Zdravie

Ako identifikovať a liečiť chronickú endometritídu

Pin
Send
Share
Send
Send


Medzi najčastejšie gynekologické ochorenia patrí chronická endometritída. Patológia je charakterizovaná nevýznamnou symptomatológiou, ale jej vývoj vedie k výskytu vysoko nežiaducich komplikácií, z ktorých jednou je neplodnosť. Moderná úroveň lekárskej starostlivosti vo väčšine prípadov umožňuje úspešne liečiť ženy so zápalom endometria a čím skôr sa liečba začína, tým menšie je riziko vážnych následkov.

Endometritída - čo to je?

Endometrium sa vzťahuje na vrstvu nachádzajúcu sa na vnútorných stenách maternice. Skladá sa z vonkajšej (funkčnej) vrstvy a spodnej bazálnej vrstvy. Hlavnou činnosťou endometria je fixácia fetálneho vajíčka v ňom po oplodnení.

Preto sú všetky fyziologické zmeny, ktoré sa v ňom vyskytujú počas cyklu, zamerané práve na prípravu stien na implantáciu zygótov. V priebehu cyklu dochádza k postupnej zmene endometria.

Po skončení menštruácie začína rásť a zhrubnúť a počas kritických dní dochádza k jeho fyziologickému odmietnutiu.

Normálne je nezmenené endometrium fyziologicky chránené pred patogénnymi mikroorganizmami. Ale za určitých podmienok, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú maternicu, táto ochrana oslabuje a infekcia sa ľahko dostane hlboko do funkčnej vrstvy, čo vedie k rozvoju zápalu. Spočiatku sa zvyčajne prejavuje akútnymi príznakmi a v tomto štádiu choroby sa musí aktívne a správne začať liečiť. Ak sa tak nestane, akútny zápal sa stane pomalým, to znamená, že endometritída sa stane chronickou.

Príčiny chronickej endometritídy

Hlavnou príčinou ochorenia je infekcia maternice zvnútra mikroorganizmami, ktoré môžu spôsobiť zápal. Môžu byť špecifické, ako napríklad chlamýdie, mykoplazmy, huby, vírusy.

Nešpecifická endometritída nastáva, ak je infekcia endometria spôsobená kontaktom s „obyčajnou“ flórou (Escherichia coli, coccus baktérie, proteus) z vonkajších pohlavných orgánov a vagíny.

Ako už bolo uvedené, endometrium je prirodzene chránené pred mikróbmi, takže ich prienik do stien maternice je možný iba vtedy, ak je táto ochrana narušená.

A to sa často stáva, keď mechanické poškodenie vnútorných stien tela počas:

 • potraty
 • liečebné a diagnostické postupy - hysteroskopia, biopsia, douching,
 • použitie vnútromaternicového zariadenia, t
 • cisársky rez
 • komplikované dodanie s manuálnym oddelením placenty.

Zraniteľnosť funkčnej vrstvy sa zvyšuje s hormonálnymi poruchami, u žien s polypy a submukóznym myómom.

Riziková skupina pre rozvoj pomalej endometritídy zahŕňa pacientov:

 • často robia potraty,
 • s anamnézou endokrinných chorôb
 • s poškodeným imunitným systémom, ktorý môže byť spôsobený infekciou HIV, autoimunitnými procesmi, chemoterapiou, dlhodobou t
 • často sa meniaci partneri a cvičia sex v kritických dňoch,
 • s bakteriálnou vaginózou.

Klinický obraz

Prejavuje sa pomalý zápal endometria:

 • porušenie cyklu. Počas menštruácie môžu byť obdobia ženy nevýznamné, skromné ​​alebo naopak hojné, často oneskorené, v panvových orgánoch sú nepríjemné pocity a počas exacerbácie - bolesť,
 • periodické krvácanie z maternice,
 • výtok hlienu s hnisom, sukrovitsy,
 • bolesť v intimite.

Klasifikácia chorôb

Povahou patológie toku môže byť:

 • stredný stupeň (aktivita). Vyjadrujú sa všeobecné príznaky patológie, príznaky zápalu endometria sú zreteľne viditeľné počas ultrazvuku. Biopsia určuje zmeny, ktoré naznačujú aktívny priebeh zápalu,
 • indolentní. Symptómy sú menšie, ultrazvuk vykazuje patologické zmeny a biopsia odhalí neaktívny zápal,
 • neaktívne alebo inak odpustené. V tomto variante priebehu symptómov nie je žiadny a endometritída sa deteguje iba mikroskopickým vyšetrením biomateriálu zo slizničnej vrstvy maternice.

Podľa lokalizácie zápalu v stenách tela môže byť chronická endometritída:

 • ložiskový - zápal sa zistí iba v určitých oblastiach endometria,
 • difúzne - patologické ložiská zahŕňajú celé alebo celé endometrium.

diagnostika

Diagnóza chronickej endometriózy je stanovená na základe:

 • prieskum pacienta - príznaky a sťažnosti, anamnéza chorôb,
 • inšpekcie. Pri dlhodobo prebiehajúcich zápalových reakciách v endometriu môžete testovať pečať, určovať zväčšenie maternice, často pri tomto ochorení vznikajú cysty a polypy,
 • inštrumentálne štúdie. Ultrazvuk, hysteroskopia, kyretáž pre biomateriálny odber vzoriek pre histológiu sú predpísané.

Ak všetky vyššie uvedené postupy indikujú chronickú endometriózu, potom je potrebných niekoľko ďalších štúdií:

 • výsev, aby sa určil typ patogénu a stanovila sa jeho citlivosť na antibiotiká, t
 • Štúdia ELISA umožňuje detekciu protilátok proti cytomegalovírusu, herpesu,
 • Diagnostika PCR,
 • krvné testy na hormóny.

Rysy a taktika liečby endometritídy

Účel liečby chronickej endometritídy:

 • elimináciu hlavných patogénov, t
 • zníženie príznakov patológie,
 • normalizácia menštruačného cyklu
 • obnovenie normálnej štruktúry maternice závisí od nástupu tehotenstva.

Je potrebné, aby bola liečba chronickej endometritídy správne vybraná a komplexná.

Štandardný liečebný režim obsahuje nasledujúce nuansy.

 1. Použitie antibakteriálnych liekov alebo antivírusových liekov. Pri aktívnom priebehu chronickej endometritídy sú pacientom predpisované 2 - 3 antibiotiká. A najčastejšie je jedno z liekov umiestnené intramuskulárne alebo predpísané v tabletách a druhé je zavedené katétrom do dutiny maternice.
 2. Liečba protiplesňovými látkami, ak sa zistí, že zápal je vyvolaný plesňami.
 3. Príjem imunomodulátorov.
 4. Chirurgický zákrok na odstránenie adhéznych procesov v maternici a odstránenie polypov. Operácia je nevyhnutná pre ženy v prípadoch, keď je plánované tehotenstvo.
 5. Príjem liekov, ktoré stimulujú obnovu endometria. To môžu byť hormonálne látky, enzýmy, lieky, ktoré zlepšujú stav krvných ciev a normalizujú metabolické procesy.

Okrem liekovej terapie je pacientom predpísaná fyzioterapia. UHF, elektroforéza, magnetoterapia. Sanatórium-rezort liečba môže byť doporučená v tých kúpeľoch, kde je aplikovaná liečba vodou a bahnom, liečba slabou alkalickou minerálnou vodou.

Je možné liečiť chorobu tradičnej medicíny

Pri endometritídach v chronickom štádiu musí byť lieková terapia predpísaná lekárom. Populárne recepty môžu byť tiež neoceniteľné, ale musíte pochopiť, že ich použitie nevedie k zničeniu patogénnych mikroorganizmov, a preto nie je možné s chorobou úplne vyrovnať s ich pomocou.

Dobré výsledky pri liečbe endometritídy v chronickom štádiu ukazujú, že bylinné čaje sú v priebehu liečebného procesu.

 1. Obličky z borovice, listy čerešní a máji, žihľava, levanduľa, čerešne sušené čerešní, odnože Leuzea a Althea, biela ďatelina tráva, palina obyčajná, aby sa zachytil rovnaký objem, nasekáme a dôkladne premiešame. Na prípravu jednej porcie potrebujete 2 polievkové lyžice výslednej zbierky, aby ste zaspali v termoskoch, nalejte dve poháre vriacej vody a trvajte na tom, že ste cez noc. Po napití nápoja vypijú tretinu pohára až päťkrát denne. Trvanie kurzu - 8 týždňov.
 2. Listy mäty, kôra kalina, koreň materskej sladkosti, tymián, harmančekové kvety, manžetové listy a pastiersky vak sa zmiešajú v rovnakom množstve a rozdrvia. Liečebnú infúziu pripravujte rovnakým spôsobom ako vyššie uvedená zbierka, mala by trvať 3 - 3 šálky denne po dobu pol až dva mesiace.

Pozitívny vplyv na stav endometria ovplyvňuje odvar Hypericum. Na jeho prípravu sa lyžica listov rastliny naleje do pohára vriacej vody, zahrieva sa na miernom ohni počas 5 až 10 minút, naplní sa a prefiltruje. Je potrebné použiť vývar na štvrtinu pohára, frekvenciu príjmu - trikrát denne počas 3-4 týždňov. Jeho použitie sa však pri hypertenzii neodporúča.

Zápalové procesy môžu tampóny znížiť pomocou oleja z rakytníka, ktorý by sa mal vložiť do vagíny najmenej 10 dní pred spaním.

Neplodnosť ako komplikácia chronickej endometritídy

V chronickej forme endometritídy sa štruktúra funkčnej vrstvy nemení k lepšiemu, v dôsledku čoho je narušený proces fixácie zygoty.

Hlavnými príčinami neplodnosti a potratenia endometritídy sú:

 • atrofia (vyčerpanie) endometria maternice,
 • zlyhanie receptorov umiestnených v sliznici. V dôsledku tohto zlyhania prestáva maternica adekvátne reagovať na úroveň cyklicky sa meniacich hormónov,
 • adhézne procesy v maternici,
 • komplikácie. Najčastejšie zápal vaječníkov a vaginálnych stien, spevnenie vajíčkovodov.

U pacientov s chronickou endometritídou sa môže vyskytnúť koncepcia, ak si receptory stále zachovávajú svoje funkcie. To však nezaručuje úspešné tehotenstvo, pretože zmeny v endometriu môžu vyvolať blednutie tehotenstva a potratu.

Preventívne opatrenia

Endometritída sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť.

Významné zníženie rizika zápalu v maternici pomáha dodržiavať nasledujúce odporúčania.

 1. Dodržiavanie hygienických noriem. Pravidelné a dobre vedené umývanie genitálií znižuje riziko prenikania mikróbov do maternice smerom nahor.
 2. Ak je v intímnom vzťahu s nepravidelným partnerom, mali by ste použiť ochranné vybavenie. Bariérová antikoncepcia (kondómy) minimalizuje prenos patogénov pohlavne prenosných infekcií.
 3. Choroby vyplývajúce z nechráneného pohlavia by sa mali liečiť okamžite.
 4. Pred lekárskymi gynekologickými vyšetreniami je potrebné vyšetriť vaginálnu mikroflóru. Ak sa zistí zápal a infekcia, pred liečebnými a diagnostickými postupmi sa vykoná vhodná liečba.
 5. Po náročnom doručení komplikácií je potrebné urobiť ultrazvukové vyšetrenie. Štúdia poskytuje čas na určenie patologických zmien endometria.
 6. U gynekológa sa odporúča vyšetrenie najmenej 2-krát ročne.
 7. Akútna forma endometritídy sa musí liečiť okamžite a úplne.

záver

Chronická endometritída je pomerne závažné ochorenie, nebezpečné z hľadiska vývoja komplikácií, najmä pre ženy, ktoré chcú mať deti. Liečba tohto ochorenia si vyžaduje riadne vyhodnotenie všetkých patologických porúch, takže ak uvidíte nejaké varovné príznaky, mali by ste sa čo najskôr poradiť s kvalifikovaným gynekológom.

príčiny

Patologická endometritída je bežná patológia, nie je to vždy na ošetrujúcom lekárovi, ktorý môže určiť presnú príčinu, ktorá vyvolala jej vývoj. Ochorenie nastáva v dôsledku infekcie sliznice maternice patogénnymi mikroorganizmami.

Normálne je toto sterilné prostredie ohraničené vonkajšími faktormi tenkou trubicou naplnenou viskóznym hlienom - krčkom maternice. Avšak počas menštruácie a počas pôrodu sa otvára, čo zvyšuje pravdepodobnosť infekcie.

Patogény, ako sú huby, vírusy alebo baktérie, môžu vyvolať zápalový proces. Menej často je choroba spôsobená podmienečne patogénnymi mikroorganizmami, ktoré žijú v mikroflóre zdravých žien a aktivujú sa až po znížení všeobecnej imunity.

Chronická endometritída môže byť spôsobená faktormi, ako sú:

 • gynekologické kyretáž,
 • endometritída po pôrode,
 • nesprávne postupy vykopávania,
 • lekárske potraty,
 • biopsia endometria,
 • implantácia embrya počas IVF,
 • staging vnútromaternicového zariadenia,
 • chirurgických zákrokov
 • zneužitie spermicídneho krému,
 • hysterosalpingografia,
 • hysteroskopický postup,
 • na sebe špirálu dlhšiu ako
 • tvorba veľkých polypov v maternici,
 • prevedená cisárska rez.

Chronická endometritída sa najčastejšie vyskytuje na pozadí mechanického poškodenia reprodukčných orgánov. Ochorenie sa vyvíja ako komplikácia u žien na pozadí potratu, po pôrode alebo inej vnútromaternicovej intervencii.

Pravdepodobnosť, že sa endometritída v akútnej forme stane chronickou, je dosť vysoká, ak žena trpí neustálym stresom. Tento stav znižuje celkovú ochranu tela, stáva sa náchylnejším na infekčné a zápalové ochorenia.

V poslednej dobe sa zápal maternice začal považovať za patológiu spôsobenú infekciami, ale pokračoval ako autoimunitné reakcie. Vyvíja sa sekundárna imunodeficiencia, ktorá vedie k zníženiu rezistencie tela.

Autoimunitná endometritída je pôvodne spôsobená patogénnymi patogénmi. Neskoršie vírusy alebo baktérie však vytvárajú špecifické antigény, vďaka ktorým je aktivovaná lokálna imunokompetentná ochrana. Postupom času sa preťažuje, čo poškodzuje imunitný systém. Rozdiel medzi proteínmi medzi patologickými a zdravými tkanivami zmizne a je ovplyvnené jeho vlastné plnohodnotné endometrium.

Liečba autoimunitnej endometritídy je komplikovaná, pretože infekčný agens už nie je potrebný pre ďalší priebeh choroby. Tento stav sa nepovažuje za samostatné ochorenie, ale lekári ho považujú za neskoršie štádium patológie.

Symptómy chronickej endometritídy

Závažnosť symptómov v chronickej forme endometritídy závisí od hĺbky poškodenia slizničného tkaniva a od trvania ochorenia. Patológia je často asymptomatická a žena sa o chorobe dozvie pri ďalšom vyšetrení gynekológom.

Hlavné znaky chronickej formy endometritídy sú nasledujúce:

 • bolesť pri pohlavnom styku,
 • výskyt charakteristického výtoku, krvácanie nie je v období menštruácie,
 • hojenie menštruácie,
 • tmavohnedý výboj so zrazeninami
 • vzhľad hlienu s štipľavým zápachom hnisu,
 • celková slabosť a znížený výkon,
 • časté poruchy tehotenstva v skorých štádiách,
 • zvýšenie trvania menštruačného krvácania,
 • porušenie trvania cyklu,
 • boľavá bolesť neznámej etiológie v spodnej časti brucha,
 • neúspešné pokusy o IVF,
 • zvýšenie teploty.

Pri chronickej patológii sa môže v ktorýkoľvek deň cyklu objaviť serózny priehľadný výboj. V prípade hnisavých nečistôt alebo krvi je cítiť svrbenie a pálenie vo vaginálnej oblasti. Je veľmi dôležité začať liečbu chronickej formy endometritídy čo najskôr, aby sa telo chránilo pred následkami.

Klinické prejavy infekcií

Choroby tkaniva maternice najčastejšie vyvolané penetráciou infekcie. Popri symptómoch, ktorými môže žena určiť prítomnosť zápalového procesu, existujú náznaky naznačujúce typ patogénu, ktorý sa usadil v sliznici reprodukčného systému.

Aj keď má žena inaktívnu endometritídu, nejestvujú žiadne prejavy choroby, podľa prepustenia bude mať podozrenie na patológiu. Diagnostikovať ochorenie v tomto prípade nemôže byť na pozemku, ale len ultrazvukom alebo po biopsii.

Slabo vyjadrený priebeh endometritídy povzbudzuje ženy, aby si mysleli, že zmeny v blahobyte nesúvisia s patológiou, ale prepracovaním a únavou. Čím dlhšie ochorenie existuje, tým je pravdepodobnejšie, že sa budú vytvárať protilátky proti endometriu, čo komplikuje boj proti patológii.

Ak choroba pokračuje bez sekrétov, lekár na základe ultrazvukového vyšetrenia uvidí tieto príznaky ozveny chronického typu endometritídy:

 • rýchly rast endometriálnej vrstvy - do 5 - 8 dňa to bude 6 - 7 mm rýchlosťou 3 - 4 mm,
 • v periobulačnom období sa maternicová sliznica stáva príliš tenkou,
 • spodná vrstva obsahuje patologické inklúzie,
 • v myometrii sa tvoria malé kefy a rozptýlené útvary,
 • v maternici rozšírené žily.

Počas vyšetrenia môže lekár zaznamenať porušenie krvného obehu. Pretože endometritída je častejšie spôsobená infekciami, ochorenie sliznice maternice je niekedy sprevádzané ďalšími výraznými príznakmi.

Príčinou endometritídy môže byť infekcia Chlamydia. Charakteristické príznaky tejto genitálnej infekcie v chronickej forme môžu byť:

 • zvýšenie teploty na indexy subfebrilu,
 • slabosť
 • ťahanie bolesti v bruchu,
 • svrbenie a pálenie,
 • bolesť a bolesť pri močení,
 • nepravidelný menštruačný cyklus
 • nepohodlie v bedrovej chrbtici.

Objavujú sa charakteristické pretrvávajúce sekréty. Pri chronickej endometritíde spôsobenej chlamýdiovou infekciou sa hlien vyznačuje žltohnedou purulentnou farbou, ostrým nepríjemným zápachom a hustou textúrou.

Žltkastý výtok u žien môže naznačovať ďalšie patológie, preto vám odporúčame prečítať si ďalšie informácie k tejto téme.

Táto patológia je dôležitá na vyliečenie v počiatočnom štádiu.Čím dlhšie je infekcia prítomná v tele, tým závažnejšie porušovanie reprodukčných orgánov spôsobuje.

cytomegalovírus

Cytomegalovírusová infekcia sa môže prenášať cez sliny. Infekcia si zvyčajne vyžaduje úzky kontakt. Ak má infekčná látka tehotná žena, vírus infikuje aj dieťa.

Endometritída maternice spôsobená cytomegalovírusom je najčastejšie asymptomatická. Patogén vyvoláva reštrukturalizáciu imunitného systému, a preto sa často vyvíjajú autoimunitné formy patológie.

Z viditeľných príznakov cytomegalovírusovej infekcie je výskyt minimálnych sekrétov belavý s modrým odtieňom. Je to spôsobené tým, že vírus kolonizuje sliznicu pošvy a maternice, čo spôsobuje abnormálnu sekréciu.

Genitálny herpes vírus

Pri infekcii genitálneho traktu genitálnym herpesom sa u žien vyvinie endometritída. Viditeľné znaky sa objavujú v neskorých štádiách ochorenia, čo sťažuje zastavenie patologického procesu.

Vírus herpesu spôsobuje nasledujúce klinické prejavy:

 • belavý vaginálny výtok,
 • svrbenie a pálenie,
 • výskyt bublín na sliznici,
 • bolesti pri používaní toalety
 • výskyt hnisavých nečistôt,
 • vyrážka na vnútornej strane stehna
 • sčervenanie kože v blízkosti pohlavných orgánov.

Aj keď endometritída ako zápalové ochorenie nie je nákazlivá, v prípade infekčných procesov vo vagíne existuje riziko prenosu patogénu na partnera. Preto je liečba potrebná pre obidve.

Chronická kandidóza, ktorá sa často prejavuje krátko po menštruácii, môže vyvolať rozvoj endometritídy. Je veľmi dôležité liečiť infekciu, pretože jej priebeh spôsobuje tieto nepríjemné príznaky:

 • neznesiteľné silné svrbenie genitálov,
 • pocit pálenia
 • bolesť pri sexe
 • bolesť pri močení,
 • charakteristický syrový výtok biely.

Huba kolonizuje výstelku maternice, krčka maternice a pošvy. Hoci dlhé obdobia príznakov môžu chýbať, v čase oslabenia imunitného systému sa ochorenie opäť prejaví.

Endometritída a tehotenstvo

Autoimunitná endometritída je zriedkavo diagnostikovaná u tehotných žien. Je to spôsobené tým, že patológia vedie k neplodnosti alebo významne znižuje reprodukčné funkcie. Diagnóza tohto ochorenia často varuje ženu pred vysokým rizikom potratu alebo blednutiu tehotenstva.

Pretože endometritída je často vyvolaná infekčným patogénom, riziko fetálnej infekcie zostáva. Embryá zatiaľ nemajú svoj vlastný systém ochrany proti patogénom. Infekcie sú schopné preniknúť do embrya. Ochorenie v tomto období spôsobuje smrť plodu.

Hoci prítomnosť chronickej endometritídy často vedie k potratu, toto riziko možno znížiť dodržiavaním odporúčaní špecialistov:

 • musíte neustále navštevovať lekára, ktorý pozoruje tehotenstvo,
 • zoberte všetky vitamínové komplexy predpísané lekárom a ďalšie lieky
 • nezaťažujte sa fyzicky ani emocionálne,
 • vymenovaním špecialistu, aby si vzal potrebné hormóny alebo probiotiká.

V závažných prípadoch môžu byť predpísané antibiotiká. Len lekár po vyšetrení rozhodne, čo spôsobí väčšie poškodenie: infekciou alebo liekom.

Vývojová patológia

Prenášanie dieťaťa s neaktívnym priebehom chronickej patológie je pravdepodobnejšie ako pri akútnej endometritíde. Choroba môže byť vyliečená, ale maternica je často zapálená a pokrytá adhéziami.

Endometritída neovplyvňuje funkciu vaječníkov. Vďaka tomu normálne odchádza bunka vajíčka, je oplodnená spermatickou bunkou a embryo sa začína tvoriť. Po prechode vajíčkovodmi však embryo nemôže byť implantované do zmenenej sliznice.

Aj keď sa embryu podarilo implantovať do endometriálnej vrstvy, nie je schopný plne zabezpečiť výživu embrya. Pravdepodobnosť predčasného ukončenia tehotenstva s endometritídou je preto extrémne vysoká.

Ak bola choroba liečená pred začiatkom tehotenstva, je pravdepodobnejšie narodenie zdravého dieťaťa. Po začiatku tehotenstva bude žena starostlivo monitorovaná. Úlohou špecialistov je včas upozorniť na akékoľvek negatívne prejavy a podľa potreby vykonať dodatočnú diagnostiku.

Diagnostické metódy

Laboratórna diagnóza je nevyhnutná, aby lekár urobil presnú diagnózu a vybral vhodnú liečbu. Vyšetrenie začína v gynekologickej ordinácii na špeciálnej stoličke. Lekár môže odhaliť hrudku v ženskom reprodukčnom orgáne, fyzický nárast maternice.

Na potvrdenie predbežnej diagnózy sú predpísané nasledujúce vyšetrenia:

 • hysteroskopia,
 • ultrazvuk pohlavných orgánov,
 • bakteriologické očkovanie flóry,
 • zoškrabanie sliznice na ďalšiu analýzu.

Nie je ľahké určiť štruktúru endometriálnych vrstiev. Laboratórne štúdie tkanív maternice po ich odstránení umožňujú presne vyhodnotiť ich stav a kvalitu.

Bakteriologický náter alebo krvná PCR analýza môže zistiť patogénne patogény. Vďaka týmto údajom si môžete vybrať presnú terapiu.

Ak sa žena predtým liečila na neplodnosť, môžu sa vyžadovať ďalšie testy. Často je určený na krvné testy na hormóny na stanovenie hormonálnych hladín.

Komplikácie a dôsledky

Autoimunitná endometritída môže spôsobiť závažnejšie poruchy ako len problémy pri jednom menštruačnom cykle. Aj keď zápal je najčastejšie lokalizovaný iba vo funkčnej vrstve tkanív, ktoré sú odmietnuté počas každého obdobia, zatiaľ čo je fixovaný na maternici, patológia je schopná ísť do hlbších častí orgánu. Čím dlhšie ochorenie trvá, tým väčšia je pravdepodobnosť progresie endometritídy.

Chronická patológia vedie k nasledujúcim dôsledkom:

 • komplikovaný priebeh tehotenstva
 • syndróm obvyklého potratu, keď sa počas každej menštruácie objavia potraty,
 • neúspešné pokusy o IVF,
 • narušenie normálneho pracovného procesu
 • komplikácií po pôrode.

V prípade chronických foriem endometritídy počas pôrodu je kontrakcia maternice slabá. To vedie k zvýšeniu trvania procesu. Riziko hypoxie plodu a ďalších komplikácií, ktoré ohrozujú zdravie dieťaťa, sa zvyšuje.

V popôrodnom období vznikajú problémy, ktoré vedú k život ohrozujúcim následkom pre matku. Potom, čo dieťa opustí, kontrakcia myometria zabezpečí uzavretie maternice a zastavenie krvácania. Kvôli oslabeniu tohto procesu sa krv nezastaví, čo môže viesť k smrti.

Komplikácie endometritídy sú tiež nebezpečné pre ženy, ktoré sa neusilujú o tehotenstvo. U žien vo fertilnom veku, ako aj počas menopauzy sa môžu vyskytnúť nasledovné negatívne účinky: t

 • zvýšené krvácanie z maternice,
 • cystických útvarov
 • rast polypu
 • zrasty
 • zápal vaječníkov a vajíčkovodov.

V zriedkavejších prípadoch vytvára chronická endometritída úrodnú pôdu pre vznik nádorov, otravu krvi a peritoneálny zápal. Ak začnete včasnú liečbu, je možné predísť všetkým týmto následkom.

Liečba ochorenia

Autoimunitná endometritída je nepríjemné ochorenie, ktoré si vyžaduje rýchlu liečbu. Možno použiť niekoľko metód. Liečba zahŕňa priame účinky na intímne oblasti a všeobecnú terapiu.

V niektorých prípadoch je nutný chirurgický zákrok. Po odstránení postihnutej vrstvy endometria je nevyhnutný regeneratívny priebeh fyzioterapie.

Prevádzkový spôsob

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva v prípadoch, keď je vo vnútri maternice veľa adhézií a polypov a žena plánuje tehotenstvo. V tomto prípade sa vykoná endometriálna hysteroskopia.

Počas zákroku sa excízia adhézií a polypov v dutine orgánov vykonáva pod kontrolou špeciálneho zariadenia. Použitý lúčový elektrokoagulátor.

Škrabanie s nešpecifickou chronickou endometritídou sa uskutočňuje v diagnostickom štádiu. Biomateriál je nevyhnutný na zabezpečenie povahy patológie a na výber správnej terapie. Žena potrebuje rehabilitačnú liečbu.

S pomocou liekov

V chronickej forme endometritídy sa z krčka maternice odoberá škvrna na stanovenie patologickej bakteriálnej flóry. To je nevyhnutné, aby ste si vybrali správny liek na boj proti infekcii.

Na začiatku liečby lekár predpisuje širokospektrálne antibiotiká. Ak sa príčinou choroby stala vírus, odporúča sa imunomodulačná terapia. V závažných prípadoch je potrebné kombinovať niekoľko liekov. Na plesňové infekcie sa predpisujú antimykotiká.

Antibakteriálne lieky sa môžu používať orálne, intramuskulárne alebo intravenózne. Niekedy sa liek vstrekuje priamo do dutiny maternice pomocou najtenšieho katétra.

Po lekárskom alebo chirurgickom zákroku by sa mali prijať hormonálne lieky na obnovenie normálneho fungovania tkanív endometria. Lekár môže predpísať perorálne lieky. Intrauterinná antikoncepcia po takejto diagnóze je mimoriadne nežiaduca, pretože môže vyvolať recidívu ochorenia.

Okrem hormonálnych liekov lekár predpíše prostriedky na posilnenie krvných ciev a stabilizáciu práce imunitného systému. V závislosti od stavu ženy možno budete musieť použiť hemostatiká. Pri syndrómoch bolesti sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky.

fyzioterapia

Chronická forma endomyometritídy, pri ktorej je do procesu zapojená nielen funkčná vrstva maternice, ale aj svalová hmota, vždy znamená použitie fyzioterapie na rýchle zotavenie stavu ženy. Táto terapia zvyšuje účinnosť iných liečebných postupov.

Lekár môže odporučiť prechod týchto postupov: t

Obnovenie mikroflóry vagíny nastane rýchlejšie, ak použijete kúpeľnú liečbu. V špecializovaných zdravotníckych zariadeniach vykonávajte potrebné postupy v oblasti vody a bahna.

Všetky zásahy riadi lekár. Iba odborník určuje, či je potrebné zavlažovať vagínu lekárskymi roztokmi, alebo či je vhodné robiť liečbu perorálnymi liekmi.

Včasná terapia je dôležitá, aby sa zabránilo nepriaznivým účinkom na zdravie a život ženy.

Čo je to chronická endometritída?

Chronická endometritída je zápalový proces v maternicovej výstelke. Poškodená membrána je náchylnejšia na túto chorobu, a preto k jej rozvoju často vedie umelé a prirodzené ukončenie tehotenstva, intenzívna pôrodnícka pomoc a diagnostické kyretáž dutiny maternice.

V počiatočných štádiách je zápal výrazný, symptómy sa rýchlo zvyšujú, ochorenie môže byť sprevádzané bakteriálnou, vírusovou, hubovou, parazitárnou alebo inou infekciou. Najčastejšie existuje niekoľko typov mikroorganizmov.

Akútna forma sa stáva chronickou s predčasným začiatkom liečby, ako aj nedodržaním odporúčaní lekára a zníženou imunitou. Symptómy sa stávajú hladšími, ale choroba je horšia.

Proti pomalému procesu sa môže vyskytnúť exacerbácia, keď symptómy chronickej endometritídy sú podobné akútnej forme. Bežné prípady endometritídy vedú k šíreniu zápalu na svalovej vrstve maternice a rozvoju myoendometritídy.

Príčiny, rizikové skupiny

Tkanivo endometria je dvojvrstvové. Na konci menštruácie odchádza funkčná vrstva alebo vonkajšia vrstva. Basal - je zodpovedný za vytvorenie prvej. Hlavnou príčinou endometritídy je poškodenie štruktúry vrstiev a penetrácia infekcie.

Najčastejšie sa zranenia vyskytujú z týchto dôvodov:

 • vloženie sondy do dutiny maternice,
 • nesprávne procedúry,
 • kyretážny postup maternice,
 • hysteroskopické vyšetrenia,
 • hysterosalpingografické prieskumy.

V závislosti od príčin a patogénov je endometritída špecifická a nešpecifická. Prvá možnosť je spojená s vývojom patogénov chlamýdií, vírusu herpes simplex, cytomegalovírusu, infekcie HIV, kvapavky, tuberkulózy, mykoplazmózy, kandidózy, toxoplazmózy, sarkoidózy atď. V dutine maternice.

Chronický nešpecifický variant endometritídy sa vyvíja v dôsledku použitia vnútromaternicového zariadenia, ožarovania panvovej oblasti, používania hormonálnych kontraceptív a narušenia vaginálnej mikroflóry. Pri diagnostike sa nezistia konkrétne mikroorganizmy.

Ženy sú najviac ohrozené endometritídou:

 • po potratoch alebo potratoch
 • podstupujú hysteroskopické, hysterosalpingografické postupy,
 • minulá biopsia, kyretáž,
 • pomocou vnútromaternicového zariadenia,
 • popôrodné infekčné komplikácie,
 • s chronickou cervicitídou (zápal krčka maternice),
 • majúce bakteriálnu vaginózu a / alebo kandidózu,
 • trpeli pohlavne prenosnými chorobami (chlamydia, kvapavka, mykoplazmóza atď.),
 • nosiče genitálneho oparu alebo cytomegalovírusu,
 • ktoré majú submukózny myóm maternice alebo polypy.

Ale aj pri takom veľkom zozname rizikových skupín má každá tretia žena neznámu príčinu chronickej endometritídy.

Príznaky a diagnostika

V závislosti od hĺbky a trvania existencie štrukturálnych porúch endometria rozlišujeme miernu, strednú a ťažkú ​​formu ochorenia. Každá z nich bude charakterizovaná viac alebo menej výraznými symptómami.

Hlavné príznaky chronickej endometritídy:

 • narušený menštruačný cyklus (nedostatok alebo hojnosť výboja),
 • krvácanie z maternice,
 • hnisavý výtok,
 • boľavá bolesť brucha,
 • bolesť pri pohlavnom styku.

Chronická endometritída je choroba, ktorej príznaky nie sú vždy prítomné v plnom rozsahu. V každom klinickom prípade sa zisťuje 1 - 2 vedúce príznaky, ostatné sú mierne alebo sa stále nepozorujú.

Diagnóza sa začína vyšetrením lekára a vyšetrením na gynekologickom kresle, počas ktorého sa zisťuje prítomnosť zhutnenia a zväčšenia maternice. Kvôli štrukturálnym abnormalitám v endometriu niekedy rastú polypy a cysty. U každých 10 žien spôsobuje choroba neplodnosť a každú sekundu spôsobuje predčasné tehotenstvo.

Na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy gynekológ predpíše niekoľko ďalších vyšetrení:

 • ultrazvukové vyšetrenie maternice a jej príveskov, t
 • hysteroskopické vyšetrenie,
 • kyretáž maternice, po ktorej nasleduje histologická analýza materiálov.

Ak tieto postupy potvrdia prítomnosť chronickej endometritídy, uskutoční sa množstvo štúdií na určenie infekčných agensov, ktoré spôsobujú zápal:

 • Výsevy z maternice. Tento postup nielen identifikuje pôvodcov ochorenia, ale tiež určuje najúčinnejší typ antibiotík.
 • Odber krvi na analýzu detekcie protilátok (ELISA) rôznym infekčným patogénom. Postup určuje prítomnosť alebo neprítomnosť vírusov (herpes, cytomegalovírus).
 • Štúdium polymerázovej reťazovej reakcie v materiáli získanom z maternice. Identifikované baktérie a vírusy, ktoré spôsobili ochorenie.
 • Rozmažte flóru. Identifikuje zápalový proces v krčku maternice a pošve.

Okrem toho môžu byť predpísané hormonálne krvné testy, najmä ak bola predtým diagnostikovaná neplodnosť.

Po diagnostikovaní je možné vyliečiť chronickú endometritídu pomocou integrovaného prístupu. Pozostáva z antimikrobiálnej, metabolickej, antioxidačnej, imunomodulačnej terapie a fyzioterapie.

Pri účinných terapeutických opatreniach sa obnoví ultrazvukový obraz endometria, eliminuje sa alebo znižuje aktivita patogénnej mikroflóry, obnovuje sa morfologická štruktúra tkaniva a plodnosť, vymizne sa bolesť brucha, normalizuje sa menštruačný cyklus.

Liečba drogami pozostáva z dvoch fáz:

 1. Eliminácia infekcie. Antibiotiká sa používajú na tento účel: ceftazidím, ceftriaxón, Tsedex, Doksitsilín atď. Dávka a trvanie podávania závisia od stupňa ochorenia, výsledkov diagnostiky. V prípade hnisavej endometritídy sa antibiotiká predpisujú spolu s metronidazolom. Ak je infekčným činidlom vírus, liečenie sa uskutočňuje pomocou antivírusových liekov a imunomodulátorov (Acyclovir, Viferon, Interferon, atď.). Súbežne je možné predpísať protizápalové a anestetiká (Ibuprofen, Nurofen, Diclofenac, Spazmolgon, aspirín, No-shpa atď.).
 2. Oprava endometriálneho tkaniva. Táto fáza kombinuje použitie hormonálnych (Divigel, Utrozhestan) a metabolických látok (Actovegin, Hofitol, Inosine, vitamíny C a E, metionín, Wobenzym, kyselina glutámová). Ak sa vyskytne krvácanie z maternice, aplikujte roztok oxytocínu alebo kyseliny aminokaprónovej. Na obnovenie menštruačného cyklu sa perorálne hormonálne kontraceptíva používajú 3-5 mesiacov.

Niektoré liečivá môžu byť zavedené priamo do tkaniva maternice, pre aktívny vplyv na zameranie a vysoký terapeutický účinok.

Chronickú endometritídu ako chorobu spojenú s narušením štruktúry tkanív možno liečiť pomocou fyzioterapie. Они уменьшают воспаление и отек ткани, активизируют кровообращение, стимулируют иммунологические реакции.Je možné predpísať priebeh elektroforézy, UHF, pulznú ultrazvukovú terapiu, magnetoterapiu. Tiež ukázal postupy s bahnom a vodou v sanatóriu.

Pretože je potrebné liečiť chronickú dlhodobú súčasnú endometritídu v komplexe, nezanedbávajte ľudové metódy. Sú založené na príprave bylinných nálevov a ich aplikácii vo vnútri a vo forme mikroklystrov. Priebeh liečby je 3 mesiace, potom je potrebná prestávka na niekoľko týždňov.

Všeobecná príprava na všetky poplatky:

 • 2 polievkové lyžice. l. bylinková zmes naliať pol litra vriacej vody, trvať na tom, v termoske po dobu 10-12 hodín, kanalizácie. 1 polievková lyžica. l. Infúzia sa zriedi pol litrom vody a perorálne sa užíva počas dňa.
 • Na druhý deň zvýšte koncentráciu nápoja pridaním 2 polievkových lyžíc na pol litra vody. l. infúzie.
 • Ak na pitie neexistujú alergické a iné nepríjemné reakcie, od tretieho dňa ho môžete používať bez riedenia (v rovnakom objeme).
 • Po vyprázdnení čriev 1-krát denne musíte v konečníku (50 ml infúzie) vytvoriť mikrokryštály. Najúčinnejšie využitie čerstvo pripravených prostriedkov.

Zmes bylín sa môže pripraviť podľa nasledujúcich receptov (všetky zložky v rovnakom objeme):

 • listy brezy, kvety harmančeka a podzemnice, bylinkovej mäty, tymiánu, lastovičky a pelargónie, koreňov sladkého drievka a elecampane, t
 • listy ohňostrojov a malín, trávnatých uzlín, ľubovníka bodkovaného, ​​paliny a prasličky, šípkovitých a koriandrových kvetov, kvetov nesmrteľných kvetov, t
 • korene bergénie, anjeliky a púpavy, bylina horolezca bodliaka a tymiánu, kvetov nechtíka a listov podbeľa.

Ale skôr, ako začnete liečiť endometritídu ľudovými prostriedkami, musíte sa poradiť so svojím lekárom a dozvedieť sa viac o kontraindikáciách určitých zložiek. Fytoterapeut môže urobiť perfektný a bezpečný zber.

Chronická endometritída u tehotných žien

Chronická endometritída a gravidita nie sú zriedkavé kombinácie, pretože ženy vo fertilnom veku sú náchylné na ochorenie. Táto diagnóza je nebezpečná počas pôrodu, pretože môže viesť k potratu alebo blednutiu tehotenstva. Preto prvá vec, ktorú musíte urobiť, je poradiť sa s lekárom a prísne dodržiavať liečebný plán, ktorý vyvinul, vrátane antibiotík.

Aby ste znížili riziko potratu, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel:

 1. Najlepšou možnosťou je liečiť ochorenie vo fáze plánovania tehotenstva, úplne ho odstrániť, alebo aspoň zmierniť symptómy. Zápal maternice je sprevádzaný infekciou, ktorú je možné ľahko preniesť na nenarodené dieťa. A keďže plod nemá vlastnú odolnosť voči infekcii, riziko úmrtia je vysoké.
 2. S chronickou endometritídou, tehotenstvo nastáva, ale jeho priebeh je sprevádzaný mnohými problémami. Je dôležité byť pod stálym dohľadom lekára. Pri prvých komplikáciách poskytne odporúčanie na ústavnú liečbu (zachovanie tehotenstva).
 3. Počas tehotenstva by ste nemali ignorovať odporúčania pre užívanie vitamínov a doplnkov stravy, ktoré obmedzujú fyzický a emocionálny stres.
 4. Sluggish forma vyžaduje hormonálne lieky a protidoštičkové látky, eubiotiká (Lactobacterin, Bifidin, Biovestin, Acilact, atď.). Terapeutická terapia endometria sa vykonáva v prvom trimestri.
 5. Na odstránenie infekcie je tiež potrebné užívať širokospektrálne antibiotikum predpísané lekárom. Škoda z týchto liekov je menšia ako z infekcie.
 6. Často predpísané lieky, ktoré zvyšujú množstvo estrogénu v tele (Estradiol, Estrofem, atď.).
 7. Fyzioterapeutická liečba (UHF, elektroforéza, magnetoterapia) má pozitívny vplyv na zdravie tehotnej ženy.

Pri chronickej endometritíde je plodnosť možná, ale vyžaduje viac úsilia ako u zdravých žien. Preto je dôležité, aby sa s ňou zaobchádzalo vo fáze plánovania.

Ak sa človek nedokáže zbaviť pomalého procesu v jednom kurze, je potrebné, aby ste s lekárom prediskutovali všetky možné komplikácie tehotenstva a naladili sa na bezpodmienečné plnenie všetkých jeho odporúčaní (vrátane antibiotík, hospitalizácie).

Chronická forma endometritídy, hoci je to bežné ochorenie, je liečiteľná. Pri prísnom dodržiavaní odporúčaní lekára a trpezlivosti môžete problém natrvalo odstrániť.

Nezanedbávajte lekársku starostlivosť, aj keď príznaky nespôsobujú veľa nepohodlia. Pomalý proces sa môže zmeniť na zhoršenie a je nebezpečný pre jeho komplikácie: od myoendometritídy po sepsu.

Autor: Olga Khanova, lekár,
špecificky pre Mama66.ru

Ako sa objaví

Endometritída je zvyčajne spôsobená infekciami, ktoré sa šíria z dolných častí urogenitálneho systému. Z hľadiska patologických procesov vyskytujúcich sa pri zápale endometria je možné rozlíšiť akútnu endometritídu a chronickú endometritídu. V situáciách, ktoré nesúvisia s tehotenstvom, sú prekurzormi endometritídy zápalové ochorenia panvy a gynekologické manipulácie.

Keď sa spája s tehotenstvom, endometritída sa vyskytuje ako komplikácia popôrodnej infekcie. Chronická endometritída spojená s tehotenstvom sa vyznačuje akumuláciou potravy v maternicovej dutine po pôrode alebo potrate. Súčasne v maternici po pôrode zostáva veľký povrch rany v dôsledku odmietnutej placenty. Predstavuje vstupnú bránu pre infekciu. Chronická endometritída, ktorá nie je spojená s tehotenstvom, je spojená s prítomnosťou takých infekčných procesov, ako sú chlamýdie, bakteriálna vaginóza, tuberkulóza a podobne.

Druhy endometritídy

Endometritída je rozdelená do niekoľkých typov. Takže patológia je rozdelená na akútne a chronické. Endometritída sa vyvíja rôznymi spôsobmi. Zápalový proces v maternici začína v pošve. Napríklad: vaginálna dysbióza, infekcia pošvy, mechanické poškodenie krčka maternice a oveľa viac vyvolávajú zápal v dutine maternice. Tento proces sa urýchľuje, ak má žena oslabený imunitný systém. V tomto prípade, telo nemôže samostatne bojovať proti rozvoju infekcie.

Ak sa neobrátite na kvalifikovaného odborníka včas a nezačnete liečbu, zápalový proces môže zabrať celú sliznicu maternice.

V budúcnosti, ak sa nelieči, môže tiež ísť do brušnej dutiny, čo prispieva k rozvoju takej patológie ako peritonitída.

Tiež nástup endometritídy môže byť vyvolaný inštaláciou vnútromaternicového zariadenia, diagnostickou kyretážou, endoskopickými vyšetreniami, v ktorých môžu byť použité nesterilné nástroje, poškodením slizníc, čo vedie k infekcii s rôznymi infekciami.

Norma a patológia (endometritída)

Kvalifikácia endometritídy

 • akútna endometritída,
 • chronickej endometritídy.

Pri chronickej endometritíde sa v závislosti od zmien vyskytujú:

 • chronická atrofia,
 • chronická hypertrofia,
 • chronický cystický.

V závislosti od patogénu:

Z povahy zápalového procesu:

Akútna endometritída

Táto forma patológie sa vyskytuje hlavne po: odloženom potratu, diagnostickej kyretáži, inštalácii špirály, endoskopickom vyšetrení, po pôrode.

Symptómy začínajú akútne, druhý alebo tretí deň po jednej alebo druhej manipulácii. Vyvíja sa pomerne rýchlo. Medzi tieto príznaky patrí:

 • silná bolesť v dolnej časti brucha,
 • patologický výtok s prímesou hnisu,
 • zvýšenie telesnej teploty,
 • bolesť hlavy,
 • slabosť
 • závraty,
 • krvácanie z maternice, nesúvisiace s menštruačným tokom.

Príznaky chronickej endometritídy

Symptómy sú mierne, sú spojené s predchádzajúcou liečbou. Telesná teplota je v tomto bode normálna. Chronická endometritída zahŕňa také príznaky ako:

 • porušenie menštruačného cyklu (prejavuje sa nepravidelným menštruačným výtokom),
 • počas menštruácie nadmerného výtoku,
 • abnormálne krvácanie, ktoré nesúvisí s menštruáciou,
 • patologické sekrécie, ktoré takmer neprejdú,
 • mierna bolesť v spodnej časti brucha (trvalá),
 • potrat (prejavuje sa ako potraty na začiatku tehotenstva).

Endometritis po cisárskom rezu

Patológia, ako je endometritída, sa zriedka vyvíja po pôrode cisárskym rezom. Ak tu vezmeme do úvahy riziká pre zdravie ženy, potom je samotná operácia najnebezpečnejšia. Rez cisárskym rezom v priemere trvá približne 40-50 minút, zatiaľ čo plod je odstránený z maternice cez rez, kde je stena maternice priamo rezaná. Operácia sa vykonáva za prísnych aseptických podmienok, ale stále existuje riziko zavedenia patologických baktérií, pretože existuje otvorená rana s pomerne slušnou veľkosťou. Prenikanie baktérií a môže ovplyvniť vývoj ochorení, ako je endometritída. Ako tiež ukazuje prax, riziká endometritídy po nepovinnej cisárskej sekcii a núdzovej cisárskej sekcii sú rôzne. Pozrime sa na riziká plánovaného cisárskeho rezu. Operácia je zobrazená v nasledujúcich prípadoch:

 • veľkosť ovocia je pomerne veľká (viac ako 3,5 kg),
 • úzka panva
 • viacnásobné tehotenstvo,
 • nesprávna placenta previa
 • ťažké kŕčové žily,
 • abnormálna poloha plodu (prezentácia panvy),
 • existujúce ochorenie matky (na strane kardiovaskulárneho systému, centrálneho nervového systému, ochorenia štítnej žľazy, patológie alebo očného chirurgického zákroku).

Operácia je naplánovaná pred nástupom pôrodu. To robí rez v dolnej časti brucha, pozdĺž svalových vlákien, v horizontálnom smere. Dĺžka takéhoto rezu nepresahuje 10-12 cm.

Riziko endometritídy nie je vyššie ako 3-5%.

Riziko vzniku patológie v pohotovostnom cisárskom reze

 • prerušenie placenty,
 • krvácanie,
 • hrozba prasknutia maternice,
 • zlá pracovná aktivita
 • strata akýchkoľvek častí tela plodu v pôrodnom kanáli počas pôrodu,
 • prudký nárast krvného tlaku počas pôrodu u ženy,
 • hladovanie kyslíka plodom,
 • tesné zapletenie pupočníkovej šnúry.

Určený urgentne alebo u lekára, alebo v počiatočnom období pôrodníctva. Súčasne sa počas operácie rez vykonáva hlavne pozdĺžne. Na prevenciu poškodenia plodu. Rozmery takéhoto rezu sú väčšie ako 12 cm.

Riziko endometritídy je od 22 do 86%.

Fyzioterapia endometritídy

Jedným z dôležitých štádií liečby endometritídy je fyzioterapia. Postupy stimulujú účinnosť liekovej terapie, zmierňujú zápal, odstraňujú bolesť, znižujú riziko opakovania, aktivujú imunitný systém (ochranu), znižujú opuchy.

Účinná fyzioterapia endometritídy

Liečba ľudových prostriedkov endometritídy

Neexistuje spôsob, ako vyliečiť endometritídu pomocou ľudových liekov, ale je možné zmierniť príznaky a pomôcť rýchlejšie vyliečiť chorobu. Na tento účel odporúčam použiť:

 • Coltsfoot: potrebujete 50 gramov surovín, nalejte 1 liter vriacej vody, trvajte na tom 4 hodiny. 4 krát denne. Táto tinktúra má protizápalový a antibakteriálny účinok.
 • Žihľava listy: 1 polievková lyžica, rozdrvené listy, 1 liter vriacej vody. Trvajte na tom, že trvajú 3 hodiny. 4 krát denne. Táto tinktúra má protizápalové účinky, antimikrobiálne účinky, zlepšuje metabolizmus.
 • Odvar z dubovej kôry: potrebujete 100 gramov suroviny, pol litra vody. To všetko variť a variť na ohni 15-20 minút. Ochladí sa na laboratórnu teplotu, pridá sa k nemu 1 liter vody.

Ľudové lieky na endometritídu

Prevencia endometritídy

Pre prevenciu odporúčame:

 • osobná hygiena,
 • chránený styk,
 • včasné ošetrenie
 • preventívne prehliadky u gynekológa najmenej 1 krát za pol roka,
 • štúdium vaginálnej mikroflóry pred pripravovanou manipuláciou,
 • používanie antibiotík po operáciách (cisársky rez, potrat atď.),
 • prechod ultrazvuku po pôrode,
 • zachovanie imunity
 • zdravý životný štýl.

Endometritída a endometrióza: aký je rozdiel?

Toto sú úplne iné choroby. Endometritída je zápalový proces sliznice maternice, ku ktorému dochádza v dôsledku prenikania patologických mikróbov a baktérií. Keď sa táto baktéria začne vyvíjať, čo vedie k zápalovému procesu. Toto ochorenie je dobre liečiteľné. Faktory vyvolávajúce: infekcia, pôrod, lekárska manipulácia, znížená imunita, potrat, inštalácia vnútromaternicového telesa.

Endometrióza je ochorenie neidentifikovanej povahy, v ktorom endometriálne bunky rastú pomerne silno za hranicami. Provokačné faktory: abnormálne zavedenie embryonálneho tkaniva, menštruačná krv vstupujúca do brušnej dutiny, neoplazmy.

Liečba endometriózy je pomerne komplikovaná, hlavne je predpísaná operácia. V pooperačnom období sú predpísané hormonálne prípravky.

Prečo sa vyvinie popôrodná endometritída?

Medzi faktory vyvolávajúce výskyt popôrodnej endometritídy patria:

 • Ťažká práca. Vývoj endometritídy je charakteristický dlhodobou prácou (viac ako 18 hodín - primiparous woman a viac ako 13 hodín reborn woman). Nebezpečenstvo spočíva v tom, že dutina maternice počas pôrodu je dehydratovaná, čo prispieva k rozvoju endometritídy.
 • Poškodenie krčnej bariéry. Za normálnych okolností je vstup do dutiny maternice úzky, ktorý obsahuje špeciálny hlien, vďaka ktorému patologické baktérie a infekcie nepreniknú do dutiny maternice. Počas prirodzeného pôrodu sa odhalí krčka maternice, čím sa významne zníži koncentrácia hlienu, čo umožní patologickým mikroorganizmom vstúpiť do dutiny maternice.
 • Poškodenie endometria. Endometrium sa zvyčajne skladá z viacerých ciev, obsahuje tiež bunky zodpovedné za imunitný systém, čo vám umožňuje odmietnuť patologické mikroorganizmy. Takže po narodení sa dutina maternice, kde bola pripojená placenta, považuje za povrch rany s veľkou veľkosťou. V tejto oblasti prakticky neexistujú ochranné vlastnosti, čo vedie k rozvoju endometritídy. Obnovenie endometria nastáva v priebehu 5-7 týždňov.
 • Vyšetrenie maternice - manuálne. Po narodení odchádza po pôrode, inými slovami, výtok placenty a všetkých fetálnych membrán. Za normálnych okolností k tomu dôjde 5-15 minút po pôrode. Ak sa toto obdobie oneskorí, lekár vyšetrí maternicu pomocou rúk. V tomto prípade je riziko infekcie pomerne vysoké.
 • Zranenia počas pôrodu. Pôrod je pomerne zložitý fyziologický proces. Počas pôrodu sa môžu takéto poranenia vyskytnúť: prasknutie krčka maternice, prasknutie maternice. Tieto poranenia vyžadujú chirurgický zákrok, čo je riziko endometritídy.
 • Slabá imunita. Počas tehotenstva sa zvyčajne uvažuje o znížení imunity ženy, čo pomáha predchádzať vzniku imunitných reakcií voči plodu. Nevýhodou je neschopnosť tela chrániť sa pred infekciami (vrátane endometritídy).

Je možné mať sex s endometritídou?

Lekári neodporúčajú mať sex počas akútnej aj chronickej endometritídy. Medzi pohlavné komplikácie patria:

 • opakovaný výskyt infekcie,
 • šírenie infekcie
 • infekcia partnera,
 • rozvoj krvácania,
 • tehotenstva (s endometritídou nie je možné nosiť dieťa).

Dôležité rady od vydavateľa!

Ak máte problémy so stavom vlasov, mali by ste venovať osobitnú pozornosť šampónom, ktoré používate. Desivé štatistiky - v 97% známych značiek šampónov sú komponenty, ktoré otrávia naše telo. Látky, v dôsledku ktorých sú všetky problémy v kompozícii označované ako nátriumlauryl / laurethansulfát, kokosový sulfát, PEG, DEA, MEA.

Tieto chemické zložky ničia štruktúru kučeravých vlasov, vlasy sa stávajú krehkými, strácajú elasticitu a silu, farba vybledne. Tiež táto látka vstupuje do pečene, srdca, pľúc, hromadí sa v orgánoch a môže spôsobiť rôzne ochorenia. Odporúčame nepoužívať produkty, ktoré obsahujú túto chémiu. V poslednej dobe naši experti vykonali analýzy šampónov, kde prvé miesto získali fondy spoločnosti Mulsan Cosmetic.

Jediný výrobca prírodnej kozmetiky. Všetky výrobky sú vyrábané pod prísnymi systémami kontroly kvality a certifikácie. Odporúčame navštíviť oficiálny online obchod mulsan.ru. Ak máte pochybnosti o prirodzenosti svojej kozmetiky, skontrolujte dátum exspirácie, nemal by presiahnuť jeden rok skladovania.

definícia

Chronická endometritída je vývoj zápalových procesov v bazálnej vrstve endometria, jej hlavnou príčinou sú baktérie, huby, vírusy alebo protozoálna infekcia. Pri chronickom priebehu ochorenia dochádza k porušeniu fyziologického cyklu vývoja a odmietnutia funkčne endometriálnej vrstvy. Hlavnými príznakmi tohto ochorenia sú menštruačné poruchy, obvyklé potraty, strata krvi maternice a neplodnosť.

Výskyt tohto ochorenia zvyčajne predchádza poškodenie sliznice maternice a dostať sa do povrchu rany infekcie. Akútne obdobie zápalového procesu sa rýchlo stáva chronickým, pričom symptómy sa už nevyskytujú a účinok infekčného agensu nie je tak zrejmý.

Ako sa prejavuje

Príznaky chronickej formy sa najčastejšie prejavujú veľmi slabo, z tohto dôvodu sa väčšina žien neponáhľa konzultovať s lekárom a výsledná slabina sa pripisuje nadmernej práci, katarálnym ochoreniam alebo nesprávnemu držaniu tela počas sexu.

Nasledujúce príznaky sú charakteristické pre endometritídu u žien:

 • patologické zmeny v menštruačnom cykle. Možný nedostatok alebo naopak hojnosť sekrétov, krvavý tmavo hnedý výtok, nesúvisiaci s menštruáciou, oneskorená menštruácia,
 • bolesť a nepohodlie počas sexu,
 • výtok s prenikavým zápachom a prímesou hnisu,
 • celková nevoľnosť, únava,
 • zimnica,
 • obvyklý potrat.

Ochorenie je charakterizované ťahaním bolestí v spodnej časti brucha, ktoré sa vyskytujú nielen pred menštruáciou, ale aj počas fyzickej námahy.

Ak po vyšetrení lekár pošle pacienta na ďalšie vyšetrenie, potom prítomnosť endometritídy na ultrazvuku ukáže takéto príznaky ozveny:

 • endometrium na 5-8. deň cyklu má mierne zahusťovanie rádovo 6-7 mm (norma je 3-4 mm)
 • predčasné riedenie sliznice maternice v peri-ovulačnom období, približne 6-8 mm (normálne 10-12 mm),
 • v spodnej vrstve endometria je možné vizualizovať hyperechické inklúzie,
 • prítomnosť malých kefiek a formácií difúzneho a fokálneho typu v myometriu,
 • kŕčové žily a iné patológie krvných ciev,
 • počas Dopplerovho vyšetrenia môže byť zistený zhoršený prietok krvi.

Ako sa liečiť

Liečebný režim chronickej endometritídy môže byť účinný len vtedy, ak obsahuje nasledujúce kritériá: t

 • eliminácia patogénu zápalového procesu,
 • normalizácia menštruačného cyklu,
 • odstránenie príznakov ochorenia,
 • obnovenie schopnosti ženského tela niesť potomstvo.

Keďže liečba by mala zahŕňať niekoľko problémov, vyskytuje sa v niekoľkých fázach:

 • infekcia je eliminovaná
 • zvýšiť odolnosť tela voči chorobám,
 • obnova metabolických procesov v tele,
 • hormonálnej terapie, vrátane hormonálnej antikoncepcie.

Zvážte približnú schému, podľa ktorej sa choroba lieči:

 1. Pretože chronické procesy sú najčastejšie bakteriálneho pôvodu, pôvodne sa predpisuje intrauterinná liečba antibakteriálnymi alebo antivírusovými liekmi. Ak je ochorenie v aktívnej fáze, potom sa súčasne používajú antibiotiká 2-3 typov. 1 alebo 2 liečivá sa injikujú intramuskulárne, intravenózne alebo vo forme piluliek a vnútromaternicové infúzie sa uskutočňujú tretím liekom cez tenký katéter. Ak sa herpetický vírus alebo cytomegalovírus stali pôvodcom zápalu, menovaním ošetrujúceho lekára môže byť "acyklovírus". Ak je plesňová infekcia príčinou všetkých čapíkov, môže sa predpísať Hexikon a iné lokálne alebo systémové lieky.
 2. Na stimuláciu imunitného systému sú predpísané lieky na báze živočíšneho týmusu, interferónu a polyoxidoniových prípravkov.
 3. V prítomnosti veľkého počtu zrastov a polypov v maternici, žena, ktorá ešte plánuje otehotnieť, je ukázaná chirurgia. Vylučovanie týchto útvarov sa vykonáva slučkou elektrokoagulátora pod kontrolou hysteroskopu.
 4. Posledná fáza liečby je obnovujúca a mala by zaistiť prirodzené procesy v endometriu. Predpisujú sa hormonálne antikoncepčné prostriedky, lieky na báze progesterónu, hemostatických a vaskulárnych posilňujúcich látok, ako aj metabolické a enzýmové prípravky. Na odstránenie zápalu sa môžu použiť čípky indometacínu (rektálne) alebo diklofenaku.

Okrem protidrogovej liečby zohráva dôležitú úlohu aj fyzioterapia. Dobrý účinok fyzioterapie prichádza po UHF, magnetoterapii, ultrazvuku, lydázovej elektroforéze. Pacientovi sú zobrazené aj strediská, kde môžete absolvovať rovnaké fyzioterapeutické procedúry a doplniť ich bahnom a hydroterapiou, ako aj príjem slabo alkalickej minerálnej vody.

Dobré výsledky v liečbe zápalových procesov v maternici sa pripisujú hirudoterapii. Pijavice sú umiestnené na spodnej časti brucha a vagíny, maximálne pol hodiny. Takéto postupy musia ísť asi 15 s prestávkami v 1-2 dňoch. Na ultrazvuku sa účinok prejaví po 2 mesiacoch.

Liečba ľudových prostriedkov

Chronická endometritída je dobre liečiteľná liečivými bylinkami. Ľudové liečivá sa pripravujú na báze prírodných surovín. Tu sú niektoré recepty.

Recept 1 - Bylinná infúzia. Je potrebné brať v rovnakom pomere borovicové púčiky, čerešňové a žihľavové listy, ďatelinu trávu, palinu, levanduľu, sušené kvety a korene Althea a Levzey. Všetky zložky sú rozdrvené a zmiešané. 2 polievkové lyžice suchej zmesi nalejeme 0,5 litra vriacej vody a trvajú aspoň 12 hodín na termočlánku. Vezmite 1/3 šálky 3-5 krát denne po dobu 2 mesiacov.

Recept 2 - Ďalšia bylinná infúzia sa pripravuje a prijíma rovnakým spôsobom ako predchádzajúca, ale jej suchá zmes obsahuje kvety harmančeka, kôry kalina, mäty tráva, tymiánu, maternice a ovčiaka, ako aj manžety.

Najlepšie je liečiť sa obidvoma druhmi bylinných prípravkov. Ďalšou účinnou rastlinou na endometritídu je ľubovník bodkovaný. 1 polievková lyžica suchej trávy sa naleje do šálky vriacej vody a varí sa 15 minút. Vývar sa ochladzuje prirodzene a trikrát denne sa vyberie. Ale musíme si uvedomiť, že táto rastlina je kontraindikovaná u žien s hypertenziou.

Ak chcete odstrániť zápalové procesy, môžete použiť tampony s rakytníkovým olejom, postup sa vykonáva najmenej 10 dní. Cibuľa a cesnak majú silný antibakteriálny účinok. Potrebujú brúsiť alebo rošt, zabaliť do gázového rezu, výsledný tampon sa vloží do vagíny cez noc. Je potrebné vykonať najmenej 10 postupov.

Napriek vysokej účinnosti tradičných metód liečby by mal byť výber konkrétneho typu liečby stále zverený lekárovi.

Ako dlho to trvá?

Ako dlho trvá úplné zotavenie závisí od mnohých faktorov, vrátane celkového zdravotného stavu pacienta a stupňa zložitosti zápalového procesu. Pre porovnanie, priebeh hormonálnej terapie trvá približne 3 mesiace, liečba ľudovými prostriedkami je natretá najmenej 2 mesiace.

Bohužiaľ, vo veľmi zriedkavých prípadoch je možné dosiahnuť úplné uzdravenie, ale včasná terapia pomáha počať a niesť zdravé potomstvo.

Čo môže a nemôže

Neexistujú žiadne špeciálne obmedzenia a odporúčania pre túto chorobu, ale pretože je sprevádzaný poklesom imunity, zápalových procesov a bolesti v spodnej časti brucha, je možné doplniť stravu množstvom ovocia a zeleniny. Tiež to nebude zbytočné piť komplex vitamínov, ktoré lekár predpíše, ale fyzické cvičenie a kúpele môžu počkať až do konca priebehu liečby.

Len zriedka je možné ochorenie úplne vyliečiť, preto hlavným výsledkom liečebného procesu je odstránenie zápalu, eliminácia infekčného agensu a obnovenie funkcie plodnosti u ženy. Prognóza úplného uzdravenia sa zvyčajne neposkytuje, ale vo väčšine prípadov liečba s včasným postúpením špecialistovi prispieva k eliminácii neplodnosti.

Chronická endometritída a IVF

Najčastejšou príčinou zlyhania IVF programu je problém s endometrium. Deformovaná štruktúra tkaniva interferuje s normálnou implantáciou a placentáciou embrya, čo významne znižuje účinnosť IVF.

IVF s HE má svoje vlastné charakteristiky:

 • hormonálnu podporu je možné predpísať na 3-5 mesiacov. Výber liekov závisí od výsledkov výskumu a veku pacienta.
 • ak sa potvrdí porušenie prietoku krvi, môže sa predpísať liečba antikoagulanciami a flebotonikami, t
 • ak existuje patogénna mikroflóra, sú predpísané antivírusové a antibakteriálne látky, t
 • Imunomodulačné lieky sú predpísané a, ak je to potrebné, fyzioterapeutické procedúry.

Až po všetkých týchto aktivitách sa môžu uskutočniť prvé pokusy IVF, ich účinnosť je zvyčajne 45-50%.

O tehotenstve počas patológie

Keďže ochorenie neovplyvňuje aktivitu vaječníkov, dochádza k ovulácii a vajíčko môže byť dobre oplodnené spermatickou bunkou. Problémy môžu vzniknúť pri implantácii embrya v modifikovanom endometriu, ktorý je v prípade CE najčastejšie ovplyvnený adhéziami a zápalom. Preto je veľmi dôležité zabezpečiť normálne podmienky pre implantáciu embrya. V neaktívnom štádiu ochorenia je to pravdepodobnejšie.

Aj po úspešnej konsolidácii je vysoká pravdepodobnosť potratu a vývoj vnútromaternicových patológií v dôsledku nedostatočnej výživy esenciálnych látok plodu v dôsledku ochorenia endometria.

Po liečbe sú šance na zdravé dieťa značne zvýšené. Ale keď dôjde k otehotneniu, žena je pod dohľadom lekárov, v prípade potreby, liečba sa vykonáva na záchranu tehotenstva. Vzhľadom na vysokú úroveň modernej medicíny, ženy teraz porodiť s chorobou, ale pre to, všetky odporúčania lekára by mali byť prísne dodržiavať.

Nie je nezvyčajné, že sa endometritída vyskytuje po pôrode. Jedná sa o takzvanú popôrodnú endometritídu. To sa prejavuje už 5 - 10 dní po pôrode, príznaky sú celková slabosť, vysoká horúčka, ťažké zimnice a búšenie srdca. V 25% prípadov sa patológia vyvíja po ťažkej práci alebo cisárskom rezu.

Čo znamená štádium remisie?

Chronická endometritída nemá v štádiu remisie žiadne symptomatické prejavy, v tejto fáze je tehotenstvo celkom možné, ale napriek neaktívnemu stavu ochorenia sú možné komplikácie, ako sú adhézie v panvových orgánoch, chronický syndróm panvovej bolesti, zápal pobrušnice, atď. Preto remisia neznamená úplné vyliečenie, ale iba remisia ochorenia.

Čo robiť počas exacerbácie

Exacerbácia chronického priebehu ochorenia je sprevádzaná silným zvýšením telesnej teploty (nad 38 stupňov), zimnicou a ostrými bolesťami v dolnej časti brucha. Ak má žena všetky tieto príznaky exacerbácie, v prvom rade musíte konzultovať s lekárom, amatérske aktivity v tomto prípade budú nebezpečné pre zdravie a život pacienta.

Mnohí pacienti s diagnózou sa o nej dozvedia až po absolvovaní vyšetrenia na určenie príčiny dlhodobej neplodnosti. Veľmi často toto ochorenie spôsobuje sekundárnu neplodnosť. Uvádzame niekoľko príkladov spätnej väzby od žien, ktoré boli liečené a plánujú mať deti, otehotnieť alebo už porodili:

Túto diagnózu som dostal pred 8 rokmi po prvom potrate. So všetkým sa zaobchádzalo. Masť, sviečky, otepľovanie. Práve otehotnela.

Mám podozrenie na polypóznu hyperpláziu, predpísanú hysteroskopiu, a ukázalo sa, že som mal HE spôsobený E. coli. Predpísali injekcie, sviečky a pilulky po dobu 3 mesiacov. Dúfam, že to funguje.

Vzhľadom na zdĺhavé pokusy otehotnieť som sa rozhodol pre IVF, ale keď som prešiel všetkými vyšetreniami, ukázalo sa, že som mal chronickú formu endometrie, a to bola príčina neplodnosti. Predpísaný priebeh liečby, po 3 mesiacoch otehotneli prirodzenými prostriedkami.

Príčiny a rizikové faktory chronickej endometritídy

Chronická endometritída (ICD - N71) je spravidla dôsledkom neúplne vyliečeného akútneho ochorenia, ktoré vzniká po intrauterinnej manipulácii, pôrode alebo potrate. Vo väčšine prípadov je príčinou prenikanie patogénnych alebo podmienene patogénnych mikroorganizmov do maternicovej dutiny. Za normálnych podmienok poskytuje ochranu imunitný systém a mesačné menštruačné krvácanie. Tieto prírodné mechanizmy však nie vždy fungujú správne.

Rizikovými faktormi, ktoré vedú k exacerbácii ochorenia, sú vek ženy nad 35 rokov, prítomnosť iných chronických ohnísk infekcie a súvisiace ochorenia urogenitálneho systému, potraty a pôrod v anamnéze, mechanické poranenia maternice. Výrazne zvyšuje riziko gynekologickej chirurgie a manipulácie, prítomnosti chronických zápalových procesov v krčku maternice a vaječníkov, polypov v maternici. Veľmi často vyvoláva endometritickú inštaláciu vnútromaternicového zariadenia.

Medzi rizikové faktory môžete zaradiť aj pohlavne prenosné choroby, prítomnosť myómov, herpes genitálií alebo cytomegalovírus, dlhodobú nerovnováhu a kandidózu. Negatívny vplyv zníženej imunity a prítomnosť autoimunitných ochorení. Patogénne mikroorganizmy vedú k rozvoju chronickej endometritídy: cytomegalovírusu, gonokokov, mycobacterium tuberculosis, ureaplazmy, chlamýdie, mykoplazmy, genitálií alebo vírusu herpes simplex.

Klasifikácia v závislosti od priebehu ochorenia

Chronická endometritída môže byť špecifická alebo nešpecifická v závislosti od povahy mikroflóry, ktorá ochorenie spôsobila. Ochorenie sa môže prejaviť v miernej miere. Zároveň existujú subjektívne príznaky chronickej endometritídy, patológia je viditeľná ako výsledok biopsie, na ultrazvukové vyšetrenie a na vyšetrenie sú pozorované zmeny, ktoré potvrdzujú, že zápal je aktívny.

Sluggish forma endometritis prejavuje minimálne príznaky. Príznaky ochorenia sú viditeľné na ultrazvuku. Biopsiou, môžete určiť zmeny, ktoré naznačujú zápal, ale je neaktívny. V štádiu remisie ochorenie nevykazuje špecifické symptómy, je detekované mikroskopiou modifikovaných oblastí endometria. Často diagnostikovaná chronická endometritída pred IVF alebo počas vyšetrenia na neplodnosť.

Existuje klasifikácia opisujúca prevalenciu zápalu v endometriu. Pri fokálnej chronickej endometritíde sa zápalový proces nerozšíri v celej membráne maternice, ale len v určitých oblastiach. Difúzna forma ochorenia je charakterizovaná prítomnosťou zápalu vo väčšine endometria alebo úplne v maternicovej dutine. Hĺbka lézie je spoločná pre chronickú povrchovú endometritídu (len vo vnútornej výstelke maternice) a ochorenie, keď zápal ovplyvňuje svalovú vrstvu.

Klinické prejavy ochorenia

S exacerbáciami chronickej endometritídy sa príznaky opakujú. Choroba bude prítomná v tele a čas od času sa zhorší. Hlavným príznakom chronickej endometritídy je krvácanie z maternice rôznej závažnosti. Môžu sa objaviť pred, pred a po menštruácii, ako aj počas intermenštruačného obdobia. Krvácanie môže byť obmedzené alebo ťažké. Tento symptóm je zapríčinený menejcennosťou vrstvy maternice, ktorá by sa normálne mala obnoviť po ďalšej menštruácii.

Častými príznakmi exacerbácie chronickej endometritídy sú mierne zvýšená telesná teplota, periodická bolesť v dolnej časti brucha, stvrdnutie maternice a citlivosť orgánov, bolesť pri gynekologickom vyšetrení alebo pohlavný styk, výskyt atypického vaginálneho výtoku. V prítomnosti ko-infekcií sa vytvára výraznejší klinický obraz.

Metódy liečby chronickej endometritídy

Často začnú liečbu chronickej endometritis pred IVF, pretože diagnóza je vo väčšine prípadov, keď žena navštívi lekára s problémom neplodnosti. Endometritídu je možné zistiť aj počas rutinnej kontroly. V každom prípade sa stratégia liečby volí individuálne. Všetko záleží na aktivite zápalového procesu a komplikácií, na túžbe ženy otehotnieť a na pôvodcovi, ktorý ochorenie spôsobil. V akútnej fáze môže lekár odporučiť, aby bol v nemocnici, zatiaľ čo chronická forma ochorenia je liečená ambulantne.

Liečebný režim zvyčajne pozostáva z dvoch až štyroch stupňov. Najprv sú predpísané antibiotiká, na ktoré je identifikovaný patogén citlivý. S aktívnym endometritídou sa uchýliť k súčasnému užívaniu viacerých liekov (nie viac ako tri). V tomto prípade sa jedno alebo dve liečivá injikujú vo forme tabliet, intramuskulárne alebo intravenózne, a zostávajúce liečivo - priamo do maternice. Ak je patológia spôsobená vírusom herpesu alebo cytomegalovírusom, predpíše sa „Acyklovir“. Keď mykotický zápalový proces vykazuje lokálne (čípky) antifungálne činidlá a tablety.

Ďalej odporúčané lieky, ktoré obnovujú imunitný systém. To je nevyhnutné na podporu a urýchlené uzdravenie ženského tela. Takéto lieky sú obzvlášť dôležité, ak žena chce v blízkej budúcnosti otehotnieť. V prítomnosti veľkého počtu adhézií a polypov v maternici a túžba mať dieťa je predpísaný chirurgický zákrok. Pod kontrolou špeciálnej komory sa vykonáva disekcia adhézií a odstránenie patologických formácií.

Obnova prírodných procesov

Symptómy a liečba chronickej endometritídy u žien sú vzájomne prepojené aspoň s potrebou vymenovania symptomatickej liečby. Je teda potrebné obnoviť prirodzené procesy v endometriu. Na tento účel sa uplatňuje integrovaný prístup. Predpisujú sa perorálne kontraceptíva (Zhanin, Regulon alebo Marvelon), lieky na báze progesterónu (Utrogestan alebo Dyuhoston), lieky, ktoré obnovujú cievy (Ascorutin), hemostatiká (kyselina aminokaprónová alebo Dyingon). "). Zvyčajne sa odporúčajú aj metabolické (metionín, Hofitol alebo Inosín) a enzýmové prípravky (Wobenzym). Potrebné sú protizápalové lieky (diklofenak alebo ibuprofén).

Симптомы хронического эндометрита обязательно требуют прохождения физиотерапевтических процедур. Такие процедуры значительно облегчают состояние женщины, увеличивают эффективность медикаментозного и другого лечения. UHF, elektroforéza, ošetrenie ultrazvukom, magnetická terapia. Najúspešnejšia liečba sa vykonáva v špecializovaných sanatóriách. Okrem toho je pacientovi predpísaná vodná a bahenná terapia, ako aj prijímanie minerálnej vody.

Liečebný plán volí lekár v závislosti od charakteristík priebehu choroby, klinického obrazu, veku a želania pacienta otehotnieť. Niekedy môže gynekológ odporučiť „preložiť“ ochorenie do akútnej formy s cieľom rýchlejšie zastaviť zápalový proces antibiotikami v kombinácii s probiotikami a imunomodulátormi. V niektorých prípadoch môže lekár považovať remisiu za chronickú endometritídu a môže jej umožniť prirodzené oplodnenie alebo tehotenstvo.

Chronická endometritída a tehotenstvo

Zápalový proces vedie k zmenšeniu oblasti zdravého endometria, čo je nevyhnutné pre úspešné uchytenie vaječných buniek a ich ďalší vývoj. Normálne rastie sliznica v druhej fáze cyklu, aby poskytol možnému plodu všetky potrebné živiny. Ťažkosti s otehotnením s endometritídou spočívajú v tom, že po jednom zápale zvyčajne zostávajú intrauterinné adhézie alebo zhutnenie. Endometrium nefunguje správne, menštruačný cyklus je narušený, čo znemožňuje otehotnieť dieťa alebo potraty v skorom období.

Ale nie vždy je choroba prekážkou počatia. Ak žena otehotnie s chronickou endometritídou, potrat sa nevykoná. U väčšiny pacientov s takouto diagnózou je tehotenstvo prerušené ešte pred oneskorením, takže o jeho výskyte nevedia. Ak je embryo zachované, je potrebné sa čo najskôr zaregistrovať, aby lekár mohol sledovať stav ženy av prípade potreby okamžite predpísať potrebné lieky a pomôcť udržať tehotenstvo.

Endometriálna dysfunkcia je zároveň jednou z hlavných príčin problémov s počatím a potratom. Nie je vylúčená možnosť počatia a normálnej progresie gravidity. Chronickú endometritídu možno liečiť vopred, takže po počatí sa nemusíte starať o záchranu dieťaťa. Je pravda, že priebeh liečby je dosť dlhý. Po chronickej endometritíde môžete otehotnieť až po niekoľkých mesiacoch. Presné načasovanie lekára vám povie.

Počas pôrodu a po pôrode

Komplikácie chronickej endometritídy sa prejavujú nielen v problémoch s počatím a potratom. Autoimunitná chronická endometritída ovplyvňuje celkový stav ženy a akýkoľvek patologický proces v tele môže viesť k vážnym následkom počas pôrodu a po pôrode. To sa týka kontraktilnej aktivity maternice. Keď zápal prechádza do svalovej vrstvy, telo je horšie pri znížení pracovnej aktivity. Pre plod je to nebezpečná hypoxia a poškodenie centrálneho nervového systému.

V popôrodnom období sa u žien môžu znova objaviť príznaky chronickej endometritídy a bude potrebné pokračovať v liečbe. Okrem toho je možný rozvoj zvýšeného krvácania z maternice. Dôvod patológie spočíva v porušení procesov obnovy. Aj vo vnútri tela sa môžu tvoriť adhézie, cysty a polypy. Ak sa zistí určitá flóra, ochorenie môže byť komplikované zápalom vaječníkov alebo vajíčkovodov. To môže spôsobiť peritoneálny zápal alebo otravu krvi, ako aj spôsobiť neplodnosť.

Komplikácie a prevencia gynekologických chorôb

Endometrium je dôležitá funkčná vrstva, ktorá zaisťuje normálny priebeh tehotenstva. Endometritída spôsobuje vážne komplikácie tehotenstva. Možný potrat, popôrodné krvácanie a placentárna insuficiencia. Preto by sa liečba gravidity u žien s endometritídou mala vykonávať so zvýšenou pozornosťou. Komplikácie zápalového procesu sú hroty a poruchy počas cyklu, polypy a cysty. V závažných prípadoch sa môže vyskytnúť peritonitída.

Aby sa predišlo chronickej endometritíde, treba sa vyhnúť potratom, starostlivo dodržiavať hygienické opatrenia, predchádzať infekciám po potrate a pôrode a používať bariérovú antikoncepciu na prevenciu pohlavne prenosných chorôb. Detekcia infekcií v skorých štádiách a adekvátna liečba vo väčšine prípadov dávajú pozitívnu prognózu týkajúcu sa nasledujúcich tehotenstiev a pôrodov.

Pin
Send
Share
Send
Send