Zdravie

Chirurgická liečba endometriózy - či odstrániť maternicu

Pin
Send
Share
Send
Send


Termín endometrióza sa v medicíne používa na označenie bežného gynekologického ochorenia spôsobeného proliferáciou endometriotického tkaniva v hrúbke vrstvy svalov maternice alebo v iných orgánoch mimo maternice. Keď k tomu dôjde patologické ložiskáktoré sa časom stáva čoraz viac. Okrem toho sa vyvíja endometrióza procesu adhézie v oblasti krížovej kosti a dutiny brušnej, ktorá narúša normálne fungovanie blízkych orgánov.

Samotná patológia je charakterizovaná veľmi nepríjemnými príznakmi, najmä silnou panvovou bolesťou, menštruačnými poruchami a pod., A tiež príčinou závažných komplikácií, z ktorých sa často stáva neplodnosť, pričom otázka liečby endometriózy je akútna.

Po vykonaní série diagnostických štúdií lekár určí najúčinnejšiu terapiu, založenú predovšetkým na lokalizácii patológie, ako aj na fyziologických vlastnostiach pacienta. V niektorých prípadoch je možné tento problém zvládnuť metódami konzervatívnej liečby, vrátane hormonálnej terapie, imuno-posilňovacích liekov a iných prostriedkov. Existujú však situácie, keď liečba liekmi nedáva očakávaný účinok alebo je úplne kontraindikovaná, potom môže byť endometrióza vyliečená iba s pomocou chirurgický zákrok.

Indikácie pre chirurgickú liečbu

Hlavný cieľ akejkoľvek liečby endometriózy by mal byť úplný odstránenie patologických ohnísk, Iba operácia môže plne zvládnuť túto úlohu a následná hormonálna terapia môže byť zameraná na prevenciu recidívy ochorenia. Existujú však situácie, keď je bez chirurgického zákroku nemožné. tak indikácie pre chirurgický zákrok slúžiť ako:

 • retrocervikálna lokalizácia endometriózy,
 • prítomnosť endometriálnej cysty vaječníkov,
 • endometrióza maternice (adenomyóza), vyskytujúca sa u myómu, komplikovaná krvácaním z maternice,
 • neefektívnosť liekovej terapie, dokonca aj pri nekomplikovaných formách endometriózy.

Druhy operácií

Každá operácia endometriózy sa vykonáva s cieľom excízie alebo koagulácie lézií. Môže sa to týkať nasledujúce techniky:

 • laparoskopia (minimálne invazívna chirurgická technika s minimálnymi incíziami),
 • laparotómia (globálny brušný rez na získanie prístupu k vnútorným orgánom),
 • pomocou vaginálny prístup,
 • pomocou laparoskopia a vaginálny prístup.

Väčšina lekárov súhlasí s tým, že aj pri komplikovanej endometrióze je potrebné vykonať čo najviac. organoplasticheskie operácie, uchyľujúce sa k radikálnym metódam len v tých extrémnych prípadoch, keď všetky ostatné možnosti chirurgickej a protidrogovej liečby nepriniesli výsledky. Toto je obzvlášť dôležité pre pacientov vo fertilnom veku, ktorí chcú zachovať svoju reprodukčnú funkciu, aby mali deti v budúcnosti.

V súčasnosti je účinnou metódou liečby endometriózy, ktorá umožňuje zachovať generatívnu funkciu ženy, laparoskopia, ktorá sa používa na odstránenie patologických ložísk z panvového peritoneia, vaječníkov a retrocervikálnej endometriózy, endometrióznych cyst a adhézií.

Vďaka laparoskopickej metóde môže lekár radikálne odstrániť lézie a zároveň poraniť pacienta. Okrem toho takáto minimálne invazívna operácia umožňuje vyhnúť sa mnohým pooperačným komplikáciám, ako aj eliminovať nepríjemné klinické prejavy endometriózy, spočívajúce v syndróme bolesti, menštruačných poruchách, dyspareunii, funkčnej neplodnosti atď.

Liečba laparoskopiou sa môže uskutočňovať opakovane vzhľadom na chronickú a opakujúcu sa povahu endometriózy. Niekedy sa opakované operácie vykonávajú len na kontrolu účinnosti liečby. Povaha patológie a stupeň jej distribúcie určuje množstvo laparoskopie.

Chirurgický zákrok na elimináciu ohnísk endometriózy na peritoneum panvy

Keď je patologický proces lokalizovaný v panvovom peritoneu, zahŕňa chirurgická liečba nasledujúcich fázach:

 • dôkladné vyšetrenie peritoneálnej zóny, ako aj rektálnej uterinnej a vezikulárno-maternicovej dutiny, vajíčkovodov a vaječníkov, väzov sakro-maternice, maternice, ako aj určitých častí konečníka,
 • stanovenie veľkosti a prevalencie detegovaných endometriálnych foci, t
 • vytvorenie podmienok, ktoré sú optimálne na odstránenie lézií, čo môže zahŕňať disekciu adhézií a iných manipulácií,
 • excízia alebo koagulácia ložísk endometriózy pomocou lasera, termodestrukcie, elektrokoagulácie alebo inými metódami.

Chirurgická liečba retrocervikálnej endometriózy

Veľkosť chirurgického zákroku potrebného na retrocervikálnu endometriózu je určená predovšetkým rozsahom patológie a zapojením ďalších orgánov do procesu. Pred operáciou sa vykoná ultrazvukové vyšetrenie s použitím intravaginálnej a rektálnej sondy, ako aj kolonoskopia.

Predpokladá sa, že chirurgické odstránenie retrocervikálnej endometriózy je najťažšou úlohou, pretože tu je potrebné nielen odstrániť patologické ložiská, ale aj obnoviť normálnu anatomickú štruktúru a fungovanie panvových orgánov.

V posledných rokoch sa v lekárskej praxi v prípade potreby najčastejšie používa chirurgická liečba tohto typu endometriózy. laparovaginálna metódakde sa lézia najprv vyreže vaginálnou cestou, ale súčasne sa vykoná laparotómia na objasnenie rozsahu patológie a na kontrolu odstránenia lézií. Po vykonaní všetkých manipulácií je postihnutá oblasť spracovaná laserom alebo elektródami.

Je veľmi dôležité poznamenať, že účinnosť chirurgickej liečby je v najväčšej miere zabezpečená starostlivým predoperačným vyšetrením pacienta, ktoré umožňuje detekciu foriem endometriózy, ako aj určenie rozsahu patológie. Okrem toho, dokonca aj v diagnostickom štádiu, je dôležité analyzovať štádiá chirurgického zákroku a zabrániť možnosti komplikácií.

Ako hodnotiť účinnosť liečby

Žena môže mať pocit, že sa úplne zotavila z endometriózy, ak nemala šancu päť rokov. ochoreniaCítila sa dobre a nezistila žiadne klinické prejavy patológie.

Ak je u mladej ženy diagnostikovaná endometrióza, lekári sa vždy snažia urobiť všetko, aby si zachovali schopnosť niesť deti. V tomto prípade môže byť hlavným kritériom zdravotného stavu pacienta výskyt tehotenstva a úspešné podanie. Treba poznamenať, že v dnešnej gynekologickej praxi použitie efektívnych minimálne invazívnych chirurgických metód umožňuje dosiahnuť tento výsledok u viac ako polovice pacientov vo veku 20-36 rokov.

Laparoskopická chirurgia

Ide o minimálne invazívny chirurgický zákrok s minimálnym poškodením prístupu do maternice. Na prednej stene peritoneum sú tri minimálne rezy, cez ktoré sa zavádzajú chirurgické nástroje.

Plná kontrola postupu a drobných poranení počas operácie umožňuje zachovať reprodukčnú funkciu pacienta, zastaviť ďalší progres ochorenia.

škrabanie

Zahŕňa dve riešenia problému:

 • oddelený vstup - v priebehu operácie sa cervix najprv očistí, po ktorom nasleduje dutina,
 • tradičné - zahŕňa odstránenie všetkých nádorov slepo, čo často prispieva k poškodeniu a rozvoju komplikácií.

Výsledným materiálom je histologické vyšetrenie.

Odstránenie maternice a následky

Excízia postihnutého orgánu pri endometrióze sa uskutočňuje niekoľkými spôsobmi: radikálne alebo laparoskopické. Po zákroku je pacient sledovaný v nemocnici. Počas laparoskopie trvá výtok 3 až 5 dní, pri klasickej operácii sa žena oneskoruje o dva týždne, až kým sa neodstráni steh.

Po chirurgickom zákroku sa môžu vyvinúť komplikácie:

 • zápalové a hnisavé procesy v oblasti stehov,
 • zápal pobrušnice,
 • zhoršené močenie,
 • pľúcny tromboembolizmus,
 • vnútorné alebo vaginálne krvácanie.

Aby sa predišlo následkom, je potrebné dodržiavať rady lekára, nosiť špeciálny obväz na podporu svalov pobrušnice. Počas dvoch mesiacov by žena nemala používať tampony, brať horúce kúpele, chodiť do parných miestností, kúpeľov a sauny.

Život po zákroku

Pred prepustením zo zdravotníckeho zariadenia pacient podrobne vysvetľuje pravidlá:

 • prvé dva mesiace by mali byť vylúčené akékoľvek fyzické aktivity a sexuálna intimita,
 • prechod na vyvážené denné menu, obohatené o vlákno,
 • odstránenie alkoholu, výrobkov s nízkym obsahom alkoholu, omamných látok, t
 • športový tréning ako sila a schopnosti tela,
 • denne prechádzky na čerstvom vzduchu
 • požiadavky na intímnu hygienu
 • odmietnutie používať vnútromaternicové antikoncepcie - špirály.

Populárne články na tému: odstránenie maternice s endometriózou

Cervikálna erózia je jednou z najčastejších gynekologických diagnóz. Čo robiť: byť liečení alebo nestojí za to. Dozviete sa viac o rôznych spôsoboch liečby krčnej erózie, ktorá vám v budúcnosti umožní počuť dlho očakávaný: "Zdravý!"

Problém myómy maternice u žien všetkých vekových kategórií je aj naďalej stredobodom pozornosti domácich a zahraničných výskumníkov, pretože tento novotvar a jeho komplikácie sú jednou z hlavných príčin radikálnych gynekologických operácií.

Prenatálna diagnostika ruptúry maternice u pacientov so zaťaženou anamnézou

Ruptúra ​​maternice alebo narušenie integrity jej stien je najťažším prejavom porodných poranení. Ich frekvencia sa podľa rôznych autorov pohybuje od 0,05 do 0,1% z celkového počtu narodených. Trauma, sprevádzaná krvácaním a šokom, vyžaduje.

Mimomaternicové tehotenstvo je vývoj embrya mimo maternice. Zistite, prečo je v mimomaternicovom tehotenstve dôležité pod dohľadom gynekológov, ako včas diagnostikovať a ako zabrániť vážnym následkom mimomaternicového tehotenstva.

Mimomaternicové (ektopické) tehotenstvo - vývoj embrya mimo maternice. Najčastejšie (v takmer 97% prípadov) je lokalizovaná vo vajíčkovodoch (tubálne tehotenstvo). Brušné tehotenstvo sa vyskytuje u asi 1,4%, krčka maternice - 0,7%.

Zhubný nádor endometria

Rakovina tela maternice je pomerne častá patológia a nedávno došlo k významnému nárastu tohto ochorenia. V priebehu posledných 30 rokov sa teda výskyt RE zvýšil o 55%. Na Ukrajine je miera výskytu RE 24,5 na 100 000.

V súvislosti s vývojom nových metód diagnózy a liečby prekanceróznych a rakovinových ochorení maternice maternice sa úmrtnosť pacientov s malígnymi nádormi tejto lokalizácie v posledných rokoch výrazne znížila takmer vo všetkých krajinách sveta.

Aktuálne problémy endometrioidného ochorenia

Materiál ponúkaný čitateľovi je výsledkom mnohoročného výskumu autora o problematike diagnostiky, liečby, patofyziologického konceptu patogenézy genitálnej endometriózy, ktorá tvorila základ autorského certifikátu pre vynález „Metódy.

Opýtajte sa na vašu otázku

Otázky a odpovede na: odstránenie maternice s endometriózou

Zdrastvuyte.Mne 35 rokov som mal 3 tehotenstva, 1 pôrod, 2 potraty. Pred tromi rokmi bol nájdený intramurálny myómový uzol, najskôr 20 mm, teraz je to 41 mm (8 týždňov), je tu tiež 17 mm uzol, endometrióza, početné malé cysty.
Teraz ma znepokojujú veľké obdobia s krvnými zrazeninami.
Bola mi ponúknutá chirurgická liečba na výber:
1.EMA
2. Odstráňte 41 mm jednotku a potom vložte námornú loď Mirena
3. Odstránenie uzla maternicou, súčasne sú vaječníky a maternice.

Obávam sa, že po operácii by som nemal problémy s rastom nových uzlov, takže mi môžete poradiť, môžem sa vyhnúť operácii v mojom prípade?

Silina Natalya Konstantinovna odpovedá:

Elena, som úplne proti vyhláseniu Mireny. Je potrebné začať hysteroskopiou - vyšetrenie maternice. Po obdržaní výsledkov bude najlepšie, ak bude Lindinet 20 podľa schémy 24 + 4. Je však lepšie dohodnúť sa na podrobnejšej ďalšej taktike.

Vitajte! Mám 33 rokov. Na ultrazvuku, príznaky endometriálneho polypu a endometriózy. Tento mesiac pôjdem do nemocnice, aby som odstránil polyp. Povedzte, prosím, je možné vykonať kyretáž maternice v prípade endometriózy a nie je ešte viac endometriózy?

Natalya Dmitrievna Petrik odpovedá:

Škrabanie je lepšie pod kontrolou hysteroskopie pre miernejší účinok. V pooperačnom období je potrebná hormonálna terapia na potlačenie šírenia endometriózy pod lekárskym dohľadom.

Vitajte! Mám 31 rokov. Mám endometriózu po operácii jazvy prednej brušnej steny. Vo veku 21 rokov som mal prasknutie cysty pravého vaječníka, histológia potvrdila endometriózu. Vo veku 22 rokov je cysta ľavého vaječníka endometrióza s laparoskopiou. V 23, peritonitída bola odstránená, pravý a ľavý vaječník spolu s skúmavkami. Bolesť pokračovala v užívaní hormonálnych liekov. Pri 29 sa maternica odstránila z maternice, s histologickou endometriózou maternice a krčka maternice. absolvovali hormonálnu terapiu. Po 3 mesiacoch odišiel na jazvu. 2 roky som urobil 18 operácií na odstránenie jazvy endometriózy. Krvné hormóny vykazujú zvýšený estradiol a lutropín. Absolvoval celý kurz a v súčasnosti užíval danazol 400 mg a podporoval komplexné vitamíny. Všetci odborníci ich mali, ale len si roztiahli ruky, hovoria, že je potrebné vykonať ďalšiu operáciu v brušnej dutine, aby ste zistili, či tam nie je kúsok vaječníka, a ultrazvuk nevykazuje nič. Čo môžem urobiť, ak môžete odpovedať. s mojím hemoglobínom 138 som teraz mal 75-95 krvných transfúzií, ale to sa nezvýši. Trvalý nárast teploty krvi na 37,7, ale ak pečať začína na 40. Krv, moč, je sterilná. AIDS, Austrálčan, PB, Buck. plodiny sú negatívne. Help.

Kaliman Victor Pavlovich odpovedá:

Dobré popoludnie, Natalia! Nemyslím si, že následné operácie vám prinesú zlepšenie. Preto je podľa môjho názoru lepšie zdržať sa chirurgického zákroku pri endometrióze. Skúste triptorelín v dávke 3,75 mg. Ak sa to nezlepší, obráťte sa na vysoko profesionálneho lekára na vyšetrenie a predpísanie čo najväčšej možnej etiopatogenetickej liečby.

Ahoj, prosím, povedzte mi, čo lepšie používať lieky na liečbu endometriózy, zistené po operácii brucha pri odstraňovaní myómov, maternice s príveskami vľavo.

Petropavlovskaya Victoria O. odpovedá:

Oksana, dobré popoludnie. Endometrióza je ochorenie závislé od hormónov, pri ktorom dochádza k benígnej proliferácii tkanív mimo dutiny maternice, štruktúrne a funkčne ako endometrium (umiestnenie vnútromaternicovej vrstvy na nepotrebnom mieste). V súčasnosti neexistujú žiadne metódy, ktoré by umožňovali tvrdiť o jeho úplnom liečení. Moderné metódy majú také prístupy: pozorovanie, konzervatívna liečba - hormonálna terapia, hlavne chirurgická - odstránenie ohnísk endometriózy pri zachovaní orgánov. Mnohí ľudia dávajú prednosť liečbe žien s týmto problémom kombináciou endoskopickej intervencie s pred- a pooperačnou hormonálnou terapiou (nevyhnutne) základnými liečivami sú agonisti hormónov uvoľňujúcich gonadotropín.

22. január 2013 laparotómia chirurgia bola vykonaná na odstránenie bilaterálnych ovariálnych cyst (endometrioid) a viacnásobného leukomyómu. Do maternice sa vložila vložka Interside. Boli identifikované ložiská endometriózy v peritoneu a črevách. Rozšírené adhézie (operácia laparoskopia v roku 2007. odstránenie bilaterálnej kypyaichnika (endometrioid)). Rúry sú dobré. Povedz mi, je možné tehotenstvo v tejto situácii? A čo možno urobiť proti adhéznym procesom panvových orgánov?

Shapoval Olga Sergeevna odpovede:

Ahoj Svetlana. Či tehotenstvo príde v tomto prípade, nikto nebude 100%, bohužiaľ, odpovedať na vás. Skúste to, najmä preto, že stav potrubia umožňuje. Odporúčajú sa na liečbu endometriózy agonisti hormónov uvoľňujúcich gonadotropín? Proti adhézii, môžete dať sviečky distreptaza, piť enzýmy (cerata, biosyme, wobenzyme). Antiadhezívna terapia strávi najmenej 1,5 - 2 mesiace.

Ahoj, doktor!
Po odstránení endometriálnej ovariálnej cysty užívala femoston po dobu 5 rokov, keď mala menopauzu. При этом наблюдался внутренний эндометриоз.И вот за последние 8 месяцев УЗИ показало полипы 8 и 9 мм в матке.(Правда под вопросом!)Врач отменила фемостон и назначила повторное УЗИ через 3-4 месяца.
Otázkou je, či robím správnu vec, čakám na toľko času a či tieto nádory môžu prejsť, keď je Femoston zrušený.

Gritsko reaguje na Marthu Igorevnu:

Odporúčam vám prejsť kontrolným ultrazvukom a potvrdiť prítomnosť polypov. Ak naozaj budú, a budú rásť v priebehu niekoľkých mesiacov, potom bude potrebné vyčistenie.

Dobrý deň, som 47 rokov, pred 14 rokmi, vaječníky-cysta boli vystrihnuté Endometrióza Mám chronickú pyelonefritídu, pankreatitídu a cholecystitídu, nedostatok vápnika, maternicového ultrazvuku, involúciu maternice. a fytolyzínovú pastu a poslal na konzultáciu gynekológovi, ktorý sa rozhodol, že nemá hormóny (suchosť v pošve a bolesť pri sexuálnej aktivite, bolesť pri močení) a predpísanú HRT a femoston 1/5 Po 4 tabletách ochoreli dolné brucho, ale nie tak menštruačná bolesť a bedrá, menštruácia nie je. Potrebujem HRT, čo mám robiť, predtým sa nič neublížilo. Existujú prípady menovania HRT teraz, ak operácia na odstránenie vaječníkov bola pred 14 rokmi.

Dikaya Nadezhda Ivanovna odpovedá:

Opäť sa obráťte na vyšetrenie lekára, vykonajte gynekologický ultrazvuk. Súbežne - opakovať an.moch. Možná exacerbácia cystitídy, pyelonefritídy. HRT sa neponáhľajú zrušiť, len po vyšetrení lekárom, ak je to indikované.

Vitajte! 13. júla som podstúpil laparoskopickú operáciu na odstránenie endometrioidných cyst z oboch vaječníkov, rozmery pred operáciou: pr. Vaječník - 5,7 * 4,1 * 3,3, vľavo - 5,3 * 4,5 * 4,8. Janine bola predpísaná 3 mesiace po operácii plus pooperačné ultrazvukové vyšetrenia a testy krvi a moču, testy som absolvovala 14 dní po operácii, môj moč bol normálny, sója bola vysoká v krvi (21), o týždeň neskôr bol druhý krvný test normálny. Ihneď po operácii začalo krvácanie v deň 2, bol som varovaný, že by to mohlo byť tak, trvali 6-7 dní, nie príliš hojne ako výtok, a nie menštruácia. Môj gynekológ povedal, že tento výtok z ovulácie a menštruácia musím čakať podľa plánu. Mesačne by sa malo začať okolo 26-30 júla, pretože môj cyklus môže byť 28-32 dní. Čakal som na menštruáciu, ale len 5. augusta sa objavili aspoň nejaké známky krvácania, to znamená, že cyklus trval 38 dní. Prečo takéto oneskorenie, pooperačný stres pre telo? Pred samotnou operáciou bola menštruácia veľmi skromná, 5. augusta to bolo trochu nudné a pokojné, to znamená, že krvácanie nemalo tak ako pri normálnej menštruácii, len sa trochu rozmazalo a to bolo všetko, ale musela som začať užívať Janin od prvého dňa, zaváhala som, menštruovala, alebo nie. napriek tomu sa začala brať na 5. augusta, v nasledujúcich dňoch tiež len rozmazala, ale nie krv. Aký je dôvod, pretože vaječníky boli teraz bez cyst? Asi 2 týždne po operácii som si všimol teplotu len večer až na 37,3, ráno zvyčajné 37,4-37,8, teraz (do 20. augusta) teplota stúpa a ráno na 37,1. Čo je dôvodom takejto teploty už 3 týždne, povedala jej gynekológke, povedala, že by to mohla byť pooperačná operácia. reakcie. Absolvoval ultrazvuk 17. augusta, mesiac po operácii, normy vaječníkov. veľkosti: vpravo - 1,8 * 2,7, vľavo - 2,4 * 2,8, záver je difúzne zvýšenie maternice, stav po operácii, telo maternice je odmietnuté posteriorly, rozmery 6,2 * 5,0 * 6,2, vnútorné štruktúra je heterogénna v dôsledku nerovnomerného rozdelenia signálov, maternica nie je expandovaná. Prečo je maternica tak rozšírená, možno je to post môjho príspevku. teplota? Magnetická rezonancia. tomografia pred operáciou ukázala, že maternica má normálnu veľkosť, obvyklé umiestnenie (anteversio), 9,1 * 4,5 * 5,6 spolu s krčka maternice, zachovala sa zonálna štruktúra stien maternice, endometrium je dobre diferencované, zodpovedá fáze menštruácie. cyklus (to bol 34. deň cyklu), prechodová vrstva myometria je nerovnomerne zahustená, max. prierez 0,3 cm, jeho obrysy na hranici s myometria sú nejasné, ext. obrys (na hranici s endometrium) jasný, hladký. Pooperačný výtok tiež hovorí, že maternica je normálna. veľkosti a tvary, normálne farby, agilné, bez endometriózy v maternici, trubice sú v poriadku, ako mi povedal endoskopik, ktorý na mňa pôsobil. Prosím, povedzte mi, čo môže byť spojené s difúznym zväčšením maternice (možno s príjmom zhanínu, nemám žiadne špecifické kontraindikácie) a čo s tým robiť? Sexuálny život, nežijem teraz, po operácii, aj keď nie je po operácii namáhaný, nevyzdvihol nič ťažké. Ďakujem veľmi pekne, Elena

Klochko Elvira Dmitrievna odpovedá:

Dobré popoludnie Tento stav je možný po operácii. Vymáhanie trvá približne 3 mesiace. Janine drink podľa schémy. To vám vyhovuje - len možné mazanie na 1 balení - naďalej piť a nehádzať. maternice na zanine sa za pár mesiacov zníži.

Ahoj doktor! Pomôžte prosím! Som 47 rokov, myóm maternice sa lieči 30 rokov a endometrióza. V máji 2007, ona nastavila špirálu Miren, až do januára 2011 všetko bolo v poriadku, a od januára mesačné obdobia sa stali hojné a 10 dní, 27. júna som začal mať mesačné obdobia, boli bohaté, a potom malý mazanec, išiel k lekárovi, rozhodol sa odstrániť Miren, Pozrite sa, ako a dať nový. 20. júla bol Miren odstránený a 22. júla som začal, ako povedal doktor, menštruáciu, ale to mi len vylial. 29. júla sa na pozadí krvácania uskutočnila diagnostická kyretáž, kvapali sa gentamycín a metragil a začali piť norkolut s 5 tabletami a zastavili sa na 2 tabletách. Niekedy 9. augusta som začal postupne krvácať, 12. augusta bol Diferelin vystrelený na 3,75 a výboj bol zrušený. Prvý deň po injekcii Vikasol odobral krvný obeh, ako počas menštruácie, druhý deň bol malý a dnes, tretí deň, bola krv hojnejšia. Posledný ultrazvuk 12.08.11. Dĺžka 82, šírka 65, hrúbka 93. Na prednej stene intersticiálne uzly 32 * 26 mm, 13 x 8 mm, na zadnej stene bližšie k dnu na hranici s dutinou, deformujúc posledný intersticiálny uzol 21 * 19 mm, v dolnom segmente pozdĺž zadnej steny podobnej výšky uzol 11 mm. Na oboch stenách sú oblasti so zvýšenou echogenitou bez jasných kontúr. Hrúbka koncovej vrstvy 3 mm. Štruktúra endometria sa nemení, maternica nie je expandovaná, kontúry endometria na hranici s vnútornou svalovou vrstvou sú jasné. Cervix sa zviditeľní. Štruktúra krčka maternice - pozdĺž krčka maternice a niekoľko ďalších cyst až do hrúbky 11 mm. Pravý vaječník je zviditeľnený nie je zväčšený, lokalizácia je typická, dĺžka 26, šírka 15, hrúbka 16. Štruktúra je nezmenená. Ľavý vaječník je rovnaký. Patologické formácie v oblasti malotazy sa neodhalili. Voľná ​​tekutina v oddychovom priestore je nedefinovaná. Záver - myómy maternice s rastom submouth. Echo indikácie vnútornej endometriózy. Patologické vyšetrenie po diagnostickej kyretáži. - Veľký fragment (tuhý uzol?) Fibroleiomyómu typickej štruktúry, s fenoménom malej hniezdiacej hyalinózy, je určený v zaslanom materiáli. Hranice fragmentu sú jasné, na niektorých miestach mimo je úzky pás normálneho myometria. Samostatne, veľmi malé jednotlivé fragmenty povrchového endometria. Zbytky epitelu krčka maternice. Pred odobratím Mirena videla len jeden uzol pozdĺž prednej steny a nevidela žiadne zmeny v krku. Neviem, čo robiť ďalej. pokračovať v liečení Diferelin, 3 mesiace, potom Mirena, alebo mať operáciu? Ak operácia, čo? Lekár navrhuje odstránenie maternice spolu s krčka maternice. Aké by mohli byť následky po takejto operácii? Ako ovplyvní váš osobný život? Zbavím sa krvácania, ale ako budú moje vaječníky fungovať bez tela maternice a môžem nechať krčka maternice? Čo mám robiť? Pomoc, prosím, s radou, vďačný vopred.

Kondratyuk Vadim Anatolevich odpovedá:

ahoj Odstránenie maternice je ochromujúca operácia, vykonaná v prípade odôvodneného podozrenia na malígny nádor alebo jeho potvrdenie. Účinnou metódou zastavenia krvácania z maternice spojeného s myómom je embolizácia maternicových artérií, avšak na potvrdenie indikácií tejto techniky je potrebné ďalšie vyšetrenie na našej klinickej báze.

Vzhľadom k tomu, že rôzne gynekologické ochorenia sa týkajú prevažnej väčšiny žien, otázka, ako liečiť endometriózu sa týka mnohých ľudí. Úplne sa zbaviť tejto choroby prostredníctvom liečby je takmer nemožné. Akýkoľvek typ liečby môže poskytnúť len remisiu s rôznym stupňom rezistencie, ale úplné vyliečenie nastane až po nástupe menopauzy.

Ako liečiť endometriózu?

Liečbu endometriózy maternice určuje lekár v závislosti od veku pacienta, štádia ochorenia a ďalších stavov. Na odstránenie bolesti a krvácania sa najčastejšie používa hormonálna antikoncepcia a lieky, ktoré potláčajú produkciu estrogénu. Ak žena už neplánuje tehotenstvo, ale chce vyliečiť endometriózu, potom môže byť krvácanie odstránené operáciou na odstránenie endometria. Ak je potrebné zachovať reprodukčnú funkciu, lekári urobia všetko, aby sa odstránili príznaky endometriózy maternice a zabránili nástupu neplodnosti.

Ak sú ložiská endometriózy dostatočne rozsiahle, potom aj mladé ženy môžu odporučiť operáciu. Počas operácie sa adhézie oddelia, ak je to možné, ponechajú sa na nich prívesky, maternica a vaječníky. Po operácii je predpísaná hormonálna terapia, ktorá je zameraná na potlačenie zostávajúcich ohnísk endometriózy. Takýto integrovaný prístup môže vyliečiť chorobu, minimalizovať ložiská a zastaviť ich prekrvenie, čo má priaznivý vplyv na stav pacienta.

Vlastnosti liečby endometriózy u žien

Pre staršie ženy, ktoré sa nesnažia zachovať reprodukčnú funkciu, lekári používajú operáciu na odstránenie maternice a vaječníkov. Mladým ženám možno takúto operáciu odporučiť v prípade komplikácií endometriózy malígnymi nádormi alebo neúčinnosti hormonálnej liečby. Núdzová chirurgia vyžaduje a obštrukciu močovodu alebo čriev. V tomto prípade je operácia nevyhnutná na to, aby sa orgány zbavili prevalenia nádoru a odstránenia postihnutej oblasti. V poslednej dobe sú veľmi populárne laserové a tepelné odstránenie postihnutých oblastí a kombinované použitie týchto metód pre endometriózu. Tento druh „kauterizácie“ ložísk endometriózy umožňuje bez významného zásahu znížiť lokalizáciu ochorenia a spomaliť jeho rozvoj.

Ako liečiť endometriózu maternice u dospelých?

Liečba endometriózy maternice len chirurgická. Najlepšie je excízia endometriózy, po ktorej nasleduje kryodestrukcia.

Na excíz fokov endometriózy sa krčka maternice exponuje v zrkadlách, fixuje sa kliešťami guľky a pritiahne sa k vchodu do pošvy. Miesta endometriózy sú vyrezané skalpelom a odoslané na histologické vyšetrenie. V posledných rokoch sa táto liečba široko používa - odparovanie patologických implantátov na krčku maternice laserovým lúčom (CO2 laser).

S izolovanou léziou krčka maternice v rámci nižších 2/3 sa môže uskutočniť deštrukcia lasera alebo kryodestícia amputácie kanálika alebo kužeľovitého tvaru krčka maternice.

Výsledky nášho vlastného výskumu ukazujú uskutočniteľnosť všetkých chirurgických zákrokov na vaginálnej časti krčka maternice bezprostredne po ukončení menštruácie. To je spojené s najmenším krvácaním povrchu rany, dobrou regeneráciou tkaniva a prevenciou endometriózy krčka maternice. Niektorí lekári sa však domnievajú, že takéto operácie sa najlepšie vykonávajú pred menštruáciou.

Napriek mnohým možnostiam, ako odpovedať na otázku, ako vyliečiť endometriózu, iba váš lekár vám môže poskytnúť jedinú skutočnú možnosť. Preto nezanedbávajte pravidelné návštevy gynekológa a ultrazvukové vyšetrenia.

Pri liečbe príznakov endometriózy lekári používajú niekoľko metód: chirurgické, endoskopické, lekárske a kombinované, s použitím niekoľkých typov liečby naraz. Dobrý účinok dáva hormonálnu liečbu endometriózy.

Bez ohľadu na spôsob liečby, musí byť pacient pripravený na dlhodobú komplexnú liečbu pod neustálym dohľadom lekára. Len v tomto prípade môžete dosiahnuť pretrvávajúcu recesiu ochorenia.

Hormonálna liečba endometriózy

Pri vykonávaní hormonálnej terapie je potrebné mať na pamäti, že endometrióza je chronické ochorenie s relapsom a príznakmi autonómneho rastu implantátu s charakteristickým komplexným komplexom molekulárne genetických porúch.

Žiadny z liekov neodstraňuje morfologický substrát endometriózy, ktorý má len nepriamy vplyv na jeho biologickú aktivitu. To vysvetľuje krátky klinický účinok hormonálnej terapie.

Základom hormonálnej liečby je zníženie hladín estrogénov a udržanie hypoestrogénneho účinku v priebehu liečby. Povaha a trvanie expozície endometriózy závisí od typu, dávky a trvania používania hormonálneho lieku.

Za posledných 30 rokov sa hormonálne prípravky široko používajú pri liečbe endometriózy, čo spôsobuje stav "pseudo-tehotenstva" (estrogén-gestagény, gestagény), "pseudomenopauza" (antigonadotropíny), "lekárska hypofyzectómia" (agonisti hormónu uvoľňujúceho gonadotropín)

Tabuľka 1. Možnosti liečby hormónov

Všeobecné prístupy k odstráneniu ložísk endometriózy

Endometrióza maternice je ochorenie závislé od hormónov, ktoré nemá jasný pôvod. Endometriálne bunky začínajú rásť za maternicou. Príčiny takýchto patologických zmien ešte neboli vedcami plne preskúmané. Najpravdepodobnejším faktorom vo vývoji endometriózy je prítomnosť hormonálnej poruchy imunitnej homeostázy.

Laparoskopia je vedúcou metódou chirurgického zákroku v gynekológii. Operácie vykonávané laparoskopiou sú charakterizované minimálnym rizikom komplikácií počas a po zákroku. Okrem toho má rehabilitačné obdobie po laparoskopii ľahší priebeh, čo je obzvlášť dôležité pre pacientov.

Na endometriózu sa často používa laparoskopia ako metóda liečby. Endometrióza sa vyvíja, keď sú endometriálne bunky, ktoré sú v sliznici maternicovej výstelky, vyhodené a rastú do tkanív, ktoré sú pre ne neobvyklé. Tento patologický stav je charakteristický pre ženy vo fáze plodnosti.

Na zmiernenie príznakov ochorenia sa vykonáva konzervatívna a chirurgická liečba. Výber liečby závisí od konkrétneho klinického prípadu.

Existujú lézie endometrioidného rastu vnútorného povrchu maternice a krčka maternice - adenomyóza a endometrióza, keď sa v skúmavkách, vaječníkoch, panvovej dutine pozorujú ložiská. Endometrióza pelitického peritoneum, endometriálne ovariálne cysty, lézie vajíčkovodov a adhézie v dôsledku endometriózy sa považujú za dôvod intervencie cez brušnú dutinu pomocou laparoskopu alebo tradičného rezu.

Adenomyóza alebo vnútorná endometrióza môžu byť odstránené kyretážou. Ak sa počas hysteroskopie zistia ložiská, odstránia sa, malé oblasti sa vypália.

Operácia sa spravidla odporúča s neúčinnosťou taktiky v oblasti drog.

Konzervatívna taktika zahŕňa užívanie drog v nasledujúcich skupinách:

 • hormonálne,
 • protizápalové,
 • antibakteriálne,
 • imunostimulačné,
 • protivospaechnye.

Chirurgia endometriózy zvyčajne zahŕňa laparoskopiu a následnú kauterizáciu lézií. Liečba liekmi musí byť predpísaná pred chirurgickou liečbou, ako aj po nej.

Indikácie pre operáciu
Indikácie pre chirurgiu endometriózy - to je spoločná lokalizácia endometrióznych heterotopií. Generalizovaná vonkajšia endometrióza sa stáva príčinou neznesiteľnej bolesti a nie je prístupná konzervatívnemu spôsobu liečby. Odporúča sa vykonávať operáciu s obmedzenými léziami panvových orgánov s endometriózou.

Pred rozhodnutím o vykonaní operácie endometriózy gynekológ berie do úvahy jej realizovateľnosť, rozsah lézií, vek pacienta a riziko poškodenia susedných reprodukčných orgánov. Niekedy počas chirurgického zákroku môže dôjsť k poraneniu konečníka a hrubého čreva, močovodu a močového mechúra.

Je možné rozlíšiť nasledujúce indikácie chirurgického zákroku: t

 • pretrvávajúca alebo pravidelná intenzívna bolesť v spodnej časti brucha,
 • zrasty,
 • bolestivá defekácia
 • neplodnosť,
 • krvácanie z maternice.

Pred rozhodnutím o tom, či máte operáciu endometriózy, lekári zvážia tieto dôležité faktory:

 • veku pacienta
 • celkový objem miest postihnutých endometriálnymi ložiskami,
 • pravdepodobnosť poškodenia konečníka a sigmoidného hrubého čreva, močovodu a močového mechúra.

Podmienky prevádzky

Operácia endometriózy sa vykonáva tri dni pred nástupom menštruácie.

Bežná forma endometriózy, pri ktorej sú postihnuté vaječníky, je diagnostikovaná peritoneum panvy, konglomerátne nádory a čokoládové cysty, vyžaduje okamžité odstránenie. V tomto prípade môžu lekári úplne odstrániť maternicu a vaječníky. Консервативная операция, во время которой сохраняется непораженный яичник, показан для девушек, которые хотят родить ребенка.Ukazuje úplné odstránenie všetkých endometrióznych nádorov.

Počas komplexnej diagnostiky a vyšetrenia lekár kontroluje maternicu a peritoneum na prítomnosť lézií. Ak pacienti zistili rozsiahlu distribúciu patologických stavov, operácia endometriózy má svoje vlastné problémy. V takomto priebehu ochorenia je postihnuté tkanivo, ktoré je veľmi blízko močového mechúra, močovodu a konečníka. Vzhľadom na vysokú pravdepodobnosť poranenia sa lekári obmedzujú na odstránenie nie všetkých endometrioidných heterotopií, ktoré sú v dutine brucha. Aj pri takejto operácii sa zastaví vývoj patologických procesov v budúcnosti. Chirurgická liečba žien klimakterického veku sa vykonáva radikálnym odstránením maternice a príveskov.

Odstránenie ložísk adenomyózy u žien v menopauze sa vykonáva abláciou - excíziou bazálnej vrstvy, aby sa zabránilo ďalšiemu klíčeniu endometria. Mladé ženy podstúpia menej invazívnu operáciu. Kyretáž, kauterizácia foci a hormonálna liečba, zavedenie drogovej menopauzy počas 6-9 mesiacov.

Obdobie vymáhania

V období rehabilitácie po laparoskopii sa ukázalo, že žena dostáva antibakteriálne, imunostimulačné, protizápalové lieky. Je nevyhnutné predpísať hormonálnu terapiu dlhú dobu, čím sa zabráni opätovnému výskytu endometriózy. Medzi najobľúbenejšie hormonálne lieky rozlišovať Janine, Bezanne, Buserelin. Vizanna pre endometriózu, ako aj iné hormóny používané od 6 do 9 mesiacov.

Počas prvých dvoch mesiacov po operácii musíte opustiť fyzickú aktivitu a pohlavný styk. Je dôležité dodržiavať nasledujúce odporúčania experta:

 • vyváženej výživy
 • v dennej strave by malo byť prítomné vlákno,
 • odmietanie zlých návykov, alkoholických nápojov a drog,
 • šport
 • prechádzky na čerstvom vzduchu
 • intímna hygiena,
 • prestať používať vnútromaternicové zariadenia.

Ak po operácii ženy nemali žiadne recidívy počas prvých piatich rokov a nebola žiadna bolesť, potom sa remisia považuje za stabilnú.

Diagnostické a liečebné metódy

Endometrióza maternice sa zistí:

 1. Ultrazvukové vyšetrenie.
 2. Kolposkopia.
 3. Palpačná metóda. Skúsený gynekológ na rutinnom vyšetrení si bude môcť všimnúť patologické lézie. A ak sa k tomu pridajú sťažnosti ženy, potom je možné pomocou ďalších testov včas identifikovať chorobu.
 4. Hysteroskopia. Pomocou tejto metódy sa vykonáva diagnostika a liečba (v prípade potreby).
 5. Špirálová počítačová tomografia.
 6. MR.

Medzi hlavné spôsoby boja proti endometrióze maternice patria:

 1. Terapia pomocou hormonálnych liekov, ako sú antiprogestíny, perorálne kontraceptíva, agonisty gonadotropínu, použitie Duphastonu.
 2. Odstránenie patológií vnútornej sliznice maternice chirurgickým zákrokom.

V závislosti od výskytu lézií a ich umiestnenia sa chirurgická liečba vykonáva:

 1. Laparoskopia. Pri tomto type prevádzky sa vykonávajú minimálne rezy.
 2. Laparotómia. Prístup k vnútorným orgánom sa získa rezaním brušnej steny. Táto metóda sa používa, ak endometrióza presahuje maternicu.
 3. Hysteroskopia. Najbezpečnejší spôsob odstraňovania patologických nálezov. Používa sa na menšie lézie endometriózy maternice alebo krčka maternice.
 4. Kyretáž. Spôsob sa vykonáva pomocou akútnej kyrety, pomocou ktorej lekár odrezáva zarastenú vrstvu endometria z vnútorného povrchu ženského pohlavného orgánu. Používa sa s veľkou plochou lézií.
 5. Koagulácie. Endometriálne patologické tkanivá sa roztavia a vyrežú elektrickým nožom, laserom, kvapalným dusíkom alebo rádiovými vlnami. Lekár si zvolí metódu kauterizácie endometriózy podľa svedectva pacienta a podľa toho, aké vybavenie má klinika.
 6. Hysterektómii. Chirurgia na odstránenie maternice. Uskutočňuje sa len v prípade, ak nie je možné zachrániť dotknutý orgán iným spôsobom, hrozí ohrozenie života ženy.

Chirurgické možnosti

Existuje niekoľko možností na odstránenie endometriózy s operáciou. Patrí medzi ne:

 1. laparoskopia, Prostredníctvom drobných rezov sa do brušnej dutiny zavedie kamera, ktorá na obrazovke ukazuje stav ženských orgánov. Prostredníctvom rovnakých rezov sa odstránia patologické útvary. Táto metóda je charakterizovaná minimálnym počtom komplikácií v pooperačnom období. Jedným z indikácií pre tento postup je prítomnosť endometriálnych cysty vaječníkov. Oni sa tvoria, keď choroba dosiahne tejto časti genitálií. Udalosť trvá od pol hodiny do jednej hodiny, v závislosti od rozsahu patológie.
 2. laparotómia, Ide o bežnú operáciu endometriózy orgánov peritoneu a malej panvy. Pri použití tejto metódy na prístup k postihnutým orgánom, veľký rez je vykonaná v bruchu, takže lekár všimne nejaké malé veci v priebehu konania. Avšak laparotómia je charakterizovaná väčším počtom komplikácií v pooperačnom období.
 3. Operácie s vaginálnym prístupom do oblastí postihnutých endometriózou. Tento zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii. Takže môžete úplne odstrániť ložiská endometriózy, krčka maternice a maternice. Tento typ manipulácie zahŕňa hysteroskopiu, ošetrenie laserom, kauterizáciu prúdom, kvapalný dusík.
 4. Hysterektómii. Uskutočňuje sa v najpokročilejších prípadoch, keď iné typy liečby nepomáhajú, choroba značne komplikuje stav alebo existuje reálna hrozba pre život a zdravie.

V závislosti od zložitosti endometriózy lekár odporúča typ operácie potrebnej na vyriešenie problému a vysvetľuje, ktoré orgány budú musieť byť odstránené. A konečné rozhodnutie zostáva pre ženu.

Pooperačné obdobie

Po chirurgickom zákroku na odstránenie maternice predpísaný priebeh:

 • antibiotiká,
 • imunomodulátory,
 • protizápalové lieky.

Toto opatrenie je nevyhnutné na to, aby počas obdobia zotavenia po chirurgickej liečbe endometriózy nedošlo k žiadnej infekcii alebo zápalu. Chirurgia je vážny stres pre telo. Imunita ženy sa znižuje, stáva sa zraniteľnou voči vírusom a infekciám. Preto je potrebné, aby sa až do šiestich mesiacov zabránilo stresu a fyzickej námahe. Do 2 mesiacov by sa mali zdržať pohlavia.

Aby sa zabránilo príčinám relapsu v dôsledku hormonálnych výkyvov, sú potrebné perorálne kontraceptíva na báze hormónov.

Dievčatá s miernymi formami patológie, ktoré boli spálené len ložiskami endometriózy v maternicovej dutine laserom, tekutým dusíkom alebo iným moderným prostriedkom boja proti tejto chorobe, by mali tiež užívať všetky tieto lieky, ale doba zotavenia bude jednoduchšia. A pravdepodobnosť komplikácií v tomto prípade je oveľa nižšia.

Po každom type chirurgického zákroku musia ženy tiež:

 • užívajte multivitamínový komplex
 • piť sedatíva
 • prestať fajčiť a zneužívať tvrdý alkohol,
 • častejšie na čerstvom vzduchu,
 • monitorovať čistotu vonkajších pohlavných orgánov.

Liečba: konzervatívna alebo chirurgická?

Po prvé, pacient je diagnostikovaný. Po sérii štúdií odborník rozhodne, ktorá liečba bude účinná vzhľadom na lokalizáciu patologických ložísk a zvláštnosti zdravia ženy. Niekedy predpísaná hormonálna terapia, lieky na imunoterapiu a iné lieky. Tento prístup však nie vždy dáva výsledok. V tomto prípade sa zobrazí operácia.

Indikácie pre operáciu

Operácia endometriózy je indikovaná pre:

 • retrocervikálne umiestnenie endometriálnych foci,
 • cysty endometria vaječníkov,
 • adenomyóza (keď je samotná maternica ovplyvnená endometriózou) a vyskytujú sa komplikácie - krvácanie,
 • nedostatočná účinnosť medikamentóznej terapie, aj keď je endometrióza nekomplikovaná.

Odstránenie laparoskopiou

Laparoskopia je liečba, ktorá je zvolená, ak sú postihnuté panvové peritoneum, vaječník (alebo obidva vaječníky), s retrocervikálnou endometriózou, adhéziami a cystami.

Laparoskopické odstránenie za predpokladu, že ho vykonáva dobrý špecialista, pomáha vyhnúť sa pooperačným komplikáciám a prekonať príznaky, ktoré sprevádzajú endometriózu a trápia ženu:

Laparoskopická operácia na odstránenie endometriózy maternice nezaručuje 100% vyliečenie. Môže byť potrebné reintervenciu, pretože endometrióza je chronická, opakujúca sa patológia.

Odstránenie abnormálnych ohnísk na peritoneum

Ak je endometrióza lokalizovaná v oblasti peritoneu, potom operácia takto vyzerá.

 1. Odborník starostlivo skúma oblasť peritoneum, jamiek (maternice maternice, vezikuly-maternice), vajíčkovodov, vaječníkov, väzov sakro-maternice. Tiež venujte veľkú pozornosť maternici a niektorým častiam konečníka.
 2. Podľa výsledkov vyšetrenia lekár určí veľkosť, ako aj stupeň šírenia zistených lézií.
 3. Potom, čo chirurg roztrhne komisie a vykoná ďalšie manipulácie, ktoré sú potrebné na odstránenie endometriálnych foci.
 4. V tomto štádiu koagulácia alebo excízia patologických ohnísk. Používa sa laser, elektrokoagulácia, tepelná deštrukcia alebo iné metódy.

Chirurgia pre endometriózu vaječníkov

Ak je vaječník dlhodobo zakrytý endometrioidnými cystami, dochádza k adhézii. Keď k tomu dôjde, adhézie: maternica s väzivami sakro-maternice a blízkymi orgánmi.

Pre účinnosť liečby v tomto prípade nestačí jednoducho odstrániť vzniknutú cysty. Mala by odstrániť kapsulu.

Ako funguje endometrióza vaječníkov?

 1. Vaječník s patologickým procesom je izolovaný z adhézií adhézií, odrezaných adhézií.
 2. Vykonajte resekciu tela, pričom tkanivo nie je ovplyvnené patologickým procesom.
 3. Ak je cysta vo veľkosti nie viac ako tri cm, potom je ľahšie odstrániť. Lúpala, kapsula bola odstránená alebo vyrezaná fragmentmi, ak je príliš veľká.
 4. Lôžko cysty je ošetrené laserom alebo elektródou. To zaisťuje hemostázu.
 5. Odstránená kapsula cysty sa prenesie do histológie v laboratóriu.

Kto môže byť poslaný na odstránenie vaječníkov alebo adnquecektómia? Dospelé ženy vo veku horného limitu reprodukčného veku alebo v období po menopauze, osoby s chronickou endometriózou, vaječníky infikujú veľké cysty, v ktorých sa ochorenie často opakuje.

Retrocervikálna endometrióza: objem intervencie

Množstvo požadovaného chirurgického zákroku závisí od stupňa patológie a od toho, či sú do procesu zapojené ďalšie orgány. Preto najprv vykonajte ultrazvuk, kolonoskopiu.

V poslednej dobe sa často používa lapar-vaginálna metóda. Ak chcete začať, lekár excituje endometriálne zameranie prostredníctvom vaginálneho prístupu. A zároveň vykonáva laparotómiu s cieľom objasniť stupeň patológie, kontrolovať, ako dochádza k procesu eliminácie postihnutých lézií. Potom sa vystavená oblasť ošetrí elektródami alebo laserom.

Čo je endometrióza maternice?

Endometriózou maternice sa rozumie ochorenie závislé od hormónov, ktorého etiológia nie je úplne stanovená. To sa prejavuje rastom endometria maternice mimo jeho normálneho umiestnenia, to znamená za hranicami endometria. Preto názov patologického stavu tela.

Ženy, ktoré prešli menopauzou, sa zvyčajne stretávajú s takýmito ochoreniami, často však tí, ktorí nikdy neboli manželkou, vyhľadávajú pomoc od špecialistov. Okrem toho sa predpokladá, že genetická predispozícia k rozvoju ochorenia v tomto prípade hrá veľkú úlohu.

Choroba sa vyznačuje určitými príznakmi, vyvíja sa z určitých dôvodov, a preto je mimoriadne dôležité poradiť sa s lekárom ihneď po ich prvých prejavoch.

V závislosti od štádia vývoja ochorenia je predpísaná liečba. U žien v reprodukčnom veku sa zvyčajne detekcia endometriózy vyskytuje v počiatočných štádiách, čo neumožňuje vykonávať chirurgický zákrok.

Často sa však stáva, že dievčatá nevenujú pozornosť posilneniu príznakov, kvôli ktorým sa dostanú do stavu, keď je potrebné odstrániť endometriózu.

príčiny

Vzhľadom na to, že nie je možné určiť presné umiestnenie expandujúceho tkaniva endometria v panvových orgánoch, odborníci nemôžu vždy určiť príčiny patológie. Mechanizmy, ktoré podporujú rozvoj ochorenia zvyčajne fungujú. V ich úlohe sú:

 • teória implantácie - predpokladá, že bunkové elementy endometria spadajú mimo menštruácie do susedných orgánov a tkanív počas menštruačného obdobia,
 • hormonálna porucha - existuje androgénna dysfunkcia kôry nadobličiek, ako aj telo má zvýšené hladiny určitých hormónov produkovaných štítnou žľazou,
 • predispozícia na úrovni genetiky - je vedecky dokázané, že v prírode existuje značka, ktorá je zodpovedná za možnosť vzniku ochorenia u niekoľkých zástupcov spravodlivého pohlavia patriaceho do jednej rodiny,
 • dysfunkcia imunitného systému - ak sú aktivované obranné mechanizmy tela, „opustené“ endometriálne bunky mimo maternice budú zničené, ak sú však nefunkčné, začnú zakoreniť a začnú fungovať,
 • transformáciu (metapláziu) endometria - pod vplyvom určitých faktorov, bunky iných tkanív môžu byť transformované na endometrioid.

Ako provokatéri vývoja ochorenia môžu byť:

 • poškodenie slizníc vnútorných orgánov (to vedie k početným potratom a kyretáž),
 • gynekologické manipulácie na genitáliách (napríklad kauterizácia krčnej erózie, cisársky rez),
 • zápalových procesov zahŕňajúcich infekčné ochorenia, pohlavné orgány,
 • hormonálnej terapie, nesprávne predpísanej špecialistom,
 • inštalácia vnútromaternicových kontraceptív, t
 • ochorenie pečene.

Okrem toho je nevyhnutné, aby bola žena menej vystavená stresu, účinkom škodlivých vonkajších faktorov prostredia, pretože sa môžu tiež stať „nepriamymi“ príčinami vývoja patológie.

Symptomatické prejavy

Chirurgická liečba endometriózy nie je jednoducho predpísaná. Po prvé, pacient pozoruje určité príznaky, potom prechádza užívaním liekov, po ktorých je v neprítomnosti výsledku predpísaný chirurgický zákrok. Medzi hlavné príznaky endometriózy patria:

 • pre-a post-menštruačný výtok z genitálneho traktu,
 • zvýšená bolesť brucha počas menštruácie,
 • bedrovej bolesti
 • nepravidelnosti cyklu

 • zvýšené množstvo krvácania počas menštruácie,
 • neschopnosť rýchlo si predstaviť dieťa,
 • dysmenorea (cyklické gynekologické lézie, sprevádzané bolesťami v dolnej časti brucha),
 • neprimeraný prírastok hmotnosti.

Stáva sa, že choroba nemusí byť sprevádzaná symptomatickými prejavmi, a preto sa jej diagnóza v takýchto prípadoch objavuje v konečnom štádiu vývoja. Potom, na základe stavu pacienta, špecialista predpisuje operáciu a endometrióza sa odstráni.

Na začiatku je však potrebné vykonať určité diagnostické postupy, medzi ktoré patria všeobecné vyšetrenia moču a krvi, kolposkopia a ultrazvuková diagnostika.

Možné komplikácie

Je nesmierne dôležité, aby ste nezačali stav tela s endometriózou, pretože to môže viesť k následkom, ktoré bude ťažké odstrániť.

Žena môže stratiť vlastnú plodnosť, ktorá spôsobí určité ťažkosti v sexuálnom živote a môže tiež čeliť reálnej hrozbe pre vlastný život. Je dôležité poradiť sa so špecialistom s pravidelnými prejavmi aj niekoľkých príznakov.

Pri endometrióze sa môže vyskytnúť masívny rast tkanív mimo maternice, čo vedie k narušeniu fungovania celého reprodukčného orgánu. V tomto prípade je maternica odstránená, čo bráni žene otehotnieť a vykonávať dieťa.

V prípade, že tkanivo endometria zaberá príliš veľa miesta na susedných orgánoch, je možné, že sú čiastočne odstránené, aby sa ušetril život pacienta.

Je dôležité, aby ste sa poradili s lekárom z toho dôvodu, že ložiská endometriózy môžu byť skôr alebo neskôr príčinami rakoviny, čo môže tiež viesť k odstráneniu pohlavného orgánu.

Najhorším scenárom v takýchto situáciách je bezmocnosť lekárov, ktorá v posledných štádiách vývoja ochorenia môže spôsobiť fatálny výsledok pre pacienta.

Odporúča sa pozorne sledovať stav vnútorných pohlavných orgánov po operácii endometriózy počas prvých piatich rokov. V prípade, že sa choroba opäť neprejaví, považuje sa za úplne vyliečenú.

Štatistiky hovoria, že asi 60% pacientov s podobnou diagnózou je úplne vyliečených a už netrpia chorobou.

Indikácie pre operáciu

Chirurgický zákrok pri endometrióze je predpísaný len v určitých prípadoch, medzi ktoré patria:

 • заболевания хронического характера, касающиеся органов ЖКТ, крови, сердечно-сосудистой системы,
 • neznášanlivosť na zložky liekov predpísané špecialistom,
 • polročná liečba choroby, ktorá neposkytuje pozitívnu dynamiku, t
 • priemer ložísk endometriózy viac ako 20 mm,
 • prítomnosť cyst endometriálneho typu vo vaječníkoch,
 • prítomnosť deformácií panvových orgánov, v dôsledku čoho sa vyvíjajú ochorenia gastrointestinálneho traktu, močových ciest, obličiek, nadobličiek,
 • prítomnosti procesu adhézie.

Po preskúmaní všetkých aspektov ochorenia sa stanoví, akým spôsobom sa chirurgický zákrok vykoná.

Spôsoby chirurgickej liečby ochorenia

Chirurgickú liečbu zvyčajne predstavujú 2 metódy:

Pri konzervatívnej chirurgii sa neodstránia vnútorné orgány. V týchto prípadoch dochádza k eliminácii ložísk endometriózy, ako sú:

 • plánovanie tehotenstva,
 • stredne závažné a závažné formy ochorenia, t
 • vonkajšia endometrióza,
 • hodnota endometriómu na vaječníkoch je viac ako 20 mm.

Konzervatívna chirurgia zahŕňa použitie laparoskopie alebo abdominálnej chirurgie. Najčastejšie je zvolená laparoskopická dráha na elimináciu patologických formácií, pretože doba zotavenia po operácii u žien je omnoho nižšia.

Radikálna chirurgia prebieha s odstránením vnútorných pohlavných orgánov. Indikácie pre takúto liečbu sú situácie, keď:

 • liečba u žien starších ako 40 rokov s ťažkými formami ochorenia,
 • endometrióza sa mení na retrocervikálnu formu,
 • vyvíja adenomyózu.

Hlavné spôsoby radikálneho zásahu sa považujú za laparoskopické alebo laparotomické. Prakticky sa navzájom nelíšia.

Obdobie zotavenia po prenose operácií tohto druhu môže trvať až šesť mesiacov a nevyhnutne zahŕňa užívanie hormonálnych liekov na prevenciu opakovaného výskytu ochorenia.

Vlastnosti operácie

Chirurgický zákrok pri endometrióze, ako aj pri iných ochoreniach, má určité vlastnosti. Ukázala jej držanie niekoľko dní pred nástupom menštruácie. Určite sa kontroluje priechodnosť uretrov a pred operáciou sa zavedú ureterálne katétre na hladkú prácu chirurgov.

Rozhodnutie použiť radikálny alebo konzervatívny spôsob chirurgického zákroku je založené na vykonanom diagnostickom vyšetrení, ako aj na veku pacienta.

Prvá metóda sa zvyčajne odporúča pre ženy, ktoré neplánujú mať viac detí. Očakáva sa zachovanie reprodukčných orgánov u pohlavného styku, ktorý je v reprodukčnom veku.

Účinnosť operácie pri liečbe ochorení

Pri endometrióze je regenerácia zaručená len vtedy, ak boli starostlivo odstránené všetky centrá nástupu ochorenia. Nikto však nemôže poskytnúť plné záruky, pretože patológia je náchylná na recidivistické prejavy.

Často sa stáva, že po niekoľkých rokoch sa uplatňuje opakovaná konzervatívna intervencia. V prípade radikálneho zásahu nedochádza k opakovaniu.

Pre špecialistov liečiacich ženy v reprodukčnom veku je dôležité zachovať ich reprodukčnú funkciu a zbaviť sa neplodnosti vyvinutej na pozadí patológie.

V prípade, že sa pacientovi po operácii podarilo otehotnieť, hovoria o pozitívnom výsledku konzervatívnej intervencie. Absencia následných recidív, bolesť počas menštruácie je výsledkom kvalitnej liečby.

Indikácie na odstránenie maternice

Vylučovanie dôležitého ženského tela neznamená vždy úplnú elimináciu (extirpáciu). Niekedy lekári opúšťajú krčka maternice, vaječníkov a vajíčkovodov pri operácii. Odstránenie orgánu sa vyžaduje pri onkologických procesoch v ňom alebo pri príveskoch, masívnom krvácaní, ktoré nie je možné liečiť konzervatívnym spôsobom, aby sa zastavil vývoj septického procesu na panvových orgánoch (hnisavé metroendometritídy). Častejšie sa odstránenie maternice vyskytuje v dôsledku patologických procesov, ktoré neohrozujú život ženy.

Maternicový myóm

Leiomyóm, myómy alebo myómy (fibróza) maternice je benígny rast, ktorý sa vyskytuje v myometriu (svalová vrstva) orgánu. Toto je najčastejšie ochorenie žien po 45 rokoch, avšak lekár nikdy nepredpisuje operáciu bez vážneho dôvodu. Malý nádor je liečený konzervatívnymi metódami, ale niekedy nie je možné bez chirurgického zákroku. Ak sa stanovia maternicové myómy v mladom veku, potom sa gynekológovia snažia udržať reprodukčnú funkciu ženy.

V modernej medicíne je operácia na odstránenie maternice v prítomnosti myómových formácií predpísaná pre nasledujúce patológie:

 • nádor je lokalizovaný na krku orgánu,
 • fibromatózne uzliny vyvíjajú tlak na susedné tkanivá a orgány, čo spôsobuje konštantnú bolesť u pacienta,
 • existuje riziko reinkarnácie benígneho nádoru pri rakovine,
 • príznaky toho, že fibroidy na nohe s časom nastanú torziou, čo povedie k nekróze,
 • vývoj myómov nastáva s prolapsom maternice alebo prolapsom genitálneho orgánu,
 • nádor má živé klinické prejavy a žena je v menopauze,
 • fibromyóm dosiahol veľkosť väčšiu ako 12 týždňov gravidity.

endometrióza

Chronický rast endometria (glandulárneho tkaniva) mimo maternice sa nazýva endometrióza. Patológia tiež odkazuje na spoločné a môže byť vo vnútri reprodukčného systému alebo mimo neho. Prevažná väčšina chorôb spôsobených vnútorným priebehom ochorenia. Používa sa hlavne laparoskopické odstránenie zarasteného epitelu, ktorý chráni maternicu a ďalšie orgány. Ak existuje agresívny priebeh ochorenia, pretrvávajúci nedostatok výsledkov liečby drogami alebo riziko malígnej degenerácie, lekári môžu trvať na hysterektómii.

Rakovina krčka maternice alebo vaječníkov

Odstránenie maternice pri rakovine šetrí život pacienta. Spravidla sa v onkológii okrem chirurgie predpisuje aj rádioterapia alebo chemoterapia. Pri rakovine sa odporúča radikálna hysterektómia, to znamená, že sa odstráni nielen maternica, ale aj maternica, vaječníky, horná vagína, vajcovody a tkanivá s lymfatickými uzlinami v tejto oblasti. V počiatočnom štádiu onkológie môžete vykonávať benígnejšiu operáciu so zachovaním reprodukčnej funkcie ženy: odstránenie 2/3 krčka maternice so zachovaním vnútorného hltanu a ďalších orgánov, aby ste mohli otehotnieť a porodiť.

Nekróza fibromatóznych uzlín

Najzávažnejšou komplikáciou myómy maternice je nekróza fibromatózneho uzla. Ochorenie je porušením výživy jeho tkanív, v ktorých dochádza k edému a ostrej bolesti. Pri palpácii bolesti uzliny sa zvyšuje, vracanie, podráždenie pobrušnice, teplota stúpa. V prípade pridania infekcie sa zintenzívnia všeobecné javy. Indikácia pre operáciu je stanovenie diagnózy. Objem operácie sa určuje individuálne, v závislosti od veku a celkového stavu pacienta.

Vynechanie alebo prolaps maternice

Prolaps alebo prolaps genitálií u ženy nastáva, keď sú panvové alebo peritoneálne svaly oslabené. Patológia sa vyvíja v dôsledku tvrdej práce, viacnásobného pôrodu, endokrinných porúch alebo chronického zápalu. V počiatočnom štádiu ochorenia je liečba zameraná na posilnenie slabých svalových skupín. Hysterektómia sa považuje za najradikálnejší, ale najúčinnejší spôsob, ako tento problém vyriešiť. Existujú dve možnosti: excízia maternice a hornej časti pošvy alebo vykonanie čiastočného odstránenia pošvy, ktorá zachováva možnosť sexuálnej aktivity.

Príprava na operáciu na odstránenie maternice

Ako sa pripraviť na operáciu? Vzhľadom k tomu, hysterektómii sa vykonáva v celkovej anestézii, pričom dlhú dobu, odstránenie maternice vyžaduje špeciálnu prípravu. Gynekológ pred operáciou by mal preskúmať pacientovu anamnézu, byť si vedomý infekčných, chronických ochorení, alergií a možnosti anestézie. Celý komplex prípravy na operáciu zahŕňa lekársky, počas ktorého prebieha vyšetrenie, čistenie čriev, liečba zápalov, medikácia a psychologická korekcia.

Vyšetrenie pacienta

Pred vykonaním hysterektómie sa vykoná gynekologické a všeobecné vyšetrenie pacienta. Laboratórna diagnostika zahŕňa vykonávanie biochemických a klinických krvných testov pre:

 • HIV protilátky
 • pohlavne prenosných chorôb (chlamydia, syfilis),
 • infekčná hepatitída,
 • hladín hormónov, minerálov, cukru, t
 • zrážanie krvi
 • faktora a skupiny rhesus.

Tiež vykonal EKG, spirografiu, tonometriu, rádiografiu pľúc. Pri identifikácii patológií nervového systému, obličiek, dýchacieho systému alebo srdca sa pacient posiela na ďalšie vyšetrenie iným špecialistom. Gynekologická diagnóza zahŕňa vyšetrenie vagíny a maternice, panvového ultrazvuku. Ak máte podozrenie na rakovinu, žena je poslaná na MRI, biopsiu a histológiu. Pred včasným odstránením maternice je dôležité identifikovať infekcie v močovom a genitálnom trakte.

Črevná príprava

Pred vykonaním akéhokoľvek chirurgického zákroku by sa mali črevá vyčistiť. Na to, tri dni pred operáciou, lekári predpisujú špeciálnu diétu, ktorá neobsahuje hrubé vlákno a trosku. Žitný chlieb, strukoviny, ovocie a zelenina by mali byť vylúčené zo stravy. Večer pred hysterektómiou sa odporúča jesť, ako poslednú možnosť, je povolené mať večeru s nízkotučné tvarohom, jogurt alebo kefír 8 hodín pred vstupom.

Pred odstránením maternice by ste nemali črevá čistiť sami, pretože aktívna peristaltika môže rušiť normálnu prevádzku. V deň chirurgického zákroku sa nič nedá jesť a opiť, aby sa zabránilo zvracaniu počas anestézie.

Drogový tréning

Ak žena nemá infekcie a patológie iných orgánov, potom nepotrebuje lekársku prípravu pred odstránením maternice. Infekcie sa liečia a pri zistení nasledujúcich ochorení sa predpisujú antibakteriálne lieky:

 • a vírusových infekcií
 • endokrinné patológie (diabetes),
 • neurologické ochorenia
 • poruchy obličiek, dýchacieho systému, kardiovaskulárneho systému.

Mimoriadne dôležitou manipuláciou pred operáciou je príprava žíl. Aj keď nie sú žiadne kŕčové žily alebo chronická tromboflebitída, po operácii môže nastať stagnácia krvi v dôsledku zvýšeného venózneho tlaku. Takýto proces môže skončiť vážnymi komplikáciami až do oddelenia trombu a jeho vstupu do mozgu alebo pľúcnych ciev. Pred operáciou na odstránenie maternice by sa mal pacient vždy poradiť s flebologom alebo vaskulárnym chirurgom. Pri hysterektómii sa vytvára kompresia pre žily pomocou elastických bandáží.

Psychologická podpora

Zotavenie po operácii je dlhý proces a odstránenie akejkoľvek maternice pre každú ženu je stresujúce. Čím mladší je pacient, tým väčšia je jej psychická trauma. Úlohou lekára v tomto prípade je vysvetliť potrebu takéhoto zásahu, prečo sa mu nedá vyhnúť, hovoriť o priebehu operácie a zvolenej excízii.

Mnoho žien sa obáva, že po odstránení maternice budú mať problémy s partnerom alebo ich sexuálna funkcia bude úplne stratená. Prax ukazuje, že po rehabilitácii žena stráca len funkciu pôrodu a pokračuje v sexuálnej túžbe. Z dôvodov lekárskej etiky vám lekár odporučí, aby neinformoval muža o rozsahu odstránenia maternice.

Priebeh prevádzky

Ako je operácia na odstránenie maternice? Hysterektómii začína voľbou objemu a prístupu chirurga. Ako už bolo spomenuté, odstraňujú buď celú maternicu s príveskami, alebo len jej časť. V závislosti od operatívneho prístupu sa rozlišujú nasledujúce typy hysterektómie:

 1. Odstránenie maternice cez vagínu.
 2. Supravaginal (subtotal).
 3. Laparascopic s nástrojmi.
 4. Laparoskopický robot da Vinci.
 5. Otvorené odstránenie (operácia brucha).

Začína chirurgický zákrok na odstránenie maternice so zavedením anestézie. Aplikuje sa anestézia v závislosti od telesnej hmotnosti ženy, veku, celkového zdravotného stavu a trvania operácie. Všetci pacienti sú zavedení do celkovej anestézie bez ohľadu na zvolenú intervenčnú techniku ​​pre úplnú relaxáciu svalov brušnej steny.

Operácia brucha

Počas abdominálnej intervencie sa v dolnej časti brucha vykoná chirurgický rez, aby sa dosiahol prístup do maternice. Rezy sú vertikálne a horizontálne od 10 cm do 15. Technika je dobrá, pretože chirurg môže dobre vidieť orgány a určiť stav tkanív. Abdominálna hysterektómii sa uchyľuje k výskytu veľkých adhézií alebo polypov, zväčšenej maternice, endometriózy alebo rakoviny. Nevýhodou tejto techniky je dlhodobé zotavenie, vážny stav po zákroku, jazva z rezu.

vaginálne

Hlavnou črtou vaginálnej hysterektómii je, že sa vykonáva spôsobom, ktorý je vhodný pre ženu - po operácii sa na tele nenachádzajú žiadne jazvy ani stehy. Po vaginálnom odstránení maternice sa pacient rýchlo zotavuje a dochádza k rýchlej emocionálnej rehabilitácii. Bohužiaľ, iba tretina pacientov pracuje týmto spôsobom, pretože existuje mnoho kontraindikácií:

 • veľká veľkosť maternice,
 • cisárskym rezom
 • zhubné nádory,
 • kombinované patológie,
 • akútneho zápalu iných orgánov a systémov.

trvanie

Ako dlho trvá operácia na odstránenie maternice? Dĺžka trvania laparoskopickej hysterektómie je v priemere 1,5 - 3,5 hodiny. Odstránenie maternice z brucha trvá od 40 minút do 2 hodín v závislosti od zložitosti chirurgického zákroku. Trvanie vaginálnej hysterektómie nie je dlhšie ako dve hodiny, ak postup prechádza bez komplikácií.

Pooperačné obdobie

Akýkoľvek chirurgický zákrok je iný stupeň poškodenia spôsobeného poškodením tkanív a krvných ciev. Po odstránení maternice trvá čas na úplné obnovenie tela. Schéma a trvanie rehabilitačných opatrení vždy závisí od závažnosti ochorenia, charakteristík ženského tela, typu operácie a pooperačných komplikácií. Pre korekciu zdravia v pooperačnom období bol vyvinutý celý komplex rehabilitačných opatrení. Jej hlavnými zložkami sú fyzioterapeutické cvičenia, správna výživa, hormonálna podpora.

Obnova a rehabilitácia

Pooperačné zotavovacie obdobie po odstránení maternice zahŕňa čas od chirurgického zákroku k úplnému výkonu a nástupu sexuálnej aktivity. Rehabilitácia je rozdelená na dve etapy: skorú a neskorú. Pri úspešnej abstinálnej hysterektómii je skoré obdobie od 9 do 12 dní, po ktorom je pacient odstránený zo stehov a potom prepustený z nemocnice.

Po laparoskopickej expozícii je včasná rehabilitácia 3,5 - 5 dní. Krvácanie a iné symptómy, vrátane možnej infekcie, sú eliminované počas tohto obdobia. Po vaginálnej hysterektómii, ak počas operácie neboli žiadne komplikácie, je pacient po týždni prepustený z nemocnice. Neskoré štádium zotavenia prebieha doma s pravidelnými konzultáciami s lekárom. V priemere trvá fáza približne mesiac. V tomto štádiu dochádza k posilneniu imunity, regenerácii zdravia a psychologickému stavu ženy.

Výživa po operácii

Po operácii na odstránenie maternice by sa mali dodržiavať odporúčania zamerané na zlepšenie gastrointestinálneho traktu:

 • Jedzte aspoň 6-7 recepcií v malých porciách.
 • Každý deň vypite dva litre čistej vody.
 • Potraviny konzumované v kvapalnom alebo polotekutom stave.

Je potrebné zaviesť kašu v drobivej forme do diéty, a morské ryby a chudé mäso - len v prevarenej. Mäsové bujóny, nízkotučné fermentované mliečne výrobky, zelenina (fazuľa, zemiaky a kapusta - opatrne), zeleninové šaláty s rastlinným olejom, zeleninové pyré sa môžu konzumovať. Odporúčame čerstvé zelené, sušené ovocie, vlašské orechy. Môžete piť šťavu z granátového jablka, zelený čaj.

 • tekutá kaša,
 • huby,
 • muffin, biely chlieb,
 • cukrovinky,
 • vyprážané, mastné, korenené jedlá,
 • polotovary
 • údené mäso
 • čierny čaj, káva,
 • sýtené nápoje
 • obmedziť príjem soli, aby sa zabránilo retencii tekutín.

Fyzická aktivita

Po odstránení gravitácie maternice nie je možné zvýšiť 1,5 - 2 mesiace. Sex sa neodporúča 6 týždňov po hysterektómii. Lekári odporúčajú ísť na šport, navštíviť bazén a saunu skôr ako šesť mesiacov po operácii brucha, kedy sa jazva konečne vytvorí. Cvičenie na obnovenie fyzickej aktivity by sa malo vykonávať denne, bez namáhania. Aby sa predišlo problémom s močením, Kegelove cvičenia obnovujú normálnu funkciu genitourinárneho systému.

Odporúčania lekárov v pooperačnom období

Vedenie hysterektómie mení životný štýl ženy. Чтобы успешно восстановиться после удаления матки врачи рекомендуют обратить внимание на следующие моменты:

 1. Бандаж. Особенно рекомендован пациенткам в менопаузе, имеющим множество родов.
 2. Секс. Po dobu 4-6 týždňov je sexuálny život zakázaný, pretože počas tohto obdobia absolutórium pokračuje.
 3. Špeciálne cvičenia. K dispozícii je perine-meter - špeciálny simulátor na posilnenie svalov panvového dna a vagíny. Zabezpečuje efektívnosť intímnej gymnastiky.
 4. Tampóny. Pokiaľ sú exkrementy, použite tesnenia. Tampony sú povolené len 2-2,5 mesiaca po odstránení maternice.
 5. Power. Zdravé jedlo je dôležité. Väčšina jedál by sa mala konzumovať pred 16. hodinou popoludní.
 6. Hospital. Obdobia invalidity sú 30-45 dní pre hysterektómiu. S komplikáciami sa nemocenská dovolenka predlžuje.

Možné pooperačné komplikácie a následky

Zriedkavo sú po chirurgickom zákroku komplikácie na odstránenie maternice, ale aby ste včas vyhľadali pomoc, musíte o nich vedieť. V prvých dňoch po hysterektómii je možné nasledujúce zhoršenie:

 • divergencia švu alebo zápal jazvy s hnisavým výtokom,
 • ťažkosti s močením (kŕče, bolesť) alebo močová inkontinencia,
 • rôzna intenzita krvácania (vnútorná alebo vonkajšia),
 • pľúcna arteriálna trombóza alebo tromboembolizmus vedúci k upchatiu vetiev, ktorý je plný smrti,
 • zápal peritoneu (peritonitída), ktorý môže vyvolať sepsu,
 • hematómy v oblasti stehu,
 • výtok s nepríjemným zápachom a zrazeninami.

Ak dôjde k infekcii švu, teplota pacienta sa zvýši na 38 stupňov. Na zmiernenie tejto komplikácie postačuje vymenovanie antibiotík. Peritonitída sa vyvíja častejšie, ak je na žene vykonaná pohotovostná hysterektómia. V tomto prípade sa prejavuje syndróm bolesti, preto sa uskutočňuje antibiotická liečba a infúzia koloidných roztokov. Opakovaný chirurgický zákrok môže byť potrebný na odstránenie pažeráka a prepláchnutie brušnej dutiny antiseptikami.

V nasledujúcich mesiacoch dochádza k menopauze, ktorá je v tejto situácii zložitá. Väčšina žien cíti pálenie a suchosť v pošve, návaly horúčavy, nepríjemné pocity v oblasti genitálií a úzkosť. Je to spôsobené hormonálnou úpravou, keď ženské telo prestane produkovať estrogény, v dôsledku čoho sa vaginálna sliznica stáva tenšou a stráca lubrikant. Sexuálny styk v tomto stave môže byť bolestivý, takže sa znižuje túžba ženy po sexe.

Prevádzkové náklady

Koľko stojí chirurgia maternice? Cena hysterektómii závisí od viacerých faktorov: úrovne nemocnice, odbornosti operátora, rozsahu operácie, regiónu a dĺžky pobytu v nemocnici. Náklady na operáciu ovplyvňuje aj spôsob chirurgického zákroku. V súkromných klinikách v Moskve, laparoskopia bude stáť od 16 do 90 tisíc rubľov. Vedenie brušnej alebo vaginálnej hysterektómii bude stáť od 20 do 80 tisíc rubľov. Podobná operácia na odstránenie maternice v Izraeli bude stáť od 12 tisíc dolárov.

Natalia, 35 rokovOddelenie od orgánov je smutné, ale keď hysterektómiia je jediná šanca na prežitie, potom nie je na výber. Mal som benígny fibroid po dobu 12 týždňov, ale kým som zbieral dokumenty, narástol na 20 týždňov! Prevádzka jazdného pruhu. Nebola som sa jej, ale čakala som ako spása, pretože som si myslela, že neprežijem - krvácanie počas menštruácie bolo také silné. Urobil najlepšieho chirurga v Ryazane, takže tam bol len tenký šovchik.

Victoria, 46 rokovExistuje mnoho žien na fóre, ktoré majú svoje maternice odstránené, a mnohí hovoria o operácii, nie ako o veľkom probléme, ale ako o jej uvoľnení. Jedinou nevýhodou, podľa žien, je nemožnosť mať dieťa, ale v mojom veku už nie je relevantné, takže som ľahko súhlasil s laparoskopia. Prevádzka je jednoduchá - po 5 dňoch už bola doma. Trvalo to 30 dní a skoro som zabudol, že som utrpel odstránenie maternice. Len skorá menopauza s jemnými, ale častými prílivmi pripomína sám seba.

Larisa, 52 rokovPo odstránení maternice sa vyvinula osteoporóza bedrových kĺbov. Pokles hustoty kostí v priebehu času vedie k ich krehkosti, takže neustále sedím na podporných liekoch obsahujúcich vápnik a vitamín D. Lekári hovoria, že došlo k zmenám v držaní tela, aj keď som ho doteraz nevidela vizuálne. Na prevenciu vzniku komplikácií bola predpísaná aj hormonálna liečba.

Indikácie pre hysterektómiu

Čím skôr sa ochorenie zistí, tým účinnejšie bude konzervatívna liečba. Môžete mať podozrenie na odchýlku, ak sa žena obáva bolesti, výtoku, zlyhaní menštruačného cyklu. V tomto prípade musíte navštíviť gynekológa, ktorý zozbiera históriu, vykoná inšpekciu a určí množstvo vyšetrení a testov, vrátane kolposkopie, ultrazvuku, hysteroskopie.

Endometrióza je chronické ochorenie ženského reprodukčného systému. Správne zvolená farmakoterapia môže odstrániť symptómy a dosiahnuť stav remisie. Existujú však indikácie, v ktorých sa nemožno vyhnúť operácii na odstránenie maternice a vaječníkov.

Chirurgia bude jedinou možnosťou, ak:

 • choroba postupuje,
 • lieky nepomôžu
 • vyskytli sa komplikácie
 • Existuje riziko malígnych novotvarov.

Dôležitým krokom je príprava na operáciu na odstránenie maternice. Pacient je starostlivo vyšetrený, často vyžaduje pomoc psychológa.

Recenzia pacienta

Ak chcete pochopiť, ako sa zotavenie uskutočňuje po odstránení maternice v endometrióze a ako sa pripraviť na nadchádzajúce zmeny, musíte študovať spätnú väzbu od žien, ktoré sa s týmto problémom už stretli a podarilo sa jej prežiť.

Tatiana, 38 rokov

Takmer pol roka sme sa snažili liečiť drogami, ale všetko bolo zbytočné, výtok a bolesť pokračovali. Potom sa vykonali dve operácie. Prvým je odstránenie časti maternice. Ale ukázalo sa ako neúčinné, vrecká sa objavovali. Ako výsledok, lekár navrhol, že som odstrániť maternice s vaječníkmi. Dlho som si myslel, že sa o to starám, ale môj manžel a deti ma podporovali. Operácia bola úspešná, rehabilitácia trvala takmer dva mesiace. Teraz sa cítim skvele, ešte mladšie. Sexuálny život zostáva rovnaký, jasný a plný.

Anna, 43 rokov

Dostal som endometriózu vo veku 42 rokov. Išiel som k lekárovi, pretože výtok, ktorý mal nepríjemnú farbu a zápach, ma trápil. Po sérii vyšetrení a testov lekár povedal, že je potrebná hysterektómia. Mám dve deti, tak som okamžite súhlasil. Všetko šlo dobre, neboli žiadne komplikácie. V prvých týždňoch došlo k miernemu prepusteniu. Nakoniec sa cítim skvele, užívam si plný život. Ak máte pochybnosti o tom, či operáciu vykonať alebo nie, moja rada je to urobiť.

Elena, 40 rokov

Mal som svoju maternicu odstránenú skôr, vo veku 35 rokov. Samotný postup nebol problém, počas rehabilitačného obdobia boli nejaké ťažkosti. Stretol som sa s psychologickými problémami. Zdalo sa, že som bol pripravený na operáciu, ale potom, čo som sa stal podráždený, agresívny, bol som mučený strašnou nespavosťou, nemohol som žiť ako predtým. V akých klinikách som nebol len, ale nakoniec mi manžel pomohol vyrovnať sa s psycho-emocionálnou krízou. Podarilo sa mi dokázať, že som zostal rovnaký, krásny a sexy. A všetko fungovalo, ale trvalo to aspoň pol roka.

Irina, 45 rokov

Keď som bol diagnostikovaný s endometriózou, bola nutná núdzová operácia. Laparoskopická hysterektómia bola predpísaná, ale v procese manipulácie sa vyvinuli komplikácie a maternica musela byť odstránená. Kvôli tomuto neočakávanému výsledku postupu som bol veľmi depresívny. Ale čoskoro som si uvedomil, že život nekončí tam, existuje mnoho spôsobov, ako sa cítiť kompletne. Najdôležitejšou vecou v živote je zdravie. Rehabilitácia bola rýchla, výtok sa už neobťažoval. Chcem apelovať na všetky ženy: krásne, nemali by ste sa báť a báť sa! Je dôležité zachrániť život bez ohľadu na to, akú cenu zaplatíte.

Je vždy potrebné odstrániť pozornosť endometriózy vaječníkov

Endometrióza vaječníkov sa spravidla vyskytuje u mladých dievčat. Liečba patológie sa často vykonáva v komplexnej príprave na tehotenstvo alebo ako IVF štádium. Odstránenie maternice u endometriózy vaječníkov sa zriedkavo vykonáva napríklad v nasledujúcich prípadoch:

 • Ak počas chirurgického zákroku na odstránenie cyst nie je možné vylúčiť ich malignitu. Benígna patológia endometriózy. Ale niekedy (podľa niektorých údajov, v 5-7% prípadov) sa môžu objaviť malígne bunky v ložiskách, najčastejšie s léziami vaječníkov.
 • U žien v menopauze alebo po 45 rokoch veku, v kombinácii s myómom maternice, endometriálna patológia.

Odstránenie vaječníkov a maternice vedie k kastrácii, náhle nastáva stav, ktorý je identický s menopauzou. Úroveň estrogénu sa znižuje, čo vedie k regresii a iným ložiskám endometriózy. To je najradikálnejší spôsob, ako sa zbaviť choroby, ale zároveň vznikajú ďalšie problémy: návaly horúčavy, potenie, tendencia k priberaniu na váhe, zmeny nálady, deštrukcia kostí a iné prejavy, ktoré sa vyskytujú u žien v menopauze.

Ak sa odstráni iba jeden vaječník (s alebo bez tela maternice), tento stav sa vyvíja postupne. Niekedy zostávajúci prívesok preberá funkciu dvoch, čo vedie k jeho hypertrofii (zvýšeniu) a často cystickým zmenám.

Výhody a nevýhody

Rezort na odstránenie maternice by mal byť starostlivo zvážiť všetky výhody a nevýhody. Bez hlavného reprodukčného orgánu v ženskom tele nastane rad zmien, o ktorých by si mala byť vedomá.

Pre operatívny zákrok hovoria nasledujúce faktory:

 • výrazná endometrióza, ktorá nie je vhodná na konzervatívnu liečbu. Odstránenie maternice povedie k zlepšeniu pohody,
 • ak z nejakých dôvodov nie je možné potlačiť endometriózu, napríklad v prípade viacnásobných liekových alergií alebo duševných ochorení,
 • kombinácia s inými chorobami pohlavných orgánov: veľké myómy alebo viacpočetná endometriálna patológia, cysty vaječníkov,
 • nadmerná menštruácia s neustálym poklesom hladiny hemoglobínu a nedostatočným účinkom inej liečby.

V takýchto situáciách, odstránenie maternice výrazne zlepšuje kvalitu života ženy. Krvné indexy sa normalizujú, mnohé prejavy endometriózy zmiznú. V nasledujúcich prípadoch však nie je potrebné odstrániť maternicu:

 • ak žena plánuje tehotenstvo alebo má menej ako 35 rokov,
 • v prípade, že sa neuplatnila konzervatívna liečba, t
 • s neexprimovanou endometriózou a neprítomnosťou iných indikácií pre operáciu.

Možné následky po odstránení maternice s endometriózou

Maternica je jedným z cieľových orgánov postihnutých hypofýzou a ovariálnymi hormónmi. Nedostatok spätnej väzby po odstránení vedie k rôznym zmenám v tele ženy.

Medzi hlavné následky odstránenia maternice s endometriózou patria:

 • žena nemôže nikdy niesť dieťa sama,
 • po odstránení maternice, aj keď sú vaječníky zachované, sa menopauza vyskytuje rýchlejšie ako u žien so zachovaným orgánom,
 • po zákroku sa môže vyvinúť adhezívna choroba, najmä na pozadí skôr zistenej endometriózy, čo môže byť príčinou bolesti a nepohodlia v dolnej časti brucha,

 • operácie endometriózy s odstránením maternice často vyžadujú vysokú kvalifikáciu a skúsenosti chirurga a sú sprevádzané vysokým rizikom pooperačných komplikácií,
 • po odstránení maternice môže žena pozorovať zmeny v pocite v intímnej sfére, problémy s defekáciou, močenie, ktoré závisí od závažnosti endometriózy a zložitosti operácie.

Pozrite si video o účinkoch odstránenia maternice:

Chirurgické možnosti

V závislosti od indikácií na odstránenie maternice a závažnosti endometriózy môže byť objem chirurgického zákroku odlišný. Možné sú nasledujúce možnosti:

 • amputácia: len odstránenie tela krčka maternice,
 • extirpácia: ak je okrem tela odstránený krčka maternice, vagína následne končí slepo.

Otázka prírastkov v jednotlivých prípadoch je riešená individuálne. Obaja s amputáciou a exstirpáciou, resekciou časti jedného alebo oboch z nich, možno vykonať úplné odstránenie pravej alebo ľavej alebo dvoch.

Operáciu možno vykonávať laparoskopickou metódou alebo laparotomicky (klasická verzia). Zároveň sa na peritoneu, čreve, močovom mechúre a na iných miestach odstráni iná endometriálna ektopia. Laparoskopická chirurgia by mala byť uprednostňovaná, pretože stupeň poškodenia je menší a regenerácia je oveľa rýchlejšia.

Je tiež potrebné mať na pamäti, že rany na koži prednej brušnej steny po laparoskopii nie sú v priebehu času prakticky pozorovateľné.

Pozri toto video o chirurgickej liečbe endometriózy:

Zotavenie a život po

Odstránenie závažného zásahu maternice. Vymáhanie z takejto operácie trvá najmenej 2 mesiace av niektorých prípadoch ešte dlhšie. V prípade výraznej endometriózy, keď sa táto patológia stala hlavnou indikáciou pre intervenciu, sa neodporúča užívanie hormonálnych liekov s náhradným cieľom prevencie symptómov menopauzy a zlepšenie celkovej pohody ženy.

Dávky estrogénu v ňom obsiahnuté môžu vyvolať progresiu ochorenia. Ak bola endometrióza sprievodnou indikáciou, neboli prítomné viacnásobné ložiská inej lokalizácie, potom sa takéto lieky môžu použiť. V závislosti od veku ženy môžu ísť o bežné orálne kontraceptíva (uprednostňujú sa „Klaire“, „Zanin“, „Bonade“) alebo upravené („Femoston“ a podobne).

Po období rehabilitácie môže žena viesť normálny životný štýl, a to aj z hľadiska intímnych vzťahov.

Aj po odstránení maternice by mal byť pravidelne navštevovaný lekár, najmä ak bola vykonaná amputácia na sledovanie stavu krčka maternice.

Keď odstránite vaječníky spolu s maternicou a nemožnosťou hormonálnej liečby, musíte byť pripravení na prejavy menopauzy. Prvé príznaky sa môžu objaviť v priebehu niekoľkých dní alebo týždňa po operácii. Zmeny nálady, spomalenie metabolizmu a iné problémy, ktorým čelia ženy v menopauze, prichádzajú oveľa skôr.

A tu viac o možnostiach na odstránenie endometriózy po cisárskom rezu.

Odstránenie maternice v endometriózy je možnosť liečby, ktorá vám umožní zbaviť sa len jedného zdroja patológie v tele. Väčšina operácií sa vykonáva podľa viacerých indikácií: v prítomnosti myómov, perzistentného krvácania, ovariálnych cyst. Môže existovať niekoľko možností chirurgickej liečby, to všetko závisí od sprievodných indikácií a veku ženy.

Pin
Send
Share
Send
Send