Hormóny

Nízke hladiny prolaktínu u žien

Pin
Send
Share
Send
Send


Prolaktín je peptidový hormón produkovaný prednou hypofýzou, endometiom a deuterálnou membránou maternice. Názov hormónu je spôsobený jeho schopnosťou ovplyvniť proces laktácie. Okrem toho je biologickým účinkom prolaktínu zachovanie celého reprodukčného systému ženského a mužského tela.

Tento hormón ovplyvňuje proces ovulácie a počatia a je tiež zodpovedný za aktivitu spermií. Keď je prolaktín u ženy pod normálom, ovplyvňuje jej zdravie a pohodu. Zníženie tohto hormónu je najčastejšie výsledkom ochorenia alebo hormonálneho zlyhania. Aby nedošlo k spusteniu možné ochorenie, musíte vedieť o príznaky nízkeho prolaktínu, rovnako ako metódy liečby tohto problému.

Prolaktín a zdravie žien

Prolaktín má silnejší účinok na ženy ako na mužov. Preto, keď sa zníži alebo zvýši, okamžite to ovplyvní zdravie ženy a jej blaha. Prolaktín je zodpovedný za nasledujúce procesy v ženskom tele:

 • Puberta a tvorba sekundárnych sexuálnych charakteristík.
 • Emocionálne pozadie v puberte.
 • Ochrana plodu pred imunitnými odpoveďami matky počas tehotenstva.
 • Stupeň tvorby dýchacieho systému v embryu.
 • Produkcia materského mlieka.
 • Vzdelávanie materských inštinktov.
 • Rovnováha vody a soli.

Počas laktácie prolaktín zabraňuje ovulácii a tiež chráni ženu pred hormonálnym poškodením. Je to tento hormón, ktorý vám bráni otehotnieť počas dojčenia.

Prečo prolaktín klesá

Tento hormón sa zriedkavo znižuje sám. Skok je zvyčajne sprevádzaný zlyhaním iných pohlavných hormónov. Aj malé zníženie prolaktínu zo zavedenej normy môže vyvolať významné zmeny v zdraví a vykonať zmeny v normálnom fungovaní reprodukčného systému.

Lekári označujú nízku hypoprolaktinémiu prolaktínu. Väčšina lekárov je presvedčená, že tento hormón je opäť znížený v dôsledku porušenia prednej hypofýzy. Takéto patológie sa často vyskytujú po silnom krvácaní počas pôrodu, čo vedie k nekróze hypofýzy. V tomto prípade je počas laboratórneho vyšetrenia nedostatočný len jeden prolaktín, ale aj iné hormóny.

Príznaky poklesu prolaktínu u žien

Hormonálny prolaktín môže znížiť výkon v ženskom tele z mnohých dôvodov. Väčšina z nich bude indikovať závažné patologické procesy. Len príležitostne môže depresia alebo slabý imunitný systém spôsobiť nízky prolaktín. Preto každá žena, ktorá si všimla známky hormonálneho zlyhania, by mala ísť na konzultáciu s terapeutom a absolvovať potrebné testy. Nízky prolaktín môže byť najčastejšie určený nasledujúcimi príznakmi:

 • Slabá laktácia po pôrode.
 • Neplodnosť.
 • Pomalá puberta.
 • Časté potraty, najmä v počiatočných štádiách.
 • Nekonečný spánok a nespavosť.
 • Ostrý prírastok hmotnosti.
 • Pretrvávajúca depresia a nervozita.
 • Porušenie menštruačného cyklu.
 • Znížené libido.

Ktorýkoľvek z týchto príznakov indikuje porušenie sexuálneho alebo vegetatívneho systému. Najčastejším príznakom zníženého prolaktínu je nedostatok materského mlieka. Niekedy nízky prolaktín u žien nevykazuje žiadne príznaky. Preto je dôležité vykonávať preventívne opatrenia pravidelne a vykonávať každých šesť mesiacov analýzy, ktoré skúmajú hormonálne pozadie a iné dôležité procesy v tele.

Hlavné dôvody redukcie prolaktínu u žien

Najčastejšie prolaktín pod normami signalizuje patologické stavy vyskytujúce sa v ženskom reprodukčnom systéme. Aby sa nezačalo ochorenie, ktoré sa ukázalo byť podobným príznakom, je potrebné vedieť, čo presne vyvoláva pokles tohto hormónu. Hlavnými príčinami zníženia hladiny prolaktínu sú nasledujúce procesy:

 • Nekróza hypofýzy, ktorá vznikla po neúspešnom pôrode.
 • Tvorba nádorov v mozgu.
 • Odložené tehotenské obdobie je dlhšie ako 42 týždňov.
 • Liečba zhubných novotvarov.
 • Traumatické poranenia mozgu.
 • Zápalové ochorenia.
 • Vrodené abnormality.
 • Infekčné ochorenia mozgu (tuberkulóza, histoplazmóza, atď.).
 • Hormonálne lieky.

Nekróza hypofýzy a tuberkulózy spôsobuje nevratné zníženie hladiny hormónu prolaktínu. Užívanie drog alebo traumatické poranenie mozgu len dočasne znižuje jeho koncentráciu. Keď sa sťažovatelia po 45 rokoch sťažujú na nízky prolaktín, lekári často spájajú toto zlyhanie s prejavom symptómov menopauzy.

Znížený prolaktín počas tehotenstva

Normálne a zdravé tehotenstvo bez komplikácií zahŕňa prirodzený nárast prolaktínu v rámci stanovenej normy. Tento hormón má silný vplyv na stimuláciu produkcie materského mlieka, ako aj na vývoj plodu. Pod vplyvom prolaktínu sa zvyšuje syntéza povrchovo aktívnej látky v dýchacích orgánoch dieťaťa. Podľa mnohých vedeckých štúdií existuje súvislosť medzi prejavom hypoprolaktinémie a zvýšenou úmrtnosťou u predčasne narodených detí.

Keď prolaktín začne klesať pod prípustné hodnoty počas tehotenstva, jeden by mal byť opatrný pred predčasným pôrodom a neskoršími problémami s dojčením. Každá žena by mala zároveň vedieť, že zaobchádzanie s ľudovými metódami v takejto situácii je prísne zakázané. Na liečbu je potrebné poradiť sa s lekárom av prípade problémov s laktáciou využiť služby poradcu pre dojčenie. Ak vyššie uvedené metódy zlyhali, mali by ste ísť na umelé kŕmenie dieťaťa.

Znížený prolaktín u mužov

Prolaktín má silný vplyv na reprodukčný systém u mužov. Tento hormón je zodpovedný za aktivitu spermií a úspešné oplodnenie. Muži zriedkavo trpia nízkymi hladinami prolaktínu. Častejšie je tento hormón v nich zvýšený.

Hladina prolaktínu sa môže znížiť v dôsledku prirodzených faktorov a rôznych ochorení. Bez ohľadu na dôvody súvisiace s touto odchýlkou ​​je potrebné konzultovať s lekárom presnú diagnózu. Nízky prolaktín u mužov ovplyvňuje psychiku a zhoršuje sexuálny život. Výrazne znížené libido, zhoršujúca sa kvalita spermií, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje pri pokuse otehotnieť dieťa. Muž začína trpieť nespavosťou, depresiou a nervovými podmienkami.

Hladina hormónu prolaktínu sa môže znížiť v dôsledku konzumácie alkoholu, ako aj fajčenia cigariet. Preto, ak máte podozrenie na jeho nedostatočnosť, mali by ste prehodnotiť postoj k zlým návykom, ísť na šport a začať jesť správne.

Diagnóza redukovaného prolaktínu

Ak máte podozrenie na nízky prolaktín, musíte prejsť krvným testom na tento hormón, aby ste určili jeho presné množstvo v krvi. Ak sa počas liečby nádoru mozgu, nekrózy hypofýzy alebo iných ochorení vyskytli príznaky jej poklesu, je potrebné pristúpiť k stanoveniu hladiny prolaktínu so zvláštnou pozornosťou. U ľudí s takýmito patológiami sa nielen tento hormón zníži, ale všetky ostatné. Toto tiež znižuje a prolaktín v sére. Preto, keď idete na kliniku, je potrebné prejsť analýzou adrenokortikotropných, tyreotropných, somatotropných, folikuly stimulujúcich a luteinizačných hormónov.

Ako liečiť nízky prolaktín

Zvolený spôsob liečby závisí len od príčiny, ktorá viedla k zníženiu hladiny hormónu. Nízky prolaktín u žien a mužov nie je sám o sebe ochorením. Preto je prísne zakázané liečiť hypoprolaktinémiu samostatne. Najprv musíte zistiť všetko o tejto chorobe, čo viedlo k poklesu tohto hormónu. Nemôžete sa snažiť normalizovať hormonálne pozadie pomocou populárnych receptov. Len identifikáciou príčiny patológie sa môže množstvo prolaktínu v krvi vyrovnať. Vlastná liečba sa v tomto prípade stane nielen neúčinnou, ale aj zhorší zdravotný stav.

Kto má liečiť hormonálne zlyhanie

Po identifikácii príznakov nízkeho prolaktínu by ste sa mali okamžite dohodnúť na najbližšej klinike. Najprv musíte požiadať o pomoc jedného z nasledujúcich odborníkov:

Návšteva posledného lekára na zozname pomôže napraviť emocionálne pozadie, ktoré často zlyháva pri nízkom prolaktíne. Muž trpiaci poklesom tohto hormónu sa musí dohodnúť s andrologom. Tento lekár lieči choroby reprodukčného systému u mužov.

Liečba hypoprolaktinémie liekom

Liečba tejto patológie sa uskutočňuje spôsobom obnovenia hormonálneho pozadia. To sa robí pomocou liekov, ktoré obsahujú prolaktín. Jedným z najpopulárnejších liekov v tejto kategórii je liek Dostinex. Nízky prolaktín sa tiež lieči inými liekmi, ale väčšina endokrinológov mu dáva prednosť. Obsahuje nasledujúce účinné látky: t

Už pol hodiny po užití hormonálnej látky dochádza k zlepšeniu zdravia pacienta. Nízky prolaktín potom, čo Dostinex výrazne rastie vo svojich indexoch.

Tipy pre endokrinológa

Lekári poznamenávajú, že väčšina predložených testov sa môže líšiť od skutočného stavu hormonálneho pozadia. Toto sa deje z dôvodu nedodržania základných pravidiel, ktoré by sa mali dodržiavať pred poskytnutím krvi na analýzu. Na stanovenie množstva prolaktínu sa odoberie venózna krv. Urobte to prísne na prázdny žalúdok po nočnom pôste. Mali by ste sa tiež dôkladne pripraviť na analýzu. Na to potrebujete:

 • Nevykonávajte fyzickú aktivitu deň pred testami, vylúčte sexuálne kontakty a akýkoľvek šport. Nemôžete supercool, piť alkohol, ísť do sauny, na pláž alebo do solária.
 • Niekoľko hodín pred odberom krvi sa upokojte a buďte v pokoji. Nemôžete jesť ani piť nič okrem pohára vody.

Obdobie vymáhania

So zníženým prolaktínom začína po prvom dni hormonálnych liekov. Nepríjemné príznaky spojené s hormonálnym zlyhaním začnú vymiznúť po týždni komplexnej liečby. Obdobie obnovenia bude oveľa jednoduchšie, ak budete postupovať podľa týchto pokynov:

 • Nebuďte nervózni a nebojte sa. Práca mnohých životne dôležitých procesov v tele závisí od duševného stavu.
 • Zbavte sa zlých návykov. Fajčenie a alkohol nepriaznivo ovplyvňujú zdravotný stav a normalizáciu hladín prolaktínu v krvi.
 • Prestaňte piť kávu, silné nápoje, sódu.
 • Nejedzte vyprážané, údené, konzervované a múky.
 • Opustite čokoládu a iné dezerty s vysokým obsahom cukru.
 • Jedzte zdravé potraviny, ktoré obsahujú nasýtené mastné kyseliny.

Špeciálna diéta a odmietnutie zlých návykov nielen obnoví telo počas hormonálneho narušenia, ale slúži aj ako vynikajúca prevencia.

Úloha prolaktínu v ženskom tele

Koncentrácia hormónu v krvi žien je veľmi dôležitá, pokles v ňom, ako zvýšenie, ovplyvňuje celkový stav tela:

 • tehotenstva a pôrodu
 • tvorba mliečnych žliaz a ich vývoj,
 • produkciu mlieka počas dojčenia,
 • stupeň sexuálnej túžby
 • pomer prolaktínu a progesterónu ovplyvňuje vývoj plodu počas tehotenstva,
 • závisí od úrovne prolaktínu, ako silný je materský inštinkt.

Dôvody poklesu hladiny prolaktínu v krvi

Prolaktín je produkovaný hypofýzou mozgu. Normálne by hladina hormónu v krvi mala byť aspoň 40 mU / l. Znížený prolaktín u žien sa často prejavuje už pri 120 mU / L. Dôvody na zníženie produkcie hormónu v tele môžu byť:

 • nádory mozgu a hypofýzy,
 • tuberkulóza,
 • poranenia lebečnej časti tela s poškodením mozgu,
 • rádioterapia pri liečbe mozgových nádorov,
 • krvácanie počas pôrodu,
 • hormonálne lieky,
 • diabetes insipidus
 • zápalové alebo neoplastické ochorenia vaječníkov,
 • dedičné ochorenia rôznych orgánov endokrinného systému, t
 • hormonálne zmeny súvisiace s vekom spojené s menopauzou, t
 • nedostatočná výživa alebo pôst na chudnutie,
 • ťažká fyzická námaha
 • ťažké skúsenosti
 • zlé návyky (fajčenie, drogová závislosť, závislosť od alkoholu).

Dôvodom na zníženie hladiny hormónu môže byť negramotne organizovaná strava s nízkym obsahom tukov a sacharidov. Vegetariánstvo, odmietanie proteínových potravín tiež prispieva k zníženiu hladiny hormónov. K takémuto porušeniu dochádza v dôsledku tzv. Kremeľskej stravy. Úbytok hmotnosti je založený na úplnom vylúčení múky, sladkostí, cereálií, medu, zemiakov zo stravy. Napriek tomu, že môžete jesť veľa iných potravín (mastné mäso, ovocie), nedostatok sacharidov v strave vedie k rýchlemu chudnutiu. Hladina prolaktínu v krvi sa však prudko znižuje.

Je potrebné mať na pamäti: Nervové napätie a stresové situácie vyvolávajú zhoršenie bolestivých procesov v tele, vrátane výskytu hormonálnych porúch. Ak je žena schopná kontrolovať sa a nedať sa emóciám, potom sa pravdepodobnosť symptómov nízkeho prolaktínu znižuje.

Symptómy zníženého prolaktínu u žien

S touto hormonálnou poruchou má žena nasledujúce príznaky:

 1. Významný prebytok normálnej telesnej hmotnosti.
 2. Výber mledziva z prsných žliaz.
 3. Oneskorenie alebo absencia menštruácie.
 4. Akné na koži.
 5. Ťažkosti pri koncepcii.
 6. Vzhľad nadbytočných vlasov na tvári a tele.
 7. Obsedantné obavy, nervozita, poruchy spánku.

Rýchlosť prolaktínu sa veľmi líši v závislosti od veku, zvyšuje sa počas tehotenstva. Zníženie hladiny hormónu v skorých štádiách môže viesť k potratu. Ak v posledných týždňoch došlo k poklesu hladiny hormónu, môže to naznačovať možnosť nadmerného tehotenstva. Vyžaduje sa starostlivé sledovanie stavu pacienta, aby sa v prípade komplikácií, ktoré sú nebezpečné pre dieťa a matku, indukovala umelá práca.

Po narodení dieťaťa nemusí mať žena so zníženou hladinou prolaktínu mlieko alebo jeho produkcia bude bezvýznamná. V tomto prípade sa na zlepšenie produkcie mlieka predpisujú ženy hormonálnej terapii.

Diagnostika hormonálnych abnormalít

Diagnóza sa vykonáva pomocou laboratórnych testov, ktorými sa riadi gynekológ, endokrinológ, neurológ alebo terapeut. Dôvodom pre poslanie pacienta na štúdium hormónov sú zvyčajne chronické ochorenia pečene, štítnej žľazy, vaječníkov, ako aj patológie ako neskorá puberta alebo neskorá menopauza, osteoporóza, porucha kostnej štruktúry, ktorá vedie k zlomeninám kostí.

Neuróza a iné neuropsychiatrické poruchy sa tiež stávajú príležitosťou na vykonanie ďalších vyšetrení. Nádorové ochorenia orgánov endokrinného systému, výskyt hrudiek v prsníku by sa nemal prehliadať, pretože pokles prolaktínu sa často stáva sprievodným príznakom.

Diagnostické metódy na zníženie hladín prolaktínu a jeho príčin

Na uskutočnenie imunochemickej analýzy prolaktínu pacient odoberá krv zo žily, ktorá sa má vyšetrovať fyzikálno-chemickými metódami. Imunochemická metóda na štúdium žilovej krvi vyžaduje určitú prípravu pacienta. Aby bol výsledok presný, je potrebné:

 • vzdať sa športu a iných fyzických aktivít deň predtým,
 • zdržať sa pohlavného styku 24 hodín pred analýzou,
 • zrušte kúpeľné procedúry a saunu v predvečer štúdie,
 • vykonať výskum nalačno (posledné jedlo by sa malo uskutočniť najneskôr večer predošlého dňa).

Krv zo žily sa odoberá ráno o 8-11 hodín. Pred analýzou nie je možné fajčiť. Je potrebné mať dobrý odpočinok, vyhnúť sa stresu, pretože hladina hormónu sa môže výrazne líšiť v závislosti od rôznych faktorov.

Video: Vlastnosti dodania analýzy prolaktínu

Ak analýza ukázala, že obsah prolaktínu v krvi je nízky, potom sa vykoná diagnostika ochorení, ktoré spôsobili zistenú abnormalitu pomocou ultrazvuku (röntgen), röntgenového žiarenia, počítačovej tomografie (CT), zobrazovania magnetickou rezonanciou (MRI). Tieto metódy dokazujú prítomnosť nádorov, poškodenie tkaniva v dôsledku infekčných a zápalových ochorení.

Liečba zníženým prolaktínom

Если пониженный пролактин не связан с болезнями, то для его повышения бывает достаточно устранить причину: изменить рацион питания, бросить курить и вести здоровый образ жизни, заняться физическим укреплением организма, проводить закаливание.

V prípade zistenia chorôb sa vykonáva komplexná liečba drogami zameraná na boj proti infekcii, obnovenie hormonálneho zloženia krvi, normalizáciu metabolizmu, posilnenie imunitného systému. Symptómy znižovania hladiny hormónov s neurózou sa eliminujú pomocou liekov s upokojujúcim účinkom.

Po detekcii nádorov hypofýzy, vaječníkov, nadobličiek a iných žliaz s vnútorným vylučovaním, chirurgické odstránenie patologických útvarov. V budúcnosti by mal byť pacient pod dohľadom lekárov rôznych profilov, aby sa zabránilo opakovaniu a poškodeniu iných orgánov.

Ako prolaktín účinkuje

V priebehu výskumu vedci zistili, že účinok tohto hormónu je založený na zachovaní šľachtiteľskej funkcie. A jeho hlavným cieľovým orgánom sú prsné žľazy. Preto všetky jeho názvy, medzi ktoré patrí laktotropný alebo laktogénny hormón, mammatropín, ako aj mammotropný a luteotropný hormón, tak či onak, označujú hlavný orgán.

V období dospievania prolaktín podporuje rast prsníka. Ďalej spôsobuje ich rast a vývoj, zvyšuje množstvo glandulárneho tkaniva a kanálikov. V poslednom trimestri tehotenstva a bezprostredne po pôrode sa vytvára mledzivo v dôsledku pôsobenia mammotropínu a jeho premeny na plnohodnotné mlieko.

Hlavným orgánom, ktorý produkuje prolaktín, je hypofýza. Do tohto procesu sú však zapojené aj iné orgány:

 • mliečne žľazy,
 • placenta,
 • CNS,
 • imunitného systému.

Hypofýza vylučuje prolaktín pod dohľadom hypotalamu, ktorý inhibuje produkciu tohto hormónu dopamínom. Ak dopamín prestane prúdiť do krvi, zvyšuje sa koncentrácia prolaktínu. Hlavnými stimulátormi produkcie mammotropínu sú estrogény.

Koncentrácia prolaktínu sa výrazne zvyšuje po pôrode, keď sa dieťa prvýkrát aplikuje na prsník. Receptory sú umiestnené na bradavkách a ich stimulácia slúži ako signál pre hypotalamus, ktorý blokuje tvorbu dopamínu, čím sa zvyšuje koncentrácia prolaktínu. Počas tehotenstva sa mlieko z mliečnych žliaz vylučuje v dôsledku hormónu progesterónu, ktorý je produkovaný placentou. Po narodení placenty sa koncentrácia hormónu významne znižuje a spôsobuje laktáciu.

Hormonálny prolaktín je rozhodujúci pri plánovaní tehotenstva. S nárastom hladiny je inhibovaný hormón stimulujúci folikuly. Výsledkom je, že folikul nie je schopný plne sa rozvinúť. Ovulácia bude možná len vtedy, ak je možné znížiť hladinu prolaktínu. Je to zvýšená hladina prolaktínu v období po pôrode, ktorá zabraňuje opätovnému otehotneniu a umožňuje žene kŕmiť svoje dieťa.

Ako sa určujú normy prolaktínu?

Stanovenie koncentrácie hormónu sa vytvára v laboratóriu odberom vzoriek krvi žílou krvou. Čo určuje hladinu mammotoprínu?

Napriek tomu, že množstvo prolaktínu v krvi je individuálne pre každú ženu a závisí od mnohých faktorov, tieto ukazovatele by nemali prekročiť určité limity.

 • U novorodencov je koncentrácia prolaktínu veľmi vysoká, od 1700 do 2000 mU / l.
 • Počas prvého roku života sa toto číslo rovná 628 mU / l.
 • Vo veku 1 až 10 rokov sa jeho koncentrácia pohybuje v rozmedzí 40-400 mU / l.
 • Miera prolaktínu u žien v reprodukčnom veku je 40-600 mU / L.
 • S nástupom menopauzy sa množstvo prolaktínu znižuje na 25-400 mU / l a naďalej klesá.

Prejavy a príčiny zníženého prolaktínu

Prolaktín pod stanovenou rýchlosťou je zriedkavý a diagnostikovaný len u 11% žien. Takéto zmeny však môžu viesť k zhoršenej reprodukčnej funkcii a dokonca spôsobiť rozvoj neplodnosti.

Nasledujúce príznaky môžu znamenať zníženú hladinu mamotoprinu: t

 • po narodení sa materské mlieko nevylučuje a ak sa vylučuje v malých množstvách, t
 • nemožnosť koncepcie,
 • menštruačné poruchy,
 • potraty na začiatku tehotenstva.

Skutočnosť, že sa prolaktín znižuje, môže byť indikovaná častými bolesťami hlavy, cievnymi problémami, duševnými poruchami, opuchom a rastom vlasov na miestach, ktoré nie sú pre ženy typické.

Nízke hladiny prolaktínu (hypoprolaktinémia) môžu indikovať prítomnosť závažných ochorení, preto sú ženy starostlivo vyšetrené, aby sa zistilo, ako zvýšiť hladinu laktogénneho hormónu v krvi.

Jedným z dôvodov môžu byť nasledujúce stavy:

 • hypofyzárna apoplexia (Sheehanov syndróm),
 • nadmerné krvácanie spôsobené rôznymi faktormi, ako je pôrod,
 • tehotenstvo, ktoré je diagnostikované, ak uplynulo 42 týždňov od poslednej menštruácie, t
 • poranenie hlavy spôsobujúce poškodenie hypofýzy,
 • tuberkulóza hypofýzy,
 • niektoré typy nádorov v hypofýze,
 • ožarovanie hlavy
 • hormonálne lieky.

Normálne sa koncentrácia prolaktínu v krvi významne znižuje po 50 rokoch, teda v období, keď väčšina žien má menopauzu. Tieto príznaky naznačujú normálny vývoj a nie sú patológiou, a preto nevyžadujú liečbu.

Spôsoby obnovenia produkcie prolaktínu

Príčiny Sheehanovho syndrómu sú v ťažkej práci, počas ktorej strata krvi presahuje 500 ml. V tomto prípade je tvorba prolaktínu narušená, ale časom sa obnovia funkcie hypofýzy, čo umožňuje dojčenie.

Dlhodobé tehotenstvo je zriedkavý fenomén, pretože ak žena nie je schopná porodiť prirodzenými prostriedkami v termíne, podstúpi cisársky rez. V tomto prípade je produkcia materského mlieka možná až po hormonálnej terapii.

Traumatické poškodenie mozgu vedie k zníženiu produkcie mammotropínu. Po 3-6 mesiacoch sú však funkcie hypofýzy spravidla úplne obnovené a spolu s nimi príznaky príznakov zmiznú. Prítomnosť nádoru v hypofýze, rádioterapia alebo tuberkulóza, ktorá sa vyvíja v tomto orgáne, natrvalo ničí jeho tkanivo, čo znamená, že hormón prestáva byť produkovaný. Preto nie je v tomto prípade možné ani dojčenie ani dojčenie.

Ak hladina hormónov klesne pod normálnu hodnotu kvôli hormonálnym liečivám, normálna koncentrácia hormónu je takmer vždy obnovená po ich zrušení. Vo všetkých ostatných prípadoch je liečba zameraná na elimináciu príčin, ale symptómov hypoprolaktinémie podávaním rôznych liekov, vrátane antidepresív a diuretík.

Užívanie liekov, výber správnej diéty a režimu

Eliminovať bolesti hlavy pomáhajú liečivám, ktoré zlepšujú cirkuláciu mozgu. Ich výber by sa však mal liečiť veľmi opatrne, pretože niektoré z nich môžu ovplyvniť funkciu hypofýzy. Jedným z týchto liekov je Vasobral. Napriek všetkým pozitívnym vlastnostiam sa zistilo, že znižuje produkciu prolaktínu. Jeho skutočný vplyv na tento faktor však zatiaľ nebol skúmaný.

Osobitná pozornosť v prípade hypoprolaktinémie sa podáva výžive. Na kompenzáciu nedostatku hormónov na pomoc živočíšnym produktom:

 • mäso
 • vajec,
 • mlieko a mliečne výrobky, t
 • morské plody, medzi ktoré patria ryby a morský kel.

Rovnako dôležitý je dobrý odpočinok a spánok. Je potrebné pripomenúť, že najaktívnejšia produkcia prolaktínu sa vykonáva v noci, keď človek spí. A ráno sa jeho koncentrácia v krvi prudko znižuje. Okrem toho, častá deprivácia spánku spôsobuje hormonálnu nerovnováhu, ktorá negatívne ovplyvňuje produkciu mamotropínu.

Zlé návyky sú ďalším faktorom, ktorý znižuje koncentráciu laktogénneho hormónu. Pojem „škodlivý“ zároveň znamená nielen fajčenie a zneužívanie alkoholu, ale aj závislosť na káve.

Akú úlohu hrá prolaktín v ženskom tele?

Taký vitálny hormón, ako je prolaktín, sa vytvára v prednej hypofýze. Receptory sú umiestnené v mnohých častiach tela av rôznych orgánoch. Napríklad sa dajú nájsť v prsných žľazách, pečeni, pľúcach, srdci a dokonca aj v nervovom systéme. Tento hormón hypofýzy má nasledujúce funkcie:

 • poskytuje vzdelávanie a produkciu mlieka pre ženy
 • ovplyvňuje tvorbu mliečnych žliaz,
 • reguluje menštruačný cyklus u žien
 • vyvoláva určitý analgetický účinok,
 • poskytuje orgazmus po pohlavnom styku,
 • ovplyvňuje normálny vývoj plodu počas tehotenstva,
 • zodpovedný za vznik materského inštinktu,
 • zúčastňuje sa na mnohých imunitných procesoch v tele,
 • vedie k poklesu pohlavných hormónov u mužov a žien.

Norma prolaktínu pre ženy

Prolaktín počas dňa nevyniká v rovnakom množstve. Jeho produkcia sa zvyšuje v noci a vrcholy počas REM spánku (skoro ráno). Zvýšené hladiny prolaktínu sú často spojené s intenzívnou fyzickou námahou v dôsledku požitia určitých potravín alebo po pohlavnom styku. Tiež koncentrácia tohto hormónu závisí do značnej miery na veku ženy, a počas tehotenstva začína rýchlo rásť.

U žien by hladina prolaktínu nemala byť nižšia ako 40 mU / l. Tiež sa berie do úvahy mierne nižšia koncentrácia tohto hormónu na 120 mU / l. Pri identifikácii takýchto ukazovateľov môžeme hovoriť o prítomnosti určitého problému v tele ženy, čo si vyžaduje lekársky zásah.

Symptómy redukovaného prolaktínu

Symptómy zníženého prolaktínu zahŕňajú:

 • prírastok hmotnosti
 • výskyt porúch súvisiacich so spánkom
 • bezstarostná úzkosť
 • zvýšená chlpatosť, ktorá sa pozoruje v celom tele,
 • zníženie množstva materského mlieka po pôrode alebo ich úplnej neprítomnosti,

 • nemožnosť tehotenstva, t
 • porušenie menštruačného cyklu,
 • spontánne potraty vo veľmi skorom tehotenstve,
 • výskyt akné,
 • časté migrény alebo bolesti hlavy,
 • vzhľad obsesívnych myšlienok a fóbií,
 • rozvoj edému.

Vývoj určitých príznakov závisí od individuálnych charakteristík ženy. V niektorých prípadoch zníženie hladiny tohto hormónu nemusí byť vôbec zaznamenané.

Ľudová liečba

Použitie rôznych ľudových prostriedkov má tiež pozitívny vplyv na ženské telo v prítomnosti nízkych hladín prolaktínu. Pomocou jednoduchých receptov, môžete nielen normalizovať hormóny bez poškodenia zdravia, ale aj zlepšiť svoju pohodu. Nasledujúce ľudové prostriedky sú populárne:

 • aplikácia listov a kvetov malín. Táto rastlina je prirodzeným zdrojom estrogénu a môže zvýšiť hladinu prolaktínu. Na prípravu hojenia infúzie 2 polievkové lyžice. l. suché suroviny potrebujú naliať 210 ml vriacej vody. Keď je kvapalina ochladená, môže byť použitá ako čaj. Počas dňa môžete vypiť až 500 ml tejto infúzie,
 • liečby. Táto rastlina má pozitívny vplyv na fungovanie hypofýzy, čo vedie k normalizácii produkcie prolaktínu. Na získanie lieku potrebujete 50 g šalvie zalejeme 950 ml vriacej vody. Pre pozitívny výsledok musíte užívať 100 ml infúzie trikrát denne,
 • feniklu. Táto rastlina je prirodzeným stimulátorom produkcie prolaktínu. Na prípravu hojenia infúzie by mala byť použitá 1 polievková lyžica. l. semien feniklu. Nalejte 210 ml vriacej vody. Hotová kvapalina sa spotrebuje v malých porciách medzi jedlami.

Ako zabrániť zníženiu hladín prolaktínu doma?

V neprítomnosti vážnych zdravotných problémov je každá žena schopná samostatne produkovať prolaktín vo svojom tele. Ak to chcete urobiť, musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Je veľmi dôležité úplne prestať fajčiť, piť alkohol a iné zlé návyky.
 • Odporúča sa nielen jesť racionálne, ale aj zahrnúť živočíšne produkty do vášho denného menu. Každý deň je potrebné jesť čerstvé mäso, ryby, morské plody, vajcia, mlieko, kefír, tvaroh, tvrdý syr.
 • Nesmieme zabúdať na celý odpočinok a spánok, pretože aktívna produkcia prolaktínu sa vyskytuje v noci.
 • Káva by sa mala konzumovať s mierou. Počas dňa sa odporúča vypiť 1-2 šálky.
 • Je potrebné viesť aktívny životný štýl, športovať.
 • Je potrebné zapojiť sa do včasnej liečby a prevencie rôznych ochorení, vrátane gynekologických.

Len ak sú tieto pravidlá pozorované, žena sa nemusí obávať problémov s poklesom hladiny prolaktínu.

Prečo sa vyvinie hypoprolaktinémia?

Najprv zistite, prečo je u žien znížený prolaktín. Často je táto odchýlka spojená so závažným porušením fungovania tela a je dodržaná, keď:

 1. Sheehanov syndróm. Táto patológia sa najčastejšie vyvíja na pozadí zložitého generického procesu, keď pacient stráca viac ako pol litra krvi. S rozvojom tohto syndrómu dochádza k závažným poruchám funkcie adenohypofýzy, preto žena potrebuje okamžitý lekársky zásah na stabilizáciu stavu.
 2. Veľká strata krvi, ktorá môže byť spôsobená rôznymi faktormi - krvácaním z maternice, ťažkým pôrodom, nadmerne ťažkou menštruáciou atď.
 3. Predĺžené tehotenstva. Medzi hlavné príčiny zníženého prolaktínu u tehotnej ženy možno zaznamenať oneskorený plod. Hovoríme o nej v prípade, že pôrod sa nevyskytne po 42 týždňoch tehotenstva. Táto situácia má vážne následky pre dieťa, ako aj pre budúcu matku, takže jedinou cestou je vyvolať pôrod prostredníctvom liekov alebo vykonať okamžitý cisársky rez.
 4. Prenesený TBI, ktorý poškodzuje integritu buniek hypofýzy a hypotalamu.
 5. Nádory lokalizované v mozgu, ktoré sú tiež jednou z príčin nízkeho prolaktínu u žien.
 6. Tuberkulóza hypofýzy.

Všetky vyššie uvedené body sa týkajú patologických dôvodov, prečo je prolaktín u žien znížený. Ak hovoríme o faktoroch, ktoré nemajú žiadny vzťah k chorobám, potom hypoprolaktinémia môže spôsobiť:

 • dlhú hladovku (na chudnutie alebo na liečenie tela),
 • dodržiavanie prísnych diét alebo „šokových režimov“ na zníženie hmotnosti,
 • nekontrolovaným alebo dlhodobým užívaním určitých liekov, t
 • zlá výživa,
 • zlé návyky.

Ďalším dôvodom nízkej hladiny prolaktínu u žien je predtým uskutočnená radiačná terapia, ktorá sa použila na liečbu GM nádorov. Vplyv lúčov na hypofýzu vedie k inhibícii produkcie prolaktínu, ako aj iných hormónov hypofýzy.

Ak hovoríme o zníženom prolaktíne u žien, potom sú dôležité nielen jeho príčiny, ale aj možné následky. A bez náležitej liečby môžu byť najzávažnejší a najnebezpečnejší!

Príznaky nízkeho prolaktínu

Znížený prolaktín u žien má svoje vlastné príznaky, ktorých prítomnosť nie je možné uzavrieť do očí. Pre túto odchýlku je teda charakteristická:

 • neprimeraný prírastok hmotnosti
 • poruchy spánku, nepokoj a nespavosť,
 • záchvaty neprimeraného strachu, úzkosti,
 • vzhľad vlasov v neobvyklých oblastiach fyziológie ženského tela.

Samozrejme, tieto príznaky nízkeho prolaktínu u žien sú charakteristické pre akékoľvek hormonálne narušenie vyskytujúce sa v tele. To znamená, že nehovoria vždy o vývoji hypoprolaktinémie. Špecifické príznaky takejto odchýlky sú príliš málo, takže sa dá predpokladať len nepriamymi klinickými prejavmi.

Skutočnosť, že znížený prolaktín u žien môže naznačovať:

 • zníženie množstva materského mlieka alebo jeho úplné vymiznutie,
 • neschopnosť ženy otehotnieť
 • menštruačného cyklu
 • neprítomnosť menštruácie niekoľko mesiacov (amenorea),
 • spontánny potrat,
 • vyrážka na tvári a tele.

Ďalšie príznaky zníženého prolaktínu u žien sa prejavujú intenzívnymi bolesťami hlavy, záchvatmi paniky, výskytom fóbií a tvorbou edému končatín, tváre, brucha.

Vlastnosti diagnostiky

Znížený prolaktín u žien, sprevádzaný vyššie uvedenými príznakmi, si vyžaduje osobitnú pozornosť nielen od pacienta, ale aj od ošetrujúceho lekára. Nie je však možné stanoviť diagnózu len na základe klinického krvného testu, pretože hypoprolaktinémia nie je samostatným ochorením, ale len jedným z sprievodných príznakov patologického procesu vyskytujúceho sa v ženskom tele. Ak chcete zistiť, aký druh ochorenia sa vyskytuje, je potrebné vykonať niekoľko inštrumentálnych diagnostických postupov, a to:

 • Ultrazvuk panvových orgánov,
 • CT mozgu,
 • MRI
 • mamografia (u žien starších ako 30 rokov a len v prípade potreby).

Tieto diagnostické postupy vám pomôžu pochopiť, či zníženie prolaktínu u žien nie je spôsobené prítomnosťou nádorov v prsných žľazách alebo mozgu. Spolu s inštrumentálnymi metódami výskumu je potrebné vykonať laboratórne testy na stanovenie hladiny iných hypofyzárnych hormonálnych jednotiek.

Liečba a možné následky

Ak sa u žien objavia príznaky zníženého prolaktínu, znamená to, že je potrebné prijať naliehavé opatrenia. Так, перед тем как заниматься вопросом лечения гипопролактинемии, важно выяснить, почему она возникла.V opačnom prípade bude normalizácia hladiny ženského stresového hormónu úspešná len na krátku dobu.

V situácii, keď je prolaktín znížený u žien, ktoré nedávno porodili, sú predpísané špeciálne lieky, ktoré obsahujú túto hormonálnu zložku. Sú zamerané na stimuláciu produkcie materského mlieka pre dieťa.

Na odstránenie príznakov hypoprolaktinémie môžu byť predpísané lieky zo skupiny diuretík, antidepresív, dekongestantov atď. Tieto nástroje však odstraňujú len nepríjemné príznaky, takže sa používajú len ako pomôcka.

Ak je prolaktín u žien nižší, ako je normálne u žien je spôsobený nádorovými procesmi, používa sa žiarenie alebo chemoterapia. V ťažkých prípadoch sa lekári môžu uchyľovať k chirurgickému odstráneniu nádoru.

Tradičné metódy terapie

Pre relatívne neškodné príčiny hypoprolaktinémie možno použiť tradičnú medicínu. Najúčinnejšie sú:

 1. Malinový čaj. Malina má diuretický účinok a je tiež zdrojom estrogénu. Ale nemali by ste ho zneužívať, pretože nadmerná konzumácia takéhoto čaju môže viesť k narušeniu srdca.
 2. Infúzia šalvie normalizuje hypofýzu, preto sa zlepšuje produkcia prolaktínu. Na prípravu liečivej látky by sa 5 lžíc sušených šalátových listov malo naliať do litra vriacej vody a naplniť do uzavretej nádoby 40-60 minút. Strain. Vezmite pol šálky dvakrát denne.

Liečba ľudovými liekmi je pomerne dlhý proces, ktorý môže trvať niekoľko mesiacov. Ak hovoríme o tom, o koľko liečby je potrebné pokračovať, ak sa prolaktín u žien vráti do normálu, potom, aby sa výsledky skonsolidovali, musí sa liečebný cyklus predĺžiť o ďalších 7 až 14 dní.

Dôsledky hypoprolaktinémie

Ak sa nelieči, hypoprolaktinémia môže viesť k abnormalitám v nervovom systéme (nervové poruchy, neopodstatnené obavy, poškodenie pamäti a strata pozornosti) alebo mozgu. V prítomnosti nádoru, ktorý sa zväčšuje, môže dôjsť k zníženiu zrakovej ostrosti. Novotvar začne postupne vyvíjať tlak na zrakové nervy, a to je dôvodom takéhoto vážneho narušenia očí.

Ako vidíte, ak je prolaktín u ženy znížený, môže to signalizovať vážne zdravotné problémy. Niekedy sa hladina hormónu môže normalizovať, ale pacient často potrebuje pomoc kvalifikovaného špecialistu - endokrinológa, terapeuta alebo gynekológa. Komplexné vyšetrenia a dobre zvolené terapie znižujú riziko vzniku nebezpečných komplikácií hyperprolaktinémie, takže žena by nemala robiť žiadne kroky, pokiaľ nie sú známe dôvody takejto odchýlky.

Nízky prolaktín u žien

Hormon je produkovaný v prednom laloku hypofýzy. Je centrálnym orgánom endokrinného systému, ktorý reguluje hormóny hypotalamu. Malá časť je syntetizovaná placentou, prsnými žľazami a lymfocytmi počas obdobia aktivácie imunity.

Reguluje a inhibuje syntézu prolaktínu v hypofýze dopamín - neurotransmiter, ktorý je zodpovedný za pocit radosti a spokojnosti. Ak je hladina dopamínu znížená, prolaktín sa dramaticky zvyšuje. Všetky tieto procesy sú prirodzené a sú indikátormi normy, ale akonáhle tento komplexný reťazec zlyhá, začínajú oscilácie, ktoré spôsobujú rôzne poruchy a poruchy.

Aby sa hormóny vrátili do normálu, je dôležité prispôsobiť prácu endokrinného systému pred zistením príčin tejto poruchy. V opačnom prípade dôjde opäť k porušeniu a hormóny sa na krátky čas vrátia do normálu.

Hlavnou úlohou prolaktínu je pripraviť ženské telo na narodenie dieťaťa a dojčenie. V dôsledku účinku hormónu sa mliečne žľazy začínajú vyvíjať, počas tehotenstva sa zvyšuje počet kanálov a lalokov a začína proces zrenia mledziva, ktorý sa premieňa na materské mlieko.

Kým placenta produkuje progesterón, proces laktácie nezačne, ale akonáhle sa dieťa narodí, kanály sa otvoria. V tomto komplexnom procese sa môžu vyskytnúť aj poruchy, v takom prípade zníženie prolaktínu vedie k strate mlieka, žena nemôže kŕmiť svoje dojčiace dieťa.

Príčiny poklesu hormónu sú mnohé, od obvyklých psychologických porúch, alebo jednoducho až po vznik nádorov v mozgu.

Príznaky zníženého prolaktínu

Hormonálne výkyvy sa nie vždy prejavujú vážnymi príznakmi a porušovanie pravidiel nemusí byť známe, kým sa nevyskytnú problémy s koncepciou, ako aj inými príznakmi. Akýkoľvek príznak poruchy by mal byť dôvodom na návštevu u lekára. Všetky symptómy poruchy sú spojené so zhoršenou funkciou reprodukčného systému. Okrem toho existujú mentálne poruchy a poruchy metabolizmu.

Bežné príznaky zahŕňajú:

 • nadváha
 • migréna,
 • nadmerný rast vlasov na tele a tvári
 • nespavosť,
 • fóbie a obavy.

Ženy sú tiež charakterizované neplodnosťou a ťažkosťami pri počatí. Ak sa vám stále podarí otehotnieť, nie sú vylúčené svojvoľné potraty v počiatočnom období. Po narodení je spravidla nedostatok mlieka alebo úplná absencia. Symptómy sa môžu líšiť pri sprievodných ochoreniach alebo fyzikálnych vlastnostiach tela.

Príčiny nízkeho prolaktínu

Akonáhle má žena nízku hladinu hormónov, je dôležité vykonať úplné vyšetrenie a zistiť príčinu poruchy. Znížený prolaktín u žien je vo väčšine prípadov znakom závažných a nebezpečných porúch v tele. Len ak poznáme etiológiu fluktuácií, môžeme ich vrátiť späť do normálu a zabrániť tomu, aby sa to stalo v budúcnosti.

Medzi hlavné príčiny nízkeho prolaktínu patria:

 • hypofýzová apoplexia alebo Sheehanov syndróm,
 • poranenia hlavy
 • perenashivanie tehotenstva
 • masívna strata krvi
 • tuberkulóza hypofýzy,
 • nádorových procesov
 • stavov po ožarovaní a chemoterapii,
 • lieky.

Každý z týchto faktorov nielen znižuje normálnu hladinu prolaktínu, ale má aj závažné následky pre organizmus. Apoplexy hypofýzy narúša vylučovanie hormónu, čo má za následok menštruačnú poruchu ženy, znateľný pokles telesnej hmotnosti a nízky krvný tlak. Ak je napriek nepravidelnej menštruácii možné otehotnieť, nízka hladina prolaktínu vedie k silnej práci s veľkou stratou krvi.

Pravé post-tehotenské tehotenstvo je zriedka diagnostikované a ak uplynie viac ako 42 týždňov od poslednej menštruácie, vykoná sa chirurgická aplikácia. Na stimuláciu produkcie mlieka je potrebná hormonálna liečba. Typicky prolaktín klesá na normálne hladiny a zostáva na mieste po ukončení laktácie a všetky príznaky zmiznú.

Hladiny prolaktínu sa obnovujú u žien a po masívnom krvácaní. Dehydratácia a strata krvi narúša tvorbu hormónu, ale keďže hypofýza nie je poškodená, po určitom čase po odstránení príčiny sa všetko vráti do normálu a symptómy sa neobťažujú.

Poranenia hlavy vedú k dočasnému zníženiu hladiny hormónu hypofýzy, doba rehabilitácie je až 6 mesiacov. Po celú dobu je dôležitá hormonálna stimulácia, takže na pozadí redukovaného prolaktínu nie je žiadna nerovnováha.

Ale nádorové procesy, hypofýza tuberkulóza a zničiť tkanivá orgánu endokrinného systému neodvolateľne. Dojčenie a tehotenstvo za týchto podmienok je takmer nemožné.

Hormonálne lieky, ktoré sa používajú na antikoncepciu a lieky používané na stabilizáciu hormonálnych hladín, môžu znížiť prolaktín. Komponenty aktívne v nádore tiež ovplyvňujú hypofýzu.

Metódy spracovania

Aby sa zvýšila nízka hladina prolaktínu, vykonajte komplexnú liečbu. Liečba je predpísaná na základe prieskumu uskutočneného viacerými odborníkmi. Konzultácia s gynekológom, endokrinológom a neurológom a psychoterapeutom je povinná.

Na potlačenie príznakov sa predpisuje priebeh antidepresív a diuretík, aby sa stimulovala produkcia materského mlieka.

Okrem liečby drogami je dôležité dodržiavať správnu výživu. Individuálne vybraná strava, ktorá zahŕňa chudé mäsové výrobky, mliečne výrobky, ryby, ako aj potraviny obsahujúce vápnik, jód a železo. Ak máte nadváhu, odporúča sa stráviť pôst dní, ale nie viac ako jeden týždeň. Znížený prolaktín nie je dôvodom na hladovanie, môže byť nebezpečný, takže táto technika je zvolená len so súhlasom ošetrujúceho lekára.

Ak je príčinou hormonálnych výkyvov v nádore hypofýzy, nadobličiek alebo vaječníkov, operácia a radiačná terapia sa vykonáva.

Úloha laktačného hormónu v ženskom tele

Laktátový hormón sa produkuje v mozgu, presnejšie v hypofýze, a receptory, ktoré ho vnímajú, sa nachádzajú v rôznych orgánoch - v prsiach, v srdci, v pľúcach a dokonca aj v nervovom systéme. Funkcie prolaktínu sú nasledovné:

 • zodpovedný za dojčenie ženy po pôrode,
 • zúčastňuje sa na tvorbe mliečnych žliaz,
 • ovplyvňuje mesačný ženský cyklus,
 • má analgetický účinok,
 • poskytuje orgazmus po intimite
 • zodpovedný za správnu tvorbu plodu,
 • aktivuje inštinkt matky,
 • ovplyvňuje imunitné procesy v tele,
 • v určitom období znižuje úroveň pohlavných hormónov.

Ako sa určujú hladiny hormónov

Množstvo tohto hormónu v krvi individuálne závisí od veľkého počtu faktorov. U žien v plodnom veku sa laktátový hormón zvyčajne pohybuje od 40 do 600 medu / l. Po menopauze dochádza k prirodzenému poklesu prolaktínu - z 25 na 400 medu / l.

Musím povedať, že nedostatok prolaktínu sa nachádza len u 10% žien. V tomto prípade sa žena objavuje rôzne porušenia reprodukčnej funkcie, a dokonca aj neplodnosť vyvíja.

Príznaky a príčiny nízkych hladín hormónov

Symptómy, ktoré môžu indikovať nízky prolaktín u žien:

 • po narodení dieťaťa matka nemá mlieko alebo sa vylučuje v malých množstvách,
 • neplodnosť,
 • zlyhania v mesačnom cykle,
 • ukončenie tehotenstva.

Okrem toho u žien nízke hladiny prolaktínu vyvolávajú časté migrény, vaskulárne patológie, mentálne poruchy, edémy a vzhľad vlasov na miestach, ktoré nie sú pre ženské pohlavie typické.

Znížené hladiny prolaktínu u žien sa nazývajú hypoprolaktinémia, tento stav môže byť príčinou rôznych závažných ochorení, preto je dôležité, aby boli ženy pravidelne vyšetrované a aby sa zistil kvantitatívny ukazovateľ hormónu v krvi.

Prolaktín (pod normálny) sa môže znížiť s nasledujúcimi ochoreniami a atypickými stavmi:

 • Sheehanov syndróm,
 • krvácanie, ktoré má odlišný charakter - poranenia, pôrod atď.,
 • odklad pôrodu,
 • patológie hypofýzy v dôsledku traumatického poranenia mozgu,
 • tuberkulózne poškodenie hypofýzy,
 • nádorových procesov v mozgu, najmä v hypofýze,
 • veľké radiálne zaťaženie v hlave,
 • dlhodobé užívanie hormonálnych liekov.

Znížený prolaktín u menopauzálnych žien je normou, takže zníženie jeho koncentrácie po 50 rokoch sa nepovažuje za patologický proces. Prolaktín je redukovaný kvôli fyziologickým zmenám a nie je potrebná žiadna liečba.

Príznaky a príčiny zvýšeného prolaktínu

Vysoké hladiny prolaktínu sa môžu pozorovať aj v dôsledku fyziologických (prirodzených) a patologických príčin.

Symptómy hyperprolaktinémie sú nasledovné:

 • zlyhania menštruačného cyklu
 • galactorrhea - zaplavenie a opuch prsnej žľazy, uvoľňovanie mlieka alebo mledziva z prsných žliaz v neprítomnosti pôrodu a laktácie, t
 • neplodnosť.

Keď žena zvyšuje prolaktín, nemusí si všimnúť žiadne iné príznaky okrem náhleho rastu mliečnej žľazy. Takýto fenomén by už mal byť dôvodom pre kontaktovanie kompetentného špecialistu.

Patologické príčiny vedúce k zvýšeniu koncentrácie prolaktínu môžu byť nasledovné: t

 • nádory hypofýzy a cysty,
 • hypotalamické ochorenia,
 • patologické procesy v štítnej žľaze, pečeni, obličkách, vaječníkoch, nádorových procesoch v týchto orgánoch.

Čo sa týka fyziologických príčin, prolaktín sa nezvyšuje v dôsledku chorôb, ale kvôli prírodným podmienkam:

 • obdobia laktácie
 • tehotenstvo,
 • hypoglykémia, ktorá sa vyvíja na pozadí prísnych diét a pôstu,
 • po intimite
 • pri športovaní alebo pri vysokej fyzickej námahe,
 • ak je oblasť bradavky podráždená nekvalitným spodným prádlom,
 • po masáži krčnej chrbtice alebo fyzioterapeutických zákrokov v oblasti goliera,
 • pod tlakom
 • v dôsledku používania určitých liekov.

Niekedy nie je možné stanoviť príčiny zvýšeného prolaktínu, potom hovoria o idiopatickej hyperprolaktinémii.

Diagnostické opatrenia

Diagnostika zlyhania v koncentrácii prolaktínu v krvi sa zaoberá endokrinológom. Je to on, kto predpisuje laboratórne krvné testy a ďalší výskum.

Krv sa odoberá ráno nalačno. Keďže menštruačný cyklus priamo súvisí s týmto hormónom, je potrebné vykonať analýzu v určitých dňoch cyklu. Zvyčajne to je 6-10 dní. Dva dni pred plánovanou analýzou je potrebné upustiť od intimity a od nadmernej fyzickej námahy.

Lekár často spolu s prolaktínom predpisuje ďalšie laboratórne testy, najmä štúdium hormónov štítnej žľazy. Tieto testy sa môžu vykonať súčasne.

Medzi inštrumentálne metódy výskumu patria CT a MRI mozgu. Takéto vyšetrenia sú predpísané pacientom, u ktorých je po prvýkrát diagnostikované zvýšenie prolaktínu. Pomocou inštrumentálnej diagnostiky sa odhaduje veľkosť hypofýzy a deteguje sa možná prítomnosť neoplastických procesov. V prípade potreby môže lekár predpísať oftalmologické vyšetrenie - je potrebné zistiť zmeny v sietnici oka.

Funkcie prolaktínu

Receptory prolaktínu sú prítomné takmer vo všetkých orgánoch, ale majú najväčší vplyv na ženské prsné žľazy. Hlavnou funkciou hormónu je zabezpečiť laktáciu:

 • stimulovať zvýšenie počtu mliečnych frakcií a kanálikov počas tehotenstva, t
 • podporovať zrenie mledziva a zvýšiť produkciu mlieka.

Po pôrode, prolaktín:

 • tvorí „materský inštinkt“,
 • inhibuje ovuláciu a zabraňuje otehotneniu počas laktácie, ovplyvňuje hladinu estrogénu a folikuly stimulujúceho hormónu,
 • chráni bunky prsníka pred malignitou.
Iné funkcie hormónov:

 • vytváranie sexuálnych charakteristík,
 • kontrola sekrécie testosterónu u mužov
 • účasť na mechanizmoch sexuálneho vzrušenia, orgazmu, dozrievania spermií,
 • analgetický účinok
 • účasť na imunitných reakciách, najmä v práci lymfocytov pri zápalových a infekčných procesoch,
 • stimuláciu rastu nových krvných ciev
 • regulácia metabolizmu soli.

Okrem tehotenstva a dojčenia prsníka dieťaťom prispieva k zvýšeniu hladiny prolaktínu v krvi aj stres, depresia, psychóza, syndróm bolesti, alkohol a niektoré lieky. To naznačuje, že tento hormón hrá dôležitú úlohu pri zvyšovaní adaptačných schopností človeka.

Zvýšenie hladiny prolaktínu počas tehotenstva je prirodzený proces, ale čo ak je hladina hormónu zvýšená z iného dôvodu? Ako znížiť prolaktín v ľudovej a lekárskej spôsoby, budeme hovoriť na našich webových stránkach.

Nebezpečenstvo zvýšenia hladiny prolaktínu u mužov sa dozviete tu.

Nájdený výtok bradavky? Toto je hlavný príznak hyperprolaktinémie. Tu http://gormonexpert.ru/gormony/prolaktin/giperprolaktinemiya-u-zhenshhin.html zvážte hlavné príznaky tohto ochorenia a metódy liečby.

Koncentrácia prolaktínu v krvi mužov je relatívne malá. Normálne limity sú 3-15 ng / ml. Mierne zvýšenie hornej hranice môže byť spojené s fyzickou aktivitou, stresom, pohlavným stykom alebo jedlom.

Miera prolaktínu u žien sa líši v závislosti od štádia menštruačného cyklu a trimestra tehotenstva.

Ukazovatele pre negravidné ženy sú nasledovné:

 • folikulárna fáza cyklu - 4,5 - 33 ng / ml,
 • luteálne - 4,9 - 40 ng / ml,
 • ovuláciu - 6,3-49 ng / ml.

V prípade tehotenstva sa zvyšuje koncentrácia prolaktínu. Jeho maximálna hodnota je pozorovaná po dobu 21-25 týždňov, potom sa hladina postupne znižuje. Normálne hranice sú 34-386 ng / ml.

V niektorých laboratóriách sa hladina hormónov v krvi stanovuje v mede / l, nmol / ml a ďalších meracích jednotkách. V tomto prípade by ste sa mali riadiť štandardnými ukazovateľmi uvedenými vo forme s výsledkami analýzy.

Pokles hladiny prolaktínu: príčiny u žien a mužov

U žien môže byť nedostatok prolaktínu (hypoprolaktinémia) spojený s: t

 • po ukončení tehotenstva - predĺženie termínu prenášania dieťaťa 10-14 dní nad normu,
 • Sheehanov syndróm - nekróza (infarkt) hypofýzy ako dôsledok silného krvácania počas alebo po pôrode.

Iné príčiny hypoprolaktinémie, ktoré sú relevantné pre obe pohlavia:

 • nádory hypofýzy, operácia,
 • poranenia mozgu
 • эндокринные нарушения – сахарный и несахарный диабет,
 • перенесенные инфекционные заболевания,
 • лучевая терапия,
 • туберкулез гипофиза,
 • užívanie určitých liekov - antikonvulzív, dopaminergných, antagonistov estrogénov, cyklosporínu A, kalcitonínu a ďalších.

Redukovaný prolaktín je relatívne zriedkavý. Menšia odchýlka je najčastejšie variantom normy, ale vyžaduje diagnostiku, najmä v prítomnosti patologických príznakov.

Pin
Send
Share
Send
Send