Vitálny

Prejavy fibroadenómov počas menštruácie 2

Pin
Send
Share
Send
Send


Fibroadenóm prsníka je benígny nádor, ktorý sa vyskytuje na pozadí hormonálnych zmien v tele. Zvyčajne sa tvorí u žien v reprodukčnom veku. Toto ochorenie nie je fatálne. Včasne zistená pečať sa najčastejšie odstráni operáciou. Symptómy fibroadenómu a rakoviny sú odlišné. Znalosť vlastností prejavu fibroadenomu prsnej žľazy umožní žene, ktorá našla hrudku v hrudi, aby sa pokojnejšie postavila na situáciu, podstúpila vyšetrenie, dohodla sa na potrebnej liečbe.

obsah:

 • Druhy fibroadenómu prsníka
 • Charakteristické znaky fibroadenómu
 • Príčiny benígneho nádoru prsníka


Druhy fibroadenómu prsníka

Existuje niekoľko typov fibroadenómov prsníka:

 1. Keď sa spojivové tkanivo rozrastá okolo mliečneho kanála, vytvára sa periklulárny fibroadenóm. Má homogénnu štruktúru. U starších žien sa vápenaté soli ukladajú do nádorového tkaniva. Môže sa postupne zmenšovať a dokonca zmiznúť.
 2. Intracanalicular fib fibenomenóm sa objavuje v dôsledku proliferácie spojivového tkaniva medzi kanálmi. Takýto nádor je rozdelený na oddelené laloky, má menej jasné hranice a voľnú štruktúru.
 3. V niektorých prípadoch je možné pozorovať súčasnú tvorbu nádorov oboch typov. Taký fibroadenóm sa nazýva zmiešaný. Nádory týchto typov nie sú znovuzrodené pri rakovine. Môžu pomaly rásť vo veľkosti. Ak sú veľkosti fibroadenómov malé, potom je možné zabrániť ich zvýšeniu pomocou hormonálnych prípravkov.
 4. Najnebezpečnejší typ fibroadenómu je fyloid alebo listnatý. Takýto nádor rastie rýchlo a dosahuje gigantickú veľkosť. Jeho priemer sa môže zvýšiť až na 20-40 cm, ktorý sa niekedy stáva malígnym. Tento názov dostal vďaka špeciálnej štruktúre: v tuleňoch sú ploché cystické dutiny, na stenách sa vytvárajú výrastky (polypy) a medzery sú vyplnené želé podobnou hmote. Kvôli riziku reinkarnácie v sarkóme sa takéto fibroadenómy musia odstrániť čo najskôr.

Charakteristické znaky fibroadenómu

Pri samokontrole môže žena odhaliť jednu alebo viac pečatí vo vonkajšej hornej časti hrudníka. V tomto bode sa najčastejšie vytvára fibroadenóm. Charakteristické príznaky takéhoto nádoru sú jeho štruktúra a tvar. Jediným fibroadenomom je elastické zhutnenie guľovitého tvaru, ktoré má hladký povrch. Priemer fibroadenómu je zvyčajne od 1 mm do 7 cm Pri vonkajšom vyšetrení prsníka nie je takýto nádor najčastejšie viditeľný. V niektorých prípadoch môže rásť až do 20 cm, čo ovplyvní tvar prsníka.

Fibroadenom pri palpácii ľahko mení svoju polohu. Nádor nie je asociovaný s inými tkanivami. To ho odlišuje od rakoviny, ktorá je fixovaná na jednom mieste, poistky s pojivovým tkanivom a kožou. Malígne tesnenie je tvrdšie a má zubaté okraje.

Keď sa objaví intracanalikulárny alebo perikalikulárny fibroadenóm prsnej žľazy, príznaky zvyčajne chýbajú. Nepriame znamenia, ktorým treba venovať pozornosť stavu prsníka, sú:

 • náhly úbytok hmotnosti s normálnou apetítom
 • neprimeraný prírastok hmotnosti, obezita,
 • rozmazané videnie
 • nepravidelných období.

Všetky tieto príznaky môžu indikovať hormonálne poruchy v tele, ktoré spôsobujú výskyt fibroadenómov prsníka.

Listy fibroadenomu majú výraznejšie príznaky. Jeho vzhľad sa dá zistiť zväčšením veľkosti jednej alebo oboch mliečnych žliaz, skreslením ich tvaru. Toto ochorenie sa vyznačuje bolesťou v prsníku, najmä počas menštruácie.

Príčiny benígneho nádoru prsníka

Vývoj a fungovanie mliečnej žľazy závisí od pomeru rôznych hormónov v tele (estrogén, prolaktín, inzulín a iné) produkovaných vaječníkmi, hypofýzou, štítnou žľazou. Nerovnováha hormónov pozorovaných v prechodnom veku, počas tehotenstva, ako aj zánik schopnosti niesť deti, je jednou z príčin výskytu fibroadenómov. Môže tiež spôsobiť tvorbu benígneho nádoru:

 1. Umelé potraty. V tomto stave sú hormonálne zmeny preskupené, telo sa prispôsobuje budúcim narodeniam, produkcii mlieka. Potraty porušujú prirodzený pomer hormónov.
 2. Užívanie hormonálnych antikoncepčných tabletiek. Hormonálne lieky sa majú užívať len na lekársky predpis.
 3. Nedostatok tehotenstva u zdravej ženy v reprodukčnom veku.
 4. Choroby štítnej žľazy, dysfunkcia hypofýzy, vaječníkov.

Ženy vo veku od 14 do 30 rokov sú najviac ohrozené rozvojom fibroadenómov. Puberta, narodenie detí spôsobujú najviac drastické zmeny v pomere hormónov. Veľký význam pre ženy je sebakontrolu nad stavom prsných žliaz.

Ak sa v hrudníku objavia akékoľvek bolestivé príznaky, zistia sa pečate, je potrebné okamžite sa poradiť s lekárom, bez čakania na rast nádoru alebo jeho nenapraviteľnosti.

Mamutológ určí prítomnosť nádoru palpáciou, v prípade potreby sa vykoná mamografia (röntgen prsnej žľazy) a ultrazvuk, ktorý určí povahu novotvaru, sleduje rýchlosť jeho rastu. Spoľahlivé informácie o stave samotného nádoru a okolitých tkanív je možné poskytnúť metódou zobrazovania magnetickou rezonanciou (MRI), počítačovou tomografiou (CT). Uskutoční sa biopsia: vzorka nádorového tkaniva sa odoberie tenkou ihlou. Po jej výskume môžete s najväčšou pravdepodobnosťou urobiť záver o benígnej alebo malígnej povahe pečate.

Ak sa zistí, že žena má fibroadenóm prsníka, ale jej príznaky sa neobťažujú a indurácia je malá, potom sa niekedy predpisuje hormonálna liečba. Pri rýchlom raste nádoru a bolesti na hrudníku sa uskutočňuje chirurgické odstránenie nádoru.

Čo je fibroadenóm?

Fibroadenom je patologický nárast spojivového tkaniva v prsných žľazách. Môže rásť, obklopovať kanáliky alebo klíčiť v nich, kombinovať obidva znaky, byť laločnaté, homogénne a listnaté.

Fibroadenomová zmena počas menštruácie

Nie je žiadnym tajomstvom, že proces pravidelnej aktualizácie sliznice maternice je regulovaný najmä týmito hormónmi. Vďaka nim:

 • Všetky ostatné úlohy v menštruačnom období práce s látkou,
 • Stanoví sa dominantný folikul,
 • Vajcia dozrieva,
 • Vyvíja sa endometrium.

Tieto hormóny tiež ovplyvňujú zmeny prsných žliaz, ktoré sú tiež cyklického charakteru. Preto sa fibroadenóm správa počas menštruácie inak.

Príznaky pred menštruáciou

Detekcia neoplaziem prsníka často spôsobuje šok a paniku. Fibroadenóm nie je výnimkou, pretože je známe, že zvyčajne nie je bolestivé, spočiatku to nespôsobuje veľa nepohodlia. Je ľahké ho nájsť len vtedy, keď cítite prsník, nádor jasne vyniká medzi zdravými tkanivami.

Strach môže vyvolať vzniknutú bolesť, pretože nové pocity vyvolávajú pochybnosti, či fibroadenóm bolí pred menštruáciou. Žena začína myslieť, že to nie je vôbec, ale malígny nádor. Ďalším extrémom, ktorý môže spôsobiť bolesť, keď je zamenený za príznak PMS.

V skutočnosti je fibroadenóm pred menštruáciou pod tlakom okolitých tkanív. Dôvody nie sú:

 • Vplyv hormónov. Kvôli zvýšeným hodnotám prolaktínu a estrogénu prúdi krv do tkanív. Nezabudnite, že pri tejto diagnóze je druhá látka už zistená v nadhodnotenom množstve. Z rovnakých dôvodov sa mliečne kanály rozširujú, čo tiež prispieva k zvýšeniu zaťaženia okolitých tkanív. Nádorové bunky sa komprimujú a prenášajú vibrácie na nervy. Z toho je bolesť, ktorá sa oslavuje nielen v oblasti fibroadenomu, ale bude silnejšia.
 • Opuchy. To je jeden z prejavov premenštruačného syndrómu, spôsobený zadržiavaním vody v tele. Pretože estrogény, ktoré k tomu prispievajú, majú najväčší vplyv na prsné žľazy, je v nich zaznamenaný opuch. Prebytočná tekutina robí hrudné laloky širšími a hustejšími, čo robí fibroadenóm bolestivý pred menštruáciou.

Tieto pocity sa stávajú slabšími a prechádzajú do konca kritických dní. Hrudník získava obvyklú veľkosť a vzhľad, prebytočná voda zmizne, krv sa zastaví prúdením do tkanív vo zvýšenom objeme.

To neznamená, že žena sa môže upokojiť a žiť bez toho, aby venovala pozornosť chorobe. Je to pravidelné zvyšovanie krvného zásobovania, ktoré stimuluje vývoj novotvaru.

Odstránenie neoplazmy

Ak je novotvar malý, zistilo sa, že nie je listovitý, je jednoducho monitorovaný ultrazvukom a mamografiou. Ale nakoniec to musí byť odstránené kusom prsného tkaniva alebo jednej veci.

To je obzvlášť dôležité pri plánovaní tehotenstva, pretože stav hormonálneho pozadia počas neho uprednostňuje nielen rast nádoru, ale aj transformáciu jeho buniek na malígne.

Vzhľadom na to, čo sa deje v hrudníku na konci cyklu, nie je jasné, či je možné vykonať fibroadenómovú operáciu pred menštruáciou. Záleží veľa od lekára. Väčšina z nich je presvedčená, že opuch charakteristický pre toto obdobie, zvýšenie a citlivosť tkanív zabráni kvalitatívnemu zásahu. Existuje riziko poškodenia zdravia a ponechanie novotvaru na mieste. Pravdepodobnosť zranenia mliečnych kanálov je tiež vysoká.

Akékoľvek nebezpečenstvo, najmä všetky spolu, nepodporuje hojenie, rýchle pooperačné uzdravenie. Zvýšená citlivosť prsníka v predmenštruačnom období sťaží operáciu pre pacienta. A následná menštruácia, v ktorej sa krv zriedi, sťaží rehabilitáciu a hojenie stehov.

Ostatní odborníci však neberú do úvahy možné ťažkosti, pretože moderné vybavenie vám umožňuje ignorovať ich bez poškodenia kvality prevádzky a blaha pacienta.

Odporúčame Vám, aby ste si prečítali, aké ochorenia spôsobujú nepravidelnú menštruáciu. Dozviete sa o možných príčinách zlyhania, jeho sebaurčení a spôsoboch liečby. Pri niektorých chorobách môže byť nutná operácia.

Menštruácia po operácii

Dôležitou otázkou je, čo bude mesačne po odstránení fibroadenómu, pretože sú vzájomne prepojené. Všeobecne platí, že ich vlastnosti môžu zostať rovnaké ako pred ochorením, len mierne znížená bolesť a hojnosť.

Jediným prejavom, že sa takmer každý mení, je dĺžka cyklu. V pooperačnom štádiu sa môže predĺžiť, to znamená, že žena bude narušená oneskorením, niekedy až 2 týždne. Vyvoláva sa vo väčšej miere nie odstránením nádoru, ale sprievodnými faktormi:

 • Stres. Spôsobené úzkosťou spojenou s operáciou a jej výsledkami. Materiál je poslaný do histológie, aby sa potvrdila a potvrdila prítomnosť atypických buniek v nádore. Mnoho žien sa obáva, ako budú vyzerať prsia.
 • Anestézie. To je tiež stresový faktor, ale patrí do oblasti fyziológie, nie psychológie.
 • Pain. Intervencia na akejkoľvek úrovni sa uskutočňuje s použitím anestetík, ale niektoré nepríjemné pocity sú nevyhnutné. Čím ťažšia žena ich toleruje, tým viac ovplyvňujú oneskorenie.

Ak je v fibroadenóme nadmerný nedostatok estrogénu a progesterónu, je možné predpísať lieky, ktoré zvyšujú koncentráciu týchto látok v krvi. Potom periódy prestanú byť bolestivé a hojné, ako to bolo pred odstránením nádoru. Výber a užívanie je veľmi riskantné, takže môžete spôsobiť nové negatívne zmeny v tkanivách prsníka.

Fibroadenóm sa prejavuje počas menštruácie takým spôsobom, že je ťažké mu nevenovať pozornosť. Výrazne zvyšuje bolesť prsných žliaz.

A hoci sa vývoj rakoviny prsníka s fibroadenómom vyskytuje v menšine prípadov, je sám schopný priniesť veľa nepríjemností. Takže cesta k lekárovi by sa mala uskutočniť čo najrýchlejšie a kontrola nad nádorom a prúdenie menštruácie je pravidelná.

Príčiny fibroadenómu prsníka

Príčiny vzniku tohto ochorenia ešte stále nie sú úplne objasnené. Najčastejšie sa vyskytuje na pozadí hormonálnych porúch. To je dôvod, prečo sa fibroadenóm často nachádza v adolescencii, ako aj po potrate, s použitím rôznych hormonálnych kontraceptív.

Predispozícia k tejto formácii je silne ovplyvnená rasou. Napríklad sa dokázalo, že u žien s tmavou pokožkou je fibroadenóm prsníka diagnostikovaný oveľa častejšie av skoršom veku v porovnaní s ženami s bielou pokožkou.

klasifikácia

Najčastejšie je fibroadenóm. Podľa morfologickej štruktúry môže byť intracanalikulárna, perikakikulárna a zmiešaná. Takéto fibroadenómy nie sú náchylné na degeneráciu do malígnych nádorov.

Zriedkavejším typom tejto patológie je listovitý (fyloidný) fibroadenóm. Takéto nádory sú charakterizované rýchlym rastom, často malígnym a degenerovaným do sarkómov.

Aké komplikácie môže nádor spôsobiť?

Typicky je fibroadenóm schopný

dlhodobo nevykazovať sklon k progresii a rozvoju akýchkoľvek komplikácií.

V zriedkavých prípadoch môže rýchlo rásť a deformovať prsnú žľazu.

Niekedy môžete nájsť obrovské útvary, ktoré úplne vyplnia prsník a výrazne zvýšia jeho objem.

Medzi obrovskými nádormi prsníka sa niekedy nachádzajú listovité fibroadenómy, ktoré sú náchylné na malígnu transformáciu na sarkómy.

Aké sú príznaky ochorenia?

Fibroadenóm je hmatný v tkanive žľazy ako zaoblený nádor, ktorý má hustú textúru. Vzdelávanie nie je spájané s okolitými tkanivami, úplne bezbolestné. Fibroadenomy s malou veľkosťou spravidla nespôsobujú žiadne nepohodlie a neovplyvňujú celkový stav tela.

S nárastom veľkosti nádoru môže existovať určitá bolesť a nepohodlie, v tomto prípade však takéto príznaky nemajú významný vplyv na zdravie ženy.

Diagnóza nádorov prsníka

Pre špecializovaného mamológa diagnostika fibroadenomu prsníka nepredstavuje žiadne ťažkosti. Pri pohmate je možné určiť tvorbu nádoru, ultrazvukové vyšetrenie prsných žliaz zobrazuje jeho polohu, štruktúru (cystickú alebo vláknitú tvorbu), špecifikuje veľkosť a tvar. Biopsia prsníka sa tiež vykonáva pod ultrazvukom.

Výsledná bioptická vzorka sa podrobí špeciálnemu cytologickému vyšetreniu, aby sa identifikovali možné bunky malígnej povahy a zabránilo sa vzniku rakoviny prsníka.

[infobl style = "faq"] Konečná diagnóza sa vykonáva iba na základe výsledkov histologického vyšetrenia nádoru po jeho priamom odstránení.

Počas mamografie je fibroadenóm videný v obraze ako hustejšia tvorba v porovnaní s okolitými tkanivami s jasne obmedzenými kontúrami. Takéto dlhé nádory sa môžu podrobiť kalcifikácii (namočené v vápenatých soliach) a získať významný rtg kontrast (tvorba je jasne definovaná na obrázku).

Aké metódy liečby fibroadenómu sa dnes praktizujú

Fibromy prsnej žľazy podliehajú chirurgickej liečbe v praktickej väčšine prípadov. Niekedy (ak veľkosť vzdelania neprekročí päť až osem milimetrov) je predpísaný priebeh liekovej terapie zameranej na jej resorpciu.

Zvyčajne trvá štyri až šesť mesiacov a vykonáva sa pod kontrolou ultrazvukového prístroja. Ale prípady úplnej resorpcie nádoru sú pomerne zriedkavé (aj keď sú prísne dodržané všetky lekárske stretnutia).

Pri absencii pozitívnej dynamiky z lekárskych metód, ako aj pri identifikácii veľkých formácií (alebo s progresiou rastu fibroadenómov) sa odporúča chirurgická liečba. Indikácie na odstránenie takéhoto nádoru sú tiež podozrením na rakovinu prsníka.

Odstránenie Fibroadenomu prsníka

Pri fibroadenóme prsníka sa uskutočňujú dva typy chirurgických zákrokov: enukleacia nádoru a resekcia prsnej žľazy v jednotlivých odvetviach.

Энуклеация представляет собой удаление только опухолевого образования, она проводится под местной анестезией и не требует длительного послеоперационного лечения в условиях стационара.После удаления патологического элемента производят гистологическое исследование его ткани.

Pooperačné obdobie je zvyčajne bezbolestné a nespôsobuje značné nepohodlie. Na siedmy deň po operácii sa stehy odstránia. Kvalitatívne vykonaná intervencia (z hľadiska plastickej chirurgie) nezanecháva viditeľné chyby na koži.

Liečba ľudových prostriedkov

Na liečbu fibroadenomu sa tradičná medicína môže používať len vtedy, ak má vzdelanie malú veľkosť. Nie sú k dispozícii žiadne presné údaje preukazujúce účinnosť takejto liečby, takže by mala byť okrem hlavných spôsobov riešenia tejto choroby.

Najčastejšie sa ako liečivá na liečbu fibroadenómov používajú rôzne bylinné tinktúry. Môžu zahŕňať pšeničnú trávu, sladké drievko, Althea, kvety harmančeka, fenikel ovocie. Medzi ďalšie prostriedky patrí aloe šťava, med, chaga, palina, borovica puky, ľubovník bodkovaný, rebrík. V každom prípade pred prijatím takýchto finančných prostriedkov konzultovať so svojím lekárom.

Venujeme vám pozornosť článku venovanému endocervicitídam krčka maternice, podrobne popisuje zdroje zápalu a ako sa môžete chrániť pred týmto bolesťou.

Aké sú komplikácie endometritídy, ak v tom čase nezačnete liečbu VIAC Z článku sa dozviete, aké preventívne opatrenia sa osvedčili najlepšie.

Mýtus o znovuzrodení fibroadenómu pri rakovine

Niektorí veria, že fibroadenom prsníka je počiatočný karcinóm prsníka. Podľa lekárov je to mylná predstava. Fibroadenom je benígny nádor. Jeho znovuzrodenie na rakovinu nie je možné. Na rozlíšenie malígneho nádoru stačí cítiť loptu v mliečnej žľaze. V prípade benígneho nádoru je pohyblivý, hladký a elastický. Hoci príznaky sú podobné, rakovina môže ublížiť a nemôže byť presunutá.

Odkiaľ pochádza mýtus, že fibroadenóm prsníka môže degenerovať na rakovinu? Faktom je, že existujú prípady nesprávnej diagnózy. Príznaky naznačujú prítomnosť fibroadenomu, ale počas operácie sa zistí, že pacient má rakovinu. Pre presnejšiu diagnózu je nutná punkcia prsníka.

Hlavné príznaky

Fibroadenom nemá žiadne závažné príznaky. Ženy nemajú žiadne závažné sťažnosti. Identifikácia jej vzdelania je možná iba v prípade pravidelných prehliadok u lekára. Aby ste to dosiahli, prehmatanie prsníka. Ak máte podozrenie na chorobu - ultrazvuk a vpich. Ženy nad 40 rokov robia mamogram.

Žiadne výrazné príznaky. Najcharakteristickejší je však vzhľad tuleňov. Tkaninové tesnenia pre túto chorobu majú nasledujúce vlastnosti:

 • je to bezbolestná, hustá a niekedy mobilná formácia,
 • jeho hranice sú vymedzené,
 • rozmery pečate sa líšia, niekedy dosahujú veľkosť vlašského orecha,
 • neexistuje priama závislosť zmien veľkosti na fáze menštruačného cyklu,
 • prítomnosť intenzívneho rastu zhutnenia (v niektorých prípadoch).

Dôvodom návštevy mamológa je opuch prsníka, zhrubnutie štruktúry.

U pacientov s fibroadenomom sa nepozorujú príznaky, ako je opuch hrudníka, akékoľvek zmeny na povrchu kože alebo prítomnosť bradavky. V oblasti mliečnych žliaz s fibroadenomom zvyčajne nič nebolí.

Keď sa tvorí fibroadenóm, jeho rýchlosť rastu je nepredvídateľná. V každom prípade je intenzita zvyšovania vzdelania individuálna. Závisí to od hormonálnych hladín, ktoré môžu byť z mnohých dôvodov narušené.

Ďalšie príznaky

Fibroadenom je ochorenie, ktoré je výsledkom hormonálnej nerovnováhy. Preto, prítomnosť patológie štítnej žľazy, zlyhania menštruačného cyklu možno pripísať na ďalšie príznaky. Počas menštruácie väčšina žien pociťuje bolesť. U benígnych nádorov v prsnej žľaze môže nastať zvýšená bolesť, ktorá je vyššia ako individuálna norma. Pacient by mal byť v tomto prípade pozorovaný u endokrinológa. Odborník môže odporučiť odstránenie nádoru.

Hormonálna nerovnováha je často nielen symptómom fibroadenomu prsníka, ale aj prvou príčinou jeho vzniku. Nádor sa vyvíja v dôsledku hormonálnych zmien, napríklad počas tehotenstva.

Charakteristické vlastnosti

Forma konsolidácie odhalená u ženy môže byť stále nezrelá a zrelá. Rozoznáte ho podľa nasledujúcich charakteristických čŕt:

 • v prípade už zrelej formy je charakteristickou črtou prítomnosť jasných hraníc. Vzdelávanie má hustú textúru. Rast zhutnenia je minimálny alebo chýba
 • ak hovoríme o nezrelej forme, jej konzistencia je mäkšia. Tkaniny sa vyznačujú intenzívnym rastom.

Keďže riziková skupina zahŕňa dievčatá, ktoré sú v štádiu puberty, je dôležité, aby sa objavili ako mamológ. Príznaky môžu chýbať, ale to ešte neznamená neprítomnosť choroby.

Odborník by mal sledovať prítomnosť nádoru a intenzitu jeho rastu. Vo väčšine prípadov, odhalených počas puberty, fibroadenóm prsníka prechádza sám, keď sa menštruačný cyklus obnovuje.

Príznaky, pri ktorých sa odporúča chirurgický zákrok

Jedinou metódou liečby je chirurgický zákrok. Odporúča sa pre niekoľko funkcií, ktoré majú príznaky:

 • zvýšený rast (niekedy sa môže pečať zdvojnásobiť za pár mesiacov),
 • pravdepodobnosť prítomnosti atypických kmeňových buniek v tkanivách, t
 • veľká veľkosť (riziko porušenia symetrie prsníka),
 • kozmetická porucha
 • Operácia sa vykonáva aj vtedy, keď sa pacient bojí transformácie na rakovinu (karcinofóbia).

Počas tehotenstva sa môžu objaviť príznaky fibroadenómu. Aby sa predišlo narušeniu laktácie, odporúča sa niektorým ženám vykonať operáciu na odstránenie.

Pred operáciou je potrebné pozorovanie endokrinológom. Musí identifikovať hormonálne príčiny rastu štruktúr. Vykonajte liečbu na obnovenie rovnováhy hormónov v tele. V 20% prípadov je možná opakovaná tvorba fibroadenomu. Odstránením príčiny sa v budúcnosti zníži riziko vzniku benígneho nádoru.

Fibroadenóm prsníka. Príčiny zmien v žľaze

Príčinou vzniku fibroadenómov prsníka sú hormonálne poruchy. Počas života ženy prebiehajú v jej tele hormonálne zmeny, čo je prirodzené a normálne. Ale so zvýšeným obsahom hormónov alebo nedostatkom v určitom štádiu tkanivo prsníka okamžite začne reagovať. A to všetko preto, že prsné tkanivo je najcitlivejšie na zmeny hormónov. So zvýšením estrogénu a / alebo redukciou progesterónu tkanivo podlieha hyperplázii a dysplázii.

Takéto hormonálne poruchy sú u žien pozorované pri výskyte ochorenia štítnej žľazy, hypofýzy, vaječníkov, nadobličiek, ochorenia pečene, cukrovky, obezity a prítomnosti nepravidelného menštruačného cyklu.

Bolo zistené, že používanie hormonálnych kontraceptív u dievčat mladších ako 23 rokov zvyšuje riziko fibroadenómu prsníka.

Osobitnú pozornosť si zaslúži fibroadenóm prsníka počas tehotenstva. Zmeny hormonálnych hladín počas tehotenstva ovplyvňujú už existujúce fibroadenómy a vyvolávajú jeho rýchly rast. Môže to narušiť normálne dojčenie. Preto musia ženy pred plánovaným otehotnením skontrolovať prítomnosť prsných fibroadenómov v prsníku a ak je to možné, odstrániť ich. Ak v žľazách pred tehotenstvom nedošlo k žiadnym zmenám, existuje riziko vzniku. V takom prípade nie je vhodné konať. Po ukončení laktácie je potrebné riešiť všetky problémy.

Druhy a prejavy fibroadenómu prsníka

Fibroadenom nemá spravidla žiadne klinické príznaky a prejavy. Dá sa to odhaliť iba pocítením hrudníka a nájdením malej, hustej „gule“, ktorej veľkosť sa môže meniť od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. Loptička má jasné hranice a nachádza sa v jednom prsníku aj v obidvoch. Fibroadenómy prsníkov sa môžu pred menštruáciou zvýšiť a potom opäť klesať. Bolestivé pocity možno pozorovať iba pri fyloidnom fibroadenóme prsnej žľazy.

Typy fibroadenómov:

 • Filloidnaya. Tento fibroadenóm rastie veľmi pomaly a roky môže zostať nepovšimnutý. Potom môže silno rásť. Môže to spôsobiť výtok z bradaviek. Toto je jediný typ fibroadenómu, v ktorom môže byť bolesť. Koža na hrudi v dôsledku veľkej veľkosti fibroadenómu môže získať modrastý odtieň.
 • Intrakanalikulyarnaya. Takéto fibroadenómy prsnej žľazy sa vyznačujú voľnou konzistenciou a laločnatou štruktúrou. Chýbajú jasné hranice fibroadenómov.
 • Perikanalikulyarnaya. Keď nastane tento fibroadenóm, proliferácia buniek spojivového tkaniva v žľaze. To vytvára hustý konzistenčný nádor lokalizovaný z iných tkanív, kde sa niekedy môžu ukladať vápenaté soli (u starších žien). Potom môže diagnóza znieť ako kalcifikovaný fibroadenóm prsníka.

Znovuzrodenie fibroadenómu prsnej žľazy do zhubného nádoru je takmer nemožné. U žien s fyloidným fibroadenomom existuje riziko malignity. Zároveň chirurgovia hovoria, že po odstránení fibroadenómu a biopsie sa niekedy zistila jeho malignita. To naznačuje, že povaha fibroadenómov sa neskúmala až do konca a možno v budúcnosti pribudnú nové informácie o príčinách a liečbe fibroadenómov prsníkov.

Diagnostika a liečba fibroadenómu prsníka. Odstránenie fibroadenomu

Diagnóza sa vykonáva na základe vyšetrenia, palpácie, odberu anamnézy, všeobecnej a biochemickej analýzy krvi, analýzy hladiny pohlavných hormónov, mamografia, ultrazvuku prsníka, biopsie a cytologického vyšetrenia nádorového tkaniva.

Liečba fibroadenómami podľa odborníkov v súčasnosti nevyžaduje chirurgický zákrok. Výnimkami sú fyloidné fibroadenómy, ktoré je potrebné operatívne odstrániť len vtedy, ak presahujú dĺžku 3 cm alebo intenzívne rastú. Môže sa tiež vyžadovať chirurgický zákrok, keď sa objaví zjavná kozmetická a estetická porucha prsníka. Odporúča sa tiež odstrániť fibroadenóm pred plánovaným otehotnením, aby sa znížila pravdepodobnosť laktácie. Ak dôjde k otehotneniu, operácia sa nevykoná.

Odstránenie fibroadenómu sa uskutočňuje dvoma spôsobmi:

v prípade podozrenia na malígny charakter nádoru by sa mala vykonať luminektómia (resekcia adenómu so záchvatom zdravých tkanív),

nukleácia (odstránenie iba fibroadenomov).

Po operácii, histologické vyšetrenie vybraného materiálu. Bohužiaľ, odstránenie fibroadenómu nezaručuje, že sa fibroadenóm neobjaví, pretože hormóny môžu byť stále mimo prevádzky.

Vo všetkých ostatných prípadoch detekcie fibroadenomu prsníka sa odporúča registrácia. Aby sa zabránilo výskytu fibroadenomov prsníka, ženám sa odporúča včas identifikovať a korigovať hormonálne poruchy, schudnúť a do stravy zahrnúť aj vitamín E a jód. Pre včasné odhalenie fibroadenomu je mesačné cítiť hrudník kvôli prítomnosti zaobleného tvrdnutia. Pomôže to včas identifikovať proces, čo znamená, že sa bude ľahšie zvládať.

Etiológia ochorenia

Príčiny fibroadenomu prsníka nie sú známe. Určitá dôležitosť sa pripisuje hormonálnym poruchám, najmä zvýšenej hladine ženských pohlavných hormónov - estrogénu, ale nie je to presne potvrdené. Vývin nádoru môžu vyvolať nasledujúce faktory:

 • poranenia hrudníka, jej modriny,
 • nadmerné slnečné žiarenie (činenie alebo činenie),
 • predčasného ukončenia tehotenstva
 • odložil mastitídu,
 • chyby počas dojčenia a jeho dokončenie.

V dôsledku pôsobenia neznámeho faktora v prsnom tkanive sa začnú deliť bunky spojivového tkaniva a žľazové štruktúry tvoriace mliečne kanály. Bunky si zachovávajú svoje normálne morfologické vlastnosti, nevyrastajú do okolitých orgánov, nemetastázujú.

Fibroadenom môže mať rýchly rast, môže mať jemnú textúru, v tomto prípade sa nazýva nezrelý. Takéto formácie sú častejšie u mladých dievčat. U žien je zrelý fibroadenóm častejší - hustý, obklopený kapsulou, prakticky sa nezvyšuje. Objav tohto nádoru vo veku 40 rokov naznačuje jeho neskorú diagnózu.

Najčastejšie sa patológia neprejavuje. U niektorých žien bolesť spôsobená fibroadenomom spája so sprievodnou mastopatiou, ktorá reaguje na hormonálne výkyvy.

Príznaky fibroadenomu prsnej žľazy sa zisťujú sondovaním: v hornom vonkajšom kvadrante je malá hustá guľa, akoby sa valila v tkanive žľazy. Koža nad ňou sa nemení, neexistuje žiadna bolesť.

Aj keď toto vzdelanie neobťažuje ženu, keď sa objaví, je potrebné kontaktovať gynekológa, chirurga alebo onkológa.

Makroskopické a mikroskopické charakteristiky

Adenom je bezbolestný jediný uzol hustej konzistencie. Má jasne definované hranice a priemer do 3 cm, tento nádor rastie veľmi pomaly. Rozdiel od rakoviny je neprítomnosť dezintegrácie a metastázy, to znamená benígny priebeh. Neexistuje žiadna pravá kapsula vo fibroadenóme, ale počas chirurgického zákroku sa dá ľahko odstrániť (lúpať) z prsného tkaniva.

Viaceré fibroadenómy sú zriedkavé a ich veľkosť je často obrovská. Takéto uzly môžu dosiahnuť priemer 20 cm.

Ak je uzol orezaný, je zrejmé, že má sivobielu farbu. Existujú ložiská kalcifikácie, hyalinóza (tvorba chrupavkového tkaniva), hlien. Pri pozorovaní pod mikroskopom je zrejmé, že adenóm pozostáva zo spojivového tkaniva a kanálikov prsných žliaz. V závislosti od pomeru stromov a kanálikov sa rozlišujú histologické typy nádorov:

 • intracanalicular - expandujúca stroma stláča glandulárne kanály, ktoré sa menia na štrbinové útvary,
 • perikalikulárne - kanáliky žliaz si zachovávajú zaoblený tvar, sú obklopené hustým spojivovým tkanivom, často sa tvoria kalcináty a kalcifikácia uzla.

Často sa našli nádory zmiešaného typu.

Existuje aj taká vec ako listovitý alebo fyloidný nádor prsníka. Zvyčajne sa tvorí z vnútrobunkového nádoru.

Fibroadenomový list líši v štruktúre svojej bázy - strómy. Má deliace bunky, ktoré tvoria vrstvené štruktúry, ktoré sa podobajú listom.

Fyloidný fibroadenóm nájdené u žien starších ako 40 rokov. Rastie rýchlo, často zaberá väčšinu objemu prsníka, často sa opakuje po chirurgickej liečbe. Táto tvorba má tendenciu k malignancii, keď sa štiepne stromálne bunky podrobia transformáciám. Degenerácia fyloidu na rakovinu sa pozorovala v 10% prípadov.

1. Nádorová stróma je predstavovaná voľným vláknitým tkanivom.
2. Glandulárne trubice sú viazané strómou.

diagnostika

Vo väčšine prípadov je patológia určená samotnou ženou alebo jej sexuálnym partnerom počas palpácie (palpácie) prsnej žľazy. Fibroadenóm je pociťovaný ako hustý, hladký, bezbolestný uzol, skôr pohyblivý, tj posunutý voči pokožke. Ak zistíte takýto príznak, mali by ste okamžite kontaktovať špecialistu na prsníky, aby ste vylúčili rakovinu prsníka.

Primárnymi diagnostickými metódami sú prehliadka, palpácia a vyšetrenie ultrazvukom (ultrazvuk) prsnej žľazy. Ultrazvuk je zvyčajne dobre viditeľné príznaky, pomocou ktorých môžete vopred rozlíšiť fibroadenóm od rakoviny.

Treba povedať, že fibroadenóm s krvným riečiskom, určený ultrazvukom a Dopplerom, je bežným stavom. Ak uzol presahuje veľkosť 2 cm, prietok krvi v ňom môže byť stanovený v 75% prípadov. Vedci ukázali, že prítomnosť krvného obehu v uzle neumožňuje rozlišovať medzi fibroadenómom a rakovinou prsníka. V malých uzlinách nie je takmer nikdy určovaná krvná zásoba.

Fibroadenom sa dá zistiť pomocou mamografie. Toto röntgenové vyšetrenie sa vykonáva každoročne pre všetky ženy nad 40 rokov ako súčasť klinického vyšetrenia populácie.

Detekcia fibroadenomov pomocou röntgenovej mamografie

Je potrebné prepichnúť uzol, to je jeho prepichnutie špeciálnou ihlou a odber bioptického materiálu. Získaná vzorka tkaniva sa vyšetrí pod mikroskopom, s výnimkou malígnej degenerácie. Modernejšou a presnejšou metódou diagnostiky je biopsia trefínu. To vám umožní získať niekoľko malých „valcov“ z rôznych častí nádoru a urobiť spoľahlivejšiu diagnózu. Histologické vyšetrenie plne potvrdzuje chorobu.

Liečba fibroadenómov prsníka sa takmer vždy vykonáva chirurgicky. Iba s veľmi malými uzlami (do priemeru 5 mm) môžeme pokračovať v pozorovaní. Otázka, či odstrániť alebo nie fibroadenóm prsnej žľazy, lekár rozhodne po vyšetrení, testoch na hormóny, ultrazvuk a tkanivovú biopsiu.

Нужно ли удалять фиброаденому перед планируемой беременностью или во время ее? Сочетание таких состояний, как фиброаденома и беременность, может привести к злокачественному перерождению опухоли. Ak sa tak nestane, môže byť ťažké dojčiť, najmä pri veľkých uzlinách alebo viacerých uzloch: mlieko bude slabo prúdiť mliečnymi kanálikmi, dôjde k laktostáze a mastitíde.

Preto je žiaduce odstrániť vzdelanie čo najskôr, hlavne vo fáze plánovania. Pri rýchlom raste nádoru počas pôrodu budú vhodnejšie menej traumatické intervencie. O otázke objemu operácie, najmä počas tehotenstva, sa však rozhodne okamžite, ale až po pozorovaní a vyšetrení niekoľkými odborníkmi. S malou veľkosťou uzla, bez podozrenia na rakovinu sa chirurgická liečba odkladá a vykonáva po narodení dieťaťa a po ukončení dojčenia.

Kontraindikácie pre odstránenie:

 • horúčka a infekčné choroby,
 • rakovina a iné závažné choroby
 • neochotu žien podstúpiť operáciu,
 • poruchy koagulácie, vysoký stupeň arteriálnej hypertenzie, slabo kompenzovaný diabetes mellitus a ďalšie stavy, po ktorých korekcii je operácia možná.

Chirurgia a rehabilitácia

Operácia odstránenia fibroadenomu prsníka sa môže uskutočňovať dvoma zásadne odlišnými spôsobmi:

 • enucleation (trup) - odstránenie iba uzliny sám cez malý rez v blízkosti bradavky,
 • sektorová resekcia - odstránenie nádoru z okolitých tkanív vo forme žľazového sektoru, často vykonávané v prípade podozrenia na malígnu transformáciu.

V závislosti od objemu sa chirurgický zákrok vykonáva pomocou lokálnej alebo intravenóznej anestézie. Trvá to asi hodinu. Po odstránení nádoru sa na pokožku nanesú kozmetické švy, ktoré umožňujú dosiahnutie dobrého vonkajšieho výsledku.

Vďaka povrchovému umiestneniu miesta, dôvere v jeho dobrotu, je možné laserom odstrániť fibroadenóm prsnej žľazy.. Ide o operáciu s nízkym vplyvom, sprevádzanú rýchlym hojením tkanív a dobrým kozmetickým účinkom. Okrem laserovej terapie je možné použiť rádiofrekvenčnú terapiu.

Pooperačné obdobie je neobvyklé, žena necíti bolesť. Pacient obvykle opúšťa nemocnicu v ten istý deň alebo nasledujúci deň po zákroku, stehy sa odstránia o týždeň neskôr. Na elimináciu rakovinového procesu je potrebné histologické vyšetrenie materiálu odstráneného pod mikroskopom.

Rehabilitácia po odstránení fibroadenomu zahŕňa povinnú konzultáciu s gynekológom. Je žiaduce zvýšiť obsah živočíšnych bielkovín, zeleniny v potrave, opustiť mastné potraviny a alergény (čokoláda, citrus, vajcia). Je potrebné normalizovať hmotnosť, zvýšiť motorickú aktivitu. Niekedy je potrebná konzultácia s psychoterapeutom, aby pomohla žene porozumieť jej chorobe a vyrovnať sa s jej dôsledkami, najmä pri veľkom počte chirurgických zákrokov.

Ak po odstránení existuje pečať, mali by ste sa znova poradiť s lekárom. To môže byť znakom hnisania prsnej žľazy, rastu malígneho nádoru alebo sa vyskytnúť počas zjazvenia stehu. V každom prípade je potrebné dôkladné vyšetrenie odborníkom, prednostne lekára, ktorý operáciu vykonal.

Malá jazva po odstránení fibroadenomu:
1. po operácii
2. o mesiac neskôr

Počas chirurgického odstránenia sa nádor prakticky neobnoví. Môže sa fibroadenóm vyvinúť na rakovinu? Táto možnosť existuje, aj keď pravdepodobnosť malígnej degenerácie je nízka. Niektorí lekári vo všeobecnosti túto možnosť popierajú, iní hovoria o pravdepodobnosti 20 - 50%. Obzvlášť vysoké riziko v prípade listnatých fibroadenómov. Odpoveď na otázku, či vzdelávanie možno vyriešiť bez liečby, závisí od mnohých podmienok. Nezrelé fibroadenómy sa u dievčat častejšie vymiznú po konečnom zavedení menštruačného cyklu. U zrelých žien takýto nádor bez liečby neprejde, ale jeho veľkosť sa pomaly zväčší.

prevencia

Keďže skutočné príčiny vývoja choroby nie sú známe, neexistujú žiadne konkrétne preventívne opatrenia. Aby sa zabránilo rozvoju nádorových procesov, odporúča sa jesť dobre, vyhnúť sa silným emocionálnym otrasom a chronickej nervovej preťaženosti, chrániť vaše prsia pred modrinami. Počas dňa sa odporúča obmedziť opaľovanie a prirodzené opaľovanie.

Je dôležité pravidelne vykonávať samovyšetrenie mliečnych žliaz. Vykonáva ju žena pred zrkadlom 7 až 10 dní po začiatku menštruácie, keď je mliečna žľaza bezbolestná. Venujte pozornosť symetrii žliaz, povrchu kože, supraclavikulárnym a axilárnym oblastiam, dvorci a bradavke. Potom povrchovo sondujte celú upchávku v špirále alebo radiálne smerom von od stredu. Potom sa uskutoční hlbšie vyšetrenie celého tkaniva žľazy. Je vhodné to urobiť tak, že si ruky čistíte krémom alebo krémom. Môžete vykonávať vlastné vyšetrenie žliaz a pod sprchou, mydlo kože. Hlavná vec je pravidelne to robiť. Takéto opatrenie pomôže včas rozpoznať fibroadenóm aj malígne procesy.

Pravidlá mesačnej samokontroly prsníka

Ak sa vyskytnú nasledujúce zmeny, navštívte lekára.

Je potrebné včas liečiť všetky gynekologické choroby vrátane menštruačných porúch a maternicového myómu. Je známe, že pri týchto chorobách sa zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja fibroadenómu. Pravidelné návštevy gynekológa a sebahodnotenie sa tak stávajú kľúčom k zdraviu žien.

Príznaky benígneho neoplazmu prsníka

Fibroadenom prsníka u žien sa nevyznačuje závažnými príznakmi. Keď sa takýto subjekt nájde, nevyjadruje charakteristické sťažnosti. Výnimkou je fyloidný (listový) typ fibroadenómu, ktorý je najčastejšie sprevádzaný bolesťou. Predpokladá sa, že tento typ neoplázie sa najčastejšie prejavuje ako rakovinový nádor.

Hlavné príznaky choroby

Jediným charakteristickým príznakom choroby je palpačné vyšetrenie prsníka a detekcia určitých hrčiek.

Formácie majú pri skúšaní takéto vlastnosti:

 • bezbolestné
 • hustý,
 • Majte jasné hranice
 • Môže byť mobilný
 • Veľkosti sa môžu líšiť: od niekoľkých milimetrov po veľkosť vlašských orechov.

V tomto prípade si žena môže všimnúť opuch prsníka, ale samotný fibroadenóm sa nezmení v závislosti od dňa menštruačného cyklu. Na koži nie sú pozorované určité výtoky bradaviek alebo vonkajšie zmeny.

Miera rozvoja fibroadenómov u každej ženy je odlišná a vysoko individuálna. To do značnej miery závisí od hormonálnych hladín v tele. Preto je pri liečbe tohto ochorenia potrebné čo najpresnejšie určiť príčinu ochorenia a nasmerovať liečbu na jeho odstránenie. Tým sa zabezpečí, že po odstránení fibroadenomu nedôjde k opakovanému výskytu choroby.

Ďalšie príznaky

Fibróm prsníka je choroba, ktorá je najčastejšie spôsobená nerovnováhou hormonálneho pozadia v tele ženy. Po komplexnom vyšetrení celého tela ženy s identifikovanými benígnymi léziami v prsníku sa určia významné poruchy vo funkcii štítnej žľazy a vaječníkov. Preto sa symptómy chorôb týchto orgánov považujú za nepriame alebo ďalšie, čo naznačuje možný výskyt fibroadenomu v prsníku ženy.

Patria sem také prejavy:

 1. Poruchy menštruačného cyklu. Výstraha by sa mala venovať zmene charakteru vypúšťania, zvýšeniu alebo zníženiu cyklu.
 2. Bolestivé pocity počas menštruácie. Žena berie na vedomie meniacu sa povahu bolesti počas menštruácie.
 3. Výskyt premenštruačného syndrómu. Žena si všimla zvýšenú podráždenosť, potenie, opuch mliečnych žliaz pred nástupom menštruácie.
 4. Zvýšená únava a ospalosť alebo naopak podráždenosť, ktorá je často spojená s poruchami štítnej žľazy.
 5. Dramatické chudnutie alebo priberanie na váhe.

Pacient, ktorý je registrovaný u endokrinológa na ochorenie štítnej žľazy, sa musí podrobiť povinnému vyšetreniu cicavcom a pravidelne ho vykonávať aspoň raz ročne, ak sa nezistia žiadne nádory.

Ak nie sú pozorované žiadne významné zmeny alebo zistený benígny nádor naďalej rastie, lekár rozhodne o chirurgickom odstránení.

Charakteristické príznaky choroby

Odhalený fibroadenóm prsnej žľazy môže byť dvoch typov. Každá z nich je zrejmá s charakteristickými črtami, ktoré sú tiež dôležité poznať.

 1. Zrelá forma benígneho novotvaru na dotyk má jasné okraje a hustú textúru. Pri tomto type fibroadenomu sa nepozoruje rýchly rast nádoru. Je buď úplne neprítomný alebo minimálny. Príznaky fibroadenomov sa nedetegujú železom.
 2. Nezrelé formy fibroadenomu majú jemnejšiu štruktúru. Vyznačuje sa intenzívnym rastom.

Nezrelé formy benígnych chorôb sú častejšie u dievčat počas puberty, keď je v tele pozorovaný nárast hormónov. Počas tohto obdobia je veľmi dôležité ukázať dievčaťu lekárovi-mológovi, aby vylúčil výskyt takýchto nádorov. Nespoliehajte sa iba na chýbajúce charakteristické príznaky. Nezrelý fibroadenóm sa nemusí vôbec prejaviť. Samorozpustenie je tiež charakteristické pre nezrelú formu potom, čo dievča úplne obnovilo menštruačný cyklus. Existujú však prípady, keď zostáva a je určená skôr neskoro. Preto, ak príznaky chýbajú, neznamená to, že neexistujú nádory. Po úplnom obnovení pravidelnosti cyklu je dôležité poradiť sa so skúseným odborníkom na prsníky.

Zvláštne charakteristické prejavy ochorenia, ktoré odporúčajú operáciu

Najlepšou liečbou fibroadenomu je chirurgický zákrok na jeho odstránenie. Je to však spôsob, ako odstrániť výsledok choroby, ale problém sa nevyrieši, takže ak nepokračujete v liečbe na odstránenie príčiny, možnosť recidívy zostáva veľmi vysoká (až 20% prípadov).

Chirurgický zákrok sa odporúča, ak prsný fibroadenom má nasledujúce charakteristické príznaky:

 • Intenzívny rast novotvaru (zdvojnásobenie za dva až tri mesiace je priamou indikáciou na odstránenie)
 • Detekcia atypických buniek vo výsledkoch biopsie,
 • veľká veľkosť nádoru, ktorá spôsobuje riziko asymetrie prsníka a zhoršenia krvného obehu v tele,
 • Fyloidný typ fibroadenómu,
 • Pri plánovaní tehotenstva alebo keď je prítomný, pretože zmena hormonálneho pozadia ženy počas tohto obdobia povedie k zvýšeniu benígneho nádoru, ktorý ovplyvňuje tvorbu mlieka a jeho kvalitu.

Samotná operácia sa považuje za minimálne invazívnu a prebieha v lokálnej anestézii. S výhradou obnovenia hormonálnej rovnováhy v tele sa fibroadenóm prsnej žľazy už nikdy nemôže objaviť po odstránení. Kontrola a sebahodnotenie týchto žien však zostáva povinným postupom.

Iba skúsený lekár podľa výsledkov diagnostických štúdií bude schopný identifikovať charakteristické príznaky a predpísať správnu liečbu. Požehnaj ťa!

Symptómy a príznaky fibroadenómu prsníka

Ako sme práve povedali, fibroadenóm môže mať inú štruktúru. V jednom prípade budeme musieť pociťovať (možno to urobiť aj na vlastnú päsť) dobre lokalizovaný nádor s jasnými hranami na určitom mieste žľazy. Zvyčajne ide o jednu žľazu. Ako však chápeme, najbežnejší scenár nie je jediný.

Existujú aj iné typy nádorov - viacnásobné, vizuálne zväčšujúce žľazu a spôsobujúce nepríjemné pocity, ale zanechávajúc jasný pocit, že pre ne nemôžeme cítiť. Mnohopočetný fibroadenóm má vzhľad niekoľkých menších, ale jasne lokalizovaných nádorov nachádzajúcich sa v tkanivách žľazy bez viditeľného poradia. Pretože hormóny a následne aj ich poruchy rovnako ovplyvňujú obe prsné žľazy, ochorenie iba jednej z nich sa vyskytuje najčastejšie, ale nie vždy.

Fibroadenom je sám o sebe bezbolestný - bolí to len pri hmataní hrudníka. Vytlačí však okolité tkanivo - alveoly a lobuly. A sú dostatočne jemné a citlivé na to, aby sa nádor nachádzajúci sa určitým spôsobom nekombinoval s niektorými modelmi podprseniek alebo oblečenia. Inými slovami, sám o sebe to nebolí. Spôsobuje však úzkosť a nepríjemné pocity, keď sme oblečený počas spánku počas hygienických postupov.

Okrem toho fibroadenóm môže vytvoriť množstvo pocitov v hrudníku, podobne ako PMS. Iba v období, keď sme nepozorovali samotnú ICP a kritické dni sa nepribližujú. Tento nádor je úplne závislý od hormónov. Preto sa v období opuchu prsníka pred kritickými dňami môže zväčšiť a spôsobiť výraznejšiu bolesť. S nástupom menštruácie ustupujú všetky príznaky exacerbácie, ale stáva sa to omnoho pomalšie, ako sme si predtým všimli. To znamená, že mliečna žľaza trvá dlhšie opuch, zvýšenú citlivosť, bolesť pri pohmate a pri masáži.

Liečba fibroadenom prsníka

Stalo sa tak, že na pozadí neustále rastúceho počtu štatistík rakoviny máme takmer automaticky podozrenie na akékoľvek zhutnenie nájdené kdekoľvek inde, že ide o rakovinu. Povedzme úprimne a úprimne: tieto podozrenia sú opodstatnené vo omnoho viac prípadoch, ako by si všetci želali. Ak však hovoríme o rozdieloch medzi rakovinou a inými nádormi, potom jeden máme veľmi upokojujúci, hoci diagnosticky významný moment. Spočíva v tom, že zhubné nádory, ktoré sú väčšie ako veľké fazule, sú veľmi zriedkavé. Spravidla sarkómy svalov, ktoré sú umiestnené, presne vo vnútri svalových vlákien, dosahujú veľké veľkosti.

Pokiaľ ide o rozdiel medzi fibroadenomom a rakovinou prsníka, mali by sme si pred panikou pamätať na tri pomerne spoľahlivé, rozlíšiteľné bez špeciálnej výbavy.

 1. Malígny nádor prsníka vždy vytvára šnúry, zreteľne viditeľné na povrchu žľazy pri státí. Tieto šnúry sú nasmerované buď do strán žľazy alebo smerom nahor do prsných svalov v závislosti od umiestnenia nádoru. Sú trochu podobné pazúrom kôrovcov: bolo to pozorovanie nádorov prsníka, ktoré viedlo starovekých rímskych lekárov k tomu, aby nazývali rakovinu rakoviny. Fibroadenom teda nemá takéto pazúrové šnúry. A ak nevidíme nič podobné povrchu hrudníka, môžeme zanechať naše podozrenia.
 2. Rakovina prsníka, podobne ako akákoľvek rakovina (na rozdiel od sarkómu), rýchlo tvorí takzvanú proximálnu metastázu (na rozdiel od vzdialených metastáz - do vzdialených orgánov a tkanív). V prípade nádorov prsníka sa proximálna metastáza vykonáva vždy v axilárnej lymfatickej uzline. Inými slovami, pri rakovine prsníka sa v axilárnej dutine vytvára výrazná, úplne bezbolestná, mierna nádora. Nádor bude umiestnený na boku prsníka, v ktorom sa vyskytuje malígny proces. A objaví sa do niekoľkých mesiacov od začiatku degenerácie tkaniva. Ak teda cítime, že guľka pečate v prsnej žľaze a iná, mäkšia a väčšia, v podpazuší, máme priamu cestu k onkológovi. Našťastie v tomto prípade je pravdepodobné, že sme si včas všimli nádor a všetka jeho aktivita sa doteraz obmedzila na túto metastázu v okolí. To nie je len dobré - to je skvelá správa! Ak v podpazuší nie je žiadny nádor, nie je to samozrejme záruka, že sa neobjaví o týždeň alebo dva. V kombinácii s absenciou iných znakov je však záruka už 70% alebo viac.
 3. Zhubný nádor prsníka, podobne ako fibroadenóm, je závislý od hormónov. Vo vzťahu k fibroadenomu sa to však prejavuje v pravidelných prírastkoch / pečatiach a ich poklese presne v súlade s harmonogramom kritických dní. A vo vzťahu k rakovine to znamená, že rast nádorov genitálií, ktoré sú zbytočné alebo nie je možné ich odstrániť, sa môže spomaliť pomocou hormonálnej terapie. Malígny novotvar prsného tkaniva sa nezvýši s „nástupom“ PMS alebo sa nezníži po nástupe menštruácie. A fibroadenom - bude.

Žiadne z týchto príznakov nie je úplne spoľahlivé. A pre žiadnu z nich nemôže urobiť definitívne diagnózy. Priniesli sme ich len preto, že charakteristika liečby rakoviny prsníka často mení ženy od myšlienky hľadať pomoc včas, viac ako celková nízka účinnosť moderných onkologických metód. Medzitým fibroadenóm (vzali sme ho na rakovinu alebo nie) má jednu zlú vlastnosť: spočiatku je benígny. Ak sa však nelieči, postupom času sa môžu prejaviť známky malignity a stať sa malígnymi. A to všetko - aj keď je fibroadenóm zriedka odstránený a rakovina - vždy.

Teda nádory prsníka často vedú k vzniku skutočne tragických príbehov. Ich sprisahanie je z času na čas rovnaké.

Женщина обнаружила уплотнение в груди и испугалась, что у нее рак. Понимая, что поход к врачу может закончиться для нее удалением задетой молочной железы, она пришла к выводу, что предпочитает умереть красивой. Každú večer skúmala prsnú žľazu už niekoľko rokov, v očakávaní, že ak sa objavia bolesti alebo iné varovné signály, mohla by dokonca súhlasiť, že bude ležať pod nožom. Jedným slovom odďaľovala nástup „momentu pravdy“, ako mohla. Keď sa na koži objavili škvrny a erózia, ktoré kazili vzhľad jej prsníka minimálne pri mastektómii, prišla k lekárovi. V tom čase už bola zameraná na zhubnú nekrózu na povrchu žľazy, klasický obraz rozsiahlych vzdialených metastáz. Nádor bol rozpoznaný ako operabilný a odstránený. Po operácii mu bola predpísaná chemoterapia a rádioterapia na potlačenie aktivity neoperovateľných ohnísk metastáz. Ale keďže s dlhodobými metastázami je prognóza prežitia zvyčajne zlá, nehovoríme o konci príbehu. Bohužiaľ, je smutný. Aj keď celý príbeh začal skôr neškodným nádorom, najčastejšie liečiteľný bez chirurgického zákroku.

V skutočnosti je operácia pre fibroadenóm priradená poslednému. A tento obrat nastane po tom, čo sa ho pokúsia liečiť, uistia sa o jeho podozrivej rezistencii na liečbu, vykonajú biopsiu a zistia prítomnosť príznakov malignity v tkanivách. Fibroadenóm bez zásahu sa bude snažiť eliminovať prostriedky, ktorých bezpečnosť uspokojí aj tých "plachých". Ide len o perorálne užívané jódové prípravky a hormóny - antagonisty estrogénu, prolaktínu alebo progesterónu.

Liečba liekmi bude predpísaná v neprítomnosti viditeľných abnormalít v tkanivách žliaz, ktoré sa môžu zúčastniť procesu. Znamená to, že hormonálny skríning fibroadenómu by mal byť taký dôkladný ako pri mastopatie. Po prvé, pretože fibroadenóm sa často stáva ďalším štádiom neliečenej, zanedbávanej mastopatie. Po druhé, pretože korene týchto patológií sú často bežné alebo podobné.

Preto je neprijateľné predpisovať lekárom akékoľvek opatrenia založené na štúdiu hormonálneho pozadia v krvi (bez skúmania stavu endokrinných žliaz). A z našej strany je neprijateľné súhlasiť s týmto zaobchádzaním, ak zistíme, že mu predchádzalo neúplné preskúmanie. Koniec koncov, môžeme začať byť liečení včas, keď nádor nepredstavuje žiadnu vážnu hrozbu. Keďže však táto terapia môže byť nesprávna alebo neúplná, nie je skutočnosťou, že táto hrozba sa v priebehu času neobjaví pod vplyvom takého nešikovného zaobchádzania.

Príklad prekvapení, ktoré nás čakajú, keď hovoríme o tom, aký druh hardvéru je na vine? Ochotne, pretože sme už uviedli ako príklad jeden príbeh o tom, ako sa fibroadenóm stal rakovinou. takže:

Keď urobíme krvný test na hormóny, pôvodne máme na mysli vysoký prolaktín alebo estrogén. V závislosti od nášho veku (menej alebo viac ako 30 rokov), lekár je viac naklonený predpokladať jeden alebo druhý. Všetko by bolo v poriadku, ak by štúdia nepreukázala tretí výsledok vôbec - nízky progesterón. Tento prípad je pomerne zriedkavý - prinajmenšom keď sa hovorí o fibroadenóme. Lekár však pri pohľade na tento výsledok chápe: progesterón je produkovaný vaječníkmi - ich žltým telom. To znamená, že útvar, ktorý zostáva v mieste dozrievania vaječnej bunky a odkiaľ spadol do maternice. Na základe získaných údajov dospel k záveru, že na strane vaječníkov sú „poruchy“. Najprv nám prikáže, aby sme ich preskúmali - či existuje cysta alebo zápal. Po tom, čo nenašiel ani jedného ani druhého, predpisuje androgény, pretože s rastúcimi hladinami testosterónu začnú vaječníky pravdepodobne pracovať aktívnejšie. Všetko, na čom sa vykonáva jeho zdravotná povinnosť, pretože nebolo možné stanoviť dôvod útlaku funkcie vaječníkov. Ale v skutočnosti by nás mal poslať na hepatológa (študovať stav pečene) alebo endokrinológa - na štúdium stavu štítnej žľazy všeobecne.

Podstatou omylu lekára je, že patologické stavy pečene sú často sprevádzané porušením syntézy vitamínu K a priamo sa podieľajú na syntéze biologicky aktívneho progesterónu. Ešte jednoduchšie by sa ukázalo, že naše vaječníky fungujú normálne. Nemajú nič na produkciu normálneho progesterónu, pretože to samozrejme nie je v krvi.

Práca hypofýzy a nie hypofýzy výrazne ovplyvňuje fungovanie vaječníkov. najmä jeho hlavné hormóny tyroxín, itriodothyronine.Vplyv tyroxínu v tomto prípade je pozorovaný oveľa viac zrejmé: je to on, kto začína mnoho metabolických procesov v tele, rast a zrenie v zmysle puberty.

Ak v už staršom veku máme patológiu štítnej žľazy, sme plne schopní odmietnuť nielen metabolizmus (nástup Gladstoneovej choroby) a rast charakteristickej strumy. Hladina hormónov nášho pohlavia sa pravdepodobne zníži a hladina hormónov opaku začne rásť. Preto majú ženy s abnormalitami štítnej žľazy často antény, hrudníkové vlasy a iné znaky „zrenia“. Dôvod je jednoduchý: pomôžte lekárovi s jeho prípravkami na hypofýzu testosterónu. v tele takéhoto pacienta sa nevyžaduje. Ako funkcia vaječníkov klesá, on sám zvýši aktivitu nadobličiek, hladinu testosterónu v krvi. Ďalšia vec je, že bez liečby štítnej žľazy je to zbytočné opatrenie.

Presne v prípadoch, keď sa prieskum uskutočnil čo najúplnejším spôsobom, budeme pravdepodobne predpisovať nie hormóny, ale úplne iné látky. Ak sa patológia štítnej žľazy ešte nevyvinula do štádia strumy a existuje len chronický nedostatok jódu, začiatok priebehu liekov obsahujúcich jód poskytne úžasný výsledok. Najmä fibroadenóm prsnej žľazy, ktorý nie je spojený s štítnou žľazou alebo jódom, zmizne. A ona sa nevráti, ak začneme monitorovať rýchlosť jódu v tele odteraz a ďalej. Mimochodom, s ňou v tomto prípade, vlasy z hornej pery, hrudníka, nôh postupne zmizne.

Pokiaľ ide o patológiu pečene, liečba nebude mať nič spoločné s mliečnymi žľazami, ale bude to ťažšie. Faktom je, že rozsiahle ochorenia zvyčajne vedú k porušeniu syntézy vitamínu K, ako je hematit alebo cirhóza, najhorším variantom je rakovina pečene, pretože je použiteľná vo výnimočných prípadoch a nie je použiteľná vo všetkých ostatných. Najviac utíšená verzia toho, čo sa v tom deje. že môžeme byť skrytými nosičmi hemofílie genetického defektu. ktorá sa prejavuje 15 vrátane vrodených porúch syntézy tohto vitamínu v pečeni. Bigamia K sa tiež podieľa na syntéze koagulačných faktorov tzv. Koagulantov. Preto má sklon krvácať, ak sa nevyrába a nepochádza z potravy.

Ženy nikdy netrpia hemofíliou v explicitnej forme, existuje niekoľko dôvodov, vrátane povinného „poistenia“ proti tomu na úrovni rovnakých génov. Potom však odovzdajú chybný gén svojim synom, najčastejšie bez toho, aby o tom vedeli. Ak naše problémy so syntézou vitamínu K nie sú sprevádzané degeneratívnymi javmi v tkanivách pečene (budú vidieť na ultrazvukovom vyšetrení a na tomograme), práve sme mali dôvod na podozrenie z prepravy.

Ako vieme, rodenie chlapcov v tomto prípade sa neodporúča. Ale mimo tohto preventívneho opatrenia je zdravá, inak zdravá pečeň skôr dobrá ako zlá. Riešenie problému tu bude na rozdiel od predchádzajúcich možností jednoduché. Napokon sa vitamín K nachádza v špenáte, šťave, pečeni, zeleri atď.

Ak nájdeme jeden z vírusov hepatitídy, budeme pravdepodobne musieť byť liečení interferónmi - prípravkami proteínov bunkovej imunity. Napríklad „Anaferon“, „Amizon“ atď. Nakoniec, ak máme cirhózu, jej príčina sa musí zistiť a podľa možnosti odstrániť, ak je to možné. Ak nie, potom, ako v prípade zhubného nádoru, nie je naša prognóza veľmi dobrá. A fibroadenóm tu sotva má šancu na malignitu. V tom zmysle, že nie je pravdepodobné, že by sa znovuzrodil.

A ako by sme mohli spočiatku predpokladať, že po oslovení o nádore v prsníku budeme v dôsledku toho ošetrení vitamínmi, mikroelementmi, imunostimulanciami? Samozrejme nie, pretože neexistuje absolútne žiadny vzťah medzi jedným a druhým! Ak teraz naše obavy ustúpia skôr, ako sa zmocníme paniky, ideme k lekárovi: je viac ako pravdepodobné, že zatiaľ nemáme rakovinu. Je potrebné mať na pamäti, že biopsia fibroadenomu je vždy predpísaná, pretože prípady jej degenerácie nie sú naozaj nezvyčajné. Samotná skutočnosť predpisovania biopsie by sa nám preto nemala javiť ako veta.

Ak výsledok nespôsobí úzkosť, tento konkrétny nádor takmer úplne zmizne pod vplyvom imunitnej, vitamínovej a hormonálnej terapie. Je pravda, že fibroadenómy sa môžu znovu objaviť - často aj vo veľmi odlišných oblastiach žľazy alebo žliaz. Pokiaľ sú prístupné lekárskej starostlivosti, nikto ich neodstráni - ani nenavrhnú. Nádor, ktorý nereaguje alebo postupne prestane reagovať na liekovú terapiu, je však lepšie odstrániť. Nie nevyhnutne, ale lepšie. Buď je potrebné sa o ňu starať, aby som tak povedal, navštíviť onkológa aspoň raz za šesť mesiacov, pravidelne opakovať biopsiu.

Pin
Send
Share
Send
Send