Zdravie

Endometriálny adenomatózny polyp

Pin
Send
Share
Send
Send


Zavedenie inovatívnych diagnostických metód do gynekologickej praxe, ktoré sa vyznačujú vysokou presnosťou, informatívnymi a spoľahlivými výsledkami, umožňuje identifikovať mnohé patológie na počiatočnej úrovni. Najmä pomocou ultrazvuku alebo hysteroskopie u 20% žien je možné detegovať benígne lézie v dutine maternice - polypy.

Polypózne nádory napriek svojej dobrej kvalite vyžadujú chirurgickú liečbu. To je spojené s určitým rizikom, že sa polypy zmenia na rakovinu. Lekári zvyčajne navrhujú chirurgické odstránenie.

Ani chirurgická liečba však nezaručuje úplné zotavenie. Polypóza sa týka chorôb, ktoré často ustupujú. Aby sa polypy po spracovaní nevytvárali, je potrebné venovať pozornosť odstráneniu provokačných faktorov. Chirurgická liečba eliminuje následky, ale neovplyvňuje príčinu patológie.

Polypy v maternici sa považujú za benígne novotvary vznikajúce z hyperplázie endometria. Tento patologický proces je sprevádzaný nadmerným rastom endometria, čo vedie k funkčným a štrukturálnym poruchám maternice.

Stenu maternice predstavujú tri vrstvy.

 1. Serosa alebo perimetria pokrýva maternicu vonku.
 2. Svalová membrána alebo myometrium zaisťujú naťahovanie maternice počas rastu plodu a kontrakcie počas menštruácie a pôrodu.
 3. Vnútorná výstelka, slizničná vrstva, sa nazýva endometrium.

Endometrium poskytuje implantáciu oplodneného vajíčka do maternice. Vnútorná vrstva maternice je heterogénna a závisí od fázy cyklu. V štruktúre endometria sú dve vrstvy:

Funkčná vrstva endometria sa zvyšuje a je odmietaná pod vplyvom hormónov počas každého cyklu. Jeho následné zotavenie je zabezpečené bunkami bazálnej vrstvy endometria, ktoré nie je prakticky ovplyvnené pohlavnými hormónmi.

Keď je hormonálna nerovnováha správne rozložená, čo spôsobuje nadmerný rast endometria. Postupom času sa vyskytujú funkčné a štrukturálne abnormality, ktoré vedú k rôznym patológiám.

Ak rast alebo hyperplázia pokrýva povrch celého epitelu, hovoria o difúznej forme ochorenia. V prípade fokálnej lézie sa pozoruje rast polypóznych formácií, pretože patologické oblasti rastú na výšku.

Je pozoruhodné, že polypy v maternici sa líšia v rôznych tvaroch a veľkostiach:

 • okrúhle alebo hríbové,
 • malé a veľké
 • na tenkej stonke alebo hrubom podklade,
 • svetloružová a tmavo vínová,
 • početné a osamelé.

Bolo zistené, že príčinou rastu polypu je nedostatok progesterónu so sprievodným prebytkom estrogénov. Vyvoláva vývoj polypov pri zápale maternice pohlavných orgánov, poranení endometria rôznymi zásahmi.

Polypy môžu byť tvorené iným typom tkaniny. V závislosti od ich štruktúry a bunkového zloženia sa rozlišujú tieto typy polypov:

 • žliaz,
 • fibrotické,
 • žľazové vlákno,
 • adenomatóznej.

Pre každé vekové obdobie je charakteristický určitý typ polypu. Adenomatózne polypy sa považujú za najnebezpečnejšie, pretože tieto útvary sa vyznačujú príznakmi atypie. Ak sa nelieči, čo spočíva v včasnom odstránení, adenomatózny polyp môže prejsť na rakovinu.

Počas liečby po odstránení polypu z maternice sa musí nevyhnutne zohľadniť výsledok histologického vyšetrenia. Tento typ diagnózy sa nevyhnutne vykonáva pred vymenovaním liečby po odstránení polypu. V prípade atypie sa odporúča odstrániť polypy spolu s maternicou. Nesprávna liečba môže viesť k rakovine.

Klinický obraz v prítomnosti polypu závisí od miesta a veľkosti nádoru. Malé žľazové polypy nie sú sprevádzané príznakmi. Prejavy glandulárneho polypu sa vyskytujú, keď sa dosiahne významná veľkosť.

U veľkého alebo jediného žľazového polypu veľkej veľkosti sa môžu vyskytnúť nasledujúce príznaky: t

 • akútne krvácanie, ktoré je u žien po menopauze jednorazové,
 • špinenie pred menštruáciou,
 • bohaté obdobia,
 • syndróm bolesti
 • bolestivý sex,
 • potrat, najmä potraty a predčasný pôrod,
 • neplodnosť.

Často hormonálna nerovnováha sprevádzaná porušením cyklu a anovuláciou, ako aj rastom polypov bránia otehotneniu. Nedostatok ovulácie eliminuje možnosť počatia a modifikované endometrium zabraňuje implantácii vajíčka.

Pri absencii hormonálnych porúch v prípade tehotenstva má negatívny účinok aj žľazový polyp. Glandulárny polyp narúša kontraktilitu maternice, ktorá sa prejavuje krvácaním.

Ženy plánujúce tehotenstvo sa odporúčajú odstrániť žľazový polyp maternice. Ako súčasť liečby, po odstránení endometriálneho polypu v maternici, sú predpísané hormonálne prípravky, ktoré pomáhajú normalizovať reprodukčnú funkciu.

Metódy odstránenia

Detekcia polypov je možná pomocou inštrumentálnych diagnostických metód. Jedným z najjednoduchších spôsobov diagnostiky je ultrazvuk, ktorý je vysoko informatívny. Počas hysteroskopie sa glandulárne polypy detegujú a odstraňujú súčasne. Diagnóza je doplnená laboratórnym výskumom, ktorý vám umožňuje naplánovať liečbu po priamom odstránení polypu endometria.

Odstránenie glandulárnych polypov zahŕňa hysteroskopiu a kyretáž maternice a krčka maternice. Potom sa v laboratóriu nevyhnutne vykoná histologické vyšetrenie materiálu získaného po odstránení. V niektorých prípadoch sa vykonáva RDV, čo znamená postup pre oddelenú diagnostickú kyretáž, ako aj odstránenie glandulárnych polypov pomocou lasera.

Taktika liečby po odstránení endometriálneho polypu a krčka maternice sa môže mierne líšiť.

 1. Vláknité polypy musia byť ošetrené ich odstránením.
 2. Ak sa zistí glandulárny fibrózny polyp endometria, liečba po odstránení zahŕňa hormonálnu terapiu.
 3. Adenomatózne polypy u žien pred a po menopauze sa liečia odstránením nádorov a maternice. Operácia je exstirpácia maternice, supravaginálna amputácia. V niektorých prípadoch je potrebné odstrániť vaječníky, prívesky.

hysteroskopia

Metóda je šetrný zásah vykonávaný pomocou špeciálneho zariadenia a pod priamym dohľadom lekára. Pre optimálnu vizualizáciu maternice sa odporúča vykonať zákrok po menštruácii. Niekoľko hodín pred manipuláciou sa eliminuje príjem potravy a vody.

Hysteroskopia sa zvyčajne vykonáva v celkovej anestézii a veľmi zriedkavo v lokálnej anestézii. Cervikálnym kanálom je vložený hysteroskop, ktorý je tenkou ohybnou trubicou. Špeciálna videokamera namontovaná na hysteroskopu prenáša obraz maternice na obrazovku. Lekár tak skúma maternicu, určuje umiestnenie a veľkosť tvorby žliaz alebo žľazovo-vláknitých útvarov.

Potom, s použitím slučky, ak je nádor veľký, alebo zariadenie v tvare ihly, v prípade malých nádorov, je priamo odstránené. Musí sa tiež odstrániť funkčná vrstva maternice. Výsledný materiál sa pošle do laboratória na vykonanie histologického vyšetrenia.

Ak je nádor umiestnený na nohe, odstránenie sa vykonáva metódou "odskrutkovania" a jeho lôžko by malo byť spracované kryogénnou metódou alebo spálené elektrickým prúdom. Okrem metódy elektrokoagulácie sa často používa aj laser.

škrabanie

Gynekológovia tvrdia, že vo významnom percente prípadov sa opakuje polypóza. Preto je mimoriadne dôležité koagulovať vzdelanie. Pri vykonávaní kyretáže bez sprievodnej hysteroskopie nie je možné odstrániť stopku polypu, ktorá spôsobuje recidívu.

Moderná gynekológia odkazuje na postup kyretáže na zbytočné manipulácie s ohľadom na liečbu polypózy. Najprv je potrebné odstrániť nádor hysteroskopiou a potom odstrániť povrchovú vrstvu endometria.

Niekedy sa vykonáva kyretáž, keď existuje dôkaz, napríklad krvácanie. Škrabanie zastaví krvácanie a nejde o spôsob odstránenia polypózy. Pomocou špeciálnych nástrojov sa vykonáva kyretáž alebo kyretáž maternice.

Laserová technika

Ide o inovatívnu metódu s nízkym dopadom na cielené odstránenie nádorov v maternici laserom. Odstránenie laserom nie je sprevádzané následným zjazvením, čo je veľmi dôležité pre ženy v reprodukčnom veku. Počas manipulácie lekár riadi hĺbku expozície lasera. To výrazne znižuje riziko komplikácií a skracuje dobu rehabilitácie. Takéto odstránenie si nevyžaduje hospitalizáciu a predĺžený pobyt v nemocnici.

Po odstránení polypózy môže žena pociťovať kŕče a pozorovať špinenie niekoľko dní. Po týždni sa vykoná kontrolné vyšetrenie a vyrieši sa otázka ďalšej taktiky liečby.

Pooperačná liečba

Hysteroskopia je považovaná za bezpečnú metódu na odstránenie polypózy. Riziko komplikácií po odstránení je minimálne. Po odstránení by sa však mala vykonať konzervatívna liečba, aby sa zabránilo recidívam.

Konzervatívna liečba sa predpisuje v skorom pooperačnom období. Počas prvých dní sa pacientovi predpisujú lieky na uvoľnenie svalov maternice. Táto liečba je nevyhnutná na prevenciu hromadenia krvi v maternici.

Väčšina prípadov polypózy je spojená so zápalom. Preto sa pacientom často odporúča protizápalová liečba.

Liečba závisí od typu polypózy, ktorá je stanovená histologickým vyšetrením. Výsledky histológie pomáhajú určiť taktiku následnej liečby.

Po odstránení fibróznej polypózy nie je potrebná hormonálna liečba. Žľazy a žľazy-vláknité typy endometriálneho polypu potrebujú po odstránení hormonálnu liečbu. Lekári zvyčajne predpisujú hormonálne prípravky nasledujúcich skupín:

 • progestogény, napríklad Utrozhestan, Duphaston alebo Norkolut,
 • orálne monofázické antikoncepčné prostriedky vrátane Jes, Yarina alebo Janine.

Po predchádzajúcej konzultácii s lekárom môžete použiť tradičnú medicínu. Tieto fondy podporujú imunitu a adekvátne hormóny. Ako ošetrenie sa používajú infúzie a odvarovité žľazy, maternice bórovej. Komplexná liečba tiež využíva homeopatické prípravky. Liečba sa uskutočňuje pod dohľadom lekára. Nezávislé používanie ľudových prostriedkov nie je povolené.

V zriedkavých prípadoch sa po odstránení glandulárnej polypózy pomocou hysteroskopie a kyretáže môžu vyskytnúť komplikácie, ktoré sú sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • intenzívne krvácanie
 • tmavý výtok s nepríjemným zápachom
 • vysoká teplota
 • zvýšená bolesť.

Po odstránení žľazových a žľazovo-vláknitých polypóznych útvarov sa môžu vyskytnúť nasledujúce následky.

 1. Zápal maternice. Takáto komplikácia je možná, ak sa postup uskutočňuje na pozadí infekcie alebo ak sa nedodržiavajú antiseptické pravidlá. V tomto prípade je predpísaná antibiotická liečba.
 2. Perforácia maternice. Ak sa vyskytujú voľné steny alebo slabá expanzia, môže dôjsť k prepichnutiu maternice. Malé punkcie rastú nezávisle. V prípade veľkých prepichnutí musia byť prešité.
 3. Hematometra. V prípade cervikálneho spazmu dochádza k náhlemu prerušeniu výtoku. Príznakom vzniku hematometrov je silná bolesť spôsobená infekciou, ktorú možno odstrániť protizápalovou liečbou a použitím antispasmodík.

Po intervencii o glandulárnej polypóze endometria by mala žena dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára:

 • vylúčiť kúpeľ, saunu,
 • hygienické postupy sa prednostne vykonávajú pod sprchou,
 • užívanie aspirínu je zakázané, pretože môže zvýšiť krvácanie,
 • počas mesiaca sa odporúča ľahká fyzická aktivita,
 • majú sex a sprcha je zakázané.

Čo je to endometriálny adenomatózny polyp?

Adenomatózny polyp maternice je benígny nádor endometria (uterinná výstelka).

Endometriálny polyp

Takýto polyp sa tvorí v priebehu hyperplázie žliaz obmedzenej časti bazálnej platne endometria.
Prečítajte si viac: Hyperplázia endometria

Umiestnenie adenomatóznych polypov: častejšie na dne a v rohoch maternice.

Veľkosť je zvyčajne malá: od 0,1 do 1,5 cm.

Zaoblené telo polypu je pripojené k stene maternice muskuloskeletálneho kmeňa pochádzajúceho z bazálnej vrstvy sliznice.

V akom veku sa môžu objaviť adeomatózne polypy?
Táto patológia sa môže vyskytnúť v každom období života. Ale častejšie - u žien po 40 rokoch a starších.

Ako je adenomatózny maternicový polyp nebezpečnejší ako iné formy polypov?
Adenomatóza je patologická proliferácia glandulárnych zložiek tkaniva.

Telo adenomatózneho polypu predstavuje zmenené, najviac deformované, skrútené, náhodne umiestnené žľazy bazálneho endometria. Intenzívna proliferácia je charakteristická pre epitelové bunky takýchto žliaz. Takéto "správanie" buniek sa podobá malígnemu procesu.

Adenomatózny polyp je prekancerózny stav, ktorý sa môže kedykoľvek vyvinúť na rakovinu endometria.

Adenomatózny polyp bez atypie

Zväčšené žľazy tohto polypu sú už maximálne skrútené a zdeformované. Žľazové konglomeráty prakticky nahradili strómu.

Akýkoľvek adenomatózny polyp je charakterizovaný prekrvením glandulárneho tkaniva na pozadí stromálnej atrofie.

Jadro a cytoplazma žliazových buniek polypu bez atypie sa málo zmenili. Takže úroveň malígnych mutácií je stále nízka.

Adenomatózny polyp bez atypie je benígny proces s vysokým potenciálom prechodu na neinvazívnu rakovinu "v samostatnej bunke". Riziko jeho progresie na "skutočnú" invazívnu rakovinu však nepresahuje 2-5%.

Adenomatózny polyp s atypiou

Jadrá a cytoplazma glandulárneho epitelu týchto polypov sú veľmi (atypicky) zmenené, čo naznačuje vysoký stupeň bunkových mutácií.

Štruktúrou sú atypické bunky adenomatózneho polypu podobné rakovine.

Relatívne riziko prechodu tejto prekanceróznej choroby na invazívnu rakovinu je 45%.

Príčiny adenomatóznych polypov v maternici

Dôvody rastu akýchkoľvek nádorov (vrátane pravých endometriálnych polypov) nie sú dobre známe.

Čo zvyšuje pravdepodobnosť vývoja adenomatózneho polypu v maternici:

 • žiarenie
 • Genetická predispozícia
 • Vírusové infekcie
 • Chronické infekčné a zápalové ochorenia endometria (chronická endometritída, atrofická endometritída)
 • Poranenia výstelky maternice (mechanické poškodenie, chemické alebo tepelné popáleniny atď.)
 • Poruchy imunity
 • Hormonálna nerovnováha
 • diabetes mellitus
 • Choroby štítnej žľazy
 • obezita
 • Hypertenzia, ateroskleróza
Späť na obsah

Symptómy adenomatózneho polypu endometria

Adenomatózny polyp sa prejavuje rovnako ako akýkoľvek iný hyperplastický proces endometria.

 • Krvácanie z pohlavných orgánov rôznej intenzity (od krvácania až po abnormálne krvácanie z maternice), ktoré nie je spojené s menštruáciou
 • Giperpolimenoreya
 • Často: Asymptomatické
Späť na obsah

Diagnóza endometriálneho adenomatózneho polypu

Ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov môže iba naznačovať prítomnosť polypu v maternici. Ultrazvuk neurčuje morfologickú formu polypu (adenomatózna, žľazová, atď.)

US. Známky endometriálnej polypovej hysteroskopie

Táto diagnostická operácia s malým dopadom umožňuje vizuálne kontrolovať povrch maternice.

Terapeutická a diagnostická hysteroskopia

Hysteroskopický prístroj optického zariadenia sa vloží do dutiny maternice cez vagínu bez jedinej incízie. Procedúra sa vykonáva v celkovej anestézii v špeciálne vybavenej miestnosti, častejšie v nemocnici.

Hysteroskopia. Pravdepodobne adenomatózny polyp maternice

S pomocou hysteroskopie môžete vidieť polyp, určiť jeho veľkosť, umiestnenie, ale jeho presná morfologická forma sa nedá rozpoznať.

Konečná diagnóza adenomatózneho polypu sa môže uskutočniť len histologicky - vyšetrením tkanivových vzoriek pod mikroskopom.

Histologické prípravky Diagnóza „adenomatózneho polypu“ je potvrdená histologickým vyšetrením tkaniva odstráneného z maternice Späť na obsah

Liečba polypu endometriálnej adenometázy

Krok 1
Vyšetrenie pacienta, zber sťažností

Krok 2
Transvaginálny ultrazvuk panvových orgánov.

Indikácie na ďalšie vyšetrenie:

 • Ultrazvukové príznaky hyperplázie endometria
 • Ultrazvukové znaky tvorby polypoidov v maternici
 • Ultrazvuk bez významných zmien, ale existujú sťažnosti na abnormálne krvácanie z maternice alebo krvácanie z genitálií, ktoré nie sú spojené s menštruáciou, najmä v období po menopauze

Krok 3
Terapeutická a diagnostická hysteroskopia.

Ak sa počas hysteroskopie zistí tvorba polypoidov, odstráni sa spolu s nohou. Potom dôkladne zničte "lôžko" polypu s okrajom bazálneho endometria.

Potom sa pod povinnou kontrolou hysteroskopie vykoná oddelená diagnostická kyretáž celej sliznice maternice.

Krok 4
Všetky tkanivá odobraté počas operácie sa odosielajú na histologické vyšetrenie na stanovenie konečnej diagnózy.

Krok 5
Ak histológia potvrdila diagnózu „adenomatózny polyp“ - vymenuje sa konzultácia s gynekológom-onkológom. Lekár odporúča taktiku ďalšej liečby.

Odstránenie adenometického polypu

Polypektómia - operácia na odstránenie polypu maternice - sa vykonáva počas terapeutickej a diagnostickej hysteroskopie.
Prečítajte si viac: Hysteroskopia polypu endometria - operácia na odstránenie polypu

Odstránenie polypov pod kontrolou hysteroskopie Späť na index

Je potrebné prevádzkovať adenometázový polyp v maternici?

Potreba chirurgickej liečby polypu: t
Po prvé, konzervatívna liečba polypov maternice je neúčinná. Liečba akéhokoľvek vnútromaternicového nádoru začína jeho chirurgickým odstránením pod kontrolou hysteroskopie.
Po druhé - na určenie tvaru polypu, a teda na presné stanovenie diagnózy, môže byť len histologicky. Toto vyšetrenie je možné po odstránení podozrivých tkanív z maternice, t.j. po operácii.

Skutočným adenomatóznym polypom maternice je rastúci nádor. Akýkoľvek nádor je predmetom chirurgickej liečby, nemôže sa „vyriešiť“ pod vplyvom liekov alebo iných prostriedkov.

Liečba adenomatózneho polypu endometria po odstránení

Adenomatózny polyp je prekancerózne endometrium. Preto sa lieči rovnakým spôsobom ako atypická hyperplázia endometria s prihliadnutím na vek pacienta a reprodukčné plány.

V reprodukčnom veku po odstránení adenomatózneho polypu sa odporúča: t

 • Hormonálna terapia proti relapsu

Moderné vedci odporúčajú vykonávať pooperačnú liečbu adenomatózneho maternicového polypu s progestínmi.

(vyžaduje sa konzultácia s ošetrujúcim gynekológom)

Adenomatózny polyp - čo to je

Z hľadiska mechanizmov vývoja a klinického priebehu sa polypy niekedy izolujú ako nezávislé ochorenie, ak sa vyvíjajú na pozadí atrofického alebo sekrečného endometria alebo sa považujú za sprievodnú patológiu v kombinácii s myómom, dysfunkčnými poruchami vaječníkov a / alebo vnútornou endometriózou maternice (adenomyóza).

Endometriálne polypy sú exofytické, to znamená, že nie sú žľazovité, ale von, do orgánovej dutiny, glandulárnych útvarov. Na začiatku svojho rastu majú zvyčajne širokú základňu, potom sa transformujú na kmeň, v ktorom loď prechádza. Ich tvar je okrúhly alebo oválny.

Polypózne útvary môžu byť jednoduché a viacnásobné, majú lesklý hladký (často) alebo nodulárny povrch. Ich farba je odlišná - od ružovej až po intenzívne červenú (so zápalom) alebo pestrofarebná s šedivým nádychom v porušovaní krvného zásobenia a výskytom krvácania, ohnísk nekrózy a ulcerácií.

V závislosti od tkaniva a bunkovej štruktúry, prevalencie tkanív určitého typu, môžu byť prevažne žľazové, vláknité, žľazovo-vláknité a adenomatické.

Adenomatózne formácie sú lokalizované hlavne v spodnej časti a v rohoch maternice, bližšie k ústiam vajíčkovodov. Spravidla majú malé rozmery - od 5 do 10 mm, menej často - do 30 mm. Počas hysteroskopie majú tieto nádory vzhľad matne šedivých drobivých útvarov na pedikule s niekedy nerovným alebo nerovným povrchom, často sa však vizuálne takmer nelíšia od iných typov polypov. V tomto prípade sa dajú rozlíšiť len histologickým vyšetrením.

Napríklad vo vláknitých polypoch je glandulárna zložka reprezentovaná jednotlivými žľazami, ktorých epitel nie je funkčný z hľadiska vylučovania hlienu. Žľazy môžu chýbať úplne. Stroma, predstavovaná vláknitým spojivovým tkanivom, obsahuje niekoľko ciev so zhrubnutými sklerotickými stenami usporiadanými vo forme glomerulov v spodnej časti nohy. V glandulárnych formáciách proliferatívneho typu epitelu prevládajú žľazy nad strómou, majú rozdielne dĺžky a sú navzájom šikmé, atď.

Viac o adenomatóznom polypu endometria

Adenomatózny polyp je spravidla zriedkavý, spravidla u žien po 40 rokoch. Vyvíja sa z patologicky zmenených ložísk bazálnej vrstvy sliznice maternice. Na rozdiel od iných podobných formácií sa označuje ako prekancerózna patológia. Popri niektorých z vyššie uvedených zmien, ktoré sú charakteristické pre neoplazie žliaz a fibróz, sú pre adenomatózne formácie charakteristické špecifické morfologické štruktúry.

Ich znakom je povinná prítomnosť nohy, ktorá sa skladá z vrstiev vláknitých a hladkých svalových vlákien, ako aj hrubých ciev, ktoré sa nachádzajú nerovnomerne alebo vo forme spleti. Plavidlá vykazujú známky stázy (zastavenie krvného obehu) a trombózy. Adenomatózna lézia v nádore môže byť lokalizovaná vo forme obmedzeného zaostrenia alebo difúzie.

Charakteristickým znakom je hojnosť málo rozšírených, ale husto umiestnených žliaz. Väčšina z nich má výrazný spletitý bizarný tvar a početné vetvy v tvare prsta v smere strómy. Hodia sa tak blízko, že stromálne tkanivá sú na miestach zaplnené a dokonca neviditeľné pod mikroskopom. Viditeľné oblasti strómy sú opuchnuté, obsahujú lymfocyty a fibroblasty. V niektorých rozšírených žliazkach sú výrastky vo forme papily, smerujúce do lúmenu. V histologickom výskume tkanivových rezov je tento vzor určený špecifickým termínom „železo v železe“.

Valcový epitel žliaz je viacradový (v 2-4 radoch), sú zaznamenané znaky jeho polymorfizmu. V prípade značnej závažnosti procesu sa určuje štrukturálne prispôsobenie. Glandulárny epitel má vysoký stupeň mitotickej aktivity (delenie), vrátane patologickej a intenzívnej proliferácie (proliferácia). Zvýši sa plocha bunkovej cytoplazmy a jadier. Prvá obsahuje veľké množstvo RNA (kyselina ribonukleová), vo svetlých jadrách so zvýšenou plochou - vysoká koncentrácia DNA (kyselina deoxyribonukleová). Veľké jadrá sú tiež jasne viditeľné a rovnomerne alebo, s významnou atypiou, chromatínovými a chromatínovými bunkami.

Atypická povaha buniek glandulárneho epitelu je teda vyjadrená v ich anaplázii, to znamená, že sa stávajú "mladšími" a menej diferencovanými v porovnaní s pôvodom. Okrem toho sa atypia valcovitých buniek žliaz môže prejaviť v ich acanthosis, keď rastový vzor a navonok sa stávajú podobnými stratifikovanému epitelu. Ich fungovanie prestáva závisieť od vplyvu pohlavných hormónov. Čím väčšia je závažnosť anaplázie, tým vyššia je tendencia atypických buniek k autonómnemu (nezávislému) nekontrolovanému rastu so zvýšenou tendenciou k proliferácii.

Kompatibilita patológie a tehotenstva

Existujú rôzne teórie účinkov endometriálnych adenomatóznych polypov na tehotenstvo: o možnosti migrácie spermií a oplodnení, implantácii oplodneného vajíčka a období tehotenstva.

Existujú návrhy o jednoduchom mechanickom deštruktívnom účinku polypov, o znížení stupňa receptivity uterinnej sliznice v dôsledku zvýšenej cytokínovej aktivity, o zmene vlastností membránových proteínov podieľajúcich sa na adhézii (adhézii) povrchov buniek atď.

Otázka primátnosti procesov nebola dostatočne objasnená: či sa polypy vyvíjajú u žien s neplodnosťou, alebo ak je neplodnosť dôsledkom nového rastu. Zdá sa však, že najpresvedčivejšou teóriou je asi mechanická prekážka pri stretnutí a zlučovaní vaječnej bunky so spermatickou bunkou, najmä s významnými veľkosťami (viac ako 10 mm dlhou) adenomatóznych útvarov nachádzajúcich sa v spodnej časti a blízko ústia vajíčkovodov. Okrem toho, aj keď dôjde k oplodneniu a implantácii, tieto nádory môžu spôsobiť abnormálne vlny kontrakcií výstelky maternice, čo môže viesť k potratom.

Príznaky ochorenia

Šípky označujú polypy v maternici

Približne 11-15% žien v reprodukčnom veku s týmto ochorením a 40% žien v období po menopauze, klinické prejavy môžu chýbať, najmä pri malých veľkostiach polypov.

Hlavné prejavy nie sú špecifické. Patrí medzi ne:

 1. Krvácanie maternice, prekračujúce rýchlosť menštruačného krvácania v trvaní a objeme krvi (menometroragii). Môžu byť jednoduché alebo opakujúce sa.
 2. Acyklické a kontaktné krvácanie.
 3. Neplodnosť.
 4. Anemizácia a zhoršenie celkovej pohody vo forme slabosti a malátnosti s ťažkým alebo opakovaným krvácaním.
 5. Ťahavá, boľavá bolesť v spodnej časti brucha. S významnou veľkosťou polypu môžu nadobudnúť výrazný kŕčovitý charakter.
 6. Môžu byť belavé sekréty (belšie) s rozvojom nekrotických, dystofických a zápalových procesov v polype.

U postmenopauzálnych žien často chýbajú klinické príznaky.

Liečba adenomatózneho polypu endometria

Liečba pre ženy vo fertilnom veku je odstránenie tvorby pod kontrolou hysteroskopie. Ak je polypousová hmota malá (menej ako 10 mm), odoberie sa do bazálnej vrstvy, po ktorej sa vykoná diagnostická kyretáž. Pri väčších veľkostiach nádoru sa polypektómia vykonáva metódou „odskrutkovania“, po ktorej nasleduje elektrokoagulácia (kauterizácia) lôžka.

Vo všetkých prípadoch je novotvar podrobený histologickému vyšetreniu. Najúčinnejšou operáciou tohto typu je elektrochirurgická hysteroresectoskopia.

Liečba po odstránení polypu spočíva vo vedení protizápalovej terapie s použitím antibakteriálnych látok a antibiotík, pričom sa zohľadňujú výsledky výsadbového materiálu o citlivosti mikroflóry na ne. Predpisujú sa aj protivírusové a imunomodulačné lieky. Takéto liečenie sa uskutočňuje za účelom úplného odstránenia bakteriálnej flóry a infekčných patogénov, pohlavne prenosných chorôb z genitálneho traktu. Okrem toho sa hormonálna terapia a liečba sprievodných ochorení uskutočňuje v prítomnosti vhodných porúch.

Pri potvrdení histologickým vyšetrením prítomnosti adenomatóznych zmien by mali pacienti v reprodukčnom veku podstúpiť gynekologické vyšetrenie a vyšetrenie každých šesť mesiacov počas 5 rokov.

Je operácia nevyhnutná pre adenomatózny polyp endometria?

V závislosti od závažnosti prekanceróznych zmien niektorí autori rozlišujú adenomatózne polypy s:

 • jednoduchá forma zmeny
 • zložité výrazné formy.

Adenomatózny polyp endometria s malignitou na adenokarcinóm (malígny nádor z glandulárnych epiteliálnych štruktúr) sa vyvíja v jednoduchých formách bez liečby, v priemere v 8% av prípade výrazných foriem v 29%.

Riziko malígnej transformácie sa zvyšuje v prítomnosti sprievodných chronických zápalových procesov v maternici a v príveskoch, hormonálnych a metabolických poruchách - syndróme polycystických ovárií, nádoroch produkujúcich estrogény, diabete, obezite, abnormálnych funkciách pečene, hypertenzii atď.

Odstránenie maternice pri adenomatóznom polypu endometria (supravaginálna amputácia maternice) sa preto uskutočňuje v prípadoch recidívy tvorby na pozadí atrofických procesov v endometriu, prítomnosti sprievodných ohnísk adenomatózy alebo iných patologických zmien v sliznici maternice. Ak sa ochorenie zistí u žien počas obdobia pred menopauzou, alebo keď ho sprevádzajú patologické zmeny v krčku maternice, maternica sa extirpuje (odstránenie tela maternice spolu s krčka maternice) a častejšie s príveskami.

Radikálna chirurgická liečba môže zabrániť transformácii na jednu z foriem adenokarcinómu a jeho metastáz.

Opis a charakteristiky

Adenomatózne polypy môžu byť nezávislým ochorením. Niekedy sa vyvinie patológia spolu s myómom, dysfunkciou vaječníkov a adenomyózou.

Polypy majú glandulárnu štruktúru. Nezasahujú do steny reprodukčného orgánu, ale do jeho dutiny. Báza adenomatózneho neoplazmu sa zväčšuje, pretože sa zväčšuje, čím vytvára kmeň. V centre je cieva, ktorá je hlavným zdrojom výživy.

Formy adenomatóznych útvarov často zaoblené alebo oválne. Môže byť jeden alebo viac. Veľkosť závisí od toho, ako dlho sú prítomné v maternici.

Povrch je často hladký a lesklý. Polypy sa líšia farbou. V závislosti od prítomnosti zápalu a stupňa zásobovania krvou môže byť tvorba mierne ružová alebo dokonca vínová.

Hlavným miestom lokalizácie adenomatóznych polypov je dno maternice, rohy orgánu, ústia vajíčkovodov. Ich veľkosť sa pohybuje od 5 do 30 mm. Niekedy je možné presne určiť typ nádoru až po histologickom vyšetrení.

Toto ochorenie je častejšie diagnostikované u starších žien, väčšinou po 40 rokoch. Riziká malignity u takýchto nádorov sú oveľa vyššie ako u iných typov polypov. Preto sa často považujú za prekancerózny stav.

Nebezpečenstvo takýchto buniek súvisí so skutočnosťou, že sa postupne stávajú mladšími ako okolité tkanivá. Polypy už nie sú kontrolované pohlavnými hormónmi a čoskoro začnú rásť bez rozdielu.

Adenomatózne formácie tohto charakteru sa môžu vyvinúť nielen na ženských genitáliách. Tento jav sa často vyskytuje na slizniciach tráviaceho systému.

príčiny

Adenomatózne polypy nie sú vrodené, aj keď je geneticky možné zdediť sklon k takejto poruche. Štúdia ľudí s touto diagnózou umožnila stanoviť súvislosť medzi dedičstvom a výskytom patológie. Tí, ktorí museli odstrániť nádor, v rodine už mali prípady ochorenia. Čím staršia žena, tým väčšie je riziko.

Medzi hlavné faktory vývoja ochorenia patria tieto faktory:

 • infekcie počas puberty,
 • menštruačné poruchy
 • menopauza,
 • hormonálna nerovnováha,
 • mastopatia s menopauzou,
 • kyretáž maternice,
 • príliš dlhé nosenie vnútromaternicového zariadenia na antikoncepciu.

Rizikové faktory pre rozvoj jednotlivých alebo viacerých adenomatóznych polypov sú nasledovné:

 • poranenie sliznice reprodukčného orgánu v dôsledku diagnostického alebo chirurgického zákroku, potratu alebo potratu,
 • neurohormonálna porucha,
 • patológií endokrinného systému,
 • nedostatok vitamínov v tele
 • nízka imunitná ochrana
 • predtým prenesených rakovín reprodukčného systému, t
 • diabetes mellitus
 • nadváha,
 • konštantný emocionálny stres.

Novotvary majú tendenciu degenerovať sa do malígnych nádorov. Je pozoruhodné, že vedci boli schopní identifikovať gén zodpovedný za ľudský sklon vytvárať polypy. To je dôvod, prečo sa patológia nachádza v niekoľkých rodinných príslušníkoch súčasne.

Typy adenomatóznych polypov

Hoci polypousové hmoty v maternici alebo vnútri čriev sú benígne nádory, riziko ich transformácie na malígny nádor je vysoké. Patologický proces v tkanivách reprodukčného orgánu môže viesť k zmene štruktúry buniek a ich ďalšiemu nekontrolovanému rastu. Preto je riziko rakoviny také vysoké.

Existuje niekoľko typov adenomatóznych nádorov tohto typu:

 • tubulárne adenómy,
 • tubulárny vilus,
 • huňaté.

Každý typ formácií stojí za zváženie samostatne.

Vilózne adenómy

Takýto polyp vo vnútri črevného traktu je charakterizovaný úplnou neprítomnosťou nohy alebo jej malou veľkosťou. Pri skúmaní sa dá rozlíšiť špeciálnou štruktúrou. Vzhľad, povrch útvaru pripomína karfiolu kvetenstvo.

Ak je nádor lokalizovaný na konečníku, vznikajú komplikácie. Osoba pociťuje bolesť počas defekácie a možného krvácania.

Kompatibilita s tehotenstvom

Väčšina žien chce zažiť radosť z materstva. Keď sa takáto diagnóza vykoná, vzniká úzkosť, či je možné otehotnieť, ako choroba matky ovplyvní plod a tehotenský proces.

Obavy zdravotníckych pracovníkov týkajúce sa adenomatózneho typu polypov spolu s tehotenstvom súvisia s nasledujúcimi faktormi:

 • možnosť pohybu spermií vo vnútri ženského genitálneho traktu, aby sa stretli s vajcom,
 • proces nerušeného hnojenia,
 • tehotenstva.

Проведено недостаточно исследований относительно того, как протекает беременность у женщин с аденоматозным полипом. Tento novotvar môže zaberať veľkú plochu maternice, preto rastúci plod nemá dostatok miesta na normálne umiestnenie. V procese zvyšovania veľkosti môže dieťa obsadiť nesprávnu pozíciu. To všetko môže spôsobiť potrat.

Ak sa vykonala operácia na odstránenie polypóznej masy, schopnosť maternice natiahnuť sa môže dočasne narušiť, čo tiež spôsobuje komplikácie počas tehotenstva. Obnovenie niekedy vyžaduje určitý čas. Je dôležité zvážiť povahu vývoja ochorenia, obdobie medzi intervenciou a plánovaním tehotenstva.

Neexistujú presné údaje o tom, ktoré ochorenie je primárne: neplodnosť alebo polypóza. Pravdepodobnejšie je predpoklad, že veľká veľkosť útvarov zabraňuje stretnutiu spermií a vajec. Aj keď sa vyskytla koncepcia, polyp môže spôsobiť kontrakcie maternice a spôsobiť potrat.

Ak je patológia liečená v tráviacom systéme, nemusí priamo ovplyvniť tehotenstvo. Na pozadí chirurgických zákrokov v konečníku alebo v iných častiach čreva sa však často vykonáva antibakteriálna terapia, ktorá môže spôsobiť obmedzenia gestácie.

Problémy súvisiace s liečbou a budúcim plánovaním tehotenstva musia byť nevyhnutne prediskutované so svojím lekárom. Je to jediný spôsob, ako sa vyhnúť komplikáciám a nepriaznivým účinkom.

Liečba patológie

Ženy, ktoré po odstránení patologického rastu plánujú mať deti, sa liečia resekciou lézií pod kontrolou hysteroskopu. Malé formácie sú narezané na bazálnu úroveň tkanív, po ktorých sa vykonáva kyretáž.

Biopsia endometriálnych polypov sa zvyčajne nevykonáva. Po odstránení sa materiál podrobí histologickému vyšetreniu. Ak sú formácie veľkej veľkosti, sú odskrutkované a základňa je kauterizovaná pomocou elektrokoagulátora.

Keďže patologické výrastky sú náchylné na znovuzrodenie, chirurgické metódy sa vždy používajú na ochranu tela vzdelávania. Toto je jediný spôsob diagnostikovania rakoviny v počiatočnej fáze.

Po odstránení polypov sa vykoná lekárske ošetrenie. Takáto liečba je potrebná na obnovenie ženského tela a na prevenciu relapsu. Používajú sa antibakteriálne a protizápalové liečivá.

Pri výbere spôsobu liečby sa berie do úvahy lokalizácia polypov a závažnosť patológie. Riziko malignity môže ovplyvniť prítomnosť sprievodných infekčných a zápalových ochorení tkanív maternice a vaječníkov.

Ak novotvar po odstránení polypu opäť rástol, lekár môže navrhnúť kardinálny chirurgický zákrok na úplné odstránenie maternice. Takéto operácie vykonávajú ženy častejšie počas menopauzy. V mladších rokoch sa používajú priaznivejšie metódy, pri výbere medzi zachovaním reprodukčnej funkcie a životom sa však lekár zastaví pri druhom.

Niekedy len rozsiahly chirurgický zákrok môže zabrániť degenerácii polypu na rakovinu a nádorové metastázy do iných orgánov. Neexistujú žiadne vzorové situácie. V každom prípade sa vyžaduje úplná diagnóza.

Ak je žena pozorná na svoje zdravie, je pravdepodobnejšie, že si všimne porušenia v počiatočných štádiách ochorenia. Primeraná liečba bude chrániť pred vážnymi následkami a rakovinou.

Vývoj a príznaky choroby

Adenomatózne polypy sú formou hyperplastickej proliferácie endometriálnych buniek. Ich charakteristickou črtou je schopnosť dorásť do dutiny maternice. Spočiatku, formácia má širokú základňu, potom - tenkú nohu, prenikol plavidlami a žľazami.

V 30-40% prípadov sa patológia vyskytuje u žien po 40 rokoch a iba 10-15% trpí v mladšom veku. To, čo vyvoláva rozvoj patológie, nie je úplne preukázané. Faktory môžu byť viaceré, najčastejšími príčinami sú hormonálne poruchy, ekológia, zlé návyky, genetika. Samotná choroba sa dlhodobo neprejavuje, čo komplikuje diagnózu v skorých štádiách. Symptomatológia nie je špecifická. Hlavné prejavy porušovania ženského tela sú:

 • krvácanie z maternice,
 • intenzívny výtok, s nepríjemným zápachom,
 • ťahanie bolesti v bruchu,
 • slabosť a nevoľnosť
 • ťažkosti s počatím.

Adenomatózne polypy sa vyznačujú malými rozmermi, najčastejšie diagnostikovanými uzlami s priemerom 5 - 15 mm, zriedkavo sa vyskytujú výrastky, ktoré dosahujú 30 mm.

Formy a štádiá patológie

Adenomatózne polypy vyvíjajúce sa v maternici prechádzajú štyrmi štádiami vývoja. Na prvých patologických bunkách prenikajú do medzivrstiev tkaniva, na druhej - infikujú myometrium, na treťom - je poškodená viac ako polovica myometrickej vrstvy, na štvrtom - formácia preniká do dutiny. Rýchlosť vývoja patológie je iná, čo spôsobuje ďalšie ťažkosti pri predpovedaní procesu hojenia.

Choroba sa môže prejaviť v jednej z nasledujúcich foriem:

 • difuzivita, V tejto forme je celá sliznica rovnomerne ovplyvnená patologickými bunkami.
 • ohniskový, V tomto prípade sú sliznice označené oddelene postihnutými oblasťami (lézie).
 • uzlový, Tento polyp má tvar uzla na nohe. Tvorí sa iba vo vnútri maternice. V dutine vzdelávania sa môže hromadiť menštruačná krv.

Z toho, čo je diagnóza adenomatózneho polypu diagnostikovaná, závisí od ďalšej liekovej liečby a voľby chirurgickej metódy. Stojí za zmienku, že zmeny v tkanivách maternice môžu byť dvoch typov. Existujú jednoduché nevyjadrené a zložité výrazy. Onkologický proces sa vyvíja častejšie od subjektov patriacich do druhej kategórie.

Diagnóza a liečba adenomatóznych polypov

Vo väčšine prípadov je možné diagnostikovať adenomatózny polyp endometria náhodne počas rutinnej prehliadky alebo pri riešení iných sťažností. Na presné stanovenie diagnózy lekár zbiera anamnézu, predpisuje smer krvného testu, vymaže a vykonáva ultrazvukové vyšetrenie transvaginálnym senzorom. Hysteroskopia je uznávaná ako najúčinnejšia a najefektívnejšia diagnostická metóda, keď je optické zariadenie vložené do maternice cez vagínu a obraz je zobrazený na obrazovke monitora.

Liečba polypov maternice zahŕňa integrovaný prístup. Na začiatku sa formácia odstráni po odstránení predpísanej liekovej terapie. Operácia sa vykonáva pomocou hysteroskopu. Za najúčinnejšie riešenie sa považuje polypektómia. V dôsledku operácie sa uzlík odskrutkuje a poškodená sliznica sa kauterizuje. V komplikovaných prípadoch, kyretáž maternice, a niekedy aj jeho úplné odstránenie sa vykonáva.

Extrahovaný materiál sa musí poslať na histologické vyšetrenie. Restoratívna terapia po odstránení maternicového polypu zahŕňa nasledujúce lieky:

 • antibiotiká,
 • imunomodulátory,
 • antivírusové,
 • protizápalové,
 • spazmolytiká,
 • hormonálne lieky
 • vitamíny a minerály.

Tiež odporúča strava, zníženie stresu, správny spánok a odpočinok, mierne cvičenie. Po zákroku 1-2 mesiace odporúčame sexuálny odpočinok. Potom by mala žena pravidelne (polročne) navštevovať gynekológa na rutinnú kontrolu. Systematické poradenstvo minimalizuje riziko opätovného výskytu patológie.

Komentáre a recenzie

Pre lepšie pochopenie toho, čo je adenomatózny polyp, a ako účinná je liečba patológie, je potrebné študovať odpovede žien, ktoré už čelili tomuto ochoreniu a prekonali ho.

alina

Mám 39 rokov. Pred rokom bol diagnostikovaný adenomatózny polyp. Veľkosť uzla bola pomerne veľká - 5 cm, lekár sa okamžite rozhodol odstrániť. Najprv som prešiel potrebnými testami a preskúmal sa. Potom nasledovala elektrokoagulačná hysteroskopia. Celý zákrok netrval dlhšie ako 30-40 minút, nebola tam žiadna zvláštna bolesť. Potom som pil pilulky na tri mesiace, prvé protizápalové a antibiotiká, potom hormóny a vitamínový komplex. Po preskúmaní po šiestich mesiacoch neboli zistené žiadne stopy vzdelávania.

natalia

Moja matka, 49 rokov, bola diagnostikovaná pred niekoľkými mesiacmi. Doktorka povedala, že vzhľadom na to, že neplánuje rodiť, je lepšie vykonať úplné odstránenie maternice, pretože by sa tým vylúčilo riziko vzniku rakoviny. Odstránenie takéhoto dôležitého orgánu však bude mať za následok veľké zmeny v jeho zdraví. Všetci sme si to premysleli a rozhodli sme sa o konvenčnej hysteroskopickej operácii. Odstránený polyp bol poslaný na histológiu, ukázalo sa, že je benígny. Teraz pije lieky, zatiaľ sme neľutovali zvolený spôsob operácie. Maternicu môžete kedykoľvek odstrániť, ale prečo také radikálne riešenia, ak existuje bezpečnejšia a ľahšia cesta zo situácie?

inkognito

Liečba adenomatózneho polypového tuku je pre mňa skutočnou výzvou. Pri 41 ° C sa odstránil zoškrabaním. Potom nasledovalo dlhé zotavovacie obdobie a stanovenie hormonálnych hladín. O dva roky neskôr sa uzol znova objavil. Tentoraz som išiel na hysteroskopiu. Rovnaký postup nie je príjemný, ale rehabilitácia bola oveľa rýchlejšia. Teraz mám 45 rokov, opäť sa našlo centrum adenomatóznych buniek. Lekár ponúka na odstránenie celej maternice, pretože mám tendenciu tvoriť tieto pečate. Pritiahnem sa k rozhodnutiu, pretože je to príliš radikálny krok. Možno niekto poradí, ako to urobiť lepšie?

Pin
Send
Share
Send
Send