Zdravie

Bolesti brucha u žien

Pin
Send
Share
Send
Send


Bolesť brucha počas menštruácie - ako kazia život! Našťastie nie všetci - ženy zažívajú toto obdobie inak, niektorí ho prekvapujúco rýchlo a ľahko, takmer bez toho, aby si o sebe pripomínali, iní očakávajú menštruáciu každý mesiac s hrôzou. Niektorí ľudia pociťujú menštruáciu v priebehu brucha počas menštruácie, že „ani na stene“ lieky proti bolesti nepomáhajú, nemôžu správne spať, čo veľmi narúša rytmus života.

Lekári spájajú tento príznak s takou chorobou ako je dysmenorea. Choroba je pomerne bežná, ale nie je tak ľahko a rýchlo liečiteľná, s touto chorobou existuje mnoho kontraindikácií a následkov. Dysmenorea je len jednou z možných príčin bolesti dolnej časti brucha počas menštruácie, ale ak je pre vás každá menštruácia tiež bolestivá, s najväčšou pravdepodobnosťou ju máte. Existuje primárna a sekundárna dysmenorea.

Primárny je spojený s porušením hladiny ženského pohlavného hormónu prostaglandínu. Faktom je, že, ako viete, menštruácia je odpoveďou tela na neferilizáciu vajíčka, t. nedostatok tehotenstva. A práve v období od konca ovulácie až po menštruáciu sa menia hormonálne zmeny v ženskom tele, čo vedie k menšej bolesti brucha počas menštruácie. Ak žena produkuje hormón prostaglandín veľa, potom k bolesti v bruchu je pridaný migréna, nevoľnosť, všeobecná malátnosť. Pri pravidelnom sledovaní uvedených príznakov sa poraďte s lekárom.

Pri sekundárnej dysmenorey, bolesť v spodnej časti brucha počas menštruácie naznačuje zápalový proces v tele, a to nemusí byť spojené s genitálií vôbec. V tomto prípade je naliehavá potreba poradiť sa s lekárom a nájsť zdroj zápalu. Bolesť brucha počas menštruácie môže nastať v dôsledku početných potratov, ťažkej práce, operácií, vírusových ochorení a poranení. Tiež bolesť brucha počas menštruácie môže byť dôsledkom použitia vnútromaternicového zariadenia ako prostriedku antikoncepcie.

Príčiny menštruačnej bolesti

Bolesť - signál telu o zmenách a porušeniach. Nemožno ju ignorovať, pretože je to príznak chorôb reprodukčného a močového systému. Nie všetky prípady bolesti sú však dôvodom na obavy.

POZOR! Akútna bolesť je vážnym dôvodom na zavolanie sanitky. Môže sa vyskytnúť v dôsledku zápalu cysty alebo apendicitídy aj počas menštruácie. V takom prípade musíte upustiť od užívania akýchkoľvek liekov a čakať na príchod lekára. Vlastná liečba je nebezpečná.

Ako zmierniť bolesť počas menštruácie

POZOR! Ak chcete zistiť presnú príčinu bolesti pri menštruácii môže iba špecialista. Avšak, pre to musíte vedieť nielen povahu bolesti, ale aj umiestnenie.

Video - Bolestivá menštruácia

Cystitída sa často zhoršuje počas menštruácie. V bruchu sa vyskytujú ostré a nepríjemné bolesti, ktoré sa počas močenia zhoršujú. Môže sa vyskytnúť aj pocit ťažkosti v dolnej časti brucha a silná bolesť v bedrovej oblasti. Stojí za zváženie, že cystitída má iné vlastnosti, ktoré uľahčujú rozpoznanie:

 • pálenie a svrbenie v pošve,
 • silné začervenanie a podráždenie
 • zvýšená telesná teplota
 • bolesti hlavy a závraty.

POZOR! Zhoršenie počas obdobia menštruácie je spôsobené tým, že v dôsledku odtoku krvi dochádza k niekoľkonásobnému rýchlejšiemu šíreniu infekcie. Menštruačná krv sa tiež stáva dobrým prostredím pre vývoj baktérií a zároveň zanedbáva hygienické pravidlá.

Čo je to cystitída?

Je ľahké zmierniť príznaky cystitídy, ale liečba môže trvať dlho. Ak necháte túto chorobu, môže sa premeniť na chronickú formu. Na presnú diagnózu sa najčastejšie predpisuje všeobecná analýza moču a ultrazvuk močových orgánov. Cystitída je liečená antibakteriálnymi liekmi. Okrem toho je v čase liečby predpísaná strava, okrem pikantných a mastných potravín z potravy.

POZOR! Počas liečby je potrebné odmietnuť kúpať sa a umývať len pod sprchou, inak sa môže cystitída zhoršiť. Teplota vody by nemala byť vyššia ako 38-39 stupňov.

Zápal doplnkov

Bolesť intenzívnej povahy. Keď sa objaví zápal príveskov akútnej, ťahovej alebo boľavej bolesti. Začína sa obťažovať 1 - 2 dni pred začiatkom mesiaca a končí sa druhým dňom menštruácie. V niektorých prípadoch listy na konci menštruácie. Pozorujú sa aj iné príznaky:

 • svrbenie a pálenie v pošve,
 • zvýšená telesná teplota (až o 39 stupňov),
 • bohaté alebo naopak skromné ​​obdobia,
 • nevoľnosť,
 • bolesť a nepríjemné pocity pri močení.

POZOR! Zápal príveskov - infekčné zápalové ochorenie. Vyskytuje sa v dôsledku podchladenia, prechladnutia a stresu. Môže sa tiež vyvíjať na pozadí sexuálne prenosných infekcií.

Schematické znázornenie zápalu príveskov.

Bolesť je lokalizovaná v spodnej časti brucha na ľavej a pravej strane. Prejavuje sa akútnym zápalom príveskov. Ak ignorujete príznaky, choroba sa nakoniec stane chronickou.

Najnebezpečnejšia je však skrytá forma. V tomto prípade nie je žiadny dôkaz choroby. Potom je zápal príveskov diagnostikovaný pomocou ultrazvuku a laboratórnych testov.

Liečba prebieha na základe antibiotík, zameraných na zničenie patogénov ochorenia. Pre zvýšenie účinku predpísané sviečky. Musíte tiež dodržiavať diétu predpísanú lekárom a viesť zdravý životný štýl.

endometrióza

Neprípustné bolesti a ťažký výtok sú hlavnými príznakmi endometriózy. Časy skenu počas tohto ochorenia sú veľmi zriedkavé. Niekoľko dní pred menštruáciou je v dolnej časti brucha bolesť, ktorá vedie k dolnej časti chrbta. Okrem toho môže existovať hnedý výtok. Existujú ďalšie príznaky choroby:

 • nepravidelný cyklus
 • veľké oneskorenia
 • nevoľnosť,
 • zvracanie,
 • problémy s močením,
 • zápcha.

Čo je to endometrióza?

Počas menštruácie sa bolesti stávajú silnými a konštantnými. V podstate majú krehký alebo boľavý charakter, ale ich intenzita je iná. Táto reakcia je spôsobená nadmerným odmietnutím endometria a poškodením krvných ciev.

POZOR! Endometrióza sa zriedkavo vyskytuje u žien užívajúcich hormonálne lieky.

Presná diagnóza je založená na výskume. Endometrióza je diagnostikovaná ultrazvukom, počítačovou tomografiou a laparoskopiou. Po vyšetrení môžete určiť spôsob liečby choroby. Iba dve metódy:

 • hormonálna liečba,
 • chirurgický zákrok.

POZOR! Endometrióza prechádza po tehotenstve a pri pôrode. Počas tohto ochorenia je však veľmi ťažké otehotnieť. Ak k tomu dôjde, lekári odporúčajú neopustiť dieťa. Malo by však okamžite vylúčiť mimomaternicové tehotenstvo.

Ovariálna cysta

Výskyt akútnej a neznesiteľnej bolesti vo vaječníkoch počas menštruácie je hlavným príznakom cysty. Bolesť môže byť trvalá a pravidelná. Môžu sa vyskytnúť počas ľubovoľného obdobia cyklu, ale stávajú sa akútnejšími počas menštruácie a ovulácie.

Lokalizácia bolesti závisí od miesta cysty. Môže poškodiť pravý aj ľavý vaječník, ako aj oboje. Cítiť sa dá aj brnenie a pulzovanie. Existujú však aj ďalšie príznaky:

 • veľkých mesačných meškaní
 • bolesť pri pohlavnom styku,
 • poruchy močového systému (bolestivé močenie),
 • abdominálny rast a asymetria,
 • hirsutizmus (rast vlasov).

Schematický obraz ovariálnej cysty

POZOR! Nebezpečná nie je samotná cysta, ale krútenie jej nôh alebo prasknutie. Preto je dôležité včas identifikovať cystu a začať s jej liečbou.

Ovariálna cysta sa ľahko deteguje ultrazvukom. Malé formácie je možné liečiť pomocou hormonálnych liekov. Veľké a početné cysty sú chirurgicky odstránené. Aby sa predišlo chirurgickému zákroku, je potrebné pred začiatkom komplikácií identifikovať cystu. Liečenie nelieči:

 • početné vzdelávanie
 • veľké cysty (5-10 cm),
 • cysty objavené krátko pred menopauzou
 • cysty, ktoré sa objavili počas menopauzy.

Maternicový myóm

Počas tejto choroby trvá bolesť až do posledného dňa v mesiaci. Intenzita sa spravidla zvyšuje vždy. V počiatočnom štádiu sa vyskytujú nepríjemné a bolestivé bolesti, ktoré pri komplikácii nadobúdajú akútny kŕčovitý charakter.

Klasifikácia maternice

Bolesť je cítiť nielen v dolnej časti brucha, ale aj dáva na chrbát. To môže tiež šíriť po celom chrbte pred menštruáciou av prvých dňoch. Okrem toho sa výrazne zvyšuje citlivosť prsníkov. Tiež, keď sa pozoruje myóm maternice:

 • tmavo hnedý výtok pred, počas a po menštruácii,
 • redukcia cyklu
 • výrazné predĺženie menštruácie až o niekoľko týždňov,
 • hojné krvácanie (zriedkavo malé),
 • prítomnosť zrazenín vo výtoku.

POZOR! Bežnou príčinou fibroidov je hormonálne zlyhanie. Zvýšená produkcia estrogénov, ženských hormónov, vedie k tvorbe nádoru.

V niektorých prípadoch je možné pozorovať myóm počas panvového vyšetrenia. Detekuje sa tiež pomocou ultrazvuku, hysteroskopie, laparoskopie, biopsie endometria a laboratórnych testov. Je liečený liekmi. Predpísaný priebeh hormonálnych liekov. Operácia však môže byť nevyhnutná na boj s veľkými nádormi.

Keď sa menštruačné bolesti považujú za patológiu

Podšívka maternice (endometria) sa pravidelne aktualizuje, čo vedie k mesačným javom. Odstránenie odumretého epitelu z maternice sa vykonáva kontrakciou jeho svalov. Keď k tomu dôjde, kompresia nervových zakončení a kompresia krvných ciev, čo spôsobuje vznik bolestivých pocitov v spodnej časti brucha. Bolesť sa podáva do krížovej kosti a dolnej časti chrbta. Zvyčajne sa objavia v predvečer menštruácie a počas prvých 2 dní po ich príchode.

Bolestivá menštruácia (dysmenorea) je patológia. Okrem bolesti v dolnej časti brucha a chrbta existujú sprievodné ochorenia rôznej závažnosti. Ak je ženský cyklus pravidelný, povaha jej obdobia zodpovedá norme, potom nepríjemné príznaky rýchlo zmiznú, bez toho, aby spôsobili jej konkrétne trápenie. Závažné prípady si vyžadujú seriózne zaobchádzanie.

Druhy dysmenorey

Existujú dva typy dysmenorey:

 1. Primárny (funkčný), nie je spojený s akoukoľvek chorobou. Menštruácia sa zvyčajne stáva bolestivou 1,5-2 roky po nástupe puberty, keď sa cyklus normalizuje a ovulácia sa vyskytuje pravidelne. Často sa bolesť počas menštruácie po prvom pôrode výrazne oslabuje.
 2. Sekundárne (získané), spojené s patologickými zmenami genitálií a rôznych chorôb. Vyskytuje sa najčastejšie u žien starších ako 30 rokov. Zvyčajne je sprevádzaná vegetatívno-cievnymi poruchami (závraty, nadmerné potenie a iné), ako aj tachykardia a srdcová arytmia.

Ak v priebehu rokov intenzita bolesti počas menštruácie zostane konštantná, potom sa táto dysmenorea nazýva kompenzovaná. Ak je bolesť počas menštruácie každý rok silnejšia, potom sa nazýva dekompenzovaná.

Stupne dysmenorey

Existujú 4 stupne dysmenorey, charakterizované intenzitou bolesti.

0 stupňov. Bolesť brucha je slabá, lieky proti bolesti nie sú potrebné.

1 stupeň. Bolesť je mierna, celkom tolerovateľná. Prirodzenými sprievodnými príznakmi sú mierna depresia, bolesť hlavy, poruchy trávenia. Malátnosť sa dá úplne odstrániť užívaním anestetík.

2 stupne. Bolesť počas menštruácie je závažná, sprevádzaná príznakmi ako sú nevoľnosť, závraty, zimnica, celková slabosť, migréna, podráždenosť. Trvanie ochorení sa predlžuje. Lieky proti bolesti a sedatíva pomáhajú zlepšovať pohodu.

3 stupne. Závažné bolesti brucha sa vyskytujú u ženy 2 až 3 dni pred začiatkom menštruácie, pokračujte až do konca. Súčasne sa zvyšuje teplota, bolesť hlavy (vracanie) je veľmi bolestivá, dochádza k tachykardii a bolesti v srdci. Môže sa vyskytnúť mdloby. Žena je úplne nefunkčná. Zlepšiť stav konvenčných prostriedkov nemôže.

Dodatok: Bolesť počas menštruácie sa môže líšiť svojou povahou (kŕče, ťahanie, bolesť, bodnutie), dávať v dolnej časti chrbta, bokoch.

Príčiny bolestivej menštruácie

Funkčná bolesť počas menštruácie sa môže vyskytnúť v dôsledku patologického umiestnenia maternice, tvorby adhézií a jaziev po potratoch, zvýšenej citlivosti ženského tela na zmeny, ktoré sa v ňom vyskytujú, a emočnej vzrušivosti. Dôležitú úlohu zohráva dedičnosť. Výskyt bolesti môže vyvolať nedostatok vitamínov a nedostatok horčíka a vápnika v tele. Sedavý spôsob života je tiež príčinou progresívnej dysmenorey. Prispieva k výskytu bolesti pri menštruácii a faktoru, ako sú hormonálne poruchy v tele. Nadmerný hormón prostaglandín spôsobuje zvýšené kontrakcie maternice, zúženie krvných ciev.

K použitiu vnútromaternicového telesa prispieva výskyt primárnej dysmenorey. Sekundárna dysmenorea môže nastať ako dôsledok patológií, ako je endometrióza, myómy maternice, mimomaternicové tehotenstvo, zápalové ochorenia panvy. Ťažká bolesť počas menštruácie spôsobená tvorbou polypov a cýst v maternici.

Ako zmierniť bolesť počas menštruácie

Ak je bolesť mierna, cyklus je pravidelný, mesačné obdobia sú normálne v objeme a trvaní, potom sa pomocou niektorých techník môžu zmierniť bolestivé pocity.

Odporúčanie: V prípade silnej bolesti sa odporúča navštíviť lekára a uistiť sa, že nie sú žiadne symptómy, ktoré sú asymptomatické. V niektorých prípadoch sa nemusia prejaviť chronické zápalové ochorenia a dokonca ani nádory. Symptóm bolesti môže byť jediným signálom problémov.

Ak sa po gynekologickom vyšetrení nezistí u ženy žiadna choroba, potom sa tento stav dá zmierniť nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Masáž brušných svalov v smere pohybu v smere hodinových ručičiek, ktoré pomôžu zmierniť napätie v nich a zmierniť kŕče. Je tiež dobré robiť bedrovú masáž.
 2. Vezmite si teplú sprchu, ktorá pomáha uvoľňovať svaly, rozširuje cievy.
 3. Ľahnite si na svoju stranu s nohami zastrčenými do brucha (poloha plodu).
 4. Vezmite si žiadne silo, aby ste eliminovali spazmus v maternici, ketóne alebo ibuproféne (majú silný analgetický účinok), valeriánu (ako sedatívum).
 5. Ak chcete robiť ľahké cvičenie (ohýbanie, rotácia tela). Dobrá pomoc od bolesti pri menštruácii jogy.
 6. Aplikujte počas menštruačného obkladu s morskou soľou na spodnej časti brucha. Pred menštruáciou a po nej je vhodné užívať si relaxačné krátke (15-20 minútové) kúpele s pridaním takejto soli.
 7. Pite upokojujúci čaj z harmančeka a mäty (pridajte 1-2 lyžičky medu do 1 šálky čaju). Je užitočné brať infúziu petržlenu, jahôd.
 8. Ak nedochádza k alergii, môžete éterický olej votrieť do kože krížovej kosti a spodnej časti brucha. Procedúra sa vykonáva 2-krát denne počas 2 dní pred menštruáciou a počas prvých 2 až 3 dní po začiatku menštruácie. Pomáha zmierniť ťažkú ​​bolesť s mesačnou zmesou obsahujúcou 50 ml oleja Hypericum, 5 kvapiek rebríka a šalvie.
 9. S bolesťou a silným krvácaním na spodnej časti brucha by sa mal ľad aplikovať 15 minút (na vrch oblečenia, vložiť ho do vrecka).

Odporúča sa plávať. Počas plávania sa svaly uvoľňujú, uvoľňuje sa nervové napätie. V tele sa intenzívne vytvárajú endorfíny (tzv. Hormóny radosti, látky s anestetickým účinkom).

Kedy navštíviť lekára

Zjavnými príznakmi závažných patológií sú najčastejšie silné bolesti, ktoré trvajú dlhšie (viac ako 2 dni). Bolestivé pocity sú navyše také silné, že žena je nútená odložiť všetky svoje podnikanie a zostať doma. Bolesti brucha sú sprevádzané hnačkou, nevoľnosťou a vracaním. Závraty, bolesť hlavy, bolesť v bruchu môže byť príznakmi nadmernej straty krvi a anémie.

Počas mimomaternicového tehotenstva sa vyskytuje ťažká kŕčová bolesť brucha. V tomto prípade si žena vyžaduje neodkladnú operáciu.

Keď lieky proti bolesti a no-shpa nepomáhajú, bolesť a množstvo výtoku sa zintenzívňujú, konzultácia s lekárom je jednoducho potrebná. Ak sa však počas menštruácie náhle objavili silné bolesti, na pozadí porušenia cyklu, úbytok hmotnosti, mohlo by to byť príznakom nádoru. Vyšetrenie gynekológom je naliehavá potreba.

Lieky predpísané na dysmenoreu

Okrem antispazmodických liekov predpisuje lekár aj nesteroidné protizápalové lieky na odstránenie patologickej bolesti počas menštruácie. Sú schopné potlačiť produkciu prostaglandínov, čím sa znižuje kontraktilita maternice.

Orálne antikoncepčné prostriedky sa široko používajú na liečbu dysmenorey - hormonálnych liekov s nízkymi dávkami, ktoré zabraňujú tvorbe nadbytku prostaglandínov. Používajú sa aj rastlinné prípravky založené na fytoestrogénoch, ktoré prispievajú k zlepšeniu hormonálneho pozadia, ako aj homeopatické lieky proti nehormonálnemu pôsobeniu (menalgin).Postupne sa hromadia v tele, pomáhajú regulovať menštruačný cyklus, znižujú bolesť a zlepšujú stav nervového systému.

Predpisujú sa zložité prípravky obsahujúce vitamíny, vápnik, železo, horčík, ako aj rastlinné extrakty (napríklad časový faktor). Odporúča sa začať užívať liek vopred, pred začiatkom mesiaca. Potom sa v čase ich vzniku v tele hromadí požadovaná dávka, liečivo účinkuje efektívnejšie.

Metódy fyzikálnej terapie - UHF a elektroforéza pomáhajú znižovať bolesť počas menštruácie. V tomto prípade sa postup vykonáva vopred. Pred začatím menštruácie sa na brucho aplikujú špeciálne roztoky (novokain, bromid sodný) a sú vystavené ultrazvukovým alebo elektrickým impulzom. Zahrieva sa a nastáva anestézia.

Prevencia dysmenorey

Aby menštruácia bola menej bolestivá, odporúča sa prestať užívať alkohol v kritických dňoch, vyhýbať sa stresu, nechytiť chlad, pohybovať sa viac, robiť jogu. Je potrebné obmedziť používanie cukru v týchto dňoch, potraviny, ktoré spôsobujú črevné opuchy. Je užitočné jesť čokoládu, ktorá stimuluje produkciu endorfínov, ako aj výrobkov obsahujúcich vápnik a horčík.

Príčiny kolicy bolesti

Zmeny maternice počas menštruácie môžu spôsobiť fyzické nepohodlie alebo spôsobiť miernu prechodnú bolesť spôsobenú mikrospasmi vo vláknach hladkých svalov. Podobné javy sa vyskytujú vo väčšine spravodlivého pohlavia a sú spôsobené nadmernou aktivitou svalových stien maternice, ktorá sa zbavuje obsahu.

Spravidla je možné pociťovať príznaky, ako je závažnosť a mierne stláčanie v dolnej časti pobrušnice, ktoré neporušujú všeobecnú pohodu. Ťažká kŕčová bolesť sa považuje za príznak menštruačnej dysfunkcie - algomenorea. Podmienkou môžu byť ďalšie negatívne príznaky:

 • závraty,
 • nevoľnosť,
 • zvýšenie teploty na hodnoty subfebrilu
 • boľavé svaly a kĺby
 • podráždenosť a iné emočné poruchy.

Povaha kŕčovej bolesti v dolnej časti brucha je rôzna: môžu sa pravidelne ustupovať a zvyšovať, vyžarovať do močového mechúra, dolnej časti chrbta, konečníka. Spazmodické znaky sa niekedy nevyvíjajú na začiatku, ale na konci menštruácie.

Prírodné príčiny

Fyziologické faktory, ktoré spôsobujú silnú bolesť počas menštruácie, sa považujú za prirodzené v konvenčnom zmysle. Primárna algomenorea sa vyvíja počas prvých rokov po menarche, môže sprevádzať ženu počas reprodukčného obdobia, spontánne alebo po pôrode. Mechanizmus vzniku bolestivej menštruácie nie je úplne objasnený. Medzi príčiny kŕčov patria:

 • nadbytok prostaglandínov - hormónové látky, ktoré zvyšujú citlivosť receptorov bolesti,
 • nedostatok prírodných endorfínov,
 • porušenie luteánnej fázy cyklu, čo vedie k zvýšenému sťahu maternice,
 • vlastnosti štruktúry endometria, ktoré bránia jeho oddeleniu,
 • vrodené anamálie štruktúry alebo umiestnenia vnútorných pohlavných orgánov: prítomnosť výrazného posunu, ohybov, bipedalizmu maternice.

Dôvody uvedené vyššie zahŕňajú premenštruačný syndróm, ktorý je spôsobený výraznými výkyvmi hormonálneho pozadia ženy. Priebeh a závažnosť PMS je určená hladinou dopamínu a norepinefrínu. Čím je vyššia, tým ťažšie sú nasledujúce bolestivé pocity. Známky malátnosti sa objavujú už týždeň pred menštruáciou: existujú prudké zmeny nálady, nervozita, silná podráždenosť, nervové tiky a hysterické záchvaty. Ostrá silná bolesť v takýchto prípadoch sa pravidelne objavuje pred začiatkom krvácania a dosahuje vrchol v prvých dňoch menštruácie.

patologický

Bolesť v kŕčoch počas menštruácie môže znamenať nebezpečný stav tela alebo ochorenia. Bežné patológie, pri ktorých sa takéto príznaky vyvíjajú:

 • Nevhodná antikoncepcia - náhodne používané perorálne hormóny spôsobujú prudkú nerovnováhu endokrinných systémov, nesprávne zvolený IUD vytvára mechanický tlak na steny alebo krčka maternice.
 • Infekčné a zápalové ochorenia vnútorných pohlavných orgánov: adnexitída, adenomyóza sa často zhoršuje počas menštruácie, čo spôsobuje bolestivé ataky.
 • Nádory vnútorných pohlavných orgánov: myómy, polypy, cysty. S maternicovým myómom sú charakteristickým znakom ťažké kŕče počas menštruácie. Čím väčší je uzol, tým bolestivejšie sú príznaky. Takzvaný rodný uzol, výstup nádoru rastúceho na tenkej nohe od krčka maternice smerom von, je sprevádzaný reálnymi pracovnými kontrakciami.
 • Tvorba jaziev, adhézie, striktúry a iné porušenia integrity pohlavných orgánov v dôsledku traumy, potratov, chirurgickej liečby.
 • Mimomaternicové tehotenstvo. U niektorých pacientov s menštruačnou bolesťou, odkazujúc na gynekológa na závažné príznaky, sa v lúmene vajíčkovodu nachádza vajíčko oplodnené. Jeho odlúčenie a odchod spôsobuje vážne kŕče v bruchu a krvácanie, ktoré možno zamieňať s menštruáciou.
 • Predčasné potraty môžu byť tiež zavádzajúce. Krvácanie v dôsledku spontánneho potratu sa prijíma na začiatku nasledujúceho cyklu, vo väčšine prípadov sprevádzaného ostrými trhavými bolesťami spôsobenými sťahujúcou sa maternicou.
 • Patológia vnútorných orgánov. Ťažká obličková alebo črevná kolika, uväznenie prietrže, ktoré sa zhoduje s nástupom menštruácie, sú bolestivé kŕče a sú vnímané ako algomenorea.

Symptomatológia pred menštruáciou

Intenzita, čas nástupu bolestivých symptómov závisí od hormonálneho stavu, veku, celkového zdravotného stavu ženy. Kŕčová bolesť v dolnej časti brucha, ktorá sa vyskytuje pred menštruáciou, môže mať fyziologické aj patologické príčiny. Spazmy na pozadí PMS sú často sprevádzané komplexom symptómov:

 • prehĺbenie prsníkov,
 • ospalosť,
 • plač, depresívny stav,
 • opuch rúk a nôh,
 • prírastok hmotnosti
 • bolesť hlavy, fyzická slabosť.

S prítomnosťou cievnych alebo endokrinných porúch organizmu, tachykardie, srdcovej arytmie, nadmerného potenia sa spájajú bolestivé pocity.

Tumorové útvary maternice, endometrióza, ovariálne cysty, adhézie v panvovej oblasti nespôsobujú len kŕče, ale aj narušenie cyklu, tmavo hnedý výboj po ukončení menštruácie.

Pri zápalových procesoch môže byť ťažké kŕče v bruchu pred menštruáciou vyvolané hypotermiou, stresom a fyzickým preťažením.

Ostrý kŕč počas a po pohlavnom styku môže naznačovať mimomaternicové tehotenstvo. Bolesť je veľmi silná, „trhá sa“ a vyžaruje z konečníka.

Príznaky počas menštruácie

Aj keď neexistujú žiadne zjavné patológie - tzv. Prírodná algomenorea, sú bolestivé pocity veľmi intenzívne a môžu viesť k strate vedomia. Vo zvlášť závažných prípadoch, počas prvých 2-3 dní menštruácie, nie sú ženy schopné viesť aktívny život, sú nútené dlhodobo si ľahnúť a snažiť sa nájsť miesto, v ktorom bude bolesť menej bolestivá. Typ výboja počas fyziologických kontrakcií sa nelíši od normy.

V prítomnosti patológií, vrátane porušovania menštruačného cyklu, sa vždy nevyskytujú organické lézie a nádory, kontrakcie a bolesť počas menštruácie. Závažné príznaky môžu naznačovať vývoj choroby pri niektorých charakteristických poruchách: masívne krvné zrazeniny, príliš ťažké alebo slabé výtoky, ich penivá štruktúra, nečistoty hnisu, hnilobný zápach. Liečbe bolesti v takýchto situáciách musí predchádzať podrobné lekárske vyšetrenie.

Ako odstrániť bolesť

Na zmiernenie fyziologickej menštruačnej bolesti sa používajú lieky, bylinky, fyzioterapia. Lieky s rýchlym účinkom predpísané v takýchto prípadoch by mali mať antispazmodický a analgetický účinok. Aplikujú sa ne-shpa, papaverín, ibuprofén, nise, ketorol, trigan-d. Ak je potrebná hormonálna korekcia, gynekológ môže predpísať perorálnu antikoncepciu: Yarina, Diane - 35, Ovidon. Na kompenzáciu nedostatku minerálov a vitamínov v tele algomenormi, okrem prostriedkov menštruačnej bolesti, je často nevyhnutné piť liečebné komplexy obsahujúce vápnik, horčík, kyselinu listovú, riboflavín.

Uvoľňuje bolestivé príznaky elektroforézy s novokainom a inými anestetikami. Doma, v prípade absencie kontraindikácií, je možné na dolnú časť brucha aplikovať teplú vyhrievaciu podložku.

Odporúča sa vyhnúť stresu, alkoholu a fajčeniu. Lekári odporúčajú robiť ľahké cvičenie

Anatómia dolnej časti brucha u žien

 • brušný pažerák,
 • žalúdka,
 • dvanástnika,
 • pečene
 • žlčník,
 • slinivky brušnej,
 • slezina,
 • horný stĺp ľavej a pravej obličky,
 • tenké a hrubé črevo
 • dolný pól ľavej a pravej obličky,
 • horná časť močovodu,
 • terminálne ileum,
 • slepé črevo,
 • slepé črevo,
 • slučky tenkého čreva
 • sigmoidné hrubé črevo
 • konečník,
 • dolná časť močovodu,
 • močového mechúra,
 • maternica,
 • vajcovody,
 • vaječníky.

Tenké a hrubé črevo

Tenké črevo je súčasťou tráviaceho ústrojenstva. Tu je proces trávenia potravy (chemické a mechanické spracovanie potravín).

Tenké črevo je rozdelené do nasledujúcich častí:

 • dvanástnika,
 • jejunum,
 • ileum.
Dvojbodka je poslednou časťou tráviaceho systému. V tejto časti je absorpcia vody z potravy, ako aj tvorba výkalov.

Dvojbodka je rozdelená do nasledujúcich častí:

 • slepé črevo a dodatok,
 • dvojbodka (pozostáva z podsekcií: vzostupné, priečne, zostupné a sigmoidné hrubé črevo),
 • konečník.

mechúr

Močový mechúr je orgán vylučovacieho systému. Nachádza sa v panvovej dutine, za stydkou stydkou.

Hlavnými funkciami močového mechúra sú nahromadenie moču a jeho vylučovanie močovou trubicou.

Mechúr sa skladá z nasledujúcich častí:

 • zdola - zdola,
 • stredná časť - telo,
 • hore - hore.
Na vrchole prúdia uretre do močového mechúra a pod ním do močovej trubice. Na vnútornom otvorení uretrálnych svalov tvoria kruh - sfinkter. Je to on, kto vám umožňuje zadržiavať moč v močovom mechúre.

Maternica je ženský vnútorný genitál, ktorý je určený na vývoj plodu.

Tento orgán sa nachádza v panvovej dutine medzi konečníkom a močovým mechúrom.

Maternica sa skladá z nasledujúcich častí:

 • dno
 • telo,
 • krčka maternice.
V horných rohoch maternice otvorené vajcovody. Dole sa maternica zužuje do cervikálneho kanála, ktorý spája orgán s vagínou.

Krčka maternice je úzka časť maternice, ktorá pozostáva z vaginálnej a supravaginálnej časti. V krčku maternice je cervikálny kanál, vnútri ktorého je hlienová zátka, ktorá zabraňuje vstupu mikróbov do pošvy do maternice.

Stena maternice pozostáva z nasledujúcich vrstiev:

 • endometrium (sliznica, ktorá sa počas menštruácie čiastočne oddeľuje, čo vedie ku krvácaniu),
 • myometrium (tvorené tromi vrstvami vlákien hladkého svalstva),
 • perimetria (peritoneum pokrývajúce maternicu).
Dĺžka maternice u ženy je sedem až deväť centimetrov. Hmotnosť maternice sa u nulliparous žien pohybuje od štyridsiatich do päťdesiatich gramov, zatiaľ čo u tých, ktoré sa narodili - od osemdesiatich do deväťdesiatich gramov.

Vajcovody

Začnite po stranách horných rohov maternice a spojte ju s brušnou dutinou. Hlavnou funkciou vajcovodov je vytvoriť podmienky pre postup spermií k vajíčkam a počas oplodnenia zabezpečiť ich priechod do maternice.

Vo vejcovode sa rozlišujú nasledujúce časti:

 • intersticiálnej,
 • mostíkové,
 • ampullar.
V rozšírenej časti vajíčkovodu (ampullar) dôjde k oplodneniu vajíčka. Potom sa vytvorená zygota pohybuje cez trubicu, vďaka svojim peristaltickým pohybom a riasinkám prítomným na sliznicovej vrstve orgánu.

Sú to párové pohlavné žľazy. Nachádza sa po stranách maternice, za širokými väzmi.

Vaječníky vykonávajú nasledujúce funkcie:

 • tvorba a dozrievanie ženských zárodočných buniek, t
 • produkcia pohlavných hormónov (estrogén, progesterón a androgény).
Vaječníky sa skladajú z:
 • kortikálna látka, v ktorej primárne folikuly, žlté telo,
 • meduľa, ktorá pozostáva z väzivového tkaniva obsahujúceho krvné cievy a nervy.
Vo vaječníku sa vyskytujú mesačné fyziologické procesy, ktoré sa vyznačujú vyzrievaním folikulov a vajíčok. V polovici menštruačného cyklu sa folikul praskne a vajíčka ho opustia. Namiesto roztrhaného folikulu sa následne vytvorí žlté telo.

Existujú dve fázy ovariálneho cyklu:

 • prvej fázy - folikulárny, charakterizovaný vývojom a rastom folikulov a produkciou hormónu estrogénu,
 • druhá fáza - luteálne, charakterizované vývojom telieska a produkciou hormónu progesterónu.

Ženská panva

Panva slúži ako schránka pre vnútorné orgány. Pozostáva z dvoch panvových kostí, krížovej kosti a chvostovej kosti. Panva je rozdelená na dve časti - panva a panva.

V ženskej panve sa nachádzajú nasledujúce orgány:

 • močového mechúra,
 • konečník,
 • vaječníky,
 • vajcovody,
 • maternica,
 • vagína.
U žien je panva pôrodným kanálom, po ktorom sa plod pohybuje počas pôrodu. Počas tehotenstva s tazomérom (špeciálny nástroj s centimetrovou stupnicou) meria veľkosť panvy (pelviometriya). Výsledky merania vonkajších kostí panvy v budúcnosti pomáhajú predpovedať pôrod prirodzeným spôsobom.

Samica panvy v porovnaní s mužom širším a splošteným. Objem panvovej dutiny u žien je tiež väčší.

Aké štruktúry môžu ženy horieť v dolnom bruchu?

Bolesť v spodnej časti brucha môže byť spôsobená poškodením nasledujúcich orgánov a štruktúr:

 • vnútorné pohlavné orgány (vagína, krčka maternice, maternica, vajcovody, vaječníky),
 • tenké črevo (ileum),
 • hrubé črevo (slepé črevo, slepý črevo, sigmoidné hrubé črevo a konečník),
 • panvové svaly (hruškový sval),
 • sedacieho nervu
 • oblička
 • močového mechúra,
 • močovod.

Príčiny bolesti v spodnej časti brucha u žien

Bolesť v dolnej časti brucha u žien môže byť spôsobená rôznymi poruchami.

Bolesť v dolnej časti brucha u žien môže byť spojená s:

 • ektopické reprodukčné poruchy,
 • poruchy maternice
 • urologické poruchy
 • črevné poruchy
 • neurologické poruchy.

Ektopické reprodukčné poruchy

Ektopické reprodukčné poruchy zahŕňajú ochorenia a stavy pohlavných orgánov, ako je vagína, vajcovody a vaječníky.

Hlavné klinické prejavy gynekologických ochorení sú:

 • bolesť v dolnej časti brucha (horšie pred menštruáciou),
 • porušenie menštruačného cyklu,
 • Beli (často mukopurulentné),
 • neplodnosť,
 • svrbivý rozkrok (zápalového procesu),
 • všeobecná únava a slabosť
 • časté močenie.
Ektopické reprodukčné poruchy zahŕňajú:
 • endometrióza,
 • adhézne ochorenie
 • ovariálna cysta
 • mimomaternicové tehotenstvo
 • salpingitída a salpingooporitída (adnexitis),
 • syndróm reziduálneho vaječníka,
 • ovulačný syndróm
 • zápaly pošvy.

Salpingitída je infekčné zápalové ochorenie vajcovodov. Veľmi často sa pri tomto ochorení vaječníky podieľajú aj na patologickom procese (salpingo-oophoritis).

Príčiny salpingitídy a salpingooforitídy sú:

 • penetrácia do vajíčkovodov patogénnej mikroflóry (vzostupne alebo hematogénne),
 • vnútromaternicový zásah (napríklad kyretáž, potrat, hysteroskopia, zriadenie alebo odstránenie vnútromaternicového zariadenia).

Vyznačuje sa zápalom vaginálnej sliznice.

Príčiny vaginitídy sú:

 • sexuálne prenosné choroby (napríklad kvapavka, chlamýdie),
 • hormonálne poruchy (napríklad menopauza, obezita),
 • narušenie integrity slizničnej vrstvy vagíny v dôsledku gynekologických manipulácií (napríklad rozmazanie, zdvihnutie),
 • alergické reakcie (napríklad hygienické výrobky, kondómový materiál),
 • porušenie hygieny.

Reprodukčné poruchy maternice

Ochorenie charakterizované rastom endometria vo svalovej vrstve maternice (myometrium).

Existujú štyri štádiá adenomyózy:

 • v prvom štádiu endometrium preniká do stredných tkanív,
 • v druhej fáze preniká endometrium do svalovej vrstvy menej ako polovica,
 • v treťom stupni endometrium preniká viac ako polovica,
 • v štvrtej fáze preniká do celej svalovej vrstvy a vstupuje do brušnej dutiny.
Dôvody pre rozvoj adenomyózy môžu byť hormonálne poruchy, kyretáž maternice, dedičná predispozícia a použitie vnútromaternicového zariadenia.

Stena maternice má tri vrstvy, vnútornú - endometrium, strednú - svalovú a vonkajšiu - seróznu.Vývoj benígneho nádoru svalového tkaniva maternice sa nazýva myóm maternice. Hlavnou príčinou tohto ochorenia je hormonálna nerovnováha (prevaha estrogénu). Počet vytvorených myómov môže byť jeden alebo viacnásobný.

V závislosti od jednotlivých vrstiev sa môžu myómy vyvíjať v týchto oblastiach:

 • v blízkosti sliznice maternice - submukózny myóm,
 • vo svalovej vrstve - intersticiálny alebo intramurálny myóm,
 • pod vonkajšou vrstvou - podhubné myómy.

Je to benígny proces, ktorý sa prejavuje rastom bazálnej vrstvy endometria. To znamená, že výrastky sa tvoria v dutine maternice zo slizničnej vrstvy, ktorá môže mať veľkosť od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov.

Podľa svojej štruktúry môžu byť polypy:

 • železný (z glandulárneho tkaniva),
 • vláknitý (tvorené spojivovým tkanivom),
 • žľazové vlákno (hybridný),
 • adenomatózny (z glandulárneho tkaniva s vysokým rizikom rakoviny).
Príčinou vzniku polypov je najčastejšie zmena hormonálneho pozadia ženy (nadmerný nedostatok estrogénu a progesterónu). Okrem toho príčiny môžu byť chirurgia, kyretáž maternice, infekčné a zápalové procesy vo vnútorných pohlavných orgánoch.

Ligamentálne prístroje (svaly, fascie a väzy) normálne zaisťuje správnu polohu maternice, vajíčkovodov a vaječníkov v panve. Keď dôjde k porušeniu väzivového aparátu u ženy, dôjde k prolapsu vnútorných genitálnych orgánov pred vstupom do pošvy alebo k jej prolapsu nad jej hranice. Najčastejší prolaps pohlavných orgánov sa vyskytuje u starších žien.

Prolaps pohlavných orgánov sa môže vyvinúť z nasledujúcich dôvodov:

 • početné rody
 • poranenia po pôrode (napríklad prasknutie rozkroku),
 • zvýšenie intraabdominálneho tlaku
 • poškodenie panvového dna v dôsledku poranení
 • porušenie výroby pohlavných hormónov (nedostatok estrogénu).

Urologické poruchy

Bolesť brucha v patológiách močového systému môže byť spojená s poškodením orgánov, ako sú obličky, močovody, močový mechúr a močová trubica.

Urologické poruchy zahŕňajú patológie, ako sú:

 • urolitiáza,
 • zápal močového mechúra,
 • nádory močového mechúra.

Choroba, ktorá sa prejavuje tvorbou kameňov (odlišná v štruktúre a zložení) v orgánoch močového systému. Kamene sa spravidla tvoria v obličkách, ale nachádzajú sa aj v iných močových orgánoch, napríklad v močovodoch a močovom mechúre. V niektorých prípadoch sa v močovom mechúre môžu tvoriť kamene. Spravidla je to kvôli prítomnosti prekážky pre odtok moču.

Rizikovými faktormi pre urolitiázu sú:

 • dedičnosť,
 • nedostatočný príjem tekutín,
 • výmeny chorôb (napríklad obezita),
 • nedostatok alebo nadbytok vápnika v tele,
 • nadmerný príjem soli a mäsa
 • nedostatočná konzumácia ovocia a zeleniny,
 • neaktívny životný štýl.

Poruchy čreva

Syndróm, ktorý sa prejavuje porušením prechodu črevného obsahu cez gastrointestinálny trakt. Črevná obštrukcia môže byť vrodená v dôsledku neprítomnosti tenkého a hrubého čreva alebo získaná.

Získaná obštrukcia čreva sa vyvíja v pozadí:

 • zápalové ochorenia brušných orgánov (napríklad apendicitída, cholecystitída, pankreatitída),
 • zranenia a chirurgické zákroky na brušných orgánoch,
 • záchvat koliky obličiek,
 • trombóza črevných ciev
 • konzumácia veľkého množstva potravín
 • helmintické invázie,
 • nádory,
 • jazvy vytvorené po hojení vredov,
 • porušenie črevných slučiek.

Zápcha sa nazýva zadržiavanie stolice dlhšie ako štyridsaťosem hodín. V tomto prípade má pacient porušenie črevnej peristaltiky.

Príčiny zápchy môžu byť:

 • potravinový faktor (napr. nedostatočný príjem vlákniny a tekutín),
 • syndróm dráždivého čreva,
 • prítomnosť v črevách, zrasty, nádory, polypy (mechanická prekážka),
 • choroby brušných orgánov (napríklad cholecystitída, peptický vred, apendicitída),
 • sedavý životný štýl (vrátane pacientov s lôžkom),
 • neurologické poruchy (napríklad neuritída),
 • zápalové ochorenie čriev (napríklad ulcerózna kolitída),
 • endokrinné choroby (napríklad hypotyreóza, myxedém),
 • tehotenstva a menopauzy.

Zhubný nádor, ktorého zdrojom sú bunky sliznice lemujúce hrubé črevo. Nádor môže rásť do steny čreva alebo vyčnievať do jeho lúmenu (exogénne a endogénne).

Nádor je zvyčajne lokalizovaný v nasledujúcich častiach hrubého čreva:

 • slepé črevo,
 • sigmoidné hrubé črevo
 • konečník.
K vývoju rakoviny hrubého čreva prispievajú tieto predispozičné faktory:
 • zlá výživa,
 • genetická predispozícia
 • nedostatok pohybu,
 • črevné choroby (napríklad polypy, kolitída),
 • chronická zápcha.

História

Vzhľadom na zložitú etiológiu bolesti v podbrušku musí lekár urobiť všeobecný prístup k pacientovi a starostlivo zozbierať anamnézu. Zhromaždené informácie potom umožnia ďalšie posúdenie existujúcich sťažností av prípade potreby vymenujú vhodné konzultácie.

Lekár by mal položiť pacientovi konkrétne otázky, ktoré umožňujú podrobný prehľad reprodukčného, ​​muskuloskeletálneho, urologického a neuropsychiatrického systému.

Je potrebné zistiť, či žena už skôr trpela bolesťou brucha kvôli lekárskej pomoci, a ak áno, či boli naplánované štúdie a aké výsledky boli získané. Tieto informácie môžu pomôcť vyhnúť sa opätovnému stanoveniu agresívnych a nákladných postupov.

Pri bolesti brušnej dutiny u ženy je potrebné objasniť:

 • kedy a ako bolesť začala
 • aká je ich súvislosť s chorými
 • ako sa vyvíjať (postupne alebo náhle),
 • či bola poskytnutá nejaká liečba a ako efektívne.
Počas pohovoru by lekár mal venovať pozornosť týmto kľúčovým aspektom bolesti:
 • Umiestnenie bolesti. Lokalizácia bolesti je dôležitá informácia, ktorú je potrebné zistiť pri prijímaní histórie. Na objasnenie môžete pacienta požiadať, aby označil jeho polohu na obrázku ľudského tela (anteroposterior a bočný pohľad na osobu na obrázku).
 • Provokatívne faktory. Mali by ste sa opýtať na faktory, ktoré vyvolávajú alebo zhoršujú bolesť brucha. Môže to pomôcť pri identifikácii podozrivých príčin bolesti a súvisiacich porúch. Napríklad pri endometrióze sa zvyčajne prejavuje bolesť v spodnej časti brucha počas alebo po pohlavnom styku.
 • Oslabujúce faktory. Tu by ste mali zistiť, či existujú faktory, ktoré prispievajú k úľave od bolesti. Napríklad odpočinok môže zmierniť bolesť muskuloskeletálneho alebo sexuálneho pôvodu.
 • Povaha bolesti. Na opis povahy bolesti pacientom sa môžu použiť rôzne termíny. Definícia bolesti môže zahŕňať pulzovanie, streľbu, mravenčenie, piercing, rezanie, ťahanie, pálenie, zvieranie a tupú bolesť.
 • Šírenie bolesti. V štúdii o príčinách bolesti dolnej časti brucha je dôležité zistiť, či má žena šírenie bolesti (napríklad celé brucho), ako aj ožarovanie (napríklad v bedrovej oblasti, stehne, oblasti slabín). Táto informácia má osobitný význam pri hodnotení neuropatickej bolesti.
 • Intenzita bolesti. Na určenie závažnosti bolesti sa odporúča použiť ratingové systémy. Najinformatívnejším a najspoľahlivejším spôsobom posúdenia závažnosti bolesti sú numerické stupnice. Lekár môže napríklad požiadať pacienta, aby vyhodnotil intenzitu bolesti na stupnici od 1 do 10, kde 10 je veľmi silná bolesť a jedna je veľmi slabá, bolesť.
Ďalej musíte získať informácie o rôznych systémoch tela a možných možných poruchách.

 • typ menštruácie (trvanie, frekvencia, intenzita, prítomnosť bolesti),
 • máte silné krvácanie počas menštruácie (môžete predpokladať maternicový myóm alebo adenomyózu),
 • sekrečná funkcia (množstvo výtoku, farba, krv, zápach),
 • či boli na panvových orgánoch operácie (môžu sa navrhnúť intraperitoneálne alebo panvové adhézie),
 • pacienti s cervikálnou stenózou majú spravidla anamnézu chronickej cervikálnej infekcie alebo liečby kryodestrukciou, laserovou chirurgiou,
 • prítomnosť viacerých sexuálnych partnerov (je rizikový faktor pre vývoj zápalového ochorenia panvy).
 • je zvýšená frekvencia močenia (môžete predpokladať cystitídu),
 • sú nejaké bolesti počas močenia alebo po ňom,
 • či došlo k epizódam inkontinencie moču.
 • pravidelnosť stolice
 • stolica charakter (tekutý, tesný),
 • či vás nadúvanie trápi
 • ak sa pozoruje vylučovanie krvi výkalmi ( tochorenia, ako sú polypy, ulcerózna kolitída, rakovina hrubého čreva),
 • je tu nevoľnosť, zvracanie.
 • je tu neustále pálivá bolesť (vyskytuje sa u pacientov s neuralgiou),
 • či je narušená ostrá bolesť pri pohybe nohou, pri sedení alebo chôdzi.

Vyšetrenie brucha

Umožňuje vám identifikovať niekoľko patologických procesov v panvových orgánoch a v brušnej dutine, ako aj vykonať diferenciálnu diagnostiku chorôb pohlavných orgánov a susedných panvových orgánov.

Predovšetkým lekár skúma brucho pacienta, aké je symetrické, či existujú herniálne výčnelky. Potom sa palpácia vykonáva postupne na topografických oblastiach brucha. Bolestivá časť brucha je prehmataná ako posledná.

Pri pohmatu brucha lekár hodnotí stupeň napätia svalov prednej brušnej steny, ako aj jeho bolesť.

Krvný test

V štúdii krvi môžu byť ženy zaradené na vykonanie všeobecného a biochemického krvného testu.

Kompletný krvný obraz vám umožní vyšetriť krvinky (červené krvinky, krvné doštičky, biele krvinky), ich parametre, hladina hemoglobínu, leukogram a rýchlosť sedimentácie erytrocytov ( tESR). Pri zápalových ochoreniach, ktoré spôsobujú bolesť brucha, výsledky tejto analýzy odhalili leukocytózu (Zvýšenie leukocytov) a zrýchlené ESR.

Biochemická analýza krvi pomáha určiť kvalitu práce rôznych orgánov (napríklad pečeň, obličky) a systémy (napríklad tráviace, močové). Identifikácia vo výsledkoch štúdie takých príznakov zápalu ako C-reaktívny proteín, seromukoid (+++), hyperfibrinogenémia naznačuje prítomnosť zápalového procesu v tele.

Tieto testy sa musia vykonať ráno nalačno. Krv pre štúdiu sa odoberá z kubitálnej žily (pre kompletný krvný obraz môže byť tiež z prsta).

Gynekologické vyšetrenie

Medzi spôsoby štúdia gynekologických pacientov patria:

 • vyšetrenie vonkajších pohlavných orgánov,
 • vyšetrenie vagíny v zrkadlách,
 • štúdium.
Vyšetrenie vonkajších pohlavných orgánov
V tejto štúdii gynekológ skúmal vonkajšie otvorenie močovej trubice, predvečer vagíny a výšku hrádze.

Vyšetrenie vonkajších pohlavných orgánov umožňuje určiť:

 • stupeň distribúcie vlasov, t
 • prítomnosť a charakter vaginálneho výtoku, t
 • prítomnosť formácií, ulcerácií a iných lézií na koži a slizniciach,
 • vynechanie stien vagíny a maternice.
Kontrola vagíny v zrkadlách
V tejto štúdii sa používajú jednorazové vaginálne zrkadlá rôznych veľkostí. Zrkadlo je potrebné na rozšírenie múrov vagíny a odkrytie krčka maternice.

Kontrola vagíny v zrkadlách vám umožňuje zvážiť:

 • vaginálna stena (patologické zmeny, farba, prítomnosť ulcerácií alebo trhlín),
 • vaginálny výtok a výtok z krčka maternice (ich prítomnosť a povaha),
 • formulár (kónický, valcový, veľkosť a stav krčka maternice (hypertrofia, hypoplazie),
 • porušenie integrity sliznice krčka maternice (slzy, obrátenie, ulcerácie),
 • prítomnosť papilómov,
 • forma vonkajšieho hltanu (otvorenie maternice),
 • prolaps maternice.
Pri vyšetrení vagíny v zrkadlách sa materiál zhromažďuje na tieto vyšetrenia:
 • Urogenitálny náter. Táto štúdia umožňuje určiť stupeň čistoty vaginálnej flóry. Výtok sa vyberie z troch bodov - krčka maternice, vagíny a močovej trubice, potom sa aplikuje na sklenené podložné sklíčko a vyšetrí sa pod mikroskopom.
 • Bakteriálne očkovanie. Keď sa u ženy zistí infekčný zápalový proces, je potrebné produkovať bakteriálnu kultúru výtoku. Táto štúdia umožňuje identifikovať infekčný patogén a tiež určiť jeho citlivosť na antibiotikum pre následné vymenovanie adekvátnej liečby.
 • Pap stery (cytologický náter). Štúdia na zistenie prítomnosti rakoviny a prekanceróznych buniek. Odber buniek sa vykonáva na úrovni krčka maternice pomocou špeciálneho nástroja (štetec) a kontajner.
Dvojručná štúdia
Používa sa na hodnotenie stavu vnútorných pohlavných orgánov. Táto štúdia sa vykonáva dvoma rukami. Index a stredný prst jednej ruky sa vloží do pošvy a druhá ruka sa umiestni na prednú brušnú stenu.

Dvojručné štúdium vám umožňuje určiť:

 • vaginálnu kapacitu
 • stav vaginálnych stien,
 • anomálie vaginálneho vývoja,
 • stav vaginálnej časti krčka maternice (veľkosť, tvar, bolesť, možné deformácie),
 • telo maternice (poloha, mobilita, veľkosť, tvar, nežnosť, konzistencia),
 • vajcovody a vaječníky (normálne nie je hmatateľný),
 • väzivového aparátu.
Medzi inštrumentálne diagnostické metódy možno zaradiť ženy:
 • kolposkopia,
 • hysteroskopia,
 • laparoskopia,
 • hysterosalpingografia,
 • ultrazvuk.
colposcopy
Diagnostická metóda charakterizovaná vyšetrením stien pošvy a krčka maternice pomocou špeciálneho kolposkopického zariadenia (optické a osvetľovacie zariadenie).

Existuje jednoduchá a pokročilá kolposkopia. Zväčšená je charakterizovaná aplikáciou na sliznicu krčka maternice troma percentami kyseliny octovej (obmedzuje zdravé cievy) alebo Lugolovom roztoku ( tSchillerov test).

Kolposkopia umožňuje:

 • vyhodnotiť stav vaginálnych stien a vaginálnej časti krčka maternice,
 • identifikovať patologické zmeny, ulcerácie,
 • rozlišovať benígne nádory od malígnych,
 • vezmite si materiál na biopsiu.
hysteroskopia
Endoskopická diagnostická metóda, ktorá vám umožní preskúmať maternicu pomocou špeciálneho hysteroskopu s nástrojmi.

Hysteroskopia sa môže uskutočňovať na diagnostické aj terapeutické účely.

Indikácie pre diagnostickú hysteroskopiu sú:

 • bolesti brucha s neznámou etiológiou,
 • porušenie menštruačného cyklu,
 • podozrenie na endometriózu, adhézie, myómy, polypy a rakovinu maternice,
 • menštruačné krvácanie
 • postmenopauzálne krvácanie,
 • podozrenie na zvyšky vajíčka,
 • neplodnosť.
Pomocou hysteroskopie môže lekár identifikovať a v prípade potreby odstrániť vnútromaternicové patológie, odstrániť vnútromaternicové zariadenie a tiež odobrať kúsok tkaniva na biopsiu.

laparoskopia
Laparoskopia je charakterizovaná vyšetrením brušných orgánov pomocou špeciálneho endoskopického laparoskopického prístroja. Na rozdiel od tradičnej metódy chirurgického zákroku (cez reza) táto štúdia sa uskutočňuje pomocou malých dier v prednej brušnej stene.

Laparoskop je vybavený šošovkami, ktoré poskytujú vysoké rozlíšenie skúšobného telesa, a videokamerou, ktorá prenáša obraz na monitor.

Laparoskopia sa používa s diagnostickou metódou (pre bolesť brucha) as lekárskym účelom.

Laparoskopia pomáha zistiť:

 • endometrióza,
 • adhézie panvy,
 • chronické zápalové ochorenia panvových orgánov,
 • ovariálne cysty,
 • prietrž,
 • zvyšky vaječníkov (v prípade neúplného odstránenia),
 • materničný myóm,
 • endosalpingit,
 • mimomaternicové tehotenstvo
 • prasknutie vaječníkov.
Je potrebné poznamenať, že diagnostická laparoskopia môže v prípade potreby ísť na liečbu.

hysterosalpingografia
Röntgenová diagnostická metóda, ktorá umožňuje skúmať maternicu, ako aj priechodnosť vajcovodov.

Počas štúdie gynekológ vstrekne kontrastnú látku do maternice pomocou špeciálnej injekčnej striekačky.

Hysterosalpingografia odhaľuje:

 • anatomická patológia maternice (napríklad vnútromaternicové septum),
 • adhézie v maternici a vajcovodoch,
 • polypy a myóm maternice,
 • hydrosalpinx.
ultrazvukové vyšetrenie
Vysoko informačná metóda výskumu, ktorá využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny. Ultrazvuk sa môže vykonávať prednou brušnou stenou alebo vaginálne.

Štúdia je nasledovná. Žena leží na gauči a vystavuje časť tela, kde bude umiestnený senzor. Ak sa test vykonáva intravaginálne, na senzor sa na ochranu umiestni kondóm. Počas procedúry senzor vysiela ultrazvukové vlny, ktoré po odraze z tkanív poskytujú obraz monitoru.

Táto diagnostická metóda umožňuje vyhodnotiť stav nasledujúcich orgánov:

 • krčka maternice,
 • maternica,
 • vajcovody,
 • vaječník.
Ultrazvuk sa môže predpísať, ak má žena príznaky, ako sú bolesti brucha, menštruačné nepravidelnosti a silné menštruačné krvácanie.

Ultrazvuk môže určiť:

 • abnormality štruktúry maternice,
 • stav slizníc a svalových vrstiev maternice,
 • jazvové útvary na maternici,
 • benígny (napríklad polyp, myóm) a zhubné nádory maternice a vaječníkov.

Vyšetrenie močového systému

Laboratórna metóda diagnózy, ktorá umožňuje skúmať fyzikálno-chemické vlastnosti moču, ako aj mikroskopicky hodnotiť sediment.

Táto štúdia umožňuje identifikovať tieto choroby a patologické stavy:

 • urolitiáza,
 • zápalové ochorenia obličiek a močového mechúra (napríklad cystitída, pyelonefritída, nefritída),
 • hematúria (krv v moči).

X-ray vyšetrenie močového mechúra, uskutočnené zavedením kontrastného činidla do neho. Cystografia môže vzostupovať, keď sa látka vstrekuje cez močovú trubicu (cez katéter) a zostupné, keď látka pochádza z obličiek (látka sa podáva intravenózne).

Cystografia umožňuje určiť:

 • anatomické vlastnosti orgánu a jeho umiestnenie,
 • malformácie močového mechúra,
 • prítomnosť kameňov, divertikla a nádorov,
 • vezikoureterálny reflux (návrat moču z močového mechúra do močovodu),
 • fistuly močového mechúra.

V tomto prípade štúdia pomáha posúdiť stav obličiek a močového mechúra.

Indikácia ultrazvuku môže slúžiť ako bolesť brucha, časté a bolestivé močenie, prítomnosť krvi a červených krviniek v moči, ako aj podozrenie na prítomnosť nádorov.

Ultrazvuk pomáha nájsť:

 • obličkové kamene a močový mechúr
 • benígny (napríklad polyp) a zhubné nádory močového mechúra,
 • divertiklu steny mechúra,
 • zápalové ochorenia (napríklad cystitída).
Treba poznamenať, že počas zákroku musí byť močový mechúr plný. To je nevyhnutné na vyrovnanie stien tela a získanie dobrého obrazu. K tomu musíte vypiť pol litra vody za jednu alebo pol hodiny pred vyšetrením.

Črevné vyšetrenie

Analýza fekálnej okultnej krvi
Táto štúdia umožňuje zistiť latentné črevné krvácanie.

Týždeň pred testom by ste mali prestať užívať laxatíva a doplnky železa. Tri dni pred testom sa pacientovi odporúča, aby eliminoval spotrebu liekov obsahujúcich železo (napr. jablká, mäso, pečeň). V predvečer analýzy nie je dovolené robiť klystír a podstúpiť X-ray vyšetrenie gastrointestinálneho traktu.

V deň testu by mal pacient vyprázdniť črevá a zhromaždiť výkaly z troch rôznych miest v špeciálnej nádobe a čo najskôr dopraviť do laboratória.

Analýza výkalov pre okultnú krv umožňuje identifikovať ulcerózne procesy v črevách, ako aj benígne (napríklad polypy) a malígnych nádorov.

Anorektálna a koloniálna manometria
Funkčné štúdie anorektálnej zóny a hrubého čreva, umožňujúce vyhodnotiť tón zvierača, motorickú aktivitu a koordináciu práce všetkých častí hrubého čreva.

Štúdia sa vykonáva pomocou špeciálneho katétra s viacerými kanálmi. Každý kanál katétra je pripojený na snímač tlaku a vodné čerpadlo. Pomocou vodnej pumpy sa voda privádza cez kanály rýchlosťou pol mililitra za minútu. Senzory v tomto čase zaznamenávajú zmenu tlaku v určitej časti čreva a prenášajú informácie do zariadenia, pričom zaznamenávajú výsledok vo forme grafického obrazu.

Indikácie anorektálnej a hrubého čreva sú:

 • bolesť v spodnej časti brucha,
 • chronická zápcha (ak použité metódy liečby nepriniesli správne výsledky),
 • fekálna inkontinencia,
 • divertikulóza hrubého čreva,
 • vývojové anomálie hrubého čreva (napríklad Hirschsprungova choroba, megakolon),
 • syndróm dráždivého čreva,
 • potreba vyhodnotiť prácu análnych zvieračov,
 • potreba stanoviť prítomnosť rezistencie na liečivá, ktoré sa používajú pri liečbe črevných ochorení,
 • potrebu vyhodnotiť účinnosť liečby, t
 • potreba vyhodnotiť prácu čreva pred a po chirurgickom zákroku.
kolonoskopia
Je to endoskopická metóda na diagnostikovanie hrubého čreva. Štúdia sa vykonáva pomocou flexibilnej sondy - kolonoskopu. Táto jednotka má zabudovanú videokameru, ktorá prenáša obraz na monitor. Kolonoskopia sa zvyčajne vykonáva v celkovej anestézii.

Indikácie pre kolonoskopiu sú:

 • častá abdominálna bolesť neznámej etiológie,
 • prítomnosť alebo podozrenie z polypov, t
 • gastrointestinálne krvácanie,
 • podozrenie na ulceróznu kolitídu,
 • podozrenie na Crohnovu chorobu
 • podozrenie na zhubné nádory,
 • anémia,
 • chronická zápcha
 • neprimeraná strata telesnej hmotnosti.
Počas kolonoskopie môže lekár okrem vyšetrenia čriev odobrať kus tkaniva na biopsiu a vykonávať terapeutické manipulácie, napríklad na zastavenie krvácania z čreva, odstránenie polypov a zrážanie (vypáliť) vredy.

sigmoidoscopy
Diagnostická metóda, ktorá umožňuje vyšetrenie priamej a časti sigmoidného hrubého čreva pomocou špeciálneho sigmoidoskopického prístroja. Toto zariadenie je kovová trubica obsahujúca osvetľovací systém a zariadenie, ktoré dodáva vzduch.

Počas procedúry je pacient umiestnený na ľavej strane s nohami ohnutými na kolenách a privedenými do žalúdka. Lekár jemne vloží sigmoidoskop, potom sa do konečníka prečerpá vzduch, aby sa vyrovnali jeho steny. Následne sa toto zariadenie oddelí a umiestni okulár na kontrolu dutiny tela.

irrigoscopy
X-ray diagnostická metóda hrubého čreva. Vyrába sa podávaním kontrastnej látky s klystýrom.

Irrigoskopia sa používa na identifikáciu:

 • stupeň črevného poškodenia pri ochoreniach, ako je Crohnova choroba, ulcerózna kolitída,
 • nádory, polypy, divertikulum, fistuly hrubého čreva,
 • vady.

Čo robiť s bolesťou dolného brucha u žien?

Liečba patológie, ktorá spôsobila vznik bolesti v dolnej časti brucha, by mala byť zameraná na obnovenie normálnej funkcie postihnutého orgánu (minimalizovať zdravotné postihnutie), zlepšenie kvality života pacienta, ako aj prevencia relapsu (re-ostreniea) chronické choroby.

Ak máte príznaky zápalu panvových orgánov, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Včasná detekcia môže zabrániť nežiadúcemu výsledku choroby. Takýto príznak ako bolesť brucha môže byť prejavom nielen gynekologického problému, ale aj chirurgickej patológie (napríklad apendicitída).

Pri akútnej bolesti brucha je neprijateľná:

 • užívajte lieky proti bolesti a protizápalové lieky (ich príjem môže skryť obraz choroby a skomplikovať proces diagnostiky),
 • aplikovať teplo (podporuje rozširovanie krvných ciev a šírenie infekcie krvou),
 • prepláchnuť črevá (ak je bolesť spôsobená črevnou obštrukciou, prítok vody môže situáciu zhoršiť),
 • vezmite preháňadlá (v prípade črevnej obštrukcie zhorší príjem laxatív pacienta stav).
Výskyt bolesti, ako je nevoľnosť, zvracanie, horúčka, zhoršenie celkového stavu, krvácanie z maternice, ako aj zvýšenie bolesti pri bolesti v dolnom bruchu, je indikáciou pre neodkladnú lekársku starostlivosť.

Pri bolestiach dolnej časti brucha môže byť pacientovi predpísaná nasledujúca liečba:

 • diétna terapia,
 • liečba syndrómu bolesti
 • antibakteriálne ošetrenie
 • hormonálnej terapie
 • metódy endoskopického ošetrenia
 • laparoskopia,
 • fyzioterapia.

Liečba diétou

V prípadoch črevnej choroby môže byť žene pridelená tretia alebo štvrtá tabuľka.
Žena musí dodržiavať diétu, to znamená, že by mala jesť pravidelne, v rovnakom čase. Potraviny konzumované denne musia byť rozmanité a čerstvo pripravené.

Diétna výživa pre črevné ochorenia pomáha:

 • stabilizovať črevnú pohybovú aktivitu,
 • prevencia vzniku exacerbácií chorôb
 • normalizovať stolicu
 • odstrániť nežiaduce príznaky (napr. flatulencia, bolesť brucha) spojené s porušením čriev,
 • zabrániť vzniku potravinových alergií,
 • zvýšenie príjmu základných živín
 • normalizovať črevnú mikroflóru.
Tabuľka č. 3
Táto tabuľka je predpísaná pre atonickú zápchu.

Žena je uvedená konzumácia týchto potravín:

 • potraviny bohaté na vlákninu (napríklad zelenina a ovocie, surové alebo varené),
 • ovocné kompóty a šťavy,
 • sušené ovocie (napríklad sušené slivky, figy, sušené marhule),
 • čierny chlieb
 • mliečne výrobky (napr. mlieko, kyslé mlieko, kefír),
 • kaša (pohánka, jačmeň, ovos),
 • mäso a ryby,
 • pite veľa pravidelnej a sýtenej minerálnej vody.
Pri spastickej zápche spôsobenej zvýšenou črevnou motilitou musí žena obmedziť spotrebu potravín bohatých na vlákninu.

Pri zápche sa odporúča eliminovať konzumáciu silného čaju, kávy, slizovej polievky a polievok.

Tabuľka č. 4
Tento stôl je predpísaný pre črevné ochorenia v akútnom štádiu, sprevádzaný hnačkou.

U ženy sa zobrazuje spotreba týchto potravín:

 • biele sušienky na chlieb
 • tvaroh,
 • varené vajcia z mäkkého varu (jeden za deň),
 • konzistencia slizníc polievok,
 • kaša (ryža a krupica),
 • varené mäso a ryby,
 • kefír s nízkym obsahom tuku,
 • silný čaj, káva, kakao, želé.

Liečba bolesti

Liečba liekmi v tomto prípade spočíva v symptomatickej terapii a je zameraná na elimináciu alebo redukciu prejavu bolesti.

Liečba (názov lieku, dávkovanie a trvanie liečby) sa vždy prideľuje individuálne a vykonáva sa podľa princípov trojstupňovej stupnice.

Trojstupňová stupnica obsahuje tieto skupiny liekov:

 • nesteroidné protizápalové lieky (napríklad ibuprofén, diklofenak, dexalgin),
 • silné analgetiká (napríklad tramadol, tramal),
 • narkotické analgetiká (napríklad morfín).
Na začiatku dostávajú ženy jednoduchšie analgetiká, ako je paracetamol, ibuprofen, aspirín. Ak sú výsledky liečby neuspokojivé, lekár môže v priebehu času predpísať použitie silnejších liekov zo skupiny silných alebo narkotických analgetík (napríklad rakovina maternice alebo hrubého čreva).

Nesteroidné protizápalové lieky okrem analgetického účinku majú tiež anti-edémové a protizápalové účinky. Spočiatku sa lieky predpisujú dvakrát denne, ale ak je to potrebné, ich multiplicita sa môže zvýšiť na tri až štyri krát. Pri následnom zvýšení dávky sa neodporúča, pretože neposkytuje potrebný anestetický účinok, ale len zvyšuje riziko vedľajších účinkov.

Užívanie nesteroidných protizápalových liekov môže viesť k nasledujúcim vedľajším účinkom:

 • nevoľnosť a zvracanie
 • vredy gastrointestinálnej sliznice,
 • gastrointestinálne krvácanie (kvôli ulcerácii),
 • negatívny vplyv na červenú kostnú dreň,
 • porušenie stoličky (hnačka),
 • toxické účinky na pečeň a obličky.
Drogy z tejto skupiny sa odporúča užívať striktne po jedle. Súbežne s užívaním nesteroidných protizápalových liekov sú predpísané obalové činidlá, napríklad almagel, maalox, fosfhalugel.

Aj na odstránenie syndrómu bolesti môžu byť ženám predpísané antispazmodiká (napríklad drotaverín, no-shpa, platifilín). Táto skupina liekov znižuje tón hladkých svalov orgánov a ciev, rozširuje cievy a má analgetický účinok (predpísané napríklad pre obličkové koliky, menštruačný syndróm).

Antibakteriálna liečba

Antibiotiká sú látky biologického alebo polosyntetického pôvodu, ktoré selektívne inhibujú vitálnu aktivitu mikroorganizmov. Menovaný s bolesťou dolnej časti brucha spôsobenou infekčným zápalovým procesom (napríklad v prípade cystitídy, cervicitídy, endometritídy).

Pred predpísaním antibakteriálnej liečby musí žena vykonať bakteriologické vyšetrenie, ktoré pomôže identifikovať infekčné agens, ktorý ochorenie spôsobil, ako aj zistiť jeho citlivosť na antibiotikum. Liečba infekčných a zápalových ochorení sa teda predpisuje individuálne, v závislosti od výsledkov štúdie.

Antibakteriálne lieky môžu mať široké a úzke spektrum účinku. Širokospektrálne antibiotiká majú nepriaznivý účinok na grampozitívnu aj gramnegatívnu flóru, zatiaľ čo lieky s úzkym spektrom účinku pôsobia selektívne na grampozitívnu alebo gramnegatívnu flóru.

Tieto lieky sa tiež líšia mechanizmom účinku. Môžu mať baktericídny alebo bakteriostatický účinok. Baktericídne liečivá majú deštruktívny účinok na infekčné agens, čo vedie k ich smrti. Bakteriostatické zase zastavujú rast a reprodukciu mikroorganizmov.

Dlhodobé a nevhodné používanie antibakteriálnych liekov môže spôsobiť inhibíciu normálnej mikroflóry (napríklad vagína, črevá) a vedú k rozvoju plesňovej infekcie. Súbežne s prijímaním antibiotík, antimykotík (antimykotické) lieky, ako je ketokonazol, flukonazol.

Hormonálna terapia

Pohlavné hormóny sú progesterón, estrogén a testosterón. Každý z nich je jedinečný. Estrogén je napríklad zodpovedný za vývoj primárnych a sekundárnych sexuálnych charakteristík. Progesterón zaisťuje nástup a uchovanie tehotenstva. Testosterón je zase zodpovedný za libido a výkon.

Je veľmi dôležité, aby tieto hormóny existovali v presne definovaných kvantitatívnych pomeroch. Zmeny v kvantitatívnych pomeroch hormónov vedú k rozvoju hormonálnych porúch u ženy.

Vysoké hladiny estrogénu so súčasným nedostatkom progesterónu môžu viesť k hyperplázii, cystickej a glandulárnej degenerácii endometria k rastu hormonálnych nádorov (napríklad myómy maternice).

V tomto prípade, keď žena nemá vlastné hormóny, lekári predpisujú hormonálnu korekciu vo forme tabliet alebo injekcií.

V závislosti od ochorenia a svedectva lekára môže byť pacientovi predpísaná estrogénová alebo progestínová liečba. Estrogénne činidlá sa môžu podávať v menopauze, s neplodnosťou, narušením vaječníkov. Progesterón sa môže predpisovať s rizikom predčasného ukončenia tehotenstva, hypofunkcie corpus luteum, krvácania z maternice, endometriózy, algomenorey a amenorey (viac ako šesť mesiacov). S pomocou hormonálnej terapie sa tiež účinne liečia funkčné ovariálne cysty, folikulárna cysta a žltá telová cysta.

Prípravky, dávkovanie a trvanie liečby predpisuje individuálne ošetrujúci gynekológ a endokrinológ.

Treba poznamenať, že ak hormonálna nerovnováha viedla k rozvoju nádoru, zvyčajne nie je dostatočná konzervatívna liečba a žena môže podstúpiť operáciu na jej odstránenie.

laparoskopia

Počas laparoskopie sa do brušnej dutiny zavádzajú prostredníctvom troch malých rezov špeciálne nástroje a optický systém, ktoré prenášajú obraz orgánov na monitor. Pre lepšiu vizualizáciu študovaných orgánov sa oxid uhličitý vstrekuje do brušnej dutiny počas operácie, ktorá sa uvoľňuje po zákroku.

Počas laparoskopie v gynekológii sú na vyšetrenie k dispozícii maternica, doplnky maternice, väzivový aparát a pobrušnice.

Indikácie pre laparoskopiu sú:

 • novotvary maternice, vajcovodov a vaječníkov,
 • chronické zápalové procesy panvových orgánov,
 • endometrióza,
 • zrasty,
 • ovariálna cysta
 • chronická bolesť panvy,
 • mimomaternicové tehotenstvo
 • neplodnosť,
 • abnormálny vývoj maternice.
Pomocou laparoskopie je možné:
 • odstrániť benígne (napríklad cysta) a rakoviny vaječníkov, t
 • odstrániť benígne (napr. myóm, endometrióza) a zhubné nádory maternice,
 • odrežte komisúry
 • odstránenie vajíčka počas mimomaternicového tehotenstva,
 • obnoviť priechodnosť vajíčkovodov,
 • obvaz vajíčkovodov,
 • odstrániť maternicu, vajcovody, vaječníky,
 • eliminovať krvácanie (napríklad v prípade prasknutia cysty, vajíčkovodov pri mimomaternicovom tehotenstve),
 • opraviť abnormálnu štruktúru maternice.
Laparoskopickú apendektómiu možno vykonať aj laparoskopicky (odstránenie zápalu slepého čreva). V porovnaní s tradičnou apendektómiou (odstránenie zápalu slepého čreva cez rez v prednej brušnej stene) sa vyrába oveľa menej často.

fyzioterapia

Charakterizované použitím ultrazvukových vibrácií na terapeutické a profylaktické účely. Počas postupu sa na oblasť nárazu aplikuje kontaktné médium (napríklad glycerín, gély), cez ktoré sa potom vykonáva ultrazvuk.

Ultrazvuk má nasledujúce liečivé účinky:

 • zlepšuje regeneráciu tkanív
 • vyvoláva protizápalové účinky,
 • má analgetický a antispasmodický účinok,
 • zlepšuje prísun krvi do tkanív
 • stimuluje metabolické procesy.

Charakterizovaný nárazom na telo magnetického poľa.

Má nasledujúce terapeutické účinky:

 • zlepšuje metabolizmus
 • znižuje opuch tkanív,
 • urýchľuje regeneráciu tkanív
 • má protizápalové účinky,
 • zlepšuje krvný obeh.

Vyznačuje sa aplikáciou premenlivého elektromagnetického poľa s vysokou a ultra vysokou frekvenciou, dodávané cez kondenzátorové dosky.

Má nasledujúce terapeutické účinky:

 • vyvoláva výrazný protizápalový účinok (pri akútnych a subakútnych zápalových ochoreniach),
 • má bakteriostatický účinok,
 • posilňuje miestnu imunitu
 • zlepšuje krvný obeh.

Prečo majú ženy bolesti v dolnej časti brucha naľavo?

U žien môže byť nižšia bolesť brucha z nasledujúcich dôvodov:

 • sigmoidné ochorenia,
 • ľavá obličková kolika,
 • mimomaternicové tehotenstvo
 • cysta ľavého vaječníka.
Choroby sigmoidného hrubého čreva
Sigmoidné hrubé črevo je koncová časť hrubého čreva. Nachádza sa v ľavej ilálnej oblasti, dole od nej pokračuje v konečníku.

Sigmoidné hrubé črevo hrá veľkú úlohu v tráviacom procese. Práve tu sa absorbuje veľké množstvo vody a pokračuje tvorba fekálnych hmôt. S porážkou tejto časti čreva je narušená práca čreva ako celku.

U ľudí, s porážkou sigmoidného hrubého čreva, existujú také príznaky ako porušenie defekácie (zápcha alebo hnačka), falošné a bolestivé nutkanie ttenesmus), ako aj bolesti v dolnej časti brucha vľavo.

Bolesti brucha na ľavej strane možno pozorovať pri nasledujúcich ochoreniach hrubého čreva sigmoidu:

 • Sigmoid. Je charakterizovaný zápalom sliznice hrubého čreva sigmoidu. Toto ochorenie sa môže vyvinúť nezávisle alebo v dôsledku iných chorôb (napríklad Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, dyzentéria). Anatomické poruchy čreva, ako aj stagnácia výkalov a trauma sliznice môžu prispieť k nezávislému vývoju sigmoiditídy. Zápalový proces sa môže rozšíriť na nadložné aj hrubé črevo. Ochorenie sa môže vyskytnúť v akútnej a chronickej forme. Keď sigmoiditída zaznamenala bolesť v ľavom ilegálnom regióne, nadúvanie, tenesmus a porušenie kresla (voľné stolice). Pacient má tiež horúčku, slabosť, poruchy spánku.
 • Divertikulóza. Získané ochorenie, pri ktorom dochádza k tvorbe slepých, sukciformných útvarov, ktoré siahajú za črevo a ktoré sa vyvíjajú v dôsledku zvýšenia intraintestinálneho tlaku. V procese podpory črevného obsahu môžu fekálne hmoty spadnúť do týchto výstupkov. Súčasne môže bohatá flóra obsahu čreva pri vstupe do divertikula spôsobiť zápalový proces nazývaný divertikulitída. Pri tomto ochorení môže u človeka dôjsť k symptómom, ako sú bolesti brucha v ľavej časti, plynatosť, kolika, zápcha alebo hnačka. Je potrebné poznamenať, že po dlhú dobu môže byť divertikulóza asymptomatická.
 • Benígne a malígne nádory. Medzi benígnymi léziami sigmoidného hrubého čreva sú najčastejšie polypy. Polyp je výrastok zo sliznice čreva, ktorá prechádza do lúmenu. Nebezpečenstvo polypov je, že môžu zhubnúť, to znamená degenerovať na rakovinu. Prítomnosť nádoru môže viesť k rozvoju črevnej obštrukcie pacienta, bolesti v ľavej iliakálnej oblasti, krvácaniu z čreva a výtoku krvi výkalmi, plynatosti a poruchám stolice (hnačka alebo zápcha).
Ľavostranné obličkové koliky
Renálna kolika je syndróm charakterizovaný rozvojom bolestivého záchvatu v dôsledku porušenia moču. Vo väčšine prípadov sa tento syndróm vyskytuje pri urolitiáze.

Urolitiáza sa vyznačuje tvorbou kameňov (kamene) v rôznych častiach močového systému (napr. obličky, močový mechúr). Nebezpečenstvo tohto ochorenia je, že kameň kedykoľvek môže upchať lumen močovodu. Prekročenie močového mechúra vedie k zhoršenému odtoku moču a krvného obehu, ako aj zvýšeniu intrarenálneho tlaku.

Ľavá renálna kolika je charakterizovaná blokovaním lúmenu ľavého ureteru. V tomto prípade má osoba ostrú bolesť v dolnej časti chrbta a dolnej časti brucha vľavo, to znamená pozdĺž ureteru (môže dať oblasti slabín). Bolestivé pocity také výrazné, že sa pacient často ponáhľa po miestnosti. Okrem bolesti možno pozorovať aj príznaky ako nevoľnosť a zvracanie, distenziu brucha, zákal moču a výskyt krvi v ňom.

Mimomaternicové tehotenstvo
Po počatí, oplodnené vajíčko klesá do maternice a je pripojené k jeho stene. V zriedkavých prípadoch však vajíčko môže zostať vo vajíčkovodoch a pokračovať v raste a vývoji v dutine, ktorá sa nazýva mimomaternicové tehotenstvo.

Nebezpečenstvo tohto tehotenstva je, že rast embrya môže viesť k prasknutiu vajíčkovodu. V tomto prípade sa u ženy môže vyvinúť vnútorné krvácanie a vstup vajíčka a krvi do brušnej dutiny môže spôsobiť peritonitídu a smrť tehotnej ženy.

Po prvé, mimomaternicové tehotenstvo sa nelíši v symptómoch od normálneho tehotenstva. Avšak neskôr má žena ostré bolesti v spodnej časti brucha na jednej strane. Bolestivý pocit vľavo bude znamenať, že mimomaternicové tehotenstvo sa vyvíja v ľavej vajíčkovodnej trubici. Bolesť môže byť v ramene, lopatke ramena a konečníku. Žena má tiež krvácanie z maternice v dôsledku poklesu hladiny hormónu progesterónu, bledosti pokožky a poklesu krvného tlaku.

Cysta ľavého vaječníka
Vo vaječníkoch dozrieva každý mesiac folikul obsahujúci vaječnú bunku. Keď sa dosiahne dostatočný stupeň zrelosti, folikuly prasknú a žena začne ovulovať, to znamená, že vajíčko opúšťa vaječník. Namiesto praskajúceho folikulu sa začína tvoriť žlté telo, ktoré produkuje tehotenský hormón, progesterón. Pri neprítomnosti tehotenstva žlté telo postupne ustupuje.

Kvôli určitým faktorom (napríklad hormonálna nerovnováha, stres) Korpus luteum alebo folikul môžu ďalej rásť, čo vedie k tvorbe cysty u ženy. Tieto typy cyst sú funkčné, časom sa riešia a nevyžadujú chirurgický zákrok. Cysty vyžadujúce chirurgické odstránenie sú cystadenómy, dermoidné a endometrioidné cysty.

Keď žena má cysty vaječníkov, má menštruačné poruchy a bolesť v dolnej časti brucha na jednej strane brucha. Bolesť v spodnej časti brucha vľavo indikuje, že cystická formácia je v ľavom vaječníku. S rozvojom takých komplikácií, ako je krútenie alebo prasknutie cysty, sa bolestivé pocity zvýraznia, v dôsledku čoho sa u žien môže vyvinúť nevoľnosť a zvracanie.

Aké sú najbežnejšie príčiny bolesti brucha u žien?

Bolesť brucha je jednou z najčastejších sťažností, s ktorými ženy chodia na gynekológa. Na tomto základe ochorenia vnútorných pohlavných orgánov najčastejšie vedú k vzniku bolesti dolnej časti brucha u ženy.

Pre gynekologické ochorenia sú charakteristické:

 • ostré ožarovanie (plácnutí) bolesť (napríklad algomenorea),
 • kolické bolesti (môže byť spojená s menštruáciou),
 • nepríjemná bolesť, zhoršená pohlavným stykom a gynekologickým vyšetrením (charakteristické pre zápalové ochorenia).
Nasledujú najbežnejšie príčiny bolesti brucha u žien:
 • Infekčné a zápalové ochorenia vnútorných pohlavných orgánov. V dôsledku preniknutia infekčného agensu do vnútorných pohlavných orgánov sa žena rozvíja zápalovým procesom. S porážkou krčka maternice sa vyvíja maternica - endometritída, vajcovody - salpingitída a vaječníky - oforhoritída. Vývoj zápalového procesu v týchto orgánoch vedie k vývoju špecifických znakov u ženy, ako je bolesť brucha, hojný vaginálny výtok a zvýšenie telesnej teploty s vývojom intoxikačného syndrómu (slabosť, strata chuti do jedla, bolesti hlavy, závraty).
 • Algomenorrhea. Ťažká bolesť v spodnej časti brucha a dolnej časti chrbta, ktorá sa vyskytuje niekoľko dní pred menštruáciou. Bolesť môže byť sprevádzaná bolesťou hlavy, závratmi a nevoľnosťou a vracaním. Bolesť zmizne s nástupom menštruácie.
 • Ovariálna cysta. Benígny nádor, ktorý je charakterizovaný abdominálnou hmotou. Serózne alebo hemoragické tajomstvo sa zhromažďuje v dutine cysty. V prítomnosti cysty, žena má pravidelné nagging bolesti v dolnej časti brucha, rovnako ako nepravidelná menštruácia.
 • Endometrióza. Ide o benígny nádor, ktorý sa prejavuje proliferáciou endometriálneho tkaniva mimo sliznice maternice (napríklad v myometrii, vaječníkoch, vajcovodoch). Toto ochorenie sa môže vyvinúť ako výsledok kyretáže alebo chirurgických zákrokov, keď sa tkanivo endometria prenesie do blízkych orgánov. Hlavnými príznakmi endometriózy sú bolesť počas menštruácie, menštruačné krvácanie, neplodnosť a krvácanie počas intermenštruačného obdobia.
Ďalšou častou príčinou bolesti u brucha u žien je cystitída.
Ide o ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalu sliznice močového mechúra. Pri akútnej cystitíde má žena nižšiu bolesť brucha, kŕče a pálenie pri močení a zvýšenie telesnej teploty.

Príčiny bolesti dolných brušných svalov u ženských nôh

Príčiny bolesti brucha v dolných končatinách žien môžu byť:

 • renálna kolika s urolitiázou,
 • zápal slepého čreva,
 • sigmoid,
 • inguinálna alebo femorálna hernia.
Renálna kolika u urolitiázy je charakterizovaná blokovaním lúmenu ureteru pomocou zubného kameňa (kameň). To vedie k vzniku ostrej bolesti u osoby so stiesňujúcim charakterom, ktorá je lokalizovaná v bedrovej oblasti a dolnej časti brucha pozdĺž močového traktu. Bolestivé pocity môžu vyžarovať (rozdávať) vo vonkajších pohlavných orgánoch a na vnútornom povrchu stehna.

Pri apendicitíde (zápal slepého čreva) bolesť sa pôvodne vyliala. Po prvé, pacient cíti konštantnú bolesť, lokalizovanú, obvykle v epigastrickej oblasti alebo v blízkosti pupka. Po niekoľkých hodinách sa bolestivé pocity presunú do pravej oblasti bedier. V niektorých prípadoch, napríklad pri náhlom pohybe, chôdzi, kašľaní alebo kýchaní, sa môže vyžarovať bolesť (rozdávať) v dolnej časti chrbta, na pravej nohe, v oblasti slabín.

Sigmoiditída (zápal sliznice sigmoidného hrubého čreva) je charakterizovaná vývojom intenzívnej bolesti v oblasti ľavej iliakie. Bolestivé pocity v tejto chorobe môžu byť podávané v ľavej nohe a dolnej časti chrbta.

Inguinálna hernia u žien je oveľa menej častá ako u mužov. Inguinálny kanál je dutina, u žien prechádza okolo väziva maternice. V prítomnosti prietrže sa pacient sťažuje na ostrú, výraznú bolesť v oblasti slabín, ktorá sa môže počas pohybu vyžarovať (rozdávať) v nohe.

Femorálna hernia je zase častejšia u žien ako u mužov. Brána pre prietrž je femorálny krúžok pod ingvinálnym ligamentom. Povaha bolestivých pocitov v stehennej hernii je rovnaká ako v inguinálnom.

Bolesť v bruchu: dôvody na diagnostiku a metódy liečby

Potiahnutie a bolesť dolnej časti brucha, ktorých príčiny môžu byť fyziologické aj patologické, si v každom prípade vyžaduje odvolanie sa na gynekológa.

Ak je podozrenie na ochorenie a lekár môže predpísať nasledujúce štúdie len na prevenciu:

Niekedy boľavá bolesť v spodnej časti brucha, ktorej príčiny sú nejasné, sa môže stať nudnou v prírode alebo naopak zhoršiť. Záleží na konkrétnej chorobe a jej forme (chronické patologické stavy prebiehajú monotónne a akútne sa prejavujú „v celej svojej sláve“). Po diagnostikovaní pacienta sa vyberie liečba (na základe špecifického ochorenia, jeho formy, zanedbávania a prítomnosti sprievodných patológií).

Zvyčajne sa používa na túto liekovú terapiu.Bolesť v bruchu, ktorej príčiny môžu naznačovať zápal, je najlepšie eliminovaná antispasmodikami. Môžete si ich vziať len so súhlasom lekára. Niektoré bylinné čaje tiež dobre pomáhajú, ale mali by sa používať aj na určený účel. V takomto stave bude veľmi nerozumné samoliečbu, pretože môže len maskovať symptómy a zhoršovať priebeh choroby.

Prečo môže brucho znižovať počas tehotenstva?

Príčiny bolesti brušnej dutiny počas tehotenstva môžu byť:

 • podvrtnutie,
 • porušenie čriev,
 • gynekologické ochorenia
 • chirurgické ochorenia
 • mimomaternicové tehotenstvo
 • spontánny potrat,
 • predčasné uvoľnenie placenty.
podvrtnutie
Bolesť brucha v druhom a treťom trimestri gravidity môže naznačovať napínanie tkanív a väzov v dôsledku zvýšenia veľkosti maternice.

Prístroj na podporu maternice zahŕňa nasledujúce väzby:

 • okrúhle zväzky (pohybujú sa od kútov maternice),
 • široké väzby (odchýliť sa od rebier maternice).
Počas tehotenstva sa maternica výrazne zväčšuje. Väzy, ktoré ho držia paralelne, sa predlžujú a predlžujú. V okamihu náhleho pohybu (napríklad pri vykonávaní fyzických cvičení pri zmene polohy tela) Žena môže mať ostrú bolesť v dolnom bruchu. Bolestivé pocity netrvajú dlho, až niekoľko minút.

Aby sa zmiernila bolesť v dolnom bruchu pri napínaní väzu, odporúča sa žene vykonávať plynulé pohyby a tiež zaujať polohu na sedenie alebo ležanie.

Dysfunkcia čriev
Počas tehotenstva sa u ženy môžu vyvinúť črevné problémy, ako sú nadúvanie, poruchy trávenia, kolika a zápcha.

Príčiny dysfunkcie čriev počas tehotenstva sú:

 • nevhodná strava tehotná (napríklad prejedanie, konzumácia tukových a vyprážaných potravín),
 • zvýšený tlak maternice na črevá
 • existujúcich alebo zhoršujúcich sa črevných chorôb, t
 • hormonálne zmeny (účinok progesterónu vedie k zníženiu črevnej motility).
Je možné regulovať prejavy bolesti v spodnej časti brucha v dôsledku črevných porúch úpravou výživy. Žena sa odporúča, aby prehodnotila svoju zvyčajnú diétu, aby vylúčila produkty, ktoré spôsobujú pocit nepohodlia.

Odporúča sa žena počas tehotenstva:

 • eliminovať prejedanie a hladovanie stravy
 • variť jedlo pre pár
 • znížiť alebo vylúčiť spotrebu tukových a vyprážaných potravín, t
 • tam je často, ale trochu po kúsku
 • jedlo dôkladne žuť
 • zvýšiť spotrebu ovocia a zeleniny,
 • spotrebovať dostatok vody (asi osem pohárov denne),
 • denná prechádzka na čerstvom vzduchu.
Malo by sa tiež poznamenať, že ženy by mali konzumovať viac fermentovaných mliečnych výrobkov, obilnín, sušeného ovocia, morských plodov a chudého mäsa (napr. kuracie, jahňacie).

Gynekologické ochorenia
Bolesť brucha môže byť vyvolaná exacerbáciou chronických gynekologických ochorení.

Počas tehotenstva je dôležité, aby žena starostlivo monitorovala osobnú hygienu, pretože počas tohto obdobia dochádza k zvýšenému poteniu, zvýšeniu intenzity vaginálneho výtoku a frekvencii močenia.

Odporúča sa žena počas tehotenstva:

 • umyť vodou s miernou teplotou, pretože horúca voda podporuje rozšírenie krvných ciev,
 • používať hypoalergénne hygienické výrobky
 • používať mydlo šetrne, pretože môže vysušiť pokožku a spôsobiť alergie.
Počas tehotenstva môžu infekčné zápalové procesy ohroziť vnútromaternicový stav plodu a narušiť jeho vývoj. Preto, ak má žena príznaky, ako je bolesť v dolnej časti brucha, silný výtok z pošvy s odfarbením a zápachom, svrbenie, bolesť počas močenia, je nevyhnutné poradiť sa s gynekológom. Na základe výpovedí lekár predpíše potrebný výskum a tiež rozhodne, či je možné začať liečbu choroby pred pôrodom, alebo ju nechať na obdobie po nej.

Chirurgické ochorenia
Počas tehotenstva sa môžu zhoršiť choroby, ako napríklad akútna apendicitída, cholelitiáza a urolitiáza a obštrukcia čreva.

Pri týchto chorobách je bolesť výrazná a trvalá. Aj žena môže mať horúčku, nevoľnosť a vracanie, závraty, slabosť. Okrem existujúceho ohrozenia života matky predstavujú tieto choroby aj nebezpečenstvo pre plod.Môžu spôsobiť predčasný pôrod a dokonca aj smrť plodu.
Preto by v prípade vyššie uvedených príznakov mala žena čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Mimomaternicové tehotenstvo
Je to samostatný prípad bolesti na začiatku tehotenstva. Vyznačuje sa tým, že oplodnené vajíčko nespadá do maternice, ale pokračuje v raste a vývoji v lúmene vajíčkovodu.

Test tehotenstva v tomto prípade dáva pozitívny výsledok. Najprv žena nájde všetky príznaky normálneho tehotenstva v nej, ale ak sa stiahne späť do predporodnej kliniky, nebude schopná samostatne určiť, či je mimomaternicové tehotenstvo.

V tomto prípade môže bolesť, ktorá sa objavila na jednej strane brucha, znamenať, že vajíčko, ktoré sa zväčšilo, sa nezmestí do úzkeho priesvitu trubice. Ďalšie oneskorenie môže viesť k prasknutiu potrubia a závažným následkom.

Tubálna gravidita sa zvyčajne končí medzi dvoma až tromi až desiatimi až dvanástimi týždňami gravidity.

Spontánne potraty
Spontánny potrat (alebo potrat) sa nazýva spontánny potrat až dvadsaťdva týždňov. Ak sa spontánny potrat opakuje dvakrát alebo viackrát, potom už hovoríme o obvyklom potrate.

Všetky príznaky spontánneho potratu sa vyskytujú v dôsledku odmietnutia plodu z steny maternice, dilatácie krčka maternice, ako aj krvácania inej povahy (napríklad špinenie, stredné, ťažké).

Existujú nasledujúce fázy spontánneho potratu:

 • Ohrozujúce potraty. Vyznačuje sa začiatkom oddeľovania vajíčka. Žena v tomto štádiu má bolesť v dolnej časti brucha. Neprítomné škvrny. Pri hmatoch je maternica mäkká a bezbolestná.
 • Začal potrat. Odvíjanie vajec pokračuje. Tehotná žena má bolesti brucha, krvavý výtok. Dochádza k zvýšeniu tonusu maternice. Pri palpácii sa bolestivé pocity zintenzívňujú, počas vyšetrenia sa zavrie krčný kanál. Ak je počas tohto obdobia žena včasnou a primeranou lekárskou starostlivosťou, tehotenstvo môže byť zachované.
 • Prebieha potrat. Dochádza k zvýšeniu uvoľnenia vajíčka, ako aj k jeho vytesneniu. Žena vyvíja krvácanie, sprevádzané bolesťou v dolnej časti brucha. Uložiť tehotenstvo v tejto fáze je nemožné. Včasné hľadanie lekárskej pomoci však pomôže predísť veľkej strate krvi, ako aj znížiť riziko infekčného procesu (krv je priaznivé prostredie pre rozvoj infekcie).
 • Neúplné potraty. Vyznačuje sa úplným oddelením vajíčka od stien maternice a narušením integrity plodových membrán. Cervikálny kanál je otvorený. Žena má prasknutie plodovej vody a silné krvácanie. Počas tohto obdobia je potrebná neodkladná hospitalizácia, aby sa odstránili zvyšky vajíčka.
 • Kompletné potraty. V tomto štádiu dochádza k úplnému uvoľneniu maternice z prvkov vajíčka.
So zvýšeným rizikom spontánneho potratu by mala žena okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Určí stupeň straty krvi, ako aj to, či existuje hrozba ukončenia tehotenstva. Žena môže byť predpísaná emocionálny pokoj, sedavý spôsob života alebo odpočinok. V prípade potreby Vám lekár predpíše použitie liekov, ktoré znižujú vzrušivosť maternice (napríklad sviečky s papaverínom).

Predčasné prerušenie placenty
Vyznačuje sa predčasným (pred narodením dieťaťa) oddelenie placenty od steny maternice.

Príčiny predčasného prerušenia placenty môžu byť:

 • gesto (neskorá toxikóza),
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému (napríklad hypertenzia),
 • polyhydramnios,
 • veľké ovocie alebo dvojčatá,
 • krátka pupočná šnúra.
V centre sa môže vyskytnúť prerušenie placenty (bez krvácania) alebo pozdĺž okraja (s krvácaním).

Žena s predčasným poškodením placenty má nasledujúce príznaky:

 • bolesť brucha (v časti maternice, kde sa nachádza placenta),
 • zvýšený alebo znížený pohyb plodu,
 • krvácanie (môže byť neprítomný pri poruche placenty v centre),
 • stvrdnutie a citlivosť maternice počas palpácie,
 • slabosť
 • závraty,
 • bledosť kože,
 • zvýšený srdcový rytmus a nižší krvný tlak.

Prečo sa môže vyskytnúť nepríjemná bolesť v spodnej časti brucha u žien?

Ťahová bolesť v spodnej časti brucha sa môže vyskytnúť v dôsledku zápalových ochorení panvových orgánov, ako aj počas menštruácie.

Zápalové ochorenia
Zápalové ochorenie panvových orgánov je infekcia, ktorá sa rozšírila na sliznicu maternice, vajcovodov alebo vaječníkov.

V súvislosti s životne dôležitou aktivitou mikroorganizmu implantovaného do sliznice sa vylučujú metabolické produkty, preto sa u ženy vyskytnú špecifické prejavy.

Symptómy zápalu panvových orgánov sú:

 • chronická bolesť v panve (v bruchu sú neustále nepríjemné bolesti),
 • silný výtok z vagíny (povaha výtoku bude závisieť od mikroorganizmu alebo vírusu, ktorý spôsobil patologický proces),
 • zvýšenie telesnej teploty.
Keďže vnútorné genitálne orgány sú priľahlé k močovej trubici a konečníku, u ženy sa môžu vyskytnúť poruchy moču (napríklad časté bolestivé močenie) a stoličky (napr. plynatosť, stratená stolica alebo zápcha).

Bolesť počas menštruácie
Mesačne ovulácie sa vyskytujú vo vaječníkoch. Dostať sa do vajcovodu, vajíčko sa pripravuje na stretnutie so spermiami. Ak nedôjde k oplodneniu, cyklus sa ukončí a žena začne menštruáciu, ktorá je charakterizovaná odmietnutím funkčnej vrstvy endometria. Normálne by menštruácia mala byť bezbolestná.

Je potrebné poznamenať, že počas normálnej menštruácie sa môže vyskytnúť pocit miernej ťažkosti v žalúdku, nadúvanie. Tieto príznaky však neporušujú obvyklý rytmus života ženy.

Výskyt bolesti počas menštruácie (algomenorrhea) je znamením akéhokoľvek porušenia. Bolesť je spravidla lokalizovaná v spodnej časti brucha, ale môže tiež dávať dolnú časť chrbta. Bolesť je spravidla nudná.

Príčiny algomenorea môžu byť anatomické defekty maternice, jej zaostalosť, zápalové ochorenia vnútorných pohlavných orgánov, endometrióza.

Endometrióza sa vyznačuje tým, že endometriálne bunky sa nachádzajú nielen v maternici, ale aj v jej hrúbke, teda svalovej vrstve. Toto tkanivo tiež začína napučiavať a krvácať počas menštruácie, čo vedie k vzniku výraznej menštruačnej bolesti u ženy.

Treba poznamenať, že v prípade zápalových ochorení má žena konštantnú bolesť v spodnej časti brucha, bez ohľadu na nástup menštruácie.

V nasledujúcich prípadoch je potrebné poradiť sa s lekárom:

 • keď dôjde k hojnej menštruácii (ktorým sa nezachová obvyklý čas),
 • ak sa v krvi objavia veľké zrazeniny,
 • ak sa teplota zvýšila,
 • závraty, nevoľnosť a vracanie,
 • ak je bolesť progresívna.
Na zvládnutie bolestivých pocitov počas menštruácie môže žena užívať jednu analgetickú tabletu (napríklad analgin) alebo antispasmodické (napríklad no-shpaa) liečivo.


Prečo majú ženy bolesti v dolnej časti brucha počas alebo po pohlavnom styku?

Bolesť brucha u žien počas alebo po pohlavnom styku sa môže spustiť z týchto dôvodov: t

 • pohlavný styk,
 • ochorenia vnútorných pohlavných orgánov.
Funkcia pohlavného styku
Na začiatku sexuálnej aktivity môže dievča pociťovať bolesť brucha počas a po pohlavnom styku. Normálne však časom prechádza bolesť. Okrem bolesti, dievčatá môžu mať špinenie v prvých sexuálnych aktov, ktoré tiež zmizne po čase.

Bolesť v dolnej časti brucha počas alebo po pohlavnom styku môže byť vyvolaná nedostatočnou produkciou prirodzeného vaginálneho mazania. Nedostatok alebo nedostatok mazania vedie k tomu, že počas styku vytvára trenie, ktoré môže poškodiť sliznicu pošvy a spôsobiť bolestivé pocity u ženy.

Ďalšou príčinou bolesti dolných brušných dutín pri pohlavnom styku je vaginizmus. Vaginizmus je ochorenie charakterizované bolestivým spazmom vaginálnych svalov, ktorý počas pohlavného styku spôsobuje, že žena pociťuje nepohodlie a bolesť v spodnej časti brucha.

Dôležitú úlohu pri vzniku bolestivých pocitov v dolnej časti brucha zohráva aj nesúlad genitálií partnerov. Napríklad úzka vagína u ženy a penis veľkej veľkosti u človeka môže viesť k rozvoju bolesti. Dôležitý je aj sexuálny postoj, ktorý partneri využívajú. Pose, ktorá poskytuje hlboký prienik, často spôsobuje, že žena sa objaví bolestivé pocity v spodnej časti brucha.

Treba poznamenať, že ak je žena alergická na antikoncepciu (latexové kondómy, spermicídy) alebo prostriedky intímnej hygieny, použitie napr. mydla pred kontaktom alebo kondómom počas kontaktu môže viesť k rozvoju alergickej reakcie. Výsledkom budú príznaky ako svrbenie genitálií, nepríjemné pocity a bolestivé pocity počas alebo po pohlavnom styku.

Na zníženie alebo prevenciu vzniku bolesti počas alebo po pohlavnom styku sa odporúča:

 • použiť mazivo (tuk) počas pohlavného styku,
 • používať hypoalergénne látky (s alergiami),
 • eliminovať používanie latexových kondómov a spermicídov (s alergiami),
 • vybrať sexuálne pózy, ktoré nespôsobujú bolesť.
Choroby vnútorných pohlavných orgánov
Nasledujúce problémy so žalúdkom môžu spôsobiť bolesť brušnej dutiny u žien počas alebo po pohlavnom styku:
 • Zápaly pošvy. Vyznačuje sa zápalom sliznice pošvy. Príčinou ochorenia je prenikanie a rozmnožovanie patogénnych mikroorganizmov do pošvy. Symptómy vaginitídy sú hojné vaginálne výtoky serózneho alebo hnisavého charakteru, svrbenie, pálenie a bolestivé pocity v pošve a spodnej časti brucha, ktoré sa zhoršujú počas pohlavného styku.
 • Cervicitída. Ochorenie, pri ktorom sa vyskytuje zápal sliznice krčka maternice. Existuje exocervicitída, pri ktorej je postihnutá vaginálna časť krčka maternice a endocervicitída charakterizovaná zápalom sliznice krčka maternice krčka maternice. Žena s týmto ochorením má také klinické príznaky, ako je intenzívna leucorrhoea (uvoľnenie), svrbenie, krvácanie po ukončení menštruácie, nepríjemná bolesť v spodnej časti brucha a hrádze, horšie počas alebo po pohlavnom styku. Po pohlavnom styku môže tiež nastať mierne krvácanie.
 • Erózia krčka maternice. Vyznačuje sa patologickými poruchami sliznice krčka maternice. Nebezpečenstvo erózie spočíva v tom, že ak sa neupraví, existuje riziko, že sa zmení na pseudo-eróziu, v ktorej sa pozoruje rast atypických buniek. Erózia krčka maternice je spravidla asymptomatická. Pri vstupe do zápalového procesu (napríklad cervicitídu), rovnako ako v prípade rakoviny, žena má otravnú bolesť v spodnej časti brucha, časté a bolestivé močenie a krvavý výtok počas intermenštruačného obdobia.
 • Endometritída. Keď je toto ochorenie pozorované, zápal sliznice maternice. K rozvoju endometritídy dochádza v dôsledku vniknutia patogénnych látok do dutiny maternice. Symptómy akútneho priebehu ochorenia sú horúčka, menštruačné krvácanie, ťažké výtoky a intenzívna bolesť v spodnej časti brucha. Pri chronickej endometritíde sa závažnosť symptómov znižuje, telesná teplota sa vracia do normálu, pozorujú sa mierne vaginálne výtoky a bolesti v spodnej časti brucha, ktoré sa môžu počas pohlavného styku zvýšiť.
 • Endometrióza. Charakterizované proliferáciou endometriálneho tkaniva v iných orgánoch a tkanivách. Dôvodom vzniku tohto ochorenia môžu byť hormonálne poruchy, kyretáž a chirurgický zákrok na panvových orgánoch (napríklad cisársky rez). Prejavmi endometriózy sú hojná a bolestivá menštruácia, krvavý intermenštruačný výtok, bolesť v brušnej dutine, neplodnosť. V niektorých prípadoch môže žena pociťovať bolesť počas pohybov čriev a počas pohlavného styku.
 • Maternice myómy. Benígny nádor, ktorý sa tvorí zo svalovej vrstvy maternice. Fibrózy maternice môžu byť pod sliznicou endometria, v medzisvalovom priestore, ako aj pod seróznou membránou. Symptómy myómov sú menštruačné krvácanie, bolesť, dlhotrvajúce, matné a konštantné. Bolestivé pocity sú výraznejšie počas menštruácie a počas sexuálneho kontaktu.
 • Rakovina maternice. Malígny nádor charakterizovaný nekontrolovanou reprodukciou buniek atypickej štruktúry. Rakovina maternice môže byť skvamózna a žľazová. V počiatočných štádiách je choroba prakticky asymptomatická, neskôr má žena výtok inej povahy (napríklad sliznice, krvavé, s pachom alebo bez zápachu), bolesti v dolnej časti brucha. Počas pohlavného styku alebo po ňom sa bolestivosť zintenzívňuje a pozoruje sa výskyt krvácania.
 • Adnexitída (salpingo-oophoritis). Choroba charakterizovaná zápalom vajíčkovodov a vaječníkov. Príčinou vzniku adnexitídy je prenikanie patogénnych mikroorganizmov do týchto orgánov. Infekčné látky spočiatku vstupujú do vajcovodov a spôsobujú ich zápal (salpingitis), následne sa infekčný proces rozširuje na vaječníky. Pri akútnej adnexitíde má žena zvýšenú telesnú teplotu, napätie a bolesť brušných svalov, celkovú slabosť a bolesť hlavy. V chronickej forme ochorenia však teplota chýba, bolesť ustupuje a je boľavá. Počas pohlavného styku sú bolestivé pocity výraznejšie.

Prečo močenie spôsobuje nižšiu bolesť brucha?

Bolesť brucha, ktorá sa zvyšuje močením, je hlavným príznakom cystitídy.

Cystitída je ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalu sliznice močového mechúra. Zápalový proces sa vyvíja v dôsledku prenikania infekčného činidla do orgánu.

Infekcia močového mechúra sa môže vyskytnúť nasledujúcimi spôsobmi:

 • vzostupná cesta (infekcia stúpa zo spodnej časti močovej trubice a pošvy),
 • smerom dole (ak dôjde k infekcii v obličkách, infekcia spadne do močového mechúra),
 • hematogénnym spôsobom (infekcia vstupuje do močového mechúra krvným obehom),
 • lymfatická cesta (infekcia vstupuje do močového mechúra cez lymfu).
Cystitída môže byť primárna a sekundárna, akútna a chronická.

Pri akútnej cystitíde má žena tieto príznaky:

 • bolesť v dolnej časti brucha (zvyšuje s močením),
 • akútna bolesť a pálenie počas močenia,
 • časté a neefektívne nutkanie na močenie,
 • zákal moču
 • prítomnosť krvi v moči
 • zvýšenie telesnej teploty,
 • celková slabosť a nevoľnosť.

Prečo majú ženy počas menopauzy nižšiu bolesť brucha?

Climax (menopauza) - je stav, pri ktorom žena vaječníkov zomrie v tele ženy, folikuly a vajíčka prestanú byť produkované. Vzniká vo veku štyridsaťpäť - päťdesiatpäť rokov.

Menopauza môže byť:

 • skoro (štyridsať štyridsať štyridsať rokov),
 • neskoro (viac ako päťdesiatpäť).
Climax začína menštruačnými nepravidelnosťami. Počas tohto obdobia vaječníky prestanú vylučovať hormón estrogén. To vedie k narušeniu harmonickej práce orgánov s estrogénovými receptormi (centrálny nervový systém, močové orgány, mliečne žľazy, pokožka, kosti).

Nižšia abdominálna bolesť u žien v menopauze môže byť spojená s infekčným zápalovým procesom v genitáliách. Faktom je, že v tomto období dochádza k poklesu produkcie ženského pohlavného hormónu estrogénu, čo vedie k rozvoju suchej sliznice vagíny a svrbeniu. Svrbenie a poškriabanie môže neskôr spôsobiť porušenie integrity sliznice, čo prispieva k ďalšiemu vstupu infekcie.

Okrem toho, žena v tomto období je časté močenie a tiež má tendenciu k rozvoju infekcie v močovom mechúre. To zase povedie k výskytu príznakov, ako je bolesť brucha, bolestivé močenie.

Po vstupe do infekcie sa môžu vyvinúť nasledujúce infekčné a zápalové ochorenia:

 • zápal pošvy (zápal sliznice pošvy),
 • cervicitída (zápal sliznice krčka maternice),
 • endometritída (zápal výstelky maternice),
 • salpingooforitída (zápal vajcovodov a vaječníkov),
 • uretritída (zápal močovej trubice),
 • cystitída (zápal sliznice močového mechúra).
Zápalový proces sa pôvodne vyvíja v dolných častiach močových orgánov, napríklad v pošve a močovej trubici.Avšak, ako choroba postupuje, infekcia môže stúpať nahor k prekrývajúcim sa orgánom, ako je maternica, vajcovody, močový mechúr.

Climax môže tiež spôsobiť, že u ženy sa vyvinú tieto príznaky: t

 • návaly (môžu byť jednoduché a viacnásobné),
 • poruchy spánku (nočné potenie),
 • zmena nálady (možné depresie),
 • zníženie sexuálnej túžby (od miernej po úplnú stratu úroku),
 • zmenšenie veľkosti a ochabnutie prsných žliaz,
 • suchosť a znížená elasticita pokožky (objavujú sa hlboké vrásky, vlasy sú sivé),
 • osteoporóza (kostného ochorenia) a zmena postoja,
 • suché oči,
 • závraty,
 • dýchavičnosť
 • prírastok na váhe
 • búšenie srdca.
Žena v tomto období by mala sledovať diétu (vylúčte napríklad korenené jedlá, alkohol), pite veľa tekutín, pravidelne cvičte. Odporúča sa udržiavať teplotu studeného vzduchu v obytnom a pracovnom priestore. Ak je to potrebné, ošetrujúci gynekológ môže predpísať substitučnú hormonálnu liečbu ženami, lieky obsahujúce estrogény.

Prečo ženy s ovuláciou môžu mať bolesť v spodnej časti brucha?

Ovuláciu charakterizuje uvoľňovanie vajíčka z vaječníka.

Každý mesiac rastie a dozrieva folikul v ženskom vaječníku, ktorý prelomí uprostred menštruačného cyklu a vaječná bunka sa z neho dostane do vajíčkovodu pripraveného na oplodnenie (počas dňa).

Počas obdobia ovulácie žena spravidla necíti žiadne príznaky. V niektorých prípadoch však ruptúra ​​folikulu môže spôsobiť krvácanie do vaječníkov, čo povedie k rozvoju akútnej náhlej bolesti brucha v dolnej časti brucha v pravej alebo ľavej ileálnej oblasti. Bolestivé pocity môžu vyžarovať (rozdávať) v dolnej časti chrbta a konečníka. Intenzita a trvanie bolesti závisí od individuálnych charakteristík organizmu, ale vo väčšine prípadov po určitej dobe prechádza samotná bolesť.

Počas ovulácie môže mať žena aj nasledujúce príznaky:

 • zvýšená sexuálna túžba
 • zmena viskozity sekrécie slizníc (hlienu krčka maternice pred ovuláciou sa stáva hojnou),
 • pocit sily pred ovuláciou a ich pokles po ovulácii,
 • prejav malého krvácania.

Môže byť bolesť brucha známkou tehotenstva?

Bolesti v dolnej časti brucha môžu byť jedným z prvých príznakov tehotenstva.

Hnojenie vajíčka sa vyskytuje v ampulárnej časti vajíčkovodu. Od momentu zlúčenia spermií a vajíčka u ženy začína tehotenstvo.

Oplodnené vajíčko sa v dôsledku blikania rias epitelu a peristaltických pohybov pohybuje cez vajíčkovod do dutiny maternice. Dosiahnutie dutiny maternice na šiestom - ôsmom dni embrya (blastocysty) implantované do jeho slizničnej vrstvy.

Zavedenie embrya do steny maternice môže spôsobiť, že sa u ženy objavia bolestivé pocity v dolnej časti brucha a výskyt krvácania v malých množstvách. Treba však poznamenať, že prejav bolesti v spodnej časti brucha je predpokladaným znakom tehotenstva.

Údajné príznaky tehotenstva tiež zahŕňajú:

 • prevrátenie chuti
 • nevoľnosť a zvracanie
 • zhoršenie zápachu,
 • všeobecná slabosť a malátnosť,
 • ospalosť,
 • časté močenie,
 • hrubosť a citlivosť prsných žliaz,
 • zvýšenie veľkosti brucha,
 • pigmentácia kože.
Tieto príznaky sú založené na subjektívnych pocitoch ženy. Preto sa na potvrdenie výskytu tehotenstva odporúča žena navštíviť gynekológa alebo pôrodníka, podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie alebo vykonať tehotenský test.

Príčiny bolesti brucha

Spomedzi širokej škály javov, ktorými sa môžu rozvíjať, môžete nájsť fyziologické mechanizmy, ktoré sú veľmi prirodzené a vysvetliteľné a patologické, vyplývajúce z patologického procesu, dysfunkcie a narušenia normálnych procesov v ktoromkoľvek orgáne. Často sa stáva, že človek cíti bolesť na určitom mieste, počas vyšetrovania sa zistí, že sa zistí štrukturálne alebo funkčné poškodenie. Nie je to však nezvyčajné, keď sa človek sťažuje na bolesť a nepohodlie v jednej veľmi špecifickej oblasti, avšak počas vyšetrenia nie je možné identifikovať žiadnu patológiu. Všetky procesy a funkcie prebiehajú v plnom súlade s normami. To znamená, že lokalizácia hlavného patologického procesu by sa mala hľadať na úplne inom mieste. Taký signál sa prenáša pozdĺž nervu.

Príčinou môže byť štrukturálne alebo funkčné poškodenie. Štrukturálne zmeny znamenajú zmenu v anatomických štruktúrach, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku poškodenia alebo boli pôvodne spôsobené geneticky determinovanou patológiou alebo vývojom plodu. Funkčná zmena znamená zmenu funkcie orgánu a systému, ku ktorému dochádza z rôznych dôvodov. V tomto prípade sa nezistia anatomické patológie.

Nižšia abdominálna bolesť môže byť spojená s poruchami reprodukčného, ​​urogenitálneho systému rôzneho pôvodu. Niekedy sa zdá, že je to len pre človeka, že bolesť je lokalizovaná v panvovej oblasti, zatiaľ čo v skutočnosti je to len vyžarovanie zo susedných oblastí a je dôsledkom napríklad črevného zápalového procesu. Zvlášť časté sú tieto bolesti pri zápche, zápal zápalu slepého čreva. Kŕče čreva, plynatosť tiež spôsobujú podobné pocity. Samičia polovica populácie trpí podobnými bolesťami v dôsledku gynekologických ochorení, rôznych druhov dysfunkcií. Ak hovoríme o mužoch, potom medzi hlavnými dôvodmi je vhodné identifikovať a zvážiť také príčiny, ako je prostatitída, adenomatické procesy, nádory, neoplazmy a rasty. Príčinou takejto bolesti u oboch pohlaví môže byť prietrž, poranenie bedrovej a sakrálnej chrbtice a patológia rakoviny. Týmto spôsobom sa môžu prejaviť cystitída a problémy s obličkami. Ak má osoba poškodenú funkciu obličiek, môžete tento problém ľahko odlíšiť od podobných patológií častým močením. Tiež sa odporúča venovať pozornosť nečistotám krvi v moči, neprirodzenej farbe, zápachu moču. Obzvlášť nebezpečná je situácia, keď mdloby, slabosť, bledosť, tlak prudko klesá. Takmer vždy sa vyvíja intraabdominálne krvácanie, vyžaduje sa urgentný chirurgický zákrok.

Často je možné nájsť také prípady, v ktorých sprievodným príznakom je nevoľnosť a vracanie, čo naznačuje, že intoxikácia pokračuje. Tiež zlým príznakom je objavenie sa pretrvávajúcej bolesti, ktorá neprebieha dosť dlho, a dokonca aj lieky proti bolesti sú bezmocné. To takmer vždy naznačuje, že sa v tele vyvíja benígny alebo malígny nádor.

Rizikové faktory

Je jednoducho nemožné vybrať osobitnú skupinu, pretože je ohrozený každý, či už dospelý, dieťa alebo staršia osoba. Niet divu, pretože dôvody, pre ktoré môžu vzniknúť, nekonečné číslo. Toto riziko zvyšuje najmä skutočnosť, že dôvody môžu byť dokonca prirodzené, z ktorých nemožno uniknúť a nie je možné sa im vyhnúť. Ženy sú najviac ohrozené, pretože často pociťujú predmenštruačné zmeny. Hormonálne pozadie môže zohrávať dôležitú úlohu vo vývoji absolútne akýchkoľvek pocitov a prispieť k rozvoju rôznych patológií. Tkanivá a iné zložky ženskej maternice, vaječníky môžu horieť alebo sa môžu bolestivo transformovať. Okrem toho sa môže maternica vo svojej stálosti a fungovaní veľmi meniť, môže byť v odlišnom stave. Záleží na cykle, pri najmenšej zmene ktorého môže prejsť rôznymi transformačnými procesmi. Toto je obzvlášť výrazné počas tehotenstva, počas menopauzy a počas dospievania, keď sa vyskytnú veľké hormonálne zmeny.

Rizikom sú ľudia, ktorí trpia pretrvávajúcou zápchou alebo iným porušením kresla. Výkaly oviec, výkaly krvi a hlienu, nedostatočné trávenie potravy môže byť sprevádzané bolesťou. Vo väčšine prípadov sa táto bolesť vyskytuje v črevnej oblasti, ktorá je vystavená zápalovému procesu. Toto ovplyvňuje receptory, ktoré sú nervovými zakončeniami. Ich intenzívne podráždenie vedie k tomu, že je narušené vnímanie impulzu, jeho prenos pozdĺž reflexného oblúka a spracovanie zodpovedajúcich štruktúr mozgu. Takže mozog môže "rozmazať" signál a poslať ho iným anatomickým štruktúram. Alebo sa môže šíriť bolesť nervovými vláknami. Toto je uľahčené veľmi anatomickou štruktúrou nervu, v ktorej sú bunky prepojené do jednej anastomózy.

Je to tiež veľmi riskantné pre ľudí, ktorí vyvíjajú polypy v črevách a žalúdku. Môžu spôsobiť bolesť. To bude obzvlášť silné, ak sa polyp rozrastie, alebo sa v jeho štruktúre objavia transformované bunky, ktoré sa postupne transformujú do rakovinových buniek.

Patogenéza závisí od etiologického faktora a stavu tela. Ak je to fyziologický dôvod, bolesť môže ísť pomerne rýchlo. Napríklad na pozadí hormonálnej úpravy u ženy sa môže líšiť tvar a veľkosť maternice a iných vnútorných orgánov. Tehotenstvo prispieva k napínaniu svalov, väzov a kože, ako aj tlaku na vnútorné orgány, ich stláčaniu. Ak hovoríme o mužoch, odporúča sa zvážiť také fyziologické faktory, ako je napríklad nadmerná akumulácia semennej tekutiny v žľaze, hormonálne zmeny.

Patogenéza patologickej bolesti je založená na rôznych mechanizmoch: narušený krvný obeh, objavuje sa kŕč.

Typy bolesti v podbrušku

Nepríjemné, bolestivé pocity v dolnej časti brucha, pocit pálenia, kŕče a nepohodlie naznačujú ich výskyt. Ak máte podozrenie na vývoj akejkoľvek patológie, musíte sa čo najskôr poradiť s lekárom. Iba včasná diagnostika a včasná liečba môžu zaručiť hojenie.

Nižšia bolesť brucha a ťahá dolnú časť chrbta

Bedrá môžu postihnúť choroby obličiek a močových ciest za prítomnosti latentnej infekcie. Také pocity sa môžu vyskytnúť po intenzívnom tréningu alebo naopak po dlhej prestávke v tréningu. To je často spôsobené poškodením, natiahnutím alebo nadmernou kompresiou svalového rámca alebo akumuláciou kyseliny močovej.

Spodná časť brucha sa môže vyskytnúť u žien počas tehotenstva, v období pred menštruáciou, s hormonálnou nerovnováhou a úpravou. U mužov je najčastejšie výsledkom adenómu alebo zápalových procesov v prostatickej žľaze. Spodná časť chrbta a brucha môže spôsobiť zápal obličiek a črevného ochorenia, akútnu apendicitídu.

Ťahanie bolesti v dolnej časti brucha vľavo

To môže indikovať zápalové ochorenie čriev, najmä sigmoidné hrubé črevo. Často sa takéto pocity vyskytujú pri zápche, plynatosti. Ostrá, neprechádzajúca bolesť môže indikovať onkologické procesy, prítomnosť polypov alebo iných neoplaziem, benígnych nádorov. U žien môže indikovať gynekologické ochorenia, zápal ľavého vaječníka. U mužov najčastejšie indikuje zápalové procesy pohlavných orgánov alebo latentné infekcie.

Ťahavá bolesť v dolnej časti brucha vpravo

Môže naznačovať zápalové a infekčné procesy v čreve, otravu alebo zápal slepého čreva. To môže byť znakom vyčerpania, poruchy, pri ktorej sa skladovacie látky pochádzajú z apendicitídy do krvi (ako posledná zásoba tela). Toto sa pozoruje pri dlhodobom hladovaní, častom dodržiavaní diét. U žien môže byť príznakom gynekologických ochorení, zápalu pravého vaječníka, latentných infekcií, mimomaternicového tehotenstva.

Bolí a ťahá spodnú časť brucha

Ak je bolesť pravidelná, nie príliš intenzívna, môže to znamenať zápal alebo infekčný proces v črevách, močovom systéme. Ak sa bolesti stanú trvalými a trvalými, stanú sa silnými - to môže byť znak vážneho poškodenia brušných orgánov, znaku nádoru (benígneho aj malígneho) alebo polypu.

Prudká bolesť v dolnej časti brucha

Môže indikovať poranenie, poškodenie, akútny zápal alebo otravu. Môže to byť príznak akútnej apendicitídy, ktorý vyžaduje neodkladný chirurgický zákrok. Môže tiež naznačovať u žien mimomaternicové tehotenstvo, nádor, potrat. U mužov to môže byť znak poškodenia prostaty.

Ťahová bolesť v dolnej časti brucha a teplota

Môže byť príznakom závažného zápalu, bakteriálnej a vírusovej infekcie, akútnej črevnej patológie. Tento stav je zvlášť nebezpečný pre ženy: môže naznačovať riziko krvácania z maternice, závažného zápalu vaječníkov. U tehotných žien to znamená problémy a komplikácie: mimomaternicové tehotenstvo, hroziaci potrat, prerušenie placenty.

U mužov sa tak často vyvíja prostata alebo adenóm. Teplota sa môže zvyšovať s intenzívnymi regeneračnými procesmi v pooperačnom období, s rozvojom komplikácií, divergenciou švu, vstupom infekcie, exacerbáciou iných chronických a súvisiacich ochorení. Môže byť tiež znakom vývoja a progresie nádorového procesu, krútením nôh cysty a polypu.

Ťahanie rezných bolestí v dolnej časti brucha

Ak je bolesť reznej povahy, zvyčajne indikuje akútnu patológiu. Tieto patológie často vyžadujú urgentnú chirurgickú liečbu. Keď sa objavia rezné bolesti, musíte zavolať sanitku čo najskôr.

Môže sa vyskytnúť v dôsledku rozvoja zápalu, traumy, strečingu. Je potrebné vylúčiť riziko zápalu slepého čreva, pretože ide o skôr závažnú patológiu, ktorá si vyžaduje neodkladný chirurgický zákrok. Choroba je nebezpečná peritonitída - infekcia a zápal celej dutiny brušnej, sepsa.

U žien sa takéto bolesti vyskytujú v dôsledku gynekologických ochorení, s mimomaternicovým tehotenstvom, s komplikovaným tehotenstvom.

Ťahanie bolesti v dolnej časti brucha a nadúvanie

Nadúvanie sa zvyčajne vyskytuje pri črevných ochoreniach, ako aj pri hromadení plynu, zápche. Často pozorované po operácii, alebo po zákroku, ako je gastroskopia. Zvyčajne v takýchto prípadoch prejde do niekoľkých dní.

Ak opuch nezmizne v priebehu niekoľkých dní, môže to byť dôvodom na obavy. Bolesť a nadúvanie môžu indikovať zápal alebo zhoršenie chronických ochorení gastrointestinálneho traktu. Pri narušení žalúdočného a črevného prostredia, pri nedostatočnom trávení potravy, stagnácii a dysbióze sa môže vyvinúť aj opuch, ktorý neprekračuje dlhý čas.

Ťahová bolesť v spodnej časti brucha s cystitídou

Cystitída je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa vyskytuje bolesť ťahovej prírody, ktorej presnú lokalizáciu nemožno určiť. Hlavnou príčinou cystitídy nie je len porušenie normálnej mikroflóry a porušenie určitých anatomických štruktúr, ale aj výskyt bakteriálnej a vírusovej flóry. Tieto príznaky sú často sprevádzané pocitmi pálenia, bolesťou v perineu, močovým kanálom. Bolesť sa vyskytuje okamžite v čase močenia, ako aj nejaký čas po ňom. Ťahá ťažšie ráno, ale počas dňa tieto pocity tiež neprejdú. Vo večerných hodinách to všetko závisí od stavu tela. Zvyčajne, ak je telo v relatívne normálnom stave, v ktorom imunitný systém zodpovedá norme, potom sa bolesť večer zníži. Ak je stav tela narušený, imunita je znížená, potom večer dochádza k nárastu bolesti. V noci sa môže táto osoba obťažovať, nemusí sa obťažovať. V podstate všetko závisí od individuálnej citlivosti organizmu a od reakcie na zápal a progresiu ochorenia, vytrvalosť a schopnosť tela odolávať infekčným a somatickým patológiám. Často sa zvyšuje telesná teplota.

Ťahanie bolesti v dolnej časti brucha pri chôdzi

Je prakticky nemožné jednoznačne určiť príčinu bolesti bez použitia komplexu laboratórnych a inštrumentálnych štúdií. Môže to byť zápalový proces alebo priamy dôsledok zranení vyplývajúcich z intenzívneho tréningu, fyzickej námahy. Paradoxom je, že takúto bolesť môžu zažiť aj trénovaní atléti s pomerne dobre vyškolenými kostrovými svalmi a kostrovým systémom a osoby so zdravotným postihnutím, ktoré sú dlhodobo stacionárne alebo s nedostatočnou pohybovou aktivitou. Pri chôdzi sa môže vyskytnúť bolesť u ľudí so svalovou atrofiou alebo oslabeným svalovým tónom, ktorí sa zotavujú z poranenia, invalidného vozíka alebo chodia po barlách. Также аналогичная боль может возникать у спортсменов с мышечным гипертонусом, или неравномерным развитием скелетной мускулатуры, при чрезмерном употреблении стимуляторов мышечного роста, злоупотреблении или неправильном использовании функционального и спортивного питания.

Znižuje bolesť brucha a hnačku

Ak sa na pozadí bolesti objaví hnačka, znamená to tiež funkčné poruchy gastrointestinálneho traktu. Po operácii sa môže vyskytnúť so zápalom. Často je výsledkom otravy jedlom, chronických infekcií, intoxikácií. Hnačka je tiež vnímaná ako individuálna reakcia na zmenu jedla, symptóm potravinovej intolerancie a črevnej obezity.

V noci bolesť na spodnom bruchu

To môže indikovať ako zápal, tak zotavenie sa z minulých chorôb, regeneráciu tkaniva po operáciách. Najčastejšie - s resorpciou adhézií, jaziev. Hlavné regeneračné procesy sa odohrávajú presne v noci, pretože v noci je telo uvoľnené a obranné mechanizmy, zdroje regenerácie sú maximálne mobilizované. Aj v noci zvýšená citlivosť. Ak si žena počas dňa nevšimne slabé bolesti, bude v noci zreteľnejšia.

Niekedy sa vyskytne bolesť v dôsledku rôznych anomálií a zápalov, procesov, vývoja nádorov, polypov. Väčšina polypov sa tvorí aj v noci.

Bolí a ťahá pravú stranu brucha

S lokalizáciou bolesti na pravej strane je lepšie nezdržať sa a nečakať. Výsledkom bude jednoducho strata drahocenného času, ktorý by sa mohol použiť na lekárske účely. Je potrebné konať okamžite: prejsť diagnózou a odstrániť pravdepodobnosť zápalu slepého čreva. Jedná sa o dosť závažné ochorenie, ktoré môže mať za následok peritonitídu a sepsu, ak sa neprijmú včasné opatrenia. Je tiež dôležité vylúčiť množstvo gynekologických ochorení a zápalov, tehotenstvo mimo maternice, neoplazmy.

Ťahanie opasku v bruchu

Bolesť lokalizácie pásu je dôsledkom ťažkého zápalu, ktorý je často sprevádzaný adhéziou, ovplyvňujúcou urogenitálnu sféru. Často sa vyvinie poškodenie, zovretý nerv. V dôsledku toho sa signál bolesti šíri do nervov. To isté sa deje v chladnom nerve, tehotenstve. Maternica rastie a stláča vnútorné orgány a nervy: šíri sa bolesť, stráca jasnú lokalizáciu.

Ťahanie bolesti v spodnej časti brucha po nechránenom úkone

Objektívne vyšetrenie často odhalí zápal na pozadí vírusov a baktérií, vývoj latentnej infekcie. Je to infekcia, ktorá môže v tele pretrvávať po dlhú dobu a množiť sa a spôsobiť v tele rôzne zranenia. Osoba často ani nevie o prítomnosti tejto infekcie, pretože sa necíti. Často sa prejavuje len v prípade, keď sa vyvinuli nevratné procesy. Ak sa objavia aj najmenšie príznaky patológie, mali by ste byť okamžite liečení. Je vhodné zložiť úplnú kontrolu.

Zranenia dolných brušných žien - funkčné dôvody

Medzi fyziologické príčiny bolesti rôznej intenzity v dolnej časti brucha napravo alebo naľavo od lekárov patria:

 • poruchy počas menštruácie - porušenie pravidiel trvaním, trvaním, intenzitou výboja, prítomnosťou bolesti, t
 • dysfunkčné maternicové krvácanie,

bolestivú menštruáciu - porušenie menštruačného cyklu spojené s bolesťou pred a na začiatku menštruácie.

Doba výskytu bolesti 2-3 dni pred príchodom menštruácie a 1-3 začína cyklus. Môže sa zhoršiť zápchou, nevoľnosťou, závratmi a častým močením.

Ovulačný syndróm - zvyčajne malé, rýchlo prechádzajú podráždením pohlavných orgánov v dôsledku prasknutia neplodného folikulu, ktorý sa objavuje v čase ovulácie (dva týždne od začiatku menštruačného cyklu).

 • ohyb maternice s menštruačnou stázou krvi a ďalšie patológie vývoja maternice a príveskov.

diagnostika

Na stanovenie diagnózy bolesti súvisiacej s gynekológiou, lekár skúma pacienta na tvorbu polypov a eróziu, hodnotí hustotu krčka maternice, jeho veľkosť, prítomnosť a charakter výtoku.

Taktiež sú vymenované ďalšie podujatia:

 • kolposkopia (vyšetrenie vaginálnych stien špeciálnym zariadením - binokulárne),
 • Ultrasonografia maternice, končatiny, bedrové orgány s transvaginálnym senzorom,
 • náter na detekciu bakteriálneho prostredia
 • kompletný krvný obraz, močový test.

Bolesť dolnej časti brucha - príčiny organickej bolesti a ich liečba

Existuje niekoľko závažných gynekologických chorôb, ktoré spôsobujú otravu, bolesť v dolnej časti brucha, niekedy v dolnej časti chrbta:

Zápal sliznice maternice chronickej povahy. Ak sa nelieči, často sa šíri do vaječníkov a vajíčkovodov.

Patologická proliferácia endometria podšívajúca maternicu je možné šíriť do ďalších orgánov malej panvy. Charakterizované príležitostnou miernou bolesťou v dolnej časti brucha, porušením cyklu, bolestivou menštruáciou, patologickým výtokom hnedastého odtieňa. V procese vývoja ochorenia sa objavujú hroty.

Niekoľko dní pred nástupom „kritických dní“, alebo na jej začiatku, sa žena stáva intenzívnejšou bolesťou. Pocit bolesti sa objavuje alebo zvyšuje počas pohlavného styku, pri prechode stolice a močení.

V kombinácii s dysmenoreou sa často môže objaviť bolesť kedykoľvek, bez ohľadu na menštruáciu.

 • Andechs - zápalový proces v príveskoch spojených s požitím genitálneho systému rôznych škodlivých baktérií (Trichomonas, gonokoky, streptokoky).

Bolesť sa objaví na strane lézie doprava alebo doľava, zriedka na oboch stranách s dvojstranným zapojením do procesu.

Prechod na chronickú formu je charakterizovaný výskytom adhézneho ochorenia, obštrukcie rúrok, sekundárnej neplodnosti alebo alternatívne výskytu mimomaternicového tehotenstva.

Liečba sa spravidla predpisuje po hospitalizácii (antibakteriálna, infúzna terapia plus špecializované komplexy obsahujúce vitamíny).

 • Maternicové myómy (myómy, myómy maternice) - benígny nádor, najbežnejší u ženskej populácie našej krajiny.

Ak sa nádory v dôsledku ochorenia rozširujú na veľké veľkosti, dochádza k stláčaniu priľahlých ciev a teda k narušeniu mikrocirkulácie.

Ošetrenie sa vykonáva prevádzkou a odstránením malých uzlín (lúpanie) aj veľkých (odstránenie maternice).

 • Ruptúra ​​vaječníkovej cysty, apoplexia (krvácanie do vaječníkov), torzia vaječníkov.

Často sú vyvolané pohlavným stykom alebo zvýšenými váhami. Bolesť je intenzívna a zvyšuje sa tým, ako sa krv nalieva do pobrušnice alebo na začiatku nekrózy tkaniva. Liečba je operatívna, pretože stav je nebezpečný rozvojom peritonitídy.

 • Coleitis.

Zápal vaginálnej sliznice. Okrem bolesti v spodnej časti brucha majú ženy svrbenie, podráždenie a ťažký výtok.

Vznikli po zraneniach, potratoch, gynekologických operáciách. Spojivového tkaniva rastie, čo vedie k orgánové zostrih, plný mnohých komplikácií od neplodnosti k rozvoju abscesu.

 • Onkológia maternice a príveskov.

Tvorba rastúceho nádoru vedie k stláčaniu okolitých tkanív, v poslednom prípade k metastázam do susedných orgánov, chrbtice.

 • Pôrodnícke problémy spojené s potratom alebo jeho patológiou.
 1. Spontánne potraty
 2. mimomaternicové tehotenstvo
 3. hrozba potratu
 4. predčasné uvoľnenie placenty.

Príčiny bolesti v patológii iných orgánov peritoneu

Urolitiáza (urolitiáza) - ochorenie obličiek a močového mechúra, ukazujúce uvoľňovanie kameňov (kameňov). Nebezpečný, pretože neskôr vyvoláva vývoj pyelitídy a pyelonefritídy, obličkové koliky.

Liečba produkuje diuretické protizápalové lieky, ako aj citrátové čapíky.

zápal močového mechúra - zápal močového mechúra v rozpore s jeho funkciou. U žien sa vyskytuje v dôsledku šírenia patogénnych baktérií z pošvy cez močovú trubicu.

Pomáha pri liečbe ľudových prostriedkov (obličkový čaj, medvedica) poskytujúcich diuretikum.

Akútna zápal slepého čreva - nebezpečné patologické ochorenie, ktoré spôsobuje ostré kŕče a bolesť. Keď sa pretrhne dodatok, hnis vstúpi do pobrušnice a následnej infekcie krvi.

Liečba je jediným spôsobom - odstránenie pomocou chirurgického zákroku.

Bolesť pri chorobách tráviaceho ústrojenstva

V 25% prípadov je bolesť v dolnej časti brucha spôsobená zápalovými ochoreniami gastrointestinálneho traktu. Gastritída a pankreatitída sú najbežnejšie.

zápal žalúdka - zápalové a dystrofické zmeny v sliznici žalúdka. Dlhotrvajúca choroba, ktorá ignoruje liečbu, prechádza do štádia deštrukcie žalúdka - vredu.

Liečba sa vykonáva predpísaním terapeutickej diéty - potrebnej diéty, ako aj použitia liekov, ktoré menia úroveň kyslosti žalúdočnej šťavy a liekov, ktoré udržiavajú žalúdok pred vystavením účinkom kyseliny chlorovodíkovej.

zápal pankreasu - zápal pankreasu. Enzýmy a toxíny, ktoré sa uvoľňujú počas choroby, keď sa vypúšťajú do krvného obehu, môžu spôsobiť značné poškodenie životne dôležitých orgánov (srdce, žalúdok, obličky).

Bolesť v brušnej dutine pri tomto ochorení je najakútnejšia a častejšie sa liečba uskutočňuje v stacionárnych podmienkach.

Bolesť dolných brušných dutín u žien sa môže prejaviť aj pri akútnej exacerbácii lumbosakrálnej osteochondrózy (v kombinácii s bolesťami dolnej časti chrbta), kŕčových žilách panvy, exacerbáciách hemoroidov (v kombinácii s krvácaním z konečníka, svrbenia a nepohodlia počas defekácie).

Ťahanie bolesti v podbrušku počas tehotenstva

Počas tehotenstva je výskyt bolesti ešte nepríjemnejší, pretože táto hrozba už súvisí s dvoma životmi.

 • V skorých štádiách tehotenstva hovorí o takýchto nepríjemných bolestiach ohrozený potrat alebo, bohužiaľ, niekedy spontánne potraty.

Pravidlom je, že ak je gynekológ ohrozený potratom, pozoruje zvýšenie tonusu maternice, niekedy otvorenie krčka maternice, rozmazanie výtoku. Odporúčané opatrenia na zachovanie tehotenstva v nemocnici.

 • Aj ako možnosť je možné zvýšiť bolesť a príznaky vnútorného krvácania mimomaternicové tehotenstvo.
 • Môže sa tiež stať až 37 týždňov. prerušenie placentyTáto podmienka sa prejavuje okrem bolesti, krvavého výboja a dokonca aj slušného krvácania.
 • Stále predčasný pôrod 6 mesiacov a do 8 rokov, ale sú sprevádzané kontrakciami.

Pokiaľ ide o slabú bolesť pri čakaní na dieťa, stáva sa to preto, že dieťa neustále rastie, tkanivá nie sú vždy elastické a s rýchlym rastom plodu (rýchly prírastok hmotnosti) alebo polyhydramnios, môže byť u tehotnej ženy bolesť brucha.

Čo robiť so silným útokom bolesti alebo pretrvávajúcou miernou bolesťou

V prípade intenzívnej bolesti by ste mali v prvom rade požiadať o pohotovostnú starostlivosť, pričom by ste mali počkať, kým príde do dobre vetranej miestnosti ležiacej na bruchu s teplejším ľadom pol hodiny, aby sa znížil bolestivý útok a znížili sa pohyby na minimum.

Nemôžete zahriať žalúdok, dať klystír, piť vodu a jedlo. Povolené použitie 2 tabliet bez chĺpkov.

Pri miernych bolestiach by ste sa mali poradiť s ambulantným špecialistom: gynekológom, urológom, traumatológom, proktológom, ktorý vám po vykonaní následných opatrení (predbežné vyšetrenie, vykonanie všetkých druhov testov a iných postupov) pomôže zbaviť sa bolesti v spodnej časti brucha až do úplného uzdravenia.

Ako je možné vidieť z článku, existuje mnoho dôvodov, prečo dolný žalúdok ženy bolí, a samozrejme žiadne ďalšie informácie - žiadne sprievodné symptómy bolesti. Vo väčšine prípadov je lepšie „perebdet“ a stále chodiť do nemocnice na presnú diagnostiku pomocou laboratórnych testov.

Mechanizmus bolesti

Príčiny bolesti v spodnej časti brucha u žien môžu byť spojené so zmenami v hustom (parenchymálnom) orgáne, ktorým sú vaječníky, alebo v dôsledku dutých útvarov (močového mechúra, vajíčkovodov, maternice, čriev). Mechanizmus syndrómu bolesti je preto odlišný.

Choroby vaječníkov sprevádzajú zväčšenie orgánu, napínanie kapsuly, vybavené nervovými bolestivými zakončeniami. V dutých orgánoch zohráva hlavnú úlohu spastická kontrakcia svalovej vrstvy alebo jej predávkovanie (atónia).

Preto je v prvom variante charakter bolesti opísaný pacientom ako boľavý, matný, konštantný, postupne sa zvyšujúci s rastúcimi príveskami. A v druhom - častejšie ako kŕče, periodické, zhoršené nepokojmi, pohybmi, fyzickou námahou. Bolesti klenby spôsobujú prudký nárast veľkosti tela v dôsledku edému, zápalu.

S pomalým nárastom sa u žien vyskytuje tupá závažnosť, tlak v oblasti patológie. Ďalší mechanizmus bolesti je spojený s adhéziou a pretiahnutím okolitých väzov. Adhézie sa vytvárajú ako dôsledok chronického zápalu s výpotkom do peritoneu, ako komplikácie chirurgických zákrokov.

Adhézne bolesti sprevádzajú črevnú peristaltiku, sexuálny život, akt defekácie. Väzivový aparát fixuje svaly a orgány v sedavom stave. Výpary vnútorných väzov sa cítia ako ťahanie bolesti.

Ďalší variant bolesti spôsobuje podráždenie peritoneálnych listov a lokálny zápal. Zároveň sú bolesti dosť silné, ale stále sú na jednom mieste, nikde nevyžarujú. Ak má dievča nižšiu bolesť brucha, potom v neprítomnosti príznakov zápalu je to spojené so zvýšeným tónom a napätím maternice. Bolesť je kombinovaná s obdobím menštruácie (algomenorea).

Povaha syndrómu bolesti je rozdielne pociťovaná a tolerovaná ženami v ich mladých a zrelých rokoch, ktoré porodili a nedali pôrod. Prah citlivosti na bolesť umožňuje človeku vydržať akútnu bolesť, ostatným nedáva oddych, ak občas bolí v jeho boku. Subjektívne hodnotenie je doplnené ďalšími príznakmi a výsledkami vyšetrenia. Zvážte, čo môže v tejto oblasti ublížiť.

Bolesť zo zažívacích orgánov

Bolesť v dolnom bruchu v tele žien aj mužov sa môže vyskytnúť v dôsledku porušenia čriev. Vpravo je slepá projekcia, ileocekálny uhol, tvorený križovatkou jejuna a slepého čreva.

Tu odchádza proces šnekovitého tvaru (apendixu). Široké a krátke slepé črevo zostupuje pod hrebeň ileu panvovej kosti. Skinny vedľa nej zozadu. V ľavej ileálnej oblasti leží sigmoidná a priama časť hrubého čreva.

Útok na zápal slepého čreva

Apendicitída je paroxyzmálne zápalové ochorenie s lokálnou léziou slepého čreva. V chronickom priebehu sa šíri do priľahlých črevných oblastí a priľahlých častí pobrušnice.

Ochorenie môže byť spôsobené:

 • chronické tráviace ťažkosti so stagnáciou v procese,
 • adhézne zmeny v brušnej dutine, adhézie s inými orgánmi,
 • črevná atónia s predĺženou zápchou,
 • špecifického účinku infekcie u týfusovej horúčky, tuberkulózy, t
 • trauma brucha,
 • porušenie priechodnosti v prípade konzumácie orechov, šupiek semien,
 • anomálna štruktúra.

Klasický obraz začína bolesťou v žalúdku, horúčkou, vracaním. Pripomína otravu jedlom. Po 2–3 hodinách bolestivé pocity „zostupujú“ do pravej iliakálnej oblasti a zintenzívňujú sa do výraznej miery. Možné ožarovanie zdola nahor v pravej hypochondrii, v pupku, spodnej časti chrbta, konečníku.

V normálnom prípade má apendix inú pozíciu, sťažuje diagnostiku. Odchýlka hore je typická pre atak u tehotnej ženy. Na pozadí bolesti sa zvyčajne vyskytuje lokálna bolesť pri pohmate, napätie brušných svalov. Stoly (hnačka alebo zápcha) sú rozbité.

Ak sa bolesť pulzuje, „trhne“, potom sa môže očakávať hnisavý proces (flegmonózna alebo gangrenózna apendicitída). Existujú situácie s miernymi tupými bolesťami, ktoré ženy znášajú bez toho, aby vyhľadali lekársku pomoc.

Choroba nezmizne, ale prejde do chronického priebehu. Okolo procesu sa vytvára reštriktívny „vak“ adhézií. Oneskoruje tvorbu difúznej peritonitídy. Bolesť sa opakuje s rôznou intenzitou. Liečba je iba chirurgická.

Crohnova choroba

Toto ochorenie nemá presnú príčinu. Patologické zmeny sú vyjadrené ako oblasti granulomatózneho (hrboľatého) zápalu, ktoré sa striedajú s normálnym črevným tkanivom. Oblasť cecum označuje najbežnejšiu lokalizáciu.

Zápal je charakterizovaný priechodnou léziou steny, tvorbou hrubých prasklín, vredov, fistulous pasážami medzi orgánmi, cicatricial a hnisavé procesy. Ochorenie trvá dlho s relapsmi aj po 20 rokoch.

Zistila sa tendencia k chorobe žien:

 • s rodinnou anamnézou (chorí príbuzní)
 • dlhá „skúsenosť“ s fajčením a alkoholizmom,
 • nízka imunita v dôsledku chronických infekčných chorôb.

Silná kŕčová bolesť v dolnom bruchu na pravej strane s ileitídou naznačuje aktívny proces. Zvyšujú sa po jedle, úzkosť. Môže mať trvalý charakter. Pacienti sa navyše obávajú:

 • nadúvanie,
 • voľné stolice (prípadne zmiešané s hnisom a krvou),
 • nevoľnosť a zvracanie
 • zlá chuť do jedla, chudnutie,
 • nízka teplota
 • slabosť.

Ulcerózna kolitída

Ochorenie začína v konečníku a „stúpa“ ďalej po hrubom čreve. Povaha zápalu zostáva nejasná. Ulcerácia sliznice nepresahuje hlboké vrstvy steny.Častejšie sú ženy s nízkou imunitou choré na pozadí dlhodobého podávania toxických látok s nepriaznivou dedičnosťou.

 • koliku v ľavom ilegálnom regióne a na strane, zvýšenú v dôsledku jedla, pohybov čriev, fyzickej námahy, t
 • sklon k hnačke,
 • nečistoty hnisu, hlienu a krvi v stolici,
 • mierna horúčka,
 • úbytok hmotnosti, slabosť.

Najčastejšou komplikáciou je krvácanie z čreva. V terapii sa používajú silné protizápalové lieky, hormóny. V prípade núdze môže byť potrebná prevádzka.

divertikulóza

Ochorenie je spôsobené zhoršenou štruktúrou črevnej steny. Príčinou bolesti pri ťahaní v dolnej časti brucha sa stáva zápal vakcinovaných výčnelkov. Sú tvorené:

 • u starších žien s atóniou a tendenciou k zápche,
 • s nedostatkom vody a vlákniny,
 • u obéznych ľudí s nízkou fyzickou aktivitou,
 • v prípade neobvyklého vývoja črevnej steny,
 • v ťažkom aterosklerotickom procese v artériách brušnej dutiny s črevnou atrofiou.

Divertiklumy môžu spôsobiť prerušované bolestivé bolesti v projekčnej oblasti brušnej steny. Ťažké kŕče sa vyskytujú počas zápalu týchto útvarov, krútenia, čo je dôvod, prečo sa tvorí čiastočná črevná obštrukcia. Terapia zahŕňa intenzívne protizápalové lieky. Pri hrozbe peritonitídy a obštrukcie sa vykonáva operácia na odstránenie divertikúl.

Rakovina hrubého čreva

Adenokarcinóm najčastejšie postihuje sigmoid a konečník, takže diferenciálna diagnóza sa vykonáva vtedy, keď nie je jasné, prečo dolné brucho bolí u žien v ľavej iliakálnej oblasti. Zistiť rakovinu v skorom štádiu je možné iba nepriamymi príznakmi, pretože to nespôsobuje výraznú bolesť.

Pacienti idú k lekárovi so sťažnosťami:

 • zápchy,
 • nadúvanie,
 • nezrozumiteľná teplota
 • chudnutie

Na pozadí rastu nádoru sa v ľavej iliakálnej oblasti a na strane nudného charakteru objavujú stále bolesti, nezávislé od diéty a cvičenia. Terapia zahŕňa použitie kombinácie cytostatík s ožarovaním rakovinovej zóny a najbližších lymfatických uzlín. O otázke chirurgickej liečby a rozsahu intervencie rozhoduje komisia.

Bolesť a zhoršené močenie

Zápal močového mechúra a močovej trubice (cystitída a uretritída) je častejší u žien ako u mužov. Je to kvôli zvláštnosti štruktúry a umiestnenia: uretrálny kanál je krátky, široký, leží v blízkosti konečníka a pošvy.

Ak dolné brucho ženy bolí súčasne s močením a so zvýšeným nutkaním, mali by ste premýšľať o zápale v dolných močových cestách. Zvyčajne je bolesť nepríjemná, konštantná, vyčerpávajúca, spôsobuje nespavosť.

Ťažký zápal sprevádzaný vločkami hlienu v moči, krvavé pruhy. Pri vyžarovaní bolesti na pravej alebo ľavej strane pásu je potrebné vylúčiť pyelonefritídu. Zápal obličkovej panvy je tiež sprevádzaný dyzúria, pocit pálenia vo veľmi dolnej časti brucha.

Liečba je zvyčajne dlhá. Kombinuje bylinné prostriedky, návaly močového mechúra, použitie významného množstva tekutín a antibakteriálnych látok. Nerobte to bez konzultácie s gynekológom. Zápal genitálnych orgánov a močového mechúra sa často kombinujú a podporujú.

Bolesť pri pohlavných abnormalitách

Gynekológovia zdieľajú bolesť v dolnej časti brucha u pacientov do funkčných (fyziologických) a organických. Funkčné príčiny sú spôsobené dočasným nedostatočným rozvojom pohlavných orgánov u dievčat v dôsledku menštruácie a tehotenstva. Sú spojené s úzkosťou, hypotermiou, nástupom sexuálnej aktivity.

Organické príčiny sa vždy prejavujú v akútnom alebo chronickom priebehu patológie maternice, príveskov. Bolesť je inej povahy, môže ju sprevádzať krvácanie z maternice, vaginálny výtok.

Rozdiely vo fyziologickej bolesti od organickej:

 • nedostatok jasného spojenia s predchádzajúcou činnosťou, spontánny nástup a zmiznutie,
 • krátkodobé
 • mierna intenzita
 • uspokojivý zdravotný stav.

Fyziologická bolesť u žien

Aby bolo možné pochopiť, prečo má dievča bolesti žalúdka nižšie pred a počas každej menštruácie, gynekológovia budú musieť študovať hormonálne pozadie, režim pacienta. Primárna Algomenorea - spojená s funkčnými poruchami spôsobenými nedostatočným rozvojom endokrinného a nervového systému.

U dievčat sa zvyšuje produkcia prostaglandínov, estrogénov, ktoré zvyšujú kontrakcie maternice. Často sa vyskytuje v prípade preťaženia v škole, nízkej fyzickej aktivity, nezdravej výživy (káva, sendviče, hranolky) a emočného stresu.

V 75% prípadov je diagnóza definovaná ako „predmenštruačný syndróm“. Okrem bolesti, niekoľko dní pred obdobím menštruácie, existujú:

 • bolesť hlavy a nevoľnosť
 • závraty a mdloby,
 • zvracanie,
 • opuchnuté a boľavé prsia.

Počas tehotenstva - bolesť spôsobená natiahnutím väzivového aparátu. Najčastejšie rušia primipara ženy po veku 25 rokov so zlou fyzickou zdatnosťou.

Výskyt akútneho ochorenia alebo exacerbácie chronického ochorenia počas tehotenstva nie je možné vylúčiť, a preto musí každá nastávajúca matka starostlivo sledovať svoje zdravie a informovať lekára o akýchkoľvek zmenách.

Bolesť počas ovulácie - vyskytuje sa v priebehu 14-15 dní normálneho menštruačného cyklu. Trvať niekoľko hodín alebo dní. Ženy pociťujú pravidelnú nepríjemnú bolesť v bruchu so zvýšeným pohlavným stykom. Sú spôsobené hormonálnymi zmenami so zvýšením krvného zásobenia vaječníkov. Zvyčajne jednostranné. Ženy vyžadujú dohľad gynekológa.

Bolesť v patológii pohlavných orgánov u žien

Organickú bolesť v závislosti od patologických zmien v maternici a jej prílohách vyvolávajú: podchladenie, ťažká fyzická práca, šport, zvýšené nervové napätie, používanie vnútromaternicových kontraceptív.

Adenomatóza (endometrióza) - spôsobená proliferáciou epitelu z vnútornej vrstvy maternice do svalovej hmoty. Najviac postihnuté ženy rodia viac ako 30 rokov a trpia neplodnosťou. Symptómy sú spojené s pretrvávajúcou ťahovou bolesťou nad pubis, predĺženým menštruačným krvácaním a hnedým výtokom z pošvy.

Epitel vytvára „vrecká“. Dostávajú menštruačnú krv a tlak na okolité tkanivo. Preto počas menštruácie sa intenzita bolesti zvyšuje, vyžaruje do slabín a dolnej časti chrbta.

Na liečbu hormonálnymi liekmi.

Zápalové ochorenia (endometritída, adnexitída) - sprevádzané klenutím alebo stláčaním konštantnej bolesti. Pri adnexitíde (zápal vaječníkov) je bolesť jednostranná. Pozoruje sa žiarenie do krížovej kosti, dolnej časti chrbta, zhoršuje sa všeobecný stav.

Najvyššie riziko zápalu u žien: t

 • podstúpi diagnostické ketetáž a potrat,
 • odmietnutie dlhého liečebného cyklu.

Medzi ďalšie funkcie patrí:

 • slabosť, závrat,
 • svalová bolesť
 • zvýšenie teploty
 • nepríjemný zápach z vaginálneho výtoku v dôsledku prímesovej prímesi,
 • nespavosť,
 • podráždenosť.

U 60% žien je zápal spôsobený pohlavne prenosnou infekciou. Liečba musí zabezpečiť dočasné prerušenie pohlavného styku a vyšetrenie partnera.

Vrodené a získané anomálie - u dievčat zistené bolestivou prvou menštruáciou (fúzia pošvy, krčka maternice). Nahromadenie krvi v dutine spôsobuje expanziu a neustálu bolesť. U dospelých žien je retencia krvi uľahčená ohýbaním maternice (retrodeaviacia), fúziou v dutine (synechia).

Dievčatá sa musia ukázať gynekológovi a urýchlene vyšetriť. Pre ženy sú vybrané špeciálne cvičenia, ak nie je možné situáciu napraviť, vykoná sa operácia.

Nádory pohlavných orgánov u žien - majú benígny rast a malígny priebeh. Zahrnúť benígne cysty, myómy. Ako rastú, natiahnu orgán a spôsobia klenutú bolesť. Súčasne sa na mechanizme podieľajú výrony a adhézie (v prípade chronického zápalu).

Prejavy môžu niesť obraz akútneho ataku s torziou cyst, ruptúrou. V tomto prípade je bolesť jednostranná, sprevádzaná závratmi a nevoľnosťou, je možný šok. V prípade fibromyómov, silného uterinného krvácania sa k bolesti pridávajú príznaky anémie.

Malígne nádory končatín sú sprevádzané bilaterálnou lokalizáciou, intenzitou v štádiu II - III. Príznaky intoxikácie rakoviny sa objavujú:

 • nevoľnosť,
 • nedostatok chuti do jedla
 • úbytok hmotnosti
 • hormonálne poruchy,
 • slabosť.

Jednostranná bolesť spôsobuje rakovinu vajíčkovodu. Medzi skoré príznaky patrí nestabilný hojný výtok vody. Sarkóm maternice sa zisťuje počas vyšetrenia na krvácanie z maternice. Nádor sa vyznačuje rýchlym rastom, zvýšenou bolesťou a metastázami.

Tubálne tehotenstvo s ruptúrou - sprevádzané syndrómom náhlej bolesti na jednej strane brucha, silnými závratmi, stratou vedomia spôsobenou vnútorným krvácaním. Žena má oneskorenú menštruáciu, sekundárne príznaky tehotenstva.

Prečo je potrebné vyšetrenie gynekológom?

Pokiaľ ide o akékoľvek bolesti v dolnej časti brucha u žien, odborníci by mali vylúčiť zmeny v genitáliách. Preto sú ženy poslané na konzultácie av nemocnici lekár pozerá na mieste.

Pri zápale príveskov je palpácia na jednej strane výrazne bolestivá, jeden z orgánov je zväčšený, tkanivo je pastovité. Endometritída je indikovaná zväčšenou a zmäkčenou maternicou, bolesťou počas palpácie. Pri prasknutí vajíčkovodu s vnútorným krvácaním sa zistí vydutie zadného vaginálneho fornixu.

Posúdenie postavenia dievčat a mladých žien s bolesťou brucha je dôležité pri rozhodovaní o príprave na počatie, priebehu tehotenstva, narodení zdravého potomka. U starších žien včasná eliminácia patológie zabezpečuje schopnosť pracovať a aktívny život po menopauze.

Príčiny bolesti brušnej dutiny u mužov

Bolesť u mužov je oveľa menej častá ako u žien. Dôvody môžu byť:

 • žalúdočného alebo dvanástnikového vredu, zápalu gastrointestinálneho traktu. Ich charakter je počas exacerbácie bolestivý, ostrý alebo kŕčovitý,
 • zápal slepého čreva, charakterizovaný nepohodlím v dolnej časti brucha, vracaním, nevoľnosťou a zvýšením teploty,
 • divertikulitída - lokalizácia vľavo,
 • inguinálna hernia - akútna bolesť brucha, sprevádzaná nauzeou, vracaním a stratou vedomia,
 • zápal obličiek, pyelonefritídy alebo kamene,
 • zápal semenníkov alebo prívesok.

Príležitostne spôsobuje bolesť brucha muži majú rakovinu čriev, Vyskytujú sa už v neskorom štádiu, keď je nádor už veľký a začína vyvíjať tlak na susedné orgány.

Brušné brucho u mužov môže bolieť v počiatočnom štádiu urogenitálnych ochorení. Pri chronickej cystitíde je narušené močenie, pozoruje sa retencia moču. Bolesť je spočiatku nevýrazná, potom sa stáva silnejšou. Často označujú prítomnosť prostatitídy.

To všetko je sprevádzané poklesom tlaku a nevoľnosťou, ktoré vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.

Príčiny bolesti brucha u žien

U žien sa vyskytuje bolesť brucha z fyziologických dôvodov:

 • obdobia pred mesiacom

 • počas menštruácie,
 • tlak na močový mechúr z maternice,
 • stres, násilie a zneužívanie návykových látok.

Často sú vyprovokované pretečením hrubého čreva, hladnými kŕčmi a sú časté v ranom tehotenstve.

Môže to byť aj vyvolané patologickými javmi, ako napríklad:

 • zápal pohlavných orgánov inej povahy,
 • ovariálna cysta
 • chronická adnexitída,
 • zápal močového mechúra,
 • pyelonefritída,
 • prietrž,
 • divertikulóza,
 • megakolon a ďalšie.

Choroby, ktoré sú chirurgicky liečenémôže tiež spôsobiť bolesť brucha:

 • zápal slepého čreva,
 • Meckelov syndróm,
 • inverzia sigmoidného hrubého čreva
 • prasknutie cysty
 • perforácia vredu,
 • mimomaternicové tehotenstvo
 • myómy maternice a ďalšie.

Mnohé choroby sú sprevádzané pokles krvného tlaku, nevoľnosť, strata vedomia, horúčka.

Žalúdok môže byť chorý v dôsledku infekčných ochorení, vrátane intoxikácie. V takýchto prípadoch stúpa zvracanie, hnačka, teplota.

Bez ohľadu na to, koľko dôvodov pre výskyt bolesti u spodného brucha u žien, väčšina z nich majú gynekologický charakter:

 • prasknutie vaječníkov
 • vrodená patológia brániaca rozvoju pohlavných orgánov
 • menalgiya,
 • patologické zápaly panvy,
 • krútenie cysty a dodatkov,
 • prasknutie cysty
 • prerušenie tubulárneho a mimomaternicového tehotenstva,
 • myómy maternice,
 • nekróza myómov,
 • hrozba potratu na začiatku tehotenstva,
 • poranenia maternicových stien a pobrušnice,
 • tuberkulóza panvových orgánov,
 • zrasty
 • nesprávne nainštalované vnútromaternicové zariadenie,
 • kŕčové žily.

Ťažká bolesť v spodnej časti brucha

Obe pohlavia Môžu sa vyskytnúť nasledujúce príznakyktoré vyžadujú okamžitú lekársku pomoc: t

 • akútnej a neznesiteľnej bolesti, ktorá trvá dlhšie ako hodinu

 • silné zlepšenie syndrómu s miernym napätím, kašľom, otočením a akýmkoľvek pohybom,
 • bolesť v spodnej časti brucha, ktorá pri zmene polohy nemení intenzitu,
 • akútna obštrukcia čreva, keď deň pred objavením nepohodlia neexistovala stolica, bol žalúdok opuchnutý a napätý,
 • napätie brucha
 • sprevádzané potením a častým tepom srdca, redukciou tlaku, bledou pokožkou,
 • defekácia na pozadí bolesti, krvné zrazeniny sú prítomné vo výkaloch a výkaly majú špecifickú farbu.

Nie je možné diagnostikovať a identifikovať vážne ochorenie na vlastnú päsť. Ak sa nepríjemný pocit obáva dlhšie ako hodinu a je sprevádzaný horúčkou, nevoľnosťou, zvracaním, slabým pulzom, okamžite vyhľadajte lekára.

Pred príchodom sanitky Môžete urobiť nasledovné:

 • poskytnúť pacientovi pokoj, ticho, byť v horizontálnej polohe a vetranú miestnosť,
 • Vezmite si na žalúdok chlad vo forme fľaše s ľadom, studeným obalom alebo fľašou studenej vody. Neuchovávajte ho dlhšie ako 25 minút. Kompresiu možno zmeniť
 • Môžete podať No-shpu (maximálne 2 tablety). Iné lieky predpisuje len lekár.
 • ak máte príznaky vnútorného krvácania (mdloby, modrú farbu, zvýšenú srdcovú frekvenciu), môže vám vedľa vás odborník dať intravenózne podanie roztokom chloridu sodného.

Kategoricky nemôžete robiť nasledovné:

 • predpísať si a piť lieky proti bolesti,
 • neohrievajte žalúdok, jednoducho chladte,
 • nedávajte klystír a nepite preháňadlá,
 • nejedzte nič a nepite.

Ak hovoríme o malých deťoch, potom by mal byť lekár pozvaný s minimálnymi alarmujúcimi príznakmi indispozície.

Bolesť v dolnej časti brucha počas menštruácie

Tento charakter je bežný medzi mladými ženami, v ktorých jeho hormonálny systém sa nestabilizoval, Ak sú všetky systémy a orgány zdravé, potom menštruácia nespôsobí nepríjemné pocity. Minimálna bolesť môže byť pozorovaná v prvých 2-3 dňoch a potom prechádza.

Dolné brucho dnes bolí najčastejšie kvôli nesúladu medzi rôznymi pohlavnými hormónmi. Vysoká hladina kontraktilných hormónov spôsobujúcich bolesť je teda charakteristická pre mladé ženy, ktoré nedonosili. Príčinou takýchto patológií môže byť pôrod silnej bolesti:

 • myómy maternice,
 • zápal vaječníkov,
 • endometrióza,
 • adnexitída atď.

Okrem toho, bolesť brucha nižšia môžu byť sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesti dolnej časti chrbta
 • ťažkosti nôh a bolesti
 • nevoľnosť a zvracanie
 • problémy s defekáciou, hnačkou, zápchou,
 • slabosť
 • zvýšená agresivita, podráždenosť alebo slza.

Ak je menštruácia nevyhnutná, v týchto prípadoch:

 • ak sa bolesť zvyšuje intenzívnym krvácaním,
 • ak sa zvýši telesná teplota, je potenie a horúčka,
 • bolestivé kĺby
 • strata vedomia a závrat.

Znižuje bolesť a výtok z brucha

Bolesť brucha, sprevádzaná výtokom, sú príznakom zápalupohybujúce sa do akútneho štádia. Bolesť s mliečnym výtokom často naznačuje prítomnosť drozdu alebo kandidózy. Toto ochorenie je spôsobené hubami alebo organizmami podobnými kvasinkám.

Existuje veľa dôvodov, prečo je bolesť v dolnom bruchu sprevádzaná hojným syrovým výtokom. Najbežnejšie sú:

 • endokrinné patológie,

 • diabetes mellitus
 • obezita alebo anorexia,
 • dlhodobé užívanie hormonálnych liekov alebo antibiotík,
 • menopauza,
 • dlhodobé užívanie antikoncepčných liekov
 • pohlavne prenosných chorôb,
 • infekčné ochorenia panvy
 • účinky operácií
 • zmena klímy,
 • zníženie ochranných funkcií tela, t
 • beri-beri.

Drozd sám o sebe neohrozuje stav ľudského zdravia, ale jeho chronický priebeh pomôže vyprovokovať eróziu krčka maternicea to je významnejšia patológia.

Môže tiež spôsobiť zápal príveskov. Bolesť v dolnej časti môže byť na ľavej alebo pravej strane brucha, aby ste dostali stehno alebo sakrálnu časť dolnej časti chrbta. Sekréty slizníc, môžu obsahovať hnis, horúčka, telesná teplota stúpa.

Bolesť brucha môže byť pravidelná, ale nie výrazná, zatiaľ čo pridelenie nedostatkov.

Ak bolesť brucha počas tehotenstva?

Bolesť brucha počas tehotenstva sa považuje za normálnu, hoci akékoľvek nepohodlie môže byť príčinou konkrétnej patológie.Je potrebné poznať zvláštnosti povahy bolesti, aby sa táto alebo táto pomoc poskytla včas.

Dôvody môžu byť rôzne:

 • hrozba potratu - bolesť kňučania do 2 hodín alebo viac, nepohodlie. Ak sú bolesti sprevádzané krvavým výtokom a sú kŕče, je potrebná sanitka. Faktory, ktoré túto hrozbu vyvolávajú, sú stresy, zranenia, infekčné choroby alebo abnormality plodu u plodu,

 • Mimomaternicové tehotenstvo - stiesnené silné bolesti, ktoré sú lokalizované na jednej strane (miesto pripojenia vajíčka k pobrušnici). Výtok je zanedbateľný, bolesť je silná, tlak môže klesnúť a vedomie sa stráca. Najnebezpečnejším stavom je roztrhnutie vajíčkovodov. Ak praskne, bolesť sa môže preniesť do oblasti nôh alebo análu, ako aj do hypochondrium alebo supraclavikulárnej zóny,
 • placentárna abrupcia - sprevádzaná silnou bolesťou, bruchom a maternicou sú napäté, rastie bolesť. Možná intrauterinálna hypoxia a smrť plodu, takže musíte urýchlene zavolať lekára,
 • Poruchy a ochorenia gastrointestinálneho traktu - pri iracionálnej diéte dochádza k plynatosti alebo zápche, nevoľnosti, páleniu záhy, bolestivej bolesti
 • fyziologické rozťahovanie brušných svalov - rastie maternica, zvyšuje sa zaťaženie väzov a svalov. S rastom maternica vytesňuje orgány, ktoré spôsobujú nepríjemné pocity v bruchu,
 • stav "akútneho brucha".

Špecialisti a diagnostika bolesti brucha

Na identifikáciu presnej príčiny bolesti brucha potrebujete získať radu od takýchto odborníkov:

 • gynekológ,
 • urológ,
 • uroginekologa,
 • gastroenterológ,
 • endokrinológ.

Diagnóza ochorenia je potrebná na určenie intenzity, povahy a rozsahu bolesti. Pri patologických intraabdominálnych procesoch nie je definovaná lokalizácia bolesti.

Diagnostika zahŕňa takéto aktivity:

 • kompletné gynekologické vyšetrenie,
 • bakteriologická analýza
 • biochémia krvi
 • ultrazvuk
 • iné metódy.

Príčiny bolesti v závislosti od povahy

Ak sú bolesti brucha ostré a ostré, sprevádzané zvracaním a nevoľnosťou, potom môžu indikovať takéto ochorenia:

 • opojenie
 • črevnej infekcie
 • zápal slepého čreva,
 • črevnej obštrukcie.

S týmto syndrómom potrebujete volajte pohotovosť.

Pri akútnych bolestiach na pravej strane brucha, ktoré sa tiahnu nahor, môže dôjsť k ataku hepatickej koliky alebo cholecystitídy. V prípade zvýšenej teploty nad 38 stupňov volajte lekára.

Akútna bolesť, dávanie do slabín a pošvy, hovoriace o renálnej kolike a vyžadujúce odborný hovor. Ak sú umiestnené na pravej strane alebo v pravom hornom štvorci brucha, je to príloha v štádiu akútneho zápalu. Naliehavá potreba zavolať lekára.

Ťažká bolesť v spodnej časti brucha, ktorá ustúpi po močení, hovorí o zápale ureteru. Musíte zavolať lekára alebo ísť k urológovi na vlastnú päsť. Eliminujte fyzickú námahu a dodržiavajte prísnu diétu.

O syndróme dráždivého čreva existuje akútna rozšírená bolesť, ktorá ustupuje po stolici. Mali by ste navštíviť gastroenterológa, dodržiavať diétu a odstrániť fyzickú námahu.

Ak sú syndrómy bolesti lokalizované vľavo alebo vpravo spolu s hnačkou a uvoľňovaním krvných zrazenín, potom ide o ulceratívnu kolitídu alebo Crohnovu chorobu. Pacient potrebuje odpočinok a diétu. Zavolajte lekára doma.

Ak je syndróm bolesti v dolnej časti brucha silný, teplota stúpa alebo klesá, pokles krvného tlakudôvody sú nasledovné:

 • srdcový infarkt
 • prasknutie slezinovej kapsuly
 • renálna kolika.

Naliehavá potreba zavolať lekára a dať pacientovi No-shpu.

Pri bolestivých bolestiach na pravej alebo ľavej strane brucha sa môžu vyskytnúť tieto choroby:

 • cholecystitída,
 • pyelonefritída,
 • piesok v obličkách,
 • kamienky atď.

Pacient sa musí poradiť s lekárom a podstúpiť úplné vyšetrenie.

Ak je syndróm bolesti lokalizovaný na pravej alebo ľavej strane a má tupý alebo ťahavý charakterpotom hovorí o takých chorobách, ako sú:

 • zápal vajcovodov,
 • prostatitis,
 • vačky
 • salpingitída,
 • cystitídy a iných chorôb.

Chronická bolesť dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta sú príznaky:

 • onkologické choroby malej panvy,
 • adenóm,
 • zápal panvy,
 • pyelonefritída,
 • kŕčové žily.

S výskytom bolesti syndrómy potrebujú rýchlo zistiť dôvod ich vzhľadu a potom s pomocou lekára určiť spôsob liečby.

Druhy bolesti, povaha

Pánevná oblasť dáva nervovému systému slabé impulzy v dôsledku malého počtu nervových ganglií. Bolesťové impulzy sú vnímané rôznymi spôsobmi, ktoré sa líšia žiarením a fantómovou bolesťou.

Pocity s rôznou intenzitou prahu bolesti, rôzne trvajúce, vyskytujúce sa v dolnej časti brucha a nesúvisiace so zdrojom skutočného pôvodu, sa nazývajú žiariaca bolesť. Fenomén sa vyskytuje pri zohľadnení individuálnej citlivosti organizmu, jedinečnosti fyziologických procesov.

Bolesť po odstránení príčin jej vzniku sa nazýva fantóm. Lekári považujú tento jav za nepreskúmaný, spojený s narušeným vnímaním nervových zakončení.

Podľa charakteru výskytu sa môže bolesť značne líšiť a môže byť spojená so skutočným zdrojom ich vzhľadu. Tak sa stáva bolesť:

 • ostré,
 • bolí,
 • bodanie,
 • matný,
 • ťahanie,
 • slabý
 • kŕče,
 • pulzujúca,
 • ostré,
 • konštantný.

Povaha bolesti, periodicita umožňujú pochopiť, ktorý patologický proces ju spôsobil. Preto rozlišujú: akútne (trvá najviac dva dni) a chronickú bolesť.

Choroby spôsobujúce bolesť v dolnej časti brucha

U žien sa bolestivé pocity v dolnej časti brucha vyskytujú najčastejšie pred menštruáciou, po ktorej sa nemusia spájať s týmito fyziologickými procesmi, keď sa príčinou stanú patológie. Nasledujúce choroby môžu vyvolať bolesť:

 • Patológia vaječníkov (cysta, torzia, zápal, neplodnosť),
 • Choroby panvových orgánov (endometritída, cervikálna patológia, zápal vajcovodov).
 • Zápal slepého čreva.
 • Algomenorea, pocit bolesti počas menštruačného cyklu.
 • Primárna dysmenorea, vyvolaná nástupom menštruácie v dôsledku abnormalít panvových orgánov.
 • Stagnácia v panve.
 • Endometrióza.
 • Myómy.
 • Tvorba adhézií.
 • Zápal slinivky brušnej.
 • Choroby gastrointestinálneho traktu.
 • Patológia močových ciest.
 • Ochorenia pohybového ústrojenstva.
 • Vrodené chyby, deformácie v dôsledku poranení.
 • Zápal pobrušnice.
 • Syndróm reziduálneho vaječníka.

Okrem toho je bolesť vyvolaná chronickými patológiami infekčného, ​​zápalového charakteru. Prítomnosť cudzieho telesa (špirála). Onkológie. Špeciálna citlivosť tela. Imunitná dysfunkcia. Potrat. Psychogénne faktory (hystéria, depresia).

Nižšia bolesť brucha počas tehotenstva

Plodné ložisko pre mnoho žien sa stáva skutočným trápením. Tehotné ženy často chodia do ambulancie so sťažnosťami na bolesť brucha. Dôvodom tohto javu môže byť:

Spontánne potraty, V tomto prípade je pocit, že kontrakcie začali. Intenzita bolesti je iná, lokalizuje sa nad pubou, ďalšie príznaky sa považujú za krvácanie z pohlavných ciest, teplotu.

Mimomaternicové (mimomaternicové) tehotenstvo, Pohodlie spojené s lokalizáciou vajíčka. Povstane zovšeobecnené, jednostranné. Pohyb, nutkanie na toaletu zvyšuje pocit, bolesť je ako kontrakcie. Ak trubica praskne, dôjde navyše k intra-abdominálnemu krvácaniu, bolesť sa stáva akútnou, náhla.

Prerušenie placenty, Vyznačuje sa kŕčovými bolesťami, sekrétmi obsahujúcimi krv.

Podvrtnutia, svaly podporujúce maternicu, Najčastejšie považovaný za normálny jav signalizuje nepripravenosť tela na tehotenstvo.

Začiatok kontrakcií, Počas tohto obdobia, odpadová voda, bolesť začne ťahať.

Vo všeobecnosti sú bolestivé pocity nepríjemnej povahy počas tehotenstva najčastejšie nevyhnutné. Ak však začne pichať, zdravotný stav sa prudko zhoršuje, je nevyhnutné okamžite navštíviť gynekológa.

Čo robiť

Pocity bolesti pokrývajúce spodnú časť brucha v žiadnom prípade by nemali byť ignorované. Všetko, čo možno urobiť doma v prvý deň nepríjemného stavu, piť anestetikum, spazmolytikum - No-shpa, Spazgan, Aspirin, Ketoprofen, Ibuprofen. Ak tento fenomén nezmizne druhý deň, musíte ísť do nemocnice. Diagnóza často trvá dosť dlho, lekár musí pochopiť:

 • kedy, po ktorej prichádza bolesť,
 • kde sa cítite
 • ako dlho to trvá
 • čo je sprevádzané ďalšími (nevoľnosť, mdloby, výtok, horúčka, horúčka).

Okrem sťažností pacienta bude potrebná aj vizuálna analýza moču, krvi, náteru z pošvy, očkovanie z krčka maternice, ultrazvuk, röntgenové lúče. V závislosti od podozrenia na príčinu môže lekár predpísať ďalšie štúdie - culdocentézu, laparoskopiu.

Liečba bolesti v dolnej časti brucha

Po diagnostikovaní patológie sa nikto nezaoberá liečbou bolesti ako takou. Predpisuje sa špecifický priebeh liekov proti bolesti, navyše sa eliminujú ďalšie príznaky (zápaly, kŕče). Všetko spolu uľahčuje stav pacienta, po ktorom:

 • priradený k operácii na odstránenie hlavného faktora
 • užívanie hormonálnych liekov, potláča ovariálnu aktivitu na zastavenie ovulácie,
 • psychológ môže pracovať so ženou
 • Vykonáva sa imunitná korekcia.

Nepríjemné symptómy bolesti prejdú ako liečba hlavných provokujúcich ochorení. Liečba takýchto patológií je zvyčajne úspešná, nevedie k zdraviu, pokiaľ lekári zasiahnu včas, choroba sa diagnostikuje správne a účinnosť zvolenej liečby.

Nebezpečné patológie vnútorných pohlavných orgánov sa najčastejšie eliminujú chirurgicky v anestézii, pretože je nemožné ich oneskoriť. Lekári niekedy nedokážu rozpoznať príčiny tohto javu, označujú sa ako mentálne faktory, v tomto prípade psychoterapeuti s pacientom dlhodobo spolupracujú.

Keď je nemožné nájsť psychické a fyzické príčiny, problém je odôvodnený individuálnym znakom tela, precitlivenosťou, menovaním niektorých nervových vlákien, čím sa znižuje frekvencia impulzov bolesti vstupujúcich do nervového systému.

Symptomatická terapia môže tiež zahŕňať fyzioterapeutickú liečbu, ktorá pomáha eliminovať provokujúce faktory, predpisujú sa antidepresíva. Len zriedka môže lekár schváliť ďalšie „spojenie“ tradičnej medicíny, a to iba vtedy, ak patológia nespôsobuje vážne nebezpečenstvo a nehrozí komplikácie.

Prevencia a tipy na to, čo hľadať

Najčastejšie je ťažké liečiť choroby, ktoré spôsobujú bolesť u žien v podbrušku. Najlepšie je pokúsiť sa zabrániť ich výskytu. Aby sa zabránilo potrebe:

 • jesť správne, piť dostatok tekutín denne,
 • hmotnosť trate
 • monitorovať osobnú hygienu,
 • vyhnúť sa promiskuitnému sexu
 • nie supercool
 • udržiavať telo v dobrom stave, pravidelne užívať vitamíny, kaliť, cvičiť, viesť zdravý životný štýl,
 • nemajú potraty, najmä utajené,
 • ak sa IUD nehodí, zlikvidujte tento typ antikoncepcie,
 • vedieť o bolestivej menštruácii spolu s lekárom, ktorý vykonáva dohľad, zvážiť možnosť užívania určitých liekov na zmiernenie stavu,
 • pri vývoji akejkoľvek patológie "ako žena", nie samostatne liečiť, ale okamžite ísť do nemocnice,
 • Pri rozhodovaní o narodení dieťaťa musíte najskôr pripraviť telo, stimulovať imunitný systém, v ktorom pomôže gynekológ, ktorý vás sleduje. Počas tehotenstva striktne dodržiavajte odporúčania lekára, sledujte ich stav.

Vzhľadom k tomu, že bolestivé príznaky môžu byť spojené nielen s ženskými orgánmi, zapojiť sa do prevencie ochorení čreva, pohybového aparátu, vyhnúť sa stresovým situáciám, starať sa menej. Každý rok, alebo dokonca dvakrát za rok, musíte podstúpiť "dôležitých" špecialistov pre vás, aby ste nezačali objavovať patológiu. V prípade zistenia akejkoľvek choroby okamžite začnite liečbu.

Pozrite si video: Joga na bolestivé bruško. 20 minút (Júl 2022).

Pin
Send
Share
Send
Send