Hygiena

Cervikálny kanál: čo to je, úloha a funkcia v tele

Pin
Send
Share
Send
Send


Tehotenstvo je najviac vzrušujúce a dôležité obdobie v živote každej ženy. V tejto dobe je práca všetkých orgánov a systémov tela zameraná na zachovanie života nenarodeného dieťaťa. Cervikálny kanál nie je výnimkou. Čo je to? Toto je jedno z najdôležitejších oddelení vnútorných pohlavných orgánov ženy, ktoré spája vagínu a dutinu maternice. Počas pôrodu sa otvára krčka maternice (fotografia je uvedená nižšie) a tvorí sa spolu s vagínou a maternicou jediným pôrodným kanálom.

Cervikálny kanál - čo to je a aké sú jeho funkcie?

Hlavnou funkciou kanála je ochrana pred infekciou a zabezpečenie prieniku spermií do maternice počas ovulácie.

Maternica je úplne sterilná. To je možné vďaka sliznici kanála, v ktorej sa tvorí veľký počet buniek produkujúcich hlien. Jeho chemické a fyzikálne vlastnosti sú priamo ovplyvnené úrovňou ženských pohlavných hormónov. Na začiatku menštruačného cyklu, ako aj na konci má hlien viskóznu konzistenciu a má kyslé prostredie. Viskózny hlien pôsobí ako korok a uzatvára krčný kanál maternice. V kyslom prostredí, ako je známe, mikróby umierajú a spermie strácajú pohyblivosť a sú neschopné oplodniť. V dôsledku kyslého prostredia nemôže infekcia preniknúť do dutiny maternice. V polovici cyklu je hladina estrogénu (ženských pohlavných hormónov) maximálna, vďaka tomu sa hlien stáva tenším a získava alkalické prostredie. Počas týchto niekoľkých dní majú spermie možnosť oplodniť zrelé vajíčko.

Vrodené abnormality

Nesprávna tvorba orgánov môže vyvolať rôzne abnormality:

Tvorba druhého krčka maternice. Táto anomália sa pozoruje, keď sa počas vývoja všetky vnútorné genitálie zdvojnásobia: dve maternice s príveskami, dvoma krčka maternice a dvoma kanálmi krčka maternice. Môže byť jedna vagína, aj keď je možný aj vývoj druhej. Táto patológia nesmie interferovať s normálnym tehotenstvom a normálnym pôrodom. Ak je táto anomália príčinou neplodnosti, je nutný chirurgický zákrok.

Atresia alebo fúzia krčka maternice. V tejto patológii je funkčné spojenie medzi orgánmi porušené, vagína nie je v žiadnom prípade komunikovaná s dutinou maternice. Z tohto dôvodu sa počas menštruácie v maternici zhromažďuje krv, čo môže viesť k peritonitíde (zápal v brušnej dutine) alebo prasknutiu vajíčkovodov alebo maternice. Tiež s takou anomáliou nemôžu spermie vstúpiť do dutiny maternice, čo môže vyvolať sterilitu. V tejto situácii je chirurgický zákrok nevyhnutný.

Cervikálny kanál - aký vplyv má na to tehotenstvo?

S nástupom tehotenstva, krčka maternice (to, čo je, už bolo uvedené vyššie) mení farbu z bledoružovej na modrastú. Je to táto funkcia umožňuje lekárovi diagnostikovať tehotenstvo v ranom štádiu. Po počatí sa hormón progesterón začína produkovať vo vaječníkoch, vďaka čomu sa hlien v krčku maternice stáva ešte silnejším a silnejším. Vďaka sliznici, ktorá uzatvára kanál, je budúce dieťa spoľahlivo chránené pred prenikaním patogénnych mikróbov. Korok odchádza krátko pred pôrodom, u niektorých žien za dva týždne, v iných - za dve alebo tri hodiny. Žena môže pozorovať žltkastý alebo číry hlien, niekedy s pruhmi krvi. Pred nástupom pôrodu sa priemer krčka maternice rozširuje na 10 cm.

Z tohto článku ste sa dozvedeli o takej dôležitej časti krčka maternice, ako je krčka maternice: čo to je a jej hlavné funkcie v ženskom tele.

Cervikálny kanál: 6 znakov polypov

Vagína je spojená s maternicou pomocou krčka maternice, tehotenstvo je vzrušujúce štádium života každej ženy. Keď žena porodí, krčka maternice, mozgový kanál je otvorený a VMP je uzavretá, spolu s pošvy a maternice je tvorený jedného pôrodného kanála, dieťa môže voľne prejsť pôrodným kanálom. Počas tohto obdobia všetky orgány a systémy pracujú pre dobro budúceho dieťaťa. Nie je výnimkou a kanála krčka maternice.

Funkcie a čo je to kanál krčka maternice

Hlavnou funkciou kanála je ochrana pred patogénnymi mikróbmi a zaistenie prechodu spermií do dutiny maternice pri ovulácii. Dutina maternice je úplne sterilná. To sa deje preto, že na sliznici je špeciálny hlien. Jeho kvalita je ovplyvnená úrovňou ženských pohlavných hormónov. Na začiatku menštruácie, ako aj na konci má hlien najhrubšiu konzistenciu a kyslé prostredie. Tento hlien je druh korku, ktorý uzatvára maternicu.

V kyslom prostredí, ako je dobre známe:

 • Nebezpečné mikroorganizmy umierajú
 • Sperm sa nemôže normálne pohybovať
 • Hnojenie nie je možné.

Vzhľadom k tomu, že médium v ​​kanáli je kyslé maternice, dutina nemôže byť infikovaná. V polovici cyklu sa množstvo estrogénu na maximum, takže hlien rozriedi a médium v ​​kanáli sa stane alkalickým. Počas tohto obdobia môže zástupca slabšieho pohlavia otehotnieť, vaječná bunka zreje, spermatozoidy ju môžu oplodniť.

S príchodom tehotenstva, cervikálny kanál mení odtieň od ružovo-modrastý.

Tento moment umožňuje gynekológovi pochopiť, že žena je tehotná. Po oplodnení vaječníka sa ženský hormón, progesterón, vylučuje do ženského tela, čo spôsobuje kondenzáciu tekutiny v krčku maternice. Pred nástupom dodávky sa priemer krčka maternice stane približne 10 cm širokým.

Príznaky polypy krčka maternice počas tehotenstva

Vnútorný decidual polyp môže nepriaznivo ovplyvniť priebeh tehotenstva a možnosť počatia dieťaťa. Faktom je, že v dôsledku tvorby polypu sa mení zloženie hlienu krčka maternice.

Tento patologický stav môže spôsobiť vznik polypu na krčnom kanáli.

Spermie bunky nebudú môcť dosiahnuť vajcia, pretože zápal v krku. Polyp v kanáli môže vyvolať potrat, potrat alebo smrť plodu vnútri matky. Ak sa zápalový proces vyvinul silno, môže dôjsť k zlyhaniu (kanál vyzerá ako lievikovitý tvar tvaru V). Aké sú príznaky krčka maternice?

Príznaky polypov krčka maternice počas tehotenstva sú ťažké krvácanie.

Rozpoznať polyp môže byť z týchto dôvodov:

 • Krv z pošvy v čase, keď by nemal byť mesačne
 • Veľmi intenzívny tok krvi počas menštruácie,
 • Izolácia krvi počas menopauzy,
 • Nepríjemný zápach (dôkaz infekcie),
 • Krvácanie po sexe,
 • Bolesť v spodnej časti brucha.

Príčiny vzniku polypu - vysoká hladina ženských pohlavných hormónov, všeobecné hormonálne zlyhanie, infekcia pohlavných orgánov, problémy s imunitným systémom. Po odstránení polypu nemusí byť funkcia vaječníkov často narušená. Lekári diagnostikujú a predpisujú hormonálnu liečbu, ktorá sa oneskoruje o šesť mesiacov. Zvyčajne sa škrabanie odchádza bez následkov, ale lekári odporúčajú liečbu antibiotikami a protizápalovými liekmi jeden a pol týždňa.

Po odstránení polypu môže žena ešte úspešne otehotnieť, oplodnené vajíčko je pripravené na oplodnenie počas obdobia ovulácie. Koncepcia môže začať okamžite, pretože krvný výtok bude po operácii. Bolo by však múdrejšie najprv prejsť histológiou, ultrazvukom (cervikometriou) a konzultovať s gynekológom. Pre štúdiu sa použil pôrodnícky pesar. Štúdie predpisujú av prípade, že je maternica štrbinová.

Keď je cervikálny kanál uzavretý - čo to znamená

Počas návštevy gynekológa niektoré ženy čelia skutočnosti, že cervikálny kanál je uzavretý, ale nemôžu pochopiť, čo to je a čo to znamená, prečo sa to deje. Bude preto správne podrobnejšie sa zaoberať touto otázkou. Prečo je kanál zatvorený? Tento stav v gynekológii sa nazýva atresia, čo doslovne znamená - neexistuje diera.

S takou patológiou neexistuje žiadna komunikácia medzi vagínou a hlavným ženským orgánom.

Prečo je kanál zatvorený? Zvyčajne sa táto patológia necíti veľmi dlho, napriek tomu, že sa často tvorí v maternici alebo u mladých dievčat. Až keď sa začne puberta, začnú sa rodičia starať o to, že obdobie dievčaťa nezačne dlho. To však neznamená, že takéto mladé ženy nemajú cyklické zmeny. V takýchto situáciách sa krv akumuluje priamo v dutine maternice, čo vyvoláva vývoj hematometrov. Takýto patologický stav sa pozoruje, keď je kanál úplne uzavretý. Ako sa liečiť? Áno, je potrebné povedať o metódach liečby.

Jediný spôsob, ako ukončiť operáciu:

 1. Ak je vzdialenosť čiastočne zachovaná (kanál je pootvorený), otvorenie sa vykoná pomocou rozťahovania (expanzie) časti, ktorá je uzavretá.
 2. Pri úplnom uzavretí sa vykoná postup ako je rekanalizácia. Nový kanál je vyrobený s laserom. Urobte širší kanál.
 3. S diagnózou rekurentnej atrézie sa do nej môže vložiť implantát, ktorý neumožňuje opätovné zlúčenie.

Kanál nebude uzavretý, naopak bude rozšírený a to je normou. Môže byť uskutočnená dilatácia krčka maternice. Je veľmi dôležité vykonať zverejnenie, pretože na ňom závisí ďalšia koncepcia.

Ak sa rozšíri cervikálny kanál, čo to znamená

Zástupcovia slabšej polovice v dôsledku kontroly často čítali informácie, že kanál je rozšírený (príliš otvorený), ale to, čo pre nich znamená, je nepochopiteľné. Bude správne pochopiť túto otázku. Aká je miera expanzie? Treba poznamenať, že norma sa považuje za stav krčka maternice, v ktorom je otvorený alebo uzavretý, na dĺžku dlhšiu ako 3 cm, obvykle má rovnaký priemer (šírku) po celej dĺžke. Jeho dĺžka je 4 cm.

Priemer sa môže zmeniť pred ovuláciou, keď sa jej veľkosť mierne rozšíri.

Pri vyšetrení krčka maternice sa poraďte so špecializovaným lekárom

Je nevyhnutný pre správne preniknutie do dutiny maternice spermií a oplodnenia vajíčka. Z akých dôvodov môže byť kanál rozšírený? Zvyčajne je tento stav pozorovaný počas vývoja patológie, ktorá sa prenáša pohlavne. Na určenie infekcie si lekár vezme tampón z pošvy a vykoná analýzu. Samostatne by sa malo povedať o takej situácii, keď sa kanál počas prenášania dieťaťa rozširuje. V tomto čase môže byť takýto jav vyvolaný nadmerným tlakom dieťaťa na orgán. Z tohto dôvodu je pozorovaný rozvoj cervikálnej insuficiencie.

Korekcia kanálov sa vykonáva 3 spôsobmi:

 • Terapia hormonálnymi liekmi,
 • Inštalácia pesaru,
 • Ordinácie.

Tento patologický stav spôsobuje spontánny potrat. Pri diagnostikovaní sledujú stav nie kanálovej časti, ale v priebehu času pomocou ultrazvukových diagnostických údajov úplne krk. Je možné zúžiť rozšírený kanál? Takáto potreba vzniká len vtedy, keď je žena v pozícii. Chirurgia sa často neuskutočňuje, len ak boli predtým prijaté opatrenia neúčinné.

Prijatá norma dĺžky krčka maternice počas tehotenstva

Aký by mal byť vonkajší kanál krčka maternice v období nosenia dieťaťa v norme? Tajomstvo (tekutina) vylučované epitelom vytvára takzvanú hlienovú zátku. Účelom hlienu, ako už bolo uvedené vyššie, je chrániť vyvíjajúci sa plod z rôznych mikróbov.

Dĺžka kanála pre ženu, ktorá ešte nedala pôrod, je zvyčajne 40 mm.

Žena, ktorá už porodila alebo mala potrat, má inú dĺžku a šírku kanála. Existuje však ešte jeden dôležitý faktor - ako vyzerajú vonkajšie čeľuste kanála. Ak je ružová pred počatím, potom sa po nástupe tehotenstva stáva modrastou farbou (cervix gapes). Najdôležitejším momentom je, že táto časť krčka maternice nie je zapálená, inak môže byť narušená jej funkcia držať plod a zabrániť potratu. Ako merať dĺžku krčka maternice? Počas vyšetrenia gynekológ starostlivo sleduje stav tejto oblasti, ktorá uzatvára ženský orgán počas nosenia dieťaťa. Dĺžka dôležitej časti krčka maternice počas obdobia gravidity je dlhá doba, ktorá zostáva nezmenená.

Tesne pred dodaním:

 • Kanál sa skráti,
 • Vytiahne sa
 • Samotný krk sa stáva mäkkým, takže dieťa sa môže voľne pohybovať po pôrodnom kanáli.

V predvečer porodu, korok vyjde z hlienu, je odmietnutý alebo pár týždňov pred narodením alebo dokonca 4-5 hodín. Ale aj keď všetko pôjde bez problémov, ženy si tento okamih vždy nevšimnú, pretože zástrčka hlienu môže tiež zmiznúť, keď tehotná žena ide na záchod. Aj korok môže byť roztrhaný na niekoľko dní, potom špinenie možno všimol na lôžkoviny.

Cervikálny kanál je uzavretý - čo to je?

Počas gynekologického vyšetrenia sú niektoré dievčatá konfrontované so skutočnosťou, že sa cervikálny kanál zatvára, ale nechápu, čo to je a čo to znamená. Pozrime sa na toto porušenie podrobnejšie.

Čo je atervia krčka maternice?

Podobný jav v gynekológii sa nazýva "atresia cervikálneho kanála", čo doslova znamená absenciu diery. S týmto porušením, správa medzi pošvy a maternice je úplne chýba.

Ako sa prejavuje patológia?

Takýto priestupok sa spravidla po dlhú dobu necíti, napriek tomu, že vo väčšine prípadov sa formuje in utero alebo u dievčat v ranom veku.

Len s nástupom puberty sa rodičia začínajú starať o relatívne dlhú absenciu menštruačného toku. To však neznamená, že k cyklickým zmenám v takýchto dievčatách nedochádza. V takýchto situáciách dochádza k hromadeniu krvi priamo v maternici, čo následne vedie k rozvoju hematometrov. Podobný je zaznamenaný, keď je cervikálny kanál uzavretý po celej svojej dĺžke.

Ako prebieha liečba?

Po tom, čo sme povedali o význame takého záveru, ako je „cervikálny kanál uzavretý“, je tiež potrebné pomenovať metódy liečby tejto poruchy.

Jediná metóda pre túto patológiu je chirurgia. Ak je komunikácia medzi maternicou a pošvou čiastočne zachovaná, potom sa uskutoční úzke spojenie krčka maternice (dilatácia).

Pri úplnom vysadení sa vykoná postup ako je rekanalizácia. Navrhuje vytvoriť nový kanál s laserom. S diagnózou rekurentnej atrézie krčka maternice sa do nej môže vložiť implantát, ktorý zabraňuje následnému kontaktu stien a ich fúzii.

Existuje niekoľko situácií, kedy je možné rozšíriť kanál krčka maternice. V niektorých z nich je to norma, v iných je to porušenie. Náš článok pomôže pochopiť, budeme starostlivo zvážiť tento stav.

Hormonálne antikoncepcie sa vyznačujú vysokým stupňom ochrany, pohodlnosti a jednoduchosti použitia. Potom budeme hovoriť o orálnej antikoncepcii - o tabletkách, pretože sa vyrábajú pod veľkým množstvom obchodných mien a pre ženu je ľahké zamieňať sa v takej odrode.

Hormonálne poškodenie ovplyvňuje nielen fungovanie orgánov reprodukčného systému, ale aj koherenciu tela ako celku. Keďže takéto zlyhanie je typické pre väčšinu žien, každý by mal poznať príznaky tohto problému, aby mohol včas konať.

Bolesť prsníka sa vyskytuje z rôznych dôvodov, pretože je dôležité rozlišovať medzi cyklickou bolesťou, ktorá je spojená s ženským cyklom a patologickou bolesťou spôsobenou chorobami prsnej žľazy.

Cervikálny kanál: ochorenia a liečba

Zdravý kanál krčka maternice

Cervikálny kanál sa považuje za dôležitý prvok reprodukčného systému.

Mnohé ženy začínajú premýšľať o svojej prítomnosti a funkciách iba v období tehotenstva, keď stav tehotenstva závisí od jeho stavu. Podobne ako ktorýkoľvek iný orgán, aj tento kanál prechádza rôznymi chorobami, z ktorých obzvlášť prominentný je polyp krčka maternice a zápal krčka maternice. S cieľom zabezpečiť zdravie žien a zachovať reprodukčný systém v dobrom stave by sa všetky choroby tohto orgánu mali včas identifikovať a mali by sa prijať opatrenia na ich liečbu.

Anatomické a fyziologické vlastnosti

Z anatomického hľadiska je kanál krčka maternice vretenovitou časťou maternicového krčka maternice, ktorý spája vagínu s dutinou maternice cez vonkajšie a vnútorné otvory (septy). Внутри этот канал устлан эпителием цилиндрического вида, способным секретировать слизистый состав – цервикальную слизь или гидрогель, основу которого составляет гликопротеины. Длина цервикального канала в нормальном состоянии (у нерожавшей женщины) составляет в среднем 35-45 мм, а диаметр – порядка 6,5-8,5 мм.Po dodaní, pri rôznych vplyvoch, ako aj pod vplyvom viacerých faktorov sa tieto parametre môžu meniť. Vnútorné a vonkajšie haly vytvárajú prirodzené obmedzenia, ktoré držia zástrčku vo vnútri kanála, a počas tehotenstva tiež držia plod.

Fyziologické úlohy riešené kanálom krčka maternice sú veľmi dôležité pre fungovanie reprodukčného systému a ochranu dutiny maternice pred infekciou. Najdôležitejšou funkciou je vytvoriť ochrannú sliznicu v krčku maternice, ktorá zabraňuje prenikaniu infekcie. Korok má zároveň poréznu štruktúru a póry majú tendenciu expandovať počas obdobia ovulácie, čo zaisťuje neprerušovaný prechod spermií a vajíčok.

Produkcia hlienu v epiteli je proces závislý od hormónov. Množstvo tajomstva a jeho zloženie je úplne závislé od príjmu ženských hormónov, t.j. regulované hypofýzou mozgu. Zloženie hlienu sa výrazne líši v závislosti od štádia menštruačného cyklu. Na začiatku cyklu má vylučovaná kompozícia výrazné kyslé prostredie, ktoré je škodlivé pre väčšinu patogénnych mikroorganizmov, čo zabraňuje ich prenikaniu do dutiny maternice. Počas tohto obdobia navyše konzervované spermie strácajú mobilitu a schopnosť oplodniť.

Obraz sa dramaticky mení počas ovulácie, keď sa hladiny estrogénov výrazne zvyšujú. Vyrobený hlien získava alkalický charakter a tekutú konzistenciu, ktorá počas niekoľkých dní poskytuje voľný prístup k spermiám k vajíčkam, t.j. Maximálne podporuje proces oplodnenia počas ovulácie. Po ukončení tohto štádia začína aktívna produkcia progesterónu vo vaječníkoch, ktoré menia hlien krčka maternice na viskóznu hmotu. Výsledná zátka sa stáva trvanlivou a bezpečne zatvára vstup do maternice, čím chráni embryo pred infekciami.

Kontrola krčka maternice

Vlastnosti kanála počas tehotenstva

Úloha krčka maternice sa významne zvyšuje počas tehotenstva. Zdravie vyvíjajúceho sa plodu a priebeh tehotenstva vo veľkej miere závisí od jeho stavu. Cervikálny kanál poskytuje od začiatku koncepčného procesu úlohu spoľahlivého uzamykacieho prvku. Na krčku maternice sa nachádza prstenec tvorený svalovými tkanivami, ktorý normálne umožňuje spoľahlivo zakryť hltan. Je to zúženie v oblasti hrdla, ktoré udržiava plod počas celého obdobia tehotenstva a nedovoľuje, aby došlo k potratu. Vysoký svalový tonus sa udržiava až do narodenia.

Zátka hlienu počas tohto obdobia chráni plod pred infekciou. Zátka zaniká krátko pred pôrodom. Tento proces je zároveň prísne individuálny a nie je ukazovateľom žiadneho porušenia. Pred pôrodom sa dĺžka krčka maternice skráti a priemer sa zvýši o 25-35 mm, pričom sa dosiahne úplné otvorenie (asi 100 mm) v období pôrodu. V tomto bode sa maternica a pošva stanú jediným spôsobom, ako opustiť plod.

Jedným z typov nebezpečnej patológie počas tehotenstva je rozšírenie krčka maternice a hltana. Dôsledkom tohto javu je strata dôležitej funkcie - retencia embrya v dutine maternice, čo predstavuje reálnu hrozbu pre potrat. Často je takáto anomália zaznamenaná v 15. až 19. týždni tehotenstva, kedy dochádza k aktívnemu rastu plodu a jeho pohybu. Hlavné príčiny patológie:

 • nadmerná tvorba hormónov mužského typu, ktoré znižujú svalový tonus krčka maternice,
 • tehotenstva s viacerými embryami
 • a abnormálny vývoj plodu.

Hrozba potratu v tomto prípade je spravidla eliminovaná liečbou v nemocnici. Predovšetkým sa lieková terapia používa na posilnenie tkanív krčka maternice. Pomerne často je inštalovaný výstužný prsteň - pesar, ktorý je následne odstránený pred pôrodom (36-38 týždňov). Niekedy sa použil prevádzkový vplyv, šitím.

Škrabanie krčka maternice

Možné vrodené abnormality

Významné problémy, pokiaľ ide o reprodukčné funkcie u žien, sa môžu vyskytnúť pri vrodených malformáciách krčka maternice. Prax gynekológie identifikuje 2 typické oblasti vrodených abnormalít: vytvorenie dvoch kanálov a obštrukcie alebo atrézie kanála. V prvom prípade (veľmi zriedkavé) dochádza k dvojitému reprodukčnému systému s duplikáciou maternice a jej krčka maternice. V tomto prípade je možné normálne tehotenstvo, ale s rozvojom neplodnosti je možná len chirurgická liečba.

Atresia kanála je neprítomnosť komunikácie medzi vagínou a maternicou, čo vedie k neplodnosti a akumulácii menštruačného toku v dutine maternice až po jej prasknutie. Atresia a blokáda (obštrukcia) kanála sú považované za nebezpečné patológie, ktoré sú spojené so závažnými komplikáciami. Táto patológia vyžaduje chirurgický zákrok.

Bežné patológie

Funkcie krčka maternice môžu narušiť rôzne ochorenia a procesy, ktoré sa vyvíjajú pod vplyvom vonkajších a vnútorných faktorov. Rozlišujú sa tieto charakteristické patologické stavy: t

 1. Choroby zápalového charakteru. Najbežnejším reprezentantom je endocervicitída - zápalová reakcia sliznice infekčného typu. Patogény môžu byť patogénne baktérie, vírusy a plesne. Najčastejšie je etiologický mechanizmus založený na pohlavne prenosnej infekcii (kvapavka, chlamýdie). Baktérie - staphylococcus a streptococcus - môžu vyvolať ochorenie. Presný patogén sa stanoví skúmaním kmeňov pre bacposus z cervikálneho kanála a mikroskopu šmuhy. Liečba je založená na vymenovaní antibiotika.
 2. Stenóza tkanív. Stenóza kanála je spôsobená jeho kritickým zúžením blokujúcim pasáž. Skutočný klírens sa môže znížiť tak, že reprodukčné funkcie sú úplne poškodené. Najčastejšími príčinami tohto ochorenia sú pooperačné komplikácie, poranenia, zápalové procesy a nedostatočná liečba zápalovej odpovede.
 3. Polypy v krčku maternice. Táto patológia sa v tejto lokalizácii pomerne často nachádza. Polypy sú benígnou formou, ktorá veľmi zriedkavo spôsobuje onkológiu. Ich prítomnosť však spôsobuje obštrukciu kanála a často spôsobuje neplodnosť. Jedinou liečbou je chirurgické odstránenie polypu krčka maternice. V rovnakom čase, keď sa lieči polyp z cervikálneho kanála (odstraňovanie), hodnotenia sú vo veľkom počte s pozitívnym hodnotením účinnosti metódy. Treba mať na pamäti, že okrem pravého polypu majú tehotné ženy niekedy falošnú formáciu, tzv. Táto dočasná formácia, spôsobená prudkou hormonálnou nerovnováhou, nevyžaduje špeciálne ošetrenie a zmizne sama, keď sa normalizuje hormonálne pozadie.
 4. Nádory krčka maternice. Okrem polypov sa v cervikálnom kanáli môžu tvoriť aj iné nádorové hmoty: myómy, myómy, hemangiómy, myómy, leiomyómy. Majú tiež benígny charakter. Symptómy takýchto formácií môžu byť nasledujúce prejavy: krvácanie, problémy s močom, črevné problémy, syndróm bolesti. Stupeň manifestácie závisí od rastu nádoru a stupňa prekrytia kanála. Liečba - chirurgia. Okrem benígnych nádorov môže byť adenokarcinóm spojený s rakovinou. Táto choroba má vysoký stupeň agresivity.
 5. Cysta. Cystická lézia krčka maternice (Nabotova cysta) označuje benígne neoplazmy. Jeho etiológia je spojená s blokovaním železných kanálikov, čo vedie k tvorbe izolovaných dutín naplnených sekréciou slizníc.

Štúdium obsahu leukocytov

Jednou z informatívnych metód diagnózy ochorenia je vyšetrenie hniloby cervikálneho hlienu na obsah leukocytov v ňom. Keď sa v cervikálnom kanáli zistia leukocyty, rýchlosť je asi 10 až 12 kusov. Zvýšené hladiny leukocytov indikujú rozvoj zápalovej odpovede. V tomto prípade môže aktívny zápalový proces spôsobiť zvýšenie ich počtu na 120 jednotiek. Najväčší počet sa nachádza v pohlavne prenosných infekciách. Treba však mať na pamäti, že počas tehotenstva sa zaznamenáva určitý nárast ich hladiny.

Zníženie počtu leukocytov pod normu nemožno tiež považovať za normálny jav, pretože indikuje pokles bezpečnosti a vaginálnu atrofiu. U starších žien môže byť hladina leukocytov v nátierke znížená na takmer 0.

Čo je to kanál krčka maternice

Cervikálny kanál je spojením ženského reprodukčného systému, ktorý sa nachádza v prednej časti krčka maternice. Keď hovoríme podrobne, táto časť ženského tela začína po vnútornej úrovni maternice a končí na začiatku krčka maternice, ktorá zase prechádza do vonkajšej úrovne maternice a do pošvy.

Cervikálny kanál postupne rastie. Začína svoj vývoj od samého narodenia dievčaťa a končí po puberte.

Umiestnenie krčka maternice vám umožní kontrolovať pôrod na samom začiatku. Vďaka tejto štruktúre sa maternica môže otvárať správne a postupne. Cervikálny kanál je pokrytý tkanivom, ktoré vylučuje hlien. Počas tehotenstva hrá kľúčovú úlohu.

Takýto komponent, pretože cervikálny kanál vykonáva niekoľko dôležitých funkcií. Umožňujú vám vytvoriť si koncepciu dieťaťa.

Funkcia krčka maternice:

 • Cervikálnym kanálom počas menštruácie prechádza krv z neoplodneného vajíčka,
 • Cervikálny kanál je pravdivý "spermiálny kanál",
 • V tejto časti ženského tela interagujú spermie so ženskou sekréciou, ktorá začína reprodukčné procesy a umožňuje spermiám oplodniť vajíčko.
 • Pri počatí mení krčka maternice svoj odtieň z belavo-ružovej na modrastú, čo umožňuje gynekológovi určiť úspech koncepcie.

Niekedy však cervikálny kanál prestáva vykonávať svoje funkcie a koncepcia sa stáva problematickou. Zvyčajne je to kvôli rôznym patológiám a chorobám krčka maternice. Je ich veľa, ale poskytneme vám zoznam najbežnejších.

Choroba krčka maternice:

 • Úzky a široký krčný kanál,
 • Oklúzia krčka maternice alebo cervikálna oklúzia,
 • Polyp, rakovina a myóm krčka maternice,
 • Vajíčko plodu v maternicovom kanáli,
 • Predĺženie a skrátenie krčka maternice,
 • Cervikálna insuficiencia.

Toto nie sú všetky patológie krčka maternice, ktoré sú v súčasnosti študované. Môžu sa vyvinúť v dôsledku infekcie, môžu byť vrodené alebo sa môžu vyskytnúť v dôsledku poranenia. Každá z týchto chorôb často znamená neplodnosť pre ženy.

Cervikálna tekutina

Cervikálna tekutina je veľmi podobná gélu. Je to ona, kto je z veľkej časti zodpovedný za úspech koncepcie. Táto látka pozostáva z niekoľkých proteínov a sacharidov.

Zaujímavé je, že po prvom tehotenstve zostáva krčka maternice mierne pootvorená. Preto matky dvoch detí tvrdia, že druhé narodenie je ľahšie tolerované ako prvé.

Cervikálna tekutina neustále premiestňuje epiteliálne klky. To môže prúdiť do maternice alebo vagíny. Tento proces závisí od jeho viskozity, ktorá je kontrolovaná hormónmi. Tento proces je základom pre výpočet najlepších dní pre koncepciu.

Vlastnosti krčnej tekutiny v rôznych dňoch menštruačného cyklu:

 1. Po uplynutí tohto obdobia nie je v kanáli žiadny hlien a zostáva suchý. V tomto štádiu je úspech koncepcie nepravdepodobný.
 2. Po štyroch dňoch, po ukončení menštruácie, sa v kanáli krčka maternice objaví lepkavý hlien. V tomto čase sa koncepcia môže ukázať, ale stáva sa to veľmi zriedka.
 3. V deň 8 získa hlien textúru ľahkého krému. Zároveň sa jej farba stáva belavou alebo žltkastou. Pravdepodobnosť koncepcie v tomto bode je pomerne vysoká.
 4. V deň 12 sa hlien stane ako snot. V tomto okamihu sa koncepcia dieťaťa stane určite za predpokladu, že ženy a muži nebudú mať neplodnosť.
 5. V deň 19 je hlien hrubý a viskózny. Zvyčajne to nevyniká. V tejto dobe je koncepcia opäť nepravdepodobná.

Takže, otehotnieť so ženou nie je tak veľa času. To však podlieha zdravému cervikálnemu kanálu.

Príznaky zúženia krčka maternice

Niekedy je u ženy diagnostikovaná stenóza. Tento problém ohrozuje sterilitu. V skutočnosti, v tomto prípade, spermie nebudú môcť dostať do maternice a oplodniť vajcia.

Počas tehotenstva hlien krčka maternice stvrdne a zmení sa na korok. Korok uzatvára krčka maternice, nedovoľuje dieťaťu vypadnúť z maternice.

Stenóza nastáva, keď je diagnostikované zúženie maternicového kanála alebo keď je úplne uzavretý. Takýto problém však neznamená, že nikdy nebudete mať dieťa. Včasná liečba pomôže riešiť tento problém.

Príznaky, ktoré má štrbinový kanál krčka maternice:

 • Počas menštruácie sú silné bolesti.
 • Keď nie je menštruácia, objavia sa bolestivé kŕče.
 • Bolestivosť po alebo močení,
 • Počas menštruácie nepreteká krv, ale hromadí sa v kanáli krčka maternice,
 • Mesačne sa hromadia v maternici, čo spôsobuje hematóm,
 • Môže sa vyskytnúť neprimeraná nevoľnosť a vracanie.
 • Semi-mdloby alebo mdloby
 • Všetky vlastnosti čreva a zmeny močoviny.

S touto chorobou nemusia byť prítomné všetky symptómy. V počiatočných štádiách ochorenia môžete pociťovať silnú bolesť počas menštruácie. Existujú dôvody na zúženie krčka maternice. Študujú sa dostatočne podrobne, a preto nepochybne.

Príčiny zúženia krčka maternice:

 • potrat,
 • Vedľajší účinok po použití určitých liekov,
 • Rakovina krčka maternice
 • Sexuálne prenosné infekcie
 • Trauma v dôsledku vystavenia dusičnanom strieborným alebo elektrokoagulácii, t
 • Rôzne lekárske zákroky v maternici, napríklad škrabanie.

Toto nie sú všetky príčiny ochorenia, keď je maternica uzavretá. Vo väčšine prípadov sa však krčka maternice zúžila práve kvôli nim.

Čo ak úzky krčný kanál

Prvým krokom je podrobné vyšetrenie pomocou ultrazvuku a MRI. Ak sa potvrdí diagnóza, lekár vám predpíše liečbu, ktorá by mala rozšíriť pasáž a vyriešiť problém neplodnosti.

Liečba zúženia krčka maternice:

 1. Bougienage je vykonávaná špeciálnou bougie s rôznymi tryskami. Prístroj sa vloží do krčka maternice v celkovej anestézii. Po zákroku má žena predpísané množstvo antibakteriálnych liekov, aby sa zabránilo vzniku zápalu. Keď sa ochorenie opakuje, postup sa opakuje.
 2. Ak sa po niekoľkých dilatačných postupoch opäť zúži krčka maternice, potom sa použije laserová rekanalizácia. Pri tomto postupe sa tavené vrstvy kanálika odparia. Táto liečba však nie je vhodná pre tých, ktorí majú krvné ochorenia a nádory v maternici.
 3. Ak žiadna z metód nie je účinná, implantát sa vloží do maternice, ktorá rozširuje krčný kanál.

Takéto postupy sa uskutočňujú v celkovej anestézii. Sú dosť bolestivé, ale účinné.

Cervikálny kanál počas tehotenstva: expanzia

Dilatácia alebo expanzia krčka maternice je veľmi hrozná patológia. Zároveň je potrebné sa ho báť pred a po počatí. Ak sa takáto diagnóza vykoná, keď žena nie je tehotná, môže to znamenať ochorenie maternice. V tomto prípade lekár predpíše niekoľko testov.

Čo sa predpokladá pri otváraní krčka maternice:

 • Maternicové myómy,
 • Ovariálna cysta
 • endometrióza,
 • adenomyóza,
 • Cervikálny chronický typ.

Cervikálny kanál sa tiež rozširuje pri fajčení a užívaní liekov s harmoniami. Takáto nehoda sa môže stať aj z prirodzených dôvodov pred menštruáciou. Počas tehotenstva je táto odchýlka obzvlášť nebezpečná. Najčastejšie je dilatácia krčka maternice v počiatočných štádiách nežiaduca.

Avšak ku koncu druhého trimestra sa môže zväčšiť krčka maternice pod hmotnosťou plodu. To je dôvod, prečo je potrebné, aby multiparátne ženy dbali najmä na svoj stav.

Je zaujímavé, že táto choroba často postihuje dievčatá, ktoré očakávajú chlapca. Produkcia estrogénových hormónov ovplyvňuje maternicu.

Ako sa správať, ak je cervikálny kanál pootvorený

Existuje niekoľko spôsobov liečby rozšírenia krčka maternice. Každý z nich je potrebné podrobne analyzovať, aby sa zistila účinnosť každého z nich.

Liečba zväčšenia maternice:

 1. Prvá možnosť je liečba drogami. V tomto prípade budú všetky činnosti lekára zamerané na elimináciu tónu maternice a zmiernenie príznakov ochorenia.
 2. Chirurgická technika zahŕňa šitie krčka maternice. To sa vykonáva v celkovej anestézii, a stehy sú odstránené až po jednom mesiaci po narodení dieťaťa.
 3. Je tiež možné vložiť špeciálny krúžok. Zabezpečuje, že je otvorený krčný kanál.

Tieto metódy sa používajú počas tehotenstva. Zvyčajne sa všetky akcie uskutočňujú v anestézii, aby nedošlo k bolesti.

umiestnenia

Цервикальным каналом называется внутренний участок шейки матки, который объединяет полость детородного органа и влагалище. В медицине его принято называть зевом, так как он представляет собой отверстие. Počas menštruácie je menštruačná krv vynášaná cez hltan do vagíny a v procese nechráneného pohlavného styku prenikajú do neho mužské pohlavné bunky - spermie.

Priemer vonkajšieho a vnútorného hrdla, umiestnený v krčku maternice, je v priemere 2-3 mm. Počas gynekologického vyšetrenia vyzerá vonkajší farynx nonparturating ženy ako bod. Po pôrode a potrate má hltan vzhľad špecifickej štrbiny.

Dĺžka cervikálneho kanála je približne 4 cm pre ženy, ktoré nedali pôrod a 7-8 cm pre tých, ktorí majú v anamnéze narodenie alebo potrat. Sliznica lemujúca steny krčka maternice sa nazýva endocervix.

Ako sa mení krčka maternice počas tehotenstva

Keď nastane tehotenstvo, cervikálny kanál získava charakteristický modrastý odtieň namiesto zvyčajnej ružovej. Často je pre túto funkciu lekár určený, že žena je v pozícii.

Po počatí sa vo vnútri krčka maternice vytvára hustá hlienová zátka, ktorá sa počas ďalších 9 mesiacov stáva ochranou pre dieťa. Mukus sa aktívne produkuje endocervixom. Korok sa stáva spoľahlivou bariérou pre patogénne baktérie a vírusy, ktoré hrozia zvonku.

Krátko pred nástupom pôrodu sa zátka vzdiali, čím sa uvoľní pôrodný kanál. Táto udalosť môže nastať 2 hodiny pred pôrodom a 2 týždne - je ťažké predvídať presné termíny. Zátka má vzhľad žltého alebo číreho hlienu s pruhmi krvi. Nie všetky ženy si všimli jej výtok, pretože častejšie opúšťa maternicu tehotnej matky v častiach, vo forme malých slizníc. Prečítajte si viac o tom, ako zmizne sliznica počas tehotenstva →

Rýchlosť cervikálneho kanála počas gravidity

Za normálnych okolností je vonkajší hltan krčka maternice a samotného krčka maternice počas tehotenstva uzavretý v tesnom krúžku. To umožňuje ženskému telu držať plod v maternici počas celého obdobia gravidity.

Keď sa ženské telo začne pripravovať na pôrod, dochádza k postupnému zmäkčovaniu a vyhladzovaniu krčka maternice, zameranému na uľahčenie prechodu dieťaťa cez pôrodný kanál. Súčasne začína expanzia krčka maternice, ktorá je v tehotenstve tesne uzavretá. S nástupom kontrakcií sa krčka maternice otvára postupne od 1-2 do 10 cm Viac o tom, ako sa krčka maternice otvára pred pôrodom →

V závislosti od stupňa otvorenia krčka maternice lekári určujú odhadovaný čas dodania a anatomickú pripravenosť ženy pre nich. Keď šírka krčka maternice dosiahne 10 cm, vytvorí sa jediný pôrodný kanál pozostávajúci z maternice, krčka maternice a pošvy.

Ak je zväčšený kanál krčka maternice

Ultrazvuk krčka maternice počas tehotenstva môže zistiť, že sa rozširuje dopredu. Niekedy sa počas rutinnej návštevy na pôrodnej klinike zistí patológia.

Počas vyšetrenia na stoličke si gynekológ môže všimnúť, že tehotná žena má štrbinový krčný kanál a otvorenie sa začalo (krčka maternice prechádza prstom lekára). To znamená, že predčasný pôrod môže začať kedykoľvek. Zvyčajne sa táto situácia vyskytuje po 20. týždni.

Prečo sa tento stav vyskytuje? Po prvé, dôvodom môže byť hormonálna nerovnováha - prítomnosť v tele zvýšenej hladiny mužských pohlavných hormónov, ktoré stimulujú dozrievanie krčka maternice.

Po druhé, môžeme hovoriť o viacpočetnom tehotenstve, a preto sa na krku reprodukčného orgánu vytvára vážny tlak. Po tretie, príčiny môžu byť zranenia a patológie vývoja samotného krčka maternice.

Ak nevidíte lekára, tehotenstvo sa môže stratiť. Liečba sa vykonáva v nemocnici. Pri poskytovaní včasnej pomoci je prognóza tehotenstva pred termínom priaznivá.

Hlavnou funkciou krčka maternice je zachovanie tehotenstva. Ak sa telo z nejakého dôvodu nezaoberá cieľom, môžu vzniknúť patológie, ktoré ohrozujú nastávajúcu matku s predčasným nástupom práce.

Cervikálna insuficiencia

Ak je krčka maternice zväčšená, a pred očakávaným pôrodom je ešte veľa času, hovoríme o nedostatočnosti krčka maternice. V tomto prípade reprodukčný orgán nemôže vykonávať funkcie, ktoré mu boli pridelené a ponechať si plod. S takou diagnózou, mnoho žien čelí v 18-20 týždňov tehotenstva, v tomto okamihu dieťa začína naberať na intenzite.

Normálne je dĺžka krčka maternice počas tehotenstva v období 20 týždňov 5-7 cm a priemer nie je väčší ako 6 mm. Ak tieto ukazovatele nespĺňajú normálne kritériá, napr. Krčka maternice sa skráti na 2-3 cm, lekár dá hrozbu potratu alebo predčasného pôrodu. Viac o dĺžke krčka maternice týždenne →

Príčiny patológie sú hormonálne poruchy, viacpočetné tehotenstvo, anomálie krčka maternice. Aby sa zabránilo potratu, žena je predpísané lieky na posilnenie krčka maternice, a pôrodnícky pesar je nainštalovaný. Ak sú tieto metódy neúčinné, lekár umiestni chirurgické stehy okolo krčka maternice. Odstránenie stehu sa vykonáva pred nástupom pôrodu.

Polyp farynx

Polyp krčka maternice počas tehotenstva, zistený počas vyšetrenia, môže vystrašiť nastávajúcu matku. Najprv je však potrebné zistiť povahu choroby, aby ste zistili, ktorý polyp sa hovorí - pravdivý alebo rozhodný. Na tento účel gynekológ priraďuje kolposkopiu nastávajúcej matke, ako aj histologické a cytologické vyšetrenia.

Rozhodujúcim polypom je vlastne tvorba pseudo-polypu alebo polypoidu, ktorá sa vyskytuje výlučne na pozadí tehotenstva a sama sa po pôrode mizne.

Decidual pseudopolype je výsledkom hormonálnej nerovnováhy v tele. Nevyžaduje chirurgické odstránenie, snažia sa ho vôbec nedotýkať, je možná len antiseptická liečba. Psevdopolip sám zmizne po narodení dieťaťa alebo začne opačný proces vývoja v prvých dňoch po narodení.

Skutočný polyp cervikálneho kanála počas tehotenstva je menej častý. Zvyčajne sa takáto patológia objavuje ešte pred nástupom počatia a do nej aktívne zasahuje. Ak žena chce otehotnieť, odporúča sa chirurgické odstránenie pravého polypu, ako aj nevyhnutný priebeh liečby. Až potom môžete plánovať dieťa.

Ale niekedy sa po počatí vyvíja pravý polyp cervikálneho kanála už počas tehotenstva. V tomto prípade sa ho nedotýkajte, čakáte na narodenie dieťaťa. Zároveň sa počas celého obdobia starostlivo sledujú všetky zmeny vo vzdelávaní, aby sa predišlo komplikáciám.

Len vo vážnych situáciách môže byť takýto polyp odstránený na pozadí nosenia dieťaťa. To je možné za predpokladu, že život ženy je v nebezpečenstve.

endocervicitis

Táto diagnóza znamená, že existuje zápal krčka maternice spôsobený infekciami. Táto choroba je diagnostikovaná počas vyšetrenia, zatiaľ čo lekár berie náter z krčka maternice a pošle ho do laboratória.

V závislosti od typu patogénu vyberá špecialista potrebný priebeh liečby. U budúcich matiek je vhodnejšie používať lokálne lieky - vaginálne čapíky alebo kapsuly, ktoré majú antimikrobiálne a protizápalové účinky. Lieky sa vyberajú na základe trvania a typu infekčného ochorenia. Aby sa zabránilo infekcii plodu nevyhnutne na liečbu endocervicitídy.

Pojem cervikálny kanál a jeho úloha v ženskom tele

Vonkajšie hrdlo, rovnako ako vnútorný, má priemer nie viac ako 2-3 mm, dosahuje dĺžku 40 mm. U ženy, ktorá nemá deti, má diera tvar bodky, po pôrode alebo potratoch sa hrdlo stáva štrbinovým a rozprestiera sa na 70-80 mm. Steny hltanu sú lemované sliznicou - endocervixom, ktorý plní tieto funkcie:

 • Vytvorenie bariéry. Hlien v priechode krčka maternice je prekážkou patogénnej mikroflóry. Vďaka tejto tekutine sliznice vírusy a baktérie neprenikajú do maternice.
 • Odstránenie sekrétov maternice. Počas menštruácie, ako aj po narodení dieťaťa sa krv, hlien a pôrod odstránia zväčšením krčka maternice.
 • Vytvorenie podmienok pre penetráciu spermií v období ovulácie. Pri pôsobení hormónov sa mení kyslosť sliznice krčka maternice, dochádza k jej expanzii. Vďaka týmto dočasným zmenám sú mužské bunky schopné dosiahnuť cieľ.
 • Účasť na generickom procese. S rozšírením krčka maternice v čase narodenia, dieťa dostane možnosť bezpečne opustiť maternicu. Úplné odhalenie krčka maternice je možné vidieť na fotografii.

Ako sa endocervix mení pri nosení dieťaťa?

Po oplodnení a počas tehotenstva sa mení odtieň štruktúr krčka maternice, stáva sa modrastým. Zmeny sa vyskytujú aj vo vnútri krčka maternice, od okamihu počatia sa začína tvoriť zátka hlienu, ktorá je určená na ochranu embrya a plodu pred vonkajším prostredím. Hlien je produkovaný endocervixom.

Šírka krčka maternice u žien je 7-8 mm, bez ohľadu na prítomnosť tehotenstva. Avšak v budúcich matkách môže mať hrdlo výrazné črty. Forma je ovplyvnená aj počtom narodení, zdravím hormonálneho systému, chorobami reprodukčných orgánov.

Keď sa žena chce uistiť, že prišlo tehotenstvo, obráti sa na gynekológa, ktorý ju najprv vyšetrí a potom ju pošle na ultrazvuk. Táto metóda umožňuje vidieť embryo pripojené k stene maternice, jeho veľkosť. Okrem toho, pomocou ultrazvukového vyšetrenia, špecialista vyhodnotí parametre a stav krčka maternice, aby identifikoval možné riziko potratu alebo predčasného pôrodu.

V normálnej polohe by mali byť konce hrdla tesne uzavreté. Dĺžka krčka maternice počas tehotenstva je do 35-40 mm. O bezprostrednom nástupe pôrodu môže porodník tiež posúdiť stav hrdla.

Normy dĺžky a šírky krčka maternice v rôznych štádiách tehotenstva

V skorých štádiách tehotenstva sa dĺžka krčka maternice, podobne ako pri kanáli, nelíši od rovnakého parametra u bežnej ženy. Zmeny sa prejavia od 16 týždňov. Takže do 19. týždňa prenášania dieťaťa môže dĺžka krku dosiahnuť 39 mm, pri 21 týždňoch sa dĺžka zvyšuje na 40 mm. Maximálna dĺžka krčka maternice sa pozoruje v období 29 týždňov.

Potom sa postupne uskutočňuje reverzný proces a lumen sa mierne znižuje až do približne 32 týždňov. Počas 30-33 týždňov je normálna hodnota od 30 do 33 mm. Od 33 do 36 týždňov tehotenstva sa krčka maternice opäť predlžuje. Rozsah normálnych dĺžok v tomto období je 33-36 mm.

Potom až do konca gestácie sa dĺžka krčka maternice zníži. To znamená, že telo sa pripravuje na vzhľad dieťaťa. Uzavreté konce hrdla sa otvárajú, dochádza k zmäkčeniu tkaniva krčka maternice. Pred narodením dieťaťa sa do určitej miery otvorí hltan a dieťa dostane možnosť prejsť pôrodným kanálom.

Aby sa zabezpečilo, že k porodu nedôjde predčasne, gynekológovia často vykonávajú vyšetrenie krčka maternice. Osobitne dôležité údaje o jeho dĺžke sú v období pred pôrodom.

Diagnostické metódy

Pri identifikácii patológií krčka maternice sa vykonáva vyšetrenie krčka maternice, toto vyšetrenie sa vykonáva komplexným spôsobom, ktorý umožňuje diferencovaný prístup k diagnostike a výber optimálneho zoznamu terapeutických opatrení. Vizuálna kontrola pomocou zrkadiel umožňuje pôrodníkovi vidieť vonkajší hltan. Ak je prítomnosť polypov fixovaná vo vaginálnej oblasti, sú spravidla prítomné aj v dutine krčka maternice.

Počas vyšetrenia lekár berie pacientovi šmuhy, aby zistil prítomnosť patologickej bakteriálnej mikroflóry a identifikoval existujúce ochorenia, medzi ktorými sa často vyskytujú:

 • zápalových procesov
 • benígne zmeny v sliznici,
 • mierna metaplázia krčka maternice, ak sú zmenené bunky prítomné len v povrchovej vrstve epitelu,
 • mierny stupeň metaplázie s hlbším preniknutím do epitelovej vrstvy dysprastických formácií,
 • hlboká metaplázia v poruche epiteliálneho krytu bez prenikania buniek do bazálnej membrány,
 • prekanceróznych stavov
 • zhubných nádorov.

Počas tehotenstva sú tehotné matky diagnostikované viackrát ultrazvukom. Vlastnosťou ultrazvukového vyšetrenia tehotných žien je cervikometria. Špecialista meria hrúbku a dĺžku krčka maternice. Keď sa zistí abnormalita, pôrodná asistentka rozhodne, ktoré stavové korekčné metódy použiť.

Možné abnormality a ich príčiny

Cervikálny kanál krčka maternice je jedným z cieľov pozorovania gynekológov pri práci s tehotnými ženami. To sa vysvetľuje tým, že nielen narodenie dieťaťa závisí od jeho stavu, ale aj od schopnosti niesť dieťa, pretože Porušenie krčka maternice je často faktorom, ktorý spôsobuje potraty a predčasné pôrody.

Najbežnejší patologický kanál:

 • endocervite,
 • patologické zúženie lúmenu,
 • cysta,
 • Tvorba nádoru,
 • nedostatočnosť krčka maternice,
 • rozšírenie vnútorného os, ktoré by malo byť uzavreté.

Dilatácia endocervixu

Ak je cervikálny kanál rozšírený u pacienta, ktorý nenosí dieťa, potom musí byť vyšetrený, aby sa zistili choroby maternice. Príčiny expanzie krčka maternice sú často také patologické stavy ako myómy maternice, endometrióza, cystické lézie vaječníkov, chronická cervicitída, adenomyóza. Cervix lumen sa môže rozšíriť hormonálnymi liekmi a fajčením.

Uzavretý kanál

Keď lekár zistí, že cervikálny kanál je počas diagnózy zatvorený, môže predpokladať, že lumen krčka maternice je uzavretý. V tomto prípade je koncepcia dieťaťa takmer nemožná, pretože úzky lúmen úplne uzatvára cestu k vaječnej bunke k spermiám.

Preťaženie kanála môže byť buď úplné alebo čiastočné. Dôvody sú:

 • chirurgia s kyretážou maternice,
 • neprofesionálna liečba erózie krčka maternice,
 • prítomnosť polypov
 • onkologické neoplazmy,
 • ochorenia sliznice kanála.

Príznaky preťaženia krčka maternice:

 • príliš malé vybitie počas menštruácie,
 • bolestivosť počas menštruačného krvácania,
 • bolesť slabín,
 • ťažkosti v pošve
 • bolesť v močovom mechúre.

Patologické procesy v ženskom tele

Funkcie krčka maternice môžu byť z iných dôvodov narušené. Stav kanála je ovplyvnený vonkajšími aj vnútornými faktormi. Časté ochorenie krčka maternice:

 1. Zápalové procesy. Sliznica kanála je zapálená v dôsledku prenikania pohlavne prenosných infekcií a vyskytuje sa ochorenie, ako je endocervicitída. Môže sa vyskytovať pod vplyvom húb, vírusov alebo bakteriálnych mikroorganizmov.
 2. Polypy. Tieto formácie sú benígne, ale často spôsobujú ženskú neplodnosť. V budúcich mamičkách sa niekedy diagnostikuje falošný decidual polyp. Jeho vzhľad je výsledkom hormonálnej abnormality. Keď je rovnováha hormónov normalizovaná, takýto polyp prechádza sám.
 3. Formácie nádorových buniek krčka maternice: fibromyóm, hemangiom, myóm, fibrom. Tieto benígne nádory sa liečia chirurgicky.

Čo robiť, keď sa zistia porušenia?

Ak sa zistí porušenie tvaru alebo veľkosti krčka maternice, gynekológ by mal po vyšetrení pacienta vyhľadať ďalšie vyšetrenia. Žena by mala byť testovaná na genitálne infekcie, ochorenia močového systému, škvrnu na definíciu malígnych nádorov v počiatočných štádiách ich vývoja. Okrem toho sa uskutočňuje kolposkopia a biopsia.

Ak počas vyšetrenia lekár zistí akékoľvek formácie v krčnej dutine, bude v oblasti, kde sa nádor nachádza, prekrvovať sliznicu krčka maternice. Výsledné bunky z krčka maternice budú podrobené dôkladnému histologickému vyšetreniu, ktoré umožní urobiť záver o povahe vzdelania a jeho nebezpečenstve pre zdravie pacienta.

Preventívne opatrenia

Pri príprave na počatie dieťaťa by sa malo vykonať dôkladné vyšetrenie s cieľom identifikovať existujúce porušenia a prijať opatrenia na ich odstránenie. To umožní vyhnúť sa komplikáciám počas tehotenstva a vykonávať zdravé dieťa.

Budúca matka by mala neustále monitorovať hygienu intímnej oblasti, aby nezanedbávala drhnutie a včas menila spodnú bielizeň. Lekári radia tehotným ženám, aby sa vyhli zdvojeniu na terapeutické alebo profylaktické účely, pretože Táto metóda negatívne ovplyvňuje cervikálny kanál a zvyšuje riziko poranenia a infekcie.

Pin
Send
Share
Send
Send