Zdravie

Fázy polyferézy endometria: normálne a abnormality

Pin
Send
Share
Send
Send


Endometrium je sliznica, ktorá líni maternicu zvnútra. Jeho funkciou je zabezpečiť implantáciu a vývoj embrya. Okrem toho menštruačný cyklus závisí od zmien v ňom.

Jedným z dôležitých procesov v ženskom tele je proliferácia endometria. Porušenie tohto mechanizmu spôsobuje rozvoj patológie v reprodukčnom systéme. Proliferatívna endometria označovala prvú fázu cyklu, to znamená štádium, ktoré prichádza po ukončení menštruácie. Počas tohto štádia sa endometriálne bunky začnú aktívne deliť a rásť.

Pojem šírenia

Proliferácia je aktívny proces delenia buniek tkaniva alebo orgánu. V dôsledku menštruácie sa sliznice maternice stávajú veľmi tenkými v dôsledku odmietnutia buniek, ktoré tvoria funkčnú vrstvu. To je presne dôvod procesu proliferácie, pretože bunkové delenie obnovuje zúženú funkčnú vrstvu.

Proliferatívne endometrium však neznamená vždy normálne fungovanie ženského reprodukčného systému. Niekedy sa môže vyskytnúť v prípade patológie, keď sa bunky príliš aktívne delia, čím sa zahusťuje sliznica maternice.

príčiny

Ako je uvedené vyššie, prirodzenou príčinou proliferatívneho endometria je koniec menštruačného cyklu. Vylúčené bunky sliznice maternice sa vylučujú z tela spolu s krvou, čím sa stenčuje vrstva sliznice. Pred ďalším cyklom musí endometrium obnoviť túto funkčnú oblasť sliznice pomocou procesu delenia.

Patologická proliferácia nastáva v dôsledku nadmernej stimulácie buniek estrogénom. V dôsledku toho, keď sa obnoví slizničná vrstva, rozdelenie endometria sa nezastaví a nastane zhrubnutie stien maternice, čo môže viesť k rozvoju krvácania.

Fázy procesu

Existujú tri fázy proliferácie (v normálnom priebehu):

 1. Včasná fáza Vyskytuje sa v priebehu prvého týždňa menštruačného cyklu av tomto čase sa na sliznici nachádzajú epitelové bunky, ako aj stromálne bunky.
 2. Stredná fáza Táto fáza začína v 8. deň cyklu a končí na 10. Počas tohto obdobia sa žľazy zväčšujú, svaly sa zväčšujú a uvoľňujú a bunky epiteliálneho tkaniva sa vytiahnu.
 3. Neskorá fáza. Proces proliferácie sa zastaví po 14 dňoch od začiatku cyklu. V tomto štádiu sa sliznica a všetky žľazy úplne obnovia.

choroba

Proces intenzívneho delenia endometriálnych buniek môže zlyhať, výsledkom čoho sú bunky, ktoré presahujú požadovaný počet. Tieto novovytvorené „stavebné“ materiály sa môžu kombinovať a viesť k rozvoju nádorov, ako je napríklad proliferatívna hyperplázia endometria.

Je to dôsledok hormonálneho členenia v mesačnom cykle. Hyperplázia je proliferácia žliaz endometria a stromatu, môžu byť dva typy: glandulárne a atypické.

Typy hyperplázie

Vývoj takejto anomálie sa vyskytuje hlavne u žien v menopauzálnom veku. Hlavným dôvodom sa najčastejšie stáva veľké množstvo estrogénov, ktoré ovplyvňujú endometriálne bunky a aktivujú ich nadmerné delenie. S rozvojom tohto ochorenia získavajú niektoré fragmenty proliferatívneho endometria veľmi hustú štruktúru. Na obzvlášť postihnutých miestach môže tesnenie dosiahnuť hrúbku 1,5 cm. Okrem toho je možná tvorba proliferatívneho typu polypov nachádzajúcich sa v dutine orgánov na endometriu.

Tento typ hyperplázie sa považuje za prekancerózny stav a najčastejšie sa vyskytuje u žien počas menopauzy alebo v starobe. U mladých dievčat je táto patológia diagnostikovaná veľmi zriedka.

Atypická hyperplázia je výrazná proliferácia endometria, ktorá má adenomatózne zdroje umiestnené vo vetviacich žľazách. Skúmanie šrotu maternice môže detegovať veľký počet buniek tubulárneho epitelu. Tieto bunky môžu mať veľké aj malé jadrá, navyše niektoré z nich môžu byť natiahnuté. V tomto prípade môže byť tubulárny epitel ako v skupinách, tak aj oddelene. Analýza tiež ukazuje prítomnosť lipidov na stenách maternice, je to ich prítomnosť, ktorá je dôležitým faktorom v diagnóze.

Prechod z atypickej glandulárnej hyperplázie na onkologické ochorenie sa vyskytuje u 3 žien zo 100. Tento typ hyperplázie je podobný proliferácii endometria počas normálneho mesačného cyklu, avšak počas vývoja ochorenia nie sú na sliznici maternice žiadne deciduálne bunky. Niekedy môže byť proces atypickej hyperplázie zvrátený, avšak toto je možné len pod vplyvom hormónov.

symptomatológie

S rozvojom proliferatívnej hyperplázie endometria sa pozorujú nasledujúce symptómy:

 1. Menštruačné funkcie maternice, ktoré sa prejavujú krvácaním, sú poškodené.
 2. V menštruačnom cykle dochádza k odchýlke vo forme intenzívneho cyklického a dlhodobého krvácania.
 3. Metroragia sa vyvíja - nesystematické a necyklické krvácanie rôznej intenzity a trvania.
 4. Krvácanie nastáva medzi menštruáciou alebo po ich oneskorení.
 5. Je pozorované krvácanie z prieniku s zrazeninami.
 6. Neustály výskyt krvácania vyvoláva rozvoj anémie, malátnosti, slabosti a častých závratov.
 7. Existuje anovulačný cyklus, ktorý môže spôsobiť neplodnosť.

diagnostika

Vzhľadom na podobnosť klinického obrazu glandulárnej hyperplázie s inými patológiami sú veľmi dôležité diagnostické opatrenia.

Diagnóza proliferatívnej hyperplázie endometria sa uskutočňuje nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Štúdium anamnézy a sťažností pacienta súviselo s časom nástupu krvácania, ich trvaním a frekvenciou. Sledujú sa aj sprievodné príznaky.
 2. Analýza pôrodníckych a gynekologických informácií, ktoré zahŕňajú dedičnosť, tehotenstvo, použité metódy antikoncepcie, choroby z minulosti (nielen gynekologické), operácie, choroby prenášané v dôsledku sexuálneho kontaktu atď.
 3. Analýza informácií o začiatku menštruačného cyklu (vek pacienta), jeho pravidelnosti, trvania, bolesti a hojnosti.
 4. Vedenie bimanálneho vaginálneho vyšetrenia gynekológom.
 5. Fetálny gynekologický náter a jeho mikroskopia.
 6. Určenie transvaginálneho ultrazvuku, ktorý určuje hrúbku sliznice maternice a prítomnosť proliferatívnych polypov endometria.
 7. Ultrazvukové stanovenie potreby biopsie endometria na diagnostiku.
 8. Oddeľte kyretáž s hysteroskopom, oškrabaním alebo úplným odstránením patologického endometria.
 9. Histologické vyšetrenie šrotov na určenie typu hyperplázie.

Metódy spracovania

Terapia glandulárnej hyperplázie sa uskutočňuje rôznymi spôsobmi. Môže byť operatívny aj konzervatívny.

Chirurgická liečba patológie proliferatívneho typu endometria umožňuje úplné odstránenie oblastí vystavených deformácii:

 1. Urobí sa zoškrabanie chorých buniek z maternice.
 2. Chirurgický zákrok s použitím hysteroskopie.

Chirurgický zákrok sa poskytuje v nasledujúcich prípadoch:

 • vek pacienta vám umožňuje vykonávať reprodukčnú funkciu tela,
 • žena je "na prahu" menopauzy,
 • v prípadoch silného krvácania,
 • po zistení proliferatívneho typu glandulárnych polypov na endometriu.

Stieracie materiály sa odosielajú na histologickú analýzu. Podľa jeho výsledkov av neprítomnosti iných ochorení môže lekár predpísať konzervatívnu liečbu.

Konzervatívna liečba

Táto terapia zabezpečuje určité metódy ovplyvnenia patológie. Hormonálna terapia:

 • Predpisujú sa perorálne hormonálne kombinované antikoncepcie, ktoré sa majú užívať 6 mesiacov.
 • Žena má čisté gestagény (lieky proti progesterónu), ktoré pomáhajú znižovať uvoľňovanie pohlavných hormónov. Tieto lieky sa majú užívať 3-6 mesiacov.
 • Vloží sa vnútromaternicové zariadenie obsahujúce gestagén, ktoré pôsobí na endometriálne bunky v tele maternice. Platnosť takejto špirály je až 5 rokov.
 • Predpisovanie hormónov určených pre ženy staršie ako 35 rokov má tiež pozitívny vplyv na liečbu.

Terapia zameraná na celkové posilnenie tela:

 • Príjem vitamínov a minerálov.
 • Suplementácia železa.
 • Vymenovanie sedatívnych liekov.
 • Vykonávanie fyzioterapeutických postupov (elektroforéza, akupunktúra atď.).

Okrem toho, na zlepšenie celkového stavu pacientov s nadváhou vyvinúť terapeutickú stravu, rovnako ako aktivity zamerané na fyzické posilnenie tela.

Preventívne opatrenia

Opatrenia na prevenciu rozvoja proliferatívnej hyperplázie endometria môžu byť nasledovné:

 • pravidelné vyšetrenie gynekológom (dvakrát ročne),
 • absolvovanie prípravných kurzov počas tehotenstva,
 • výber vhodných antikoncepcií
 • rýchly prístup k lekárovi, ak sa vyskytnú akékoľvek abnormality v práci panvových orgánov.
 • zastavenie fajčenia, alkoholu a iných zlých návykov,
 • pravidelné cvičenie,
 • zdravých potravín
 • starostlivé monitorovanie osobnej hygieny,
 • užívanie hormonálnych liekov len po konzultácii s odborníkom,
 • vyhnúť sa potratovým procedúram s použitím potrebnej antikoncepcie, t
 • každoročne podstúpia úplné vyšetrenie tela a ak sa zistí odchýlka od normy, okamžite vyhľadajte lekára.

Aby sa zabránilo recidíve proliferatívnej hyperplázie endometria, je potrebné:

 • pravidelne konzultovať s gynekológom,
 • podstúpiť vyšetrenia u gynekológa-endokrinológa,
 • pri výbere metód antikoncepcie sa poraďte s odborníkom,
 • viesť zdravý životný štýl.

Prognóza vývoja a liečby hyperplázie proliferatívnych endometriálnych žliaz je priamo závislá od včasnej detekcie a liečby patológie. Čo sa týka lekára v skorých štádiách ochorenia, žena má veľkú šancu na úplné vyliečenie.

Neplodnosť však môže byť jednou z najzávažnejších komplikácií hyperplázie. Dôvodom je zlyhanie hormonálnych hladín, ktoré vedie k vymiznutiu ovulácie. Aby sa tomu predišlo, pomôže včasná diagnostika ochorenia a účinná liečba.

Veľmi často sa vyskytujú prípady opätovného výskytu tohto ochorenia. Preto by mala žena pravidelne navštevovať gynekológa, aby vykonala vyšetrenie a dodržiavala všetky jeho odporúčania.

Vlastnosti proliferácie endometria

Pre úspešné oplodnenie a bezproblémové tehotenstvo musia byť cyklické zmeny v maternici v súlade s normálnymi hodnotami. V prípade atypickej štruktúry endometria sú možné patologické abnormality.

Je veľmi ťažké dozvedieť sa o nezdravom stave výstelky maternice príznakmi a prejavmi. Lekári v tom pomôžu, ale aby sa ľahšie pochopilo, čo je proliferácia endometria a ako proliferácia tkaniva ovplyvňuje zdravie, je potrebné pochopiť vlastnosti cyklických zmien.

Endometrium pozostáva z funkčných a bazálnych vrstiev. Posledne menovaný je tesne priliehajúce bunkové častice, naplnené mnohými krvnými cievami. Jeho hlavnou funkciou je obnovenie funkčnej vrstvy, ktorá pri zlyhaní oplodnenia exfoliová a vylučuje sa krvou.

Maternica po menštruácii je samočistiaca a sliznica v tomto období má hladkú, tenkú, rovnomernú štruktúru.

Štandardný menštruačný cyklus môže byť rozdelený do troch fáz:

 1. Proliferácia.
 2. Sekrécie.
 3. Krvácanie (mesačne).

V každom z týchto štádií je určitá rýchlosť hrúbky endometria. Viac informácií sa odporúča prečítať v našom článku.

V tomto poradí prirodzených zmien je na prvom mieste šírenie. Fáza začína približne od 5. dňa cyklu po ukončení menštruácie a trvá 14 dní. Počas tohto obdobia sa bunkové štruktúry aktívnym delením množia, čo vedie k rastu tkanív. Vnútorná vrstva maternice sa môže zvýšiť až na 16 mm. Toto je normálna štruktúra proliferatívnej endometriálnej vrstvy. Takéto zahusťovanie prispieva k pripojeniu embrya na klky maternicovej vrstvy, po ktorých dochádza k ovulácii a sliznica maternice vstupuje do sekrečnej fázy v endometriu.

Ak sa vyskytla koncepcia, v maternici sa implantuje corpus luteum. Pri neúspešnom tehotenstve prestane embryo fungovať, znižuje sa hladina hormónov, začína menštruácia.

Za normálnych okolností sa tieto cykly sledujú presne v tejto sekvencii, ale v tomto procese sa niekedy vyskytujú zlyhania. Z rôznych dôvodov sa proliferácia nemusí zastaviť, to znamená, že po 2 týždňoch bude bunkové delenie pokračovať bez kontroly a endometrium bude rásť. Príliš hustá a hrubá vnútorná vrstva maternice často vedie k problémom s koncepciou a vývojom závažných ochorení.

Glandulárna hyperplázia endometria

Vysoká aktivita proliferatívnych procesov a intenzívne delenie buniek zvyšuje objem a štruktúru výstelky maternice. S patologickým rastom a zahusťovaním žliazových tkanív lekári diagnostikujú glandulárnu hyperpláziu. Hlavnou príčinou vzniku ochorenia sú hormonálne poruchy.

Neexistujú žiadne typické príznaky glandulárnej hyperplázie. Prejavujúce znaky charakteristické pre mnohé gynekologické ochorenia. Väčšina sťažností žien súvisí so stavmi počas menštruácie a po menštruácii. Cyklus sa mení a líši od predchádzajúcich. Hojné krvácanie sprevádzané bolesťou a obsahom zrazenín. Vypúšťanie často zaniká z cyklu, čo vedie k anémii. Vážna strata krvi spôsobuje slabosť, závraty a úbytok hmotnosti.

Zvláštnosťou tejto formy hyperplázie endometria je, že sa novo vytvorené častice nerozdeľujú. Patológia sa zriedka transformuje na malígny nádor. Tento typ ochorenia je však charakterizovaný rastovou neschopnosťou a stratou funkcie typickou pre nádorové formácie.

netypický

Atypická hyperplázia sa týka vnútromaternicových ochorení, ktoré sú spojené s hypoplastickými procesmi endometria. V podstate je choroba zistená u žien po 45 rokoch. Každá tretina zo 100 patológií sa vyvíja v malígny nádor.

Vo väčšine prípadov sa tento typ hyperplázie vyvíja v dôsledku hormonálnych porúch, ktoré aktivujú proliferáciu. Nekontrolované delenie buniek so zhoršenou štruktúrou vedie k proliferácii uterinnej vrstvy. Pri atypickej hyperplázii chýba sekrečná fáza, pretože veľkosť a hrúbka endometria naďalej rastú. To vedie k dlhej, bolestivej a ťažkej menštruácii.

Ťažká atypia sa vzťahuje na nebezpečné stavy endometria. Nielen aktívna reprodukcia buniek, štruktúra a štruktúra epitelu jadra sa mení.

Atypická hyperplázia sa môže vyvinúť v bazálnej, funkčnej a súčasne v oboch vrstvách sliznice. Druhá možnosť sa považuje za najzávažnejšiu, pretože pravdepodobnosť vzniku rakoviny je vysoká.

Fázy proliferácie endometria

Pre ženy je zvyčajne ťažké pochopiť, čo je fáza proliferácie endometria a ako porušenie sledu štádií spojených so zdravím. Pochopenie otázky pomáha poznať štruktúru endometria.

Sliznicu tvorí hlavná látka, žľazová vrstva, spojivové tkanivo (stroma) a početné cievy. Od piateho dňa cyklu, keď začína proliferácia, sa mení štruktúra každej zo zložiek. Celé obdobie trvá približne 2 týždne a je rozdelené na 3 fázy: skoré, stredné, neskoré. Každá z fáz proliferácie sa prejavuje odlišne a trvá určitý čas. Správna postupnosť sa považuje za normálnu. Ak aspoň jedna z fáz chýba alebo je v jej priebehu zlyhanie, pravdepodobnosť vzniku patológií v membráne vnútri maternice je veľmi vysoká.

Prvotné štádium proliferácie je 1. až 7. deň cyklu. Sliznica maternice sa v tomto období postupne mení a je charakterizovaná nasledujúcimi štruktúrnymi transformáciami tkaniva:

 • endometrium je lemované cylindrickou epiteliálnou vrstvou,
 • cievy sú rovné,
 • žľazy sú husté, tenké, rovné,
 • bunkové jadrá sú nasýtené červeno a oválne,
 • stroma podlhovastý, fusiformný tvar.
 • hrúbka endometria v skorej polyferatívnej fáze - 2-3 mm.

Stredné štádium proliferatívneho endometria je najkratšie, zvyčajne 8 - 10 deň menštruačného cyklu. Форма матки меняется, происходят заметные изменения в форме и структуре других элементов слизистой:

 • epitelová vrstva je lemovaná valcovými bunkami,
 • svetlé jadrá
 • žľazy pretiahnuté a ohnuté,
 • voľná štruktúra spojivového tkaniva
 • hrúbka endometria naďalej rastie a dosahuje 6-7 mm.

V 11. - 14. deň cyklu (neskoré štádium) sa bunky vo vnútri vagíny zväčšujú a zväčšujú. Významné zmeny sa vyskytujú pri membráne maternice:

 • epitelová vrstva je vysoká a viacvrstvová,
 • časť žliaz sa predlžuje a má vlnitý tvar,
 • vaskulárna mriežka je vlnitá,
 • bunkové jadrá zväčšujú veľkosť a majú zaoblený tvar,
 • hrúbka endometria v neskorej proliferačnej fáze dosahuje 9 - 13 mm.

Všetky tieto štádiá úzko súvisia so sekrečnou fázou a musia byť v súlade s normami normy.

Príčiny rakoviny maternice

Rakovina tela maternice patrí medzi najnebezpečnejšie patológie proliferačného obdobia. V počiatočných štádiách je tento typ ochorenia asymptomatický. Prvé príznaky ochorenia zahŕňajú hojný výtok slizníc. Postupom času sa objavujú príznaky ako bolesť brucha, krvácanie z maternice s fragmentmi endometria, časté močenie, slabosť.

Výskyt rakoviny sa zvyšuje s nástupom anovulačných cyklov charakteristických pre vek 45 rokov. U premenopauzálnych vaječníkov stále vylučujú folikuly, ale zriedkavo dozrievajú. Ovulácia sa nevyskytuje, žlté telo sa nevytvára. To vedie k hormonálnej nerovnováhe - najčastejšia príčina rakoviny.

V rizikovej skupine sú ženy, ktoré nemali tehotenstvo a pôrod, ako aj ženy s obezitou, cukrovkou, metabolickými a endokrinnými poruchami. [0003] Pozadované ochorenia, ktoré spôsobujú rakovinu tela reprodukčného orgánu, sú polypy v maternici, hyperplázia endometria, myóm, polycystický vaječník.

Diagnóza onkológie komplikuje stav steny maternice pri rakovinových léziách. Endometrium sa uvoľní, vlákna sú usporiadané v rôznych smeroch, svalové tkanivo je oslabené. Hranice maternice sú rozmazané, viditeľné polypousové výrastky.

Bez ohľadu na štádium patologického procesu je karcinóm endometria detekovaný ultrazvukom. Na stanovenie prítomnosti metastáz a lokalizácie nádoru sa uchýli k hysteroskopii. Okrem toho sa žene odporúča, aby podstúpila biopsiu, röntgenové žiarenie a sériu testov (moč, krv, hemostáza).

Včasná diagnóza umožňuje potvrdiť alebo vylúčiť rast nádorového nádoru, jeho povahu, veľkosť, typ a rozsah rozšírenia do susedných orgánov.

Terapia ochorenia

Liečba rakoviny maternice sa prideľuje individuálne v závislosti od štádia a formy ochorenia, ako aj od veku a celkového stavu ženy.

Konzervatívna terapia sa používa len v počiatočných štádiách. Ženy v reprodukčnom veku s odhaleným ochorením 1. - 2. stupňa dostávajú hormonálnu liečbu. Počas liečby sa má pravidelne testovať. Lekári tak sledujú stav bunkového jadra, zmeny v štruktúre výstelky maternice a dynamiku ochorenia.

Najúčinnejšou metódou je odstránenie postihnutej maternice (čiastočné alebo úplné). Na odstránenie jednotlivých patologických buniek po operácii je predpísaný priebeh radiačnej alebo chemickej terapie. V prípadoch rýchleho rastu endometria a rýchleho nárastu rakoviny odstránia lekári genitálny orgán, vaječníky a prívesky.

S včasnou diagnózou a včasnou liečbou poskytuje ktorákoľvek z terapeutických metód pozitívne výsledky a zvyšuje šance na zotavenie.

definícia

Čo je to? Proliferačná fáza je štádium aktívneho bunkového delenia akéhokoľvek tkaniva (zatiaľ čo jeho aktivita neprekračuje normálne, to znamená, že nie je patologická). V dôsledku tohto procesu sa tkanivá obnovia, regenerujú, expandujú. Počas delenia sa objavujú normálne, netypické bunky, z ktorých sa vytvára zdravé tkanivo, v tomto prípade endometrium.

Ale v prípade endometria je to proces aktívneho zvyšovania sliznice, jej zahusťovania. Takýto proces môže byť spôsobený prirodzenými príčinami (fáza menštruačného cyklu) a patologickými.

Treba poznamenať, že proliferácia je termín použiteľný nielen na endometrium, ale aj na niektoré iné tkanivá v tele.

Proliferatívne endometrium sa často objavuje, pretože počas menštruácie boli mnohé bunky funkčnej (obnovenej) časti endometria odmietnuté. V dôsledku toho sa výrazne zmenšil. Vlastnosti cyklu sú také, že pre nástup nasledujúcej menštruácie musí táto sliznica obnoviť svoju hrúbku funkčnej vrstvy, inak nebude nič aktualizované. To je to, čo sa deje v štádiu proliferácie.

V niektorých prípadoch môže byť takýto proces spôsobený patologickými zmenami. Konkrétne hyperplázia endometria (ochorenie, ktoré môže bez vhodnej liečby viesť k neplodnosti) je tiež charakterizované zvýšeným delením buniek, čo vedie k zhrubnutiu endometriálnej funkčnej vrstvy.

Fáza vylučovania

Sekrečná fáza prebieha takmer okamžite po proliferácii (alebo po 1 dni) a je s ňou neoddeliteľne spojená. To tiež rozlišuje rad etáp - skoré, stredné a neskoré. Vyznačujú sa množstvom typických zmien, ktoré pripravujú endometrium a telo ako celok pre menštruačnú fázu. Endometrium sekrečného typu je husté, hladké a to platí pre základné aj funkčné vrstvy.

Táto fáza trvá od pätnásteho do osemnásteho dňa cyklu. Vyznačuje sa slabou expresiou sekrécie. V tomto štádiu sa začína rozvíjať.

V tomto štádiu prebieha sekrécia čo najaktívnejšie, najmä v polovici fázy. Mierny zánik sekrečnej funkcie sa pozoruje až na konci tohto štádia. Trvá od dvadsiateho do dvadsiateho tretieho dňa

Pre neskorú fázu sekrečnej fázy je charakteristická postupná zánik sekrečnej funkcie, s úplným vymiznutím na nule na konci tohto štádia, po ktorom žena začne menštruáciu. Tento proces trvá 2-3 dni od dvadsiateho štvrtého do dvadsiateho ôsmeho dňa. Za zmienku stojí znak charakteristický pre všetky štádiá - trvajú 2-3 dni, pričom presné trvanie závisí od počtu dní v menštruačnom cykle konkrétneho pacienta.

Proliferatívne ochorenia

Endometrium vo fáze proliferácie sa veľmi aktívne rozširuje, jeho bunky sa delia pôsobením rôznych hormónov. Potenciálne je tento stav nebezpečný vývojom rôznych typov ochorení spojených s abnormálnym bunkovým delením - neoplazmy, prerastanie tkaniva, atď. V procese prenosu štádií do vývoja patológií tohto typu sa môže vyskytnúť nejaká porucha. Súčasne je sekrečné endometrium takmer úplne nedotknuté.

Najtypickejšou chorobou, ktorá sa vyvíja v dôsledku porušenia proliferačnej fázy sliznice, je hyperplázia. Toto je stav abnormálneho rastu endometria. Ochorenie je veľmi závažné a vyžaduje včasnú liečbu, pretože spôsobuje závažné príznaky (krvácanie, bolesť) a môže viesť k úplnej alebo čiastočnej neplodnosti. Percento prípadov jeho reinkarnácie v onkológii je však veľmi nízke.

Existuje hyperplázia v prípadoch porúch hormonálnej regulácie štiepneho procesu. V dôsledku toho sa bunky delia dlhšie a aktívnejšie. Sliznicová vrstva je výrazne zahustená.

Prečo je inhibícia proliferačných procesov?

Inhibícia procesov proliferácie endometria je proces, tiež známy ako nedostatočnosť druhej fázy menštruačného cyklu, charakterizovaný skutočnosťou, že proces proliferácie nie je dostatočne aktívny alebo vôbec nie je aktívny. To je príznak menopauzy, zlyhania vaječníkov a nedostatku ovulácie.

Tento proces je prirodzený a pomáha predpovedať nástup menopauzy. Môže to však byť aj patologická, ak sa u ženy v reprodukčnom veku vyvinie, čo naznačuje hormonálnu nerovnováhu, ktorú je potrebné napraviť, pretože môže viesť k dysmenorea a sterilite.

Proliferácia endometria: čo to je

Na pochopenie tohto procesu je potrebné študovať anatómiu a fyziológiu ženského tela. V sliznici maternice sa počas celého cyklu vyskytujú cyklické zmeny. Tieto zmeny sa týkajú predovšetkým endometria. Endometrium hrá významnú úlohu vo fungovaní maternice.

Úloha endometria pri reprodukčnej funkcii žien

Štruktúra endometriálnej vrstvy je pomerne zložitá. Štruktúra endometria zahŕňa také štruktúry:

 • Železná a vonkajšia vrstva epitelu,
 • Hlavná látka
 • strom,
 • Cievne lôžko.

Hlavnou funkciou endometria je zabezpečiť implantáciu embrya a jeho ďalší úspešný vývoj. Endometrium prispieva k normálnej homeostáze v maternici, čo zabezpečuje normálne fungovanie plodu. Proliferácia endometria vedie k rastu cievneho lôžka, čo zlepšuje zásobovanie plodu krvou. Tieto vaskulárne štruktúry sa následne stanú súčasťou placenty.

Počas celého mesiaca sa v maternici vyskytujú cyklické zmeny. Zahŕňajú tieto fázy:

 • Fáza šírenia,
 • Stupeň pred sekréciou
 • Sektorová fáza,
 • Štádium menštruačného toku.

Aby sa správne vyhodnotili cyklické zmeny endometria, malo by sa vziať do úvahy trvanie cyklu a jeho klinické znaky (prítomnosť dysfunkčných sekrétov maternice, trvanie sekrečnej fázy, objem menštruačného krvácania počas mesiaca).

Včasné štádium proliferácie endometria

Včasná proliferácia endometria predstavuje 5-7 dní menštruačného cyklu. Táto fáza je histologicky charakterizovaná tým, že kubický epitel sa nachádza na povrchu sliznice, žľazy vnútornej vrstvy maternice sú pravouhlé trubice s úzkym lúmenom. Pri vykonávaní prierezu majú žľazy, ktoré sú v počiatočnom štádiu proliferácie, formu oválnych alebo zaoblených štruktúr. V tomto prípade sa endometrium skladá z prizmatického epitelu. V skorom štádiu proliferácie má epitel malé výšky, bunky obsahujú oválne jadrá, ktoré sú lokalizované v bazálnej časti buniek. Zároveň majú intenzívnu farbu. Pre skoré štádium proliferácie je charakteristické, že stroma zahŕňa bunky vretenovitého tvaru s veľkými jadrami. Súčasne sa artérie vyznačujú špirálovými záhybmi.

Stredné štádium endometriálnej proliferácie

Endometrium strednej fázy proliferácie je pozorované na 8. až 10. deň menštruačného cyklu. Vývoj povrchového epitelu s vysokou hranolom sa zisťuje na povrchu sliznice, fragmenty endometria proliferačnej fázy v strednom štádiu sa vyznačujú miernym vývojom žliaz. V jadrách buniek je možné zaznamenať prítomnosť viacerých mitóz. Stredné štádium proliferácie endometria je charakterizované prítomnosťou apikálnej časti sliznice. Stroma má edematóznu uvoľnenú štruktúru.

Endometrická fáza proliferácie neskorej fázy

Neskorá proliferácia endometria sa pozoruje v priebehu 11-14 dní cyklu. Endometrium neskorej fázy proliferácie sa vyznačuje tým, že žľazy získavajú zakrivený tvar. Žľazy majú široký lúmen a ich jadrá sú na rôznych úrovniach. V bazálnych deleniach sa môžu objaviť vakuoly s malým priemerom, ktoré obsahujú glykogén. Endometriálna neskorá proliferácia odlišuje šťavnatú stromatu s veľkými jadrami. Zároveň jadrá získavajú zaoblený tvar a menej intenzívnu farbu. Stroma je šťavnatá, jadrá sú zväčšené, zaoblené a menej intenzívne zafarbené. Fragmenty fázy endometriálnej proliferácie v neskoršom štádiu majú spletité cievy.

Ako diagnostikovať endometriálne fragmenty proliferačnej fázy

Jednou z najviac informatívnych metód diagnostiky proliferatívnych zmien v endometriu je hysteroskopia s biopsiou. Každá fáza menštruačného cyklu je charakterizovaná vlastným histologickým obrazom. Histologicky je skoré štádium proliferácie endometria charakterizované prítomnosťou tenkého ružového epitelu. Existujú oblasti s ohniskami krvácania a fragmentmi škrupín, ktoré neboli odmietnuté.

Histologicky sa stredné štádium proliferácie endometria líši od skorého štádia tým, že sa v tomto štádiu významne zvyšuje počet mitóz. Taktiež existujú jednotlivé nádoby so stenami.

Histologicky je neskorá proliferácia endometria charakterizovaná zhrubnutím endometriálnej funkčnej vrstvy. V tomto štádiu neexistuje rozdelenie na zóny rozdelenia.

Štruktúra endometria

Štruktúrna štruktúra endometria pozostáva z dvoch hlavných vrstiev - bazálnej a funkčnej. Bazálna vrstva nie je veľmi citlivá na zmenu, pretože je určená na obnovenie funkčnej vrstvy počas nasledujúceho cyklu. Jeho štruktúra je pevne pritlačená k sebe bunky, prepichnuté viacerými krvnými cievami. Normálne je bazálna vrstva v rozsahu 1 - 1,5 cm, funkčná vrstva sa naopak pravidelne mení. Je to spôsobené poškodením počas menštruácie, pôrodom, chirurgickými zákrokmi počas potratov a diagnostických postupov. Existuje niekoľko hlavných fáz cyklu: proliferatívna, menštruačná, sekrečná a pred sekrečná. Tieto striedania by sa mali vykonávať pravidelne av súlade s funkciami, ktoré sú potrebné pre ženské telo v každom konkrétnom období.

Normálna štruktúra endometria

V rôznych fázach cyklu je stav endometria v maternici odlišný. Napríklad na konci obdobia proliferácie sa bazálna sliznicová vrstva zvýši na 2 cm a sotva reaguje na hormonálne účinky. V počiatočnom období cyklu je sliznica maternice ružová, hladká, v poslednom cykle sa vytvorili malé oblasti neúplne oddelenej funkčnej vrstvy. Počas nasledujúceho týždňa dochádza k proliferácii endometria proliferatívneho typu spôsobeného bunkovým delením.

Krvné cievy sú skryté v záhyboch spôsobených nerovnomerne zahustenou vrstvou endometria. Najväčšie vrstvenie slizníc v proliferatívnom endometriu sa pozoruje na zadnej stene maternice a jej dna, zatiaľ čo predná stena a časť miesta pre deti na dne zostáva takmer nezmenená. Sliznica v tomto období môže dosiahnuť hrúbku 12 mm. V ideálnom prípade by mala byť funkčná vrstva na konci cyklu úplne zamietnutá, ale to sa zvyčajne nestane a odmietnutie nastane len na vonkajších častiach.

Formy odchýlky štruktúry endometria od normy

Rozdiely v hrúbke endometria od normálnych hodnôt sa vyskytujú v dvoch prípadoch - z funkčných dôvodov a ako výsledok patológie. Funkčné sa prejavuje v ranom gestačnom veku, týždeň po oplodnení vajíčka, pri ktorom dochádza k zahusťovaniu detského miesta.

Patologické príčiny sú spôsobené zhoršeným delením správnych buniek, čo vedie k nadmernému tkanivu, čo vedie k tvorbe nádorových útvarov, napríklad hyperplázie endometria v dôsledku hormonálneho zlyhania. Hyperpláziu možno pripísať viacerým typom:

 • železné, bez jasného oddelenia funkčných a bazálnych vrstiev so zvýšeným počtom žliaz rôznych tvarov, t
 • žľazová cystická forma, v ktorej cysty tvoria súčasť žliaz,
 • fokálne, s proliferáciou epitelového tkaniva a tvorbou polypov,
 • atypické, charakterizované modifikovanou štruktúrou v štruktúre endometria s poklesom počtu spojovacích buniek.

Fokálna forma atypickej hyperplázie je nebezpečná a môže sa vyvinúť do rakoviny maternice. Najčastejšie sa táto patológia vyskytuje u žien počas menopauzy.

Fázy vývoja endometria

Počas menštruačného cyklu väčšina endometria odumiera, ale takmer súčasne s nástupom menštruácie začína jeho regenerácia bunkovým delením a po 5 dňoch sa štruktúra endometria považuje za úplne obnovenú, aj keď je stále tenká.

Proliferačná fáza prechádza dvoma cyklami - počiatočnou fázou a neskorou fázou. Endometrium počas tohto obdobia je schopné rásť a od nástupu menštruácie až do ukončenia ovulácie sa jej vrstva zvyšuje 10-krát, pričom v prvom štádiu je membrána vo vnútri maternice pokrytá valcovým nízkym epitelom s tubulárnymi žľazami. S prechodom druhého cyklu proliferatívneho typu endometria je pokrytá vyššou vrstvou epitelu a žľazy v ňom sa predlžujú a stávajú sa zvlnenými. Počas štádia presector, endometriálne žľazy menia svoj tvar a zväčšujú veľkosť. Štruktúra sliznice sa stáva sakrálnou s veľkými glandulárnymi bunkami, ktoré produkujú hlien.

Stupeň sekrécie endometria sa vyznačuje hustým a hladkým povrchom a čadičovými vrstvami, ktoré nie sú aktívne.

Je to dôležité! Stupeň proliferácie endometria sa zhoduje s obdobím tvorby a vývoja folikulov.

Funkcia šírenia

Každý mesiac dochádza k zmenám v tele, určených pre okamih nástupu tehotenstva a obdobia začiatku tehotenstva. Промежуток времени между этими событиями получил название менструального цикла. Гистероскопическое состояние эндометрия пролиферативного типа зависит от дня цикла, например, в начальном периоде он ровный и достаточно тонкий.V neskorom období dochádza k významným zmenám v štruktúre endometria, je zhrubnutý, má jasnú naružovitú farbu s bielym nádychom. V tomto období proliferácie sa odporúča skúmať ústa vajíčkovodov.

Formy hyperplázie

Glandulárna manifestácia hyperplázie u žien sa vyskytuje vo vyššom veku, v období menopauzy a po nej. Pri hyperplázii má endometrium zhrubnutú štruktúru a polypy vytvorené v maternici, vyčnievajúce do nej. Epiteliálne bunky s týmto ochorením sú väčšie ako normálne bunky. Keď sú podobné formy glandulárnej hyperplázie zoskupené alebo tvoria glandulárne štruktúry. Je dôležité, aby takáto forma ďalej nerozdeľovala vytvorené bunky a spravidla len zriedka má malígny smer.

Atypická forma označuje prekancerózne stavy. V mladosti sa nevyskytuje a prejavuje sa v období menopauzy u starších žien. Počas vyšetrenia je možné pozorovať zvýšenie počtu buniek cylindrického epitelu, ktorý má veľké jadrá a malé jadrá. Tiež sa zistili ľahšie bunky s lipidmi, ktorých počet priamo súvisí s prognózou a výsledkom ochorenia. Atypická glandulárna hyperplázia má u 2-3% žien malígnu formu. V niektorých prípadoch môže začať zvrátiť vývoj, ale to sa deje len počas liečby hormonálnymi liekmi.

Terapia ochorenia

Hyperplázia endometria, ktorá sa vyskytuje bez veľkých zmien v štruktúre sliznice, je zvyčajne liečiteľná. Na tento účel vykonajte štúdiu s použitím diagnostickej kyretáže, po ktorej sa vzorky slizníc pošlú do laboratória na analýzu. Ak bol diagnostikovaný atypický priebeh, operácia sa vykonáva s kyretážou. Ak je potrebné zachovať reprodukčné funkcie a zachovať schopnosti počať po kyretáži, pacient bude musieť dlhodobo užívať hormonálne prípravky s progestínmi. Po vymiznutí patologických porúch u žien najčastejšie začína tehotenstvo.

Proliferácia vždy znamená intenzívny rast buniek, ktoré majú rovnaký charakter, začínajú simultánny vývoj na jednom mieste, to znamená lokálne lokalizovanom. Pri ženských cyklických funkciách dochádza k proliferácii s pravidelnosťou a počas celého života. Počas menštruácie je endometrium odmietnuté a potom je obnovené bunkovým delením. Ženy, ktoré majú akékoľvek abnormality v nájdených reprodukčných funkciách alebo patológiách, by mali zvážiť fázu proliferácie, v ktorej sa endometrium nachádza počas ultrazvukového vyšetrenia alebo počas diagnostického šrotu maternice. Pretože v rôznych obdobiach cyklu sa môžu tieto čísla navzájom výrazne líšiť.

Aká štruktúra je normálna

Stav endometria v maternici závisí od fázy menštruačného cyklu. Keď sa čas proliferácie skončí, hlavná vrstva dosiahne 20 mm a je takmer imúnna voči vplyvu hormónov. Keď sa cyklus práve začína, endometrium je hladké, naružové. Pri ohniskových oblastiach nie je oddelená aktívna vrstva endometria, ktorá zostala z predchádzajúcej menštruácie. Počas nasledujúcich siedmich dní sa proliferatívna membrána endometria postupne zosilňuje v dôsledku aktívneho bunkového delenia. Nádoby sa zmenšujú, skrývajú sa za drážkami, ktoré sa objavujú v dôsledku nehomogénneho zhrubnutia endometria. Sliznica na zadnej stene maternice, v spodnej časti, je hrubšia. Naopak „detská sedačka“ a predná stena maternice sa menia minimálne. Vrstva sliznice je asi 1 cm. Keď je menštruačný cyklus ukončený, normálny endometriálny obal je normálne úplne odmietnutý, ale v niektorých oblastiach je obvykle odmietnutá len časť vrstvy.

Formy odchýlky od normy

Narušenie normálnej hrúbky endometria nastáva buď z prirodzeného dôvodu alebo má patologický charakter. Napríklad v prvých siedmich dňoch po oplodnení sa zmení hrúbka krytia endometria - miesto pre deti sa zhrubne. V patológii sa počas abnormálneho bunkového delenia vyskytuje zhrubnutie endometria. V dôsledku toho sa objaví extra sliznicová vrstva.

Čo je to proliferácia endometria

Proliferácia je fáza rýchleho bunkového delenia v tkanivách, ktorá neprekračuje štandardné hodnoty. Počas tohto procesu sa sliznica regeneruje a expanduje. Nové bunky nie sú atypického typu, tvoria normálne tkanivo. Proliferácia je proces, ktorý nie je charakteristický len pre endometrium. Niektoré ďalšie tkanivá tiež podliehajú procesu proliferácie.

Spôsobuje proliferáciu

Dôvodom objavenia sa proliferatívneho typu endometria v dôsledku aktívneho odmietnutia aktívnej vrstvy sliznice maternice. Potom sa stáva veľmi tenkou. A mali by sa regenerovať pred nasledujúcou menštruáciou. Aktívna vrstva sa obnovuje počas proliferácie. Niekedy má patologické príčiny. Proces proliferácie sa napríklad vyskytuje s hyperpláziou endometria. (Ak neliečite hyperpláziu, potom je ťažké otehotnieť). Pri hyperplázii dochádza k aktívnemu deleniu buniek a aktívna vrstva sliznice maternice zhrubne.

Prečo sa proliferácia spomaľuje

Inhibícia procesov proliferácie endometria alebo nedostatočnosti druhého štádia menštruačného cyklu sa vyznačuje tým, že bunkové delenie sa zastaví alebo pôjde oveľa pomalšie ako obvykle. Toto sú hlavné príznaky hroziacej menopauzy, deaktivácie vaječníkov a ukončenia ovulácie. Je to normálny jav, ktorý je charakteristický pred menopauzou. Ak sa však u mladej ženy vyskytne inhibícia, potom je to znak hormonálnej nestability. Tento patologický jav sa musí liečiť, vedie k ukončeniu menštruačného cyklu v predstihu a neschopnosti otehotnieť.

Účel a štruktúra endometria

Podľa štruktúry endometria možno rozdeliť do dvoch vrstiev: bazálne a funkčné.

Zvláštnosťou prvej vrstvy je, že sa takmer nemení a je základom regenerácie funkčnej vrstvy v nasledujúcom menštruačnom období.

Vrstva sa skladá z buniek tesne susediacich, spájajúcich tkanivá (stroma), zásobovaných žľazami a veľkým množstvom vetvených ciev. V normálnom stave sa jeho hrúbka pohybuje od jedného do jedného a pol centimetra.

Naproti tomu bazálna funkčná vrstva neustále prechádza zmenami. Je to spôsobené poškodením jeho integrity v dôsledku odlupovania počas krvného obehu počas menštruácie, pôrodu, umelého potratu, kyretáže počas diagnostiky.

Endometrium je určené na vykonávanie viacerých funkcií, z ktorých hlavnou je poskytovanie nevyhnutných podmienok pre nástup a úspešné tehotenstvo, keď sa zvyšuje počet žliaz a ciev v štruktúre placenty. Jedným z cieľov miesta pre deti je zásobovanie embrya živinami a kyslíkom. Ďalšou funkciou je zabrániť lepeniu protiľahlých stien maternice.

Fázy menštruačného cyklu

V ženskom tele dochádza ku zmenám každý mesiac, počas ktorých sa vytvárajú priaznivé podmienky pre koncepciu a nosenie. Obdobie medzi nimi sa nazýva menštruačný cyklus a trvá od 20 do 30 dní. Začiatok cyklu je prvým dňom menštruácie.

Akékoľvek abnormality, ktoré sa vyskytli počas tohto obdobia, poukazujú na prítomnosť akýchkoľvek nezrovnalostí v tele ženy. Cyklus je rozdelený do troch fáz:

Proliferácia - proces bunkovej reprodukcie delením, vedúci k rastu telesných tkanív. Proliferácia endometria je zvýšenie tkanív sliznice vnútri maternice v dôsledku rozdelenia normálnych buniek. Tento jav sa môže vyskytnúť ako súčasť menštruačného cyklu a má patologický pôvod.

Trvanie proliferačnej fázy je približne 2 týždne. Zmeny, ku ktorým dochádza v endometriu počas tohto obdobia, sú dôsledkom zvýšenia počtu hormónov estrogénu, ktorý je produkovaný dozrievajúcim folikulom. Táto fáza zahŕňa tri fázy: skoré, stredné a neskoré.

Pre počiatočné štádium, ktoré trvá 5 dní až 1 týždeň, je charakteristické nasledovné: povrch endometria je pokrytý cylindrickými epiteliálnymi bunkami, žľazy sliznice pripomínajú rovné tubuly; , majú oválny tvar a intenzívnu farbu. Bunky spájajúce tkanivá (stroma) tvaru vretena s veľkými jadrami. Krvné tepny nie sú takmer mučené.

Stredné štádium, ktoré začína ôsmy - desiaty deň, je vlastné skutočnosti, že slizničná rovina je pokrytá vysokými epiteliálnymi bunkami prizmatického vzhľadu.

Žľazy majú mierne stočený tvar. Jadrá strácajú svoju farbu, zväčšujú veľkosť, sú na rôznych úrovniach. Objaví sa veľký počet buniek získaných nepriamym delením. Stroma sa uvoľní a edematózne.

Pre neskorú fázu, ktorá trvá od 11. do 14. dňa, je charakteristické, že žľazy sa stávajú mučivými, jadrá všetkých buniek sú na rôznych úrovniach. Epitel je jednovrstvový, ale s viacerými radmi. V niektorých bunkách sa objavujú malé vakuoly, ktoré obsahujú glykogén. Nádoby sa stáčajú. Jadrá buniek majú viac zaoblený tvar a výrazne zväčšujú veľkosť. Strom sa nalial.

Sekrečná fáza cyklu je rozdelená do etáp:

 • skorý, trvajúci od 15 do 18 dní cyklu,
 • v priemere s najvýraznejšou sekréciou, ktorá sa vyskytuje od 20 do 23 dní,
 • neskoro (vyblednutie sekrécie), od 24 do 27 dní.

Menštruačná fáza sa skladá z dvoch období:

 • deskvamácia, ku ktorej dochádza od 28. do 2. dňa cyklu a ktorá sa vyskytne v prípade, že nedôjde k oplodneniu,
 • regenerácia, ktorá trvá 3 až 4 dni a začína pred úplným oddelením funkčnej vrstvy endometria, ale spolu so začiatkom rastu epitelových buniek proliferačnej fázy.

Normálna štruktúra endometria

Pomocou hysteroskopie (vyšetrenie dutiny maternice) je možné posúdiť štruktúru žliaz, vyhodnotiť stupeň výskytu nových krvných ciev v endometriu, určiť hrúbku bunkovej vrstvy. V rôznych fázach menštruačného obdobia sa výsledky vyšetrení navzájom líšia.

Normálne má bazálna vrstva hrúbku od 1 do 1,5 cm, ale na konci proliferačnej fázy sa môže zvýšiť na 2 cm. Na hormonálne účinky jeho reakcie je slabá.

Počas prvého týždňa je vnútorný povrch sliznice maternice hladký, natretý svetloružovou farbou s malými časticami neoddelenej funkčnej vrstvy posledného cyklu.

V druhom týždni dochádza k proliferácii endometria proliferatívneho typu spojeného s aktívnym delením zdravých buniek.

Je nemožné zobraziť krvné cievy. V dôsledku nerovnomerného zhrubnutia endometria sa na vnútorných stenách maternice objavujú záhyby. Vo fáze proliferácie má zadná stena a dno normálne najhrubšie vrstvenie slizníc a predná stena a spodná časť miesta pre deti sú najtenšie. Hrúbka funkčnej vrstvy sa pohybuje od piatich do dvanástich milimetrov.

Normálne by malo dôjsť k úplnému odmietnutiu funkčnej vrstvy takmer k bazálnej. V skutočnosti nedochádza k úplnému oddeleniu, odmietajú sa iba vonkajšie oblasti. Ak nie sú žiadne klinické poruchy menštruačnej fázy, potom je to individuálna norma.

Odchýlky od normy

Rozdiel medzi hrúbkou endometria a indikátormi normy sa môže objaviť z dvoch dôvodov: funkčných a patologických. Funkčným dôvodom je začiatok tehotenstva, kedy dochádza k nárastu hrúbky vnútorného povrchu dieťaťa. Takáto zmena nastáva týždeň po nástupe oplodnenia vajíčka.

Patologickou príčinou je zlyhanie procesu bunkového delenia, ktoré vedie k nadmernému množstvu nového tkaniva. Tento nadbytok vedie k vzniku nádorov, ktorých príkladom je hyperplázia endometria. Zdá sa, že v dôsledku hormonálnej poruchy v menštruácii.

Existuje niekoľko typov hyperplázie:

 • železná (hranica medzi bazálnymi a funkčnými vrstvami chýba, počet žliaz rastie, ich formy sú odlišné),
 • cystická žľaza (niektoré žľazy sa stávajú cystickými),
 • fokálne (tkanivá rastú s epitelom vrások a žľazou, tvoria sa žľazové a vláknité polypy),
 • atypické (štruktúra endometria sa mení, počet spojivových buniek klesá).

Glandulárna a glandulárna cystická hyperplázia málokedy vedie k zhubným nádorom. Posledné dva typy sú najnebezpečnejšie a ohrozujú onkológiu, môžu sa často vyvinúť do rakoviny maternice.

Najčastejšie sa táto patológia vyskytuje v proliferatívnej fáze endometria, ženy v menopauzálnom veku (nad päťdesiat rokov) ju trpia.

Vývojové funkcie

Endometrium - čo to je? Tento termín sa vzťahuje na sliznicovú vrstvu obloženú vnútorným povrchom maternice. Táto vrstva má komplexnú štruktúrnu štruktúru, ktorá obsahuje nasledujúce fragmenty:

 • žľazová epiteliálna vrstva,
 • hlavnej látky
 • stróma,
 • cievy.

Endometrium vykonáva dôležité funkcie v ženskom tele. Je to vrstva sliznice maternice, ktorá je zodpovedná za pripojenie vajíčka a nástup úspešného tehotenstva. Po počatí poskytujú krvné cievy cievy kyslík a základné živiny.

Proliferácia endometria prispieva k rastu cievneho lôžka pre normálne zásobovanie embrya krvou a tvorbu placenty. Počas menštruačného cyklu nastáva rad cyklických zmien v maternici, rozdelených do nasledujúcich po sebe nasledujúcich štádií:

 • Endometrium vo fáze proliferácie charakterizované intenzívnym rastom v dôsledku reprodukcie bunkových štruktúr prostredníctvom ich aktívneho delenia. V proliferačnej fáze rastie endometrium, čo môže byť úplne normálny fyziologický fenomén, časť menštruačného cyklu a znak nebezpečných patologických procesov.
 • Sekrečná fáza - v tomto štádiu je endometriálna vrstva pripravená na menštruačnú fázu.
 • Menštruačná fáza, endometriálna deskvamácia - deskvamácia, odmietnutie zväčšenej endometriálnej vrstvy a jej odstránenie z tela menštruačnou krvou.

Pre adekvátne vyhodnotenie cyklických zmien endometria a ako dobre je jeho stav normálny, sa musia vziať do úvahy faktory, ako je trvanie menštruačného cyklu, štádium proliferácie a obdobie utajenia, prítomnosť alebo neprítomnosť krvácania z maternice dysfunkčnej povahy.

Fázy proliferácie endometria

Proces endometriálnej proliferácie zahŕňa niekoľko po sebe idúcich štádií, čo zodpovedá konceptu normy. Absencia jednej z fáz alebo zlyhaní v jej priebehu môže znamenať rozvoj patologického procesu. Celé obdobie trvá dva týždne. Počas tohto cyklu sa folikuly dozrievajú, stimulujú sekréciu hormónu estrogénu, pri čom dochádza k rastu endometriálnej uterinnej vrstvy.

Rozlišujú sa tieto fázy fázy proliferácie:

 1. Včasný - trvá 1 až 7 dní menštruačného cyklu. Membrána sliznice maternice sa mení v počiatočnom štádiu fázy. Na endometriu sú prítomné epitelové bunky. Krvné cievy prakticky nie sú zvinuté a stromálne bunky majú špecifický tvar pripomínajúci vreteno.
 2. Stredná - krátka fáza, ktorá sa vyskytuje medzi 8. a 10. dňom menštruačného cyklu. Endometriálna vrstva je charakterizovaná tvorbou určitých bunkových štruktúr vytvorených počas nepriameho delenia.
 3. Neskorá fáza pokračuje od 11. do 14. dňa cyklu. Endometrium je pokryté spletenými žľazami, epitel je viacvrstvový, bunkové jadrá majú zaoblený tvar a veľkú veľkosť.

Vyššie uvedené stupne musia spĺňať stanovené kritériá normy a sú neoddeliteľne spojené so sekrečnou fázou.

Fázy sekrécie endometria

Sekrečné endometrium sa líši hustotou a hladkosťou. Sekrečná transformácia endometria začína bezprostredne po ukončení proliferačného štádia.

Experti identifikujú nasledujúce štádiá sekrécie endometriálnej vrstvy:

 1. V počiatočnom štádiu - pozorované od 15 do 18 dní menštruačného cyklu. V tomto štádiu je sekrécia veľmi slabá, proces sa len začína rozvíjať.
 2. Stredná fáza sekrečnej fázy prebieha od 21 do 23 dní cyklu. Táto fáza je charakterizovaná zvýšenou sekréciou. Mierne potlačenie procesu sa zaznamenáva až po ukončení fázy.
 3. Neskoré - v neskorom štádiu sekrečnej fázy je typická supresia sekrečnej funkcie, ktorá dosahuje svoj vrchol na začiatku menštruácie, po ktorej začína proces reverzného vývoja endometriálnej uterinnej vrstvy. Neskorá fáza sa pozoruje v období od 24 do 28 dní menštruačného cyklu.

Nebezpečenstvo potlačenia proliferácie

Торможение пролиферативных процессов эндометриального слоя — довольно распространенное явление, характерное для климактерического периода и угасания яичниковых функций.

У пациенток репродуктивного возраста данная патология чревата развитием гипоплазии и дисменореи. Počas procesov hypoplastickej povahy sa vrstva sliznice maternice riedi, v dôsledku čoho sa oplodnené vajíčko nemôže normálne fixovať v stene maternice a nenastáva tehotenstvo. Choroba sa vyvíja na pozadí hormonálnych porúch a vyžaduje primeranú, včasnú lekársku starostlivosť.

Proliferatívna endometrium je rozširujúca sa sliznica maternice, môže byť prejavom normy alebo znakom nebezpečných patológií. Proliferácia je charakteristická pre ženské telo. Počas obdobia menštruácie je endometriálna vrstva odmietnutá, potom je postupne obnovená aktívnym bunkovým delením.

U pacientov s poruchami reprodukčných funkcií je dôležité zvážiť štádium vývoja endometria pri vykonávaní diagnostických vyšetrení, pretože v rôznych obdobiach môžu mať indikátory významné rozdiely.

Pin
Send
Share
Send
Send