Hygiena

Čo spôsobuje krvácanie po menštruácii?

Pin
Send
Share
Send
Send


Krvácanie z pošvy, ktoré sa vyskytuje v intervaloch medzi menštruáciami, sa nazýva inak. Metroragia, intermenštruačné krvácanie, špinenie. Dôvody pre nich sú mnohé.

Špinenie najčastejšie neovplyvňuje život a na ne môžete bezpečne zabudnúť. Niekedy však môžu ohroziť zdravie a viesť k smrti (ak je krvácanie ťažké). Všetko závisí od vlastností každého prípadu.

Napríklad pre dospievajúce dievčatá, ktoré ešte nezaviedli cyklus, alebo pre ženy v premenopauzálnych ženách, je takéto prepustenie normou. Nemali by ste byť prekvapení, ak ste včera mali drsný sex. Čo spôsobuje krvácanie medzi menštruáciami? , ale bolo málo mazania: mikrotraumy sa len cítili. Ale aj obyčajný stres môže vyvolať krvácanie.

Existujú aj iné dôvody, prečo sa krv objaví, keď sa neočakáva:

 1. Ovulácie. U niektorých žien dochádza k dozrievaniu vajíčka s uvoľnením niekoľkých mililitrov krvi. A to je úplne normálne.
 2. Novotvary maternice alebo krčka maternice. Nádory - nádory - môžu byť benígne aj malígne.
 3. Potrat. Layfhaker už napísal, že veľa tehotenstiev končí veľmi skoro v dôsledku defektov vajíčka.
 4. Drogy. Napríklad mnohé hormonálne antikoncepcie poskytujú takýto vedľajší účinok. Ak vynecháte pilulku, špinenie je normálna reakcia, špinenie medzi obdobiami: Mali by ste sa báť? ,
 5. Hormonálne zmeny. Napríklad pred menopauzou alebo v dôsledku skutočnosti, že sa niečo hormonálneho pôvodu všeobecne deje.
 6. Niektoré sexuálne prenosné infekcie. Napríklad, chlamýdie Prečo som škvrny medzi obdobiami? ,
 7. Polycystický vaječník. Ide o chronické ochorenie, v dôsledku ktorého vaječníky už nepracujú správne.
 8. Ovariálna dysfunkcia.

Nakoniec krvácanie vo všeobecnosti nemôže súvisieť s gynekologickým poľom. Tento účinok môže byť spôsobený problémami so štítnou žľazou Vaginálne krvácanie medzi obdobiami, poruchami zrážanlivosti krvi, ochorením obličiek.

Hlavným problémom je, že iba jeden druh krvácania alebo skutočnosť, že sa objavia, nie je možné diagnostikovať. Všeobecne. Nič.

Kedy navštíviť lekára

Je jasné, že pre každú malú škvrnu, ktorá nespôsobuje nepríjemné pocity, nikto nebude bežať okolo gynekologických oddelení. Ak sa metrorrhagia stane zriedkavo a nespôsobuje nepríjemné pocity, stačí, aby ste o tom informovali lekára pri nasledujúcej plánovanej návšteve (a pamätáme si, že by ste mali ísť aspoň raz za rok do gynekológa).

Ak máte: t

 1. Nie je to len niekoľko kvapiek, ale krvácanie ekvivalentné menštruácii. Ak je silnejší, zavolajte sanitku.
 2. Bolesť v spodnej časti brucha sa pripája k výtoku.
 3. Teplota stúpa.
 4. Dizzy, cítite sa veľmi slabý.
 5. Krvácanie medzi periódami sa stáva silnejším alebo častejším počas niekoľkých mesiacov.
 6. V každom prípade, ak ste už dosiahli postmenopauzu a existuje krvácanie.
 7. Ak ste tehotná alebo si myslíte, že môžete byť tehotná.

Čo urobí lekár

Lekár vám pomôže určiť príčinu krvácania. Nie vždy dosť na to, dokonca aj obvyklé inšpekcie. S najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť prejsť testami na pohlavne prenosné choroby, urobiť niekoľko ťahov, tehotenský test (ak existuje dôvod) a ultrazvukové štúdie Čo spôsobuje krvácanie medzi obdobiami? , Toto je minimum, ku ktorému je možné pridať návštevy endokrinológa a vyšetrenia už v tejto oblasti.

Čo možno urobiť pred odchodom k lekárovi

Aby sa nezvýšilo krvácanie, neužívajte niektoré lieky: aspirín, napríklad, zvyšuje krvácanie. Ak pociťujete bolesť, užívajte pravidelné lieky proti bolesti, ako je ibuprofen. A znížiť krvácanie, môžete vyskúšať lieky tranexamová kyselina. Len nezabudnite si prečítať návod a piť pilulky správne.

A nezabudnite povedať lekárovi, čo ste pili av akom množstve.

Kedy je tento príznak považovaný za normálny?

Ak si pacient všimne prítomnosť krvného výtoku po menštruácii počas 2-3 dní - toto klinické príznaky možno hodnotiť ako normálny fyziologický jav. Najčastejšie je to spôsobené akumuláciou endometriálnych zvyškov a zrazenín vylučovanej krvi v dutine maternice. Zhromažďovanie v oblasti výstupu z maternice, čím sa prekrývajú, pretože menštruácia je o niečo pomalšia. Výskyt krvácania v týždni po menštruácii môže byť spôsobený narušením hormonálneho systému, ku ktorému dochádza pri ukončení procesu ovulácie.

Príčinou tohto príznaku je často destabilizácia menštruačného cyklu. Tento jav je najviac charakteristický pre mladé dievčatá. Majú len mesačné obdobia, takže cyklus môže byť nepravidelný počas dvoch rokov. Neprimeraný krvavý výtok žien môže byť tiež spôsobený zmenou stravovania alebo negatívnym účinkom stresu. Nemali by ste sa báť, ak k nástupu tohto príznaku došlo 3 dni po skončení mesiaca, ale samotný výtok zmizol bez nepohodlia a bolesti.

Množstvo vylučovanej krvi a zloženie tejto látky sa môže líšiť v závislosti od celkového zdravotného stavu pacienta, jeho emocionálneho stavu a iných dôvodov. Výskyt nepríjemného alebo nepríjemného zápachu vychádzajúceho z výtoku, zmena ich kvantitatívnych charakteristík, zvyčajná farba alebo intenzita - ktorýkoľvek z týchto príznakov môže naznačovať vývoj závažného ochorenia. V takejto situácii by ste mali venovať pozornosť všeobecnej pohode pacienta. Výskyt slabosti ženy, horúčky, malátnosti a bolesti v panvovej oblasti sa často stáva prejavom vyvinutého zápalového procesu vyskytujúceho sa v genitáliách. V takom prípade je potrebné objasniť príčinu a liečbu zistenej patológie.

Varovanie! Nie vždy objavenie škvrny po menštruácii by mal byť považovaný za príznak akéhokoľvek ochorenia! Okrem toho sa nemusíte príliš obávať, keď sa tento jav objaví počas prázdnin. Príliš prudká zmena klimatických podmienok môže zohrať významnú úlohu pri regulácii cyklu a vyvolať mierne intermenštruačné krvácanie.

Aké ochorenie môže spôsobiť krvácanie?

Zástupcovia slabšieho pohlavia sa často stretávajú so skutočnosťou, že niekoľko dní po období začnú vylučovať krv z vaginálnej dutiny. A aj keď sa to niekedy stáva dosť veľa - aj v tomto prípade to môže byť znak normy. Malé ružovkasté alebo nahnedlé prepúšťanie vo väčšine situácií nie je dôvodom na znepokojenie. V niektorých prípadoch sa prejavuje dozrievanie vajíčka a jeho uvoľňovanie z folikulárnej kapsuly.

Keď výtok s krvou po menštruácii prešiel príliš intenzívne, ako keby to bola opakovaná menštruácia, pacient by mal byť upozornený podobným príznakom. Je nesmierne dôležité, aby sme nečakali na koniec tohto fenoménu, ale hľadali pomoc špecialistu, aby sme zistili príčinu a naliehavé riešenie tohto problému. Výskyt krvného výtoku po 2 týždňoch a kedykoľvek po kritických dňoch môže naznačovať tieto patologické stavy: t

 • Poškodenie reprodukčných orgánov je hrubý sexuálny akt, príliš tvrdá ruptúra ​​hymen môže spôsobiť traumu vaginálnych stien a adhézie zadného vaginálneho fornixu. V dôsledku takéhoto sexuálneho kontaktu sa môže vyskytnúť intermenštruačné krvácanie a bolesť v poškodenej oblasti. Uvoľňovanie krvi môže trvať dva alebo tri dni, ale ak sa výtok nezastaví v priebehu 5-7 dní, okamžite navštívte lekára na konzultáciu.
 • Hyperplázia a polypy - benígna proliferácia endometriálneho tkaniva môže tiež spôsobiť bohatý prietok krvi niekoľko dní po menštruácii. V tomto prípade ženy a dievčatá zvyčajne začínajú vystupovať z zrazeniny zrážanej krvi. Prejavujú sa v prechodnej fáze medzi kritickými dňami a často bezbolestne pokračujú.
 • Myóm - benígny novotvar svalovej vrstvy maternice označuje ochorenia, ktoré spôsobujú vznik krvi z pošvy. Krvný výtok v tejto situácii môže byť pridelený okamžite po menštruácii a po 10 dňoch. Vývoj myómov vyvoláva klinické prejavy u žien, ako je napríklad ostrá a paroxyzmálna bolesť v spodnej časti brucha, v bedrovej oblasti. S takou chorobou kritické dni pokračujú dlhú dobu, ale pacient nemá žiadne bolestivé pocity. Vizuálne, takéto menštruačné krvácanie vyzerá ako serózny, slizničný výtok s malým množstvom krvi.
 • Endometritída - prítomnosť zápalu v maternici vedie k vzniku ťažkých období, ktoré sú sprevádzané bolesťou. Pocit bolesti, nepohodlia, uvoľňovanie veľkého množstva krvi sa pozoruje u žien päť až sedem dní po ukončení menštruácie. Pri tejto chorobe je nesmierne dôležité, aby sa choroba nevyskytovala, inak bude zápal v maternici viesť k vzniku mnohých problémov a komplikácií.
 • Zhubný nádor - najčastejšie sa vyvíja v krčnej časti maternice a prejavuje sa malým množstvom, sukrovichnogo výtok z vaginálnej dutiny. Podobné príznaky sprevádzajú pacienta v akomkoľvek období cyklu.
 • Pohlavne prenosné choroby - infekcie prenášané pohlavným stykom môžu byť tiež zdrojom intermenštruačného krvácania. Niektorí spravodliví sex ignorujú samotnú možnosť mať STD, ak majú jedného pravidelného sexuálneho partnera. Nezabudnite však, že mnohé pohlavne prenosné choroby môžu byť infikované hygienickými predmetmi. Takéto infekčné ochorenia môžu zostať v ľudskom tele po dlhú dobu a čakajú na ďalšie zníženie reaktivity imunitného systému.
 • Dysfunkčné krvácanie je normálne, fyziologické trvanie menštruácie je tri až sedem dní. V tejto situácii je prietok krvi po menštruácii často hojný, ale nikdy sami neodídu. V niektorých prípadoch sa krvácanie maternice stáva intenzívnejším, žena stráca príliš veľa krvi. Z tohto dôvodu, ak ste zistili dlhú a príliš ťažkú ​​menštruáciu, okamžite zavolajte lekára alebo ambulanciu.
 • Ektopia - je erózia krčka maternice, prejavujúca sa častou bolesťou a stratou krvi, nielen po kritických dňoch, ale aj počas pohlavného styku, gynekologických vyšetreniach a iných kontaktoch s vaginálnou dutinou.
 • Mimomaternicové tehotenstvo - môže spôsobiť výskyt krvi z pohlavných orgánov ženy. V takejto situácii je výtok po menštruácii bolestivý. Výskyt bolesti a vylučovania krvavého hlienu naznačuje zmeškané potraty. Pripojenie vajíčka mimo dutiny maternice je veľmi zriedkavé. Pacient často nevie ani o svojom tehotenstve, pretože nedošlo k porušeniu menštruačného cyklu.

Je to dôležité! Prítomnosť krvácania týždeň po ukončení kritických dní môže byť dôsledkom užívania perorálnej antikoncepcie. Tento jav je považovaný za nepríjemný vedľajší účinok užívania hormonálnych piluliek - dokonca aj najmodernejšie lieky na antikoncepciu môžu mať tento účinok. Ak sa uvoľní malé množstvo krvi, potom je všetko v poriadku a vaše telo sa jednoducho snaží prispôsobiť sa liekom.

Druhy fyziologickej a patologickej sekrécie

Výtok z vaginálnej dutiny môže mať inú konzistenciu, farbu alebo zvláštny zápach. Zmeny týchto charakteristík môžu byť ovplyvnené rôznymi faktormi. Tajomstvo vylučované z pošvy po menštruácii nie je vždy zložené z krvi alebo jej zrazenín. Môže mať žltkastú, hnedú, bielu, priesvitnú, červenú, zelenú alebo ružovkastú farbu. Konzistencia sa môže líšiť od penenia alebo syrového, niekedy môže mať výtok formu želé. Normálne môže byť zápach slabý a v patológii môže byť nepríjemný, prehnitý a urážlivý.

V prípade vývoja zástupcov slabšieho pohlavia akejkoľvek choroby sexuálnej sféry sa mení charakter výboja. Vďaka tejto funkcii gynekológ určí, ktoré porušenie nastane v tomto prípade a vyberie vhodnú taktiku liečby. Výskyt nepríjemného zápachu, zmena farby výtoku jeden týždeň po menštruácii a počas ďalšej fázy cyklu je zvyčajne príznakom bakteriálnej, plesňovej alebo vírusovej infekcie. Reprodukcia patogénnych mikroorganizmov v reprodukčných orgánoch spôsobuje u pacientov hyperémiu sliznice a kože genitálií, podráždenie, svrbenie v ingvinálnej zóne, zápalové procesy vo vagíne a uretrálnom kanáli.

Výskyt krvavej sekrécie v prvých troch dňoch po menštruácii je zaznamenaný u všetkých žien. V tomto prípade je množstvo krvi, ktoré vychádza z vaginálnej dutiny, dosť vzácne. Príčinou týchto sekrétov je postupné samočistenie reprodukčného systému.

V obdobiach medzi menštruáciami, spravodlivý sex vytvára bielych - to je špecifické tajomstvo, s pomocou ktorého sú ženské vnútorné reprodukčné orgány očistené. Tento proces sa považuje za prirodzený, pretože chráni pacienta pred stagnáciou, infekčnými chorobami a inými poruchami. To je dôvod, prečo je vzhľad žltkastých značiek na ľanu alebo vankúšikoch indikátorom normálneho stavu sexuálnej sféry. A táto farba je len výsledkom oxidácie sekrétov, ktoré vyčnievajú z vaginálnej dutiny.

Je dobré vedieť! Ak žena začala krvácať po 2 týždňoch po menštruácii, nie je vždy potrebné považovať ich za patologické. Farba tajomstva sa môže líšiť od priesvitnej po hnedastú, ale to nie je dôvod na paniku! Vo väčšine prípadov sú reprodukčné orgány pripravené na nadchádzajúcu menštruáciu.

Aké opatrenia treba v tejto situácii prijať

Ak má pacient krvný výtok týždeň po menštruácii alebo v akomkoľvek inom období cyklu, odporúča sa venovať pozornosť vedľajším klinickým príznakom choroby - prítomnosti bolesti v dolnom bruchu, stavu kože a sliznice vonkajších pohlavných orgánov, zmene pravidelnosti cyklu. Skúste tiež určiť trvanie symptómu. Vývoj ochorenia môže naznačovať takéto patologické prejavy:

 • uvoľňovanie veľkých krvných zrazenín
 • zmena tajomstva na hnisavú, penovú alebo gélovitú konzistenciu,
 • výskyt nepríjemného alebo zhnitého zápachu,
 • výskyt bolesti a bolesti v pošve,
 • silná bolesť v procese močenia.

Ak sa takéto problémy vyskytnú, nemali by ste veriť názorom iných a riadiť sa odporúčaniami ľudí, ktorí nemajú znalosti v oblasti gynekológie. Nepoužívajte žiadne lieky ani alternatívnu medicínu bez vymenovania špecialistu. Ak menštruácia prebehla načas, ale potom, čo začali prepúšťanie krvi, ktorá trvá viac ako 7 dní, navštívte kvalifikovaného lekára a prejdite si úplné vyšetrenie reprodukčného systému, ktorý predpísal.

Metódy diagnostiky a liečby porúch cyklu

Keď bol pacient vyšetrený gynekológom a zistila sa skutočnosť výskytu krvácania po menštruácii, mala by sa vykonať rad diagnostických vyšetrení. Lekár Vám odporučí ženu, aby absolvovala laboratórne testy a niektoré inštrumentálne techniky, ktoré pomôžu určiť príčinu nezdravého vylučovania. V tejto situácii odborníci odporúčajú takéto metódy diagnostiky chorôb:

 • kolposkopia,
 • bakteriálne vyšetrenie vylučovaných sekrétov, t
 • stanovenie hormonálneho krvného spektra,
 • hysteroskopia,
 • histologická analýza postihnutých tkanív
 • ultrazvuková metóda,
 • biopsia neoplaziem.

Na vyliečenie podobného problému je potrebné stanoviť presný dôvod, prečo je krvný výtok po menštruácii u konkrétneho pacienta. Niektoré patológie sexuálnej sféry môžu závisieť od veku ženy alebo spôsobu života.

Ak diagnostické výsledky ukazujú prítomnosť infekčného ochorenia, používajú sa antibakteriálne lieky so systémovým alebo lokálnym mechanizmom účinku (Amoxicilín, Gentamicín, Ceftriaxón). V tejto situácii sa tiež používajú protizápalové lieky (Ibuprofen, Diclofenac) a imunostimulanty (Immunal, Galavit, Bioven). V prípade benígnych nádorov alebo endometriózy sa vykonáva chirurgická liečba ochorenia. Malígne novotvary maternice a pošvy je možné liečiť až po konzultácii s onkológom. V prípade závažnej straty krvi dostávajú ženy pohotovostnú starostlivosť a dostávajú hemostatické látky (Etamzilat, Vikasol, Tranexam). Для общего укрепления здоровья представительницам прекрасного пола назначают прием витаминных лекарств и железосодержащих медикаментов (Мальтофер, Ликферр, Ферлатум, Фенюльс).

Starostlivá pozornosť na zdravie ich reprodukčného systému pomôže žene vyhnúť sa výskytu vážnych život ohrozujúcich chorôb. Výskyt krvácania po menštruácii môže viesť k rozvoju neplodnosti a iným nebezpečným komplikáciám! Preto, v rozpore s cyklom menštruácie, nezabudnite konzultovať túto záležitosť s odborníkom.

Čo by malo byť rozdelenie po menštruácii je normálne?

Normálne, v neprítomnosti zápalov a patologických procesov, vaginálna sekrécia, pri ktorej významnú úlohu hrajú veľké a malé žľazy umiestnené na prahu vagíny, ako aj žliazové bunky tela a krčka maternice, sa skladajú z buniek kontinuálne obnovovaného epitelu, mikroflóry a malého množstva bielych krviniek. Počas týždňa od začiatku cyklu sa zo zdravej ženy vylúči asi 0,06-0,08 g belšej. Sú mierne belavé alebo priehľadné, nemajú výrazný zápach a nevyvolávajú žiadne obavy.

Malo by sa však zdôrazniť, že množstvo a zloženie výtoku po menštruácii môžu byť ovplyvnené psychogénnymi faktormi, použitím týchto iných metód antikoncepcie, celkovým stavom tela, ako aj prítomnosťou gynekologických patológií.

Príčiny krvácania po menštruácii

 1. Porucha funkcie hormonálnych ovárií.

 2. Stres.
 3. Endokrinné patológie (hypofunkcia štítnej žľazy).
 4. Ukončenie alebo začatie užívania antikoncepcie.
 5. Ukončenie alebo začatie používania estrogénových činidiel.
 6. Použitie núdzovej antikoncepcie.
 7. Prítomnosť vnútromaternicového zariadenia.
 8. Poranenie ženského pohlavného ústrojenstva (tvrdý sex alebo deflorácia). Takéto akcie môžu spôsobiť poškodenie pošvy a viesť k výskytu krvácania (v tomto prípade po konci mesiaca na niekoľko dní sa môže uvoľniť viac krvi).
 9. Endometriálna hyperplázia (benígna proliferácia vnútornej vrstvy maternice). Najcharakteristickejším príznakom tejto patológie, ktorá sa vyskytuje u žien všetkých vekových kategórií, je výskyt necyklického krvného výboja po menštruácii alebo uprostred cyklu. Môžu byť veľmi hojní, s zrazeninami alebo menšie, rozmazané.
 10. Endometriálne polypy (fokálna varianta hyperplázie) vyplývajúce z zhoršenej hormonálnej funkcie vaječníkov. V tejto forme patológie je hlavnou sťažnosťou výskyt intermenštruačného krvácania.
 11. Ovariálne cystómy (benígne nádory, ktorých steny sú tvorené tkanivami ženských pohlavných žliaz).
 12. Leiomyóm maternice (benígny svalový nádor). Typickými príznakmi tohto ochorenia sú hypermenorea a intermenštruačné krvácanie, vrátane tých, ktoré sa vyskytujú bezprostredne po menštruácii.
 13. Dysfunkčné krvácanie z maternice. Je to patologický stav, ktorý nie je spojený s organickými zmenami v oblasti ženských pohlavných orgánov. Vyskytuje sa v dôsledku funkčných porúch v hypatolamo-hypofyzárno-vaječníkovom systéme a je charakterizovaný výskytom acyklického krvácania.
 14. Ektopia (erózia) krčka maternice. Toto ochorenie sa vyskytuje v dôsledku premiestnenia cylindrického epitelu maternice do vaginálnej časti. V tomto prípade sa pacienti sťažujú na kontaktný výboj v ktorejkoľvek fáze lunárneho cyklu.
 15. Sexuálne prenosné choroby. Sexuálne infekcie v zriedkavých prípadoch môžu spôsobiť krvácanie po menštruácii.
 16. Rakovina krčka maternice, ako aj iné zhubné nádory reprodukčných orgánov. Medzi najcharakteristickejšie príznaky tohto strašného ochorenia patrí výskyt krvácania v období medzi obdobiami (vrátane začiatku cyklu), ako aj po pohlavnom styku.
 17. Znamenie ovulácie v minulosti. Niekedy výtok s krvou, vznikajúci bezprostredne po ukončení menštruácie (samozrejme, ak nie sú sprevádzané nepohodlím a bolesťou), môže signalizovať poslednú ovuláciu. Takéto vypúšťania trvajú najviac 72 hodín, nie sú hojné a nevyžadujú použitie špeciálnych hygienických výrobkov.
 18. Obdobie po menopauze. U žien vo veku 45-50 rokov môže krvácanie po menštruácii signalizovať hormonálne poruchy spojené so zmenami funkcie vaječníkov súvisiacimi s vekom.

Špinenie po menštruácii: čo robiť?

Po prvé, mali by ste sa upokojiť a sústrediť, aby ste správne posúdili situáciu, ako aj, ak je to možné, zistili súvisiace symptómy.

Ak sa u ženy vyvinie dostatočne silné krvácanie, je potrebná neodkladná odborná pomoc.

Po výskyte krvácania po menštruácii, najmä ak sa vyskytujú pravidelne, po ich ukončení bude múdrejší konzultovať s gynekológom.

Pin
Send
Share
Send
Send