Hygiena

Druhy a príčiny výtoku z hrudníka pred menštruáciou

Pin
Send
Share
Send
Send


Príchod menštruácie sa často vyznačuje malým výtokom z hrudníka, ktorý nie je spojený s nástupom tehotenstva. Ak sú náhle takéto prejavy pozorované, nebude zbytočné konzultovať s odborníkom. Po absolvovaní potrebného vyšetrenia určí lekár charakter procesu (patologický alebo fyziologický). Diagnostika v počiatočnom štádiu vám umožní vyhnúť sa problémom v budúcnosti, konkrétne objaveniu sa výtoku z hrudníka pred menštruáciou.

Prírodné príčiny extrakcie mledziva

Predmenštruačný syndróm sa vyznačuje príznakmi zmien v oblasti hrudníka: prehĺbenie prsníka, zväčšenie poprsie, stmavnutie bradavky a výskyt mledziva. Kolostrum - kvapalina, ktorej farba sa mení od bielej po žltú, sa objavuje s miernym tlakom na bradavku. Prvé materské mlieko začína prúdiť buď v neskorších štádiách gravidity, alebo bezprostredne po narodení. Počas pôrodu sa štruktúra prsníkov dramaticky mení: bradavka sa zväčší, objavia sa kopce Montgomery. Uvoľnenie mledziva naznačuje, že telo matky je pripravené na prirodzené kŕmenie.

Prelomenie prsníka je rovnaké ako pri prvých príznakoch tehotenstva. S výnimkou týchto charakteristických znakov, keď sa pár týždňov po počatí zmení štruktúra reprodukčných orgánov: steny stien vajcovodov sa zhustnú, vaječníky prevažujú vo veľkosti, maternica sa uvoľní a cyanotická (cyanóza).

Skontrolujte, či sa počatie uskutočnilo, môžete použiť tehotenský test. Ale čo keď test dal negatívny výsledok a prietok je prítomný.

Druhy vypúšťania

Výtok z bradaviek pred začiatkom menštruácie sa objavuje ako v prirodzenej forme, tak v prítomnosti patológie. Prúd tekutiny z hrudníka je charakteristický pre tehotenstvo a laktáciu. V iných prípadoch ide o porušenie ženského tela pod maskou nezistených sexuálnych chorôb.

Výtok z prsníka pred menštruáciou signalizuje zlyhanie pri produkcii hormónu prolaktínu materského mlieka. Povaha takýchto prejavov sa môže líšiť v závislosti od okolností. Je tiež slizovito priehľadná, belavá, žltá, vo forme mledziva, s krvnými nečistotami. Môže to byť aj nepríjemný zápach. K uvoľňovaniu tekutiny často dochádza spontánne bez mechanického tlaku. Koncentrácia závisí od úrovne produkovaného prolaktínu.

Príznaky patológie

Existuje zoznam znakov, ktoré predchádzajú vývoju patologických procesov v ženskom prsníku. Nasledujúce prejavy môžu naznačovať vývoj zápalového infekčného ochorenia alebo onkológie:

 1. Výtok mledziva pred menštruáciou, nesúvisiaci s tehotenstvom.
 2. Zhoršenie všeobecného blaha.
 3. Pocit nepohodlia v hrudníku so závažnými kŕčmi.
 4. Biele, žlté, hnisavé krvácanie so špecifickým zápachom.
 5. Menštruačný cyklus je zlomený.
 6. Prítomnosť nádorov v tkanivách.
 7. Zvýšenie teploty.

Vyššie uvedené príznaky môžu naznačovať vývoj zápalového infekčného ochorenia alebo onkológie.

Choroby, pri ktorých dochádza k výtoku z prsníka

Výtok z prsných žliaz pred nasledujúcou menštruáciou indikuje prítomnosť ochorenia:

 • galaktorea,
 • fibrocystická mastopatia,
 • intraductal papilloma - Cystadenopapilloma,
 • papilomavírusy vo vnútri kanálov,
 • prsníka,
 • mastitídy,
 • ektazia mliečnych kanálikov,
 • zhubných nádorov.

galaktorei

Je to proces, ktorý sa prejavuje v sekrétoch hrudníka, ako je mledzivo alebo mlieko. Spontánny začiatok produkcie mlieka pôsobil v dôsledku nerovnováhy hormónov. Príčiny galaktorea zahŕňajú dlhodobú hormonálnu terapiu, použitie produktov, ktoré podporujú laktáciu, nádory v hypofýznej oblasti benígnej povahy, narušenie fungovania hypotalamu, mozgu, nervových impulzov, poruchu štítnej žľazy, abnormálne procesy v nadobličkách, poškodenie pečeňových buniek, operáciu miechy mozog, vážne podráždenie bradavky, poškriabanie hrudníka, ponožka nepohodlného spodného prádla.

Galaktorea sa prejavuje spontánnou sekréciou mliečnych tekutín, zlyhaním menštruácie, patológiou pohlavných orgánov, oftalmologickými chorobami a bolesťami hlavy.

Fibrocystická mastopatia

Fibrocystická mastopatia je spravidla diagnostikovaná u každej tretej ženy v reprodukčnom veku. Toto je benígny rast spojený so zhoršenou hormonálnou kompozíciou. Toto ochorenie je tiež spôsobené nedostatkom pregesterónu alebo prebytku estrogénu, ako aj nadmernou produkciou prolaktínu.

Prolaktínový hormón prsníka reguluje proces tvorby mlieka, ale silný nárast jeho objemu prispieva k cystickému zhutneniu. V dôsledku toho sa spojivová krycia vrstva kanálikov a alveol expanduje, čím sa vytvára fibrocystická formácia.

Okolnosti, ktoré ovplyvňujú vývoj tuleňov, rozdelené na primárne a sekundárne okolnosti. Medzi prvé faktory patria: častá pracovná aktivita, dlhodobé používanie hormonálnych kontraceptív, viacnásobné potraty, neprítomnosť detí v neskorom plodnom veku (nad 30 rokov), porucha počas menštruácie, odmietnutie kŕmiť dieťa, anomálna štruktúra reprodukčného systému. Medzi sekundárne príčiny patrí genetická predispozícia, patologické problémy v štítnej žľaze, nadobličky, hypofýza, zlá výživa, nedostatok vitamínov a mikroelementov, obezita, nadmerné pitie, fajčenie.

V počiatočných štádiách fibrocystickej mastopatie môžu byť príznaky neprítomné, potom s veľkou progresiou - zvýšiť. Príznaky choroby: bolestivé napätie v hrudníku, opuchy prsných žliaz medzi obdobiami, kŕče v hrudi, podpazušie, výtok hrudníka biely alebo hnedý.

Intraduktálny papilloma

Intraductal papilloma (Cystadenopapilloma) je proliferatívny typ fibrocystickej mastopatie, ktorá sa prejavuje rastom mliečnych kanálikov. Najčastejšie sa prejavuje v menopauze po 45-48 rokoch. Avšak, vzhľad plodného veku.

Cystadenopapilómy sa tvoria proliferáciou epitelových buniek na fibrovaskulárnom základe bez dobre definovaných hraníc. Novotvary sa objavujú v kanáloch prsníka, od bradavky k lalokom. Existujú nasledovné druhy tuleňov: papilomavírusy centrálnej časti a periférie.

Povaha cystadenopapilloma môže byť benígna, atypická a môže ísť do onkológie. Malígny nádor prsníka je inak nazývaný rakovina vo vnútri kanálov, vnútri cystickej formácie. Periférne papilomómy sa môžu objaviť v skupinách. Atypické uzávery sa prejavujú hyperpláziou epitelu intraduktálnej časti s bunkovou modifikáciou. Pripomína to duktálny rast tkanív alebo menší pre-rakovinový nádor. Klinické prejavy intraduktuálnej papilomy: povaha výtoku z oblasti hrudníka z priehľadnej až po tmavohnedú tekutinu, bolestivý dotyk na hrudníku, pohyblivé zatvrdnutie v tkanivách je viditeľné. Tvorba cystadenopapilloma je nebezpečná z dôvodu možnosti degenerácie nádoru na rakovinu.

Papilómy vo vnútri kanálov

Vzhľad papilómov vo vnútri kanálikov je benígny nádor. Charakteristickým znakom tejto formácie - rôzne vypúšťanie tekutiny z bradavky, farba, objem, konzistencia. Vývoj papilomómov môže byť jednoduchý alebo skupinový (papilomatóza). Vytvára sa v jednej alebo obidvoch prsných žľazách. Má vzhľad cysty s výraznou hyperpláziou (rast). V prípade mechanického poškodenia cysty oblasti, ktoré následne krvácajú, zmiznú. Veľkosť sa pohybuje od dvoch milimetrov do niekoľkých centimetrov.

Kľúčovým faktorom pri vzniku intraduktálnych papilomómov je ľudský papilomavírusový vírus. V takýchto prípadoch musíte navštíviť mamológa a dermatológa, aby ste mohli presne diagnostikovať a začať liečbu. Príčiny papillomy sú: nodulárny typ mastopatie, hormonálna nestabilita, zhoršená funkcia vaječníkov, adnexitída (zápal vaječníkov a vajcovodov), nadváha, neuropsychiatrické poruchy, umelé prerušenie tehotenstva. V dôsledku riedenia cievnych stien kanálikov je možná nekróza tkaniva, ktorá je spôsobená nedostatkom kyslíka.

ochorenie prsníka

Mastopatia je choroba prsných žliaz, pri ktorej rastie žľazová vrstva, v dôsledku čoho sa tvoria útvary benígneho charakteru. Vývoj tohto ochorenia prispieva k nestabilite hormonálneho pozadia ženy v dôsledku nesprávnej funkcie vnútorných orgánov, nerovnováhy hormónov štítnej žľazy a pohlavných orgánov.

Rozlišujú sa tieto typy mastopatie:

 1. Difúzna mastopatia (pečate vo forme uzlov).
 2. Nodulárna mastopatia (neoplazmy podľa veľkosti hrachu na matici).
 3. Fibrocystická mastopatia (formácie (myómy) v kombinácii s cystami naplnenými tekutinou).

Mastopatia je charakterizovaná nasledujúcimi znakmi: prekrvenie prsných žliaz, zväčšené lymfatické uzliny v podpazuší, kŕče pri pohybe rukami. Z hrudníka je žltý výtok s trochou vyčírenia zmiešaného s vodou a krvou.

Mastitída je zápalový proces spojený so stagnáciou mlieka v kanálikoch. Objavuje sa okamžite po narodení, hneď ako sa začne dojčiť. Ochorenie sa prejavuje vo forme bolesti na hrudníku s vysokou telesnou teplotou a silnou zimnicou.

Nie je ťažké si všimnúť sčervenanie hrudníka a jeho zväčšenie veľkosti. Hrudník pripomína tvrdý povrch s hrčkami alebo kameňom. Akýkoľvek nepatrný dotyk prináša neznesiteľné pálenie a bolesť. Keď je mastitída veľmi problematická na kŕmenie dieťaťa, pretože mlieko sa uvoľňuje po kvapkách alebo úplne chýba. Výsledkom je laktostáza - mliečna stagnácia. V prípadoch, keď je hnis uvoľnený z bradavky, dieťa nemôže byť kŕmené. V tejto veci je však dôležité poradiť sa s lekárom, aby sa predišlo komplikovaným abscesom.

Ektazie mliečnych kanálikov

Ektázia alebo dilatácia kanálikov je normálny proces na hrudníku. Výnimkou je ektázia trvalého charakteru. Na fyziologickej úrovni, počas druhej časti menštruačného cyklu a počas tehotenstva sa kanáliky rozširujú, počas menštruácie a po kŕmení sa zužujú.

Expanzia mliečnych kanálikov je spojená so zápalom v oblasti hrudníka alebo s jeho vädnutím v dôsledku zmien súvisiacich s vekom.

Ektázia je preto bežnou patológiou u žien v zrelej kategórii. Je to spôsobené nasledujúcimi chorobami prsníka: mastopatia, zápal mliečnych kanálikov, cystická pečať, papilomómy.

Ektázia sa prejavuje miernou bolesťou, stiahnutím bradavky, pálením, opuchom a začervenaním areoly. Okrem toho sú na hrudi vyznačené žlté výboje.

Malígne nádory

Medzi zhubné prejavy patrí rakovina prsníka a bradavky. Rakovina prsníka sa nazýva malígna tvorba založená na epitelových bunkách. Väčšina prípadov duktálneho karcinómu a rakoviny laloku. Existuje mnoho okolností, ktoré prispievajú k rozvoju malígneho nádoru: vek od 40 do 60 rokov, dedičný faktor, trauma hrudníka, stres, podvýživa, časté potraty, ochorenia reprodukčného systému v chronickom štádiu, neplodnosť, abstinencia od sexuálnej aktivity, zhoršená funkcia obličiek, nadobličky, endokrinný systém, rádioaktívne účinky, nízka fyzická aktivita.

Je možné rozpoznať rakovinu v počiatočných fázach, čo signalizujú príznaky, ako sú zmeny na hrudi, výtok tmavožltej farby, sčervenanie, svrbenie, pálenie, opuch hrudných oblastí. Rakovina bradavky sa prejavuje vo forme lézií podobných ekzémom, ktoré sa odlupujú a svrbia. Výskyt tohto typu rakoviny je nasledovný. Pedzhetove bunky menia svoju polohu z mliečnych kanálikov do oblasti bradavky, kde následne dochádza k hyperplázii. K tvorbe rakoviny dochádza v dôsledku proliferácie glandulárneho tkaniva. Hlavným faktorom pri výskyte rakoviny bradavky je poškodenie a poškodenie, ako aj vedľajší účinok karcinogénov.

Rakovina bradavky sa vyskytuje v určitých typoch:

 1. Akútny ekzém (častá frakčná vyrážka).
 2. Chronický ekzém (suché kôry na koži).
 3. Psoriáza (bledoružové kapsuly malej veľkosti, ktoré sa občas stávajú zapálenými a šupinatými).
 4. Tvorba vredov.
 5. Nádor vo vnútri žľazy.

Rakovina začína sčervenaním, odlupovaním bradavky a dvorca. Potom sa pridajú mravenčenie, pálenie a svrbenie, kŕčové kontrakcie, tmavý výtok s hnisom. Z vizuálneho hľadiska je bradavka zhutnená a hlboko zasúva. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že metastázy môžu emigrovať do iných orgánov tela. Pri vykonávaní palpácie prsníka je zrejmá uzlová konsolidácia a tiež zvýšenie lymfatických uzlín. Diagnóza sa vykonáva podľa výpočtovej tomografie, mamografie a ultrazvuku prsných žliaz.

Poranenia hrudníka

Poranenia prsníka sú spojené nielen s poškodením hrudníka, ale aj srdca, pľúc, pažeráka a bránice. Pri mechanickom pôsobení na hrudník pacient dostáva šok, v dôsledku čoho môže dôjsť k nedostatku dýchania. Takéto zranenia nevylučujú možnosť smrti. Príznaky poškodenia prsníkov: objavenie sa dýchania, záchvaty proti kašľu, kŕče v bočnej časti tela, šok, studený pot.

Medzi príčiny poranenia hrudníka patrí: poškodenie noža, vdýchnutie výparov toxických látok, strelné rany, modriny, úrazy, pády z výšky, dopravná nehoda, nehoda. Po poranení prsníka existuje pravdepodobnosť ochorenia prsníka.

tehotenstvo

Počas tehotenstva dochádza k zmene štruktúry mliečnych žliaz v dôsledku hormonálnej úpravy. Prvé príznaky oplodnenia sa prejavujú opuchom prsníka, na prsníku je viditeľná žilová sieť a bradavky s dvorcom menia farbu. Prvý výtok z bradaviek sa objavuje v neskorom trimestri tehotenstva, alebo po pôrode.

Spočiatku sa objaví hrubé mledzivo jasne žltej farby, neskôr sa konzistencia zriedi a farba sa rozjasní.

Vlastnosti mledziva sú jedinečné, obsahujú obrovské množstvo živín, ktoré potrebuje rastúce telo dieťaťa. Pre množstvo výtoku je zodpovedný prolaktín. S vysokou hladinou hormónu je mlieko dostačujúce a naopak, s nízkou produkciou nestačí.

Bolesť na hrudníku

V normálnom stave môže hrudník bolieť počas ovulácie a pred menštruáciou. V iných prípadoch môže byť výskyt kŕče v hrudníku spôsobený zadržiavaním tekutín v tkanivách, nepríjemnou podprsenkou, nedostatkom jódu v tele, nerovnováhou hormónov, vplyvom ultrafialových lúčov a nervovými pocity. Ak sa bolesti na hrudníku zvyšujú, musíte sa poradiť s lekárom.

zručností

Samovyšetrenie prsníka odhaľuje abnormality v ranom štádiu. Technika samokontroly sa dá ľahko naučiť, stačí urobiť nasledovné. Pozri bielizeň o prítomnosti cudzích stôp. Venujte pozornosť bradavkám a dvorke (vyrážka, olupovanie, začervenanie). Odhalte hrudník pred zrkadlom, zdvihnite ramená, pri kontrole tvaru kože a bradavky. V polohe na chrbte pociťujte prstami oblasť prsníka: krúživým pohybom snímajte prsník na prítomnosť pečatí. Takáto palpácia by mala byť pravidelná rovnakým spôsobom.

Liečba a prevencia

Liečba ochorení prsných žliaz zahŕňa normalizáciu pečene, štítnej žľazy, vaječníkov. Na obnovenie hormonálnej rovnováhy sú predpísané syntetické látky s obsahom progesterónu a estrogénu. Zmierňujú bolesti analgetikami.

Keď mlieko stagnuje, užívajte špeciálne lieky, ktoré znižujú dojčenie. Odstráňte zápal antibiotikami a obnovte rovnováhu vody a elektrolytu roztokom glukózy a elektrolytických buniek. Pre operáciu sa uchýlili k hnisavej forme ochorenia.

Fibrocystické tesnenia sa eliminujú chirurgickým zákrokom, pretože existuje šanca vyvinúť sa na zhubný nádor. Lieky nie sú schopné rozpustiť takéto formácie. Včasná rakovina zahŕňa chirurgické odstránenie nádoru alebo amputáciu prsníka. V neskorom štádiu vývoja je operácia nevyhnutná a radiačná, chemická a hormonálna terapia sa tiež používajú v kombinácii. Rakoviny môžu napredovať tak, že metastázy môžu postihnúť iné zdravé bunky v tele.

Hlavnou prevenciou rakoviny je dojčenie desať mesiacov. За этот период молочные железы начинают функционировать сполна, тем самым это снижает риск возникновения болезней груди.

Ďalším meradlom prevencie je pracovná aktivita až do tridsiatich rokov, aby sa zabránilo hrudnej pečate. Prísne kontraindikované potraty. Na začiatku počatia sa prsia ženy preskupujú a potraty ukončujú tento proces, v dôsledku čoho fungujú žľazy.

Prirodzeným účelom prsníka je kŕmenie dieťaťa. Na rozvoj prsníka je vhodné ho prepláchnuť studenou vodou a utrieť bradavky uterákom. Snažte sa vyhnúť poškodeniu hrudníka, aby nedošlo k narušeniu jeho štruktúry. Ak sa v oblasti hrudníka objavia akékoľvek príznaky, vyhľadajte lekársku pomoc.

Pin
Send
Share
Send
Send