Hygiena

Charakteristika hlavných fáz menštruačného cyklu

Pin
Send
Share
Send
Send


Menštruácia je druh reakcie tela zdravej pohlavne zrelej ženy na cyklické zmeny v hormonálnom pozadí a priebeh najzložitejších fyziologických procesov. Aby žena úspešne vyprodukovala dieťa, bezpečne vydržala obdobie tehotenstva a porodila zdravé dieťa, telo krásnej polovice ľudstva má najkomplexnejší systém cyklických transformácií regulovaných hormónmi.

Počas nasledujúceho menštruačného cyklu sa telo zdravej ženy pripravuje na nástup tehotenstva. Celá časť cyklu je rozdelená do niekoľkých rôznych fáz (období).

Vo väčšine prípadov trvá cyklus 28 kalendárnych dní. Je však potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že pre každú jednotlivú ženu zostáva trvanie cyklu dostatočne individuálne. Za normálne sa považuje, ak je toto obdobie 21 - 35 dní. Mimoriadne dôležité je venovať pozornosť konštantnosti tohto obdobia v priebehu celého veku dieťaťa. Prípustná doba odchýlky je obdobie nepresahujúce 3 dni. Dôležitým ukazovateľom je aj množstvo krvácania a všeobecná pohoda krásnej polovice ľudstva v tomto období. Ihneď dávajte pozor a zaregistrujte sa na konzultáciu s odborným gynekológom, aby ste zistili akékoľvek negatívne zmeny v predtým vytvorenom rytme alebo príznaky zhoršenia pohody. Takáto starostlivá starostlivosť o ich zdravie je mimoriadne dôležitá. Koniec koncov, aj tie najmenšie negatívne zmeny môžu byť prvými príznakmi nástupu vážnej choroby.

V neprítomnosti fyziologických (alebo hormonálnych) porúch sa každá fáza vždy nahrádza v cyklickom poradí. To pomáha zabezpečiť vývoj vajíčka a potom pripraviť ženské telo na možné počatie a následné tehotenstvo. Cyklus je považovaný za obdobie od prvého pravidelného krvácania až do nasledujúceho.

Cyklus je rozdelený do troch fáz:

Menštruačná (folikulárna) fáza otvára cyklus, je charakterizovaná nástupom krvácania z tela maternice, ku ktorému dochádza v dôsledku odmietnutia hornej (slizničnej) vrstvy endometriálneho tkaniva. Nástup tejto fázy naznačuje, že žena nemohla otehotnieť. Prvé menštruačné krvácanie sa vyskytuje u dievčat vo vekovej skupine 11-13 rokov. Jeho lekárske povolanie sa zvyčajne nazýva "menarche". Krvácanie je vzácne a naopak dosť hojné. Väčšina žien v tomto období pociťuje takéto ochorenia, ako napríklad: všeobecný pokles vitality a bolesti v spodnej časti brucha. Ak sa v ženskom tele nevyskytlo žiadne hormonálne zlyhanie a iba jeden folikul dozrel v ženskom tele, potom počas nástupu menštruácie žena nemôže otehotnieť, pretože neexistujú vhodné podmienky na fixáciu a rozdelenie oplodneného vajíčka do maternice. Toto je najdlhšia etapa a pre koncepciu je to najdôležitejšie. Potom, čo je menštruačné krvácanie kompletné, endometriálne tkanivo, výstelka maternice z vnútra pod vplyvom estrogénu sa môže začať objavovať znova. Okrem toho folikuly stimulujúci hormón začína aktivovať rast a následný vývoj folikulu vo vaječníku. Folikul obsahuje vaječnú bunku a na konci druhej fázy bude úplne pripravený oplodniť vaječnú bunku aspoň 1 folikul. Táto fáza cyklu je predbežnou etapou výskytu možného tehotenstva. V priebehu tejto fázy sa môže vyskytnúť opuch a citlivosť prsných žliaz, vaginálne výtoky môžu byť dosť hojné, ale mali by byť transparentné. Je to spôsobené tým, že zvyšujúca sa hladina hormónu estrogénu zaisťuje výskyt sekrécie cervikálnej sliznice potrebnej na urýchlenie prenikania spermií do maternice.

Fáza ovulácie spravidla netrvá dlhšie ako 2 dni v rade. Počas tohto obdobia pod vplyvom hormónu estrogénu v ženskom tele prichádza hormonálny vrchol. Tento stav prispieva k rozvoju luteinizačnej látky vo vnútri hypofýzy. V priebehu tejto fázy sa dominantné folikuly lámu. Potom vajíčko, ktoré je úplne pripravené na začiatok oplodnenia, prechádza do brušnej dutiny. V priebehu fázy ovulácie sa v ženskom tele môže vyskytnúť malé krvácanie z vaginálneho výtoku. Toto obdobie sa považuje za najvýhodnejšie pre oplodnenie vajíčka. Okrem toho, v období od 12. do 15. dňa cyklu môže žena cítiť obzvlášť silnú sexuálnu túžbu.

Luteálna fáza pokračuje od začiatku ovulácie až po nástup hlavného menštruačného krvácania. Folikul akumuluje v ňom luteinizovaný hormón a premieňa sa na žlté telo, ktoré aktívne uvoľňuje hormóny estrogén a progesterón do krvi ženy. Telo ženy je stále plne pripravené na vstup mužského spermatazoidu a následné oplodnenie vajíčka. Ak dôjde k otehotneniu, progesterón vo vnútri corpus luteum sa uvoľní do ženskej krvi, kým sa nevytvorí placenta. Ak neexistuje koncepcia, hladina hormónov sa zníži a začne ďalší menštruačný cyklus, ktorý bude pozostávať zo 4 vyššie uvedených fáz.

Kedy môžu výkyvy menštruačného cyklu?

Cyklus menštruácie, ktorého normálne obdobie je v rozsahu od 21 do 35 dní. Môže však vybočiť z rytmu, buď bez ďalších dôvodov, alebo z rôznych fyziologických dôvodov. Sú považované za normu „skokov“ cyklu u dievčat adolescentnej vekovej skupiny alebo počas čakacieho obdobia menopauzy. Všetky ďalšie významné zmeny v načasovaní menštruačného cyklu môžu byť symptómom vývoja fyziologickej poruchy.

Ovplyvniť načasovanie menštruačného cyklu môže:

Infekčné ochorenia. Okrem toho medzi nimi nie sú len sexuálne prenosné choroby, sexuálne prenosné choroby. Zlé hygienické postupy, použitie tampónov počas menštruačného krvácania, kontaminovaná voda, kontakt s ľuďmi trpiacimi infekčnými chorobami môže vyvolať infekciu pohlavných orgánov.

Porušenie štítnej žľazy a nadobličiek. Tieto životne dôležité orgány hrajú dôležitú úlohu pri správnej tvorbe hormonálnych hladín, čo priamo ovplyvňuje trvanie cyklu. V takýchto prípadoch, aby sa stabilizoval menštruačný cyklus, budete musieť podstúpiť vyšetrenie a liečbu endokrinológom,

Poruchy psychologických problémov vo forme dlhodobého stresu a depresie môžu tiež spôsobiť vážne výkyvy menštruácie. Ak chcete obnoviť cyklus, musíte udržiavať svoj psycho-emocionálny stav v stabilnom stave,

Dlhodobé lieky. V tomto prípade, na obnovenie cyklu, budete musieť zrušiť liek a čakať nejaký čas,

Prísna strava alebo dehydratácia. V tomto prípade bude telo nútené zachrániť svoje zdroje, ktoré môžu tiež znížiť menštruačný cyklus alebo úplne zastaviť menštruáciu, čo spôsobuje skorú menopauzu,

Trvalé otravy tela alkoholickými nápojmi, tabakovým dymom alebo omamnými látkami,

Dedičná predispozícia V niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť poruchy bez zjavného dôvodu.

Čo ešte potrebujete vedieť o vlastnostiach menštruačného cyklu?

Po zvážení každej fázy menštruačného cyklu pri absencii nezrovnalostí je potrebné pripomenúť, že vo väčšine prípadov sa každá z fáz zriedka začína v presne určenom čase. A to nie je vždy spojené s prítomnosťou akejkoľvek choroby. Aj pri absencii vážnych porušení si telo každej ženy zachováva svoju individualitu. Navyše, každý menštruačný cyklus je tak jemný a mnohostranný proces, že proces jeho toku môže závisieť od mnohých faktorov.

Vážne výkyvy cyklu však budú mať nevyhnutne negatívny vplyv na fungovanie mozgu, na stav nervového systému, ako aj na orgány, ktoré produkujú potrebné hormóny - hlavné sú nadobličky a štítna žľaza. Preto, aby ste si udržali svoju pohodu a vyhli sa rozvoju závažných ochorení, musíte vynaložiť úsilie na odstránenie všetkých možných faktorov, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť načasovanie a trvanie menštruačného krvácania, ktoré by sa mohlo drasticky zmeniť alebo časový interval medzi periódami.

Tag cloud

ADH - antidiuretický hormón
ACTH - Kortikoliberín
ARG-Gn - agonista uvoľňujúci hormón gonadotropínov
LH - luteinizačný hormón
OP - oxyprogesterón
RG-Gn - uvoľňujúci hormón gonadotropinov
STG - somatoliberín
VEGF - vaskulárny endotelový rastový faktor
TSH - hormón stimulujúci štítnu žľazu (tyreoliberín)
FSH - folikuly stimulujúci hormón
FFR - fibroplastický rastový faktor

Normálny menštruačný cyklus

mesiačiky - Toto je krvácanie z ženského genitálneho traktu, periodicky vyplývajúce z odmietnutia funkčnej vrstvy endometria na konci dvojfázového menštruačného cyklu.

Komplex cyklických procesov, ktoré sa vyskytujú v ženskom tele a externe sa prejavujú menštruáciou, sa nazýva menštruačný cyklus. Menštruácia začína ako reakcia na zmeny hladiny steroidov produkovaných vaječníkmi.

Klinické príznaky normálneho menštruačného cyklu

Trvanie menštruačného cyklu v aktívnom reprodukčnom období ženy je v priemere 28 dní. Doba cyklu od 21 do 35 dní sa považuje za normálnu. Počas puberty a menopauzy sa pozorujú veľké medzery, ktoré môžu byť prejavom anovulácie, ktorá sa môže vyskytnúť najčastejšie v tomto čase.

Menštruácia zvyčajne trvá 3 až 7 dní, množstvo krvi je zanedbateľné. Skrátenie alebo predĺženie menštruačného krvácania, ako aj výskyt malej alebo ťažkej menštruácie môže byť prejavom mnohých gynekologických ochorení.

Charakteristika normálneho menštruačného cyklu:

Trvanie: 28 ± 7 dní

Trvanie menštruačného krvácania: 4 ± 2 dni,

Množstvo straty krvi počas menštruácie: 20-60 ml*,

Priemerná strata železa: 16 mg

*95 percent zdravých žien s každou menštruáciou stráca menej ako 60 ml krvi. Strata krvi viac ako 60-80 ml sa kombinuje so znížením hladiny hemoglobínu, hematokritu a železa v sére.

Fyziológia menštruačného krvácania:

Bezprostredne pred menštruáciou sa vyvíja výrazný spazmus špirálových arteriol. Po dilatácii špirálových arteriol začína menštruačné krvácanie. Spočiatku je adhézia krvných doštičiek v cievach endometria potlačená, ale v dôsledku transudácie krvi sú poškodené konce ciev utesnené intravaskulárnym trombusom, ktorý pozostáva z krvných doštičiek a fibrínu. 20 hodín po nástupe menštruácie, keď väčšina endometria už bola odtrhnutá, sa vyvíja výrazný spazmus špirálových arteriol, v dôsledku čoho sa dosiahne hemostáza. Regenerácia endometria začína 36 hodín po nástupe menštruácie, napriek tomu, že odmietnutie endometria ešte nie je úplne ukončené.

Regulácia menštruačného cyklu je komplexný neurohumorálny mechanizmus, ktorý sa vykonáva za účasti 5 hlavných častí nariadenia. Medzi ne patria: mozgová kôra, subkortikálne centrá (hypotalamus), hypofýza, pohlavné orgány, periférne orgány a tkanivá (maternica, vajíčkovody, vagína, prsné žľazy, vlasové folikuly, kosti, tukové tkanivo). Tieto sa nazývajú cieľové orgány, kvôli prítomnosti receptorov, ktoré sú citlivé na pôsobenie hormónov, ktoré vaječník produkuje počas menštruačného cyklu. Cytozolreceptory - receptory cytoplazmy, majú prísnu špecificitu pre estradiol, progesterón, testosterón, zatiaľ čo jadrové receptory môžu byť akceptormi molekúl, ako sú inzulín, glukagón, aminopeptidy.

Receptory pohlavných hormónov sa nachádzajú vo všetkých štruktúrach reprodukčného systému, ako aj v centrálnom nervovom systéme, koži, tukovom a kostnom tkanive a prsnej žľaze. Molekula voľného steroidného hormónu je zachytená špecifickým cytosolreceptorom proteínovej povahy, výsledný komplex je translokovaný do bunkového jadra. V jadre sa objavuje nový komplex s jadrovým proteínovým receptorom, ktorý sa viaže na chromatín, ktorý reguluje transkripciu mRNA, ktorá sa podieľa na syntéze špecifického tkanivového proteínu. Intracelulárny mediátor - cyklická kyselina adenozínmonofosforečná (cAMP) reguluje metabolizmus v bunkách cieľového tkaniva v súlade s potrebami tela v reakcii na účinky hormónov. Množstvo steroidných hormónov (približne 80% je v krvi a transportuje sa vo viazanej forme. Ich transport sa uskutočňuje špeciálnymi proteínmi - globulínmi viažucimi steroidy a nešpecifickými transportnými systémami (albumín a červené krvinky). V viazanej forme sú steroidy neaktívne, preto globulíny, albumín a erytrocyty môžu byť považované za druh tlmivého systému, ktorý riadi prístup steroidov k receptorom cieľových buniek.

Cyklické funkčné zmeny, ktoré sa vyskytujú v tele ženy, možno rozdeliť na zmeny v systéme hypotalamus-hypofýza-vaječníky (vaječníkový cyklus) a maternice, predovšetkým v sliznici (cyklus maternice).

Spolu s tým sa spravidla vyskytujú cyklické posuny vo všetkých orgánoch a systémoch ženy, najmä v centrálnom nervovom systéme, kardiovaskulárnom systéme, termoregulačnom systéme, metabolických procesoch atď.

hypotalamus

Hypotalamus je časť mozgu, ktorá sa nachádza nad optickou chiasmou a tvorí spodnú časť tretej komory. Je to stará a stabilná zložka centrálneho nervového systému, ktorej celková organizácia sa v procese ľudskej evolúcie zmenila len málo. Štrukturálne a funkčne je hypotalamus spojený s hypofýzou. Rozlišujú sa tri oblasti hypotalamu: predné, zadné a stredné. Každá oblasť je tvorená jadrami - zoskupeniami neurónov určitého typu.

Okrem hypofýzy, hypotalamus ovplyvňuje limbický systém (amygdala, hippocampus), talamus, most. Tieto oddelenia tiež priamo alebo nepriamo ovplyvňujú hypotalamus.

Hypotalamus vylučuje liberíny a statíny. Tento proces je regulovaný hormónmi, ktoré uzatvárajú tri slučky spätnej väzby: dlhé, krátke a ultrakrátke. Dlhá slučka spätnej väzby je poskytovaná cirkulujúcimi pohlavnými hormónmi, ktoré sa viažu na zodpovedajúce receptory v hypotalame, krátkom: hormóny adenohypofýzy, ultrakrátka: liberíny a statíny. Liberín a statíny regulujú aktivitu adenohypofýzy. Gonadoliberín stimuluje vylučovanie LH a FSH, kortikoliberínu - ACTH, somatoliberínu (STH), tyreoliberínu (TSH). Okrem liberínu a statínov sa v hypotalame syntetizujú antidiuretické hormóny a oxytocín. Tieto hormóny sú transportované do neurohypofýzy, z ktorej vstupujú do krvi.

Na rozdiel od kapilár iných oblastí mozgu sú kapiláry lievika hypotalamu fenestrované. Tvoria primárnu kapilárnu sieť portálového systému.

V 70. - 80. rokoch. Uskutočnila sa séria experimentálnych prác na opiciach, ktoré umožnili odhaliť rozdiely vo funkcii neurosekretorických štruktúr hypotalamu primátov a hlodavcov. U primátov a ľudí sú oblúkové jadrá mediobasálneho hypotalamu jediným miestom tvorby a vylučovania RH-LH zodpovedného za gonadotropnú funkciu hypofýzy. Sekrécia RG-LH je geneticky programovaná a vyskytuje sa v určitom pulzujúcom rytme s frekvenciou približne raz za hodinu. Tento rytmus sa nazýva tsirkhoral (sentry). Oblasť oblúkových jadier hypotalamu sa nazýva oblúkový oscilátor. Circhorálna povaha sekrécie WG-LH bola potvrdená priamym určením v krvi portálneho systému stonky hypofýzy a krčnej žily u opíc av krvi žien s ovulačnými cyklami.

Hypothalamus hormóny

Uvoľňujúci hormón LH je izolovaný, syntetizovaný a podrobne opísaný. Doteraz nebolo možné izolovať a syntetizovať folliberín. RG-LH a jeho syntetické analógy majú schopnosť stimulovať uvoľňovanie LH a FSH z prednej hypofýzy, preto sa teraz používa jeden termín pre hypotalamické gonadotropné látky, uvoľňujúci hormón gonadotropínov (RG-Gn).

Gnadoliberín stimuluje sekréciu FSH a LH. Je to dekapeptid vylučovaný neurónmi lievikového jadra. Gonadoliberín nie je vylučovaný kontinuálne, ale v pulznom režime. Je veľmi rýchlo zničený proteázami (polovičná deštrukcia trvá 2 až 4 minúty), takže jej impulzy musia byť pravidelné. Frekvencia a amplitúda emisií GnRH sa menia počas menštruačného cyklu. Folikulárna fáza je charakterizovaná častými výkyvmi malej amplitúdy hladiny gonadoliberínu v sére. Na konci folikulárnej fázy sa zvyšuje frekvencia a amplitúda oscilácií a potom klesá počas luteálnej fázy.

Hypofýza

В гипофизе выделяют две доли: переднюю – аденогипофиз и заднюю – нейрогипофиз. Ней­рогипофиз имеет нейрогенное происхождение и представляет продолжение воронки гипоталамуса. Нейрогипофиз кровоснабжается из нижних гипофизарных артерий. Adenohypofýza sa vyvíja z ektodermu kapsy Ratke, preto sa skladá z glandulárneho epitelu a nemá priame spojenie s hypotalamom. Liberíny a statíny syntetizované v hypotalame vstupujú do adenohypofýzy cez špeciálny portálový systém. To je hlavným zdrojom prekrvenia adenohypofýzy. Krv v portálovom systéme vstupuje hlavne cez horné tepny hypofýzy. V oblasti lievika hypotalamu tvoria primárnu kapilárnu sieť portálového systému, z ktorého sa tvoria portálne žily, ktoré vstupujú do adenohypofýzy a vedú k vzniku sekundárnej kapilárnej siete. Možný spätný tok krvi cez portálový systém. Vlastnosti krvného zásobovania a neprítomnosť hematoencefalickej bariéry v oblasti lievika hypotalamu poskytujú obojsmerné spojenie medzi hypotalamom a hypofýzou. V závislosti od farbenia hematoxylínom a eozínom sú sekrečné bunky adenohypofýzy rozdelené na chromofilné (acidofilné) a bazofilné (chromofóbne). Kysofilné bunky vylučujú rastový hormón a prolaktín, bazofilné bunky - FSH, LH, TSH, ACTH

Hormóny hypofýzy

V adenohypofýze tvoria STH, prolaktín, FSH, LH, TSH a ACTH. FSH a LH regulujú sekréciu pohlavných hormónov, TSH - vylučovanie hormónov štítnej žľazy, ACTH - vylučovanie hormónov nadobličiek. STG stimuluje rast, má anabolický účinok. Prolaktín stimuluje rast prsných žliaz počas tehotenstva a dojčenia po pôrode.

LH a FSH sú syntetizované gonadotropnými bunkami adenohypofýzy a hrajú dôležitú úlohu vo vývoji ovariálnych folikulov. Štruktúrou sa označujú ako glykoproteíny. FSH stimuluje rast folikulov, proliferácia buniek granulózy indukuje tvorbu receptorov LH na povrchu buniek granulosy. Pod vplyvom FSH sa zvyšuje obsah aromatázy v dozrievajúcom folikule. LH stimuluje tvorbu androgénov (prekurzorov estrogénov) v tech-bunkách, spolu s FSH podporuje ovuláciu a stimuluje syntézu progesterónu v luteinizovaných bunkách granulovanej ovulácie folikulov.

Sekrécia LH a FSH je variabilná a modulovaná ovariálnymi hormónmi, najmä estrogénom a progesterónom.

Nízka hladina estrogénu má teda supresívny účinok na LH, zatiaľ čo vysoká stimuluje jeho produkciu hypofýzou. V neskorej folikulárnej fáze je hladina estrogénov v sére dosť vysoká, pozitívny spätnoväzobný efekt je trojnásobný, čo prispieva k tvorbe preovulačného vrcholu PH. Naopak, počas liečby kombinovanými antikoncepciami je hladina estrogénu v krvnom sére v medziach, ktoré určujú negatívnu spätnú väzbu, čo vedie k zníženiu obsahu gonadotropínov.

Mechanizmus pozitívnej spätnej väzby vedie k zvýšeniu koncentrácie receptorov a produkcii WG-H.

Na rozdiel od účinku estrogénu majú nízke hladiny progesterónu pozitívnu spätnú väzbu na sekréciu LH a FSH hypofýzou. Takéto stavy existujú bezprostredne pred ovuláciou a vedú k uvoľneniu FSH. Vysoká hladina progesterónu, ktorá je zaznamenaná v luteálnej fáze, znižuje produkciu hypofýzy gonadotropínov. Malé množstvo progesterónu stimuluje uvoľňovanie gonadotropínov na úrovni hypofýzy. Negatívny účinok spätnej väzby progesterónu sa prejavuje znížením produkcie WG-H a znížením citlivosti na WG-H na úrovni hypofýzy. Pozitívny spätný účinok progesterónu sa vyskytuje na hypofýze a zahŕňa zvýšenú citlivosť na WG-H. Estrogény a progesterón nie sú jedinými hormónmi, ktoré ovplyvňujú vylučovanie gonadotropínov hypofýzou. Rovnaký účinok má hormóny inhibín a aktivín. Inhibín potláča sekréciu hypofýzy FSH, aktivín ju stimuluje.

prolaktín Je polypeptid pozostávajúci z 198 aminokyselinových zvyškov syntetizovaných laktotropnými bunkami adenohypofýzy. Sekrécia prolaktínu je kontrolovaná dopamínom. Je syntetizovaný v hypotalame a inhibuje sekréciu prolaktínu. Prolaktín má rôzny účinok na ženské telo. Jej hlavnou biologickou úlohou je rast mliečnych žliaz a regulácia laktácie. Má tiež tuk mobilizujúci účinok a má hypotenzívny účinok. Zvýšená sekrécia prolaktínu je jednou zo spoločných príčin neplodnosti, pretože zvýšenie jeho hladiny v krvi inhibuje steroidogenézu vo vaječníkoch a rozvoj folikulov.

oxytocín - peptid pozostávajúci z 9 aminokyselinových zvyškov. Vzniká v neurónoch makrocelulárnej časti paraventrikulárnych jadier hypotalamu. Hlavnými cieľmi oxytocínu u ľudí sú vlákna hladkého svalstva maternice a myoepiteliálne bunky prsných žliaz.

Antidiuretický hormón (ADH) je peptid pozostávajúci z 9 aminokyselinových zvyškov. Je syntetizovaný v neurónoch supraoptického jadra hypotalamu. Hlavná funkcia ADH - regulácia bcc, krvný tlak, osmolalita plazmy.

Cyklus vaječníkov

Vaječníky podstúpia tri fázy menštruačného cyklu:

  1. folikulárna fáza
  2. ovulácie,
  3. luteálna fáza.

Folikulárna fáza:

Jedným z vrcholov folikulárnej fázy menštruačného cyklu je vývoj vajíčka. Vaječník ženy je komplexný orgán pozostávajúci z mnohých zložiek, ktorého výsledkom je interakcia pohlavných steroidných hormónov a vajíčko je pripravené na oplodnenie v reakcii na cyklickú sekréciu gonadotropínov.

Hormonálna aktivita od preantrálneho k peri-ovulačnému folikulu je opísaná ako „dvojbunková, dve gonadotropínové“ teórie. Steroidogenéza sa vyskytuje v dvoch bunkách folikulu: v bunkách buniek a granulózy. V bunkách Theca stimuluje LH produkciu androgénov z cholesterolu. V bunkách granulosy FSH stimuluje konverziu výsledných androgénov na estrogény (aromatizácia). Okrem aromatizačného účinku je FSH zodpovedný aj za proliferáciu buniek granulosy. Hoci sú pri vývoji ovariálnych folikulov známe aj iné mediátory, táto teória je základom pre pochopenie procesov prebiehajúcich vo vaječníkovom folikule. Bolo zistené, že pre normálny cyklus s dostatočnou hladinou estrogénu sú potrebné oba hormóny.

Produkcia androgénov vo folikuloch môže tiež regulovať vývoj preanthral folikulu. Nízka hladina androgénov zvyšuje proces aromatizácie, preto zvyšuje produkciu estrogénu a naopak, vysoko inhibuje proces aromatizácie a spôsobuje atresiu folikulov. Rovnováha FSH a LH je nevyhnutná pre včasný vývoj folikulu. Optimálny stav pre počiatočné štádium vývoja folikulov je nízky LH a vysoký FSH, ktorý sa vyskytuje na začiatku menštruačného cyklu. Ak je hladina LH vysoká, bunky theky produkujú veľké množstvo androgénov, čo spôsobuje atresiu folikulov.

Výber dominantného folikulu

Rast folikulov je sprevádzaný sekréciou pohlavných steroidných hormónov pod vplyvom LH a FSH. Tieto gonadotropíny chránia preanthral folikulovú skupinu pred atresiou. Normálne sa však len jeden z týchto folikulov vyvíja na preovulačný systém, ktorý sa potom uvoľňuje a stáva sa dominantným.

Dominantný folikul v strednej folikulárnej fáze je najväčší a najviac vyvinutý vo vaječníkoch. Už v prvých dňoch menštruačného cyklu má priemer 2 mm a do 14 dní v čase ovulácie sa zvyšuje v priemere na 21 mm. Počas tejto doby dochádza k 100-násobnému zvýšeniu objemu folikulárnej tekutiny, pričom počet buniek granulosy, ktoré obložili základnú membránu, sa zvyšuje z 0,5x106 na 50x106. Taký folikul má najvyššiu aromatizačnú aktivitu a najvyššiu koncentráciu FSH-indukovaných receptorov pre LH, preto dominantný folikul vylučuje najvyššie množstvo estradiolu a inhibínu. Ďalej, inhibín zvyšuje syntézu androgénov pod vplyvom LH, čo je substrát pre syntézu estradiolu.

Na rozdiel od hladiny FSH, ktorá sa znižuje so zvyšujúcou sa koncentráciou estradiolu, hladina LH naďalej rastie (v nízkych koncentráciách estradiol inhibuje sekréciu LH). Je to predĺžená estrogénová stimulácia, ktorá pripravuje ovulačný pík LH. Súčasne sa pripravuje dominantný folikul na ovuláciu: počet LH receptorov sa zvyšuje na granulovaných bunkách pri lokálnom pôsobení estrogénov a FSH. Uvoľňovanie LH vedie k ovulácii, tvorbe žltého tela a zvýšeniu sekrécie progesterónu. Ovulácia nastáva 10 - 12 hodín po vrchole LH alebo 32 - 35 hodín po začiatku zvyšovania jeho hladiny. Zvyčajne len jeden folikul ovuluje.

Počas výberu folikulov sa hladiny FSH znižujú v reakcii na negatívny účinok estrogénov, preto dominantný folikul je jediný, ktorý sa naďalej vyvíja s klesajúcou hladinou FSH.

Spojenie ovárií s hypofýzou je rozhodujúce pri výbere dominantného folikulu a pri rozvoji atrézie zostávajúcich folikulov.

Inhibín a aktivín

Rast a vývoj vajíčka, fungovanie corpus luteum nastáva, keď sa vzájomne ovplyvňujú autokrinné a parakrinné mechanizmy. Treba poznamenať dva folikulárne hormóny, ktoré hrajú významnú úlohu pri steroidogenéze, inhibíne a aktivíne.

Inhibín je peptidový hormón produkovaný granulóznymi bunkami rastúcich folikulov, čo znižuje produkciu FSH. Ovplyvňuje tiež syntézu androgénov vo vaječníkoch. Inhibín ovplyvňuje folikulogenézu nasledovne: redukuje FSH na úroveň, pri ktorej sa vyvíja iba dominantný folikul.

Aktivín je peptidový hormón produkovaný v granulóznych bunkách folikulov a hypofýzy. Podľa niektorých autorov je aktivín produkovaný aj placentou. Aktivín zvyšuje produkciu FSH hypofýzou, zvyšuje proces viazania FSH na bunky granulosy.

Rastové faktory podobné inzulínu

Rastové faktory podobné inzulínu (IGF-1 a IGF-2) sa syntetizujú v pečeni pod vplyvom rastového hormónu a prípadne v granulárnych bunkách folikulov, ktoré pôsobia ako parakrínové regulátory. Pred ovuláciou sa zvyšuje obsah IGF-1 a IGF-2 vo folikulárnej tekutine zvýšením množstva tekutiny v dominantnom folikule. IGF-1 sa podieľa na syntéze estradiolu. IGF-2 (epidermálne) inhibuje syntézu steroidov vo vaječníkoch.

ovulácie:

Vrchol LL ovulácie vedie k zvýšeniu koncentrácie prostaglandínov a proteázovej aktivity vo folikule. Samotný proces ovulácie je ruptúra ​​dominantnej folikulárnej bazálnej membrány a krvácanie zo zničených kapilár obklopujúcich tieto bunky. Zmeny v stene preovulačného folikulu, zabezpečujúce jeho riedenie a ruptúru, sa vyskytujú pod vplyvom enzýmu kolagenázy a prostaglandíny obsiahnuté vo folikulárnej tekutine, proteolytické enzýmy vytvorené v granulárnych bunkách, oxytocín a relaxín tiež hrajú úlohu. V dôsledku toho sa v stene folikulu vytvorí malá diera, cez ktorú vajce pomaly opúšťa. Priame merania ukázali, že tlak vo folikule sa počas ovulácie nezvyšuje.

Na konci folikulárnej fázy FSH pôsobí na receptory LH v bunkách granulosy. Estrogény sú v tomto zmysle základným kofaktorom. S rozvojom dominantného folikulu sa zvyšuje produkcia estrogénu. Výsledkom je, že produkcia estrogénu postačuje na dosiahnutie sekrécie hypofyzárneho LH, čo vedie k zvýšeniu jeho hladiny. Nárast nastáva veľmi pomaly na začiatku (od 8. do 12. dňa cyklu), potom rýchlo (po 12. dni cyklu). Počas tejto doby LH aktivuje luteinizáciu buniek granulosy v dominantnom folikule. Preto sa uvoľňuje progesterón. Ďalej progesterón zvyšuje účinok estrogénu na sekréciu hypofýzy LH, čo vedie k zvýšeniu jeho hladiny.

Ovulácia sa objaví do 36 hodín od začiatku zvýšenia LH. Určenie uvoľňovania LH je jednou z najlepších metód, ktorá určuje ovuláciu a vykonáva sa pomocou zariadenia "determinant ovulácie".

Perovulačný vrchol FSH pravdepodobne nastáva ako výsledok pozitívneho účinku progesterónu. Okrem zvýšenia hladín LH, FSH a estrogénov sa počas ovulácie tiež pozoruje zvýšenie hladín androgénu v sére. Tieto androgény sa uvoľňujú v dôsledku stimulačného účinku LH na tech-bunky, najmä v dominantnom folikule.

Zvýšenie obsahu androgénu má vplyv na zlepšenie libida, čo potvrdzuje, že toto obdobie je u žien najúrodnejšie.

Hladiny LH stimulujú meiózu po vstupe spermie do vajíčka. Keď je oocyt vylučovaný z vaječníkov do ovulácie, stena folikulu je zničená. Je regulovaný LH, FSH a progesterónom, ktoré stimulujú aktivitu proteolytických enzýmov, ako sú aktivátory plazminogénu (ktoré vylučujú plazmín, stimulujú aktivitu kolagenázy) a prostaglandíny. Prostaglandíny nielen zvyšujú aktivitu proteolytických enzýmov, ale tiež prispievajú k vzniku zápalovej reakcie v stene folikulu a stimulujú aktivitu hladkých svalov, čo prispieva k uvoľňovaniu oocytu.

Dôležitosť prostaglandínov v procese ovulácie je dokázaná štúdiami, ktoré určujú, že zníženie uvoľňovania prostaglandínu môže viesť k oneskoreniu uvoľňovania oocytu z vaječníkov počas normálnej steroidogenézy (syndróm nedostatočne vyvinutého luteinizovaného folikulu - SNLF). Keďže SNLF je často príčinou neplodnosti, ženám, ktoré chcú otehotnieť, sa odporúča vyhnúť sa užívaniu syntetizátorov syntetizovaných prostaglandínom.

Luteálna fáza:

Štruktúra žltého tela

Po uvoľnení vajíčka z vaječníkov do dutiny folikulu rýchlo rastú kapiláry, bunky granulózy podliehajú luteinizácii: zvýšenie ich cytoplazmy a tvorba lipidových inklúzií. Granulárne bunky a tektotéria tvoria žlté telo - hlavný regulátor luteálnej fázy menštruačného cyklu. Bunky, ktoré tvoria stenu folikulu, akumulujú lipidy a žltý pigmentový luteín a začínajú vylučovať progesterón, estradiol-2, inhibín. Silná cievna sieť podporuje vstup žltých telesných hormónov do systémového obehu. Kompletné corpus luteum sa vyvíja len v prípadoch, keď sa v preovulačnom folikule vytvorí adekvátny počet buniek granulosy s vysokým obsahom LH receptorov. Zvýšenie veľkosti corpus luteum po ovulácii nastáva hlavne v dôsledku zvýšenia veľkosti buniek granulosy, zatiaľ čo ich počet sa nezvyšuje v dôsledku neprítomnosti mitóz. U ľudí vylučuje corpus luteum nielen progesterón, ale aj estradiol a androgény. Mechanizmy regresie corpus luteum nie sú dobre známe. Je známe, že prostaglandíny majú luteolytický účinok.

Obr. Ultrazvukový obraz "kvitnúceho" žltého tela počas tehotenstva 6 týždňov. 4 dni. Režim mapovania energie.

Hormonálna regulácia luteálnej fázy

Ak sa tehotenstvo nevyskytne, objaví sa involúcia corpus luteum. Tento proces je regulovaný negatívnym spätnoväzbovým mechanizmom: hormóny (progesterón a estradiol) vylučované corpus luteum pôsobia na gonadotropné bunky hypofýzy, inhibujú sekréciu FSH a LH. Sekrécia FSH tiež inhibuje inhibíciu. Zníženie hladín FSH, ako aj lokálny účinok progesterónu inhibuje vývoj skupiny primordiálnych folikulov.

Existencia corpus luteum závisí od úrovne sekrécie LH. Keď klesá, zvyčajne 12-16 dní po ovulácii, dochádza k involúcii corpus luteum. Na jeho mieste sa tvorí biele telo. Mechanizmus involúcie nie je známy. S najväčšou pravdepodobnosťou je to spôsobené parakrinnými vplyvmi. S involúciou corpus luteum klesajú hladiny estrogénu a progesterónu, čo vedie k zvýšeniu sekrécie gonadotropných hormónov. Keď sa hladiny FSH a LH zvyšujú, začína sa vyvíjať nová skupina folikulov.

Ak dôjde k oplodneniu, existencia corpus luteum a sekrécia progesterónu podporuje choriový gonadotropín. Implantácia embrya teda vedie k hormonálnym zmenám, ktoré zachovávajú corpus luteum.

Trvanie luteálnej fázy u väčšiny žien je konštantné a je približne 14 dní.

Vaječníkové hormóny

Komplexný proces biosyntézy steroidov končí tvorbou estradiolu, testosterónu a progesterónu. Tkanivá produkujúce steroidy vaječníkov sú granulosa bunky lemujúce dutinu folikulu, bunky vnútornej teky a v oveľa menšej miere stromatu. Granulosa bunky a tech-bunky sú synergicky zapojené do syntézy estrogénov, hlavné bunky androgénov sú bunky teálnej membrány, ktoré sú tiež produkované v malých množstvách v stróme, progesterón je syntetizovaný v bunkách a granulóznych bunkách.

Vo vaječníkoch sa 60-100 ug estradiolu (E2) vylučuje do skorej folikulárnej fázy menštruačného cyklu, 270 ug na luteálnu fázu, v čase ovulácie, 400 až 900 ug na deň. Asi 10% E2 je aromatizované vo vaječníku z testosterónu. Množstvo estrónu vytvoreného v skorej folikulárnej fáze je 60-100 mcg, v čase ovulácie sa jeho syntéza zvyšuje na 600 mcg za deň. Только половина количества эстрона образуется в яичнике. Вторая половина ароматизируется в Е2. Эстриол является малоактивным метаболитом эстрадиола и эстрона.

Прогестерон образуется в яичнике в количестве 2 мг/сут в фолликулярную фазу и 25 мг/сут в лютеиновую фазу менструального цикла. V procese metabolizmu sa progesterón vo vaječníku premieňa na 20-dehydroprogesterón, ktorý má relatívne nízku biologickú aktivitu.

Nasledujúce androgény sa syntetizujú vo vaječníku: Androstenedione (prekurzor testosterónu) v množstve 1,5 mg / deň (rovnaké množstvo androstendionu sa tvorí v nadobličkách). Z androstendionu sa tvorí približne 0,15 mg testosterónu, približne rovnaké množstvo sa tvorí v nadobličkách.

Stručný prehľad procesov prebiehajúcich vo vaječníkoch

Folikulárna fáza:

LH stimuluje produkciu androgénov v týchto bunkách.

FSH stimuluje produkciu estrogénu v granulóznych bunkách.

Dominantný je najrozvinutejší folikul uprostred folikulárnej fázy.

Zvyšujúca sa tvorba estrogénu a inhibínu v dominantnom folikule inhibuje sekréciu FSH hypofýzou.

Pokles hladiny FSH spôsobuje atresiu všetkých folikulov okrem dominantného.

ovulácie:

FSH indukuje LH receptory.

Proteolytické enzýmy vo folikule vedú k deštrukcii jeho steny a uvoľneniu oocytu.

Luteálna fáza:

Korpus luteum je tvorený granulovanými a tech-bunkami, ktoré prežili po ovulácii.

Dominantným hormónom je progesterón vylučovaný corpus luteum. V neprítomnosti tehotenstva sa luteolýza vyskytuje 14 dní po ovulácii.

Cyklus maternice

Endometrium sa skladá z dvoch vrstiev: funkčných a bazálnych. Funkčná vrstva mení svoju štruktúru pôsobením pohlavných hormónov a ak sa tehotenstvo nevyskytlo, je počas menštruácie odmietnuté.

Proliferačná fáza:

Začiatok menštruačného cyklu sa považuje za 1. deň menštruácie. Na konci menštruácie je hrúbka endometria 1-2 mm. Endometrium pozostáva prakticky len z bazálnej vrstvy. Žľazy sú úzke, rovné a krátke, lemované nízko valcovým epitelom, cytoplazma stromálnych buniek je takmer rovnaká. Keď sa hladiny estradiolu zvyšujú, tvorí sa funkčná vrstva: endometrium sa pripravuje na implantáciu embrya. Žľazy predlžujú a stáčajú sa. Počet mitóz sa zvyšuje. Ako sa proliferácia zvyšuje, zvyšuje sa výška epiteliálnych buniek a epitelo z jedného radu sa stáva viacnásobne v čase ovulácie. Stroma je opuchnutá a uvoľnená, bunkové jadrá a objem cytoplazmy v nej rastú. Plavidlá mierne mučivé.

Sekrečná fáza:

Normálne sa ovulácia vyskytuje na 14. deň menštruačného cyklu. Sekrečná fáza je charakterizovaná vysokými hladinami estrogénu a progesterónu. Po ovulácii je však počet estrogénových receptorov v endometriálnych bunkách znížený. Proliferácia endometria sa postupne inhibuje, znižuje sa syntéza DNA, znižuje sa počet mitóz. Progesterón má teda počas sekrečnej fázy prevažujúci vplyv na endometrium.

V žliazkach endometria sa nachádzajú vakuoly obsahujúce glykogén, ktoré sa detegujú pomocou reakcie CHIC. 16. deň cyklu sú tieto vakuoly pomerne veľké, sú prítomné vo všetkých bunkách a sú pod jadrom. 17. deň sa jadrá, tlačené späť vakuolami, nachádzajú v centrálnej časti bunky. 18. deň sa v apikálnej časti objavia vakuoly a jadrá v bazálnej časti buniek, glykogén sa začína uvoľňovať do lúmenu žliaz apokrinnou sekréciou. Najlepšie podmienky pre implantáciu sú vytvorené na 6. až 7. deň po ovulácii, t.j. v 20. - 21. deň cyklu, keď je sekrečná aktivita žliaz maximálna.

V 21. deň cyklu začína dekidualna endometriálna stroma. Špirálové artérie sú ostro skrútené, neskôr kvôli poklesu stromálneho edému sú jasne viditeľné. Najprv sa objavia bunky, ktoré postupne vytvárajú klastre. V 24. deň cyklu tvoria tieto klastre perivaskulárne eozinofilné väzby. 25. deň sa vytvoria ostrovy decidual buniek. Do 26. dňa cyklu sa počet neutrofilov, ktoré tam migrujú z krvi, stáva decidual. Infiltrácia neutrofilov je nahradená nekrózou endometriálnej funkčnej vrstvy.

menštruácie:

Ak nenastane implantácia, žľazy prestanú produkovať tajomstvo a vo funkčnej vrstve endometria začínajú degeneratívne zmeny. Bezprostrednou príčinou jeho odmietnutia je prudký pokles obsahu estradiolu a progesterónu v dôsledku involúcie corpus luteum. V endometriu sa zmenšuje venózny výtok a cievy expandujú. Potom sa artérie zužujú, čo vedie k ischémii a poškodeniu tkaniva a funkčnej strate endometria. Potom dochádza k krvácaniu z fragmentov arteriol, ktoré zostali v bazálnej vrstve endometria. Menštruácia sa zastaví, keď sú artérie zúžené, endometrium je obnovené. Ukončenie krvácania v cievach endometria sa teda líši od hemostázy v iných častiach tela.

Spravidla sa krvácanie zastaví v dôsledku akumulácie krvných doštičiek a ukladania fibrínu, čo vedie k zjazveniu. V endometriu môže zjazvenie viesť k strate jeho funkčnej aktivity (Ashermanov syndróm). Aby sa zabránilo týmto účinkom, je potrebný alternatívny hemostázový systém. Vaskulárna kontrakcia je mechanizmus na zastavenie krvácania v endometriu. V tomto prípade je zjazvenie minimalizované fibrinolýzou, ktorá ničí krvné zrazeniny. Neskoršie obnovenie endometria a tvorba nových krvných ciev (angiogenéza) vedie k ukončeniu krvácania v priebehu 5-7 dní od začiatku menštruačného cyklu.

Účinok vysadenia estrogénu a progesterónu na menštruáciu je dobre definovaný, ale úloha parakrinných mediátorov zostáva nejasná. Vazokonštriktory: prostaglandín F2a, endotel-1 a ​​faktor aktivujúci krvné doštičky (TAF) môžu byť produkované v endometriu a podieľajú sa na redukcii krvných ciev. Prispievajú tiež k začiatku menštruácie a ďalšej kontrole nad ňou. Tieto mediátory môžu byť regulované vystavením vazodilatačným činidlám, ako je prostaglandín E2, prostacyklín, oxid dusnatý, ktoré sú produkované endometiom. Prostaglandín F2a má výrazný vazokonstriktorový účinok, zvyšuje arteriálny spazmus a ischémiu endometria, spôsobuje kontrakcie myometria, ktoré na jednej strane znižuje prietok krvi a na druhej strane pomáha odstraňovať odmietnuté endometrium.

Oprava endometria zahŕňa glandulárnu a stromálnu regeneráciu a angiogenézu. V endometriu sa nachádzajú vaskulárny endoteliálny rastový faktor (VEGF) a fibroplastický rastový faktor (PFR) a sú silnými angiogénnymi činidlami. Ukázalo sa, že estrogénom produkovaná glandulárna a stromálna regenerácia sa zvyšuje pod vplyvom epidermálnych rastových faktorov (EGF). Veľmi dôležité sú rastové faktory, ako je transformačný rastový faktor (TGF) a interleukíny, najmä interleukín-1 (IL-1).

Stručný prehľad procesov prebiehajúcich v endometriu

menštruácie:

Hlavnou úlohou na začiatku menštruácie je spazmus arteriol.

Funkčná vrstva endometria (horná časť, tvoriaca 75% hrúbky) je odmietnutá.

Menštruácia sa zastaví v dôsledku vazospazmu a opravy endometria. Fibrinolýza zabraňuje tvorbe adhézií.

Proliferačná fáza:

Charakterizovaný estrogénom indukovanou proliferáciou žliaz a stromatu.

Sekrečná fáza:

Charakterizované sekréciou progesterónu vyvolanou žľazami.

Decidualizácia je indukovaná v neskorej sekrečnej fáze.

Decidualizácia je nezvratný proces. V neprítomnosti tehotenstva dochádza k apoptóze endometria s následným výskytom menštruácie.

Reprodukčný systém je teda supersystém, ktorého funkčný stav je determinovaný opačným aferentovaním jeho podsystémov. Prideľte: dlhú slučku spätnej väzby medzi hormónmi vaječníkov a jadrami hypotalamu, medzi hormónmi vaječníkov a hypofýzou, krátkou slučkou medzi predným lalokom hypofýzy a hypotalamom, ultrashortom medzi WG-LH a neurocytmi (nervovými bunkami) hypotalamu.

Spätná väzba u zrelej ženy je negatívna aj pozitívna. Príkladom negatívneho spojenia je zvýšené uvoľňovanie LH z prednej hypofýzy v reakcii na nízke hladiny estradiolu v skorej folikulárnej fáze cyklu. Príkladom pozitívnej spätnej väzby je uvoľňovanie LH a FSH v reakcii na maximum ovulácie estradiolu v krvi. Mechanizmus negatívnej spätnej väzby zvyšuje tvorbu WG-LH s poklesom hladiny LH v bunkách prednej hypofýzy.

zhrnutie

Gonadoliberín je syntetizovaný neurónmi lievikového jadra, potom vstupuje do portálneho systému hypofýzy a cez neho vstupuje do adenohypofýzy. K sekrécii gonadoliberínu dochádza impulzívne.

Včasné štádium vývoja skupiny primordiálnych folikulov nezávisí od FSH.

S involúciou corpus luteum klesá vylučovanie progesterónu a inhibínu a zvyšuje sa hladina FSH.

FSH stimuluje rast a vývoj skupiny primordiálnych folikulov a ich sekréciu estrogénu.

Estrogény pripravujú maternicu na implantáciu, stimulujú proliferáciu a diferenciáciu funkčnej vrstvy endometria a spolu s FSH prispievajú k rozvoju folikulov.

Podľa dvojbunkovej teórie syntézy pohlavných hormónov LH stimuluje syntézu androgénov v techocytoch, ktoré sa potom transformujú na estrogény v bunkách granulosy pod vplyvom FSH.

Zvýšenie koncentrácie estradiolu na mechanizme negatívnej spätnej väzby, slučky

ktoré sa uzatvárajú v hypofýze a hypotalame, inhibujú sekréciu FSH.

Folikul, ktorý bude ovulovať v danom menštruačnom cykle, sa nazýva dominantný. Na rozdiel od iných folikulov, ktoré začali rásť, nesie väčší počet FSH receptorov a syntetizuje viac estrogénov. To umožňuje, aby sa vyvíjal, napriek poklesu hladiny FSH.

Adekvátna estrogénová stimulácia poskytuje ovulačný pík LH. To zase spôsobuje ovuláciu, tvorbu žltého tela a vylučovanie progesterónu.

Fungovanie corpus luteum závisí od úrovne LH. Keď klesá, corpus luteum podstúpi involúciu. To sa zvyčajne deje v 12-16 deň po ovulácii.

Ak dôjde k oplodneniu, existencia corpus luteum podporuje choriový gonadotropín. Korpus luteum naďalej vylučuje progesterón, ktorý je nevyhnutný na zachovanie skorého tehotenstva.

Aké fázy je cyklus rozdelený na?

Všetky tri obdobia zabezpečujú správne fungovanie ženského reprodukčného systému. Sú rozdelené podľa určitých zmien, ku ktorým dochádza pri pôsobení hormonálnych hladín:

  • folikulárnej,
  • ovulácie,
  • luteálnej.

Väčšina žien netuší, kedy každý z nich príde, čo je typické pre to, čo sa deje v tele. Tieto vedomosti sú veľmi dôležité pre plánovanie tehotenstva, včasné rozpoznanie telesných signálov o poruchách v práci a prevencii vzniku chorôb nielen močového, ale aj endokrinného systému.

Menštruačný cyklus, rovnako ako jeho trvanie, sa líši od jednej ženy k druhej, ale zmeny, ku ktorým dochádza počas týchto období, sú rovnaké pre všetky zdravé ženy. Zvyčajne sú rozdelené do fáz menštruačného cyklu cez deň a pripravenosti ženského tela na oplodnenie.

Ale aj fázy menštruačného cyklu sú klasifikované podľa charakteristických znakov a zmien, ktoré sa vyskytujú pod vplyvom hormónov v maternici. Každá z fáz je charakterizovaná zmenami vo vnútornej vrstve endometria, a sú vyzvané na charakteristické znaky. Už z mena môžete pochopiť, čo sa presne deje v mesiaci:

Tieto obdobia, ktoré nie sú známe všetkým, ale sú určite počuť, sa vyskytujú vo vaječníkoch a končia v dutine maternice.

Folikulárna fáza

Prvá fáza menštruačného cyklu začína svoju činnosť od prvého dňa krvácania. Kým maternica odmieta nepotrebnú vnútornú vrstvu, ktorá rástla počas posledného cyklu, začína sa vo vaječníkoch nové obdobie menštruačného cyklu, ktorého fázy postupne prechádzajú od prvého dňa.

Endometriálne umierajúce bunky pochádzajú z menštruačného krvácania, to sú častice vnútornej výstelky maternice, ako aj krv z poškodených ciev. Zmršťovanie stien maternice na odmietnutie tejto vrstvy nastáva v dôsledku kontrakcie hladkých svalov, teda výskytu bolesti a nepohodlia počas menštruácie.

Menštruačná fáza trvá v priemere 3 až 7 dní, ak sa krvácanie nezastaví po týždni, môže to znamenať patologické poruchy.

Krv samotná v týchto sekrétoch nie je väčšia ako tretia časť, takže mesačný výtok by nemal spôsobovať nepríjemné účinky na zdravie a žiadnym spôsobom neovplyvňuje tvorbu krvi.

Zatiaľ čo maternica odmieta podšívku, vo vaječníkoch sa rodí nový menštruačný cyklus. V mozgu v oblasti hypofýzy a hypotalamu sa vyskytujú procesy, ktoré spúšťajú prácu vaječníkov, pod vplyvom hormónov v jednom z príveskov, niekoľko folikulov sa začína vyvíjať naraz z tých zásob, ktoré príroda položila pri narodení. Začať ich rast od 7 do 12 kusov maximálne, za týždeň dosahujú impozantné veľkosti. V tomto bode je životaschopný folikul určený prirodzeným výberom a začína ďalej postupovať, ostatné atrofujú a postupne miznú.

Najschopnejší folikul sa nazýva dominantný, jeho vývoj prebieha pod vplyvom hormónu FSH (folikuly stimulujúceho hormónu). Ak z nejakého dôvodu existuje nerovnováha, potom sa folikul nemusí vyvinúť na svoj logický koniec a ísť do štádia vytrvalosti, alebo, keď dosiahne požadovanú veľkosť, jednoducho sa v správny čas neroztrhne. Až do času prasknutia puzdra pokračuje fáza 1 menštruačného cyklu.

Ovulačná fáza

Keď je vajíčko pripravené ísť von zo škrupiny a hormonálne zmeny sa vyskytujú v tele, začína druhá fáza menštruačného cyklu. Maternica v tomto štádiu začína vylučovať a endometrium začína opäť rásť. Pri pôsobení luteinizačného hormónu je porušená membrána dominantného folikulu, životaschopná bunka ide von.

Pri normálnom cykle 28 dní dochádza k ovulácii počas 14-15 dní menštruačného cyklu. Od začiatku mesačného obdobia by malo prejsť na úplné zrenie vajíčka najmenej 7-9 dní.

Stresujúce situácie, rôzne choroby, spôsob života môže ovplyvniť proces ovulácie, tak prirodzene, že telo si zvolí optimálny deň pre počatie a ovuláciu môže nastať skôr alebo neskôr. Nemusí sa vyskytnúť a takýto cyklus sa nazýva anovulačný cyklus. Môžu byť zvyčajne niekoľko za rok, to nie je považované za patológiu, ale znak tela u žien.

Ak sa v druhej časti uskutočnila ovulácia, je možná koncepcia. Ženy vo väčšine prípadov necítia žiadne zmeny, a na určenie nástupu ovulácie je možné len na ultrazvuku alebo robiť domáce testy na určenie úrovne LH. Ale môžete tiež pozorovať ovuláciu meraním a určovaním bazálnej teploty, špeciálna tabuľka pomôže pozorovať výkyvy indikátorov.

Proces trvá nie viac ako 2 dni, v tomto okamihu sa vajíčko, ktoré sa dostáva do brušnej dutiny, zachytáva vláknami vajcovodovej trubice a dostane sa dovnútra, kde sa môže pohybovať do maternice, kde sa môže stretnúť so spermatozoónom a vyskytne sa koncepcia. Životnosť vajíčka nie je viac ako 36 hodín po prasknutí folikulu a jeho uvoľnení z membrány.

Luteálna fáza

Finálna fáza začína od okamihu pohybu úplne pripraveného na oplodnenie vajíčka. Namiesto roztrhaného folikulu sa vytvára dočasná žľaza, ktorá sa nazýva corpus luteum. Toto je kompletný orgán endokrinného systému, ktorý začína produkovať progesterón pre úspešné zavedenie oplodneného vajíčka a proliferáciu endometria.

Vyrobené estrogén pripravuje ženské telo na tehotenstvo, ale ak to nepríde, ďalšie procesy sa vyskytujú. Telo sa pripravuje na počatie a žena priberá na váhe, dochádza k zmenám v oblasti prsných žliaz. Všetky indikátory sa vrátia do normálu po menštruácii.

Ak sa vajíčko stretlo v vajíčkovode so spermií a došlo k počatiu, pohybuje sa ďalej, ukazuje sa, že v maternici. Tu je naviazaný na predtým pripravené endometrium a pod vplyvom progesterónu tvorí vlastnú placentu. Žlté telo pre ňu vykonáva ochrannú funkciu, až kým sa neobjaví plnohodnotný plášť, a potom zomrie ako zbytočné.

Dočasná žľaza existuje od 10 do 14 dní, u všetkých je tento ukazovateľ individuálny. Potom sa hormóny na podporu možného tehotenstva prestanú vyrábať a ich koncentrácia sa významne znižuje v porovnaní s estrogénom.

Ak tehotenstvo neprišlo, corpus luteum postupne ustupuje, a 28-30 dní od začiatku cyklu neoplodnené vajíčko spolu s časticami endometria a krvi vychádza vo forme menštruácie. Do prvého dňa nového mesiaca v dodatkoch nie je žiadna stopa všetkých procesov, ktoré tam prebiehajú.

Menštruačný cyklus umožňuje žene, aby splnila svoje poslanie a vzala a porodila zdravé dieťa. Pozorovanie vášho cyklu pomáha pri plánovaní tehotenstva, prevencii, a včas vám dáva možnosť všimnúť si patologické zmeny a poradiť sa s lekárom ešte pred objavením nepríjemných príznakov.

Pin
Send
Share
Send
Send