Zdravie

Prečo bolesť brucha počas menštruácie: patológia alebo rýchlosť

Pin
Send
Share
Send
Send


Menštruácia je dôležitou súčasťou života ženy. Menštruácia (menštruácia, menarche) je prirodzený proces sprevádzaný krvavým výtokom z maternice. Najprv začali v období dospievania, trvajú až do nástupu menopauzy. Prečo dolné bruško bolí počas menštruácie a čo robiť na zmiernenie tohto stavu, je užitočné poznať všetky ženy.

Prvá menštruácia - signál, že dievčenské telo je pripravené na nástup tehotenstva. Čas výskytu mesačných sekrétov individuálne a vo veľkej miere závisí od dedičnosti, fyziologických vlastností, hormonálnych hladín a ďalších faktorov.

Povaha a príčiny predmenštruačnej bolesti

Pre väčšinu žien, menštruácia prináša malé alebo žiadne nepohodlie, okrem krvácania na niekoľko dní. Mierna bolesť brucha počas menštruácie sa považuje za normálnu. Ale pre niektorých sa prvé 2-3 dni nového cyklu stanú skutočnou múkou.

Mnohé ženy sa stretávajú s ťažkým ťahaním alebo stláčaním menštruačnej bolesti v spodnej časti brucha. Sú spojené bolesti v dolnej časti chrbta a nôh, zimnica, závraty. Mesačné satelity sú takéto stavy:

 • rozrušená stolica
 • časté močenie,
 • nevoľnosť a zvracanie
 • tachykardia,
 • všeobecná slabosť.

Intenzita bolesti u ženy je dlhodobo približne rovnaká. Ale môže sa zmeniť: stať sa výraznejším alebo takmer zmiznúť. To sa deje po pôrode, gynekologickej chirurgii alebo iných významných zdravotných udalostiach.

Fyziologické príčiny

Keďže je svalový orgán, maternica sa redukuje, aby sa odstránili jej dutiny z fragmentov vlastnej sliznice a krvi uvoľnenej po prasknutí kapilár. Ak sú ženské receptory v brušnej dutine veľmi citlivé, potom každá rytmická kontrakcia reprodukčného orgánu prináša bolesť.

Rovnaké nepríjemné pocity sú pozorované v prípade, keď sa maternica nenachádza presne v strede panvy, ale je odmietnutá späť. V tomto prípade je bolesť v spodnej časti brucha u žien sprevádzaná pocitom ťažkosti, ťahaním pocitov v dolnej časti chrbta a krížom.

Ak žena používa vnútromaternicové zariadenie na ochranu pred nechceným tehotenstvom, potom niekoľko dní pred a počas prvých dvoch dní nového cyklu môže cítiť nepohodlie. Spodná časť brucha začína bolieť a bedra je boľavé.

Veľký vplyv na výskyt bolesti v "kritických dňoch" majú biochemické procesy prebiehajúce v tele. Vysoké hladiny hormónov podobných látok - prostaglandínov - spôsobujú počas menštruácie intenzívnejšie kŕče hladkých svalov maternice.

Úroveň pohlavných hormónov v ženskom tele závisí od fázy mesačného cyklu. Pred nástupom menštruácie produkcia veľkého množstva estrogénu a progesterónu ovplyvňuje fyzický a emocionálny stav.

Až 90% žien zažíva v týchto dňoch celý komplex nepríjemných príznakov, ktoré sa nazývajú predmenštruačný syndróm (PMS):

 • kolísanie nálady, ľahostajnosť sa nahrádza podráždenosťou,

 • nízka koncentrácia pozornosti
 • pocit neustáleho hladu
 • poruchy spánku
 • opuch nôh a rúk,
 • nadúvanie,
 • bolesť na hrudníku,
 • bolesť hlavy.

Ak sa PMS stane prekážkou pre normálny život, poraďte sa s lekárom. V niektorých prípadoch hormonálna terapia pomáha, niekedy stačí podstúpiť liečbu homeopatickými liekmi, vypiť vitamínové komplexy.

Patologické príčiny

Proliferácia uterinnej výstelky - endometrióza - môže nielen narušiť normálny mesačný cyklus. Ťažká bolesť v bruchu s touto patológiou má spastický alebo boľavý charakter, niekedy ich žena cíti už 2-3 dni pred nástupom menštruácie.

Brušné maternice, infekčné ochorenia reprodukčných orgánov a vírusové ochorenie, ktoré bolo prenesené krátko pred začiatkom cyklu, tiež spôsobujú bolesť v spodnej časti brucha počas menštruácie. V najlepšom prípade sa neodráža v zdravotnom stave ženy silný stres alebo nezvyčajne veľká fyzická námaha.

Ne gynekologické príčiny

Stáva sa, že bolesť v spodnej časti brucha počas menštruácie je zamenená s príznakmi vážneho ochorenia. Medzi nimi nie sú len gynekologické patológie, ako je zápal príveskov, mimomaternicové tehotenstvo alebo ruptúra ​​jedného z vaječníkov. Dôvodom, prečo má žena silnú bolesť v spodnej časti brucha, môže byť zápal slepého čreva, renálna kolika. Bolesť môže byť podávaná na ľavej strane, keď začína peritonitída alebo infarkt myokardu.

V takýchto prípadoch musí žena naliehavo zavolať sanitku:

 • ťažká slabosť, závrat,
 • nevoľnosť,
 • bledosť kože,
 • studený pot

Aké lieky zmierňujú bolesť

V prípadoch, kde už nie je sila znášať bolesť na pravej alebo ľavej dolnej časti brucha, ktorá sprevádza menštruačné obdobie, lekári odporúčajú užívať lieky. Účinným liekom je No-Shpa, ktorý uvoľňuje hladké svalstvo a upokojuje bolesť. Nie je to zlá pomoc Spazgan, Trigan a iné kombinované analgetiká.

Účinné v boji proti ochoreniam, ktoré sa každý mesiac opakujú, sú nesteroidné protizápalové lieky na báze ibuprofénu.

V prípadoch, keď je toto obdobie veľmi bolestivé, môže lekár odporučiť, aby ste tablety nahradili liekmi na injekciu. Táto forma zavedenia lieku proti bolesti vám umožňuje cítiť úľavu v dolnej časti brucha v priebehu 5-10 minút.

Užívanie perorálnych kontraceptív prispieva k normalizácii hormonálnej hladiny ženy. Nielenže žalúdok prestane bolieť, ale stav pokožky sa zlepšuje, preto pri užívaní antikoncepčných tabletiek väčšina žien poznamenáva, že menštruácia začala bez najmenšieho nepohodlia.

Ako pomôcť sami

Existuje mnoho spôsobov, ako uľahčiť menštruáciu bez liekov. Pomáha zmierniť kŕče teplo: teplovodné ohrievače alebo suché otepľovanie obklady by mali byť použité na žalúdok a nohy.

Voňavý kúpeľ s bylinkami a éterickými olejmi uvoľní svaly, upokojí a uľaví od bolesti. Zlepšiť odtok krvi a zmierniť nepríjemné pocity kontrastných sedacích kúpeľov. Musia sa užívať dvakrát denne.

telocvik

Ženy, ktoré hrajú šport len ​​zriedka sťažujú na nepríjemné pocity v určitých dňoch v mesiaci. A aj keď lekári neodporúčajú intenzívny tréning počas tohto obdobia, mierne cvičenie nebude bolieť.

Šport, chôdza vo vzduchu, nedostatok stresu - základ pre blaho. Existuje špeciálny súbor cvičení, ktoré možno vykonať bez opustenia domova. Pomáha zlepšovať krvný obeh v panvových orgánoch a relaxovať.

Musíte si ľahnúť na zem, ohýbať si kolená a nohy ležať na podlahe, ruky natiahnuté pozdĺž tela. Pri náhlych dychoch je potrebné pomaly zdvihnúť a znížiť žalúdok. Je dôležité čo najviac sa uvoľniť. Opakujte cvičenie by malo byť 5-7 krát.

Ďalšie cvičenie: ľahnite si na podlahu s nohami na nohe, ktoré sa opierajú o stenu, s nohami, ktoré musíte položiť na stenu. Potom ohnite kolená a udržujte túto polohu tela až 5 minút.

Ležať na zemi by mala ťahať jednu nohu na bradu, držiac druhú blízko podlahy. Pobyt v tejto polohe trvá 2 minúty, potom zmeňte nohy.

Z bolesti, koleno-lakte poloha pomáha dobre: ​​musíte sa opierať o kolená a lakte, hlavu dole. Túto polohu ponechajte 2 minúty.

Jednou z najnovších teórií o vzniku menštruačnej bolesti je nízky prísun vápnika v ženskom tele. Ak ho doplníte, toto obdobie bude oveľa jednoduchšie. Preto 10 dní pred začatím výberu stojí za to prejsť na diétu, ktorej základom budú mliečne výrobky.

Veľký počet zeleniny, chudého mäsa, sušeného ovocia a orechov tiež zlepší stav. Obsahujú veľa vitamínov, mikroelementov a bielkovín, ktoré normalizujú produkciu hormónov a pomáhajú nezhubiť v tých dňoch, keď telo potrebuje ochranu.

Lekári odporúčajú odmietnuť slané jedlo, čo prispieva k vzniku opuchov. Za pár dní stojí za to zdržať sa koláčov, kávy a čokolády. Nesmiete zabudnúť piť dostatok tekutín: minerálnu vodu a šťavy.

Aké patológie počas menštruácie ubližujú ľavej strane nadol

Vždy som nepochopil, ako sa v takomto období dá robiť akékoľvek fyzické cvičenie, takže by to nebolo tak zranené. Len ležím ako mŕtvola a modlím sa, aby menštruácia skončila rýchlo. Potrebujem veľmi veľký počet liekov proti bolesti, takže aj trochu jednoduchšie. Snažil som sa robiť fyzické cvičenia, ale toto značne zvýšilo krvácanie, takže buďte opatrní.

Nie je to tak dávno, čo som bol len schopný ľahnúť si a trpieť bolesťou. Určite nevykonávať. A teraz je oveľa jednoduchšie zvládnuť všetko. Začala užívať látky, ktoré priamo ovplyvňujú zmiernenie týchto bolestí (toto je koreň angeliky a koreň zázvoru), našiel som ich v časovom faktore. Tam sú ešte vitamíny s mikroelementy - zdravé zložky sú vybrané, to samé pre vyrovnanie príznakov PMS

vďaka za článok.

Správne Kate nižšie o faktor času píše. Aj tento komplex aplikujem. V kompozícii som začal brať zinok, pretože táto zložka normalizuje hormonálnu rovnováhu a tým sa cyklus tiež normalizuje. A pretože posvätný Vitex, pretože je to prirodzené antispasmodikum, tak teraz počas menštruácie ani lieky proti bolesti neakceptujú.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Opýtajte sa našich návštevníkov a odborníkov.

Všetky konzultácie sú úplne zadarmo.

© 2017. Stránka o menštruačnom cykle

a jeho frustrácie

Všetky práva vyhradené.

Informácie sú uvedené len pre všeobecné informácie a nemôžu byť použité na samoliečbu.

Nie je potrebné samoliečba, môže to byť nebezpečné. Vždy sa poraďte s lekárom.

V prípade čiastočného alebo úplného kopírovania materiálov z lokality sa vyžaduje aktívny odkaz na túto stránku.

Pin
Send
Share
Send
Send