Vitálny

Endometritída u žien: príčiny, príznaky, možné komplikácie

Pin
Send
Share
Send
SendMedzi najčastejšie ženské ochorenia sa vyskytuje endometritída, ktorá je charakteristická pre stav po pôrode, ako aj pre neplodnosť, potraty, komplikované potraty a iné gynekologické zákroky. Endometritída je celkom úspešne vyliečená, ale aby sa zabránilo komplikáciám a recidívam, je potrebné poznať všetky znaky tohto ochorenia.

Čo je endometritída

Čo je endometritída? Hlavnou podstatou ochorenia je výskyt zápalových procesov ovplyvňujúcich sliznicu akéhokoľvek orgánu ženského reprodukčného systému vrátane maternice. Ak je tiež ovplyvnená svalová vrstva, vyskytne sa metroendometritída, čo je vážnejšie nebezpečenstvo pre telo pacienta. Na lepšie pochopenie rozdielu medzi týmito diagnózami je potrebné stručne prediskutovať anatómiu maternice.

Maternica zahŕňa samotné telo, krk a vajíčkovody. Súčasťou tela je endometrium - sliznica, ktorá odmieta a spôsobuje krvácanie počas menštruácie. Okrem toho, telo maternice sa skladá z myometria alebo svalovej vrstvy, strečing počas tehotenstva. Vďaka tomu sa môže maternica množiť. Vonkajšia alebo serózna membrána orgánu je perimetria, považovaná za pokračovanie listov peritoneum.

Napriek tomu, že endometrium a myometrium sa líšia nielen vizuálne, ale aj histologicky, existuje medzi nimi pomerne úzke spojenie. Preto v prípade patológie v jednej z membrán tento proces zachytáva druhý obal. Zloženie endometria zahŕňa funkčnú vrstvu, exfoliačnú na konci menštruácie a bazálnu - ovplyvňujúcu tvorbu novej vrstvy, po ktorej nastáva ďalšia menštruácia.

Funkčná vrstva sa skladá z valcovitých buniek, takže sa nazývajú cylindrické epitel. Medzi nimi sú glandulárne bunky určené na produkciu hlienu. Tu je koniec špirálových tepien. Takáto krehká štruktúra je citlivá na všetky negatívne vplyvy. Akékoľvek poškodenie môže viesť k infekcii a rozvoju zápalového procesu. Tento stav sa nazýva endometritída maternice. V neprítomnosti ochranných bariér medzi vrstvami a úzkym prepojením medzi nimi sa endometritída skôr rýchlo stáva metroendometritom.

Príčiny endometritis u ženy

Podnetom na výskyt endometritídy sú rôzne mikroorganizmy, ktoré vstupujú do dutiny maternice cez lymfu a krv zo spodných častí reprodukčného systému. Ide spravidla o baktérie, vírusy, huby a iné patogénne mikroflóry.

Hlavné príčiny endometritídy:

 • Intrauterinná intervencia. V dôsledku potratov, škrabania, hysteroskopických štúdií dochádza k narušeniu prirodzeného vývoja endometria. Tak sú vytvorené priaznivé podmienky pre vstup škodlivých mikróbov. Táto riziková skupina zahŕňa ženy, ktoré nedávno porodili.
 • Zmeny vo vaginálnej mikroflóre. Vagína má sliznicu obsahujúcu rôzne typy mikroorganizmov. V prípade porušenia ich normálneho vzťahu sa v vagíne môžu vytvoriť potenciálne nebezpečné infekčné zdroje. Takéto situácie vznikajú v dôsledku mechanického poškodenia maternice alebo príliš častého sprchovania. Prevláda patogénna flóra. Vystupuje a usadzuje sa na sliznici maternice.
 • Prítomnosť pohlavných a iných infekcií. Distribúcia týchto typov baktérií pokrýva celý reprodukčný systém a endometrium je priaznivým prostredím pre ich rozvoj. Prítomnosť črevného a tuberkulózneho bacilu, chlamýdie a iných podobných mikroorganizmov môže spôsobiť endometritídu.
 • Použitie vnútromaternicového zariadenia, ktoré je vo svojej podstate cudzie teleso. Ak sa nachádza v dutine maternice po predpísanom období alebo keď sa vyskytnú poranenia, v sliznici môže začať zápalový proces.

Existujú aj iné dôvody, ktoré v nepriaznivých podmienkach môžu vyvolať endometritídu v pomalej forme. Patrí medzi ne nedodržiavanie hygienických pravidiel, čo vedie k oslabeniu celého reprodukčného systému. V dôsledku fungovania reprodukčného systému sa akumulujú hlieny a iné produkty, ktoré sú vhodným médiom na reprodukciu patogénnych mikroorganizmov.

Toto ochorenie sa môže vyskytnúť s oslabenou imunitou. Príčinou je častý stres, fyzická únava, nedostatočná a nekvalitná výživa. Ďalší faktor sa nevylieči do konca akútnej endometritídy.

V dolnej časti brucha dochádza k bolesti. Teplota stúpa na 39 stupňov, čo je charakteristické pre zápal. Ak nie sú žiadne príznaky iných ochorení a teplota sa neustále udržiava na vysokej úrovni, okamžite vyhľadajte lekára a nepoužívajte antipyretiká.

Pri vysokých teplotách a oslabenej imunite sa vyskytuje depresívny stav, zimnica a príznaky všeobecnej únavy. Krvné testy vykazujú nízky počet ESR a leukocytov. Vaginálne sekréty majú červenú alebo hnedú farbu, majú hnisavú konzistenciu v závislosti od času, ktorý uplynul od nástupu ochorenia.

Stabilita menštruácie je narušená, stávajú sa hojnými alebo vzácnymi. Vyšetrenie ukázalo zvýšenú veľkosť maternice. Pulz sa zvyšuje na 110 úderov za minútu a viac.

Chronická endometritída

Pri diagnostikovaní chronickej endometritídy sa pozoruje komplexnejšia forma tejto patológie. Hlavné ťažkosti spojené so zápalovým procesom, ktoré sú citlivé na bazálne a svalové vrstvy endometria. Chronická endometritída v ženskom tele sprevádza intenzívne šírenie infekcie, čo má za následok postihnutie vajíčkovodov.

V súlade s medzinárodnou klasifikáciou chorôb chronická endometritída označuje nezávislú patológiu s vlastnými symptómami. Choroba vyžaduje liečbu pomocou špeciálnych nástrojov a metód. Medzi hlavné príznaky ochorenia patrí nezvyčajná forma výtoku a prítomnosť bolesti v spodnej časti brucha. Hlavnou príčinou ochorenia je zlyhanie ženského tela, ktoré prispieva k prenikaniu baktérií a vírusov do dutiny maternice. Zápalové procesy sa začínajú vyskytovať v akútnej alebo chronickej forme.

Výskyt chronickej endometritídy je charakteristický pre ženy v reprodukčnom veku, keď si udržujú aktívny sexuálny život. V menšej miere tento patologický stav postihuje ženy, ktorých sexuálny život je menej aktívny alebo úplne chýba. Spravidla sa choroba vyskytuje s neskorou liečbou alebo akútnou formou ochorenia, ktorá ďalej spôsobuje chronický zápal. V endometriu sa začínajú vyvíjať patologické zmeny: sliznica maternice sa stáva oveľa tenšou, postup adhézie postupuje, vytvárajú sa polypy a cysty.

Niekedy dochádza k rozvoju chronickej endometritídy po chirurgických zákrokoch zahŕňajúcich krvácanie z maternice. V niektorých prípadoch môže byť príčinou patológie materiál na šitie použitý pre cisársky rez. Nakoniec sa chronická endometritída začína objavovať vo forme samovoľného zápalového procesu, nazývaného autoimunitná endometritída. Táto forma ochorenia je spojená so slabým imunitným systémom. Jeho charakteristickým rysom je neschopnosť identifikovať špecifický infekčný patogén počas testov a výskumu.

Endometritída po pôrode

Každá žena po pôrode je v nemocnici 3 až 5 dní. Tento druh karantény nie je založený náhodou. Počas tejto doby sa lekári musia uistiť, že matka sa cíti normálne a nemá žiadne infekcie. Výskyt endometritídy po pôrode je možný v prvých dňoch po narodení a včasná diagnóza vám umožní identifikovať ochorenie v ranom štádiu vývoja.

Po pôrode sa môžu vyskytnúť rôzne druhy ochorení, pretože maternica je v oslabenom stave a šance na infekciu sú pomerne vysoké. Najčastejšie sa endometritída vyskytuje po cisárskom rezu a pokračuje v ťažkej forme. Pod vplyvom choroby sa kontrakcia maternice zhoršuje a odtok sekrétov z nej sa stáva ťažkým. Symptómy endometritídy sa môžu objaviť v priebehu 1-5 dní od okamihu chirurgického zákroku. Pri včasnej liečbe sa normalizácia začína už v 9-11 dňoch a 10 až 25 dní môže uplynúť pred úplným zotavením. Nedostatok včasnej liečby môže viesť k neplodnosti, pravdepodobnosť potratu v budúcnosti sa zvýši, môžu sa vyskytnúť ďalšie choroby.

Endometritída sa lieči antibiotikami. Počas tohto obdobia je matke zakázané dojčiť dieťa. Ak je ochorenie mierne, na liečbu môžu byť predpísané iné lieky, ktoré umožňujú dojčenie. Súčasne sa terapia vykonáva pomocou probiotík, čo prispieva k normalizácii črevnej mikroflóry. Okrem toho sa odporúča užívať vitamínové komplexy a bylinné čaje. V žiadnom prípade nie je možné samoliečbu, všetky činnosti by sa mali vykonávať pod dohľadom ošetrujúceho lekára.

diagnostika

Primárne diagnostické činnosti sa vykonávajú už pri stretnutí s gynekológom. Špecializuje sa na vyšetrenie vagíny a maternice hmatom. V procese bimanálneho výskumu sú do vagíny vložené indexové a stredné prsty jednej ruky a pomocou druhej ruky je spodná časť brucha v mieste maternice prehmataná. V normálnom stave by sa maternica nemala zväčšovať a počas vyšetrenia by žena nemala pociťovať bolesť.

Ak je podozrenie na zápalový proces, môže sa vyžadovať rozmazanie. Okrem toho sa odoberá krv na biochemické a klinické analýzy. Ak sa zistí leukocytóza a zrýchlená sedimentačná rýchlosť erytrocytov, znamená to prítomnosť endometritídy.

Dokončuje diagnostiku najúčinnejšej a najspoľahlivejšej metódy - ultrazvuku. S jeho pomocou je možné získať najpresnejšie údaje o stave maternice, príveskov a vajíčkovodov. Ultrazvuk detekuje akékoľvek zmeny v tkanivách, prítomnosť krvných zrazenín a zvyškov placenty. To umožňuje správne stanoviť diagnózu a začať včasnú liečbu.

Liečba endometritídy u žien

Najúčinnejšia je liečba zahŕňajúca zavedenie liekov priamo do sliznice maternice. V tomto prípade sa požadovaná dávka koncentruje priamo do ohniska zápalu. Takéto metódy majú veľký význam pri exacerbácii endometritídy v chronickej forme. Pre ženy plánujúce tehotenstvo v blízkej budúcnosti sa odporúčajú hormonálne lieky.

Liečba akútnej formy ochorenia sa vykonáva v nemocnici. Pridelené dodržiavanie lôžka, vyvážená strava a pitný režim. Terapia zahŕňa užívanie antibakteriálnych liekov s predbežným stanovením citlivosti patogénu na tie alebo iné antibiotiká. Ak sa zistí zmiešaná mikrobiálna infekcia, potom sa naraz aplikuje kombinácia niekoľkých antibiotík.

Ťažká intoxikácia sa odstraňuje pomocou intravenózneho podávania fyziologických roztokov a proteínov v množstve až 2,5 litra denne. Predpisujú sa antihistaminiká, multivitamínové komplexy, probiotiká, imunomodulátory. Úľava od bolesti, zmiernenie krvácania sa vykonáva pomocou chladenia aplikovaného na žalúdok počas dvoch hodín s prestávkou 30 minút. Pozitívnym efektom je fixná fyzioterapia.

Chronická forma endometritídy sa lieči v etapách pomocou antimikrobiálnych, posilňujúcich, imunomodulačných terapií a fyzioterapeutických postupov. Najprv sa odstránia patogény a potom sa obnoví endometrium.

komplikácie

Pri podrobnom zvážení endometritídy je nemožné nezaznamenať možné komplikácie, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku tohto ochorenia. Najzávažnejšou komplikáciou endometritídy je šírenie infekcie. Môže sa šíriť krvou - hematogénnou alebo lymfatickou - lymfatickou. V prípade, že sa šíri smerom nahor, infekcia prechádza vajíčkovodmi a v prípade šírenia smerom dole prechádza cez krčka maternice a pošvy. V dôsledku toho dochádza k sepsi - infekcii krvi.

Iné komplikácie endometritídy:

 • Prechod ochorenia na chronickú formu.
 • Vzniká pyometra, to znamená, že hnis sa hromadí v dutine maternice v dôsledku nemožnosti jeho vychádzania z dôvodu obštrukcie krčka maternice.
 • Zápalové procesy sú spojené príveskami a vajíčkovodmi, s následným výskytom oophoritídy a salpingitídy.
 • Ak hnis spadne do panvovej oblasti, objaví sa pelvioperitonitída.
 • V prípade neskorej a nesprávnej liečby vznikajú neskoršie komplikácie vo forme neplodnosti, menštruačných porúch, pretrvávajúcej bolesti v spodnej časti brucha.

Môžu sa vyskytnúť ďalšie komplikácie, pretože zápal môže spôsobiť akúkoľvek patológiu, ktorá sa prejaví v budúcnosti. Preto je veľmi dôležitá včasná diagnostika a včasná liečba.

Endometritída u žien: príčiny

Pri charaktere toku sa izoluje akútna a chronická endometritída. Každý z nich sa vyvíja z vlastných dôvodov.

Nasledujúce faktory môžu prispieť k výskytu akútnej formy endometritídy u žien: t

1. Potrat, najmä ak bol vykonaný opakovane.

2. Diagnostická kyretáž dutiny maternice.

3. Vykonávanie komplexných vnútromaternicových manipulácií.

4. Akumulácia krvi alebo krvných zrazenín v maternici.

5. Odstránenie placenty alebo zvyškov vajíčka.

Po pôrode sa najčastejšie vyvíja akútna endometritída. Nachádza sa v 5% všetkých prípadov vaginálneho porodu av 30% po cisárskom rezu.

Endometritída po narodení indukuje hormonálnu zmenu v tele, zníženie imunity, ako aj infekčné lézie hubami, vírusmi, parazitmi a baktériami.

Okrem toho stav nervového, imunitného a endokrinného systému zohráva veľmi dôležitú úlohu pri vzniku zápalu maternice u žien, čo komplikuje priebeh ochorenia.

Chronická forma endometritídy sa vyvíja ako priamy dôsledok nevyvinutého akútneho zápalu maternice. Podnetom pre vznik takéhoto stavu môže byť:

1. Pohlavie počas menštruácie u ženy.

2. Prenesené zranenie maternice alebo krčka maternice.

3. Dlhodobé používanie vnútromaternicového zariadenia.

4. Akútny nedostatok vitamínu v tele, stres alebo chronické ochorenia, v dôsledku čoho je imunitný systém ženy veľmi oslabený, čo ju robí náchylnejšou na progresiu húb, baktérií alebo vírusov v dutine maternice.

5. Nedodržiavanie základných pravidiel intímnej hygieny.

6. Prítomnosť chronických infekčných procesov v reprodukčnom systéme.

Podľa lekárskej praxe sa viac ako 80% všetkých prípadov chronickej endometritídy vyskytuje u žien v reprodukčnom období, ktoré už predtým vykonali potraty alebo vykonávajú intrauterinnú antikoncepciu.

Riziko vzniku endometritídy sa navyše zvyšuje o nasledujúce faktory: t

1. Poporodné poškodenie hrádze (prasknutie krčka maternice, pošvy). Táto infekcia bude oveľa ľahšie preniknúť do maternice.

2. Chemické poškodenie endometria.

3. Prax časté douching.

4. Použitie vaginálnych spermicídov, ktoré porušujú prirodzenú vaginálnu mikroflóru.

5. Použitie vaginálnych tampónov, najmä ich včasná výmena, vedie k tomu, že vo vnútri vagíny sa tvorí patogénna mikroflóra. To vedie k zápalu.

Endometritída u žien: príznaky a príznaky

Akútna forma endometritídy sa zvyčajne zistí tretí deň po počiatočnej infekcii. V tomto stave môže žena pozorovať nasledujúce príznaky ochorenia:

1. Ostré zvýšenie telesnej teploty.

2. Pacient cíti kŕče a kŕče v dolnej časti brucha.

3. Z genitálneho traktu sa objavuje nepríjemný zápach.

4. Charakteristické bolestivé močenie a zimnica.

5. Z dutiny vagíny sa javí hnisavý výtok. Niekedy môžu byť tiež zmiešané s krvou.

6. Zvýšené palpitácie a celkové zhoršenie zdravia pacienta. V takomto stave môže žena trpieť bolesťami hlavy, poruchami spánku, slabosťou, zvýšeným potením a indispozíciou.

Keď sa objavia vyššie uvedené príznaky, žena by sa mala čo najskôr obrátiť na gynekológa, a nie na samoliečbu, pretože v tomto prípade sa zápalový proces môže šíriť ďaleko od primárneho miesta lokalizácie. To zase ohrozuje život ohrozujúce komplikácie.

Dôležité vedieť s osobitnou závažnosťou sa akútna endometritída vyskytuje u pacientov, ktorí majú vnútromaternicové zariadenia. Okrem bolesti môžu takéto ženy pozorovať plné krvácanie.

Проявления хронической формы эндометрита во многом зависит от длительности протекания заболевания, степени поражения, а также особенностей структурных нарушений эндометрия.

В большинстве случаев хроническое воспаление матки провоцирует развитие следующих симптомов:

1.Porušenie menštruačného cyklu. Menštruácia môže byť zároveň bohatá alebo naopak patologicky slabá. A v prvom prípade av druhom prípade to nie je normou.

2. Periodické krvácanie z maternice.

3. Bolesť v nose v spodnej časti brucha. Tiež bolesť môže byť počas pohlavného styku.

4. Gynekologické vyšetrenie odhalí malé stvrdnutie maternice a jeho zväčšenie.

5. Bolesť pri stolici.

6. Pokazený zápach z genitálneho traktu.

Endometritída u žien: liečebné metódy

Akútna endometritída má nasledujúce vlastnosti liečby:

1. Žena je liečená v nemocnici av posteli. Pacient musí zároveň pozorovať duševný a fyzický pokoj.

2. Po sérii štúdií sú predpísané antibiotiká na potlačenie aktivity pôvodcu zápalu. Kanamycín, gentamicín, amoxicilín a metronidazol sú považované za jeden z najlepších liekov v tejto skupine.

Pre silnejší terapeutický účinok sú ženy niekedy pridelené viacerým skupinám antibiotík naraz.

3. Na obnovenie mikroflóry sú povinné probiotiká (Linex, Filak Forte).

4. Na zníženie intoxikácie v tele sa pacientovi vstreknú fyziologické roztoky.

5. Na posilnenie imunitného systému môžu byť ženám predpísané vitamíny, antihistaminiká a imunomodulátory.

6. Keď sa zistí huba, použijú sa protiplesňové činidlá vo forme gélov alebo tabliet.

7. Ak chcete upokojiť bolesť, môžete cvičiť studené obklady v oblasti brucha. Tiež môžu byť predpísané analgetiká a antispasmodiká.

Terapia chronickej endometritídy sa volí individuálne v závislosti od stupňa zanedbávania ochorenia. Tradičná liečba zahŕňa:

1. Účel imunomodulačných a regeneračných prípravkov.

2. Povinná súlad pacienta s klinickou výživou.

3. Účel širokospektrálnych antibiotík (sparfloxacín).

4. Niekedy sa používajú hormonálne lieky.

5. Na zastavenie krvácania z maternice sa môže amycaproová kyselina podávať vo vnútri maternice.

Po odstránení infekcie môže žena predpísať fyzioterapeutickú liečbu. Poskytuje UHF terapiu, elektroforézu, magnetoterapiu.

Celkový úspech pri liečbe chronickej endometritídy sa hodnotí podľa nasledujúcich kritérií:

1. Eliminácia infekcie, plesní, baktérií.

2. Obnovenie normálneho (stabilného) cyklu menštruácie.

3. Eliminácia bolesti.

4. Obnovenie reprodukčnej funkcie.

5. Stabilizácia štruktúry endometria (hodnotené na základe výsledkov analýz).

Endometritída u žien: liečba, komplikácie, prevencia

Obidve formy endometritídy sa považujú za mimoriadne nebezpečné, pretože môžu spôsobiť nasledovné komplikácie v stave pacienta:

1. Porušenie reprodukčnej funkcie až po úplnú neplodnosť u ženy (zvyčajne pozorovaná pri dlhodobej chronickej endometritíde).

2. Komplikácie počas tehotenstva a po pôrode.

3. Vysoké riziko potratu pri chronickej endometritíde.

4. Riziko vzniku polypu.

5. Chronická bolesť.

6. Placentárna insuficiencia.

9. Sepsa môže byť s rýchlo sa vyvíjajúcim zápalom.

10. Tvorba adhézií.

11. Zapojenie do zápalového procesu vajíčkovodov a vaječníkov.

Opatrenia na prevenciu endometritídy zahŕňajú:

1. Dodržiavanie intímnej hygieny.

2. Prax chráneného pohlavia ochráni maternicu pred patogénnymi mikroorganizmami.

3. Včasná liečba akýchkoľvek infekčných ochorení, najmä reprodukčného systému.

4. Profylaktické antibiotiká po potrate, cisársky rez alebo iné komplexné lekárske postupy.

5. Povinné úplné vyšetrenie po pôrode umožní vyvit endometritídu v počiatočných štádiách, čo značne zjednoduší liečbu.

6. Periodické pozorovanie u gynekológa. Aj u tohto špecialistu je potrebné diskutovať o spôsoboch antikoncepcie, najmä pri použití vnútromaternicových zariadení.

7. Ihneď zmeňte vnútromaternicové tampóny. Sú špeciálnym prostriedkom ženskej hygieny, napríklad je užitočné zistiť, či dievčatá môžu používať tampóny.

účinky

Endometritída je veľmi zákerná choroba, ktorá, ak sa nelieči správne, môže vyvolať komplikácie:

 • Šírenie infekcie v panve a poškodenie vaječníkov, vajíčkovodov, brušnej dutiny.
 • Infekcia sa môže dostať do krvného obehu, potom sa vyskytne sepsa.
 • Výsledkom chronickej endometritídy je synechia v maternici, to znamená adhézie, ktoré potom narúšajú pripojenie plodu a spôsobujú neplodnosť.
 • Ak sa infekcia šíri, môže sa vyskytnúť hydrosalpinx a adhézie vo vaječníkoch.

Aby sa zabránilo neplodnosti na pozadí endometritídy, je potrebné pri prvých príznakoch ochorenia kontaktovať gynekológa. Ak je bolesť veľmi silná a teplota je vysoká, musíte zavolať sanitku.

prevencia

Endometritída je časté ochorenie a komplikácie endometritídy sú veľmi závažné. Preto sa ženy povzbudzujú, aby sa takýmto patológiám vyhli všetkými možnými spôsobmi a dodržiavali tieto preventívne opatrenia:

 • potreba viesť zdravý životný štýl, jesť správne,
 • je potrebné hrať šport, posilňovať svaly panvy,
 • Je dôležité vyhnúť sa beriberi,
 • musíte byť riadne chránení, aby ste nemuseli mať potrat,
 • ak lekár predpísal antibiotiká po pôrode, mal by byť opitý, inak sa môže vyskytnúť endometritída.

Zdravý životný štýl a zodpovedný prístup k vášmu zdraviu sú hlavnými preventívnymi opatreniami pre endometritídu a iné závažné ochorenia.

Symptómy endometritídy

Počas endometritídy sa žena môže cítiť:

 • ťahanie bolesti v spodnej časti brucha, siahajúce do konečníka,
 • všeobecná slabosť
 • bolesti hlavy
 • depresívny emocionálny stav alebo výkyvy nálady.

Objektívne príznaky endometritídy

Príznaky akútnej formy endometritídy zahŕňajú:

 • zvýšená telesná teplota, sprevádzaná zimnicou a následnou horúčkou,
 • nevoľnosť a zvracanie
 • neobvyklý vaginálny výtok (s nepríjemným zápachom, zmiešaný s hnisom, krvou),
 • citlivosť maternice na palpáciu a jej zväčšená veľkosť.

Pri chronických zápalových procesoch v endometriu sú príznaky menej výrazné. Teplota sa môže vyskytnúť len príležitostne počas niekoľkých dní, ale je nízka a ľahko zameniteľná s inými ochoreniami. Iba gynekológ s pomocou prieskumu, vyšetrenia, laboratórnych a inštrumentálnych štúdií dokáže zistiť ochorenie. Aj pri endometritíde sa často pozorujú menštruačné nepravidelnosti - výtok mení charakter, môže sa stať vzácnym alebo naopak bohatým. Obdobie výtoku krvi na konci menštruácie sa výrazne zvyšuje. Počas celého cyklu je slabá ťahová bolesť v spodnej časti brucha.

Pri dlhodobej chronickej endometritíde sa môže vyskytnúť sekundárna neplodnosť.

V akútnej forme od okamihu infekcie endometria patogénnymi baktériami a vírusmi trvajú klinické prejavy ochorenia od 1,5 do 4 dní. Endometritída vyvolaná chirurgickými zákrokmi sa prejavuje najrýchlejšie. Pri chronickej endometritíde môže proces trvať niekoľko mesiacov.

Diagnostické metódy

Keď sa pacient otočí, gynekológ najprv skúma históriu ochorenia, zistí počet tehotenstiev a pôrodov, potratov a spontánnych potratov.

Ďalším povinným bodom diagnózy je gynekologické vyšetrenie. Pri pohmate lekár určí veľkosť maternice, ako sa líši od normy a monitoruje bolestivú reakciu na vyrobené manipulácie. Počas vyšetrenia lekár hodnotí aj povahu vaginálneho výtoku.

Akútna endometritída sa vyznačuje prudko zvýšenou veľkosťou maternice a silnou bolesťou. Pri chronickej endometritíde - bolesť je slabá, maternica sa mierne zvyšuje.

Laboratórna diagnostika. Bez zlyhania pacient dá kompletný krvný obraz. Zvýšené hladiny leukocytov v krvi sú hlavným markerom prítomnosti zápalového procesu v tele. Tiež počet leukocytov sa počíta v nátere z vaginálnej sliznice a krčka maternice.

Na určenie typu baktérií, ktoré spôsobili zápalový proces, umožňuje bakteriologické vyšetrenie vaginálnej mikroflóry.

Chronická endometritída je oveľa ťažšie určiť, niekedy je potrebné opakovane odoberať materiál na bakteriologické očkovanie.

Ďalšie diagnostické metódy

Ultrazvuk môže pomôcť diagnostikovať endometritídu a odlíšiť ju od iných gynekologických ochorení. Skúsený diagnostik s použitím ultrazvukového prístroja môže odhaliť:

 • hrúbka endometria
 • prítomnosť adhézií,
 • zmena echogenicity tkaniva,
 • zvyšky placenty alebo vajíčka,
 • prítomnosť krvných zrazenín a hnisu.

Počas ultrazvukového vyšetrenia je možné stanoviť prítomnosť zápalového procesu šíriaceho sa do ďalších orgánov reprodukčného systému, napríklad do vaječníkov.

Hysteroskopia - endoskopická diagnostická metóda. Počas zákroku odborník starostlivo skúma sliznicu maternice. Pri endometritíde má vnútorná výstelka maternice jasne červenú farbu a voľnú štruktúru. Krváca pri najmenšom dotyku maternice. Dutina môže tiež obsahovať krvné zrazeniny.

Počas hysteroskopie sa podľa uváženia špecialistu môže vykonať biopsia (odber materiálu na histologické vyšetrenie).

Metódy liečby akútnej endometritídy

Liečba akútnej endometritídy sa vykonáva vždy v nemocnici, pretože pacient potrebuje odpočinok na lôžku a neustály monitoring zo strany zdravotníckeho personálu.

Bez čakania na prijatie bakteriologických štúdií sú predpísané širokospektrálne antibiotiká. V tomto štádiu je potrebné eliminovať zápalový proces, zabrániť šíreniu infekcie v hrúbke steny maternice a ďalších orgánov.

Antibiotiká sa podávajú intravenózne alebo intramuskulárne počas 7-10 dní.

Tiež pre endometritídu sú priradené:

 • lieky proti bolesti a antipyretiká,
 • lokálne antibakteriálne liečivá, napríklad vaginálne čapíky,
 • kontrakcie maternice,
 • vitamíny.

Aby sa zabránilo krvácaniu a znížili sa prejavené bolestivé pocity, na spodnú časť brucha sa aplikuje chlad.

Úlohou špecialistov pri liečbe endometritídy je zabrániť jej premene na chronickú formu a zabrániť vzniku možných komplikácií.

Po odstránení akútneho procesu sú predpísané fyzikálno-terapeutické postupy, ktoré zlepšujú prietok krvi v maternici a pôsobia ako prevencia vzniku adhézií.

Liečba chronickej endometritídy

Liečba chronického zápalu endometria je dlhší proces, ale štádiá liečby sú podobné - je potrebná antibakteriálna liečba, po ktorej sú predpísané hormonálne prípravky. Sú potrebné na obnovenie endometriálnych funkcií a normalizáciu menštruačného cyklu.

Dôležitým krokom v liečbe je eliminácia následkov chronického ochorenia - adhézie v maternici, zablokovanie a deformácia vajíčkovodov a pod.

Povinným pri liečbe chronických foriem zápalu endometria je fyzioterapia. Patrí medzi ne:

 • elektroforéza,
 • pulzné ultrazvukové vlny
 • UHF atď.

Konštrukcia krčka maternice

Cervikálna konizácia je chirurgický zákrok, pri ktorom chirurg excituje cervikálny kanál a cervikálne tkanivá špeciálnymi nástrojmi. Takýto názov dostala, pretože odstránená časť má tvar kužeľa. Táto operácia sa používa v gynekológii na identifikáciu závažnosti patologického procesu v tkanivách krčka maternice maternice, ako aj na odstránenie rakoviny v neinvazívnom štádiu (keď patologické bunky neprenikli za epitel). Aj konizácia je považovaná za jednu z odrôd ...

Odstránenie cyst vaječníkov

Ovariálna cysta je benígna neoplastická tvorba, ktorá vyžaduje chirurgickú liečbu. Najefektívnejšou metódou chirurgického zákroku v tomto prípade bude laparoskopia - jemná operácia, sprevádzaná minimálnou traumou do dutiny brušnej a neumožňujúcou ovplyvniť funkčnosť vaječníka. Laparoskopia sa používa na liečbu folikulárnych nádorov corpus luteum. V drvivej väčšine prípadov sa lekárom podarilo zachovať orgán a neovplyvniť ho ...

Symptómy akútnej endometritídy:

 • Ostrá bolesť brucha.
 • Chlad, telesná teplota stúpa na 39,0–39,5 ° C.
 • Hnisavý alebo hnisavý krvný obeh z pošvy.

Akútny stav sa vyskytuje najčastejšie po intrauterinných intervenciách: potrat, zavedenie vnútromaternicových kontraceptív, kyretáž, po pôrode.

V klinických prejavoch po pôrodnej endometritíde sa rozlišujú tieto formy:

 • Klasický - zápal sa vyvíja 3 - 5 dní po narodení. U pacientov sa vyvinú príznaky všeobecnej intoxikácie, maternice sa zvýši a objaví sa urážlivý výtok z krčka maternice.
 • Potrat - príznaky ochorenia sa objavujú 2-4 dni po narodení. Stav pacienta je uspokojivý, príznaky rýchlo prejdú po začiatku liečby.
 • Rozmazané - vývoj endometritídy začína 5-7 dní po narodení, príznaky sú nejasné. Vzhľadom na ťažkosti a neskorú diagnostiku je možné rozsiahle rozšírenie infekcie.
 • Po cisárskom reze sa vyvíja v dňoch 1 - 5 po operácii a je sprevádzaný celkovou intoxikáciou tela.

Symptómy chronickej endometritídy

Prejavy chronickej endometritídy sú podobné príznakom akútneho zápalu, ale vyskytujú sa v vymazanej forme:

 • Predĺžený nárast telesnej teploty (z 37,5 na 38,5 ° C).
 • Intermenštruačné krvácanie z maternice.
 • Vaginálny výtok s nepríjemným zápachom.
 • Unsharp bolesť brucha, zhoršená pohybmi čriev.

Endometritída a tehotenstvo

Keď sa zistí endometritída, lekár by mal venovať pozornosť žene nemožnosti pokračovať v pohlavnom styku pred vyliečením choroby, preto by malo byť tehotenstvo plánované po úplnom uzdravení.

Je to spôsobené tým, že modifikované endometrium zabraňuje spoľahlivému uchyteniu embrya, v prípade tehotenstva je riziko potratu vysoké.

Aj keď sa tehotenstvo vyvíja, zápalový proces sa naďalej šíri, ovplyvňuje hlboké vrstvy maternice, dochádza k fetálnej fetálnej intoxikácii, čo tiež vedie k potratom.

Akútna endometritída

Nástupu akútnej endometritídy často predchádza pôrod, potrat alebo miniportus, diagnostická kyretáž maternice, hysteroskopia a iné vnútromaternicové zariadenia. Neúplné odstránenie zvyškov vajíčka, placenty, akumulácie tekutej krvi a zrazenín podporuje rozvoj infekcie a akútny zápalový proces vnútorného povrchu maternice. Najčastejším prejavom popôrodnej infekcie je popôrodná endometritída. Vyskytuje sa v 4% -20% prípadov po prirodzenom pôrode av 40% po cisárskom reze. Je to spôsobené hormonálnou a imunitnou reštrukturalizáciou v tele tehotnej ženy, zníženou celkovou imunitou a odolnosťou voči infekciám.

Endometritída môže byť spôsobená rôznymi patogénmi: baktériami, vírusmi, hubami, parazitmi, zmiešanou flórou. V závislosti od povahy pôvodu sa rozlišuje špecifická endometritída a nešpecifická endometritída. Špecifické sú infekčné (vírusové, chlamýdiové, bakteriálne, protozoálne, plesňové) a parazitické endometritídy. Môžu byť spôsobené patogénmi, ako sú vírusy herpes simplex, cytomegalovírus, chlamydia, mycobacterium tuberculosis, toxoplazma, mykoplazma, candida, sálavé huby, gonokoky atď.

Vo vývoji endometritídy, stavu imunitného systému, endokrinného systému, nervového systému, ktorý často zhoršuje priebeh ochorenia, záleží na tom. Pri nešpecifickej povahe endometritídy nie je detekovaná patogénna flóra v maternici. Nešpecifická endometritída môže byť spôsobená bakteriálnou vaginózou, infekciou HIV, prítomnosťou vnútromaternicového zariadenia a použitím hormonálnej antikoncepcie.

Riziko endometritídy

Pri výskyte endometritídy zohráva špeciálnu úlohu redukcia bariérových ochranných mechanizmov, ktoré zabraňujú prenikaniu infekcie do vnútorných pohlavných orgánov. Môže to byť z nasledujúcich dôvodov:

Ruptúry hrádze, pošvy, krčka maternice pri narodení prispievajú k prenikaniu infekcie do genitálneho traktu a jej výstupu do dutiny maternice.

 • mechanické, chemické, tepelné faktory ovplyvňujúce sliznicu pošvy

Porušenie hygieny pohlavných orgánov, časté vyplachovanie, použitie vaginálnych spermicídnych prostriedkov atď. Vedie k zmene normálnej mikroflóry vagíny a jej ochranných vlastností.

 • menštruácia, pôrod, potrat

Izolácia krvi vedie k vylúhovaniu vylučovania krčka maternice, alkalizácii kyslého prostredia vagíny a redukcii jeho baktericídnych vlastností. Za týchto podmienok patogénne mikroorganizmy voľne prenikajú z vonkajšieho prostredia a aktívne sa množia na povrchu rany maternice.

Dlhodobo sa vnútromaternicové zariadenia nachádzajúce sa v dutine maternice stávajú potenciálnym zdrojom zápalu, čo prispieva k prenikaniu infekcie v stúpajúcej ceste cez vlákna IUD. Ak sa vyskytne endometritída, je potrebné odstránenie IUD.

 • s použitím vaginálnych tampónov

Впитывая кровянистые выделения, тампоны являются оптимальной средой для развития инфекции. Tampony by sa mali meniť každé 4 až 6 hodín, nepoužívajte ich v noci, pred alebo po menštruácii, v horúcom podnebí. Porušenie pravidiel používania tampónov môže viesť k rozvoju syndrómu toxického šoku.

Tieto faktory oslabujú telo a robia ho náchylným na infekciu.

Liečba akútnej endometritídy

V akútnej fáze endometritídy sa pacienti liečia v nemocnici s pokojovým lôžkom, duševným a fyzickým oddychom, ľahko stráviteľnou plnohodnotnou diétou a pitným režimom. Základom pre liečbu akútnej endometritídy je antibakteriálna terapia, berúc do úvahy citlivosť patogénu (amoxicilín, ampicilín, klindamycín, gentamicín, kanamycín, linomycín, atď.). Keď zmiešaná mikrobiálna flóra vykazuje kombináciu niekoľkých antibiotík. Vzhľadom na časté pridávanie anaeróbnych patogénov je metronidazol zahrnutý do liečby akútnej endometritídy.

Na odstránenie intoxikácie je indikované intravenózne podávanie roztokov solí a proteínov do 2 až 2,5 litra denne. Pri liečbe akútnej endometritídy sa odporúča zahrnúť multivitamíny, antihistaminiká, imunomodulátory, probiotiká a antifungálne činidlá. S analgetickým, protizápalovým a hemostatickým účelom sa do oblasti brucha aplikuje chlad (2 hodiny - studená, 30 minútová prestávka). Pri úľave od akútnych symptómov sa predpisuje fyzioterapia, hirudoterapia (pijavice).

Endometritída - čo to je?

Tak ako pri každej lekárskej diagnóze končiacej na "-", tento termín znamená prítomnosť zápalového procesu vyskytujúceho sa v endometriu.

Endometrium je najvnútornejšou vrstvou výstelky maternice. Je to endometrium, ktoré je pravidelne aktualizované v príprave na príjem oplodneného vajíčka počas obdobia ovulácie. V prípade, že sa tak nestane, endometrium sa odlupuje a „odchádza“ vo forme menštruácie.

Endometritída je zápal vnútornej sliznice maternice. Keďže medicínska gramotnosť populácie je nedostatočná, niektorí používajú negramotný termín "zápal endometritídy", ktorý je navyše nadmerný.

Mali by ste vedieť, že v prípadoch, keď má žena hysterektómiu a je odstránená ako orgán, potom všetky diagnózy, ktoré sa týkajú maternice, táto žena už nepatrí. Preto je otázka „endometritída po extrudovaní maternice“ úplne negramotná a nemá význam.

Endometritída a endometrióza: aký je rozdiel?

Podobnosť termínov niekedy spôsobuje zmätok, najmä ak obe diagnózy pre jednu osobu existujú súčasne. To je možné: endometritída je zápalový proces a endometrióza je stav, keď sú časti tohto endometria, alebo sliznice, umiestnené v iných častiach tela a nie len v dutine maternice.

Takéto „stratené“ endometrium je najčastejšie stále v ženských pohlavných orgánoch. Jeho zvláštnosťou je, že je schopná „menštruácie“, to znamená, že sa mení a je odmietaná v súlade so zmenami v hormonálnom pozadí v priebehu menštruačného cyklu.

Endometrióza vytvára množstvo problémov, z ktorých hlavnou je abnormálne lokalizované endometrium, napríklad v hrúbke svalov maternice, kde sa jednoducho nič neubráni jeho cyklickou deštrukciou.

Samozrejme, tento proces môže existovať aj na pozadí endometritídy maternice, najmä ak je proces chronický.

Druhy a klasifikácia endometritídy

Prvá a hlavná klasifikácia je rozdelenie akútnej a chronickej endometritídy.

 • Akútna endometritída je problém, ktorý môže dokonca viesť ženu k operačnému stolu av pokročilých prípadoch môžete úplne stratiť maternicu, pretože zápal môže viesť k pelvikoperitonitíde.
 • Chronická endometritída je pomalá choroba, s rekurentnými exacerbáciami a remisiami, často spojené s chladením a menštruačným tokom vaječníkov. Jeho liečba je dlhá a častejšie sa vykonáva na pôrodných klinikách a ambulantne. Len počas exacerbácií je potrebná hospitalizácia v špecializovanej nemocnici - gynekologickom oddelení.

Existuje aj prechodná, subakútna forma.

Druhá klasifikácia je charakterom zápalového procesu. Endometritída sa delí na:

 • katarálny (najľahší stupeň zápalu)
 • katarálny - hnisavý (hnisavý proces spája),
 • hnisavé formy,
 • nekrotická (s nekrózou slizničnej vrstvy),
 • gangrenózny (s pridaním anaeróbnej flóry, ťažkej intoxikácie, rozvoja peritonitídy).

Posledné dve formy sú veľmi nebezpečné: prvým je vývoj jazvového tkaniva v maternici aj pri priaznivom výsledku s hrozbou neplodnosti a druhý má vysokú mieru úmrtnosti aj počas núdzovej operácie.

Existujú aj ďalšie klasifikácie - napríklad po pôrodnej endometritíde, ktorá sa najčastejšie vyvíja počas nepriaznivého tehotenstva v treťom trimestri a rôznych pôrodných dávok spojených s vysokým rizikom, nie až tak pre plod, ale pre matku.

Príčiny endometritídy

Predispozičné faktory vedúce k rozvoju zápalu sliznice maternice sú veľmi rozsiahle. Je dôležité pochopiť, že endometritída je najčastejšie výsledkom „vzostupnej“ infekcie, oveľa menej často vstupuje do dutiny maternice iným spôsobom. Najdôležitejšie sú nasledovné:

 • potraty
 • hojná a bolestivá menštruácia,
 • nechránený pohlavný styk počas menštruácie,
 • agresívne vaginálne vyšetrenie,
 • vykonávanie lekárskych a diagnostických zákrokov na pozadí katarálnych a iných infekčných chorôb, t
 • porušenie pravidiel hygieny, napríklad umývanie od chrbta dopredu, to znamená od análnej zóny až po genitálny trakt. V tomto prípade je pravdepodobná pravdepodobnosť driftu vo vagíne a maternici Escherichia coli s rozvojom bakteriálnej vaginózy a potom endometritídy.

Endometritída, ktorej príčiny sú spojené s odstránením maternice jej ochrannej vrstvy, ako je zrejmé z príkladov, sa vyvíja pri infekčnej agresii najčastejšie počas menštruácie alebo pri poranení sliznice maternice (za nepriaznivých podmienok).

Príčiny akútnej endometritídy

Akútna endometritída sa vyskytuje u 2% všetkých gynekologických pacientov. U každej desiatej ženy sa ochorenie kombinuje s poškodením iných panvových orgánov (vaječníkov, vajcovodov, peritoneum).

Endometritída sa vyskytuje pri infekcii sliznice maternice. Zástupcovia podmienene patogénnej flóry (E. coli, enterobaktérie atď.) Sa najčastejšie stávajú pôvodcami ochorenia. Je to možná infekcia chlamýdiami, mykoplazmou, ureaplazmou. V posledných rokoch je čoraz bežnejšia zmiešaná infekcia (simultánna infekcia viacerými mikroorganizmami).

Rizikové faktory endometritídy:

 • akékoľvek zásahy do maternice (potrat, diagnostická a terapeutická kyretáž),
 • komplikovaný pôrod,
 • bežných infekčných chorôb
 • infekcie dolného genitálneho traktu (pošvy a krčka maternice).
 • inštalácia vnútromaternicového zariadenia.

Ako sa dostanú do maternice, patogény vyvolávajú vznik komplexných reakcií vedúcich k rozvoju zápalu. V takýchto podmienkach nemôže maternica plne fungovať. Všetky príznaky endometritis nastať, nútiť ženu hľadať pomoc od lekára. Neliečená akútna endometritída môže prejsť chronickým štádiom a dokonca spôsobiť neplodnosť.

Príčiny chronickej endometritídy

Chronická endometritída sa najčastejšie vyskytuje ako prirodzený výsledok pohlavne prenosných chorôb. Choroba sa vyvíja na pozadí zníženej imunity a vaginálnej dysbakteriózy. Biocenóza je narušená, podiel užitočných laktobacilov na sliznici genitálneho traktu sa znižuje, zvyšuje sa obsah patogénnych a podmienene patogénnych mikroorganizmov. Na tomto pozadí sa vyvíja zápal, čo vedie k vzniku všetkých príznakov chronickej endometritídy.

Chronický zápal maternice po pôrode po pôrode a potrate je výsledkom neliečenej akútnej endometritídy. Riziko chronizácie procesu sa zvyšuje po opakovaných zákrokoch v dutine maternice. V zriedkavých prípadoch sa príčina chronickej endometritídy stáva materiál šitia zostávajúci po cisárskom rezu alebo iných operáciách.

Laboratórne testy

Na stanovenie diagnózy endometritídy Vám lekár predpíše nasledujúce testy:

 • kompletný krvný obraz
 • rozbor moču,
 • rozmazať vaginálnu flóru,
 • bakteriologické očkovanie z krčka maternice.

Podľa výsledkov vyšetrenia môže lekár posúdiť závažnosť stavu ženy, ako aj identifikovať pôvodcu endometritídy. Terapia je vybraná na základe mikroorganizmov zistených počas vyšetrenia.

Ultrazvukové vyšetrenie umožňuje stanoviť veľkosť maternice a stav susedných orgánov. Ultrazvuk tiež odhalí oneskorenie v častiach vajíčka alebo placenty (po potrate, potrate a pôrode).

Gynekologické vyšetrenie

Pri pohľade na gynekologickú stoličku je pozoruhodná zväčšená, bolestivá maternica. Cervikálny kanál je pootvorený. V prípade neskorého potratu a endometritídy vznikajúcej na ich pozadí, krčka maternice voľne prechádza jedným prstom.

Laboratórne testy

Na stanovenie diagnózy endometritídy Vám lekár predpíše nasledujúce testy:

 • kompletný krvný obraz
 • rozbor moču,
 • rozmazať vaginálnu flóru,
 • bakteriologické očkovanie z krčka maternice.

Podľa výsledkov vyšetrenia môže lekár posúdiť závažnosť stavu ženy, ako aj identifikovať pôvodcu endometritídy. Terapia je vybraná na základe mikroorganizmov zistených počas vyšetrenia.

Ultrazvukové vyšetrenie umožňuje stanoviť veľkosť maternice a stav susedných orgánov. Ultrazvuk tiež odhalí oneskorenie v častiach vajíčka alebo placenty (po potrate, potrate a pôrode).

Diagnóza chronickej endometritídy

Diagnóza chronickej endometritídy zahŕňa:

Gynekologické vyšetrenie

Pri pohľade do zrkadla sa často zistí sprievodná cervicitída (zápal krčka maternice). Maternica s chronickou endometritídou je hustá, bolestivá, mierne zväčšená.

Inštrumentálne štúdie

Ultrazvuk panvových orgánov je neinformatívny. Hysteroskopia sa vykonáva na diagnostiku chronickej endometritídy - vyšetrenie dutiny maternice zvnútra pod výstrelom. Všetky informácie sa zobrazia na obrazovke a lekár vyhodnotí stav sliznice maternice. Počas postupu sa na analýzu použije endometriálne miesto. Konečná diagnóza sa vykoná až po získaní výsledkov histologického vyšetrenia.

Prečo sa vyvinie popôrodná endometritída?

Popôrodná endometritída sa vyvíja v dôsledku prenikania patogénnych mikroorganizmov do dutiny maternice dilatovaným kanálom krčka maternice. To môže prispieť k charakteristikám priebehu práce a po pôrode, ako aj k rôznym lekárskym manipuláciám.

Vývoj popôrodnej endometritídy prispieva k:

 • porušovanie integrity cervikálnej bariéry,
 • poškodenie endometriálnej integrity,
 • dlhodobá práca,
 • ručné vyšetrenie maternice,
 • poranenie matky počas práce,
 • znížená imunita matky.
Porušenie integrity cervikálnej bariéry
Za normálnych podmienok je vstup do dutiny maternice chránený úzkym lúmenom krčka maternice. Okrem toho žľazy sliznice tejto sekcie vylučujú špeciálny hlien, ktorý prekrýva lumen krčka maternice, tiež zabraňuje prenikaniu infekcie. Väčšina mikroorganizmov nemôže preniknúť touto bariérou (s výnimkou zvlášť nebezpečných, ako sú gonokoky).

Počas pôrodu sa lumen krčka maternice niekoľkokrát zvyšuje a relatívna koncentrácia hlienu v ňom sa znižuje, čo významne oslabuje ochranné vlastnosti cervikálnej bariéry a uľahčuje prenikanie bakteriálnej flóry z prostredia do dutiny maternice.

Narušenie integrity endometria
Za normálnych podmienok je endometrium dobre zásobovanou sliznicou krvi, ktorá obsahuje aj bunky imunitného systému - makrofágy (absorbovanie a ničenie cudzích mikroorganizmov), lymfocytov, histiocytov a ďalších. To do určitej miery zabraňuje pripojeniu a rozvoju patologických baktérií v orgánovej dutine. Po pôrode je plocha vnútorného povrchu maternice, ku ktorej bola pripevnená placenta, povrchom rany veľkého priemeru, v oblasti ktorého sú prakticky neprítomné ochranné vlastnosti. V dôsledku toho sa baktérie môžu voľne množiť, čo vedie k rozvoju endometritídy.

Konečná obnova endometria nastáva v priebehu 4 až 6 týždňov po pôrode. Toto celé obdobie je potenciálne nebezpečné z hľadiska vývoja infekčných komplikácií.

Dlhodobá práca
Predĺžený je pôrod, ktorý trvá viac ako 18 hodín v nulliparous a viac ako 13 hodín u multiparous žien. Okrem bezprostredného nebezpečenstva pre plod predstavuje táto situácia nebezpečenstvo aj pre matku, a to už od dlhého obdobia (po vypustení plodovej vody, ale pred narodením dieťaťa) a otvorený kanál krčka maternice prispievajú k prenikaniu a rozvoju infekcie v maternici.

Manuálne vyšetrenie maternice
V priebehu 15 - 20 minút po narodení dieťaťa sa maternica opätovne uzavrie a narodí sa narodenie (vylučovanie placenty a fetálnych membrán z dutiny maternice). Ak sa táto lehota oneskorí alebo bude pokračovať s porušením (napríklad lekár zistil prasknutie alebo deformáciu placenty, čo naznačuje, že časť z nich by mohla zostať v maternici), lekár vykoná manuálne vyšetrenie dutiny maternice, aby sa odstránil zvyškový pôrod. Aj keď sa táto manipulácia vykonáva v sterilných rukaviciach av súlade so všetkými pravidlami asepsy, riziko infekcie a rozvoj endometritídy sa niekoľkokrát zvyšuje.

Stojí za zmienku, že ak fragmenty po narodení zostanú v maternici, povedie to tiež k rozvoju endometritídy v období po pôrode.

Úrazy matky počas pôrodu
Počas pôrodu sa môžu vyskytnúť rôzne poranenia vnútorných orgánov (prasknutie krčka maternice, ruptúra ​​maternice), ktoré vedú k porušeniu bariérovej funkcie tela, ako aj k ďalším chirurgickým zákrokom (uzavretie rany), ktoré prispievajú k rozvoju endometritídy.

Znížená imunita matky
Imunosupresia (ochranné vlastnosti tela) matka počas tehotenstva je prirodzený proces, ktorý zabraňuje vzniku imunitných odpovedí proti plodu. Negatívnou stránkou tohto procesu je zníženie odolnosti organizmu voči patogénnym mikroorganizmom, čo prispieva k rozvoju rôznych infekčných procesov vrátane endometritídy.

Môže sa endometritída vyvinúť po cisárskom reze?

Vývoj endometritídy po cisárskom reze je pozorovaný menej často ako po prirodzenom pôrode, ale predstavuje tiež vážne nebezpečenstvo pre zdravie a život ženy.

Rez cisárskym rezom zvyčajne netrvá dlhšie ako 30-40 minút a je to umelé podanie, pri ktorom je plod odstránený rezom v prednej stene maternice. Hoci sa operácia vykonáva v sterilnej prevádzkovej miestnosti v súlade so všetkými pravidlami asepsy (zabrániť vstupu mikroorganizmov do chirurgickej rany), niektoré baktérie môžu stále vstupovať do dutiny maternice (napríklad z dýchacieho traktu ženy v práci alebo zdravotníckeho personálu, z kože ženy v prípade zlého zaobchádzania, atď.), čo môže viesť k rozvoju endometritídy.

Cisársky rez sa môže uskutočniť plánovaným spôsobom alebo z núdzových dôvodov, pričom priebeh operácie a riziko vzniku pooperačnej endometritídy sa v oboch prípadoch líši.

 • neochota ženy porodiť,
 • veľké ovocie,
 • úzka panva
 • viacpočetné tehotenstvo,
 • placenta previa (keď blokuje odchod z maternice, zabraňuje narodeniu dieťaťa) a iné anomálie, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti pri pôrode.

Môžem otehotnieť s endometritídou?

Nie je možné otehotnieť, niesť a porodiť dieťa s endometritídou. Okrem toho, ak choroba nie je vyliečená v čase, komplikácie, ktoré sa vyvinuli, môžu spôsobiť neplodnosť po zvyšok ich života.

Na začiatku tehotenstva sa vyskytuje niekoľko kľúčových procesov, ktorých normálny priebeh je dôležitý pre ďalší vývoj plodu. Počas počatia, bunky mužského pohlavia (spermie) prenikajú do dutiny maternice a potom do vajíčkovodov, kde sa jeden z nich zlučuje so samičou zárodočnou bunkou (vaječné bunky). Výsledná bunka (zygota) sa začína deliť, pričom sa postupne dostáva do dutiny maternice. 8. - 9. deň po počatí sa implantuje budúce embryo (blastocysty) do funkčnej vrstvy endometria (sliznice obloženia vnútorného povrchu maternice). Na povrchu blastocysty sa vytvárajú prstové výčnelky, ktoré prenikajú hlboko do endometria a vykonávajú fixačné a nutričné ​​funkcie (endometriálne žľazy produkujú živiny). Funkčná vrstva endometria sa zahusťuje pôsobením hormónu progesterónu, až kým úplne obklopuje adherentnú blastocystu.

Pri vývoji endometritídy dochádza k porušeniu vyššie uvedených procesov, v dôsledku čoho sa vývoj plodu stáva nemožným. Mechanizmy porušovania tehotenstva sa líšia v rôznych formách ochorenia.

Z klinického hľadiska rozlišovať:

 • akútna endometritída,
 • chronickej endometritídy.

Akútna endometritída
Представляет собой воспаление эндометрия инфекционной природы. Инфекция (бактериальная, вирусная, грибковая или другой природы) štrajky ako funkčná vrstva (zvyčajne oddelené počas menštruácie) a bazálnej vrstvy zodpovednej za regeneráciu ( tzotaveniea) endometrium.

Vývoj akútnej endometritídy je sprevádzaný opuchom endometria a zhoršenou mikrocirkuláciou. To sa prejavuje expanziou krvných ciev a zvýšením priepustnosti ich stien, čo vedie k uvoľňovaniu tekutej časti krvi z cievneho lôžka a tvorbe exsudátu (zápalovú tekutinu bohatú na proteín), často hnisavý charakter. Výrazná infiltrácia endometria leukocytmi (neutrofily, lymfocyty) - ochranné bunky imunitného systému, ktoré bojujú proti cudzím mikroorganizmom. Za týchto podmienok je proces oplodnenia nemožný, pretože spermie sú zničené v maternici a nedosahujú vajcia. Ak dôjde k oplodneniu, blastocysta nebude schopná priľnúť k stene maternice v dôsledku vývoja zápalového procesu, infiltrácie leukocytov a konštantnej sekrécie exsudátu.

Chronická endometritída
Zvyčajne je výsledkom nedostatočnej akútnej endometritídy a vyznačuje sa dlhým, pomalým zápalovým procesom v sliznici maternice. Klinické prejavy chronickej endometritídy môžu byť dosť vzácne, čo je dôvod, prečo sa žena môže pokúsiť otehotnieť na dlhú dobu (bezvýsledne), a to aj bez vedomia prítomnosti tohto ochorenia.

Chronická endometritída je charakterizovaná:

 • Fibróza - rast spojivosti (jazva) tkaniva v sliznici maternice.
 • Lymfoidná infiltrácia - akumulácia veľkého počtu lymfocytov v bazálnej vrstve endometria.
 • Atrofia žliaz - pokles počtu a smrti endometriálnych žliaz, čo sa prejavuje jeho rednutím.
 • Tvorba cýst - prerastanie sliznice maternice (pozorované pri chronickej endometritíde) vedie k kompresii vylučovacích kanálikov žliaz, čo vedie k tvorbe dutín naplnených tajomstvom týchto žliaz.
 • Tvorba adhézií (zrasty) – mosty spojivového tkaniva medzi stenami maternice a vajíčkovodov, ktoré sa tvoria v dôsledku chronického zápalového procesu.
 • Porušenie citlivosti na hormóny - je spôsobená tým, že v sliznici maternice sa znižuje koncentrácia receptorov steroidných pohlavných hormónov (vrátane progesterónu, „prípravy“ endometria na implantáciu blastocysty).
 • Časté krvácanie - v dôsledku zhoršených regeneračných schopností a slabej kontraktívnej aktivity maternice.
Opísané zmeny znemožňujú pochopenie, pripojenie blastocysty k stene maternice a ďalší vývoj plodu.

Aký je rozdiel medzi endometritídou a endometriózou?

Endometritída a endometrióza sú dve oddelené ochorenia, ktoré sa líšia z dôvodu výskytu, mechanizmu vývoja a prístupov k liečbe.

Endometritída je infekčný zápal sliznice maternice (endometria), ktorá sa vyvíja v dôsledku prenikania cudzej mikroflóry zvonku. Napriek možnosti vzniku nebezpečných komplikácií (neplodnosť), akútna endometritída je pomerne dobre liečiteľná antibiotikami.

Pri endometrióze sa v rôznych častiach ľudského tela pozoruje migrácia a proliferácia tkaniva endometria. Za normálnych podmienok je endometrium prítomné len v dutine maternice a predstavuje dve vrstvy - funkčnú a bazálnu, ktoré sa líšia v závislosti od fázy menštruačného cyklu. Pod vplyvom hormónov (progesterón a estrogén) sa pripravuje endometrium na implantáciu embrya (dochádza k množeniu funkčnej vrstvy, vzhľadu veľkého počtu žliaz a tak ďalej). Ak sa gravidita nevyskytuje, znižuje sa koncentrácia estrogénu a progesterónu v krvi, čo vedie k odmietnutiu funkčnej vrstvy endometria, tj k menštruácii, po ktorej začína postupné zotavovanie (v dôsledku bazálnej vrstvy).

Pri endometrióze sa endometriálne bunky môžu nachádzať v takmer akomkoľvek orgáne (Zvyčajne sa však jedná o steny maternice a panvových orgánov - močový mechúr, vaječníky a iné). Podliehajú rovnakým cyklickým zmenám ako endometrium v ​​maternici (to znamená, že rastú pod vplyvom pohlavných hormónov), ktorý určí klinický obraz choroby.

Penetrácia infekcie v maternici.

Vývoj endometritídy môže prispieť k:

 • vaginálnych infekcií
 • komplikovaný pôrod,
 • cisárskym rezom
 • akékoľvek lekárske manipulácie (inštrumentálne vyšetrenia, inštalácia vnútromaternicových kontraceptív a pod).

Existuje niekoľko teórií o vývoji ochorenia, ale špecifický dôvod nie je známy.

Možnou príčinou endometriózy môže byť:

 • Narušenie umiestnenia embryonálneho tkaniva, ktoré vedie k endometriálnemu tkanivu, sa vyvíja v rôznych orgánoch.
 • Odlievanie menštruačnej krvi endometriálnymi bunkami do brušnej dutiny (cez vajcovody).
 • Degenerácia nádorov buniek rôznych tkanív a orgánov.

 • bolestivosť v spodnej časti brucha,
 • hnisavý / krvavý vaginálny výtok (mimo menštruácie),
 • menorágia (hojný menštruačný tok),
 • príznaky intoxikácie (zvýšená telesná teplota, bolesť hlavy, bolesť svalov a pod).

Klinický obraz je určený orgánom, v ktorom dochádza k proliferácii endometriálneho tkaniva.

Endometrióza sa môže prejaviť:

 • Bolesť - môže byť lokalizovaný v ktorejkoľvek časti brucha, zvyšuje sa počas pohlavného styku, s menštruáciou alebo bez zjavného dôvodu.
 • Krvácanie maternice - až do vývoja anémie (nedostatok červených krviniek a hemoglobínu v krvi).
 • Poruchy močenia - toto je zvyčajne spôsobené poškodením močového mechúra.
 • Porušenie defekácie - s porážkou rektálnej steny.
 • Hemoptýza - s poškodením pľúc.
 • Neplodnosť.

Je možné liečiť endometritické ľudové prostriedky?

Mnoho ľudových prostriedkov sa úspešne používa na liečbu endometritídy. Treba však pripomenúť, že niekedy môže byť táto choroba spôsobená extrémne nebezpečnými mikroorganizmami (napríklad gonokoky) av tomto prípade nie je možné liečiť endometritídu bez špecializovanej lekárskej starostlivosti. Preto sa pred začatím samoliečby ľudovými metódami odporúča konzultovať s lekárom.

Pri liečbe endometritídy sa používa:

 • Infúzna matka a nevlastná matka. Taniny, ktoré sú súčasťou rastliny, majú výrazný protizápalový a antibakteriálny účinok. Na prípravu infúzie musí 50 gramov nasekanej bylinkovej matky a nevlastnej matky naliať 1 liter prevarenej vody a vylúhovať 4 hodiny. Potom, opatrne kmeň a vziať ústne 1 polievková lyžica 4 - 5 krát denne.
 • Infúzia listov žihľavy. Žihľava má protizápalové a antimikrobiálne účinky, zlepšuje metabolizmus organizmu a zvyšuje kontraktilnú aktivitu myometria (svalová vrstva maternice). Na prípravu infúzie potrebujete 1 lyžicu rozdrvených listov žihľavy, nalejte 1 liter vriacej vody a nechajte 2 až 3 hodiny. Kmeň a vziať ústne 1 polievková lyžica infúzie 4 - 5 krát denne, pol hodiny pred jedlom a pred spaním.
 • Odvar z čučoriedok. Má protizápalové, sťahujúce, antimikrobiálne a slabé močopudné účinky. Ak chcete urobiť odvar, 100 gramov suchých čučoriedok by mala byť vyliata s 1 liter studenej vody, priveďte do varu a varte po dobu 10 minút. Ochlaďte na laboratórnu teplotu a vezmite perorálne pol pohára (100 ml) 3 krát denne.
 • Infúzia yarrow a hypericum. Yarrow má protizápalový účinok a hojenie rán, zatiaľ čo ľubovník bodkovaný zvyšuje telesnú odolnosť tela. Na prípravu infúzie musíte užiť 1 polievkovú lyžicu každej zložky (vo forme prášku) a nalejte 500 ml vriacej vody. Infundujte 2 hodiny, potom kmeň a vezmite 50 ml (štvrtina šálky) 3 krát denne.
 • Banánová tinktúra. Látky, ktoré sú súčasťou tejto rastliny, majú protizápalové a antimikrobiálne účinky (účinné proti stafylokokom, streptokokom a niektorým iným mikroorganizmom). Na prípravu tinktúry, 2 polievkové lyžice drveného trávnika trávu nalejte 200 ml vodky a nechajte na tmavom mieste po dobu 2 týždňov. Pred použitím, kmeň a vziať 1 polievková lyžica 3 krát denne. Trvanie liečby nie je dlhšie ako 1 mesiac.
 • Douching vagína odvar z dubovej kôry. Dubová kôra obsahuje triesloviny s adstringentnými a protizápalovými účinkami. Okrem toho obsahuje flavonoidy - biologicky aktívne látky, ktoré zabraňujú poškodeniu tkaniva pri rôznych zápalových procesoch. Na prípravu vývaru by sa malo 100 gramov nasekanej dubovej kôry naliať 500 mililitrami prevarenej vody a priviesť do varu pri nízkom teple. Varí sa 20 minút, potom sa ochladí na izbovú teplotu, dôkladne sa pretrepe a pridá sa ďalší 1 liter prevarenej vody. Výsledný odvar sa aplikuje vo forme tepla pre douching (umývaniea) vagína. Na tento účel môžete použiť bežnú lekársku hrušku alebo špeciálnu striekačku.

Existuje prevencia endometritídy?

Prevencia endometritídy je zameraná na prevenciu prenikania patogénnych mikroorganizmov do dutiny maternice, a ak sa tak stane, budú čo najskôr zničené.

Endometritída je infekčné zápalové ochorenie postihujúce výstelku maternice (sliznice maternice). Za normálnych podmienok baktérie nemôžu preniknúť do dutiny maternice, pretože tomu bráni úzka dutina krčka maternice a hlienu krčka maternice v ňom. Okrem toho normálna vaginálna mikroflóra tiež bráni rozvoju cudzích mikroorganizmov.

Vývoj endometritídy je možný len po porušení integrity opísanej bariéry, ktorá sa pozoruje pri rôznych lekárskych manipuláciách (potrat, vaginálne vyšetrenie prstov, cisársky rez), s prirodzeným pôrodom alebo vaginózou (nahradenie normálnej vaginálnej mikroflóry patogénnymi mikrobiálnymi asociáciami). V tomto prípade cudzie baktérie padajú na povrch endometria, čo spôsobuje rozvoj zápalového procesu a klinické prejavy ochorenia.

Profylaxia endometritídy zahŕňa:

 • Osobná hygiena. Pravidelná hygiena vonkajších genitálií zabraňuje vzniku vaginózy a znižuje riziko vstupu patogénnych mikroorganizmov do dutiny maternice.
 • Chránený sex. Použitie metód fyzickej ochrany ( tkondóm) nielenže zabraňuje nechceným tehotenstvám, ale pomáha aj chrániť pred rôznymi pohlavne prenosnými chorobami ( tchlamýdie, kvapavka a iné).
 • Včasná liečba infekčných chorôb. Primeraná liečba pohlavne prenosných infekcií sa začína používaním širokospektrálnych antibiotík (napríklad ceftriaxón 1 gram 1 raz na intramuskulárne klepanie). Po získaní výsledkov antibiotika (štúdie určujúce citlivosť špecifických baktérií na konkrétne antibiotikuma) najúčinnejšie antibakteriálne liečivo by sa malo používať až do úplného uzdravenia, ako aj najmenej 3 - 5 dní po vymiznutí klinických prejavov ochorenia.
 • Vyšetrenie vaginálnej mikroflóry pred liečebnými zákrokmi. Táto štúdia sa má vykonať pred hysteroskopiou (vyšetrenie maternice špeciálnym prístrojom), potratu, prirodzeného pôrodu a iných činností, pri ktorých sa zvyšuje riziko infekcie maternicovej dutiny. Ak sa súčasne zistí patogénna mikroflóra, štúdia sa odloží a predpíšu sa antibakteriálne lieky. Pred vykonaním plánovanej manipulácie je zobrazené opätovné vyšetrenie vaginálnej mikroflóry.
 • Profylaktické použitie antibiotík. Po reze cisárskym rezom, komplikovanej práci, potratoch alebo iných lekárskych zákrokoch spojených so zvýšeným rizikom infekcie sa odporúča, aby ste užívali širokospektrálne antibiotiká aspoň 5 dní. Tým sa zabráni vzniku patogénnej bakteriálnej flóry, ktorá by sa mohla dostať do dutiny maternice. V neprítomnosti tehotenstva je možné pred plánovanou manipuláciou predpísať aj profylaxiu antibiotikami.
 • Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk) v období po pôrode. Táto štúdia sa vykonáva u žien, u ktorých pôrod pokračoval s akýmikoľvek komplikáciami. Hoci ultrazvuk neumožňuje diagnostiku endometritídy v skorých štádiách, môže sa použiť na detekciu krvných zrazenín a zvyškov po pôrode (placenty a membrány, ktoré sa zvyčajne vylučujú z maternice po pôrode) v maternici. Tieto komplikácie veľmi pravdepodobne povedú k rozvoju popôrodnej endometritídy, preto, keď sa zistia, je potrebná primeraná liečba (z predpisovania liekov, ktoré zvyšujú kontraktilnú aktivitu maternice na inštrumentálne odstránenie zvyškového požitia).
 • Pravidelné monitorovanie gynekológom. Ženy v reprodukčnom veku sa odporúča navštíviť gynekológa s preventívnym účelom najmenej 2 krát ročne. Je potrebné absolvovať všeobecný krvný test a analýzu moču, analýzu vaginálnej mikroflóry, vykonať ultrazvuk panvových orgánov. Komplex týchto jednoduchých štúdií umožní čas na podozrenie z prítomnosti infekčného ochorenia a predpíše primeranú liečbu, ktorá môže zabrániť rozvoju endometritídy. Stojí za zmienku, že riziko vzniku endometritídy je čo najvyššie počas prvého mesiaca po inštalácii vnútromaternicových kontraceptív (špirála). Takýmto ženám sa odporúča týždenne navštíviť gynekológa 1 mesiac po zákroku a potom raz za 2 až 3 mesiace.
 • Primeraná liečba akútnej endometritídy. Liečba akútnej endometritídy sa musí vykonávať s antibakteriálnymi liekmi najmenej 10 dní (niekedy viac). Adekvátna, včasná a dostatočne dlhá liečba antibiotikami môže zabrániť prechodu akútnej endometritídy na chronickú, ktorá sa ťažko lieči a je často sprevádzaná neplodnosťou.

Aké môžu byť komplikácie a účinky endometritídy?

Najnebezpečnejšou komplikáciou endometritídy je šírenie infekcie do iných orgánov a celého tela, čo môže viesť k veľmi závažným následkom (od neplodnosti po smrť ženy).

Pri endometritíde sa infekcia môže šíriť niekoľkými spôsobmi, a to:

 • Spôsob kontaktu - s priamym prechodom mikroorganizmov zo sliznice maternice na susedné orgány.
 • Lymfogénny spôsob - v zložení lymfy, ktorá prúdi z maternice do sakrálnych a lumbálnych lymfatických uzlín a ďalej (cez hrudný lymfatický kanál) vstupuje do systémového obehu.
 • Hematogénny spôsob - keď sa infekcia dostane do krvného obehu poškodenými krvnými cievami.
Endometritída môže byť komplikovaná:
 • Metrometrická endometritída - prechod zápalového procesu zo sliznice na svalovú vrstvu maternice.
 • Lymfadenitída - zápal (a často hnisaniea) regionálne lymfatické uzliny, v ktorých sa infekcia znížila.
 • Metrotromboflebitom - zápal žíl maternice v dôsledku prenikania patogénov do nich.
 • Cervicitída - zápal krčka maternice.
 • Vaginitída - zápal sliznice pošvy.
 • Salpingitída - zápal vajíčkovodov.
 • Ooporitída - zápal vaječníkov.
 • Peritonitída - zápal pobrušnice (tenká serózna membrána pokrývajúca vnútorné orgány brušnej dutiny).
 • Sepsa - generalizovaný infekčný proces, ktorý je výsledkom prenikania veľkého počtu patogénnych mikroorganizmov a / alebo ich toxínov do krvi a bez neodkladnej lekárskej pomoci vedúcej k smrti osoby.
 • Pyometro - akumulácia hnisu v maternici, v dôsledku porušenia priechodnosti krčka maternice.
Dôsledky endometritídy a jej komplikácií môžu byť:
 • Chronizácia zápalového procesu. S nedostatočne liečenou akútnou endometritídou sa môže premeniť na chronickú, ktorá sa vyznačuje menej zjavným klinickým obrazom, ale závažnejšími a nebezpečnejšími zmenami v sliznici maternice.
 • Vývoj adhézií. V dôsledku progresie ochorenia, špeciálnych buniek, fibroblastov, ktoré začínajú produkovať kolagénové vlákna (hlavnou zložkou jazvového tkaniva). Z týchto vlákien sa vytvárajú adhézie, ktoré sú hustými priadzami, ktoré „prilepujú“ tkaninu k sebe. Vyrastajú, môžu stlačiť a stlačiť rôzne orgány (močového mechúra, čreva) alebo narušiť priechodnosť maternice a vajíčkovodov, čo povedie k zodpovedajúcim klinickým prejavom (zhoršené močenie, zápcha, neplodnosť).
 • Neplodnosť. Neschopnosť počať a niesť dieťa je najčastejším dôsledkom chronickej endometritídy. Pri tejto chorobe sa zmeny vyskytujúce sa v sliznici maternice (zápal, bunková infiltrácia leukocytmi, porucha mikrocirkulácie, atď.), делают невозможным процесс прикрепления зародыша к стенке матки и его дальнейшее развитие, в результате чего любая беременность (если она все-таки наступит) skončí potratom v počiatočných štádiách. Vývoj adhézií v maternici a vajíčkovodoch môže tiež viesť k neplodnosti, pretože mužské zárodočné bunky (spermie) nebude schopný dosiahnuť ženskú pohlavnú bunku (vajíčko) a koncepcia nenastane.
 • Porušenie menštruačného cyklu. Zápalové zmeny v sliznici maternice vedú k porušeniu citlivosti orgánov na hormóny (progesterón estrogén), ktoré normálne regulujú menštruačný cyklus. V tomto ohľade môže nastať oneskorenie menštruácie, polymenorea (predĺžená a silná strata krvi počas menštruácie), metrorrhagia (krvácanie z maternice, nesúvisiace s menštruačným cyklom) a tak ďalej.

Je možné mať sex s endometritídou?

Sex počas akútnej alebo chronickej endometritídy sa neodporúča, pretože to môže nielen komplikovať priebeh ochorenia, ale tiež viesť k infekcii sexuálneho partnera.

Endometritída je zápalové ochorenie, ktoré sa vyvíja v dôsledku prenikania a množenia patogénnych mikroorganizmov v maternicovej výstelke (sliznice maternice) a pohlavný styk môže byť jednou z príčin tohto ochorenia. Za normálnych podmienok je jediným vstupom do dutiny maternice (cez krčka maternice) blokované hlienovou zátkou (hlien je vylučovaný mnohými žľazami v oblasti.), ktorý zabraňuje prenikaniu infekcie z vonkajších pohlavných orgánov a životného prostredia. Počas pohlavného styku je porušená integrita tejto bariéry. Ak sa nepoužijú mechanické prostriedky ochrany ( tkondóm), infekcia chorého partnera môže preniknúť do maternice a spôsobiť endometritídu.

Sex s endometritídou môže byť komplikovaný:

 • Opakovaná infekcia. Liečba endometritídy je použitie antibakteriálnych liečiv, aby sa úplne zničila patogénna mikroflóra v maternici. Ak máte v tomto čase sex, pravdepodobnosť opakovanej infekcie je vysoká. V tomto prípade bude liečba neúčinná a akútna endometritída sa môže stať chronickou. Okrem toho sa prežívajúce mikroorganizmy stanú rezistentnými voči účinku použitých antibiotík, čo ďalej komplikuje ďalšiu liečbu ochorenia.
 • Šírenie infekcie na susedné orgány. Počas pohlavného styku je narušená integrita cervikálnej bariéry, takže infekcia môže ísť do vonkajších pohlavných orgánov, čo vedie k zápalu krčka maternice, pošvy a ďalších vonkajších pohlavných orgánov. Okrem toho, kontrakcie maternice počas orgazmu môžu prispieť k vrhnutiu infekcie do vajíčkovodov a brušnej dutiny s následným rozvojom salpingitídy (zápal vajíčkovodov), ooporitídy (zápal vaječníkov) a pelvioperitonitídy (zápal panvového peritoneum).
 • Infekčný partner. Pretože príčinou endometritídy je patogénna mikroflóra, počas nechráneného pohlavia sa môže partner nakaziť, v dôsledku čoho sa tiež môže vyvinúť infekcia pohlavných orgánov - balanitis (zápal žaluďového penisu), príspevok (zápal predkožky), balanopostitída, kvapavka a tak ďalej.
 • Bolesť pri pohlavnom styku. Endometritídu charakterizuje endometriálny prebytok, zhoršená mikrocirkulácia a jej bunková infiltrácia. Okrem toho sa infekčný proces často dostáva do vonkajších pohlavných orgánov, čo je sprevádzané zvýšenou citlivosťou (hyperesthesie). Výsledkom je, že najmenší dotyk zapáleného orgánu môže pociťovať žena ako silné bolestivé podráždenie.
 • Krvácanie. Ako už bolo uvedené, zapálená sliznica maternice sa vyznačuje opuchom a množstvom. Dôvodom je skutočnosť, že veľký počet biologicky aktívnych látok sa vylučuje v zápalovom zameraní (histamín a iné), ktoré spôsobujú dilatáciu malých krvných ciev a zvýšenú priepustnosť ciev. Nádoby sa stávajú krehkejšie, čo vedie k tomu, že najmenšie zranenie môže viesť k masívnemu a dlhodobému krvácaniu.
 • Tehotenstvo. Počas endometritídy je vývoj tehotenstva prakticky nemožný, pretože zápalové zmeny v sliznici maternice bránia počatiu a vývoju plodu. Ak sa však stane koncepcia (čo je možné na pozadí liečby), tehotenstvo môže skončiť spontánnym potratom (potrat), pretože vyvíjajúce sa vajíčko plodu nebude schopné pevne sa pripojiť k zapálenému endometriu.
Stojí za zmienku, že používanie kondómu môže zabrániť rozvoju niektorých komplikácií (napríklad opätovná infekcia, infekcia partnera, tehotenstvo), ale nechráni pred inými následkami, preto sa odporúča mať pohlavný styk najskôr po 1 úplnom menštruačnom cykle po ukončení antibakteriálnej liečby a vymiznutí klinických prejavov ochorenia. Počas tejto doby sa aktualizuje funkčná vrstva endometria a minimalizuje sa riziko poranenia a poškodenia.

Je fyzioterapia použitá na endometritídu?

Pri chronickej endometritíde je dôležitou súčasťou liečby fyzioterapia, pretože zlepšuje účinnosť liekovej terapie a prispieva k rýchlemu uzdraveniu pacienta. Pri akútnej endometritíde sa fyzioterapia zvyčajne používa vo fáze rekonvalescencie liečby, po ukončení cyklu antibiotík a ústupe systémových zápalových reakcií.

Fyzikálna terapia zahŕňa použitie fyzickej energie (zvuk, svetlo, teplo a iné) na účely liečebných účinkov na jednotlivé orgány alebo na organizmus ako celok.

Pri endometritíde fyzioterapia prispieva k:

 • normalizácia mikrocirkulácie v endometriu,
 • zníženie opuchu sliznice maternice,
 • aktivácia ochranných vlastností tela, t
 • normalizáciu menštruačného cyklu
 • odstránenie bolesti,
 • znížiť riziko komplikácií.
Pri použití endometritídy:
 • interferenčná terapia,
 • magnetickej terapie
 • UHF terapia (veľmi vysoká frekvencia),
 • elektroforéza,
 • ultrazvuková terapia (UST),
 • laserová terapia
 • ultrafialové žiarenie (UFO).
Interferenčná terapia
Podstata tejto metódy spočíva v dopade na telo dvoch prúdov strednej frekvencie, čo vedie k ľudskému telu (na priesečníku týchto prúdov) vzniká tzv. interferenčný nízkofrekvenčný prúd, ktorý má pozitívny vplyv na tkanivo. Interferenčný prúd s frekvenciou do 10 Hz dráždi receptorové nervové zakončenia v tkanive maternice, čo spôsobuje zvýšenie tonusu a kontrakčnej aktivity myometria (svalová vrstva maternice), zlepšenie prietoku krvi a trofizmu (jedlo) všetky vrstvy tela. Tento typ terapie tiež zvyšuje prah bolesti, čím sa eliminuje subjektívny pocit bolesti.

Jedna procedúra trvá asi 10 až 20 minút. Všeobecný priebeh liečby nie je dlhší ako 15 dní.
Interferenčný prúd je kontraindikovaný v období akútneho zápalového procesu v endometriu.

Magnetická terapia
Pozitívne účinky magnetickej terapie zahŕňajú protizápalový, anti-edémový a hojivý účinok. Pri vystavení konštantnému magnetickému poľu sa mikrocirkulácia zlepšuje a intenzita metabolických procesov v sliznici maternice sa zvyšuje, čo prispieva k rýchlemu hojeniu a obnoveniu poškodeného tkaniva. Okrem toho sa aktivuje lokálna imunita, stimuluje sa aktivita lymfocytov a iných buniek imunitného systému, čo vedie k zvýšeniu nešpecifických ochranných síl ženského tela.

Jedna procedúra trvá 20 - 40 minút. Priebeh liečby je 15 - 20 dní. Liečba permanentným magnetickým poľom je kontraindikovaná v prítomnosti krvácania z maternice (počas menštruácie).

Frekvencia terapia ultravysoké
Podstata tejto metódy spočíva v vystavení tkaniva pacienta vysokofrekvenčnému elektromagnetickému poľu. Výsledná energia je absorbovaná telesnými tekutými tkanivami (krvnej lymfy) a uvoľňuje sa vo forme tepla, to znamená, že dochádza k zahrievaniu určitého orgánu. Vystavenie vysokofrekvenčnému elektromagnetickému poľu vedie k expanzii krvných ciev, čo prispieva k uvoľneniu imunitných buniek do ohniska zápalu. Tento spôsob tiež prispieva k ústupu akútneho zápalového procesu, a preto sa používa na akútnu endometritídu.

Trvanie jedného postupu je 5 až 15 minút. Neodporúča sa používať UHF terapiu dlhšie ako 14 dní v rade, pretože to prispieva k tvorbe adhézií v zápalovom zaostrení (pri pôsobení vysokofrekvenčného magnetického poľa sú fibroblasty aktivovanými bunkami, ktoré syntetizujú kolagénové vlákna, z ktorých je následne vytvorené jazvové tkanivo.). Z toho istého dôvodu je potrebné sa vyhnúť použitiu UHF pri chronickej endometritíde.

elektroforéza
Princíp tejto metódy je založený na pohybe častíc určitej látky v elektrickom poli. 2 elektródy sú prekryté na povrchu tela pacienta - negatívne nabité (katóda) a pozitívne účtované (anóda). Obe sú obklopené špeciálnymi gázovými podložkami, z ktorých jeden (zvyčajne zo strany katódy) Aplikujte liek. Katóda a anóda sa inštalujú v požadovanej oblasti tela tak, aby sa orgán, ktorý má byť ovplyvnený, nachádzal priamo medzi nimi. Keď sa aplikuje elektrický prúd, liek sa začne pohybovať z jednej elektródy na druhú, pričom preniká hlboko do tkanív, ktoré sú v jeho dráhe.

Pri endometritíde sa používa elektroforéza s meďou, zinkom, jódom, 10% roztokom jodidu vápenatého a ďalšími liekmi. Na liečbu syndrómu bolesti môžete zadať 2% roztok novokaínu. Trvanie procedúry je 15 - 20 minút. Priebeh liečby nesmie prekročiť 15 dní.

Ultrazvuková terapia
Pod vplyvom ultrazvuku určitej frekvencie sa v tkanivách tela vyskytujú mnohé zmeny. Po prvé, ultrazvuk spôsobuje mikrovibrácie bunkových štruktúr, čo prispieva k aktivácii intracelulárnych enzýmov a urýchleniu metabolizmu (metabolického procesu). Po druhé, pri pôsobení ultrazvuku stúpa teplota tkaniva (asi 1ºС). To všetko vedie k zlepšenej mikrocirkulácii a trofizmu tkanív, k urýchleniu metabolizmu a uvoľneniu spojivového tkaniva (ktorý zabraňuje tvorbe adhézií).

Trvanie jedného UST postupu je 8 - 10 minút. Trvanie liečby je od 10 do 15 dní.

Laserová terapia
Princíp terapeutického účinku lasera je založený na emisii svetla určitej vlnovej dĺžky. Účinok tohto žiarenia na tkanivá sliznice maternice zlepšuje mikrocirkuláciu, zvyšuje lokálnu imunitu a prispieva k rýchlemu hojeniu poškodených tkanív. Laser má tiež určitý baktericídny účinok, to znamená, že spôsobuje smrť patogénnych mikroorganizmov.

Trvanie nepretržitej expozície laserom počas jednej procedúry je 5 až 10 minút (v závislosti od výkonu žiarenia). Priebeh liečby je 10 - 15 dní.

UV žiarenie
Ultrafialové žiarenie vaginálnej sliznice spôsobuje smrť väčšiny patogénnych mikroorganizmov. Táto metóda je zvlášť účinná, ak je príčinou endometritídy vaginóza (patologický stav charakterizovaný nahradením normálnej mikroflóry vagíny cudzími mikrobiálnymi asociáciami).

Jeden postup UFO zvyčajne trvá 3 až 10 minút. Priebeh liečby je 10 - 14 dní.

Napriek relatívnej neškodnosti majú postupy fyzioterapie niekoľko kontraindikácií, ktoré sa musia brať do úvahy pri ich predpisovaní.

Fyzioterapia je absolútne kontraindikovaná:

 • počas tehotenstva
 • ak je podozrenie na nádor v oblasti expozície, t
 • so sprievodnou endometriózou (proliferácia tkaniva endometria mimo maternice).
V ostatných prípadoch o možnosti využitia fyzioterapie rozhoduje ošetrujúci lekár a fyzioterapeut.

Aká je klasifikácia endometritídy?

V lekárskej praxi existuje niekoľko klasifikácií endometritídy. Ich použitie pri formulovaní diagnózy pomáha lekárovi čo najpresnejšie posúdiť závažnosť ochorenia a predpísať správnu liečbu.

Z klinického hľadiska existujú:

 • Akútna endometritída. Vyskytuje sa ako dôsledok požitia cudzích mikroorganizmov (alebo ich združenia) do dutiny maternice. Zápalový proces sa vyvíja 3 až 4 dni po infekcii (zvyčajne po potrate, prekážke v pôrode, cisárskom rezu a iných lekárskych zákrokoch). Vyznačuje sa rýchlym a rýchlym vývojom, tvorbou exsudátu (zápalovú tekutinu), krvavého a / alebo hnisavého vaginálneho výtoku a systémových prejavov (horúčka až 39ºС a vyššia, celková slabosť, bolesti hlavy a tak ďalej).
 • Chronická endometritída. Je to výsledok neliečených (alebo nedostatočne spracovanéa) akútna endometritída. Klinické prejavy (teplota, patologický výtok) menej výrazné, ale hlavným príznakom je nepravidelné krvácanie z maternice (mimo menštruácie).
V závislosti od zmien endometria pri chronickej endometritíde existujú:
 • Chronická atrofická endometritída. Je charakterizovaná infiltráciou endometriálneho tkaniva leukocytmi (imunitných buniek), rast spojovacích tjazva) tkanivo, znižujúce počet žliaz a riedenie endometria. Prognóza je slabá - táto forma ochorenia nie je prakticky liečiteľná.
 • Chronická hypertrofická endometritída. Vyznačuje sa rastom (hypertrofia) sliznica maternice, ktorá často vyžaduje chirurgickú liečbu.
 • Chronická cystická endometritída. V dôsledku hypertrofie sliznice dochádza k blokovaniu vylučovacích kanálov endometriálnych žliaz. Tajomstvo, ktoré produkujú, sa hromadí vo vnútri, čo vedie k tvorbe dutín (cysty) naplnené kvapalinou.
V závislosti od typu emitovaného patogénu:
 • Špecifická endometritída. Spôsobené určitými typmi mikroorganizmov, ktoré sa uvoľňujú z maternice počas bakteriologického vyšetrenia. Existujú tuberkulózne endometritídy (spôsobenej mycobacterium tuberculosis), gonokoková endometritída (spôsobená gonokokom, pôvodcom kvapavkyendometritída pri aktinomykóze (plesňové ochorenie spôsobené aktinomycetami), endometritídu cytomegalovírusu (spôsobené cytomegalovírusom) a iné.
 • Nešpecifická endometritída. Určenie špecifického typu patogénu v tejto forme ochorenia nie je možné. Zvyčajne sa mikrobiálne asociácie nachádzajú v maternici (stafylokokové, streptokokové a iné).
V závislosti od povahy zápalového procesu sa rozlišujú:
 • Exudatívna endometritída. Vyznačuje sa tvorbou exsudátu v dutine maternice - zápalovej tekutine bohatej na proteíny a leukocyty. K tvorbe exsudátu dochádza v dôsledku zhoršenej mikrocirkulácie, dilatácie malých krvných ciev a potenia tekutej časti krvi cez ich stenu. Príčinou exsudatívnej endometritídy môžu byť vírusy, plesne, parazity (napríklad toxoplazma).
 • Produktívna endometritída. Po krátkej exsudačnej fáze sa v zápalovom ohnisku objaví špeciálny bunkový typ, fibroblasty. Začnú vylučovať veľké množstvá fibrínu (špeciálny plazmatický proteín) a kolagénové vlákna, ktoré vedú k tvorbe spojivového tkaniva. Proliferácia tohto tkaniva v sliznici maternice vedie k jeho postupnému vytesňovaniu, čo má za následok takmer úplnú stratu funkcie orgánu.
 • Purulentná endometritída. Rozvíja sa pri infikovaní pyogénnymi mikroorganizmami - Escherichia coli, streptokoky, stafylokoky, gonokoky a ďalšie. Stojí za zmienku, že hnisavá endometritída môže byť spôsobená niekoľkými pyogénnymi baktériami naraz a ochorenie bude prebiehať v závažnejšej forme.

Pin
Send
Share
Send
Send