Hygiena

Príčiny oneskorenia menštruácie počas dojčenia

Pin
Send
Share
Send
Send


Mnoho nových matiek je znepokojených otázkou, ako rýchlo sa ich telá zotavia po pôrode. Ženy si často myslia, že oddialenie menštruácie počas dojčenia je normou, takže ak majú inú situáciu, majú obavy a veria, že niečo nie je v poriadku s ich telom. V tomto článku budeme hovoriť o vlastnostiach menštruačného cyklu počas obdobia GW, ako aj o mýtoch, ktoré existujú.

Organizmus každej ženy, ktorá porodila, je individuálny. V niektorých obdobiach začínajú po niekoľkých mesiacoch po pôrode, dokonca aj pri pravidelnom dojčení, v iných je menštruačný cyklus obnovený len o rok neskôr a ešte viac po pôrode. Samozrejme, že dôvodom sú hormóny, ale poznať všetky nuansy, aby sa zabránilo nové tehotenstvo s oneskorením je jednoducho potrebné.

Z článku sa dozviete, či je možné otehotnieť počas obdobia laktácie, kedy menštruácia príde skôr av akom čase by ste mali ísť k lekárovi? Užitočné odporúčania vám pomôžu upokojiť sa a zamerať sa na komunikáciu s dieťaťom.

O neplánovanom tehotenstve

Veľké množstvo žien verí, že laktačná amenorea (absencia menštruácie počas dojčenia) je prirodzenou ochranou (antikoncepciou) proti nástupu nového tehotenstva. Ale bohužiaľ, táto metóda nemôže byť pripísaná účinným antikoncepčným prostriedkom.

Aby sa zabránilo vzniku kritických dní, telo dojčiacej matky musí mať veľmi vysokú hladinu hormónu prolaktínu, ktorý je zodpovedný za pravidelnú produkciu materského mlieka. Počas dojčenia je možné otehotnieť aj bez obnovenia cyklu, pretože počas ovulácie dochádza k úspešnému oplodneniu vajíčka. A je to presne tak, ako si pamätáte z hodín anatómie, a predchádza mesačne.

Preto stále odporúčame používať antikoncepciu. Áno, a veľké množstvo rodín, v ktorých sú deti takmer v rovnakom veku, výrečne demonštruje, že prirodzená ochrana nie vždy funguje. Ďalším vážnym argumentom je, že oneskorenie v období dojčenia nie je také účinné, ako si mnohí myslia.

Aby táto metóda fungovala bez porúch, je potrebné dieťa pravidelne kŕmiť od prvých minút svojho života. A ak matky zvyčajne kŕmia omrvinky v pôrodnej sále a potom sa vracajú na svoje oddelenie, mnohí s tým majú problémy. Keďže niektoré deti dlhodobo spia alebo jednoducho odmietajú mlieko, narušujú mechanizmus tejto prirodzenej metódy antikoncepcie.

Bežné mýty o kritických dňoch s HB

Vďaka slovám našich súcitných starších príbuzných, ako aj internetovým tipom, fenomén laktácie počas ich laktácie a ich oneskorenie sa stali zarastanými niekoľkými zásadne nesprávnymi, neopodstatnenými mýtmi. Teraz o nich budeme hovoriť podrobnejšie.

 • V kritických dňoch nemôžete dojčiť, dieťa odmieta mlieko. Toto je omyl. Predpokladá sa, že v období menštruácie sa zmení vôňa a chuť mliečnych lahôdok, takže dieťa môže odmietnuť prsník. V skutočnosti, chuť mlieka a jeho bohaté zloženie zostávajú rovnaké a vôňa samotnej dojčiacej matky sa mení. Preto všetko, čo musíte urobiť počas svojho obdobia je častejšie sa osprchovať. Mimochodom, pokračujúce dojčenie umožní starostlivým matkám vyhnúť sa problémom, ako sú: laktostáza a následná mastitída, opuchy prsných žliaz.
 • Prvé obdobia sú lochia. Tento mýtus nie je až taký populárny, ale stále je medzi ženami veľmi bežný. Lochia je tzv. Popôrodné krvácanie, ktoré nemá nič spoločné s kritickými dňami. Toto obdobie trvá 4-6 týždňov (počas dojčenia aj v jeho neprítomnosti) len indikuje, že sa maternica vracia do svojej pôvodnej prenatálnej veľkosti a hojí sa. Krvácanie sa netýka kusov neoplodneného vajíčka, ale krvi a častíc sliznice maternice.
 • Cisársky rez ovplyvňuje menštruáciu. Rovnako ako v prípade prirodzeného pôrodu, počas operácie, zotavenie menštruačného cyklu závisí od toho, aký typ kŕmenia vykonávate. S umelou menštruáciou začne 3-4 mesiace po narodení. A počas dojčenia, v súlade so všetkými odporúčaniami, v priebehu 9-12 mesiacov. Nezabudnite, že matky sú "Caesar" lekári dôrazne odporúčajú porodiť len 3 roky po predchádzajúcom narodení. Preto používajte spoľahlivé metódy antikoncepcie.
 • Po HB sa cyklus stane rovnako ako pred narodením. V skutočnosti, tehotenstvo, práca a dojčenie zanechávajú svoje stopy na budúcej práci reprodukčného systému a jeho procesu obnovy. Mnohé matky si všimnú, že menštruačný cyklus sa líši a medzi predchádzajúcou a poslednou menštruáciou môže dôjsť k oneskoreniu 2-3 cyklov. A to je úplne normálne.

Absencia menštruácie po ukončení laktácie

Môžeme povedať, že oneskorenie menštruácie počas dojčenia je celkom bežné? A ak je v prípade non-výživné, všetko je jednoduché, pretože ich cyklus je obnovený okamžite po konci lochia, potom pre ženy s laktáciou, menštruácia zvyčajne pokračuje v druhom roku dojčenia, aj keď v modernom svete málo mladých matiek udržať laktáciu po tak dlhú dobu.

Môžu byť mesačné obdobia s GW pravidelné alebo oneskorenie je normou? Ako viete, hormón prolaktín sa vyrába počas celého obdobia dojčenia a ovplyvňuje regeneráciu menštruačného cyklu. Tento prolaktín a inhibuje vývoj vajec. A to musí byť povedané, že aj po objavení sa menštruácie, hormonálnej produkcie skoky a súvisiace oneskorenia prejavujú. Nie je preto potrebné hovoriť o pravidelnosti cyklu až do úplného ukončenia obdobia laktácie.

Ako rýchlo sa menštruácia objaví po HB

Aby sme o tom mohli niečo povedať, je potrebné vziať do úvahy množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú prácu ženského reprodukčného systému.

Upozorňujeme, že:

 • Ženy, ktoré dojčia deti na požiadanie, môžu očakávať zotavenie v menštruačnom cykle len jeden rok po pôrode.
 • Ak sa matka kŕmi dieťa na prísny harmonogram, potom mesačný príde 3-4 mesiace skôr. Toto vyhlásenie funguje aj pre ženy, ktoré v noci nekrmia mliečne výrobky pre deti. Nezabudnite, že ovuláciu potlačuje hormón prolaktín, ktorého produkcia sa aktivuje v tme.
 • Pozorovanie zmiešaného typu kŕmenia, nemali by ste dúfať, že vaše obdobie príde rok a pol po pôrode. Zvyčajne prvá menštruácia prichádza v 3-4 mesiacoch.
 • Mnohé matky počúvajú odporúčania pediatrov, preto kŕmia 5-6 mesiacov omrvinky v strave. To je potom, čo ste prestali dojčiť na nepretržitom základe, že tzv "oneskorenie" zastaví, a menštruácia vráti. Cyklus sa obnoví do 1-2 mesiacov. Mimochodom, to platí nielen pre potraviny pre dospelých v detskom menu, ale aj pre doplnenie s nejakou vodou alebo šťavou (ktorá bola vykonaná takmer všetky pred niekoľkými desaťročiami).
 • Ak však hovoríme o matkách detí - umelcov, ich cyklus sa obnoví už po 1,5-2 mesiacoch po pôrode. To znamená, že po dokončení lohii (zvyčajne posledný mesiac, ale nezabudnite, že niektoré dojčenie potrebujú viac času na odraziť sa po pôrode). Preto je oneskorenie menštruácie u týchto žien po pôrode najmenšie.

V niektorých prípadoch sa hormóny po prerušení laktácie môžu nezávisle a ani po odstavení dieťaťa z prsníka vrátiť do normálu. To sa zvyčajne prejavuje vo veľmi krátkom menštruačnom cykle so skromným výbojom a konštantným oneskorením alebo inými príznakmi nepravidelnosti.

V tomto prípade je to vážny dôvod zamyslieť sa nad tým, aby ste sa obrátili na svojho lekára. Tiež venovať pozornosť lochia, ktorá trvá 1-1.5 mesiacov po pôrode. Ak toto prepustenie trvá viac ako dva mesiace, potom je tiež dôvod ísť na konzultáciu s gynekológom. Vlastná liečba je zakázaná, pretože tento jav signalizuje problémy s hormónmi a traumou maternice.

Prečo inak nemusí byť mesačná

Dôvody nedostatku menštruácie a prílišného oneskorenia menštruácie:

 • ochorenia u žien (napríklad ovariálna cysta, rôzne novotvary v maternici),
 • stresujúce situácie (nezabudnite, že matky s malými deťmi majú veľa dôvodov na obavy),
 • znížená imunita (z tohto dôvodu sa môžu vyskytnúť problémy nielen u žien v období po pôrode),
 • problém môže byť aj v perorálnych kontraceptívach, o ktorých je známe, že majú účinok na hormóny ženy,
 • zápal panvových orgánov,
 • Nedostatok progesterónu je ďalšou častou príčinou absencie menštruácie po odstavení dieťaťa.

Nové tehotenstvo ako dôvod oneskorenia

Pred diagnostikovaním príčiny oneskorenia menštruácie by mal lekár vylúčiť prítomnosť nového tehotenstva. Až potom gynekológ priradí potrebné testy a výskum.

Môžete tiež určiť tehotenstvo počas dojčenia, ako príčinu oneskorenia menštruácie, môžete to urobiť sami (okrem použitia testu). Značky, ktoré naznačujú nový život, ktorý vznikol vo vás, zahŕňajú:

 • Znížená laktácia. A to nie je prekvapujúce, pretože vaše telo smeruje všetky svoje zdroje k udržaniu a rozvoju života vo vás.
 • Opuch prsníkov môže naznačovať, že menštruácia bude čoskoro, ale aj tehotenstvo.
 • Ak ste už začali v kritických dňoch počas laktácie, najdôležitejšou vecou je, že cyklus sa normalizoval, ich absencia s najväčšou pravdepodobnosťou indikuje, že ste v pozícii.
 • Mnoho matiek si všimlo, že počas dojčenia môže maternica uzavrieť zmluvu, ktorá je úplne prirodzená a normálna. Ale ak sa tieto pocity stali príliš častými - toto je znepokojujúci "zvon". Odporúčame Vám pozrieť sa na lekárku a čo najskôr.
 • Tiež nezabudnite na klasické príznaky tehotenstva, ktoré sú vlastné ženám počas dojčenia. Najznámejšie sú: toxikóza, nechutenstvo, akútna negatívna reakcia na okolité pachy, ako aj časté nutkanie na močenie.

Teraz poznáte hlavné aspekty týkajúce sa neprítomnosti a oneskorenia menštruácie počas obdobia dojčenia. Ak vaše obdobie začalo skôr, v žiadnom prípade nezastavujte laktáciu, pokračujte v kŕmení drobných drobkov. A ak sa menštruačný cyklus nezotavil, potom teraz viete, v ktorých prípadoch je nemožné urobiť bez pomoci špecialistov.

Pin
Send
Share
Send
Send