Hygiena

Príčiny a liečba svrbenia po menštruácii

Pin
Send
Share
Send
Send


Ženské telo je dosť krehké, menštruačný cyklus môže ovplyvniť rôzne faktory. Je najzraniteľnejšia počas menštruácie, keď je zdravie žien najviac vystavené negatívnym účinkom. V tejto dobe, fair sex skúsenosti nepohodlie. V niektorých prípadoch sa pozoruje počas svrbenia menštruácie (alebo bezprostredne po nich). Príčiny tohto príznaku môžu byť rôzne ochorenia alebo vonkajšie faktory.

Vonkajšie príčiny svrbenia počas a po menštruácii

Ak svrbenie a pálenie kože v intímnej oblasti sú spôsobené vonkajšími faktormi, potom po ich odstránení zmizne nepohodlie.

Vonkajšie príčiny:

 • Porušenie osobnej hygieny. Ak žena zanedbáva vodné procedúry alebo ich nevykonáva dostatočne dôkladne, môže dôjsť k podráždeniu alebo infekcii jemnej kože na intímnom mieste.
 • Alergická reakcia na rôzne hygienické výrobky (gél na intímnu hygienu, tampóny, vankúšiky).
 • Ak je výmena hygienických vložiek zriedkavá. Keď sú mokré, spôsobujú svrbenie a podráždenie kože a slizníc.
 • Svrbenie po menštruácii sa môže vyskytnúť v dôsledku nosenia syntetického spodného prádla. V tomto prípade môže intímna oblasť svrbiť v iných dňoch cyklu, ale po menštruácii sa tento príznak môže javiť jasnejší. Je to spôsobené zvýšenou citlivosťou na kožu v oblasti genitálií v týchto dňoch.

Ak vonkajšie faktory nie sú včas eliminované, potom sa môžu vyvinúť rôzne patologické stavy genitálií.

Vnútorné príčiny svrbenia počas a po menštruácii

Svrbenie spôsobené vnútornými faktormi, najviac bolestivé a vytrvalé. Neprekračuje ani pri dodržiavaní všetkých pravidiel osobnej hygieny. S takým podráždením žena nebude schopná robiť nič, kým nezistí skutočnú príčinu. Medzi vnútorné faktory patria genitálne infekcie a iné telesné patológie.

Zistite, čo presne bolo príčinou nepohodlia v intímnej oblasti v tomto prípade, to nefunguje na vlastnú päsť. Preto je potrebné čo najskôr kontaktovať gynekológa, ktorý vykoná správnu diagnózu a predpíše adekvátnu liečbu.

Ak sa primárne ochorenie nezistí včas, patologický proces sa zhorší. Samoliečba môže poškodiť len krehké ženské telo.

Infekcie pohlavných orgánov ako príčina svrbenia

Menštruácia pomáha oslabiť telo. V tomto kontexte sa sexuálne prenosné infekcie jasne prejavujú:

 • Vaginálna dysbióza (urogenitálna kandidóza alebo drozd). Ide o plesňové ochorenie, ktoré postihuje vagínu. Jej hlavnými príznakmi sú syrový vaginálny výtok, svrbenie a pálenie na intímnom mieste.
 • Bakteriálna vaginóza. Táto infekcia sa vyznačuje nielen svrbením, ale aj bohatou vodnatosťou leucorrhea s mimoriadne nepríjemným zápachom (zhnité ryby). Symptómy tejto infekcie sú výraznejšie počas menštruácie.

 • Chlamydia. Táto infekcia môže byť dlhodobo asymptomatická. Ak je však telo oslabené, spôsobuje svrbenie, zápal sliznice pošvy a žltý výtok.
 • Trichomoniáza. Toto ochorenie je sprevádzané vaginálnym výtokom svetle zelenej alebo žltej farby a podráždením vonkajších a vnútorných pohlavných orgánov. Horšie počas menštruácie a po nej.
 • Kvapavka sa prejavuje miernym krvácaním medzi menštruáciou, bolesťou pri močení, vaginálnym výtokom a silným svrbením.
 • Genitálny herpes je sprevádzaný charakteristickou vyrážkou.

Patológie vnútorných orgánov, ktoré spôsobujú svrbenie v intímnej oblasti

Mnohé choroby vnútorných orgánov môžu spôsobiť podráždenie a pálenie počas a po menštruácii.

Bežnou príčinou tohto príznaku sú choroby reprodukčných orgánov, to môže byť:

 • patológia krčka maternice (erózia),
 • zhubný nádor vulvy,
 • zápal genitálií.

Choroby, pri ktorých môže dôjsť k podráždeniu v intímnom prostredí:

 • endokrinná patológia (diabetes mellitus, hormonálna nerovnováha),
 • zápalové ochorenia obličiek, t
 • zvýšená nervová podráždenosť môže tiež spôsobiť svrbenie u ženy,
 • ochorenia krvi.

Diagnostické opatrenia

Svrbenie počas menštruácie vyžaduje zvláštnu pozornosť. Po ukončení menštruácie musíte navštíviť gynekológa, aby ste zistili príčinu tohto príznaku. Počas úvodnej návštevy špecialistu sa vykonáva prieskum a vyšetrenie ženy.

Gynekologické vyšetrenie sa vykonáva za účelom identifikácie ochorení pohlavných orgánov. Vyhodnotí sa stav pohlavných orgánov, odoberie sa materiál na laboratórne vyšetrenie (šmuhy z pošvy, krčka maternice) a vykoná sa dvojručné vyšetrenie maternice a príveskov.

Laboratórne výskumné metódy:

 • moču a krvného obrazu
 • krvný test na hormóny
 • stanovenie hladiny cukru v krvi.

Instrumentálne diagnostické metódy:

 • ultrazvukové vyšetrenie maternice a príveskov, t
 • kolposkopia - pomáha vidieť krk pod vysokým zväčšením.

Ak sa neodhalí patológia reprodukčného systému, potom sa určí konzultácia s terapeutom alebo endokrinológom.

Liečba v tomto prípade bude závisieť od faktora, ktorý spôsobuje svrbenie. Ak je príčinou ochorenie, je predpísaná vhodná liečba.

Liečba kolpitídy sa vykonáva pomocou antibakteriálnych, dezinfekčných a protizápalových liekov. Často menovaný Terzhinan, Metronidazol. Na lokálne podanie sa predpisuje roztok chlórhexidínu.

Antifungálna terapia (Flukonazol) je predpísaná pre drozd. Na zlepšenie imunity je potrebné užívať vitamínové komplexy, imunostimulanty. Genitálny herpes sa lieči lokálnymi a všeobecnými antivírusovými liekmi.

Zápalové ochorenia maternice a príveskov vyžadujú komplexnú terapiu, ktorá zahŕňa antibiotickú liečbu, použitie analgetík a protizápalových liekov. V spojení s liekovou terapiou je predpísaná fyzioterapeutická liečba (ak je indikovaná).

V prípade ochorenia krčka maternice (erózia) sa predpisuje na kauterizáciu, vykonáva sa viacerými spôsobmi:

 • elektrickým prúdom
 • s použitím kvapalného dusíka,
 • použitie chemických látok (chemická koagulácia),
 • laserové ošetrenie.

Neléčebná liečba

Protidrogové opatrenia sú prevencia a liečba pri svrbení v dôsledku vplyvu vonkajších faktorov.

 • Zodpovedný prístup k osobnej hygiene. Zvlášť nevyhnutné je pristupovať k tomuto problému počas menštruácie. Umyte pri každej výmene hygienických vložiek.
 • Odmietnuť použitie mydla, pretože vysušuje jemnú pokožku intímnej oblasti a môže viesť k narušeniu mikroflóry. Na intímnu hygienu je možné umyť pomocou špeciálnych gélov a pien.
 • Častá zmena hygienických výrobkov pri ich plnení.
 • Ak je svrbenie spôsobené alergiami na hygienické výrobky, je potrebné zmeniť ich značku.
 • Vylúčiť zo stravy pečivo, buchty, alkoholické nápoje. Zvýšiť spotrebu mliečnych výrobkov.
 • Dajte prednosť spodnému prádlu z prírodných materiálov. Sú dobre priedušné.

Páchatelia nepohodlia

Nepohodlie v pošve po kritických dňoch často trápi ženy. Cheesy výtok, suchosť v hrádzi naznačuje, že niečo je v poriadku v tele, takže musíte venovať pozornosť okamžite. Prípadné patologické procesy sú zdrojom problémov, ale nestojí za to ani vylúčenie chorôb.

Vonkajšie faktory

Pri svrbení a pálení po menštruácii môže byť vinníkom nesprávna hygiena. Počas menštruácie telo odmieta hornú vrstvu sliznice maternice. V takom prostredí sa dobre vyvíjajú huby a baktérie, ktoré vyvolávajú nepohodlie. Nepravidelné pranie alebo zvýšené používanie domácich chemikálií vytiahne z tela negatívnu reakciu.

Ženy často zneužívajú ochutené produkty intímnej starostlivosti. Osviežovače alebo parfémy v kritických dňoch znižujú zápach, ale spôsobujú podráždenie vagíny.

Alergie sa hromadia a neprejavujú sa okamžite. Mimochodom, chlór v bazéne tiež agresívne ovplyvňuje sliznice genitálií.

Medzi príčiny horenia po menštruácii stojí za zmienku vankúšiky a tampóny. Zriedkavé zmeny hygienických potrieb alebo ich nesprávne použitie nepriaznivo ovplyvňujú zdravie žien. Niekedy budú mať ženy odmietnutie určitých značkových produktov. Nosenie syntetického spodného prádla vytvára nepriaznivé podmienky v intímnej oblasti, čo spôsobuje nepohodlie.

Choroby a patológie

Zápalové procesy v reprodukčných orgánoch prechádzajú bez povšimnutia. Zmeny sa týkajú intenzity a kyslosti výboja, ktorý sa stáva nepríjemným faktorom. Na konci menštruácie sa zvyšuje nepohodlie. Medzi vinníkmi by sa malo volať:

 • novotvary,
 • diabetes mellitus
 • zápal obličiek,
 • hormonálne výkyvy
 • stres počas menštruácie.

Infekcie pohlavných orgánov sú tiež jednou z príčin, ktoré ovplyvňujú nepohodlie v intímnej oblasti. Nechránený sex alebo oslabenie obranyschopnosti tela vyvoláva výskyt určitých chorôb.

 1. Drozd. Cheesy vaginálny výtok nastáva po stresových situáciách a chorobách.
 2. Chlamydia. Klinický obraz nie je vyslovený živo, ale nepohodlie je charakteristické počas a po kritických dňoch.
 3. Herpes. Malé bubliny na povrchu vonkajších pohlavných orgánov.
 4. Kvapavka. Nebezpečná infekcia je sprevádzaná bolestivým močením a tmavými sekrétmi uprostred cyklu.
 5. Trichomoniáza. Prejavuje sa vo forme podráždenia sliznice a zelenej sekrécie s nepríjemným zápachom.
 6. Bakteriálna vaginóza. Horenie počas menštruácie a špinavý povlak na bielizeň po jeho ukončení.

Zápalové procesy v panvových orgánoch - to je jedna z príčin nepríjemných príznakov po menštruácii. Akékoľvek zmeny by gynekológ nemal ignorovať, takže pri prvých príznakoch by ste mali navštíviť lekára. Ignorovanie problému komplikuje liečbu. Ochorenie sa stáva chronickým a je ťažké sa ho zbaviť. Existujú adhézie, ktoré narúšajú fungovanie reprodukčného systému. V havarijnom stave stráca žena schopnosť otehotnieť.

Diagnostika a terapia

Ak po menštruácii intímne miesto svrbenie, potom je identifikovaný vinník. Ak chcete nájsť patológiu, musíte zložiť skúšku odborníkom. Lekár vyhodnotí vzhľad genitálií, vezme šmuhy a pohltí maternicové prívesky. Test moču a krvi odhaľuje hormonálne zloženie, obsah cukru a prítomnosť infekcií. Ultrazvuk a kolposkopia pomôžu lepšie preskúmať stav reprodukčného systému.

Po obdržaní výsledkov vyšetrenia lekár predpíše liečbu. Pre zvýšenie efektívnosti kombinujte príjem liekov a vitamínov s fyzioterapiou a externými liečbami. Antibiotiká sa používajú vo forme tabliet a vo forme sviečok. Na zlepšenie imunitného systému užívajte imunomodulačné činidlá.

Zápalové procesy v genitáliách sa liečia komplexne. Antibakteriálne liečivá sú kombinované s analgetikami. Aby sa zmiernili nepríjemné pocity počas alergickej reakcie, musia sa použiť antihistaminické injekcie alebo tabletky. Správny životný štýl a venovať väčšiu pozornosť osobnej hygiene. Počas tohto obdobia je potrebné kontrolovať diétu a eliminovať stres, podchladenie.

Preventívne opatrenia

Samoliečba na vonkajšie príznaky je nebezpečná činnosť, ktorá nepriaznivo ovplyvní zdravie. Môžete zmierniť svrbenie v intímnej oblasti po menštruácii s liekom, ale zdroj v tele zostane. Pri prvom oslabení imunity začne deštrukčný relaps.

Odborníci radia proti hygienickým čistiacim prostriedkom a dezodorantom. Ak sa chcete zbaviť nepríjemných pocitov, stačí zmeniť zvyčajný liek na menej agresívny liek. Pravidelné detské mydlo nespôsobuje podráždenie a nie je nebezpečné pre zdravie žien. Po zmiznutí nepríjemných príznakov vyberte vhodnú starostlivosť.

Tesnenia a tampóny nie sú získané prestížou značky, ale reakciou organizmu. Vyhnite sa ochutené možnosti, ktoré sú potenciálne dráždivé.

Použité hygienické výrobky sa menia každé dve hodiny, inak sa množia baktérie.

Žena je povinná kontrolovať menštruačný cyklus a monitorovať osobnú hygienu počas kritických dní. Verejné záchody by sa mali vyhýbať a umyť po každom použití toalety. Dodržiavajte ľahkú diétu a eliminujte používanie „škodlivých“ potravín:

Výlet v bazéne a saune počas menštruácie je tiež nežiaduci. Nezabudnite vylúčiť nechránený sex alebo používanie kondómov s príchuťou. Pri nákupe spodného prádla uprednostňujú organické vzorky bavlny s minimom prísad a farbív. "Priedušná" tkanina dokonale prechádza kyslíkom a nespôsobuje alergické reakcie.

Aby sa zabránilo svrbeniu po menštruácii, je žena povinná pozorne sledovať svoje zdravie. Podobné príznaky sú obsiahnuté v rôznych chorobách, takže by ste mali okamžite navštíviť gynekológa a nie samoliečivo. Terapia, vykonávaná včas, zmierni komplikácie.

Hlavné dôvody

Dôvody tohto druhu nepohodlia sú obrovské sumy. Pozrime sa na každú z nich podrobne. Takže, svrbenie po menštruácii - hlavné dôvody:

 • urogenitálna kandidóza (drozd). Ide o mimoriadne nepríjemnú a bolestivú porážku tela huby skupiny kandidátov, ktorá sa vyskytuje na pozadí zhoršenia imunity, ako aj nadmernej konzumácie sladkostí. Candida je pôvodcom, ktorý je podobný slovu "sladkosť". Kandidóza je sprevádzaná krvavými lei, hypersenzitivitou genitálií, bolesťou a svrbením. Pokrov môže byť zapálený a choroba sa môže prejaviť ako po menštruácii a pred nimi. V zásade je obraz drozdu veľmi charakteristický a je ťažké ho zamieňať s niečím iným.
 • kolpitis alebo nešpecifická vaginitída - zápal pošvy je tiež bakteriálneho charakteru, ktorý vzniká na základe zníženej imunity, rôznych infekcií a nesúladu s hygienou. S ňou sa zápal slizníc a dokonca hnisavý charakter, genitálie zapália a opuchnú, môžu krvácať a svrbiť
 • Trichomoniasis je veľmi populárna choroba s iným vzorom prúdenia u ľudí rôznych pohlaví. Tiež spôsobený špecifickým patogénom - trichomonas, ktorý ukazuje celý obraz po mesiaci po infekcii. Pri takejto lézii je pozorovaná žltá farba s nepríjemným zápachom, bolesť pri močení je podobná bolesti pri cystitíde. Orgány sú postihnuté vredmi a krvácaním. Na rozdiel od mužov majú ženy svrbenie
 • herpes - vírusové poškodenie. Ak je príčinou svrbenia herpes, potom sme s najväčšou pravdepodobnosťou hovoriť o genitálií vírus.
 • papilloma
 • reakcie na hygienické výrobky (tampóny, vankúšiky, mydlo). Táto reakcia je podobná alergickej reakcii. V prípadoch, keď nie je v prevádzke, keď sa eliminuje kontakt s alergénom, svrbenie sa zastaví.
 • zlá hygiena. Slabá hygiena môže byť potrubím pre rôzne mikróby, baktérie a huby, ktoré boli vyjadrené skôr, a len niesť nepohodlie v podobe svrbenia
 • zápal maternice alebo príveskov
 • všetky druhy chronických ochorení, ako je cukrovka. Pri diabete je vždy veľmi živý dermatologický obraz a sliznica pohlavných orgánov nie je výnimkou, ale naopak - je to tam, kde sa diabetes prejavuje nepríjemným spôsobom.

Diagnóza a liečba

Na začiatok ponúkame, aby sme pochopili, čo je mesačné a ako ovplyvňujú ženské telo:

Svrbenie je diagnostikované po ukončení menštruácie nasledujúcimi spôsobmi:

 • lekárske vyšetrenie - posúdenie vonkajšieho stavu pohlavných orgánov ich tajomstva, pričom sa rozotrie
 • dvojručné gynekologické vyšetrenie zahŕňa prehmatanie príveskov a maternice
 • testy na sexuálne prenosné infekcie
 • kolposkopia - vyšetrenie pri zväčšení krčka maternice
 • ultrazvuk
 • terapeutické vyšetrenie

V závislosti od diagnózy predpíšte liečbu svrbenia.

Keď je kolpitída protizápalovou liečbou, liečba dezinfekčnými prostriedkami. Antibiotiká a hormóny, lokálne douching a fyzioterapia nie sú vylúčené. Prípravky: Ofor, Tifloks, Terzhinan, Metronidazol a liečivá s kompozíciou, roztoky chlórhexidínu na douching alebo pranie.

U urogenitálnej kandidózy - antifungálna liečba so zvýšeným uvoľnením imunity (Imunálna, echinacea tinktúra).

Najčastejšie sa používajú lokálne lieky, ako napríklad vaginálne čapíky. V zvyklostiach sú menovaní do 7 dní.

Trichomoniasis sa lieči prípravkami metronidazolu. Súčasne, napriek podobnému princípu poškodenia kandidózou alebo kolpitídou, je lokálna liečba neúčinná, to znamená celá škála predpísaných liekov výlučne na perorálne podávanie. Trichopol sa často predpisuje s konkrétnejším metronidazolovým kongenerom.

Keď sú herpes predpísané antivírusové lieky, podobné účelu s zovirax a acyclovir.Vzhľadom na špecifickosť prejavu herpesu možno priradiť k rozvinutejším liekom, vrátane lokálnej povahy.

Integrovaný prístup sa používa pri liečbe endometritídy a adnexitídy, ktorá zahŕňa predpisovanie antibiotík, analgetík, vitamínov, fyzioterapiu, kúpeľnú liečbu, terapeutické bahno, hirudoterapiu a ďalšie.

Pri liečbe endokrinných príčin alebo príčin výmennej triedy sa osobitná pozornosť nevenuje lokálnej eliminácii problému, ale rozsiahlej liečbe ochorenia.

Osobitná pozornosť v prípade svrbenia by mala byť venovaná hygiene a životnému štýlu, pre ktorý je potrebné prepláchnuť vonkajšie genitálie častejšie, po každej návšteve toalety, zmeniť hygienické vložky, diétu, vyhnúť sa podchladeniu a prehriatiu, nechodiť do verejných sáun a kúpeľov.

Všimli ste si chybu? Vyberte ju a kliknite na ňu Ctrl + Enterdajte nám vedieť.

Pin
Send
Share
Send
Send