Zdravie

Uteroidné myómy s menopauzou

Pin
Send
Share
Send
Send


Uteroidné myómy sú jedným z najčastejšie diagnostikovaných benígnych nádorov, ktoré sa vyskytujú u dievčat vo veku od 30 do 40 rokov. Táto patológia je určená pre každú štvrtú ženu počas rutinných prehliadok alebo s cieleným vyšetrením.

Klinický obraz

Vývoj myómy maternice v skorých štádiách zvyčajne nie je sprevádzaný klinickými prejavmi. Symptómy sa začínajú objavovať v neskorších štádiách. Jedným z charakteristických prejavov nádorov maternice je menoragia - to je kvantitatívne a kvalitatívne zvýšenie výtoku počas menštruácie.

Sekundárnym príznakom, ktorý sa vyvíja v dôsledku tohto prejavu, je anemický syndróm, ktorý je sprevádzaný slabosťou ženy, únavou a bledou pokožkou. V dôsledku trvalej straty železa sa vyvíja chronická hypoxia tkaniva, ktorá vedie k suchej koži, vráskam, krehkým nechtom a vlasom.

Dôvodom pre vývoj vyššie uvedených príznakov je klíčenie myómov maternice vo svalových vrstvách jej tela, a preto je jeho kontraktilná funkcia narušená. Je tiež možné vyvinúť acyklické krvácanie z genitálneho traktu, ktoré vzniká zo sliznice maternice, pričom tento príznak je príčinou neodkladnej návštevy gynekológa.

Lokalizácia symptómov

Jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich klinických prejavov v myómom maternice je prítomnosť syndrómu bolesti, ktorá môže byť dosť rôznorodá. Zvyčajne je bolesť lokalizovaná v dolnej časti brušnej dutiny alebo v bedrovej oblasti. Výskyt bolesti môže byť spojený so zhoršenou dodávkou krvi do tela nádoru, ktorá sa najčastejšie vyvíja počas cvičenia.

Možno, že neustála prítomnosť bolesti, ktorá sa periodicky zvyšuje, je takáto manifestácia zvyčajne spojená s prítomnosťou malých myómov maternice. Neskoršie štádiá vývoja nádoru, v prítomnosti invazívneho rastu v submukóznej vrstve maternice, sú charakterizované záchvatmi bolesti, ako aj prítomnosťou krvácania.

Fibrózy maternice sú často sprevádzané rozvojom porúch v práci organokomplexov s úzkym odstupom, medzi ktoré patrí konečník a močový mechúr. Po dostatočne veľkej veľkosti nádoru sa pozoruje pocit neúplného vyprázdnenia po močení alebo pocit zúženia. Stály tlak na močenie alebo vyprázdňovanie sa môže striedať s patologickou ischúriou alebo zápchou. Na vykonanie diferenciálnej diagnózy s cystitídou alebo rektálnymi nádormi je potrebné kontaktovať gynekológa.

Jedným z najčastejších príznakov, ktoré spôsobujú mladému dievčaťu vyhľadať pomoc od špecialistu, je neschopnosť otehotnieť. Prítomnosť veľkých myómov v maternici môže narušiť priechodnosť trubíc pre vajíčko alebo narušiť pohyb spermií.

Prítomnosť myómy maternice často vedie k početným komplikáciám počas prirodzeného pôrodu, v súvislosti s tým sú títo pacienti častejšie vystavení operatívnemu porodu.

Submukózne myómy

Keď je nádor submukózny, dochádza k porušeniu normálneho menštruačného cyklu typu hyperpolymenorea a často sa tiež pozoruje krvácanie z maternice a pozoruje sa sekundárny vývoj hypochromickej anémie. Prítomnosť bolesti, keď sa nachádza v submukóznej vrstve, nie je typická, ale keď sa uzol dostane do maternice, je možné pripojiť vysoké intenzity paroxyzmálnych pocitov bolesti. Táto lokalizácia nádoru je bežnou príčinou neschopnosti dievčaťa niesť plod.

Zmiešané usporiadanie myómov

Zmiešané usporiadanie myómového uzla je ťažké diagnostikovať kvôli tomu, čo sa nemusí dlho detegovať. Pri veľkostiach viac ako dvadsať centimetrov je možný pocit ťažkosti v spodnej časti brucha.

S nárastom nádoru sa zintenzívňujú javy kompresie vnútorných orgánov, objavujú sa javy chronickej črevnej obštrukcie, striedania zápchy s hnačkou. Kompresia močovej trubice vedie k patologickej stagnácii moču, ako aj k rozvoju hydronefrózy alebo pyelonefritídy.

Maternice alebo ovariálne cysty?

Príznaky cysty maternice a vaječníkov sú vo svojich počiatočných štádiách dosť podobné, preto je ich diagnóza nevyhnutná. Metódy na určenie skutočnej príčiny príznakov zahŕňajú ultrazvukovú diagnózu.

Táto neinvazívna technika poskytuje maximálne množstvo informácií a je považovaná za zlatý štandard v gynekológii. K dispozícii je tiež diagnostická laparoskopia, ktorá sa používa pri vývoji akútneho brucha, keď je ovariálna cysta skrútená.

Príznaky počas tehotenstva

Niekedy sa detekcia maternicových fibroidov vyskytuje pri pozorovaní na pôrodnej klinike po rozvoji tehotenstva u pacienta. V tomto ohľade je potrebné vedieť o manažmente takýchto žien a klinických prejavoch, ktoré môžu sprevádzať takýto stav. Počas tvorby placenty v blízkosti myómového uzla dochádza k poklesu svalového tkaniva v tejto oblasti v dôsledku produkcie biologicky aktívnych látok.

V tomto ohľade sa môže vyvinúť fetálna hypotrofia alebo vyblednutie jej vývoja. Vývoj predčasného pôrodu sa pozoruje aj vďaka vyplneniu dutiny tehotnej maternice mnohými nádormi. V dôsledku zvýšenia vnútromaternicového tlaku dochádza k prasknutiu membrán plodu, po čom nasleduje včasné podanie. Aby sa predišlo komplikáciám počas tehotenstva alebo pôrodu, ženy by mali byť vyšetrené pred tehotenstvom a operačným pôrodom.

Bežné prejavy patológie

Najbežnejšími a univerzálnymi príznakmi myómy maternice sú nasledujúce klinické prejavy:

Výskyt dlhej a ťažkej menštruácie, ktorý vedie k rozvoju hypochromnej anémie, sprevádzanej slabosťou, rýchlym postihnutím, ako aj krehkými nechtami a vlasmi.

Bledosť kože.

Pocit nepohodlia v dolnej časti brucha, prítomnosť bolesti, ktorá nie je spojená s fázou cyklu.

Porušenie normálnej činnosti močového systému a vyprázdňovanie črevného obsahu.

Spojenie srdcovej bolesti s ťažkosťami v dolnej časti brucha a nepravidelnou menštruáciou.

Neschopnosť otehotnieť alebo niesť ovocie.

Zvýšený objem brucha.

Rast myómy maternice je nestabilný, môže začať svoj vývoj v mladom veku a prejavovať sa po menopauze. V tomto ohľade príznaky myómy maternice s menopauzou, medzi ktoré patria:

Vývoj zrýchleného rastu na pozadí hormonálnej úpravy v ženskom tele.

S počiatočným benígnym priebehom je možná malignita procesu na pozadí zmien endokrinnej regulácie.

Vývoj silnej bolesti a silného krvácania.

Vývoj závažných foriem anemického procesu.

Climax - patológia alebo norma

Climax nie je patológia. Toto je fyziologické obdobie v živote každej ženy spojené so zmenami hormonálnej rovnováhy súvisiacimi s vekom. Priemerný vek ženy, v ktorej sa objavujú príznaky menopauzy, je 50 rokov. Patologický stav sa bude považovať za nástup menopauzy skôr ako 45 rokov.

Každá žena má menopauzu individuálnym spôsobom. Niekto nemá takmer žiadne príznaky, ale niekto potrebuje lekársku opravu.

Klimakterické obdobie sa skladá z niekoľkých období:

 • Premenopauzálne obdobie - rok alebo dva pred ukončením menštruácie. V tejto dobe, pacient poznamenal porušenie menštruačného cyklu - menštruácia ide nepravidelne, množstvo zmien menštruačného krvácania.
 • V skutočnosti menopauza. Zvyčajne trvá jeden rok av tomto čase sa pozorujú všetky charakteristické príznaky. Mesačne s č.
 • postmenopause, Reštrukturalizácia hormonálnej rovnováhy je ukončená a telo prichádza do fyziologickej vekovej normy. Menštruácia a menopauza príznaky nie.

Hlavné príznaky menopauzy, ktoré sa vyskytujú u všetkých žien, ale v rôznom stupni závažnosti:

 • emocionálna nerovnováha, labilita nálady,

 • Krvný tlak "skoky"
 • pocit tepu,
 • veľmi charakteristickým príznakom je návaly horúčavy. Toto je náhly pocit tepla v tele a sčervenanie kože tváre a dekoltu.

Všetky tieto prejavy priamo súvisia s hormonálnymi zmenami. Obdobie menopauzy prirodzene znamená vymiznutie reprodukčnej funkcie.

Počas menopauzy mnohé gynekologické ochorenia menia svoj priebeh - lepšie alebo horšie. Děložné myómy sú ochorenie, ktoré počas menopauzy môže buď ustúpiť, alebo môže byť komplikované vážnejšími procesmi, napríklad neoplazmami v dutine maternice.

Myoma - čo potrebujete vedieť o tejto chorobe

Gynekologická patológia, čo je benígny nádorový proces (neoplazma), pochádzajúca z myometria (svalová vrstva maternice). Choroba má hormonálnu povahu. Preto má menopauza výrazný vplyv na stav novotvaru.

Podstata patologického procesu v maternicovom myóme spočíva v nadmernej proliferácii buniek myometria. Myocyty sa môžu zväčšovať a ich počet sa môže zvýšiť.

Tento proces je ovplyvnený hormónmi estrogén a progesterón. Myoma je výsledkom nerovnováhy medzi nimi. Rast nádoru je spôsobený tým, že jeho tkanivo obsahuje viac receptorov estrogénu a progesterónu ako nezmenené myometrium. Výsledkom sú hormonálne účinky na myóm viac. Climax tiež znamená porušenie syntézy hormónov estrogénu a progesterónu.

Čo môže spôsobiť myóm

Provokačné faktory pre rozvoj myómov t

 • tehotenstvo,
 • zápalové procesy v panvových orgánoch,
 • infekcie genitálií
 • imunodeficiencie,
 • záťaž
 • patológie menštruačného cyklu,
 • metabolické poruchy,

 • časté škrabanie dutiny orgánov,
 • emocionálny stresový faktor.

Myomatózne ložiská sa vytvárajú v miestach, kde dochádza k zápalu alebo mechanickému poškodeniu.

Zaujímavé! Predpokladá sa, že bunky, z ktorých sa tvoria myómy, sú uložené v období embryonálneho vývoja. Tento proces je spojený s genetickou predispozíciou.

Ako sú klasifikované myómy

Štruktúra myómov môže okrem svalov zahŕňať aj viac spojivového tkaniva. V závislosti od toho, aký typ tkaniva prevláda, bude nádor nazývaný:

 • Myoma - viac svalového tkaniva
 • fibroma - viac spojivového tkaniva,
 • fibromyóm - rovnaký obsah svalov a spojivového tkaniva.

Ak sú myómy náchylné k rýchlemu rastu - nazýva sa proliferácia.

Nádor maternice sa môže tvoriť v rôznych vrstvách steny orgánu:

 1. Submukózna (submukózna) - umiestnená pod endometiom a rastie do orgánovej dutiny, čím sa zvyšuje jej objem.

 2. Subserózne (subperitoneálne) myómy - umiestnené pod vonkajšou výstelkou maternice, vydávané do panvovej dutiny.
 3. Intersticiálne (intermuskulárne) uzliny rastú vo svalovej vrstve a deformujú stenu orgánu.

Prejavy myómov s menopauzou

Fibroids počas menopauzy môžu samovoľne ustúpiť a takmer zmiznúť. Existujú však aj protichodné možnosti - keď sa neoplazmus nielen neznižuje, ale rozširuje sa ešte viac.

Nádor sa môže zväčšiť, ale príznaky budú dosť vzácne. Tieto prejavy, ktoré sa zvyčajne pozorujú, väčšina žien nepovažuje za dôvod na kontaktovanie gynekológa.

Pacient by mal venovať pozornosť nasledujúcim príznakom: t

 1. Pred nástupom menopauzy sa pozoruje hypermenštruačný syndróm - zníženie času medzi menštruáciou, hojnejšie obdobia,
 2. Porušenie pravidelnosti menštruácie,
 3. Výskyt krvácania medzi menštruáciou,
 4. Silná bolesť pred a počas menštruácie,
 5. Neustále rušivé alebo otravné bolesti v spodnej časti brucha,

 6. Pacient si všimne zvýšenie brušnej dutiny v rôznom stupni v závislosti od veľkosti uzla,
 7. V závislosti od umiestnenia novotvaru môže dôjsť k porušeniu priľahlých orgánov - ťažkostiam s močením a defekácii,
 8. Pri častom krvácaní si žena všimne príznaky anémie - slabosť, závraty, tinnitus, sčernanie očí, bledú pokožku,
 9. Ženy v reprodukčnom veku nemôžu otehotnieť.

Prítomnosť aspoň jedného z týchto príznakov umožní gynekológovi podozrenie na myómy maternice a naplánovať vyšetrenie.

Zaujímavé! Veľkosť benígneho novotvaru sa stanoví v týždňoch tehotenstva. Maternice, a teda aj brucha môže byť zväčšená na 15-16 týždňov. Takéto nádory sú považované za obrie a vyžadujú chirurgickú liečbu.

Samotný benígny nádor v menopauze nespôsobuje ženám zvláštne nepríjemnosti. Obdobie menopauzy sa však vyznačuje tým, že hyperplastické procesy sú náchylné na znovuzrodenie.

Nádory maternice môžu zhubnúť a ísť do zhubného nádoru. Rakovina maternice je hlavnou príčinou gynekologickej úmrtnosti u žien starších ako 50 rokov.

Prekancerózny stav myómy maternice sa nazýva predarsarkóm. Stanovuje sa len histologicky. Zrýchlené rastové ložiská obsahujúce atypické bunky sa objavujú v nádorovom tkanive. Zvyšuje rýchlosť bunkového delenia.

Ako diagnostikovať myóm

 1. Po prvé, gynekológ zbiera podrobnú históriu - sťažnosti pacienta, charakteristiky menštruačného cyklu. Ukazuje sa, či existuje dedičný faktor. Ukazuje tiež závažnosť prejavov menopauzy.

 2. Pri gynekologickom dvojručnom vyšetrení je možné detegovať podradné uzliny a nascentné submukózy. Intersticiálne uzliny, najmä ak sú malé, môžu byť detegované len nepriamo - s nadmernou hustotou steny orgánu a jeho tuberozitou.
 3. Najspoľahlivejšou metódou, ktorá potvrdzuje prítomnosť myómov maternice, zostáva ultrazvuk. Ultrazvukové snímače, najmä intrakavitárne, sú k dispozícii všetky steny maternice. Uzol je definovaný ako vzdelanie so zvýšenou echogenitou. Pomocou echografie môžete vidieť nádor s priemerom menším ako centimeter.
 4. Dopplerografia sa používa ako dodatočná výskumná metóda na posúdenie schopnosti fibroidov rásť. Proliferatívny materničný myóm je charakterizovaný výrazným prietokom krvi ako v strede uzla, tak na periférii.
 5. Hysteroskopia sa môže použiť na vizuálne posúdenie povrchu novotvaru. Endoskopické zariadenie (hysteroskop) sa vkladá do dutiny maternice a umožňuje kontrolu uzla.
 6. Diagnostická kyretáž sa vykonáva za účelom zhromaždenia nádorového materiálu na histologické vyšetrenie, aby sa zabránilo malignite myómov.

Liečba myómov s menopauzou: je operácia nevyhnutná?

Nádor malej veľkosti, bez tendencie proliferovať, nevyžaduje liečbu. V menopauze takéto myómy zvyčajne ustupujú a lýzujú.

Pacientka v tomto prípade pravidelne podlieha gynekologickému vyšetreniu na sledovanie veľkosti nádoru.

Ak je nádor proliferovaný, existuje viacnásobná lézia, menopauza je sprevádzaná krvácaním z maternice, predpisuje sa konzervatívna liečba.

Ciele protidrogovej liečby:

 • Ukončenie šírenia.
 • Maximálna redukcia nádoru.
 • Korekcia menštruačných nepravidelností pred menopauzou.
 • Liečba stavov spôsobených myómom maternice - častejšie je to anémia v dôsledku krvácania z maternice.

Progestogény sa predpisujú na regresiu nádoru. Medzi ne patrí norkolut a medroxyprogesterón. Užívanie progestogénov zníži veľkosť nádorov na 3 týždne tehotenstva. Pri menopauze sa tieto hormóny užívajú nepretržite šesť mesiacov.

Antagonisti gonadotropných uvoľňujúcich hormónov - buserelín - depot. Toto liečivo blokuje aktivitu hormónu hypofýzy, pri ktorom dochádza k zvýšeniu produkcie estrogénu. Výsledkom je zmenšenie veľkosti novotvaru. Najúčinnejšia liečba tohto lieku u žien v menopauze.

Na zníženie krvácania z maternice v dutine maternice je nainštalovaná špirála Mirena obsahujúca levonorgestrel. Príjem lieku pokračuje päť rokov. Climax nie je kontraindikáciou pre inštaláciu vnútromaternicového zariadenia.

Otázka chirurgickej liečby myómov. Kompletné vyliečenie maternicových myómov je možné operáciou. Existujú dva typy chirurgickej liečby - konzervovanie radikálov a orgánov.

Radikálna liečba zahŕňa odstránenie maternice spolu s krčka maternice.

Indikácie pre hysterektómiu:

 • Veľkosť maternice, ako v 14 týždni tehotenstva.
 • Aktívna proliferácia benígnych nádorov.
 • Nekróza uzla v rozpore s jeho silou.
 • Umiestnenie nádoru v krčku maternice.
 • Hojná metrorágia, ktorá vedie k ťažkej anémii.

Operácie uchovávania orgánov zahŕňajú myomektomiu - excíziu uzlín bez odstránenia maternice. Климакс не является показанием для радикальной операции, поэтому женщинам даже в периоде менопаузы предлагается выбор оперативного вмешательства, если таковой может быть предложен.

Существуют также неоперативные способы лечения миомы матки в менопаузе:

 1. Embolizácia maternice. Tento typ liečby sa častejšie používa pred nástupom menopauzy u žien v reprodukčnom veku. V maternicovej tepne vstrekli látky, ktoré blokujú krvný obeh. Výkonové uzly sú zastavené a sú redukované.
 2. Klemmirovanie. Uloženie ligatúr na maternicovú artériu. Princíp činnosti je rovnaký ako pri embolizácii, ale účinnosť takejto liečby je nižšia.

Benígny nádor

Myóm je tvorba hormonálne závislého nádoru benígnej povahy, ktorý je lokalizovaný hlavne v rôznych tkanivách samotnej maternice.

Veľkosť novotvaru sa môže líšiť v rôznych stupňoch: môže byť veľmi malá, sotva pozorovateľná, ale môže tiež dosiahnuť impozantné veľkosti, keď novotvar začne maligovať. Zvonka vyzerá ako okrúhly uzol s lesklým plášťom.

S výskytom malých uzlín, táto patológia zvyčajne prebieha bez prejavu charakteristických príznakov. S vývojom dvoch alebo viacerých z týchto nádorov, ako aj zvýšením ich rastu, môže žena pociťovať príznaky ako krvácanie a bolesť v spodnej časti brucha.

V závislosti od umiestnenia nádoru môže byť táto patológia:

 • subserous,
 • intramurální,
 • submukozálnej,
 • intraligamentary.

Subserózny uzol Táto patologická zmena je lokalizovaná v oblasti vonkajšieho svalového tkaniva maternice, tiež nazývaného subperitoneálne. Tento názov nádoru bol spôsobený jeho rastom v smere panvovej oblasti.

Intramurálny nádoralebo intermuskulárny nádor myómu, je lokalizovaný vo vnútorných vrstvách svalového tkaniva, v dôsledku čoho je pozorované zvýšenie veľkosti brucha.

Submukózny uzol lokalizovaný pod sliznicami maternice, čo zabezpečuje tento proces vývoja novotvaru druhého mena - submukózneho uzla.

A konečne Intraligamentózny nádor objavuje sa a začína sa rozvíjať v oblasti medzi väzmi maternice.

Tento patologický proces doteraz nebol odborníkmi v oblasti medicíny plne preskúmaný. Dôvody vzniku myómov môžu byť:

 • hormonálne poruchy v ženskom tele spojené s nástupom menopauzy, preto sa často hovorí, že myómy a menopauza sú dva kombinované procesy,
 • dedičné predispozície
 • pooperačné komplikácie,
 • infekčných patológií, ktoré sa prenášajú hlavne prostredníctvom sexuálneho kontaktu, t
 • skorý nástup menštruácie (do 11 rokov),
 • časté používanie alkoholických nápojov,
 • nie je vhodná ekológia.

Prítomnosť genetického faktora, ktorý prispieva k rozvoju tohto ochorenia s nástupom menopauzy, nie je vylúčená.

Vývoj myómy maternice s menopauzou, jej príznaky a liečba

Počiatočné štádium vývoja benígneho nádoru môže byť asymptomatické, ak sú myomatózne uzliny veľmi malé, ktorých prítomnosť môže byť detegovaná len po vyšetrení gynekológom.

Ak je potrebné potvrdiť diagnózu a presné umiestnenie uzlín, žena bude musieť podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie a lekár môže predpísať aj hysterosalpingografiu. V zriedkavých prípadoch môže byť potrebné podrobiť sa ďalším vyšetreniam, ako napríklad MRI alebo CT.

Pri pokročilejšom rozvoji myómy maternice sa môžu prejaviť jeho symptómy a príznaky počas menopauzy nasledovne:

 • výskyt hojného krvácania, pokračujúci dlhý čas,
 • výskyt bolestivých symptómov bolesti, lokalizovaných hlavne v dolnej tretine brucha,
 • existuje pocit tlaku na pošvu a iné orgány v panve,
 • časté močenie s bolestivými pocitmi,
 • porušenie stolice, prejavuje sa tvorbou zápchy
 • počas črevných pohybov môžu byť v črevách bolestivé pocity.

Stojí za zmienku, že symptómy myómy maternice s menopauzou sa mierne odlišujú od symptómov vývoja myomatóznych uzlín v reprodukčnom veku. Preto pri zisťovaní abnormálneho porušovania veku je nevyhnutné urýchlene kontaktovať špecialistov, aby zistili príčiny a diagnózu.

Okrem toho, fibroidy po menopauze sa tiež vyskytujú, najmä v nedávnej dobe, prípady myómy maternice po 55 rokoch, kedy postmenopauzálne obdobie začalo, sa stali veľmi častými.

Liečba myomatóznych uzlov sa môže uskutočňovať operatívne alebo konzervatívne. S rozvojom fibroidov do dosť veľkej veľkosti môže byť vysoké riziko vzniku rakoviny, a preto je v takýchto prípadoch ako liečba potrebná len operácia na odstránenie neoplazmy maternicou alebo so zachovaním reprodukčných orgánov.

Ak je veľkosť benígneho nádoru relatívne malá, potom sa na jeho redukciu môžu použiť lekárske metódy liečby, pri ktorých sa môžu úplne absorbovať najmenšie myomózne uzliny.

Druhy chirurgickej liečby

Chirurgický zákrok zameraný na odstránenie benígneho nádoru je najúčinnejšou liečbou. Operácia na odstránenie myómy maternice, v ktorej sú genitálie zachované, sa nazýva myomektómia, ktorá je rozdelená do troch oblastí:

 • odstránenie abdominálneho nádoru: vykonáva sa so zachovaním maternice, ale ak nie sú viac ako štyri myomatózne uzliny,
 • Laparaskopické odstránenie: zamerané na elimináciu podvratných a intramurálnych neoplaziem.
 • a hysteroskopické odstránenie je vhodné na elimináciu nádorov lokalizovaných na povrchu sliznice maternice.

Ako je uvedené vyššie, najpokročilejší stupeň vývoja benígneho nádoru, ktorého rozmery sú relatívne veľké, už nie je možné vyliečiť a jediným riešením v takejto situácii by bola operácia so 100% odstránením nádoru maternicou, ktorá sa nazýva hysterektómia.

Táto operácia sa môže uskutočniť buď laparamickou metódou cez vaginálnu dráhu alebo otvorenou. Prvá a druhá metóda hysterektómie má kozmetický účinok, to znamená, že po vykonaní operácie nebudú na tele ženy žiadne stopy ani jazvy.

Pamätajte si: typ operácie závisí výlučne od veku pacienta a stupňa vývoja fibroidu.

Vo väčšine prípadov lekári uprednostňujú použitie minimálne invazívnych látok, ktoré sa vstrekujú do tepien, ktoré kŕmia myomatózne uzliny. Výsledkom je zastavenie kŕmenia myómových uzlín a zastavenie rastu myómu.

Konzervatívna liečba benígneho vzdelávania

V prítomnosti malých myómových uzlíkov lekári nepredpisujú žiadnu liečbu, ale iba dávajú žene pod neustálu kontrolu a sledujú priebeh vývoja novotvaru. To platí viac pre ženy, ktoré majú maternicové myómy, ktoré sa objavujú počas menopauzy. S nástupom menopauzálneho obdobia bude potrebné, aby bola žena testovaná na biopsiu, aby sa vylúčila možnosť vzniku rakoviny.

Liečba myómov v menopauze by mala pozostávať z komplexného výberu liekov zameraných na liečbu symptómov menopauzy a benígnych novotvarov. Hormonálne prípravky by zároveň nemali obsahovať estrogény.

Uteroidné myómy s menopauzou sa môžu liečiť medikáciou, ak:

 • veľkosti myomatóznych uzlín sú relatívne malé a nedosahujú priemer 2,5 cm,
 • myomatózne uzly intramurálne alebo poddruhové,
 • maternica nie je príliš zväčšená,
 • Nie sú žiadne komplikácie klinického prejavu ochorenia,
 • v susedných orgánoch nie sú žiadne patologické procesy,
 • tulene rastú pomalým tempom
 • žiadna alergická reakcia na lieky.

Ak žena vstúpila do menopauzy a myomatózne uzliny sú veľmi malé, potom nemusí byť potrebná špeciálna liečba. Je to spôsobené tým, že táto patológia sa často stáva regresívnou, keď nastane menopauza. Ale s použitím hormonálnych liekov pre menopauzálne symptómy, obsahujúce prirodzené alebo syntetické estrogény, sa môžu fibroidy opäť zvyšovať vo veľkosti.

Medzi ženami, ktoré začínajú rozvoj menopauzy s myómy, veľmi často vzniká otázka: „Môžu sa myómy maternice rozpustiť a prejsť s nástupom menopauzy, alebo nie?

Poruchy maternice s menopauzou sa môžu zmenšiť v dôsledku prirodzeného poklesu hladín estrogénov v ženskom tele, spôsobených hormonálnymi zmenami. S úspešným výsledkom môže samotný nádor prejsť v období menopauzy bez špecifickej liečby. Prípady, v ktorých môžu myómy maternice úplne zmiznúť, nie sú z hľadiska medicíny plne preskúmané, ale názory žien, ktoré sa týmto spôsobom liečili, dokazujú absolútnu možnosť tejto skutočnosti.

Ale nezabudnite, že v drvivej väčšine prípadov, myómy s menopauzou nemôže ustúpiť, ale naopak, začnú rásť s väčšou intenzitou. V tomto prípade môže patológia podľahnúť procesom malignity a vyvinúť sa na rakovinový nádor.

Za účelom lekárskeho ošetrenia maternice v menopauze stojí za to dosiahnuť nasledujúce faktory:

 • zastavenie rastu nádoru,
 • zníženie jeho veľkosti,
 • úprava menštruačného cyklu až do menopauzy,
 • hojenie symptomatických prejavov, ktoré myóm tvorí počas menopauzy.

Na zníženie nádorov v maternici môžu byť predpísané progestogénne hormóny, medzi ktorými sú najúčinnejšie Norkolut a liečivo medroxyprogesterón, Počas menopauzy sa tieto lieky musia užívať najmenej 6 mesiacov.

Na blokovanie hormónu obsiahnutého v hypofýze, pod vplyvom ktorého môže dôjsť k zvýšenej produkcii estrogénu, dokonca aj počas menopauzy, sa predpisuje gonadotropný antagonista - Buserelin –Depo, Pri užívaní tohto lieku sa myóm ďalej nerozvíja, ale začína sa vracať.

Aby sa minimalizovalo krvácanie z maternice do dutiny maternice, je predpísané zariadenie. Navy Mirena, ktorá je súčasťou lieku levonorgestrel. IUD môže byť inštalovaný počas menopauzy.

Ženské telo je svojou povahou veľmi vytrvalé a trpezlivé, ale aby sa podrobilo vývoju rôznych gynekologických patológií, najmä počas menopauzy, je potrebné podporovať telo komplexnými liekmi. Pôsobenie liekov pomôže nielen znížiť symptomatické ochorenia, ale aj vyliečiť množstvo ochorení, ako sú napríklad myómy, ale len včasnou liečbou špecialistov.

Zaujímavé video na túto tému:

Všeobecné charakteristiky patológie

Je chybou predpokladať, že myómy maternice sa vyskytujú prevažne u žien v menopauzálnom veku. Tvorba nádorov sa často vyskytuje u veľmi mladých žien. Preto sa vekové hranice môžu líšiť od 25 do 55 rokov. Ak chcete vedieť, ako sa vysporiadať s touto chorobou, musíte mať aspoň všeobecnú predstavu o tom.

Myoma je konsolidáciu vo forme jedného alebo niekoľkých uzlíkov, Tieto prvky sú tvorené zo svalového tkaniva maternice. Vzdelanie je zvyčajne benígnej povahy a veľmi zriedka to degeneruje na malígny nádor. Jeho tvar môže byť odlišný a rozmery sú v rozsahu od niekoľkých milimetrov v priemere do desiatok centimetrov. Lekári riešia prípady, keď myóm dosiahne kolosálne parametre. U jedného pacienta lekári počas operácie odstránili myóm, ktorého rozmery zodpovedali veľkému melónu.

Najčastejšie je výskyt benígneho rastu v dutine maternice spojený s hormonálnymi zmenami, ktoré sa vyskytujú u žien pred menopauzou. Existuje však oveľa viac dôvodov, ktoré môžu vyvolať rozvoj choroby. Preto, aby sudca jednoznačne, že s nástupom menopauzy, riziko myómy, nevyplýva. Čo je charakteristické pre myómy, je to, že proces môže byť úplne asymptomatický.

Je pravda, že táto vlastnosť je charakteristickejšia pre malé formácie. Ale ak je nádor veľký alebo sa formácia skladá z niekoľkých uzlov, potom sa príznaky choroby prejavia jasne, čo jasne indikuje prítomnosť vzdelania.

Typy neoplaziem

Úplná povaha patológie ešte nebola študovaná, ale je jasne definovaná klasifikácia a typy fibroidov lekármi. Rozlišujte vzdelávanie podľa miesta a štruktúry. Klasifikácia podľa štruktúry má tri skupiny.:

 1. Keď sa nádor skladá zo svalového tkaniva, je fibroidný. Pre takéto formácie charakterizované rýchlym rastom.
 2. Ak je uzol tvorený hlavne spojivovým tkanivom, potom hovoríme o prítomnosti fibromu maternice.
 3. V prípade zmiešanej štruktúry lekári diagnostikujú myómy penisu.

Okrem tejto klasifikácie však v lekárskej praxi existuje ďalšie kritérium, podľa ktorého sa charakterizuje benígne vzdelávanie. Diferenciácia uzlov sa vykonáva aj na ich mieste.

 1. Subserózny myóm zvyčajne fixované mimo maternice. S intenzívnym rastom je schopný vyplniť celý priestor malej panvy.

 2. Tvorba submukózy sa vyvíja priamo v maternici. Preto je tento typ nádoru často mylne považovaný za vyvíjajúce sa tehotenstvo.
 3. Intersticiálna pečať vytvorený zo svalovej vrstvy maternice, ako rastie, deformuje stenu orgánu.

Vedieť, ako rýchlo myóm rastie v maternici a mieste jeho lokalizácie, je ľahké určiť, ktoré tkanivá sú v srdci jeho štruktúry.

Čo môže vyvolať vývoj myómov

Ako už bolo spomenuté vyššie, väčšina zdravotníckych pracovníkov sa do určitej doby prikláňa k názoru, že hlavnou príčinou výskytu myómov je hormonálne zlyhanie spojené so zmenami ženského tela súvisiacimi s vekom. Neskôr sa ukázalo, že tento faktor nie je jediný. Moderné lekári hovoria nasledovné príčiny myómov:

 • genetická predispozícia
 • menštruačné nepravidelnosti, ktoré majú patologický charakter,
 • časté potraty a iné operácie na ženských pohlavných orgánoch,
 • neskorá menopauza
 • slabá imunita

 • sedavý spôsob života
 • vplyv stresu
 • nervové poruchy
 • porušenie metabolických procesov, ktorých príčinou je najčastejšie podvýživa,
 • častá zmena partnerov
 • nepravidelný intímny život tiež nepriaznivo ovplyvňuje zdravie žien, najmä počas menopauzy,
 • pohlavne prenosných chorôb, ako aj zápalových procesov sexuálnej sféry,
 • zlé ekologické prostredie (rádioaktívna kontaminácia, nekvalitná voda),
 • Hormonálne lieky (antikoncepčné prostriedky) tiež prispievajú k aktívnemu rastu myómov.

Oddelene je potrebné sa opierať o zhubné návyky, ktorým dnes mnohé ženy podliehajú. Alkohol a fajčenie majú škodlivý vplyv na reprodukčnú sféru žien.

Pod vplyvom toxínov je narušená produkcia potrebných hormónov a v dôsledku tejto nerovnováhy dochádza často k tvorbe nádorov.

Hlavné príznaky

Pravda, ktorá tvrdí, že ochorenie je ľahšie vyliečiteľná, keď ju možno rozpoznať podľa prvých prejavov, je použiteľná na benígne formácie ženskej genitálnej sféry. Prvé príznaky a príznaky myómy maternice s menopauzou možno považovať za alarm zvon. Hoci každá žena má špecifický priebeh ochorenia, existuje mnoho spoločných príznakov. Medzi nimi sú:

 1. Krvácanie. Špinenie môže byť pozorované niekoľko dní, ako menštruácia alebo trvalé, často tak intenzívne krvácanie, ktoré ohrozuje život ženy. Ťažká strata krvi zvyčajne vedie k rozvoju anémie a zhoršeniu celkového zdravotného stavu ženy.
 2. bolesť , Tento príznak sa môže prejaviť aj rôznymi spôsobmi: niektoré ženy sa sťažujú na nepríjemnú bolesť v spodnej časti brucha, zatiaľ čo iné majú bolesť v krížovej dutine. Mnohí dokonca ani nevedia, prečo takéto znaky vznikajú.
 3. Poškodená stolica , Väčšinou je zápcha a pohyb čriev sprevádzaná silnou bolesťou.
 4. Nepohodlie počas pohlavného styku , Intímna intimita je často sprevádzaná bolesťou.
 5. Zvýšenie pasu , Ženy sa často zaujímajú o to, či žalúdok môže rásť počas maternicového myómu, ako počas tehotenstva. Tento jav je často pozorovaný. Pacienti často hovoria o gynekológovi o plánovanom tehotenstve. Ale po kontrole, je zrejmé, že príčinou nárastu brucha je rast myómy.
 6. Časté močenie alebo nutkanie k nemu je tiež zrejmým znakom vzniku nádoru.
 7. Zvýšenie teploty.

Všetky tieto znaky jasne poukazujú na nevýhodu zdravia žien. Preto, ak sa objaví aspoň jeden príznak, je potrebné okamžite navštíviť ordináciu gynekológa. Faktom je, že sa ani jednej žene podarilo zbaviť myómy.

A ešte jeden dôležitý bod, ktorý treba vziať do úvahy: aj keď pravdepodobnosť degenerácie benígneho nádoru do malígneho nádoru je minimálna, stále existuje riziko týchto zmien.

Metódy spracovania

Как правило, врачи не спешат при подозрении на миому сразу же направлять пациентку на оперативное лечение. Сначала проводится тщательная диагностика. Pacientovi je pridelený ultrazvuk, ktorý vykonáva hysterosalpingografiu (röntgenová metóda na štúdium maternice s kontrastnou kompozíciou).

Po obdržaní potrebných údajov ich lekár analyzuje. Ak je nádor malý a žene to nevadí, na chvíľu ju sledujú. Ale ak veľký fibroid kladie tlak na močový mechúr, príznaky sú nielen nepríjemné, ale aj veľmi bolestivé, potom lekári spoločne rozhodnú o otázke jeho odstránenia.

Tento obraz možno pozorovať v pokročilých prípadoch ochorenia alebo pri intenzívnom raste nádoru. Ten je mimoriadne nebezpečný pre zdravie, pretože rastúci nádor postupne zvyšuje tlak na dôležité veľké cievy a tkanivá panvových orgánov. Samozrejme, takýto nádor musí byť odstránený.

S malými uzlami sa zaobchádza konzervatívne. Žena má predpísanú komplexnú liečbu, ktorá zahŕňa lieky, ktoré ovplyvňujú štruktúru samotného vzdelávania. Pri úspešnej liečbe sa malé uzliny rozpúšťajú. Ak nie je možné zablokovať rast formácií, diskutuje sa aj otázka možnosti operatívneho spracovania.

Ľudové prostriedky

Je potrebné si uvedomiť, že myómy nie sú patológiou komplexnosti, ktorá sa môže vyliečiť odvarom a infúziami. Všetko je oveľa zložitejšie. A ak ste pôvodne nasledovali túto cestu, môžete jednoducho stratiť drahocenný čas a zhoršiť situáciu. Preto nie je nevyhnutné, aby ste sa sami liečili, pokiaľ ide o zdravie. Je lepšie obrátiť sa na odborníkov včas a už sa rozhodnú, ako liečiť myóm.

Ak sa odborníci rozhodnú pre konzervatívnu liečbu, potom je pravdepodobné, že liečivé rastliny budú zaradené do zoznamu odporúčaných liekov. Ako dodatočná liečba tradičná medicína vždy používa tradičné metódy. Existuje mnoho bylinných prípravkov, ktoré môžu zastaviť rast benígnych subjektov. V zozname týchto bylín:

 • imelo biela
 • Bajkalský zápasník,

 • hemlock škvrnitý
 • krídlatka,
 • propolis,
 • medunitsa medical,
 • bažina

Tento zoznam môže byť doplnený viac ako jedným tuctom liečivých bylín. Ale v podstate všetky rastliny majú silnú a často jedovatú zložku. Ich použitie je preto nebezpečné a vyžaduje si aj lekárske schválenie. Koniec koncov, je veľmi dôležité vypočítať optimálnu dávku, najmä pokiaľ ide o vnútorné použitie toxických rastlinných prípravkov.

Preventívne opatrenia

V zásade sú všetky aktivity takejto orientácie redukované na elimináciu faktorov, ktoré môžu začať patologický proces. Na zabránenie vzniku myómov a iných útvarov pohlavných orgánov stačí:

 • upraviť výživu
 • Obohaťte diétu o obohatené potraviny
 • odstrániť z menu všetko vyprážané, údené a tučné,
 • viesť živý, aktívny život
 • športové aktivity vždy posilňujú zdroje tela a zvyšujú jeho odolnosť voči chorobám,
 • nezaoberajte sa príliš opaľovaním,
 • musí sa prísne dodržiavať sexuálna hygiena,
 • skontrolujte menštruačný cyklus
 • používať iba bezpečné prostriedky antikoncepcie, t
 • pravidelne, aspoň dvakrát ročne, navštívte gynekologickú kanceláriu.

Dodržiavanie týchto základných pravidiel pomôže zachovať zdravie žien v reprodukčnom veku a po menopauze.

Príčiny myómy maternice

Myóm je proliferácia buniek vo svalovej vrstve maternice. Až doteraz vedci nedokázali presne to, čo vedie k rozvoju myómy maternice. Existujú dve teórie vzniku progenitorových buniek myómových myómov.

Zástancovia prvej teórie veria, že každý myómový uzol rastie z jednej bunky, ktorá sa stáva defektnou a začína sa deliť. Takéto bunky sa môžu vyskytnúť počas vývoja plodu. Hladké svalové bunky maternice sa vyvíjajú pomerne dlho, až do 38. týždňa tehotenstva. V tejto dobe sú myocyty nestabilné, môžu byť ovplyvnené škodlivými faktormi. Ďalej sú tieto bunky aktivované od začiatku menštruácie, keď začínajú fungovať vaječníky, hormonálne zmeny. To môže stimulovať nástup rastu myómu.

Podľa druhej teórie, bunky svalovej vrstvy maternice sú poškodené množstvom menštruačných cyklov, ktoré zažíva moderná žena, ktorá vo svojom živote rodí nie viac ako jeden alebo dva krát. Počas druhej fázy cyklu sa bunky hladkého svalstva maternice začínajú deliť. Pripravujú sa na tehotenstvo, počas ktorého sa bunkové delenie zrýchľuje. Ak sa tehotenstvo nevyskytne, začne menštruácia. Novo vytvorené bunky hladkého svalstva umierajú apoptózou naprogramovanou smrťou buniek. Časť buniek môže zostať a prejsť do ďalšieho menštruačného cyklu v nezmenenom stave a pokračovať v delení. Tvoria začiatky myómových uzlín.

Nasledujúce faktory prispievajú k rastu myómy maternice:

 • Časté potraty
 • Diagnostická kyretáž
 • Opakujúce sa zápalové ochorenia maternice,
 • Chirurgický zákrok na maternici,
 • Traumatické dávky a komplikácie pri pôrode.

Vývoj myómy maternice môže prispieť k skorému nástupu menštruácie, neskoré prvé narodenie, malý počet pôrodov.

Predtým vedci navrhli, že myómy sa vyvíjajú v dôsledku hormonálnych porúch, zvyšujú hladiny estrogénov, zatiaľ čo hladiny progesterónu klesajú. Táto teória sa ukázala byť nesprávna. Početné štúdie ukázali, že ženy s myómom maternice nemajú hormonálnu nerovnováhu. Maternicový myóm je lokálny patologický proces a naši lekári na ňom pôsobia lokálne, pričom uzliny s pomocou embolizácie uterinnej artérie pripravujú.

Druhy myómy maternice

Myómy môžu byť rôznych veľkostí - od veľmi malého zhutnenia, ktoré je detekované ultrazvukom panvových orgánov, až po veľký nádor, ktorý váži asi kilogram a je ľahko zistiteľný, keď gynekológ sonduje brucho. Podľa umiestnenia sú 3 typy myómov: submukózne, intersticiálne a subherné.

V prípade umiestnenia myómov pod sliznicou maternice, lekári hovoria o submukóznom myóme maternice. Intersticiálne myómy sú lokalizované v stene ženského reprodukčného orgánu. Subserózne myómy sa vyvíjajú na povrchu v oblasti peritoneum, majú širokú základňu alebo dlhú nohu. Ak má žena príznaky a príznaky myómov v menopauze, uzliny môžu byť umiestnené v tele alebo krčku maternice.

Príznaky myómy maternice

Keď sa vyskytne submukózny myóm, identifikujú sa nasledujúce príznaky:

 • predĺžená a ťažká menštruácia s zrazeninami
 • ťažké krvácanie z maternice,
 • krvácanie medzi menštruáciou,
 • neplodnosť.

V prítomnosti symptómov a príznakov submukóznych myómov počas menopauzy sa deformuje dutina maternice. Strata krvi vedie k vzniku príznakov anémie:

 • Hluk v ušiach
 • Slabosť, slabosť,
 • Závraty, mdloby,
 • Poruchy srdca - palpitácie srdca, arytmie, dýchavičnosť,
 • Bledá a suchá koža, krehké nechty a vlasy.

Subserózne myómy sa vyvíjajú z vonkajšej svalovej vrstvy, ktorá sa nachádza vonku. Pri dosiahnutí určitej veľkosti nádor komprimuje orgány brušnej dutiny, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti maternice - močového mechúra a čriev. Subserózne myómy neovplyvňujú menštruačný cyklus. Príznaky veľkých poddaných fibroidov sú zápcha a dysurické poruchy.

Intramurálny myóm rastie zo strednej svalovej vrstvy. Keď rastie neoplázia, zväčšuje sa maternica. Určené nasledujúcimi príznakmi:

 • menštruačné poruchy
 • bolesť a tlak v panve
 • nemožnosť otehotnieť a niesť tehotenstvo.

Veľké myomatózne uzliny deformujú dutinu maternice a stláčajú vajíčkovody. Táto forma myómov sa vyznačuje intermulkulárnym usporiadaním uzlín. Na samom začiatku ochorenia, keď je myóm veľmi ľahko a rýchlo vyliečený, neprejavuje sa. Uzly je možné zistiť len periodickým preventívnym vyšetrením gynekológom - maternica je hustšia a zväčšená.

Ako sa vyvíjajú maternicové myómy, objavujú sa alarmujúce príznaky a príznaky, že žena by mala venovať pozornosť gynekológom na našich klinikách liečby fibroidu a poradiť sa s nimi:

 • zvýšenie počtu menštruačných tokov a trvanie menštruácie (menorágia),
 • krvácanie z acyklickej maternice (metroragia),
 • bolesť v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta.

Keď nastane menopauza, myómové uzliny môžu ďalej rásť. Nasledujúce príznaky a príznaky maternicových myómov s menopauzou sa vyskytujú: t

 • dlhotrvajúca bolesť v spodnej časti brucha, ako pri menštruácii, dávkovanie do krížovej kosti a dolnej časti chrbta,
 • bolestivý intímny kontakt,
 • intermitentné predĺžené krvácanie z maternice s rozvojom anemického stavu,
 • pocit tlaku na orgány v panve,
 • zväčšenie brucha a pásu,
 • časté močenie spôsobené tlakom uzla na močový mechúr,
 • zápcha zápcha
 • bolesti chrbta a dolnej časti chrbta.

Podľa štatistík je myóm znovuzrodený na malígny nádor len v 1% prípadov. Z tohto dôvodu lekári našich kliník považujú zvýšenú onkologickú ostražitosť, ktorú mnohí gynekológovia ukázali a odstránili maternicu v prípade myómu, za neodôvodnenú. Odporúčame, aby ženy v prípade výskytu príznakov a príznakov myómov počas menopauzy vykonávali embolizáciu maternicových artérií. Tento minimálne invazívny postup vám umožní zbaviť sa nádorov a zachrániť maternicu.

Diagnóza myómy maternice

Ak sú príznaky a myómy maternice s menopauzou, môžete stanoviť správnu diagnózu pomocou rutinného gynekologického vyšetrenia. Gynekológovia odhaľujú zväčšenú maternicu hustej konzistencie, často s hrboľatým povrchom. Na objasnenie diagnózy, určenie lokalizácie a veľkosti vzdelávania lekári našich kliník vykonávajú transabdominálny a transvaginálny ultrazvuk panvových orgánov. Vďaka vysokému rozlíšeniu zariadenia, s ktorým sú vybavené kliniky liečby myómov, sú lekári funkčnej diagnostiky schopní identifikovať najmenšie myomatózne uzly.

Ak sa u žien, ktoré sa nachádzajú v menopauze, vyskytnú príznaky a príznaky myómových myómov, vykoná sa ultrazvukové vyšetrenie maternice a počítačová tomografia. Jednou z účinných a moderných metód diagnózy myómy maternice je hysteroskopia. Umožňuje súčasne s detekciou odstrániť podradné myomatózne uzly.

Konzervatívna liečba myómy maternice s menopauzou

Gynekológovia liečia myómy maternice terapeutickou alebo chirurgickou metódou. Konzervatívna liečba myómov je užívanie liekov, ktoré sú zamerané na zastavenie príznaku ochorenia a zníženie veľkosti vzdelania. Je založený na hormonálnych liekoch, najmä derivátoch progesterónu, ktoré inhibujú rast a vývoj nádoru. V prítomnosti príznakov a príznakov myómy u žien, ktoré sú v menopauze, nie sú predpísané.

Agonisty gonadoliberínu s predĺženým účinkom, ktoré potláčajú sekréciu gonadotropínov a tým spôsobujú pseudomenopauzu (danazol, buserelín, zoladex, diferelín), sa tiež nepoužívajú na klimaxu. Použitie agonistov GnRH u pacientov v reprodukčnom veku znižuje veľkosť myómov o 55%, ale po liečbe začnú uzliny opäť rásť. Dlhodobá liečba agonistami GnRH sa neuskutočňuje u mladých žien kvôli možnosti vzniku osteoporózy.

Uvoľnenie symptómov a príznakov myómy maternice s menopauzou s liekmi sa vykonáva v nasledujúcich prípadoch:

 • ak veľkosť myómových uzlín nepresiahne 12 týždňov tehotenstva,
 • s intramurálnym a subhermálnym usporiadaním myomatóznych uzlov so širokým základom,
 • ak má pacient kontraindikácie na použitie chirurgických metód na liečbu myómov,
 • v neprítomnosti anémie z nedostatku železa, ktorá je spojená s krvácaním z maternice.

Terapeutické činidlá sú schopné zadržať myóm v bezbolestnom stave až do menopauzy, keď sa malé nádory zvyčajne vymieňajú

Chirurgická liečba myómov maternice

Gynekológovia vykonávajú operáciu pre myómy maternice s nasledujúcimi indikáciami:

 • veľké myomatózne uzliny (viac ako 12 týždňov tehotenstva),
 • rýchly rast myómových útvarov v krátkom časovom období,
 • syndróm silnej bolesti, ktorý sprevádza myóm maternice a časom môže viesť k strate schopnosti ženy pracovať, t
 • myómy maternice v kombinácii s endometriózou alebo neoplazmom vaječníkov,
 • poruchy príjmu potravy alebo nekróza myómového uzla,
 • funkčné poruchy močenia a funkcie čriev,
 • miesto podkožného miesta
 • malígne znovuzrodenie myómy.

Gynekológovia našich kliník sa domnievajú, že indikácie na vykonanie chirurgického zákroku v prítomnosti príznakov a príznakov myómov počas menopauzy sú neprimerane rozšírené. Vo väčšine prípadov vykonávame inovatívny postup - embolizáciu maternicových artérií. Po liečbe pacient obnoví poškodené funkcie, zlepší kvalitu života, zachová maternicu a obnoví plodnosť (plodnosť).

Povaha chirurgického zákroku u gynekológov maternicového myómu určuje na základe ich individuálnych charakteristík pacienta. Lekári berú do úvahy jej vek, celkový stav tela a reprodukčný systém.

Existujú dva spôsoby, ako vykonať operáciu na liečbu myómu maternice - myomektómia (odstránenie myómového uzla) a hysterektómiu (odstránenie maternice s alebo bez prídavkov). Myomektómia označuje operácie šetriace orgán. Vykonáva sa rezom prednej brušnej steny alebo laparoskopiou. Krvácanie je možné počas operácie, ktorá núti chirurga odstrániť maternicu. Po embolizácii uterinných artérií nie je to nutné.

V mieste vyrezaných myomatóznych uzlín sa tvoria jazvy. Môžu spôsobiť potrat alebo prasknutie maternice počas pôrodu. Po embolizácii uterinnej artérie je myómový uzol nahradený spojivovým tkanivom, ktoré nevyvoláva problémy počas tehotenstva a pôrodu. Radikálna liečba myómov predpokladá odstránenie maternice spolu s uzlami. Po operácii už žena nebude môcť mať deti, jej sexuálna funkcia bude narušená.

Nová technika v chirurgickej liečbe myómov je myomektómia pomocou hysteroskopie. Používa sa na liečbu submukóznych myomatóznych uzlín u žien, ktoré potrebujú zachovať maternicu na ďalšie tehotenstvo. Táto metóda poskytuje dobré výsledky. S tým sa myóm vyreže v jednej relácii pomocou lasera s vizuálnou kontrolou lekára. Operáciu možno vykonať v lokálnej anestézii a nevyžaduje predĺženú hospitalizáciu. Na rozdiel od embolizácie uterinných artérií je po operácii riziko recidívy ochorenia.

Účinok estrogénu na ženu

Každú minútu jej života je žena pod vplyvom pohlavných hormónov. Hlavnými sú zlúčeniny estrogénovej skupiny a progesterónu. Estrogény sú presne tie látky, ktoré tvoria ženu, a to ako vonku, tak zvonku. Pod ich vplyvom dochádza k takýmto procesom:

 • rast a vývoj maternice,
 • tvorba sekundárnych sexuálnych charakteristík,
 • redukcia svalového tkaniva, zakrivenia tela získavajú ženské formy,
 • zníženie cholesterolu v krvi, zastavenie vývoja aterosklerotických plakov v cievach,
 • zlepšenie stavu pokožky
 • zvýšená sexuálna túžba
 • zlepšenie nálady, intenzity a intenzity emócií.

Aby sme to zhrnuli, estrogén robí ženu mladou, atraktívnou, aktívnou, zvodnou, zdravou. Ich správna rovnováha môže byť určená iba laboratóriom, ale každý, kto obklopuje ženu a, samozrejme, sám, je schopný cítiť jej porušenie.

Myoma s menopauzou

Výskyt opísanej choroby je vo veku 25-40 rokov. Nie je nezvyčajné, že myóm začína alebo zvyšuje svoj rast počas tehotenstva.

Climax u zástupcov slabšej časti ľudstva je spôsobený poruchami žliaz, ktoré produkujú pohlavné hormóny. V tomto ohľade je porušená ich rovnováha. Keď sa hladina estrogénu znižuje, materničný myóm počas menopauzy spomaľuje jeho rast alebo môže dokonca znížiť veľkosť.

Príznaky benígneho novotvaru počas menopauzy

Benígny nekontrolovaný rast buniek maternice s tvorbou uzlov v budúcnosti je veľmi pomalý a už dlho sa necíti. Tento proces sa nazýva leiomyóm. Z tohto dôvodu sú pomerne časté prípady, keď sa maternicový myóm počas menopauzy zistí náhodne počas pravidelnej prehliadky u gynekológa alebo pri plánovanom príjme počas tehotenstva. Po prvé ide o nebezpečenstvo ochorenia a po druhé o potvrdenie potreby pravidelných lekárskych vyšetrení.

Existujú však príznaky myómy maternice s menopauzou, ktoré môžu byť podozrivé z výskytu niečoho zlého:

 • zvýšené krvácanie počas menštruácie, zvýšenie jeho trvania, t
 • výskyt krvácania v menštruačnom období,
 • krvácanie z maternice,
 • anémia počas dlhodobého ochorenia,
 • výskyt bolesti v dolnej časti brucha ťahanie, kňučanie charakter, trvajúce niekoľko týždňov,
 • болезненность и появление неприятных ощущений во время полового акта,
 • bolesti dolnej časti chrbta
 • zápcha,
 • zvýšenie brucha
 • časté močenie.

Poruchy v práci orgánov nachádzajúcich sa v susedstve (črevo, močový mechúr, obličky) sa vyskytujú, keď uzol dosiahne veľké rozmery a začne na ne vyvíjať tlak. Okrem iného je to tento stav, ktorý môže spôsobiť neplodnosť u ženy. Títo pacienti majú často potraty.

Maternicové myómy po menopauze sa správajú tak agresívne. Žena si všimne, že jej prejavy sa postupne oslabujú.

Pin
Send
Share
Send
Send