Hygiena

Známky PMS - zoznam najčastejších prejavov

Pin
Send
Share
Send
Send


PMS - Ide o veľkú skupinu fyzických a psycho-emocionálnych patologických zmien v tele cyklickej povahy, ktoré sú úzko spojené s blížiacou sa menštruáciou. Možno neexistuje žena, ktorá v predvečer inej menštruácie nezažila aspoň raz nepríjemné zmeny vo všeobecnom stave. Navyše, ak výskyt PMS u dievčat nepresiahne 20%, potom medzi ženami, ktoré prekonali vekovú hranicu tridsať rokov, sa zistí v každej sekunde.

PMS je právom jedným z najzáhadnejších stavov ženského tela. Jeho spoľahlivé príčiny nie sú známe, takže je zvyčajné hovoriť o predispozičných podmienkach pre jeho rozvoj.

PMS nie je ochorenie, je to rozsiahly zoznam možných patologických príznakov, ktoré sa môžu vyskytnúť u ženy pred menštruáciou a prejsť bez stopy po jej ukončení. Závažnosť PMS a charakter klinických prejavov všetkých pacientov je odlišný, takže tento syndróm nemá určité klinické príznaky, ale má jedno jednoznačné diagnostické kritérium - spojenie s blížiacou sa menštruáciou. Jeden alebo dva týždne pred ďalšou menštruáciou sa zmení pohoda ženy: existujú psychoemocionálne poruchy, periférny edém končatín, prírastok na hmotnosti, zvýšenie a citlivosť mliečnych žliaz, vegetatívne-vaskulárne prejavy atď.

Klinická charakteristika PMS spočíva v obrovskom počte (asi 150) potenciálnych symptómov, ale každý pacient má svoj vlastný, niekedy jedinečný súbor klinických príznakov. Hľadanie dvoch žien s identickými príznakmi PMS je takmer nemožné.

Prítomnosť jasného spojenia pravidelného zhoršenia stavu ženy v predvečer ďalšej menštruácie poukazuje na hormonálnu povahu PMS. Často sa vyskytujúca PMS u adolescentov je samozrejme spojená s neúplným procesom tvorby hormonálnej funkcie vaječníkov a PMS u žien v menopauze je spôsobená jej prirodzeným vyhynutím.

Klinické príznaky PMS u žien sa prejavujú nerovnomerne a značne sa líšia od miernej malátnosti až po závažnú, narúšajú obvyklý rytmus života, stav. Bez ohľadu na formu a závažnosť patologických príznakov, ich vzhľad v druhej fáze cyklu a zmiznutie v prvej fáze zvyčajne koreluje s PMS.

Keďže PMS je sprevádzaný veľkým množstvom príznakov, ktoré nie sú spojené s gynekológiou, pacienti sa na začiatku často obracajú na iných špecialistov: neurológov, endokrinológov, praktických lekárov a iných. Nanešťastie, skôr ako sa dostanete k správnemu špecialistovi, často sa podrobujú dlhodobej liečbe neexistujúcich ochorení.

Fyziologické zmeny v tele v predvečer menštruácie sú vždy sprevádzané zmenami pohody. Periodicky sa vyskytujúce zmeny nálady, zvýšená chuť do jedla, zvýšenie mliečnych žliaz a iných bežných prekurzorov menštruácie sú spojené s fyziologickými hormonálnymi zmenami v tele a nie sú vždy prejavmi PMS. U zdravých žien sa tieto príznaky nevyskytujú pravidelne pred každou menštruáciou, ale občas sa objavujú.

O PMS indikuje prítomnosť určitého počtu symptómov, ktoré sa objavujú pred každou menštruáciou a po jej ukončení zmiznú nezávisle.

Diagnostické opatrenia zahŕňajú povinnú štúdiu ukazovateľov hormonálnej funkcie a zoznam ďalších štúdií závisí od klinických prejavov PMS.

Jasné liečebné režimy alebo špeciálne pilulky pre PMS neexistujú, pretože jeho prejavy sú individuálne a veľmi rôznorodé. Použité lieky na PMS patria do rôznych skupín a sú určené na postupné odstraňovanie všetkých existujúcich príznakov a predispozičných faktorov.

Úspech liečby je určený normálnou hormonálnou funkciou vaječníkov, dvojfázovým cyklom a vymiznutím patologických príznakov.

Medzi ženami existuje mylná viera, že PMS, najmä jeho miernejšia forma, je normou a nevyžaduje lekársku korekciu. Medzitým, PMS v priebehu rokov môže dostať ťažšie formy, a patologická menopauza u žien s PMS sa vyvíja častejšie.

Príčiny PMS

PMS nemôže byť spojené s poruchami v jednom systéme, pretože jeho prejavy patria takmer do celého tela. Preto všetky existujúce teórie nástupu PMS vysvetľujú vývoj patologických príznakov len v jednom systéme tela, ale nemôžu ich spájať.

Jedným z najspoľahlivejších dôvodov pre rozvoj PMS je hormonálna dysfunkcia. Je to ona, kto vysvetľuje PMS u adolescentov počas nestabilnej práce vaječníkov. Môže sa objaviť pri prvej menštruácii alebo po niekoľkých normálnych cykloch. Ak obdobie vzniku hormonálnej funkcie v dospievaní uplynulo správne, šanca na rozvoj PMS u dievčat sa významne zníži.

Zmena normálneho pomeru hormónov vyvoláva dočasné narušenie celého tela. PMS u žien sa preto často vyskytuje po potrate, patologickom tehotenstve, odstránení alebo podviazaní vajíčkovodov, ako aj na pozadí nesprávne používanej hormonálnej antikoncepcie.

Hormonálna nerovnováha, a to porušenie normálneho pomeru estrogénu a progesterónu, zvyšuje labilitu nervového systému a spôsobuje psycho-emocionálne poruchy obsiahnuté v PMS.

Existuje tiež predpoklad o počiatočnom účinku zmien v centrálnom nervovom systéme na vývoj PMS. Je založený na skutočnosti, že častejšie je PMS diagnostikovaná u emocionálne labilných pacientov s vysokou mentálnou záťažou, častými stresmi alebo na pozadí významného prepracovania. Medzi obyvateľmi veľmocí sú vlastníci ICP výrazne väčší ako tí, ktorí žijú vo vidieckych oblastiach.

Zmeny v prsných žľazách v predvečer ďalšej menštruácie majú tiež hormonálne príčiny. V reakcii na provokujúci faktor hypofýzy sa syntetizuje príliš veľa hormónu prolaktínu, ktorý je zodpovedný za stav prsných žliaz. V predvečer menštruácie sa stávajú citlivými, hustými a zväčšujúcimi sa objemom.

Keď PMS zmení normálne ukazovatele rovnováhy voda-soľ. Oneskorená tekutina a sodík v obličkách spôsobujú edém.

Významná úloha pri tvorbe PMS patrí tkanivovým hormónom prostaglandínov, ktoré sú syntetizované takmer vo všetkých orgánoch a tkanivách. Poznamenáva sa, že niektoré príznaky PMS sú podobné príznakom s prostaglandínmi podobnými príznakom nadbytku: migréna, poruchy pohybu čriev, závraty, nevoľnosť alebo zvracanie a rôzne zmeny správania. Prostaglandíny sú tiež zodpovedné za autonómne a vaskulárne poruchy v období pred menštruáciou.

Prítomné sú aj príčiny PMS: nedostatok zinku, horčíka, vápnika a vitamínu B6, nedostatok hmotnosti alebo deplécia, endokrinné poruchy, neuroinfekcie a ochorenia štítnej žľazy. Preukázaná genetická predispozícia k výskytu PMS.

Vedúce miesto medzi príčinami PMS teda predstavujú funkčné poruchy centrálneho nervového systému a hormonálna dysfunkcia vaječníkov vrodenej alebo získanej povahy.

Príznaky a príznaky PMS

Klinické charakteristiky PMS zahŕňajú početné cyklicky sa opakujúce patologické zmeny prakticky vo všetkých telesných systémoch. Každá žena má však svoj jedinečný súbor príznakov. V závislosti od prevalencie určitých klinických príznakov PMS existujú štyri hlavné formy jej priebehu:

- Neuropsychická (niekedy označovaná ako psycho-vegetatívna) forma PMS. Vyznačuje sa závažným porušením emocionálnej sféry a zmenami v nervovom systéme. V predvečer menštruácie, zmeny nálady: pacient sa stáva depresívny, podráždený, plač, nespavosť, môže sa objaviť depresia. Okrem zmien nálady, sú bolesti hlavy a závraty, zmeny v chuti do jedla, únava, bolesť srdca a ďalšie neurologické príznaky. U dospelých žien prevládajú na klinike depresívne poruchy a PMS u adolescentov sa vyznačuje prejavmi nadmernej agresivity.

- edematózna forma PMS je spojená s prevahou znakov zhoršenej rovnováhy vody a soli a je spojená s retenciou tekutín v tkanivách. Hlavným príznakom je edém rôznej závažnosti, ktorý sa vyskytuje na tvári, nohách a rukách. Retencia tekutín v tkanivách vedie k zvýšeniu objemu mliečnych žliaz a ich bolesti (mastodynia), ako aj zvýšeniu telesnej hmotnosti. Je to smäd, svrbenie, bolesť kĺbov, zmeny v črevách.

- Pri závažných vaskulárnych poruchách sa vyskytuje cefalgický PMS. Hlavnými znakmi sú bolesti hlavy, podobné migrénam, bolesti. Takéto bolesti majú spravidla charakteristickú jednostrannú lokalizáciu v chráme a sú charakterizované pacientmi ako trhavé alebo pulzujúce. Často sú sprevádzané nevoľnosťou, zvracaním, nezaťažiteľnou hnačkou a závratmi. Ženy s cefalgickým PMS majú v anamnéze kardiovaskulárne ochorenia, hypertenziu, žalúdočné a črevné ochorenia a psychickú traumu.

- ICP forma krízy sa podobá vlnovým „panickým útokom“. Náhle, častejšie večer alebo v noci, má pacient záchvaty srdca, dusenie a nemotivovaný strach. Kritická forma PMS je neoddeliteľnou súčasťou premenopauzálneho obdobia, a preto sa častejšie vyskytuje u pacientov vo veku 45 rokov.

Izolácia foriem PMS je podmienená a neznamená to, že pacient môže súčasne prezentovať iba príznaky spojené s jednou formou PMS. V zmiešaných formách PMS je častejšia kombinácia psychovegetatívnych a edematóznych foriem.

Klinický obraz PMS nie vždy zapadá do určeného rámca, niekedy PMS prebieha atypicky. Pred menštruáciou a počas nej sa objavia príznaky bronchiálnej astmy, horúčky, zápalu sliznice ústnej dutiny, zvracania. Atypické symptómy, ktorých pravidelný vzhľad má jasnú väzbu na menštruáciu, sú pripisované atypickej forme PMS.

Počet príznakov a ich závažnosť určujú, aké ťažké je PMS. Prítomnosť 3 - 4 klinických príznakov, z ktorých je výrazný iba jeden alebo dva, naznačuje mierny priebeh PMS. Ťažká je charakterizovaná závažnými 2-5 symptómami z 5–12 existujúcich.

Ak sa PMS prejavuje malými príznakmi a neprospieva mnoho rokov, považuje sa to za kompenzované. Spravidla všetky jeho prejavy prechádzajú v čase začiatku nasledujúcej menštruácie.

Subkompenzované štádium PMS je charakterizované postupným zvyšovaním klinických prejavov a narúša obvyklý rytmus života pacienta.

Ťažké PMS s ťažkými príznakmi, zdravotné postihnutie hovorí o dekompenzovanom procese. Jeho príznaky zmiznú pár dní po menštruácii.

Pacientky často nevedia, či je možné a ako odlíšiť tehotenstvo od PMS v prípade výskytu podobných príznakov. Krátkodobé tehotenstvá a PMS môžu mať podobné príznaky: únavu, zmenu chuti do jedla a hmotnosť, zvýšenie a citlivosť prsných žliaz, edém, psycho-emocionálne zmeny a iné. Lekár je spravidla schopný rozlíšiť tieto stavy skúmaním histórie a výsledkov krvného testu na hCG - „tehotenský hormón“. Avšak pred začiatkom menštruačného oneskorenia nie je táto metóda vždy spoľahlivá.

Ako teda odlíšiť tehotenstvo od PMS v očakávaní ďalšej menštruácie? Žena, ktorá pozorne sleduje zmenu stavu svojho tela, môže dospieť k správnemu záveru. O krátkom období tehotenstva môžete uvažovať, ak:

- čoskoro ste mali nechránenú sexuálnu intimitu,

- tieto príznaky sa nevyskytujú raz mesačne pred menštruáciou,

- Váš stav nie je spojený s gynekologickou chorobou: nachladnutím, črevnou infekciou, stresom, klimatickými zmenami a inými.

Ak nie je vylúčená prítomnosť krátkodobého tehotenstva, príde nasledujúca menštruácia v čase. V prípade jeho oneskorenia, môžete urobiť rýchly test, a potom sa poraďte s lekárom.

Diagnostika PMS

Pacienti so symptómami PMS sa spravidla obracajú na endokrinológov, všeobecných lekárov alebo neuropatológov podľa formy ICP, ale ich terapia neprináša požadovaný výsledok, takže liečba neexistujúcej choroby môže trvať roky.

Ak si žena všimne jasné spojenie medzi zhoršením stavu a blížiacou sa menštruáciou, včas sa začne diagnóza PMS. Keďže PMS nemá jasný zoznam klinických príznakov, jeho primárna diagnóza sa opiera o dve diagnostické kritériá: jasné spojenie medzi symptómami a menštruačným cyklom a absenciou duševných porúch u pacienta.

Na základe analýzy najbežnejších foriem PMS bol zostavený zoznam príznakov, ktoré umožňujú stanovenie správnej diagnózy. Považuje sa za spoľahlivý, ak má pacient aspoň päť z nasledujúcich klinických príznakov s povinnou prítomnosťou prvých štyroch: t

- pocit nemotivovanej úzkosti a napätia,

- pocit beznádeje a túžby, zlej nálady,

- ľahostajnosť voči ľuďom a udalosti v ich okolí,

- únava a fyzická slabosť,

- strata pamäti, neschopnosť sústrediť sa,

- slabá chuť do jedla, sklon k bulímii,

- zmeny v obvyklom rytme spánku - nespavosť alebo ospalosť,

- ťažké bolesti hlavy, bolestivé prsné žľazy, opuch tváre a končatín, prírastok hmotnosti, bolesť svalov a kĺbov.

Konečná diagnóza sa vykoná po monitorovaní pacienta počas niekoľkých menštruačných cyklov. Je pozvaná pravidelne zaznamenávať predmenštruačné symptómy do špeciálneho denníka pozorovaní. Po 3 až 4 cykloch sa analyzujú údaje uvedené v denníku. Ak počas sledovaného obdobia záznamy odrážajú pravidelnosť patologických príznakov a ich jasné spojenie s menštruáciou, diagnóza PMS je zrejmá.

Diagnóza PMS predpokladá povinné štúdium hormonálneho stavu pacienta. Stanovuje sa charakter zmien v množstve hormónov (prolaktín, estradiol a progesterón) v rôznych fázach cyklu. Pri rôznych formách PMS nie sú tieto zmeny ekvivalentné. Pokles normálnych hladín progesterónu v druhej fáze cyklu je teda pozorovaný v edematóznej forme PMS a pri iných veciach dochádza k zvýšeniu hladiny prolaktínu.

Uskutočňujú sa ďalšie vyšetrenia, aby sa vylúčila extragenitálna patológia skrytá ako PMS. V prípade neuropsychického a cefalgického PMS je povinná konzultácia s neuropatológom a psychiatrom. Aby sa vylúčili objemné výrastky v mozgu so silnými bolesťami hlavy, zrakovým a sluchovým postihnutím, môžu sa vykonať CT alebo MRI.

Na elektroencefalogramoch u pacientov s PMS sa zaznamenávajú cyklické poruchy elektrickej aktivity mozgu.

V prípade mastodynie po návšteve cicavca, pacient podstúpi ultrazvuk prsných žliaz alebo mamografické vyšetrenie na vylúčenie mastopatie.

Edematózna forma PMS vyžaduje štúdium funkcie obličiek, a aby sa vylúčila prítomnosť kardiovaskulárnej patológie, pacienti so sviežou formou PMS sú vyšetrení terapeutom.

Autodiagnostika pre PMS nie je povolená. Prítomnosť zlého zdravia v predvečer menštruácie má mnoho príčin a nie vždy znamená PMS.

Ošetrenie PMS

Liečba PMS je veľmi náročná úloha, pretože tento stav ovplyvňuje takmer všetky dôležité systémy tela. Úzke spojenie PMS s hormonálnou funkciou vaječníkov vysvetľuje úplné vymiznutie všetkých jeho prejavov po ukončení menštruácie. U mladých žien so zachovanou menštruačnou funkciou je úplná eliminácia PMS možná len pri miernych formách ochorenia.

Keďže jediná spoľahlivá príčina PMS nie je stanovená, liečba je zameraná na elimináciu patologických premenštruačných prejavov. Správna symptomatická liečba môže uľahčiť priebeh PMS, vrátiť sa do práce a zlepšiť kvalitu života.

Bohužiaľ, nie všetci pacienti uchýliť k pomoci lekára, mnohí si lieky na PMS na vlastnú päsť. Samoliečba môže znížiť príznaky choroby, ale nezaručuje jej vyliečenie. Akékoľvek samostatne podávané tabletky pre PMS nenahradia komplexnú komplexnú liečbu.

Všetci pacienti trpiaci PMS, bez ohľadu na svoju formu, majú psycho-emocionálne poruchy spôsobené nesprávnym prístupom k ich stavu. Pred začatím liečby musia podrobne vysvetliť podstatu samotnej choroby a povedať o spôsoboch liečby. Aby mal pacient správnu emocionálnu náladu a liečba mala pozitívne výsledky, odporúča sa zmeniť svoj životný štýl: dodržiavať správnu diétu, byť fyzicky aktívny, vzdať sa zlých návykov a tak ďalej. При необходимости в лечебный план включаются занятия с психологом.

Медикаментозное лечение подбирается в соответствии с формой заболевания и учитывает перечень имеющихся симптомов. Je tiež potrebné vziať do úvahy údaje denníka pozorovania tak, aby sa predpísané ošetrenie zhodovalo alebo bolo pred výskytom príznakov PMS.

Keď neuropsychiatrické abnormality sú priradené sedatíva a psychotropné lieky. V druhej fáze cyklu sa odporúča oxazepam, diazepam, amitriptylín a ďalšie.

V ťažkých edematóznych formách, antihistaminiká (Tavegil, Suprastin a ďalšie) alebo ľahké diuretiká, ako je Spironolactone pomoc. Antihypertenzíva pomáhajú normalizovať krvný tlak, eliminujú vysoké hladiny prolaktínu pomocou Parlodel.

Homeopatické lieky získali veľkú popularitu pri liečbe PMS. Medzi ne patria bylinné nehormonálne lieky, ktoré môžu obnoviť normálne fungovanie nervového systému, eliminovať opuchy a stabilizovať hormóny. Prítomnosť veľkého počtu homeopatických liekov neznamená ich nezávislý príjem bez predchádzajúceho rozhovoru s lekárom.

PMS má vo svojom arzenále veľké množstvo symptómov, a preto sa pre každého pacienta vyberú individuálne metódy ich eliminácie.

Pri vyjadrení hormonálnych abnormalít sa uchýli k užívaniu hormonálnych látok. Obnovujú normálny pomer hormónov podľa fáz cyklu. Aplikujte gestá (Utrozhestan, Duphaston) alebo monofázické látky ako Logest.

Aby bola liečba úspešnejšia, je potrebné vylúčiť nástup ovulácie. Túto úlohu rieši Zoladex a jeho ilk.

Ak sa PMS opakovane opakuje, hormonálne lieky sa predpisujú dlhodobo v nepretržitom rytme.

PMS terapia trvá niekoľko mesiacov av prípade relapsov sa musí opakovať. Liečba sa považuje za úspešnú v prípade zníženia závažnosti symptómov PMS alebo ich úplného vymiznutia.

Pin
Send
Share
Send
Send