Vitálny

Atresia krčka maternice

Pin
Send
Share
Send
Send


Atresia (fúzia) krčka maternice môže viesť k jej úplnej alebo čiastočnej obštrukcii, ktorá sa stáva prekážkou pre odchod menštruačného toku. Tam je atresia priechod maternice, a niekedy atresia tela maternice. Svojím pôvodom môže byť zúženie priechodu krčka maternice vrodené a dosiahnuteľné. Neúspešná kauterizácia a kyretáž môžu viesť k zúženiu a dokonca preťaženiu krčnej cesty. Na obnovenie priechodnosti sa uchýlil k operácii nazývanej popínanie krčka maternice.

Štruktúra krčka maternice

Malá časť medzi kanálom krčka maternice a maternicou, približne 1 cm, sa nazýva isthmus. Tu, v oblasti isthmu, je vnútorné ústa. Spodná časť dutiny maternice a isthmus tvoria tzv. Dolný segment, ktorý zohráva dôležitú úlohu v procese tehotenstva a pôrodu.

Spodná časť krčka maternice klesá do pošvy a horná časť stúpa nad ňu. Pri narodení dievčat má spravidla kužeľovitý tvar. Po narodení sa krk rozširuje, má tvar valca, kanál má tiež valcovitý tvar. Vonkajší otvor je otvor krčka maternice, ktorý je viditeľný pri vaginálnom vyšetrení. U pacientov, ktorí porodili, má vonkajší hltan formu štrbiny, dôvodom je prasknutie krku počas pôrodu. V bezrodných dievčatách hltanový bod.

Pomerne často sa používa aj krčka maternice. O metóde podrobnejšie nižšie.

diagnostika

Na vyšetrenie dutiny maternice sa vykonávajú rôzne manipulácie, napríklad snímanie dutiny maternice, jej kyretáž, podávanie liečiv, tekutín na diagnostiku, endoskopia dutiny maternice, rôzne operácie - všetky tieto manipulácie sa vykonávajú s expanziou maternicového kanála. Takéto manipulácie, ktoré sa vykonávajú bez riadneho školenia, profesionality a spôsobilosti, môžu viesť k traumatizovanému slizničnému kanálu a v dôsledku toho k zúženiu a upchatiu kanála.

Ako je uvedené vyššie, jednou z príčin atrézie cervikálnej pasáže môže byť zápal sliznice kanálika - endocervicitída. Toto ochorenie je najčastejšie spôsobené patogénnymi koksmi, palicami a niekedy vírusmi. Endocervicitída sa často kombinuje s inými zápalovými ochoreniami (napríklad kolpitis, salpingoophoritis, endometritis).

Pacienti dostávajú sťažnosti na mukopurulentný výtok, ktorý nie je sprevádzaný bolesťou. Pri vyšetrení je zrejmý opuch a hyperémia sliznice a hojnosť sekrécie. Dlhotrvajúci priebeh ochorenia môže viesť k šíreniu procesu do svalových stien, žliaz. V tomto prípade je indikovaná dilatácia krčka maternice.

Endocervicitída sa diagnostikuje na základe klinického vyšetrenia, vyšetrenia vaginálneho steru a krčka maternice. V akútnom období sú na liečbu predpísané antibiotiká a lokálne procedúry. Liečba chronickej formy vyžaduje injekčné injekcie antibakteriálnych liekov do krku, fyzioterapeutickú liečbu, lokálne zavlažovanie roztokom protargolu, ošetrenie cervikálneho priechodu roztokom striebra.

Ako prebieha operácia?

Na prevádzku budovy je pacient hospitalizovaný v nemocnici. Procedúra trvá približne 30 ml a vykonáva sa v lokálnej alebo celkovej anestézii. Keď je kanál úplne uzavretý, operácia sa vykonáva v celkovej anestézii s miernym zúžením lokálnej anestézie. Pacient sa nachádza na gynekologickej stoličke, operatívnom poli, genitálnej štrbine, liečenej antiseptikom, potom striekanom lidokaínom. Zavádza sa anestetikum a samotná expanzná procedúra začína zavedením najužšieho stupňa ochrany, postupne sa zväčšuje priemer dýz (stredná, široká). Postupné rozširovanie pasáže prispieva k šetrnému zaobchádzaniu.

Po aplikácii celkovej anestézie je pacient prepustený o deň neskôr a po lokálnej anestézii - okamžite. Preto je výhodné krčkový kanálik upchať bez anestézie. Recenzie potvrdzujú, že pobyt na ambulantnej liečbe je 7-10 dní. Na urýchlenie epitelizácie sa predpisujú lokálne, protizápalové a hojivé čapíky na rany, až kým sa krčka maternice úplne nevylieči. V prípade recidívy predsiene sa implantuje umelý aloplastický kanál.

Opatrenia na prevenciu prerastania a zúženia priechodu

 1. Liečba akútneho a chronického zápalu maternice a krčka maternice.
 2. Vykonávanie odborných vyšetrení na včasnú detekciu a liečbu gynekologických ochorení a nádorov.
 3. Kompetentné a kvalifikované vykonávanie škrabania, potratov, aby sa zabránilo vzniku zranení. Presná pôrodnícka starostlivosť s postupným otváraním krčka maternice.
 4. Vysvetľujúce rozhovory na vylúčenie nekontrolovaného používania douchingu s agresívnymi roztokmi, ktoré nie sú určené na tento účel, a chemickými antikoncepciami.

Pre prevenciu primárnej fúzie od detstva je potrebné dodržiavať zdravý životný štýl, športovať a vyhnúť sa možnosti infekcie infekčnými chorobami. Počas tehotenstva sa snažte, aby ste neboli vystavení teratogénnym faktorom ovplyvňujúcim nenarodené dieťa.

definícia

Atresia je všeobecný lekársky termín pre vrodené alebo získané počas života fúzie stien dutého orgánu. Túto patológiu možno pozorovať v pažeráku, konečníku, vagíne, ako aj v krčku maternice.

Stenóza je tiež pomerne všeobecný termín pre patologickú vrodenú alebo získanú vazokonstrikciu alebo lumen dutých orgánov. Môže sa týkať aj pažeráka, čriev, ciev, močovodov, ako aj kanála krčka maternice.

Striktúra je pojem v zásade podobný stenóze, ale používa sa hlavne pre jazvové deformity a kontrakcie dutých orgánov.

S menopauzou

U žien po menopauze sa často pozoruje atézia alebo úplné uzavretie alebo „nalepenie“ krčka maternice. Tento jav sa vyskytuje v dôsledku absencie menštruácie, počas ktorej sa menštruačná krv uvoľňuje z maternice cez kanál krčka maternice smerom von, čím sa rozširuje jej lumen.

Okrem mechanickej expanzie cervikálneho kanála zohrávajú ženské hormóny významnú úlohu v stave krčka maternice. Pri stavoch nedostatku estrogénu v menopauze dochádza k atrofii slizníc pohlavných orgánov. Takéto sliznice sa stenčujú, ľahko sa porania, podliehajú zmenám pri trakcii - ideálnym podmienkam pre „prilepenie“ stien krčka maternice.

Nasledujúce faktory tiež prispievajú k atrézii kanála u žien v menopauze:

 • Poranenia krčka maternice - praskliny a praskliny krčka maternice počas pôrodu, kauterizácie alebo koagulácie krčka maternice, plastická chirurgia krčka maternice, časté škrabanie krčka maternice.
 • Zápalové procesy krčka maternice - cervicitída, endocervicitída.
 • Absencia tehotenstva a prirodzený pôrod. Nedoručiteľné ženy a pacienti s pôrodom cisárskym rezom majú väčšiu pravdepodobnosť atrézie vonkajšieho otvoru krčka maternice.

Treba poznamenať, že fúzia krčka maternice u žien v menopauze je úplne normálny stav. Uzavretie stien kanála prebieha pomaly, postupne, nedáva žene žiadne nepríjemné pocity.

Ženy niekedy nie sú si vedomé tohto stavu, kým neprídu na schôdzku s gynekológom, ktorý vykoná test na rozmazanie pre onkocytológiu, a lekár nevstúpi do cytologickej kefy do krčka maternice.

Ďalším prejavom uzavretia kanála sa stáva sérosometer alebo akumulácia tekutiny v maternici. Je to spôsobené skutočnosťou, že žľazy maternice, dokonca aj v menopauze, vylučujú malé množstvo sekrécie, ktorá sa hromadí v dutine a nemôže ísť von.

Toto sa spravidla ukazuje ako náhodný nález s panvovým ultrazvukom. Serosometer tiež neprináša pacientovi žiadne nepríjemné pocity, jeho objem takmer nikdy nepresahuje 2 ml a niekedy sa môže vyprázdniť.

vrodený

Ide o kompletnú fúziu krčka maternice spôsobenú vrodenými malformáciami pohlavných orgánov. Kompletná stenóza cervikálneho kanála alebo atrézia sa často kombinuje s atréziou vagíny, vajcovodov, maternice „baby“, hypoplazie vaječníkov. Ide o veľmi závažné problémy, ktoré často zapadajú do genetických chorôb, závažných vývojových defektov, ktoré ohrozujú reprodukčné zdravie žien.

Pred hromadným uvedením do stavu polykliniky detských gynekológov a genetického poradenstva sa podobná vada zistila neskoro - s nástupom menštruácie u dospievajúcich dievčat. Menštruačná krv nahromadená v maternici, tvoriace hematometer.

Tento stav je sprevádzaný silnou bolesťou v spodnej časti brucha a dolnej časti chrbta, zvýšením teploty a návratom menštruačnej krvi do brušnej dutiny. V posledných rokoch klinické vyšetrenie dievčat pomohlo identifikovať tisíce malých pacientov s podobnými abnormalitami, a ak je to možné, poskytnúť im včasnú pomoc - plastickú operáciu krčka maternice, pošvy a odstránenie genetických príčin malformácií.

nadobudnutý

Úplne atresia cervikálneho kanála u mladých menštruujúcich pacientov je spravidla zriedkavá, častejšie hovoríme o čiastočnom porušení priechodnosti kanála - striktúry a stenózy krčka maternice.

Táto patológia sa získava počas života a spravidla priamo s inváziami a manipuláciami s krčka maternice.

 • Cervikálna chirurgia - koagulácia krčka maternice, excízia, častá hysteroskopia a kanylová kanálka. Najčastejšie je laserová, elektrická a chemická liečba krčka maternice spôsobená drsnými striktúrami.
 • Traumatický pôrod s roztrhnutím krčka maternice, zlé medzery pri šití.
 • Zápalové ochorenia krčka maternice - cervicitída rôznych etiológií - chlamydiálna, kvapavka, mykoplazma. Chronický zápalový proces predisponuje k nadmernej tvorbe jazvového spojivového tkaniva v krčku maternice a tvorbe adhézií a striktúr.
 • Radiačná liečba rakoviny ženských pohlavných orgánov. Radiačná terapia spôsobuje atrofiu slizničných orgánov, podobne ako pri menopauze.
 • Dlhodobá absencia menštruácie - uprostred hormonálnych porúch, dysfunkcie vaječníkov, predĺženého dojčenia.
 • Nie je to adhézia stien kanálika, ktorá môže simulovať atresiu, ale akékoľvek objemové formácie v krčku maternice - polypy krčka maternice, krvné zrazeniny, myomatózne uzliny, veľké retenčné alebo nabot cysty krčka maternice. Tieto útvary upchávajú kanál ako dopravná zápcha a spôsobujú príznaky úplne podobné príznakom predsieňovej.

Už sme trochu rozprávali o tom, že u žien bez atrézie menštruácie a stenózy krčka maternice môžu príznaky chýbať. Ale u žien s aktívnou menštruačnou funkciou môžu byť symptómy celkom jasné:

 • Cyklická povaha morbidity, ktorá sa zhoduje s menštruačným cyklom. Tieto bolesti sa vyskytujú v dôsledku úplného alebo čiastočného porušenia odtoku menštruačnej krvi z maternice. V niektorých prípadoch krv vôbec nemôže opustiť maternicu, hromadí sa tam, rozťahuje steny maternice a spôsobuje silnú bolesť.
 • Teplota stúpa, začína po oneskorení krvi v maternici. Môže to byť buď reakcia na stagnáciu krvi, alebo nepriamy príznak infekcie stojatej krvi. Takéto uchytenie mikrobiálnej flóry môže viesť k endometritíde - zápalu sliznice maternice a dokonca k zápalu panvovej dutiny - parametritíde a peritonitíde.
 • Druhou stranou medaily obštrukcie cervikálneho kanála je neplodnosť v manželskom páre. Existujú také varianty jazvových zmien v kanáli, pri ktorých spermie nemôžu prejsť cez kanálik krčka maternice do maternicovej dutiny, vajcovody do vajcovodov.
 • Nepriamymi príznakmi narušenej priechodnosti krčka maternice sú nahromadenie tekutín v maternici, prítomnosť cudzích inklúzií v stolici krčka, zistená ultrazvukom panvy.

Hlavnou metódou liečby atrézie a stenózy krčka maternice je tak či onak obnovenie nútenej expanzie kanála - sondy, hysteroskopu, popínavosti. Je dôležité pochopiť, že nie všetci pacienti vyžadujú zásah lekárov vôbec.

Ženy s atréziou kanála v menopauze v drvivej väčšine prípadov nie sú povinné. Mierne, do 2 ml, akumulácia tekutiny v dutine maternice nie je indikátorom dilatácie kanála.

Pacienti v menopauze budú musieť obnoviť permeabilitu kanála len vtedy, keď je potrebná diagnostika, ak sú v cervikálnom kanáli patologické inklúzie v dôsledku hyperplázie endometria, polypov maternice. To znamená, že ak existuje skutočná potreba vstupu do kanála alebo dutiny maternice.

Liečba cervikálnej stenózy nevyhnutne vedie pacientov v reprodukčnom veku, aby obnovili odtok menštruačnej krvi a odstránili bolesť. Na tento účel sa využíva mnoho metód, z ktorých najúčinnejšia je ochrana krčka maternice - jej postupné rozťahovanie pomocou bougie s postupne sa zvyšujúcimi priemermi.

Liečba dospievajúcich dievčat je určite potrebná po dôkladnom vyšetrení a identifikácii príčin anomálií genitálií. Samozrejme, že dospievajúci používajú najviac šetrné metódy, jemné nástroje, av niektorých prípadoch je účinné predpisovať miestne estrogény - krémy a sviečky s estriolom.

Je to normálny stav?

Postmenopauzálna atrézia krčka maternice vo väčšine prípadov neprináša vážne zdravotné následky. Niekedy sa však tento stav musí liečiť. Okrem toho, keď sa zistí, pravidelné návštevy gynekológa s analýzou vaginálnej mikroflóry a cytológie sa stanú povinnými.

Odber vzoriek buniek pre cytológiu je dôležitým a nevyhnutným postupom. Ako výsledok tejto štúdie je možné stanoviť prítomnosť alebo neprítomnosť atypických buniek na sliznici. A potom si všimnúť začiatok patologických zmien vedúcich k onkologickému procesu.

Keďže pravdepodobnosť vzniku onkológie v menopauze je pomerne vysoká, takáto analýza sa považuje za nevyhnutnú. Ťažkosti však spočívajú v tom, že materiál na odber vzoriek pre štúdiu sa vykonáva na vnútornom povrchu krčka maternice. A to nie je možné urobiť s uzavretým cervikálnym kanálom.

Musím kanál „vytlačiť“?

Ak sa pacient cíti normálne, menopauza je mierna, neexistujú žiadne patologické príznaky, potom kanál nie je „neuzavretý“. Pretože nie je potrebné zbierať materiál z krčka maternice pre cytologiu.

Aj keď je dôležité zvážiť dedičnú predispozíciu. A ak má žena v reprodukčnom systéme ľudí s rakovinou, potom by sa mala cytologická analýza pravidelne analyzovať. V tomto prípade musí byť cervikálny kanál "vytlačený".

Tiež "tlač" sa vykonáva v prípade, keď sa použijú hardvérové ​​metódy (napríklad transvaginálny ultrazvuk), zistí sa, že objem endometria sa zväčšil. To môže znamenať hyperpláziu, ktorá by teoreticky mohla viesť k rozvoju onkologického procesu. V tomto prípade sa vykoná „výtlačok“ na získanie prístupu k maternici.

Je to tiež nebezpečný stav, pri ktorom došlo k fúzii, ale menštruačná funkcia ešte nie je dokončená. To zabraňuje normálnemu odtoku krvi z maternice.

Liečba sa môže uskutočňovať tak lokálne, ako aj všeobecné prípravky. Napríklad užívanie hormonálnych piluliek, ktoré zvyšujú hladinu estrogénu v tele, vedie k tomu, že všetky príznaky menopauzy nie sú tak živo vyjadrené. A miestne prostriedky umožňujú eliminovať atrofiu slizníc a normalizovať mikroflóru.

Predpisujú sa tieto lokálne lieky:

 • Ovestin - krém na miestne použitie. Z kontraindikácií existuje len zákaz aplikovať na poškodené oblasti kože, rakovinové procesy a krvácanie neznámej etiológie. Používa sa štyri týždne raz denne, denná dávka 500 mg. Náklady na finančné prostriedky 1358 rubľov
 • Estriol - vaginálne čapíky za cenu 800 rubľov. Používajú sa denne jedenkrát za mesiac, potom je možné dávku znížiť. Okrem kontraindikácií charakteristických pre Ovestin je zakázané dostávať pacientov s herpesom a ochorením pečene, t
 • Estroads sú sviečky, ktoré sa aplikujú intravaginálne, jeden deň denne po dobu dvoch týždňov, a ak je to potrebné, dávku a priebeh podávania môže zvýšiť lekár. Majú rovnaké kontraindikácie ako Ovestin. Náklady na fondy 573 rubľov.

Súbežne s nimi môže alebo nemusí byť predpísaná všeobecná hormonálna liečba.

Проводимая в этом случае операция называется бужирование. Она представляет собой рассечение сросшихся тканей. Проводится под общим обезболиванием с помощью трансвагинального доступа. Госпитализации пациентки не требуется почти никогда.

Ide o jednoduchú intervenciu, po ktorej trvá zotavenie len asi 3-5 dní. Počas tohto obdobia je nežiaduce vystaviť sa silnej fyzickej námahe. A tiež je potrebné obmedziť sexuálny život.

prevencia

Zabráňte fúzii krčka maternice. Postupujte podľa niekoľkých pravidiel:

 1. Opatrne sa vyhnite infekciám a zápalovým procesom,
 2. Na ochranu počas pohlavného styku,
 3. Starostlivo hygiena pohlavných orgánov,
 4. Vyhnite sa stresu
 5. Starostlivo monitorujte svoj stav, netolerujte suchosť v pošve a okamžite kontaktujte špecialistu, aby vám predpísal liečbu.

Veľkú úlohu samozrejme zohrávajú genetické predispozície a prítomnosť adhézií v dôsledku predchádzajúcich chirurgických zákrokov, predtým prenesených operácií atď. Avšak dodržiavaním týchto jednoduchých pravidiel sa znižuje pravdepodobnosť procesu.

Etiológia fenoménu

Medzi príčiny patria predovšetkým traumatické úrazy (napríklad pôrodná trauma),

 • manipulácia s lekármi v oblasti krčka maternice,
 • príjem určitých liekov, ktorých účinok môže mať vplyv na chemické zloženie hlienu,
 • cicatricial zmeny krčka maternice v dôsledku potratov, nesprávne nainštalované IUD, pri poškriabaní a ozývaní kanála,
 • krčka maternice,
 • onkológie,
 • radiačnej terapie
 • erózie,
 • STI
 • počas menštruácie dostať sa do krku menštruačnej krvi,
 • imunodeficiencia pri hepatitíde, diabete, AIDS,
 • stres.

Zápal môžu spôsobiť nasledujúci zákrok: gonokoky, chlamýdie, huby, ureaplazma, E. coli, trichomóny, koky, HSV, HPV. Zápal zvyčajne začína vaginitídou, postupne stúpa. Cervicitída sa zvyčajne nevyskytuje v izolácii, často sa spája so zápalom iných oddelení: Bartholinitída, vulvitída, reverzácia krku (ektropia) atď. U tehotných žien je cervicitída nebezpečná predčasným pôrodom alebo potratom.

Penetrácia infekcie sa môže vyskytnúť pri pohlavnom styku, od vagíny počas vaginózy, od iných ohnísk zápalu, hematogénnych alebo lymfogénnych. Ale všetky tieto patogény spôsobia zápal iba s vyššie uvedenými spúšťacími faktormi.

Symptomatické prejavy

Zápal krčka maternice (cervicitída) je rozdelený na akútne a chronické, fokálne a difúzne. Rozmazaná forma je pomerne zriedkavá.

Ak dôjde k zápalu, objaví sa výtok hnisavého alebo sliznicového haraetra, menej často brušné svaly v dolnom bruchu ťahaného alebo nudného charakteru, dyspareunia a dysuria. Cervix krčka maternice je opuchnutý a hyperemický. Sliznica sa môže vydutie, sú krvácania a ulcerácie. Predĺžený zápal sa vyskytuje v neprítomnosti akútnej liečby. Výsledkom je nielen erózia, ale aj indurácia a hypertrofia krčka maternice.

Medzi špecifické funkcie patrí:

 • zvýšená bolesť brucha počas cvičenia,
 • vaginálny výtok sa zväčšuje a má inú farbu s krvou,
 • počas pohlavného styku, výplachu, námorníctva - môže dôjsť k vytekaniu krvi,
 • s hnisavým zápalom, výtok získava nepríjemný zápach a peny.

Tieto príznaky sú charakteristické pre akútne štádium zápalu, ale cervicitída sa často môže vyskytnúť bez príznakov, ale dochádza k zmenám tkanív. Chronická forma nemá žiadne vonkajšie príznaky, bolesť nie je zistená.

Hyperémia a edém sú slabo exprimované, ale tkanivo kanálika je zničené viac ako v akútnom období. Dôvodom je, že dochádza k dystrofii, sú ovplyvnené dolné hlboké vrstvy epidermy. Valcový epitel môže byť nahradený plochým.

Prejavy cervicitídy z typu patogénu: t

 1. Gonorrheal cervicitis je akútna, príznaky sú ostré, s chlamýdiami sú menej výrazné.
 2. Herpetická cervicitída - krčka maternice pri pohľade jasne hyperemická, voľná, so zónami ulcerácie.
 3. Trichomonas cervicitis - na krku sú malé bodkové krvácania („jahodový krček“) a cytologická náterová hmota často obsahuje atypické bunky.
 4. Pri HPV má krčka maternice vredy a bradavice rôznych veľkostí.

Bakteriálna vaginóza prispieva k symptómom pálenia a svrbenia hrádze.

Diagnostické opatrenia

Kvôli často asymptomatickému priebehu sa diagnóza často stáva náhodou. Presná diagnostika by mala byť komplexná. Je potrebné vykonať kolposkopiu - vyšetrenie krku zrkadlom a mikroskopom. Niektoré patogény už dávajú konkrétne príznaky, napríklad porážka oparu.

Okrem inšpekcie sa vyžadujú aj laboratórne testy:

 1. Bakposv škvrna z pošvy a krčka maternice - identifikuje typ patogénu a jeho citlivosť na antibiotiká.
 2. Metóda PCR je najpresnejšia, ale nákladná. Môže určiť typ infekcie v krvi a pri škrabaní slizníc. Detekcia niektorých infekcií bez PCR nie je možná, zahŕňajú kvapavku, mykoplazmózu, chlamýdie, HSV, HPV.
 3. Cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice - určuje zmeny v bunkách v počiatočných formách onkológie krčka maternice. Hlavným dôvodom podozrenia na rakovinu je cytologická metóda.
 4. ELISA - ELISA - je tiež hlavnou štúdiou v diagnostike STI.

Ďalšie výskumné metódy:

 • Ultrazvuk maternice a panvových orgánov,
 • analýza moču a stolica,
 • plodiny na gonokokku,
 • testy na PB, HIV a hepatitídu.

Akútne obdobie zápalu poskytuje veľký počet leukocytov (viac ako 30 v zraku), lymfocytov, histiocytov, cylindrického epitelu so zväčšeným jadrom a skvamózneho epitelu s dystrofickými zmenami v nátere.

Miera cytologickej analýzy u žien s počtom 30 buniek v zornom poli nie je spoľahlivým indikátorom zápalu.

Rýchlosť leukocytov bude uvedená len vtedy, ak nie je morfologická patológia, t.j. fagocytóza, deštrukcia jadra, atď. Pri chronickom zápale sa cylindrický epitel stáva s niektorými zničenými bunkami rôznej veľkosti (cytolýza).

Zásady liečby

Existuje veľa infekčných patogénov a iných príčin, preto neexistuje žiadny spôsob liečby a žiadny plán. Cieľom liečby je deštrukcia patogénu, odstránenie symptómov zápalu elimináciou predispozičných faktorov a potreba liečiť komorbidity. Tiež nezabudnite obnoviť vaginálnu mikroflóru. Na tento účel sviečky a tablety s laktobacilli.

V závislosti od typu patogénu sa používajú antibakteriálne a antivírusové činidlá. Chlamydial cervicitis sa môže úspešne liečiť tetracyklínmi, makrolidmi, chinolónmi, azalidmi.

Po hlavnom kurze a zápalovom zápale je predpísaná lokálna liečba mastami a krémami. Krčka maternice a vagíny sa ošetrujú chlorofylliptom, dusičnanom strieborným atď.

Najťažšia liečba vírusovej cervicitídy. Medzi antivírusové lieky na liečbu herpesu predpísaného Acyclovir, Valaciclovir, patria špecifické antiherpetické Ig, vitamíny, imunostimulanty.

Keď je HPV predpísané cytostatiká, interferóny, kondylomy sú kauterizované alebo odstránené. Atrofická cervicitída sa lieči hormónmi obsahujúcimi estrogén. Ak hovoríme o pohlavne prenosných chorobách, ako príčina zápalu sa musí liečiť aj sexuálny partner.

Chronická cervicitída - liečba je prístupná horšiemu, preto vyžaduje použitie chirurgických metód. Patria sem diateroskopia (pálenie zmenených oblastí elektródami), ktorá sa nepoužíva počas plánovaného tehotenstva, pretože po koagulácii sa jazvový kanál zmení a bude rušiť pôrod.

Laserová terapia - patologické tkanivo v kanáli je vyrezané úzkym laserovým lúčom. Pri tejto metóde nie sú žiadne komplikácie a krvácanie. Kryoterapia - pôsobenie kvapalného dusíka s teplotou -196 stupňov.

Všetky metódy sa používajú po eliminácii infekcie. Účinnosť liečby sa kontroluje kolposkopiou a laboratórnymi testami počas liečby.

Okrem „cielených“ liekov zo špecifickej infekcie je nevyhnutné použitie regeneračných a liečivých liekov - systémovo a lokálne. Obe formy sú často predpisované. Ďalšou pomocnou úpravou je fyzioterapia: magnetoterapia, elektroforéza atď.

Počas liečebného obdobia je vylúčená akákoľvek aktivita v oblasti intimity, športu a zdolávania. Pri vymiznutí príznakov nie je možné zastaviť liečbu podľa vlastného uváženia, aj keď sa zdravotný stav zlepšil. To vedie k antibiotickej rezistencii a nedostatku účinku.

Preventívne opatrenia

Hlavným opatrením je pravidelnosť osobnej hygieny, najmä počas menštruácie. Každé 3 hodiny sa musí tesnenie vymeniť bez ohľadu na namáčanie. Faktom je, že prietok počas menštruácie je dobrým živným prostredím pre zárodky. K zníženiu imunity v tomto období prispeje aj jeho príspevok.

Vylúčte nechránený sex, nehľadajte rôznorodosť v sexuálnych partneroch. Posilnite imunitný systém, po 30 rokoch, 2-krát ročne, uistite sa, že sa ukážete lekárovi a podstúpite preventívne vyšetrenie.

Zmeny v menopauze

Climax v ženskom tele sa veľa mení. Niektoré zmeny sú nebezpečné pre zdravie. Patrí medzi ne atrézia krčka maternice. Cez úzky kanál sa krčka maternice môže natiahnuť do určitej veľkosti. Potreba rozťahovania nastáva počas pôrodu.

Pri menopauze pod vplyvom hormónov sa kanál zužuje a skracuje. Všetky genitálie sú redukované (veková involúcia), menia sa aj ich funkcie. Počas menopauzy sa epitelové tkanivo stáva tenšie a produkuje menej hlienu. Kanál je stenotický. Čím dlhšie postmenopauza trvá, tým viac stenózy stúpa a dochádza k úplnej fúzii (atresia).

Atrézia krčka maternice nie je povinná u žien po menopauze. S poklesom množstva estrogénových atrofických procesov sa zvyšuje.

Ak je menštruácia stále zachovaná, atresia kanála je nebezpečná, pretože akýkoľvek výtok by mal byť odstránený z kanála. Atrézia môže viesť k stagnácii hlienu v dutine, môže byť hodená do vajcovodov a spôsobiť zápal v maternici a trubiciach. Potom sa zvýši teplota, objaví sa abdominálna bolesť a zvýši sa celková intoxikácia. V postmenopauzálnych situáciách sa situácia môže opakovať, pretože v maternici sa môže tvoriť serózna tekutina. Vyžaduje ultrazvuk. Ak je to potrebné, kanál môže byť vyvýšený, t.j. disekcia zváraných tkanín.

Cervikálny kanál môže byť prerezaný v menopauze a spúšťaný patologickými príčinami: serosometer, polypy, hyperplázia endometria pod vplyvom hormónov namiesto atrofie, malígne nádory, STI, chirurgické zákroky na vaječníkoch a maternici, diagnostická kyretáž, cisársky rez, potraty, genetika vývoja reprodukčných orgánov.

Čo je cervikálna atrézia?

Atrézia a stenóza krčka maternice sú abnormality v štruktúre krčka maternice, vyjadrené v jeho obštrukcii alebo kontrakcii. V lekárskej literatúre tento pojem znamená fúziu stien dutého orgánu.

Tam je kompletný a neúplný atresia, keď cervikálny kanál je nepriechodný v celom alebo len čiastočne: na úrovni vonkajšieho alebo vnútorného os. Vonkajší hltan sa otvára do vagíny, vnútornej - do dutiny maternice.

Je dôležité rozlišovať stenózu a atréziu cervikálneho kanála od zúženia, keď sa vyskytne obštrukcia krčka maternice kvôli cicatrikálnym deformáciám. Patológia je diagnostikovaná na základe symptómov alebo počas diagnostických manipulácií:

 • Endometriálny odber vzoriek pre cytológiu,
 • Získanie endocervixových buniek na bakteriologické očkovanie na flóre.
Diagnóza "úplnej stenózy krčka maternice" je stanovená, keď nie je možné vstúpiť do dutiny maternice pomocou sondy s priemerom 1-2 mm.

Na vylúčenie rakovinovej patológie sa vykonáva cytologické vyšetrenie a biopsia endometria.

Neprítomnosť atypických buniek a negatívnych symptómov u žien v stave menopauzy je dôvodom na zastavenie vyšetrenia. Ženy v reprodukčnom veku obnovujú priechod kanála.

V ťažkých prípadoch sa na diagnostikovanie patológie používajú panvové ultrazvuk, hysterosalpingografia a MRI. Keďže atresia v hotelových prípadoch je sprevádzaná anomáliami močového systému, uretrocystoskopia môže byť použitá na vylepšenú diagnózu.

Príčiny a odrody: vrodené a získané

Existujú vrodené a získané atrézie. V prvom prípade sa fúzia cervikálneho kanála u ženského plodu vyskytuje v štádiu embrya alebo počas ďalšieho vnútromaternicového vývoja. Príčiny metabolických porúch alebo delenia buniek:

 • Infekcia tehotnej ženy so syfilisom, herpesom, toxoplazmózou, chlamýdiami,
 • Vedľajšie účinky liekov užívaných v prvom trimestri tehotenstva
 • Účinky ionizujúceho žiarenia na tehotnú ženu.

S vrodenou atresiou, negatívne príznaky neobťažujú dievča do puberty, na začiatku prvej menštruácie.

Získaná atresia sa vyskytuje so zmenami súvisiacimi s vekom alebo v dôsledku traumy cervikálneho kanála. Obdobie menopauzy je sprevádzané znížením veľkosti maternice a jej krčka maternice, zmenou štruktúry tkanív a funkčnosťou všetkých reprodukčných orgánov.

Tieto zmeny sú spôsobené zastavením produkcie estrogénov, necitlivosťou pohlavných orgánov na účinok folikuly stimulujúceho hormónu. Epitel cervikálneho kanála je hormonálne závislá štruktúra.

Zníženie množstva hlienu vedie k rednutiu epitelu, čiastočnému zúženiu lúmenu kanála. Postupom času sa stenóza mení na atresiu, zvyšuje sa atrofia tkaniva. Príčiny atrézie získané v reprodukčnom veku:

 • Dôsledky chemickej alebo elektrokoagulácie kanála,
 • Nesprávna diagnostická kyretáž, potraty,
 • Komplikácie endocervicitídy, endometritídy,
 • Rakovina krčka maternice a tela maternice,
 • Dôsledky infekcií: genitálna tuberkulóza a záškrt, kvapavka, chlamýdie.

V dôsledku poranení a zápalových procesov sa kontaktujúce povrchy endometria granulujú a spájajú.

Symptómy a komplikácie

Pri vrodenej atrézii je hlavným symptómom patológie falošná amenorea, keď mladé dievča má v tele znaky cyklických zmien, ale nedochádza k menštruačnému krvácaniu. Nahromadenie krvi, ktorá neprekračuje nadmerne natiahnutú maternicu, je sprevádzaná silnou bolesťou.

Iné príznaky atrézie krčka maternice:

 • kŕče,
 • Nauzea a vracanie,
 • Zvýšenie teploty
 • Porušenie funkcie močového mechúra a gastrointestinálneho traktu,
 • Strata vedomia

Dodržiavanie patológie zápalového procesu v maternici, tubách a vaječníkoch sa prejavuje zhoršením stavu ženy. Pri pohľade do zrkadla vidí lekár vyhladený krčka maternice, sférickú maternicu, bolestivú pri pohmate.

Atresia alebo stenóza krčka maternice krčka maternice provokuje tieto komplikácie:

Kvôli porušeniu odtoku menštruačnej krvi je jeho akumulácia v maternici.

Penetrácia menštruačnej krvi vo vajíčkovodoch.

Spiatočné hádzanie oddeleného endometria z maternice do malej panvy.

Provocatívny vývoj endometritídy.

Ak sa vyskytne stenóza na pozadí rakoviny krčka maternice alebo jej tela, alebo sa v ňom vyvinie zápal, v dutine sa hromadí hnis.

Získaná atresia spôsobuje neplodnosť, keď je oplodnenie vajíčka z anatomických dôvodov nemožné. Spermické bunky nemôžu preniknúť čiastočne alebo úplne nepriechodným cervikálnym kanálom.

Ako sa lieči atresia?

Hlavnou metódou obnovenia priechodnosti krčka maternice je ochrana krčka maternice. Procedúra sa vykonáva v intravenóznej anestézii s použitím bulgie rôznych veľkostí.

Po fixácii krčka maternice, lekár začne eliminovať atresiu, začínajúc nástrojom s minimálnym priemerom. So stagnáciou v maternici počas dilatácie, jej vyprázdňovaním, odstraňovaním krvi dochádza.

Po tomto zákroku niekoľko dní dochádza ku krvácaniu, bolesti v prvý deň. Priaznivé prognózovanie: ak bola neplodnosť spôsobená atresiou, v ďalšom cykle sa môže vyskytnúť tehotenstvo.

Iné spôsoby liečby atrézie krčka maternice:

 • Laserová rekanalizácia: vykonáva sa pod kontrolou kolposkopu počas 5 - 7 dňového cyklu pomocou lekárskeho lasera,
 • Inštalácia implantátu do krčka maternice, zabránenie fúzii endometria,
 • Tvorba umelej dráhy (anastomóza) medzi maternicou a pošvou.

Počas vyvrcholenia môže gynekológ predpísať lieky na miernu hormonálnu korekciu a spomalenie atrofie tkanív urogenitálneho systému:

 • Krém Ovestin,
 • Estriolové vaginálne čapíky,
 • Vaginálne sviečky Estrokad.
Aby sa zabránilo atrézii a stenóze cervikálneho kanála, je potrebné liečiť zápaly reprodukčných orgánov a zabrániť infekcii pohlavných orgánov.

Počas tehotenstva je dôležité zabrániť teratogénnym faktorom, ktoré ohrozujú zdravie plodu. Aby sa predišlo sekundárnej atresii, gynekológ by mal starostlivo vykonávať manipuláciu na krčku maternice, starostlivo vykonávať pracovnú činnosť.

Ako a prečo sa mení priepustnosť krčka maternice v menopauze

Cervikálny kanál je pomerne úzky priestor vnútri krčka maternice. Ak je to potrebné, môže sa natiahnuť, ale potreba tohto vzniká len v reprodukčnom veku.

V menopauze sa táto úzka cesta od vagíny do sterilnej maternice zmenšuje na dĺžku a šírku. Je to spôsobené účinkom hormonálnej nerovnováhy, ktorá je v tomto období nevyhnutná.Zoslabenie ovariálnej aktivity, to znamená zníženie produkcie estrogénu a gestagénu, vyžaduje bezpodmienečne zvýšenie objemu FSH, ako aj necitlivosť reprodukčných orgánov naň. Ak pred ich vývojom bol cyklický, teraz sa stáva nezvratným. Všetky genitálie sa zmenšujú, hrúbka ich vrstiev sa znižuje, funkcie sa menia.

Cervikálny kanál je lemovaný epitelovým tkanivom, ktoré je tiež veľmi závislé od hladiny pohlavných hormónov. S menopauzou znižuje produkciu hlienu, stáva sa tenšou.

Je fúzia normálna?

Menopauza je problémové obdobie pre gynekologické zdravie. Počas tohto obdobia veľa chorôb prekvitalo a nabrúsilo sa skôr. Je dôležité, aby ženy naďalej pravidelne monitorovali stav reprodukčného systému, navštevovali lekára a vykonávali testy.

Jednou z povinných metód vyšetrenia je odber vzoriek a cytologická analýza buniek z povrchu krčka maternice a krčka maternice. A ak prvý je dosť jednoduchý v každom prípade, druhý bude nemožné s uzavretou maternicou.

Keď sa žena cíti dobre, bude stačiť, aby sa pravidelne podrobovala ultrazvukovému a gynekologickému vyšetreniu. A ak neexistujú žiadne patológie, nie je potrebné „tlačiť“ cervikálny kanál. Koniec koncov, hardvérová technika odhaľuje všetky zmeny v endometriu, z ktorých najdôležitejšia je jej hrúbka. S príliš veľa z tohto ukazovateľa, odborníci majú dôvod sa obávať, vykonať ďalšie vyšetrenie, v ktorom prístup k maternici by mala byť otvorená. Potom sa vykoná zvečnenie, to znamená operácia na rozrezanie akútneho tkaniva.

Patologické príčiny úplnej stenózy

Atrézia krčka maternice v menopauze môže byť vyvolaná z iných dôvodov, ako je hormonálna nerovnováha. Len nebezpečné, to sa stáva v počiatočnej fáze menopauzy, keď menštruačná funkcia ešte nie je dokončená. Napokon by sa malo dosiahnuť vypúšťanie, aj keď sa endometrium aktualizuje každé 3 alebo 6 mesiacov.

Kontaminácia cesty ich uvoľňovania vedie k stagnácii hlienu v dutine, hádzaniu do vajíčkovodov, k rozvoju zápalu v nich a samotného orgánu. To sa prejavuje abdominálnou bolesťou, horúčkou, celkovou intoxikáciou.

Podobný problém sa môže vyskytnúť u žien po menopauze, keď je menštruačná funkcia úplná. V maternici sa môže vytvoriť serózna tekutina, ktorá bez úniku vyvoláva už uvedené problémy. Je detekovaný počas ultrazvuku. Výskyt serosometrov spôsobuje také ochorenia, ktoré sú typické pre menopauzálny vek:

 • Cervicitída. Kontaminácia kanála nastáva, keď sa ochorenie zanedbáva a samotný zápal sa spúšťa poklesom estrogénov, atrofických procesov v slizniciach pošvy a krčka maternice, charakteristických pre postmenopauzálnu liečbu,
 • Polypy. Prvý výskyt benígneho novotvaru nie je vylúčený ani počas menopauzy, pretože jedným z mnohých faktorov, ktoré ho provokujú, je hormonálne zlyhanie a zápalový proces,
 • Hyperplázia endometria. Menopauza s hormonálnymi poruchami môže viesť k abnormálnemu zhrubnutiu maternicovej výstelky namiesto prirodzenej atrofie. Delenie endometriálnych buniek môže zase spôsobiť priľnavosť tkanív pri výstupe do pošvy,
 • Malígne nádory. Mnohé z nich v menopauze majú najlepšie podmienky pre výskyt, najmä karcinómy. Ak je nádor umiestnený vo vaječníku, môže narušiť funkciu krčka maternice. Podobné je pravdepodobnejšie, keď je prítomná rakovina endometria.

Atrézia krčka maternice sa vyskytuje u žien po menopauze nie vo všetkých prípadoch týchto chorôb. Ale ak sa zistí v dôsledku nepohodlia a bolesti, ultrazvukové vyšetrenie ukazuje zvýšenie maternice, je možné zistiť jeden z ochorení.

Odporúčame prečítať si článok o postmenopauzálnej cervikálnej dilatácii. Dozviete sa o príčinách zmeny menopauzy a dôsledkoch.

Je možné zabrániť upchatiu prístupu k maternici

Všetky tieto gynekologické ochorenia, ako aj samotný vstup do veku menopauzy, nemusí nevyhnutne znamenať úplnú stenózu krčka maternice. Okrem toho mu pomôžu vyprovokovať:

 • Predtým prenášané infekcie, vrátane pohlavne prenosných infekcií. Baktérie vystavujú sliznice núteným a neprirodzeným zmenám, ktoré môžu v budúcnosti nájsť odpoveď,
 • Chirurgia na maternici, vaječníkoch. Toto škrabanie všetkých druhov, potraty, cisársky rez. Prispievajú k vzniku adhézií v maternicovej dutine, ktoré sa počas klimakterických hormonálnych porúch vyvíjajú, spoločne rastú,
 • Stres. Tento faktor je obzvlášť dôležitý pre obdobie menopauzy, pretože je jedným z prejavov jeho ťažkého priebehu,
 • Genetické vlastnosti reprodukčného systému, t
 • Radiačná terapia.

Na väčšinu týchto faktorov má žena schopnosť ovplyvňovať. Ak sledujete gynekologické zdravie z vašej mladosti a vysporiadate sa s dobrými špecialistami, môžete sa vyhnúť mnohým negatívnym momentom menopauzy, vrátane upchatia kanála.

Priamo v menopauze je ľahšie neutralizovať ďalší dôvod úplnej stenózy - atrofické procesy vo vaginálnej sliznici. Koniec koncov, je to priamo spojené s cervikálnym kanálom. Ak netolerujete nepohodlie a sucho, ale používate hormonálne gély a čapíky, ktoré obnovujú štruktúru sliznice, znižuje sa riziko zápalu a infekcie. To znamená, že je eliminovaných niekoľko príčin úplnej stenózy.

Atresia krčka maternice nie je postmenopauzálna veta. Veľmi pravdepodobnosť jeho výskytu, najmä existencie, je ďalším dôvodom na dôkladnejšie monitorovanie zdravia, snaha o zmiernenie klimakterického obdobia.

Príčiny a príznaky atrézie krčka maternice

Atresia je lekársky termín, ktorý znamená fúziu. Zápalové a traumatické faktory môžu vyvolať tvorbu adhézií:

 • endocervicitída (zápal krčka maternice spôsobený patogénnymi baktériami, zriedka vírusmi)
 • terapeutické škrabanie,
 • potrat
 • kauterizácia krčka maternice elektrickým prúdom na liečbu dysplázie,
 • conization (ekstion).

Ak je krčka maternice nepriechodná, vyskytne sa falošná amenorea. To je, keď je menštruačný cyklus, endometrium je exfoliovaný v jeho termínoch, ale zostáva v maternici, je hádzaný ďalej - do vajíčkovodov a dokonca aj do dutiny brušnej. To všetko vedie k rozvoju endometriózy a akútnemu zápalovému procesu. Žena cíti veľa bolesti, ako počas menštruácie, ale nie je krvácanie. Malo by byť upozornené.

Stenóza krčka maternice sa často vyskytuje po intrauterinnej intervencii, napríklad zoškrabaní na vynechanie potratu. U žien sa vyznačuje veľmi nízkym prietokom po chirurgickom zákroku alebo po jeho úplnej neprítomnosti a ďalším oneskorením menštruácie. Existuje hematometer - zbierka krvi v maternici a so zápalom.

Ďalším bežným problémom v dôsledku nadmerného rastu je neplodnosť. Spermatozoa nemôže preniknúť do maternice v dôsledku adhézie. Tento problém rieši Bougienage. Často sa vykonáva v príprave na IVF.

Príprava na postup a jeho implementáciu

Ak sa vykonáva v stacionárnych podmienkach, je potrebné zložiť štandardné testy na prijatie na gynekologické oddelenie:

 • kompletný krvný obraz
 • rozbor moču,
 • krv na syfilis, HIV, hepatitída B a C,
 • koagulácia,
 • škvrna na flóre (čistota) z pošvy,
 • biochemický krvný test,
 • Ultrazvuk panvových orgánov,
 • röntgen hrudníka,
 • EKG.

Postup sa niekedy vykonáva v kancelárii u gynekológa, pri obvyklých konzultáciách so ženami. Potom tieto testy nie sú potrebné. Lekár by mal byť presvedčený len v neprítomnosti zápalu v danom čase. A na to potrebujete len šmuhy na čistote vagíny. Vykonáva sa v priebehu niekoľkých minút. Počas procesu LCD sa používa len lokálna anestézia, pretože zvyčajne neexistujú žiadne podmienky ani špecialisti na celkovú anestéziu. Nie je nič strašidelné alebo nebezpečné, pokiaľ ide o ochranu krčka maternice.

V nemocnici žena po prijatí pravdepodobne zloží testy. A ďalej záleží na nemocnici. Zvyčajne hospitalizovaný len na jeden deň. Len v priebehu nasledujúcich hodín po zákroku sa môžete vrátiť domov. Jeho objem je určený závažnosťou situácie. Ak zvolíte celkovú intravenóznu anestéziu, budete sa musieť porozprávať s anestéziológom.

Podľa svojej techniky, obnovenie priechodnosti krčka maternice podobné škrabaniu, hysteroskopia a iné gynekologické zákroky, pri ktorých je cervikálny kanál rozšírený pomocou špeciálneho nástroja - bouguarda Gegara, presnejšie celého súboru týchto nástrojov. Expandéry rôzneho priemeru. Názov tohto postupu - „bougienage“, ktorý mnohí z nás spájajú s „vŕtaním“, čo ho ešte zhoršuje.

Tento postup sa v skutočnosti vykonáva v celkovej anestézii, úplne bezbolestné, Žena leží na gynekologickej stoličke, potom dostane IV kvapkanie. Potom, čo liek začne prúdiť žilou, nastane spánkový liek. Zvyčajne anesteziológ alebo zdravotná sestra hovorí, že počítajú do 10 a ... všetko. Necítite nič a zobudíte sa po zákroku na tej istej stoličke, na vozíku alebo dokonca vo svojej izbe.

Potom, čo sa pacient "vypne", lekár umiestni dilatátor do pošvy, fixuje krčka maternice pomocou iného nástroja v správnej polohe a začne do neho vkladať buchtu jeden po druhom, čím sa rozširuje a odstraňuje zúženie.

Ak je v maternici stagnácia, krv po potrate, menštruácii atď., Lekár ho vyprázdni. Niekedy sa vyskytne upchatie krčka maternice kvôli polypu, v takom prípade sa odstráni.

Dôsledky liečby cervikálnej stenózy, čo možno očakávať po operácii

Po zákroku je žena v oddelení počas nasledujúcich hodín. Ak sa okrem popôrodného vyšetrenia vykonalo zoškrabanie endometria, malo by sa očakávať menštruačné krvácanie. Môže trvať niekoľko dní a postupne vystúpi na „mazanicu“. Ale ak sa krv nezastaví vôbec, výtok sa stáva hojnejším, šarlátovým - to si vyžaduje okamžitú odbornú konzultáciu. Krvácanie by sa malo považovať za úplné namáčanie jednej hygienickej vložky (nie denne) za menej ako 2 hodiny. Žena si môže všimnúť, že krv z pošvy prúdi priamo. Toto nie je normálne. Je rovnako neobvyklá ako bolesť maternice (môžu byť iba niekoľko hodín po zákroku a celkom tolerovateľné) a zvýšenie telesnej teploty.

Vo večerných hodinách, ak je všetko v poriadku, žena má dovolené ísť domov a predpísať antibiotiká na perorálnu alebo intramuskulárnu injekciu, antifungálne liečivo na prevenciu drozd a protizápalový liek alebo antiseptikum (hexicon, chlórhexidín) vaginálne.

Tehotenstvo po liečbe zúženia krčka maternice môže nastať v tom istom cykle, ak bola týmto problémom spôsobená neplodnosť. Či už môžete alebo nemôžete plánovať tehotenstvo - musíte sa naučiť od svojho gynekológa, existujú rôzne nuansy. Ale priamo bougienage nie je kontraindikáciou pre plánovanie dieťaťa.

Čo je to kanál krčka maternice?

Nie je to samostatný orgán, ale skôr jeho časť - lumen krčka maternice viditeľný gynekológom. Cervikálny kanál je diera umiestnená za vagínou a je najtenšou krátkou trubicou s elastickými stenami. Lekár počas vyšetrenia môže určiť stav lúmenu - je buď normálny, alebo expandovaný alebo uzavretý (úzky). Posledné dva štáty hovoria o patológii.

Rozšírenie krčka maternice počas tehotenstva je rovnako nebezpečné, pretože krčka maternice nebude schopná udržať plod a skôr alebo neskôr dôjde k potratu. A zúženie (stenóza) kanála alebo jeho úplná fúzia (atresia cervikálneho kanála) neumožní žene otehotnieť vôbec, pretože spermatozoidy nebudú schopné prekonať celú svoju „cestu“ a dostať sa do maternice.

Ale nemožnosť otehotnieť nie je jediným dôvodom pre nebezpečenstvo takejto patológie ako uzavretie alebo zúženie kanála. Problém je v tom, že menštruačná krv sa neuvoľní v plnej miere, začne stagnácia a potom sa vyvinie hnisanie a cervicitída - zápal krčka maternice a krčka maternice. Liečba tohto ochorenia je tiež funkčná.

Príčiny a príznaky stenózy kanála

O možných príčinách uzavretia kanála možno rozumieť logickým uvažovaním. Samotný nemôže uzavrieť, takže k tomu niečo prispieva. Najčastejšie je to jazvové tkanivo, ktoré sa vytvára po operáciách (potrat zoškrabaním, kauterizáciou erózie, odstránením nádorov atď.). Všetky gynekologické manipulácie nie sú možné bez čiastočného poškodenia sliznice a ak je narušená integrita tkaniva krčka maternice, rany sa začnú zjazvovať. Zarastené spojivové tkanivo upcháva dutinu.

To isté sa môže stať aj u ženy, ktorá sa nikdy nedostala pod chirurgický nôž, ale ťažko sa narodila. Prestávky majú tiež tendenciu sa hojiť zjazvením, ktoré vyvoláva uzavretie (alebo presnejšie blokovanie) kanála.

Mimochodom! Zúženie kanála sa diagnostikuje u žien vo veku menopauzy. Pretože v období menopauzy sa tkanivá ženských pohlavných orgánov stávajú drobivými a strácajú svoju elasticitu. To vedie k stenóze a potom k atrézii.

Symptómy pri uzavretí kanála sú spojené predovšetkým so zmenou cyklu. Menštruácia pretrváva, je obmedzená alebo sa môže začať náhle. Farba výboja sa mení: je hnedšia a má nepríjemný štipľavý zápach. To naznačuje, že krv je uväznená v maternici a už začala doznívať. Pri behu prípadov sa menštruácia stáva bolestivou. Sexuálne činy tiež spôsobujú bolesť.

Indikácie pre ochranu zdravia

Bougienage je operácia na rozšírenie dutých orgánov, vrátane. cervikálny kanál. Toto je názov manipulácie získanej z výrazu „bougé“ - nástroj vložený do dutiny. Použije sa niekoľko vrstiev rôznych priemerov. Začnite s najmenšími, rozširujte dutinu kanála postupne, aby ste minimalizovali poškodenie sliznice.

To je zaujímavé! Alfred Hegart, pôrodník, navrhol, aby sa na konci 18. storočia na vykonávanie malých gynekologických zákrokov použila technika ochrany zdravia. Podľa jeho mena je pomenovaný jeden zo súprav bougie, vrátane 19 nástrojov s krokom 0,5 mm (priemer).

Konzervatívna liečba je možná iba s čiastočným uzavretím (úzkym krčkovým kanálikom) kanálu spôsobeným pooperačným edémom sliznice. Ale v počiatočnej fáze je patológia zriedka nájdená: k tomu dôjde, ak pacient svedomite vyhľadá profylaktické vyšetrenie. V tomto prípade sa injekčné striekačky predpisujú s anti-edematóznymi roztokmi, liečivami a zákazom sexuálnych vzťahov.

Vo väčšine prípadov sa odporúča chirurgická liečba. Uvádzajú sa tieto údaje:

 • stenóza kanálového lúmenu,
 • porušenie odtoku krvi z maternice,
 • presvedčenie, že žena nebola schopná otehotnieť pol roka s čiastočným uzavretím lúmenu,
 • reprodukčný vek pacienta (je obdobie).

Žena fotografie krčka maternice

Aký je zásah?

Po prvé, pacient podstúpi všeobecné vyšetrenie, ktoré zahŕňa podanie všetkých testov, niekoľko náterov na infekcie a rôzne štúdie (kolkoskopia, koagulogram, fotofluorogram, ultrazvuk atď.). Bezprostredne pred operáciou je potrebné oholiť slabinu a vyprázdniť močový mechúr.

Ak je kanál čiastočne uzavretý, operáciu možno vykonať v lokálnej anestézii. Ak je úplne zarastený, vyžaduje sa celková anestézia. Pacient je umiestnený na gynekologickej stoličke. Vonkajšie genitálie sú liečené antiseptikom a expandér je vložený do pošvy pre lepšiu vizualizáciu.

Popáleniny krčka maternice začínajú popínavou hmotou najmenšieho priemeru. Nechá sa v dutine niekoľko minút, potom sa vyberie ďalšia injekcia. Toto sa niekoľkokrát opakuje. Posledný bude najširší bug, ktorý zostane v kanáli dlhšie. Ak bola fúzia kanála komplikovaná zápalom a tvorbou hnisavých hmot, potom sa vykoná ďalšia kyretáž. Keď sa dutina rozšíri, bude ľahšie to urobiť.

Dôsledky a možné komplikácie bougainingu

Po takejto minimálne invazívnej operácii nie je nutné byť v nemocnici. V prípade, že sa ošetrovateľstvo vykonávalo v lokálnej anestézii a stav pacienta je uspokojivý, môže ísť v ten istý deň domov. Operácia v celkovej anestézii vyžaduje pobyt na oddelení aspoň jeden deň.

Pre pacientov, ktorí sa podrobili inštrumentálnej dilatácii kanálu, ktorá sa vyznačuje nepríjemnou bolesťou a nedostatočným špinením. To bude trvať 3 až 7 dní, počas ktorých sa má žena liečiť doma. Poraďte sa s lekárom alebo dokonca zavolajte sanitku, ktorá má byť v patologických podmienkach:

 • vysoká horúčka, ktorá neprekročí viac ako 2 dni,
 • ostré uchopenie v dolnej časti brucha,
 • silné krvácanie,
 • hnisavý výtok s neznesiteľným zápachom,
 • trhanie bolesti pri vystupovaní z postele, posadenie sa na toaletu alebo na stoličku.


Všetky tieto príznaky môžu indikovať prasknutie krčka maternice, jeho perforáciu, tvorbu falošnej cesty alebo infekcie. Ihneď sa poraďte s lekárom. V opačnom prípade sa situácia môže zhoršiť a vyvinie sa ešte závažnejší zápal krčka maternice alebo krčka maternice.

Ak je všetko normálne, potom by po liečbe mala žena pokračovať v liečbe liekmi predpísanými lekárom a vaginálnymi antibakteriálnymi čapíkmi. Tiež je potrebné zdržať sa pohlavného styku asi mesiac a počas nasledujúcich niekoľkých týždňov používať kondómy, aby sa zabránilo infekcii a „mimozemskej“ mikroflóre z nezahojeného lúmenu maternice.

Opakovanie po očkovaní nie je nezvyčajné. Niekedy je kanál opäť zúžený a žena musí podstúpiť postup znova. Ak sa to opakuje viac ako trikrát, pacientovi sa odporúča nainštalovať umelý aloplastický kanál.

Klinické prejavy

Atresia cervikálneho kanála sa nemusí prejaviť ničím iným, ale častejšie je možné vyvinúť taký impozantný stav ako serosometer. Toto je zbierka seróznej tekutiny v maternici.

Pretože steny mukóznej membrány krčka maternice sú spojené, neexistuje žiadny kanál na uvoľňovanie seróznej tekutiny, takže sa začína hromadiť v maternici. Cez vajcovody môže preniknúť do brušnej dutiny, čo vedie k aseptickému zápalu. So zvyšujúcim sa množstvom tekutiny sa vyskytujú nasledujúce príznaky:

 • bolesť brucha
 • zvýšenie teploty
 • nadúvanie, keď sa hromadí veľké množstvo tekutiny,
 • bolesť pri pohlavnom styku,
 • príznaky celkovej intoxikácie.

Cervikálny kanál je pokrytý epitelom, ktorého intenzita sa mení v závislosti od hladiny estrogénu. Množstvo týchto hormónov v postmenopauze sa postupne znižuje, epitel sa stáva tenším a je možný výskyt ektopických ohnísk.

Konzervatívna terapia

Atrézia krčka maternice je priamym dôsledkom zníženia produkcie ženských pohlavných hormónov. Hormonálna terapia by teda mala byť prioritnou liečbou. Mnohé ženy majú voči hormónom negatívny a opatrný postoj, ale hormonálne prípravky v rukách skúseného lekára sú účinným prostriedkom nápravy. Akékoľvek použitie hormónov bez lekárskeho predpisu je pre zdravie potenciálne nebezpečné. V praxi sa tieto lieky používajú:

Vitamínová terapia, vymenovanie vaginálnych čapíkov, ktoré obnovujú sliznicu, sú ďalším prostriedkom konzervatívnej liečby. Jednou z dôležitých zložiek liečby je dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny, udržiavanie zdravého životného štýlu a racionálna práca.

Chirurgické ošetrenie

Niekedy je tento stav komplikovaný skutočnosťou, že sa infekcia pripája. Pri postmenopauze je narušená imunita lokálneho genitálu, čo vytvára priaznivé podmienky pre rozvoj infekcie. Zároveň je možný hnisavý výtok s nepríjemným zápachom, horúčkou, bolesťou. Keď sa objavia tieto príznaky, je indikovaná pohotovostná chirurgická liečba.

Účelom chirurgickej liečby je vylúčenie seróznej tekutiny z dutiny maternice smerom von. Za týmto účelom sa vykonáva bougienage alebo kyretáž maternice. Pri behu prípadov uchýliť k úplnému odstráneniu maternice. Tieto činnosti sa vykonávajú v celkovej anestézii s následným priebehom antibiotickej liečby.

Príčiny atrézie krčka maternice:

Táto forma amenorey sa vyskytuje po potratoch, škrabaní, elektrokonštrukcii krčka maternice.
V dôsledku poranenia je sliznica krčka maternice k bazálnej membráne zničená, sú aktivované adhézne faktory, čo vedie k adhéziám. Frekvencia tejto formy amenorey je v štruktúre sekundárnej amenorey asi 5 - 7%.

Príznaky atrézie krčka maternice:

Klinický obraz je charakterizovaný absenciou menštruácie po vyššie uvedených chirurgických zákrokoch. Dôležitým symptómom je cyklická bolesť v dôsledku narušeného menštruačného prietoku krvi.
Diagnóza sa vykonáva na základe anamnézy (predchádzajúce potraty, atď.), Klinického obrazu a ultrazvukových údajov získaných počas bolesti, keď sa zistí zväčšenie dutiny maternice a hromadenie tekutiny v ňom (hematometer). Hormonálne štúdie nie sú informatívne, pretože nie je narušená funkcia vaječníkov. Vzorky s gestagénmi, estrogénmi a gestagénmi sú negatívne, čo indikuje poškodenie reprodukčného systému maternicou.

Pin
Send
Share
Send
Send