Zdravie

Prečo počas mesačnej bolesti na ľavej strane

Pin
Send
Share
Send
Send


Bolestivosť na ľavej strane je skôr vážny príznak. A na liečbu nepohodlia musia byť zodpovedné. Koniec koncov, zdrojom bolesti môžu byť problémy v pankrease, slezine, pečeni, žalúdku, žlčníku a mnohých ďalších vnútorných orgánoch. Preto je potrebné presne zistiť, čo spôsobilo boľavú bolesť na ľavej strane.

Príčiny tohto javu

Je celkom zrejmé, že boľavá bolesť na ľavej strane je vyvolaná určitými poruchami vo fungovaní vnútorných orgánov. Bohužiaľ, príliš veľa rôznych faktorov môže spôsobiť takéto nepohodlie. Ak chcete zistiť skutočnú príčinu bolesti, môže to byť len lekár. Preto by ste nemali samostatne diagnostikovať a pripisovať si neexistujúce ochorenia. Choďte k lekárovi, aby ste vyriešili nepríjemnú situáciu.

Najčastejšie je boľavá bolesť na ľavej strane spôsobená chorobami žalúdka, sleziny, pankreasu, bránice alebo čreva. A preto u pacienta trpiaceho nepríjemným nepríjemným pocitom je možné identifikovať patológiu:

 • žalúdka,
 • slezina,
 • slinivky brušnej,
 • črevné slučky,
 • oblasť ľavého otvoru.

Problémy so žalúdkom

V prípade gastritídy alebo funkčnej dyspepsie môže akékoľvek podráždenie sliznice spôsobiť bolesť. Vyprovokovať nepohodlie môže:

 • potravín
 • alkohol,
 • nadmerné užívanie lieku "Aspirin".

Pri chorobách žalúdka pacient pociťuje boľavú bolesť na ľavej strane brucha, v hornej oblasti. Niekedy nepohodlie nie je jediným symptómom, ktorý pacienta trápi. Osoba môže trpieť nevoľnosťou, vracaním.

Ak sa gastritída stala príčinou bolesti, potom pacient pociťuje výraznú úľavu po užití antacíd, ktoré môžu znížiť kyslosť žalúdočného prostredia.

Ale ak bolesť nezastaví, potom je nevyhnutné ísť k lekárovi, aby sa vylúčili vážne patológie, ako je vred alebo rakovina.

Ochorenie sleziny

Veľmi často je boľavá bolesť na ľavej strane pod rebrami vyvolaná týmto orgánom. Nakoniec, slezina sa nachádza v hornej oblasti pobrušnice a je lokalizovaná veľmi blízko povrchu.

Bolesť môže byť spôsobená zvýšením veľkosti sleziny. Okrem toho po poranení peritoneu alebo niektorých infekčných patológií môže byť orgán náchylný na prasknutie. Slezina je extrémne zraniteľná, pretože sa nachádza veľmi blízko povrchu tela. Niekedy, v dôsledku infekčných patológií (napríklad mononukleóza), orgán značne zväčšuje veľkosť a stáva sa mäkším v konzistencii. V tomto prípade sa riziko prasknutia zvyšuje aj bez vonkajšieho vplyvu.

Symptomatológia charakterizujúca patológiu:

 • silná bolesť brucha
 • vysoká citlivosť v tejto oblasti
 • modrá oblasť v oblasti pupka v dôsledku veľkej akumulácie krvi.

Prietrž bránice

Bolesť na ľavej strane, vpredu, v hornej časti brucha môže naznačovať skôr nepríjemný jav. Membrána je sval, ktorý oddeľuje brušnú dutinu od prsnej dutiny. Jeho štruktúra znamená dieru, cez ktorú je pažerák spojený so žalúdkom. V prípade oslabenia svalového tkaniva sa otvorenie môže zvýšiť. Výsledkom je, že sa horná časť žalúdka začne vybiehať z peritoneu do hrudnej dutiny. Táto patológia sa nazýva diafragmatická prietrž.

Tupá bolesť, ktorá sa vyskytuje v tejto patológii, je často vnímaná ako nepohodlie v oblasti srdca, pretože pacient môže pociťovať nepríjemné pocity v hrudníku.

Je ľahké odlíšiť tieto patológie. Bolesť vyvolaná prietržou bránice, počas ohybu alebo v polohe na chrbte je značne zvýšená. Srdcové ťažkosti „nereagujú“ na žiadne pohyby tela.

Nezabudnite však, že len skúsený špecialista môže urobiť skutočnú diagnózu.

Črevné patológie

Nepohodlie na ľavej strane môže byť vyvolané zápalovými procesmi v dolných častiach hrubého čreva. Najčastejšie pacienti pociťujú nielen bolesť. Choroba je sprevádzaná ďalšími príznakmi:

V prípade podozrenia na črevný zápal by sa mal pacient zdržať niekoľkých dní od:

 • čerstvé ovocie a zelenina
 • korenené, korenené koreniny,
 • čierny chlieb
 • mlieko.

Po niekoľkých dňoch sa stav pacienta výrazne zlepšuje. Ak sa však zdravie nezotavilo ani napriek úplnému dodržiavaniu odporúčanej stravy, je nevyhnutné poradiť sa s lekárom.

Možno budete musieť podstúpiť liečebný cyklus.

pankreas

Pomerne často, bolesť v ľavom bruchu vyvoláva pankreatitídu. Ide o zápal pankreasu. Toto telo môže spôsobiť nepríjemné pocity v centrálnej oblasti, na pravej strane. Dôvody takejto prevalencie neznesiteľných symptómov spočívajú v štruktúre žľazy. Pankreas sa natiahne cez hornej časti brucha.

Tento orgán je veľmi často vystavený rôznym zápalovým procesom (pankreatitída). Často sa tiež nachádza onkológia pankreasu.

Podozrenie na patológiu v tomto orgáne je možné podľa povahy bolesti:

 • bodnutie na ľavej strane
 • s pankreatitídou, nepohodlie je extrémne ostré,
 • môže to byť pásový opar a dokonca aj vzadu.

Často je patológia sprevádzaná hypertermiou, nevoľnosťou, zvracaním.

Pacienti postihnutí rizikom pankreatitídy sú: t

Ľudia musia dodržiavať prísnu diétu niekoľko dní na zmiernenie bolesti. V každom prípade, aby sa vylúčili opakované ataky, je dôležité poradiť sa so svojím lekárom o priebehu liečby.

Nepohodlie v chrbte

Bolesť na ľavej strane sa môže šíriť do rôznych častí tela. Niekedy sa objavujú nepríjemné pocity v chrbte. V tomto prípade sa nepohodlie môže objaviť ráno alebo sa obťažovať na dlhú dobu. Existujú však prípady, keď sa bolesť v ľavej časti chrbta stáva jednoducho neznesiteľnou. Takéto nepohodlie neumožňuje prácu, odpočinok.

Tak prečo ľavá strana bolí zozadu? Zdrojmi nepohodlia môžu byť:

 1. Patológia dýchacieho systému (pneumónia, pohrudnica, rakovina pľúc alebo priedušiek, pneumotorax).
 2. Choroby srdca (angina pectoris, aneuryzma aorty, infarkt myokardu, perikarditída).
 3. Choroby močového systému (retroperitoneálny hematóm, renálna kolika, arteriálna trombóza).
 4. Patológia nervového systému a miechy.

Určiť skutočnú príčinu bolesti je možné až po prieskume.

Typy bolesti

Venujte pozornosť aj charakteristike nepohodlia:

 1. Predĺžená bolesť pod rebrami môže indikovať poškodenie obličiek.
 2. Pulzujúca povaha nepohodlia, zhoršená inhaláciou, je symptómom postihnutého pľúcneho tkaniva.
 3. Tupá bolesť môže signalizovať zápalový proces v obličkách alebo slezine.
 4. Intenzívny nepohodlie pásového oparu v epigastrickej zóne, ktorý dáva lopatke, srdcu alebo dolnej časti hrudnej kosti - príznaky pankreatitídy.
 5. Akútna bolesť, ktorá sa výrazne zhoršila počas exspirácie, najčastejšie signalizuje osteochondrózu alebo interkonstálnu neuralgiu.
 6. Trvalé pálenie v hrudnej kosti, periodické „lumbago“ môže indikovať aneuryzmu aorty.
 7. Streľba, projekčná bolesť je často známkou poškodenia miechy a nervového systému.

Choroby mužov

Zástupcovia silnejšieho pohlavia zažívajú bolestivé bolesti. Ľavá strana, spodná časť brucha u mužov je oblasť, v ktorej sa môžu vyskytnúť úplne nepríjemné ochorenia. Dôvody pre takéto nepohodlie môžu byť mnohé. Je dosť ťažké samostatne určiť zdroj, ktorý vyvoláva boľavé nepohodlie na ľavej strane, takže návštevu lekára by ste nemali odložiť.

Zvážte, čo spôsobuje nepríjemnú bolesť. Ľavá strana, spodná časť brucha u mužov môže byť narušená množstvom faktorov. Docela vážnymi príčinami nepohodlia sú prietrž, zápal semenníkov, cysta, objemové tkanivo alebo zápal pankreasu.

Posilnené cvičenie môže tiež spôsobiť nepríjemné nepohodlie na ľavej strane. V tomto prípade sa nemusíte báť príliš veľa. Takáto bolesť naznačuje nezvyčajné trasenie vnútorných orgánov. Spravidla nepohodlie je brnenie, ťahanie. Je potrebné zastaviť a nadýchnuť sa. Ešte lepšie je preskočiť jednu lekciu.

Veľmi častou príčinou bolesti u mužov je zápal semenníkov. Táto patológia je spôsobená prechladnutím, sedením na chladných lavičkách alebo infekciou.

Príčiny bolesti u žien

Často sa takéto nepohodlie vyskytuje u tehotných žien. V tomto prípade sa bolestivá bolesť na ľavej strane žien objavuje od 8. týždňa. Zvláštne pocity spojené s rastom plodu. Zároveň sa zvyšuje väzba. Takéto príčiny môžu vyvolať abdominálne nepohodlie.

Bolesti u žien sú najčastejšie spôsobené nasledujúcimi faktormi:

 1. Natiahnutie väzov spôsobuje nepohodlie. Takýto jav je celkom prirodzený. Žena má bolesť kňučania. Spravidla nepohodlie po určitom čase prechádza samo. Nemali by sa používať lieky proti bolesti.
 2. Nepohodlie bolesti na ľavej strane môže signalizovať abnormálne fungovanie žalúdka. Veľmi často sa tehotné ženy stávajú mimoriadne selektívnymi v preferenciách chuti. Nastávajúce matky konzumujú veľa jedla a dosť často. Zároveň sa im podarí skombinovať úplne nekompatibilné produkty. Samozrejme, že je lepšie snažiť sa byť vo svojej strave náročnejší.
 3. Niekedy bolesť počas tehotenstva vyvolaná poruchou pankreasu. To je typické pre ženy, ktoré nedodržiavajú diétu, sú príliš závislé na mastných, mäsových potravinách, dyme alebo konzumujú alkohol. V takejto situácii sa musíte okamžite ponáhľať k lekárom. Tieto porušenia môžu nepriaznivo ovplyvniť zdravie dieťaťa.
 4. Zdroj bolesti na ľavej strane môže byť veľmi vážny. Takéto nepohodlie je jedným zo symptómov porúch placenty. Iba včasná diagnóza môže zachrániť drobky. To sa často stáva potratom.

Ak má tehotná žena bolesť, mali by ste okamžite kontaktovať svojho gynekológa a starostlivo popísať všetky bolestivé príznaky. Skvelým riešením by bol ultrazvuk. Tým sa zabezpečí, že dieťa nie je v nebezpečenstve.

záver

Ak je v ľavom bruchu dospelého alebo dieťaťa bolesť, je potrebné poradiť sa s lekárom. Koniec koncov, každá patológia, dokonca aj zápal slepého čreva, sa môže stať zdrojom nepohodlia. Neprerušujte návštevu u lekára. Pamätajte: zanedbávanie ich zdravia a stavu blízkych nikdy neviedlo k dobru. Preto, keď vznikne bolesť, neponáhľajte si s analgetikami alebo antispasmodikami. Choďte k lekárovi, aby ste zistili pravý dôvod spôsobujúci takéto nepríjemné pocity.

Patológie, ktoré spôsobujú bolesť na ľavej strane počas menštruácie

Keď začne menštruácia a vľavo sa objaví bolesť v boku, hlavnou príčinou môže byť:

 • Endometrióza - proliferácia sliznice maternice, ktorá má benígnu povahu. Vývoj ochorenia sa môže uskutočniť v genitáliách, ako aj v peritoneu. Bunky presahujú oblasť sliznice a začínajú sa množiť, preto mesačne idú hojnejšie a dlhšie ako predpísané obdobie. Cyklus menštruácie s endometriózou trvá často viac ako jeden mesiac. Bolesť brucha môže byť rôznej intenzity a povahy, objavovať sa pred aj po menštruácii. Orgán, ktorý je postihnutý chorobou, je väčší a začína krvácať. Je možné, že žena sa neskôr ukáže ako neplodná. Súbežné príznaky zahŕňajú horúčku, slabosť celkového stavu tela, nevoľnosť a vracanie.
 • Salpingitída - zápal vajíčkovodov, ktorý má bakteriálnu povahu. Prvá vec, ktorú choroba pokrýva sliznicu, a potom všetky ostatné vrstvy. Telo sa zväčšuje a obvyklý menštruačný cyklus sa stráca: výtok nie je pravidelný a hojný, s charakteristickými nečistotami hnisu. Sprievodnými príznakmi ochorenia sú slabosť, horúčka, bolesť hlavy, nevoľnosť a vracanie. Ak ochorenie prebieha v akútnom štádiu, potom žalúdok začne prudko zranený a dosť silne na ľavej strane. Chronické štádium ochorenia je charakterizované tupou bolestivou bolesťou.
 • Ruptúra ​​a torzia vaječníkov je ochorenie, ktoré si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, pretože dochádza k náhlemu narušeniu prietoku krvi vo vaječníkoch a začína sa zápalový proces, čo vedie k jeho smrti. Začne sa krvácanie z pošvy. Často sa choroba objavuje v dôsledku preťaženia tela fyzickej povahy. Sprievodnými príznakmi sú silná bolesť v ľavej a dolnej časti brucha, zasahujúca do oblasti slabín. Môže sa tiež zvýšiť telesná teplota, začne sa nadmerné potenie, slabosť, nevoľnosť a retardácia, migréna, rýchly pulz atď.
 • Cystitída je zápalový proces infekčného pôvodu, ktorý sa vyvíja v dôsledku hypotermie a zníženia ochranných funkcií imunitného systému. Tiež sa môže objaviť ochorenie v dôsledku nosenia oblečenia, ktoré nie je vhodné vo veľkosti, sexuálne vzťahy s rôznymi partnermi a užívanie cytotoxických liekov. Príznaky cystitídy sa prejavia ako bolesť brucha a na ľavej strane, neustála nutkanie na močenie, ktorá je tiež bolestivá. Farba moču je zakalená, prípadne s krvnými nečistotami.
 • Poruchy absorpcie a trávenia potravy črevami. Pri malabsorpcii môže byť povaha bolesti odlišná. Prítomné sú aj tieto príznaky: hnačka s tukovými nečistotami, silná únava, slabosť, strata hmotnosti, vlasy, nadmerná strata kože, krehkosť nechtov.

 • Syndróm dráždivého čreva, ktorý môže poškodiť žalúdok vľavo, a tiež sa objaví zápcha alebo hnačka, zvýšená plynatosť a časté nutkanie na defekáciu.
 • Ulcerózna kolitída je chronický zápal čriev, ktorý spôsobuje bolesť v bruchu, ktorá začína kŕče. Tiež osoba často vykonáva akt defekácie, v ktorom krvné nečistoty sú viditeľné vo výkaloch.
 • Urolitiáza. Často sa vyskytuje u žien s dedičnými tendenciami av prítomnosti provokujúcich faktorov: nezdravá strava, nezdravý životný štýl, infekcia v urogenitálnom systéme alebo prítomnosť metabolického ochorenia. Symptómy urolitiázy sú bolesti v bruchu s rôznou lokalizáciou a intenzitou, ktoré dávajú do slabín. V procese močenia sa stáva bolestivým.

Diagnóza chorôb, ktoré spôsobujú bolesť na ľavej strane počas menštruácie

Ak vaša ľavá strana bolí počas menštruácie, musíte najprv určiť povahu bolesti:

 • ak je ochorenie gynekologického charakteru, môže byť bolesť rôzna: akútna, rezná alebo boľavá, pričom sa dá bruško. Všetko závisí od toho, ako choroba postupuje,
 • keď je močový mechúr zapálený, bolesť je prevažne ťahaná, tiež sprevádzaná poruchou funkcie močovej trubice,
 • ochorenie obličiek je charakterizované matnou alebo ostrou bolesťou na ľavej strane, siahajúcou do dolnej časti chrbta a brušnej dutiny,
 • v prítomnosti črevných ochorení, žalúdok začína bolieť nielen na ľavej strane, ale aj v jeho ostatných častiach. Bolesť je často akútna, boľavá, objavuje sa bezprostredne po jedle.

Keď je nástup menštruácie sprevádzaný bolesťou na ľavej strane, je nevyhnutné, aby ste kontaktovali špecialistu a zistili jeho príčiny. Za účelom diagnostiky lekár najprv vykoná vaginálne vyšetrenie. Potom je pacient poslaný na ultrazvukové vyšetrenie orgánov peritoneum a malej panvy, aby zistil, kde presne je problém a aké nebezpečné je pre zdravie ženy.

S cieľom získať úplný obraz ochorenia, vyšetrenie maternice a príveskov pomocou röntgenového žiarenia, ako aj hysteroskopia. Pacient berie krvný test, a lekár tiež berie vaginálne sekréty z nej počas menštruácie určiť, či existujú zápalové procesy v maternici, alebo nie. Vykonajte tiež analýzu nádorových markerov, ktorá prispieva k definícii endometriózy v počiatočných štádiách vývoja.

Krvný test, nádrž na kultiváciu moču, ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny a malej panvy, ako aj cystoskopia pomáhajú diagnostikovať cystitídu.

Črevné ochorenia sú určené výsledkami analýzy výkalov, röntgenových lúčov a ultrazvuku brušnej dutiny, irigografiou, kolonoskopiou a rektoromanoskopiou.

Ak sa chcete dozvedieť o možných patológií obličiek, je potrebné prejsť moču testy (všeobecne, podľa Nechyporenko a Zimnitsky), podstúpiť ultrazvuk a vylučovanie urografia.

Oneskorenie a bolesť brucha s dysfunkciou vaječníkov

Oneskorenie a bolesť brucha, tradične považované za prvé príznaky tehotenstva, môžu byť príznakmi mnohých ochorení, z ktorých najčastejšie je dysfunkcia vaječníkov. Она может появиться как результат какого-либо гинекологического заболевания (к примеру, аднексита, поликистоза яичников, миомы матки) либо эндокринного расстройства (болезни щитовидной железы).

Ovariálna dysfunkcia sa vyvíja, keď je narušená funkcia hormónov tvoriacich vaječníky, v dôsledku čoho je menštruačný cyklus narušený a ovulácia chýba. Toto ochorenie sa prejavuje oneskorenou menštruáciou na viac ako 4-5 mesiacov, po ktorej krvácanie začalo trvať dlhšie ako 7 dní. Ale môže sa vyskytnúť častá nepravidelná menštruácia.

Keď dysfunkcia vaječníkov pozorovať ťahanie, matné alebo kŕče bolesti brucha, rovnako ako v dolnej časti chrbta.

Ochorenie môže spôsobiť neplodnosť alebo neschopnosť prenášať plod, maternicové myómy, mastopatia, endometrióza, môže tiež indikovať existujúce malígne nádory a mimomaternicové tehotenstvo.

Oneskorenie a bolesť brucha s kŕčovými žilami panvy

Ťahová bolesť v spodnej časti brucha a v perineálnej oblasti je charakterizovaná kŕčovými žilami panvy alebo varikokély u žien. Tiež, s touto chorobou, menštruácia meškanie a nepohodlie po pohlavnom styku sú možné.

Varikokéla má progresívny priebeh prúdenia. Choroba sa začína rozvíjať v adolescencii a je asymptomatická, preto je možné diagnostikovať zmeny v panvovom venóznom systéme len s použitím ďalších výskumných metód. Syndróm bolesti sa zvyšuje s vekom, bolesti sa líšia odrody. Neexistujú žiadne špecifické príznaky kŕčových žíl panvy, preto by ženy so zníženou bolesťou brucha a oneskorenou menštruáciou mali skúmať žilový systém panvy.

Choroba je chronická a úplné vyliečenie nie je možné. Liečba je komplexná, zahŕňa fyzioterapiu a farmakoterapiu.

Oneskorenie a bolesť brucha počas mimomaternicového tehotenstva

Takéto symptómy môžu byť vyvolané mimomaternicovým tehotenstvom, ktoré najprv prebieha rovnakým spôsobom ako normálne. Pri mimomaternicovom tehotenstve sa často pozoruje nevoľnosť, závraty, strata vedomia a slabosť. Konštantná slabá alebo bolestivá bolesť počas tehotenstva môže byť na pravej alebo ľavej strane brucha tesne nad pubis.

Ak nevidíte lekára s takýmito príznakmi včas, riziko prasknutia vajíčkovodu a otvorenie vnútorného krvácania je veľké.

Oneskorenie a bolesť brucha počas adhézie

Pri chronickej forme adhezívneho ochorenia sa pozorujú periodicky sa vyskytujúce bolestivé bolesti v spodnej časti brucha, môže sa vyskytnúť aj oneskorená menštruácia a zápcha. Takto sa môže prejaviť endometrióza alebo latentné infekcie. Adhézie sú nebezpečné, pretože môžu viesť k neplodnosti. Choroba je diagnostikovaná pri vyšetrení gynekológom na základe sťažností a anamnézy ženy. Presná diagnóza sa vykoná až po dodatočnom vyšetrení.

Pri oneskorenej liečbe sa môže vyvinúť neplodnosť, ohyb maternice, menštruačné poruchy, mimomaternicové tehotenstvo.

Oneskorenie a bolesť brucha s polycystickými vaječníkmi

Polycystické vaječníky môžu spôsobiť oneskorenú menštruáciu a bolesť v dolnej časti brucha. Pri tejto chorobe sa vo vaječníkoch vytvárajú a rastú malé cysty. Spôsobené hormonálnymi poruchami v ženskom tele. Ochorenie sa môže vyskytnúť bez príznakov, ale niekedy dochádza k oneskoreniu menštruácie a krehkej bolesti v spodnej časti brucha. Bolesť sa môže šíriť do panvovej oblasti a dolnej časti chrbta. Tieto príznaky sa môžu spojiť aj s obezitou a zvýšenou mastnosťou vlasov a pokožky.

Polycystické vaječníky môžu viesť k neplodnosti a potratu.

Príčiny unilaterálnej bolesti brucha

Ak v predvečer mesačnej bolesti v jednej zo strán môže byť dôvod:

 1. Genetická dispozícia, prenášaná z matky alebo babičky. Vyskytujú sa intenzívne sťahy svalov maternice a nervové zakončenia sú príliš citlivé. V tejto situácii pomáhajú lieky proti bolesti.
 2. Gynekologické ochorenia, ktoré sú často sprevádzané vážnymi následkami: ohyb maternice, myómy, endometritída, endometrióza, adenomyóza, ruptúra ​​vaječníkov.
 3. Ak sa syndróm bolesti sústreďuje v spodnej časti brucha, dochádza k tomu v dôsledku zavedenia špirály ako metódy antikoncepcie, následne potratu alebo iných zásahov. Keď ide o silné bolesti, je lepšie špirálu odstrániť.
 4. Bolestivosť môže vyvolať iné ochorenia, ktoré nesúvisia so sexuálnou sférou. Napríklad obličkové kamene, zápal močového mechúra, zápal slepého čreva, neurológia.

Ak ide len o ľavú alebo pravú stranu, v niektorých prípadoch to môže byť prejav tubálneho tehotenstva. V každom prípade je nebezpečné ignorovať takéto závažné znamenie ako bolesť. Preto je potrebné okamžite navštíviť lekára.

Ak je syntéza prostaglandínov narušená uprostred mesačného cyklu a krátko pred regulátorom, môže sa v boku objaviť bolestivosť. Stáva sa, že ženy trpia bolestivými prejavmi ovulácie v čase uvoľnenia zrelého vajíčka, keď je folikul roztrhaný. Nepohodlie trvá niekoľko minút až niekoľko dní. Príčiny malátnosti, ktoré sa vyskytujú niekoľko týždňov pred menštruáciou sú:

 1. Ruptúra ​​kapilár nachádzajúcich sa v spodnej časti folikulu. Kvôli prasknutiu, folikulárna tekutina padá na brušnú stenu a maternica, ktorá je týmto podráždená, sa začne sťahovať a spôsobovať nepohodlie spojené s procesom ovulácie.
 2. Bolesť na pravej strane počas menštruácie a ďalších dní. Často sú predzvesťou zápalu slepého čreva. Zvyčajne sú spojené zvýšením teploty. Takéto príznaky nemôžu byť tolerované, oveľa menej odôvodnené ich ovuláciou. Ak sa bolesť zvyšuje a starosti horúčku, mali by ste okamžite zavolať lekára, pretože tento stav môže byť hrozbou pre život.
 3. Bolesť na boku pred menštruáciou. Vzniká v dôsledku prítomnosti abscesu, adhézií alebo onkológie panvových orgánov.

Niekedy sa stáva, že počas obdobia ovulácie alebo v predvečer menštruácie, ženy cítia miernu bolesť, ktorá je považovaná za mimo normu. Ale najčastejšie je to znak patológie, ktorú treba liečiť, takže pri opakovaní príznakov by ste nemali návštevu gynekológa odložiť.

Vaječníková apoplexia

Pozoruje sa ovariálna apoplexia (ruptúra):

 • v dôsledku rôznych infekcií
 • tubálne tehotenstvo
 • cysty,
 • zápal príveskov,
 • príliš veľa sexu
 • fyzického zranenia alebo nadmerného stresu.

Klinika apoplexie okrem bolesti v boku, ktorú nemožno tolerovať, sa tiež prejavuje:

 • v teple
 • závraty,
 • nevoľnosť a zvracanie
 • mdloby.

Ak je poškodený ľavý vaječník, potom bolesť pred menštruáciou sa obáva na ľavej strane, a ak je pravý vaječník, potom to bude bolieť vpravo. Bolestivé pocity sú kňučanie, šitie, paroxyzmálne. Útoky pokračujú od pol hodiny do niekoľkých hodín.

Ak žena nedostane včasnú lekársku pomoc, potom bolesť na ľavej strane pred menštruáciou spôsobí smrť v dôsledku veľkej straty krvi.

Mimomaternicové tehotenstvo

Tubálna gravidita nastáva, keď je ženská reprodukčná bunka, ktorá sa zlúčila s mužom, fixovaná nie v maternici, ale v trubiciach alebo vaječníkoch. Na identifikáciu tejto patológie je potrebné urobiť ultrazvuk.

S progresiou takéhoto tehotenstva na 2-3 mesiace, žena sa cíti, pred menštruáciou, bolesť v boku vpravo alebo vľavo. Je to preto, že ovocie je pripojené. S rozvojom embrya sa zvyšuje pocit bolesti. Je to spôsobené tým, že tenké a krehké steny vajcovodov alebo vaječníkov musia byť natiahnuté v dôsledku oplodneného vajíčka, ktoré v nich rastie.

Ak tento útok nezistíte včas a neodstránite ho, objaví sa prasknutie trubice alebo vaječníkov, ktoré je sprevádzané silnou bolesťou. Dieťa zomrie a život ženy bude v nebezpečenstve. Preto, keď sa tehotná žena cíti, že má bolesť v pravej (ľavej) strane v spodnej časti brucha, mala by okamžite konzultovať s lekárom, aby vylúčila nesprávnu implantáciu plodu.

hydrosalpinx

Toto ochorenie interferuje s koncepciou a objavuje sa v dôsledku zápalových gynekologických ochorení maternice. S touto patológiou sa jedna alebo obe vajíčkovody naplnia seróznou tekutinou nazývanou transudát.

Pôvodne je choroba asymptomatická. Ako sa vyvíja patológia, žena je znepokojená nasledujúcimi prejavmi:

 • nízka bolesť chrbta a bočná bolesť počas menštruácie,
 • intenzívne bielenie počas celého mesiaca,
 • neschopnosť počať,
 • bolesti menšej závažnosti v dolnej časti brucha po menštruácii.

Pri včasnom zistení odchýlok môže byť eliminovaný bez ďalších následkov.

endometrióza

Pri tomto ochorení rastie vrstva sliznice ženského pohlavného orgánu. Je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • dlhodobá a bolestivá menštruácia,
 • s mesačnou bolesťou,
 • silná bolesť niekoľko dní pred menštruáciou a vymiznutie nepríjemného pocitu pri ukončení výtoku.

Toto je závažná patológia, v dôsledku čoho môžete dokonca stratiť reprodukčné schopnosti.

zápal slepého čreva

Táto patológia sa vyskytuje v dôsledku zápalu slepého čreva. Nachádza sa v dolnej časti brucha na pravej strane.

Útok zápalu slepého čreva sa prejavuje intenzívnou bolesťou, nevoľnosťou a vysokou horúčkou. Ak sa to stane v predvečer menštruácie, potom žena môže zmiasť bolesť na pravej strane pred menštruáciou s nebezpečným patologickým stavom. A v tejto situácii, musíte naliehavo vyhľadať lekársku pomoc, pretože v prípade, že slepé črevo praskne, potom intoxikácie tela dochádza, a lekári nemusia mať čas zachrániť ženu pred smrťou.

Proces adhézie po operáciách brucha

Lepidlá - lepenie, spájanie membrán vnútorných orgánov. Často ide o chirurgickú patológiu, to znamená, že sa objavujú po operácii. Zjavná mierna alebo akútna bolesť v mieste. Zvyčajne je to žalúdok a boky. Adhézie sa tvoria v črevách a orgánoch genitourinárneho systému. Bežné príznaky sú:

 • zápcha, plynatosť,
 • nepravidelný pohyb čriev.

Aby sa zabránilo tvorbe adhézií, je potrebné po operácii dodržiavať preventívne opatrenia.

Problémy s pohybom čriev

Keď ľavá strana bolí pred menštruáciou, často je zdrojom problému stagnácia výkalov v čreve. Zápcha je stav, pri ktorom nielen ľavá strana brucha bolí, ale aj zdravotný stav sa zhoršuje, migrény, nespavosť a zvýšená tvorba plynu. Potom stojí za to:

 • využiť probiotiká, ktoré podporujú intestinálnu reprodukciu prospešných baktérií,
 • piť čo najviac tekutiny
 • pohybovať sa viac, viesť aktívny životný štýl,
 • jesť zeleninu, ovocie, bobule, sušené ovocie,
 • odstrániť čo najviac z diétneho alkoholu, solené, údené, vyprážané.

Zápal vajcovodov

Salpingitída je zápalové ochorenie vajíčkovodov bakteriálneho pôvodu. Často sa vyskytuje salpingooporitída - zápal trubíc a vaječníkov dohromady. Po prvé, je ovplyvnená sliznica, potom zostávajúce vrstvy. Súčasne sa zvyšuje veľkosť postihnutých orgánov, vyskytujú sa poruchy menštruačného cyklu: nepravidelná menštruácia, často hojná.

Tam sú hnisavý výtok z genitálneho traktu, príznaky intoxikácie: celková slabosť, bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, horúčka. Povaha bolesti pri akútnom zápale je ostrá, silná. V chronickej forme, bolesť v spodnej časti brucha je matná, boľavá v prírode.

Ruptúra ​​alebo torzia ľavého vaječníka

Ruptúra ​​a torzia vaječníka sa označuje ako núdzová, pretože prudko narúša krvný obeh v orgáne a rozvíja zápal, ktorý môže neskôr viesť k nekróze (nekróze). Najčastejšie je toto ochorenie spojené s fyzickým preťažením, hoci sa občas prejavuje v pokoji.

Hlavným príznakom je ostrá, ostrá bolesť v spodnej časti brucha, ktorá sa môže rozšíriť do oblasti slabín, stehien. Okrem toho je možná horúčka, potenie, slabosť, nevoľnosť, bolesť hlavy, rýchly pulz a tak ďalej. Spojuje krvácanie z pošvy, čo je vysvetlené nekrózou stien vaječníkových ciev.

Zápal močového mechúra

Cystitída je infekčné zápalové ochorenie močového mechúra. Najčastejšie sa vyvíja na pozadí hypotermie a všeobecného poklesu imunity. Okrem infekcií môže byť táto choroba provokovaná pevným oblečením, častými zmenami sexuálnych partnerov, drogami zo skupiny cytostatík.

Ochorenie sa prejavuje bolesťou, ťahaním bolesti v spodnej časti brucha, neustálym nutkaním na močenie. Moč je často a v malých množstvách oddelená, s bolesťou, ktorá nejde do konca procesu. Okrem toho sa moč stáva zakalený, môže zistiť prímes krvi.

Ochorenie čriev

Pri malabsorpčnom syndróme (zhoršená absorpcia a trávenie) sú bolesti rôznej intenzity charakteristické najmä v hornej časti brucha, častých, hojných stoliciach s veľmi nepríjemným zápachom a veľkým množstvom tuku. Je tu zvýšená únava, slabosť, zvýšenie hmotnosti. Vyskytujú sa suchá koža, vypadávanie vlasov, krehké nechty.

V prípade syndrómu dráždivého čreva môžu byť hlavnými príznakmi zápcha a hnačka. Konzistencia výkalov je odlišná: od kvapaliny až po pevnú alebo ovcu. Bolesť je piercing a bolesť. Pacient sa obáva neustáleho nutkania na defekáciu, nadúvanie.

Nešpecifická ulcerózna kolitída a Crohnova choroba (chronické zápalové ochorenie čriev) sa vyznačujú bolesťou v spodnej časti brucha, ako kŕčom, tak ťahaním, tekutými krvavými stolicami s frekvenciou až 10-krát denne.

Ochorenie obličiek

U ľudí s dedičnou predispozíciou sa vyvíja urolitiáza. Existujú však rizikové faktory:

 • porušenie stravy,
 • nesprávny životný štýl,
 • infekcie genitourinárneho systému
 • výmeny chorôb.

Najčastejšie sa pacienti sťažujú na bolesť rôznej intenzity až po renálnu koliku. Povaha a umiestnenie bolesti je určená oblasťou obštrukcie, veľkosťou kameňa a anatomickými črtami močového traktu. Bolesť sa môže často šíriť do spodnej časti brucha, pozdĺž ureteru a do oblasti slabín. Tam je bolestivé, časté močenie. Pacienti niekedy vykonávajú nútenú pozíciu, ktorá sa môže zmeniť.

Povaha bolesti

Ak to začne bolieť na ľavej strane, musíte určiť povahu bolesti. V prípade gynekologických patológií môže byť bolesť v závislosti od priebehu ochorenia buď ostrá alebo rezná, alebo boľavá alebo ťahaná. Najčastejšie je bolesť pozorovaná v spodnej časti brucha.

Keď je zápal bolesti močového mechúra zvyčajne ťahaný, sú lokalizované v spodnej časti brucha, sprevádzané zhoršeným močením.

Pri črevných patológiách sa pozoruje bolesť v hornej aj dolnej časti brucha, je akútna alebo boľavá v prírode a často existuje spojenie s príjmom potravy a zhoršenými procesmi trávenia a absorpcie.

Ochorenia obličiek sú charakterizované tupými alebo ostrými bolesťami v bedrovej oblasti, je možné ich šíriť do spodnej brušnej dutiny.

Príčiny bolesti na boku počas ovulácie

Proces dozrievania folikulu a uvoľňovanie vajíčka uprostred cyklu môže byť bolestivé v rozpore s produkciou prostaglandínov. V tomto prípade, boky bolí počas ovulácie a pred menštruáciou. Nadmerný nárast folikulov niekedy vedie k tvorbe tzv. Funkčných cyst, ktoré sa pod vplyvom hormónov rozpúšťajú v priebehu 1 - 3 mesiacov. Súčasne sa môže zraniť pred menštruačnou stranou zo strany, kde sa nádor objavil.

Stav krvného obehu ovplyvňuje fyzickú pohodu ženy počas a po ovulácii. V druhej polovici cyklu sa zdá, že tendencia oneskoruje tekutinu v tele, čo vedie k zvýšeniu tlaku na periférne cievy v tkanivách a k rozvoju edému. Príčiny bolesti v tomto prípade môžu byť:

 • nedostatok motorickej aktivity
 • krvná stáza v brušných orgánoch,
 • obezita
 • funkcia umiestnenia maternice a príveskov.

Zároveň sú bolesti ťahané, mierne alebo mierneho charakteru a pravidelne sa opakujú počas každého cyklu. Možné sú krátkodobé spazmické ataky na ľavej alebo pravej strane spôsobené kontrakciami hladkých svalov.

Určite presne, prečo ľavá alebo pravá strana bolí počas ovulácie vždy, môžete sa obrátiť len na lekára a prejsť inštrumentálnym vyšetrením.

Bolesť na ľavej strane počas menštruácie

Orgány reprodukčného systému zaberajú pomerne veľký objem dutiny brušnej a nachádzajú sa v tesnej blízkosti čreva, močových ciest a pečene. Vlastnosti inervácie často neumožňujú jasne určiť polohu bolesti, pretože symptómy vo fyziologických a patologických procesoch môžu byť podobné. Bolesť na ľavej alebo pravej strane pred menštruáciou, ktorá sa objavuje v určitých obdobiach cyklu, je súčasťou algomenorea. V takýchto prípadoch je bolestivá, bez jasných hraníc, sprevádzaná slabosťou, opuchom a inými poruchami pohody.

Ak pred alebo po menštruácii bolí len doľava, bolesť je streľba alebo rezanie, zvyšuje sa pohybom, ohýbaním, otáčaním zo strany na stranu, sú prítomné nevoľnosti, bolestivé alebo voľné stolice - pravdepodobne sú problémy s črevami: kolitída alebo divertikulitída.

Ситуации, в которых после месячных или во время них болит левый бок, возникают при воспалении придатков, мочекаменной болезни, цистите, пиелонефрите. Počas obdobia menštruácie sa vyznačuje zvýšeným zápalom v tele. Ak ľavá strana brucha bolí, zatiaľ čo pocity sa prenášajú do bedrovej oblasti - ako keby to bolo opasok, je možné predpokladať renálnu koliku. V tomto prípade môže byť močenie ťažké.

Ak počas menštruácie bolí na pravej strane

Bolesť na pravej strane by mala byť alarmujúca v každom období menštruačného cyklu. Ich príčiny môžu byť tak funkčné poruchy, ako aj choroby sexuálnej sféry a patológie, ktoré nie sú spojené s reprodukčným ženským systémom. Keď pravá strana bolí počas oneskorenia menštruácie, je logické predpokladať vývoj ovariálnej cysty, exacerbáciu chronickej salpingitídy, ooporitídy. Bolesť je zároveň trvalá, zhoršená palpáciou, rýchlym pohybom alebo chladom.

Patológia pečene alebo žlčníka je ďalším dôvodom, prečo je pravá strana pred menštruáciou neustále boľavá. Symptómy v takýchto prípadoch sú pociťované v hypochondriu, podávanom ramenu, lopatke vpravo, v kombinácii s poruchami trávenia. Bolesť môže nastať náhle, paroxysmálne a tiež náhle zmizne.

Situácia, v ktorej je pravá strana brucha veľmi boľavá, môže naznačovať pravostranný zápal obličiek alebo výtok kameňa z močovodu.

tehotenstvo

Nástup tehotenstva po dozrievaní a oplodnení vajíčka v dostatočne veľkom počte prípadov signalizuje bolestivé symptómy. Môžu byť provokované procesom implantácie embrya do steny maternice, ktorá u všetkých žien prebieha odlišne. Bolesť môže byť dosť ťažká, kŕče a cítiť sa pri pohybe aj pri odpočinku. V prípade zdravého fyziologického vývoja tehotenstva žena čoskoro prestane cítiť bolesť - postupne sa oslabuje a vymizne do 2-3 týždňov po počatí.

Ak sa ukáže, že tehotenstvo je mimomaternicové, situácia je komplikovaná nielen bolesťou, ale aj nebezpečenstvom prasknutia vajíčkovodu, peritonitídy a iných závažných zdravotných následkov. Pravdepodobnosť pripojenia a vývoja embrya na nesprávnom mieste pre toto sa zvyšuje s porušením priechodnosti skúmaviek, zúžením ich lúmenu, prítomnosťou endometriálnych oblastí mimo maternice.

Po počatí sa telo musí zbaviť genitálnej bunky z vajíčkovodu a upevniť ju na ďalší vývoj v maternici. Prítomnosť mechanických prekážok, vysoká alebo nedostatočná fyzická aktivita ženy môže spustiť zavedenie embrya do vajíčkovodu. Tento jav môže viesť k následnému roztrhnutiu trubice v dôsledku zväčšenia veľkosti embrya. Signál nástupu mimomaternicového tehotenstva je zvyčajne ostrá bolesť na pravej alebo ľavej strane. Zároveň sa objaví oneskorenie menštruačného cyklu av prvých dňoch je výsledok tehotenského testu negatívny. Bolesť sa zintenzívňuje s vývojom tehotenstva a po 4 až 7 týždňoch sa môže stať neznesiteľnou: definovaná ako trvalá, akútna, streľba, pálenie, vyžarujúce do konečníka, môže byť sprevádzané ťažkou nevoľnosťou, vracaním, opuchom, slabosťou a inými prejavmi toxikózy.

U niektorých žien je mimomaternicové tehotenstvo hlavným dôvodom, prečo v nasledujúcom menštruačnom období začína silná bolesť na pravej alebo ľavej strane. Často v podobnej situácii periodické krvácanie pretrváva a slúži ako príčina chyby. Jediným výsledkom tohto stavu je chirurgický zákrok. Poranená trubica sa otvorí, embryo sa odstráni a vykoná sa bandáž. Po mimomaternicovom tehotenstve sa pravdepodobne vyskytne aj bolesť z prevádzkovanej trubice pred nástupom alebo počas menštruácie, čo sa vysvetľuje porušením priechodnosti orgánu.

Možné ochorenia a patológie

Pravá strana počas menštruácie môže z mnohých dôvodov ublížiť, ale na prvom mieste by sa malo predpokladať patologické. Keď sa objavia symptómy a pred liečbou, je potrebné posúdiť povahu, intenzitu, frekvenciu bolesti a prítomnosť iných nezdravých príznakov.

Medzi problémami a chorobami reprodukčnej sféry a iných telesných systémov existuje niekoľko, ktoré môžu spôsobiť silnú bolesť na pravej strane.

Ochorenia

Adnexitída, salpingo-ooporitída - zápalové ochorenia vaječníkov, vajíčkovodov a súvisiace maternice. Často sa vyvíjajú v dôsledku prenikania a vzostupu infekcie, vrátane pohlavne prenosných infekcií. Počiatočná patogenéza môže byť skrytá a asymptomatická. V období oslabenia imunitného systému, po hypotermii, prechladnutí, vysiľujúcej záťaži, sa proces zhoršuje pod vplyvom hormonálneho narušenia. V brušnej dutine pod ľavou alebo pravou stranou sú silné boľavé alebo rezavé bolesti, ktoré sa počas fyzickej práce zhoršujú chladom.

Symptómy ochorenia majú konštantný vyčerpávajúci charakter, môžu byť sprevádzané slabosťou, bolesťou hlavy, horúčkou až do + 38–39 ° C, zhoršeným močením a patologickým krvácaním v strede alebo na konci cyklu. Syndróm bolesti sa môže zvýšiť bezprostredne pred začiatkom kritických dní. Ak sa do zápalu podieľajú sliznice, svalové vrstvy vajíčkovodov, môžu sa ďalej tvoriť adhézie, čo ohrozuje rozvoj ich obštrukcie.

Zápalový proces vo vaječníkoch, hormonálna nerovnováha, folikulárna malformácia, kŕčová expanzia epididymy niekedy spôsobujú tvorbu cystickej formácie - dobre definovanú dutinu naplnenú exsudátom. Cysta môže byť jednoduchá, môže narásť na niekoľko centimetrov a spôsobiť ostré rezné bolesti z postihnutého vaječníka. Chronické porušenie syntézy hormónov vyvoláva viac cystických útvarov. Cysty a polycystické vaječníky v prípade komplikácií sú plné prasknutia stien - orgánovej apoplexie. V tomto prípade môže byť bolesť taká silná, že vedie k strate vedomia. Lekárska pomoc v tomto prípade musí byť poskytnutá okamžite.

Diagnostika a liečba akútnych ochorení končatín sa vykonáva v klinickom prostredí:

 • Lekár predpíše test na roztrúsenie patogénnej mikroflóry, ultrazvuku panvových orgánov. S porušovaním mesačného cyklu, prítomnosť patologických sekrétov - hysterosalpingography.
 • Akútne formy zápalu sa liečia v nemocnici. V závislosti od stupňa identifikovanej patológie, laparoskopie sa môže vykonať abdominálna operácia na odstránenie cysty. Pacient musí dodržiavať lôžko. Terapia zahŕňa priebeh antibiotík, protizápalových, hormonálnych, imunomodulačných látok.
 • Chronický zápal bez rizika ohrozenia integrity vaječníkov sa lieči ambulantne. Kurz zahŕňa infúznu terapiu, fyzioterapiu, lieky.

Patológia maternice

Endometrióza - vznik a rast funkčného slizničného epitelu mimo maternice môže byť vrodený, má zápalovú, hormonálnu povahu alebo môže byť výsledkom mechanického poranenia orgánovej dutiny v dôsledku čistenia, potratov, maternicovej antikoncepcie. V závislosti od umiestnenia endometria môže byť bolesť pri tejto chorobe bolestivá alebo rezná, vyskytuje sa častejšie pred nástupom menštruácie, sprevádzaná rozmazaním tmavých sekrétov.

Zápal slizničnej vrstvy - endometritída sa vyskytuje ako dôsledok ťažkej práce, neúspešných chirurgických zákrokov, infekčných infekcií. Akútne bolesti sú charakteristické pre rýchly tok. Iné príznaky: horúčka, horúčka, hojný acyklický výtok slizníc.

Bežným ochorením maternice je tvorba hormonálne závislých benígnych nádorov - myomatóznych uzlín, ktoré sa líšia morfologickou štruktúrou a smerom rastu. Hlavným príznakom týchto nádorov: silná bolesť, ktorá môže byť lokalizovaná v oblasti pubiky, na pravej alebo ľavej strane. Tiež sa vyznačuje intermenštruačným krvácaním a ťažkým viacdenným menštruačným krvácaním, ktoré môže viesť k anémii.

Patológia žlčníka

Poruchy pečene a žlčových ciest často spôsobujú nežiaduce symptómy na pravej strane abdominálnej oblasti. U žien, ktoré trpia cholecystitídou, môže exacerbácia spôsobiť poruchy výživy, prenos ARVI, použitie účinných liekov. Bolesť v patológiách žlčníka má jasnú lokalizáciu - oblasť pravej hypochondrium. Často pocity ožiarenia chrbtice, ramena alebo pod lopatkou sú sprevádzané nedostatkom chuti do jedla, nevoľnosťou, zhoršením po jedle.

Neuralgické záchvaty

Pri degeneratívnych a zápalových ochoreniach lumbosakrálnej alebo hrudnej chrbtice sa zakončenia intersticiálneho nervu zvierajú tvrdými tkanivami. Pred menštruáciou, kvôli oneskoreniu v tele prebytočnej tekutiny, sú postihnuté nervy stlačené obzvlášť tvrdo. Tento stav je sprevádzaný silnou bolesťou, z ktorej konvenčné analgetiká pomáhajú trochu. Hypotermia alebo náhly pohyb môže vyvolať ďalší neuralgický záchvat.

V prípade ktoréhokoľvek z uvedených dôvodov pre rozvoj pravostrannej bolesti, po diagnostikovaní, môže byť potrebná hospitalizácia pre vhodnú liečbu v gynekológii, terapii, chirurgii alebo neurológii. Po uplynutí akútneho štádia je pacient prepustený a predpisuje potrebné lieky doma.

Odporúčania gynekológovia

Takmer vždy, bolesť v pravej alebo ľavej časti brucha pred menštruáciou je odchýlka od normy. Bez ohľadu na to, či sa objavil náhle prvýkrát alebo sa objavil skôr, je potrebné urýchlene konzultovať s lekárom, najmä ak sa syndróm vyvinul na pozadí celkovej slabosti tela, sprevádzanej vysokou horúčkou a nevoľnosťou. Osobitná pozornosť by sa mala venovať zdravotnému stavu po vytvorení vnútromaternicového zariadenia. Nevhodný model môže poškodiť maternicu alebo sliznicu maternice, vyvolať endometriózu. Prítomnosť cudzieho telesa je okrem toho konštantným faktorom pri zlepšovaní infekčných a zápalových procesov. Bolestivé príznaky sa môžu objaviť bezprostredne po vzniku alebo kvôli dlhému užívaniu IUD: počas menštruácie, dolná časť brušnej dutiny bolí, bolesť sa môže cítiť viac doprava alebo doľava.

Prítomnosť špirály v maternici je často príčinou vývoja mimomaternicového tehotenstva, pretože prípady koncepcie s týmto typom antikoncepcie nie sú nezvyčajné. Neexistuje možnosť získať oporu v mieste určenom pre seba, embryo sa zvyčajne implantuje a začína sa vyvíjať vo vajíčkovodoch. Zrejmými príznakmi patológie sú rezanie paroxyzmálnej bolesti, ktorá sa môže podať do krížovej dutiny alebo análneho otvoru.

Ak existuje podozrenie na ochorenie alebo mimomaternicové tehotenstvo, môžu byť rozptýlené alebo potvrdené pomocou panvového vyšetrenia a konzultácie s lekármi z iných oblastí medicíny. Čím skôr sa tak stane, tým väčšia je šanca vyhnúť sa komplikáciám.

Ak choroba nie je ďaleko, hlavné metódy liečby sú používanie antibiotík, vitamínov, imunomodulačných a posilňujúcich látok.

Samozrejme, najlepšia choroba je tá, ktorá neexistovala, takže hlavnú pozornosť treba venovať preventívnym opatreniam:

 • ísť k lekárovi, ak je to nevyhnutné, ale pravidelne, aspoň raz ročne, na chronické ochorenia - každé 3 - 6 mesiacov,
 • vyhýbať sa skokom z výšky, cvičiť extrémne športy, plávať v studenej vode, zdvíhať závažia,
 • včasné vyliečenie infekčných chorôb
 • vybrať hormonálnu alebo bariérovú antikoncepciu len u lekára.

Hlavné choroby

Mužské a ženské genitálie sa výrazne líšia, čo vysvetľuje rysy reprodukčnej funkcie. Nižšie sú čisto ženské patológie, ktoré spôsobujú bolesť na ľavej strane brucha.

Zápalové procesy v vajíčkovodoch
Forma zápalu je akútna alebo chronická. Prvý sa vyznačuje intenzívnou, ostrou bolesťou v dolnej časti brušnej oblasti, ktorá ide na ľavú stranu, ako aj dolná časť chrbta, v blízkosti chrbtice. Okrem bolesti, žena zažíva príznaky ako zhoršenie zdravia, letargia, podráždenie, horúčka. Ak proces prebieha rýchlo, možno pozorovať vaginálny výtok vo forme hnisu. Pri chronickej forme sú príznaky menej výrazné. Bolestivosť v dolnej časti brucha sa občas objavuje, bolesť je skôr ťahom a boľavým charakterom.

Ak sa zápal nelieči, výsledkom môže byť neschopnosť počať a vykonávať dieťa a proces so slabým imunitným systémom sa prenesie do všetkých vnútorných orgánov, čo môže viesť k extrémne závažným následkom, dokonca k smrti.

Zápalové procesy v končatinách
Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa adnexitída javí ako nezávislé ochorenie. V podstate je jeho výskyt spôsobený rýchlym rozvojom zápalu v trubiciach maternice. Je potrebné poznamenať, že aj žena s absolútne žiadnymi zdravotnými problémami môže čeliť zápalu príveskov. Je to spôsobené tým, že vaginálna sliznica je biotopom škodlivých mikroorganizmov, ktoré môžu, ak sa ich počet zvýši, spôsobiť rozvoj zápalového procesu, ktorý môže ovplyvniť celý urogenitálny systém.

Forma adnexitídy je akútna alebo chronická, v niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť recidíva. Zápal, ktorý sa prvýkrát prejavil, je sprevádzaný intenzívnym chladiacim bolestivým pocitom v dolnej ľavej časti brušnej oblasti, prechádzajúc pod rebrami.

V chronickej forme sa môže vyskytnúť bolesť vždy, keď je imunitný systém oslabený, nohy sú vlhké alebo zamrznuté a akútne respiračné, vírusové alebo infekčné ochorenia sa vyskytli.

Rizikovou skupinou pre výskyt zápalu v prívode sú ženy patriace do nasledujúcich kategórií:

 • Každý rok vykonáva umelý potrat.
 • Použitie intrauterinných antikoncepčných prostriedkov (špirála).
 • Tehotné ženy, ktorých adnexitída sa môže vyvinúť v dôsledku zmien hormonálnych hladín.

Ak sa zápal príveskov nelieči okamžite, následky môžu byť veľmi nepriaznivé.

Porušenie väziva maternice
Tento jav sa môže vyskytnúť u žien počas pôrodu, ako aj pri pôrode. Vzhľadom k tomu, že hmotnosť plodu sa zvyšuje, maternica je nútená zažiť zvýšené zaťaženie. Akýkoľvek neúspešný pohyb môže spôsobiť zlomenie spojivového tkaniva. Nedostatok elastínu a kolagénu v tele vedie k zhoršeniu situácie - pod vplyvom zaťaženia dochádza k napínaniu svalov.

Takáto patológia vo väčšine prípadov spôsobuje ostrú bolesť v spodnej časti brušnej oblasti, ktorá sa šíri vlnovitým spôsobom pod rebrami a do ľavej polovice tela. Počas tehotenstva a pri narodení dieťaťa pri prestávkach sa niekedy vyskytujú vnútorné krvácania, v dôsledku čoho sa vyžaduje urgentná operácia.

endometrióza
Toto je gynekologické ochorenie, pri ktorom endometriálne bunky (vnútorná vrstva steny maternice) rastú mimo tejto vrstvy. Provokačné faktory pre rozvoj takejto choroby môžu byť veľmi. V súčasnej dobe, odborníci nemôžu dať presnú odpoveď na otázku, prečo rastie endometrium. Predpokladá sa, že k tomu dochádza z týchto dôvodov:

 • Hormonálne poruchy, ktoré potláčajú aktivitu hormónu progesterónu.
 • Autoimunitná patológia.
 • Dedičný faktor.
 • Oslabenie imunitného systému a časté prechladnutie.

Príčiny endometriózy môžu byť okrem toho diabetes a nadváha, liečba erózie krčka maternice kauterizáciou, umelé potraty v ranom veku (do 18 rokov), chronický zápal močového mechúra.

Akútne príznaky tejto patológie sú pozorované v zriedkavých prípadoch. V podstate, endometrióza sa cíti s boľavou bolesťou vľavo pod rebrami a spodnej časti brušnej oblasti. Zvýšenie príznakov je zaznamenané pri ovulácii a kritických dňoch. Ochorenie môže ovplyvniť plodnosť ženy tým, že spôsobuje neplodnosť.

Ovariálna cysta
Cysta je benígny nádor obsahujúci tekutinu a expandujúci na vaječníku. Ak je ovplyvnený ľavý vaječník, potom sa v dôsledku toho objaví bolesť na ľavej strane. Veľkosť nádoru a jeho lokalizácia závisí od povahy bolesti.

Keď cysta aktívne rastie a expanduje, ženy majú nasledujúce klinické prejavy:

 1. Ťahová bolesť, ktorá obklopuje dolnú časť brušnej oblasti. Obvykle táto podmienka prechádza samostatne.
 2. Bolesť, ktorá sa zvyšuje počas menštruácie.
 3. Predĺžte cyklus.

Maximálna závažnosť bolesti je zaznamenaná na vrchole tvorby cysty, keď je zvýšené riziko, že sa zlomí. В данной ситуации, помимо боли, возникают и такие симптомы, как общее ухудшение самочувствия, повышение температуры, возможно развитие болевого шока.

Апоплексия яичника
Tento stav je náhly rozvoj krvácania do brušnej dutiny, vzhľadom k tomu, že integrita vaječníkov je narušená a praskne. To zvyšuje brucho a je tu ostrá bolesť. Pri palpácii pacient tiež pociťuje bolesť, niekedy tak silnú, že môže stratiť vedomie.

Nasledujúce môže viesť k apoplexii:

 • hormonálna nerovnováha,
 • poranenie dolnej časti brucha,
 • k dispozícii chronický zápal močových orgánov.

Spočiatku sú klinické prejavy podobné symptómom apendicitídy. Bolesť vzniká z ľavej strany, bolesť rastie a potom ustupuje. To môže ísť cez celé brucho a dolnej časti chrbta.

Ako sa liečiť

Liečba všetkých gynekologických ochorení by mala byť komplexná. Je potrebné nielen brať lieky predpísané lekárom, ale aj dodržiavať pravidlá intímnej hygieny, odmietnuť sexuálne kontakty na určité obdobie, prijať opatrenia na zlepšenie imunity. Liečba môže byť nasledovného typu:

 1. Konzervatívny. Za predpokladu, že lieky a pokyny lekára. Hlavná terapia môže byť doplnená o ľudové recepty, ale len po konzultácii s lekárom.
 2. Chirurgický zákrok. Operácia sa vykonáva len v tých situáciách, keď je stav život ohrozujúci - ak sa vyskytne vnútorné krvácanie, apoplexia atď.
 3. Fyzioterapia. V priebehu takejto liečby sa na liečenie ochorení ženských pohlavných orgánov používajú špeciálne zariadenia.

Účinnosť ľudových liečebných prostriedkov je pomerne vysoká, najmä ak je ľavá strana ženy zranená kvôli zápalu pohlavných orgánov spôsobenému infekciou alebo baktériami. Môžu sa však použiť len ako doplnok k hlavnej terapii, bez toho, aby sa poradili s lekárom.

Čo robiť, keď je ľavá strana brucha chorá

Výskyt bolesti v ľavej dolnej časti oblasti brucha u ženy môže signalizovať, že sa v tele vyvíja vážne ochorenie. Preto len prijatie bolesti pilulky - to nie je cesta von. S pomocou takéhoto opatrenia je možné zastaviť syndróm bolesti už nejaký čas, ale nezbaviť sa provokatívneho faktora, ktorý ho spôsobil. A niekedy v týchto situáciách môže byť užívanie lieku dokonca škodlivé.

Aké opatrenia treba podniknúť, ak sa objavila bolesť:

 1. Zostaňte čo najpohodlnejší, aby ste uľavili od bolesti.
 2. Kým doktor neprišiel, mali by ste si pamätať všetko, čo sa stalo pred nástupom bolesti. Pomôcť špecialistovi stanoviť diagnózu bude schopný aj do najmenšieho detailu.
 3. Ak sa vyskytla prudká silná bolesť, ktorá neprekročila viac ako jednu hodinu, ako aj iné príznaky - teplota sa zvýšila, zvracanie a rozrušenie stoličky začalo, je potrebné požiadať o neodkladnú pomoc.
 4. Ak sa po dvoch alebo troch dňoch bolesti v boku neprejdú, žena by sa mala dohodnúť s gynekológom. Ak v dôsledku vyšetrenia a iných diagnostických opatrení nie sú identifikované gynekologické ochorenia, môže byť potrebná konzultácia s inými špecialistami, ako je chirurg, špecialista na infekčné ochorenia a gastroenterológ.
 5. Neodporúča sa piť lieky proti bolesti - kvôli tomu bude pre lekára ťažšie stanoviť správnu diagnózu.

Dokonca aj keď bolesti v boku nie sú výrazné, ale vyskytujú sa pravidelne - to by malo byť základom pre návštevu lekára, aby sa včas zabránilo vzniku závažných ochorení.

Bolí žalúdok vľavo dole: možné príčiny

Brušná dutina obsahuje mnoho životne dôležitých orgánov človeka. Najmä na ľavej strane je slezina, hrubé a tenké črevo a orgány genitourinárneho systému. A v každom z týchto orgánov sa môže vyskytnúť porucha - zapália sa, porania sa, deformujú sa, na nich sa vyvíjajú nádory atď. Väčšina ochorení a stavov, ktoré vyvolávajú ľavostrannú bolesť brucha, si vyžaduje neodkladnú liečbu.

Tvorba a využitie krvných buniek sa vyskytuje v slezine. Akákoľvek patológia tohto orgánu je schopná poskytnúť ľavostrannú bolesť brucha. Hovoríme najmä o takých chorobách a stavoch sleziny, ako sú:

 • Akútne zväčšenie sleziny - patológia sa môže vyskytnúť v dôsledku zápalu alebo poškodenia odtoku krvi, v každom prípade bude pacient narušený bolesťou v dolnej časti brucha vľavo, príznaky sa môžu objaviť vo forme nevoľnosti, vracania, horúčky.
 • Infarkt sleziny - zablokovanie tepny a tvorba nekrotického ohniska obklopujúceho trombus, ostrá bolesť sa objavuje v ľavej hypochondriu a klesá, jeho intenzita sa zvyšuje s pohybom, kašľom a dokonca hlbokým dýchaním, pacient má tiež vysokú telesnú teplotu (asi 39 stupňov).
 • Inverzia sleziny - niekedy (najčastejšie v dôsledku vrodených štruktúrnych vlastností ľudských mezenterických väzov alebo v dôsledku poranenia) je splenická artéria skrútená, čo spôsobuje postupné znižovanie bolesti na ľavej strane, bolesť sprevádzanú príznakmi, ako je flatulencia, zápcha, vracanie, zhoršenie všeobecný blahobyt.
 • Absencia sleziny - potenciálne život ohrozujúce veľké abscesy: otvárajú sa do dutiny brušnej, spôsobujú difúznu bolesť, ktorá sa môže cítiť v dolnej časti brucha vľavo.
 • Lymfocytová leukémia a myeloidná leukémia (chronické formy) - onkológia krvotvorných orgánov začína bezbolestne, ale s rastom nádoru rastie bolesť: najprv sa objavia po jedle a pri pohmate.

Na strane čreva sa môže vyskytnúť ľavostranná bolesť v spodnej časti brucha z rôznych dôvodov - od banálneho nadúvania až po oveľa závažnejšie stavy a ochorenia:

 • Malabsorpcia - je neschopnosť sliznice tenkého čreva vnímať určitý produkt (alebo skupinu produktov), ​​napríklad ovocie alebo mlieko, vyskytuje sa pri klenutej bolesti v dolnej časti brucha vľavo (v dôsledku akumulácie plynov) a bolesti v kŕčoch v rovnakej oblasti (v dôsledku kŕčov v cievach a svaloch) črevnej steny).
 • Crohnova choroba - nodulárny zápal gastrointestinálneho traktu sa prejavuje nielen ľavostrannou bolesťou v spodnej časti brucha, ale aj zvracaním, hnačkou, celkovou únavou, zníženou chuťou do jedla.
 • Syndróm dráždivého čreva - sprevádzaný bolesťou, ktorá môže narušiť ľavú spodnú časť brucha, ako aj nadúvanie, hnačku alebo zápchu. Ochorenie je charakterizované obdobiami remisie a exacerbácií.

 • Nešpecifická ulcerózna kolitída - vyskytuje sa pri morfologických zmenách v črevných stenách, sprevádzaných paroxyzmálnou kolikou rôznej intenzity.
 • Polypóza - výskyt benígnych lézií (polypov) na slizniciach určitých čriev môže vyvolať ľavostrannú bolesť brucha.
 • Obštrukcia čreva je sprevádzaná silnou bolesťou, ako aj akumuláciou plynu v čreve a zápchou, nevoľnosťou a vracaním, abdominálnou distenziou a zjavnou asymetriou.
 • Inverzia čriev - sprevádzaná ťažkou paroxyzmálnou bolesťou, ktorá dočasne ustupuje a potom sa vracia, ako aj vracanie.
 • Onkológie.

Reprodukčný systém

Existuje mnoho dôvodov, ktoré spôsobujú u žien bolesť v spodnej časti brucha vľavo. Patria medzi ne nasledujúce ochorenia:

 • Zápal vajcovodov - okrem silnej bolesti v slabinách (vrátane lokalizácie je možná avľavo) pacienti trpia výtokom z pošvy, bolestivým obdobím a vysokou horúčkou.
 • Endometrióza - v tejto patológii sa epitelové bunky množia mimo maternice a ich rast v čreve je možný.
 • Ruptúra ​​a / alebo skrútenie vaječníkového pedikulu je nebezpečný stav, ktorý sa prejavuje bolesťami veľmi vysokej intenzity a poruchami celkového stavu pacienta: bledosť kože, pokles tlaku, horúčka, vracanie. V tomto prípade potrebuje pacient pohotovostnú starostlivosť.
 • Adnexitída a salpingooporitída - zápal príveskov je sprevádzaný akútnymi bolesťami v dolnej časti brucha, ktoré sú pri palpácii zhoršené.
 • Mimomaternicové tehotenstvo je pre ženu život ohrozujúce ochorenie, ktoré sa prejavuje kŕčovými bolesťami, ktorých intenzita sa postupne zvyšuje, v prípade prasknutia vajíčkovodu sa bolesť stáva neznesiteľnou a pacient potrebuje neodkladnú lekársku starostlivosť.
 • Allen-Masters syndróm - vzniká v dôsledku prasknutia väzov maternice v dôsledku silného alebo rýchleho narodenia, potratu atď.

Ďalšou z mnohých príčin ľavostrannej bolesti v spodnej časti brucha u mužov aj žien z urogenitálneho systému je expanzia obličkovej panvy.

Klasifikácia bolesti: čo to môže byť

Ľavé bolesti v spodnej časti brucha môžu mať odlišný charakter, podľa ktorého je možné podozrenie na vývoj konkrétneho ochorenia.

Tupá bolesť zvyčajne sprevádza jednostranné „ženské“ ochorenia. Ak je tupá bolesť kombinovaná s horúčkou, únavou, celkovou slabosťou, potom s najväčšou pravdepodobnosťou ide o zápalové patológie.

Ťahová ľavostranná bolesť je zvyčajne charakteristická pre hnisavé patologické stavy panvových orgánov, vyskytuje sa vtedy, keď sú väzy natiahnuté v slabínových a strangulovaných prietržiach, ako aj pri sprievodných onkologických ochoreniach (v tomto prípade sa intenzita zvyšuje s časom).

Ostré bolesti v ľavej dolnej časti brucha sú zapríčinené kŕčmi, prechodom uralitov cez močový trakt, ruptúrou ingvinálnych väzov, zápalmi, prasknutím vaječníkov, expanziou obličkovej panvy alebo močového mechúra.

Bolesť pri prešití môže byť predzvesťou ruptúry vaječníkov, čo je dôsledok distálnych porúch čriev plynom, spoločníka ochorenia obličiek alebo ulcerácie slizníc močovej trubice alebo uretrov.

V každom prípade by mala byť prítomnosť takejto bolesti základom pre získanie pomoci od lekára. Zároveň je dôležité venovať pozornosť sprievodným príznakom - zvýšenej telesnej teplote, hnačke, zvracaniu, bledosti, letargii atď. Je potrebné o nich informovať špecialistu - tieto informácie budú užitočné pri presnej diagnostike.

Liečba bolesti v dolnej časti brucha

Samozrejme, samotná liečba nie je zameraná na zmiernenie bolesti, ale na odstránenie jej príčiny. Veľmi často pacienti, ktorí trpia ľavostrannou bolesťou brucha, vyžadujú naliehavú lekársku starostlivosť a hospitalizáciu. Liečba môže byť buď konzervatívna (s pomocou rôznych liekov) alebo chirurgická.

Najčastejšími pacientmi s bolesťami brucha na ľavej strane sú lekári nasledujúcich špecialít:

 • gynekológ,

 • chirurg
 • traumatologist,
 • gastroenterológ,
 • infekčných chorôb

Pre presné stanovenie diagnózy je spravidla potrebné vyšetriť a vypočuť pacienta, laboratórne analýzy krvi a moču, analýzy enzýmov pečene a pankreasu, ako aj rádiografické, ultrazvukové a endoskopické vyšetrenia. Na základe výsledkov vyšetrenia je pre každého pacienta vypracovaný individuálny plán terapeutických opatrení.

Pozrite si video: Ako si dopriať hladké telo bez bolesti (Júl 2022).

Pin
Send
Share
Send
Send