Zdravie

Metódy vykonávania gynekologického vyšetrenia ženy

Pin
Send
Share
Send
Send


ženských pohlavných orgánov.

1. Anamnéza - zabezpečuje zber informácií o zdravotných a sociálnych faktoroch, minulých chorobách, dedičných faktoroch, menštruačných, sexuálnych, generatívnych funkciách, gynekologických ochoreniach a operáciách s podrobnosťami o ich priebehu, metódach liečby a výsledku, sťažnostiach a anamnéze tohto ochorenia, škodlivých návykoch, alergických reakciách a znášanlivosť liekov, zdravia a chorôb manžela, funkcia susedných orgánov.

Pri hodnotení externej skúšky:

a) typ ústavy: infantilný, hyperstenický, astenický, intersexuálny, normostenický

b) povaha rastu vlasov a stav kože: nadmerný rast vlasov, zvýšená mastnosť, pórovitosť, folikulitída, rozťahovacie pásy, ich farba, počet a umiestnenie t

c) stav prsných žliaz: veľkosť, hypoplazie, hypertrofia, symetria, zmeny v koži

d) stanovenie dĺžky a telesnej hmotnosti: stanoví sa index telesnej hmotnosti

d) stav vnútorných orgánov: sa systematicky skúma

e) vyšetrenie brucha: palpácia, perkusie a akulturácia

3. Gynekologické vyšetrenie

4. Metódy inštrumentálneho výskumu (sondáž maternice, oddelená diagnostická kyretáž, biopsia, aspiračná kyretáž, vpich brušnej dutiny, vyfukovanie vajíčkovodov, katetrizácia močového mechúra).

5. Cytologické a funkčné štúdie.

6. Hormonálne štúdie

7. Endoskopické metódy

8. Ultrazvuková diagnostika

9. Rôntgenové metódy

Hlavné príznaky gynekologických ochorení:

1) menštruačná dysfunkcia:

a) amenorea - absencia menštruácie počas 6 mesiacov, môže byť fyziologická a patologická, primárna a sekundárna

b) hypomenstruačný syndróm - vyjadrený v oslabení, skrátení a znížení menštruácie (hypo, oligo, opsmenorea)

c) hypermenštruačný syndróm - prejavuje sa vo forme častej, predĺženej a hojnej menštruácie (poly, hyper, promenorea)

d) menorágia - krvácanie spojené s menštruačným cyklom

d) metrorrhagia - acyklické maternicové krvácanie, ktoré nie je spojené s menštruačným cyklom

e) algomenorea - bolestivá menštruácia

g) ovulačné poruchy - ochorenia so zachovaním ovulácie

h) anovulačné poruchy - choroby bez ovulácie

2) sexuálna dysfunkcianedostatok sexuálnych pocitov (libido), nedostatočná spokojnosť (orgazmus), bolestivý sexuálny styk, prítomnosť krvácania po pohlavnom styku (kontaktné krvácanie)

3) porušenie funkcie plodného dieťaťa

4) neplodnosť - v dôsledku zápalových ochorení, poranení mäkkých tkanív pôrodných ciest, anomálií polohy orgánov, menštruačnej dysfunkcie

5) patologická sekrécia (leucorrhea) - sú:

a) vestibulárny - v dôsledku zápalových procesov vonkajších pohlavných orgánov alebo veľkých žliaz vestibulu

b) vaginálna - s extragenitálnymi ochoreniami (pľúcna tuberkulóza, hypotyreóza), lokálna infekcia, helmintická invázia, cudzie teleso v pošve

c) krčka maternice - pre zápal krčka maternice, eróziu, ruptúry, polypy, rakovinu, tuberkulózu krčka maternice

d) maternice - s endometritídou, submukóznym myómom, polypy, malígnymi nádormi

e) tubal - pri zápalových ochoreniach vajíčkovodov, malígnych ochorení

6) bolesť - výskyt a povaha bolesti je determinovaná znakmi inervácie pohlavných orgánov, stavu centrálneho nervového systému a povahy ochorenia

7) poruchy funkcie močových ciest: zvýšené problémy s močením, inkontinencia moču, bolesť pri močení

8) poruchy funkcie čriev: zápcha, hnačka, bolesť pri stolici, fekálna inkontinencia a plyn

Externá skúška

Samotné skúmanie vonku je veľmi dôležitý a zároveň jednoduchý výskum. Môže sa použiť na profylaktické účely alebo na diagnostiku patologického procesu, ktorý je uľahčený určitými príznakmi a sťažnosťami pacienta. Počas tohto vyšetrenia, špecialista venuje osobitnú pozornosť vonkajším orgánom: anus, vnútorné a vonkajšie stydké pysky a pubis. Až potom je dôkladné vyšetrenie maternicového krčka maternice.

Predovšetkým s externým gynekologickým vyšetrením ženy Odborník venuje osobitnú pozornosť nasledujúcim bodom:

 1. Opuch alebo sčervenanie orgánu alebo niektorých oblastí kože v tejto oblasti.
 2. Prítomnosť nádorov na genitáliách.
 3. Povaha vlasovej línie: hrúbka, stav koreňov.
 4. Stav kože v tejto oblasti.

Počas dôkladného vyšetrenia odborník tlačí vonkajšie stydké pysky a vizuálne vyhodnotí stav týchto častí:

 1. Panenské plutvy (u mladých žien, ktoré nie sú sexuálne aktívne).
 2. Vonkajšia časť pošvy.
 3. Otvorenie močového kanála.
 4. Vnútorné stydké pysky.
 5. Klitoris.

Ak sa počas obdobia takéhoto vyšetrenia objavia patologické sekréty, potom to môže byť znakom nezrovnalostí v ženskom tele. Je potrebné prejsť mikroskopickým rozterom alebo analýzou naočkovania baktérií. Prostredníctvom týchto štúdií bude možné zistiť chorobu a zameranie jej výskytu.

Rozdiely v metódach

Gynekologické vyšetrenie je potrebné aj pre dievčatá, ktoré nemajú sex. Ich vizuálne externé vyšetrenie sa však bude líšiť od toho, ktoré vykonávajú ženy. Vyšetrenie gynekológom je rozdelené do troch typov:

 1. Rektálne.
 2. Vaginálne (vaginálne).
 3. Kombinované (rekto-vaginálne).

Dospievajúci sú len rektálni, pretože vaginálny a rektálny vaginálny pre nich nie je vhodný (hymen môže byť zlomený). Táto metóda poskytuje minimum informácií, ale skúsený špecialista pri vyšetrení pohlavných orgánov môže určiť vývoj a štruktúru reprodukčného systému, ako aj ochorenia, ktoré sú spojené so zmenami v sliznici a pokožke, sekréty a ďalšie faktory. Najbežnejšie sú:

 1. Vredy, poranenia pohlavných orgánov a slizníc, ekzematózny zápal, ako aj bradavice a iné abnormality.
 2. Hyperandrogenizmus je zriedkavé ochorenie, ktoré možno zistiť vonkajším vyšetrením vulvových pier. S touto chorobou sa klitoris výrazne zväčšuje a pohybuje sa od močového kanála o viac ako 2 cm.
 3. Farba sliznice môže určiť tehotenstvo. Sliznica sa stáva jasnejšou s nárastom v období po počatí. Je to spôsobené hormonálnymi zmenami v tele, ako aj prietokom krvi.
 4. Počas externého vyšetrenia je možné identifikovať takúto patológiu ako zvýšenie hladiny estrogénu v ženskom tele. S touto chorobou sa vulva a vagína výrazne zvlhčujú. V niektorých prípadoch sa môže zmeniť sliznica.
 5. Hyperestrogénnosť sa ľahko zistí pri kontrole ženských orgánov u gynekológa. Vyjadruje sa blanšírovaním malých a veľkých stydkých pyskov, sprevádzaných zvýšenou suchosťou maternice a vaginálnych membrán.

Interné vyšetrenie

Ženy, ktoré majú sex, majú vnútorné vaginálne vyšetrenie. Odborník v procese overovania by mal podrobne preskúmať stav vaginálnej sliznice, ako aj celkový stav krčka maternice a celej dutiny maternice. Keď lekár vyšetrí ženu, vidí nasledujúce:

 1. Nádory a zápaly. Okrem anatomických zmien môže špecialista, ktorý skúma ženu na stoličke, odhaliť nádory alebo zápalové ložiská, ktoré naznačujú vážne porušenia. Ale nezabudnite, že pri rôznych ochoreniach genitourinárneho a reprodukčného systému sú príznaky veľmi podobné. Preto je potrebné pre presnú diagnózu vykonať ďalšie vyšetrenia a testy. Na určenie rakoviny by mala byť biopsia.
 2. Vady v anatómii maternice. V závislosti od charakteru výskytu defektov sa určuje ich vplyv na plodnosť a možná liečba. Vady môžu byť získané alebo vrodené.

Predtým vedci verili, že patologické procesy v tele môžu byť identifikované iba štruktúrou a farbou sekrétov. Týmto spôsobom bolo možné vypočítať nádory benígnej a malígnej povahy, cervicitídy a iných ochorení. Dnes je však obvyklé robiť diagnózu po ultrazvukovej diagnostike, absolvovať všetky potrebné testy a iné metódy.

Použiteľné nástroje

Existujú niektoré zariadenia a nástroje, ktoré sa používajú na vyšetrenie ženského gynekológa. Hlavnými nástrojmi sú zrkadlá, ktoré sa môžu líšiť v účele a dizajne:

 1. Paderson. Používa sa u žien žijúcich v aktívnom sexuálnom živote.
 2. Zrkadlo Cusca. Je univerzálnejšia. Má tvar klapky.
 3. Graveovo zrkadlo. Jeho účinnosť a dizajn sú rovnaké ako u zrkadla Cuzco.

Tento nástroj je dôkladne sterilizovaný v špeciálnom zariadení - sterilizátore. Z tohto dôvodu sa nemôžete obávať, že infekcia vstúpi. Doteraz vedci dokázali vymyslieť jednorazové zrkadlá. Používajú sa najmä pre ženy, ktoré majú nebezpečné infekčné ochorenie, ako aj pre spravodlivý sex s oslabeným imunitným systémom. Ak chce žena, môže si kúpiť osobnú gynekologickú súpravu, ktorú odborník použije počas vyšetrenia.

Keď lekár začne skúmať krk, vyberie si malé zrkadlo a vloží ho do pošvy šikmým uhlom. Po približne polovici zadanej dĺžky odborník otočí zrkadlo tak, aby bola jasne viditeľná celá dutina maternice. Keď sa dosiahne správny uhol, upínacie zariadenie sa upevní do požadovanej polohy.

Zrkadlá sa tiež používajú na operáciu v dutine maternice. Vďaka zrkadlu Lekár vyhodnotí nasledujúce kritériá:

 1. Prítomnosť defektov maternice a slz.
 2. Prítomnosť rôznych sekrétov.
 3. Veľkosť a tvar krčka maternice.
 4. Prítomnosť nádorov.
 5. Anatomicky zmenená vaginálna oblasť.
 6. Sliznice a steny.
 7. Všeobecný stav: veľkosť záhybov, neporušenosť plášťa, chyby krytu a iné.

Pomocou zrkadla možno identifikovať rôzne polypy, ktoré je potrebné odstrániť.

Bimanálny výskum

Táto štúdia sa vyžaduje aj pre každú ženu. Zahŕňa sondážne formácie na obehovom tkanive, ako aj maternicu a vaginálnu stenu. Všeobecný stav maternice sa hodnotí rovnakým spôsobom.

Tento typ vyšetrenia sa vykonáva podľa tejto schémy: špecialista jemne vloží dva prsty do pošvy a druhou rukou jemne zatlačí oblasť slabín von, zatlačí vnútorné steny proti prstom vo vnútri. Takto sa hodnotí stav oblúkov: zúžený alebo zosilnený.

Pre dôkladnejšie vyšetrenie vloží gynekológ jedno rameno do vaginálneho otvoru a druhý do análneho otvoru. Potom sa steny oboch otvorov pritlačia proti sebe. Vďaka tejto metóde sa určuje tvar, veľkosť maternice, nádory a možné defekty vnútri.

Miera ukazovateľov maternice

Ak žena nenesie dieťa, potom by mala byť norma dĺžky jej maternice až 7 centimetrov. Dĺžka po pôrode môže dosiahnuť 10 centimetrov. Problémy dokazujú akékoľvek odchýlky v akomkoľvek smere - menšie alebo väčšie. Ak existuje podozrenie na nádor, sú potrebné ďalšie štúdie.

Hlavná vec je ultrazvuková diagnostika dutiny maternice. Ak sa v procese jeho implementácie zistí zmena v anatomickom stave maternice, výsledok neohrozí ženu. V tomto prípade budete musieť podstúpiť ďalšie diagnostické metódy, ktoré presne určujú veľkosť a typ nádoru. Dokonca aj úplne zdravý spravodlivý sex môže zväčšiť veľkosť maternice. To je znamenie blížiacej sa ovulácie alebo koncepcie, ktorá nastala.

Lekár môže posúdiť stav zdravia žien podľa umiestnenia maternice. Normálne by mal byť umiestnený v strede a umiestnený oproti vchodu do vagíny. Ak je naklonený pod uhlom alebo posunutý, potom možno nastane zápalový proces alebo je prítomný nádor. Na stanovenie presnejšej diagnózy sa vykonáva množstvo ďalších vyšetrení.

Maternica v normálnom stave je pomerne elastická a môže sa pohybovať mierne v rôznych smeroch. Po pôrode sa zvyšuje pohyblivosť tohto orgánu a môže dokonca vypadnúť. To naznačuje, že vnútorné vaginálne svaly sú zle poškodené.

Nie je veľmi dobré, ak je pohyblivosť maternice zanedbateľná. V tomto prípade sa môže vyvinúť infiltrácia nádoru alebo vlákna.

Počas bimanálneho vyšetrenia gynekológ skúma vaječníky a vajíčkovody a vyhodnocuje ich stav. Odchýlky v norme by nemali byť. Pečiatka špecialista sa môže cítiť v prítomnosti takejto choroby ako saktosalpinx.

Stav brušných väzov je tiež hmatateľný počas bimanálneho vyšetrenia. Normálne by sa nemali cítiť. Dobre viditeľné, stávajú sa v myóme a tehotenstve. Pri infiltrácii a parametri na väzy sa môžu pociťovať jazvy alebo slzy.

Rektinárne a bakteriologické metódy

Re-vaginálna metóda výskumu sa vykonáva len vtedy, ak je podozrenie na ochorenie maternicových príveskov, ako aj v období postmenopauzy. Účinnosť tejto metódy je takmer rovnaká ako účinnosť bimanálnej. V procese kontroly špecialista skúma vnútorné steny hrubého čreva a pošvy, rovnako ako stav prepážky medzi otvormi. Počas vyšetrenia lekár vloží jeden prst do pošvy a druhý prst sa vloží do konečníka. Steny týchto dvoch otvorov sa zatlačia miernym zatlačením na ne.

Počas kontroly týmto spôsobom špecialista určuje stav slizníc, ako aj existujúce deformácie alebo nádory. Po odstránení prstov lekár vyšetrí rukavice na prítomnosť stôp po výtoku, hnis a krvi. Vďaka tejto štúdii sa stanoví intravaginálny nádor.

Najmä rôzne bakteriologické metódy výskumu. V procese jeho implementácie sa neštuduje štruktúra a stav pohlavných orgánov, ale uskutočňuje sa dôkladná štúdia mŕtvice odobratej z pošvy na zloženie sliznice. Pomocou tejto metódy odborník presne určí, čo je choroba prítomná u pacienta.

Hlavná vec - zameranie choroby je určené tou istou metódou, ktorá umožňuje včas prijať potrebné opatrenia. Podobným spôsobom sa ukazuje, že mikroorganizmy sú citlivé na antibiotiká.

História užívania gynekologického pacienta

Výskum gynekologický pacient začína histórie. Jeho účelom je identifikovať hlavné sťažnosti, získať informácie o predchádzajúcich chorobách z minulosti a minulosti, o vývoji tohto ochorenia.

interview v určitom poradí. Najskôr zistite všeobecné informácie: priezvisko, meno, prezývku, rodinný stav, povolanie, vek, podmienky života a výživy, zlé návyky pacienta.

Vek je dôležitý, pretože ten istý príznak v rôznych obdobiach života ženy môže byť prejavom rôznych chorôb.

Objasnenie profesie, pracovné podmienky pacienta prispievajú k objasneniu príčin mnohých patologických procesov. Napríklad práca spojená s dlhodobým chladením alebo prehriatím môže viesť k exacerbácii zápalového procesu.

Po obdržaní všeobecných informácií by mal byť pacient informovaný o sťažnostiach, ktoré ju viedli k návšteve lekára. Sťažnosti pri prijímaní sa objasňujú bez zbytočných detailov, pretože sa bližšie objasňujú pri určovaní vlastností špecifických funkcií ženského tela (menštruačný, sexuálny, plodný a sekrečný) a histórie tohto ochorenia.

Typicky sa gynekologickí pacienti sťažujú na bolesť, leucorrhea, menštruačné poruchy (zvyčajne krvácanie z maternice), neplodnosť. Bolesť je symptómom spojeným s mnohými gynekologickými ochoreniami. Sú rozdielne v intenzite, polohe, prírode (konštantné, boľavé, kŕčové, hlodajúce), ožarovanie.

Pri zbere histórie by mala venovať pozornosť dedičnosť, Prítomnosť rodičov alebo blízkych príbuzných chronických infekcií (tuberkulóza, atď.), Duševných, pohlavných, neoplastických ochorení, krvných ochorení pomáha určiť citlivosť pacienta na tieto ochorenia.

Prieskum pacientov zahŕňa objasnenie histórie života od útleho veku. Obzvlášť dôležité pri identifikácii príčin gynekologických ochorení sú ochorenia v minulosti. Časté bolesť hrdla, reumatizmus, ochorenia pečene, neuroinfekcia a iné ochorenia často vedú k zhoršeniu menštruačnej funkcie, oneskoreniu fyzického a sexuálneho vývoja.

Porodná a gynekologická anamnéza zahŕňa informácie o vlastnostiach špecifických funkcií ženského tela: menštruačný, sexuálny, plodný a sekrečný.

Prieskum by mal začať zisťovaním času výskytu prvej menštruácie (menarche), typu menštruačnej funkcie (trvanie menštruačného cyklu a menštruácie, množstva stratenej krvi, bolesti), dátumom poslednej menštruácie.

Charakteristiky sexuálnej funkcie úzko súvisia s gynekologickými ochoreniami: nástupom sexuálnej aktivity, sexuálnym pocitom, poruchami pohlavného styku (bolestivosťou, výskytom krvácania po pohlavnom styku), metódami antikoncepcie z tehotenstva (antikoncepcia). Pri stanovení diagnózy môže záležať na veku a zdravotnom stave manžela. Pri objasňovaní charakteru plodnej funkcie sa starostlivo zozbierajú informácie o počte tehotenstiev, ich priebehu a výsledkoch. Keď sa pacient sťažuje na neplodnosť, mali by ste zistiť, čo bol vykonaný predchádzajúci výskum a liečba.

Povaha sekrečnej funkcie je určená získaním údajov o prítomnosti patologických sekrétov (belšie) z genitálneho traktu a ich počtu. Dôvody vzniku belšie najčastejšie sú zápalové ochorenia vulvy, pošvy, krčka maternice a prekrývajúcich sa orgánov reprodukčného systému rôznych etiológií. Okrem zápalových ochorení môže byť leucorrhea známkou rakoviny polypu a maternice. Sú hrubé, tekuté, vodnaté, mačička, jantárové, niekedy spôsobujú svrbenie v oblasti vonkajších pohlavných orgánov a vagíny.

Symptóm gynekologického ochorenia je často porušením funkcie močových ciest a čriev. Preto pri rozhovore s pacientom je potrebné zistiť stav týchto susediacich orgánov. Podrobnosti by mali objasniť informácie o predtým prenesených gynekologických ochoreniach, ich priebehu, výsledku, liečbe vrátane chirurgických zákrokov.

Po stanovení charakteristík pôrodníckej a gynekologickej anamnézy ideme do ochorenia, Zvlášť pozoruhodné informácie o vývoji tohto ochorenia: čas výskytu, súvis s potratom, pôrod, menštruácia a iné faktory, charakter liečby a jej výsledky. Po prieskume má lekár dostatočné informácie na predbežné závery o povahe ochorenia. Na ďalšie objasnenie diagnózy je potrebné objektívne vyšetrenie pacienta.

Metódy objektívneho výskumu v gynekológii

Všeobecná štúdia umožňuje získať predstavu o stave organizmu ako celku. Zahŕňa všeobecné vyšetrenie (typ tela, stav kože a slizníc, charakter rastu vlasov, stav a stupeň vývoja prsných žliaz), štúdium orgánov a systémov metódami všeobecne akceptovanými v medicíne.

Osobitná pozornosť sa venuje štúdiu brucha pacienta. Okrem vyšetrenia sa používajú aj metódy palpácie, perkusie a abdominálnej ablácie, ktoré často dávajú dôvod na špekulácie o gynekologickom ochorení. Ďalšia všeobecná štúdia pacienta spočíva v meraní telesnej teploty, krvného tlaku, ako aj laboratórneho vyšetrenia krvi, moču, výkalov atď.

Špeciálne výskumné metódy gynekologickí pacienti sú početní a majú rôzny účel a stupeň zložitosti.

Gynekologické vyšetrenie pacienta sa vykonáva v horizontálnej polohe na gynekologickej stoličke alebo na pevnom gauči. Hlavu prednej časti stoličky je potrebné zdvihnúť, ohnúť pri kolenách a nohách rozprestretých na šírku, držať držiakmi nôh. Žena by mala byť pripravená na gynekologické vyšetrenie. V neprítomnosti jej stoličky vopred dal očistnú klystír.

Bezprostredne pred vyšetrením by mala vyprázdniť močový mechúr, a keď sa samovoľné určenie oneskorí, sestra na predpis lekára odstráni moč pomocou katétra. Na vyšetrenie musí sestra pripraviť sterilné nástroje: vaginálne zrkadlá, kliešte, kliešte, sondy, ako aj diapozitívy na zachytenie škvŕn, sterilných vatových tampónov a gázových obrúskov. Štúdia gynekologických pacientov sa vykonáva v sterilných gumených rukaviciach.

Gynekologické vyšetrenie začína vyšetrenie vonkajších pohlavných orgánovv ktorých venujú pozornosť typu chlpatosti, štruktúre veľkých a malých stydkých pyskov, stavu vonkajšieho otvorenia močovej trubice, vylučovacích kanálikov parauretrálnych a veľkých žliaz vestibulu, perineu a oblasti anusu. Na kontrolu vestibulu vagíny palcom a ukazovákom ľavej ruky sa rozvodia stydké pysky. Venujte pozornosť zivej genitálnej štrbine. Prítomnosť vynechania alebo straty stien vagíny a maternice sa určuje napnutím pacienta.

Výskum so zrkadlami po kontrole vonkajších pohlavných orgánov. Existujú rôzne modely vaginálnych speculum, medzi ktorými sa najčastejšie používajú bicuspidálne autokratické a lyžicové zrkadlá. Použitie dvojchlopňového zrkadla nevyžaduje asistenta, preto sa častejšie používa v ambulantnej praxi.

Sestra by mala poznať pravidlá pre zavedenie zrkadla. Pred zavedením zrkadiel labia pery rozvedený ukazovák a palec ľavej ruky. Dvojkrídlové zrkadlo sa vkladá uzavreté v priamej veľkosti do stredu vagíny. Potom sa zrkadlo otočí do priečnej veľkosti a poháňa sa do oblúkov, čím sa otvorí krídlo, čo vedie k tomu, že krčka maternice je dostupná na kontrolu. Lžíce-tvarované zrkadlo sa najprv vstrekne s okrajom pozdĺž zadnej steny vagíny, a potom, po vstupe do hĺbky, sa otáča naprieč, tlačí späť rozkrok.

Paralelne predstavil predné zrkadlo, ktoré zdvíha prednú stenu vagíny. Pri štúdiu zrkadiel určujú tvar krčka maternice (kužeľovitý u nenarodenej ženy, cylindrickej ženy, ktorá porodila, deformovala), jej polohy, veľkosti, farby sliznice, prítomnosti patologických procesov. Steny vagíny kontrolujú postupné odstraňovanie zrkadla.

Vaginálne (vnútorné vyšetrenie) sa vykonáva po štúdiu pomocou zrkadiel s ukazovákom a prostredníkom alebo len ukazovákom jednej ruky (spravidla vpravo). Vaginálne vyšetrenie umožňuje určiť stav hrádze, svalov panvového dna, močovej trubice, veľkých žliaz vestibulu, steny vagíny a vaginálnej časti krčka maternice.

Obr. 69. Štúdia s dvojručnou (vaginálnou a hrubou stenózou)

Dvojručné vaginálne (bimanuálne, vaginálne-abdominálne) vyšetrenie je hlavnou metódou na diagnostiku ochorení maternice, príveskov, panvového peritoneum a vlákniny (Obr. 69). Vykonáva sa v určitom poradí. Po prvé, skúmať maternice, určenie jeho polohy, veľkosti, tvaru, textúry, mobility, bolesti.

Pri dvojručnom vyšetrení je maternica posunutá v určitých hraniciach nahor, nadol, anteriorne a bokom, ale potom opäť preberá svoju pôvodnú pozíciu, ktorá určuje fyziologický charakter tejto pohyblivosti. Potom prejdite k štúdiu maternicových príveskov. Za týmto účelom sa prsty oboch rúk (zvonku i zvnútra) postupne presúvajú z rohov maternice na bočné steny panvy. Nezmenené vajcovody nie sú zvyčajne hmatateľné a vaječníky môžu byť palpované vo forme malých vajcovitých útvarov. Dvojručné štúdium vám tiež umožňuje identifikovať patologické procesy v panvovom peritoneu, tkanive panvových väzov.

Rektálne a rektálne vyšetrenie brucha používa sa v pannách, atresii alebo vaginálnej stenóze, ako aj pri zápalových alebo neoplastických procesoch v reprodukčnom systéme. Štúdia bola vyrobená v gumovej rukavici s končekom prsta, ktorý je mazaný vazelínou.

Rektálne-vaginálne vyšetrenie sa používa na ochorenia zadnej steny pošvy alebo prednej steny konečníka. Pritom je ukazovák vložený do pošvy a stredný prst pravej ruky je vložený do konečníka.

Zápalové ochorenia ženských pohlavných orgánov

Zápalové procesy panvových orgánov zaujímajú prvé miesto v štruktúre gynekologických ochorení. Klasifikácia zápalových ochorení ženských pohlavných orgánov je založená na troch princípoch: etiologický faktor (kauzálny agens), lokalizácia (lézia orgánu) a klinický priebeh (akútne, subakútne, chronické štádiá, ako aj obdobia exacerbácie chronického procesu).

Medzi patogénmi zápalových ochorení sú najbežnejšími typmi mikroorganizmov: aeróbne a anaeróbne streptokoky a stafylokoky, mykoplazmy, E. coli, gonokoky, chlamydia, enterokoky, proteus, bakteroidy, mycobacterium tuberculosis a actinomycete-tuberkulóza. V moderných podmienkach vedie zmiešaná flóra často k rozvoju zápalových procesov, vrátane asociácie aeróbov a anaeróbov, ako aj gonokokov, ktoré sa často kombinujú s chlamýdiovou infekciou.

Prenikanie infekcie do hornej časti genitálneho aparátu sa najčastejšie vyskytuje cez vzostupnú cestu z pošvy a krčka maternice. Podobne sa týmto spôsobom šíria exogénne pohlavne prenosné infekcie (takzvané ochorenia prenášané vektormi), kvapavka, chlamydia, mykoplazmóza, vírusové a protozoálne infekcie, AIDS.

Existujú tri možnosti prenikania mikróbov z dolných častí genitálneho traktu do horných: s trichomonádami, so spermií a pasívnym transportom v dôsledku sacieho účinku brušnej dutiny. Exacerbácia chronického zápalového procesu je často spôsobená takýmito nepriaznivými faktormi, ako je hypotermia alebo prehriatie organizmu, nadmerný fyzický alebo duševný stres, stresové situácie, expozícia na pracovisku, ako aj bežné ochorenia.

Klinické prejavy zápalových ochorení panvy a taktiky terapeutických prístupov k nim závisia nielen od povahy infekčného agensu: veku a predchádzajúceho zdravotného stavu ženy, možných invazívnych diagnostických, terapeutických a iných zásahov na sexuálnom aparáte, ale aj lokalizácie lézie.

V závislosti na spôsobe lokalizácia rozlíšiť zápal vonkajšieho genitálu (vulvy, Bartolini), vagína (coleitis), maternice (endocervite, cervicitída, cervikálna erózie, endometritída), maternica (salpingo), panvové tkaniva (parametre), panvové pobrušnice (pelvioperitonit) a difúzny zápal peritoneu (peritonitída).

Najbežnejšími príznakmi akútneho zápalu ženských pohlavných orgánov sú lokálna bolesť, bielenie, opuch postihnutého orgánu a často zvýšenie telesnej teploty a zmena krvného obrazu charakteristická pre zápalový proces (leukocytóza, zvýšená ESR). Niekedy narušená menštruačná funkcia.

Pri subakútnom zápale bolesti je mierna, telesná teplota nie je vyššia ako subfebrilná, v obraze krvi je len málo alebo žiadne zmeny. Pri chronickom zápale sa za akútny proces považuje exacerbácia.

V chronickom štádiu zápalového procesu v postihnutom orgáne sa pozorujú zmeny v nervových receptoroch a kapilárach, rast spojivového tkaniva s tvorbou adhézií, ako aj zmeny v celkovej imunologickej reaktivite organizmu.

Nešpecifické zápalové ochorenia ženské pohlavné orgány sa vyskytujú pod vplyvom tzv. pyogénnej flóry (stafylokoky, E. coli, atď.).

Zriedkavo môže byť príčinou nešpecifických zápalových ochorení mikrobiálne, ale mechanické, tepelné a chemické činidlá. Zvyčajne chorobe predchádza akýkoľvek chirurgický zákrok (umelý potrat, diagnostická kyretáž sliznice maternice, biopsia), v dôsledku čoho sa vytvárajú vstupné brány pre preniknutie infekcie. Porušenie hygieny pohlavných orgánov a sexuálneho života, zápalové ochorenia močového systému a čriev sú tiež zdrojom zápalových ochorení ženských pohlavných orgánov.

vulvitída - zápal vonkajších pohlavných orgánov. Pri tejto chorobe sa pacienti sťažujú na pálenie, bolesť, často svrbenie v oblasti stydkých pyskov, vstup do pošvy. Pri vyšetrení vonkajších pohlavných orgánov je možná hyperémia a opuch tkanív, pussy vybíjanie, ulcerácia.

Pre úspešnú liečbu vulvitídy je potrebné zistiť príčiny, ktoré predisponujú k tomuto ochoreniu (ovariálna hypofunkcia, diabetes mellitus, helmintiáza, zlyhanie osobnej hygieny, masturbácia atď.) A odstrániť ich. Topická liečba spočíva v hygienickom ošetrení pohlavných orgánov rôznymi dezinfekčnými roztokmi (manganistan draselný v pomere 1:10 000, 2% roztok kyseliny boritej, extrakt z harmančeka, atď.) S následným mazaním syntetickou emulziou alebo streptocidnou emulziou, masťou s vitamínmi, estrogénom. Odporúčajú sa tiež sedacie kúpele z infúzie harmančeka, manganistanu draselného, ​​ľubovníka bodkovaného.

Bartholinitída - zápal veľkej vestibulárnej žľazy. Vyznačuje sa ostrými bolesťami, opuchom a infiltráciou v oblasti veľkých stydkých pyskov. Keď sa hnisavý proces zvýši teplota, v krvnom teste - leukocytóza, zvýšenie ESR.

Liečbu. V akútnom štádiu ochorenia je pacientovi predpísaný odpočinok na lôžku, antibiotiká a vitamíny, na postihnutú oblasť žľazy je umiestnený ľadový obal.

V prípade hnisavého zápalu je nutná hospitalizácia a chirurgická liečba - otvorenie hnisavého ohniska, po ktorom nasleduje zavedenie turundy do jej dutiny. s hypertonickým 10% roztokom chloridu sodného a potom masťou Cherry, V štádiu resorpcie procesu je znázornené vykonávanie fyzioterapeutických ošetrení (UHF, ultrazvuk).

V oblasti vulvy, perinea, ako aj vagíny a krčka maternice sa niekedy vyvíjajú genitálne bradavice, Príčina bradavíc sa považuje za filtrovateľný vírus. Sekundárna adherencia pyogénnej flóry spôsobuje zápal a nekrózu bradavíc.

Ošetrenie kondylomov spočíva v rozstrekovaní resorcínového prášku kyselinou boritou s nimi a v prípade veľkého množstva ho možno odstrániť chirurgicky alebo elektrokoaguláciou.

Kolpitída - zápal pošvy. Príznaky ochorenia sú hojný výtok (leucorrhea), často vaginálna bolesť. Steny vagíny sú hyperemické, edematózne, niekedy prepichujú jasne červené vyrážky a hnisavé prekrytia. Keď Trichomonas colpitis prepúšťať hnisavý, žlto-zelený, penivý, s drozdom - vo forme bielej syrovej hmoty.

Liečba by mala byť komplexná, berúc do úvahy údaje o patogénoch, mikroskopických a mikrobiologických vyšetreniach. Realizované všeobecné protizápalové ošetrenie v kombinácii s lokálnym použitím dezinfekčných prostriedkov, antibakteriálnych, protizápalových liekov. Liečba rekurentnej kolpitídy sa predlžuje v priebehu 2-3 týždňov. Po použití antibakteriálnych liekov je potrebné predpísať lieky na obnovenie normálnej mikroflóry vagíny - laktobacterin, bifidumbacterin a dialact na lokálne použitie.

V detskom a senilnom veku dochádza často k simultánnemu zápalu pošvy a vonkajších pohlavných orgánov - vulvovaginitída, U dievčat sa vulvovaginitída často vyvíja s poškodením pinworms konečníka, s ochorením močových ciest a tiež ak sa do vagíny dostanú cudzie telieska. U týchto pacientov je potrebné venovať osobitnú pozornosť identifikácii kvapavky, ktorá má spravidla cestu infekcie v domácnosti.

Špecifickosť liečby vulvovaginitídy závisí od etiológie tohto ochorenia.

endocervicitis - zápal sliznice krčka maternice. Ochorenie sa prejavuje bielením a niekedy ťahaním bolesti v krížovej dutine. V akútnom štádiu zápalu pri vyšetrení krčka maternice pomocou zrkadiel dochádza k hyperémii okolo vonkajšieho os, mukopurulentného alebo hnisavého výtoku z krčka maternice. Pri chronickom priebehu procesu hyperémie je mierne vyjadrený výtok z krčka maternice je sliznica, zakalená. Dlhodobý chronický priebeh endocervicitídy vedie k hypertrofii (zhrubnutiu) krčka maternice - cervicitída.

Liečba - komplexná lokálna a všeobecná s použitím antibakteriálneho, protizápalového, vitamínového (A a E) a posilňujúce drogy.

Cervikálna erózia - poškodenie, defekt stratifikovaného skvamózneho epitelu na vaginálnej časti krčka maternice okolo vonkajšieho os. Takáto erózia sa nazýva pravda. Vzniká ako dôsledok podráždenia krčka maternice s patologickými sekrétmi z krčka maternice počas endocervicitídy. Skutočná erózia má jasne červenú farbu, nepravidelný tvar, pri dotyku ľahko krváca.

Fáza skutočnej erózie nie je dlhá (1-2 týždne), jej hojenie začína čoskoro. V štádiu I hojenia (pseudo-erózia) je defekt stratifikovaného skvamózneho epitelu nahradený cylindrickým, ktorý sa tiahne od krčka maternice. Tento epitel má jasnejšiu farbu ako stratifikovaný epitel, takže erózny povrch ostáva jasne červený. Псевдоэрозия может существовать в течение многих месяцев и даже лет, если не проводить лечения.

При затухании вос­палительного процесса самопроизвольно или под влиянием проводимого лечения наступает II стадия заживления эро­зии, при которой многослойный плоский эпителий с краев начинает вытеснять или покрывать цилиндрический эпите­лий. Na mieste bývalej erózie často zostávajú malé (Nabot) cysty, ktoré sú výsledkom blokády vylučovacích kanálov eróznych žliaz. Erozia sa často vytvára, keď sa evolúcia (ektropia) sliznice krčka maternice namiesto pôvodných zlomov - erodovaný ektopión.

Teraz je známe, že erózia krčka maternice môže byť nielen dôsledkom zápalu, ale aj výsledkom vrodených a dystrofických zmien v jeho epiteli, ako aj hormonálnych porúch v ženskom tele. V prítomnosti erózie je žena narušená patologickými výtokmi, zvyčajne mukopurulentného charakteru, niekedy kontaktnými krvavými výbojmi a ťahaním bolesti v oblasti krížovej kosti.

Liečba chronickej cervicitídy v kombinácii s eróziou krčka maternice sa predlžuje. Spočiatku sa vykonáva konzervatívne ošetrenie (hygienické sprchovanie, liečivé kúpele, tampóny alebo guličky s antimikrobiálnymi prípravkami, šípkový olej, rakytník, rybí olej). Nedostatok účinku terapie je indikáciou biopsie cervikálnej erózie (po kolposkopii), po ktorej nasleduje elektrokoagulácia, kryoterapia, laserová terapia. Keď erodovaný ektopión často produkuje plastickú operáciu na krčku maternice. endometritída - zápal sliznice maternice.

Niekedy zápalový proces zachytáva aj svalovú vrstvu maternice. Endometritída sa prejavuje zakaleným, niekedy hnisavým vylučovaním charakteru z genitálneho traktu, boľavou bolesťou v spodnej časti brucha a v krížovej dutine. Pre akútnu endometritídu je charakteristická všeobecná reakcia tela na zápalový proces: horúčka, tachykardia, zimnica. Hlavným klinickým príznakom chronickej endometritídy je porušenie menštruačnej funkcie, hlavne podľa typu krvácania. V moderných podmienkach môže endometritída od samého začiatku pokračovať vo vynechanej forme.

Salpingooporitída (adnexitída) - zápal maternice. Choroba v akútnom štádiu je charakterizovaná intenzívnou bolesťou v dolnej časti brucha, výraznejšou na časti lézie. Salpingooporitída je často obojstranná a je kombinovaná so zápalom maternice. Telesná teplota je zvyčajne zvýšená a s hnisavým zápalom môže byť vysoká a sprevádzaná zimnicou. S nárastom zápalového procesu sa niekedy v oblasti maternicových príveskov vyvíja hnisavý sakulárny nádor - tubo-ovariálny nádor.

Zápalové ochorenia maternice sú príčinou neplodnosti, mimomaternicového tehotenstva, menštruačnej dysfunkcie atď.

parametritis - zápal obehového tkaniva. Toto ochorenie sa vyznačuje bolesťou v dolnej časti brucha s ožiarením nôh a sakrálnou oblasťou, ťažkosťami pri močení a defekáciou v dôsledku silnej bolesti, zhoršením celkového stavu, horúčkou. S hnisaním parametrického infiltrátu je možné, aby sa obsah tejto látky vnikol do močového mechúra alebo konečníka.

pelvioperitonit - zápal peritoneum panvy, najčastejšie vyplývajúci z rozšírenia infekcie do dutiny brušnej z infikovanej maternice, skúmaviek a vaječníkov. Pri tomto ochorení je silná bolesť v spodnej časti brucha, zhoršenie celkového stavu, vysoká teplota. Ochorenie môže byť sprevádzané vracaním, oneskorenou stolicou a plynom, príznakmi intoxikácie: rýchly pulz, pokles krvného tlaku, pocit sucho v ústach. Pri pohľade od pacienta v spodnej časti brucha sa prejavili príznaky peritoneálneho podráždenia.

zápal pobrušnice - difúzny zápal pobrušnice, ktorý je výsledkom progresie hnisavej pelvioperitonitídy alebo ruptúry hnisavej tvorby uterinných príveskov. Ochorenie je charakterizované zvýšením intoxikácie, zvýšením telesnej teploty na vysoké počty, príznakmi peritoneálneho podráždenia, ktoré sa prejavujú vo všetkých častiach brucha. Vývoj difúznej peritonitídy vyžaduje urgentný chirurgický zákrok.

Liečba pacientov trpiacich akútnym, subakútnym zápalovým procesom a exacerbáciou chronického zápalového procesu maternice, príveskov a okolitých tkanív sa uskutočňuje v nemocnici. Liečba týchto chorôb je zložitá, vykonáva sa podľa rovnakých princípov, závisí od stupňa procesu a zahŕňa: antibakteriálne, detoxikačné, všeobecné posilňovanie, sedatívne, desenzibilizačné, syntetické terapie, fyzioterapiu a, ak je to indikované, chirurgickú liečbu.

Voľba antibiotík je určená mikroflórou, ktorá spôsobila ochorenie a jeho citlivosť na ne. Častejšie sa predpisuje kombinácia antibiotík s liekmi pôsobiacimi na anaeróbne baktérie. (metronidazol, klindamycín atď.), ako aj nitrofurány. V prípade tubo-vaječníkov alebo na rozvoj peritonitídy je nutná chirurgická liečba.

V chronických štádiách ochorenia pomocou vitamínovej terapie s fyzioterapiou, kúpeľná liečba (balneoterapia a liečba bahnom).

Špecifické zápalové ochorenia ženských pohlavných orgánov vznikajú v dôsledku špecifickej infekcie (kvapavka, tuberkulóza, trichomoniáza, chlamýdie, AIDS, atď.).

Kvapavka je špecifické infekčné ochorenie spôsobené Neisserovým gonokokom. Kvapavka sa zvyčajne prenáša pohlavne, menej často (u detí) existuje cesta infekcie v domácnosti. Inkubačná doba je 3 až 6 dní.

Gonokoky infikujú sliznice pokryté cylindrickým epitelom, preto pri infikovaní primárnymi ložiskami ochorenia sú sliznice krčka maternice, močová trubica s parauretrálnymi pasážami a vylučovacie kanály veľkých vestibulárnych žliaz. Patologický proces v oblasti primárnych lézií sa nazýva kvapavka dolnej časti ženských pohlavných orgánov.

Infekcia kvapavkou sa uskutočňuje vzostupne pozdĺž slizníc alebo intracanalikulárne. V dôsledku prenikania gonokokov za vnútorné hrdlo krčka maternice sa vyvíja kvapavka hornej časti genitálu alebo vzostupná kvapavka. To ovplyvňuje endometrium, vajcovody, vaječníky a peritoneum panvy. Často tvoria vredy vajíčkovodov (pyosalpinx) a vaječníkov (pyovarium).

Menštruácia, potraty, pôrod, diagnostická kyretáž sliznice tela maternice, zhoršená hygiena sexuálneho života prispievajú k vzniku vzostupnej kvapavky.

Podľa klinického priebehu sa líši čerstvý (až 2 mesiace od času ochorenia) a chronická kvapavka. Rozlišujú sa ostré, subakútne a torpidné (vymazané) formy čerstvej kvapavky. V posledných rokoch sa prípady torpidových foriem stali častými. Okrem týchto foriem existuje latentná kvapavka. V tejto forme chýbajú príznaky ochorenia, gonokoky sa nedetekujú v náteroch a pacienti sú nepochybným zdrojom infekcie. Pri torpidnej forme kvapavky, na rozdiel od latentnej formy škvŕn, sa našli gonokoky.

Klinický obraz akútnej kvapavky dolnej časti pohlavných orgánov sa prejavuje hojnými hnisavými bielkami a častým bolestivým močením. Počas gynekologického vyšetrenia pacienta dochádza k hyperémii v oblasti vonkajšieho otvorenia močovej trubice a vonkajšieho hltanu krčka maternice, mukopurulentného výtoku z krčka maternice.

Torpidná forma kvapavky sa vyskytuje bez výrazných klinických príznakov, takže pacient nemusí vidieť lekára a byť zdrojom infekcie na dlhú dobu.

Pre vzostupnú kvapavku charakterizovanú akútnym nástupom, silnou intoxikáciou a rýchlym zvratom procesu po vymenovaní antibiotickej liečby. Keď torpidná forma vzostupnej kvapavky, choroba postupuje pomaly, sprevádzaná nevyjadrenou boľavou bolesťou v dolnej časti brucha.

Kvapavka horných pohlavných orgánov so zapojením príveskov maternice v procese je najčastejšie bilaterálna a vedie k neplodnosti v dôsledku narušenia vajíčkovodov.

Diagnóza kvapavky je založená na identifikácii gonokokov v močovej trubici, v krčku maternice, niekedy vo výtoku z vestibulárnych žliaz a konečníka (bakterioskopické a bakteriologické štúdie). V prípade torpidnej a chronickej kvapavky sa na detekciu patogénu používajú metódy provokácie, ktoré spôsobujú zhoršenie procesu.

Liečba pacientov trpiacich kvapavkou dolnej časti pohlavných orgánov sa vykonáva v regionálnych venereologických ambulanciách, kde pošlú výpoveď a pošlú ženu po zistení gonokokov v jej škvrnách. Pacienti trpiaci vzostupnou kvapavkou sa spravidla liečia v gynekologickej nemocnici. Princípy liečby pacientov s kvapavkou sa nelíšia od zásad u pacientov so zápalovým procesom septickej etiológie. Všeobecná terapia (antibakteriálna, desenzibilizačná, detoxikačná atď.) V subakútnom a chronickom štádiu je kombinovaná s lokálnou liečbou lézií.

Na tento účel sa používa 1 - 3% roztok dusičnanu strieborného, ​​1 - 3% roztok protargolu, 5% roztok goliera, Vo veneerologickej dispenzári okrem liečby pacienta vykonávajú aj konfrontáciu (identifikáciu zdroja infekcie). Po ukončení liečby je pacient starostlivo vyšetrený, aby sa vyriešil problém jeho vyliečenia. Na tento účel pacient v priebehu menštruácie (2.-4. Deň) pacienta vykoná tri údery na tri menštruačné cykly. Ak sa v tomto čase gonokoky nedetekujú v náteroch, potom sa pacient považuje za vyliečený z kvapavky (kritérium vyliečenia).

trichomoniáza - Špecifické infekčné ochorenie spôsobené Trichomonas vaginalis. Trichomoniasis sa zvyčajne prenáša pohlavne. Infekcia mimo pohlavia je zriedkavá. Inkubačná doba je 5-15 dní.

Klinický obraz ochorenia je charakterizovaný kolpitídou. Niekedy je lézia močovej trubice, močového mechúra a konečníka. Pacienti sa zvyčajne sťažujú na hojnosť leucorrhea, svrbenie v oblasti vonkajších pohlavných orgánov a vagíny. Steny vagíny sú hyperemické, opuchnuté, sú hojné žlto-zelené penivé sekréty. Pri nízkej závažnosti klinických príznakov trichomoniázy pacienti vždy nehľadajú včas lekársku pomoc. U takýchto pacientov je ochorenie charakterizované predĺženým priebehom a tendenciou k relapsu.

Rozpoznanie trichomoniázy sa uskutočňuje mikroskopickým vyšetrením výtoku z pošvy, krčka maternice a močovej trubice.

Liečba trichomoniázy sa vykonáva ambulantne so špeciálnymi perorálnymi baktericídnymi prípravkami: Trichopolum, vlajky, trichomonacid, fazizinom. Lokálna liečba trichomoniázy spočíva v dennom ošetrovaní vagíny dezinfekčnými roztokmi a zavádzaní do vagíny metronidazol vo forme sviečok, Clion-D vo forme vaginálnych tabliet. Súčasne s pacientom podľa toho istého programu by mal byť jej partner liečený perorálnymi liekmi.

Kritériá vyliečenia: pre tri menštruačné cykly užívajte nátery v dňoch menštruácie. Ak nie sú trichomonády zistené, pacient je považovaný za vyliečeného trichomoniázy.

tuberkulóza genitálie Mycobacterium tuberculosis u žien je sekundárne ochorenie. V anamnéze pacienta s tuberkulózou genitálií sa zvyčajne indikuje predchádzajúca pľúcna tuberkulóza alebo iné orgány.

Najčastejšie postihnuté maternice a maternice, menej často - vaječníky a veľmi zriedka - vagína, vonkajšie genitálie. Zvyčajne sa choroba prejavuje v období vzniku menštruačnej funkcie a nástupu sexuálnej aktivity. Postupuje pomaly, bez výrazného syndrómu bolesti, so subfebrilnou telesnou teplotou, ktorá sa neznižuje v dôsledku nešpecifickej protizápalovej liečby. Často dochádza k porušeniu menštruačnej funkcie vo forme krvácania pri nástupe ochorenia a pri malej menštruácii až do úplného zastavenia počas dlhého priebehu procesu. Charakteristickým príznakom tuberkulózy genitálií je primárna neplodnosť.

Ak máte podozrenie na tuberkulózu genitálií, pacient by mal byť predložený na konzultáciu do dispenzára TB, kde je podrobený špeciálnemu výskumu a liečbe na potvrdenie diagnózy.

Liečba, ako aj diagnostika, by sa mali vykonávať v špecializovaných zariadeniach TB.

Kandidóza - infekčné ochorenie pošvy, ktoré sa šíri do krčka maternice a často do vulvy. Patogény - kvasinkové huby, často rodu Candida. K výskytu kandidálnej kolpitídy prispievajú ochorenia, ktoré znižujú obranyschopnosť organizmu (cukrovka, tuberkulóza, ochorenia gastrointestinálneho traktu atď.), Ako aj dlhodobé užívanie antibiotík, hormonálnych kontraceptív, ktoré vedú k dysbakterióze.

Najmä často sa u tehotných žien zistila kandidóza v dôsledku zmien v endokrinných a iných telesných systémoch, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva. Pacienti sa sťažujú na leucorrhea, svrbenie a pálenie vulvy. Bielidlo môže mať odlišný charakter, často má zmes syrovo-drvených inklúzií. Pri pozorovaní na postihnutých slizniciach genitálnych orgánov sú zaznamenané sivobiele nájazdy syrového charakteru. Po odstránení nájazdov sa deteguje jasne hyperemická sliznica.

Priebeh kandidózy môže byť dlhý, trvajúci roky s periodickými relapsmi, napriek liečbe, ktorá je charakteristická najmä v prítomnosti iných ohnísk kandidózy v tele.

Zdokonalenie diagnózy je založené na detekcii patogénu v náteroch z postihnutých oblastí.

Liečba je komplexná, priamo namierená proti patogénu a zabezpečujúca liečbu súvisiacich ochorení. Je potrebná kombinácia perorálnych antifungálnych liekov (nystatin, nizoral, diflucan) s lokálnou liečbou. Intravaginálne aplikované ginopevaril, ginotravogén, mikonazol, nystatín vo sviečkach klogrimazol, pimafucin vo vaginálnych tabletách a smotane, tampóny navlhčené 10 až 20% roztok boraxu v glyceríneLiečebné postupy tiež zahŕňajú vitamíny, sedatíva, tonizujúce a desenzibilizačné činidlá.

chlamýdie spôsobené chlamýdiami (stredná forma medzi baktériami a vírusmi), sexuálne prenosné, charakterizované dlhým priebehom, nedostatočnou závažnosťou klinických príznakov, tendenciou k relapsu.

Chlamydie môžu koexistovať s mykoplazmami, gonokokami a inými baktériami. Inkubačná doba trvá 20-30 dní. Primárne zameranie infekcie sa zvyčajne nachádza v sliznici krčka maternice, charakterizované hnisavými (serózne hnisavými) sekrétmi z krčka maternice a hyperémiou okolo externého os. Možno vývoj chlamýdiovej uretritídy, ktorý je sprevádzaný dysurickými javmi alebo sa vyskytuje na pozadí niekoľkých príznakov.

Chlamýdiová infekcia postihuje takmer všetky oddelenia ženských pohlavných orgánov, čo spôsobuje rozvoj bartholinitídy, cervicitídy, pseudoerozie na krčku maternice, endometritídy, salpingitídy, pelvioperitonitídy. V dôsledku toho dochádza k porušovaniu hlavných funkcií reprodukčného systému, čo často vedie k neplodnosti.

Osobitnú pozornosť si zaslúžia chlamýdie u tehotných žien, pretože majú riziko infekcie pri narodení novorodencov (chlamýdiový zápal spojiviek, zápal pľúc atď.).

Klinické prejavy chlamýdií nie sú špecifické a spravidla sa líšia od príznakov chorôb spôsobených inými mikroorganizmami.

Diagnostické metódy možno rozdeliť do dvoch skupín.

Prvá skupina zahŕňa detekciu patogénu (alebo jeho antigénu) imunofluorescenciou a enzýmovým imunotestom v postihnutom tkanive. Najprístupnejším materiálom sú tampóny z cervikálneho kanála, získané povrchovým zoškrabaním. Druhá diagnostická metóda je založená na stanovení protilátok proti chlamýdiám v sére pacienta.

V súčasnosti bola vyvinutá najšpecifickejšia metóda - stanovenie patogénnej DNA v patologickom materiáli (DNA diagnostika).

Úspech liečby závisí od včasnej diagnózy a včasnej liečby, súčasného vyšetrenia a liečby manžela (sexuálneho partnera), ukončenia sexuálneho života až do úplného vyliečenia, zákazu konzumácie alkoholu, korenených potravín. Základom terapie sú antibiotiká: tetracyklíny (hlavne Doxycyclin), makrolidy (erytromycín, sumamed, rulid)fluorochinolóny (abaktal, tsiprobay, tsifran). Je potrebné súčasne vykonávať prevenciu kandidózy. nystatin nizoral a ďalšie

Vírusové ochorenia patria medzi bežné genitálne infekcie a môžu byť spôsobené rôznymi vírusmi. Niektoré vírusy (napríklad cytomegalovírus, vírus hepatitídy B) nespôsobujú významné zmeny v genitáliách, ale počas tehotenstva predstavujú skutočnú hrozbu pre plod. Klinicky najzávažnejšie ochorenie pohlavných orgánov je spôsobené vírusom herpes simplex a papilomavírusom.

Vírus herpes simplex Je to pôvodca herpetických ochorení genitálií, je sexuálne prenášaný a pretrváva po celý život v regionálnych lymfatických uzlinách a nervových gangliách, čo pravidelne vedie k opätovnému výskytu infekcie. Основным резервуаром вируса у мужчин является мочеполовой тракт, у женщин - канал шейки матки.

Клинические симптомы генитального герпеса обычно появляются через 3-7 дней инкубационного периода. Местные проявления (эритема, везикулы, язвы) возникают на слизистых оболочках вульвы, влагалища, шейки матки, иногда в уретре и в области промежности. Sú sprevádzané svrbením, pálením, bolesťou, ako aj malátnosťou, bolesťou hlavy, horúčkou nízkeho stupňa, atď.

Závažnosť klinického obrazu, frekvencia recidív a trvanie remisie sa individuálne líšia v širokom rozsahu. K vzniku relapsov prispievajú také faktory, ako je stres, prepracovanosť, podchladenie a pridávanie ďalších chorôb. S porážkou horných častí reprodukčného systému môže neplodnosť. Choroba je niekedy asymptomatická. Genitálny herpes môže mať počas tehotenstva nepriaznivé účinky: môže sa vyskytnúť fetálna infekcia a vývojové abnormality.

Na diagnostiku sa používajú rôzne komplexné metódy (elektrónové mikroskopické atď.) Na detekciu vírusu v krvnom sére pacienta oddeleného od postihnutých orgánov alebo protilátok.

Antivírusové lieky sa používajú na liečbu -Zovirax (virolex, acyklovir), famvir, alpizarin, chelepín a iní, ktorí dočasne zastavia šírenie vírusu, znižujú frekvenciu recidív, ale neliečia chorobu. Antivírusové lieky vo forme masti (Zovirax, Bonafton, Gossypol, Triapten, atď.), ak sa objavia prvé príznaky infekcie herpesu. Na prevenciu a liečbu recidívy ochorenia sa predpisuje imunokorekčná liečba.

prevod infekcie ľudského papilomavírusu vyskytuje len prostredníctvom pohlavia. Toto ochorenie je tiež známe ako bradavice. Najčastejšie genitálne bradavice sa nachádzajú hlavne v oblasti veľkých a malých stydkých pyskov, menej často v pošve, na krčku maternice av hrádzi. Možný hojný rast bradavíc, najmä počas tehotenstva.

Liečba spočíva v liečbe kondylomov. feresol, coidilin (0,5% roztok podofylotoxínu) a pri absencii účinku pri odstraňovaní kryodestrukciou, oxidom uhličitým, elektrokoaguláciou. Bakteriálna vaginóza - ochorenie (predtým nazývané gardnerelóza), pri ktorom dochádza k porušeniu normálnej mikroflóry vagíny (vaginálna dysbakterióza) s prevahou oportúnnych patogénov: gardnerellus, bakteroidov, mykoplaziem a iných mikroorganizmov. Choroba je asymptomatická, leukocyty a patogénne patogény vo vaginálnych sekrétoch nie sú detegované. Pacienti sa sťažujú na hojnosť leucorrhoea s nepríjemným zápachom zhnitých rýb.

Diagnostické príznaky sú zvýšenie pH vaginálneho prostredia o viac ako 4,5 (normálne 3,8-4,2), prítomnosť kľúčových buniek vo vaginálnom nátere počas mikroskopie a pozitívny amínový test (keď sa pridá k vaginálnemu obsahu 10% roztok hydroxidu draselného existuje ostrý zvláštny zápach rýb).

Liečba je zameraná na obnovenie normálnej mikroflóry vagíny. Uskutočňuje sa desenzibilizácia a imunokorekčná terapia. V prvej fáze liečby sa používajú lokálne lieky. metronidazol (gél, čapíky, tablety) alebo vaginálnu formu klindamycín (Dalatsina-C). V tomto štádiu môžete použiť metronidazol alebo klindamycín vo vnútri. V druhej fáze sa biopreparácie predpisujú intravaginálne (eubiotiká): lactobacterin, bifidumbacterin, acylakt.

Infekčné ochorenia pohlavných orgánov žien, ktoré sú pohlavne prenosné (ako sú syfilis, kvapavka, trichomoniáza, chlamýdie, ureaplazmóza, kandidóza, genitálny herpes, atď.) Sú zoskupené pod jedným menom: pohlavne prenosné choroby (STD).

HIV infekcia je ochorenie, ktoré je spôsobené vírusom ľudskej imunodeficiencie (HIV), ktorý pretrváva dlhú dobu v lymfocytoch, makrofágoch a bunkách nervového tkaniva. V dôsledku vystavenia sa vírusu pomaly dochádza k poškodeniu imunitného a nervového systému tela, čo sa prejavuje sekundárnymi infekciami, nádormi, subakútnou encefalitídou a ďalšími patologickými procesmi vedúcimi k smrti pacienta. Infekcia HIV prebieha so zmenou niekoľkých štádií, z ktorých posledný je označený termínom „syndróm

Vlastnosti a metódy gynekologického vyšetrenia

Návšteva gynekológa je nevyhnutným opatrením na prevenciu ochorení reprodukčného systému. Včasná detekcia patológií pomáha vykonávať liečbu v skorých štádiách a bráni rozvoju komplikácií, ktoré môžu spôsobiť neplodnosť. Dievčatá začínajú navštevovať lekára vo veku 13 - 15 rokov, prvé gynekologické vyšetrenie by sa malo vykonať najneskôr 21 rokov.

Ako sa pripraviť na návštevu u lekára

Pred návštevou lekára musíte vykonať hygienické postupy, neodporúča sa používať deodorizačné prostriedky, mali by ste sa umyť obyčajným mydlom. Deň pred plánovanou kontrolou by ste nemali robiť douching, dať na tampony, mať sexuálne kontakty. Nedodržanie týchto pravidiel môže skresliť výsledky štúdie.

Najlepší čas na návštevu gynekológa sa považuje za prvý týždeň po ukončení menštruácie, ale môžete byť vyšetrený v ktorýkoľvek iný deň, keď sú urgentné sťažnosti. Ak žena užívala antibiotiká, potom je potrebné ísť na kliniku 1–2 týždne po ukončení liečby. Protizápalové liečivá môžu meniť zloženie vaginálnej mikroflóry.

Ihneď pred návštevou gynekológa by mal vyprázdniť močový mechúr a ak je to možné, aj črevo.

Musíte vziať so sebou k lekárovi: t

 • vyčistite ponožky alebo kryty topánok
 • plienky
 • sterilné rukavice
 • jednorazové vaginálne speculum (podľa Cuzca).

V lekárni si môžete kúpiť gynekologickú súpravu, ktorá okrem vyššie uvedených položiek obsahuje aj nástroje na odber šmuhy (Eyreova špachtle, cytobrush), laboratórne okuliare na aplikáciu vaginálnych sekrétov. Vo väčšine moderných kliník sú k dispozícii potrebné nástroje a nemusíte si ich so sebou prinášať. Je potrebné to objasniť pri vymenovaní s gynekológom.

Zásady kontroly

Konzultácia a vyšetrenie lekárom sa odporúča pre všetky dievčatá, ktoré začali mesačný a sexuálny vzťah. Rovnako ako dôvod vstupu na kliniku môže slúžiť ako porušenie menštruačného cyklu, zápalové, infekčné ochorenia gynekologickej sféry, tehotenské plánovanie.

Na vyšetrenie pošvy a krčka maternice pomocou zrkadiel rôznych veľkostí (1-6). Nástroj sa vyberá individuálne pre každú ženu s prihliadnutím na prebiehajúce manipulácie. Na vyšetrenie tehotných žien použite tester a pôrodnícky stetoskop. Dievčatá vo veku 12-17 rokov sa vyšetrujú iba z vonkajších pohlavných orgánov alebo vykonávajú rektálne vyšetrenie.

Prieskum pacientov

Po prvé, lekár zbiera anamnézu, kladie otázky záujmu, počúva sťažnosti. Tieto údaje pomôžu stanoviť správnu diagnózu a predpísať liečbu. Najčastejšie sa gynekológ pýta na to, v akej vekovej menštruácii začala a ako posledné kritické dni skončili už dávno, či je menštruačný cyklus pravidelný, či sú prítomné sexuálne vzťahy a kedy nastal prvý sexuálny kontakt.

Ženy vysvetľujú dôvod svojej návštevy: môže to byť rutinné vyšetrenie, príznaky ochorenia, plánovanie tehotenstva alebo podozrenie z koncepcie, ktorá sa už stala, výber antikoncepcie. Je potrebné odpovedať na otázky lekára čestne, bez rozpakov, pretože to pomôže rýchlo stanoviť diagnózu a vykonať liečbu.

Je dôležité informovať lekára o počte narodených, potratov alebo potratov, prenesených gynekologických ochoreniach, prítomnosti chronických ochorení, alergiách na lieky, vrodených patológiách.

Všeobecné preskúmanie

Po prieskume sa vykoná všeobecná inšpekcia. Gynekológ posudzuje stav pokožky, vlasov, telesnej hmotnosti, meria krvný tlak. Typické vonkajšie znaky môžu indikovať prítomnosť hormonálnych porúch. Napríklad akné, zvýšený rast vlasov na tele sa objavuje so zvýšenou hladinou androgénov v krvi. V tomto kontexte sa zdravotný stav ženy zhoršuje, existujú problémy s počatím dieťaťa.

Vypadávanie vlasov, opuch tváre, nadváha môže znamenať zníženie funkcie štítnej žľazy, rozvoj diabetu. Z tohto dôvodu môže lekár po vyšetrení predpísať dodatočnú konzultáciu s endokrinológom, podanie testov na hladinu hormónov štítnej žľazy.

Vyšetrenie prsníkov

Ďalším krokom je vyšetrenie prsných žliaz. K tomu sa pacient prikrčí do pása a leží na gauči. Lekár vykonáva palpáciu prsníka v rôznych polohách. Tento postup je potrebný na identifikáciu pečatí, uzlov. Lekár upozorňuje na stav bradaviek, kože, opuch prsných žliaz, prítomnosť výtoku.

Počas vyšetrenia fibrocystickej mastopatie môže byť detekovaný nádor. Vaječníky (polycystic) sú často zapojené do patologického procesu. Tieto ochorenia môžu spôsobiť dysfunkciu reprodukčného systému, viesť k neplodnosti, zhoršeniu zdravia ženy a menštruačným poruchám. V tomto ohľade je vyšetrenie prsných žliaz povinnou udalosťou.

Vyšetrenie na gynekologickej stoličke

Gynekologické vyšetrenie začína hodnotením stavu vonkajších pohlavných orgánov. Ak žena trpí pohlavnými, infekčnými chorobami, stydké pysky budú opuchnuté, koža je zapálená, červená. Keď sa kandidóza javí ako charakteristická belavá plachá. K vonkajším prejavom patrí aj tvorba bradavíc, vyrážok inej povahy.

Lekár hodnotí stav klitorisu, veľkých a malých stydkých pyskov, vestibulu vagíny, kože hrádze, môže diagnostikovať vaginálny prolaps.

Ďalším krokom je intravaginálne vyšetrenie. Na tento postup lekár používa špeciálne kovové alebo plastové zrkadlo. Nástroj je jemne vložený do pošvy a rozširuje jeho steny. Táto manipulácia je potrebná na kontrolu stavu slizníc a krčka maternice na prítomnosť erózie alebo iných patologických procesov. Intravaginálne vyšetrenie sa nevykonáva u dievčat, ktoré nemali sexuálne vzťahy.

Potom gynekológ používa špeciálnu stierku na zber tajomstva z krčka maternice, steny vagíny (šmuhy). Materiál je poslaný do laboratória na vykonanie výskumu patogénnej mikroflóry.

Ak je prítomná erózia krčka maternice, vykoná sa kolposkopia a odoberie sa kus poškodeného tkaniva na cytologické vyšetrenie. Detekujú sa teda rakovinové bunky. Ak v materiáli nie je žiadny dôkaz rakoviny, je indikovaná kauterizácia erózie.

Rektálne vyšetrenie

Rektálna metóda sa vykonáva vložením prsta jednej ruky do konečníka, zatiaľ čo druhá ruka v tomto okamihu lekár prehmatá brušnú dutinu pacienta. Takýto prieskum je alternatívou k intravaginálnemu, indikácie postupu sú tieto situácie:

 • skúšanie dievčat mladších ako 17 rokov,
 • atrézia, vaginálna stenóza,
 • rakovina maternice
 • hodnotenie sakro-uterinných väzov,
 • parametritis,
 • ovariálne nádory.

Rektálne vyšetrenie pomáha posúdiť stav panvových väzov, rozsah zápalového alebo onkologického procesu.

Vyšetrenie panien na gynekologickej stoličke

Pri vyšetrení dievčat do 17 rokov lekár určí stupeň sexuálneho vývinu: rast prsných žliaz, rast ochlpenia v oblasti ochlpenia a podpazušia, obdobie nástupu menarche. Fyzické údaje a sexuálne charakteristiky by mali zodpovedať kalendárnemu veku.

Dievčatá, ktoré nemali sexuálne kontakty, nie sú skúmané zrkadlom. Gynekológ kontroluje iba stav vonkajších pohlavných orgánov. Ak existujú sťažnosti, existuje podozrenie na zápalový proces, potom sa vyšetrenie vykonáva rektálne.

Lekár jemne vloží prst do konečníka a druhá ruka prehmatá oblasť slabín. To vám umožní určiť veľkosť maternice, vaječníkov a príveskov. Hymen nie je narušený.

Ak sa vyžaduje vaginálne vyšetrenie, potom sa použije špeciálne detské zrkadlo. Nástroj má špeciálnu konštrukciu a minimálne poškodzuje hymen. Vaginoskopia môže byť tiež uskutočnená vložením zariadenia vybaveného videokamerou.

Ďalší výskum

V niektorých prípadoch si správne stanovenie diagnózy vyžaduje inštrumentálne štúdie. Lekár vás upozorní na ultrazvuk, hysteroskopiu alebo laparoskopiu. Pomocou ultrazvuku určiť stav prsných žliaz, endometrium maternice, veľkosť a tvar vaječníkov, vajcovody. Laparoskopia je indikovaná pre polycystickú, ovariálnu apoplexiu.

Ak je podozrenie na rakovinu, zobrazí sa biopsia, počítačová tomografia. CT poskytuje presnejšie údaje o stave reprodukčných orgánov. Pri symptómoch endokrinných porúch sa vyžaduje analýza hladiny hormónov v krvi.

Ako často musíte prejsť inšpekciou

Dievčatám starším ako 18 rokov sa odporúča navštíviť gynekológa 2 krát ročne na preventívne vyšetrenie. Ak máte nejaké sťažnosti, musíte sa ihneď dohodnúť na návšteve lekára.

Vyšetrenie dievčat do 17 - 18 rokov by malo prebiehať so súhlasom rodičov, diagnostikovaný je len stav vonkajších pohlavných orgánov. Pri zápalových ochoreniach sa môže vykonať rektálne vyšetrenie.

Ženy, ktoré trpia chronickými chorobami, vyšetrenie gynekológom je potrebné častejšie. Lekár si zvolí liečebný režim, sleduje priebeh ochorenia a priebeh regenerácie. V prípade neplodnosti alebo vo fáze plánovania tehotenstva musí lekár sledovať stav ženy, aby sa pacient musel na klinike objavovať častejšie.

Vyšetrenie gynekológom je nevyhnutným opatrením na prevenciu patológií v orgánoch reprodukčného systému. Identifikácia v ranom štádiu pomáha včas liečiť a predchádzať vzniku komplikácií.

Informatívny článok! Môžem zdieľať, ako som bol testovaný. Urobil som ultrazvuk v 37. týždni tehotenstva. Môj predbežný termín dodávky bol 30. septembra, ale podľa výsledkov ultrazvuku (zrelosť placenty a vývoj plodu) ich auto uviedlo, že dieťa sa narodí 19. októbra, ktorému som neveril. V dôsledku toho sa moja dievčina narodila 5. októbra v noci, neodložila a nebola úplne zdravá a po pôrode som si spomenul na ultrazvuk na klinike LD, ako presne som tam všetko vypočítala.

Pin
Send
Share
Send
Send