnostických metód je ultrazvukové vyšetrenie maternice, vykonávané transvaginálnou sondou. Ak sa zistí, že hrúbka M-echo (endometria) je v menopauze 6-7 mm, predpíše sa hysteroskopia - vyšetrenie dutiny maternice pomocou endoskopického zariadenia. Počas tohto postupu, vykonávaného v celkovej anestézii, je možné odobrať niekoľko oblastí endometria na histologické vyšetrenie.

Ak je v menopauze M-echo 8 mm a viac, potom sa vykoná diagnostická kyretáž hyperplázie endometria, aby sa vylúčila rakovina. Uskutočňuje sa aj v celkovej anestézii a zároveň je terapeutickým a diagnostickým postupom, ktorý umožňuje zastaviť hojné krvácanie a plne skúmať „zoškrabané“ endometrium pod mikroskopom.

Zahustenie endometria viac ako 10 mm - indikácia pre samostatnú kyretáž a štúdium maternice s rádioaktívnym fosforom. Keď sa zavedie do žily, migruje do „nezdravého“ (kde sú bunky modifikované) endometriálneho traktu, kde sa akumuluje. Na histologické vyšetrenie sa používajú tieto zóny.

Terapeutické taktiky

Liečba ochorenia závisí od jeho histologického typu (žľazové, cystické, atď.), Veku ženy, koncentrácie jej pohlavných hormónov v krvi, prítomnosti rakoviny prsníka.

Je konzervatívny, keď sú predpísané a funkčné rôzne typy hormónov - vypálením zarastených plôch, ich zoškrabaním alebo odstránením maternice.

Ženy vo veku 40-45 rokov

Vo veku, keď ešte dochádza k menštruácii, sa aplikuje nasledovná taktika liečby:

 1. Ak sa zistí zvýšené množstvo estrogénu, nie je rakovina prsníka a v hyperplastickom endometriu nie sú žiadne atypické (abnormálne, prekancerózne alebo rakovinové) bunky, perorálne kontraceptíva (Regulon, Novinet) sa predpisujú počas 3 mesiacov. Ak nie je žiadny účinok, vykonáva sa chirurgická liečba - laserové vypálenie zo zarastených ohnísk (laserová ablácia) alebo kyretáž.
 2. Ak sa okrem zvýšeného množstva estrogénov nachádzajú vo funkčnej vrstve maternice prekancerózne (atypické) bunky, perorálne kontraceptíva sa predpisujú na terapeutické účely alebo sa umiestni vnútromaternicový systém typu Mirena. Kurz je 3 mesiace, po ktorom sa vykonáva chirurgická liečba. V niektorých prípadoch aj otázka odstránenia maternice.
 3. Ak histologické vyšetrenie odhalí rakovinu, lieči sa chemoterapiou, rádioterapiou a chirurgickou liečbou. Po tom, hormóny sú predpísané, ako by vytvára prirodzené menštruačné cykly a udržanie metabolizmu ženy na úrovni, ktorá je dostatočná v tomto veku.

Dobré výsledky v premenopauzálnej hyperplázii endometria sú spôsobené Duphastonom. Tento liek proti progesterónu blokuje účinky estrogénu na endometrium a zastavuje jeho rast. Pri užívaní tohto lieku môže intermenštruačná krv.

Princípy liečby pre ženy vo veku 46-52 rokov v menopauze

Liečba je zameraná na dosiahnutie dvoch hlavných cieľov - zastaviť krvácanie a zabrániť jeho obnoveniu. Na realizáciu prvého odseku vykonajte kyretáž, diatermickú alebo laserovú abláciu, po ktorej sú predpísané hemostatické lieky: Ditsinon, chlorid vápenatý, glukonát vápenatý.

Prevencia recidivujúceho krvácania sa vykonáva jedným z typov hormónov:

 • kombinovaných perorálnych kontraceptív
 • антагонистов гонадотропин-рилизинг-фактора (Бусерелин, Госерелин и другие),
 • niekedy - syntetické analógy progesterónu (Duphaston, Norkolut).

Postmenopauzálna terapia

Liečba hyperplázie endometria u postmenopauzálnych pacientov v neprítomnosti atypických buniek v endometriu sa vykonáva chirurgickými metódami: laserovou abláciou, kyretážou. Po chirurgickom zákroku sa vykonáva hormonálna substitučná terapia, môže sa umiestniť vnútromaternicové zariadenie.

Ak sa u postmenopauzálnych žien v endometriu zistia atypické bunky, vykoná sa chirurgická liečba, po ktorej nasleduje chemoterapia alebo rádioterapia.

Hyperplázia endometria v menopauze: liečba, symptómy, typy

Hyperplázia endometria je patologická, hormonálne závislá zmena a proliferácia výstelky maternice.

Hyperplázia je proliferatívny proces spôsobený abnormálnou reprodukciou buniek uterinnej žľazy a v menšej miere aj buniek spojivového tkaniva (stromatu) endometria.

Je dôležité pochopiť, že hyperplázia výstelky maternice nie je lokálnym problémom, ale narušením práce celého organizmu.

Perimenopauzálna endometriálna hyperplázia postihuje až 50% žien. Maximálna incidencia je v ranom postmenopauzálnom období. Vývoj rakoviny endometria u starších žien v 80% prípadov je spôsobený malignitou rekurentnej hyperplázie endometria maternice v menopauze. Preto si táto choroba vyžaduje včasnú diagnostiku a primeranú liečbu.

Endometrium: štruktúra, hyperplázia

Priamym „vinníkom“ typickej hyperplázie endometria je hormonálna nerovnováha: dominantný vplyv na maternicovú výstelku estrogénu na pozadí nedostatku progesterónu.

Prečo je dôležité endometrium a čo je hyperplázia

Podšívka maternice, ktorú predstavuje endometrium, je nevyhnutná na zabránenie poškodenia a adhézie stien orgánu, ako aj na zadržanie a výživu plodu počas tehotenstva. Štruktúra tejto časti maternice je reprezentovaná vonkajšími a vnútornými vrstvami, ktoré sa tiež nazývajú funkčné a bazálne.

V reprodukčnom veku sa funkčná endometriálna vrstva odlupuje počas menštruačného krvácania. Následne sa vytvorí nová funkčná vrstva z rozvojových bazálnych buniek.

V období menopauzy vykonáva endometrium len ochrannú funkciu. Postupne sa vyvíjajú jeho atrofické zmeny - celkový objem sa znižuje, hrúbka sa znižuje.

Dávajte pozor! Ak skôr ako začalo menštruačné krvácanie, hrúbka vrstvy endometria dosiahla 18 milimetrov, potom počas menopauzy je táto hodnota asi 5 mm.

Odborník by mal byť liečený na preventívne účely.

Takéto zmeny sú normou ženskej fyziológie. Ale v niektorých prípadoch sa hrúbka dlažby zvýši. Tento jav sa nazýva hyperplázia. Takýto stav môže viesť k mnohým komplikáciám, preto je dôležité pravidelne navštevovať gynekológa aj v období menopauzy, aby sa včas diagnostikovala a priradil racionálny priebeh terapeutickej korekcie.

Možné formy hyperplázie

Podľa histologickej klasifikácie môže byť hyperplázia endometria počas menopauzy jedným z nasledujúcich typov:

 1. Žliaz. V tomto prípade nastáva zvýšenie hrúbky vrstvy výstelky endometria v dôsledku proliferácie žliazových buniek. Rast endometriálnej vrstvy je pozorovaný v smere myometria.
 2. Cystická. Epiteliálne bunky uzatvárajú vylučovacie kanály žliaz, čo vedie k tomu, že samotné žľazy zvyšujú objem tvorby cystických dutín. Táto forma patológie môže byť východiskovým bodom malignity - malígnej transformácie.
 3. Bazálna. Je to vzácna forma patológie. Prejavuje sa nadmernou proliferáciou buniek bazálnej vrstvy epitelu.
 4. Polypous alebo ohnisko. Výrastky sú tvorené z glandulárnych buniek, v mieste vzniku ktorých rastie endometrium.
 5. Atypické. Táto forma hyperplázie počas menopauzy je pomerne zriedkavá, je však najnebezpečnejšia. Je to spôsobené vysokým rizikom transformácie rakoviny.

Klinická klasifikácia (podľa odporúčania WHO): t

 • Jednoduché bez atypie. Zvýšenie počtu stromálnych a glandulárnych elementov bez reštrukturalizácie sliznice maternice.
 • Ťažké bez atypie. Štrukturálna reorganizácia (zmena lokalizácie, tvaru a veľkosti endometriálnych žliaz) bez aktivácie mitózy.
 • Jednoduché atypické. Zvýšená mitotická aktivita buniek bez štrukturálnych zmien.
 • Obtiažne atypické. K štrukturálnej reorganizácii buniek dochádza a ich mitotická aktivita sa zvyšuje.

Na základe klinickej klasifikácie sa stanoví diagnóza a stanoví sa stratégia liečby.

Etiológia hyperplastických zmien počas menopauzy

Pri menopauze môžu byť hyperplastické zmeny v endometriálnej vrstve spôsobené nasledujúcimi faktormi:

 1. Fluktuácie hladín hormónov sú hlavným faktorom pri aktivácii hyperplastických procesov. Hyperplázia sa vyskytuje s vysokým obsahom estrogénu v krvi. Koncentrácia týchto hormónov v krvi je kontrolovaná progesterónom, ktorý potláča ich syntézu. Počas menopauzy sa však znižuje syntéza oboch typov hormónov. Hyperplázia v menopauze je vyvolaná porušením pomeru estrogénu a progesterónu v prospech prvého.
 2. Nekontrolovaná hormonálna substitučná liečba. Mnohé prostriedky na potlačenie príznakov menopauzy nie sú také bezpečné, ako sa objavujú na prvý pohľad. Dokonca aj bylinné prostriedky môžu vyvolať nadmernú proliferáciu buniek.
 3. Patológia endokrinného systému. Narušenie endokrinného systému (štítna žľaza, nadobličky) môže spôsobiť abnormálny rast buniek endometria v dôsledku stimulačného účinku hormónov na hladinu estrogénu v krvi.
 4. Metabolické poruchy. V prípade nadmerného množstva tukového tkaniva v tele sa pozoruje nadbytok normálnych hladín estrogénu, čo vedie k hyperplázii. Nadváha je teda významným rizikovým faktorom hyperplastických zmien.
 5. Oslabenie imunity, vyvolávajúce zápal maternice a jej príveskov, môže viesť k hyperplastickým procesom. Vývoj hyperplázie na pozadí chronických endometritídy vedie a infekcia pohlavne prenosnými infekciami.
 6. Traumatické poranenia maternice, vrátane chirurgického zákroku.
 7. Dedičná predispozícia

Aké sú príznaky hyperplázie?

V prítomnosti hyperplastických zmien zvyčajne chýbajú akékoľvek klinické príznaky. Ak existuje endometriálna hyperplázia v premenopauzálnom období (to znamená, že je stále menštruačné krvácanie), potom môže spôsobiť výkyvy v trvaní cyklu, je tiež možné, že krvácanie nastáva v intervale medzi menštruáciou. Bolestivosť počas menštruácie sa zvyšuje, krvácanie je hojnejšie a predlžuje sa.

Hyperplázia endometria pri menopauze bez sekrécie sa zisťuje len počas preventívnych vyšetrení. V období menopauzy môže byť nepriamym potvrdením hyperplastických procesov obnovenie menštruácie po prestávke 1 rok.

Postmenopauzálna endometriálna hyperplázia môže vyvolať výskyt patologických sekrétov s krvnými nečistotami. Hyperplastické zmeny počas tohto obdobia sú obzvlášť nebezpečné, pretože imunitná obrana je oslabená, riziko exacerbácie chronických patológií a malígnej transformácie je veľké.

V každom veku môže hyperplázia endometria viesť k krvácaniu z maternice. V premenopauze sa takáto komplikácia často stáva výsledkom dlhej a hojnej menštruácie.

Je to dôležité! Pravdepodobnosť hyperplázie je zvýšená u takýchto kategórií pacientov: nadváha, mastopatia, myóm, diabetes, hypertenzia, pečeňové patológie v histórii.

Ako sa diagnostikuje endometriálna hyperplázia

Nasledujúce metódy sú zahrnuté v rozsahu informatívnych diagnostických metód:

 1. Transvaginálny ultrazvuk. Umožňuje určiť hrúbku výstelky endometria. V prípade, že sa hrúbka stanoví v postmenopauzálnom období od 5 do 8 mm, pol roka, štúdia sa má opakovať dvakrát alebo trikrát. Ak je hrúbka stanovená od 8 do 10 mm alebo viac, korekčné opatrenia sú priradené na základe formy patologického procesu a individuálnych charakteristík klinického prípadu.
  1. Hlavným kritériom pre postmenopauzálnu hyperpláziu endometria je zvýšenie M-echo o viac ako 5 mm. U menštruujúcich žien v premenopauze by hrúbka M-echo na 5-7. Deň cyklu nemala prekročiť 18 mm.
 2. Hysteroskopia. Umožňuje vizuálne zhodnotiť stav endometria, prevziať typ hyperplázie, identifikovať komorbidity.
 3. Diagnostická kyretáž. Počas tohto postupu sa odstráni časť endometriálnej vrstvy, po ktorej odborníci študujú histologické znaky. Umožňuje určiť typ hyperplázie, identifikovať prekancerózne zmeny.
 4. Biopsia. Táto metóda diagnózy je vhodná pri difúznych formách patológie. Biomateriál sa zhromažďuje pomocou rúrky - špeciálnej trubice s piestom.
 5. X-ray vyšetrenie maternice so zapojením kontrastu. Spôsob umožňuje stanoviť zmeny v štruktúre endometriálnej výstelky orgánu.

Liečba liekmi

Ak je patologický proces včas identifikovaný, neexistuje bunková atypia, potom najrozumnejšie podávanie liekov. Lekár predpisuje hormonálne lieky:

 • Agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín.
 • Lieky na báze progesterónu.

Trvanie liečby je 6 mesiacov alebo viac. Lieky sa majú užívať len na základe lekárskeho ošetrenia.

Je dôležité pravidelne monitorovať hrúbku vrstvy endometria pomocou ultrazvuku, aby sa určila potreba úpravy dávky.

Monitorovanie účinnosti liečby:

 • US.
 • Endometriálna aspiračná biopsia.
 • Hysteroskopia so samostatnou diagnostickou kyretážou.

Načasovanie kontroly závisí od formy patológie.

Priebeh liekovej terapie sa tiež vykonáva pred operáciou, aby sa znížila trauma a urýchlilo hojenie. V niektorých prípadoch sa hormóny predpisujú po operácii.

Chirurgická korekcia

V takýchto prípadoch je potrebné:

 • opakovanie patológie po liekovej terapii,
 • detekcie polypu
 • detekcia atypických buniek.
 • krvácanie z maternice,
 • kombinácia s adenomyózou, myómom maternice,
 • prítomnosť kontraindikácií pre hormonálnu liečbu.

Chirurgická liečba zahŕňa použitie jednej z nasledujúcich metód:

 1. Škrabanie alebo kyretáž. V prípade potreby racionálne odstráňte plochu obloženia, ktorej hrúbka je väčšia ako 10 mm. Zásah sa vykonáva s použitím anestézie alebo lokálnej anestézie, jej trvanie je približne 30 minút.
 2. Ablácia endometria. Používa sa v prípadoch fokálnych hyperplastických zmien. Používajú sa také techniky ako kryodestrukcia, diatermokoagulácia, deštrukcia lasera.
 3. Hysterektómia, to znamená odstránenie maternice. Odporúča sa v prípade atypických buniek a vysokého rizika malignity, s významnou hĺbkou poškodenia orgánov, keď sa kombinuje s myómom, adenomyózou.
 4. Extirpácia maternice s príveskami - ukázaná v postmenopauzálnej recidivujúcej patológii.

Preventívne opatrenia na zníženie rizika hyperplázie v období menopauzy

Najdôležitejším bodom prevencie je pravidelná návšteva gynekológa. To umožňuje čas identifikovať počiatočné zmeny v štruktúre endometria a prijať racionálne opatrenia na ich korekciu. Monitorovanie stavu štruktúry maternice a príveskov sa vykonáva pomocou ultrazvuku. Okrem toho sa odporúča ženám v menopauze: t

 • jesť správne konzumáciou zdravých potravín - ovocia, zeleniny, obilnín,
 • zahŕňajú v strave paradajky, ananásy, olivový olej a iné výrobky, ktoré znižujú pravdepodobnosť patologických stavov rakoviny, t
 • obmedziť spotrebu mliečnych výrobkov (v rámci primeraných limitov) a nápojov z piva, pretože sú zdrojom estrogénu, t
 • optimalizovať fyzickú záťaž na telo - nepreťažovať, relaxovať, ísť do bazéna, cvičiť jogu, robiť veci, ktoré budú dobré pre vaše telo a dušu,
 • pred užitím akýchkoľvek liekov, vrátane bylinných prípravkov, by ste sa mali poradiť s odborníkom,
 • venovať pozornosť včasnej liečbe chronických patológií.

Po prečítaní konceptu hyperplázie endometria, s vedomím, čo je počas menopauzy, je možné vytvoriť predstavu o nebezpečenstve tohto stavu a dôležitosti včasnej prevencie. Včasná diagnóza vám umožní vybrať si najviac benígny priebeh liečby, ktorý je dôležitý pre udržanie rovnováhy zdravia ženy počas menopauzy.

Viac informácií o moderných myšlienkach o tejto patológii nájdete vo videu.

Čo je menopauza a kedy sa vyskytuje

Menopauza je 12-mesačné obdobie po poslednom prirodzenom periodickom výtoku u žien vo veku 45 až 55 rokov. Je spôsobená depléciou rezervy folikulov. Ak sa menopauza vyskytne pred dosiahnutím veku 40 rokov, potom sa tento proces nazýva syndróm vyčerpania vaječníkov. Niektoré ženy majú neskorú menopauzu po 55 rokoch.

Existujú prípady, keď je pauza spôsobená umelými prostriedkami. V tomto prípade žena prestane menštruovať kvôli chirurgickému odstráneniu vaječníkov, chemoterapii alebo medikácii.

Počas menopauzy sa mení ženské telo. Zmeny spôsobené nedostatkom hormónov, zmenami fungovania vaječníkov. V tomto čase sa zvyšuje riziko vzniku mnohých gynekologických patológií, ako je rakovina maternice, hyperplázia endometria.

Všeobecné informácie o chorobe

Termín lekári hyperplázie znamenajú rast tkanív. Vzniká v dôsledku nadmernej produkcie buniek. Endometrium je vnútorná výstelka maternice. Poskytuje optimálne podmienky pre celý vývoj. V každom menštruačnom cykle sa mení hrúbka endometria. Najtenšia vrstva je bezprostredne po ukončení menštruácie. Počas ovulácie sa endometrium zahusťuje na 8 mm pod vplyvom hormónu estrogénu. Ak sa koncepcia nevyskytla, hladina hormónov sa znižuje produkciou progesterónu, vnútorné sliznice orgánov sa vyčerpávajú, vaječná bunka opúšťa telo - začína menštruácia.

Počas menopauzy sú narušené hormóny. Pod vplyvom zvýšených hladín estrogénov sa objem endometria zvyšuje. Vzhľadom na zníženú hladinu progesterónu sa tento proces nezastaví. Vo väčšine prípadov je rast endometria charakterizovaný premenopauzou. Aj napriek prítomnosti mesačného výtoku v tele ženy dochádza k zmenám súvisiacim s vekom, sprevádzaných zmenami v hormonálnom pozadí.

Normy endometria

Počas menopauzy sa endometrium zmenšuje. Jeho hrúbka sa pohybuje v rozmedzí 5 mm. Je to tento ukazovateľ, ktorý lekári považujú za normálny. Niekedy rast endometria s menopauzou dosahuje 7-8 milimetrov. Tento indikátor indikuje možný začiatok patologického procesu, ale ešte nie je klasifikovaný ako hyperplázia. U niektorých pacientov je normou hrúbka tkaniva 7-8 milimetrov. Ale lekári odporúčajú pravidelne podstúpiť ultrazvuk (každých 3-6 mesiacov) na vykonávanie dynamickej kontroly rastu tkanív.

Ak hrúbka endometria dosiahne viac ako 8 mm, gynekológovia odporúčajú, aby bol pacient narežený. Je potrebné potvrdiť vývoj patologického procesu, študovať štruktúru tkanív a predpísať liečbu.

Klasifikácia chorôb

Existuje niekoľko typov hyperplázie endometria. Líšia sa v smere rastu tkaniva:

 1. Glandulárna hyperplázia endometria je diagnostikovaná, ak sa zvýši vrstva vnútornej výstelky maternice v dôsledku modifikácie žliaz nachádzajúcich sa v nej. Zvýšenie objemu nastáva v smere svalov orgánu.
 2. Cystická forma. V dutine ostenia sa začnú tvoriť cystické útvary. Tento druh patológie je nebezpečný, pretože bunky produkované prebytkom hormónov sa môžu zmeniť na malígne.
 3. Bazálna hyperplázia. Počas menopauzy je táto forma ochorenia zriedkavo diagnostikovaná. Počas jeho vývoja sa pozoruje zvýšenie hrúbky bazálnej vrstvy maternice.
 4. Ohnisková forma. Hrúbka membrány narastá nepravidelne, čím sa vytvárajú steny (polypy) na stenách maternice.
 5. Atypická hyperplázia. Pri vyvrcholení je tento typ patológie zriedkavý. Je to najnebezpečnejšie zo všetkých typov prejavov choroby, pretože sa rýchlo mení na rakovinu maternice. Ak sa potvrdí atypická forma hyperplázie endometria, lekári odstránia orgán.

Najčastejšie je menopauza diagnostikovaná s glandulárnou a cystickou formou ochorenia. Hlavným dôvodom pre rozvoj týchto typov patológie je hormonálne zlyhanie.

Príčiny hyperplázie počas menopauzy

Existuje niekoľko faktorov, ktoré spôsobujú hyperpláziu endometria v menopauze. Vo väčšine prípadov sa začínajú formovať pred nástupom menopauzy (v premenopauze).

 1. Hormonálne zlyhanie. Toto je najčastejšia príčina patológie. U žien po 45 rokoch života došlo k poklesu produkcie progesterónu a zvýšeniu hladiny estrogénu. Táto nerovnováha vyvoláva modifikáciu endometria.
 2. Нарушение обмена веществ. С возрастом у большинства женщин появляется проблема лишнего веса. Tukové tkanivo vyvoláva produkciu estrogénu, čím zhoršuje hormonálne zlyhanie, ktoré sa prejavuje v menopauze.
 3. Porucha endokrinného systému. Z tohto dôvodu sa u postmenopauzálnych žien často pozoruje hyperplázia endometria.
 4. Častá invázia maternice (gynekologická operácia). Vďaka častému mechanickému pôsobeniu membránové receptory už nereagujú na hladiny progesterónu. Čím viac žien na potrat a kyretáž muselo vydržať, tým vyššia je pravdepodobnosť vývoja GGE v klimatickom období.
 5. Predispozícia k patológii na genetickej úrovni. Lekári potvrdzujú, že toto ochorenie je častejšie diagnostikované u pacientov, ktorých príbuzní mali rovnaký problém.

Tiež rast slizníc sa pozoruje na pozadí myómov a mastopatie. V niektorých prípadoch môže byť provokovaná patológia zlyhania imunitného systému.

Príznaky postmenopauzálnej hyperplázie endometria sa prejavujú individuálne. Hlavným príznakom hyperplastického patologického procesu je krvavý výtok. Ale nie sú pozorované u všetkých pacientov. Niekedy dochádza k zahusťovaniu škrupiny bez vypúšťania. Ďalšie prejavy ochorenia zahŕňajú:

 1. Veľmi bolestivá menštruácia. V tomto prípade je bolesť spastická.
 2. Nepravidelný menštruačný cyklus. Niekedy sa špinenie objaví dvakrát za mesiac.
 3. Veľké a dlhé obdobia (10-14 dní).

Niekedy sú príznaky hyperplázie endometria maternice sprevádzané celkovou malátnosťou, nespavosťou, migrénou, zníženým výkonom, podráždenosťou. Žena cíti intenzívny smäd.

Ako diagnostikovať

Vo väčšine prípadov gynekológ diagnostikuje podozrenie na hyperpláziu endometria, na ktorú sa žena sťažuje na bolestivú alebo nepravidelnú menštruáciu. Existuje niekoľko metód diagnostiky ochorenia:

 1. US. Ak sa počas tejto diagnostickej štúdie zistí, že hrúbka vrstvy endometria je 7-8 mm, gynekológ predpíše ďalšie vyšetrenie.
 2. Hysteroskopia. Počas zákroku lekár vykoná vizuálnu kontrolu dutiny maternice pomocou endoskopického zariadenia. Vyšetrenie sa vykonáva v celkovej anestézii. Vo väčšine prípadov sa biopsia tkaniva vykonáva súčasne s vyšetrením membrány.
 3. Kyretáž (diagnostická kyretáž endometria). Postup je predpísaný v týchto prípadoch, ak hrúbka rastúcich tkanív presahuje 8 mm. Zoškrabanie sa uskutočňuje na ďalšie štúdium endometria a odstránenie výskytu rakovinových buniek.

Ak zhrubnutie presiahne 10 mm, gynekológovia odporúčajú podstúpiť samostatnú kyretážnu procedúru, po ktorej nasleduje ožarovanie orgánovej dutiny rádioaktívnym fosforom. Reagens sa vstrekne do pacientovej žily, migruje cez telo a akumuluje sa v patogénnych oblastiach membrány. Lekár na histologické vyšetrenie berie biologický materiál z týchto oblastí.

Ako liečiť ochorenie počas menopauzy

Ak sa potvrdí diagnóza hyperplázie endometria v menopauze, liečba sa začne okamžite. V konečnom dôsledku ide o patológiu endometria, počas ktorého je vysoká pravdepodobnosť degenerácie buniek do malígnych onkologických formácií. V závislosti od štádia ochorenia lekári používajú jednu z metód liečby.

Doplnková terapia ľudovými liekmi

Väčšina pacientov nie je v zhone používať tradičnú liečbu patológie, radšej používať tradičné lekárske recepty. Gynekológovia neodporúčajú, aby boli bylinky považované za hlavnú terapiu, ale aby sa používali v kombinácii s liekmi. Najbežnejšie recepty tradičnej medicíny, ktoré sa osvedčili ako účinné pri liečbe HPE, sú:

 1. Čerstvý džús z koreňa lopúcha a zlatý fúzy. Tieto kvapaliny sú zmiešané v rovnakom pomere a brané dvakrát denne, 1 polievková lyžica. Významnou nevýhodou tohto receptu je možnosť liečby len v teplom období.
 2. Alkoholová tinktúra žihľavy (pripravená samostatne). 200 g. Liečivé suroviny (čerstvé listy a výhonky) zalejeme 500 ml. alkohol (silný mesačný svit). Zachytené tri týždne na teplom tmavom mieste, občas pretrepávaním nádoby s tekutinou. Pripravte infúzny filter a užite 1 čajovú lyžičku dvakrát denne.

Liečba ľudových prostriedkov by mala byť sprevádzaná pravidelným vyšetrením lekárom. To poskytne príležitosť na sledovanie dynamiky ochorenia.

Prechádza samotná choroba menopauzou?

Aj keď choroba nie je sprevádzaná výraznými príznakmi a bola diagnostikovaná náhodou, sama nemôže prejsť. Patologické zmeny vyskytujúce sa v ženskom tele bez hormonálnych liekov sa nebudú môcť vrátiť do normálu. Niekedy ženy veria, že ak menopauza prechádza, hormóny sa normalizujú a endometriálna vrstva sa stáva tenšou. Toto nie je nič viac ako ilúzia. Čím skôr sa liečba ochorenia začne, tým vyššia je šanca na zotavenie.

Je možné s relapsom menopauzy?

Zvyšuje sa možnosť recidívy hyperplázie endometria počas menopauzy. V závislosti od typu liečby zvolenej lekárom, po ktorom pokračoval rast tkanív, sa stanovia ďalšie aktivity:

 1. Ak sa ochorenie opakuje po liekovej terapii a hrúbka vrstvy sa zvyšuje o viac ako 8 mm, odporúča sa podstúpiť procedúru kyretáže.
 2. Ak sa po kyretáži situácia opakuje, vykoná sa úplné odstránenie maternice.

Percento recidivujúcich prípadov patológie s pôvodne dobre zvolenou liečbou je nízke. Aby sa zabránilo možnosti relapsu, musí sa pacient neustále podrobiť následnému vyšetreniu.

Aké je nebezpečenstvo

Rast menopauzálneho endometria je pre ženu veľmi nebezpečný. Je to zákerná choroba, ktorá má sklon k relapsu a degenerácii na onkologické formácie. Dokonca aj po ukončení mesačného výtoku je hyperplázia maternicových membrán nebezpečná aspoň pre menopauzálne menu. Preto ženy v 12-mesačnom období po ukončení poslednej menštruácie musia podstúpiť gynekologické rutinné vyšetrenie a ultrazvuk.

Bol som diagnostikovaný s PCE pred niekoľkými rokmi. Menovaný príjem "Diferelin". Na internete som čítal protichodné recenzie o tejto drogy, ale stále som začal piť. Hrúbka endometria sa nezvyšuje. A to sa páči. Dúfame, že sa vyhneme škrabaniu.

Mali ste šťastie. Bola mi pridelená „Danazol“ a „Zoladex“ - všetko sa ukázalo ako neúspešné. Musel som sa dohodnúť na škrabaní. Musím povedať, že postup nie je najpríjemnejší. Teraz beriem pilulky, aby sa zabránilo relapsu.

Existujú prípady, keď sa samotné endometrium vrátilo do normálu, bez liečby? Ja som len premýšľal, som už prešiel 2 čistenie. Priateľka bola liečená iba bylinkami, takže išla do nádoru ...

Myslím, že ak pôjdete k lekárovi v čase a pijete pilulky, môžete to urobiť bez čistenia. Aspoň som doteraz. Neustále pozorovať, prejsť ultrazvukom. Existuje nádej, že po menopauze sa všetko vráti do normálu. Ale nie sám, samozrejme, stále užívam lieky.

Pin
Send
Share
Send
Send