Vitálny

Príčiny a liečba prolapsu maternice, môžeme robiť bez operácie?

Pin
Send
Share
Send
Send


Je chybou predpokladať, že problémy vynechania vnútorných pohlavných orgánov sa týkajú iba starších žien. Polovica z celkového počtu pacientov s podobnou diagnózou pripadá na vek 50 rokov. Ženy po 30 a dokonca mladšie však vedia, čo je to prolaps maternice. Čo robiť, ak lekár diagnostikoval tento nepríjemný stav?

Aký je prolaps maternice?

Zostup maternice a pošvy zahŕňa posunutie panvových orgánov. V tomto prípade dochádza k čiastočnému alebo dokonca úplnému výstupu z genitálnej štrbiny. V prípade takéhoto prolapsu maternice, žena jasne cíti prítomnosť cudzieho telesa v pošve,

V medicíne existujú dva typy podobnej patológie: prolaps zadnej steny maternice (alternatívny názov - rektál) a prolaps predných stohov maternice (cystocele). Prolaps zadnej steny maternice zahŕňa paralelný prolaps konečníka a poruchu gastrointestinálneho traktu. Keď dôjde k prolaze prednej steny maternice, močový mechúr sa posúva v smere hrádze, zatiaľ čo stláča vnútorné genitálie. V tomto prípade nastáva stagnácia alebo inkontinencia moču, ktorá sa niekedy stáva chronickou cystitídou. Prolaps maternice sa zriedka vyskytuje samostatne. Dôležitú úlohu zohráva blízkosť zvyšných orgánov a močový mechúr alebo konečník majú zvyčajne tendenciu pohybovať sa smerom k hrádzi.

Príčiny vyprovokovania

Hlavnou príčinou vysídlenia je narušenie pružnosti svalov a tkanív panvového dna. V dôsledku toho väzy a svaly nemôžu držať maternicu a črevné slučky v ich typickej polohe. Orgány sú pre panvu čoraz ťažšie a vyvíjajú naň tlak. V dôsledku oslabenia svalového tkaniva prestáva panva podporovať vnútorné orgány, takže sa začnú posúvať smerom dole.

Existujú tieto ďalšie dôvody na vynechanie:

 • Dôsledky pôrodu. Dlhé alebo príliš rýchle dodanie, veľký plod, uloženie pôrodných klieští a ďalšie ťažkosti pri pracovnom procese nemusia najlepším spôsobom ovplyvniť elasticitu tkanív maternice.
 • Opakované dodanie. Vzhľad druhého dieťaťa výrazne zvyšuje riziko opomenutia.
 • Vekový faktor Strata zadnej steny maternice alebo celého orgánu sa často pozoruje v starobe u žien, ktoré vstúpili do menopauzy.
 • Ostré chudnutie. Tkanivá tela zároveň strácajú svoju elasticitu a priehyb, ako aj orgány.
 • Nadmerná fyzická námaha, časté zaťaženie.
 • Porušenie zažívacieho traktu. Pri porušení defekácie preplnené čreva tlak na maternice, čo spôsobuje jeho vysídlenie.
 • Dôsledky operácie. Steny vagíny sa môžu pohybovať, ak došlo k operácii na odstránenie maternice bez dodatočnej fixácie vaginálnej kopule.
na obsah ↑

symptomatológie

Počiatočné štádium je niekedy asymptomatické a pacientka si často neuvedomuje, že má príznaky zaujatosti. Druhé a následné štádium spadu nie je možné pozorovať. Symptómy vynechania sú indikované nasledujúcimi príznakmi:

 • ťažkosť v pošve, pocit prítomnosti cudzieho tela,
 • ťažkosti s močením a močením a naopak, častejšie je nutkanie pre nich,
 • zlyhanie menštruačného cyklu, sprevádzané ťažkým a bolestivým menštruačným krvácaním.
 • nepohodlie a bolesť oboch partnerov počas intimity,
 • atypický vaginálny výtok (niekedy s krvnými zrazeninami).
na obsah ↑

diagnostika

Keďže je veľmi ťažké určiť prvú fázu opomenutia na vlastnú päsť, žena by mala byť systematicky (aspoň raz za šesť mesiacov) navštevovaná gynekológom. Počas vyšetrenia lekár obvykle diagnostikuje opomenutie okamžite. Ak má gynekológ pochybnosti o diagnóze, pošle pacienta na ultrazvuk. Keď je žena diagnostikovaná s rektélou alebo cystocele, je určená na vyšetrenie u úzkeho špecialistu - urológa alebo proktologa. Predpisujú optimálne riešenie, ktorého účinnosť závisí od štádia ochorenia. Zvyčajne sa prítomnosť rektelky deteguje palpáciou konečníka a cystocele katetrizáciou močového mechúra.

Okrem toho je pacientovi predpísané podávanie náterov na mikroflóre vagíny, ako aj všeobecná analýza moču.

Terapeutická taktika v zostupe stien maternice závisí od nasledujúcich faktorov:

 • vekové charakteristiky pacienta,
 • štádium, v ktorom sa choroba nachádza v čase diagnostiky,
 • celkové zdravie konkrétneho pacienta,
 • dostupné kontraindikácie.
na obsah ↑

Chirurgický zákrok

Je predpísaný v pokročilom štádiu ochorenia - čiastočná alebo úplná strata. Za hlavné typy takýchto zásahov sa považuje kolabortafia a jej variácie a úplné odstránenie reprodukčného orgánu.

 1. Colporrhaphy. Operácia zahŕňa odstránenie prebytočného alebo poškodeného tkaniva vagíny s ich ďalším uzavretím. Účelom tohto postupu je posilnenie svalového tkaniva panvových orgánov. Colporrhaphy je predné a zadné.
 2. Kolporineorafiya. Uzavretie zadnej vaginálnej steny s paralelným utiahnutím perineálnych svalov.
 3. Extirpácia (hysterektómia) maternice. Zásah, pri ktorom je telo maternice podrobené úplnému odstráneniu. Odporúča sa pre staršie ženy, pre ktoré už nie je dôležitá plodná funkcia.

Je to dôležité! Ženám, ktoré plánujú tehotenstvo v budúcnosti, sa ponúka kolporafapia, čo je možnosť, ako zdvihnúť vysídlené orgány pri zachovaní maternice.

Hormonálna terapia

Na posilnenie väzivového aparátu maternice sa zvyčajne predpisuje hormonálna substitučná liečba, ktorá reguluje hladinu estrogénu v tele. Nedostatok tohto hormónu vedie k narušeniu fungovania maternice a oslabeniu svalov panvového dňa. Estrogénové prípravky sa môžu užívať perorálne (tablety) a vaginálne (čapíky, masti s metabolitmi a estrogénmi).

Gynekologická masáž

Gynekologická masáž je obzvlášť dôležitá v počiatočných štádiách opomenutia. Procedúra sa vykonáva kurzmi niekoľko mesiacov s krátkymi prestávkami. Masáž sa vykonáva na stoličke alebo na špeciálnom stole. Mimoriadne dôležitým faktorom je úplná relaxácia ženy počas zákroku. Tento prístup znižuje nepohodlie a bolesť.

Bezprostredne pred zákrokom lekár poskytne pacientovi potrebné pokyny. Ďalej odborník vloží jednu ruku do vagíny pacienta a okamžite začne hmatové vyšetrenie maternice. Lekár umiestni druhú končatinu do oblasti pod ženským bruchom a vykoná ďalšie pohyby. Počas masáže gynekológ dôkladne sleduje pocity pacienta. Ak sa u pacienta vyskytne nepohodlie, intenzita pohybu sa znižuje. V prípade neznesiteľnej bolesti by mala byť masáž okamžite zastavená.

Varovanie! Gynekologická masáž by mala byť vykonávaná výhradne odborníkom. Samoliečba v takomto prípade môže viesť k katastrofálnym následkom pre zdravie žien.

Gynekologická masáž - účinné opatrenie na odstránenie prolapsu vnútorných pohlavných orgánov

Fyzikálna terapia pri vynechaní

Terapeutické cvičenie sa odporúča ako liečba v počiatočných štádiách opomenutia. Nájsť informácie o aktuálnych typoch cvičení je jednoduché - na internete je k dispozícii množstvo fotoreportáží a videonávodov na túto tému. Obzvlášť populárny je súbor cvičení vyvinutých Arnoldom Kegelom. Cvičenie vaginálnych svalov tónuje panvové tkanivo, odstraňuje malý prolaps a zabraňuje jeho zhoršeniu. Súčasne sa odporúča vykonávať cvičenie v Atabekove. Základné cvičenia pre opomenutie sú:

1 komplex (vstávanie):

 • Rovné nohy s maximálnym zosilnením sa vzájomne prelínajú. Ak snímate napätie v bokoch, musíte polohu opraviť na 10 sekúnd. Po krátkej prestávke znova stlačiť. Všetko, čo musíte urobiť, je 8 súprav, striedajúcich sa cvičení a odpočinku.
 • Mierne rozprestierajú nohy nabok, striedavo sa otáčajú každú nohu. Svaly pošvy a tlač musia namáhať.
 • Vykonajte cvičenie „prehĺtajte“: vezmite rovnú nohu dozadu a nakloňte telo dopredu. Podržte v tejto polohe až 60 sekúnd.
 • Jedna narovnaná noha sa zasunie dopredu, potom musí urobiť okolo 20 otáčok v kruhu. Položte nohu do východiskovej pozície, zopakujte to isté s druhou vetvou.
 • Pokúste sa maximalizovať panvu, zatiaľ čo napínajte svaly perineum.

2 komplex (vykonávané počas sedenia):

 • Ležiaci na chrbte zdvihnete boky, roztiahnite rozkrok a zvierača. Zostaňte v tejto polohe jednu minútu. Potom uvoľnite a zopakujte cvičenie.
 • Stojaci na všetkých štyroch, aby vykonali cvičenia "Cat", striedavo ohýbanie a narovnávanie chrbta.
 • S pomocou mierne zdvihnutých nôh vykonajte cvičenie „bicykel“ (predné a zadné). Dôležitá podmienka - bedrá by nemali prísť z podlahy.
 • Umiestnite pod pásový vankúš. Zdvihnite jednu nohu a ohnite ju v pravom uhle. Držte končatinu v tejto polohe po dobu 20 sekúnd. Opakujte to isté s druhou nohou. Stačí urobiť 7 setov na oboch nohách.
 • Prevalte sa na jeho žalúdok a vložte mu vankúš. Narovnajte horné a dolné končatiny. Opravte túto pozíciu na minútu.

Liečba liekmi

Základom terapie na vytesnenie reprodukčných orgánov je použitie hormonálnych tabliet a mastí.

Ak je pacientovi diagnostikovaný zápal maternice, trubíc alebo močového mechúra v rovnakom čase ako prolaps, lekár predpisuje antibakteriálne lieky.

Keď konečník ovplyvňuje gastrointestinálny trakt a spôsobuje zápchu, je ženám predpísané preháňadlo.

Na prevenciu prolapsu vnútorných pohlavných orgánov môžete využiť rastúcu popularitu čínskych lekárskych tampónov.

Manuálna terapia, obväz

Návšteva chiropraktika môže mať pozitívny účinok s malým prolapsom maternice alebo vagíny. Najdôležitejšie techniky sú lisovanie, vibrácie a miesenie.

Obdavlivanie. Držte ju dlaňou, päsťou alebo prstom v oblasti vysídleného orgánu. Manipulácia sa vykonáva, až kým pacient nepociťuje malú bolesť alebo nepohodlie. Potom špecialista redukuje intenzitu pohybov na plný úľavu od bojových pocitov.

Vibrácie sa dosahujú poklepaním päsťou na masážne rameno. Môže sa použiť aj špeciálne zariadenie s rôznymi tryskami. Pomocou vibrácií a ďalšieho miesenia dosahuje chiropraktik úplnú relaxáciu svalového tkaniva vnútorných orgánov.

Účinným nástrojom v boji proti opomenutiu je obväz. Tento výrobok je pevný rám, ktorý upevňuje maternicu na všetkých stranách. Obväz je pohodlný na nosenie a nevyžaduje žiadnu fyzickú námahu od ženy.

Voľba obväzu by sa mala dohodnúť so svojím lekárom. Výrobok je potrebné prepravovať najviac 12 hodín denne. Po odstránení obväzu si treba trochu oddýchnuť a zaujať vodorovnú polohu.

Možné následky

Proces znižovania zadnej steny maternice je veľmi nebezpečný pre zdravie ženy. Za tým je vynechanie prednej steny, čo môže spôsobiť ďalšie premiestnenie celého pohlavného orgánu. Okrem toho takéto opomenutie môže spôsobiť vytesnenie iných orgánov - konečníka, črevných slučiek, močového mechúra.

U žien vo fertilnom veku môže strata spôsobiť neplodnosť. Ak tehotenstvo stále existuje, môže byť ťažké a sprevádzané rôznymi komplikáciami. Prolaps stien maternice po pôrode sa len zhoršuje a môže spôsobiť sekundárnu neplodnosť. Taktiež nevylučuje možnosť vaginálnej evolúcie pod tlakom maternice.

Keď steny uteru zostupujú, žena by mala vynaložiť všetko úsilie na odstránenie tejto diagnózy. Ignorovanie zrejmých príznakov opomenutia môže predstavovať hrozbu nielen pre zdravie, ale aj pre život ženy. Včasná návšteva u lekára a diagnostika umožní identifikovať štádium choroby. Je potrebné pripomenúť, že včasné odhalenie ochorenia pomáha eliminovať ho s najmenším úsilím a bez chirurgického zákroku.

převládání

Podľa moderných zahraničných štúdií je riziko opomenutia vyžadujúceho chirurgickú liečbu 11%. To znamená, že v priebehu života najmenej jedna z 10 žien podstúpi operáciu pre toto ochorenie. U žien sa po chirurgickom zákroku viac ako tretina prípadov vyskytuje v recidíve genitálneho prolapsu.

Čím staršia žena, tým vyššia je pravdepodobnosť takéhoto ochorenia. Tieto stavy zaberajú až jednu tretinu gynekologickej patológie. Bohužiaľ, v Rusku sa po prepuknutí menopauzy mnoho rokov neobracia na gynekológa mnoho rokov a snaží sa problém vyriešiť sám, hoci každá sekunda má túto patológiu.

Chirurgická liečba ochorenia je jednou z častých gynekologických operácií. V Spojených štátoch je teda ročne prevádzkovaných viac ako 100 tisíc pacientov, pričom na ňu pripadajú 3% z celkového rozpočtu na zdravotnú starostlivosť.

klasifikácia

Normálne je pošva a krčka maternice naklonené dozadu a telo samotného orgánu je naklonené dopredu, čím vytvára uhol s osou pošvy, otvorenou dopredu. Na prednú stenu maternice priľahlého močového mechúra, zadná stena krčka maternice a pošvy v kontakte s konečníkom. V hornej časti močového mechúra, horná časť tela maternice, črevná stena je pokrytá peritoneum.

Maternica sa drží v panve silou vlastného väzivového aparátu a svalov, ktoré tvoria perineálnu oblasť. Slabosťou týchto formácií začína jej opomenutie alebo strata.

Existujú 4 stupne ochorenia.

 1. Vonkajšie ústa maternice klesajú do stredu vagíny.
 2. Cervix, spolu s maternicou, sa pohybuje nižšie, pred vstupom do pošvy, ale nevyčnieva z genitálnej štrbiny.
 3. Vonkajšie krčka maternice sa posúva za vagínu a telo maternice je vyššie, bez toho, aby vyšlo von.
 4. Kompletné prolaps maternice v oblasti rozkroku.

Táto klasifikácia nezohľadňuje polohu maternice, určuje iba najviac spadnutú oblasť, často sa výsledky opakovaných meraní od seba líšia, to znamená, že je zlá reprodukovateľnosť výsledkov. Tieto nedostatky sú zbavené modernej klasifikácie prolapsu pohlavných orgánov, ktorú prijala väčšina zahraničných expertov.

Príslušné merania sa vykonávajú v polohe ženy ležiacej na chrbte počas namáhania pomocou meracej pásky, sondy maternice alebo klieští s centimetrovou stupnicou. Strata bodov sa odhaduje vo vzťahu k rovine hymen (vonkajší okraj pošvy). Zmerajte stupeň prolapsu vaginálnej steny a skrátenie vagíny. V dôsledku toho je prolaps maternice rozdelený do 4 stupňov:

 • Stupeň I: najviac rozbaľovacia zóna je umiestnená viac ako 1 cm nad panenským panelom,
 • Stupeň II: tento bod sa nachádza v rozmedzí ± 1 cm od hymen,
 • Štádium III: oblasť maximálnej straty je pod hymenami o viac ako 1 cm, ale dĺžka pošvy je znížená o menej ako 2 cm,
 • Stupeň IV: úplná strata, redukcia dĺžky vagíny o viac ako 2 cm.

Príčiny a mechanizmus rozvoja

Choroba často začína v plodnom veku ženy, to znamená pred nástupom menopauzy. Jeho prietok je vždy progresívny. Ako sa ochorenie vyvíja, spájajú sa dysfunkcie pošvy, maternice a okolitých orgánov.

Pre vznik genitálneho prolapsu je potrebná kombinácia dvoch faktorov:

 • zvýšený tlak v dutine brušnej
 • slabosť väzov a svalov.

Príčiny prolapsu maternice:

 • pokles produkcie estrogénu, vyskytujúci sa počas menopauzy a po menopauze,
 • vrodená slabosť spojivového tkaniva
 • traumy svalov hrádze, najmä počas pôrodu,
 • chronické ochorenia sprevádzané zhoršeným krvným obehom v tele a zvýšeným vnútrobrušným tlakom (črevné ochorenie s pretrvávajúcou zápchou, respiračné choroby s predĺženým ťažkým kašľom, obezita, vaječníky, obličky, pečeň, črevá, nádory žalúdka).

Tieto faktory v rôznych kombináciách vedú k slabosti väzov a svalov a nedokážu udržať maternicu v normálnej polohe. Zvýšený tlak v bruchu "stláča" telo dole. Pretože predná stena je spojená s močovým mechúrom, tento orgán sa tiež začína ťahať za ňou a vytvára cystocelu. Výsledkom je urologická porucha u polovice žien s vynechaním, napríklad inkontinencia moču pri kašli, fyzická námaha. Zadná stena, keď klesá, „ťahá“ konečník, aby vytvorila rektélu u tretiny pacientov. Často dochádza k prolapsu maternice po pôrode, najmä ak boli sprevádzané hlbokými svalovými zlommi.

Zvýšenie rizika viacnásobného porodu, intenzívnej fyzickej námahy, genetickej predispozície.

Samostatne stojí za zmienku o možnosti vaginálneho prolapsu po amputácii maternice pri inej príležitosti. Podľa rôznych autorov sa táto komplikácia vyskytuje u 0,2–3% operovaných pacientov s odstránenou maternicou.

Klinický obraz

Pacienti s prolapsom panvového orgánu sú väčšinou staršie ženy. Mladší pacienti majú zvyčajne skoré štádiá ochorenia a neponáhľajú sa poradiť s lekárom, aj keď šance na úspešnú liečbu v tomto prípade sú oveľa väčšie.

Príznaky prolapsu maternice:

 • pocit, že v vagíne alebo hrádzi existuje nejaký druh vzdelávania
 • predĺžená bolesť v spodnej časti brucha, v dolnej časti chrbta, ktorá unavila pacienta,
 • vypuknutie prietrže v hrádze, ktoré sa ľahko zraní a infikuje,
 • bolestivej a dlhodobej menštruácie.

Ďalšie príznaky prolapsu maternice, ktoré vyplývajú z patológie susedných orgánov:

 • epizódy akútnej retencie moču, tj neschopnosť močiť,
 • inkontinencia moču
 • časté močenie v malých porciách,
 • zápcha,
 • v závažných prípadoch fekálna inkontinencia.

Viac ako tretina pacientov pociťuje bolesť pri pohlavnom styku. To zhoršuje ich kvalitu života, vedie k napätiu v rodinných vzťahoch, nepriaznivo ovplyvňuje psychiku ženy a tvorí tzv. Syndróm panvovej descentie alebo panvovej disinergie.

Kŕčová choroba sa často vyvíja s opuchom nôh, kŕčmi a pocitom ťažkosti v nich, trofickými poruchami.

Konzervatívna liečba

Liečba prolaps maternice by mala dosiahnuť tieto ciele:

 • obnovenie integrity svalov tvoriacich panvové dno a ich posilnenie,
 • normalizácia funkcií susedných orgánov.

Prolaps stupňa 1 maternice je liečený konzervatívne na ambulantnom základe. Rovnaká taktika je zvolená s nekomplikovaným prolapsom genitálu 2 stupne. Čo robiť s vynechaním maternice v miernych prípadoch choroby:

 • posilňovať svaly panvového dna pomocou terapeutických cvičení,
 • vzdať sa ťažkého cvičenia
 • zbaviť sa zápchy a iných problémov, ktoré zvyšujú abdominálny tlak.

Môžem stlačiť lis, keď je maternica spustená? Keď sa telo zdvihne z polohy na bruchu, zvýši sa vnútrobrušný tlak, čo prispieva k ďalšiemu vytlačeniu orgánu. Preto lekárska gymnastika zahŕňa ohýbanie, drepy, vyťahovanie nôh, ale bez namáhania. Koná sa v sede a stoji (podľa Atarbekova).

Doma

Domáca starostlivosť zahŕňa stravu bohatú na vlákninu so zníženým obsahom tuku. Možno použitie vaginálnych aplikátorov. Tieto malé zariadenia vytvárajú elektrickú stimuláciu svalov perineu a posilňujú ich. Existuje vývoj v terapii SCENAR zameraný na zlepšenie metabolických procesov a posilnenie väzov.

Často sa používa gynekologická masáž. Pomáha obnoviť normálnu polohu orgánov, zlepšiť ich prekrvenie a eliminovať nepríjemné pocity. Zvyčajne sa vykonáva 10 až 15 masážnych sedení, počas ktorých lekár alebo zdravotná sestra zdvíha maternicu prstami jednej ruky vloženej do vagíny a druhou rukou vytvára cirkulárne masážne pohyby brušnou stenou, čo spôsobuje, že sa orgán vracia do svojej normálnej polohy.

Avšak, všetky konzervatívne metódy môžu zastaviť len progresiu ochorenia, ale nie ho zbaviť.

Je možné urobiť bez zákroku? Áno, ale iba ak opomenutie maternice nevedie k jej strate mimo pošvy, nezabráni funkcii susedných orgánov, nespôsobí pacientovi ťažkosti spojené s neúplným sexuálnym životom, nie je sprevádzané zápalovými a inými komplikáciami.

Operatívny zásah

Ako liečiť prolapsu maternice III - IV? Ak napriek všetkým konzervatívnym metódam liečby alebo kvôli neskorej liečbe pacienta na lekársku starostlivosť, maternica presiahla hranice vagíny, najúčinnejší spôsob liečby je predpísaný - chirurgický. Účelom operácie je obnoviť normálnu štruktúru pohlavných orgánov a korigovať narušené funkcie susedných orgánov - močenie, vyprázdnenie.

Základom chirurgickej liečby je vaginopexia, tj fixácia stien vagíny. S močovou inkontinenciou zároveň posilnite steny močovej trubice (uretropexia). Ak sú svaly perineum slabé, sú vyrobené z plastickej chirurgie (výplne) so zosilnením krčka maternice, pobrušnice, podporných svalov - kolpoperineolevatoroplastiky, inými slovami, lemovania maternice počas prolapsu.

V závislosti od požadovaného objemu môže byť operácia uskutočnená transvaginálnym prístupom (cez vagínu). Robí sa to napríklad odstránením maternice, uzavretím vaginálnych stien (kolapsom), slučkovými operáciami, sakrospinálnou fixáciou vagíny alebo maternice, zosilnením vagíny pomocou špeciálnych sieťových implantátov.

Pri laparotómii (rez na prednej brušnej stene) spočíva operácia zostupu maternice z upevnenia vagíny a krku vlastnými tkanivami (väzivo, aponeuróza).

Niekedy sa používa aj laparoskopický prístup - zásah s nízkym dopadom, počas ktorého je možné zosilniť steny vagíny a šiť defekty okolitých tkanív.

Laparotómia a vaginálny prístup sa medzi sebou nelíšia v dlhodobých výsledkoch. Vaginálna je menej traumatická, s menšou stratou krvi a tvorbou zrastov v panve. Použitie laparoskopie môže byť obmedzené kvôli nedostatku potrebného vybavenia alebo kvalifikovaného personálu.

Vaginálna kolpopexia (posilnenie krku s prístupom cez vagínu) sa môže vykonávať pod vedením, epidurálnou anestéziou, intravenóznou alebo endotracheálnou anestéziou, čo rozširuje jej použitie u starších ľudí. Táto operácia využíva sieťový implantát, ktorý posilňuje panvové dno. Trvanie operácie je asi 1,5 hodiny, strata krvi je zanedbateľná - do 100 ml. Už od druhého dňa po zákroku môže žena už sedieť. Pacientka je prepustená po 5 dňoch, potom sa podrobí liečbe a rehabilitácii na klinike počas ďalších 1-1,5 mesiaca. Najčastejšou komplikáciou v dlhodobom horizonte je erózia vaginálnej steny.

Laparoskopická chirurgia sa vykonáva v endotracheálnej anestézii. Počas nej tiež aplikovala sieťovú protézu. Niekedy sa vykonáva amputácia alebo hysterektómia. Operačné pole vyžaduje včasnú aktiváciu pacienta. Výtok sa vykonáva 3-4 dni po zákroku, ambulantná rehabilitácia trvá až 6 týždňov.

Do 6 týždňov po operácii by žena nemala zdvíhať závažia väčšie ako 5 kg, vyžaduje sa sexuálny odpočinok. Do 2 týždňov po zákroku je tiež potrebný fyzický odpočinok a potom môžete urobiť ľahkú domácu prácu. Priemerná doba dočasného postihnutia sa pohybuje od 27 do 40 dní.

Čo robiť vo vzdialenom období po operácii:

 • nezdvíhajú viac ako 10 kg,
 • normalizovať stolicu, vyhnúť sa zápche,
 • čas na liečbu ochorení dýchacieho traktu, sprevádzaný kašľom,
 • dlhodobé používanie sviečok s estrogénom (Ovestin) podľa predpisu lekára,
 • nevykonávajte niektoré športy: cyklistika, veslovanie, vzpieranie.

Vlastnosti liečby patológie u starších pacientov

Gynekologický prsteň (pesar)

Liečba prolapsu maternice v starobe je často zložitá kvôli sprievodným ochoreniam. Okrem toho je toto ochorenie často už v pokročilom štádiu. Preto lekári čelia významným ťažkostiam. Aby sa zlepšili výsledky liečby, mala by žena pri prvých príznakoch patológie kontaktovať gynekológa v každom veku.

V počiatočných štádiách ochorenia u starších pacientov s prolapsom maternice sa používa gynekologický kruh. Jedná sa o takzvaný syntetický pesar, ktorý sa vkladá hlboko do pošvy a podporuje jej oblúk, ktorý zabraňuje zostupu maternice. Prsteň je odstránený v noci a dobre umytý a ráno ho žena odloží. Gynekologický pesar nemá terapeutický účinok. Pri jeho použití sú možné zápalové komplikácie - kolpitída, vaginitída, cervicitída, ako aj erózia (erózia krčka maternice sa nachádza tu).

Preto bude mať významná pomoc pre ženu pri vynechaní maternice obväz. Môže ho tiež používať mladší pacient. Ide o špeciálne podporné nohavičky, ktoré pevne pokrývajú brucho. Zabraňujú prolapsu maternice, podporujú ďalšie panvové orgány, znižujú závažnosť nedobrovoľného močenia a znižujú bolesť brucha. Nájdenie dobrého obväzu nie je ľahké, malo by to pomôcť gynekológovi.

Žena musí vykonávať terapeutické cvičenia.

S významným prolapsom sa vykonáva chirurgická operácia, často odstránenie maternice vaginálnym prístupom.

účinky

Ak je choroba diagnostikovaná u ženy v plodnom veku, často má otázku, či môže otehotnieť, ak sa vynechá maternica. Áno, v počiatočnom štádiu počatia nie sú žiadne osobitné prekážky, ak je choroba asymptomatická. Ak je opomenutie významné, potom pred plánovaným tehotenstvom je lepšie pracovať 1–2 roky pred počatím.

Udržať tehotenstvo s dokázaným prolapsom maternice je ťažké. Je možné vydržať dieťa s touto chorobou? Samozrejme áno, hoci riziko patológie tehotenstva, potratu, predčasného a rýchleho pôrodu a krvácania po pôrode sa výrazne zvyšuje. Aby sa tehotenstvo úspešne rozvinulo, musíte byť neustále monitorované gynekológom, nosiť obväz, používať pesar, ak je to potrebné, cvičiť fyzickú terapiu a brať lieky predpísané lekárom.

Čo ohrozuje prolaps maternice okrem možných problémov s tehotenstvom?

 • cystitída, pyelonefritída - infekcie močových ciest,
 • Vesikocele - rozširuje vakcináciu močového mechúra, v ktorej zostáva moč, čo spôsobuje pocit neúplného vyprázdnenia,
 • inkontinencia s perineálnym podráždením pokožky,
 • rectocele - expanzia a prolaps rektálnej ampuly sprevádzaná zápchou a bolesťou počas defekácie,
 • porušením črevných slučiek, ako aj samotnej maternice,
 • inverzia maternice, po ktorej nasleduje nekróza,
 • zhoršovanie kvality sexuálneho života, t
 • zníženie celkovej kvality života: žena je v rozpakoch, keď ide na verejné priestranstvo, pretože musí neustále utekať na toaletu, meniť podložky, keď je inkontinentná, je unavená neustálymi bolesťami a nepríjemnými pocitmi pri chôdzi, necíti sa zdravá.

prevencia

Týmto spôsobom sa dá predísť prolapsu maternice:

 • minimalizovať v prípade potreby predĺženú traumatickú prácu, s výnimkou silného obdobia alebo vykonania cisárskeho rezu,
 • čas na identifikáciu a liečbu chorôb sprevádzaných zvýšeným tlakom v brušnej dutine, vrátane chronickej zápchy,
 • v prípade prasknutia alebo rozrábky hrádze počas pôrodu dôkladne obnovte integritu všetkých vrstiev hrádze,
 • odporučiť hormonálnu substitučnú liečbu ženám s nedostatkom estrogénu, najmä počas menopauzy,
 • priradiť pacientom s rizikom špeciálneho cvičenia genitálneho prolapsu na posilnenie svalov, ktoré tvoria panvové dno.

Príznaky prolapsu panvového orgánu

 • Prítomnosť viditeľného alebo hmatateľného vyčnievania z bezbolestného vzdelávania vaginálneho mäkkého tkaniva.
 • Bolesť alebo nepohodlie v dolnej časti chrbta a spodnej časti brucha.
 • Pocit tlaku alebo gravitácie v perineálnej oblasti (oblasť umiestnená medzi vstupom do pošvy a konečníka).
 • Zápcha.
 • Neschopnosť vyprázdniť konečník bez pritlačenia na zadnú stenu vagíny.
 • Neschopnosť močiť bez stlačenia na prednej stene pošvy.
 • Výkaly inkontinencie a plyn.
 • Inkontinencia moču.
 • Časté močenie.
 • Oslabenie moču.
 • Ťažké močenie.
 • Znížená citlivosť a vaginálny tonus počas pohlavného styku.
 • Dispeyrónia (vaginálna suchosť).

Existuje 6 foriem ochorenia.

 • colpocystocele (zníženie prednej steny vagíny a posunutie močového mechúra).
 • rektokéla (prolaps zadnej vaginálnej steny a prolaps konečníka).
 • Neúplný prolaps maternice a pošvy(krčka maternice (časť maternice prechádzajúca do vagíny) spadá pod vchod do vagíny).
 • Kompletný prolaps maternice a pošvy(celá maternica je pod vstupom do pošvy).
 • enterocele(kýla vezikulárnej dutiny (priestor medzi močovým mechúrom a maternicou) obsahujúca slučky tenkého čreva).
 • Vynechanie vaginálnych stien po hysterektómii(odstránenie maternice spolu s krkom).

Podľa závažnosti ochorenia môže byť prolaps panvového orgánu:

 • prvý stupeň - krčka maternice zostupuje najviac o polovicu dĺžky vagíny,
 • druhý stupeň - krčka maternice alebo vaginálna stena je znížená na úroveň vstupu do pošvy,
 • tretí stupeň - krčka maternice alebo steny zostupujú pod úroveň vstupu do pošvy, ale telo maternice zostáva nad ňou,
 • štvrtý stupeň - celá maternica a steny pošvy presahujú vaginálny otvor.

dôvod rozvoj prolapsu panvového orgánu - oslabenie muskulo-fasciálneho aparátu panvového dna (svaly a väzy, ktoré podporujú panvové orgány strácajú svoju pružnosť a rozťahovanie). Toto sa pozoruje, keď:

 • vrodené choroby (vyskytujúce sa v maternici) s narušenou produkciou alebo štruktúrou elastínu a kolagénu (svalové bielkoviny a väzivo),
 • porušenie syntézy (produkcie) pohlavných hormónov (postmenopauzálna - neprítomnosť menštruácie viac ako 12 mesiacov v dôsledku vyčerpania funkcie vaječníkov, zníženie produkcie estrogénu (ženské pohlavné hormóny)).

Na faktory podpora rozvoja prolapsu panvových orgánov zahŕňa:

 • viacnásobné pôrody (viac ako dve) a pôrod veľkých plodov (hmotnosť plodu viac ako 4000 g),
 • prasknutia hrádze počas pôrodu (porušenie integrity tkanív nachádzajúcich sa medzi vstupom do pošvy a konečníka),
 • obezita, nadváha,
 • staršie a staršie
 • vzpieranie (ťažká fyzická práca).

Gynekológ pomôže pri liečbe ochorenia

Liečba prolapsu panvového orgánu

Konzervatívne zaobchádzanie.

 • Liečba diétou (znižovanie množstva tukových a bielkovinových potravín, konzumácia zeleniny, obilnín, ovocia, obmedzovanie príjmu soli (2-3 g denne)).
 • Fyzioterapia (účinok nízkofrekvenčných prúdov na panvové dno, elektroforéza (metóda založená na účinku priameho prúdu a dodávania lieku do tkanív s použitím tohto prúdu).
 • Terapeutické cvičenie.
 • Použitie vaginálnych pesarov (špeciálny krúžok vložený do vagíny a poskytujúci podporu pre maternicu).

Chirurgická liečba prolaps panvových orgánov sa použije na:

 • prolaps tretieho stupňa - krčka maternice alebo vaginálne steny spadajú pod úroveň vstupu do vagíny, ale telo maternice zostáva nad ňou,
 • prolaps štvrtého stupňa - Celé maternice a vaginálne steny presahujú vaginálny otvor.
 • dysfunkcia močového mechúra a konečníka.

Chirurgická liečba.

 • Inštalácia syntetickej slučky pod močovou trubicou (vo forme jha), ktorá zabraňuje inkontinencii moču.
 • Plastická chirurgia na stenách vagíny - podstata operácie spočíva v excízii (odstránení) časti stien vagíny, aby sa zmenšila ich plocha, výsledkom čoho sa vagína vráti do fyziologickej (normálnej) polohy.
  • Posilnenie panvového dna inštaláciou syntetických sietí pod svaly a ich pripevnenie k panvovým väzom. Vytvorí sa umelá hojdacia sieť, ktorá udržuje panvové orgány vo fyziologickej (normálnej) polohe.
  • Amputácia maternice (odstránenie maternice bez jej krčka maternice). Vykonáva sa iba u žien v menopauze (s chýbajúcou menštruáciou) s úplným prolapsom maternice.

Komplikácie a dôsledky

 • Vylučovanie krvi močom, ktoré môže viesť k anémii (anémii).
 • Akútna retencia moču (neschopnosť samovoľne močiť).
 • Vývoj pyelonefritídy (zápalový proces obličiek).
 • Výskyt cystitídy (zápalový proces v močovom mechúre).
 • Porucha odtoku moču z obličiek, čo môže viesť k rozvoju chronického zlyhania obličiek (zhoršená funkcia obličiek pri produkcii a vylučovaní moču).
 • Tvorba kameňa v močovom mechúre (urolitiáza).

Prolaps maternice

Prolaps maternice - Nesprávna poloha maternice, posunutie dna a krčka maternice pod anatomickú a fyziologickú hranicu v dôsledku oslabenia svalov panvového dna a väzov maternice. Prejavuje sa pocitom tlaku, nepohodlia, ťahových bolestí v dolnej časti brucha a vo vagíne, porucha močenia (ťažkosti, zvýšené močenie, inkontinencia moču), abnormálny výtok z vagíny. Môže byť komplikovaná čiastočnou alebo úplnou stratou maternice.

Najbežnejšou možnosťou nesprávneho umiestnenia vnútorných pohlavných orgánov ženy je prolaps maternice a jej prolaps (uterocele). Keď je maternica znížená, jej krčka maternice a dno sa posunú pod anatomickú hranicu, ale krčka maternice sa neobjaví z genitálnej štrbiny ani pri namáhaní. Výstup z maternice za štrbinu genitálu sa považuje za prolaps. Posun maternice smerom nadol predchádza jej čiastočnému alebo úplnému prolapsu. U väčšiny pacientov je prolaps a prolaps maternice zvyčajne sprevádzaný posunom vagíny smerom nadol.

Prolaps maternice je pomerne bežná patológia, ktorá sa vyskytuje u žien všetkých vekových kategórií: je diagnostikovaná u 10% žien mladších ako 30 rokov, vo veku 30-40 rokov zistených u 40% žien a vo veku po 50 rokoch sa vyskytuje na polovicu. 15% všetkých operácií na genitáliách sa vykonáva na základe opomenutia alebo prolapsu maternice.

Vynechanie maternice je najčastejšie spojené s oslabením väzivového aparátu maternice, ako aj svalov a fascií panvového dna a často vedie k dislokácii konečníka (rekta) a močového mechúra (cystokele), sprevádzanej poruchou funkcií týchto orgánov. Často sa prolaps maternice začína rozvíjať už v detskom veku a vždy nesie progresívny priebeh.Ako maternica padá, sprievodné funkčné poruchy sa stávajú výraznejšími, čo prináša fyzickému a morálnemu utrpeniu ženy a často vedie k čiastočnej alebo úplnej invalidite.

Normálna poloha maternice je jeho umiestnenie v panve, v rovnakej vzdialenosti od jej stien, medzi konečníkom a močovým mechúrom. Maternica má predný sklon tela a vytvára tupý uhol medzi krkom a telom. Cervix sa vychýli dozadu, tvorí uhol 70-100 ° vzhľadom na vagínu, jeho vonkajší hltan susedí so zadnou stenou pošvy. Maternica má dostatočnú fyziologickú pohyblivosť a môže meniť svoju polohu v závislosti od naplnenia konečníka a močového mechúra.

Typické, normálne umiestnenie maternice v panvovej dutine je uľahčené vlastným tónom, interakciou so susednými orgánmi, väzivovým a svalovým systémom maternice a panvového dna. Akékoľvek porušenie architektúry aparátu maternice prispieva k prolapsu maternice alebo jej prolapsu.

Príčiny prolapsu a prolapsu maternice

Anatomické defekty panvového dna, ktoré vedú k:

 • poškodenie svalov panvového dna,
 • poranenia pri narodení - pri použití pôrodníckych klieští, vysávaní plodu alebo odstránení plodu pomocou zadku,
 • predchádzajúca chirurgia genitálií (radikálna vulveaktómia),
 • hlboké rozkrokové prestávky
 • porušenia inervácie urogenitálnej bránice,
 • vrodené panvové malformácie
 • nedostatok estrogénu, rozvoj v menopauze,
 • dysplázia spojivového tkaniva atď.

Rizikové faktory vo vývoji prolapsu maternice a jej následná strata sú početné narodenia v anamnéze, ťažká fyzická námaha a vzpieranie, staršie osoby a staroba, dedičnosť, zvýšený vnútrobrušný tlak spôsobený obezitou, abdominálne nádory, chronická zápcha, kašeľ.

Často vo vývoji prolapsu maternice hrá úlohu interakcie mnohých faktorov, pod vplyvom ktorých dochádza k oslabeniu spojivovo-svalového aparátu vnútorných orgánov a panvového dna. So zvýšením vnútrobrušného tlaku je maternica vytlačená mimo panvového dna. Zostup maternice znamená vytesnenie anatomicky blízkych orgánov - vagíny, rekta (rektokele) a močového mechúra (cystocele). Rektokele a cystocele sa zvyšujú pôsobením vnútorného tlaku v konečníku a močovom mechúre, čo spôsobuje ešte väčší prolaps maternice.

Príznaky prolapsu a prolapsu maternice

Pri neprítomnosti liečby je prolaps maternice charakterizovaný postupnou progresiou dislokácie panvových orgánov. V počiatočných štádiách prolapsu maternice dochádza k ťahaniu bolesti a tlaku v spodnej časti brucha, krížovej kosti, dolnej časti chrbta, pocitu cudzieho telesa v pošve, dyspareunie (bolestivý pohlavný styk), vzniku bielenia alebo krvavému výtoku z pošvy. Charakteristické prejavy prolapsu maternice sú zmeny menštruačnej funkcie typu hyperpolymenorea a algomenorea. Často, keď sa vynechá maternica, je zaznamenaná neplodnosť, hoci nie je vylúčené tehotenstvo.

V budúcnosti sa urologické poruchy, ktoré sa vyskytujú u 50% pacientov, spájajú so symptómami prolapsu maternice: ťažkosti alebo časté močenie, rozvoj príznaku reziduálneho moču, preťaženie močových orgánov a neskoršia infekcia dolných a horných močových ciest vyvíja cystitídu, pyelonefritídu , urolitiáza. Dlhý priebeh prolapsu a prolapsu maternice vedie k preťaženiu močových ciest a obličiek (hydronefróza). Vysunutie maternice smerom nadol je často sprevádzané inkontinenciou.

Proktologické komplikácie pri vynechaní a prolapsu maternice sa nachádzajú v každom treťom prípade. Patrí medzi ne zápcha, kolitída, fekálna inkontinencia a plyn. Často sú to urologické a proktologické prejavy prolapsu maternice, ktoré spôsobujú, že pacienti sa obrátia na susedných špecialistov - urológa a proktologa. S progresiou prolapsu maternice je vedúcim symptómom samo-detegovateľné vzdelanie vychádzajúce z genitálnej štrbiny.

Vyčnievajúca časť maternice má vzhľad lesklého, matného, ​​prasknutého a údeného povrchu. Ďalej v dôsledku konštantnej traumy počas chôdze je vydutý povrch často ulcerovaný s tvorbou hlbokých preležanín, ktoré môžu krvácať a infikovať sa. S prolapsom maternice, narušeným krvným obehom v malej panve sa vyvíja stagnácia, cyanóza sliznice maternice a opuch susedných tkanív.

Často, keď je maternica premiestnená pod fyziologické limity, sexuálny život sa stáva nemožným. U pacientov s prolapsom maternice sa často vyskytujú kŕčové žily, najmä dolných končatín, kvôli zhoršenému venóznemu odtoku. Komplikácie prolapsu a prolapsu maternice môžu tiež slúžiť ako zovretie maternice, preležanín vagíny, stláčanie črevných slučiek.

Liečba prolapsu a prolapsu maternice

Pri výbere liečebnej stratégie sa berú do úvahy nasledujúce faktory:

 1. Stupeň prolapsu alebo prolapsu maternice.
 2. Prítomnosť a povaha sprievodných gynekologických ochorení maternice.
 3. Potreba a schopnosť obnoviť alebo zachovať menštruačné a plodné funkcie.
 4. Vek pacienta.
 5. Povaha dysfunkcie zvierača močového mechúra a konečníka, hrubého čreva.
 6. Stupeň anestetického a chirurgického rizika v prítomnosti sprievodných ochorení.

Vzhľadom na kombináciu týchto faktorov je určená taktika liečby, ktorá môže byť konzervatívna aj chirurgická.

Chirurgická liečba prolapsu a prolaps maternice

Účinnejšia radikálna metóda liečby prolapsu alebo prolasu maternice je chirurgická operácia, ktorej príznaky sú neúčinnosť konzervatívnej terapie a významný stupeň vytesnenia orgánov. Moderná operačná gynekológia pri vynechaní a výhľade maternice ponúka mnoho typov chirurgických operácií, ktoré možno štruktúrovať podľa vedúceho znaku - anatomická výchova, ktorá sa používa na korekciu a posilnenie polohy orgánov.

Prvá skupina chirurgických zákrokov zahŕňa vaginoplastiku - plastickú operáciu zameranú na posilnenie svalov a fascie vagíny, močového mechúra a panvového dna (napr. Koloperineolevatoroplastika, predná kolporafapia). Pretože svaly a fascie panvového dna sú vždy zapojené do prolapsu maternice, plastická chirurgia s kooperátorom je vykonávaná pri všetkých typoch operácií ako primárna alebo sekundárna fáza.

Druhá veľká skupina operácií zahŕňa skrátenie a posilnenie okrúhlych väzov podporujúcich maternicu a ich upevnenie na prednú alebo zadnú stenu maternice. Táto skupina operácií nie je tak účinná a dáva najväčší počet recidív. Je to kvôli použitiu na fixáciu okrúhlych väzov maternice, ktoré majú schopnosť rozťahovania.

Tretia skupina operácií na vynechanie a prolaps maternice sa používa na posilnenie fixácie maternice šitím väzov dohromady. Niektoré operácie v tejto skupine pacientov ďalej pripravujú o schopnosť rodiť deti. Štvrtá skupina chirurgických zákrokov pozostáva z operácií s fixáciou vysídlených orgánov na stenách panvového dna (sakrálna, ochlpenie, panvové väzy atď.).

Piata skupina operácií zahŕňa zásahy pomocou aloplastických materiálov používaných na posilnenie väzov a fixáciu maternice. Nevýhody operácií tohto typu zahŕňajú významný počet recidív prolapsu maternice, rejekcie aloplastov a fistuly. Šiesta skupina operácií pre túto patológiu zahŕňa chirurgické zákroky, ktoré vedú k čiastočnému zúženiu lúmenu vagíny. Posledná skupina operácií zahŕňa radikálne odstránenie maternice - hysterektómiu, v prípadoch, kde nie je potrebné zachovať reprodukčnú funkciu.

V súčasnom štádiu sa dáva prednosť kombinovanej chirurgickej liečbe, ktorá zahrnuje ako fixáciu maternice, tak aj plastiku vagíny, a jedným zo spôsobov posilňuje väzivový svalový systém panvového dna. Všetky typy operácií používaných pri liečbe prolapsu alebo prolapsu maternice sa uskutočňujú vaginálnym prístupom alebo cez prednú brušnú stenu (abdominálny alebo laparoskopický prístup). Po operácii je potrebný priebeh konzervatívnych opatrení: fyzikálna terapia, diéta na odstránenie zápchy, vylúčenie fyzickej námahy.

Príčiny prolapsu orgánov

Dôvodom oslabenia svalov a väzov, ktoré zadržiavajú maternicu a iné orgány panvy, sú:

 • prasknutie svalov perineu, ktoré sa vyskytujú počas pôrodu: počas extrakcie dieťaťa pomocou pôrodných klieští, použitia vákuovej extrakcie, ako aj panvovej prezentácie plodu,
 • poškodenie väzov a svalov počas chirurgického zákroku na pohlavných orgánoch,
 • poranenia, ktoré spôsobujú prasknutie hrádze,
 • narušenie citlivosti nervových zakončení nachádzajúcich sa v orgánoch urogenitálneho systému, nemožnosť normálnej regulácie svalovej kontraktility centrálnym nervovým systémom,
 • vrodené poruchy štruktúry orgánov, svalov a väzov nachádzajúcich sa v panve,
 • hereditárna patológia vývoja spojivového tkaniva (genetická porucha produkcie kolagénu) - dysplázia spojivového tkaniva.
 • pokles elasticity svalov a väzov v dôsledku zmien v hormonálnom pozadí súvisiacich so starnutím, pokles obsahu estrogénu (v období menopauzy).

Riziko vzniku patológie sa zvyšuje u žien zapojených do vzpierania, nútených vykonávať ťažkú ​​fyzickú prácu. Často sa prolaps a prolaps maternice vyskytuje u žien, ktoré porodili mnohokrát, rovnako ako trpia zápchou.

Vývoj je podporovaný tvorbou nádorov v dutine brušnej. U žien s chronickými ochoreniami, ktoré spôsobujú ťažké kašeľ, sa vyskytuje zvýšený vnútrobrušný tlak, ktorý vedie k prolapsu orgánov. Môže sa vyskytnúť aj s obezitou.

Príznaky a možné komplikácie

Patológia nesmie obťažovať ženu celé roky. Príznaky prolapsu maternice sa začínajú objavovať stále viac a viac, keď postupuje. Žena má pocit prítomnosti v pošve alebo v perineu cudzieho telesa, ktorý v tejto oblasti, ako aj v spodnej časti brucha vyvoláva bolesť, ktorá sa pri chôdzi alebo sedení zhoršuje. Znepokojený bolesťou v krížovej dutine a dolnej časti chrbta.

Bolesť, nepohodlie sa objavujú počas pohlavného styku. V záverečných fázach opomenutia je pohlavný styk nemožný.

Keď maternica klesá, vytvára tlak na močový mechúr, takže močenie sa stáva častou, ťažkou a bolestivou a môže nastať inkontinencia moču. Stasis moču spôsobuje cystitídu, zápal obličiek, urolitiázu.

Prolaps maternice spôsobuje črevnú prolaps, v dôsledku čoho má žena zápchu a nadúvanie. Niekedy dochádza k fekálnej inkontinencii.

Možno zvýšenie belšie, objavenie sa krvavého vaginálneho výtoku. Mesačné sa stávajú hojnými a zdĺhavými. So silným vynechaním alebo prolapsom maternice nemôže žena otehotnieť.

Padajúca časť maternice je pri chôdzi neustále zranená, takže sa na nej tvorí krvácajúce vredy a dochádza k zápalu. Krvný obeh v malej panve je narušený, vyskytujú sa kŕčové žily dolných končatín, objavujú sa opuchy tkanív a sliznica maternice.

S vynechaním a prolapsom maternice sa môžu objaviť komplikácie, ako sú otlaky v pošve, zovretie maternice a črevné slučky.

Druhy operácií

Ak bola konzervatívna terapia neúčinná a stupeň vytesnenia orgánov je veľký, používa sa chirurgická liečba. Eliminácia patológie je možná pomocou nasledujúcich metód: t

 1. Vaginoplastika. Je šitie zadnej steny vagíny, ako aj konečníka, konečníka, svalu a perinea. V prítomnosti močovej inkontinencie sa vykonáva „predná kolporrhapia“ (eliminácia hernie močového mechúra, ktorá je dôsledkom jej vynechania).
 2. Skrátenie väzov maternice a ich upevnenie v prednej a zadnej stene maternice. Metóda nie je dostatočne účinná, pretože sa väzy v priebehu času opäť rozťahujú.
 3. Zošívanie väzov. Po takejto operácii žena nebude schopná porodiť dieťa, pretože maternica sa nemôže normálne naťahovať a sťahovať.
 4. Fixácia maternice na kosti a väzy panvového dna. Takáto operácia umožňuje žene zachovať si schopnosť rodiť deti.
 5. Posilňovanie väzných plastov. Možné odmietnutie plastu, relaps choroby, objavenie sa fistúl v panvových orgánoch.
 6. Zúženie lúmenu vagíny.
 7. Hysterektómia - úplné odstránenie maternice. Vykonáva sa v prípade prolapsu maternice u žien, ktoré odišli z plodného veku.
 8. Kombinovaná metóda: súčasné držanie maternice, posilnenie väzov a šitie vagíny.

Operácie sa vykonávajú cez vagínu alebo pomocou laparoskopie (prepichnutím v brušnej stene). Niekedy sa musíte uchýliť k operácii otvorenej dutiny.

Po chirurgickom zákroku sa predpisuje prolaps maternice, protizápalová liečba a lieky proti bolesti. Ak je maternica zachovaná, v prípade potreby sa vykonáva hormonálna substitučná liečba prípravkami obsahujúcimi estrogén.

odporúčanie: Počas pooperačného obdobia sa odporúča diéta, ako aj terapeutická gymnastika na posilnenie väzov a svalov panvového dna.

Cvičenia na posilnenie panvového a vaginálneho svalu

Dobrý spôsob, ako zabrániť prolapsu maternice a pošvy je jóga pomocou špeciálnych póz. K dispozícii je tiež súbor špeciálnych cvičení, ktoré pomáhajú posilniť svaly panvového dna a vagíny.

Niektoré z nich sú vykonávané v sede: svaly vagíny a dolnej časti brucha sú vtiahnuté dovnútra, nasleduje ich "tlačenie" von, stláčanie a uvoľňovanie zvierača. Ostatné cviky sa vykonávajú napríklad v stoji alebo v ležiacej polohe, napríklad pri chôdzi v kruhu s loptou, ktorá je stláčaná medzi nohami, plaziac sa dopredu a dozadu.

Cvičenie, ktoré by žena mala robiť, leží na chrbte s nohami ohnutými na kolenách, nohou, ktorá je stlačená na podlahu, je tiež užitočná: musíte oddeliť nohy čo najviac a potom ich spojiť, stláčať svaly vagíny. S rovnakou počiatočnou pozíciou môžete zdvihnúť panvu a upnúť svaly. Cvičenia sa vykonávajú 10-krát. Účinnosť takejto posilňovne je zaručená.

2. Príčiny

Prolaps maternice sa často vyvíja v prítomnosti rizikových faktorov:

 1. 1 vek, Najčastejšia patológia je diagnostikovaná u žien starších ako 40 rokov. S vekom sa degeneratívne procesy vo väzoch urýchľujú, maternica klesá.
 2. 2 dedičnosť, Riziko je vyššie, ak matka má prolaps panvových orgánov.
 3. 3 Viacnásobné narodeniekomplikovaný priebeh tehotenstva, pôrodu a popôrodného obdobia (veľký plod, dlhodobé pokusy, perineálna disekcia).
 4. 4 Úplné vyčerpanie tela (na pozadí chronických chorôb, pôstu, kachexie).

Hlavné príčiny ochorenia sú:

 1. 1 Menopauza. Zmeny hormonálnych hladín, znížená produkcia estrogénov vedie k oslabeniu a stenčeniu väzov.
 2. 2 obezita.
 3. 3 Trvalé zvýšenie intraabdominálneho tlaku (tvrdá fyzická práca, nádory brušnej dutiny, tehotenstvo, chronický kašeľ, zápcha).
 4. 4 Poranenie rozkroku (najčastejšie sa vyskytujú perineálne slzy počas pôrodu).

3. Príznaky choroby

Niektorí pacienti nemusia mať žiadne prejavy.

Pocit tlaku, plnosť, najmä počas dlhodobého státia.

S úplným prolapsom je maternica viditeľná z genitálnej štrbiny.

Bolestivosť pri sexe.

Znížená citlivosť genitálií

Časté, bolestivé močenie.

Pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra.

Ak chcete začať s močením, je potrebná zmena polohy, pričom sa vydutá stena močového mechúra pritiahne prstami vloženými do pošvy.

Opakované infekcie moču

Inkontinenčná plynová stolica.

Potreba namáhania počas pohybu čriev.

4. Etapy vynechania

Existujú 4 stupne (POP-Q) a 4 stupne vynechania, v závislosti od dĺžky posunu maternice. Neúplné (čiastočné) vynechanie zahŕňa stupeň 1-3 (pozri tabuľku 2). Celková strata zodpovedá štvrtej etape (pozri obrázok nižšie).

Ako vyzerá prolaps?

5. Komplikácie

Ochorenie je najnebezpečnejšie s dôsledkami:

 1. 1 Vytesnenie maternice niekedy vedie k torzii močovodublokovanie lúmenu a zhoršený odtok moču z obličiek. Stáza moču a zvýšený tlak v lúmeni renálnej panvy zvyšujú pravdepodobnosť infekcie močom, čo vedie k postupnej atrofii renálneho parenchýmu.
 2. 2 Opakované infekcie moču spôsobiť poškodenie obličiek a ohroziť rozvoj sepsy.
 3. 3 Prolaps spôsobuje deformácie a oslabenie stien medzi vagínu a močový mechúr, konečník. V tomto prípade môže byť prolaps komplikovaný cystocele (vyskytujú sa problémy s vyprázdňovaním močového mechúra) alebo rektélou (žena má sťažnosti na zápchu, pocit ťažkosti v konečníku).
 4. 4 V zriedkavých prípadoch na sliznici dochádza k erózii plášťa.

6. Prieskum

Diagnóza je stanovená po vyšetrení gynekológom. Врач осматривает пациентку при помощи влагалищных зеркал и оценивает наличие признаков опущения и его степень.

Положение органа оценивается в покое и при натуживании пациентки. Ak sú príznaky inkontinencie, je potrebná konzultácia s urológom.

7. Liečba a monitorovanie

Stupeň vynechania nie vždy koreluje so závažnosťou príznakov. V počiatočnom štádiu je najracionálnejšou taktikou pozorné sledovanie pacienta.

Niektoré ženy uprednostňujú pozorovanie aj v neskorších fázach (v tomto prípade je potrebné sledovať vývoj nových príznakov - zhoršené močenie a zadržiavanie stolice, vývoj vaginálnej erózie).

Konzervatívna liečba zahŕňa dve hlavné metódy korekcie:

 1. 1 Aktívny životný štýl: tréning svalov panvového dna a Kegelových cvičení. Komplexy sú účinné pri liečení inkontinencie moču, ale ich úloha pri eliminácii prolapsu je sporná.
 2. 2 Použitie vaginálneho pesaru. Toto je jediná nechirurgická liečba prolapsu maternice.

7.1. Zostavenie pesaru

Vaginálny pesar (maternicový krúžok) je silikónový krúžok, ktorý sa vkladá do pošvy, aby držal genitálie v normálnej polohe. Jeho výber vykonáva gynekológ.

Zavedenie zadržiavacích krúžkov môže spôsobiť podráždenie slizníc a výskyt sekrétov. Pesar nevylieči ochorenie, ale len zmierňuje symptómy. Každé 3 mesiace vyžaduje vyšetrenie gynekológa a výmenu krúžku.

 1. 1 Potreba znížiť závažnosť sťažností.
 2. Zastavenie / spomalenie progresie ochorenia.
 3. 3 Tehotenstvo v počiatočných štádiách.
 4. 4 Prvých 6 mesiacov po pôrode.
 5. 5 Prítomnosť kontraindikácií chirurgickej liečby alebo jej odmietnutia.

8. Chirurgické zákroky

Typ navrhovaného chirurgického zákroku závisí od veku pacienta, jej túžby zachovať plodnosť, celkového stavu, stupňa prolapsu a variantu patológie.

V závislosti od prístupu existujú otvorené, laparoskopické a transvaginálne operácie. V súčasnosti otvorené intervencie strácajú svoj význam z dôvodu väčšej pravdepodobnosti komplikácií a dlhého obdobia na zotavenie.

Ciele chirurgickej liečby:

 1. 1 Uvoľnite príznaky.
 2. 2 Obnovte normálnu anatómiu panvových orgánov.
 3. 3 Obnovte normálny sexuálny život.
 4. 4 Zabráňte recidíve.

Chirurgická liečba sa spravidla nevykonáva v prvých 6 mesiacoch po pôrode, pretože pravdepodobnosť relapsu ochorenia je vysoká. Táto skupina pacientov má dobrý účinok pri konzervatívnej liečbe (tréning perineálneho svalu, fyzioterapia).

Operácie nemôžu byť vykonané počas gravidity a vážneho stavu pacienta.

Strávenie pesaru až 16 týždňov.

Cvičenia na posilnenie svalov hrádze.

Po / pred pôrodom - chirurgická liečba bez účinku konzervatívnych opatrení (slučkový plast).

Transvaginálna hysterektómia a oprava panvového svalu

8.3. Operácia Manchester

Toto je názov prednej kolateráfie s odstránením krčka maternice. Umožňuje vám uložiť menštruačný cyklus a schopnosť otehotnieť.

Operácia je vhodná pre ženy do 40 rokov, ktoré chcú zachovať menštruáciu a plodnosť. Amputácia krčka maternice zároveň zvyšuje riziko potratu a predčasného pôrodu. Po zákroku sa vytvorí jazva, ktorá môže viesť k zúženiu krčka maternice a brániť prirodzenému pôrodu.

8.6. Vaginálne uzavretie steny

Uskutočňuje sa u žien v pokročilom veku. Steny vagíny zbiehajú niekoľko švov, takže je tu malý tunel na odstránenie výtoku z dutiny maternice.

Hlavné indikácie postupu: ženy v starobe, menopauza, vysoké riziko komplikácií iného chirurgického zákroku. Operácia sa nevykonáva u žien, ktoré majú sex.

10. Liečba ľudových prostriedkov

Žiadne liečivé byliny a odvary nie sú schopné eliminovať prolaps. Nezávislé pokusy liečiť ochorenie doma môžu mať vážne následky. Nesprávne zvolené fyzioterapeutické cvičenia iba urýchlia priebeh ochorenia.

Ak zistíte, že maternica zostúpila, obráťte sa na svojho lekára. Čím skôr je patológia odhalená, tým vyššia je pravdepodobnosť, že sa operácia bude vykonávať bez operácie.

Podstata patológie

Prolaps maternice (vynechanie alebo plné orgánový prolaps- oslabenie všetkých skupín panvových svalov a podvrtnutie, čo vedie k úplnej neschopnosti držať orgán v prirodzenej polohe. Výsledkom je, že maternica padá dole a začína vybuchnúť z pošvy.

Vývoj patológie začína pomerne malými zmenami. Potom maternica klesá natoľko, že prakticky „rozdrví“ vagínu, čo vedie k nezvratným a významným zmenám vo fungovaní celého ženského tela.

Zníženie zadnej steny maternice vždy znamená prolaps vagíny cez genitálnu štrbinu, paralelne narúšajúcu prácu konečníka (jeho steny sú tiež patologicky znížené a stlačené stenou maternice). To vedie k zápche a v dôsledku toho k hemoroidom, po ktorých nasleduje prolaps konečníka.

Okrem neznesiteľnej bolesti, vynechanie zadnej steny maternice porušuje integritu vaginálnej sliznice, čo má za následok eróziapokrývajúce nielen steny vagíny, ale aj krčka maternice.

Pretože patologický proces je pomerne pomalý, táto vlastnosť ho robí ireverzibilným a neschopným samoliečenia, čo nakoniec vedie k potrebe chirurgického zákroku.

Okrem toho, zadná stena maternice nikdy nespadá sama - predná stena tiež vypadáva, stláča močový mechúr a spôsobuje rozvoj cystitídy, inkontinencie moču a dosť ostrej bolesti.

Súvisiace príznaky

Symptómy patologického procesu sa objavujú už v neskoršom štádiu jeho vývoja, ale na začiatku sa prolaps vyvíja takmer asymptomaticky. Žena necíti nepohodlie, nemá žiadnu bolesť ani iné charakteristické znaky - to je to, čo komplikuje diagnostiku patológie v raných štádiách.

Neskôr, keď sa proces stane nezvratným, nastanú dosť nepríjemné, bolestivé a vážne komplikácie:

 • ostré bolesti v spodnej časti brucha, ovplyvňujúce dolnú časť chrbta,
 • bolesť v samotnej vagíne.

Najcharakteristickejšie príznaky prolapsu maternice:

 • predĺžená bolesť v bedrovej oblasti a dolnej časti brucha,
 • nepohodlie cudzieho telesa v pošve alebo perineu,
 • častá zápcha
 • dlhá a dosť bolestivá menštruácia,
 • ostrá bolesť pri pohlavnom styku.

Takmer vždy, prolaps maternice provokuje vývoj kŕčových žíl, čo vedie k určitému opuchu nielen genitálií, ale aj dolných končatín, v ktorých je neustály pocit ťažkosti.

Ďalšou pomerne nepríjemnou a závažnou komplikáciou prolapsu maternicovej steny je otupenie sexuálnej túžby u ženy, čo vedie k panvovej dyssynergii, ktorá spôsobuje problémy v rodinných vzťahoch, a tak či onak ovplyvňuje jej psycho-emocionálny stav.

Konštantná, vyčerpávajúca bolesť zbavuje ženu nielen pracovnej schopnosti, ale vedie aj k porušovaniu funkčnosti mnohých systémov a orgánov.

Ako choroba postupuje, potom existuje nezvratná deformácia takmer všetkých orgánov malej panvy.

Príčiny a stupeň prolapsu maternice

Keďže sa prolaps maternice vyvíja v dôsledku oslabenia svalov panvového dna, môže vyvolať vývoj patológie. príčin:

 • zmena tlaku v dutine brušnej (zvýšenie sily tela k pohybu dole),
 • oslabenie nielen svalového systému, ale aj panvových väzov vedie k neschopnosti udržať maternicu v správnej polohe.

Tu je niekoľko faktorov, ktoré nejakým spôsobom ovplyvňujú náchylnosť k rozvoju patológie:

 • ťažký pôrod, viacpočetné tehotenstvo (najmä s traumou ženských pohlavných orgánov pri pôrode a hlboké perineálne slzy),
 • chirurgické zásahy do orgánov reprodukčného systému žien
 • prudké zdvíhanie a nadmerná fyzická námaha,
 • veku ženy
 • hormonálne zlyhanie v tele, ktoré spôsobuje nedostatok estrogénu.

Lekári určujú 4 stupne rozvoja choroby - pri výbere liečby je rozhodujúca fáza patologického procesu:

 • 1 stupeň - vynechanie maternice (vonkajšieho hltanu) nie viac ako uprostred vagíny (1),
 • 2 stupne - maternica je znížená na vstup do pošvy, ale nevyčnieva z genitálnej štrbiny (2),
 • 3 stupne alebo neúplný prolaps maternice - vonkajšie čeľuste vyčnievajú za genitálnu štrbinu, ale samotná maternica sa nachádza vo vagíne (3),
 • 4 stupne - telo úplne vypadne.

Čo hrozí?

Zostup zadnej steny maternice znamená a predný spád, ako aj steny vagíny. To vyvoláva nielen narušenie všetkých orgánov malej panvy ženy, ale aj neplodnosť.

V časti urogenitálneho systému a čriev sa vyskytujú poruchy močenia a vyprázdňovania, objavenie sa hemoroidov a strata tenkých slučiek čreva.

Erózie, ktoré sa vyskytujú v prípade porušenia vaginálnej sliznice, vyvolávajú nielen silnú bolesť, ale tiež významne komplikujú proces liečby.

Ako v tomto prípade

Moderná štatistika chorôb zdôrazňuje, že vývoj patológie sa neúprosne zvyšuje - každá tretia žena nad 45 rokov trpí rôznym stupňom prolapsu zadnej steny maternice.

Bohužiaľ, choroba v ranom štádiu nemá takmer žiadne príznaky, čo skutočne komplikuje včasnú diagnostiku.

Okrem toho zohráva dôležitú úlohu nedbanlivosť obyvateľstva - pokiaľ žena necíti bolesť, neobracia sa na gynekológa, takmer úplne ignorujúc pravidelné kontroly u lekárov.

Preto je potrebné starostlivo sledovať stav vášho zdravia a vyhnúť sa situáciám, ktoré nejakým spôsobom spúšťajú výskyt patologických procesov.

Metódy spracovania

Prolaps prvého a druhého stupňa sa často liečia ambulantne - konzervatívnymi metódami.

Pri liečbe počiatočnej formy patológie sú účinné nasledujúce metódy:

 • gynekologická masáž
 • nosiť špeciálny obväz,
 • hormonálna terapia (zvýšené hladiny estrogénu v krvi) a používanie špecifických liekov a mastí.

Zníženie zadnej steny maternice tretieho a štvrtého štádia nie je prístupné metódam konzervatívnej liečby - operačnej chirurgický zákrokzaložené na:

 • šitie vaginálnych stien a poškodených väzov a svalov,
 • upevnenie tela v správnej fyziologickej polohe pomocou špeciálnych očných zdravotníckych materiálov, t
 • úplné odstránenie orgánu.

Chirurgická liečba je niekoľkých typov:

Často sa často implantujú aj starší pacienti. špeciálne krúžky v pošve, vytvára podporu a obštrukciu zostupu tela.

Záver a závery

Vážna diagnóza - prolaps maternice - ohrozuje neplodnosť, stratu mnohých panvových orgánov, rozvoj fekálnej a močovej inkontinencie a pretrvávajúcu oslabujúcu bolesť.

Takáto „kytica“ samozrejme nedáva žiadnej žene radosť. Dámy sa preto musia starostlivo starať o svoje zdravie a byť dostatočne pozorný k stavu svojho tela, aby sa zrodili princezny a hrdinovia, aby dostali skutočné kytice od milovaných mužov a aby žili pokojne, radovali sa každý deň!

Anatomické údaje

Maternica sa drží na svojom mieste v väzoch panvy a svaloch perineu. Ligamenty maternice - hlavne spojivové tkanivové útvary pripojené na jednom konci k maternici, druhé - k mäkkým tkanivám (pobrušnice a ďalšie) a kosti. Podľa funkčného pridruženia štruktúry, ktorá drží maternicu, možno klasifikovať takto:

 • hojdať,
 • ktorým sa ustanovuje,
 • podporné (podporné).

Závesné konštrukcie

Balíky patriace do tejto skupiny:

Široké väzy, analóg mezentérií, visia na maternici, ale nevykonávajú stabilizačnú funkciu: so zvýšením vnútrobrušného tlaku sa orgán posúva smerom nadol. Prsné maternice sa pripájajú k širokému väzivu s vlastným mesentériom. Kordové párové okrúhle väzy utiahnu spodnú časť maternice. Sú pripojené k spodnej časti maternice ak hrádzi.

Kotviace konštrukcie

Táto skupina zahŕňa:

 • hlavných
 • sacrouterine,
 • utero-cystická,
 • rectouterine.

Hlavné väzy pripevňujú krk k panvovým stenám. Sacrouterin, spájajúci ischmus maternice s krížom, poskytuje sklon krčka maternice posteriorne. Cystická maternica a maternica maternice fixujú maternicu na močový mechúr a konečník.

Prvé dve skupiny väzov nielen fixujú maternicu, ale tiež do značnej miery podporujú svalovú štruktúru hrádze. Oslabenie alebo poškodenie týchto väzov hrá dôležitú úlohu vo vývoji prolapsu. Skutočnosť fixácie maternice na iné orgány vysvetľuje sprievodný zostup príznakov maternice z týchto orgánov.

Nosné konštrukcie

Nosné štruktúry zahŕňajú svaly panvového dna. Panvové dno predstavuje skupina mäkkých tkanív pokrývajúcich dolnú časť panvy. Podpornú funkciu panvového dna vykonávajú tri vrstvy svalov pripevnené k panvovým kostiam a ich fasciou sú husté obaly spojivového tkaniva. Svalnatý aparát panvového dna zabraňuje prolapsu panvových orgánov. Jeho zlyhanie významne zvyšuje pravdepodobnosť rozptýlenia. Cvičenia pri znižovaní maternice ľahko dosiahnuť dobrý výsledok.

Vlastnosti spojivového tkaniva

Dôvody pre "oslabenie" spojivového tkaniva zahŕňajú:

 • dedičná predispozícia
 • postmenopause,

Zníženie pružnosti svalov a spojivového tkaniva v relatívne mladom veku nemusí byť nevyhnutne výsledkom vážneho ochorenia - vo väčšine prípadov sa môže považovať za variant normy. V starobe je tento stav spojený s podvýživou buniek (trofizmom) a poklesom syntézy estrogénov.

Príčiny núdze

Tieto dôvody možno rozdeliť do niekoľkých skupín.

 1. Podmienky vedúce k mechanickému poškodeniu hrádze a väzov.
 2. Podmienky vedúce k predĺženému zvýšeniu tlaku v brušnej dutine.
 3. Podmienky zahŕňajúce zlé zásobovanie panvy panvou.

Hlavným rizikovým faktorom je tehotenstvo a pôrod - to sú podmienky, ktoré možno pripísať prvým trom skupinám naraz. Po prvom tehotenstve sa môže vyvinúť prolaps genitálií. Prolaps maternice po pôrode je často spôsobený ďalšími rizikovými faktormi:

 • viacnásobné narodenia
 • veľké ovocie,
 • pôrodnícky manuál.

Ďalším najvýznamnejším faktorom je veľká fyzická námaha, ktorá spôsobuje zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Medzi ďalšie faktory patria:

 1. Chirurgia na panvových orgánoch a hrádzi.
 2. Predĺžená zápcha, nádory v abdominálnej oblasti, obezita.
 3. Imobilita, nádory v panve, kŕčové žily, kardiovaskulárne ochorenia.
 4. Nádory, poranenia a iné patológie centrálneho nervového systému, osteochondróza.

Liečba by teda mala začať elimináciou rizikových faktorov a korekciou stavov, proti ktorým sa vyvíja patológia (ak je možné tento stav opraviť). Ak sa tak nestalo, následky sú nevyhnutné - postup procesu, rozvoj komplikácií.

Konzervatívna terapia

Metódy konzervatívnej liečby:

 • Bandáž maternice,
 • gymnastika s vynechaním maternice.

Takáto liečba ako cvičenie na prolaps maternice a bandáž na prolaps maternice sa zvyčajne používa u žien v reprodukčnom veku s miernym nekomplikovaným prolapsom.

Močové krúžky (pesary)

Ak chcete zabrániť prolapsu maternice, môžete použiť pesary, ktoré držia maternicu na mieste, keď je správne vložená do pošvy. Pesar môže inštalovať iba lekár, nie je dovolené to robiť sám. Pesary tiež v niektorých prípadoch pomáhajú vyhnúť sa nedobrovoľnému močeniu a normalizovať defekáciu.

Táto metóda sa môže použiť ako symptomatická liečba závažných foriem, ak je operácia z nejakého dôvodu nežiaduca. Nežiaduce následky - tvorba ložísk zápalu a vredov. Takáto liečba neodstráni príčinu choroby, preto sa po jej zrušení vrátia všetky nepríjemné príznaky.

Obvaz na vynechanie maternice vo forme zbabelcov sa používa z tých istých dôvodov a na ten istý účel ako pesary, iba vonkajšia podpora. Nežiaduce následky - zhoršenie cievnych porúch a oslabenie vlastného svalového systému.

Gymnastické cvičenie

Odporúča sa vykonávať fyzické cvičenia v prípade prolapsu maternice, aby sa posilnil svalový rámec hrádze a normalizoval sa krvný obeh. Osobitnú pozornosť si zaslúži komplex vyvinutý pôrodníkom Kegelom. V niektorých prípadoch táto metóda pomáha predchádzať prolapsu maternice po pôrode. Ak robíte cvičenia správne, fyzioterapeutické cvičenia prinesú len výhody a žiadne nežiaduce následky.

Nie je možné robiť cvičenia v týchto prípadoch:

 • počas tehotenstva v prípade hrozby potratu a potratu v histórii,
 • v pooperačnom období,
 • s gynekologickým zápalom a nádormi.

Cvičenie sa odporúča pre ženy v reprodukčnom veku s miernymi nekomplikovanými formami prolapsu maternice. Táto metóda bohužiaľ nezaručuje vyliečenie.

Pin
Send
Share
Send
Send