Hygiena

Prvá lekárska lekárska referencia

Pin
Send
Share
Send
Send


Mesačné výkyvy nálady, bolesti hlavy, podráždenosť a agresivita sú bežnými príznakmi predmenštruačného syndrómu, ale je tu ďalší znak tohto obdobia, ktoré mnohé ženy pripisujú problémom s tráviacim systémom a určite nie sú spojené s hormonálnymi „výkyvmi“ spôsobenými prístupom menštruácie. Jedným z prejavov PMS je zápcha pred menštruáciou.

Zápcha je jednou z možných reakcií tela na zmeny hormonálnych hladín v predvečer kritických dní. Môže spôsobiť narušenie reprodukčných a endokrinných systémov spôsobených poklesom pohlavných hormónov. V tomto článku sa pozrieme na to, aké sú vlastnosti gastrointestinálneho traktu počas menštruácie, prečo môžu byť problémy so stoličkou a čo so zápchou pred menštruáciou.

Bežne sa defekácia vykonáva pravidelne a nespôsobuje ženám žiadne ťažkosti. Ak fekálna hmota z nejakého dôvodu stagnuje v tráviacom systéme, potom sa po chvíli začnú hniť a rozkladať. Odpadové produkty spôsobujú intoxikáciu tela, pretože črevné steny ich začnú vylučovať krvou, čím otravujú všetky orgány a tkanivá. Aby ste tomu zabránili, mali by ste sa pravidelne zbavovať fekálnych hmôt, čo je hlavnou úlohou črevnej motility. Aktivuje sa nervovými zakončeniami nachádzajúcimi sa v črevných stenách.

Keď sa potravina dostane do zažívacieho traktu, postupne sa z nej vyberú užitočné zložky do krvi a odpad sa ďalej „odchádza“. V normálnom stave tela sú tieto pohyby jednotné, bez trhlín a spomalení. Tak prečo sa menštruácia dobre pred menštruáciou pred menštruáciou?

Zvážte hlavné príčiny zápchy každý mesiac pred kritickými dňami:

 • týždeň pred menštruáciou sa hladina progesterónu začína zvyšovať a estrogén sa znižuje, čo môže viesť k porušeniu metabolizmu vody a soli, čo znižuje množstvo cirkulujúcej krvi v tele. V dôsledku toho začína odtok tekutiny do tkaniva a objavuje sa periférny edém. Takéto prerozdelenie tekutín odoberá fekálnu hmotu v hrubom čreve. Sú dehydratované a obsahujú menej hlienu, čo vyvoláva zápchu pred menštruáciou,
 • správne fungovanie autonómneho nervového systému prispieva k revitalizácii pohyblivosti tráviaceho traktu. Inhibícia plexu autonómneho nervu, porušuje črevnú motilitu a spôsobuje problémy s jej včasným vyprázdňovaním,
 • v druhej polovici menštruačného cyklu sa endometrium aktívne zahusťuje a pozoruje sa prietok krvi do panvových orgánov, čo vedie k zvýšeniu veľkosti maternice. Dutina vytvára tlak na črevá, čím znižuje jeho pohyblivosť a zužuje svoj lúmen. Z tohto dôvodu je zápcha a nadúvanie možné pred menštruáciou.

Všetky tieto dôvody sú dočasné a po menštruácii vo väčšine prípadov sa tráviaci proces normalizuje. Ak sa situácia nezmení ani po kritických dňoch a žena bude naďalej mučená zápchou, môžeme hovoriť o prítomnosti patológie, ktorá si vyžaduje pozornosť špecialistov.

Ak je žena pozorná na svoje zdravie a sleduje všetky zmeny v jej stave, potom ľahko určí prvé príznaky zápchy počas menštruácie. Keďže hlavnou príčinou ťažkostí s defekáciou počas tohto obdobia sú hormonálne zmeny, môžete sa dozvedieť o možnej zápche nasledujúcimi príznakmi:

 • Približne 2 týždne pred nástupom kritických dní má žena veľkú chuť, je priťahovaná k sladkostiam a čokoláde. Toto správanie spôsobuje pokles hladiny estrogénu, ktorý pri normálnej koncentrácii prispieva k úľave od bolesti a je zodpovedný za dobrý emocionálny stav ženy,
 • túžba jesť veľa sladkej a múky môže byť tiež diktovaná znížením hladiny inzulínu v tele, čo je tiež ovplyvnené poklesom estrogénu a progesterónu,
 • pred kritickými dňami žena vypije veľa, ale nie všetka tekutina vyjde v procese močenia, niektoré z nich pretrvávajú v tele,
 • manželka cíti neustálu túžbu spať, sú tu dramatické výkyvy nálady,
 • pocit plného brucha, nadúvanie,
 • zvýšená slznosť
 • bolesti hlavy.

Počas tohto obdobia sa gastronomické preferencie ženy môžu dramaticky zmeniť, môže sa opierať o údené, mastné a korenené jedlá, ktoré samy o sebe vo veľkých množstvách môžu spôsobiť zažívacie problémy. Ak je zápcha spôsobená hormonálnymi zmenami alebo zvýšenou veľkosťou maternice, potom po ukončení menštruácie musí byť nevyhnutne upravená práca tráviaceho systému.

Ak sa črevná motilita nevráti do normálu a fekálna hmota v tele dlhodobo stagnuje, môže to spôsobiť natiahnutie hrubého čreva a konečníka a vytvorenie vreciek v nich. V ťažkých prípadoch v týchto vreckách pretrváva výkaly a menia sa na tvrdé kamenné útvary. Je lepšie nedovoliť takéto situácie av prípade potreby vyhľadať pomoc u lekára.

Liečba a normalizácia stolice

Ak žena nemala čas na prevenciu problémov s tráviacim systémom a ona mala zápchu pred jej menštruáciou, iba komplexná liečba im pomôže zbaviť sa:

 • niekoľko kvapiek lieku Picolax pomôže zmäkčiť a zriediť výkaly. Tento liek je mierny, nezvyšuje peristaltiku a neovplyvňuje absorpčnú schopnosť črevných stien, preto je bezpečnejší ako iné lieky na zápchu.
 • rektálne glycerínové čapíky majú rovnaký účinok ako predchádzajúca príprava,
 • ak sa po užití predchádzajúcich liekov črevá nevyprázdnia, mali by sa použiť laxatíva, ktoré znižujú absorpciu črevných stien a urýchľujú peristaltiku. Príprava magnézie má tento účinok, navyše znižuje chuť do jedla. Existujú aj iné preháňadlá, medzi populárnou Senadou, Duphalacom atď.
 • v prípade anatomickej zápchy sa znižuje chuť do jedla, objavuje sa letargia a slabosť, v tomto prípade sa predpisuje prokinetika, ktorá zvyšuje črevnú motilitu, ako je Motilium,
 • aby laxatíva nepoškodili telo, mali by byť kombinované s doplnkami vápnika a probiotikami, ako je napr.
 • Ak je žena na pozadí problémov s defekáciou pred menštruáciou podráždená a emocionálne nestabilná, potom je zápcha spastická. V tomto prípade musí pani relaxovať a zlepšiť stav nervového systému. Na pomoc v tomto môže liek Fitosed a upokojujúce bylinné infúzie.

Pri prevencii zápchy pred kritickými dňami je potrebné venovať osobitnú pozornosť výberu spotrebovaných výrobkov. Je potrebné vylúčiť z diétnej múky, mastných, korenených a údených jedál, rýchleho občerstvenia, cukroviniek, čokolády, strukovín a všetkého, čo môže spôsobiť fermentáciu, nadúvanie a zvýšenú tvorbu plynu. Na stole by mala byť vždy čerstvá zelenina a ovocie, bobule, morský kale, nízkotučné mlieko, zelené. Najlepšie je jesť malé porcie 5-6 krát denne, neprekonávať alebo jesť pred spaním.

Aby ste predišli dehydratácii, musíte vypiť 2 hodiny po jedle a 1 hodinu pred jedlom. Kvapalina sa vypije nie v jednej dúške, ale maximálne v hrdle za minútu. Táto metóda funguje obzvlášť dobre v horúcom počasí.

Slivky a kompót alebo odvar z rebarbory ​​zlepšujú tvorbu hlienu, ktorý pomáha tlačiť výkaly v hrubom čreve. Ak chcete zlepšiť peristaltiku, môžete si vziať infúziu žihľavy alebo brezy púčiky, vo vážnejších situáciách, môžete si mikroclysters na odvar z týchto bylín.

Presne ako liečiť zápchu pred menštruáciou môže len ošetrujúci lekár, berúc do úvahy celkový stav pacienta a dostupné kontraindikácie.

Zápcha s menštruáciou čo robiť

Hormóny regulujú nielen sexuálnu funkciu ženy, jej náladu, ale aj prácu vnútorných orgánov. Klesajúce hladiny estrogénu a progesterónu v prvých dňoch cyklu maternice v dôsledku zápchy pred menštruáciou, po ňom a počas nich.

Prečo sa to deje?

Menštruačná fáza cyklu maternice začína každý mesiac pádom hormónov. Zmeny, ktoré ženské telo podstúpi počas menštruácie, spôsobujú črevný spazmus a retenciu stolice. Tieto zmeny zahŕňajú:

Endometriálna rejekcia, vyplnenie maternice krvnými zrazeninami a tlak zväčšeného orgánu na črevá. Zvýšené hladiny prostaglandínov v krvi, ktoré vyvolávajú spazmus, Hormonálne indukované zníženie črevnej motility, Oneskorené vylučovanie sodíka a voda v obličkách, vedúca k rozvoju edému cirkulačnej celulózy, Výstup z črevného lúmenu tekutej zložky stolice.

Príspevok k rozvoju zápchy s menštruáciou mení charakter potravy, konzumuje nadmernú tekutinu.

Sú spôsobené poklesom hladiny estrogénu, čo sa prejavuje zvýšenou apetítom, smädom.

Pád progesterónu má priamy vplyv na zvýšenie črevnej peristaltiky, čo vysvetľuje, prečo sa pred menštruáciou vyskytuje črevný spazmus a zhoršený pohyb čriev. Počas menštruácie sa spája tlak maternice na zažívací trakt. Pretrvávajúca retencia stolice po menštruácii je dôsledkom zvyškového nedostatku hormónov.

Zápcha počas menštruácie je zvyčajne spastická, v kombinácii s retenciou plynu. Niektoré ženy s predispozíciou na črevnú atóniu, sprievodné ochorenia gastrointestinálneho traktu majú atonickú zápchu.

Rizikové faktory

Použitie v predvečer menštruácie zamykacích prípravkov, diétnych chýb: príjem alkoholu, neznesiteľné potraviny, korenie, údené výrobky, ktoré zvyšujú tvorbu plynu alebo znižujú tón črevnej steny, nadmerné pitie, zhoršovanie vnútorného edému a tlak maternice na črevnej stene, ochorenia gastrointestinálneho traktu, napríklad syndróm dráždivého čreva, syndróm dráždivého čreva ochorenia, hormonálne poruchy (porušenie frekvencie, trvanie menštruácie, oneskorená menštruácia).

Príznaky, diagnostika

Prítomnosť zápchy možno povedať, ak je nedostatok stoličky na viac ako 2 dni.

Známky atonického typu zápchy:

Abdominálna distenzia, pocit plnosti v črevách s výkalmi alebo plynmi, Strata chuti do jedla, pomalosť, nevoľnosť.

Spastická zápcha je sprevádzaná:

Krútiace sa bolesti brucha, Rumbling, Nadúvanie, Pocit nevoľnosti.

Nezávisle diagnostikovať typ zápchy pomocou antispasmodics (No-shpa, Drotaverin), ktoré ženy často používajú na zníženie bolesti počas menštruácie.

Symptómy spastickej zápchy po užití týchto liekov klesajú alebo zmiznú, s atonickou zápchou, tieto lieky nepomáhajú.

Čo robiť

Pri akomkoľvek type zápchy pred alebo počas menštruácie dodržiavajte laxatívnu diétu. Ak je to možné, normalizujte stravu čo najskôr (5-7 dní pred nástupom menštruácie). Odporúčané produkty sú:

Kyslé mlieko - kefír, jogurt, kyslé mlieko, sušené ovocie, ovocie a zelenina obsahujúce hrubé vlákno, otruby, bobule, bobuľové nápoje, kaša z "šedých" obilnín, čaj Karkade, kapusta morská, rastlinný olej, ľanové semená, semená jabĺk.

Kontraindikácie (stanovenie kresla) sú:

Biely chlieb, „biele“ obilniny - krupica, ryža, zemiaky, cestoviny, mäkké ovocie: banány, hrušky, čokoláda, kakao.

Ak sa abdominálna distenzia, tvorba plynu sa neodporúča používať nasledujúce produkty:

Kapusta, fazuľa, hrach, fazuľa, sladké jogurty, ryazhenka, mlieko, ovocie a zelenina bohaté na sacharidy: cibuľa, jablká, hrušky, hrozno, paradajky, buchty, biely chlieb.

Vzorové menu

Raňajky: Pohánková kaša, varené kuracie prsia, slabý čaj alebo bobuľový kompót.

Obed: Nízkotučná polievka alebo vývar, varené diétne mäso (králik, moriak), zeleninový šalát bez cibule s rastlinným olejom, sušený ovocný kompót.

Obed: Zelené jablko, šalát z morských rias s mrkvou, bobuľový kompót.

Večera: pohár kefíru, hrsť sliviek.

Ľudové prostriedky

1 polievková lyžica. l. slnečnicový olej v pohári jogurtu. Pite pred spaním. Pridajte do jedla preháňadlá potraviny - 2 polievkové lyžice. l. otruby, strúhanú mrkvu, repu, slivky s kôrou. 1 st. l. Farmaceutické harmančeka a oregano bylinky nalejte do termosky, zalejeme vriacou vodou (2 polievkové lyžice - 500 ml vriacej vody). Trvajte na noci. Pite počas dňa po jedle na 1 pohár. Po jedle vypite 1 pohár teplej uhorky uhorky. Je žiaduce, aby soľ v nej bola čo najnižšia. Je lepšie brať, predtým zriedený vodou. 150 ml aloe šťavy zmiešanej s 30 g medu. Vezmite 1 lyžičku. ráno a večer na lačný žalúdok. Zmes nechajte studenú. 2 polievkové lyžice. l. zmes kôry rakytníka, listov černého bezu, ovocia feniklu zalejeme 500 ml vriacej vody. Varte 30 minút pri nízkom teple. Cool, kmeň. Vezmite 1 šálku v zriedenej forme ráno a večer.

Vidieť lekára

S neúčinnosťou samoliečby, s pravidelnosťou zápchy, zasahovaním do výkonu práce v domácnosti a pracovnými povinnosťami, by ste mali kontaktovať terapeuta. Možno budete musieť merať hladiny hormónov a liečbu gynekológa.

Ak ste nútení užívať lieky každý mesiac, poraďte sa so svojím lekárom, ak sú pre vás bezpečné.

prevencia

Dodržiavanie diéty, ktorá vylučuje uzamykacie produkty, alkohol, údené mäso, sladkosti. Pravidelná konzumácia preháňadiel. Spotreba 1,5-2 litrov čistej vody denne. Mierna fyzická aktivita, nabíjanie. Pred začiatkom mesiaca je možné vykonávať profylaxiu ľudovými liekmi. Aby ste sa vyhli zápche, môžete užiť 1 tabletu Drotaverinu pred nástupom menštruácie.

Stále sa vám zdá, že tvrdnutie žalúdka a čriev je ťažké?

Súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky teraz - víťazstvo v boji proti chorobám gastrointestinálneho traktu nie je na vašej strane ...

Premýšľali ste už o operácii? Je to pochopiteľné, pretože žalúdok je veľmi dôležitý orgán a jeho správne fungovanie je zárukou zdravia a pohody. Častá bolesť brucha, pálenie záhy, nadúvanie, svrbenie, nevoľnosť, abnormálna stolica ... Všetky tieto príznaky sú vám známe z prvej ruky.

Ale možno je správnejšie liečiť nie účinok, ale príčinu? Tu je príbeh Galina Savina, o tom, ako sa zbavila všetkých týchto nepríjemných príznakov ... Prečítajte si článok >>>

Začiatok a koniec mesačného cyklu u žien je často spojený s nárastom telesnej hmotnosti, v tomto čase často odmietajú diétu. Avšak tí, ktorí už majú sklon k nadváhe alebo majú kilá, by mali starostlivo sledovať svoju váhu. Symptómy predmenštruačného syndrómu sú pravdepodobne známe všetkým ženám. Tento smäd, zvýšená chuť do jedla, niekedy prechádza do zhora, výkyvy nálady, podráždenosť, brušné nepohodlie a tak ďalej. Súčasne, v mladom veku, takéto prejavy môžu chýbať úplne alebo sú mierne a s vekom sa takzvaný PMS stáva výraznejším. Najmä plné ženy majú tendenciu k nemu a tí, ktorí prísne obmedzujú ich stravu.

Takéto javy sú spojené so zmenami hormonálnych hladín, čo vedie k zvýšenej chuti do jedla, výkyvom nálady, zápche počas menštruácie, edému a iným problémom. Dokonca aj ženy, ktoré sa dokážu vyrovnať s ich apetítom, môžu počas tohto obdobia získať až jeden kilogram nadváhy. Ak podľahnete túžbam tela, môžete získať 3 kg alebo viac. V tomto prípade sa hmotnostný prírastok často kombinuje s edémom a zápchou počas menštruácie.

Aby ste sa dokázali vyrovnať s problémami, ktoré vzniknú v období pred začiatkom nasledujúceho mesačného cyklu, musíte dodržiavať určité odporúčania:

Je potrebné kontrolovať svoju váhu. Je žiaduce, aby to bolo aspoň raz mesačne. Najvhodnejší je deň bezprostredne po menštruácii. Vo zvolenom dni cyklu by sa každý mesiac mal odvážiť, zaznamenať získaný výsledok a porovnať ho s výsledkami získanými skôr. Ak sa hmotnosť nezvýši, znamená to, že neexistujú žiadne osobitné problémy. Náladové výkyvy - nie je dôvodom na všetko. Zmeny v hormonálnych hladinách vedú k zvýšenej chuti do jedla a neustálej túžbe niečo jesť. To môže viesť k nárastu hmotnosti a vzniku zápchy počas menštruácie. Dodržiavajte diétu a diétu. V období pred menštruáciou sa trakcia často prebúdza špeciálne pre „škodlivé“ potraviny s vysokým obsahom kalórií, ako sú klobásy, syr, sadlo, mastné mäso, majonéza, alkohol, sladkosti, sladkosti a podobne. Znížiť spotrebu takýchto výrobkov ich odstránením z domova. Ak to chcete urobiť, porozprávajte sa so svojimi rodinnými príslušníkmi a požiadajte ich, aby zaviedli niektoré diétne obmedzenia. Ak chcete zvládnuť slabosť, závraty, ospalosť pomôže vyváženú stravu. Počas menštruácie ženy stráca približne 100-150 ml krvi, čo môže viesť k výskytu týchto nepríjemných príznakov. Najmä dievčatá, ktoré prísne obmedzujú svoju stravu a hladoví útočníci, ktorí často pociťujú anémiu, sú k nim náchylní. В результате в женском организме образуется дефицит железа, а это становится причиной повышения аппетита. Если же диета сбалансирована и содержит достаточно железа, то такие неприятные явления могут совсем не наблюдаться. Správna výživa.Strava žien v období pred menštruáciou a počas nich, ak je to možné, by mala zahŕňať chudé mäso, pečeň akéhokoľvek druhu, pasty a rôzne varené škeble. Je vhodné použiť losos, hydinu, vajcia, najmä prepelice, sušené ovocie, orechy, pšeničné otruby a iné výrobky s vysokým obsahom železa.

Zápcha pred menštruáciou

Telo ženy a jej fyziológia sú usporiadané tak, že cyklické hormonálne zmeny spojené s menštruáciou sú pre ňu charakteristické. Okrem mesačného krvácania a malátnosti môžu nastať aj iné nepríjemné príznaky. Jedným z nich je zápcha počas menštruácie, ktorá sa veľmi ťažko zbaví aj pomocou špeciálnych laxatív. Tento jav je veľmi častý a vyskytuje sa u mnohých žien. Existujú rôzne spôsoby liečenia takéhoto stavu.

Tradičné metódy liečby zápchy počas menštruácie

Príčiny zápchy sa stáva hormonálne zmeny v tele pred nástupom menštruácie. Tradičné metódy a liečivá sa s problémom nedokážu vyrovnať. Zápcha však rýchlo vymizne ihneď po nástupe menštruácie a niekedy neskôr. Až do tohto bodu sa môžete pokúsiť zmeniť diétu a dať do diétne slivky, grapefruity, slivky alebo iné výrobky s výrazným preháňacím účinkom. To môže znížiť výskyt zápchy alebo dokonca úplne odstrániť.

Čo ešte môžete urobiť

Odborníci odporúčajú, aby sa zbavili zápchy na zvýšenie používania prírodných mliečnych jogurtov a výrobkov, ktoré obsahujú veľa vlákniny. Môžete piť a jogurty predávané v obchodoch, ale je vhodné variť sami, najmä preto, že dnes je kuchynský spotrebič, ktorý vám umožní to urobiť ľahko a bez problémov. Je užitočné pridať slivky na jogurt, to zvýši jeho účinnosť.

Ďalším prostriedkom na zmiernenie problému zápchy je červený čaj "karkade". Ak sa chcete zbaviť zápchy s menštruáciou, stačí každý deň vypiť pol šálky čaju ráno a večer, začínajúc týždeň pred zamýšľanou menštruáciou.

V ťažkých prípadoch, keď je bolesť brucha a nepohodlie, a žiadne preháňadlá nepomôžu, mali by ste použiť klystír. Tento spôsob liečby zápchy je najúčinnejší. Nemali by však byť zneužívaní, pretože to môže byť návykové a zhoršiť problém zápchy, čo je chronické.

Zápcha v mesiaci staré dieťa

Zápcha počas tehotenstva, čo robiť?

Zápcha po pôrode

Zápcha u žien

Veľký počet žien sa sťažuje na ťažkú ​​zápchu 6 až 8 dní pred nástupom kritických dní, aj keď v normálnych dňoch je stolica až dvakrát denne. Porucha zažívacieho traktu a čriev počas PMS je bežným javom, ktorý sa prejavuje:

zvýšená chuť do jedla, smäd, oneskorená stolica, hnačka.

Jedna časť sa sťažuje na uvoľnenú stolicu, druhá na nízku črevnú motilitu. S mesačnými obdobiami sú oba tieto javy normalizované a črevá začínajú pracovať stabilne. Čo provokuje telo k takejto práci zažívacieho traktu?

Príčiny pomalého pohybu čriev

Hlavným dôvodom poruchy funkcie tráviaceho traktu pred menštruáciou je:

zmeny v hormonálnych hladinách, tlak maternice naplnený krvou, pokles motorickej aktivity (peristaltika) čriev, zmeny metabolizmu soli, akumulácia telesných tekutín v tkanivách.

Prečo sa zápcha považuje za ďaleko od neškodnej odchýlky od normy? Pretože fekálne hmoty, ako odpadový materiál, musia byť denne odstraňované organizmom. Osoba riskuje otravu jeho tela s predĺženou zápchou.

Zvýšenie telesnej hmotnosti pred menštruáciou

Ženy, ktoré sledujú svoju hmotnosť, si všimnú významný nárast hmotnosti pred príchodom menštruácie. Je to prijímané, ako sa zdá mnohým, bez akéhokoľvek dôvodu. Fyzická aktivita je stále rovnaká, výživa je vyvážená a kalorický obsah je stabilný a hmotnosť 2-3 kg môže vzlietnuť počas obdobia PMS.

Pred koncom cyklu sa hladiny hormónov zvyšujú. Vyvolávajú telo, aby nahromadili tekutinu. To sú vlastnosti účinku progesterónu a estrogénu - akumulovať vlhkosť, vyžadovať ďalšie potraviny, stlačiť všetko pre akumuláciu užitočných látok.

Ako sa hormóny menia, črevá revidujú svoju prácu. Voda je úplne absorbovaná do stien, stolička je vytvorená veľmi hustá. Peristaltika, vďaka zväčšenej maternici, sa stáva pomalšou, priechod fekálnych hmot sa spomaľuje. Niekoľko dní čreva v tomto režime dáva silnú zápchu.

V dôsledku nahromadenej prebytočnej tekutiny, kongescie v črevách, abdominálnej distenzie, fyziologického prírastku hmotnosti. Akonáhle sa mesačný cyklus skončí, telesná hmotnosť sa obnoví, stolica sa normalizuje.

Čo sa stane

Počas obdobia PMS sa hladina progesterónu zvyšuje a počas menštruácie sa hormonálne pozadie prudko znižuje, čo spôsobuje črevné kŕče. Zápcha počas menštruácie môže spôsobiť nasledovné fyziologické faktory:

 • rejekcia endometriálneho tkaniva na začiatku cyklu, zväčšenie veľkosti maternice, prúdenie krvi do panvových orgánov - to všetko zvyšuje tlak na črevo,
 • pokles peristaltiky v dôsledku zmien hormonálnych hladín,
 • v predmenštruačnom období dochádza k retencii tekutín v tele. S nástupom menštruácie klesajú hladiny hormónov, voda odchádza, sodík sa hromadí v obličkách, čo spôsobuje opuch vlákniny okolo maternice. Porušenie rovnováhy medzi vodou a soľou začína, čo vyvoláva vysychanie fekálnych hmôt a sotva sa pohybujú pozdĺž čreva.

Medzi ďalšie bežné príčiny oneskorenej stolice patria: zmeny vo výžive a závislosti na potravinách dievčatá počas menštruácie, prejedanie, konzumácia škodlivých potravín a nápojov. Psychologický stav ženy v kritických dňoch môžu tiež ovplyvniť tráviaci trakt.

Problémy oneskorenej stolice, nadúvanie a nadúvanie v období PMS a na začiatku menštruačného cyklu, spôsobené hormonálnymi zmenami, sú epizodické. Ak zápcha trápi ženu nielen počas menštruácie, ale aj v ostatných dňoch cyklu, potom príčinou je pravdepodobne nie zmena hormonálnych hladín, ale patologické stavy tela.

záver

Problém retencie stolice z epizodickej sa môže vyvinúť do chronického štádia. Aby sa tomu predišlo, nemusíte sa uchyľovať k preháňadlám, ktoré sú návykové a prispievajú k atrofii svalov čreva. Zápcha počas menštruácie je najčastejšie spôsobená hormonálnymi skoky, takže tento problém je ťažké riešiť. Základné preventívne opatrenia by mali zlepšiť trávenie, ale ak nie je možné zmierniť stav sami, musíte sa uchýliť k pomoci gastroenterológa alebo gynekológa.

Príznaky PMS

Zápcha počas menštruácie alebo pred nimi nie je zriedkavým problémom u dievčat. Treba však povedať, že to nie je jediný nepríjemný moment, ktorý ženy čelia. Samotný proces "straty krvi" je sprevádzaný bolesťou a slabosťou.

Ale obdobie pred menštruáciou, to je tiež nazývaný PMS (pre menštruačný syndróm), takže všeobecne prináša veľa nepríjemností, a to:

 • zvýšenie telesnej hmotnosti, dokonca aj pri normálnej diéte,
 • objaví sa abdominálna distenzia
 • veľa dievčat zvyšuje svoju chuť k jedlu, až do okrúhlych hodín,
 • objaví sa opuch
 • je zápcha, menej hnačky,
 • rastúca slabosť
 • dievčatá sa stávajú podráždené, nahnevané, iní sú naopak citlivejší, dokonca aj kňučiaci,
 • môžu sa vyskytnúť bolesti hlavy.

Ako sa zbaviť zápchy?

Kvôli zápche, dievčatá cítia veľa nepohodlia - bolesti brucha, plynu, pocit nevoľnosti, vyrážky na tvári. Odstránenie takejto zápchy nie je veľmi ťažké, aj keď najčastejšie po týždni zmizne sama. Princípy zápchy počas menštruačnej práce, ako aj prevencia predídenia retencie stolice.

Preto by dievčatá mali tieto pravidlá považovať za základ a začať ich sledovať v druhej polovici cyklu, aby sa zabránilo zápche.

Túžba jesť všetko, čo chcete silne, ale to by malo byť prekonané, ak nechcete neskôr ležať na gauči, zviera sa na bruchu. Dievčatá potrebujú vedieť, čo môže a malo by sa konzumovať pred menštruáciou, a aké výrobky by sa mali úplne opustiť.

Pin
Send
Share
Send
Send