Vitálny

Čo je maternicová adenomyóza: aké je riziko patológie a spätnej väzby od žien

Pin
Send
Share
Send
Send


Endometrióza hrudníka

V Rusku Medzinárodná klasifikácia chorôb 10. revízia (ICD-10) prijatý ako jednotný regulačný dokument na zohľadnenie výskytu, príčin verejných výziev na zdravotnícke zariadenia všetkých rezortov, príčiny smrti.

ICD-10 zaviedla do praxe zdravotníctva na celom území Ruskej federácie v roku 1999 uznesením Ministerstva zdravotníctva Ruska z 27. mája 1997. №170

Vydanie novej revízie (ICD-11) plánuje WHO v roku 2022.

Podstata patológie

Každý mesiac, endometrium rastie vo vnútornej vrstve reprodukčného orgánu - to je vrstva, ktorá je potrebná pre vajcia pripojiť k maternici po oplodnení a pokračovať v jeho vývoji.

Ak sa koncepcia nevyskytne, veľká časť endometria sa odmietne a objaví sa menštruácia.

Endometrium nie je úplne odtrhnuté - zostáva rastová vrstva, ktorá opäť rastie až do ďalšej menštruácie alebo počatia..

Pri adenomyóze sa endometriálne bunky delia s nadmernou aktivitou a nielenže sa patologicky zvyšujú vo vnútri maternice, ale tiež klíčia vo svalovej vrstve, a dokonca presahujú hranice orgánu.

Endometrioidné bunky môžu rásť do susedných orgánov, ktoré nie sú reprodukčné, a významne zhoršujú ich prácu.

Adenomyóza je v podstate jednou z formy endometriózy.

Prvé znaky

Ako už bolo uvedené, počiatočné štádiá adenomyózy prebiehajú bez povšimnutia.

Po nejakom čase však žena zaznamenáva zlyhania v mesačnom cykle. Trvanie fyziologického krvácania sa spravidla zvyšuje, zvyšuje sa objem výtoku a pozorujú sa krvavé zrazeniny.

Ak žena nemôže otehotnieť dieťa do šiestich mesiacov, za predpokladu, že má pravidelný a nechránený sex s jedným sexuálnym partnerom, odporúča sa podrobiť dôkladnému vyšetreniu na adenomyózu vrátane.

Príznaky ochorenia

obyčajný klinické prejavy adenomyózy v neskorších štádiách sú nasledujúce:

 1. Poruchy menštruačného cyklu.
 2. Prítomnosť zrazenín.
 3. Bolesť v podbrušku, ktorá sa počas menštruácie stáva intenzívnejšou. Ako silná bude bolesť bude závisieť na povahe zmien v tkanivách orgánu, na prítomnosti alebo neprítomnosti zápalového procesu a tiež na tom, kde sa presne nachádzajú uzliny patológie. Ak sa nachádzajú v krčnej oblasti, bolesť bude dosť silná. Okrem toho, ak je patologický proces zahrnutý do bakteriologickej infekcie, celkový stav pacienta sa zhorší a bolesť sa zvýši.
 4. Mezhmenstrualnye krvácanie, ktoré je možné s poškodením krvných ciev v stenách reprodukčného orgánu.
 5. Dyspareunia - prítomnosť bolesti vo vaginálnej časti.

Ak má žena intermenštruačné krvácanie, ako aj hojnú a dlhotrvajúcu menštruáciu, vedie to k vzniku anemického syndrómu.

V tomto prípade sa vyvíja slabosť, bledosť kože a slizníc. Pri komplikáciách bakteriálneho charakteru sa zvyšuje telesná teplota, objavujú sa bolesti hlavy a iné príznaky intoxikácie.

Zvýšená teplota adenomyózy je dobrým dôvodom pre naliehavú konzultáciu s lekárom..

Etiológia fenoménu

Z akéhokoľvek dôvodu, ako sa vyvinie adenomyóza, vedci stále spoľahlivo neprišli na to, existuje však dôvod domnievať sa, že túto chorobu možno vyvolať z nasledujúcich dôvodov:

 • vrodený vývoj endometriózy, ku ktorej dochádza pri embryonálnych vývojových patológiách,
 • zavedenie endometriálnych buniek do okolitých tkanív v dôsledku traumatickej práce alebo chirurgickej manipulácie v reprodukčných orgánoch, t
 • príliš neskorý nástup sexuálnej aktivity alebo jej nedostatok,
 • neskoré tehotenstvo a pôrod,
 • skorá menštruácia,
 • genetická predispozícia k rozvoju benígnych alebo malígnych novotvarov v reprodukčných orgánoch,
 • nadmernej hmotnosti
 • dlhý a nekontrolovaný príjem perorálnych kontraceptív, t
 • vnútromaternicové zariadenie,
 • imunitné patológie,
 • zdôrazňuje,
 • nadmerné cvičenie.

Aké je nebezpečenstvo?

Adenomyóza je dosť nebezpečná choroba, ktorá vyžaduje kvalitnú liečbu.

Ak sa táto patológia ignoruje, môžu sa vyvinúť nasledujúce dôsledky.:

 1. Reinkarnácia v onkológii. Je určite nemožné povedať, že adenomyóza skončí onkológiou, ale ženy s touto diagnózou zvyšujú riziko vzniku tohto ochorenia. Je to spôsobené neustálym nárastom hormónov. Adenomyóza nevedie k rakovine, ale len zvyšuje jej možné riziko (na fotografii je znázornená patológia).
 2. Chudokrvnosť. S pretrvávajúcim krvácaním a dlhotrvajúcou ťažkou menštruáciou sa vyvíja anémia, ktorá vedie k hladovaniu kyslíka v celom organizme.
 3. Neplodnosť. Ak adenomyóza postupuje do stupňa 3 a 4, endometrium sa stáva insolventným a tehotenstvo nie je možné. Ale aj v prvých dvoch stupňoch, keď je koncepcia v zásade možná, je pomerne ťažké udržať tehotenstvo.
 4. Poruchy menštruačného cyklu, ktoré môžu významne zhoršiť kvalitu života ženy.

Typy chorôb

Existujú nasledujúce typy patológie:

 1. Fokálna adenomyóza - jednotlivé lézie. Táto forma je častejšia u žien po 40 rokoch.
 2. Difúzia - rovnomerná distribúcia patologicky prerasteného endometria po celom povrchu myometria. Táto forma sa vyznačuje prítomnosťou takzvaných „slepých vreciek“, ktoré prenikajú do hlbokých vrstiev maternice a môžu sa otvoriť do panvového priestoru.
 3. Uzlový. V tomto prípade je pozorovaná tvorba uzlov, ktoré obsahujú krvavú tekutinu. Tvorba uzlov je spôsobená tým, že menštruačná krv preniká do svalov reprodukčného orgánu. Kapsuly v uzlinách nie sú, pretože uzol pozostáva z častíc tkaniva a lipolytických enzýmov, ktoré ničia proteínové a mastné molekuly.

Stupne adenomyózy

Stupeň adenomyózy sa určuje v závislosti od hĺbky, do ktorej patologické tkanivo preniká.:

 1. Prvý stupeň - klíčenie endometria sa pozoruje len v submukóznej vrstve.
 2. Patologické lézie druhého stupňa zasahujú do polovice svalovej vrstvy reprodukčného orgánu.
 3. Tretí stupeň - preniká celou hrúbkou myometria.
 4. Endometioidné tkanivo štvrtého stupňa presahuje maternicu a ovplyvňuje peritoneum a orgány, ktoré sa v ňom nachádzajú.

Diagnostické metódy

V skorých štádiách patológie je ťažké diagnostikovať. Na identifikáciu ochorenia je potrebné hlboké klinické vyšetrenie pacienta.

Najčastejšie menovaný:

 1. Gynekologické vyšetrenie v kresle. V tomto prípade lekár vyhodnotí veľkosť maternice a jej krčka maternice, jej tvar, polohu, mobilitu a prítomnosť bolesti.
 2. Rozmazanie na cytológii.
 3. Kolposkopia cervikálnej oblasti. V priebehu tejto štúdie je možné vidieť jednotlivé bunky klíčiaceho endometria.
 4. US. Vo väčšine prípadov sa používa transvaginálne vyšetrenie, ktoré poskytuje maximálne množstvo informácií o patológii.
 5. Hysteroskopia.
 6. Vyšetrenie všetkých systémov a orgánov na prítomnosť endometriálnych ložísk.

Konzervatívna liečba

Konzervatívna liečba zahŕňa hormonálne lieky.

Perorálne kontraceptíva sú najbežnejšie lieky používané na liečbu adenomyózy..

Vstup musí byť kontrolovaný lekárom, pretože je dôležité sledovať koncentráciu hormónov v tele.

Pri správnom príjme perorálnych kontraceptív sa znižuje syndróm bolesti, zastavuje sa intermenštruačné krvácanie, zlepšuje sa hormonálna rovnováha.

Najčastejšie sú menovaní Jess, Marvelon, Jeanine, Logest.

Antigonadotropíny sa predpisujú na zníženie koncentrácie hormónov hypofýzy. Ovplyvňujú aktivitu vaječníkov a tiež neumožňujú patologický rast endometria. Sú priradení k Danol alebo Danazol.

Progestogény sú potrebné na zníženie koncentrácie estrogénu.

Tak môžete rýchlo odstrániť negatívne príznaky ochorenia. Tieto lieky neovplyvňujú funkčnosť vaječníkov, ale znižujú množstvo menštruácie a eliminujú nadmerný rast endometria.

Lekár Vám môže predpísať Norkolut alebo Duphaston.

Antiestrogény sú syntetické lieky, ktoré spomaľujú produkciu hormónov hypofýzou a tiež znižujú koncentráciu iných hormónov, ktoré môžu vyvolať rast endometriálnej vrstvy.

Menovaný Depot-Check, Gestrinon.

Rozmazanie na cytológii. Sú nevyhnutné na stimuláciu pohlavných žliaz.

Antiandrogény - Vizanna, ovplyvňujú celkový stav nového systému a tiež prispievajú k zvýšeniu koncentrácie progesterónu, čo vedie k hladkému poklesu hladín estrogénov.

Okrem hormonálnych látok na liečbu adenomyózy sa používajú protizápalové lieky - Nurofen, Ibuprofen, Paracetamol a ďalšie, ktoré okrem protizápalového účinku majú anestetický účinok.

S ohľadom na fyzioterapeutické techniky sa za účinné považujú balneoterapia, magnetoterapia, nízkofrekvenčné impulzné prúdy atď..

Chirurgický zákrok

Chirurgická liečba sa predpisuje, keď konzervatívne metódy zostávajú neúspešné, u pacienta sa rozvíja anémia, ako aj v prípade vývoja choroby u žien v menopauze.

Chirurgický zákrok je indikovaný aj na 3. a 4. stupni ochorenia, pričom patológia má negatívny vplyv nielen na reprodukčné orgány, ale aj na iné orgány minimalistickej oblasti.

Odporúčajú sa nasledujúce typy operácií.:

 1. brušnej, Rez sa uskutočňuje priamo nad oblasťou patológie a po nevyhnutných chirurgických operáciách sa obnoví funkčnosť reprodukčných orgánov a odstránia sa symptómy ochorenia. Existuje riziko opakovania.
 2. hysteroskopia, V tomto prípade chirurgovia používajú na operáciu hysteroskop. Všetky manipulácie sa uskutočňujú cez vagínu, lekár sleduje operáciu na monitore.
 3. laparoskopia, V brušnej dutine sa urobí niekoľko rezov, do ktorých sa vloží osvetlená komora a sada chirurgických nástrojov. Takýto zásah nevyžaduje šitie a nie je prakticky sprevádzaný komplikáciami.

Po operácii sú ženám predpísané lieky, ktoré budú mať pozitívny vplyv na funkčnosť reprodukčného orgánu..

Vplyv na tehotenstvo

V niektorých prípadoch je absencia tehotenstva pri adenomyóze spôsobená nielen nadmernou proliferáciou endometria, ale aj zlyhaním hormonálnej rovnováhy.

Ale najčastejšie je príčinou neplodnosti práve mechanická prekážka patológie patogénov pre migráciu vajíčka alebo semennej tekutiny.

Napriek malej pravdepodobnosti je však tehotenstvo s touto chorobou stále možné, ale nie žiaduce..

Ochorenie môže vyvolať spontánne potraty a nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu.

Aký je rozdiel medzi adenomyózou a adenomatózou?

Obe tieto ochorenia sú hyperplastické procesy endomteriálnej vrstvy.

Rozlišujú sa však v tom, že adenomatóza je obmedzená na dutinu reprodukčného orgánu a je očistená od prekancerózneho stavu, zatiaľ čo adenomyóza môže opustiť maternicu a je to mimoriadne benígna patológia.

Vplyv adenomyózy na reprodukčný systém

Maternica sa skladá z niekoľkých vrstiev s jasným rozlíšením. Iba jedna z nich sa vyznačuje pravidelnými zrejmými zmenami - endometrium, presnejšie jeho funkčná časť. Počas menštruácie sa aktualizuje, to znamená, že z nej odlupujú staré bunky a vytvárajú sa nové.

V prípade porúch v práci tela začne druhý proces intenzívnejšie a endometriálne tkanivá prenikajú do myometria. Výsledkom je, že táto orgánová vrstva toleruje degeneratívne zmeny. Preto adenomyóza mkb 10 klasifikuje ako systémové ochorenie. Ovplyvňuje väčšinu funkcií reprodukčných orgánov a blaha.

odrody adenomyosy

Ochorenie môže mať niekoľko foriem, rozvíjať sa na rôznych úrovniach. Existujú 3 známe druhy:

 • Difúzne. S ním tvoria slizničné bunky ohniská rôznych hĺbok v myometriu
 • Uzlový. V tomto prípade endometriálne tkanivá presakujú cez ochrannú membránu a tvoria koridory. Potom sa začnú intenzívne deliť, šíria sa v myometriu s tvorbou uzlín, zabalených vonku spojivovým materiálom a zvnútra naplnených hnedou kvapalinou,
 • Zmiešané. Tento typ vnútornej endometriózy je diagnostikovaný častejšie ako iné a je kombináciou difúzneho tkaniva a nodulárneho rastu.

Bez ohľadu na kategóriu adenomyózy v konkrétnom prípade bude kódom pre MKB 10 číslo 80.0.

Rozsah choroby

Úroveň vývoja vnútornej endometriózy je daná hĺbkou prenikania slizníc do myometria a stáva sa:

 • Paramount. Endometriálne bunky dosahujú hornú hranicu vrstvy maternicového svalu a vytvárajú v nej jamky. Samotné telo nie je upravené,
 • Sekundárne. Patologické výrastky sa nachádzajú v centrálnej časti myometria. Stáva sa hrubším, tučným a maternica stráca svoju normálnu elasticitu,
 • Third-rate. Endometrium ovplyvňuje hrúbku maternice na seróznu vrstvu, vďaka ktorej sú v štruktúre a na vonkajšej časti orgánu viditeľné zmenené oblasti. Jeho steny sa zreteľne rozširujú
 • Štvrtý stupeň. Bunky podobné zložkám sliznice maternice sú usporiadané za jej hranicami, na peritoneum alebo v blízkosti orgánov.

Známky adenomyózy

Adenomyóza na mkb bude exponovaná, ak existujú jej príznaky. Endometriálne tkanivo, ktoré vyrástlo v hlbokých vrstvách, má vlastnosti podobné tým, ktoré sú vlastné zdraviu a vyvíjajú sa na jeho mieste. Pretože príznaky ochorenia súvisia so zmenami menštruácie:

 • Sú dlhšie
 • Zvyšuje sa prietok
 • Krvácanie a okrem menštruácie,
 • Zabraňuje mazaniu 2-3 dni pred štartom a tiež končí,
 • Vyskytujú sa so zvýšenou bolesťou, vyvolávajú silnú slabosť, niekedy nevoľnosť.

Príznaky a distribúcia adenomyózy na ženských reprodukčných orgánoch

Ak sa rozšírila adenomyóza

Bunky sliznice maternice sú schopné rozšíriť pole svojej prítomnosti mimo tela. Potom sa choroba v štatistickom vykazovaní klasifikuje odlišne v závislosti od miesta. Endometrióza, kód podľa MKB 10 je bežný pod číslom 80. Existuje aj užšia definícia miesta ochorenia:

 • Na vaječníkoch. Ak endometriálne bunky padajú na kortikálnu vrstvu žliaz a tam pretrvávajú, v tejto zóne sa vyvíjajú jej ložiská. Počas menštruácie oddelia oblasti obsah a spôsobia bolesť. V priebehu času sa môžu lézie premeniť na endometriálne cysty. V prvej fáze však malátnosť spadá pod klasifikáciu pod číslom 80.1,
 • Na vajcovodoch. Pokiaľ ide o prítomnosť endometriálnych buniek v tejto časti reprodukčného systému, žena to nemusí vedieť pred plánovaním tehotenstva. Endometrióza vajíčkovodov zavrie ich lumen, zasahuje do pohybu vajíčka, čo vedie k neplodnosti. Niekedy sa tento typ choroby oznamuje v kritických dňoch alebo počas sexu. Jeho klasifikačné číslo je 80,2,
 • Na peritoneum panvy. Tento tenký film, ktorý chráni orgány nachádzajúce sa v dutine, signalizuje výskyt endometriálnych buniek na ňom so silnou bolesťou v kritických dňoch, ako aj abdominálnu distenziu a zápchu. Kód v klasifikačnom čísle 80.3,
 • V oblasti medzi krčka maternice a konečníka v pošve. Retrocervikálna endometrióza je narušená bolesťami dolných brucha zasahujúcimi do konečníka. Zvyšujú sa počas defekácie, krvácanie sa môže objaviť počas toho istého procesu a mimo menštruácie. Počas pohlavného styku je tiež možný výskyt bolestivých pocitov. Kód pre tento typ ochorenia je 80,4,

 • Na čreve. Táto lokalizácia endometriózy mkb sa zobrazuje pod číslom 80.5. Bunky sliznice maternice sa zakorenia na črevných stenách, vyvíjajú sa tam, spôsobujú bolestivé stolice, objavujú sa krv vo výkaloch, narúšajú fungovanie orgánu ako celku. Pri takejto endometrióze dochádza k striedaniu zápchy a hnačky,
 • Na zahojených pooperačných stehoch. Tkanivová sliznica maternice sa môže šíriť v oblasti vytvorenej chirurgickou jazvou, napríklad na samotnom orgáne po cisárskom reze alebo vagíne. Zhojená steh je pokrytý červenou páskou a krvácaním počas menštruácie. Tento druh choroby má číslo 80,6,
 • Na ostatných orgánoch. Foci alebo uzly endometriózy sa môžu nachádzať v pľúcach, na močovom mechúre, jedným slovom v ktorejkoľvek časti tela. Ak umiestnenie mukozálnych buniek nie je zahrnuté v popisoch predchádzajúcich položiek, zapíše sa do kódu č. 80.8.

Odporúčame prečítať si článok o možnosti tehotenstva pri adenomyóze. Dozviete sa o pravdepodobnosti počatia v prítomnosti choroby, užívaní drog a chirurgickom zákroku, možných ťažkostiach s tehotenstvom.

Endometrióza a adenomyóza sú uvedené v podsekcii kombinujúcej nezápalové ochorenia ženského reprodukčného systému.

Dôsledky vnútornej a vonkajšej endometriózy môžu tiež presahovať uvedenú časť, pretože môžu spôsobiť neplodnosť, anémiu, nádory na vaječníkoch a dokonca rakovinu, ak proces nezastavíte v počiatočnom štádiu.

Odrody ochorenia

V skutočnosti, adenomyóza je typ endometriózy. Patológia je charakteristická pre ženy akéhokoľvek veku. Choroba je rozdelená do 3 foriem, z ktorých každá sa nachádza v určitej vekovej skupine pacientov. Napríklad ženy v premenopauze častejšie trpia fokálnym typom ochorenia. U mladých dievčat, žien vo fertilnom veku sa vyskytuje hlavne difúzna a nodulárna adenomyóza.

Hlavný príznak

Ochorenie sa prejavuje silnou panvovou bolesťou.Tento symptóm môže mať rôznu intenzitu, ale vždy je prítomný. Často chýbajú ďalšie príznaky patológie, čo spôsobuje neskorú návštevu gynekológa. Táto situácia je charakterizovaná určitými rizikami, pretože gynekológia adenomyózy sa považuje za prekancerózne ochorenie.

Prefíkanosť choroby je taká, že postihuje dospievajúce dievčatá aj ženy v neskorom veku. Mnoho štádií vývoja choroby sa však ešte neskúmalo a sú podobné iným patológiám.

Adenomyóza v ICD 10

V systéme medzinárodnej klasifikácie chorôb ICD 10 je patológia v triede endometriózy. Má kód N80.0 spolu s endometriózou. Táto podtrieda ICD 10 je zaradená do triedy nezápalových chorôb ženských pohlavných orgánov. Skutočnosť, že v ICD 10 nie sú tieto dve patológie oddelené kódom, hovorí o ich porovnateľnosti.

V prípade adenomyózy sa tkanivo expanduje iným smerom, do svalovej vrstvy, ale má rovnakú štruktúru ako klasická endometrióza maternice. Treba poznamenať, že hlavná úloha MKCH 10 je štatistická. Dokument je normatívny, poskytuje spoločný štandard prístupov k definícii chorôb.

Podľa ICD 10 sú metodické prístupy k adenomyóze a endometrióze rovnaké. Endometrióza ostatných orgánov v ICD 10 má rôzne kódy, ale patria do rovnakej triedy N80.

Iné príznaky

Patológia sa prejavuje bolesťami v malej panve rôznej intenzity, pričom sú veľmi silné pred menštruáciou a počas prvých 1-2 dní cyklu. Zaznamenané aj:

- ťažké menštruačné krvácanie

- intermenštruačné krvácanie (sú hnedé)

- zníženie menštruačného cyklu, počet dní medzi mesiacmi je výrazne znížený.

Rozsah ochorenia

Pri povrchovom raste endometria sa diagnostikuje 1 stupeň ochorenia. Ak sa ohniská prehĺbia do myometria, pozoruje sa adenomyóza stupňa 2 a do svalovej vrstvy sa nevyskytuje hlboký epitel. Počet ohnísk je viac ako jeden, ale nie veľa. Druhé štádium je charakterizované intenzívnou bolesťou, pri ktorej je potrebné liečiť účinnejšie liečivá ako pri patológii 1. stupňa.

Úľava od bolesti

Primárna liečba adenomyózy je zameraná na zmiernenie syndrómu bolesti. Hormonálna terapia sa tiež používa, pretože poruchy rastu endometria sú vždy spojené so zlyhaním hormonálneho pozadia. Bolesť sa zmierňuje postupným zvyšovaním dávky lieku alebo používaním silnejších liekov. Dávku predpisuje lekár a zohľadňujú sa tieto faktory: t

- tolerancia pacienta k látkam, z ktorých sa liek vyrába

- stupeň analgetického účinku, ako aj schopnosť dlhodobej aplikácie.

Na zmiernenie bolesti predpísané napríklad lieky, ako sú: Ibuprofen, Ketoprofen.

Obnova hormonálneho pozadia

Hormonálna liečba sa uskutočňuje pomocou estrogén-progestínových liečiv. Napríklad: Non ovlon denne 1 tabuľka. počas 21 dní. Prestávka sa robí na obdobie, trvanie je 7 dní. Čas príjmu je 3 mesiace.

Potom si vyberte: Marvelon, Rigevidon (hormonálne lieky s nízkymi dávkami v podobnom vzore: 21 dní príjmu, 7-dňová prestávka). Diane-35, Janine alebo Regulon je tiež napísaný na obnovenie menštruačného cyklu. Je potrebné poznamenať, že adenomyóza 1, 2 stupne má dobrú prognózu s včasnou liečbou modernými prostriedkami.

Má 3 a 4 stupne

Nasledujúce štádiá patológie (3. a 4.) sú charakterizované neznesiteľnými, neznesiteľnými bolesťami v spodnej časti brucha. Častejšie - pred menštruáciou. Okrem nich: hormonálne poruchy, závažné menštruačné krvácanie, ktoré spôsobuje anémiu. Taktiež dochádza k poklesu imunity, najmä ak je patológia dedičná. Na jeho obnovu by mala žena užívať imunostimulanciá.

Liečba 3 a 4 stupne

Na liečbu komplexných foriem ochorenia (stupeň 3, 4) sa predpisuje gonadotropín - uvoľňujú hormóny alebo ich analógy. Tieto zahŕňajú:

Tieto lieky vplývajú na vaječníky, výsledkom čoho je zastavenie ich sekrečnej funkcie. Pacient prestane chodiť mesačne, hladina pohlavných hormónov v krvi sa znižuje. Po ošetrení sa vrátia funkčné schopnosti príveskov, preto sa okrem liekov proti bolesti, hemostatických hormónov, predpisujú lieky, ktoré potláčajú rast endometria. Napríklad: Byzanna (účinná látka Dienogest).

Tento liek (Vizanna) spôsobuje ťažké krvácanie z maternice, preto je jeho nezávislé použitie zakázané. Liečba Visanna sa vykonáva len pod dohľadom gynekológa.

Adenomyóza: kód choroby podľa ICD 10

Adenomyóza je abnormálny vývoj sliznice maternice, keď jej bunky prechádzajú cez hlbšie vrstvy orgánu a existujú tam. To je jedna z odrôd endometriózy. v ktorom je rovnaký proces, ale ovplyvňuje nielen priestor hlavného ženského orgánu, ktorý má šancu prejsť na vaječníky, črevá a iné oblasti. Preto sa kód adenomyózy pre ICD 10 dostal v príslušnom pododdiele pod číslom 80.0 a susedí s inými prípadmi indispozície.

Kódovanie myómy maternice podľa ICD 10

Štandardný kód myómov maternice podľa ICD 10 pozostáva z týchto znakov: D25, Táto kombinácia šifruje niekoľko variantov nozológie:

 • submukózna lokalizácia ochorenia (ďalší obrázok 1),
 • intramurálne, to znamená, že prechádza všetkými vrstvami (obrázok 2 za bodom),
 • poddimenzovaná patológia (ďalší obrázok 3),
 • nešpecifikovaný typ ochorenia (číslo 9 za bodkou).
 • V medzinárodnej klasifikácii chorôb 10 sa benígny nádor maternice nazýva leiomyóm alebo fibromyóm. Patologický kód vám umožňuje vyzdvihnúť štandardy diagnostických opatrení, protokolov správy pacientov, preventívnych opatrení a ďalších funkcií. Táto klasifikácia umožňuje zlepšiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti na celom svete, pretože kód myómov maternice vo všetkých krajinách bude rovnaký.

  Adenoidy - opis, príčiny, príznaky (príznaky), diagnostika, liečba.

  Rizikové faktory. Dedičnosť, detské infekčné ochorenia (napríklad čierny kašeľ, osýpky, šarlach), stavy imunodeficiencie, atopický fenotyp.

  diagnostika • Zadná rinoskopia • Prstové vyšetrenia nosohltanu s neúspešnou zadnou rinoskopiou • Endoskopia nosohltanu (fibroskopia) • Elektroentgenografia paranazálnych dutín.

  Diferenciálna diagnostika - zakrivenie nosovej priehradky, hypertrofickú rinitídu, novotvar nosovej dutiny.

  Komplikácie • Chronická adenoiditída • Médium zápalu stredného ucha v dôsledku obštrukcie zvukovej trubice • Chronická sinusitída spôsobená obštrukciou choanal.

  Poznámka • Akútna adenoiditída - tonzilárna faryngeálna tonzilitída (angína retrotazálna), chronická adenoiditída - zápal hyperplastickej hltanovej tonzily • Kauzálne agensy akútnej a chronickej adenoiditídy - streptokokov, stafylokokov, pneumokokov u detí, adenovírusov.

  diagnostika

  diagnostika Zadná rinoskopia Finger vyšetrenie nosohltanu v prípade zlyhania zadnej rinoskopie Endoskopia nosohltanu (fibroskopia) Elektro-röntgenové vyšetrenie paranazálnych dutín.

  poznámka Akútna adenoiditída - tonzilitída faryngeálnej tonzily (retinazálna tonzilitída), chronická adenoiditída - zápal hyperplastickej hltanovej tonzily Patogény akútnej a chronickej adenoiditídy - streptokoky, stafylokoky, pneumokoky u detí, adenovírusy.

  mandle, zvyčajne v dôsledku chronického zápalu

  alebo nepravidelná bledoružová farba na širokej základni, ktorá sa nachádza v oblúku nosohltanu a

  s nerovným povrchom pripomínajúcim kohútik • Adenoidy vznikajú v izolácii alebo v

  často úplne atrofia • Zápal adenoidov - adenoiditída (akútna a chronická) • Normálne hltanový

  stupňa hypertrofia tonzilu hltanu • I - amygdala pokrýva hornú tretinu voméru • II - pokrýva

  horné dve tretiny radličiek • III - pokrýva celú radlicu alebo takmer celú radličku.

  Klinický obraz • Vzhľad pacienta ¦ Adenoidizmus alebo adenoidná tvár: ústa sú pootvorené, nasolabiálne

  a výrazne prichádzajú ¦ Abnormálne skus, vysoké gothic poschodie v dôsledku ťažkostí

  nosné dýchanie ¦ Porucha tvorby hrudníka v dôsledku predĺženého plytkého dýchania

  chronická adenoiditída • Zvýšená a bolestivá palpácia regionálnych lymfatických uzlín

  (submandibulárna, krčná a týlová) • Zhoršenie zraku, funkcie kardiovaskulárneho systému (CVS) sú možné

  diagnostika • Zadná rinoskopia • Prstové vyšetrenia nosohltanu s neúspešnou zadnou rinoskopiou •

  Nosohltanová endoskopia (fibroskopia) • Elektroentroenografia paranazálnych dutín.

  liečba • S stupňom adenoidov I - konzervatívny illation 2% roztok protargolu imat Climatoterapia do nosa.

  chronické ochorenia mandlí a adenoidov.

  poznámka • Akútna adenoiditída - tonzilitída angíny (angína retinasal), chronická adenoiditída - chronická adenoiditída -

  streptokoky, stafylokoky, pneumokoky u detí, adenovírusy.

  Chirurgické choroby mandlí a adenoidov.

 • J31.1 Hypertrofia mandlí (zväčšené mandle).
 • J35.8 Iné chronické ochorenia mandlí a adenoidov,
 • Nervový systém a psychický vývoj sú narušené, pamäť sa zhoršuje.

  Zdroje: http://gipocrat.ru/boleznid_id33376.phtml, http://www.ty-doctor.ru/9_art_oto.html, http://your-lor.ru/lechenie-gipertrofii-nebnyx-mindalin-u- detej-kod-po-mkb-10 /

  Typy hypertrofie mandlí

  Existujú len 3 stupne ochorenia.

 • 1 stupeň - špecifická liečba sa nevyžaduje. Je potrebné sa uistiť, že dieťa neprepúšťa, neprepichuje nosom, nejie príliš studené alebo teplé nápoje a potraviny.
 • 2 stupne. Ak je dieťa hypertrofia mandlí 2 stupne, predpíše profylaktickú liečbu a fyzioterapiu, zavlažovanie hltanu s rôznymi antiseptickými prípravkami, oplach úst a hrdla pred spaním a po jedle.
 • Ako choroba postupuje, hlas sa mení, dieťa hovorí, ako keby bol jeho nos neustále plnený. Reč sa stáva nejasnou. Dýchanie nosom je narušené, dieťa je občas nútené dýchať ústami. Problémy s nosným dýchaním znižujú saturáciu kyslíka v krvi, zvyšuje sa čiastočný tlak oxidu uhličitého - to všetko môže viesť k zhoršenej výžive, anémii a pomalšiemu vývoju všetkých systémov a orgánov.
 • Vzhľad dieťaťa sa mení. Jeho tvár je bledá, jeho spodná čeľusť klesá, ústa sú stále napoly otvorené.

  Hypertrofia mandlí u detí: liečba

  Ak sa choroba vyvinula na 2-3 stupne, potom je predpísaná chirurgická liečba - operácia na odstránenie mandlí alebo jej čiastočné odstránenie v lokálnej anestézii. Pred vykonaním operácie vykonajte testy moču, úplný krvný obraz. Po operácii sa odporúča kloktať rôznymi antiseptickými roztokmi. Chirurgický zákrok je kontraindikovaný pri akútnych a závažných ochoreniach, ochoreniach krvi.

  Diferenciálna diagnostika - zakrivenie nosovej priehradky, hypertrofickú rinitídu, novotvar nosovej dutiny.

  komplikácie Chronická adenoziditída zápalu stredného ucha v dôsledku obštrukcie zvukovej trubice Chronická sinusitída spôsobená obštrukciou choanal.

  1. Chronické choroby mandlí a adenoidov u detí

  4. Definícia: Tonzilitída je chronická lézia parenchýmu mandlí. Kritériá pre ťažký priebeh nie sú menej ako 5 potvrdených recidív tonzilitídy za rok, čo predstavuje porušenie dennej aktivity počas obdobia relapsu.

  6. Rizikové faktory Opakovaná tonzilitída najmenej dvakrát ročne.

  8.1. sťažnosti a anamnéza: mukopurulentný výtok z nosohltanu, prúdiaci po zadnej strane orofaryngu, zvýšený telesný tlak, niekedy až vysoký, ťažkosti s dýchaním nosa.

  lacunae, bolesť pri prehĺtaní.

  8.3. laboratórne testy nie sú špecifické

  8.6. diferenciálna diagnostika žiadny

  9. Zoznam hlavných a dodatočných diagnostických opatrení

  Zoznam hlavných diagnostických opatrení, žiadny

  10.1. cieľov liečby indukcia remisie, zmiernenie komplikácií.

  10.3. protidrogovej liečby

  Lieky proti bolesti a protizápalové lieky (paracetamol, ibuprofen). Cefalosporínové antibiotiká, ako je ceftazidím, cefuroxím, makrolidy: klindamycín 20-30 mg na kg denne trikrát denne v troch dávkach počas 10 dní. Amoxicilín + kyselina klavulanová 40 mg / kg / deň v 3 rozdelených dávkach, 10 dní. Penicilín G1,2 na 106T 1-krát parenterálne. Vybraným liečivom je lokálne antibiotikum - gramicidín a / alebo kombinovaný liečivý gramicidín s lidokaínom 3 mg 4-krát denne, priebeh je 5-6 dní. Mandlí.

  Zdroje: http://your-lor.ru/lechenie-gipertrofii-nebnyx-mindalin-u-detej-kod-po-mkb-10/, http://gipocrat.ru/boleznid_id33376.phtml, http: // online .zakon.kz / Document /? doc_id = 30162770

  Adenoidy - klasifikácia ICD 10

  Som si istý, že mnohí nepoznajú označenie tohto kódovania. Tak, v modernej medicíne, je to, ako je klasifikované adenoidné ochorenie.

  Navrhujem, aby ste podrobne zvážili túto patológiu so všetkými jej príznakmi, príznakmi a stupňami vývoja, aby ste v budúcnosti mohli navigovať, ako postupovať a čo robiť, ak sa tento problém týka vás.

  Tento proces sa tiež nazýva „adenoidné vegetácie“. Adenoidy infikované vírusmi alebo vírusmi majú tendenciu rásť a nadobúdať formu podobnú „kohútemu hrebeňu“.

  Faktory vyvolávajúce chorobu

  Lekári momentálne nemôžu dať presnú odpoveď na otázku o príčinách výskytu patológie. Predpokladá sa, že maternicové myómy (ICD 10: D 25) sa vyskytujú pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

  1. Nadváha, obezita.
  2. Hormonálne poruchy.
  3. Dedičná predispozícia

  Štruktúra tohto nádoru zahŕňa receptory, ktoré reagujú na zvýšenie hladiny ženských hormónov. Po tridsiatich rokoch sa zvyšuje obsah estrogénu v krvi žien.

  V tomto ohľade sa zvyšuje riziko ochorenia. U obéznych žien sa často vyvíjajú maternicové myómy (ICD 10: D 25), pretože nadmerné množstvo tukového tkaniva vedie k hormonálnej nerovnováhe. Niektorí lekári sa domnievajú, že takýto nádor môže byť vyvolaný vírusmi, ako aj plesňovými a bakteriálnymi ochoreniami.

  Druhy patológie

  Vo všeobecne uznávanej klasifikácii chorôb je tento neoplazmus uvedený ako D25. Ide o ICD kód maternicových myómov. Táto choroba však nemá jednu, ale niekoľko foriem. Ako typy patológie môžete uviesť nasledujúce:

  1. Jednorazová alebo viacnásobná neoplázia.
  2. Subperitoneálne myómy (rastúce do brušnej dutiny).
  3. Vnútorné (vyvíja sa vo svalovej vrstve).
  4. Submukóza (vytvorená v samotnej maternici).
  5. Mitotické (nádorové bunky sa rýchlo delia).
  6. Bunkové (v štruktúre novotvaru dominuje svalové tkanivo).
  7. Hemoragické (nebezpečné riziko vnútorného krvácania).
  8. Cievne (hlavne z krvných ciev).

  V počiatočných štádiách ochorenia nemusí patológia signalizovať svoj vzhľad výraznými príznakmi. Ako sa choroba vyvíja, myómy maternice (ICD kód 10 - D 25) sa najčastejšie prejavujú intenzívnym a predĺženým mesačným krvácaním.

  Ak si žena toto znamenie sama všimla, musí sa obrátiť na prenatálnu kliniku a vyšetriť ju.

  Ako choroba postupuje, prináša ťažké nepohodlie, vyjadrené ako bolesť brucha a bedrovej chrbtice (najmä počas pohlavného styku), intermenštruačné krvácanie, návaly horúčavy, anémia, slabosť. Ak nádor tlačí na močový mechúr, močenie sa stáva častejším. Ak nádor tlačí na konečník, dochádza k porušeniu stolice. Známky maternicových fibroidov (ICD 10: D 25) sa líšia v závislosti od ich veľkosti a umiestnenia.

  Stručný opis

  endometrióza - chronické, progresívne, recidivujúce a hormonálne závislé ochorenie, pri ktorom dochádza k benígnej proliferácii tkaniva mimo maternice, podľa morfologických a funkčných vlastností takéhoto endometria (1,2,5).

  I. Úvod

  Názov protokolu: endometrióza
  Kód protokolu

  Kód (y) ICD-10:
  N80 Endometrióza
  N80.0 - Endometrióza maternice (adenomyóza)
  N80.1 - Vaječníková endometrióza
  N80.2 - Endometrióza vajíčkovodov
  N80.3 - Peritoneálna endometrióza panvy
  N80.4 - Endometrióza rektovaginálnej priehradky a pošvy
  N80.5 - Intestinálna endometrióza
  N80.6 - Endometrióza kožnej jazvy
  N80.8 - Iná endometrióza
  N80.9 - Endometrióza nešpecifikovaná

  Dátum vytvorenia protokolu: 2013.

  skratky:
  AFS Americká spoločnosť pre plodnosť
  Zobrazovanie magnetickou rezonanciou
  VAS - vizuálna analógová stupnica
  Námorníctvo - vnútromaternicové zariadenie
  NSAID - nesteroidné protizápalové lieky
  GnRH agonisty - agonisty gonadotropínu uvoľňujúce hormóny
  KOK - kombinovaná perorálna antikoncepcia

  Kategória pacienta:
  - S chronickou panvovou bolesťou
  - Bolesť pred menštruáciou sprevádzaná zvracaním, nevoľnosťou, čo je dôvodom podozrenia na zápal slepého čreva
  - Bolesť počas pohlavného styku
  - S dysmenoreou
  - S nepravidelnou a bolestivou menštruáciou
  - Nepravidelná, hojná menštruácia
  - Hnedý výtok pred menštruáciou a / alebo po menštruácii do 2-3 dní
  - Nedostatok tehotenstva pri plánovaní

  Používateľ protokolu: Lekár pôrodník-gynekológ v nemocnici a klinike, lekári, praktickí lekári.

  klasifikácia

  Klinická klasifikácia: (1,2,3,4)

  O lokalizácii patologického procesu:
  1. Extragenitálna endometrióza (črevo, omentum, močový mechúr, obličky, pooperačná jazva, pupok, pľúca).
  2.Genitálna endometrióza:
  A. Vnútorná (endometrióza maternice alebo adenomyózy), endometrióza intramurálnej vejcovody),
  B. Vonkajšia (endometrióza ovárií, retrocervikálna endometrióza, endometrióza vagíny, endometrióza vajíčkovodov, endometrióza vaginálnej časti krčka maternice, okrúhle väzy maternice, väzivá maternice, sakrouterinálne väzy, peritoneum, cysticko-maternicový priestor a ľavý peritoneálny priestor, vonkajšie pohlavné orgány, perineum).

  Podľa American Fertility Society, pri detekcii vonkajšej endometriózy počas laparoskopie, je potrebné určiť štádium distribúcie endometriózy (tabuľka 1), na základe hodnotenia laparoskopických údajov a výpočtu celkovej plochy a hĺbky endometrióznych heterotopií. Existujú 4 stupne distribúcie (8,9)

  Tabuľka 1. Klasifikácia American Fertility Society od roku 1996 (R-AFS)

  Mechanizmus vývoja a príčiny endometriózy a adenomyózy

  Endometrióza je rozdelená na genitálie, to znamená adenomyózu, v ktorej maternica trpí, a extragenitálna - keď sa menštruačné centrum nachádza mimo orgánu. Podľa embryonálnej teórie vývoja endometriózy genetický program zlyhá, keď sú vynesené fetálne orgány, v dôsledku čoho bunky vnútornej výstelky maternice končia v iných orgánoch. Napríklad v dúhovke. Podobné incidenty sa vyskytujú v 2-3% prípadov.

  Adenomyóza sa najčastejšie vyvíja, maternica sa zvyšuje na konci každého menštruačného cyklu. Maternica je dutý, silný svalnatý orgán, ktorého šírka stien dosahuje 1-3 centimetre. Vrstvy steny maternice:

  • Sliznica - endometrium,
  • Svalové - myometrium,
  • Serous - je vonkajší obal tela.

  Vnútorná vrstva - endometrium sa zvyšuje uprostred každého cyklu, v druhej fáze dochádza k dozrievaniu buniek. Počas menštruácie sú odmietnuté vo vnútri maternice. Pri adenomyóze sú endometriálne bunky vo svalovej vrstve. Takéto usporiadanie je hlavnou príčinou ochorenia. Faktom je, že bunky vnútornej vrstvy maternice, ktoré sú mimo anatomickej lokalizácie, naďalej fungujú. Zvyšujú tiež veľkosť, dráždia receptory bolesti svalov maternice. Počas krvácania s adenomyózou si pacient všimol mierny, špinavý čokoládový výtok. Bunky lézie endometriózy, nachádzajúce sa vo svalovej vrstve maternice, sa teda odmietajú. Pretože endometriotické tkanivo je náchylné na rast, ložiská adenomyózy sa šíria hlboko do maternice, čo zhoršuje priebeh ochorenia.

  Hlavným dôvodom, prečo sa endometrióza vyvíja, je porušenie osobnej hygieny ženy. Adenomyóza, ktorá začína v maternici, má niekoľko rôznych príčin.

  Poruchy osobnej hygieny v období mesačného krvácania, ktoré vedie k endometrióze:

  • Kúpanie v otvorenom rybníku alebo v kúpeľni,
  • Sexuálny život počas menštruácie,
  • Ignorovanie používania vaginálnych tampónov.

  Pri kúpaní počas menštruácie, bez ohľadu na kvalitu vankúšikov, keď sú ponorené do vody do pásu, kvôli rozdielu tlaku, sú endometriálne bunky nasávané do vajíčkovodov. To vytvára endometrioidné cysty, menej často adenomyózu, ak krvácanie pokračuje aj po potratoch.

  V prípade sexuálnej aktivity funguje rovnako rozdiel tlakov medzi prostredím a vnútornými pohlavnými orgánmi. To vytvára endometriózu rúrok a pobrušnice.

  Obsah vaginálnych tampónov sa po šiestich hodinách používania podrobí spätnému odsávaniu. Ak sú na sliznici maternice mikrotrhliny, vyvíja sa adenomyóza a ak nie sú prítomné, endometriálne bunky sa presúvajú do maternicových príveskov.

  Príčiny adenomyózy sú výlučne chirurgické:

  • Chirurgický zákrok na potrat, pri ktorom je nevyhnutne poškodená svalová vrstva maternice,
  • Cisársky rez s prienikom endometriálnych buniek do priestoru medzi stehy.

  Po operácii extrakcie plodu sa adenomyóza vyvíja oveľa menej často, pretože bunky vnútornej vrstvy maternice strácajú aktivitu v dôsledku fyziologického ukončenia tehotenstva.

  Príznaky adenomyózy

  Prejavy choroby sú charakteristické a je veľmi ťažké ich zamieňať s inými prejavmi. Všetky príznaky adenomyózy majú jasný vzťah k hormonálnemu cyklu:

  • Zvýšenie veľkosti maternice pred menštruáciou a zníženie po nich,
  • Zvýšenie bolesti v spodnej časti brucha a dolnej časti chrbta bližšie k obdobiu mesačného krvácania,
  • Zvýraznite čokoládovú farbu pred a po menštruácii,
  • Neplodnosť na pozadí anovulačného syndrómu.

  Najprv sa symptómy adenomyózy zmierňujú a sú vnímané ako bežná premenštruačná zmena v tele. Potom, ako postupuje, intenzita bolesti sa zvyšuje a čas sa zvyšuje. Pacienti pociťujú bolesť nielen pred menštruáciou, ale aj neustále.

  Liečba adenomyózy

  Ochorenie je spojené s hormonálnym pozadím ženy, takže liečba adenomyózy je účinná len s použitím hormonálnej terapie. Operácia sa vykonáva len z dôležitých dôvodov, keď endometriálne tkanivo napadne všetky vrstvy maternice do dutiny brušnej. Ale aj po odstránení maternice liečba adenomyózy pokračuje s použitím hormonálnych liekov. Existuje niekoľko spôsobov hormonálnej korekcie pri adenomyóze, ktoré majú rôzne smery:

  • Ukončenie menštruačnej funkcie
  • tehotenstvo
  • Regulácia hormonálneho cyklu.

  Prípravky predpisuje pôrodník-gynekológ, ktorý si zvolí najvhodnejší, optimálny spôsob liečby.

  © 2013-2018. ICD 10 - Medzinárodná klasifikácia chorôb, 10. revízia

  Kedy sa vykonáva operácia?

  Chirurgická liečba adenomyózy je odstránenie maternice (hysterektómii). Operácia sa vykonáva, keď nepomôžu lekárske metódy. Konkrétne v prípadoch, keď:

  - existuje veľmi silné krvácanie, ktoré nemožno zastaviť liekmi

  - ak sa okrem tejto patológie diagnostikujú aj myómy maternice

  - ak sa epiteliálne zmeny rozšírili do krčka maternice a neboli liečiteľné

  - ak je pacient starší ako 50 rokov a nie je proti odstráneniu maternice kvôli deformácii orgánu.

  Ako rozpoznať chorobu?

  Diagnóza: adenomyóza sa vykonáva po komplexnom vyšetrení ženy. Najviac informatívne metódy sú diagnostická kyretáž a hysteroskopia. Ultrazvuk sa vykonáva na prvom mieste, ale táto diagnostická metóda neumožňuje presnú diagnostiku tohto ochorenia. Avšak ultrazvuk môže určiť veľkosť a stav epitelových vrstiev maternice.

  Funkcie choroby

  Nezhubný novotvar je plexus vlákien hladkého svalstva, ktoré sú vzájomne prepletené a vytvárajú špecifický uzol. Veľkosť nádoru preto nie je obmedzená uzliny môžu rásť až do niekoľkých kilogramov hmotnosti a stlačiť okolité tkanivá v tele žien, čo má nepriaznivý vplyv na prísun krvi a fungovanie panvových orgánov. Počas aktívnej fertility postihuje choroba predovšetkým ženy po dosiahnutí veku 30 rokov.

  U väčšiny prípadov sa vyvíjajú maternicové myómy. Menej často je nádor lokalizovaný v krčku maternice. Uzol môže byť jeden, ale existuje niekoľko foriem patológie.

  Klinický obraz sa neobjavuje vždy, takže sa choroba často vyskytuje pri každoročných kontrolách u gynekológa.

  Najcharakteristickejšie prejavy patológie:

 • silné krvácanie mimo menštruácie,
 • zvýšená intenzita krvácania počas menštruácie,
 • anemický syndróm v dôsledku straty krvi,
 • bolestivosť v spodnej časti brucha (kŕče počas menštruácie, ale je konštantná),
 • pocit stláčania alebo šírenia sa v malej panve (typické pre veľké veľkosti uzlov),
 • narušenie močového mechúra alebo konečníka (v prípade neskorej diagnostiky).

  V niektorých prípadoch je ochorenie komplikované torziou nohy fibromatózneho uzla, ktorý je sprevádzaný prudkým záchvatom bolesti a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

  Liečebné protokoly

  V ICD 10 majú maternicové fibroidy ďalšie kódovanie, ako všetky novotvary, na základe histologických údajov. Výsledky biopsie, lokalizácia nádoru a závažnosť krvácania nám umožňujú rozhodnúť o taktike liečby.

  V 80% prípadov si gynekológ zvolí metódu čakania, počas ktorej sa monitorujú akékoľvek zmeny v progresii nádorového procesu.

  Rýchly rast uzla a ďalšie známky zhoršenia procesu (zhoršenie kliniky alebo jej vzhľad) dávajú dôvod na začatie konzervatívnej terapie hormonálnymi liekmi, napríklad perorálnymi kontraceptívami. Výrazné krvácanie, vznikajúci fibromatózny uzol, nedostatok dynamiky z liekov, sú indikácie pre chirurgickú liečbu. Počas operácie odstránenie uzla alebo viacerých útvarov. V zriedkavých prípadoch, keď tento proces beží na celý život a má silné krvácanie, sa maternica vyhynie.

  endometrióza

  Endometrióza? dyshormonálne imunitne závislé a geneticky determinované ochorenie charakterizované prítomnosťou ektopického endometria so znakmi bunkovej aktivity a jej rastu. Zvyšuje sa podiel endometriózy v gynekologickej patológii u žien v reprodukčnom veku. Vysoká cena a nedostatočná účinnosť liečby, vysoká incidencia žien v reprodukčnom veku, závažné fyzické a psycho-emocionálne utrpenie určujú relevantnosť problému. endometrióza .

  N80.0 Endometrióza maternice.

  N80.1 Vaječníková endometrióza.

  N80.3 Endometrióza panitálneho peritoneum.

  N80.4 Endometrióza rektovaginálnej priehradky a pošvy.

  N80.5 Črevná endometrióza.

  N80.8 Iná endometrióza.

  N80.9 Nešpecifikovaná endometrióza.

  Popis a liečba endometriózy krčka maternice

  Cervikálna endometrióza je veľmi častá patológia. Nie je to považované za nebezpečné, ale stále môže spôsobiť problémy. Čo je to choroba, aké sú jej príčiny, príznaky a metódy liečby?

  Endometrióza maternice je tvorba ložísk endometria mimo slizničnej vrstvy orgánu. To znamená vo vnútri svalu. Ak choroba ovplyvňuje "odchod" z maternice, potom lekári hovoria o endometrióze krčka maternice, čo to je a čo to vyzerá?

  Patológia je pomerne ľahko diagnostikovaná gynekologickým vyšetrením pomocou zrkadla. Na krku si lekár všimne malú červenú farbu. Ich veľkosť a farba sa mení v závislosti od fázy menštruačného cyklu. Príznaky endometriózy krčka maternice počas menštruácie sú teda veľké krvácavé fialové lézie. Endometrióza sa môže šíriť do krčka maternice. Po konci mesačných ohnísk sa viditeľne zmenšujú (2-5 mm). Sama žena môže pozorovať intermenštruačné krvácanie. Bolesť najčastejšie nie. Len ak endometriálne ložiská nie sú len na krku. S bežným procesom sa môžu v cervikálnom kanáli vytvoriť adhézie, ktoré zabraňujú progresii spermií a sú jednou z príčin neplodnosti.

  Ak hovoríme o príčinách, endometrióza krčka maternice sa vyskytuje po kyretáži maternice, potratoch, v dôsledku čoho tkanivo endometria padá na krčka maternice a, ak sú na ňom erózie, do krvného obehu. Ďalšou bežnou príčinou je manipulácia krčka maternice, napríklad endometrióza po konizácii, kauterizácia elektrickým prúdom, atď. Ak sa rana nezahojí pred nástupom menštruácie, môžu endometriálne bunky preniknúť, následne tvoriť uzliny a adhézie, cicatricial zmeny.

  Otázku okamžite vyvstáva - môže endometrióza krčka maternice koexistovať a tehotenstvo, bude mať choroba nemá negatívny vplyv na vývoj dieťaťa, bude to vyvolať potrat? Lekári hovoria nie. Práve naopak, je to tehotenstvo, ktoré je najlepším „prírodným“ liekom proti endometrióze. Pretože počas tehotenstva chýba menštruácia - a preto neexistuje riziko vzniku nových ohnísk. Staré ložiská prestávajú krvácať a tým vyvolávajú zápalové procesy.

  Mnoho žien má záujem o liečbu endometriózy maternice maternice. Existuje mnoho dôvodov - neochota ísť k lekárovi a presvedčenie o škodlivosti liekov, atď. Tradiční liečitelia odporúčajú podstúpiť ošetrenie rôznymi bylinkami, ktoré sa používajú lokálne (vaginálne tampóny, douching) a vo vnútri (napríklad, maternice s endometriózou). Ak sa rozhodnete, že budete liečení „prirodzenými“ liekmi, potom si všimnite, že sú možné rôzne nežiaduce reakcie, o ktorých ste neboli upozornení (a neboli varovaní, pretože nikto neštudoval alebo neštudoval pôsobenie bylín) - závažná alergia, pečeň môže trpieť. A douching môže vyvolať ďalšie choroby - kandidózu alebo bakteriálnu vaginózu.

  Je hra stojí za sviečku, zatiaľ čo tam je účinná a bezpečná liečba drogami. Mimochodom, endometrióza by mala byť liečená len vtedy, ak sú príznaky, alebo lézie sú veľké a zabrániť tehotenstvu. Ohniská sa zvyčajne odstraňujú pomocou lasera, rádiových vĺn alebo tekutého dusíka. Existuje však malé riziko, že táto kauterizácia situáciu len zhorší. Ďalšou možnosťou je hormonálna liečba.

  Endometrióza krčka maternice je podľa štatistík rozšírená v Rusku a krajinách SNŠ. A významnú úlohu v tom zohráva neprimeraná liečba - „kauterizácia“ cervikálnych ektopií, ktoré potrebujú len pozorovanie.

  Preto každá žena, najmä tie, ktoré nedali pôrod, by mala používať spoľahlivé antikoncepčné prostriedky na prevenciu potratov, ako aj na každoročné vyšetrenie gynekológom, aby sa nevynechali choroby krčka maternice. V prípade vymenovania chirurgickej liečby je podľa vášho názoru bezpodmienečne potrebné konzultovať s ďalšími 1-2 odborníkmi.

  Našli ste odpoveď na svoju otázku?

  Prekancerózne stavy zahŕňajú epiteliálnu dyspláziu (CIN alebo PIP) predchádzajúcu invazívnej rakovine krčka maternice.

  Cervikálna dysplázia, cervikálna intraepiteliálna neoplázia (CIN), skvamózne intraepiteliálne lézie (PI).

 • N87 Dysplázia krčka maternice. Vylučuje sa in situ karcinóm krčka maternice.
 • N87.0 Mierna dysplázia krčka maternice. CIN I. stupňa.
 • N87.1 Mierna dysplázia krčka maternice. CIN II stupeň.
 • N87.2 Vážna dysplázia krčka maternice, nezatriedená inde.
 • N87.9 Cervikálna dysplázia, nešpecifikovaná.
 • D06 karcinóm in situ (CIS) krčka maternice. CIN III stupeň.

  Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je celosvetová prevalencia CIN stupňa I 30 miliónov prípadov a stupeň III triedy III je 10 miliónov, priemerný vek pacientov s CIN je 34,5–34,7 rokov. Najčastejšie diagnostikovaný je stupeň CIN II. Frekvencia prechodu CIN v CIS sa pohybuje od 40 do 64%.

 • Očkovanie proti vysoko onkogénnym typom HPV u žien s rizikom rakoviny krčka maternice.
 • Použitie bariérových metód antikoncepcie.
 • Včasná diagnostika a racionálna liečba chorôb pozadia krčka maternice.
 • Cielené poradenstvo pre ženy s rizikom genitálií PVI.
 • Včasná diagnostika a liečba infekčných a vírusových ochorení pohlavných orgánov.
 • Odvykanie od fajčenia.

  Autoritatívne organizácie na kontrolu rakoviny krčka maternice (WHO, ACOG, AGS) poskytli špecifické odporúčania týkajúce sa veku nástupu skríningu rakoviny krčka maternice. Od veku 18 rokov alebo prvého roka po prvom sexuálnom kontakte by mala žena podstúpiť každoročné gynekologické vyšetrenia, vrátane Pap testov (pozri časť „Cytologická metóda v diagnostike cervikálneho ochorenia“). Ak sa v budúcnosti vyskytnú tri alebo viac negatívnych výsledkov Papests ročne, cytologický skríning sa môže vykonať menej často (1krát za 2-3 roky).

  Nie je definovaná realizovateľnosť zahrnutia identifikácie a typizácie HPV do programov na skríning krčka maternice. Hmotnostná PCR diagnostika HPV typu 16 a 18 je ekonomickejšia ako cytologický skríning.

  Prediktívna hodnota HPV testov sa zvyšuje s vekom, zatiaľ čo hodnota cytologickej metódy sa znižuje. Prítomnosť onkogénnych typov HPV u žien starších ako 35 rokov znamená pretrvávajúcu infekciu s vysokým stupňom rizika CIN III.

  Termín "dysplázia", ​​ktorý sa týka veľkej skupiny cervikálnych epitelových lézií, navrhuje J.W. Reagan v roku 1953. Dysplazia zahŕňa cytologické a histologické spektrum lézií, ktoré sú stredné medzi CIS a normálnym epitelom krčka maternice. Podľa stupňa atypie a závažnosti bunkových zmien je dysplázia rozdelená do troch kategórií - mierna, stredná a závažná. Terminológia vrátane 3 stupňov dysplazie a CIS bola schválená a schválená WHO v roku 1972 ako cytologická a histologická klasifikácia. Vyznačiť morfologickú kontinuitu dysplázie a CIS v roku 1968 R.M. Richart navrhol termín "CIN". CIN je rozdelená do troch kategórií:

 • CIN I (zodpovedá miernej dysplázii),
 • CIN II (zodpovedá strednej dysplázii),
 • CIN III (zodpovedá závažnej dysplázii a CIS).

  Kombinácia ťažkej dysplázie a CIS do jednej kategórie je odôvodnená zložitosťou ich diferenciácie. Морфологическая классификация изменений шейки матки, вызываемых ВПЧ, предложена M.N. Schiffman (1995). Она соответствует цитологической классификационной системе Bethesda:

 • доброкачественная атипия (воспаление и т.п.),
 • LSIL (Lowgrade Squamous Intraepitelial Lesions) —ПИП низкой степени, соответствует дисплазии лёгкой степени и ЦИН I (без койлоцитоза или с признаками койлоцитоза),
 • HSIL (Highgrade Squamous Intraepitelial Lesions) - PIP vysokého stupňa, zodpovedá strednej dysplázii a CIN II,
 • ťažká dysplázia alebo intraepiteliálna rakovina - CIN III, CIS.

  V našej krajine, klasifikácia procesov pozadia, precercer a rakovina krčka maternice I.A. Yakovleva, B.G. Cucute (1977). Podľa tejto klasifikácie prekancerózne zmeny zahŕňajú:

 • Dysplázia, ktorá vznikla na nezmenenom krčku maternice alebo v oblasti procesov na pozadí: - slabo exprimovaná, stredne exprimovaná, vyjadrená.
 • Leukoplakia so znakmi atypie.
 • Erytroplakie.
 • Adenomatóznej.

  Klinicko-morfologická klasifikácia lézií dolných pohlavných orgánov spojených s HPV - pozri časť „Infekcia papilomavírusu genitálnych orgánov“.

  Spravodajca WHO z 9. júla 1996 oficiálne potvrdil, že príčinou rakoviny predkolenia a rakoviny krčka maternice je HPV. DNA HPV sa nachádza vo viac ako 90% prípadov karcinómu krčka maternice, ktoré boli hlásené vo svete. U žien infikovaných HPV sa CIN vyskytuje 10 krát častejšie ako u neinfikovaných ľudí. DNA HPV sa deteguje v akomkoľvek stupni CIN.

  Charakteristika HPV, prenosové cesty a etiológia PVI - pozri časť „Infekcia genitálií ľudského papilomavírusu“.

  Kritickým faktorom v patogenéze CIN a rakoviny krčka maternice je infekcia HPV.

  Patogenéza PVI - pozri časť „Infekcia papilomavírusu genitálnych orgánov“.

  Epizomálne formy sa nachádzajú v tkanivách CIN, vo väčšine prípadov rakoviny krčka maternice sú vírusové sekvencie v integrovanej forme.

  Integrácia vírusovej DNA indukuje bunkovú genomickú nestabilitu a chromozomálne abnormality. Integrácia HPV DNA - aktivačný mechanizmus progresie CIN III pri rakovine krčka maternice. Pre rozvoj rakoviny krčka maternice je rozhodujúce pretrvávanie vírusového genómu. V procese transformácie nádoru hrajú kľúčovú úlohu vírusové gény E6 a E7, ktorých aktivita je riadená regulačnou oblasťou vírusového genómu.

  Najvýznamnejšie rizikové faktory pre CIN a rakovinu krčka maternice:

 • skorý sexuálny debut
 • prvé tehotenstvo a pôrod mladší ako 18 rokov,
 • častá zmena sexuálnych partnerov,
 • fajčenie,
 • niektoré VTI.

  Za možný etiologický faktor sa považuje ko-karcinogénny účinok proteínov smegma. Diskutujte o význame genetickej predispozície CIN a karcinómu krčka maternice, o sociálno-ekonomickej úrovni a vzdelanostnej kvalifikácii, o vplyve HRT ao úlohe poranenia súvisiaceho s pôrodom a potratmi. Medzi STI u pacientov s CIN sa najčastejšie vyskytujú:

 • HSV-2,
 • CMV,
 • Gardnerella vaginalis,
 • Candida spp,
 • Mycoplasma hominis,
 • Chlamydia trachomatis.

  Stanovila sa asociácia CIN s bakteriálnou vaginózou.

  Medzi endogénnymi modifikujúcimi faktormi pri vzniku CIN a rakoviny krčka maternice zohráva dôležitú úlohu zhoršená imunitná a hormonálna homeostáza.

  Potvrdila sa úloha absolútneho alebo relatívneho hyperestrogenizmu v genéze CIN: porušenie estrogénového metabolizmu s prevahou obsahu estradiolu, zmena pomeru deoxygenovaných a okysličených foriem keto steroidov smerom k zvýšeniu obsahu týchto látok. Steroidné hormóny prispievajú k zvýšeniu počtu E2 a E7 proteínov syntetizovaných v epitelových bunkách postihnutých HPV. Zistite progresiu stupňa CIN na pozadí hyperestrogenémie.

  Špecifické sťažnosti chýbajú asymptomaticky.

 • Vyšetrenie krčka maternice pomocou zrkadiel. Symptomatické CIN (pozri klasifikáciu N.I. Kondrikova, L. S. Ezhova v sekcii „Infekcia papilomavírusov pohlavných orgánov“) sa určujú voľným okom, predstavujú ich oblasti fokálnej epiteliálnej hyperplázie (vo forme belavých plakov). Schillerov test umožňuje detegovať oblasti stratifikovaného skvamózneho epitelu nerovnomerne sfarbené Lugolovým roztokom s glycerínom ©.
 • Cytologické vyšetrenie. Pre CIN I - II je typ 2 - 3 typický pre Papmazkov (nízkohodnotný PIT podľa systému Bethesda), zatiaľ čo pre CIN III typ 3 - 4 je typický (vysoko kvalitný PIP). Pozri časť „Cytologická metóda v diagnostike cervikálneho ochorenia“.
 • Rozšírená kolposkopia. Pre CIN sú charakteristické nasledujúce kolposkopické kritériá: leukoplakia (typickejšia je hustá leukoplakia), interpunkcia (jemná a hrubá), mozaika (jemná a hrubá), bielo-biele epitelové a jódové negatívne oblasti (nereagujúce na test s kyselinou octovou), ako aj rôzne kombinácie možností typy abnormálnych kolposkopických znakov. Schillerov test je spravidla negatívny. Biely biely epitel je charakteristický pre všetky stupne CIN a umožňuje podozrenie na patológiu v najskorších štádiách vývoja. Typické pre CIN I - II je relatívny monomorfizmus kolposkopických zmien: rovnaká farba, úroveň umiestnenia, mierny rozdiel v tvaroch a veľkostiach epitelových komplexov. Keď kolposkopická detekcia polymorfizmu epiteliálnych a vaskulárnych zmien naznačuje CIN III.
 • Hlavnou metódou diagnostiky CIN je cielená biopsia krčka maternice a kyretáž sliznice krčka maternice s histologickým vyšetrením. Revízia cervikálneho kanála je ukázaná všetkým pacientom s CIN a je nevyhnutná na vylúčenie prekanceróznych zmien a malígnej transformácie endocervixu.
 • Diagnóza CIN je založená na nasledujúcich morfologických kritériách: - zvýšenie veľkosti a zmena tvaru jadra, - zvýšenie hustoty vyfarbenia jadra, - jadrového polymorfizmu, - zvýšenie počtu mitóz, - typických mitóz, - narušenie alebo nedostatok dozrievania.
 • CIN je rozdelená do troch etáp. V CIN I sú nediferencované bunky umiestnené nad tretinou vzdialenosti od bazálnej membrány k povrchu epitelu, v CIN II - viac ako dve tretiny tejto vzdialenosti a pri CIN III - viac ako dve tretiny hrúbky epiteliálnej vrstvy.
 • Klinická laboratórna diagnostika: testovanie HPV, bakterioskopických a bakteriologických metód.
 • Štúdium funkcie vaječníkov: vyšetrenie testami funkčnej diagnostiky, štúdium krvných hormónov (ak je indikované).
 • Imunogram (ak je indikovaný).

  Diferenciálna diagnostika sa vykonáva:

 • dystrofické procesy
 • leukoplakia krčka maternice bez atypie,
 • cervicitída,
 • tkaniva počas tehotenstva.

  OZNÁMENIA PRE KONZULTÁCIE S INÝMI ŠPECIÁLMI

 • Konzultácia onkologická na CIN III.
 • Konzultácia s imunológom v prípade komplexných porúch imunitnej homeostázy, recidívy PVI.
 • Konzultácia gynekológ-endokrinológ je indikovaná v prípade komplexných hormonálnych porúch.

  PRÍKLAD FORMULÁCIE DIAGNOSTIKY

 • Zničenie patologicky modifikovaného cervikálneho tkaniva.
 • Liečba PVI a súvisiacich zápalových ochorení pohlavných orgánov.

  INDIKÁCIE PRE HOSPITALIZÁCIU

 • biopsia krčka maternice,
 • chirurgická liečba.

  • Etiotropná protizápalová terapia podľa všeobecne akceptovaných schém klinickej praxe (s kombináciou CIN a zápalových procesov).
  • Korekcia hormonálnych porúch.
  • Korekcia imunitných porúch.
  • Korekcia vaginálnej mikrobiocenózy.

  Deštruktívne metódy liečby zahŕňajú diatermokoaguláciu, kryodestrukciu a laserové odparovanie atypických oblastí ektocervixu.

  Pre akúkoľvek deštruktívnu metódu je potrebná presná identifikácia lézie a jej úplná vizualizácia v oblasti ektocervixu.

  Všetky spôsoby deštrukcie sa môžu vykonávať ambulantne bez anestézie (pozri časť "Chirurgia na krčku maternice").

  Excízia atypicky zmeneného epitelu krčka maternice sa uskutočňuje chirurgickým, laserovým alebo ultrazvukovým skalpelom, diatermickou slučkou, elektroradiový prístroj.

  Indikácie pre excíziu alebo konizáciu:

 • nemožnosť úplnej vizualizácie patologickej oblasti počas jej šírenia cez kanál krčka maternice,
 • CIN II, III a CIS podľa výsledkov cytologického vyšetrenia a biopsie.

  Okrem toho je chirurgická liečba indikovaná pre závažnú deformáciu krčka maternice, bez ohľadu na stupeň prekanceróznych lézií, ako aj opakovanú liečbu v neprítomnosti účinku deštruktívnych metód.

  Predpokladom pre akýkoľvek typ excízie je vylúčenie invazívneho karcinómu počas klinického vyšetrenia, kolposkopie, cytológie a morfológie. Okrem toho je potrebné vylúčiť falošne pozitívne cytologické výsledky.

  Všetky techniky excízie sa vykonávajú v intravenóznej anestézii v jednodňovom nemocničnom prostredí.

  Deštrukčná a chirurgická liečba sa vykonáva v počiatočných obdobiach po menštruácii, po predbežnej reorganizácii vagíny a imunitnej korekcii (ak je indikovaná).

  Voľba spôsobu liečby CIN je založená na porovnaní výsledkov klinických, endoskopických a morfologických štúdií a závisí od povahy diagnostikovaného patologického procesu, jeho prevalencie v krčku maternice, stupňa atypie buniek, veku pacienta, stavu menštruačných a reprodukčných funkcií. Povaha terapeutických opatrení u mladých pacientov je prevažne šetrená na orgány. Hlavným kritériom pri určovaní úrovne radikálneho zásahu je však závažnosť CIN.

  Manažérska taktika pacientov s CIN I závisí od výsledkov typizácie HPV, veľkosti lézie ektocervixu a motivácie pacienta. V prítomnosti onkogénnych typov HPV a veľkých lézií sú výhodné deštruktívne spôsoby liečby. Pri absencii perzistencie onkogénnych typov HPV a malého miesta lézie je dovolené ponechať pacienta pod pozorovaním. Pri absencii regresie patologických zmien v priebehu 2 rokov dynamického pozorovania pacienti s CIN I ukázali deštrukciu modifikovanej časti ektocervixu.

  Ak sa CIN II zistí u pacientov mladších ako 40 rokov, môžu sa vykonať deštruktívne metódy liečby. Neodporúča sa používať metódu kryodestilácie na liečbu CIN II a najmä CIN III, vzhľadom na nie vždy predvídateľnú hĺbku nekrózy. U pacientov s deformáciou krčka maternice vo veku nad 40 rokov sú znázornené metódy excízie alebo konizácie krčka maternice s povinnou štúdiou stupňovitých častí odstránenej časti orgánu. V prítomnosti sprievodnej gynekologickej patológie vo forme MM, zmeny v oblasti príveskov, výrazný prolaps maternice, predĺženie krčka maternice, objem operácie môže byť zvýšený na panhysterektómiu.

  Pri detekcii CIN III sú potrebné urgentné lekárske opatrenia, pacient je odporučený onkogynekológom.

  ČAS ČASU NEPRIJATEĽNOSTI

 • Po biopsii krčka maternice a konizácii, vyrobenej ambulantne, je pacient schopný alebo vyňatý z práce počas 1-2 dní. Po biopsii krčka maternice a kyretáže sliznice krčka maternice (alebo samostatnej diagnostickej kyretáže) vyrobenej v nemocnici, pacient dostane zoznam zdravotného postihnutia až 10 dní.
 • Po vytlačení maternice sa pacientovi podá zoznam chorých až 60 dní.

  Pacienti s CIN I sú pozorovaní (vyšetrenia, vrátane kolposkopie a cytologie) každých 6 mesiacov počas 2 rokov.

  Po deštruktívnych metódach a chirurgickej liečbe sa vyšetrenie krčka maternice a kolposkopie vykonáva za 6-8 týždňov.

  Ďalšie monitorovanie (vyšetrenia, vrátane kolposkopie a cytologického vyšetrenia) u pacientov liečených na CIN II, III by sa malo vykonávať v intervaloch 1 každé 3 mesiace počas prvého roka a 2 krát ročne, potom o CIN I - každých 6 mesiacov 2 roky. S účinnosťou liečby, uspokojivými údajmi z kolposkopie a cytológie sa môžu negatívne údaje z HPV testovania preniesť do normálneho skríningového režimu.

  INFORMÁCIE PRE PACIENTA

  Patologické zmeny krčka maternice sú vo väčšine prípadov asymptomatické. Potrebné sú pravidelné rutinné prehliadky (raz ročne).

  Rakovina krčka maternice - ochorenie, ktorému možno úplne predísť.

  Pri racionálnej liečbe je prognóza priaznivá.

  Kozachenko V.P. Diagnostika a liečba epiteliálnej dysplázie a preinvazívneho karcinómu maternice maternice // Choroby

  krčka maternice, vagíny a vulvy (Klinické prednášky) / Red. VN Prilepskaya: 2. vyd. - M. MEDpress, 2000. -C. 139 až 152.

  Minkina G.N. Manukhin I.B. Frank G.A. Preraccus cervix. - M. Aerografmedia, 2001. - 112 s.

  Novikova E.G. Diagnóza prekanceróznych ochorení a počiatočných foriem rakoviny krčka maternice // Choroby krčka maternice, vagíny a vulvy (Klinické prednášky) / Red. VN Prilepskaya: 2. vyd. - M. MEDPress, 2000. - s. 153–159.

  Frolova I.I. Aspekty etiológie a patogenézy cervikálnych intraepiteliálnych neoplázií a rakoviny krčka maternice Otázky gynekológie, pôrodníctva a perinatológie. - 2003. - V. 2, №1. - s. 78–86.

  Frolova I.I. Porovnávacie charakteristiky radikálových metód liečby cervikálnej intraepiteliálnej neoplázie // Otázky gynekológie, pôrodníctva a perinatológie. - 2003. - V. 2, č. 2. - P. 43–47.

  Frolova I.I. Diagnostika cervikálnej intraepiteliálnej neoplázie: realita a perspektívy / Otázky gynekológie, pôrodníctva a perinatológie. - 2003. - V. 2, № 4. - P. 80–83.

  Heinzl S. Laserová chirurgia // Operačná gynekológia: Trans. z angličtiny / Red. VI Kulakov. - M. GEOTARMEDIC, 1999. - s.

  Hirsch H.A. Kezer O. Ikle FA Operácie na krčku maternice Operatívna gynekológia: Trans. z angličtiny / Upravil V.I. Kulakov. - M. GEOTARMEDIC, 1999. - P. 21–28.

  Khmelnitsky OK Cytologická a histologická diagnostika ochorení krčka maternice a tela maternice. - SPb. SOTIS, 2000. - str. 82–100.

  Yakovleva I.A. Cucute B.G. Morfologická diagnostika predumorových procesov a nádorov maternice biopsiami a šrotmi. - Chisinau: Shtiintsa, 1979. - s.

  Schiffman M.N. Brinton L.A. Epidemológia karcinogenézy krčka maternice // Rakovina. - 1995. - Zv. 76. - P. 1888–1901.

  Zdroj: Gynekológia - národné vedenie ed. VI Kulakova, G.M. Saveleva, I.B. Manukhina 2009

  Cervikálna dysplázia charakterizované prítomnosťou atypických buniek na krku. sa nachádza v a je najnižšia časť maternice. Hoci krčka maternice často nespôsobuje žiadne. je to potenciálne nebezpečné. ako môže postupovať do krčka maternice, druhého najbežnejšieho typu rakoviny, z ktorej ženy zomierajú, najmä mladé dievčatá (Nicol AF a kol. 2005, Marshall K 2003, Rock CL a kol. 2000).

  Keďže sa PAP stery objavili v roku 1941, miera úmrtnosti na rakovinu krčka maternice sa výrazne znížila, pretože tento náter vám umožňuje odhaliť dyspláziu krčka maternice. V rozvojových krajinách, kde nie je PAP náter rozšírený, ako je tomu v priemyselných krajinách, je rakovina krčka maternice hlavnou príčinou úmrtia žien (Potischman N et al 1996). Vo svete zomiera na rakovinu krčka maternice 11,6% žien (Giuliano AR a kol. 1998, Rock CL a kol. 2000).

  Hlavným cieľom žien s HPV je zabrániť rozvoju dysplázie krčka maternice alebo rakoviny (Marshall K 2003, Giuliano AR a kol. 1998). Existuje mnoho druhov HPV (typy 6, 11, 16, 18, 31, 35, 39, 59, 33, 45, 52, 58, 67), niektoré z jeho foriem môžu spúšťať riziko vzniku rakoviny oveľa vyššie ako u iných, najmä HPV16 , HPV18 (Liu T a kol. 1993). HPV je zvyčajne veľmi ťažké zistiť, pretože je často asymptomatický. Iba 1% žien s HPV má viditeľné zmeny - genitálne bradavice (Wright TC a kol. 2004), čo potvrdzuje dôležitosť pravidelného vyšetrenia pomocou PAP steru.

  Účelom cervikálnej dysplázie je minimalizovať riziko vzniku ochorenia v štádiu rakoviny. Riziko redukcie môže byť znížené diétou a použitím špeciálnych doplnkov, ktoré zabraňujú lekárskym a chemickým zásahom (Rock CL a kol. 2000, Pereira DB a kol. 2004, Maissi E et al. 2004). Našťastie existuje nádej na horizonte: zmena životného štýlu, používanie PAP steru a vývoj vakcíny proti HPV zníži riziko vzniku rakoviny krčka maternice v rozvinutých krajinách.

  Hypertrofia adenoidov

  Zapálené adenoidy strácajú svoju ochrannú funkciu a už nie sú schopné chrániť telo pred prenikaním patogénnej mikroflóry cez nosné priechody.

  • častá rinitída, ARVI, chrípka, atď.,

  Symptomatický obraz do značnej miery závisí od štádia hypertrofie adenoidov, o ktorej sme uvažovali skôr. V počiatočnom štádiu adenoidov sa nepozorovali významné zmeny v stave dieťaťa.

  • chrápanie alebo chrápanie počas spánku,

  • letargia a ospalosť,

  • zmena reči, hlasu,

  V počiatočnom štádiu priebehu ochorenia je tento symptóm, ako ste si všimli, lokálny.

  Zápalový proces nosohltanovej tonzily sa môže šíriť do ďalších orgánov a spôsobiť chronické ochorenia - zápal stredného ucha, zápal mandlí, zápal hrtana, zápal prínosových dutín, zápal prínosových dutín a zápal pľúc.

  Adenoids ibc code 10 u detí

  Veľkosť mandlí určuje ORL lekár počas vyšetrenia. Ak sú mandle blízko pri sebe a sú v kontakte medzi sebou, dýchanie alebo prehltnutie je ťažké, potom môže varch predpísať chirurgický zákrok na odstránenie mandlí - tonzonektómia. Uskutočňuje sa to v ojedinelých prípadoch, pretože ako starnú, atrofia mandlí sa zastaví, rast lymfatického tkaniva, ktorý spôsobuje hypertrofiu, sa zastaví, klesá v období dospievania.

  Príznaky (príznaky)

  Klinický obraz Adenoidizmus alebo adenoidná tvár: ústa rozdelené, nasolabiálne záhyby vyhladené, tvár natiahnutá v dôsledku predĺženia hornej čeľuste, horné rezáky sú usporiadané náhodne a výrazne vyčnievajú. через рот Нарушения носового дыхания Слизистое или слизисто — гнойное отделяемое из носовой полости в течение длительного времени Расстройс ва слуха и речи (закрытая гнусавость) Беспокойный сон, нередко сопровождающийся громким храпом Головная боль, головокружение Субфебрильная температура тела — признак хронического аденоидита Увеличение и болезненность при пальпации регионарных лимфатических узлов (подчелюстных, шейных и затылочных) Возможны нарушение зрения, функций сердечно — сосудистой системы (ССС) и ЖКТ, анемия, ларингоспазм, энурез.

  Аденоиды (аденоидные разрастания, аденоидные вегетации) — патологическая гипертрофия глоточной (носоглоточной)

  сочетании с гипертрофией нёбных миндалин • Чаще всего обнаруживают в возрасте 5-10 лет. У взрослых аденоиды

  миндалина расположена в своде носоглотки, практически не прикрывая сошник.

  Rizikové faktory. Наследственность, детские инфекционные заболевания (например, коклюш, корь, скарлатина),

  иммунодефицитные состояния, атопический фенотип.

  складки сглажены, лицо вытянуто вследствие удлинения верхней челюсти, верхние резцы расположены беспорядочно

  рот • Нарушения носового дыхания • Слизистое или слизисто-гнойное отделяемое из носовой полости в течение

  длительного времени • Расстройства слуха и речи (закрытая гнусавость) • Беспокойный сон, нередко

  сопровождающийся громким храпом • Головная боль, головокружение • Субфебрильная температура тела — признак

  и ЖКТ, анемия, ларингоспазм, энурез.

  Дифференциальная диагностика: искривление носовой перегородки, гипертрофический ринит, новообразования

  Лазеротерапия • При аденоидах II-III степеней, тяжёлых осложнениях — хирургическое ¦ Аденотомия ¦ При сочетании

  аденоидов с гипертрофией нёбных миндалин — аденотонзиллотомия.

  komplikácie • Хронический аденоидит • Средний отит вследствие обструкции слуховой трубы • Хронический синусит

  вследствие обструкции хоан.

  ICD-10J35.2 Гипертрофия аденоидов • J35.3 Hypertrofia mandlí s hypertrofiou adenoidov • J35.8 ostatné

  hyperplastický zápal hltana angíny • Kauzatívne agens akútnej a chronickej adenoiditídy -

  Liečba hypertrofie mandlí u detí, kód ICD-10

  Hypertrofia mandlí mandlana spravidla vzniká vo veku detí. Často sa vyskytuje u detí s adenoidmi.

 • J35.3 Hypertrofia mandlí s hypertrofiou adenoidov.
 • Stupeň 3 - najťažšie. Je potrebné sledovať stav dieťaťa.

  Hypertrofia mandlí u detí sa prejavuje pod vplyvom škodlivých faktorov z prostredia. Môže byť tiež dôsledkom infekcií počas tehotenstva matky. Podľa lekárov je hlavným dôvodom časté akútne respiračné vírusové infekcie, hypotermia, podvýživa. Mnohé baktérie, vírusy, anorganické látky, ktoré sú vdychované vzduchom, vedú k zvýšeniu lymfatického tkaniva. Hypertrofia mandlí v ranom veku je akýmsi prispôsobením tela. V každom prípade sú príčiny hypertrofie mandlí individuálne.

  Toto ochorenie má nasledujúce príznaky:

  Tkanivá mandlí sú zväčšené, ale to nevadí dieťaťu.

  S miernym vývojom ochorenia sa hypertrofia mandlí lieči kloktaním roztokom furatsiliny. UHF-terapia, kyslíkové koktaily, kloktanie s odvarmi šalvie, čučoriedok a harmančeka, minerálna voda, voda s medom, soľný roztok. Okrem toho odporúčajú bahennú terapiu (ukladanie bahna na krk), čo tiež poskytuje vynikajúce výsledky. Na zníženie opuchu mandlí sa používajú kauterizačné činidlá.

  Klinický opis

  Adenoidy - vitálny orgán, ktorý vytvára ochrannú bariéru proti prenikaniu rôznych vírusov a infekcií nosohltanu. Vývoj hypertrofie hyperaktívnej tonzily je výsledkom častých zápalových procesov v nosohltane.

  Existujú tri štádiá zápalových adenoidov:

  • III - atrofované tkanivo úplne blokuje lumen nosohltanu.

  • hypertrofické adenoidné vegetácie (J35.2),

  Zvýšenie lymfoidného tkaniva sa nazýva adenoiditída alebo hypertrofia adenoidov.

  Adenoiditída je bežný výskyt, ktorý je diagnostikovaný pediatrami a pediatrickými špecialistami v oblasti otolaryngológie u detí vo veku od troch do siedmich rokov.

  Výsledkom je, že zápalový proces začína: dochádza k zmene a narušeniu systému plného prívodu kyslíka do krvných ciev, k zmenám vo fungovaní vnútorných systémov a k zhoršeniu celkového stavu osoby.

  Kmeňové príčiny vzniku patológie

  Najbežnejšími faktormi pre rozvoj tohto ochorenia sú:

  • zvýšená tendencia k prechladnutiu,

  Podľa MKB 10 sa vykonávajú 2 a 3 štádiá, komplexná diagnostika a systémová liečba. Ak vaše dieťa pravidelne trpí nachladnutím, mali by ste si myslieť, pretože je to jeden zo signálov budúceho vývoja hypertrofie adenoidov.

  • neprechádza rinitídou,

  • výtok hnisu z nosa,

  • len ústne dýchanie,

  • sťažnosti na časté bolesti hlavy a závraty,

  Všetky uvedené príznaky, ktoré sa menia na chronickú a zanedbávanú formu, znamenajú ďalšie komplikácie: tvorbu adenoidného typu tváre, zmenu oklúzie a zakrivenie nazálnej septy, narušenie vnútorných orgánov, narušenie pamäti, mentálne a fyzické zaostalosti.

  Okrem toho hypertrofia adenoidov môže vyvolať hypertrofiu priľahlých tonzíl - lingválnych, tubálnych, faryngeálnych, spárovaných mandlí (žliaz).

  • Endoskopické vyšetrenie zahŕňa vyšetrenie pacienta dvoma spôsobmi: nosom a ústami pomocou rôznych zariadení.

  Po stanovení diagnózy podľa kódu ICD 10, lekár vypracuje terapeutickú schému na liečbu adenoidov u dieťaťa.

  Schéma a spôsob liečby sa určujú s prihliadnutím na stupeň adenoiditídy, s ďalšími komorbiditami a všeobecným zdravím dieťaťa.

  Stupeň 2 a 3 adenoidných vegetácií, pri ktorých je blokovaná väčšina nosohltanu, vyžaduje komplexnú liečbu pomocou terapeutických liekov a fyzioterapie.

  Ako vidíte, táto choroba je veľmi vážna a vyvíja sa pomerne rýchlo, ak neodpoviete včas a podniknete kroky, následky môžu byť zúrivé.

  Preto, milí rodičia, starajte sa o svoje deti, aby ste ich neviedli do takéhoto stavu. Dúfam, že táto informácia je pre vás veľmi užitočná! Uvidíme sa čoskoro!

  Príznaky adenoiditídy

  Akútna adenoiditída sa pozoruje hlavne u detí počas vývoja hltanu hltanu ako komplikácia zápalového procesu v dutine paranazálnych dutín a pri rôznych infekciách. Ak sa u dospelých zachováva hypertrofované lymfadenoidné tkanivo faryngeálnej tonzily, môže sa tiež vyvinúť akútna adenoiditída. Charakteristický akútny nástup ochorenia s hypertermiou, intoxikáciou, obsedantným kašľom. Pacienti sa sťažujú na bolesť hlavy a bolesť v hĺbke nosa, za mäkkým podnebím pri prehĺtaní, vyžarujúc do zadnej časti nosovej dutiny a uší, nahromadenie viskózneho spúta v nosohltane, niekedy tupá bolesť v zadnej časti hlavy, pocit bolesti, šteklenie a bolesť v krku. strata sluchu a dokonca bolesť v ušiach v dôsledku šírenia opuchov v oblasti rosenmüllerovských fosílií, prudkého narušenia nosového dýchania, suchého kompulzívneho kašľa. U detí bolo pozorované porušenie sania, mukopurulentného žlto-zelenkastého výtoku, tečúceho po zadnej časti hltanu, obsedantne vlhkého kašľa. hyperémia zadných palatálnych oblúkov, zadná hltanová stena so zvýšením lymfatických folikulov alebo laterálnych hltanových valcov. Pri zadnej rinoskopii je hltanová tonzília hyperemická, edematózna, s fibrínovým plakom, ako v lacunárnom quinsy, jej drážky sú vyplnené mukopurulentným exsudátom. Ochorenie adenoiditídy u detí sa vyskytuje pri ťažkej lymfadenopatii. Regionálne submandibulárne, zadné krčné a okcipitálne lymfatické uzliny sú zväčšené a bolestivé. Ochorenie u malých detí môže byť sprevádzané záchvatmi udusenia typu podskladochnogo laryngitídy. Staršie deti majú bolesti hlavy, výrazné narušenie nosového dýchania, prejavuje sa nosová nos, s rinoscopiou v zadnej časti, dochádza k hyperémii a opuchu adenoidného tkaniva, mukopurulentnej sekrécii, hyperémii a opuchu sliznice zadnej steny hltanu a nosovej dutine. U dojčiat je ochorenie závažné, s ťažkou intoxikáciou, ťažkosťami sania, syndrómom dysfágie. parenterálna dyspepsia.

  Nepriamymi príznakmi zápalu faryngeálnej tonzily sú predĺženie a opuch uvula, zadných palatínových oblúkov, jasná červená tyaza na bočných stenách hltanu a tuberkuly prostaty (upchaté sliznice) na povrchu mäkkého podnebia u dojčiat a malých detí (symptóm Heppert).

  Pri zadnej rinoskopii sa zistí hyperémia a edém hltanu tonsily, nájazdy a viskózny mukopurulentný výtok v brázde.

  Akútna adenoiditída zvyčajne trvá 5-7 dní, má sklon k relapsu, môže byť komplikovaná akútnym otitis media, sinusitídou, léziami slzného a dolného dýchacieho traktu, vývojom laryngotracheobronchitídy, bronchopneumónie a detí do 5 rokov - hltanového abscesu.

  U pacientov s chronickou adenoiditídou sa pacienti obávajú ťažkostí s nosným dýchaním, častou rinitídou. chrápanie a nepokoj vo sne, strata sluchu, obsedantný mokrý kašeľ ráno, horúčka nízkej kvality, príznaky intoxikácie a hypoxie, zmätenosť, zvýšená podráždenosť, bledosť kože a viditeľné sliznice, enuréza a ďalšie príznaky charakteristické pre hyperpláziu adenoidnej vegetácie.

  Diagnostiky> Vonkajšia endometrióza

  Tieto informácie nie je možné použiť na samoliečbu!

  Poraďte sa s odborníkom!

  Sú známe príčiny tohto ochorenia?

  Spoľahlivé príčiny vonkajšej endometriózy nie sú známe. Existuje však niekoľko vedeckých teórií o tvorbe endometriálnych foci: implantačné (podľa nej endometriálne bunky vstupujú do panvových orgánov spolu s menštruačnou krvou a rastú tam), metaplastické (vysvetľuje výskyt endometria v iných orgánoch špecifickou degeneráciou ich vlastných buniek v dôsledku hormónov), autoimunitné a kombinované.

  Hlavné ťažkosti žien s vonkajšou endometriózou sú: ťažká panvová bolesť v predvečer a počas menštruácie, bolestivý pohlavný styk, špinenie mimo menštruácie, ťažké menštruačné krvácanie. Je potrebné poznamenať, že u niektorých pacientov môžu chýbať závažné patologické príznaky, najmä ak sú endometriálne ložiská malé.

  Vonkajšia endometrióza je často komplikovaná neplodnosťou a anémiou, menej často malignitou (degenerácia patologického rastu endometria na zhubné nádory). Prognóza endometriózy je priaznivá, ale iba včasnou diagnostikou patológie a prijatím kvalifikovanej lekárskej starostlivosti zo strany ženy.

  Na potvrdenie diagnózy sa vykonáva gynekologické vyšetrenie, ultrazvukové vyšetrenie, ale najviac informatívna metóda diagnostiky vonkajšej endometriózy je laparoskopická, ktorá umožňuje nielen vidieť patologické formácie, ale aj ich fragmenty na histologické vyšetrenie.

  Základné princípy liečby ochorenia

  Metódy liečby drogových závislostí zahŕňajú menovanie rôznych hormonálnych liekov, "off" menštruačné funkcie ženského tela, rovnako ako lieky proti bolesti. V skorých štádiách progresie endometriózy je správne zvolená dlhodobá farmakoterapia vo väčšine prípadov veľmi účinná.

  Zabrániť rozvoju vonkajšej endometriózy je nemožné, ale čas na jej identifikáciu a liečbu je celkom realistický. Preto by mali všetky ženy navštevovať gynekológa každoročne na preventívne účely a bezodkladne v prípade sťažností z genitálií.

  Endometrióza - popis, príčiny, príznaky (príznaky), diagnostika, liečba.

  Etiológia a patogenéza • Retrográdny menštruačný prietok krvi - prienik endometriálnych buniek do panvovej dutiny, implantácia do rôznych orgánov • Šírenie cez cievy - prenos endometriálnych fragmentov krvou alebo lymfatickými cievami (extragenitálna endometrióza) • Relatívne riziko endometriózy je u sibov 7% v porovnaní s 1% celkovo obyvateľstva. V patogenéze endometriózy je tiež pravdepodobné poškodenie imunitného systému. Možné genetické predispozície - dedičnosť defektov imunitného systému.

  klasifikácia, Neexistuje jednotná klasifikácia • Genitálna endometrióza •• Interná endometrióza - proces sa vyvíja v myometriu (adenomyóza). Najčastejšie sa vyskytuje ••• 1 stupeň - klíčenie do hĺbky 1 cm ••• 2 stupeň - klíčenie v myometrii ••• 3 stupeň - celé myometrium sa podieľa na patologickom procese ••• 4 stupňa - zapojenie parietálneho pobrušnice a susedných orgánov •• Externé endometrióza - endometrióza vaječníkov (2. miesto vo frekvencii), vajcovody, rektálna a maternicová a široká väzba maternice, peritonea Douglasovho priestoru. Klasifikácia vonkajšej endometriózy podľa prevalencie ••• Malé formy vonkajšej endometriózy: jednotlivé ložiská na peritoneum, jednotlivé ložiská na vaječníkoch bez adhézií a zjazvenia ••• Externá endometrióza stredne závažnej závažnosti: ložiská na povrchu jedného alebo oboch vaječníkov s tvorbou malých cyst, neštandardne vyjadrené periovarial alebo peri-tubulárne adhézie, ložiská na peritonea Douglasovho priestoru s tvorbou jaziev a dislokáciou maternice, ale bez zapojenia hrubého čreva do procesu ••• Závažná vonkajšia endometrióza: endometrium Rhizóza jedného alebo oboch vaječníkov s tvorbou cýst s priemerom> 2 cm, poškodenie vaječníkov s výrazným periovaskulárnym a / alebo takmer tubárnym procesom, poškodenie vajíčkovodov s deformitou, zjazvenie, narušená priechodnosť, poškodenie peritoneum s obliteráciou Douglasovho priestoru, porážka rektálneho uterinného ligamentu a Douglasov peritoneum priestory s obliteráciou, zapojenie do procesu močových ciest a / alebo čriev • Extragenitálna endometrióza - endometrióza močového mechúra, čreva, pooperačná jazva na perie dni brušnej steny, obličiek, pľúc, atď. spojivky.

  Klinický obraz, Vo všetkých prípadoch ženskej neplodnosti, najmä s dysmenoreou a dyspareuniou, sa má vylúčiť endometrióza.

  • Bolesť v spodnej časti brucha (algomenorea). Bolesť môže byť difúzna alebo lokalizovaná (často v rektálnej oblasti). Neexistuje žiadna priama korelácia medzi stupňom endometriózy a závažnosťou bolesti.

  • Neplodnosť (10–30%). Príčiny • • Endometriomy lokalizované okolo vajíčkovodov a vaječníkov, vylučujúce významné množstvo Pg •• Porušenie priechodnosti vajíčkovodov v dôsledku adhézií •• Endometrióza často spôsobuje luteinizáciu neovulačného folikulu (vajíčko nie je uvoľňované z folikulu). Dôvodom je samozrejme skorý vzostup hladiny LH: vajíčko nemá čas dozrieť do tejto doby, luteinizácia nastáva pred ovuláciou.

  • Klinické znaky endometriózy v závislosti od lokalizácie procesu •• Vnútorná endometrióza - predĺžená a ťažká menštruácia, bolesť v dolnej časti brucha krátko av prvých dňoch menštruácie, zväčšenie maternice •• Vaječníková endometrióza môže byť asymptomatická. Následne sa uskutočňujú mikroperforácie komôr a okolité tkanivá a panvové peritoneum sú zapojené do procesu - tupé bolestivé bolesti sa vyskytujú v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta, zhoršujú sa počas menštruácie alebo po ich ukončení • • Nepravidelný menštruačný cyklus, cyklická bolesť alebo krvácanie z konečníka počas endometriózy rektum, hematuria s endometriózou močového mechúra, hemoptýza s endometriózou pľúc.

  Liečba liekmi je zameraný na hormonálnu supresiu menštruácie.

  • Goserelín p / c každých 28 dní počas 6 mesiacov.

  •• Podporná liečba ••• Po 6–9 mesiacoch liečby sa môže vyskytnúť požadované tehotenstvo. V prípade jeho neprítomnosti má liečba pokračovať užívaním perorálnych kontraceptív s vysokým obsahom progestínov nepretržite počas 9 mesiacov. Dlhodobé užívanie kombinácie estrogénu a progestínu prispieva k rozvoju pseudo tehotenstva, ktoré spôsobuje rejekciu, nekrózu a resorpciu ektopického endometria. Pri užívaní agonistov GnRH sa odporúča kalcium (doplnky vápnika) v dávke 1000-1500 mg / deň na prevenciu hypokalcémie spôsobenej hypoestrémiou.

  Alternatívne lieky

  • NSAID - pri liečbe dysmenorey spôsobenej endometriózou.

  Chirurgické ošetrenie keď stredná forma ochorenia, výrazné tubo-ovariálne hroty alebo veľké endometrioidné tumory, keď hormonálna terapia neposkytuje pozitívne výsledky • Šetrná chirurgická liečba - excízia, fulgurácia alebo laserové vyparovanie endometria, excízia ovariálnych cýst a resekcia hlboko postihnutých panvových orgánov so zachovaním maternice a prinajmenšom jedna tuba a vaječník • Radikálna chirurgická liečba (extirpcia maternice a príveskov) je vykonávaná ženami v staršom veku, ktoré majú deti, ako aj v prípade om endometriózy, vylučujúc akýkoľvek pokus o rekonštrukčnú operáciu. Po menej radikálnej operácii je možný relaps. Po radikálnej chirurgickej liečbe endometriózy (s odstránením vaječníkov) potrebujú ženy v reprodukčnom veku estrogénovú substitučnú terapiu na prevenciu dekalcifikácie kostí, atrofických zmien panvových orgánov, najmä vagíny a predčasného starnutia kardiovaskulárneho systému.

  komplikácie • Neplodnosť • Chronický syndróm panvovej bolesti.

  synonymum, Endometrioidná heterotopia.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send